Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің мақта саласындағы мәселелер жөніндегі кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 12 қазандағы № 314 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 13 қазанда № 21418 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 16 ақпандағы № 44 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.02.2021 № 44 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер енгізілетін мақта саласындағы мәселелер жөніндегі кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 12 қазаны
№ 314 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер енгізілетін мақта саласындағы мәселелер жөніндегі кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Сарапшы ұйымға қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4-1/55 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11004 болып тіркелген, 2015 жылғы 24 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Аккредиттелген сынақ зертханаларына (орталықтарына) қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Аккредиттелген сынақ зертханаларына (орталықтарына) қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.";
Сарапшы ұйымға* қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі осы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер енгізілетін мақта саласындағы мәселелер жөніндегі кейбір бұйрықтарының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан по вопросам хлопковой отрасли
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2020 года № 314. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 2020 года № 21418. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 февраля 2021 года № 44.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 16.02.2021 № 44 (вводится в действие с 01.01.2022).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан по вопросам хлопковой отрасли, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего первого вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден
приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 12 октября 2020 года № 314
Перечень некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан по вопросам хлопковой отрасли, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4-1/55 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к экспертной организации, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11004, опубликован 24 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении квалификационных требований к аккредитованным испытательным лабораториям (центрам)";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования к аккредитованным испытательным лабораториям (центрам).";
Квалификационные требования, предъявляемые к экспертной организации*, и перечень документов, подтверждающих соответствие им, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню некоторых приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по вопросам хлопковой отрасли, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).

2. "Шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу және шитті мақтаның сапасы туралы куәлік беру қағидаларын, шитті мақтаның сапасы туралы куәлік нысанын (үлгісін) және мақта талшығының сапасы паспортының нысанын (үлгісін) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-5/280 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12152 болып тіркелген, 2015 жылғы 29 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу және шитті мақтаның сапасы туралы куәлік беру қағидаларында:
2-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) шитті мақтаның сапасы туралы куәлік – шитті мақта сапасының нақты көрсеткіштерін және олардың стандарттау жөніндегі құжаттардың талаптарына және акредиттелген сынақ зертханасы (орталығы) мен өтініш берушінің арасында жасалған шарттың талаптарына сәйкестігін куәландыратын құжат;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) сынақ зертханасы (орталығы) (бұдан әрі – зертхана (орталық)) – "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес аккредиттеуден өткен және шитті мақтаның сапасына сараптама жасауды жүзеге асыратын заңды тұлға немесе заңды тұлғаның атынан әрекет ететін оның құрылымдық бөлімшесі.";
көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы Тізбеге 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2 және 3-қосымшалар осы Тізбеге 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Мақта талшығының сапасына сараптама жүргізу және мақта талшығының сапа паспортын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 8 шілдедегі № 4-1/618 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12009 болып тіркелген, 2015 жылғы 5 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
Мақта талшығының сапасына сараптама жүргізу және мақта талшығының сапа паспортын беру қағидалары осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің кейбір
бұйрықтарына енгізілетін
өзгерістер тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 4-1/55 бұйрығымен
бекітілген
Аккредиттелген сынақ зертханаларына (орталықтарына) қойылатын біліктілік талаптары
Р/с №
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
1
2
1
меншік құқығындағы, шаруашылық жүргізудегі, жедел басқарудағы немесе уақытша иеліктегі және пайдаланудағы, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптарына жауап беретін, мыналармен жарақталатын үй-жайлар:
желдету жүйесі (ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 65% + 2%, ауа температурасы 21oС + 1oС)
стандартты климаттық жағдайларда мақта талшығының сынамаларын жылдам желдету қондырғысы (ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 65% + 2%, ауа температурасы 21oС + 1oС)
керамикалық түс үлгілерінің жинағы бар өнімділігі жоғары өлшейтін автоматтандырылған мақта талшығын сынау жүйесі (НVІ типті)
мақта талшығының сынамаларын сақтауға арналған стеллаждар
2
меншік құқығындағы, шаруашылық жүргізудегі, жедел басқаудағы немесе уақытша иеліктегі және пайдаланудағы, мақта талшығын классерлік бағалауға арналған, өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптарына және мынадай көрсеткіштерге жауап беретін үй-жайлар:
терезе ойықтары жоқ

2. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-5/280 "Об утверждении Правил проведения экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца, формы (образца) удостоверения о качестве хлопка-сырца и формы (образца) паспорта качества хлопка-волокна" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12152, опубликован 29 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах проведения экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) удостоверение о качестве хлопка-сырца – документ, удостоверяющий фактические показатели качества хлопка-сырца и их соответствие требованиям документов по стандартизации и условиям договора, заключенного между аккредитованной испытательной лабораторией (центром) и заявителем;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) испытательная лаборатория (центр) (далее – лаборатория (центр)) – юридическое лицо или структурное подразделение юридического лица, действующее от его имени, прошедшее аккредитацию в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об аккредитации в области оценки соответствия", и осуществляющее экспертизу качества хлопка-сырца.";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему Перечню;
приложения 2 и 3 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 4 и 5 к настоящему Перечню.
3. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 июля 2015 года № 4-1/618 "Об утверждении Правил проведения экспертизы качества хлопка-волокна и выдачи паспорта качества хлопка-волокна" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12009, опубликован 5 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
Правила проведения экспертизы качества хлопка-волокна и выдачи паспорта качества хлопка-волокна, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню.
Приложение 1
к перечню некоторых приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Утверждены
приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 4-1/55
Квалификационные требования к аккредитованным испытательным лабораториям (центрам)
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
1
2
1
на праве собственности или во временном владении и пользовании помещения, отвечающего требованиям пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности, оснащенного:
системой кондиционирования (относительная влажность воздуха 65% +2%, температура воздуха 21oС +1oС)
установкой быстрого кондиционирования проб хлопка-волокна в стандартных климатических условиях (относительная влажность воздуха 65% + 2%, температура воздуха 21 oС + 1oС)
измерительной автоматизированной системой испытаний хлопка-волокна высокой производительности (типа HVI) с комплектом керамических образцов цвета*
стеллажами для хранения проб хлопка-волокна
2
на праве собственности или во временном владении и пользовании помещения для классерской оценки хлопка-волокна, отвечающего требованиям пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности и следующим параметрам:
отсутствие оконных проемов

