Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 13 қазандағы № 999 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 13 қазандағы № 77 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 қазанда № 21422 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 16 тамыздағы № 7 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 16 тамыздағы № 80 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.08.2021 № 7 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.08.2021 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 15.11.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің 141 бабының 3-тармағына және 143 бабының 1-тармағына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін және тексеру парақтарының нысанын қалыптастыру қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 тіркелген) сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес заңды консультанттарға, заң мәселелері жөніндегі тәуелсіз мамандарға, лизинг беруші ретінде лизингтік қызметті лицензиясыз жүзеге асыратын, жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде делдалдық қызметтер көрсететін, бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бухгалтерлік есеп саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлік ұйымдар мен кәсіби бухгалтерлерге қатысты Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы бекітілсін.

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 октября 2020 года № 999 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 октября 2020 года № 77. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2020 года № 21422. Утратил силу совместным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 16 августа 2021 года № 7 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 августа 2021 года № 80.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.08.2021 № 7 и Министра национальной экономики РК от 16.08.2021 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Настоящий совместный приказ вводится в действие с 15 ноября 2020 года.
В соответствии с пунктом 3 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, а также Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371) ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в отношении юридических консультантов, независимых специалистов по юридическим вопросам, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, осуществляющих лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии, оказывающих посреднические услуги при осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества, осуществляющих операции с драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в отношении бухгалтерских организаций и профессиональных бухгалтеров, осуществляющих предпринимательскую деятельность в сфере бухгалтерского учета, согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрық 2020 жылғы 15 қарашадан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________________Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________________Р. Дәленов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 13 қазаны № 77 мен
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 13 қазаны
№ 999 Бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі - Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің 141 бабының 3-тармағына және 143 бабының 1-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін және тексеру парақтарының нысанын қалыптастыру қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №17371 тіркелген) сәйкес әзірленді және бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында бақылау субъектілерін іріктеуге арналған.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектілері - заң консультанттары, заң мәселелері жөніндегі тәуелсіз мамандар, лизинг беруші ретінде лизингтік қызметті лицензиясыз жүзеге асыратын, жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде делдалдық қызметтер көрсететін, бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар, бухгалтерлік есеп саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлік ұйымдар мен кәсіби бухгалтерлер;

2. Комитету по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 15 ноября 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
___________________Е. Жамаубаев
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________________Р. Даленов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 октября 2020 года № 77 и
Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 октября 2020 года № 999
Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371), и предназначены для отбора субъектов контроля с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля.
2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) субъекты контроля – юридические консультанты, независимые специалисты по юридическим вопросам, индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии, оказывающие посреднические услуги при осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества, осуществляющие операции с драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них, бухгалтерские организации и профессиональные бухгалтеры, осуществляющие предпринимательскую деятельность в сфере бухгалтерского учета;

2) болмашы бұзушылықтар – бақылау субъектілері әзірлеген мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде шаралардың сақталмауына, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасының болмауына байланысты бұзушылықтар;
3) елеулі бұзушылықтар – бақылау субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) туралы ақпаратты, қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды ұсынбауына, уақытылы ұсынбауына, клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру жөніндегі шаралардың қолданбауына, бақылау субъектілерінің клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат ұсынудан бас тарту жөніндегі міндеттерді орындамауына, бұзушылық фактісі расталған немесе бұзушылық белгілері бар жеке және (немесе) заңды тұлғалардан келіп түскен бір өтініштің немесе шағымның болуына байланысты бұзушылықтар;
4) өрескел бұзушылықтар – бақылау субъектілерінің қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру типологияларына, схемалары мен тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар күдікті операциялар мен клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбауына, уақытылы ұсынбауына, ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операцияларды тоқтату және (немесе) ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операцияларды тоқтату жөніндегі шаралар туралы ақпарат беру жөнінде шаралардың қолданбауына, уәкілетті органның шешімі бойынша клиенттердің операцияларын тоқтата тұрмауына, өз клиенттеріне (олардың өкілдеріне) және (немесе) бенефициарлық меншік иелеріне уәкілетті органға ақпарат беру туралы хабарлау жөніндегі талаптарын бұзуына, ішкі бақылау қағидаларының болмауына, қабылданған ішкі бақылау қағидалары мен оны жүзеге асыру бағдарламаларының бекітілген талаптарға сәйкес келмеуіне, уәкілетті органға қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама жібермеуіне, бұзушылық фактісі расталған немесе бұзушылық белгілері бар жеке және (немесе) заңды тұлғалардан келіп түскен екі және одан да көп өтініштердің немесе шағымдардың болуына, мемлекеттік органдардан, уәкілетті органдардан және ұйымдардан бұзушылық фактілерімен келіп түскен расталған мәліметтердің болуына байланысты бұзушылықтар;

