"Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 30 қарашадағы № 135 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 8 желтоқсанда № 21733 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 29.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19679 болып тіркелген, 2019 жылғы 9 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің және бейрезидент банктер филиалдарының (бұдан әрі – банк) ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптарды орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.";
4-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Ақша-кредит саясаты департаменті (Шаймарданов Ж.Н.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Қасенов А.С.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2020 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № 135. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2020 года № 21733
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 29 декабря 2020 года.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2020 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19679, опубликовано 3 декабря 2019 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах о минимальных резервных требованиях, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила о минимальных резервных требованиях (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и определяют структуру обязательств банков второго уровня и филиалов банков-нерезидентов (далее – банк), принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением минимальных резервных требований.";
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту денежно-кредитной политики (Шаймарданов Ж.Н.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.

3. Ақпарат және коммуникациялар департаменті – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Адамбаева Ә.Р.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.
5. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2020 жылғы 29 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 30 қарашасы
№ 135 Қаулыға
қосымша
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Ең төмен резервтік талаптарды орындау туралы ақпарат
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ЕРТ
Кезеңділігі: әр күнтізбелік 28 (жиырма сегіз) күн
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, бейрезидент банктер филиалдары
Ұсыну мерзімі: екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінің соңғы күнінен кейінгі оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей.
Ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңі
__________ - __________
Резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі
__________ - __________
мың теңгемен
Ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңі
Екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының ұлттық валютадағы міндеттемелері
Екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының шетел валютасындағы міндеттемелері
Ұлттық валютадағы міндеттемелер бойынша ең төмен резервтік талаптар
Шетел валютасындағы міндеттемелер бойынша ең төмен резервтік талаптар
Қысқа мерзімді
Ұзақ мерзімді
Қысқа мерзімді
Ұзақ мерзімді
Қысқа мерзімді
Ұзақ мерзімді
Қысқа мерзімді
Ұзақ мерзімді

3. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка Республики Казахстан (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.
5. Настоящие постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 29 декабря 2020 года.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 ноября 2020 года № 135
Приложение 4
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Информация о выполнении минимальных резервных требований
Индекс формы административных данных: МРТ
Периодичность: каждые 28 (двадцать восемь) календарных дней
Отчетный период: по состоянию на "_____" ______________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов
Срок представления: не позднее десятого рабочего дня, следующего за последним днем периода формирования банком второго уровня, филиалом банка-нерезидента резервных активов.
Период определения минимальных резервных требований
Период формирования резервных активов
с __________ по __________
с __________ по __________
в тысячах тенге
Период определения минимальных резервных требований
Обязательства банка второго уровня, филиала банка-нерезидента в национальной валюте
Обязательства банка второго уровня, филиала банка-нерезидента в иностранной валюте
Минимальные резервные требования по обязательствам в национальной валюте
Минимальные резервные требования по обязательствам в иностранной валюте
Краткосрочные
Долгосрочные
Краткосрочные
Долгосрочные
Краткосрочные
Долгосрочные
Краткосрочные
Долгосрочные

(2)*n1
(3)*n2
(4)*n3
(5)*n4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы:
Ең төмен резервтік талаптар жиынтығы
Резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі
Резервтік активтер
(6)+(7)+(8)+(9)
Резервтік активтер жиынтығы
Ұлттық Банктің корреспонденттік шотындағы ақша қалдығы теңгемен
Қолма-қол ақша теңгемен
(13)+(14)
10
11
12
13
14
Екінші деңгейдегі банктің,
бейрезидент банк филиалының атауы ________________ Мекенжайы _______________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Жауапты орындаушы ___________________________ ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             телефоны
Бас бухгалтер (ол болмаған кезеңде - лауазымдық міндетіне қол қою кіретін қызметкер)
_________________________________             ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы,                   телефоны
Басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
_________________________________             ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы,                   телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе:
n1 - екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының ұлттық валютадағы қысқа мерзімді міндеттемелері бойынша ең төмен резервтік талаптардың нормативі
n2 - екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының ұлттық валютадағы ұзақ мерзімді міндеттемелері бойынша ең төмен резервтік талаптардың нормативі
n3 - екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының шетел валютасындағы қысқа мерзімді міндеттемелері бойынша ең төмен резервтік талаптардың нормативі
n4 - екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының шетел валютасындағы ұзақ мерзімді міндеттемелері бойынша ең төмен резервтік талаптардың нормативі
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме "Ең төмен резервтік талаптарды орындау туралы ақпарат" (индекс: ЕРТ, кезеңділігі: әр күнтізбелік 28 (жиырма сегіз) күн)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Ең төмен резервтік талаптарды орындау туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банк, бейрезидент банк филиалы әр 28 (жиырма сегіз) күн сайын толтырады және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінің соңғы күнінен кейінгі оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей мерзімде ұсынады.