люминесценттік шамдардың классерлік үстелдерден орналасу биіктігі 2,5-3,0 метр
классерлік үстелдің жұмыс бетінің жарықтылығы 500-1200 люкс
бекітілген немесе Қазақстан Республикасында қолдануға жол берілген мақта талшығының сыртқы түрінің стандартты үлгілері жиынтығымен және микроконтур индексін анықтауға арналған аспаппен жарақталған
3
тиісті арнайы білімі және өнімділігі жоғары өлшейтін автоматтандырылған мақта талшығын сынау жүйесіне (НVІ типті) қызмет көрсету бойынша кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі бар, өнімділігі жоғары өлшейтін автоматтандырылған мақта талшығын сынау жүйесіне (НVІ типті) функционалды және техникалық қызмет көрсетуге арналған білікті мамандар
4
тиісті арнайы білімі және мақта талшығының сапасын классерлік бағалау бойынша кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесі бар мақта жөніндегі білікті сарапшылар (классерлер)
5
мақта талшығының сынамаларын мақта тазалау зауыттарынан жеткізуге арналған көлік құралы

высота расположения люминесцентных ламп над классерскими столами 2,5-3,0 метра
освещенность рабочей поверхности классерского стола 500-1200 люкс
оснащенного комплектом утвержденных или допущенных к применению в Республике Казахстан стандартных образцов внешнего вида хлопка-волокна и прибором для определения показателя микронейр
3
квалифицированных специалистов для функционального и технического обслуживания измерительной автоматизированной системы испытаний хлопка-волокна высокой производительности (типа HVI), имеющих соответствующее специальное образование и опыт работы не менее одного года по обслуживанию измерительной автоматизированной системы испытаний хлопка-волокна высокой производительности (типа HVI)
4
квалифицированных экспертов по хлопку (классеров), имеющих соответствующее специальное образование и опыт работы не менее двух лет по классерской оценке качества хлопка-волокна
5
транспортного средства для доставки проб хлопка-волокна с хлопкоочистительных заводов

Ескертпе: *өлшем құралдары Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізіледі және салыстырылып тексеріледі, бұл ретте бағдарламалық қамтымы бар өлшем құралдары "Өлшем құралдарын бағдарламалық қамтамасыз ету. Аттестаттау тәртібі. Жалпы ережелер" 2.46 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес аттестатталады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Шитті мақтаның сапасына
сараптама жүргізу және шитті
мақтаның сапасы туралы куәлік
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) атауы)
_____________________________________________________________________
(жеке тұлға үшін: аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты жері; заңды тұлға үшін: заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері (заңды мекенжайы), бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізуге арналған өтінім
___________________________________________ мақта дайындау немесе мақта өңдеу
(атауы)
ұйымында сақтаулы, салмағы _________________________________________________ тонна
(жазбаша)
_________________________________________________ арналған шитті мақта партиясының
(мақсаты көрсетілсін)
сапасына сараптама жүргізуді сұраймын.
Сынақтар мынадай сынақ көрсеткіштері мен әдістері бойынша жүргізіледі:
_____________________ _____________________________________________ _____________
(көрсеткіш атауы) (стандарттау жөніндегі құжаттың нөмірі және күні) (норма)
Өтінім беруші ____________________________________________ _________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)      (қолы)
Аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) маманы
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
орындауы үшін жіберілді.
Орындалуы туралы белгі: _________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Шитті мақтаның сапасына
сараптама жүргізу және шитті
мақтаның сапасы туралы куәлік
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
20____жылғы "___"__________ № _______
Сынамаларды іріктеу актісі
Шитті мақтаның сапасына сараптама жасау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге аккредиттелген сынақ зертханасы (орталығы) мен өтінім беруші арасында жасалған 20 ______ жылғы "_______" ______________________________ № ______________ шарт негізінде, мен, ___________________________________________________________________________ шитті
(акредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) атауы)
мақтаның сапасына сараптама жүргізу жөніндегі маманы
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_____________________________________________________________________ қатысуымен
(өтінім берушінің, мақта дайындау немесе мақта өңдеу ұйымы өкілінің
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
қолданыстағы __________________________________________________ стандартына сәйкес
(стандарттау жөніндегі құжаттың нөмірі мен күні)
шитті мақтаның сынамаларын іріктеп алдым.
Шитті мақтаның орналасқан жері _____________________________________________
(мақта дайындау немесе мақта өңдеу ұйымының атауы және мекенжайы)
Шитті мақта партиясының нөмірі _____________________________________________
(жазбаша)
Партия салмағы _______________________________________________________ тонна
(жазбаша)
Іріктелген сынамалар саны ______________________________________________ дана
(жазбаша)
Іріктелген сынамалар салмағы, килограмм ______________________________________
(жазбаша)
Сынамаларды іріктеу күні мен уақыты: 20_жылғы "_" ____ _сағат __минут
Шитті мақтаның сапасына сараптама жасау жөніндегі маман:
_______________________________________________________ ________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)                  (қолы)
Өтінім беруші: ___________________________________________ _________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)            (қолы)
Мақта дайындау немесе мақта өңдеу ұйымының өкілі:
______________________ ________________________________________ _________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)            (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 4-5/280 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Форма
Шитті мақта іріктелген күн 20___ жылғы "____"____________
20___ жылғы "____" _________________ дейін жарамды
Дата отбора проб хлопка-сырца "____" _______________ 20___ года
Действителен до "____" _______________ 20___ года
Шитті мақтаның сапасына сараптама жасау жөніндегі аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) атауы/Наименование аккредитованной испытательной лаборатории (центра) по экспертизе качества хлопка-сырца
________________________________________________________________________________
Аккредиттеу аттестатының нөмірі және күні/Номер и дата аттестата аккредитации ____________________
Мекенжайы/Адрес____________
Шитті мақтаның сапасы туралы № _______ куәлік Удостоверение о качестве хлопка-сырца №________
20 ___ жылғы "____" ___________________ № ________ сынамаларды
іріктеу актісімен қоса сараптамаға ұсынылған шитті мақтаның сынамасына берілді/Выдано на пробу хлопка-сырца, представленную на экспертизу с актом отбора проб
№ _______ от "____" ____________20___года ________________
Мақтаның сорты/ Сорт хлопчатника _________________________________________________
Партия нөмірі/Номер партии _______________________________________________________
Жинау түрі/Вид сбора _____________________________________________________________
Мақсаты/Назначение _____________________________________________________________
Өнеркәсіптік сорт/Промышленный сорт
___________________________________
Типі/Тип___________________________
Сыныбы/Класс _____________________
Арамшөп қоспаларының массалық үлесі/
Массовая доля сорных примесей
_________________________________ %
Ылғалдың массалық қатынасы/Массовое отношение влаги __________________ %
Өзгелері/Прочие ____________________
Аккредиттелген сынақ зертханасының
(орталығының) меңгерушісі /
Заведующий аккредитованной
испытательной лаборатории (центра)
________________________________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 4-5/280 бұйрығына
4-қосымша
Нысан
Форма
Мақта талшығы сапасының № ________ паспорты/ Паспорт качества хлопка-волокна № __________