2) незначительные нарушения – нарушения, связанные с несоблюдением мер в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов, отсутствием программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, разработанной субъектами контроля;
3) значительные нарушения – нарушения, связанные с непредоставлением, несвоевременным предоставлением субъектами контроля информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму), информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу (далее – уполномоченный орган), непринятием мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников, неисполнением субъектами контроля обязанностей по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) предоставлению информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом, наличием одного обращения или жалобы от физических и (или) юридических лиц, по которым подтвержден факт нарушения или есть наличие признаков нарушения;
4) грубые нарушения – нарушения, связанные с непредоставлением, несвоевременным предоставлением субъектами контроля информации о подозрительных операциях и операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма, непринятием мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) предоставления информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом, неприостановлением операций клиентов по решению уполномоченного органа, нарушением требований по извещению своих клиентов (их представителей) и (или) бенефициарных собственников о предоставлении в уполномоченный орган информации, отсутствием правил внутреннего контроля, несоответствием принятых правил внутреннего контроля и программ его осуществления утвержденным требованиям, ненаправлением уведомления о начале или прекращении деятельности в уполномоченный орган, наличием двух и более обращений или жалоб от физических и (или) юридических лиц, по которым подтвержден факт нарушения или есть наличие признаков нарушения, наличием подтвержденных сведений, поступивших от государственных органов, уполномоченных органов и организаций с фактами нарушения;

5) тәуекел - бақылау субъектісі қызметінің нәтижесінде оның салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекелдерді бағалау жүйесі - бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау мақсатында бақылау органы жүргізетін іс-шаралар кешені;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) - қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты бақылау субъектілерін іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісі қызметінің нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) ішкі бақылау - кірістерді жылыстатуды заңдастыруды және терроризмді қаржыландыруды болдырмау мақсатында бақылау субъектісі қабылдайтын ұйымдастыру, саясат, рәсімдер мен әдістер жүйесі.
3. Профилактикалық бақылау үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары
4. Объективті өлшемшарттарды анықтау келесі кезеңдер арқылы жүзеге асырылады:
1) тәуекелді анықтау;
2) бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша (жоғары және жоғары дәрежеге жатқызылмаған) топтастыру және бөлу.
5. Бақылау субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау және оларды жоғары тәуекел тобына жатқызу жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірудің неғұрлым жоғары ықтималдығы негізінде объективті өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады.
6. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі жоғары бақылау субъектілеріне заң консультанттары, заң мәселелері жөніндегі тәуелсіз мамандар, лизинг беруші ретінде лизингтік қызметті лицензиясыз жүзеге асыратын, жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде делдалдық қызметтер көрсететін, бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар жатады.
7. Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған бақылау субъектілеріне бухгалтерлік есеп саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлік ұйымдар мен кәсіби бухгалтерлер жатады.