(2)*n1
(3)*n2
(4)*n3
(5)*n4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы:
Итого Минимальные резервные требования
Период формирования резервных активов
Резервные активы
(6)+(7)+(8)+(9)
Итого резервные активы
Остатки денег на корреспондентских счетах в Национальном Банке в тенге
Наличные в тенге
(13)+(14)
10
11
12
13
14
Наименование банка второго уровня,
филиала банка-нерезидента___________________ Адрес _____________________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Ответственный исполнитель _________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       телефон
Главный бухгалтер (на период его отсутствия - работник, в должностные обязанности
которого входит подписание)
________________________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель либо лицо, уполномоченное им на подписание отчета
________________________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20 __ года
Примечание:
n1 - норматив минимальных резервных требований по краткосрочным обязательствам банка второго уровня, филиала банка-нерезидента в национальной валюте
n2 - норматив минимальных резервных требований по долгосрочным обязательствам банка второго уровня, филиала банка-нерезидента в национальной валюте
n3 - норматив минимальных резервных требований по краткосрочным обязательствам банка второго уровня, филиала банка-нерезидента в иностранной валюте
n4 - норматив минимальных резервных требований по долгосрочным обязательствам банка второго уровня, филиала банка-нерезидента в иностранной валюте
Приложение к форме,
предназначенной для
сбора административных данных
Пояснение по заполнению формы административных данных "Информация о выполнении минимальных резервных требований" (индекс: МРТ, периодичность: каждые 28 (двадцать восемь) календарных дней)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о выполнении минимальных резервных требований" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии со статьей 32 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется банком второго уровня, филиалом банка-нерезидента каждые 28 (двадцать восемь) дней и представляется в Национальный Банк Республики Казахстан в срок не позднее десятого рабочего дня, следующего за последним днем периода формирования банком второго уровня, филиалом банка-нерезидента резервных активов.

4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам, екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының бас бухгалтері (ол болмаған кезеңде - лауазымдық міндетіне қол қою кіретін қызметкер), екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының жауапты орындаушысы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелері бойынша орташа шамалар және ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңіндегі ең төмен резервтік талаптар, резервтік активтерді қалыптастыру кезеңіндегі резервтік активтер бойынша орташа шамалар беріледі.
6. 2-бағанға Қағидаларға 1-қосымшасында айқындалған тізбе бойынша екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының ұлттық валютадағы қысқа мерзімді міндеттемелерді айқындау кезеңіндегі орташа алынған қалдықтар енгізіледі.
7. 3-бағанға Қағидаларға 3-қосымшасында айқындалған тізбе бойынша екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының ұлттық валютадағы ұзақ мерзімді міндеттемелерді айқындау кезеңіндегі орташа алынған қалдықтар енгізіледі.
8. 4-бағанға Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларында айқындалған тізбе бойынша екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының шетел валютасындағы қысқа мерзімді міндеттемелерді айқындау кезеңіндегі орташа алынған қалдықтар енгізіледі.
9. 5-бағанға Қағидаларға 3-қосымшасында айқындалған тізбе бойынша екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының шетел валютасындағы ұзақ мерзімді міндеттемелерді айқындау кезеңіндегі орташа алынған қалдықтар енгізіледі.
10. 6, 7, 8 және 9-бағандарда 2, 3, 4 және 5-бағандарда көрсетілген міндеттемелердің тиісті санаты тиісінше бекітілген нормативке көбейтіледі.
11. 10-бағанда 6, 7, 8 және 9-бағандар сомасы көрсетіледі.
12. 12-бағанда 13 және 14-бағандар сомасынан тұратын қалыптастыру кезеңіндегі резервтік активтердің орташа шамасы көрсетіледі. Бұл ретте осы орташа шама осы кезең үшін есептелген ең төмен резервтік талаптардың мөлшерінен төмен болады.
13. 13-бағанда екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шоты бойынша қалыптастыру кезеңіндегі орташа алынған қалдық көрсетіледі.
14. 14-бағанда айқындау кезеңіндегі ең төмен резервтік талаптардың орташа мәнінің 50 (елу) пайызынан аспайтын көлемдегі екінші деңгейдегі банктің, бейрезидент банк филиалының кассасындағы ұлттық валютамен қолма-қол ақшаны қалыптастыру кезеңіндегі орташа алынған мәні көрсетіледі.

4. Форму подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание, главный бухгалтер банка второго уровня, филиала банка-нерезидента (на период его отсутствия - работник, в должностные обязанности которого входит подписание), ответственный исполнитель банка второго уровня, филиала банка-нерезидента.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме представляются усредненные величины по обязательствам банка второго уровня, филиала банка-нерезидента, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, и минимальные резервные требования за период определения минимальных резервных требований, усредненные величины по резервным активам за период формирования резервных активов.
6. В графу 2 включаются усредненные остатки за период определения краткосрочных обязательств банка второго уровня, филиала банка-нерезидента в национальной валюте по перечню, определенному в приложении 1 к Правилам.
7. В графу 3 включаются усредненные остатки за период определения долгосрочных обязательств банка второго уровня, филиала банка-нерезидента
в национальной валюте по перечню, определенному в приложении 3 к Правилам.
8. В графу 4 включаются усредненные остатки за период определения краткосрочных обязательств банка второго уровня, филиала банка-нерезидента в иностранной валюте по перечню, определенному в приложениях 1 и 2 к Правилам.
9. В графу 5 включаются усредненные остатки за период определения долгосрочных обязательств банка второго уровня, филиала банка-нерезидента
в иностранной валюте по перечню, определенному в приложении 3 к Правилам.
10. В графах 6, 7, 8 и 9 соответствующая категория обязательств, указанных в графах 2, 3, 4 и 5, умножаются на соответствующий утвержденный норматив.
11. В графе 10 указывается сумма граф 6, 7, 8 и 9.
12. В графе 12 указывается средняя величина резервных активов за период формирования, состоящая из суммы граф 13 и 14. При этом данная средняя величина составляет не менее размера минимальных резервных требований, рассчитанных для данного периода.
13. В графе 13 указывается усредненный остаток за период формирования по корреспондентскому счету банка второго уровня, филиала банка-нерезидента в Национальном Банке Республики Казахстан.
14. В графе 14 указывается усредненное значение за период формирования наличных денег в национальной валюте в кассе банка второго уровня, филиала банка-нерезидента в объеме, не превышающем 50 (пятьдесят) процентов от минимальных резервных требований за период определения.

15. Нысандағы деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен көрсетіледі.
16. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.

15. Данные в Форме указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге.
16. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.