Примечание: *средства измерений вносятся в реестр государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан и поверяются, при этом средства измерения, имеющие программное обеспечение аттестовываются в соответствии с национальным стандартом Республики Казахстан СТ РК 2.46 "Программное обеспечение средств измерений. Порядок аттестации. Общие положения".
Приложение 2
к перечню некоторых приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам проведения
экспертизы качества хлопка-
сырца и выдачи удостоверения
о качестве хлопка-сырца
Форма
___________________________________________________________________
(наименование аккредитованной испытательной лаборатории (центра))
_______________________________________________________________________
(для физического лица - фамилия, имя, отчество (при наличии),
индивидуальный идентификационный номер, место жительства;
для юридического лица - наименование, местонахождение (юридический адрес),
бизнес-идентификационный номер)
Заявка на проведение экспертизы качества хлопка-сырца
Прошу провести экспертизу качества партии хлопка-сырца массой ______________________________________________ тонн,
хранящейся в хлопкозаготовительной или (прописью) хлопкоперерабатывающей организации _________________________________,
(наименование)
предназначенного для _______________________________________________________________________________________________.
(указать предназначение)
Испытания проводятся по следующим показателям и методам испытаний: ________________ _______________________ __________
(наименование показателя) (номер и дата документа по стандартизации) (норма)
Заявитель: ___________________________________ ________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Направлена для исполнения специалисту аккредитованной испытательной лаборатории (центра) _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Отметка об исполнении: __________________________________________
Приложение 3
к перечню некоторых приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам проведения экспертизы
качества хлопка-сырца и выдачи
удостоверения о качестве хлопка-сырца
Форма
Акт отбора проб
№ _______ от "___"_______________20____года
На основании договора от "___" _____________20___ года №__________, заключенного между аккредитованной испытательной лабораторией (центром)
и заявителем на проведение работ по экспертизе качества хлопка-сырца, мною, специалистом по проведению экспертизы качества хлопка-сырца
____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование аккредитованной испытательной лаборатории (центра))в присутствии
________________________________________________________ _________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя, представителя хлопкозаготовительной или хлопкоперерабатывающей организации)отобраны пробы
хлопка-сырца в соответствии с действующим стандартом _______________________________________________________________________________________
(номер и дата документа по стандартизации)Местонахождение хлопка-сырца ___________________________________ ___________________________________
_________________________________(наименование и адрес хлопкозаготовительной или хлопкоперерабатывающей организации)
Номер партии хлопка-сырца ______________________________________ (прописью)
Масса партии _______________________________________________ тон (прописью)
Количество отобранных проб _________________________________ штук (прописью)
Масса отобранных проб, килограмм ________________________________ (прописью)
Дата и время отбора проб "___" _______20__года ____часов ___минут
Специалист по проведению экспертизы качества хлопка-сырца: _______________________________________ __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Заявитель: _______________________________________ ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Представитель хлопкозаготовительной или хлопкоперерабатывающей организации: _______________________________________ _________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Приложение 4
к перечню некоторых приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 3
к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 4-5/280
Нысан
Форма
Шитті мақта іріктелген күн 20___ жылғы "____"____________
20___ жылғы "____" _________________ дейін жарамды
Дата отбора проб хлопка-сырца "____" _______________ 20___ года
Действителен до "____" _______________ 20___ года
Шитті мақтаның сапасына сараптама жасау жөніндегі аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) атауы/
Наименование аккредитованной испытательной лаборатории (центра) по экспертизе качества хлопка-сырца
___________________________________________________________________________________________________
Аккредиттеу аттестатының нөмірі және күні/Номер и дата аттестата аккредитации___________________________
Мекенжайы/Адрес__________________________________________________________________________________
Шитті мақтаның сапасы туралы № _______ куәлік
Удостоверение о качестве хлопка-сырца №________
20___жылғы "____" _____________________№________ сынамаларды іріктеу актісімен қоса сараптамаға ұсынылған шитті мақтаның сынамасына берілді/
Выдано на пробу хлопка-сырца, представленную на экспертизу с актом отбора проб № _______ от "____" ____________20___года _______________
Мақтаның сорты/ Сорт хлопчатника ____________________________________________________________
Партия нөмірі/Номер партии __________________________________________________________________
Жинау түрі/Вид сбора ________________________________________________________________________
Мақсаты/Назначение _________________________________________________________________________
Өнеркәсіптік сорт/Промышленный сорт
______________________________________
Типі/Тип ______________________________
Сыныбы/Класс ________________________
Арамшөп қоспаларының массалық үлесі/ Массовая доля сорных примесей _________________________________ % Ылғалдың массалық қатынасы/ Массовое отношение влаги _________________________________ % Өзгелері/Прочие ____________________
Аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) меңгерушісі /
Заведующий аккредитованной испытательной лаборатории (центра) _________________________________
Приложение 5
к перечню некоторых приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 4
к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 4-5/280
Нысан
Форма
Мақта талшығы сапасының № ________ паспорты/ Паспорт качества хлопка-волокна № __________

