"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 2 шілдедегі № 442 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 11 қарашадағы № 624 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 13 қарашада № 21624 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 26 маусымдағы № 670 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 670 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 2 шілдедегі № 442 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17226 болып тіркелген, 2018 жылғы 6 тамызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті айқындау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Жауынгерлік даярлық департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы 11 қарашасы
№ 624 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2018 жылғы 2 шілдедегі
№ 442 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті айқындау қағидалары

О внесении изменения в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 2 июля 2018 года № 442 "Об утверждении Правил определения классной квалификации военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 ноября 2020 года № 624. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 ноября 2020 года № 21624
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 2 июля 2018 года № 442 "Об утверждении Правил определения классной квалификации военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17226, опубликован 6 августа 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Правила определения классной квалификации военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту боевой подготовки Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
Приложение
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 11 ноября 2020 года № 624
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 2 июля 2018 года № 442
Правила определения классной квалификации военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті айқындау қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің (бұдан әрі – ҚР ҚК) әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті айқындау тәртібін белгілейді.
2. Сыныптық біліктілікті айқындау ҚР ҚК әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті беруді, растауды және төмендетуді қамтиды.
3. Сыныптық біліктілік әскери қызметшінің атқаратын әскери лауазымына сәйкес қол жеткізген кәсіби деңгейін сипаттайтын көрсеткіш болып табылады және оқу жылының қорытынды тексеру нәтижелері бойынша беріледі (ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда).
4. Сыныптық біліктілікті айқындау ҚР ҚК әрбір әскери қызметшісінің (бұдан әрі – әскери қызметшілер) кәсіби шеберлігін дамытуға ынталандыру мақсатында жүргізіледі.
5. ҚР ҚК-да мынадай сыныптық біліктіліктер беріледі:
1) келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге (ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілер мен авиациялық техникаға қызмет көрсету бойынша жерүсті авиациялық мамандарынан басқа):
"3-сыныпты маман";
"2-сыныпты маман";
"1-сыныпты маман";
"1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)";
2) ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге:
"3-сыныпты маман";
"2-сыныпты маман";
"1-сыныпты маман";
"ұшқыш (штурман) – мерген";
3) авиациялық техникаға қызмет көрсету бойынша авиациялық жерүсті мамандары лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге:
"3-сыныпты маман";
"2-сыныпты маман";
"1-сыныпты маман";
"тәлімгер (шебер)";
4) әскери оқу орындарының курсанттарына, кадеттеріне және ҚР ҚК қатарында сарбаздар (матростар), сержанттар (старшиналар) лауазымдарында әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге, "3-сыныпты маман".
6. "3-сыныпты маман", "2-сыныпты маман", "1-сыныпты маман", "1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)", "тәлімгер (шебер)", "ұшқыш (штурман)" – мерген" сыныптық біліктілігін беруді, растауды және төмендетуді мыналар жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі – ҚР Қорғаныс министрлігі, ҚК Бас штабы құрылымдық бөлімшелерінің әскери қызметшілеріне, бас басқармаларының, орталықтарының бастықтарына, әскер түрлерінің бас қолбасшыларына, өңірлік қолбасшылықтар әскерлері мен әскер тектерінің қолбасшыларына, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің, қорғаныс істері жөніндегі департаменттердің бастықтарына;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения классной квалификации военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Правила) устанавливают порядок определения классной квалификации военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК).
2. Определение классной квалификации включает присвоение, подтверждение и снижение классной квалификации военнослужащим ВС РК.
3. Классная квалификация является показателем, характеризующим достигнутый профессиональный уровень военнослужащего в соответствии с занимаемой воинской должностью, и присваивается по результатам итоговой проверки за учебный год (за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях соответствующих летным военно-учетным специальностям).
4. Определение классной квалификации производится в целях стимулирования развития профессионального мастерства каждого военнослужащего ВС РК (далее – военнослужащие).
5. В ВС РК присваиваются следующие классные квалификации:
1) военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту (кроме военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям и авиационных наземных специалистов по обслуживанию авиационной техники):
"специалист 3 класса";
"специалист 2 класса";
"специалист 1 класса";
"специалист 1 класса - наставник (мастер)";
2) военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях соответствующих летным военно-учетным специальностям:
"специалист 3 класса";
"специалист 2 класса";
"специалист 1 класса";
"летчик (штурман) - снайпер";
3) военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях авиационных наземных специалистов по обслуживанию авиационной техники:
"специалист 3 класса";
"специалист 2 класса";
"специалист 1 класса";
"наставник (мастер)";
4) курсантам, кадетам военных учебных заведений и военнослужащим, проходящим воинскую службу по призыву на должностях солдат (матросов), сержантов (старшин) в рядах ВС РК, "специалист 3 класса".
6. Присвоение, подтверждение и снижение классных квалификаций "специалист 3 класса", "специалист 2 класса", "специалист 1 класса", "специалист 1 класса - наставник (мастер)", "наставник (мастер)", "летчик (штурман)" - снайпер" осуществляется:
1) Министром обороны Республики Казахстан – военнослужащим структурных подразделений Министерства обороны, Генерального штаба ВС РК, начальникам главных управлений, центров, главнокомандующим видами, командующим войсками региональных командований и родами войск, начальникам Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, департаментов по делам обороны;

2) бас басқармалардың бастықтары, әскер түрлерінің бас қолбасшылары, өңірлік қолбасшылықтар әскерлері мен әскер тектерінің қолбасшылары, қорғаныс істері жөніндегі департаменттердің, орталықтардың, әскери оқу орындарының бастықтары, әскери бөлімдердің (мекемелердің) командирлері (бастықтары) – бағынысты әскери қызметшілерге.
7. ҚР Қорғаныс министрлігі, Бас штабы құрылымдық бөлімшелерінің басшылығы мен бастықтарына, ҚК бас басқармаларының бастықтарына, әскер түрлерінің бас қолбасшыларына, өңірлік қолбасшылықтар әскерлері мен әскер тектерінің қолбасшыларына, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің бастығына, сыныптық біліктілікті айқындау үшін Жоғары біліктілік комиссиясы тағайындалады. Жоғары біліктілік комиссиясының отырысына сыныптық біліктілік беру туралы материалдарды дайындауды және ұсынуды ҚР ҚК Бас штабының Жауынгерлік даярлық департаменті жүзеге асырады. Жоғары біліктілік комиссиясының жұмыс тәртібі осы қағидалардың 3-тарауында айқындалған.
2-тарау. Әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті беру, растау және төмендету тәртібі
8. Әскери қызметшілерге (ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерден басқа) сыныптық біліктілікті беру мынадай кезектілікпен жүргізіледі: "3-сыныпты маман", "2-сыныпты маман", "1-сыныпты маман", "1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)" ("тәлімгер (шебер)").
Сыныптық біліктілікті беру қорытынды тексеру (әскери оқу орындарында білім алушыларды қорытынды аттестаттау) нәтижелері бойынша жүргізіледі:
1) "3-сыныпты маман" – әскери қызмет өткерудің барлық кезеңіне беріледі;
2) "2-сыныпты маман" – кезекті берілгеннен кейін бір оқу жылы өткен соң;
3) "1-сыныпты маман" – кезекті берілгеннен кейін екі оқу жылы өткен соң;
4) "1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)", "тәлімгер (шебер)" – кезекті берілгеннен кейін үш оқу жылы өткен соң.
Ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті беру, растау және төмендету осы қағидалардың 4-тарауының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери-теңіз күштерінің корабльдерінде (кемелерінде) немесе құрамасының (бөлімінің) қолбасшылығы (командир, штаб бастығы, командирдің жауынгерлік даярлық жөніндегі орынбасары) лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті беру, растау және төмендету мынадай болып жүргізіледі:

2) начальниками главных управлений, главнокомандующими видами, командующими войсками региональных командований и родами войск, начальниками департаментов по делам обороны, центров, военных учебных заведений, командирами (начальниками) воинских частей (учреждений) – подчиненным военнослужащим.
7. Для определения классных квалификаций руководству и начальникам структурных подразделений Министерства обороны, Генерального штаба, начальникам главных управлений, главнокомандующим видами, командующим войсками региональных командований и родами войск ВС РК, начальнику Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы назначается Высшая квалификационная комиссия. Подготовка и представление материалов о присвоении классной квалификации на заседание Высшей квалификационной комиссии осуществляется Департаментом боевой подготовки Генерального штаба ВС РК. Порядок работы Высшей квалификационной комиссии определен в главе 3 настоящих Правил.
Глава 2. Порядок присвоения, подтверждения и снижения классной квалификации военнослужащим
8. Присвоение классной квалификации военнослужащим (кроме военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям) производится в следующей последовательности: "специалист 3 класса", "специалист 2 класса", "специалист 1 класса", "специалист 1 класса – наставник (мастер)" ("наставник (мастер)").
Присвоение классной квалификации производится по результатам итоговой проверки (итоговой аттестации обучающихся в военных учебных заведениях):
1) "специалист 3 класса" – присваивается на весь период прохождения воинской службы;
2) "специалист 2 класса" – через один учебный год, после очередного присвоения;
3) "специалист 1 класса" – через два учебных года, после очередного присвоения;
4) "специалист 1 класса – наставник (мастер)", "наставник (мастер)" – через три учебных года, после очередного присвоения.
Присвоение, подтверждение и снижение классной квалификации военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям, производится в соответствии с требованиями главы 4 настоящих Правил.
Присвоение, подтверждение и снижение классной квалификации военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на кораблях (судах) или на должностях командования соединения (части) Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан (командир, начальник штаба, заместитель командира по боевой подготовке), производится:

1) кұрама (бөлім) қолбасшылығы үшін, құраманы (бөлімді) және құрама (бөлім) құрамында болатын барлық жобалардың кораблін (кемесін) дербес басқаруға рұқсат алғаннан кейін;
2) корабль (кеме) командирлері және командирдің аға көмекшілері (көмекшілері) үшін, корабльді (кемені) дербес басқаруға рұқсат алғаннан кейін;
3) жауынгерлік бөлім (топ) командирлері, корабль (кеме) старшиналары, команда старшиналары, бөлімше старшиналары үшін, бөлімшені дербес басқаруға рұқсат алғаннан кейін;
4) боцмандар мен техниктер үшін, өз жұмыс орнына дербес қызмет көрсетуге және лауазымын атқаруға рұқсат алғаннан кейін.
Сыныптық біліктілігі бар және әскери-есептік мамандығын өзгертумен әскери лауазымға тағайындалған әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігі күнтізбелік жылдың соңына дейін сақталады. Кейіннен бар сыныптық біліктілікке сүйене отырып, осы қағидалардың 15 және 50-тармақтарында көрсетілген әскери қызметшілерді қоспағанда, осы қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалады.
9. Өкімде тұрған, баласы үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты демалыста болған әскери қызметшілердің, жүктілігі және бала тууы бойынша демалыста болған әскери қызметші әйелдердің сыныптық біліктілігі лауазымға тағайындалған, демалыс аяқталған кезде күнтізбелік жылдың соңына дейін сақталады.
Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің әскери оқу орнында күндізгі оқыту нысаны бойынша білім алатын әскери қызметшілердің берілген сыныптық біліктілігі барлық оқу кезеңінде және оқу аяқталғаннан кейін күнтізбелік жылдың соңына дейін сақталады.
Баласы үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты демалыстан келген әскери қызметшілердің, жүктілігі және бала тууы бойынша демалыста болған, Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің әскери оқу орнында күндізгі оқыту нысаны бойынша білім алатын әскери қызметші әйелдердің сыныптық біліктілігі қорытынды тексеру жүргізілгеннен кейін келесі күнтізбелік жылдың соңына дейін сақталады.
Әскери қызметшінің демалыста, қызметтік іссапарда, емделуде болу себебінен қорытынды тексеруге қатысуы мүмкін болмаған жағдайда оған берілген сыныптық біліктілік осы негіздер тоқтатылғанға дейін сақталады. Жоғарыда көрсетілген негіздер аяқталғаннан кейін әскери қызметшінің сыныптық біліктілігін айқындау мақсатында командир (бастық) осы қағидалардың талаптарына сәйкес тиісті бұйрықтар шығарумен ағымдағы жылдың соңына дейін үш реттен астам емес және келесі жылы екі айда бір рет бақылау сабақтарын қосымша ұйымдастырады.
Қорытынды тексеруден өткен, бірақ жаңа қызмет орнына ауысу себебінен командирдің (бастықтың) бұйрығына қосылмаған әскери қызметшілерге сыныптық біліктілік әскери қызметшінің жаңа қызмет орны бойынша біліктілік комиссиясының қорытындысы негізінде әскери қызметші ұсынған елтаңбалы мөрмен куәландырылған қорытынды тексерудің бақылау сабақтары нәтижелерінің жиынтық бағалау ведомосын қарағаннан кейін әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының) бұйрығымен беріледі, расталады немесе төмендетіледі.

1) для командования соединения (части), после получения допуска на самостоятельное управление соединением (частью) и кораблем (судном) всех проектов, находящихся в составе соединения (части);
2) для командиров кораблей (судов) и старших помощников (помощников) командира, после получения допуска на самостоятельное управление кораблем (судном);
3) для командиров боевых частей (групп), старшин кораблей (судов), старшин команд, старшин отделений, после получения допусков по самостоятельному управлению подразделением;
4) для боцманов и техников, после получения допусков на самостоятельное обслуживание своего заведования и исполнения должности.
Военнослужащим, имеющим классную квалификацию и назначенным на воинскую должность с изменением военно-учетной специальности, классная квалификация сохраняется до конца календарного года. В последующем, исходя из имеющейся классной квалификации, определением в порядке, установленном настоящими Правилами, за исключением военнослужащих указанных в пунктах 15 и 50 настоящих Правил.
9. Военнослужащим, находящимся в распоряжении, отпуске по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, военнослужащим-женщинам, находящимся в отпуске по беременности и родам, классная квалификация сохраняется при назначении на должность, окончании отпуска до конца календарного года.
Военнослужащим, находящимся на обучении по очной форме в военном учебном заведении Республики Казахстан или иностранного государства сохраняется присвоенная классная квалификация в течение всего периода обучения и по окончанию обучения до конца календарного года.
Военнослужащим, прибывшим из отпуска по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, военнослужащим-женщинам, находящимся в отпуске по беременности и родам, обучении по очной форме в военном учебном заведении Республики Казахстан или иностранного государства после проведения итоговой проверки классная квалификация сохраняется до конца следующего календарного года.
В случае невозможности участия военнослужащего в итоговой проверке по причине нахождения в отпуске, служебной командировке, на лечении, ему сохраняется присвоенная классная квалификация до прекращения данных оснований. По окончании вышеуказанных оснований в целях определения классной квалификации военнослужащего, командиром (начальником) до конца текущего года не более трех раз, и один раз в два месяца следующего года дополнительно организовываются контрольные занятия с изданием соответствующих приказов, в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Военнослужащим, сдавшим итоговую проверку, но не включенным в приказ командира (начальника) по причине перевода к новому месту службы, классная квалификация присваивается, подтверждается или снижается приказом командира воинской части (начальника учреждения) по новому месту службы военнослужащего, на основании заключения квалификационной комиссии, после рассмотрения представленной военнослужащим сводной оценочной ведомости результатов контрольных занятий итоговой проверки, заверенной гербовой печатью.

10. Қорытынды тексеру жүргізу уақытында жыл сайынғы медициналық тексеру нәтижелері бойынша немесе емделуден кейін емдік дене шынықтыру тобына енгізілген, ол үшін емдік дене шынықтыру жаттығулары ұсынылған әскери қызметшілер "дене шынықтыру дайындығы" оқу пәні бойынша бағаланбайды. Әскери қызметшінің сыныптық біліктілігін растау осы қағидаларда белгіленген қалған оқыту пәндерінің нәтижелері бойынша жүргізіледі.
11. Әскери қызмет міндеттерін орындаудан ішінара босатылуға мұқтаж әскери қызметші әйелдер "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 373 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11846 болып тіркелген) сәйкес "дене шынықтыру дайындығы", "саптық даярлық", "оқ ату даярлығы" оқыту пәндері бойынша қорытынды тексеруден өткен кезде бағаланбайды.
Сыныптық біліктілікті растау осы қағидаларда белгіленген қалған оқыту пәндерінің нәтижелері бойынша жүргізіледі.
12. Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткерген әскери қызметшілердің ҚР ҚК-дағы әскери лауазымға тағайындаған кезде бар сыныптық біліктілігі кейіннен бар сыныптық біліктілікке сүйене отырып, осы қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындаумен күнтізбелік жылдың соңына дейін сақталады.
13. ҚР ҚК-дан шығарылған және келісімшарт бойынша әскери қызметке қайта қабылданған адамдардың сыныптық біліктілігі оқу жылындағы қорытынды тексеру нәтижелері бойынша расталады.
14. Сыныптық біліктілікті растау:
"2-сыныпты маман", "1-сыныпты маман" – жыл сайын;
"1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)", "тәлімгер (шебер)" – үш жылда бір рет жүзеге асырылады.
15. Күнтізбелік есептеумен 25 және одан да көп еңбек сіңірген жылдары бар немесе 43 және одан да көп жасқа толған әскери қызметшілердің "1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)", "тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігі одан әрі растаусыз және оларды жыл сайынғы сыныптық біліктілікті айқындау жөніндегі бұйрыққа қосусыз әскери қызмет аяқталғанға дейін сақталады.
16. Әскери қызметшілердің (ұшу әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерден басқа) даярлық деңгейі бақылау сабақтары барысында қорытынды тексеруді тапсыру (әскери оқу орындарында курсанттар мен кадеттерді қорытынды аттестаттау) кезінде айқындалады.
Сыныптық біліктілікті беруге, растауға және төмендетуге бақылау сабақтары қорытынды тексеруге (әскери оқу орындарындағы курсанттар мен кадеттерді қорытынды аттестаттауға) шығарылатын оқыту пәндері бойынша әскери қызметшілердің теориялық және практикалық даярлығын тексеруді қамтиды.

