Қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-272/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 желтоқсанда № 21816 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 146-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу қағидалары мен шарттары бекітілсін.
2. Мынадай:
1) "Ұрпақты болудың қосалқы әдістері мен технологияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 30 қазандағы № 627 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5919 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдары актілерінің жинағында жарияланған, №3, 2010 жыл);
2) "Ұрпақты болудың қосалқы әдістері мен технологияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 30 қазандағы № 627 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 30 наурыздағы № 162 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6921 болып тіркелген, "Заң газетінде" 2011 жылғы 23 маусымдағы № 88(1904) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ана мен бала денсаулығын сақтау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

Об утверждении правил и условий проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-272/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2020 года № 21816.
В соответствии с пунктом 4 статьи 146 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить правила и условия проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 627 "Об утверждении Правил проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5919, опубликованный в собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 3, 2010 года).
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2011 года № 162 "О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 627 "Об утверждении Правил проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6921, опубликованный 23 июня 2011 года в газете "Юридическая газета" №88 (2078).
3. Департаменту охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль исполнения настоящего приказа возложить на курирующего вице - министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-272/2020 Бұйрығына
қосымша
Қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу қағидалары мен шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар мен шарттар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 146-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу тәртібі мен шарттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 15.02.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар мен шарттарда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) азооспермия – эякулятта шәуеттің болмауы;
2) бедеулік – бұл контрацепциясыз 12 ай тұрақты жыныстық өмірден кейін клиникалық жүктіліктің болмауымен көрінетін репродуктивтік жүйенің ауруы;
3) гистероскопия – кейіннен диагностикалық және операциялық манипуляциялар жүргізе отырып, гистероскоптың көмегімен жатыр қуысын ең аз инвазивті зерттеп-қарау әдісі;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) донор – донорлық қанды, оның компоненттерін, өзге де донорлық материалды (оның ішінде шәует, аналық жасушалар, репродуктивтік ағзалардың, жыныс жасушаларының, эмбриондардың тіндері) алу, сондай-ақ реципиентке трансплантаттау үшін ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) алу жүргізілетін адам, адамның мәйіті, жануар;
6) донорлық функция – донордың медициналық зерттеп-қараудан ерікті түрде өтуі және қан мен оның компоненттерінің аллогендік донациясын орындау;
7) емдеу – ауруды жоюға, оның бетін қайтаруға және (немесе) оның ағымын жеңілдетуге, сондай-ақ оның өршуінің алдын алуға бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
8) кариотип – осы биологиялық түрдің (түрлік кариотип), осы организмнің (жеке кариотип) немесе жасушалар сызығының (клонының) жасушаларына тән хромосомалардың толық жиынтығы белгілерінің жиынтығы (саны, мөлшері, нысаны);

от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-272/2020
Правила и условия проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила и условия проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий (далее – Правила и условия) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 146 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок и условия проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 15.02.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах и условиях:
1) азооспермии – отсутствие сперматозоидов в эякуляте;
2) бесплодие – это болезнь репродуктивной системы, которая выражается в отсутствии клинической беременности после 12 месяцев регулярной половой жизни без контрацепции;
3) гистероскопия – метод малоинвазивного обследования полости матки при помощи гистероскопа, с последующим проведением диагностических и оперативных манипуляций;
4) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
5) донор – человек, труп человека, животное, от которых производятся забор донорской крови, ее компонентов, иного донорского материала (в том числе сперма, яйцеклетки, ткани репродуктивных органов, половых клеток, эмбрионов), а также изъятие органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) для трансплантации к реципиенту;
6) донорская функция – добровольное прохождение донором медицинского обследования и выполнение аллогенной донации крови и ее компонентов;
7) лечение – комплекс медицинских услуг, направленных на устранение, приостановление и (или) облегчение течения заболевания, а также предупреждение его прогрессирования;
8) кариотип – совокупность признаков (число, размеры, форма) полного набора хромосом, присущая клеткам данного биологического вида (видовой кариотип), данного организма (индивидуальный кариотип) или линии (клона) клеток;

9) қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологиялар (бұдан әрі – ҚРТ) – бедеулікті емдеу әдістері (жасанды инсеминациялау (бұдан әрі – ЖИ), жасанды ұрықтандыру (бұдан әрі– ЖҰ) және эмбриондарды импланттау), оларды қолдану кезінде ұрықтанудың және эмбриондардың ерте дамуының жекелеген немесе барлық кезеңдері ана организмінен тыс (оның ішінде донорлық және (немесе) криоконсервацияланған жыныстық жасушаларды, репродуктивтік ағзалардың тіндерін және эмбриондарды, сондай-ақ суррогат ана болуды пайдалана отырып) жүзеге асырылады;
10) маркерлік хромосомалар – фрагменттің мөлшеріне байланысты әдетте арнайы геномдық талдаусыз сәйкестендірілмейтін хромосоманың шағын фрагментін білдіреді;
11) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қаражаты есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету бойынша құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
12) репродуктивтік денсаулық – адамның толыққанды ұрпақты өмірге келтіру қабілетін көрсететін денсаулығы;
13) суррогат ана – суррогат ана болу шартына сәйкес тапсырыс берушілер үшін қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологиялар қолданылғаннан кейін құрсақ көтеретін және бала (балалар) туатын әйел;
14) суррогат ана болу – сыйақы төлене отырып, суррогат ана мен ерлі-зайыптылар арасындағы шарт бойынша, күні жетпей босану жағдайларын қоса алғанда, бала (балаларды) көтеру және туу;
15) суррогат ана болу шарты - некеде тұратын (ерлі-зайыпты болған) және балалы болғысы келетiн адамдар мен қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды қолдану жолымен бала көтеруге және тууға өз келiсiмiн берген әйел арасындағы нотариатта куәландырылған жазбаша келiсiм;
16) эпидидимит – ұманың аумағында қабыну үдерісімен, гиперемиямен, домбығумен және ісінумен сипатталатын ұрық қосалқысының қабынуы.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 15.02.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Некедегі әйел мен ер адам ақпараттық ерікті келісімі болған кезде денсаулық сақтау ұйымдарында қауіпсіз және тиімді әдістермен, оның ішінде ҚРТ пайдалана отырып, олардың тиімділігі, қолданудың оңтайлы мерзімдері туралы, ықтимал асқынулар, медициналық және құқықтық салдарлар және олардың ағзаға әсері туралы толық және жан-жақты ақпарат ала отырып, бедеулікке ем алады.
Некеде тұратын және тұрмайтын әйел мен ер адам бірлесіп өтініш жасаған кезде ер адамның ұрығы олардың келісімімен қатырылмайды.
Некеде тұрмайтын әйел денсаулық сақтау ұйымдарында қауіпсіз және тиімді әдістермен, оның ішінде ҚРТ пайдалана отырып (суррогат ана болуды қоспағанда), олардың тиімділігі, қолданудың оңтайлы мерзімдері туралы, ықтимал асқынулар, медициналық және құқықтық салдарлар және олардың ағзаға әсері туралы толық жан-жақты ақпарат ала отырып, бедеулікке ем алады.

9) вспомогательные репродуктивные методы и технологии (далее – ВРТ) – методы лечения бесплодия (искусственная инсеминация (далее – ИИ), искусственное оплодотворение (далее – ИО) и имплантация эмбриона), при применении которых отдельные или все этапы зачатия и раннего развития эмбрионов осуществляются вне материнского организма (в том числе с использованием донорских и (или) криоконсервированных половых клеток, тканей репродуктивных органов и эмбрионов, а также суррогатного материнства);
10) маркерные хромосомы – представляет собой небольшой фрагмент хромосомы, который обычно не может быть идентифицирован без специального геномного анализа из-за размера фрагмента;
11) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
12) репродуктивное здоровье – здоровье человека, отражающее его способность к воспроизводству полноценного потомства;
13) суррогатная мать – женщина, вынашивающая плод после применения вспомогательных репродуктивных методов и технологий и рожающая ребенка (детей) для заказчиков согласно договору суррогатного материнства;
14) суррогатное материнство – вынашивание и рождение ребенка (детей), включая случаи преждевременных родов, по договору между суррогатной матерью и супругами с выплатой вознаграждения;
15) договор суррогатного материнства – нотариально удостоверенное письменное соглашение между лицами, состоящими в браке (супружестве) и желающими иметь ребенка, и женщиной, давшей свое согласие на вынашивание и рождение ребенка путем применения вспомогательных репродуктивных методов и технологий;
16) эпидидимит – воспаление придатка семенника, характеризующееся воспалительным процессом, гиперемией, припухлостью и отечностью в области мошонки.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 15.02.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Женщина и мужчина, состоящие в браке, при наличии информированного добровольного согласия, получают лечение бесплодия в организациях здравоохранения, безопасными и эффективными методами, в том числе с использованием ВРТ, с получением полной и исчерпывающей информации об их эффективности, оптимальных сроках применения, о возможных осложнениях, медицинских и правовых последствиях и иных сведений, касающихся их воздействия на организм.
При совместном обращении женщины и мужчины, как состоящих, так и не состоящих в браке, сперма мужчины не подвергается замораживанию по их согласию.
Женщина, не состоящая в браке, получает лечение бесплодия в организациях здравоохранения, безопасными и эффективными методами, в том числе с использованием ВРТ (за исключением суррогатного материнства) с получением полной и исчерпывающей информации об их эффективности, оптимальных сроках применения, о возможных осложнениях, медицинских и правовых последствиях и иных сведений, касающихся их воздействия на организм.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 15.02.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. МӘМС жүйесіндегі медициналық көмек ҚРТ – цикл емшарасын көздейді, онда суперовуляцияны ынталандыру жүргізу, аналық бездердің трансвагинальды пункциясы, аналық ұрық жасушаны алу, ооцитті (ооциттерді) инсеминациялау немесе ооцит цитоплазмасына шәуетті инъекциялау (бұдан әрі – ОЦШИ), эмбриондарды өсіру, ынталандырылған циклде эмбриондарды ауыстыруға қарсы көрсетілімдер болған кезде кейінге қалдырылған тасымалдау кезінде қатырылған эмбриондарды тасымалдауды қоса алғанда, эмбриондарды көшіру (аналық бездердің гиперстимуляциясы синдромының қаупі, нәтижелілікті төмендететін факторлардың болуы – овуляцияны ынталандыру шеңберінде эндометрия гиперплазиясы, эндометрия гипоплазиясы, кез-келген жердегі өткір қабыну аурулары және басқалар).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 15.02.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. МӘМС жүйесінде ҚРТ қолданылатын емшараны жүргізу үшін іріктеу критерилері келесі факторларды біріктіреді:
1) қанағаттанарлық овариалдық резерв кемінде 2 фактордың болуымен сипатталады: 1,0 нанограммнан/миллилитрден артық мюллерге қарсы гормон (бұдан әрі – МҚГ), 12-ден кем емес (циклдің 2 – 5 күніне) фолликулды ынталандыратын гормон (бұдан әрі – ФЫГ), антральды фолликулалардың саны әр аналық безде кемінде 3 (үш) (циклдің 2 – 5 күнінде) немесе жалғыз аналық без болған жағдайда 5 – 6 антральды фолликула;
2) жүктіліктің басталуы нәтижелілігінің төмендеу факторларының жоқтығы (имплантацияға және жүктіліктің дамуына кедергі келтіретін ішкі жыныс мүшелерінің даму аномалиялары, гидро (сактосальпингстер), 3 – 4 дәрежелі жатыр қуысының синехиясы, аналық бездердің кисталары, обтурациялық емес азооспермия);
3) ерлер факторына байланысты бедеулік (анықтамасы бойынша: олигозооспермия – шәуеттердің концентрациясының 10 миллион/миллилитрден 15 миллион/миллилитрге дейін төмендеуі; астенозооспермия – 1 миллилитр эякулятта 5%-нан бастап 1 миллилитрдің эякуляттағы 32%-ға дейін прогрессивтік жылжымалы (А+В класы); тератозооспермия - қалыпты құрылымдағы шәует 1% - дан бастап 4%-ға дейін; шәуеттің біріктірілген патологиясы (шәуеттің қозғалғыштығы және құрылымы концентрациядағы өзгерістің әртүрлі үйлесімділігі шәуеттің ұрықтандыру қабілетін төмендететін); эякулятта антиспермалдық антиденелердің болуы (МАР-тест 50%-дан көп) шәуеттердің қалыпты шоғырлануы жағдайында табиғи ұрықтандыруға кедергі келтіреді).

Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 15.02.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Медицинская помощь в системе ОСМС предусматривает процедуру ВРТ – цикл, в котором последовательно следуют проведение стимуляции суперовуляции, трансвагинальная пункция яичников, забор яйцеклетки, инсеминация ооцита (ооцитов) или инъекцию сперматозоида в цитоплазму ооцита (далее – ИКСИ), культивирование эмбрионов, перенос эмбрионов, включая перенос замороженных эмбрионов в случаях отсроченного переноса при которых перенос эмбрионов в стимулированном цикле противопоказан (риск синдрома гиперстимуляции яичников, наличие факторов снижающих результативность – гиперплазия эндометрия на фоне стимуляции овуляции, гипоплазия эндометрия, острые воспалительные заболевания любой локализации).
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 15.02.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Критериями отбора для проведения процедуры с использованием ВРТ в системе ОСМС являются в совокупности следующие факторы:
1) удовлетворительный овариальный резерв, характеризующимся наличием не менее 2 факторов из следующих: антимюллеровский гормон (далее – АМГ) больше 1,0 нанограмм/миллилитр, фолликулостимулирующий гормон (далее – ФСГ) меньше 12 (на 2-5 день цикла), количество антральных фолликулов не меньше 3 (трех) (на 2-5 день цикла) в каждом яичнике или 5-6 антральных фолликулов, в случае наличия единственного яичника;
2) отсутствие факторов снижения результативности наступления беременности (аномалии развития внутренних половых органов, препятствующие имплантации и развитию беременности, гидро (сактосальпингсы), синехии полости матки 3-4 степени, кисты яичников, необтурационная азооспермия);
3) бесплодие, обусловленное мужским фактором (по определению: олигозооспермия – снижение концентрации сперматозоидов менее 15 миллион/миллилитр; астенозооспермия – прогрессивно подвижные (класс А+В) от 5 % 1 миллилитра до 32 % в 1 миллилитр эякулята; тератозооспермия – от 1 % до 4 % сперматозоидов нормального строения; сочетанная патология спермы (различное сочетание изменений в концентрации, подвижности и строения сперматозоидов, снижающих оплодотворяющую способность спермы); наличие антиспермальных антител в эякуляте (MAР – тест более 50 %), препятствуют естественному оплодотворению в случаях нормальной концентрации сперматозоидов;

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 15.02.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. МӘМС жүйесінде ҚРТ қолданумен емшара көрсету Қазақстан Республикасының азаматтарына ұсынылады.
Қатырылған эмбриондарды кешіктіріп тасымалдау кезінде емшара пациент үшін қолайлы кезеңге ауыстырылады.
Аналық бездердің әлсіз жұмыс істеуі немесе эмбриондардың дамуы тоқтау себебінен ЖҰ бағдарламасы аяқталмаса, бұл аяқталмаған жағдай болып жабылады әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына (бұдан әрі – ӘлМСҚ) жіберіледі және нақты шығындар бойынша төлем жасалады.
МӘМС жүйесін ҚРТ пайдалана отырып бедеулікті емдеу тиімділігінің критериі ультрадыбыстық зерттеудің көмегімен жүктілігі расталған әйелдердің үлесі (емделгендер санының %) болып табылады.
ҚРТ қолданумен емшара жүргізу үшін сперматозоидттарды хирургиялық жолмен алуға көрсетілімдер:
обструктивті емес және обструктивті азооспермия;
эякуляцияның бұзылуы: аспермия, ретроградтық эякуляция;
эякуляттағы 100% некрозоспермия болып табылады.
Сперматозоидттарды хирургиялық жолмен алуға қарсы көрсетілімдер кез-келген жердегі өткір инфекциялық аурулар болып табылады.
Сперматозоидты алудың оңтайлы әдісін уролог-дәрігер жүзеге асырады.
ОЦШИ-ға мынадай көрсетілімдер:
ерлердің бедеулік факторы, ол эякулят параметрлерінің айтарлықтай төмендеуінде көрінеді;
хирургиялық жолмен алынған сперматозоидтарды пайдалану;
мұздатылғаннан кейін ооциттерді пайдалану;
полимеразды тізбекті реакция әдісімен имплантацияға дейінгі генетикалық тестілеуді (бұдан әрі – ИГТ) жүргізу;
алдыңғы ҚРТ бағдарламасында ұрықтандырудың төмен жиілігі болып табылады.
Обструктивті азооспермияға (жарық жолдарының агенезі, созылмалы екі жақты обструктивті эпидидимит) МӘМС жүйесінде ЖҰ қолдану процедуралары ФЫГ және кариотиптің қанағаттанарлық талдауымен жүргізіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 15.02.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-1. ФСГ және кариотип қанағаттанарлық талдауы кезінде азоспермияның обструктивтік түрі (ұрық шығару жолдарының агенезиясы, созылмалы екі жақты обструктивтік эпидидимит) кезінде МӘМС жүйесінде жасанды ұрықтандыру рәсімін жүргізу мүмкін болады.
Ескерту. Қағида 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 15.02.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Проведение процедуры с использованием ВРТ в системе ОСМС предоставляется гражданам Республики Казахстана.
При отсроченном переносе замороженных эмбрионов процедура проводится в благоприятный для пациента период.
При незавершенной программы ИО по причине бедного ответа яичников или остановки развития эмбрионов, случаи закрываются как незавершенные, отправляются в фонд социального медицинского страхования (далее – ФСМС) и оплачиваются по фактическим затратам.
Критерием эффективности лечения бесплодия с использованием ВРТ в системе ОСМС является доля женщин (% от числа пролеченных), у которых беременность подтверждена с помощью ультразвукового исследования.
Показаниями к хирургическому получению сперматозоидов для проведения процедур с использованием ВРТ являются:
необструктивная и обструктивная азооспермия;
расстройства эякуляции: аспермия, ретроградная эякуляция;
100% некрозооспермия в эякуляте.
Противопоказаниями к хирургическому получению сперматозоидов являются острые инфекционные заболевания любой локализации.
Оптимальный способ получения сперматозоидов осуществляется врачом-урологом.
Показаниями для ИКСИ являются:
мужской фактор бесплодия, который проявляется в значительном снижении параметров эякулята;
использование сперматозоидов, полученных хирургическим путем;
использование ооцитов после замороживания;
проведение преимплантационного генетического тестирования (далее – ПГТ) методом полимеразной цепной реакции;
низкая частота оплодотворения в предыдущей программе ВРТ.
Процедуры с использованием ИО в системе ОСМС при обструктивной форме азооспермии (агенезии семявыводящих путей, хроническом двухстороннем обструктивном эпидидимите) проводятся при удовлетворительных анализах ФСГ и кариотипа.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 15.02.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Проведение процедуры ИО в системе ОСМС при обструктивной форме азооспермии (агенезии семявыводящих путей, хроническом двухстороннем обструктивном эпидидимите) допускается при удовлетворительных анализах ФСГ и кариотипа.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Пациентті тіркеу орны бойынша денсаулық сақтау ұйымдары бедеуліктен зардап шегетін адамдарды диспансерлік науқастардың (бұдан әрі-ДНЭТ) электрондық тіркеліміне енгізеді. 12 ай ішінде бедеуліктің себептерін зерттеп-қарағаннан және анықтағаннан кейін бейінді маманның қорытындысы негізінде пациенттің тіркелген жеріндегі денсаулық сақтау ұйымдары МӘМС жүйесінде ҚРТ жүргізу туралы мәселені шешу үшін пациенттің құжаттарын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының жоғары технологиялық медициналық қызметтер жөніндегі комиссиясына (бұдан әрі-ЖТМҚ комиссиясы) жібереді.
МӘМС жүйесінде орындалған ҚРТ емшаралары туралы деректерді ҚРТ бедеулікті емдеуде қолдануға көмек көрсететін медициналық ұйымдар медициналық ақпараттық жүйеге Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысанда енгізеді.
8. ҚРТ пайдалана отырып, медициналық көмек алу үшін медициналық ұйымды таңдауды пациент жүзеге асырады. Оң шешім қабылданған жағдайда ЖТМҚ комиссиясы емдеуге жатқызуға жолдаманы пациенттің құжаттар пакетін қоса бере отырып, емдеуге жатқызу бюросы порталында тіркейді.
2-тарау. Жасанды ұрықтандыру жүргізу тәртібі
9. ЖҰ суперовуляциясыз (табиғи етеккір циклінде) немесе суперовуляцияны ынталандырумен жүзеге асырылады.
10. Суперовуляцияны ынталандыратын ЖҰ емшарасы мынадай кезеңдерден тұрады:
1) пациенттерді іріктеу және зерттеп-қарау;
2) фолликулогенез мониторингін және эндометрия дамуын қоса алғанда суперовуляция индукциясы;
3) аналық без фолликулаларын пункциялау, ооцитті (ооциттерді) алу;
4) ооцитті (ооциттерді) инсеминациялау немесе ИКШИ және in vitro (шыныда) ішінде эмбриондарды өсіру;
5) эмбриондарды жатыр қуысына имплантациялау (қондыру);
6) трансферден кейінгі гормоналдық қолдау;
7) ерте мерзімдегі жүктіліктің диагностикасы.
Суперовуляцияны ынталандырусыз ЖҰ емшарасы (табиғи етеккір циклінде) келесі кезеңдерден тұрады:
1) пациенттерді іріктеу және зерттеп-қарау;
2) фолликулогенез мониторингін және эндометрия дамуын қоса алғанда;
3) аналық без фолликулаларын пункциялау, ооцитті (ооциттерді) алу;
4) ооцитті (ооциттерді) инсеминациялау немесе ИКШИ және in vitro (шыныда) ішінде эмбриондарды өсіру;
5) эмбриондарды жатыр қуысына имплантациялау (қондыру);
6) трансферден кейінгі гормоналдық қолдау;
7) ерте мерзімдегі жүктіліктің диагностикасы.
11. Донорлық жыныстық жасушаларды пайдалануға көрсетілімдер болған кезде, пациенттің жазбаша келісімімен ЖҰ емшарасы мынадай кезеңдермен толықтырылады:
1) эмбриондарды криконсервілеу;

7. Организации здравоохранения по месту прикрепления пациента включают в электронный регистр диспансерных больных (далее-ЭРДБ) лиц, страдающих бесплодием. После обследования и установления причин бесплодия в течение 12 месяцев, организации здравоохранения по месту прикрепления пациента на основании заключения профильного специалиста направляет документы пациента в комиссию по высокотехнологичным медицинским услугам местных органов государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы (далее-Комиссия ВТМУ) для решения вопроса о проведении ВРТ в системе ОСМС.
Медицинские организации, оказывающие помощь с использованием ВРТ в лечении бесплодия, вносят данные по процедурам ВРТ в медицинскую информационную систему, проведенным в системе ОСМС по форме утвержденной уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Кодекса.
8. Выбор медицинской организации для получения медицинской помощи с использованием ВРТ осуществляется пациентом. При принятии положительного решения Комиссия ВТМУ регистрирует направление на госпитализацию в портале Бюро госпитализации с прикреплением пакета документов пациента.
Глава 2. Порядок проведения искусственного оплодотворения
9. ИО проводится без суперовуляции (в естественном менструальном цикле) или со стимуляцией суперовуляции.
10. Процедура ИО со стимуляции суперовуляции состоит из следующих этапов:
1) отбор и обследование пациентов;
2) индукция суперовуляции, включая мониторинг фолликулогенеза и развития эндометрия;
3) пункция фолликулов яичников, получение ооцита (ооцитов);
4) инсеминация ооцита (ооцитов) и (или) ИКСИ, культивирование эмбрионов invitro (в пробирке);
5) имплантации (перенос) эмбрионов в полость матки;
6) посттрансферная гормональная поддержка;
7) диагностика беременности ранних сроков.
Процедура ИО без стимуляции суперовуляции (в естественном менструальном цикле) состоит из следующих этапов:
1) отбор и обследование пациентов;
2) мониторинг фолликулогенеза и развития эндометрия;
3) пункция фолликулов яичников, получение ооцита (ооцитов);
4) инсеминация ооцита (ооцитов) и (или) ИКСИ, культивирование эмбрионов invitro (в пробирке);
5) имплантации (перенос) эмбрионов в полость матки;
6) посттрансферная гормональная поддержка;
7) диагностика беременности ранних сроков.
11. При наличии показаний к использованию донорских половых клеток с письменного согласия пациента процедура ИО дополняется следующими этапами:
1) криоконсервация эмбрионов;

2) жыныс жасушаларын криоконсервілеу (ооциттер, шәуетті);
3) криоконсервіленген эмбрионды жатыр қуысына енгізу.
12. ЖҰ жүргізу үшін көрсеткіштер мыналар болып табылады:
1) терапияға 12 ай бойы көнбейтін бедеулік;
2) екі жатыр түтігінің жоқтығына байланысты түтік бедеулігі;
3) жатыр түтіктерінің окклюзиясынан (жалғыз қалған түтік), одан арғы консервативтік және хирургиялық емдеу перспективасы болмаған кезде кіші жамбастағы жабыспа процесімен негізделген түтікті, түтікті-перитонеалдық бедеулік;
4) 6-12 ай ішінде гормондық терапиядан әсер болмаған жағдайда эндокриндік бедеулік;
5) 6-12 айдың ішінде консервативтік емдеу әдістерін қолдану кезінде кіші жамбас ағзаларының эндометриозымен негізделген сәтсіз бедеулік;
6) шығу тегі белгісіз бедеулік және оны консервативті емдеудің тиімсіздігі кезінде;
7) аналық бездердің болмауы;
8) 6 ай бойы емделмейтін ерлердің бедеулігі;
9) бедеуліктің түрлерінің қосарлануы.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. ЖҰ жүргізу және эмбриондарды жатыр қуысына имплантациялау (қондыру) мынадай қарсы көрсетілімдер болған кезде жүргізілмейді:
1) жүктілік үшін қарсы көрсетілімдері бар соматикалық және психикалық аурулар;
2) туа біткен даму ақаулары, жатыр қуысының жүре пайда болған деформациялары (эмбриондарды имплантаттауға және жүктіліктің дамуына кедергі келтіретін);
3) операциялық емдеуді талап ететін және (немесе) ооцитті (ооциттерді) алуға кедергі келтіретін аналық бездердің қатерсіз ісіктері;
4) эндометрдің гиперпластикалық процестері;
5) операциялық емдеуді қажет ететін жатырдың қатерсіз ісіктері;
6) кез-келген жерде орналасқан жіті қабыну аурулары;
7) кез-келген жерде орналасқан қатерлі ісіктер (мультипәндік тобы мамандарының супероврдуляцияны ынталандыру жөніндегі қорытындысы бойынша химиотерапия және радиациялық терапияға дейін ооцитерді алу жағдайларын қоспағанда).
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Қарсы көрсетілімдер болмаған кезде ЖҰ пациенттің немесе бедеуліктің кез-келген түрімен ауыратын пациенттердің қалауы бойынша жасалады.
15. Әйелдің жатыр қуысына эмбриондарды имплантациялауға (қондыруға) қарсы көрсетілімдер болған кезде, суррогат ананың жатыр қуысына эмбрионды (эмбриондарды) одан әрі имплантациялай (қондыра) отырып, овуляцияны ынталандыра отырып, табиғи циклде ооциттерді алу жүргізіледі.

2) криоконсервация половых клеток (ооцитов, спермы);
3) внутриматочное введение криоконсервированного эмбриона.
12. Показаниями для проведения ИО являются:
1) бесплодие, неподдающееся терапии в течение 12 месяцев;
2) трубное бесплодие, связанное с отсутствием обеих маточных труб;
3) трубное, трубно - перитонеальное бесплодие, обусловленное окклюзией маточных труб (единственной оставшейся трубы), спаечным процессом в малом тазу, при бесперспективности дальнейшего консервативного и хирургического лечения;
4) эндокринное бесплодие, при отсутствии эффекта от гормонотерапии в течение 6–12 месяцев;
5) бесплодие, обусловленное эндометриозом органов малого таза, при безуспешности применения консервативных методов лечения в течение 6 – 12 месяцев;
6) бесплодие неясного генеза и при неэффективности его консервативного лечения;
7) отсутствие яичников;
8) мужское бесплодие, не поддающееся лечению в течение 6 месяцев;
9) сочетание указанных форм бесплодия.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Проведения ИО и имплантации (переносу) эмбрионов в полость матки не производится при следующих противопоказаниях:
1) соматические и психические заболевания, имеющие противопоказания для вынашивания беременности;
2) врожденные пороки развития, приобретҰнные деформации полости матки (препятствующие имплантации (переносу) эмбрионов и развитию беременности);
3) доброкачественные опухоли яичников, требующие оперативного лечения и (или) препятствующие забору ооцита (ооцитов);
4) гиперпластические процессы эндометрия;
5) доброкачественные опухоли матки, требующие оперативного лечения;
6) острые воспалительные заболевания любой локализации;
7) злокачественные новообразования любой локализации (исключение составляют случаи, при которых показано проведение забора ооцитов перед химио и лучевой терапией, по заключению мультидисциплинарной группы специалистов о проведении стимуляции суперовуляции).
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При отсутствии противопоказаний, ИО проводится по желанию пациента или пациентов при любой форме бесплодия.
15. При наличии противопоказаний к имплантации (переносу) эмбрионов в полость матки, проводится забор ооцитов у женщины без суперовуляции и (или) со стимуляцией суперовуляции с дальнейшей имплантацией (переносом) эмбриона (эмбрионов) в полость матки суррогатной матери.

16. ЖҰ алдында пациенттерді зерттеп-қарау осы Қағидалар мен шарттарға 1-қосымшаға сәйкес көлемде жүргізіледі.
17. Суперовуляция индукциясын емдеуші дәрігер Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярға (бұдан әрі – ҚҰДФ) енгізілген дәрілік препараттардың мынадай топтарын пайдалана отырып жүргізеді:
эстрогендік рецепторлардың селективті модуляторлары;
гонадотропиндер (адам менопаузалық гонадотропин, фолликуланы ынталандырушы гормон, рекомбинантты фолликуланы ынталандырушы гормон, рекомбинантты лютеиндейтін гормон, хорионикалық қуықтық гонадотропин және рекомбинантты, фоллитропин дельта);
гонадотропин-рилизинг гормонының агонистері;
гонадотропин-рилизинг гормонының антагонистері;
антиэстроген және соматропты гормондар;
ферменттердің ингибиторлары.
Ынталандыру схемасын, енгізілетін препараттарды таңдауды, дозаны түзетуді және суперовуляция индукциясы хаттамасына өзгерістер енгізуді емдеуші дәрігер жеке тәртіппен жүзеге асырады.
Суперовуляцияны ынталандырусыз және (немесе) суперовуляцияны ынталандырумен фолликулдар мен эндометрияның дамуын динамикалық бақылау үшін емдеуші дәрігер ультрадыбыстық мониторингті және (немесе) гормондық мониторингті пайдаланады.
Ультрадыбыстық мониторинг барысында фолликулалардың саны анықталады, олардың орташа диаметрі өлшенеді (екі өлшемнің қосындысы бойынша), эндометрияның қалыңдығы анықталады.
Гормондық мониторинг кезінде қандағы эстрадиол мен прогестерон концентрациясын динамикалық анықтау жүргізіледі.
Суперовуляцияны ынталандырудың аяқталу көрсеткіштері:
1) жетекшi фолликулдың (фолликулдардың) диаметрі 17 миллиметрден астам және эндометрияның функционалдық қабатының жетілуі;
2) стериодогенездiң (қан плазмасындағы эстрадиолдың концентрациясы) белсендiлiгi деңгейі.
Ооциттердің жетілуін аяқтау үшін: хорионикалық гонадотропин немесе гонадотропин-рилизинг гормонының агонистері сәйкес таңдалған мөлшерде тағайындалады.
18. Аналық без фолликулаларының пункциясы және фолликулярлық сұйықтықтың аспирациясы овуляция триггерін (хорионикалық гонадотропин, гонадотропин-рилизинг агонистері, олардың аналогтарының гормоны және тиісті көрсетілімдері бар синтетикалық туынды препараттар) енгізген сәттен бастап 32-40 сағаттан кейін жүргізіледі немесе эндогенді лютеиндеуші гормон (ЛГ) шыңының болуын көрсететін гормондық тестердің бақылауымен овуляция триггерін қолданбай жүргізіледі.
Пункция амбулаториялық жағдайда, шағын операциялық бөлме жағдайында, ультрадыбыстық бақылаумен трансвагинальды әдетте жалпы жансыздандыратын және (немесе) жансыздандырмайтын (жансыздандыру қажеттілігі, мүмкіндігі және түрі жеке шешіледі) арнайы пункциялық инелердің көмегімен жүргізіледі.
Трансвагиналдық пункцияны орындау мүмкін болмаған кезде ооциттер трансабдоминалды алынады.

16. Обследование пациентов перед ИО проводится в объеме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и условиям.
17. Стимуляция суперовуляции проводится лечащим врачом с использованием следующих групп лекарственных препаратов, включенных в Казахстанский национальный лекарственный формуляр (далее – КНЛФ):
селективные модуляторы эстрогеновых рецепторов;
гонадотропины (человеческий менопаузальный гонадотропин, фолликулостимулирующий гормон, рекомбинантный фолликулостимулирующий гормон, рекомбинантный лютеинизирующий гормон, хорионический гонадотропин и рекомбинантный, фоллитропин дельта);
агонисты гонадотропин–рилизинг–гормона;
антагонисты гонадотропин – рилизинг - гормона;
соматотропные гормоны и антиэстрогены;
ингибиторы ферментов.
Выбор схемы стимуляции, вводимых препаратов, коррекция доз и внесение изменений в протокол стимуляции суперовуляции осуществляются лечащим врачом в индивидуальном порядке.
Для динамического контроля развития фолликулов и эндометрия без стимуляции суперовуляции и (или) со стимуляцией суперовуляции лечащим врачом используется ультразвуковой мониторинг и (или) гормональный мониторинг.
В процессе ультразвукового мониторинга констатируется количество фолликулов, проводится измерение их среднего диаметра (по сумме двух измерений), определяется толщина эндометрия.
При гормональном мониторинге проводится динамического определения концентрации эстрадиола и прогестерона в крови.
Показателями завершенности стимуляции суперовуляции являются:
1)диаметр лидирующего (лидирующих) фолликула (фолликулов) более 17 миллиметров и зрелость функционального слоя эндометрия;
2) уровень активности стероидогенеза (концентрация эстрадиола в плазме крови).
Для завершения созревания ооцитов вводится: хорионический гонадотропин или агонисты гонадотропин-рилизинг-гормона в соответствующих дозах, подбираемых индивидуально.
18. Пункция фолликулов яичников и аспирация фолликулярной жидкости (далее - пункция) производится через 32-40 часов от момента введения триггера овуляции (хорионического гонадотропина, агонистов гонадотропин-рилизинг-гормона, их аналогов и синтетических производных препаратов, имеющих соответствующие показания) или без применения триггера овуляции под контролем гормональных тестов, свидетельствующих о наличии пика эндогенного лютеинизирующего гормона (ЛГ).
Пункция выполняется в амбулаторных условиях, в условиях малой операционной, обычно трансвагинальным доступом под ультразвуковым контролем с помощью специальных пункционных игл с общим обезболиванием и (или) без обезболивания (необходимость, возможность и вид обезболивания решается индивидуально).
При невозможности выполнения трансвагинального доступа пункции, ооциты получают трансабдоминально.

19. Фолликулалардың пункциясы нәтижесінде алынған фолликулалық сұйықтық арнайы контейнерге орналастырылады. Аспират стерео-микроскоппен зерттеледі және алынған ооциттер өсіру үшін ортаға қондырылады. Ооциттері бар шыныаяқ арнайы инкубаторға орналастырылады.
20. ЖҰ үшін арнайы дайындалған донордың немесе жыныстық серіктестіктің шәуеті қолданады.
Шәует алу мынадай жолмен жүзеге асырылады:
мастурбациялау;
аналық без қосалқысынан шәуеттерді перкутанттық (тері арқылы) аспирациялау (алу);
аталық бездің тінінен шәуеттерді перкутанттық аспирациялау;
ашық биопсия жүргізу кезінде кейіннен оларды экстракциялау (жинау) арқылы шәуеттерді алу;
аталық бездің ашық биопсиясын жүргізу кезінде кейіннен оларды экстракциялау арқылы шәуеттерді алу.
Эякулятты жинауға арналған арнайы стерилдік ыдыс таңбаланады. Шәует және (немесе) биопсиялық материалды кешіктіріп пайдалану үшін криоконсервілеуге қатырылады.
Табиғи, криоконсервіленген шәуеттерді пайдалану алдында тұқымдық плазмадан жуады. Морфологиялық қалыпты және неғұрлым жылжымалы шәуеттердің фракциясы қалған шәуеттерден тығыздық градиентінде Центрифугалау (флотация) немесе центрифугалау жолымен бөлінеді.
21. Жыныс жасушалары донорларын таңдауды пациенттер фенотиптік сипаттама негізінде ерікті және дербес жүзеге асырады.
22. Ооциттердің ұрықтануы 12-24 сағаттан кейін екі айқын көрінетін пронуклеусты анықтау арқылы бағаланады. Зиготтар эмбриондардың бастапқы дамуы жүретін жаңа мәдени ортаға қондырылады.
23. Эмбриондарды жатыр қуысына қондыру әртүрлі кезеңдерде, ұсақтау сатысынан бастап ұрықтанғаннан кейін 5-7 күн ішінде адамда пайда болатын бластоцист сатысына дейін жүзеге асырылады. Егер операция техникасында қиындықтар болса, эмбрионды қондыру жалпы анестезиямен жүзеге асырылады.
24. Жатыр мойыны арнасының өтімділігі тежеусіз бұзылған жағдайда эмбриондарды қондыру жатыр қабырғасы арқылы (трансмиометралдық) жүзеге асырылады. Мандрені бар ине жатыр қуысына трансвагиналдық немесе трансабдоминалдық түрде енгізіледі.
25. Жатыр қуысына жатыр мойыны арнасы арқылы әйелдің жатыр қуысына енгізілетін арнайы катетерлерді қолдана отырып, 2 (екеуден) аспайтын эмбрион қондырылады.
26. Эмбриондарды жатыр қуысына имплантациялаудан (қондырудан) бұрын, импланттау жиілігін арттыру үшін бластоцистаның шығуын жеңілдету есебінен, көрсетілімдер бойынша эмбриондардың жылтыр қабығын үш - жеті күн жасында кесу жүргізіледі.
27. Трансферден кейінгі гормондық қолдау прогестерон, эстроген препараттарымен және ҚҰДФ-ға енгізілген аналогтармен жүзеге асырылады.