5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) система оценки рисков – комплекс мероприятий, проводимых органом контроля с целью назначения профилактического контроля с посещением субъекта контроля;
7) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов контроля в зависимости от степени риска в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
8) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта контроля;
9) внутренний контроль – система организации, политики, процедур и методов, принимаемых субъектом контроля в целях предотвращения легализации отмывания доходов и финансирования терроризма.
3. Критерии оценки степени риска для профилактического контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
4. Определение объективных критериев осуществляется посредством последующих этапов:
1) определение риска;
2) группировка и распределение субъектов контроля по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).
5. Оценка степени риска субъектов контроля и отнесение их к высокой группе риска осуществляется по объективным критериям на основании наибольшей вероятности причинения вреда законным интересам физических и юридических лиц, государства.
6. По объективным критериям к субъектам контроля с высокой степенью риска относятся юридические консультанты, независимые специалисты по юридическим вопросам, индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии, оказывающие посреднические услуги при осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества, осуществляющие операции с драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них.
7. По объективным критериям к субъектам контроля не отнесенные к высокой степени риска относятся бухгалтерские организации и профессиональные бухгалтеры, осуществляющие предпринимательскую деятельность в сфере бухгалтерского учета.

8. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне қатысты бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексерулер қолданылады.
9. Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің неғұрлым жоғары көрсеткіші бар бақылау субъектісінің басымдығы ескеріле отырып жасалады.
10. Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің еселігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынған мәліметтерді талдау және бағалау нәтижелері бойынша анықталады және жылына (1) бір реттен жиі болмауға тиіс.
3-тарау. Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
11. Субъективті өлшемшарттарды анықтау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
12. Бақылау субъектілерінің субъективті өлшемшарттарының тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы берілетін мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) алдыңғы тексерулердің және бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) шағымдар мен өтініштердің болуы;
4) уәкілетті мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері;
5) уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.
13. Бақылау субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау және оларды тәуекел дәрежесінің өрескел, елеулі және болмашы тобына жатқызу осы Өлшемшарттарға қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
4-тарау. Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
14. Бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады:
1) бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылықтар анықталмаса, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі;

8. В отношении субъектов контроля, отнесенных к высокой степени риска, применяются профилактический контроль с посещением субъекта контроля и внеплановые проверки.
9. Списки профилактического контроля с посещением субъекта контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
10. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще 1 (одного) раза в год.
Глава 3. Субъективные критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
11. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
12. Для оценки степени рисков субъективных критериев субъектов контроля используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъекта контроля;
3) наличие жалоб и обращений;
4) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными государственными органами и организациями;
5) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями.
13. Оценка степени риска субъектов контроля и отнесение их к грубой, значительной и незначительной группе степени риска осуществляется в соответствии с приложением к настоящим Критериям.
Глава 4. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
14. Для отнесения субъекта контроля к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска:
1) при выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта контроля.
В случае если грубых нарушений не выявлено, для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени;

2) елеулі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұндағы:
SРз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтар саны;
3) болмашы бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұндағы:
SРн – болмашы бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтар саны;
4) тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (ЅР) 0-ден 100-ге дейінгі шкала бойынша есептеледі және елеулі және болмашы бұзушылықтар көрсеткіштерін қосу жолымен мынадай формула бойынша анықталады:
SР = SРз + SРн, мұндағы:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтар көрсеткіші;
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі мыналарға жатқызылады:
1) тәуекелдің жоғары дәрежесіне – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 61-ден 100-ге дейін қоса алғанда және оған қатысты бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі;
2) тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылмағанға – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 60-қа дейін болған кезде және оған қатысты бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.
Қазақстан Республикасының
қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыруға
(жылыстатуға) және терроризмді
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл туралы заңнамасын
сақтаудың тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
қосымша
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі

2) при определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
3) при определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
4) общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
По показателям степени риска субъекта контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта контроля;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта контроля.
Приложение к Критериям
оценки степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан о
противодействии легализации
(отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
и финансированию терроризма
Субъективные критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Критерии
Степень нарушений