10. Военнослужащие, которые по результатам ежегодного медицинского обследования или после излечения, на момент проведения итоговой проверки включены в группу лечебной физической культуры, для которой рекомендованы упражнения лечебной физической культуры, не оцениваются по предмету обучения "физическая подготовка". Подтверждение классной квалификации военнослужащему проводится по результатам остальных предметов обучения установленными настоящими Правилами.
11. Военнослужащие-женщины, нуждающиеся в частичном освобождении от исполнения обязанностей воинской службы в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 373 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения об органах военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11846) при сдаче итоговой проверки по предметам обучения "физическая подготовка", "строевая подготовка", "огневая подготовка" не оцениваются.
Подтверждение классной квалификации проводится по результатам остальных предметов обучения установленными настоящими Правилами.
12. Военнослужащим, проходившим службу в других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, при назначении на воинскую должность в ВС РК имеющаяся классная квалификация сохраняется до конца календарного года, с последующим, исходя из имеющейся классной квалификации, определением в порядке, установленном настоящими Правилами.
13. Лицам, уволенным из ВС РК и поступившим вновь на воинскую службу по контракту, классная квалификация подтверждается по результатам итоговой проверки за учебный год.
14. Подтверждение классной квалификации осуществляется:
"специалист 2 класса", "специалист 1 класса" – ежегодно;
"специалист 1 класса - наставник (мастер)", "наставник (мастер)" – один раз в три года.
15. Военнослужащим, имеющим выслугу 25 и более лет в календарном исчислении или достигшим возраста 43 и более лет, имеющаяся классная квалификация "специалист 1 класса - наставник (мастер)", "наставник (мастер)" сохраняется до окончания воинской службы без дальнейшего подтверждения и без включения их в ежегодный приказ по определению классной квалификации.
16. Уровень подготовки военнослужащих (кроме военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям) определяется в ходе контрольных занятий при сдаче итоговой проверки (итоговой аттестации курсантов и кадетов в военных учебных заведениях).
Контрольные занятия на присвоение, подтверждение и снижение классной квалификации включают в себя проверку теоретической и практической подготовки военнослужащих по предметам обучения, выносимым на итоговую проверку (итоговой аттестации курсантов и кадетов в военных учебных заведениях).

17. ҚР ҚК әскери бөлімдерінде (мекемелерінде) қорытынды тексеруге белгіленген ҚР ҚК жауынгерлік даярлау бағдарламаларына (курстарына) сәйкес мынадай оқыту пәндері шығарылады:
1) тактикалық (тактикалық-арнайы немесе арнайы) даярлық;
2) саптық даярлық;
3) оқ ату даярлығы (ату даярлығы);
4) дене шынықтыру дайындығы;
5) жалпыәскери жарғылар;
6) мемлекеттік-құқықтық даярлық.
18. ҚР Қорғаныс министрлігі, Бас штабы құрылымдық бөлімшелерінің, ҚК бас басқармаларының, ҚР ҚК Тыл және қару-жарақ бастығы басқармасының, жергілікті әскери басқару органдарының, орталықтардың, әскери оқу орындарының, әскери кафедралардың, ҚР ҚК түрлері бас қолбасшылары, әскер тектері мен өңірлік қолбасшылықтар әскерлері қолбасшылары басқармаларының әскери қызметшілері үшін мынадай оқыту пәндері шығарылады:
1) арнайы даярлық (құрылымдық бөлімше қызметінің ерекшелігін ескере отырып);
2) оқ ату даярлығы (ату даярлығы);
3) дене шынықтыру дайындығы;
4) жалпыәскери жарғылар;
5) мемлекеттік-құқықтық даярлық.
19. ҚР ҚК әскери бөлімдері әскери қызметшілерінің практикалық дағдыларын және жауынгерлік қолдану жөніндегі міндеттерді орындай алуын тексеру жауынгерлік даярлық бағдарламаларында, оқ ату, жүргізу курстарында және жауынгерлік даярлық бойынша нормативтерде белгіленген оқу-жаттығу, сынақ және бақылау жаттығуларын орындау арқылы оқу-жаттығу полигондарында жүргізіледі.
20. Кәсіби даярлық деңгейі бойынша әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігі (ұшу әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерден басқа) мынадай болып айқындалады:
1) "3-сыныпты маман" – барлық пәндерден "қанағаттанарлық" деген бағадан төмен емес бағаланды;
2) "2-сыныпты маман" – барлық тексерілген пәндерден "жақсы" деген бағадан төмен емес бағаланды;
3) "1-сыныпты маман" – тексерілген пәндердің кемінде екеуінен, оның ішінде тактикалық (тактикалық-арнайы немесе арнайы) даярлықтан "өте жақсы", ал қалған пәндерден "жақсы" деген бағадан төмен емес бағаланды;
4) "1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)", "тәлімгер (шебер)" – тексерілген пәндердің кемінде үшеуінен, оның ішінде тактикалық (тактикалық- арнайы немесе арнайы) даярлықтан "өте жақсы", ал қалған пәндерден "жақсы" деген бағадан төмен емес бағаланды.
21. Егер әскери қызметші қорытынды тексеру (әскери оқу орындарындағы курсанттар мен кадеттерді қорытынды аттестаттау) барысында ең болмаса бір пән бойынша дәлелсіз себептермен бағаланбаған болса, әскери қызметшіге сыныптық біліктілікті беру, растау жүргізілмейді.
22. Сыныптық біліктілікті бір сатыға төмендету осы қағидалардың 20 және 21-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келмеген кезде жүзеге асырылады.

17. На итоговую проверку в воинских частях (учреждениях) ВС РК в соответствии с установленными программами (курсами) боевой подготовки ВС РК выносятся следующие предметы обучения:
1) тактическая (тактико-специальная или специальная) подготовка;
2) строевая подготовка;
3) огневая подготовка (стрелковая подготовка);
4) физическая подготовка;
5) общевоинские уставы;
6) государственно-правовая подготовка.
18. Для военнослужащих структурных подразделений Министерства обороны, Генерального штаба, главных управлений ВС РК, Управления начальника Тыла и вооружения ВС РК, местных органов военного управления, центров, военно-учебных заведений, военных кафедр, управлений главнокомандующих видами, командующих войсками региональных командований и родами войск ВС РК, выносятся следующие предметы обучения:
1) специальная подготовка (с учетом специфики деятельности структурного подразделения);
2) огневая подготовка (стрелковая подготовка);
3) физическая подготовка;
4) общевоинские уставы;
5) государственно-правовая подготовка.
19. Проверка практических навыков и умение выполнять задачи по боевому применению, военнослужащих воинских частей ВС РК, проводится на учебных полигонах путем выполнения учебных, зачетных и контрольных упражнений, установленных программами боевой подготовки, курсами стрельб, вождения и нормативов по боевой подготовке.
20. По уровню профессиональной подготовки классная квалификация военнослужащим (кроме военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям) определяется:
1) "специалист 3 класса" – по всем предметам оценен не ниже "удовлетворительно";
2) "специалист 2 класса" – по всем проверенным предметам оценен не ниже "хорошо";
3) "специалист 1 класса" – не менее чем по двум проверенным предметам оценен на "отлично", в том числе по тактической (тактико-специальной или специальной) подготовке, а по остальным не ниже "хорошо";
4) "специалист 1 класса - наставник (мастер)", "наставник (мастер)" – не менее чем по трем проверенным предметам оценен на "отлично", в том числе по тактической (тактико-специальной или специальной) подготовке, а по остальным не ниже "хорошо".
21. Не производится присвоение, подтверждение классной квалификации военнослужащему, если военнослужащий по неуважительным причинам, хотя бы по одному из предметов не был оценен в ходе итоговой проверки (итоговой аттестации курсантов и кадетов в военных учебных заведениях).
22. Снижение классной квалификации осуществляется на одну ступень при несоответствии требованиям, предусмотренным пунктами 20 и 21 настоящих Правил.