19. Фолликулярную жидкость, полученную в результате пункции фолликулов, помещают в специальную емкость. Аспират исследуют под стереомикроскопом, и полученные ооциты переносят в среду для культивирования. Чашку с ооцитами помещают в специальный инкубатор.
20. Для ИО применяется специально подготовленная сперма полового партнера или донора.
Получение спермы осуществляется путем:
мастурбации;
путем пункционной,
перкутанной (через кожу) аспирации (забора) сперматозоидов из придатка яичка;
перкутанной аспирации сперматозоидов из ткани яичка;
получение сперматозоидов при проведении открытой биопсии придатка яичка с последующей их экстракцией (забором);
получение сперматозоидов при проведении открытой биопсии яичка с последующей их экстракцией.
Специальная стерильная емкость для сбора эякулята маркируется. Сперма и (или) биопсийный материал для отсроченного использования подвергается криоконсервированию.
Нативные, криоконсервированные сперматозоиды перед использованием отмывают от семенной плазмы. Фракция морфологически нормальных и наиболее подвижных сперматозоидов отделяется от остальных сперматозоидов путем центрифугирования (флотация) или центрифугирования в градиенте плотности.
21. Выбор доноров половых клеток осуществляется пациентами добровольно и самостоятельно на основании фенотипического описания.
22. Наличие оплодотворения ооцитов оценивают через 12-24 часов, по выявлению двух четко визуализирующихся пронуклеусов. Зиготы переносят в свежую культуральную среду, где происходит начальное развитие эмбрионов.
23. Перенос эмбрионов в полость матки осуществляется на разных стадиях, начиная со стадии дробления и заканчивая стадией бластоцисты, которая формируется у человека на 5-7-е сутки после оплодотворения. При наличии сложностей в технике операции, перенос эмбриона осуществляется под общей анестезией.
24. В случаях непреодолимого нарушения проходимости цервикального канала перенос эмбрионов выполняют через стенку матки (трансмиометрально). Игла с мандреном вводится в полость матки трансвагинально или трансабдоминально.
25. В полость матки переносят не более 2 (двух) эмбрионов с использованием специальных катетеров, которые вводятся в полость матки женщины через цервикальный канал.
26. Перед имплантацией (переносом) эмбрионов в полость матки, с целью повышения частоты имплантации за счет облегчения выхода бластоцисты, по показаниям производится рассечение блестящей оболочки эмбрионов в возрасте от трех до семи дней.
27. Посттрансферная гормональная поддержка проводится препаратами прогестерона, эстрогенов и аналогами, включенными в КНЛФ.

28. Аналық бездердің гиперстимуляциясы синдромының қаупі болмаған кезде трансферден кейінгі гормоналдық қолдау хорионикалық гонадотропин препараттарын енгізуді қамтиды.
29. Қандағы және несептегі бета-хорионикалық гонадотропин мөлшері бойынша жүктілікті диагностикалау эмбриондарды имплантациялау (қондыру) сәттен бастап күнтізбелік 12-14 күннен кейін жүзеге асырылады. Жүктіліктің ультрадыбыстық диагностикасы эмбрион (эмбриондар) қондырылғаннан кейін күнтізбелік 21 күннен бастап жүргізіледі.
30. Көп ұрықпен (екі және одан да көп ұрықпен) байланысты акушерлік және перинаталдық асқынулардың профилактикасы мақсатында пациенттің келісімімен дамушы ұрықтардың санын азайту бойынша операция жүргізіледі (ұрықтарды редукциялау).
31. Ұрықты редукциялау жүкті әйелдің жазбаша хабардар етілген келісімі болған кезде орындалады. Редукцияланатын ұрықтандырудың санын әйел анықтайды.
32. Қалдырылған және редукцияланатын ұрықтарды таңдау жүктіліктің тоғыз аптасынан бастап олардың жағдайын сипаттайтын ультрадыбыстық зерттеу деректерін ескере отырып жүргізілуі керек.
33. Эмбриондарға қол жеткізу (трансвагиналдық, трансцервикалдық, трансабдоминалдық) және ұрықтың дамуын тоқтату әдісі жеке таңдалады.
34. Ұрықты редукциялау үшін қарсы көрсетілімдер: жүктілікті үзу қаупі және жіті қабыну аурулары болып табылады.
3-тарау. Шәуетті цитоплазма ооцитіне инъекциялау жүргізу тәртібі
35. ИКШИ көрсеткіштер болып табылады:
1) олигозооспермия – шәуеттің шоғырлануы 15 миллион/миллилитрден аз;
2) астенозооспермия - эякулятта А және В тобындағы шәуеттерінің үлесі 32%-н аз;
3) тератозооспермия – морфологиялық талдаудың мәліметтері бойынша қалыпты нысандар 4%-н аз;
4) шәуеттің қосарланған патологиясы;
5) эякулятта антисперматикалық антиденелердің клиникалық маңызды көлемі (аралас агглютинация реакциясы) 50%-дан жоғары;
6) алдағы эктракорпоралдық ұрықтандыру кезінде in vitro ооциттерінің 50%-дан аз ұрықтандыру немесе оның осы циклде болмауы;
7) сексуалдық және эякуляциялық бұзылыстар;
8) пункциялық немесе оның ашық биопсиясы кезінде алынған шәуетті және қосалқысын пайдалану кезінде;
9) криоконсервіленген ооциттерді пайдалану;
10) ооцит цитоплазмасына шәуетті инъекциялау әдісімен ұрықтандыру болжамы ооциттердің инсеминациясына қарағанда жоғары болатын барлық жағдайлар.
36. Обструктивті азооспермия және бастапқы тестикулярлық жеткіліксіздік шәуеттерді хирургиялық жолмен алуға көрсетілімдер болып табылады.
37. Жіті инфекциялық аурулар шәуеттерді хирургиялық алуға қарсы көрсетілімдер болып табылады.
38. Шәуеттерді алу үшін хирургиялық араласу алдындағы зерттеп-қарау көлемі қан тобы мен резус-факторын анықтауды, қанның ұю уақытын қоса алғанда, клиникалық қан анализін, мерезге қан анализін, АИТВ, В және С гепатитіне, биохимиялық қан анализін, коагулограмманы, несептің жалпы талдауын, электрокардиограмманы, терапевттің қорытындысын қамтиды.

28. При отсутствии риска синдрома гиперстимуляции яичников посттрансферная гормональная поддержка включает введение препаратов хорионического гонадотропина.
29. Диагностика беременности по содержанию бета-хорионического гонадотропина в крови и в моче осуществляется через 12-14 календарных дней от момента имплантации (переноса) эмбрионов. Ультразвуковая диагностика беременности проводится с 21 календарного дня после переноса эмбриона (эмбрионов).
30. С целью профилактики акушерских и перинатальных осложнений, связанных с многоплодием (двух и более плодов), с согласия пациента проводится операция по уменьшению числа развивающихся плодов (редукция плодов).
31. Редукция плодов выполняется при наличии письменного информированного согласия беременной. Число плодов, подлежащих редукции, определяется женщиной.
32. Выбор оставляемых и подлежащих редукции плодов должен проводиться с учетом данных ультразвукового исследования, характеризующих их состояние в сроке с девяти недель беременности.
33. Доступ к эмбрионам (трансвагинальный, трансцервикальный, трансабдоминальный) и метод прекращения развития плода выбирается индивидуально.
34. Противопоказаниями для редукции плодов являются угроза прерывания беременности и острые воспалительные заболевания.
Глава 3. Порядок проведения инъекции сперматозоида в цитоплазму ооцита.
35. Показаниями к ИКСИ являются:
1) олигозооспермия – концентрация сперматозоидов менее 15 миллион на миллилитр;
2) астенозооспермия – доля сперматозоидов групп А и В менее 32% в эякуляте;
3) тератозооспермия – менее 4% нормальных форм по данным морфологического анализа;
4) сочетанная патология спермы;
5) клинически значимое наличие антиспермальных антител в эякуляте (реакция смешанной агглютинации) более 50 %;
6) оплодотворение менее 50 % ооцитов invitro в предыдущей попытке экстракорпорального оплодотворения или его отсутствие в данном цикле;
7) сексуальные и эякуляторные расстройства;
8) при использовании сперматозоидов, полученных при пункционной или открытой биопсии яичка и его придатка;
9) использование криоконсервированных ооцитов;
10) все случаи, где вероятность оплодотворения методом инъекции сперматозоида в цитоплазму ооцита выше, чем при инсеминации ооцитов.
36. Показаниями к хирургическому получению сперматозоидов являются: обструктивная азооспермия и первичная тестикулярная недостаточность.
37. Противопоказанием для хирургического получения сперматозоидов являются острые инфекционные заболевания.
38. Объем обследований перед проведением хирургического вмешательства для получения сперматозоидов включает определение группы крови и резус-фактора, клинический анализ крови, включая время свертываемости, анализ крови на сифилис, ВИЧ - инфекции, гепатиты В и С, биохимический анализ крови, коагулограмму, общий анализ мочи, электрокардиограмму, заключение терапевта.

39. ИКШИ жүргізу кезеңдері:
1) мембрананың тұтастығын бұзу арқылы шәуеттерді қозғалыссыз қалдыру;
2) ооциттің сыртқы цитоплазмалық мембранасының тұтастығын бұзу;
3) шәуетті микроине көмегімен ооцит цитоплазмасына енгізу.
40. Сперматогенез бұзылуы нысандарында шәуетті алудың оңтайлы әдісін таңдауды "урология және андрология (негізгі мамандықтың бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі маман бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар)" зерттеп-қараудан кейін жүзеге асырады.
41. Азооспермия кезінде ооцитке инъекцияға арналған шәуеттер ашық тестілік биопсия көмегімен кейіннен шәуеттің экстракциясымен аналықты без қосалқылары мен аналық бездегі, тері астына аспирациялық араласу көмегімен алынады.
Биологиялық өлімді анықтағаннан кейін 24 сағат ішінде ашық биопсия арқылы қайтыс болғаннан кейін шәуеттерді алу.
42. Операция әйелден фолликуланы тесу және ооцит жинау күні жасалады. Пациенттердің жазбаша өтініші бойынша криоконсервіленген тіндерді және аталық бездің аспиратын және (немесе) эпидидимисті – бұл жағдайда шәуетті жинау емшарасы жұбайының аналық безінің фолликулаларының пункциясына қарамастан алдын ала жүргізіледі.
43. Микроинъекция жүргізуден бұрын ооциттің сәулелі тәжінің жасушалары алып тасталады. Микроманипуляция бірінші полярлық дененің қатысуымен жетілген ооциттерде жүзеге асырылады. Аталық безден немесе оның қосалқыларынан алынған эякулятты және аспиратты өңдеу әдістемесін шәуеттің мөлшері мен сапасына байланысты эмбриолог жеке таңдайды.
44. ИКШИ арнайы микроқұралдарды пайдалана отырып, микроманипуляторлармен жабдықталған инверттелген микроскоптың көмегімен орындалады.
4-тарау. Суррогат ана болу
45. Мыналар суррогат ана болуға көрсетілімдер болып табылады:
1) жатырдың болмауы (туа біткен, жүре пайда болған);
2) туа біткен даму ақаулары, имплантация мен жүктілікті аяғына дейін көтеруге кедергі келтіретін аурулардың салдарынан жатыр қуысы мен мойнының деформациясы;
3) терапияға берілмейтін эндометрияның патологиясы: эндометрия атрофиясы, жатыр қуысының синехиялары;
4) жүктілік көтеруге қарсы көрсетілімдері бар соматикалық аурулар;
5) оларды қондыру жүктілікке алып келмеген жоғары сапалы эмбриондарды бірнеше рет алу кезінде ҚРТ сәтсіз қайталанған әрекеттер.
46. Суррогат аналарды зерттеп-қарау осы Қағидалар мен шарттарға 2 -қосымшаға сәйкес көлемде жүргізіледі.
47. "Суррогат ана болу" емшарасында ЖҰ және эмбриондарды имплантациялаға (қондыруға) қарсы көрсетілімдер болып табылады:

39. Этапы проведения ИКСИ:
1) обездвиживание сперматозоида путем нарушения целостности мембраны хвоста;
2) нарушение целостности наружной цитоплазматической мембраны ооцита;
3) введение сперматозоида в цитоплазму ооцита с помощью микроиглы.
40. Выбор оптимального способа получения сперматозоидов в формах нарушения сперматогенеза осуществляется врачом по специальности "урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)" после обследования.
41. Сперматозоиды для инъекции в яйцеклетку при азооспермии получают при помощи открытой биопсии яичка с последующей экстракцией сперматозоидов или аспирации содержимого придатка яичка, при помощи чрескожных аспирационных оперативных вмешательств на придатке яичка или яичке.
Посмертный забор сперматозоидов проводится путем открытой биопсии в течение 24 часов после констатации биологической смерти.
42. Операцию выполняют в день пункции фолликулов и забора ооцитов у женщины. Использование криоконсервированной ткани и аспирата яичка и (или) эпидидимиса осуществляется при наличии письменного заявления пациентов - в этом случае процедуру забора сперматозоидов проводят заранее, независимо от пункции фолликулов яичника супруги.
43. Перед проведением микроинъекции удаляются клетки лучистого венца ооцита. Микроманипуляцию производят на зрелых ооцитах при наличии первого полярного тельца. Методика обработки эякулята и аспирата, полученного из яичка и его придатка, выбирается эмбриологом индивидуально в зависимости от количества и качества сперматозоидов.
44. ИКСИ выполняется с помощью инвертированного микроскопа, оснащенного микроманипуляторами, с использованием специальных микроинструментов.
Глава 4. Суррогатное материнство.
45. Показания к суррогатному материнству:
1) отсутствие матки (врожденное, приобретенное);
2) деформация полости и шейки матки при врожденных пороках развития или в результате заболеваний, препятствующих имплантации и вынашиванию беременности;
3) патология эндометрия: атрофия эндометрия, синехии полости матки, не поддающиеся терапии;
4) соматические заболевания, при которых вынашивание беременности противопоказано;
5) неудачные повторные попытки ВРТ при неоднократном получении эмбрионов высокого качества, перенос которых не приводил к наступлению беременности.
46. Обследование суррогатных матерей проводится в объеме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и условиям.
47. Для ИО и имплантации (переноса) эмбрионов в процедуре "Суррогатное материнство" противопоказаниями являются:

1) жүктілікке қарсы көрсетілімдері бар соматикалық және психикалық аурулар.
2) туа біткен даму кемістігі, жүре пайда болған жатыр қуысының деформациясы.
3) операция жасауды қажет ететін жатырдың қатерлі ісіктері.
4) кез-келген жерде орналасқан жіті қабыну аурулары.
5) кез-келген жерде орналасқан қатерлі ісіктер.
6) көп босанған әйел (анамнезінде 4 немесе одан да көп босану).
7) ауыр акушерлік анамнез (кесар тілігінен кейін жатырда тыртықтың болуы және консервативтік миомэктомия, жатырдың перфорациясы).
48. "Суррогат ана" емшарасы шарт жасалғаннан кейін мынадай алгоритм бойынша жүзеге асырылады:
1) суррогат ананы таңдау және зерттеп-қарау;
2) суррогат және генетикалық аналардың етеккір циклдерін синхрондау. Криоконсервіленген эмбриондарды жатыр қуысына көшірген жағдайда циклдарды синхрондау жүргізілмейді;
3) генетикалық ананың овуляциясын ынталандыру;
4) генетикалық ананың аналық бездерінің пункциясы;
5) суррогат ананың жатыр қуысына эмбриондарды имплантациялаумен (қондырумен) ЖҰ емшарасы;
6) суррогат ананың лютеинді фазасын қолдау.
49. Генетикалық ата-аналардың қатырылған эмбриондарын имплантациялау (қондыру) емшарасы кезінде:
1) суррогат ананы таңдау және зерттеп-қарау (суррогат ана бір аналық жасушалар доноры бола алмайды);
2) суррогат ананың эндометриясын дайындау;
3) суррогат ананың жатыр қуысына қатырылған эмбриондарды имплантациялау (қондыру) (суррогат ана болу бағдарламасында донордың аналық жасушалары, шәует және эмбриондар уақытта қолданылмайды);
4) суррогат анаға ауыстырудан кейінгі гормональды қолдау жүргізіледі.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 15.02.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Донор немесе жыныстық серіктесінің шәуетімен жасанды инсеминациялау
50. ЖИ шәуетті қынапқа, жатыр қуысына, цервикальдық арнаға енгізу арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Емшара овуляцияны ынталандырусыз да, сонымен және овуляцияны ынталандыру да арқылы жүзеге асырылады.
52. Донорлық шәуетпен ЖИ кезінде криоконсервацияланған, карантиндік шәуетті қолдануға рұқсат етіледі.
53. Донорлық шәуетпен ЖИ кезінде алдынала өңделген шәуетті қолдануға рұқсат етіледі.
54. Донорлық шәуетпен ЖИ-ға көрсетілімдер мыналар:
1) ер адам тарапынан: бедеулiк, эякуляторлық- сексуалдық бұзылулар мен қолайсыз медициналық-генетикалық болжам;

1) соматические и психические заболевания, имеющие противопоказания для вынашивания беременности;
2) врожденные пороки развития, приобретенные деформации полости матки;
3) доброкачественные опухоли матки, требующие оперативного лечения;
4) острые воспалительные заболевания любой локализации;
5) злокачественные новообразования любой локализации;
6) много рожавшая женщина (в анамнезе 4 и более родов);
7) отягощенный акушерский анамнез (наличие рубца на матке после операции кесарево сечения и консервативной миомэктомии, перфорации матки).
48. После заключения договора, процедура "Суррогатное материнство" проводится по следующему алгоритму:
1) выбор и обследование суррогатной матери;
2) синхронизация менструальных циклов суррогатной и генетической матерей (в случае переноса криоконсервированных эмбрионов в полость матки, синхронизация циклов не производится);
3) стимуляция суперовуляции генетической матери;
4) пункция яичников генетической матери;
5) процедура ИО с имплантацией (переносом) эмбрионов в полость матки суррогатной матери;
6) поддержка лютеиновой фазы суррогатной матери.
49. При процедуре имплантации (переноса) замороженных эмбрионов генетических родителей проводятся:
1) выбор и обследование суррогатной матери (суррогатная мать не является одновременно донором яйцеклетки);
2) подготовка эндометрия суррогатной матери;
3) имплантации (перенос) замороженных эмбрионов в полость матки суррогатной матери (в программе суррогатное материнство одновременно донорские яйцеклетки, спермы и эмбрионы не используются);
4) посттрансферная гормональная поддержка суррогатной матери.
Сноска. Пункт 49 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 15.02.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Искусственная инсеминация спермой полового партнера или донора.
50. ИИ проводится путем введения спермы в цервикальный канал, в полость матки, во влагалище.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Процедура выполняется как без стимуляции овуляции, так и со стимуляцией овуляции.
52. При ИИ спермой донора допустимо применение только криоконсервированной, карантинизированной спермы.
53. Допускается использование предварительно обработанной спермы при ИИ спермой полового партнера.
54. Показаниями для проведения ИИ спермой донора является:
1) со стороны мужчины: бесплодие, эякуляторно-сексуальные расстройства и неблагоприятный медико-генетический прогноз;

2) әйел тарапынан: жыныстық серiктестiң болмауы.
55. Серіктесінің шәуетiмен ЖИ-ға көрсетілімдер болып табылады:
1) ер адам тарапынан: субфертильдi шәует пен эякуляторлық-жыныстық бұзылулар;
2) әйел тарапынан: бедеулiктiң цервикулярлы факторы, анықталмаған әйел бедеулігі, овуляцияның болмауы мен вагинизм.
56. Әйел тарапынан ЖИ мынадай қарсы көрсетілімдер кезінде жүргізілмейді:
1) жүктілік үшін қарсы көрсетілімдері бар соматикалық және психикалық аурулар;
2) туа біткен даму ақаулары, эмбриондарды имплантаттауға және жүктіліктің дамуына кедергі келтіретін жатыр қуысының жүре пайда болған деформациялары;
3) операциялық емдеуді қажет ететін аналық бездердің қатерсіз ісіктері және (немесе) ооцитті (ооциттерді) алуға кедергі келтіретін;
4) эндометрдің гиперпластикалық процестері;
5) операциялық емдеуді талап ететін және (немесе) эмбриондарды имплантациялауға және жүктіліктің дамуына кедергі келтіретін жатырдың қатерсіз ісіктері;
6) кез-келген жерде орналасқан жіті қабыну аурулары;
7) кез-келген жерде орналасқан қатерлі ісіктер (мультипәндік тобы мамандарының супероврдуляцияны ынталандыру жөніндегі қорытындысы бойынша химиотерапия және радиациялық терапияға дейін ооцитерді алу жағдайларын қоспағанда).
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. ЖИ жүргізу алдында зерттеп-қарау осы Қағидалар мен шарттарға 3 - қосымшаға сәйкес көлемде жүргізіледі.
58. ЖИ жүргізу алдында шәует донорларын зерттеп-қарау осы Қағидалар мен шарттарға 4 - қосымшаға сәйкес көлемде жүргізіледі.
59. Донордың шәуетін қолдану туралы шешімді пациенттер өздері қабылдайды.
60. Шәуетті жатыр қуысына енгізу периовулярлық кезеңде жүзеге асырылады.
61. ЖИ әрекеттерінің санын дәрігер айқындайды.
6-тарау. Имплантаттау алдындағы генетикалық тестілеу
Ескерту. 6-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Имплантаттау алдындағы генетикалық тестілеу (бұдан әрі – ИАГТ) криоконсервіленген эмбриондарды ауыстыру пациенттердің қалауы бойынша немесе көрсетілімдер бойынша жүргізіледі:
1) жүктілікті аяғына дейін дағдылы көтермеу, екі немесе одан да көп дамымайтын жүктілік, өздігінен болатын аборттар;
2) жасы үлкен топтағылар (әйел жасы 37-ден және жоғары);

2) со стороны женщины: отсутствие полового партнера.
55. Показаниями для проведения ИИ спермой полового партнера являются:
1) со стороны мужчины: субфертильная сперма и эякуляторно-сексуальные расстройства;
2) со стороны женщины: цервикальный фактор бесплодия, неуточненное женское бесплодие, отсутствие овуляции и вагинизм.
56. ИИ со стороны женщины не проводится при следующих противопоказаниях:
1) соматические и психические заболевания, имеющие противопоказания для вынашивания беременности;
2) врожденные пороки развития, приобретенные деформации полости матки, препятствующие имплантации (переносу) эмбрионов и развитию беременности;
3) доброкачественные опухоли яичников, требующие оперативного лечения и (или) препятствующие забору ооцита (ооцитов);
4) гиперпластические процессы эндометрия;
5) доброкачественные опухоли матки, требующие оперативного лечения и (или) препятствующие имплантации (переносу) эмбрионов и развитию беременности;
6) острые воспалительные заболевания любой локализации;
7) злокачественные новообразования любой локализации (исключение составляют случаи, при которых показано проведение забора ооцитов перед химио и лучевой терапией, по заключению мультидисциплинарной группы специалистов о проведении стимуляции суперовуляции).
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Обследования перед проведением ИИ спермой полового партнера проводится в объеме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам и условиям.
58. Обследования доноров спермы перед проведением ИИ проводятся в объеме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам и условиям.
59. Решение о применении спермы донора принимается пациентами самостоятельно.
60. Введение спермы в полость матки осуществляется в периовуляторный период.
61. Количество попыток ИИ определяется врачом.
Глава 6. Преимплантационное генетическое тестирование.
Сноска. Заголовок Главы 6 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Преимплантационное генетическое тестирование (далее – ПГТ) криоконсервированных эмбрионов производится по желанию пациентов или по показаниям:
1) с привычным невынашиванием беременности, с двумя и более неразвивающимися беременностями, самопроизвольными абортами;
2) старшей возрастной группы (возраст женщины 37 лет и старше);

3) ҚРТ екі немесе одан да көп сәтсіз өткізілгенде;
4) ерлер бедеулігінің ауыр түрлері болса;
5) жынысқа байланысты аурулардың тұқым қуалау қаупі жоғары;
6) моногендік аурулары, моногендік ауруларды тасымалдаушы науқастар,молекулалық-генетикалық диагностиканың болу шартымен;
7) егер ата-ананың (немесе олардың біреуінің) патологиясы бар баласы болса;
8) кариотиптері бұзылған, хромосомалық синдромдардың мозаикалық нұсқалары бар жұптарға (ерлі-зайыптылардың біреуінде), теңдестірілген құрылымдық қайта құрулардың барлық түрлерін, маркерлік хромосомаларды тасымалдаушыларға;
9) ата-аналардағы резус қақтығысы кезінде болашақ анамен сәйкес келетін резус-факторымен эмбрионды анықтау үшін.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. ПГТ эмбриондардағы геномдық, хромосомалық және моногендік ақауларды анықтау мақсатында жүргізіледі. Анеуплоидияның имплантаттауға дейінгі генетикалық тестілеуі (PGT-A) хромосомалардың геномдық және сандық өзгерістерін (полиплоидия, анеуплоидия) анықтайды. Құрылымдық қайта құрудың имплантаттауға дейінгі генетикалық сынағы (PGT-SP) хромосомалардың құрылымын (жою, қайталану, транслокация, инверсия) анықтайды. Моногендік ауруларды имплантаттау алдындағы генетикалық тестілеу (ПГТ-М) моногендік аурулармен байланысты мутацияларды анықтайды (аутосомдық-доминанттық, аутосомдық-рецессивтік, жынысына байланысты).
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Генетикалық зерттеулер ооциттердің полярлық денелерінде және эмбрионалды бластомералардың ядроларында және бластоцистің трофэктодерма жасушаларында жүргізілді. ИАГТ жүргізу кезінде пациенттерді эмбриондардың жыныстық тиістілігі туралы хабардар ету жыныстық хромосомалармен байланысты хромосомалық ауытқулар қаупі болған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Диагностика флуоресценттік гибридизация in-sita (FISH), салыстырмалы геномдық будандастыру (CGH), полимераздық тізбектік реакция (PCR) және жаңа ұрпақтарды секвенирлеу (NGS) әдістерін қолдана отырып жүргізеді.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) после двух и более неудачных попыток ВРТ;
4) с тяжелыми формами мужского бесплодия;
5) с высоким риском наследования заболеваний, связанных с полом;
6) с моногенными заболеваниями, носителями моногенных заболеваний, при условии наличия их молекулярно-генетической диагностики;
7) если у родителей (или у одного из них) уже есть ребенок с патологиями;
8) парам с нарушением кариотипов (у одного из супругов), с мозаичными вариантами хромосомных синдромов, носителям всех видов сбалансированных структурных перестроек, маркерных хромосом;
9) при резус конфликте у родителей для определения эмбриона с подходящим резус-фактором с будущей матерью.
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. ПГТ проводится с целью определения геномных, хромосомных и моногенных дефектов у эмбрионов. Преимплантационное генетическое тестирование анеуплоидий (ПГТ-А) определяет геномные и количественные изменения хромосом (полиплоидии, анеуплоидии). Преимплантационное генетическое тестирование структурных перестроек (ПГТ-СП) определяет структуру хромосом (делеции, дупликации, транслокации, инверсии). Преимплантационное генетическое тестирование моногенных заболеваний (ПГТ-М) выявляет мутации, связанные с моногенными заболеваниями (аутосомно-доминантные, аутосомно-рецессивные, сцепленные с полом).
Сноска. Пункт 63 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Генетические исследования проводятся на полярных тельцах ооцитов, ядрах бластомеров эмбриона и клетках трофэктодермы бластоцисты. При проведении ПГТ информирование пациентов о половой принадлежности эмбрионов осуществляется при наличии риска хромосомных аномалий, связанных с половыми хромосомами.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Диагностика проводится с использованием методов флуоресцентной гибридизации in sita (FISH), сравнительной геномной гибридизации (CGH), полимеразной цепной реакции (PCR) и с применением методов секвенирования нового поколения (NGS).
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

66. ИАД инвазивтік пренаталдық диагностиканың баламасы болып табылмайды және кейіннен бұл құрсақішілік ұрықтың генетикалық диагнозын нақтылау үшін жүргізіледі.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қосалқы репродуктивтік әдістер
мен технологияларды жүргізу
қағидалары мен шарттарына
1-қосымша
Жасанды ұрықтандыру жүргізу алдында пациенттерді зерттеп-қарау көлемі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 15.02.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Әйелге арналған зерттеп-қараудың көлемі:
1) гинекологиялық (трансвагинальды) УДЗ (әрбір емшараның алдында);
2) қан тобы мен резус-факторын анықтау (бір рет);
3) Вестергрен әдісімен жасушалардың 5 класын саралай отырып, талдауышта қанның жалпы талдауы және қандағы ЭШЖ өлшеу (әрбір емшара алдында);
4) жалпы несеп талдауын (несеп тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептеумен физика-химиялық қасиеттері) зерттеу (әрбір емшараның алдында);
5) қан сарысуындағы В гепатиті вирусының HBeAg антиденелерін иммуноферменттік әдіспен (бұдан әрі – ИФТ әдісі) анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
6) қан сарысуындағы С гепатиті вирусына сомалық антиденелерді ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
7) мерезге серологиялық зерттеп-қарау (Вассерман реакциясына қан алу) қолданылу мерзімі – 3 ай;
8) қан сарысуындағы АИТВ-инфекциясына – 1, 2 жиынтық антиденелерін және p24 антигенін ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
9) гинекологиялық жағындының тазалық дәрежесін анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
10) жатыр мойнынан жағындыны цитологиялық зерттеу (қолданылу мерзімі – 12 ай);
11) денсаулық жағдайы мен экстракорпоралдық ұрықтандыруға жүргізу және жүкті болуға жол беру туралы қорытындыны қағаз жеткізгіште ұсынумен терапевт консультациясы (қолданылу мерзімі – 1 ай);
12) биологиялық материалда Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) қоздырғышына Ig М анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
13) қан сарысуындағы қызамық қоздырғышына Ig G, М ИФТ-әдісімен анықтау (егу немесе болған ауруларды растайтын деректер болмаған кезде бір рет) (қолданылу мерзімі – 6 ай);
14) қан сарысуындағы тиреотропты гормонды (ТТГ) ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
15) қан сарысуындағы пролактинді ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);

66. ПГТ не является альтернативой инвазивной пренатальной диагностике и в дальнейшем допускается ее проведение для уточнения генетического диагноза внутриутробного плода.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.06.2021 № ҚР ДСМ-52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к правилам и условиям
проведения вспомогательных
репродуктивных методов и технологий
Объем обследования пациентов перед проведением искусственного оплодотворения
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 15.02.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Объем обследования для женщины:
1) УЗИ гинекологическое (трансвагинальное) (перед каждой процедурой);
2) определение группы крови и резус-фактора (однократно);
3) общий анализ крови на анализаторе с дифференцировкой 5 классов клеток и измерение СОЭ в крови методом Вестергрена (перед каждой процедурой);
4) исследование общего анализа мочи (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка) (перед каждой процедурой);
5) определение антител к HBsAg вируса гепатита B в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
6) определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
"7) серологическое обследование на сифилис (забор крови на реакцию Вассермана), срок действия – 3 месяца;
8) определение суммарных антител к ВИЧ инфекции -1, 2 и антигена p24 в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 10 дней);
9) определение степени чистоты гинекологического мазка (срок действия – 10 дней);
10 цитологическое исследование мазка из шейки матки (срок действия – 12 месяцев);
11) консультация терапевта о состоянии здоровья и допустимости проведения экстракорпорального оплодотворения и вынашивания беременности с предоставлением заключения в бумажном носителе (срок действия – 1 месяц);
12) определение Ig М к возбудителю Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) в биологическом материале (срок действия – 6 месяцев);
13) определение Ig G, М к возбудителю краснухи в сыворотке крови ИФА-методом (однократно при отсутствии подтверждающих данных о прививке, либо перенесенном заболеваний) (срок действия – 6 месяцев);
14) определение ТТГ в сыворотке крови ИФА-методом тест (срок действия – 6 месяцев);
15) определение пролактина в сыворотке крови ИФА-методом тест (срок действия – 12 месяцев);

16) қан сарысуындағы анти Мюллер гормонын ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
17) қан сарысуындағы ФЫГ және ЛГ ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
18) қанды биохимиялық талдау (қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) анықтау, қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (АСаТ) анықтау, қан сарысуындағы жалпы билирубинді анықтау, қан сарысуындағы глюкозаны талдауышта анықтау, қан сарысуындағы жалпы ақуызды анықтау, қан сарысуындағы креатининді талдауышта анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
19) коагулограмманы анықтау кейіннен ПТЗ және қан плазмасындағы ХНҚ қол әдісімен есептей отырып, ПУ анықтау, қан плазмасындағы БІТУ анықтау, қан плазмасындағы фибриногенді анықтау (қолданылу мерзімі – 10күн);
20) сүт бездерінің УДЗ, іш қуысының УДЗ және бүйректің УДЗ (қолданылу мерзімі – 12 ай);
21) толық жазылған электрокардиографиялық зерттеу (12 бұрылыс) (қолданылу мерзімі – 3 ай);
22) диагностикалық флюорография (1 проекция) (қолданылу мерзімі – 12 ай);
23) 40 жастан асқан пациенттерге маммография (2 жылда 1 рет).
2. Көрсетілімдер бойынша (әйелдер үшін):
1) гистеросальпингография, лапароскопия, эндометрияны гистологиялық зерттеумен гистероскопия (көрсетілім бойынша) (қолданылу мерзімі – 12-24 ай);
2) қан сарысуындағы эстрадиолды, прогестеронды, кортизолды, бос трийодтиронинді (T3), тироксинді (T4), ДГЭА мен ЛГ ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
3) перифериялық қан жасушаларын цитогенетикалық зерттеу (кариотип) (бір рет);
4) қан сарысуындағы гомоцистеинді талдағышта анықтау, қан сарысуындағы кардиолипинге Ig G және М К ИФТ-әдісімен анықтау, қан сарысуындағы b2-гликопротеин I Ig G және М ИФТ-әдісімен анықтау, қан плазмасындағы жегі антикоагулянтын (LA1/LA2) талдағышта анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
5) қан сарысуындағы D дәруменін талдағышта анықтау (көрсетілім бойынша); (қолданылу мерзімі – 12 ай);
6) үрпіден және цервикалдық каналдан бөлінетін сұйықтықтарды бактериологиялық зерттеу (таза өсіріндіні бөлу) (қолданылу мерзімі – 12 ай);
7) қан сарысуындағы антиспермалдық антиденелерді (SpermAntibodi) (антибоди ұрығы) ИФТ-әдісімен анықтау және ИФТ-әдісімен жалпы анти-фосфолипидтік антиденелерді анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
8) биологиялық материалдарды сапалы ПТР әдісімен инфекцияларға тексеріп-қарау: Toxoplasma gondii (гондия токсоплазмасы), цитомегаловирусты (ВПГ-V), 1 және 2 типті қарапайым герпес вирусын, Trichomonasvaginalis (трихомонасвагиналис), Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококкае) (қолданылу мерзімі – 6 ай);
9) қалқанша безінің УДЗ (қолданылу мерзімі – 12 ай);

16) определение анти Мюллерова гормона в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 6 месяцев);
17) определение ФСГ и ЛГ в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 6 месяцев);
18) биохимический анализ крови: определение АЛаТ и АСаТ; общего билирубина; глюкозы; общего белка; креатинина и мочевины в сыворотке крови (срок действия – 10 дней);
19) определение коагулограммы: ПВ с последующим расчетом ПТИ и МНО; АЧТВ и фибриногена в плазме крови (срок действия – 10 дней);
20) УЗИ молочных желез, УЗИ брюшной полости и УЗИ почек (срок действия – 12 месяцев);
21) электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой (срок действия – 3 месяца);
22) диагностическая флюорография (1 проекция) (срок действия – 12 месяцев);
23) маммография у пациенток старше 40 лет (1 раз в 2 года).
2. По показаниям (для женщин):
1) гистеросальпингография, лапароскопия, гистероскопия с гистологическим исследованием эндометрия (по показаниям) (срок действия – 12-24 месяцев);
2) определение эстрадиола; прогестерона; кортизола; свободного трийодтиронина (T3); тироксина (T4); тестостерона; ДГЭА и ЛГ в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);
3) цитогенетическое исследование клеток периферической крови (кариотип) (однократно);
4) определение гомоцистеина в сыворотке крови на анализаторе, определение Ig G и М к кардиолипину в сыворотке крови ИФА-методом, определение Ig G и М к b2-Гликопротеину I в сыворотке крови ИФА-методом, определение волчаночного антикоагулянта (LA1/LA2) в плазме крови (срок действия – 12 месяцев);
5) определение витамина D в сыворотке крови (по показаниям); (срок действия – 12 месяцев);
6) бактериологическое исследование отделяемого из уретры и цервикального канала (выделение чистой культуры) (срок действия – 12 месяцев);
7) определение антиспермальных антител (SpermAntibodi) (сперм антибоди) в сыворотке крови ИФА-методом и определение суммарных антифосфолипидных антител ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);
8) инфекционное обследование: обнаружение Toxoplasma gondii (токсоплазма гондии); цитомегаловируса (ВПГ-V); вирус простого герпеса 1 и 2 типов; Trichomonas vaginalis (трихомонас вагиналис); Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококки) в биологическом материале методом ПЦР качественное (срок действия – 6 месяцев);
9) УЗИ щитовидной железы (срок действия – 12 месяцев);

10) қорытынды бере отырып, көрсетілімдерге сәйкес мамандардың қарауы;
11) онкомаркерлерді анықтау СА15-3-сүт безі обыры және СА 125, HE-4 үшін, - аналық без обыры және ROMA индексі үшін (қолданылу мерзімі – 6 ай);
12) соматикалық аурулары бар әйелдерге ЖҰ емшарасының алдында "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 026/е нысаны бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы талап етіледі.
3. Ерлерге арналған зерттеп-қараудың көлемі:
1) қан сарысуындағы В гепатиті вирусының HBeAg антиденелерін ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
2) қан сарысуындағы С гепатиті вирусына сомалық антиденелерді ИФТ-әдісімен жиынтық анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
3) қан сарысуында Вассерман реакциясын жасау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
4) қан сарысуындағы АИТВ-инфекциясына – 1,2 жиынтық антиденелерін және p24 антигенін ИФТ – әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
5) ұрық сұйықтығын жалпы клиникалық зерттеу (шәуетті зерттеу + МАР тест) (қолданылу мерзімі – 6 ай);
6) қан тобы мен резус- факторын анықтау (бір рет);
7) биологиялық материалда Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) Ig М анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
8) жалпы клиникалық, урогениталды жағындыны зерттеу (қолданылу мерзімі – 3 ай);
9) уроандролог консультациясы (қолданылу мерзімі – 12 ай);
10) диагностикалық флюорография (1 проекция) (қолданылу мерзімі – 12 ай).
4. Көрсетілімдер бойынша (ерлер үшін):
1) ұма ағзаларын УДЗ (көрсетілім бойынша) (қолданылу мерзімі – 12 ай);
2) қан сарысуындағы ТТГ ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
3) қан сарысуындағы пролактинді ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
4) қан сарысуындағы ФЫГ ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
5) қан сарысуындағы ЛГ ИФА-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
6) қан сарысуындағы тестостеронды ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
7) перифериялық қан жасушаларын цитогенетикалық зерттеу (кариотип), ДНҚ-дағы Y хромосоманың AZF факторын молекулалық-генетикалық әдіспен анықтау, мутагендік әсердің биологиялық индикациясы (хромосомалық аберрациялар) (бір рет);
8) қан сарысуындағы антиспермалды антиденелерді (SpermAntibodi) (антибоди ұрығы) ИФТ-әдісімен анықтау және ИФТ-әдісімен жиынтық анти-фосфолипидті антиденелерді анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);

10) осмотр специалистов, согласно показаниям с предоставлением заключения;
11) определение онкомаркеров СА15-3 - для рака молочной железы и СА 125, HE-4, - для рака яичников и индекс ROMA (срок действия - 6 месяцев);
12) при наличии соматических заболеваний, перед процедурой ИО требуется заключение врачебно-консультационной комиссии по форме № 026/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
3. Объем обследования для мужчины:
1) определение антител к HBsAg вируса гепатита B в сыворотке крови ИФА- методом (срок действия – 3 месяца);
2) определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
3) постановка реакции Вассермана в сыворотке крови (срок действия – 3 месяца);
4) определение суммарных антител к ВИЧ инфекции-1,2 и антигена p24 в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 10 дней);
5) исследование семенной жидкости общеклиническое (исследование спермы +МАР тест) (исследование спермы) (срок действия – 6 месяцев);
6) определение группы крови и резус-фактора (однократно);
7) определение Ig М к возбудителю Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) в биологическом материале (срок действия – 6 месяцев);
8) исследование урогенитального мазка общеклиническое (срок действия- 3 месяца);
9) консультация: уроандролога (срок действия – 12 месяцев);
10) диагностическая флюорография (1 проекция) (срок действия – 12 месяцев).
4. По показаниям (для мужчины):
1) УЗИ органов мошонки (по показаниям) (срок действия – 12 месяцев);
2) определение ТТГ в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);
3) определение пролактина в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);
4) определение ФСГ в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);
5) определение ЛГ в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);
6) определение тестостерона в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);
7) цитогенетическое исследование клеток периферической крови (кариотип), определение AZF фактора Y хромосомы в ДНК молекулярно-генетическим методом, биологическая индикация мутагенного воздействия (хромосомные аберрации) (однократно);
8) определение антиспермальных антител (SpermAntibodi) (сперм антибоди) в сыворотке крови ИФА-методом и определение суммарных антифосфолипидных антител ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);

9) қуық асты безінің секрециясын зерттеу (жалпы клиникалық қолданылу мерзімі – 3 ай);
10) шәуетті бактериологиялық зерттеу (таза өсіріндіні бөлу) (қолданылу мерзімі – 12 ай);
11) ПЕА үшін қан анализі-простатикалық ерекше антиген (жарамдылық мерзімі – 12 ай);
12) биологиялық материалдарды сапалы ПТР әдісімен инфекцияларға тексеріп-қарау: Toxoplasma gondii (гондия токсоплазмасы), цитомегаловирусты (ВПГ-V), 1 және 2 типті қарапайым герпес вирусын, Trichomonasvaginalis (трихомонасвагиналис), Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококкае) (қолданылу мерзімі – 6 ай);
13) қан сарысуындағы D витаминін анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай).
Ескертпе:
Аббревиатураларды ашып жазу:
УДЗ – ультрадыбысты зеттреу
ЭШЖ – эритроциттердің шөгу жылдамдығы
ИФА – иммунды ферментті анализ
ТТГ – тиреотропты гормона
ФЫГ – фоликулды ынталандыратын гормон
ЛГ – лютеиндеуші гормон
АЛаТ – аланинаминотрансфераза
АСаТ – аспартатаминотрансфераза
ПУ – протромбин уақытын
ПТИ – протромбиндік индекс
ХНҚ – халықаралық нормаланған қатынас
БТІУ – қан плазмасындағы белсендірілген ішінара тромбопластиндік уақытты
ДГЭА – дегидроэпиандростерона
ПТР – полимеразды тізбекті реакция
Қосалқы репродуктивтік әдістер
мен технологияларды жүргізу
қағидалары мен шарттарына
2-қосымша
Суррогат аналарды зерттеп-қарау көлемі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 15.02.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Суррогат аналарды зерттеп-қарау көлемі:
1) гинекологиялық (трансвагиналдық) ультрадыбыстық зерттеу (әрбір емшараның алдында);
2) қан тобы мен резус- факторын анықтау (бір рет);
3) Вестергрен әдісімен жасушалардың 5 класын саралай отырып, талдауышта қанның жалпы талдауы және қандағы эритроциттердің (ЭСЖ) шөгу жылдамдығын өлшеу (әрбір емшара алдында);
4) несепті жалпы клиникалық (несептің жалпы талдауы) зерттеу (әрбір емшараның алдында);
5) қан сарысуындағы В гепатиті вирусының HBsAg антиденелерін иммуноферменттік әдіспен (бұдан әрі – ИФТ әдісі) анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
6) қан сарысуындағы С гепатиті вирусына сомалық антиденелерді ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
7) мерезге серологиялық зерттеп-қарау (Вассерман реакциясына қан алу) қолданылу мерзімі-3 ай;
8) қан сарысуындағы АИТВ-инфекциясына – 1,2 жиынтық антиденелерін және p24 антигенін ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
9) гинекологиялық жағындының тазалық дәрежесін анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
10) жатыр мойнынан жағындыны цитологиялық зерттеу (қолданылу мерзімі – 12 ай);

9) исследование секрета простаты общеклиническое (срок действия – 3 месяца);
10) бактериологическое исследование спермы (выделение чистой культуры) (срок действия – 12 месяцев);
11) анализ крови на простатический специфический антиген (срок действия – 12 месяцев);
12) инфекционное обследование: обнаружение Toxoplasma gondii (токсоплазма гондии); цитомегаловируса (ВПГ-V); вирус простого герпеса 1 и 2 типов; Trichomonas vaginalis (трихомонас вагиналис); Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококки) в биологическом материале методом ПЦР качественное (срок действия – 6 месяцев);
13) определение витамина D в сыворотке крови (срок действия – 12 месяцев).
Примечание:
Расшифровка аббревиатур
УЗИ – ультразвуковое исследование
СОЭ – скорости оседания эритроцитов
ИФА – иммуноферментный анализ
ТТГ – тиреотропный гормона
ФСГ – фолликулостимулирующий гормон
ЛГ – лютеинизирующий гормон
АЛаТ – аланинаминотрансфераза
АСаТ – аспартатаминотрансфераза
ПВ – протромбиновая время
ПТИ – протромбиновый индекс
МНО – международное нормализованное отношение
АЧТВ – активированная частичная тромбопластиновая время
ДГЭА – дегидроэпиандростерона
ПЦР – полимеразной цепной реакции
Приложение 2
к правилам и условиям
проведения вспомогательных
репродуктивных методов и технологий
Объем обследования суррогатных матерей
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 15.02.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Объем обследования суррогатных матерей:
1) ультразвуковое исследование гинекологическое (трансвагинальное) (перед каждой процедурой);
2) определение группы крови и резус-фактора (однократно);
3) общий анализ крови на анализаторе с дифференцировкой 5 классов клеток и измерением СОЭ в крови методом Вестергрена (перед каждой процедурой);
4) исследование мочи общеклиническое (общий анализ мочи) (перед каждой процедурой);
5) определение антител к HBsAg вируса гепатита B в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
6) определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
7) серологическое обследование на сифилис (забор крови на реакцию Вассермана), (срок действия – 3 месяца);
8) определение суммарных антител к ВИЧ инфекци -1, 2 и антигена p24 в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 10 дней);
9) определение степени чистоты гинекологического мазка (срок действия – 10 дней);
10) цитологическое исследование мазка из шейки матки (срок действия – 12 месяцев);

11) денсаулық жай-күйі мен экстракорпоралдық ұрықтандыру жүргізу және жүкті болуға рұқсат беру туралы терапевтің консультациясы (қолданылу мерзімі – 6 ай);
12) биологиялық материалдан Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) қоздырғышына Ig М анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай); биологиялық материалдарды сапалы ПТР әдісімен инфекцияларға тексеріп-қарау: Toxoplasma gondii (гондия токсоплазмасы), цитомегаловирусты (ВПГ-V), 1 және 2 типті қарапайым герпес вирусын, Trichomonasvaginalis (трихомонасвагиналис), Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококкае) (қолданылу мерзімі – 6 ай);
13) қан сарысуындағы қызамық қоздырғышына Ig G, М ИФТ-әдісімен анықтау (егу немесе болған ауруларды растайтын деректер болмаған кезде бір рет) (қолданылу мерзімі – 3 ай);
14) қан сарысуындағы тиреотропты гормонды (ТТГ) ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
15) қан сарысуындағы пролактинді ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
16) қан сарысуындағы тестостеронды ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
17) қанды биохимиялық талдау: қан сарысуындағы АЛаТ және АСаТ, жалпы билирубинді, глюкозаны, жалпы ақуызды, креатинин және несепнәрді анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
18) коагулограмманы анықтау: кейіннен ПТИ және қан плазмасындағы ХНҚ есептей отырып, ПУ, қан плазмасындағы БІТУ, фибриногенді анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
19) сүт бездерінің УДЗ (қолданылу мерзімі – 1 жыл);
20) іш қуысының УДЗ және бүйректің УДЗ (қолданылу мерзімі – 12 ай);
21) толық жазылған электрокардиографиялық зерттеу (12 бұрылыс) (қолданылу мерзімі – 3 ай);
22) диагностикалық флюорография (1 проекция) (қолданылу мерзімі – 12 ай);
23) психиатр мен наркологтың қорытындысы (қолданылу мерзімі – 12 ай).
24) 40 жасқан асқан пациенттерге маммография (2 жылда 1 рет).
2. Көрсетілімдер бойынша (суррогат аналар үшін):
1) гистеросальпингография, лапароскопия, эндометриді гистологиялық зерттеумен гистероскопия (көрсетілімдер бойынша) (қолданылу мерзімі – 12 ай);
2) қан сарысуындағы эстрадиолды ИФТ-әдісімен анықтау, қан сарысуындағы кортизолды ИФТ-әдісімен анықтау,
қан сарысуындағы бос трийодтиронинді (T3) ИФТ-әдісімен анықтау,
қан сарысуындағы жалпы тироксинді (T4) ИФТ-әдісімен анықтау,
қан сарысуындағы тестостеронды ИФТ-әдісімен анықтау,
қан сарысуындағы дегидроэпиандростеронды (ДГЭА) ИФТ – әдісімен анықтау,
қан сарысуындағы лютеиндеуші гормонды (ЛГ) ИФТ-әдісімен анықтау (ЛГ) (қолданылу мерзімі – 6 ай);
3) қан сарысуындағы гомоцистеинді анықтау, қан сарысуындағы кардиолипинге Ig G және М К ИФТ – әдісімен анықтау, қан сарысуындағы b2-гликопротеин I Ig G және М ИФТ-әдісімен анықтау, қан плазмасындағы жегі антикоагулянтын (LA1/LA2) талдағышта анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);

11) консультация терапевта о состоянии здоровья и допустимости проведения экстракорпорального оплодотворения и вынашивания беременности с предоставлением заключения (срок действия – 6 месяцев);
12) определение Ig М к возбудителю Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) в биологическом материале (срок действия – 3 месяца); инфекционное обследование: обнаружение Toxoplasma gondii (токсоплазма гондии); цитомегаловируса (ВПГ-V); вирус простого герпеса 1 и 2 типов; Trichomonas vaginalis (трихомонас вагиналис); Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококки) в биологическом материале методом ПЦР качественное (срок действия – 3 месяца);
13) определение Ig G, М к возбудителю краснухи в сыворотке крови ИФА-методом (однократно при отсутствии подтверждающих данных о прививке, либо перенесенном заболеваний) (срок действия – 3 месяца);
14) определение ТТГ в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 6 месяцев);
15) определение пролактина в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 6 месяцев);
16) определение тестостерона в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия 6 – месяцев);
17) биохимический анализ крови: определение АЛаТ и АСаТ; общего билирубина; глюкозы; общего белка; креатинина и мочевины в сыворотке крови (срок действия – 10 дней);
18) определение коагулограммы: ПВ с последующим расчетом ПТИ и МНО; АЧТВ и фибриногена в плазме крови (срок действия – 10 дней);
19) УЗИ молочных желез (срок действия – 12 месяцев);
20) УЗИ брюшной полости и УЗИ почек (срок действия – 12 месяцев);
21) электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой (срок действия – 3 месяца);
22) диагностическая флюорография (1 проекция) (срок действия – 12 месяцев);
23) заключение от психиатра и нарколога (срок действия – 12 месяцев);
24) маммография у пациенток старше 40 лет (1 раз в 2 года).
2. По показаниям (для суррогатных матерей):
1) гистеросальпингография, лапароскопия, гистероскопия с гистологическим исследованием эндометрия (по показаниям) (срок действия – 12 месяцев);
2) определение эстрадиола в сыворотке крови ИФА-методом, определение кортизола в сыворотке крови ИФА-методом,
определение свободного трийодтиронина (T3) в сыворотке крови ИФА-методом,
определение общего тироксина (T4) в сыворотке крови ИФА-методом,
определение тестостерона в сыворотке крови ИФА-методом,
определение ДГЭА в сыворотке крови ИФА-методом,
определение ЛГ в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 6 месяцев);
3) определение гомоцистеина в сыворотке крови, определение Ig G и М к кардиолипину в сыворотке крови ИФА-методом, определение Ig G и М к b2-гликопротеину I в сыворотке крови ИФА-методом, определение волчаночного антикоагулянта (LA1/LA2) в плазме крови (срок действия – 12 месяцев);

4) үрпіден және цервикалдық каналдан бөлінетін сұйықтықтарды бактериологиялық зерттеу (таза өсіріндіні бөлу) (қолданылу мерзімі – 3 ай);
5) ИФТ-әдісімен жалпы анти-фосфолипидтік антиденелерді анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
6) қан сарысуындағы пролактинді ИФТ – әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі –12 ай);
7) қорытынды бере отырып, көрсетілімдерге сәйкес мамандардың қарауы;
8) онкологиялық маркерлерді анықтау СА15 - 3 – сүт безі қатерлі ісігі үшін және СА 125-аналық без қатерлі ісігі үшін (жарамдылық мерзімі – 6 ай).
Ескертпе:
Аббревиатураларды ашып жазу:
УДЗ – ультрадыбысты зеттреу
ЭШЖ – эритроциттердің шөгу жылдамдығы
ИФА – иммунды ферментті анализ
ТТГ – тиреотропты гормона
ФЫГ – фоликулды ынталандыратын гормон
ЛГ – лютеиндеуші гормон
АЛаТ – аланинаминотрансфераза
АСаТ – аспартатаминотрансфераза
ПУ – протромбин уақытын
ПТИ – протромбиндік индекс
ХНҚ – халықаралық нормаланған қатынас
БТІУ – қан плазмасындағы белсендірілген ішінара тромбопластиндік уақыты
ДГЭА – дегидроэпиандростерона
ПТР – полимеразды тізбекті реакция
Қосалқы репродуктивтік әдістер
мен технологияларды жүргізу
қағидалары мен шарттарына
3-қосымша
Жасанды инсеминация жүргізу алдында жыныстық серіктестің шәуетін зерттеп-қарау көлемі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 15.02.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Әйелге арналған зерттеп-қарау көлемі:
1) кіші жамбасты УДЗ (әрбір емшараның алдында);
2) Вестергрен әдісімен жасушалардың 5 класын саралай отырып талдауышта қанның жалпы талдауы және қандағы ЭШЖ (қолданылу мерзімі – 1 ай);
3) қан сарысуындағы В гепатиті вирусының HBsAg антиденелерін ИФТ-әдіс анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
4) қан сарысуындағы С гепатиті вирусына антиденелерді ИФТ – әдісімен жиынтық анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
5) мерезге серологиялық зерттеп-қарау (Вассерман реакциясына қан алу) (қолданылу мерзімі – 3 ай);
6) қан сарысуындағы АИТВ-инфекциясына – 1,2 жиынтық антиденелерін және p24 антигенін ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
7) гинекологиялық сүртіндінің тазалық дәрежесін анықтау (қолданылу мерзімі – 1 ай);
8) жатыр мойнынан сүртіндіні цитологиялық зерттеу ПАП-тест (қолданылу мерзімі – 12 ай);
9) диагностикалық флюорография (1 проекция) (қолданылу мерзімі – 12 ай);
10) биологиялық материалда ПТР әдісімен Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) анықтау (жарамдылық мерзімі – 12 ай);
11) сүт бездерінің УДЗ (қолданылу мерзімі – 12 ай);
12) терапевт консультациясы(қолданылу мерзімі – 12 ай).

4) бактериологическое исследование из уретры и цервикального канала (выделение чистой культуры) (срок действия – 3 месяца);
5) определение суммарных антифосфолипидных антител ИФА-методом (срок действия -6 месяцев);
6) определение пролактина в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия -12 месяцев);
7) осмотр специалистов, согласно показаниям с предоставлением заключения;
8) определение онкомаркеров СА15-3 – для рака молочной железы и СА 125 – для рака яичников (срок действия – 6 месяцев).
Примечание:
Расшифровка аббревиатур
УЗИ – ультразвуковое исследование
СОЭ – скорости оседания эритроцитов
ИФА – иммуноферментный анализ
ТТГ – тиреотропный гормона
ФСГ – фолликулостимулирующий гормон
ЛГ – лютеинизирующий гормон
АЛаТ – аланинаминотрансфераза
АСаТ – аспартатаминотрансфераза
ПВ – протромбиновая время
ПТИ – протромбиновый индекс
МНО – международное нормализованное отношение
АЧТВ – активированная частичная тромбопластиновая время
ДГЭА – дегидроэпиандростерона
ПЦР – полимеразной цепной реакции
Приложение 3
к правилам и условиям
проведения вспомогательных
репродуктивных методов и технологий
Объем обследования перед проведением искусственной инсеминации спермой полового партнера
Сноска. Приложение 3 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 15.02.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Объем обследования для женщины:
1) УЗИ малого таза (перед каждой процедурой);
2) общий анализ крови на анализаторе с дифференцировкой 5 классов клеток и измерение СОЭ в крови методом Вестергрена (срок действия – 1 месяц);
3) определение антител к HBsAg вируса гепатита B в сыворотке крови ИФА-метод (срок действия – 3 месяца);
4) определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
5) серологическое обследование на сифилис (забор крови на реакцию Вассермана), (срок действия – 3 месяца);
6) определение суммарных антител к ВИЧ-инфекции -1, 2 и антигена p24 в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 10 дней);
7) определение степени чистоты гинекологического мазка (срок действия – 1 месяц);
8) цитологическое исследование мазка из шейки матки ПАП-тест (срок действия – 12 месяцев);
9) диагностическая флюорография (1 проекция) (срок действия – 12 месяцев);
10) обнаружение Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) в биологическом материале методом ПЦР качественное (срок действия – 12 месяцев);
11) УЗИ молочных желез (срок действия – 12 месяцев);
12) консультация терапевта (срок действия – 12 месяцев).

2. Ерлер үшін зерттеп-қарау көлемі:
1) ұрық сұйықтығын жалпы клиникалық зерттеу (шәуетті зерттеу+МАР тест) (қолданылу мерзімі – 6 ай);
2) қан сарысуындағы В гепатиті вирусының HBsAg антиденелерін ИФТ – әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
3) қан сарысуындағы С гепатиті вирусының сомалық антиденелерін ИФТ – әдісімен жиынтық анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
4) мерезге серологиялық зерттеп-қарау (Вассерман реакциясына қан алу) (қолданылу мерзімі – 3 ай);
5) қан сарысуындағы АИТВ-инфекциясына – 1,2 жиынтық антиденелерін және p24 антигенін ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
6) урогенитальдық сүртіндіні жалпы клиникалық зерттеу (әрбір емшараның алдында).
Ескертпе:
Аббревиатураларды ашып жазу:
УДЗ – ультрадыбысты зеттреу
ЭШЖ – эритроциттердің шөгу жылдамдығы
ИФА – иммунды ферментті анализ
ПТР – полимеразды тізбекті реакция
Қосалқы репродуктивтік әдістер
мен технологияларды жүргізу
қағидалары мен шарттарына
4-қосымша
Жасанды инсеминация жүргізу алдында шәует донорларын зерттеп-қарау көлемі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 15.02.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шәует донорын зерттеп-қарау көлемі:
1) қан тобы мен резус- факторын анықтау (бір рет);
2) терапевт консультациясы (қолданылу мерзімі – 12 ай);
3) уроандролог консультациясы (қолданылу мерзімі – 6 ай);
4) психиатр және нарколог консультациясы (қолданылу мерзімі – 12 ай);
5) генетик консультациясы, медициналық-генетикалық (клиникалық-генеалогиялық зерттеу, перифериялық қан жасушаларын цитогенетикалық зерттеу (кариотип) (бір рет);
6) жиі кездесетін тұқым қуалайтын аурулар гендеріндегі мутацияларды тасымалдаушқа молекулярлық-генетикалық талдау (ДНҚ-да фенилкетонурия кезінде PAH генінің мутацияларын молекулярлық-генетикалық әдіспен анықтау, ДНҚ-да муковосцидоз генінің мутацияларын молекулярлық-генетикалық әдіспен анықтау) - көрсетілімдер бойынша;
7) қан сарысуындағы В гепатиті вирусының HBsAg антиденелерін иммуноферменттік әдіспен анықтау (бұдан әрі – ИФТ – әдіс), қан сарысуындағы С гепатиті вирусына жиынтық антиденелерді ИФТ – әдісімен анықтау, мерезге серологиялық зерттеп-қарау (Вассерман реакциясына қан алу), қан сарысуындағы АИТВ-инфекциясына – 1,2-ге жиынтық антиденелерін және p24 антигенін ИФТ – әдісімен анықтау (криоконсервация алдында және криоконсервациядан кейін 3 және 6 айдан кейін);
8) биологиялық материалдан Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) қоздырғышына Ig М анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай); биологиялық материалдарды сапалы ПТР әдісімен инфекцияларға тексеріп-қарау: Toxoplasma gondii (гондия токсоплазмасы), цитомегаловирусты (ВПГ-V), 1 және 2 типті қарапайым герпес вирусын, Trichomonasvaginalis (трихомонасвагиналис), Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококкае) (қолданылу мерзімі – 3 ай);

2. Объем обследования для мужчины:
1) исследование семенной жидкости общеклиническое (исследование спермы+МАР тест) (срок действия – 6 месяцев);
2) определение антител к HBsAg вируса гепатита B в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
3) определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
4) серологическое обследование на сифилис (забор крови на реакцию Вассермана), (срок действия – 3 месяца);
5) определение суммарных антител к ВИЧ-инфекции -1, 2 и антигена p24 в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 10 дней);
6) исследование урогенитального мазка общеклиническое (перед каждой процедурой).
Примечание:
Расшифровка аббревиатур
УЗИ – ультразвуковое исследование
СОЭ – скорости оседания эритроцитов
ИФА – иммуноферментный анализ
ПЦР – полимеразной цепной реакции
Приложение 4
к правилам и условиям
проведения вспомогательных
репродуктивных методов и технологий
Объем обследования доноров спермы перед проведением искусственной инсеминации
Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 15.02.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Объем обследования доноров:
1) определение группы крови и резус-фактора (однократно);
2) консультация: терапевта (срок действия – 12 месяцев);
3) консультация: уроандролога (срок действия – 6 месяцев);
4) консультация: психиатра и нарколога (срок действия – 12 месяцев);
5) консультация: генетика, медико-генетическое (клинико-генеалогическое исследование), цитогенетическое исследование клеток периферической крови (кариотип) (однократно);
6) молекулярно-генетический анализ на носительство мутаций в генах наиболее частых наследственных заболеваний (определение мутаций гена PAH при фенилкетонурии в ДНК молекулярно-генетическим методом, определение мутаций гена муковосцидоза в ДНК молекулярно-генетическим методом) – по показаниям;
7) определение антител к HBsAg вируса гепатита B, суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом, серологическое обследование на сифилис (забор крови на реакцию Вассермана), определение суммарных антител к ВИЧ инфекции-1,2 и антигена p24 в сыворотке крови ИФА-методом (перед замораживания и через 3 и 6 месяцев после замораживания);
8) определение Ig М к возбудителю Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) в биологическом материале (срок действия – 3 месяца); инфекционное обследование: обнаружение Toxoplasma gondii (токсоплазма гондии); цитомегаловируса (ВПГ-V); вирус простого герпеса 1 и 2 типов; Trichomonas vaginalis (трихомонас вагиналис); Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококки) в биологическом материале методом ПЦР качественное (срок действия – 3 месяца);