Ақпарат және телерадио хабарларын тарату саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 367 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 қарашада № 21643 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 29 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10357 болып тіркелген, 2015 жылғы 18 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Ақпарат саласындағы мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2020 жылғы 2 сәуірдегі № 101 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20296 болып тіркелген, 2020 жылғы 9 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-қосымшада:
"Теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
4-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері құжаттарды тіркеген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініштің мазмұны мен ұсынылған құжаттардың толықтығын, сондай-ақ берілген түбіртектегі деректемелерінің дұрыс толтырылуын тексереді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Көрсетілетін қызметті алушы теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысуға лицензия алу үшін құжаттардың толық топтамасын берген жағдайда, уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің қызметкері 11 (он бір) жұмыс күні ішінде құжаттар мен мәліметтер нысанын Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес профилактикалық бақылау жүргізу жолымен біліктілік талаптарына сәйкестігіне қарайды. Профилактикалық бақылаудың қорытындысы бойынша уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің қызметкері теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысуға лицензия қалыптастырады, талаптарға сәйкес келмеген жағдайда мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту дайындайды.".

О внесении изменений в некоторые приказы в области информации и телерадиовещания
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 367. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 ноября 2020 года № 21643
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 29 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании деятельности в области телерадиовещания и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10357, опубликован 18 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании деятельности в области телерадиовещания и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 2 апреля 2020 года № 101 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в области информации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов опубликован 9 апреля 2020 года за № 20296, в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в приложении 2:
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов":
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Сотрудник ответственного структурного подразделения услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов, проверяет содержание заявления и полноту представленных документов, а также предоставленную квитанцию на правильность заполнения реквизитов.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов для получения лицензии для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов сотрудник структурного подразделения уполномоченного органа в течение 11 (одиннадцати) рабочих дней рассматривает документы и форму сведений на соответствие квалификационным требованиям путем проведения профилактического контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан. По итогам профилактического контроля сотрудник структурного подразделения уполномоченного органа формирует лицензию для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов, в случае не соответствия требованиям готовит мотивированный отказ в оказании государственной услуги.".

3. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаметіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
2020 жылғы 13 қарашасы
№ 367 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 20 қаңтардағы
№ 29 бұйрығымен
бекітілген
Телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
Р/с
Біліктілік талаптары
Құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1.
Телекоммуникация саласында бейінді жоғары, техникалық немесе кәсіптік білімі және мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық тәжірибесі бар инженерлік-техникалық мамандардың жалпы санының кемінде үштен бірі
Телекоммуникациялар саласында бейінді жоғары, техникалық немесе кәсіптік білімі және мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық тәжірибесі бар қызметкерлер, оның ішінде инженерлік-техникалық мамандар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
2.
Телерадио хабарларын тарату саласындағы қолданыстағы стандарттарға сәйкес теле-, радиоарналар хабарларының техникалық сапасын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелер
Телерадио хабарларын тарату саласындағы қолданыстағы стандарттарға сәйкес теле-, радиоарналар хабарларының техникалық сапасын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемені қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
3.
Төтенше жағдайлар кезінде халықты құлақтандыруды ұйымдастыруға арналған техникалық мүмкіндіктер
Төтенше жағдайлар кезінде халықты құлақтандыруды ұйымдастыру схемасы
Схема еркін нысанда жасалған схема.
Техникалық мүмкіндіктердің болуын лицензиар Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен тексереді
4.
Төтенше жағдайлар кезінде халықты құлақтандыруды ұйымдастыру жөніндегі міндеттемелер
Төтенше жағдайлар кезінде халықты құлақтандыруды ұйымдастыру жөніндегі міндеттемені қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
5.
Телерадио хабарларын тарату желісін ұйымдастыруға арналған техникалық мүмкіндіктер

3. Комитету информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр информации и общественного развития
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра информации и
общественного развития
Республики Казахстан
от 13 ноября 2020 года № 367
Утверждены приказом
исполняющего обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 20 января 2015 года № 29
Квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании деятельности в области телерадиовещания и перечня документов, подтверждающих соответствие им
№ п/п
Квалификационные требования
Документы
Примечание
1
2
3
4
1.
Не менее одной трети от общего числа инженерно-технических специалистов, имеющих профильное высшее, техническое или профессиональное образование в сфере телекоммуникаций и практический опыт по специальности не менее одного года
Форма сведений, содержащих информацию о сотрудниках, в том числе инженерно-технических специалистах, имеющих профильное высшее, техническое или профессиональное образование в сфере телекоммуникаций и практический опыт по специальности не менее одного года (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
2.
Обязательства по обеспечению технического качества передачи теле-, радиоканалов в соответствии с действующими стандартами в сфере телерадиовещания
Форма сведений, содержащих обязательство по обеспечению технического качества передачи теле-, радиоканалов в соответствии с действующими стандартами в сфере телерадиовещания (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Технические возможности для организации оповещения населения в случае чрезвычайных ситуаций
Схема организации оповещения населения в случае чрезвычайных ситуаций
Схема составленная в произвольной форме.
Наличие технических возможностей проверяется лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
4.
Обязательства по организации оповещения населения в случае чрезвычайных ситуаций
Форма сведений, содержащих обязательство по организации оповещения населения в случае чрезвычайных ситуаций (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
5.
Технические возможности для организации сети телерадиовещания