23. Сыныптық біліктілікті төмендету бойынша шаралар қабылданған әскери қызметшілердің бір оқу жылы өткеннен кейін осы қағидаларда көзделген тәртіппен сыныптық біліктілік берілуге құқығы бар.
3-тарау. Біліктілік комиссияларының сыныптық біліктілікті айқындау бойынша жұмыс тәртібі
24. Сыныптық біліктілікті айқындау үшін құрамында төраға, төрағаның орынбасары, кемінде үш мүше және хатшы бар комиссия құрылады. Комиссияның құрамы әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының) бұйрығымен бекітіледі.
25. Біліктілік комиссиясы осы қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілікті беру, растау және төмендету материалдарын қарайды. Қажет болған жағдайда даярлық деңгейін (тапсырманы орындау сапасын) айқындау үшін қосымша мәліметтерді, оқу бағдарламаларын (курстарын) орындаудың есепке алу және есеп беру құжаттарын талап етеді. Жұмыс аяқталғаннан кейін осы қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті беру, растау және төмендету туралы акт (бұдан әрі – акт) жасалады.
Актіге комиссия мүшелері қол қояды және ол комиссияны тағайындаған командирге (бастыққа) бекітуге ұсынылады. Акт бекітілгеннен кейін күнтізбелік жылдың соңына дейін тиісті сыныптық біліктілікті беру, растау және төмендету құқығы берілген командирдің (бастықтың) сыныптық біліктілікті беру, растау және төмендету туралы бұйрығы шығарылады.
26. Сыныптық біліктілікті беру туралы бұйрықты жариялау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 461 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15755 болып тіркелген) омырауға тағатын белгілерді табыс ету әскери қызметшілердің қызмет орны бойынша салтанатты жағдайда жүргізіледі.
27. Әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті беру, растау және төмендету жөніндегі материалдар (акт, жиынтық бағалау ведомосы) тиісті әскери бөлімдердің (мекемелердің) штабтарында сақталады.
28. Тиісті сыныптық біліктілікті беру, растау және төмендету туралы бұйрықтан үзінді әскери қызметшінің жеке ісіне қоса тігіледі.
4-тарау. Ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті беру, растау және төмендету тәртібі
29. Ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге сыныптық біліктілік беру "3-сыныпты маман" сыныптық біліктілігінен бастап реттілікпен жүргізіледі.
Әскери қызметшілер қатарынан кезекті сыныптық біліктілікті беруге кандидатты күнтізбелік жыл ішінде бір реттен артық ұсынуға рұқсат етілмейді.

23. Военнослужащие, по которым приняты меры по снижению классной квалификации, имеют право на присвоение классной квалификации по истечению одного учебного года в порядке, предусмотренным настоящими Правилами.
Глава 3. Порядок работы квалификационных комиссий по определению классной квалификации
24. Для определения классной квалификации формируется комиссия в составе председателя, заместителя председателя, не менее трех членов, и секретаря. Состав комиссии утверждается приказом командира воинской части (начальника учреждения).
25. Квалификационная комиссия рассматривает материалы на присвоение, подтверждение и снижение классной квалификации по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам. В случае необходимости истребует дополнительные сведения, учетные и отчетные документы выполнения программ (курсов) обучения для определения уровня подготовки (качества выполнения задания). По окончанию работы, составляется акт о присвоении, подтверждении и снижении классной квалификации военнослужащим (далее - Акт), по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам,
Акт подписывается членами комиссии и представляется на утверждение командиру (начальнику), назначившему комиссию. После утверждения акта, издается приказ о присвоении, подтверждении и снижении классной квалификации командира (начальника), которым представлено право присвоения, подтверждения и снижения соответствующей классной квалификации, до конца календарного года.
26. Объявление приказа о присвоении классной квалификации, а также вручение нагрудных знаков, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 461 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15755), проводится по месту службы военнослужащих в торжественной обстановке.
27. Материалы по присвоению, подтверждению и снижению классной квалификации военнослужащим (акт, сводная оценочная ведомость) хранятся в штабах соответствующих воинских частей (учреждений).
28. Выписка из приказа о присвоении, подтверждении и снижении соответствующей классной квалификации приобщается в личное дело военнослужащего.
Глава 4. Порядок присвоения, подтверждения и снижения классной квалификации военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям
29. Присвоение классной квалификации военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям производится последовательно, начиная с классной квалификации "специалист 3 класса".
Кандидата, из числа военнослужащих, к присвоению очередной классной квалификации разрешается представлять не более одного раза в течение календарного года.

30. Ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті беру, төмендету құқығы мыналарға беріледі:
1) "3-сыныпты маман" – әскери бөлім командиріне, Әуе қорғанысы күштері әскери институтының бастығына;
2) "2-сыныпты маман" – ҚР ҚК Әуе қорғанысы күштері Әскери-әуе күштерінің қолбасшысына;
3) "1-сыныпты маман", "ұшқыш (штурман) – мерген" – ҚР ҚК Әуе қорғанысы күштерінің бас қолбасшысына.
Ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге өткен күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша сыныптық біліктілікті растау құқығы ҚР ҚК әскери бөлімдерінің (мекемелерінің) командирлеріне (бастықтарына), бағынысты әскери қызметшілерге біліктілік комиссиясының актісі негізінде беріледі.
31. Әуе қорғанысы күштерінің бас қолбасшысы басқармасының, Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының басқармасына тікелей бағынысты бөлімдердің, сондай-ақ Әуе қорғанысы күштері әскери институтының ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті ҚР ҚК Әуе қорғанысы күштерінің бас қолбасшысы береді.
32. Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшу қауіпсіздігі органының ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабының бастығы береді.
Біліктілік комиссиясының отырысына Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшу қауіпсіздігі органының ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті беруге материалдарды дайындауды, ұсынуды және оны беру туралы бұйрық шығаруды ҚР ҚМ мемлекеттік авиациясының ұшу қауіпсіздігін қадағалау департаменті жүзеге асырады. Біліктілік комиссиясының жұмыс тәртібі осы қағидалардың 3-тарауында белгіленген.
33. Кезекті сыныптық біліктілікті беруге осы қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген ұшқыштар мен штурмандарға сыныптық біліктілікті беруге арналған жағдайларына сәйкес мақсаты бойынша міндеттерді орындауға даярланған, осы қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген ұшқыштарға, штурмандарға арналған ең аз ұшу сағат нормаларын орындаған әскери қызметшілер ұсынылады.
34. Ұшқыштар мен штурмандардың әуе кемесінің түріне, авиация тегіне және ұшудың параметрлеріне байланысты мақсаты бойынша міндеттерді орындауға әзірлігін айқындайтын жаттығулардың тізбесі Авиация тектерінің жауынгерлік (ұшу) даярлығы курсында (бұдан әрі – Курс) қамтылған.

30. Право присвоения, снижения классной квалификации военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям предоставляется:
1) "специалист 3 класса" – командиру воинской части, начальнику Военного института Сил воздушной обороны;
2) "специалист 2 класса" – командующему Военно-воздушными силами Сил воздушной обороны ВС РК;
3) "специалист 1 класса" и "летчик (штурман) - снайпер" – главнокомандующему Силами воздушной обороны ВС РК.
Право подтверждения классной квалификации военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям, по итогам истекшего календарного года предоставляется командирам (начальникам) воинских частей (учреждений) ВС РК подчиненным военнослужащим на основании Акта квалификационной комиссии.
31. Классную квалификацию военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям Управления главнокомандующего Силами воздушной обороны, частей непосредственного подчинения Управлению главнокомандующего Силами воздушной обороны, а также Военного института Сил воздушной обороны, присваивает главнокомандующий Силами воздушной обороны ВС РК.
32. Классную квалификацию военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям органа безопасности полетов государственной авиации Республики Казахстан, присваивает первый заместитель Министра обороны – начальник Генерального штаба ВС РК.
Подготовка, представление материалов на заседание квалификационной комиссии и издание приказа о присвоении классной квалификации военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям органа безопасности полетов государственной авиации Республики Казахстан осуществляется Департаментом по надзору за безопасностью полетов государственной авиации МО РК. Порядок работы квалификационной комиссии определен в главе 3 настоящих Правил.
33. К присвоению очередной классной квалификации представляются военнослужащие, подготовленные к выполнению задач по предназначению в соответствии с условиями для присвоения классной квалификации летчикам и штурманам, указанными в приложении 3 к настоящим Правилам, выполнившие нормы минимального налета часов для летчиков, штурманов, указанные в приложении 4 к настоящим Правилам.
34. Перечень упражнений, определяющих готовность летчиков и штурманов выполнять задачи по предназначению, в зависимости от типа воздушного судна, рода авиации и параметров полетов содержится в Курсе боевой (летной) подготовки родов авиации (далее – Курс).

35. "3-сыныпты маман" сыныптық біліктілігін беруге, растауға теориялық білімін тексеруден барлық пәндерден "қанағаттанарлық" деген бағадан төмен емес бағамен өткен әскери қызметшілер ұсынылады.
36. "2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігін беруге, растауға теориялық білімін тексеруден "жақсы" деген бағадан төмен емес бағамен өткен әскери қызметшілер ұсынылады.
37. "1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігін беруге, растауға теориялық білімін тексеруден тексерілген пәндердің кемінде бесеуінен "өте жақсы" деген бағамен, ал қалғандары бойынша – "жақсы" деген бағадан төмен емес бағамен өткен әскери қызметшілер ұсынылады.
38. "Ұшқыш (штурман) – мерген" сыныптық біліктілігін беруге теориялық білімін тексеруден тексерілген пәндердің кемінде алтауынан "өте жақсы" бағамен, ал қалғандары бойынша – "жақсы" деген бағадан төмен емес бағамен өткен әскери қызметшілер ұсынылады.
39. Ұшқыштардың және штурмандардың ұшу даярлығы мен теориялық білімі деңгейінің сыныптық біліктілік беруге қойылатын шарттарға сәйкес келуі тексеру жүргізу арқылы айқындалады.
40. Ұшу даярлығын тексеруді жүргізу үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 14 желтоқсандағы № 744 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуды жүргізу қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16210 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуды жүргізу қағидалары) талаптарына сәйкес сыныптық біліктілігі кандидат ұсынылғаннан және "2-сыныпты маман" біліктілігінен төмен емес ұшқыш құрамының адамдары тағайындалады.
41. Ұшқыштардың, штурмандардың ұшу даярлығын тексеру:
1) ұшқыштарды – ұшуды басқару техникасы және жауынгерлік қолдану (мақсаты бойынша қолдану) бойынша;
2) штурмандарды – әуе навигациясы және жауынгерлік қолдану (мақсаты бойынша қолдану) бойынша жүргізіледі.
42. Ұшу даярлығын тексеру ұшқыштарға, штурмандарға сыныптық біліктілік беруге арналған біліктілік талаптарына сәйкес келетін метеорологиялық жағдайларда жүзеге асырылады.
43. Ұшу даярлығын бақылау тексеру бортында тексеруші адаммен бірге ұшуды орындаумен жүзеге асырылады, тексеруші адамдар көзбен шолып бақылау, Курс талаптарына сәйкес ұшу параметрлерін бағалау негізінде тиісті қорытынды береді.
Егер тексеруші адамның әуе кемесінің бортында болуы мүмкін болмаған жағдайда, онда тексеру борттық немесе жерүсті объективті бақылау құралдарын пайдалана отырып, ұшу сапасын бағалаумен жүзеге асырылады. Бұл жағдайда тексеруші адамдар объективті бақылау құралдарын талдау, Курс талаптарына сәйкес ұшу параметрлерін бағалау негізінде тиісті қорытынды береді.

35. К присвоению, подтверждению классной квалификации "специалист 3 класса" представляются военнослужащие, прошедшие проверку теоретических знаний с оценками по всем предметам не ниже "удовлетворительно".
36. К присвоению, подтверждению классной квалификации "специалист 2 класса" представляются военнослужащие, прошедшие проверку теоретических знаний с оценкой не ниже "хорошо".
37. К присвоению, подтверждению классной квалификации "специалист 1 класса" представляются военнослужащие, прошедшие проверку теоретических знаний с оценкой "отлично" не менее чем по пяти проверяемым предметам, а по остальным – не ниже "хорошо".
38. К присвоению классной квалификации "летчик (штурман) - снайпер" представляются военнослужащие, прошедшие проверку теоретических знаний с оценкой "отлично" не менее чем по шести проверяемым предметам, а по остальным – не ниже "хорошо".
39. Соответствие уровня летной подготовки и теоретических знаний летчиков и штурманов условиям, предъявляемым к присвоению классной квалификации, определяется путем проведения проверки.
40. Для проведения проверки летной подготовки, назначаются лица летного состава, в соответствии с требованиями Правил производства полетов государственной авиации Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 14 декабря 2017 года № 744 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16210) (далее – Правила производства полетов государственной авиации Республики Казахстан), имеющие классную квалификацию не ниже той, к присвоению которой представляется кандидат, но не ниже "специалист 2 класса".
41. Проверка летной подготовки летчиков, штурманов проводится:
1) летчиков – по технике пилотирования и боевому применению (применению по предназначению);
2) штурманов – по воздушной навигации и боевому применению (применению по предназначению).
42. Проверка летной подготовки осуществляется в метеорологических условиях, соответствующих квалификационным требованиям для присвоения классной квалификации летчикам, штурманам.
43. Проверка летной подготовки осуществляется выполнением полетов с проверяющим лицом на борту, проверяющие лица, дают соответствующее заключение на основании визуального контроля, оценки параметров полета согласно требованиям Курса.
В случае если нахождение проверяющего на борту воздушного судна не представляется возможным, то проверка осуществляется оценкой качества полета с использованием бортовых и наземных средств объективного контроля полетов. Проверяющие лица, в этом случае, дают соответствующее заключение на основании анализа средств объективного контроля, оценки параметров полета согласно требованиям Курса.

44. Ұшу даярлығын тексеру нәтижелері бойынша тексеруші кандидаттың сыныптық біліктілік беруге даярлық деңгейін бағалайды, ол туралы Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуды жүргізу қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес нысандағы кандидаттың ұшқыш кітапшасына тиісті жазба жасайды.
45. Ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілердің теориялық білімін тексеру кезінде:
1) авиациялық техника;
2) әуе кемесін ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқаулық (экипажға нұсқаулық);
3) әуе кемесі типінің практикалық аэродинамикасы;
4) ӘК бортындағы адамдарды құтқару және өмірін сақтау құралдары және оларды авариялық жағдайда қолдану;
5) әуеайлақтың байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз етуде құралдарының тактикалық-техникалық деректері;
6) авиациялық метеорология; 7) әуе кеңістігін пайдалануды және мемлекеттік авиация қызметін, ұшуды жүргізуді және ұшу даярлығын реттейтін құжаттар;
8) мемлекеттік авиацияны басқару органының басшысы бекіткен әуеайлақтың аэронавигациялық паспорты және авиациялық полигонның аэронавигациялық паспорты;
9) шекара маңындағы жолақта ұшуды жүргізу шарттары бойынша білімдері тексеріледі.
46. Ұшу даярлығын тексеру нәтижелері бойынша біліктілік комиссиясына осы қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2 данасы жолданады.
47. Ұсынымға авиациялық бөлімнің мөрімен расталған мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жоспарлы ұшу кестелерінен үзінділер;
2) ауа райы бюллетенінің көшірмелері;
3) ұшуды объективті бақылау материалдары.
Тексеру нәтижелері бойынша ұсынымда әскери қызметшілер қатарынан кандидаттың даярлық деңгейінің сыныптық біліктілік беруге қойылатын талаптарына сәйкес келуі (сәйкес келмеуі) туралы жазба жасалады және оң қорытынды жасалған жағдайда командир (бастық) сыныптық біліктілікті беру туралы қолдау көрсетеді.
48. Ұсынымның бірінші данасы авиациялық бөлімнің штабында, екінші данасы сыныптық біліктілік беру туралы бұйрықтың шығарылған орны бойынша сақталады.
49. Берілген сыныптық біліктілікті растау:
1) "3-сыныпты маман" – жыл сайын;
2) "2-сыныпты маман" – екі жылда бір рет;
3) "1-сыныпты маман" – үш жылда бір рет жүзеге асырылады.
50. "Ұшқыш (штурман) – мерген" сыныптық біліктілігі расталмайды және қызмет өткерудің барлық кезеңіне беріледі.
51. Сыныптық біліктілік ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге берілген жылы, сондай-ақ әуе кемесінің басқа түріне (модификациясына) қайта оқытып-үйретілген жылы ол ағымдағы жылы расталған болып саналады.