1-бөлім. Бақылау субъектісі, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынылатын мәліметтер мониторингінің нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
1
Қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) туралы ақпаратты уақытылы ұсыну (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
2
Күдікті операциялар туралы ақпаратты уақытылы ұсыну (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін уәкілетті органға дереу хабарлау)
өрескел
3
Күдікті операциялар туралы ақпаратты уақытылы ұсыну (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған операциялар күдікті деп танылғаннан кейін бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
4
Қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру типологияларына, схемалары мен тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар күдікті операциялар мен клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсыну
өрескел
5
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды уақытылы ұсыну (тиісті сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде)
елеулі
6
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды уақытылы ұсыну (күдікті операцияны талдауға байланысты сұрау салу бойынша бақылау субъектісі қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды сұрау салуды алған күннен бастап жұмыс күнінен кешіктірмей беруге міндетті)
елеулі
2-бөлім. Алдыңғы тексерулердің және бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
7
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде шараларды сақтау
болмашы
8
Бақылау субъектілері әзірлеген қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы даярлау және оқыту бағдарламасының болуы
болмашы
9
Қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) туралы ақпаратты ұсыну (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
10
Күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсыну (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін уәкілетті органға дереу хабарлау)
өрескел
11
Күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсыну (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған операциялар күдікті деп танылғаннан кейін бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
12
Қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру типологияларына, схемалары мен тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар күдікті операциялар мен клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсыну
өрескел
13
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды ұсыну (тиісті сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде)
елеулі
14
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды ұсыну (күдікті операцияны талдауға байланысты сұрау салу бойынша бақылау субъектісі қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды сұрау салуды алған күннен бастап жұмыс күнінен кешіктірмей беруге міндетті)
елеулі
15
Клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру жөнінде шаралар қолдану
елеулі
16
Бақылау субъектілерінің клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат ұсынудан бас тарту жөніндегі міндеттерді орындауы
елеулі
17
Ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операцияларды тоқтату және (немесе) ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операцияларды тоқтату жөніндегі шаралар туралы ақпарат беру жөнінде шаралар қолдану
өрескел
18
Уәкілетті органның шешімі бойынша клиенттердің операцияларын тоқтата тұру
өрескел
19
Өз клиенттеріне (олардың өкілдеріне) және (немесе) бенефициарлық меншік иелеріне уәкілетті органға ақпарат беру туралы хабарламау жөніндегі талаптарын сақтау
өрескел
20
Ішкі бақылау ережелерінің болуы
өрескел
21
Қабылданған ішкі бақылау қағидалары мен оны жүзеге асыру бағдарламаларының бекітілген талаптарға сәйкес келуі (ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты бақылау субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын талаптарды қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы, технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, клиенттердің тәуекелдері мен қызметтерді қылмыстық мақсаттарда пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы, клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы, клиенттердің күрделі, ерекше ірі және басқа да ерекше операцияларын зерделеуді қоса алғанда, клиенттердің операцияларын мониторингтеу және зерделеу бағдарламасы)
өрескел
22
Уәкілетті органға қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама жіберу
өрескел

