Өңірлерді медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етудің ең төмен нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-205/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 26 қарашада № 21679 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 16 ақпандағы № 24 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.02.2023 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 39) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Өңірлерді медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етудің ең төмен нормативтері бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

Об утверждении минимальных нормативов обеспеченности регионов медицинскими работниками
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-205/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2020 года № 21679. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2023 года № 24.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 16.02.2023 № 24 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 39) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые минимальные нормативы обеспеченности регионов медицинскими работниками.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 25 қарашасы
№ ҚР ДСМ-205/2020
бұйрықпен бекітілген
Өңірлерді медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етудің ең төмен нормативтері
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың:
Мамандықтар бойынша жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкерлері:
Норматив*
1
Терапия
0,8
2
Ересектер, балалар кардиологиясы
0,3
3
Ересектер, балалар ревматологиясы

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утвержден приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 ноября 2020 года
№ ҚР ДСМ-205/2020
Минимальные нормативы обеспеченности регионов медицинскими работниками
Области, города республиканского значения и столицы:
Медицинские работники с высшим медицинским образованием по специальностям:
Норматив*
1
Терапия
0,8
2
Кардиология взрослая, детская
0,3
3
Ревматология взрослая, детская

1 жалпы тәжірибелік дәрігерге 3
2
Терапиялық учаскелік мейіргер
1 учаскелік терапевтке 2
3
Педиатриялық учаскенің мейіргері
1 учаскелік педиатрға 2
Ескерту:
* Норматив ең төмен мөлшер болып табылады және 10 000 халыққа есептелген
**Ауылдық жерлерде және кенттерде, аудандық маңызы бар қалаларда медицина қызметкерлеріне қажеттілікті анықтау бірінші кезекте жүргізіледі.
Қысқартулар мағынасы:
АА – аудандық аурухана;
АЕ – аудандық емхана;
ДА - дәрігерлік амбулатория;
КСАА – көп салалық ауданаралық аурухана;
МП – медициналық пункт;
МСАКО –медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы;
ФАП – фельдшерлік-акушерлік пункт;
ПЭТ – позитронды-эмиссиялық томография
Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің күші жойылған бұйрықтарының тізбесі
1. "Өңірлердің медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етілу нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 болып тіркелген, 2010 жылғы 16 қазанда № 274-275 (26335-26336) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған);
2. "Наркологиялық ұйымдар (ауруханалар, Диспансерлер) туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 5 қаңтардағы № 2 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6744 болып тіркелген, 2011 жылғы 28 сәуірде "Егемен Қазақстан" газетінің № 141 (26562) санында жарияланған);
3. "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 5 қаңтардағы № 10 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6775 болып тіркелген, 2011 жылғы 1 маусымда "Егемен Қазақстан" газетінің № 173 (26594) санында жарияланған);
4. Бұйрық Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау Министрінің "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 27 қаңтардағы № 55 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7426 болып тіркелген, 2012 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде № 4, 67-құжат);

3 на 1 врача общей практики
2
Медицинская сестра терапевтического участка
2 на 1 участкового терапевта
3
Медицинская сестра педиатрического участка
2 на 1 участкового педиатра
Примечание:
* Норматив является минимальным и рассчитывается на 10 000 населения.
** Определение потребности в медицинских работниках сельской местности и поселках, городах районного значения производится в первоочередном порядке.
Расшифровка аббревиатур:
РБ – районная больница;
РП – районная поликлиника;
ВА – врачебная амбулатория;
ММРБ – многопрофильная межрайонная больница;
МП – медицинский пункт;
ЦПМСП – центр первичной медико-санитарной помощи;
ФАП – фельдшерско-акушерский пункт;
ПЭТ – позитронно-эмиссионная томография
Приложение к приказу
Перечень утративших силу приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении нормативов обеспеченности регионов медицинскими работниками" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6173, опубликован 16 октября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 274-275 (26335-26336);
2. Приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2011 года № 2 "Об утверждении Положения о наркологических организациях (больницах, диспансерах)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6744, опубликован 28 апреля 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 141, (26562);
3. Приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2011 года № 10 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан № 238 от 7 апреля 2010 года "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6775, опубликован 1 июня 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 173, (26594);
4. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 января 2012 года № 55 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан № 238 от 7 апреля 2010 года "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7426, опубликован в 2012 году в бюллетени нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, № 4, ст. 67);

5. Бұйрық Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау Министрінің "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 15 қазандағы № 714 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8055 болып тіркелген) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы);
6. "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 17 тамыздағы № 477/1 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8730);
7. Бұйрық Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау Министрінің "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығына толықтыру енгізу туралы" 2017 жылғы 27 ақпандағы № 39 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14942 болып тіркелген, 2018 жылғы 18 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) өзгеріс енгізу туралы);
8. Бұйрық Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау Министрінің Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 192 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы № 238 "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16873 болып тіркелген, 2018 жылғы 18 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
9. "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 6 мамырдағы № ҚР ДСМ-65 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18638 болып тіркелген, 2019 жылғы 20 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).

5. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2012 года № 714 "О внесении дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8055);
6. Приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 августа 2013 года № 477/1 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8730);
7. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 февраля 2017 года № 39 "О внесении дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14942, опубликован 18 мая 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
8. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 апреля 2018 года № 192 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16873, опубликован 18 мая 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
9. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 мая 2019 года № ҚР ДСМ-65 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18638, опубликован 20 мая 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).