44. По результатам проверки летной подготовки, проверяющий оценивает уровень подготовки кандидата к присвоению классной квалификации, о чем производит соответствующую запись в летной книжке кандидата по форме, согласно приложению 7 к Правилам производства полетов государственной авиации Республики Казахстан.
45. При проверке теоретических знаний военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям, проверяются по знанию:
1) авиационной техники;
2) руководства по летной эксплуатации (инструкция экипажу) воздушного судна;
3) практической аэродинамики типа воздушного судна;
4) средств спасения и жизнеобеспечения, находящихся на борту ВС и способов их применения в аварийной обстановке;
5) тактико-технических данных средств связи и радиотехнического обеспечения полетов аэродрома;
6) авиационной метеорологии;
7) документов, регламентирующих использование воздушного пространства и деятельность государственной авиации, производство полетов и летную подготовку;
8) аэронавигационного паспорта аэродрома, и аэронавигационного паспорта авиационного полигона, утвержденных руководителем органа управления государственной авиации;
9) условий проведения полетов в приграничной полосе.
46. По результатам проверки летной подготовки в квалификационную комиссию направляются 2 экземпляра представления по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
47. К представлению прилагаются, заверенные печатью авиационной части документы:
1) выписки из плановых таблиц полетов;
2) копии бюллетеня погоды;
3) материалы объективного контроля полета.
По результатам проверки, делается запись в представлении о соответствии (несоответствии) уровня подготовки кандидата, из числа военнослужащих, условиям, предъявляемым к присвоению классной квалификации, и в случае положительного заключения, командир (начальник) ходатайствует о присвоении классной квалификации.
48. Первый экземпляр представления хранится в штабе авиационной части, второй экземпляр по месту издания приказа о присвоении классной квалификации.
49. Подтверждение присвоенной классной квалификации осуществляется:
1) "специалист 3 класса" – ежегодно;
2) "специалист 2 класса" – один раз в два года;
3) "специалист 1 класса" – один раз в три года.
50. Классная квалификация "летчик (штурман) - снайпер" не подтверждается и присваивается на весь период прохождения службы.
51. Классная квалификация в год ее присвоения военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям, а также в год переучивания на другой тип (модификацию) воздушного судна, считается подтвержденной в текущем году.

52. Ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті растау бір жыл ішінде мынадай тексерулер жүргізу арқылы жүзеге асырылады:
1) Курс талаптарына сәйкес ұшу даярлығы түрлері бойынша ұшуда;
2) осы қағидалардың 45-тармағында көрсетілген оқыту пәндері бойынша териялық білімін.
53. Денсаулық жағдайы бойынша ұшуға жіберілмеген ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге сыныптық біліктілік тек оқыту пәндері бойынша теориялық білімін тексеру нәтижелері бойынша ғана расталады.
54. Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің жоғары оқу орнында күндізгі оқу нысанында білім алатын ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге сыныптық біліктілігі барлық оқу кезеңінде сақталады. Сыныптық біліктілікті растау оқу орнын бітіргеннен кейін сегіз ай ішінде жүзеге асырылады.
55. Ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген бағынысты әскери қызметшілерге сыныптық біліктілігін растауға баянатқа мыналар қоса беріледі:
1) оқыту пәндері бойынша теориялық білімін тексеру актісінен үзінді (ерікті нысанда толтырылады);
2) ұшуды басқару техникасы және жауынгерлік қолдану бойынша тексеру нәтижелері бар ұшқыш кітапшасынан үзінді (тексеру күні, түрі, метеорологиялық жағдайлар, жалпы бағасы);
3) ұшуға денсаулық жағдайы бойынша жіберілмегені туралы растау құжаттары (құжаттардың көшірмелері) (қажет болған кезде).
56. Өткен күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін растау ҚР ҚК әскери бөлімі (мекеме) командирінің (бастығының) бұйрығында, бағынысты әскери қызметшілерге біліктілік комиссиясының актісі негізінде жарияланады.
57. Ұшқыш әскери-есептік мамандықтарына сәйкес лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілерге сыныптық біліктілігін бір сатыға төмендету осы қағидалардың 35 – 38-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеген кезде жүзеге асырылады және оны беру (растау) құқығы берілген лауазымды адамның бұйрығымен біліктілік комиссиясының актісі негізінде жүзеге асырылады.
58. Сыныптық біліктілігі төмендетілген әскери қызметшілер сыныптық біліктілікті беруге жалпы негіздерде, бірақ күнтізбелік бір жылдан ерте емес ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштерінің әскери
қызметшілеріне сыныптық
біліктілікті айқындау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті беруге, растауға және төмендетуге оқыту пәндері бойынша бақылау сабақтары нәтижелерінің жиынтық бағалау ведомосы(құрылымдық бөлімше, әскери бөлім көрсетіледі)
Р/с №
Әскери атағы, Т.А.Ә.
Лауазымы
Сыныптық біліктіліктің бар болуы
(кіммен берген, күні және бұйрық нөмірі)
Еңбек сіңірген жылдары
(күнтізбелік есептеумен)
Жасы
(жылдар, айлар)
Оқыту пәндері
Ұсынылатын сыныптық біліктілік
(беру, растау, төмендету)
Тактикалық (ТАД, АД) даярлық
Мемлекеттік-құқықтық даярлық
Оқ ату даярлығы
Дене шынықтыру дайындығы
Жалпыәскери жарғылар
Саптық даярлық
(басқарма, бөлім, бөлімше көрсетіледі)
1.
полковник
Баймұханов Әсет
Қанатұлы
штаб бастығы
"1-сыныпты маман – шебер (тәлімгер)" сыныптық біліктілігін растау
БК ___ ж. № __ бұйрығы
22 жыл
7 ай
41 жыл
9 ай
5
4
5
5
4
5
___ ж. № __ ҚР ҚМ бұйрығының 14-т. сәйкес "1-сыныпты маман – шебер (тәлімгер)" сыныптық біліктілігін кезекті растау
20___ жылы
2.
майор
Ахметов Рауан Кәрібайұлы
басқарма бастығы
"1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігін беру
БК ___ ж. № __ 2бұйрығы
19 жыл
5 ай
38 жыл
4 ай
5
5
4
5
5
4
___ ж. № __ ҚР ҚМ бұйрығының 8-т. сәйкес "1-сыныпты маман – шебер (тәлімгер)" сыныптық біліктілігі берілсін
3.
капитан
Қалиев Болат Естайұлы
бөлім бастығы
"1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігін беру
БК ___ ж. № __ бұйрығы
15 жыл
5 ай
33 жыл
4 ай
4
5
4
3
5
4