Паспорт 20 __ жылғы "___" _______ берілді/Паспорт выдан "___" ____ 20__года.
Мақта өңдеу ұйымының атауы және орналасқан жері/Наименование и местонахождение хлопкоперерабатывающей организации ______________________________________________
________________________________________________________________________________
Шыққан жері/ Происхождение _____________________________________________________
Мақта тазалау зауытының коды/Код хлопкоочистительного завода _______________________
Партия нөмірі/Номер партии _______________________________________________________
Тай нөмірі/Номер кипы ___________________________________________________________
Стандарттау жөніндегі құжаттар/ Документы по стандартизации
Селекциялық сұрып/ Селекционный сорт ____________________________________________
Типі/Тип ________________________________________________________________________
Сұрыбы/Сорт ____________________________________________________________________
Сыныбы/Класс __________________________________________________________________
Штапель ұзындығы 1/32 дюйм (Staple)/
Штапельная длина в 1/32 дюйма(Staple) ____
_______________________________________
Шағылысу коэффициенті (Rd)/Коэффициент
отражения(Rd) ________________________%
Трэш коды (Т)/Трэш код (Т) _______________
Арамшөп қоспаларының саны (Cnt)/Число
сорных примесей (Cnt)
___________________________ дана/штук
Ұзындығы бойынша біркелкілік индексі (Unf)/
Индекс равномерности по длине (Unf) _____
_____________________________________ %
Үлестік үзіліс жүктелімі (Str)/Удельная
разрывная нагрузка (Str) _________________
______________________________________
Қоспалардың бар-жоғы/Наличие примесей
_____________________________________
Микронейр (Mіc)/Микронейр (Mіc) _______
______________________________________
Сарғаю мөлшері (+b)/ Степень желтизны (+b)
______________________________________
Арамшөп қоспаларының алаңы (Area)/
Площадь сорных примесей (Area) ________
_____________________________________%
Жоғарғы орташа ұзындығы (UHM)/Верхняя
средняя длина (UHM) __________________
Қысқа талшықтардың индексі (SFІ)/ Индекс
коротких волокон (SFІ) __________________
____________________________________ %
Үзілгендегі созылу (Elg)/ Удлинение при
разрыве (Elg) ________________________%
Жабысқақтығының бар-жоғы/ Наличие
клейкости _____________________________
Аккредиттелген сынақ зертханасының
(орталығының) меңгерушісі/ ___________________________________
Заведующий аккредитованной
испытательной лаборатории (центра)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 8 шілдедегі
№ 4-1/618 бұйрығымен
бекітілген
Мақта талшығының сапасына сараптама жүргізу және мақта талшығының сапа паспортын беру қағидалары

Паспорт 20 __ жылғы "___" ____ берілді/Паспорт выдан "___" ____ 20__года.
Мақта өңдеу ұйымының атауы және орналасқан жері/
Наименование и местонахождение хлопкоперерабатывающей организации __________________ ___________________________________
Шыққан жері/ Происхождение ____________________________________________________________________________________________
Мақта тазалау зауытының коды/Код хлопкоочистительного завода _____________________________________________________________
Партия нөмірі/Номер партии ______________________________________________________________________________________________
Бума нөмірі/Номер кипы _________________________________________________________________________________________________
Стандарттау жөніндегі құжаттар/ Документы по стандартизации
Селекциялық сорт/ Селекционный сорт ____________________________________________________________________________________
Типі/Тип _______________________________________________________________________________________________________________
Сұрыбы/Сорт ___________________________________________________________________________________________________________
Сыныбы/Класс __________________________________________________________________________________________________________
Штапель ұзындығы 1/32 дюйм (Staple)/
Штапельная длина в 1/32 дюйма(Staple) _____
________________________________________
Шағылысу коэффициенті (Rd)/Коэффициент
отражения(Rd) _________________________%
Трэш коды (Т)/Трэш код (Т) _______________
Арамшөп қоспаларының саны (Cnt)/Число
сорных примесей (Cnt) __________________
дана/штук
Ұзындығы бойынша біркелкілік индексі (Unf)/
Индекс равномерности по длине (Unf) ______
______________________________________ %
Үлестік үзіліс жүктелімі (Str)/Удельная
разрывная нагрузка (Str) _________________
_______________________________________
Қоспалардың барлығы/Наличие примесей __
_______________________________________
Микронейр (Mic)/Микронейр (Mic) _______
______________________________________
Сарғаю мөлшері (+b)/ Степень желтизны (+b)
______________________________________
Арамшөп қоспаларының алаңы (Area)/
Площадь сорных примесей (Area) _________
_____________________________________%
Жоғарғы орташа ұзындығы (UHM)/Верхняя
средняя длина (UHM) ___________________
Қысқа талшықтардың индексі (SFI)/ Индекс
коротких волокон (SFI) __________________
____________________________________ %
Үзілгендегі созылу (Elg)/ Удлинение при
разрыве (Elg) _________________________%
Жабысқақтығының барлығы/ Наличие
клейкости _____________________________
Аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) меңгерушісі/ __________________________________________________________
Заведующий аккредитованной испытательной лаборатории (центра)
Приложение 6
к перечню некоторых приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Утверждены
приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 8 июля 2015 года № 4-1/618
Правила проведения экспертизы качества хлопка-волокна и выдачи паспорта качества хлопка-волокна