1) телерадио хабарларын тарату желісін ұйымдастыру схемасы;
2) спутниктік оператор ұсынған қабылдау-тарату спутниктік станциялардың қабылдау-тарату желісінде пайдаланылатын трансмиссиялық жоспарлар (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда);
3) мыналар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны: құрылатын желінің атауы (эфирлік, кабельдік, спутниктік, телекоммуникациялар желісі бойынша);
хабар тарату қамтылған аумақ;
пайдаланылатын стандарттардағы желінің түрі;
даму кезеңдері бойынша таратылатын теле-, радиоарналардың тізбесі (тізбесі және қысқаша сипаттамалары);
шартты қол жеткізу жүйелері (оларды пайдаланған жағдайда);
пайдаланылатын спутниктік ресурстың қолда бар жиіліктер белдеуі, мөлшері (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда);
арнаның орташа ақпараттық жылдамдығы (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда);
спутниктік жүйенің энергетикалық сипаттамалары (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда) (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
1) Еркін нысанда жасалған схема
2) Спутниктік ғарыштық аппарат иесінің пайдаланылатын спутниктік ресурсқа беретін жоспары.
Телерадио хабарларын тарату желісін ұйымдастыру схемасының және спутниктік ғарыштық аппарат иесінің пайдаланылатын спутниктік ресурсқа (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда) беретін жоспарының болуын лицензиар Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен тексереді.
6.
Құқық иеленуші теле-, радиокомпаниялармен (көп бағдарламалық хабар тарату үшін) теле-, радиоарналарды ретрансляциялауға арналған алдын ала шарттар
Құқық иеленуші теле -, радиокомпаниялармен теле-, радиоарналарды ретрансляциялауға арналған алдын ала шарттардың болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
Шарттардың болуын лицензиар Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен тексереді
7.
Техникалық құралдарды, әкімшілік-басқару персоналын орналастыруға және пайдалануға, халыққа қызмет көрсетуге арналған үй-жайлар мен алаңдар
Техникалық құралдарды, әкімшілік-басқару персоналын орналастыруға және пайдалануға, халыққа қызмет көрсетуге арналған үй-жайдың және алаңның болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
8.
Бақылау-өлшеу және сынақ жұмыстарын жүргізуге арналған өлшеу құралдары және сынақ жабдығы
Метрологиялық сипаттамалары көрсетілген қолданылатын өлшеу құралдары мен сынақ жабдықтарының тізбесі және оларды тексеруді немесе метрологиялық аттестаттауды растайтын құжаттар (сертификаттардың көшірмелері)
Өлшеу құралдары мен сынақ жабдықтарының болуын лицензиар Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен тексереді

1) схема организации сети телерадиовещания;
2) трансмиссионные планы, используемые в сети приемо-передающих спутниковых станций, представленных спутниковым оператором (в случае использования каналов спутниковой связи);
3) форма сведений, содержащих информацию о:
наименовании создаваемой сети (эфирное, кабельное, спутниковое, по сети телекоммуникаций);
территории охвата вещанием;
типе сети, используемых стандартах;
распространяемых теле-, радиоканалах по этапам развития (перечень и краткие характеристики);
системах условного доступа (в случае их использования);
занимаемой полосе частот, размере используемого спутникового ресурса (в случае использования каналов спутниковой связи);
средней информационной скорости на канал (в случае использования каналов спутниковой связи);
энергетических характеристиках спутниковой системы (в случае использования каналов спутниковой связи) (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
1) Схема составленная в произвольной форме
2) План выдаваемый владельцем спутникового космического аппарата на используемый спутниковый ресурс.
Наличие схемы организации сети телерадиовещания, план выдаваемый владельцем спутникового космического аппарата на используемый спутниковый ресурс (в случае использования каналов спутниковой связи) проверяется лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
6.
Предварительные договора на ретрансляцию теле-, радиоканалов с теле-, радиокомпаниями-правообладателями (для многопрограммного вещания)
Форма сведений, содержащих информацию о наличии предварительных договоров на ретрансляцию теле-, радиоканалов с теле-, радиокомпаниями-правообладателями (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
Наличие договоров проверяется лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
7.
Помещения и площади для размещения и эксплуатации технических средств, административно-управленческого персонала, обслуживания населения
Форма сведений, содержащих информацию о наличии помещения и площади для размещения и эксплуатации технических средств, административно-управленческого персонала, обслуживания населения (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
8.
Средства измерений и испытательное оборудование для проведения контрольно-измерительных и испытательных работ
Перечень применяемых средств измерений и испытательного оборудования с указанием метрологических характеристик и документы, подтверждающие их поверку или метрологическую аттестацию (копии сертификатов)
Наличие средств измерений и испытательного оборудования проверяется лицензиаром путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан