Йодталмаған ас тұзын әкелу, өндіру және өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 2 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-228/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 3 желтоқсанда № 21720 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексінің 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған йодталмаған ас тұзын әкелу, өндіру және өткізу қағидалары бекітілсін.
2. "Йодталмаған ас тұзын әкелу, өндіру және өткізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 154 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11027 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 11 маусымда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 2 желтоқсаны
№ ҚР ДСМ-228/2020
бұйрығымен бекітілген
Йодталмаған ас тұзын әкелу, өндiру және сату қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы йодталмаған ас тұзын әкелу, өндiру және сату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағына йодталмаған ас тұзын әкелу, өндіру және өткізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении правил ввоза, производства и реализации нейодированной пищевой соли
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-228/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2020 года № 21720.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила ввоза, производства и реализации нейодированной пищевой соли.
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 154 "Об утверждении Правил ввоза, производства и реализации нейодированной пищевой соли" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11027, опубликован 11 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 2 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-228/2020
Правила ввоза, производства и реализации нейодированной пищевой соли
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила ввоза, производства, и реализации нейодированной пищевой соли (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок ввоза, производства, и реализации нейодированной пищевой соли на территории Республики Казахстан.

2. Қағидалар меншік нысанына қарамастан қызметі тамақ өнімдерін әкелу, өндiру және сатумен байланысты заңды және жеке тұлғаларға арналған.
3. Йодталмаған ас тұзын әкелуді, өндіруді және сатуды реттеу Кодекстің 112-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында йод тапшылығы ауруларының алдын алу мақсатында жүргізіледі.
4. Қазақстан Республикасының аумағына йодталмаған ас тұзын әкелу, өндіру және сату:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 16-тармағының 132-1) тармақшасына сәйкес бекітілген "Тамақ өнімдерін өндіру жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес өндірісінде йодталмаған ас тұзы пайдаланылатын тамақ өнімінің жекелеген түрлерін өндіру үшін;
2) йодталған тұзды қолдануға көрсетiмдерi бар адамдар үшін жол беріледі.
2-тарау. Йодталмаған ас тұзын әкелу және өндіру қағидалары
5. Қазақстан Республикасының аумағына йодталмаған ас тұзын әкелу құрамында йодталмаған ас тұзын пайдалану көзделетін тамақ өнімінің жекелеген түрлерін нысаналы өндіру үшін қажетті көлемдерді жеткізу туралы тамақ өнеркәсібі кәсіпорнымен келісім-шарттың негізінде жүзеге асырылады.
6. Йодталмаған ас тұзын әкелу Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 880 шешімімен бекітілген "Тамақ өнімінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің (021/2011 КО ТР) талаптарына (бұдан әрі – 021/2011 КО ТР) сәйкестігін бағалау (растау) бойынша құжаттары болған кезде жүзеге асырылады.
7. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер болып табылмайтын мемлекеттерден йодталмаған ас тұзын әкелу Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 25 желтоқсандағы № 294 шешімімен бекітілген Кеден одағының шеңберінде міндетті талаптар белгіленетін өнімді (тауарларды) Кеден одағының кедендік аумағына әкелу тәртібі туралы ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
8. Йодталған ас тұзын қолдануға болмайтын көрсетiмдерi бар адамдарды қамтамасыз ету үшін өндірушілер йодталмаған ас тұзын шығарады.
9. Йодталмаған ас тұзының өндірісі Ереженің 16-тармағының 132-1) тармақшасына сәйкес бекітілген "Тамақ өнімдерін өндіру жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Йодталмаған ас тұзын сату қағидалары

2. Правила предназначены для юридических и физических лиц, независимо от форм собственности, деятельность которых связана с ввозом, производством и реализацией пищевой продукции.
3. Регулирование ввоза, производства и реализации нейодированной пищевой соли проводится с целью профилактики йододефицитных заболеваний на территории Республики Казахстан согласно статье 112 Кодекса.
4. Ввоз, производство и реализация нейодированной пищевой соли на территории Республики Казахстан допускается:
1) для производства отдельных видов пищевой продукции в производстве которой используется нейодированная пищевая соль в соответствии с санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам по производству пищевой продукции", утверждаемыми в соответствии с подпунктом 132-1) пункта 16 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан (далее – Положение);
2) для лиц, имеющих противопоказания к применению йодированной соли.
Глава 2. Правила ввоза и производства нейодированной пищевой соли
5. Ввоз на территорию Республики Казахстан нейодированной соли осуществляется на основании контракта с предприятием пищевой промышленности о поставке необходимых объемов для целевого производства отдельных видов пищевой продукции, в составе которой предусматривается использование нейодированной соли.
6. Ввоз нейодированной пищевой соли осуществляется при наличии документа по оценке (подтверждению) соответствия требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011), утвержденному Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 880 (далее – ТР ТС 021/2011).
7. Ввоз нейодированной пищевой соли из государств, не являющихся государствами-членами Евразийского экономического союза, осуществляется в соответствии с Положением о порядке ввоза на таможенную территорию Таможенного союза продукции (товаров), в отношении которой устанавливаются обязательные требования в рамках Таможенного союза, утвержденным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 декабря 2012 года № 294.
8. Для обеспечения лиц, имеющих противопоказания к употреблению йодированной пищевой соли, производители выпускают нейодированную пищевую соль.
9. Производство нейодированной пищевой соли осуществляется в соответствии с санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам по производству пищевой продукции", утверждаемыми в соответствии с подпунктом 132-1) пункта 16 Положения.
Глава 3. Правила реализации нейодированной пищевой соли

10. Қазақстан Республикасының аумағында сатуға арналған йодталмаған ас тұзы 021/2011 КО ТР талаптарына сәйкестігін бағалауға (растауға) жатады.
11. Йодталмаған ас тұзы оның таңбалануы Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 881 шешімімен бекітілген "Тамақ өнімі оның таңбалану бөлігінде" Кеден одағы техникалық регламентінің (022/2011 КО ТР) талаптарына сәйкес келген кезде нарықта айналымға шығарылады.
12. Йодталмаған ас тұзын сату сауда объектілерінің сауда залдарында бейімделген мақсаттағы өнімдер үшін арнайы бөлінген сөрелерде жүзеге асырылады.

10. Нейодированная пищевая соль, предназначенная для реализации на территории Республики Казахстан, подлежит оценке (подтверждению) соответствия требованиям ТР ТС 021/2011.
11. Нейодированная пищевая соль выпускается в обращение на рынке при соответствии ее маркировки требованиям технического регламента Таможенного союза "Пищевая продукция в части ее маркировки" (ТР ТС 022/2011), утвержденному Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 881.
12. Реализация нейодированной пищевой соли осуществляться в торговых залах объектов торговли на специально выделенных стеллажах для продуктов специализированного назначения.