Раздел 1. Результаты мониторинга сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
1
Cвоевременное предоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
2
Cвоевременное предоставление информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган о такой операции до ее проведения)
грубое
3
Cвоевременное предоставление информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
грубое
4
Cвоевременное предоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем признания и фиксирования результатов такого признания) информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
5
Своевременное предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа (в течение трех рабочих дней со дня получения соответствующего запроса)
значительное
6
Своевременное предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа (по запросу, связанному с анализом подозрительной операции, субъект контроля обязан предоставить необходимые информацию, сведения и документы не позднее рабочего дня со дня получения запроса)
значительное
Раздел 2. Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъекта контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
7
Соблюдение мер в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
незначительное
8
Наличие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, разработанной субъектами контроля
незначительное
9
Предоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
10
Предоставление информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган о такой операции до ее проведения)
грубое
11
Предоставление информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля
грубое
12
Предоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем признания и фиксирования результатов такого признания) информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
13
Предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа (в течение трех рабочих дней со дня получения соответствующего запроса)
значительное
14
Предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа (по запросу, связанному с анализом подозрительной операции, субъект контроля обязан предоставить необходимые информацию, сведения и документы не позднее рабочего дня со дня получения запроса)
значительное
15
Принятие мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников
значительное
16
Исполнение субъектами контроля обязанностей по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) предоставлению информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
значительное
17
Принятие мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) предоставления информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
грубое
18
Приостановление операций клиентов по решению уполномоченного органа
грубое
19
Соблюдение требований по не извещению своих клиентов (их представителей) и (или) бенефициарных собственников о предоставлении в уполномоченный орган информации
грубое
20
Наличие правил внутреннего контроля
грубое
21
Соответствие принятых правил внутреннего контроля и программ его осуществления утвержденным требованиям (программа организации внутреннего контроля, включая требования, предъявляемые к работникам субъектов контроля, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений, программа идентификации клиентов, программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных и других необычных операций клиентов)
грубое
22
Направление уведомления о начале или прекращении деятельности в уполномоченный орган
грубое

3-бөлім. Шағымдар мен өтініштердің болуы
23
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын бұзу фактісі расталған немесе бұзушылық белгілері бар жеке және (немесе) заңды тұлғалардан келіп түскен бір өтініштің немесе шағымның болуы
елеулі
24
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын бұзу фактісі расталған немесе бұзушылық белгілері бар жеке және (немесе) заңды тұлғалардан келіп түскен екі және одан да көп өтініштердің немесе шағымдардың болуы
өрескел
4-бөлім. Уәкілетті мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
25
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын бұзу фактілерімен мемлекеттік органдардан келіп түскен расталған мәліметтердің болуы
өрескел
5-бөлім. Уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
26
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын бұзу фактілерімен уәкілетті органдар мен ұйымдардан келіп түскен расталған мәліметтердің болуы
өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 13 қазаны № 77 мен
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 13 қазаны
№ 999 Бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Заң консультанттарына, заң мәселелері жөніндегі тәуелсіз мамандарға, лизинг беруші ретінде лизингтік қызметті лицензиясыз жүзеге асыратын, жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде делдалдық қызметтер көрсететін, бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің
138 бабына сәйкес
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________ қатысты
субъектілердің біртекті тобының атауы
_____________________________________________________________ бақылау
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ________________________________
_____________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне бару арқылы тексеруді/ профилактикалық бақылауды
тағайындау туралы акт__________________________________________________
_____________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің атауы ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі), бақылау субъектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде шараларды сақтау
2
Бақылау субъектілері әзірлеген қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы даярлау және оқыту бағдарламасының болуы
3
Қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) туралы ақпаратты ұсыну (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
4
Күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсыну (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін уәкілетті органға дереу хабарлау)
5
Күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсыну (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған операциялар күдікті деп танылғаннан кейін бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
6
Қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру типологияларына, схемалары мен тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар күдікті операциялар мен клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсыну
7
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды ұсыну (тиісті сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде)
8
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды ұсыну (күдікті операцияны талдауға байланысты сұрау салу бойынша бақылау субъектісі қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды сұрау салуды алған күннен бастап жұмыс күнінен кешіктірмей беруге міндетті)
9
Клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру жөнінде шаралар қолдану
10
Бақылау субъектілерінің клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат ұсынудан бас тарту жөніндегі міндеттерді орындауы
11
Ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операцияларды тоқтату және (немесе) ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операцияларды тоқтату жөніндегі шаралар туралы ақпарат беру жөнінде шаралар қолдану
12
Уәкілетті органның шешімі бойынша клиенттердің операцияларын тоқтата тұру
13
Өз клиенттеріне (олардың өкілдеріне) және (немесе) бенефициарлық меншік иелеріне уәкілетті органға ақпарат беру туралы хабарламау жөніндегі талаптарын сақтау
14
Ішкі бақылау ережелерінің болуы
15
Қабылданған ішкі бақылау қағидалары мен оны жүзеге асыру бағдарламаларының бекітілген талаптарға сәйкес келуі (ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты бақылау субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын талаптарды қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы, технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, клиенттердің тәуекелдері мен қызметтерді қылмыстық мақсаттарда пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы, клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы, клиенттердің күрделі, ерекше ірі және басқа да ерекше операцияларын зерделеуді қоса алғанда, клиенттердің операцияларын мониторингтеу және зерделеу бағдарламасы)
16
Уәкілетті органға қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама жіберу
Лауазымды тұлға(лар) ________________________________ _____________
лауазымы                   қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ___________________________ ____________
лауазымы                   қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 13 қазаны № 77 мен
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 13 қазаны
№ 999 Бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Бухгалтерлік есеп саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлік ұйымдар мен кәсіби бухгалтерлерге қатысты Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің
38 бабына сәйкес
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________ қатысты
субъектілердің біртекті тобының атауы
_____________________________________________________________ бақылау
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ________________________________
_____________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне бару арқылы тексеруді/профилактикалық бақылауды
тағайындау туралы акт _________________________________________________
_____________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің атауы ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі), бақылау субъектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптара сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде шараларды сақтау
2
Бақылау субъектілері әзірлеген қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы даярлау және оқыту бағдарламасының болуы
3
Қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) туралы ақпаратты ұсыну (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
4
Күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсыну (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін уәкілетті органға дереу хабарлау)
5
Күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсыну (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған операциялар күдікті деп танылғаннан кейін бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
6
Қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру типологияларына, схемалары мен тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар күдікті операциялар мен клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсыну
7
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды ұсыну (тиісті сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде)
8
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды ұсыну (күдікті операцияны талдауға байланысты сұрау салу бойынша бақылау субъектісі қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды сұрау салуды алған күннен бастап жұмыс күнінен кешіктірмей беруге міндетті)
9
Клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру жөнінде шаралар қолдану
10
Бақылау субъектілерінің клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат ұсынудан бас тарту жөніндегі міндеттерді орындауы
11
Ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операцияларды тоқтату және (немесе) ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операцияларды тоқтату жөніндегі шаралар туралы ақпарат беру жөнінде шаралар қолдану
12
Уәкілетті органның шешімі бойынша клиенттердің операцияларын тоқтата тұру
13
Өз клиенттеріне (олардың өкілдеріне) және (немесе) бенефициарлық меншік иелеріне уәкілетті органға ақпарат беру туралы хабарламау жөніндегі талаптарын сақтау
14
Ішкі бақылау ережелерінің болуы
15
Қабылданған ішкі бақылау қағидалары мен оны жүзеге асыру бағдарламаларының бекітілген талаптарға сәйкес келуі (ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты бақылау субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын талаптарды қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы, технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, клиенттердің тәуекелдері мен қызметтерді қылмыстық мақсаттарда пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы, клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы, клиенттердің күрделі, ерекше ірі және басқа да ерекше операцияларын зерделеуді қоса алғанда, клиенттердің операцияларын мониторингтеу және зерделеу бағдарламасы)
Лауазымды тұлға(лар) ________________________________ _____________
лауазымы                   қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ___________________________ ____________
лауазымы                         қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