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мақта талшығының сапасына сараптама жүргізу және мақта талшығының сапа паспортын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және мақта талшығының сапасына сараптама жүргізу және мақта талшығының сапа паспортын беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) классерлік әдіс – мақта жөніндегі сарапшы (классер) жүзеге асыратын, сұрыбы, сыныбы және штапельдік ұзындығы бойынша мақта талшығын қолмен бағалау;
2) мақта талшығының иесі – меншік құқығында мақта талшығы бар жеке немесе заңды тұлға;
3) мақта талшығының сапасы – стандарттау жөніндегі құжаттардың талаптарына сәйкестігін айқындайтын мақта талшығының тұтыну қасиеттерінің жиынтығы;
4) мақта талшығының сыртқы түрінің стандарттық үлгілері – мақта талшығының нақты сұрыбы мен сыныбына тән түсі, дақтарының болуы, құрылымы және ластануы бойынша мақта талшығының сапа сипаттамаларының жиынтығын білдіретін, бекітілген немесе белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасында қолдануға жол берілген үлгілер.
3. Мақта талшығының сапасына сараптама жүргізуді "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес аккредиттеуден өткен сынақ зертханалары (орталықтары) (бұдан әрі – зертхана (орталық)) жүзеге асырады.
2-тарау. Мақта талшығының сапасына сараптама жүргізу тәртібі
4. Мақта талшығының сапасына сараптама жүргізуді зертханалар (орталықтар) шарт негізінде мақта талшығының әр тайы бойынша (әр тайға) жүзеге асады.
5. Мақта талшығының сапасына сараптама жүргізу:
1) сынамаларды іріктеуді;
2) сынамаларды сынақтан өткізуді;
3) мақта талшығының сапа паспортын ресімдеуді қамтиды.
6. Мақта талшығының әрбір тайынан сынама (100-150 грамм) іріктеуді мақта тазалау зауытында тай тығыздаудан шыққан кезде зертхананың (орталықтың) іріктеушісі жүзеге асырады.
7. Сәйкестендіру мақсаттары үшін зертхананың (орталықтың) іріктеушісі мақта талшығының әрбір іріктеп алынған сынамасына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тай нөмірінің штрих-коды бар биркадан жыртылмалы купон салады.
Купон жыртылып алынған бирка тайдың сынама алынған, кесілген бөлігіне салынады.
8. Зертхананың (орталықтың) іріктеушісі мақта талшығының іріктеп алынған сынамаларын жыртылмалы купондарымен бірге полиэтилен пакеттерге буып-түйеді және оларды қапқа тығыздап салады. Қап осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша затбелгімен мөрленеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения экспертизы качества хлопка-волокна и выдачи паспорта качества хлопка-волокна (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли" (далее – Закон) и определяют порядок проведения экспертизы качества хлопка-волокна и выдачи паспорта качества хлопка-волокна.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) классерский метод – ручная оценка хлопка-волокна по сорту, классу и штапельной длине, осуществляемая экспертом по хлопку (классером);
2) владелец хлопка-волокна – физическое или юридическое лицо, имеющее на праве собственности хлопок-волокно;
3) качество хлопка-волокна – совокупность потребительских свойств хлопка-волокна, определяющих соответствие требованиям документов по стандартизации;
4) стандартные образцы внешнего вида хлопка-волокна – образцы, представляющие собой совокупность качественных характеристик хлопка-волокна по цвету, наличию пятен, структуре и засоренности, типичных для конкретного сорта и класса хлопка-волокна, утвержденные или допущенные к применению в Республике Казахстан в установленном порядке.
3. Экспертизу качества хлопка-волокна осуществляют аккредитованные испытательные лаборатории (центры), прошедшие аккредитацию в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об аккредитации в области оценки соответствия" (далее – лаборатория (центр)).
Глава 2. Порядок проведения экспертизы качества хлопка-волокна
4. Экспертиза качества хлопка-волокна осуществляется лабораториями (центрами) по каждой кипе хлопка-волокна (покипно) на договорной основе.
5. Экспертиза качества хлопка-волокна включает:
1) отбор проб;
2) испытание проб;
3) оформление паспорта качества хлопка-волокна.
6. Отбор пробы (100-150 грамм) из каждой кипы хлопка-волокна осуществляется отборщиком лаборатории (центра) на хлопкоочистительном заводе при выходе кипы из пресса.
7. Для целей идентификации отборщик лаборатории (центра) вкладывает в каждую отобранную пробу хлопка-волокна отрывной купон от бирки со штрих-кодом номера кипы по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Бирка, от которой был оторван купон, вкладывается в надрезанную часть кипы, откуда была отобрана проба.
8. Отборщик лаборатории (центра) упаковывает отобранные пробы хлопка-волокна с отрывными купонами в полиэтиленовые пакеты и плотно укладывает их в мешок. Мешок опечатывается ярлыком по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

9. Бір өнеркәсіптік және селекциялық сұрыптың және сыныптың шитті мақтасынан өңделген мақта талшығынан сынамалар іріктеп алу осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сынамаларды іріктеп алу актісімен ресімделеді. Сынамаларды іріктеп алу актісіне зертхананың (орталықтың) іріктеушісі мен мақта тазалау зауытының өкілі екі данада қол қояды, оның біреуі мақта тазалау зауытының өкіліне, екіншісі сынамаларды зертханаға (орталыққа) тасымалдауды жүзеге асыратын зертхананың (орталықтың) өкіліне беріледі.
Зертхананың (орталықтың) іріктеушісі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мақта талшығының сынамаларын әр тайдан іріктеп алуды тіркеу журналын жүргізеді.
10. Сынамалары бар мөрленген қаптарды зертхананың (орталықтың) өкілі зертханаға (орталыққа) тасымалдайды.
11. Зертханаға (орталыққа) жеткізілген сынамалары бар қаптарды зертхананың (орталықтың) маманы қабылдап алады және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мақта тазалау зауытында іріктеп алынған мақта талшығының сынамаларын қабылдап алуды тіркеу журналына тіркейді.
12. Мақта талшығының сынамаларын сынау осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес мақта талшығының сапасына сараптама жүргізу кезінде қолданылатын стандарт тізбесіне сәйкес зертханада (орталықта) жүргізіледі.
13. Мақта талшығының сынамалары жылдам желдету қондырғысында алдын ала ұсталады немесе жиырма төрт сағат бойы мынадай стандартты климаттық жағдайдағы үй-жайда желдетіледі:
ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 65 (алпыс бес) пайыз + 2 (екі) пайыз, ауа температурасы Цельсий бойынша 21 (жиырма бір) градус + Цельсий бойынша 1 (бір) градус.
14. Мақта талшығының сынамаларын сынақтан өткізу екі кезеңде жүзеге асырылады:
бірінші кезең – өнімділігі жоғары мақта талшығын сынаудың автоматтандырылған өлшеу жүйесі (НVІ типті) арқылы;
екінші кезең – классерлік әдіспен.
15. Мақта талшығын сынақтан өткізуді бастағанға дейін өнімділігі жоғары мақта талшығын сынаудың автоматтандырылған өлшеу жүйесін (НVІ типті) күйге келтіру жүзеге асырылады.
16. Өнімділігі жоғары мақта талшығын сынаудың автоматтандырылған өлшеу жүйесі (НVІ типті) арқылы мақта талшығының мынадай көрсеткіштері өлшенеді:
1) микронейр;
2) түс (шағылысу коэффициенті, сарғаю дәрежесі);
3) ластану (трэш код, арамшөпті қоспалар алаңы, арамшөпті қоспалар саны);
4) ұзындық (жоғарғы орташа ұзындық, ұзындығы бойынша біркелкілік индексі, қысқа талшықтар индексі);
5) беріктік (үлестік үзілу жүктелімі, үзілгендегі ұзаруы).
17. Классерлік әдіс:
1) мақта талшығының сыртқы түрінің стандарттық үлгілерімен салыстыру жолымен сұрыбы мен сыныбы бойынша мақта талшығын органолептикалық бағалауды;