52. Подтверждение классной квалификации военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям, осуществляется в течение года путем проведения проверок:
1) в полете по видам летной подготовки в соответствии с требованиями Курсов;
2) теоретических знаний по предметам обучения, указанных в пункте 45 настоящих Правил.
53. Военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям, не допущенным к полетам по состоянию здоровья, классная квалификация подтверждается только по результатам проверок теоретических знаний по предметам обучения.
54. Военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям, обучающимся по очной форме в военном учебном заведении Республики Казахстан или иностранного государства, классная квалификация сохраняется в течение всего периода обучения. Подтверждение классной квалификации осуществляется в течение восьми месяцев после окончания учебного заведения.
55. К рапорту на подтверждение классной квалификации подчиненным военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям, прилагаются:
1) выписка из акта проверки теоретических знаний по предметам обучения (составляется в произвольной форме);
2) выписка из летной книжки с результатами проверок по технике пилотирования и боевому применению (дата, вид проверки, метеорологические условия, общая оценка);
3) подтверждающие документы (копии документов) о том, что к полетам не допущен по состоянию здоровья (при необходимости).
56. Подтверждение классной квалификации военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям, по итогам истекшего календарного года объявляется в приказе командира (начальника) воинской части (учреждения) ВС РК подчиненным военнослужащим на основании Акта квалификационной комиссии.
57. Снижение классной квалификации военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям, осуществляется на одну ступень при не соответствии требованиям пунктов 35-38 настоящих Правил и осуществляется приказом должностного лица, которому предоставлено право ее присвоения (подтверждения), на основании Акта квалификационной комиссии.
58. Военнослужащие, сниженные в классной квалификации, представляются к присвоению классной квалификации на общих основаниях, но не ранее чем через один календарный год.
Приложение 1
к Правилам определения
классной квалификации военнослужащим
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Сводная оценочная ведомость результатов контрольных занятий по предметам обучения на присвоение, подтверждение и снижение классной квалификации военнослужащим (указывается структурное подразделение, воинская часть)
№ п/п
Воинское звание, ФИО
Должность
Наличие классной квалификации
(Кем присвоена, дата и номер приказа).
Выслуга лет (в календарном исчислении)
Возрастная категория (года, месяцы)
Предметы обучения
Предлагаемая классная квалификация (присвоение, подтверждение, снижение)
Тактическая (ТСП, СП) подготовка
Государственно-правовая подготовка
Огневая подготовка
Физическая подготовка
Общевоинские уставы
Строевая подготовка
(указывается управление, отдел, подразделение)
1.
Полковник Баймуханов Асет Канатович
Начальник штаба
Подтверждение классной квалификации "специалист 1 класса – мастер (наставник)"
пр. КЧ от ___ г. № __
22 года
7 мес.
41 год
9 мес.
5
4
5
5
4
5
В соответствии с п. 14 пр. МО РК от ___. № __ очередное подтверждение классной квалификации "специалист 1 класса – мастер (наставник)" в 20___ году
2.
Майор Ахметов Рауан Карибаевич
Начальник управления
Присвоение классной квалификации "специалист 1 класса" пр. КЧ от ____ г. № ___
19 лет 5 мес.
38 лет 4 мес.
5
5
4
5
5
4
В соответствии с п. 8 пр. МО РК от ___. № __ присвоить классную квалификацию 2"специалист 1 класса – мастер (наставник)"
3.
Капитан Калиев Болат Естаевич
Начальник отдела
Присвоение классной квалификации "специалист 1 класса" пр. КЧ от ____ г. № ___
15 лет 5 мес.
33 года 4 мес.
4
5
4
3
5
4

___ ж. № __ ҚР ҚМ бұйрығының 22-т. сәйкес "2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігіне дейін төмендету
Одан әрі сыныптық біліктілікті беруге, растауға және төмендетуге ұсынылатын әрбір әскери қызметші бойынша
Құрылымдық бөлімше (әскери бөлім) бастығы (командирі) (лауазымды адамның қол қоюымен расталады)
Ескертпе:
1. Құрылымдық бөлімшенің (әскери бөлімнің) бастығы бағынысты жеке құрамға сыныптық біліктілікті беруге (растауға), төмендетуге ұсыну бойынша оларды бағалаудың жиынтық ведомосын қоса бере отырып, баянат (еркін нысанда) ұсынады. Баянатқа, жиынтық бағалау ведомосына құрылымдық бөлімшенің (әскери бөлімнің) бастығы қол қояды және белгіленген тәртіппен іс жүргізуде тіркеледі. Жоғарыда көрсетілген құжаттар біліктілік комиссиясының қарауына қағаз нұсқада (қол қойылған және тіркелген түпнұсқа) ұсынылады.
2. 15 және 50-тармақтарда көрсетілген әскери қызметшілер санаты жиынтық бағалау ведомосына қосылмайды.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштерінің әскери
қызметшілеріне сыныптық
біліктілікті айқындау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
Әскери бөлім (құрылымдық
бөлімше) командирі (бастығы)
әскери атағы Т.А.Ә.
20 __ ж. "____" ______________
Сыныптық біліктілікті беруге, растауға және төмендетуге ұсыну бойынша біліктілік комиссиясы отырысының актісі (бұдан әрі кім екені көрсетіледі)
20___ ж. "___" __________
_____________ қ.
1. Құрылымдық бөлімше (әскери бөлім) әскери қызметшілерінің кәсіби қызметті жүзеге асыруға әзірлігін және олардың даярлық деңгейін (сыныптық біліктілігін) айқындау мақсатында бұйрықпен (кімнің бұйрығы, күні, нөмірі және атауы көрсетіледі) мынадай құрамда комиссия тағайындалған:
комиссия төрағасы;
комиссия төрағасының орынбасары;
комиссия мүшелері – 3 адамнан кем емес;
комиссия хатшысы.
Біліктілік комиссиясы 20___ оқу жылының қорытындысы бойынша сыныптық біліктілікті беруге, растауға және төмендетуге әскери қызметшілердің (құрылымдық бөлімшесі, басқармасы, бөлімі, бөлімшесі көрсетіледі) материалдарын қарау бойынша отырыс өткізді.
2. Біліктілік комиссиясы қабылдаған шешім кестеде көрсетілген.
Р/с №
Әскери атағы, тегі, инициалдары және атқаратын лауазымы
Біліктілік комиссиясының қорытындысы
(басқарма, бөлім, бөлімше көрсетіледі)
1.
полковник Г.К. Кан, штаб бастығы
"1-сыныпты маман – шебер (тәлімгер)" сыныптық біліктілігі расталсын
2.
майор Р.Н. Ахметов, бөлім бастығы
"1-сыныпты маман – шебер (тәлімгер)" сыныптық біліктілігі берілсін
Одан әрі сыныптық біліктілікті беруге, растауға және төмендетуге ұсынылатын әрбір әскери қызметші бойынша
Біліктілік комиссиясының төрағасы:
ә/атағы            тегі, инициалдары
Біліктілік комиссиясы төрағасының орынбасары:
ә/атағы            тегі, инициалдары
жоғары біліктілік комиссиясының мүшелері:
ә/атағы            тегі, инициалдары
ә/атағы            тегі, инициалдары
ә/атағы            тегі, инициалдары
комиссия хатшысы:
ә/атағы            тегі, инициалдары
Ескертпе: актіге қол қойылып, бекітілгеннен кейін ол белгіленген тәртіппен іс жүргізуде тіркеледі.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
қызметшілеріне сыныптық
біліктілікті айқындау
қағидаларына
3-қосымша
Ұшқыштарға, штурмандарға сыныптық біліктілікті беру үшін шарттар
Ұшқыштар құрамына беруге ұсынылатын сыныптық біліктілік
Арналуы бойынша міндеттерді (жауынгерлік міндеттерді) орындауға әзірлігі*
Қонуға бет алу кезіндегі ұшуды басқару (әуе навигациясы) техникасы бойынша дайындық деңгейі*
"3-сыныпты маман"
күндіз қарапайым метеорологиялық жағдайда
күндіз қарапайым метеорологиялық жағдайда
"2-сыныпты маман"
күндіз күрделі метеорологиялық жағдайда түнде қарапайым метеорологиялық жағдайда
күндіз белгіленген ауа райы минимумында күрделі метеорологиялық жағдайда,
түнде қарапайым метеорологиялық жағдайда
"1-сыныпты маман"
түнде күрделі метеорологиялық жағдайда
түнде белгіленген ауа райы минимумында күрделі метеорологиялық жағдайда
"ұшқыш (штурман) – мерген"
әуе кемесінің мүмкіндіктерін толық пайдаланумен барлық пайдалану диапазонында
түнде белгіленген ауа райы минимумында күрделі метеорологиялық жағдайда нұсқаушы
Ескертпе: егер ұшқыштар құрамы ұшуды тек жабдықталуы көрсетілген метеорологиялық жағдайларда міндеттерді шешуге мүмкіндік бермейтін әуе кемесінде орындаса, онда шарттар оған қолданылмайды және Жауынгерлік (ұшу) даярлық курсына сәйкес белгіленеді.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
қызметшілеріне сыныптық
біліктілікті айқындау
қағидаларына
4-қосымша
Ұшқыштар, штурмандар үшін ұшу сағаттарының минималдық нормалары
р/с №
Әуе кемесінің түрі
"....сыныпты маман", "ұшқыш (штурман) – мерген"
Барлық әуе кеме түрлеріндегі ұшу сағаты
Жалпы
жаттықтырылған
1.
Жойғыш, жойғыш-бомбалаушы, шабуылдаушы және оқу-жаттығу жауынгерлік (жаттықтыру) ұшақтары
3-сыныпты