Раздел 3. Наличие жалоб и обращений
23
Наличие одного обращения или жалобы от физических и (или) юридических лиц, по которым подтвержден факт нарушения или есть наличие признаков нарушения законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
значительное
24
Наличие двух и более обращений или жалоб от физических и (или) юридических лиц, по которым подтвержден факт нарушения или есть наличие признаков нарушения законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
грубое
Раздел 4. Результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными государственными органами и организациями
25
Наличие подтвержденных сведений, поступивших от государственных органов с фактами нарушения законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
грубое
Раздел 5. Результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями
26
Наличие подтвержденных сведений, поступивших от уполномоченных органов и организаций с фактами нарушения законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 октября 2020 года № 77 и
Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 октября 2020 года № 999
Проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением
законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию)
доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в отношении
юридических консультантов, независимых специалистов по юридическим вопросам,
индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, осуществляющих
лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии, оказывающих
посреднические услуги при осуществлении сделок купли-продажи недвижимого
имущества, осуществляющих операции с драгоценными металлами и
драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них
в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
от 29 октября 2015 года ___________________________________________________________
в отношении_____________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов _________________________________________
контроля _______________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку_______________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта контроля
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта контроля__________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта контроля________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения__________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Соблюдение мер в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
2
Наличие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, разработанной субъектами контроля
3
Предоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
4
Предоставление информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган о такой операции до ее проведения)
5
Предоставление информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля
6
Предоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем признания и фиксирования результатов такого признания) информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
7
Предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа (в течение трех рабочих дней со дня получения соответствующего запроса)
8
Предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа (по запросу, связанному с анализом подозрительной операции, субъект контроля обязан предоставить необходимые информацию, сведения и документы не позднее рабочего дня со дня получения запроса)
9
Принятие мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников
10
Исполнение субъектами контроля обязанностей по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) предоставлению информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
11
Принятие мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) предоставления информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
12
Приостановление операций клиентов по решению уполномоченного органа
13
Соблюдение требований по не извещению своих клиентов (их представителей) и (или) бенефициарных собственников о предоставлении в уполномоченный орган информации
14
Наличие правил внутреннего контроля
15
Соответствие принятых правил внутреннего контроля и программ его осуществления утвержденным требованиям (программа организации внутреннего контроля, включая требования, предъявляемые к работникам субъектов контроля, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений, программа идентификации клиентов, программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных и других необычных операций клиентов)
16
Направление уведомления о начале или прекращении деятельности в уполномоченный орган
Должностное (ые) лицо (а)____________________________________ ______________
должность                         подпись
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля_____________________________________ ______________
должность                         подпись
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 октября 2020 года № 77 и
Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 октября 2020 года № 999
Проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением
законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации
(отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию
терроризма в отношении бухгалтерских организаций и профессиональных
бухгалтеров, осуществляющих предпринимательскую деятельность в сфере
бухгалтерского учета
в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
от 29 октября 2015 года __________________________________________________________
в отношении____________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов
_______________________________________________________________________________
контроля
_______________________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку______________________________________
_______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта контроля
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта контроля___________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
контроля________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения__________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Соблюдение мер в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
2
Наличие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, разработанной субъектами контроля
3
Предоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
4
Предоставление информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган о такой операции до ее проведения)
5
Предоставление информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля
6
Предоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем признания и фиксирования результатов такого признания) информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
7
Предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа (в течение трех рабочих дней со дня получения соответствующего запроса)
8
Предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа (по запросу, связанному с анализом подозрительной операции, субъект контроля обязан предоставить необходимые информацию, сведения и документы не позднее рабочего дня со дня получения запроса)
9
Принятие мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников
10
Исполнение субъектами контроля обязанностей по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) предоставлению информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
11
Принятие мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) предоставления информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
12
Приостановление операций клиентов по решению уполномоченного органа
13
Соблюдение требований по не извещению своих клиентов (их представителей) и (или) бенефициарных собственников о предоставлении в уполномоченный орган информации
14
Наличие правил внутреннего контроля
15
Соответствие принятых правил внутреннего контроля и программ его осуществления утвержденным требованиям (программа организации внутреннего контроля, включая требования, предъявляемые к работникам субъектов контроля, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений, программа идентификации клиентов, программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных и других необычных операций клиентов)
Должностное (ые) лицо (а)____________________________________ ______________
должность                         подпись
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля_____________________________________ ______________
должность                         подпись
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)