9. Отбор проб хлопка-волокна, выработанного из хлопка-сырца одного промышленного и селекционного сорта и класса, оформляется актом отбора проб по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Акт отбора проб подписывается отборщиком лаборатории (центра) и представителем хлопкоочистительного завода в двух экземплярах, один из которых передается представителю хлопкоочистительного завода, второй – представителю лаборатории (центра), осуществляющему транспортировку проб в лабораторию (центр).
Отборщик лаборатории (центра) ведет журнал регистрации покипного отбора проб хлопка-волокна по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
10. Представитель лаборатории (центра) транспортирует опечатанные мешки с пробами в лабораторию (центр).
11. Мешки с пробами, доставленные в лабораторию (центр), принимаются и регистрируются специалистом испытательной лаборатории (центра) в журнале регистрации приемки проб хлопка-волокна, отобранных на хлопкоочистительных заводах, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
12. Испытания проб хлопка-волокна проводятся в лаборатории (центре) согласно перечню стандартов, применяемых при проведении экспертизы качества хлопка-волокна согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
13. Предварительно пробы хлопка-волокна выдерживаются в установке быстрого кондиционирования или кондиционируются в течение двадцати четырех часов в помещении со стандартными климатическими условиями:
относительная влажность воздуха 65 (шестьдесят пять) процентов + 2 (два) процента, температура воздуха 21 (двадцать один) градус по Цельсию + 1 (один) градус по Цельсию.
14. Испытания проб хлопка-волокна осуществляются в два этапа:
первый этап – посредством измерительной автоматизированной системы испытаний хлопка-волокна высокой производительности (типа HVI);
второй этап – классерским методом.
15. До начала испытаний хлопка-волокна осуществляется настройка измерительной автоматизированной системы испытаний хлопка-волокна высокой производительности (типа HVI).
16. Посредством измерительной автоматизированной системы испытаний хлопка-волокна высокой производительности (типа HVI) измеряются следующие показатели хлопка-волокна:
1) микронейр;
2) цвет (коэффициент отражения, степень желтизны);
3) засоренность (трэш код, площадь сорных примесей, число сорных примесей);
4) длина (верхняя средняя длина, индекс равномерности по длине, индекс коротких волокон);
5) прочность (удельная разрывная нагрузка, удлинение при разрыве).
17. Классерский метод предусматривает:
1) органолептическую оценку хлопка-волокна по сорту и классу путем сличения со стандартными образцами внешнего вида хлопка-волокна;

2) штапельді қолмен төсеу жолымен штапельдік ұзындықты анықтауды көздейді.
Сондай-ақ, микронейр көрсеткіші (аспаппен), мақта талшығының сынамаларында басқа қоспалардың (мақта тұқымының, линттің, шитті мақтаны бастапқы өңдеу қалдықтарының, майланған мақта талшығының, шірік иісінің) бар-жоғы және жабысқақтығы анықталады.
18. Мақта талшығының сапасын әр тай бойынша сынақтан өткізу нәтижелері бойынша әрбір тайға "Шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу және шитті мақтаның сапасы туралы куәлік беру қағидаларын, шитті мақтаның сапасы туралы куәлік нысанын (үлгісін) және мақта талшығының сапасы паспортының нысанын (үлгісін) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-5/280 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12152 болып тіркелген) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мақта талшығының сапа паспорты ресімделеді.
Мақта талшығы иесінің өтінімі бойынша мақта талшығының әр тай бойынша сапа паспорттары негізінде мақта талшығының біртектес партиясына біріктірілген мақта талшығының сапа паспорты ресімделуі мүмкін.
19. Мақта талшығының сапа паспортының бланкісі қара немесе көк түсті шарикті немесе қауырсынды қаламмен қолмен не машинкамен басу тәсілімен толтырылады. Мақта талшығының сапа паспортының бланкісін толтыру кезінде түзетулерге жол берілмейді.
3-тарау. Мақта талшығының сапа паспортын беру тәртібі
20. Мақта талшығының сынамаларын сынау нәтижелері бойынша "Сынау және калибрлеу зертханаларының құзыреттілігіне қойылатын жалпы талаптар" 17025 ҚР СТ ІSO/ІEC Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес сынақ хаттамасы ресімделеді, оның негізінде зертхана (орталық) мақта тазалау зауытында мақта талшығының сынамаларын іріктегеннен кейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей мақта өңдеу ұйымының мақта талшығы сапасының паспортын береді.
21. Мақта талшығының сынамаларын сынақтан өткізу нәтижелері негізінде мақта өңдеу ұйымы типі, өнеркәсіптік және селекциялық сұрыбы бойынша біртекті, үш сыныпқа дейін болуға жол берілетін мақта талшығының партиясын жинақтайды, жинақталған мақта талшығы партиясының кондициялық салмағын айқындайды.
Мақта талшығын тиеп-жөнелту кезінде мақта өңдеу ұйымы тиеп-жөнелту құжаттарына мақта талшығының сапа паспортын салады.
22. Мақта талшығының сапа паспорты мақта талшығын сақтау шарттарын сақтаған жағдайда, берілген күнінен бастап және сегіз ай бойы қолданылады.
23. Мақта талшығының сынамалары сынақтан өткізілгеннен кейін мақта талшығының иесі партияны тиеп-жөнелткенге дейін, бірақ мақта талшығының сапа паспортының қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге зертханада (орталықта) сақталады, содан соң мақта өңдеу ұйымына қайтарылады.
Мақта талшығының сапасына
сараптама жүргізу және мақта
талшығының сапа паспортын
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Тай нөмірінің штрих-коды бар бирка
Аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) атауы
Аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) атауы
Аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) атауы
Аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) атауы
777 000023
777 000023
777 000024
777 000024
777 – мақта тазалау зауытының коды;