В соответствии с п. 22 пр. МО РК от ___. № __ снизить классную квалификацию до "специалиста 2 класса"
И так далее по каждому военнослужащему, представляемому на присвоение, подтверждение и снижение классной квалификации
Начальник (командир) структурного подразделения (воинской части) (заверяется подписью должностного лица)
Примечания:
1. Начальником структурного подразделения (воинской части) представляется рапорт (в произвольной форме) с приложением сводной оценочной ведомости непосредственному начальнику на подчиненный личный состав по представлению их к присвоению (подтверждению), снижению классной квалификации. Рапорт, сводная оценочная ведомость подписываются начальником структурного подразделения (воинской части) и регистрируются установленным порядком в делопроизводстве. Вышеуказанные документы представляются в бумажном варианте (оригиналы с подписями и регистрацией) на рассмотрение квалификационной комиссии.
2. Категория военнослужащих указанная в пунктах 15 и 50 в сводную оценочную ведомость не включается.
Приложение 2
к Правилам определения
классной квалификации военнослужащим
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Командир (начальник) воинской части
(структурного подразделения)
в/звание ФИО
"____" ______________ 20 __ г.
Акт заседания квалификационной комиссии по присвоению, подтверждению и снижению классной квалификации (далее указывается кому)
"___" __________ 20___ г.
г. _____________
1. В целях определения готовности военнослужащих структурных подразделений (воинских частей) к осуществлению профессиональной деятельности и уровня их подготовки (классной квалификации), назначенная комиссия приказом (указывается, чей приказ, дата, номер и название), в составе:
председатель комиссии;
заместитель председателя комиссии;
члены комиссии – не менее 3-х человек;
секретарь комиссии.
Квалификационная комиссия провела заседание по рассмотрению материалов военнослужащих (указываются структурные подразделения, управления, отделы, подразделения) на присвоение, подтверждение и снижение классной квалификации по итогам 20___ учебного года.
2. Принятое решение квалификационной комиссий указанно в таблице.
№ п/п
Воинское звание, фамилия, инициалы и занимаемая должность
Заключения квалификационной комиссии
(указывается управление, отдел, подразделение)
1.
полковник Кан Г.К., начальник штаба
Подтвердить классную квалификацию "специалист 1 класса – наставник (мастер)"
2.
майор Ахметов Р.Н., начальник отдела
Присвоить классную квалификацию "специалист 1 класса – наставник (мастер)"
И так далее по каждому военнослужащему, представляемому на присвоение, подтверждение и снижение классной квалификации
Председатель квалификационной комиссии:
в/звание фамилия, инициалы
Заместитель председателя квалификационной комиссии:
в/звание фамилия, инициалы
члены высшей квалификационной комиссии:
в/звание фамилия, инициалы
в/звание фамилия, инициалы
в/звание фамилия, инициалы
секретарь комиссии:
в/звание фамилия, инициалы
Примечание: После подписания и утверждения акт регистрируется в установленном порядке в делопроизводстве.
Приложение 3
к Правилам определения
классной квалификации военнослужащим
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Условия для присвоения классной квалификации летчикам, штурманам
Классная квалификация, к присвоению которой представляется летный состав
Готовность к выполнению задач по предназначению (боевых задач)*
Уровень подготовки по технике пилотирования (воздушной навигации) при заходе на посадку*
"специалист 3 класса"
днем в простых метеорологических условиях
днем в простых метеорологических условиях
"специалист 2 класса"
днем в сложных метеорологических условиях
ночью в простых метеорологических условиях
днем в сложных метеорологических условиях при установленном минимуме погоды,
ночью в простых метеорологических условиях
"специалист 1 класса"
ночью в сложных метеорологических условиях
ночью в сложных метеорологических условиях при установленном минимуме погоды
"летчик (штурман) –снайпер
во всем эксплуатационном диапазоне с полным использованием возможностей воздушного судна
инструктор
ночью в сложных метеорологических условиях при установленном минимуме погоды
Примечание: если летный состав выполняет полеты только на воздушных судах, оборудование которых не позволяет решать задачи в указанных метеорологических условиях, то условия на него не распространяются и устанавливаются в соответствии с Курсом боевой (летной) подготовки.
Приложение 4
к Правилам определения
классной квалификации военнослужащим
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Нормы минимального налета часов для летчиков, штурманов
№ п/п
Типы воздушных судов
"специалист…класса", "лҰтчик (штурман) - снайпер"
Налет на всех типах воздушных судов
Общий
Тренировочный
1.
Истребители, истребители-бомбардировщики, штурмовики и учебно-боевые (учебно-тренировочные) самолеты
3-го класса

1. Ұшу даярлығы:
1) ұшуды басқару техникасы (әуе кемесінің командирі үшін) немесе әуе навигациясы (экипаждың басқа мүшелері үшін):
Курс жаттығуларының нөмірі мен атауы __________________________
__________________________________________________________________
Күні
Әуе кемесінің түрі
Тәулік уақыты
Метеожағдайлар
Қондыру жүйесінің түрі
Жалпы бағасы
_____________________________________________________________
(тексерушінің лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі)
2) арналуы бойынша қолдану (жауынгерлік қолдану):
Курс жаттығуларының нөмірі мен атауы және _____________________
____________________________________________________________
Күні
Әуе кемесінің түрі
Тәулік уақыты
Метеожағдайлар
Қондыру жүйесінің түрі
Жалпы бағасы
____________________________________________________________
(тексерушінің лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі)
(екінші парақтың артқы жағы)

1. Летная подготовка:
1) техника пилотирования (для командиров воздушных судов) или воздушная навигация (для других членов экипажа):
номер и название упражнения Курса ____________________________
____________________________________________________________
дата
Тип воздушного судна
время суток
метеоусловия
тип посадочной системы
Общая оценка
______________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия проверяющего)
2) применение по предназначению (боевое применение):
номер и название упражнения Курса____________________________
____________________________________________________________
дата
Тип воздушного судна
время суток
метеоусловия
тип посадочной системы
Общая оценка
______________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия проверяющего)
(второй лист обратная сторона)

2. Теориялық білімі:
Оқыту пәні
Бағасы
Тексерушінің лауазымы, әскери атағы, тегі
Тексеру күні
Тексерушінің қолы
1.
Авиациялық техника
2.
Әуе кемесін ұшуда пайдалану жөніндегі басшылық (экипажға нұсқаулық)
3.
Әуе кемесі типінің практикалық аэродинамикасы
4.
Әуе кемесінің бортындағыларды құтқару және өмірін қорғауды қамтамасыз ету құралдары және оларды авариялық жағдайларда қолдану
5.
Байланыс және әуеайлақ ұшуларын радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының тактикалық-техникалық деректері
6.
Авиациялық метеорология
7.
Әуе кеңістігін пайдалануды және мемлекеттік авиация қызметін, ұшуды жүргізу мен ұшу даярлығын реттейтін құжаттар
8.
Мемлекеттік авиацияны басқару органының басшысы бекіткен әуеайлақтың аэронавигациялық паспорттары мен авиациялық полигонның аэронавигациялық паспорттары
9.
Шекара маңындағы жолақта ұшуды жүргізу шарттары

2. Теоретические знания:
Предмет обучения
Оценка
Должность, воинское звание, фамилия проверяющего
Дата проверки
Подпись проверяющего
1.
Авиационная техника
2.
Руководство по летной эксплуатации (инструкция экипажу) воздушного судна
3.
Практическая аэродинамика типа воздушного судна
4.
Средства спасения и жизнеобеспечения, находящихся на борту ВС и способов их применения в аварийной обстановке
5.
Тактико-технические данные средств связи и радиотехнического обеспечения полетов аэродрома
6.
Авиационная метеорология
7.
Документы, регламентирующие использование воздушного пространства и деятельность государственной авиации, производство полетов и летную подготовку
8.
Аэронавигационные паспорта аэродрома, и аэронавигационные паспорта авиационного полигона, утвержденные руководителем органа управления государственной авиации
9.
Условия проведения полетов в приграничной полосе.

3. Қорытынды:
Тексеру нәтижелері бойынша ұшу және теориялық дайындық деңгейі (кандидаттың әскери атағы, Т.А.Ә. (ол бар болған кезде) қойылған талаптарға сәйкес келеді, ".... сыныпты маман", "ұшқыш (штурман) – мерген" сыныптық біліктілігін беруге лайықты.
20___ж. "____"____________
М.О.

3. Заключение:
По результатам проверки уровень летной и теоретической подготовки (воинское звание, Ф.И.О. кандидата (при его наличии)) соответствует предъявляемым требованиям, достоин присвоения классной квалификации "специалист…класса", "летчик (штурман) - снайпер".
"____"____________20___г.
М.П.