2) определение штапельной длины путем выкладывания штапеля вручную.
Также определяется показатель микронейр (инструментально), наличие в пробах хлопка-волокна других примесей (семян хлопчатника, линта, отходов первичной переработки хлопка-сырца, промасленного хлопка-волокна, гнилостного запаха) и клейкости.
18. По результатам покипных испытаний качества хлопка-волокна на каждую кипу оформляется паспорт качества хлопка-волокна по форме согласно приложению 3 к приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-5/280 "Об утверждении Правил проведения экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца, формы (образца) удостоверения о качестве хлопка-сырца и формы (образца) паспорта качества хлопка-волокна" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12152).
По заявке владельца хлопка-волокна на основании покипных паспортов качества хлопка-волокна может быть оформлен объединенный паспорт качества хлопка-волокна на однородную партию хлопка-волокна.
19. Бланк паспорта качества хлопка-волокна заполняется вручную шариковой или перьевой ручкой черным или синим цветом либо машинописным способом. При заполнении бланка паспорта качества хлопка-волокна исправления не допускаются.
Глава 3. Порядок выдачи паспорта качества хлопка-волокна
20. По результатам испытаний проб хлопка-волокна оформляется протокол испытаний в соответствии с национальным стандартом Республики Казахстан СТ РК ISO/IEC 17025 "Общие требования к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий", на основании которого лабораторией (центром) выдается паспорт качества хлопка-волокна хлопкоперерабатывающей организации не позднее семи рабочих дней после отбора проб хлопка-волокна на хлопкоочистительном заводе.
21. На основании результатов испытаний проб хлопка-волокна хлопкоперерабатывающая организация комплектует однородные по типу, промышленному и селекционному сорту, с допустимым присутствием до трех классов, партии хлопка-волокна, определяет кондиционную массу скомплектованной партии хлопка-волокна.
При отгрузке хлопка-волокна хлопкоперерабатывающая организация вкладывает паспорт качества хлопка-волокна в отгрузочные документы.
22. Паспорт качества хлопка-волокна действует с момента его выдачи в течение восьми месяцев при соблюдении условий хранения хлопка-волокна.
23. Пробы хлопка-волокна хранятся в лаборатории (центре) после испытаний до отгрузки партии владельцем хлопка-волокна, но не более срока действия паспорта качества хлопка-волокна, после чего возвращаются хлопкоперерабатывающей организации.
Приложение 1
к Правилам проведения экспертизы
качества хлопка-волокна и выдачи
паспорта качества хлопка-волокна
Форма
Бирка со штрих-кодом номера кипы
Наименование аккредитованной испытательной лаборатории (центра)
Наименование аккредитованной испытательной лаборатории (центра)
Наименование аккредитованной испытательной лаборатории (центра)
Наименование аккредитованной испытательной лаборатории (центра)
1
2
1
2
777 000023
777 000023
777 000024
777 000024
777 – код хлопкоочистительного завода;

000023, 000024 – мақта тазалау зауытындағы мақта талшығы тайының нөмірі.
Ескертпе:
1-жыртылмалы купон іріктеп алынған мақта талшығы сынамасына салынады, 2-бирка тайдың кесілген тілінген бөлігіне салынып, тігіледі.
Мақта талшығының сапасына
сараптама жүргізу және мақта
талшығының сапа паспортын
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Затбелгі
Мақта өңдеу ұйымының атауы ________________________________________________
Мақта тазалау зауытының коды _______________________________________________
Шитті мақта партиясы ______________________________________________________
Шитті мақтаның өнеркәсіптік сұрыбы _________________________________________
Шитті мақтаның сыныбы ____________________________________________________
Селекциялық сұрыбы _______________________________________________________
Сынамалар алынған тайлар:
№ ____________________ бастап № _______________________ дейін
Іріктеп алынған күні 20____ жылғы "____"_______________
Аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) іріктеушісі:
__________________________________________________________ ________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)                        (қолы)
Мақта талшығының сапасына
сараптама жүргізу және мақта
талшығының сапа паспортын
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Сынамаларды іріктеп алу актісі
№ _______ 20_ жылғы "____" ____________
Мақта өңдеу ұйымының атауы және мекенжайы _________________________________
Мақта тазалау зауытының коды _______________________________________________
Сынамаларды іріктеп алу жүргізілген орын _____________________________________
Тапсырыс берушінің атауы және байланыс деректері _____________________________
Бірегей сәйкестендіру _______________________________________________________
Қолданылған әдістің сәйкестендіруі___________________________________________
Сынамаларды іріктеп алу үшін үлгіні (лерді) алу күні _____________________________
Сынамаларды іріктеп алу жүргізілген күн ______________________________________
Сынамаларды іріктеп алу актісі берілген күн ____________________________________
Шитті мақта партиясының нөмірі _____________________________________________
Шитті мақтаның өнеркәсіптік сұрыбы _________________________________________
Шитті мақта сыныбы _______________________________________________________
Селекциялық сұрыбы ______________________________________________________
Тай нөмірі: ____________ бастап _________ дейін
Іріктеп алынған сынамалар саны_____________________________________________
Іріктеп алынған сынамалардың салмағы __ килограмм___________________________
Аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) іріктеушісі:
__________________________________________________________ _____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)            (қолы)
Мақта тазалау зауытының өкілі
__________________________________________________________ _____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)            (қолы)
Мақта талшығының сапасына
сараптама жүргізу және мақта
талшығының сапа паспортын
беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) акредиттеу белгісінің орны
Мақта талшығының сынамаларын әр тай бойынша іріктеп алуды тіркеу журналы
Күні
Бригада және ауысым нөмірі
Сынамалар саны
Штрих-код нөмірі _____ бастап _____ дейін
Іріктеушінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Іріктеушінің қолы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) іріктеушісі:
__________________________________________ ____ ___________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)      (қолы)
Мақта талшығының сапасына
сараптама жүргізу және мақта
талшығының сапа паспортын
беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) акредиттеу белгісінің орны
Мақта тазалау зауыттарында іріктеп алынған мақта талшығының сынамаларын қабылдап алуды тіркеу журналы
Күні
Мақта тазалау зауытының коды
Сынама іріктеу актісінің нөмірі мен күні
Жүк құжат нөмірі мен күні
Сынамалар саны
Сынамалар салмағы, килограмм
Ылғалдылығы, пайыз %
Селекциялық сұрыбы
Шитті мақтаның өнеркәсіптік сұрыбы мен сыныбы
Штрих-код нөмірі _____ бастап _____ дейін
1
2
2
4
5
6
7
8
9
10
Аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) іріктеушісі:
_______________________________________ ______ ___________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)            (қолы)
Мақта талшығының сапасына
сараптама жүргізу және мақта
талшығының сапа паспортын
беру қағидаларына
6-қосымша
Мақта талшығының сапасына сараптама жүргізу кезінде қолданылатын стандарттар тізбесі
№ п/п
Стандартты белгілеу
Стандарттың атауы
Ескертпе
1.
1096 ҚР СТ
Мақта талшығының стандартты үлгілері. Дайындау және қолдану тәртібі.
2.
1404 ҚР СТ
Шитті мақтаның үлгі-эталондары. Дайындау және қолдану тәртібі.
3.
1403 ҚР СТ
Шитті мақта. Техникалық шарттар.
4.
643 ҚР СТ РСТ Өз
Шитті мақта. Сынама алу әдістері.
5.
1593 ҚР СТ
Шитті мақта. Ластануды анықтау әдістері.
6.
644 ҚР СТ РСТ Өз
Шикі мақта. Ылғалдылықты анықтау әдістері.
7.
593 ҚР СТ РСТ Өз
Шитті мақта. Мақта талшығының сипаттамаларын анықтау әдістері.
8.
1594 ҚР СТ
Шитті мақта. Сортты анықтау әдістері.
9.
1597 ҚР СТ
Тұқымдық шитті мақта және егістік мақта тұқымы. Сынама алу әдісі.
10.
1595 ҚР СТ
Шитті мақтаны өңдеу. Терминдер мен анықтамалар
11.
53236 ҚР СТ МЕМСТ Р
Мақта талшығы. Сынама алу әдістері
12.
53232 ҚР СТ МЕМСТ Р
Мақта талшығы. Ұзындығын анықтау әдістері

000023, 000024 – номера кип хлопка-волокна на хлопкоочистительном заводе.
Примечание:
Отрывной купон 1 вкладывается в отобранную пробу хлопка-волокна, бирка 2 вкладывается в надрезанную часть кипы и зашивается.
Приложение 2
к Правилам проведения экспертизы
качества хлопка-волокна
и выдачи паспорта
качества хлопка-волокна
Форма
Ярлык
Наименование хлопкоперерабатывающей организации ________________________________________
Код хлопкоочистительного завода __________________________________________________________
Партия хлопка-сырца _____________________________________________________________________
Промышленный сорт хлопка-сырца _________________________________________________________
Класс хлопка-сырца _______________________________________________________________________
Селекционный сорт _______________________________________________________________________
Кипы, от которых отобраны пробы: с № ____________________ по № ____________________________
Дата отбора "____" _______________ 20___ года
Отборщик аккредитованной испытательной лаборатории (центра):
______________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Приложение 3
к Правилам проведения экспертизы
качества хлопка-волокна
и выдачи паспорта качества хлопка-волокна
Форма
Акт отбора проб
№ ________ от "____" ________________ 20__ года
Наименование и адрес хлопкоперерабатывающей организации ________________________________________________________________
Код хлопкоочистительного завода _________________________________________________________________________________________
Место осуществления отбора проб _________________________________________________________________________________________
Наименование и контактные данные заказчика ______________________________________________________________________________
Уникальная идентификация ______________________________________________________________________________________________
Идентификация применяемого метода _____________________________________________________________________________________
Дата получения образца (ов) для отбора проб ________________________________________________________________________________
Дата осуществления отбора проб __________________________________________________________________________________________
Дата выдачи акта отбора проб ____________________________________________________________________________________________
Номер партии хлопка-сырца _____________________________________________________________________________________________
Промышленный сорт хлопка-сырца _______________________________________________________________________________________
Класс хлопка-сырца ____________________________________________________________________________________________________
Селекционный сорт ____________________________________________________________________________________________________
Номера кипы: от ______________ до ______________
Количество отобранных проб ____________________________________________________________________________________________
Масса отобранных проб ________________________________ килограмм
Отборщик аккредитованной испытательной лаборатории (центра): ____________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Представитель хлопкоочистительного завода: ___________________________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Приложение 4
к Правилам проведения
экспертизы качества
хлопка-волокна и выдачи паспорта
качества хлопка-волокна
Форма
Место знака аккредитации аккредитованной испытательной лаборатории (центра)
Журнал регистрации покипного отбора проб хлопка-волокна
Дата
Номер бригады и смены
Количество проб
Номер штрих-кода от ___ до ___
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) отборщика
Подпись отборщика
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Отборщик аккредитованной испытательной лаборатории (центра): ____________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Приложение 5
к Правилам проведения
экспертизы качества
хлопка-волокна и выдачи
паспорта качества хлопка-волокна
Форма
Место знака аккредитации аккредитованной испытательной лаборатории
Журнал регистрации приемки проб хлопка-волокна, отобранных на хлопкоочистительных заводах
Дата
Код хлопкоочистительного завода
Номер и дата акта отбора проб
Номер и дата накладной
Количество проб
Вес проб, килограмм
Влажность,
процент (%)
Селекционный сорт
Промышленный сорт и класс хлопка-сырца
Номер штрих-кода
от __ до ___
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Отборщик аккредитованной испытательной лаборатории (центра): ____________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Приложение 6
к Правилам проведения
экспертизы качества хлопка-волокна
и выдачи паспорта качества хлопка-волокна
Перечень стандартов, применяемых при проведении экспертизы качества хлопка-волокна
№ п/п
Обозначение стандарта
Наименование стандарта
Примечание
1.
СТ РК 1096
Стандартные образцы хлопкового волокна. Порядок изготовления и применения
2.
СТ РК 1404
Образцы – эталоны хлопка-сырца. Порядок изготовления и применения
3.
СТ РК 1403
Хлопок-сырец. Технические условия
4.
СТ РК РСТ Уз 643
Хлопок-сырец. Методы отбора проб
5.
СТ РК 1593
Хлопок-сырец. Методы определения засоренности
6.
СТ РК РСТ Уз 644
"Хлопок-сырец. Методы определения влажности
7.
СТ РК РСТ Уз 593
Хлопок-сырец. Методы определения характеристик хлопкового волокна
8.
СТ РК 1594
Хлопок-сырец. Методы определения сорта
9.
СТ РК 1597
Хлопок-сырец семенной и семена хлопчатника посевные. Метод отбора проб
10.
СТ РК 1595
Переработка хлопка-сырца. Термины и определения
11.
СТ РК ГОСТ Р 53236
Волокно хлопковое. Методы отбора проб
12.
СТ РК ГОСТ Р 53232
Волокно хлопковое. Методы определения длины