Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындауға лицензиясы бар, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілердің дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-286/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21840 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 232-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.06.2023 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындауға лицензиясы бар, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілердің дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындау қағидалары бекітілсін.
2. "Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № КР ДСМ-45 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18581 тіркелген, 2019 жылғы 2 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 20 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-286/2020
бұйрығымен бекітілген
Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындауға лицензиясы бар, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілердің дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындау қағидалары

Об утверждении правил изготовления лекарственных препаратов и медицинских изделий субъектами в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, имеющими лицензию на изготовление лекарственных препаратов и медицинских изделий
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-286/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21840.
В соответствии со статьей 232 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.06.2023 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые правила изготовления лекарственных препаратов и медицинских изделий субъектами в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, имеющими лицензию на изготовление лекарственных препаратов и медицинских изделий.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-45 "Об утверждении Правил изготовления лекарственных препаратов и медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18581, опубликован 2 мая 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету контроля качества и безопасности товаров и услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан А. Цой
Утверждены приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-286/2020
Правила изготовления лекарственных препаратов и медицинских изделий субъектами в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, имеющими лицензию на изготовление лекарственных препаратов и медицинских изделий

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындауға лицензиясы бар, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілердің дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындау тәртібін айқындайды.
2. Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындауды дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындауға тиісті лицензиясы бар, дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілер жүзеге асырады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) айқаспалы контаминация – өндіру немесе сақтау процесінде бастапқы материалдың, аралық өнімнің немесе соңғы өнімнің басқа бастапқы материалмен немесе өніммен ластануы;
2) дәрілік препараттарды дайындау – дәріханаларда дәрілік препараттарды дайындаумен, фармацевтикалық қолдануға арналған фармацевтикалық субстанцияларды (активті фармацевтикалық субстанцияларды) сатып алумен, дайындалған дәрілік препараттарды сақтаумен, олардың сапасын бақылаумен, ресімдеумен және өткізумен байланысты фармацевтикалық қызмет;
3) медициналық бұйымдарды дайындау – дәріханаларда, медициналық бұйымдар дүкендерінде және оптика дүкендерінде медициналық бұйымдарды дайындаумен байланысты фармацевтикалық қызмет;
4) стерильдік дәрілік препараттар – тірі организмдердің болмауына стерильдеу үдерісінен өткен белгілі бір дәрілік нысандағы дәрілік заттар;
5) тиісті өндірістік практика – дәрілік заттарды және медициналық бұйымдарды өндіру кезінде өндірісті ұйымдастыруға, өндірістік процеске және бақылау жасауға қойылатын талаптарды белгілейтін дәрілік заттардың және медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы ұлттық стандарт.
4. Дәрілік препараттарды дайындау тиісті өндірістік практика жағдайларында өндірілген дәрілік субстанцияларды қоспағанда Қазақстан Республикасында тіркелген дәрілік заттардың негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.06.2023 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Дәріхана, медициналық бұйымдардың дүкені және оптика дүкені жағдайында дайындалатын дәрілік препараттарды және медициналық бұйымдарды дайындау технологиясы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының жалпы баптарының, жеке фармакопеялық баптарының, Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады деп танылған шетелдік фармакопеялардың, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила изготовления лекарственных препаратов и медицинских изделий субъектами в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, имеющими лицензию на изготовление лекарственных препаратов и медицинских изделий (далее – Правила) определяют порядок изготовления лекарственных препаратов и медицинских изделий.
2. Изготовление лекарственных препаратов и медицинских изделий осуществляется субъектами в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий, имеющими соответствующую лицензию на изготовление лекарственных препаратов и медицинских изделий.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) перекрестная контаминация – загрязнение исходного материала, промежуточного продукта или окончательного продукта другим исходным материалом или продуктом в процессе производства или хранения;
2) изготовление лекарственных препаратов – фармацевтическая деятельность, связанная с изготовлением лекарственных препаратов в аптеках, с приобретением фармацевтических субстанций (активных фармацевтических субстанций) для фармацевтического применения, хранением, контролем качества, оформлением и реализацией изготовленных лекарственных препаратов;
3) изготовление медицинских изделий – фармацевтическая деятельность, связанная с изготовлением медицинских изделий в аптеках, магазинах медицинских изделий и магазинах оптики;
4) стерильные лекарственные препараты – лекарственные средства в определенной лекарственной форме, прошедшие процесс стерилизации на отсутствие живых организмов;
5) надлежащая производственная практика – национальный стандарт в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, устанавливающий требования к организации производства, производственного процесса и проведения контроля при производстве лекарственных средств и медицинских изделий.
4. Изготовление лекарственных препаратов осуществляется на основе лекарственных средств, зарегистрированных в Республике Казахстан, за исключением лекарственных субстанций, произведенных в условиях надлежащей производственной практики.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.06.2023 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Технология изготовления лекарственных препаратов и медицинских изделий, изготавливаемых в условиях аптеки, магазина медицинских изделий и магазина оптики осуществляется в соответствии с требованиями общих статей Государственной фармакопеи Республики Казахстан, отдельных фармакопейных статей, зарубежных фармакопей, признанных действующими на территории Республики Казахстан, нормативных документов по качеству на лекарственное средство.

6. Құрамында дәрілік препараттарды дайындау құқығы бар дәріханасы жоқ медициналық ұйымдарда дәрілік препараттарды дайындауға және (немесе) өлшеп-орауға, дәрілік препараттарды бір қаптамадан екіншісіне салуға, затбелгілерді ауыстыруға жол берілмейді.
2-тарау. Дәрілік препараттарды дайындау тәртібі
7. Дәрілік препараттар мынадай жағдайларды ескере отырып, дайындалады:
1) "Рецепттерді жазып беру, есепке алу және сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 2 қазандағы № ҚР ДСМ-112/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21493 болып тіркелген) бекітілген Рецептілерді жазу, есепке алу және сақтау қағидаларына сәйкес рецептілерді жазу қағидаларының, жазылған дозалардың науқастың жас ерекшелігіне сәйкестігінің, бір жолғы босату нормаларының, дәрілік препараттың құрамына кіретін ингредиенттер үйлесімділігінің сақталуы;
2) дәрілік препараттарды дайындау технологиясының сақталуы;
3) дәрілік препаратты тиісінше таңбалау мен қаптамалауды қамтамасыз ету;
4) пациентке дәрілік препараттар туралы және олардың қолданылуы мен сақталуы жөнінде объективті ақпарат бере отырып, дәрілік препараттың тиісінше босатылуын қамтамасыз ету.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.06.2023 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Дәрілік препараттарды дайындау:
1) дәрігерлердің рецептілері бойынша;
2) медициналық ұйымдардың талаптары бойынша;
3) дәріханаішілік әзірлемелер түрінде;
9. Дәрілік препараттарды дайындау кезінде осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларына сәйкес дәріханада дәрілік препараттарды (оның ішінде гомеопатикалық дәрілерді) дайындау кезінде ықтимал нормалар шегіндегі ауытқуларға, қышқылдық-сілтілік теңгерімнің шамасын өлшеу кезінде рұқсат етілетін қателерге жол беріледі.
10. Дәріханада дайындалған дәрілік препараттарды стерильдеу, сақтау және жарамдылық мерзімдері шарттары осы Қағидаларға 3-қосымшасына сәйкес белгіленген.
11. Дәрілік препараттар дәріханадан медициналық ұйымдарға Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексінде көзделген тәртіппен ресімделген сенімхат бойынша уәкілетті медициналық персоналмен ғана беріледі.
12. Асептикалық жағдайларда мынадай стерильдік дәрілік препараттар:
1) жаңа туған нәрестелерге арналған дәрілік препараттар;
2) инъекциялар мен инфузияларға арналған ерітінділер;
3) дене қуыстарына енгізілетін, құрамында микроорганизмдер болмайтын ирригациялық ерітінділер;

6. В медицинских организациях, не имеющих в составе аптеки с правом изготовления лекарственных препаратов, не допускается изготовление и (или) расфасовка лекарственных препаратов, перекладывание лекарственных препаратов из одной упаковки в другую, замена этикеток.
Глава 2. Порядок изготовления лекарственных препаратов
7. Лекарственные препараты изготавливаются с учетом следующих условий:
1) соблюдением приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 октября 2020 года № ҚР ДСМ-112/2020 "Об утверждении Правил выписывания, учета и хранения рецептов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21493), соответствия прописанных доз возрасту пациента , норм единовременного отпуска, совместимости ингредиентов, входящих в состав лекарственного препарата;
2) соблюдением технологии изготовления лекарственных препаратов;
3) обеспечением лекарственного препарата соответствующей маркировкой и упаковкой;
4) обеспечением надлежащего отпуска лекарственного препарата с предоставлением пациенту объективной информации о лекарственных препаратах доступными понятиями по их применению и хранению.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 02.06.2023 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Изготовление лекарственных препаратов осуществляется:
1) по рецептам врачей;
2) по требованиям медицинских организаций;
3) в виде внутриаптечной заготовки.
9. При изготовлении лекарственных препаратов допускаются отклонения, в пределах норм, допустимых при изготовлении лекарственных препаратов (в том числе гомеопатических) в аптеке, допустимой погрешности при измерении величины кислотно-щелочного баланса согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам.
10. Условия стерилизации, хранения и сроков годности лекарственных препаратов, изготовленных в аптеке, установлены согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. В медицинские организации лекарственные препараты из аптеки отпускаются только уполномоченному медицинскому персоналу по доверенности, оформленной в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
12. В асептических условиях изготавливаются стерильные лекарственные препараты, такие как:
1) лекарственные препараты для новорожденных;
2) растворы для инъекций и инфузий;
3) ирригационные растворы, вводимые в полости, не содержащие микроорганизмов;

4) жаңа туған нәрестелер мен бір жасқа дейінгі балаларға арналған сұйық дәрілік препараттар;
5) құрамында антибиотиктер және микробтарға қарсы басқа да заттар бар, сондай-ақ жараларға және күйген жерлерге жағуға арналған сұйық дәрілік нысан түріндегі препараттар;
6) көзге арналған тамшы дәрілер, шаюға және басып қоюға арналған офтальмалогиялық ерітінділер;
7) қаныққан ерітінділер (оның ішінде гомеопатикалық сұйылтулар);
8) дәріханаішілік әзірлемелер түріндегі сұйық дәрілік препараттар дайындалады.
13. Стерильдік дәрілік препараттарды олардың құрамына кіретін дәрілік заттардың химиялық үйлесімділігі, стерильдеу технологиясы мен режімі туралы деректер болған кезде дайындау жүзеге асырылады.
14. Бір жұмыс орнында құрамында әртүрлі атаулары немесе атауы бір, бірақ түрлі концентрациялардағы дәрілік заттар бар бірнеше стерильдік ерітінділерді бір мезгілде дайындауға жол берілмейді.
15. Инъекциялар мен инфузияларға арналған ерітінділерді дайындаудың жекелеген сатыларын бақылау нәтижелері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ұсынылатын нысан бойынша инъекциялар мен инфузияларға арналған ерітінділерді дайындаудың жекелеген сатыларын бақылау нәтижелерін тіркеу журналында тіркеледі.
Журнал нөмірленеді, тігіледі, дәріхана басшысының қолымен расталады.
16. Механикалық қоспалардың болмауына стерильдік ерітінділерді бақылау стерильдеуге дейін және одан кейін жүргізіледі.
Дәріханаларда сауыттардағы (бөтелкелердегі) ерітінділер көлемі және олардың тығындалу сапасы тексеріледі.
Қолмен тексерген кезде, сауытты (бөтелкені) төңкерген кезінде ерітінді төгілу жағдайы болса, "қаусырылған" металл қалпақшасы айналуына жол берілмейді.
17. Ерітінділері бар құтылар тығындалғаннан кейін қақпаққа жазу және штамптау жолымен таңбаланады.
18. Ерітінділерді стерильдеу дайындаудың басынан бастап үш сағаттан кешіктірілмей маманның (фармацевтің немесе провизордың) бақылауымен жүргізіледі.
Ерітінділерді қайта стерильдеуге жол берілмейді.
Стерильдеу параметрлерін тіркеу осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бастапқы дәрілік заттарды, дайындалған дәрілік препараттарды, қосалқы материалдарды ыдыстарды стерильдеу режімін тіркеу журналында жүргізіледі. Журнал нөмірленеді, тігіледі, дәріхана басшысының қолымен расталады және дәріхана мөрімен бекітіледі.
3-тарау. Медициналық бұйымдарды дайындау тәртібі
19. Медициналық бұйымдар мынадай жағдайлар:
1) бұйымдарды дайындаушының берген нұсқаулықтары мен ақпаратына сәйкес оларды мақсатына сай қолданған кезде (пайдаланғанда) қауіпсіздік қамтамасыз етіледі және пациенттердің, пайдаланушылардың және басқа тұлғалардың денсаулық жағдайына қауіп төндірмейді;

4) жидкие лекарственные препараты для новорожденных и детей до одного года;
5) препараты в виде жидкой лекарственной формы, содержащие антибиотики и другие антимикробные вещества, а также предназначенные для нанесения на раны и ожоговые поверхности;
6) капли глазные, офтальмологические растворы для орошений и примочки;
7) концентрированные растворы (в том числе гомеопатические разведения);
8) жидкие лекарственные препараты в виде внутриаптечной заготовки.
13. Изготовление стерильных лекарственных препаратов осуществляется при наличии данных о химической совместимости входящих в них лекарственных веществ, технологии и режиме стерилизации.
14. Одновременное изготовление нескольких стерильных растворов, содержащих лекарственные вещества с различными наименованиями или одного наименования, но в разных концентрациях не осуществляется на одном рабочем месте.
15. Результаты контроля отдельных стадий изготовления растворов для инъекций и инфузий регистрируются в журнале регистрации результатов контроля отдельных стадий изготовления растворов для инъекций и инфузий по прилагаемой форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Журнал пронумеровывается, прошнуровывается, заверяется подписью руководителя аптеки.
16. Контроль стерильных растворов на отсутствие механических включений проводится до и после стерилизации.
В аптеках проверяется объем растворов во флаконах (бутылках) и качество их укупорки. При проверке вручную, в случае выливания раствора при опрокидывании флакона (бутылки), не подлежит прокручиванию металлического колпачка "под обкатку").
17. Флаконы с растворами после укупорки маркируются путем надписи и штамповки на крышке.
18. Стерилизация растворов проводится не позднее трех часов от начала изготовления, под контролем специалиста (фармацевта или провизора).
Повторная стерилизация растворов не проводится.
Регистрация параметров стерилизации производится в журнале регистрации режима стерилизации исходных лекарственных веществ, изготовленных лекарственных препаратов, вспомогательных материалов, посуды по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Журнал пронумеровывается, прошнуровывается, заверяется подписью руководителя аптеки.
Глава 3. Порядок изготовления медицинских изделий
19. Медицинские изделия изготавливаются с учетом следующих условий:
1) при использовании их по назначению (при эксплуатации) в соответствии с инструкциями и информацией, представляемыми изготовителем изделий, обеспечиваются безопасность и не подвергаются риску состояние здоровья пациентов, пользователей;

2) оларды сақтау және тасымалдау кезінде сипаттамалары сақталады;
3) пациенттерге, пайдаланушыларға инфекция жұқтыру қаупін, сондай-ақ бұйымдардың өзара айқаспалы контаминациялануын болдырмайды немесе барынша азайту ескеріле отырып дайындалады.
20. Медициналық бұйымдардың техникалық сипаттамасы мен функционалдық қасиеттері дайындаушысы көрсеткен медициналық бұйымның қызмет ету мерзімі кезінде сыртқы факторлардың әсерлерінен нашарламайды және бұйымдарды дайындаушының пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарына сәйкес қалыпты жағдайда пайдаланған кезінде пациенттердің, пайдаланушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қауіп төндірмейді.
21. Дәрілік заттарды енгізуге арналған медициналық бұйымдар, медициналық бұйымдардың функционалдық қасиеттері ескеріліп, осы дәрілік заттардың тағайындалуына, қолдану және сақтау шарттарына сәйкес осы дәрілік заттармен үйлесімді болады.
22. Медициналық оптиканы дайындау нақты пациентке жазылып берілген рецептіге сәйкес оптикалық линзаларды өңдеуге арналған станоктарда жүргізіледі.
23. Дайындалған көзілдіріктердің дәлдігін арнайы жабдықта (диоптриметр) клиенттің қатысуымен рецепт деректерімен сәйкестігіне міндетті түрде тексеру жүргізіледі.
Дәрілік препараттар мен
медициналық бұйымдарды
дайындауға лицензиясы бар,
дәрілік заттар мен медициналық
бұйымдардың айналысы
саласындағы
субъектілердің дәрілік
препараттар
мен медициналық бұйымдарды
дайындау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Дәріханаларда дәрілік препараттарды (оның ішінде гомеопатикалық дәрілерді) дайындау кезіндегі рұқсат етілген ауытқу нормалары

2) сохраняются их характеристики при хранении и транспортировке;
3) исключаются или максимальным образом уменьшаются риск инфицирования пациентов, пользователей, а также перекрестная контаминация самих изделий.
20. Технические характеристики и функциональные свойства медицинских изделий не ухудшаются в течение срока службы медицинского изделия, указанного изготовителем, под действием внешних факторов, и не подвергаются угрозе здоровье и безопасность пациентов, пользователей при нормальной эксплуатации изделий в условиях, соответствующих инструкциям по эксплуатации изготовителя.
21. Медицинские изделия, предназначенные для введения лекарственных средств, имеют совместимость с этими лекарственными средствами с учетом функциональных свойств медицинских изделий согласно назначению, условий применения и хранения этих лекарственных средств.
22. Изготовление медицинской оптики производится на станках, специально предназначенных для обработки оптических линз в соответствии с рецептом, выписанным к конкретному пациенту.
23. В обязательном порядке проводится проверка точности изготовленных очков на специальном оборудовании (диоптриметр) в присутствии клиента, на соответствие с данными рецепта.
Приложение 1
к Правилам изготовления
лекарственных препаратов
и медицинских изделий субъектами
в сфере обращения
лекарственных средств
и медицинских изделий,
имеющими лицензию
на изготовление
лекарственных препаратов
и медицинских изделий
Форма
Нормы отклонений, допустимые при изготовлении лекарственных препаратов
(в том числе гомеопатических) в аптеке

1. Ұнтақтарды, оның ішінде ұнтақ дозаторлармен өлшеп-орау кезінде жекелеген дозалар массасында рұқсат етілген ауытқулар бір ұнтақтың жазылып берілген дозасына айқындалады.
Гомеопатиялық тритурацияның жалпы массасындағы ықтимал ауытқулар жазылып берілген тритурация массасына айқындалады.
Жазылып берілген масса, г
Ауытқулар, %
1
2
0,1-ге дейін
15
0,1-ден жоғары 0,3-ке дейін
10
0,3 - ден жоғары 1-ге дейін
5
1-ден 1 жоғары 0-ға дейін
3
10-нан жоғары 100-ге дейін
3
100-ден жоғары 250-ге дейін
2
250-ден жоғары
0,3
2. Гомеопатикалық түйіршіктердің (оның ішінде өлшеп-орау кезінде) жалпы массасында рұқсат етілген ауытқулар, бір қаптама үшін:
Жазылып берілген масса, г
Ауытқулар, %
1
2
1-ге дейін
5
1-ден жоғары 100-ге дейін
3
3. Суппозиторийлер мен пилюльдердің жекелеген дозалары массасындағы рұқсат етілген ауытқулар:
1) таразыға тарту арқылы 10-нан кем емес суппозиторийлердің немесе пилюльдердің орташа салмағын (0,01 г-ға дейінгі дәлдікпен) анықтайды. Кемінде 10 дана дайындалған жағдайда барлық суппозиторийлер өлшенеді.
2) суппозиторийлер мен пилюльдер массасындағы орташа салмақтан ауытқуларды ең төменгі 5 данадан іріктеп алып, әрбір суппозиторий мен пилюльдерді жеке өлшеу арқылы анықтайды.
3) орташа массадан рұқсат етілген ауытқулар:
суппозиторийлер үшін
5%-дан;
массасы 0,3 г-ға дейінгі пилюльдер үшін
10%-дан;
0,3 г-нан жоғары пилюльдер үшін
5%-дан аспайды.
4. Ұнтақтардағы, пилюльдердегі және суппозиторийлердегі жекелеген дәрілік заттардың (ысылап немесе құю тәсілімен дайындау кезінде) жазылып берілген дозалар массасындағы рұқсат етілген ауытқулар осы дәрілік препараттарға кіретін әрбір заттың дозасына төмендегідей анықталады:
Жазылып берілген масса, г
Ауытқулар, %
1
2
0,02-ге дейін
20
0,02-ден жоғары 0,05-ке дейін
15
0,05-тен жоғары 0,2-ге дейін
10
0,2-ден жоғары 0,3-ке дейін
8
0,3-тен жоғары 0,5-ке дейін
6
0,5-тен жоғары 1-ге дейін
5
1-ден жоғары 2-ге дейін
4
2-ден жоғары 5-ке дейін
3
5-тен жоғары 10-ға дейін
2
10-нан жоғары
1
5. Масса-көлем тәсілімен дайындау кезіндегі сұйық дәрілік препараттардың жалпы көлеміндегі, сондай-ақ 7, 9-тармақшалардағы рұқсат етілген ауытқулар, концентраттар мен құрғақ заттектерді пайдалану арқылы дайындау кезіндегі сұйық дәрілік препараттар үшін қарастырылғанын ескерген жөн:
Жазылып берілген масса, мл
Ауытқулар, %
1
2
10-ға дейін
10
10-нан жоғары 20-ға дейін
8
20-дан жоғары 50-ге дейін
4
50-ден жоғары 150-ге дейін
3
150-ден жоғары 200-ге дейін
2
200-ден жоғары
1
6. Дәріханаішілік әзірлеме түрінде дайындалатын инъекцияға арналған ерітінділерді өлшеп-орау кезіндегі рұқсат етілген ауытқулар:
Жазылып берілген масса, мл
Ауытқулар, %
1
2
50-ге дейін
10
50-ден жоғары
5
Сұйықтықты өлшеген кезде (және өлшеп-орауда) құйылып ағылудан кейін тамшылап ағуға уақыт беріледі: тұтқыр сұйықтық үшін - бір минут бойы, тұтқыр емес сұйықтық үшін – үш минут бойы.

1. Отклонения, допустимые в массе отдельных доз при расфасовке порошков, в том числе порошковыми дозаторами, определяются на прописанную дозу одного порошка.
Отклонения, допустимые в общей массе гомеопатических тритураций, определяются на прописанную массу тритураций
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 0,1
±15
Свыше 0,1 до 0,3
±10
Свыше 0,3 до 1
±5
Свыше 1 до 10
±3
Свыше 10 до 100
±3
Свыше 100 до 250
±2
Свыше 250
±0,3
2. Отклонения, допустимые в общей массе гранул гомеопатических (в том числе при фасовке) для одной упаковки:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 1
±5
Свыше 1 до 100
±3
3. Отклонения, допустимые в массе отдельных доз суппозиториев и пилюль:
1) определяют среднюю массу взвешиванием (с точностью до 0,01 г) не менее 10 суппозиториев или пилюль. При изготовлении менее 10 штук взвешивают все суппозитории;
2) отклонения в массе суппозиториев и пилюль от средней массы определяют взвешиванием каждого суппозитория или пилюли с минимальной выборкой 5 штук;
3) не допускается превышение допустимых отклонений от средней массы:
для суппозиториев ± 5 %;
для пилюль с массой до 0,3 г ± 10 %;
для пилюль массой свыше 0,3 г ± 5 %.
4. Отклонения, допустимые в массе прописанных доз отдельных лекарственных веществ в порошках, пилюлях и суппозиториях (при изготовлении методом выкатывания или выливания) определяются на дозу каждого вещества, входящего в эти лекарственные препараты:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 0,02
±20
Свыше 0,02 до 0,05
±15
Свыше 0,05 до 0,2
±10
Свыше 0,2 до 0,3
±8
Свыше 0,3 до 0,5
±6
Свыше 0,5 до 1
±5
Свыше 1 до 2
±4
Свыше 2 до 5
±3
Свыше 5 до 10
±2
Свыше 10
±1
5. Отклонения, допустимые в общем объеме жидких лекарственных препаратов при изготовлении массо-объемным способом, а также в пунктах 7, 9 следует иметь в виду, что отклонения предусмотрены для жидких лекарственных препаратов при изготовлении с использованием как концентратов, так и сухих веществ:
Прописанный объем, мл
Отклонения, %
1
2
До 10
±10
Свыше 10 до 20
±8
Свыше 20 до 50
±4
Свыше 50 до 150
±3
Свыше 150 до 200
±2
Свыше 200
±1
6. Отклонения, допустимые при фасовке растворов для инъекций, изготовляемых в виде внутриаптечной заготовки:
Прописанный объем, мл
Отклонения, %
1
2
До 50
±10
Свыше 50
±5
При отмеривании (и фасовке) жидкостей после слива струей дается выдержка на слив капель: для невязких жидкостей – в течение одной минуты, для вязких – в течение трех минут.

7. Масса-көлем тәсілімен дайындау кезінде сұйық дәрілік заттардағы жекелеген дәрілік заттар құрамын айқындау кезіндегі рұқсат етілген ауытқулар:
Жазылып берілген масса, г
Ауытқулар, %
1
2
0,02-ге дейін
20
0,02-ден жоғары 0,1-ге дейін
15
0,1-ден жоғары 0,2-ге дейін
10
0,2-ден жоғары 0,5-ке дейін
8
0,5-тен жоғары 0,8-ге дейін
7
0,8-ден жоғары 1-ге дейін
6
1-ден жоғары 2-ге дейін
5
2-ден жоғары 5-ке дейін
4
5-тен жоғары
3
8. Масса бойынша тәсілмен дайындау кезінде сұйық дәрілік заттар массасындағы рұқсат етілген ауытқулар:
Жазылып берілген масса, г
Ауытқулар, %
1
2
10-ға дейін
10
10-нан жоғары 20-ға дейін
8
20-дан жоғары 50-ге дейін
5
50-ден жоғары 150-ге дейін
3
150-ден жоғары 200-ге дейін
2
200-ден жоғары
1
9. Салмақ бойынша дайындау кезіндегі сұйық дәрілік препараттар және жақпа майлар құрамына енетін жекелеген дәрілік заттар массасындағы рұқсат етілген ауытқулар:
Жазылып берілген масса, г.
Ауытқулар, %
1
2
0,1-ге дейін
20
0,1-ден жоғары 0,2-ге дейін
15
0,2-ден жоғары 0,3-ке дейін
12
0,3-тен жоғары 0,5-ке дейін
10
0,5-тен жоғары 0,8-ге дейін
8
0,8-ден жоғары 1-ге дейін
7
1-ден жоғары 2-ге дейін
6
2-ден жоғары 10-ға дейін
5
10-нан жоғары
3
Масса немесе масса-көлем тәсілі бойынша дайындау кезіндегі сұйық дәрілік препараттардың, сондай-ақ жақпа майлардың құрамындағы жекелеген дәрілік препараттардың рұқсат етілген ауытқулары пайыз түріндегі концентрациясына емес, сол дәрілік затқа кіретін заттың жазылып берілген массасына осы қосымшаның 7, 9-тармақшаларына сәйкес анықталады.
10 мл 2% поликарпин гидрохлориді ерітіндісін дайындағанда
10% ауытқуына рұқсат етілетін 0,2 г өлшенген массасы алады. Талдау кезінде кемінде 0,18 г және 0,22 г жоғары емес поликарпин гидрохлориді алынғанын анықтағаны жеткілікті.
10. Жақпа майлардың жалпы массасындағы рұқсат етілген ауытқулар:
Жазылып берілген масса, г
Ауытқулар, %
1
2
5-ке дейін
15

7. Отклонения, допустимые при определении содержания отдельных лекарственных веществ в жидких лекарственных препаратах при изготовлении массо-объемным способом:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 0,02
±20
Свыше 0,02 до 0,1
±15
Свыше 0,1 до 0,2
±10
Свыше 0,2 до 0,5
±8
Свыше 0,5 до 0,8
±7
Свыше 0,8 до 1
±6
Свыше 1 до 2
±5
Свыше 2 до 5
±4
Свыше 5
±3
8. Отклонения, допустимые в массе жидких лекарственных препаратов при изготовлении способом по массе:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 10
±10
Свыше 10 до 20
±8
Свыше 20 до 50
±5
Свыше 50 до 150
±3
Свыше 150 до 200
±2
Свыше 200
±1
9. Отклонения, допустимые в массе входящих отдельных лекарственных веществ в жидких лекарственных препаратах при изготовлении способом по массе, и в мазях:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 0,1
±20
Свыше 0,1 до 0,2
±15
Свыше 0,2 до 0,3
±12
Свыше 0,3 до 0,5
±10
Свыше 0,5 до 0,8
±8
Свыше 0,8 до 1
±7
Свыше 1 до 2
±6
Свыше 2 до 10
±5
Свыше 10
±3
Отклонения, допустимые в определении содержания входящих отдельных лекарственных веществ в жидких лекарственных препаратах при изготовлении способом по массе или массо-объемным способом, а также в мазях, определяются не на концентрацию в процентах, а на прописанную массу входящего вещества в эти лекарственные препараты согласно пунктам 7, 9 настоящего Приложения.
При изготовлении 10 мл 2 % раствора пилокарпина гидрохлорида берут массу навески 0,2 г, для которой допускается отклонение +-10 %. При анализе достаточно установить, что было взято не менее 0,18 г и не более 0,22 г пилокарпина гидрохлорида.
10. Отклонения, допустимые в общей массе мазей:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 5
±15

5-тен жоғары 10-ға дейін
10
10-нан жоғары 20-ға дейін
8
20-дан жоғары 30-ға дейін
7
30-дан жоғары 50-ге дейін
5
50-ден жоғары 100-ге дейін
3
100-ден жоғары
2
11. Концентраттар құрамында дәрілік заттар болған кездегі рұқсат етілген ауытқулар:
20%-ға дейін болғанда белгіленген пайыздан
2%-дан жоғары емес;
20%-дан жоғары болғанда белгіленген пайыздан
1%-дан жоғары емес.
Осы тармақта концентраттарда оларды масса-көлем тәсілімен, сонымен қатар масса бойынша тәсілімен дайындағанда концентраттарды (пайыз бойынша) рұқсат етілген ауытқулар көрсетілген.

Свыше 5 до 10
±10
Свыше 10 до 20
±8
Свыше 20 до 30
±7
Свыше 30 до 50
±5
Свыше 50 до 100
±3
Свыше 100
±2
11. Отклонения, допустимые в концентратах при содержании лекарственного вещества:
1) до 20 % не более ± 2 % от обозначенного процента;
2) свыше 20 % не более ± 1 % от обозначенного процента.
В данном пункте указаны отклонения от концентрации (в процентах), допустимые в концентратах при изготовлении их как массо-объемным способом, так и способом по массе.

12. Гомеопатикалық тритурацияларда, сұйық дәрілік заттар ерітінділері мен қоспаларындағы рұқсат етілген ауытқулар:
1) дәрілік зат құрамы 10% болғанда (бастапқы ондық қоспа - Д 1) белгіленген пайыздан
5%-дан жоғары емес;
2) дәрілік зат құрамы 1% болғанда (екінші ондық қоспа - Д 2) белгіленген пайыздан
5%-дан жоғары емес;
3) дәрілік зат құрамы 0,1% болғанда (үшінші ондық қоспа - Д 3) белгіленген пайыздан
10%-дан жоғары емес.
Бұл тармақта концентраттар мен жартылай фабрикаттар түрінде дайындағанда гомеопатикалық тритурацияларда, ерітінділермен сұйық дәрілік препараттар концентрациясынан (пайыз түрінде) рұқсат етілген ауытқулар көрсетілген.
Дәріханаішілік әзірлеме сериялары түрінде дайындалған, тексерілетін дәрілік препараттардағы рұқсат етілген ауытқуларды анықтау кезінде осы қосымшаның 1-10-тармақтарындағы нормаларын пайдалану керек.
Дәріханаішілік әзірлеме сериялары түрінде дәрілік препараттарды дайындағанда құрамына енетін жекелеген заттар массасындағы рұқсат етілетін ауытқулар осы сериядағы талап етілетін көлемді (немесе массаны) дайындау үшін алынып (препараттың бір жүктемесімен бір сыйымдылықтан), құрамға енгізілген әрбір заттың салмағына айқындалады.
2 л 0,9% натрий хлориді ерітіндісін дайындағанда
3% ауытқуға ықтимал 18 г құрамға кіретін заттың массасын алады. Химиялық бақылау кезінде кемінде 17,46 г және 18,54 г жоғары емес натрий хлориді алынғанын анықтау жеткілікті.
Дәріханаішілік әзірлеме түрінде дайындалған және тексеру үшін дәріханадан алынған дәрілік препараттарға кіретін жекелеген заттардың массасындағы рұқсат етілген ауытқулар жоғарыдағы 2 және 3-тармақтарда көрсетілгендей анықталады.
Тексеруге "0,9% натрий хлориді ерітіндісі - 200 мл" жазба бойынша алынған дәрілік препараттарды қарау барысында химиялық бақылау кезінде ерітіндінің құрамында кемінде 1,71 г-нан және 1,89 г-нан аспайтын натрий хлориді бар екенін анықтау жеткілікті (осы қосымшаның 7-тармағына сәйкес
5% ауытқу).
13. Гомеопатикалық дәріханада дербес жазба бойынша дайындалатын дәрілік препараттарды тексеру кезінде осы қосымшаның 1-4, 8-10-тармақтарында келтірілеген ауытқу нормаларын пайдалану керек.
Дәрілік препараттар мен
медициналық бұйымдарды
дайындауға
лицензиясы бар, дәрілік заттар
мен
медициналық бұйымдардың
айналысы саласындағы
субъектілердің дәрілік
препараттар
мен медициналық бұйымдарды
дайындау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қышқылдық-сілтілік теңгерім шамасын өлшеген кездегі қателіктердің рұқсат етілген нормасы
Өлшеу әдісі
Өлшеу кезіндегі (қышқылдық-сілтілік теңгерімді өлшеуді тазартылған сумен немесе инъекцияға арналған сумен салыстырып жүргізеді) қышқылдық-сілтілік теңгерім бірлігіндегі ең үлкен қателік

12. Отклонения, допустимые в гомеопатических тритурациях, растворах и разведениях жидких лекарственных препаратов:
1) при содержании лекарственного вещества 10 % (первое десятичное разведение – Д1) не более ± 5 % от обозначенного процента;
2) при содержании лекарственного вещества 1 % (второе десятичное разведение – Д2) не более ±5 % от обозначенного процента;
3) при содержании лекарственного вещества 0,1 % (третье десятичное разведение – Д3) не более ±10 % от обозначенного процента.
В данном пункте указаны отклонения от концентрации (в процентах), допустимые в гомеопатических тритурациях, растворах и разведениях жидких лекарственных препаратов при изготовлении их в виде концентратов и полуфабрикатов.
При определении допустимых отклонений в проверяемых лекарственных препаратах, изготовленных в виде серий внутриаптечной заготовки, следует пользоваться нормами отклонений, приведенных в пунктах 1–10 данного приложения.
При изготовлении лекарственных препаратов в виде серий внутриаптечной заготовки отклонения, допустимые в массе входящих отдельных веществ, определяются на массу входящего каждого вещества, взятую для изготовления требуемого объема (или массы) данной серии (в одной емкости от одной загрузки препарата).
При изготовлении 2 л 0,9 % раствора натрия хлорида берут массу входящего вещества 18 г, для которой допускается отклонение ± 3 %. При химическом контроле достаточно установить, что было взято не менее 17,46 г, и не более 18,54 г натрия хлорида.
Отклонения, допустимые в массе входящих отдельных веществ в лекарственных препаратах, изготовленных в виде серий внутриаптечной заготовки и изъятых из аптеки для проверки, определяются как указано выше в пункте 2 и пункте 3.
При рассмотрении изъятого на проверку лекарственного препарата по прописи "раствора натрия хлорида 0,9 % - 200 мл" при химическом контроле достаточно установить, что в растворе содержится не менее 1,71 г и не более 1,89 г натрия хлорида (отклонение ± 5 % согласно пункта 7 данного приложения).
13. При проверке лекарственных препаратов, изготовляемых в гомеопатической аптеке по индивидуальным прописям, следует пользоваться нормами отклонений, приведенными в пунктах 1-4, 8-10 данного приложения.
Приложение 2
к Правилам изготовления
лекарственных препаратов
и медицинских изделий
субъектами в сфере обращения
лекарственных средств
и медицинских изделий,
имеющими лицензию
на изготовление
лекарственных препаратов
и медицинских изделий
Форма
Норма допустимой погрешности при измерении величины кислотно-щелочного баланса
Метод измерения
Максимальная погрешность в единицах кислотно-щелочного баланса при измерении (измерения кислотно-щелочного баланса проводят в сравнении с водой очищенной или водой для инъекций)

Натрий хлориді 6 г Натрий ацетаты 2 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
16
Қан алмастырушы Петров сұйықтығы
Натрий хлориді 15 г Калий хлориді 0,2 г Кальций хлориді 1 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
17
0,5%; 1%; 3%; 5%; 7,5%; 10% Калий хлорид ерітіндісі
Калий хлориді 5 г; 10 г; 30 г; 50 г; 75 г; 100 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
18
0,25%; 0,5%; 1% глюкозамен немесе натрий хлоридімен калия хлорид ерітіндісі
Калий хлориді 2,5 г; 5 г; 10 г Глюкоза (сусызға шаққанда) 50 г немесе натрий хлориді 9 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
19
10% Кальций глюконат ерітіндісі
Кальций глюконаты 100 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
7
120оС – 8 мин.
20
0,25%; 0,5%; 1%; 5%; 10% Кальций хлорид ерітіндісі
Кальций хлориді 2,5 г; 5 г; 10 г; 50 г; 100 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
21
№ 1 кардиоплегиялық ерітінді
Натрий хлориді 4,5 г Калий хлориді 2,22 г Магний хлориді (сусызға шаққанда) 0,4 г Кальций глюконаты 0,3 г Глюкоза (сусызға шаққанда) 1 г Маннит 18 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
6 ай
120оС – 8 мин.
22
№ 3 кардиоплегиялық ерітінді
Натрий хлориді 4,5 г Калий хлориді 1,125 г Магний хлориді (сусызға шаққанда) 3,232 г Кальций глюконаты 0,3 г Глюкоза (сусызға шаққанда) 1 г Маннит 19 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
12 ай
120оС – 8 мин.
23
"Квартасоль" ерітіндісі
Натрий гидрокарбонаты 1 г Натрий ацетаты 2,6 г Натрий хлориді 4,75 г Калий хлориді 1,5 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
90
120оС – 8 мин.
24
5% Аминокапрон қышқылының ерітіндісі
Аминокапрон қышқылы 50 г Натрий хлориді 9 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
25
5%; 10% аскорбин қышқылы ерітіндісі
Аскорбин қышқылы 50 г;100 г Натрий гидрокарбонаты 23,85 г; 47,70 г Сусыз натрий сульфиті 2 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
26
1% глютамин қышқылының ерітіндісі
Глютамин қышқылы 10 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
27
1% никотин қышқылының ерітіндісі
Никотин қышқылы 10 г Натрий гидрокарбонаты 7 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
60
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
28
10%; 20% кофеин-бензоат ерітіндісі
Натрий кофеин-бензоаты 100 г; 200 г Натрий гидрототығы ерітіндісі 0,1 М-4 мл Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
29
10%; 20%; 25%; 33% магний сульфат ерітіндісі
Магний сульфаты 100 г; 200 г; 250 г; 330 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
30
0,02%; 1% метиленді көктің ерітіндісі
Метиленді көк 0,2 г; 10 г Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30

Натрия хлорида 6 г Натрия ацетата 2 г Воды для инъекций до 1 л
30
120ºС – 8 мин.
16
Жидкость Петрова кровезаменяющая
Натрия хлорида 15 г Калия хлорида 0,2 г Кальция хлорида 1 г Воды для инъекций до 1 л
30
120ºС – 8 мин.
17
Раствор калия хлорида 0,5 %; 1 %; 3 %; 5 %; 7,5 %; 10 %
Калия хлорида 5 г; 10 г; 30 г; 50 г; 75 г; 100 г Воды для инъекций до 1 л
30
120ºС – 8 мин.
18
Раствор калия хлорида 0,25 %; 0,5%; 1% с глюкозой или натрия хлоридом
Калия хлорида 2,5 г; 5 г; 10 г Глюкозы (в пересчете на безводную) 50 г или натрия хлорида 9 г Воды для инъекций до 1 л
30
120ºС – 8 мин.
19
Раствор кальция глюконата 10 %
Кальция глюконата 100 г Воды для инъекций до 1 л
7
120ºС – 8 мин.
20
Раствор кальция 0,25 %; 0,5 %; 1 %; 5 %; 10 %
Кальция хлорида 2,5 г; 5 г; 10 г; 50 г; 100 г Воды для инъекций до 1 л
30
120ºС – 8 мин.
21
Раствор кардиоплегический № 1
Натрия хлорида 4,5 г Калия хлорида 2,22 г Магния хлорида (в пересчете на безводный) 0,4 г Кальция глюконата 0,3 г Глюкозы (в пересчете на безводную) 1 г Маннита 18 г Воды для инъекций до 1 л
6 мес.
120ºС – 8 мин.
22
Раствор кардиоплегический № 3
Натрия хлорида 4,5 г Калия хлорида 1,125 г Магния хлорида (в пересчете на безводный) 3,232 г Кальция глюконата 0,3 г Глюкозы (в пересчете на безводную) 1 г Маннита 19 г Воды для инъекций до 1 л
12 мес.
120ºС – 8 мин.
23
Раствор "Квартасоль"
Натрия гидрокарбоната 1 г Натрия ацетата 2,6 г Натрия хлорида 4,75 г Калия хлорида 1,5 г Воды для инъекций до 1 л
90
120ºС – 8 мин.
24
Раствор кислоты аминокапроновой 5 %
Кислоты аминокапроновой 50 г Натрия хлорида 9 г Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
120ºС – 8 мин.
25
Раствор кислоты аскорбиновой 5 %; 10 %
Кислоты аскорбиновой 50 г; 100 г Натрия гидрокарбоната 23,85 г; 47,70 г Натрия сульфита безводного 2 г Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
120ºС – 8 мин.
26
Раствор кислоты глютаминовой 1 %
Кислоты глютаминовой 10 г Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
27
Раствор кислоты никотиновой 1 %
Кислоты никотиновой 10 г Натрия гидрокарбоната 7 г Воды для инъекций до 1 л
60
В защищенном от света месте
120ºС – 8 мин.
28
Раствор кофеина-бензоата 10 %; 20 %
Кофеина-бензоата натрия 100 г; 200 г Раствора натрия гидроокиси 0,1 М - 4 мл Воды для инъекций до 1 л
30
120ºС – 8 мин.
29
Раствор магния сульфата 10 %; 20 %; 25 %; 33 %
Магния сульфата 100 г; 200 г; 250 г; 330 г Воды для инъекций до 1 л
30
120ºС – 8 мин.
30
Раствор метиленового синего 0,02 %; 1 %
Метиленового синего 0,2 г; 10 г Воды для инъекций до 1 л
30

5,26 г натрий хлориді 4,10 г натрий ацетаты (сусызға шаққанда) 0,28 г кальций хлориді (сусызға шаққанда) 0,14 г магний хлориді (сусызға шаққанда) Калий хлориді 0,37 г Хлорсутекті қышқылдың сұйытылған ерітіндісі (8%) 0,2 мл Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
48
Рингер-Локк ерітіндісі (препаратты жеке дайындалған және стерильденген ерітінділердің теңдей көлемін араластыру арқылы алады олардың бірі натрий гидрокарбонаты ерітіндісі, екіншісі тұздары бар глюкоза)
9 г натрий хлориді
0,2 г калий хлориді 0,2 г кальций хлориді 0,2 г натрий гидрокарбонаты 1 г глюкоза (сусызға шаққанда) 1 л-ге дейін инъекцияға арналған су
Әр ерітіндінің сақтау мерзімі 30 тәулік
120оС – 8 мин.
49
0,5% Эванс көгінің ерітіндісі

Натрия хлорида 5,26 г Натрия ацетата (в пересчете на безводный) 4,10 г Кальция хлорида (в пересчете на безводный) 0,28 г Магния хлорида (в пересчете на безводный) 0,14 г Калия хлорида 0,37 г Кислоты хлороводородной разведенной (8 %) 0,2 мл Воды для инъекций до 1 л
30
120ºС – 8 мин.
48
Раствор Рингера-Локка (препарат получают путем смешивания равных объемов двух отдельно приготовленных и простерилизованных растворов, один из которых раствор натрия гидрокарбоната, другой – глюкозы с солями)
Натрия хлорида 9 г Калия хлорида 0,2 г Кальция хлорида 0,2 г Натрия гидрокарбоната 0,2 г Глюкозы (в пересчете на безводную) 1 г Воды для инъекций до 1 л
Срок хранения каждого из растворов 30 суток
120ºС – 8 мин.
49
Раствор синьки Эванса 0,5 %

Рибофлавин 0,001 г аскорбин қышқылы 0,03 г бор қышқылы 0,2 г жаңа қайнатылған тазартылған су 10 мл дейін
2
7
Жарықтан қорғалған жерде
100оС – 30 мин.
33
Рибофлавин 0,002 г аскорбин қышқылы 0,02 г глюкоза (сусызға шаққанда) 0,2 г натрий хлориді 0,05 г жаңа қайнатылған тазартылған су 10 мл дейін
2
7
Жарықтан қорғалған жерде
100оС – 30 мин.
34
Рибофлавин 0,002 г калий йодиді 0,2 г глюкоза (сусызға шаққанда) 0,2 г Трилон Б 0,003 г тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде
100оС – 30 мин.
35
Рибофлавин 0,002 г калий йодиді 0,2 г Глюкоза (сусызға шаққанда) 0,2 г трилон Б 0,003 г 1% Метилцеллюлоза ерітіндісі - 10 мл
30
30
Жарықтан қорғалған жерде
100оС – 30 мин.
36
Рибофлавин 0,002 г аскорбин қышқылы 0,02 г глюкоза (сусызға шаққанда) 0,2 г натрий метабисульфиты 0,01 г Трилон Б 0,003 г жаңа қайнатылған тазартылған су 10 мл дейін
7
30
Жарықтан қорғалған жерде
100оС – 30 мин.
37
Рибофлавин 0,002 г аскорбин қышқылы 0,02 г Глюкоза (сусызға шаққанда) 0,2 г натрий метабисульфиты 0,01 г Трилон Б 0,003 г 1% метилцеллюлоза ерітіндісі - 10 мл
7
30
Жарықтан қорғалған жерде
100оС – 30 мин.
38
0,1%; 0,25% скополамин гидробромиді ерітіндісі Құрамы: Скополамин гидробромиді (сусызға шаққанда) 0,01 г; 0,025 г натрий хлориді 0,09 г; 0,087 г тазартылған су 10 мл дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде, жабылатын шкафта
100оС – 30 мин.
39
10 %; 20% Сульфапиридазин натрий ерітіндісі Құрамы: Сульфапиридазин - натрий 1 г; 2 г тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
40
20% Сульфацил-натрий ерітіндісі Құрамы: Сульфацил-натрий 2 г натрий метабисульфиты 0,05 г гидроксид натрий ерітіндісі 1 М - 0,18 мл тазартылған су 10 мл дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
100оС – 30 мин.
41
10%; 20%; 30% Сульфацил-натрий ерітіндісі Құрамы: Сульфацил-натрий 1 г; 2 г; 3 г натрий тиосульфаты 0,015 г хлорсутек қышқылының ерітіндісі 1 М - 0,035 мл тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
Жаңа туған сәбилердің көзін инстилляциялау үшін қолдануға болады
42
3%; 5% фетанол ерітіндісі Құрамы: Фетанол 0,3 г; 0,5 г натрий хлориді 0,048 г;0,02 г тазартылған су 10 мл дейін
2 (3% ерітінді) (5% ерітінді)
15
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин
43
3% Фетанол ерітіндісі Құрамы: Фетанол 0,3 г натрий метабисульфиты 0,01 г тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
44
0,25% Физостигмин салицилат ерітіндісі Құрамы: Физостигмин салицилаты 0,025 г никотин қышқылы 0,003 г натрий метабисульфиты 0,003 г натрий хлориді 0,08 г тазартылған су 10 мл дейін
30
30
Жарықтан қорғалған жерде, жабылатын шкафта

Рибофлавина 0,001 г Кислоты аскорбиновой 0,03 г Кислоты борной 0,2 г Воды очищенной свежепрокипяченной до 10 мл
2
7
В защищенном от света месте
100ºС – 30 мин.
33
Рибофлавина 0,002 г Кислоты аскорбиновой 0,02 г Глюкозы (в пересчете на безводную) 0,2 г Натрия хлорида 0,05 г Воды очищенной свежепрокипяченной до 10 мл
2
7
В защищенном от света месте
100ºС – 30 мин.
34
Рибофлавина 0,002 г Калия йодида 0,2 г Глюкозы (в пересчете на безводную) 0,2 г Трилона Б 0,003 г Воды очищенной до 10 мл
30
30
В защищенном от света месте
100ºС – 30 мин.
35
Рибофлавина 0,002 г Калия йодида 0,2 г Глюкозы (в пересчете на безводную) 0,2 г Трилона Б 0,003 г Раствор метилцеллюлозы 1 % - 10 мл
30
30
В защищенном от света месте
100ºС – 30 мин.
36
Рибофлавина 0,002 г Кислоты аскорбиновой 0,02 г Глюкозы (в пересчете на безводную) 0,2 г Натрия метабисульфита 0,01 г Трилона Б 0,003 г Воды очищенной свежепрокипяченной до 10 мл
7
30
В защищенном от света месте
100ºС – 30 мин.
37
Рибофлавина 0,002 г Кислоты аскорбиновой 0,02 г Глюкозы (в пересчете на безводную) 0,2 г Натрия метабисульфита 0,01 г Трилона Б 0,003 г Раствора метилцеллюлозы 1 % - 10 мл
7
30
В защищенном от света месте
100ºС – 30 мин.
38
Раствор скополамина гидробромида 0,1 %; 0,25 % Состав: Скополамина Гидробромида (в пересчете на безводный) 0,01 г; 0,025 г Натрия хлорида 0,09 г; 0,087 г Воды очищенной до 10 мл
30
В защищенном от света месте, в запирающемся шкафу
100ºС – 30 мин.
39
Раствор сульфапиридазин натрия 10 %; 20 % Состав: Сульфапиридазин-натрия 1 г; 2 г Воды очищенной до 10 мл
30
30
В защищенном от света месте
120ºС – 8 мин.
40
Раствор сульфацил-натрия 20 % Состав: Сульфацил-натрия 2 г Натрия метабисульфита 0,05 г Раствора гидроксид натрия 1 М - 0,18 мл Воды очищенной до 10 мл
30
В защищенном от света месте
100ºС – 30 мин.
41
Раствор сульфацил-натрия 10 %; 20 %; 30 % Состав: Сульфацил-натрия 1 г; 2 г; 3 г Натрия тиосульфата 0,015 г Раствора кислоты хлороводородной 1 М - 0,035 мл Воды очищенной до 10 мл
30
30
В защищенном от света месте
120ºС – 8 мин.
Раствор можно использовать для инстилляции в глаза новорожденным детям.
42
Раствор фетанола 3 %; 5 % Состав: Фетанола 0,3 г; 0,5 г Натрия хлорида 0,048 г; 0,02 г Воды очищенной до 10 мл
2 (3 % раствор) (5 % раствор)
15
В защищенном от света месте
120ºС – 8 мин.
43
Раствор фетанола 3 % Состав: Фетанола 0,3 г Натрия метабисульфита 0,01 г Воды очищенной до 10 мл
30
30
В защищенном от света месте
120ºС – 8 мин.
44
Раствор физостигмина салицилата 0,25 % Состав: Физостигмина салицилата 0,025 г Кислоты никотиновой 0,003 г Натрия метабисульфита 0,003 г Натрия хлорида 0,08 г Воды очищенной до 10 мл
30
30
В защищенном от света месте, в запирающемся шкафу

10% теофиллин жақпа майы Құрамы: 10 г теофиллин 9 г эмульгатор Т-2 54 г вазелин 27 г тазартылған су 10г димексид
1 жыл
Жарықтан қорғалған жерде
5
0,2% Фурациллин жақпа майы Құрамы: 0,2 г фурацилин 0,6 г вазелин майы 99,2 г вазелин
30
Жарықтан қорғалған жерде
2. Көз жақпа майлары
6
100 г көз жақпа майларына арналған негіз Құрамы: 10 г сусыз ланолин Көз жақпа майларына арналған сортты 90 г вазелин
30
Жарықтан қорғалған жерде
7
1% немесе 2% пилокарпин жақпа майы Құрамы: 0,1 г пилокарпин гидрохлориді немесе 0,2 г 10 г көз жақпа майларына арналған негіз
30
Жарықтан қорғалған жерде, жабылатын шкафта
Асептикалық жағдайда дайындалады
8
0,5% немесе 1% тиамин жақпа майы Құрамы: тиамин бромиді 0,05 г немесе 0,1 г 10 г көз жақпа майларына арналған негіз
30
Жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындалады
Көз майына арналған негізді сусыз ланолин мен көз майына арналған вазелин сортын фарфор ыдыста сумен булап қыздыру арқылы балқыту жолымен алады. Балқыған негізді бірнеше қабат дәке арқылы сүзеді, стерильденген құрғақ шыны банкаларға құйып, пергамент қағазымен орап байлайды және жақпа майдың көлеміне қарай ауа стерилизаторында 180оС температурада 30-40 минут немесе 200оС температурада 15-25 минут стерильдейді.
5. Ұнтақтар
р/с №
Атауы, құрамы
Тәулік бойынша сақтау мерзімі 25ºС температурадан жоғары болмау керек
Сақтау шарттары
Зарасыздандыру режимі
Ескерпе
1
2
3
4
5
6
1

Мазь теофиллиновая 10 % Состав: Теофиллина 10 г Эмульгатора Т-2 9 г Вазелина 54 г Воды очищенной 27 г Димексида 10 г
1 год
В защищенном от света месте
5
Мазь фурациллиновая 0,2 % Состав: Фурацилина 0,2 г Масла вазелинового 0,6 г Вазелина 99,2 г
30
В защищенном от света месте
2. Мази глазные
6
Основа для глазных мазей 100 г Состав: Ланолина безводного 10 г Вазелина сорта для глазных мазей 90 г
30
В защищенном от света месте
7
Мазь пилокарпиновая 1 % или 2 % Состав: Пилокарпина гидрохлорида 0,1 г или 0,2 г Основы для глазных мазей 10 г
30
В защищенном от света месте, в запирающемся шкафу
Готовят в асептических условиях
8
Мазь тиаминовая 0,5 % или 1 % Состав Тиамина бромида 0,05 г или 0,1 г Основы для глазных мазей 10 г
30
В защищенном от света месте
Готовят в асептических условиях
Основу для глазных мазей получают путем сплавления ланолина безводного и вазелина сорта для глазных мазей в фарфоровой чашке при нагревании на водяной бане. Расплавленную основу процеживают через несколько слоев марли, фасуют в сухие простерилизованные стеклянные банки, обвязывают пергаментной бумагой и стерилизуют в воздушном стерилизаторе при температуре 180оС в течение 30-40 минут или при температуре 200оС в течение 15-25 минут в зависимости от объема мази.
5. Порошки
№ п/п
Наименование, состав
Срок годности в сутках при температуре не выше 25ºС
Условия хранения
Режим стерилизации
Примечание
1
2
3
4
5
6
1

0,25% Глицериндегі Люголь ерітіндісі Құрамы: 0,25 г йод 0,5 г калий йодиді 98,5 г глицерин 0,75 мл дейін тазартылған су
30
Жарықтан қорғалған жерде сарғыш шыныдағы сауыттарда
7
20% глицериндегі натрий тетрабораты ерітіндісі Құрамы: 20 натрий тетрабораты
80 г глицерин
30
8
3% сутегі асқын тотығының ерітіндісі Құрамы: Сутегі асқын тотығы (27,5-40%) - 7,5-тен 11 г-ға дейін (6,8-9,9 мл). Бастапқы препараттағы сутегі асқын тотығының нақты құрамына байланысты 0,05 г натрий бензоаты 100 мл дейін тазартылған су
2 года
Салқын, жарықтан қорғалған жерде
9
0,02% фурациллин ерітіндісі
20
Жарықтан қорғалған жерде
10
0,01% фурациллинмен 0,8% ерігіш стрептоцидтің ерітіндісі Құрамы: 0,08 г ерігіш стрептоциді
0,001 г фурациллин
0,01 г натрий тиосульфаты 10 мл дейін тазартылған су
30
Жарықтан қорғалған жерде
9. Сыртқа қолданылатын сұйықтықтарды, мұрын тамшыларын, ұнтақтар мен жақпа майларды дайындауға арналған жартылай фабрикаттар
р/с №
Атауы, құрамы
Тәулік бойынша жарамдылық мерзімі келесі температуралардан аспау керек
Сақтау шаралары
Ескертпе
25оС–тан жоғары емес

Раствор Люголя 0,25 % на глицерине Состав: Йода 0,25 г Калия йодида 0,5 г Глицерина 98,5 г Воды очищенной 0,75 мл
30
Во флаконах оранжевого стекла в защищенном от света месте
7
Раствор натрия тетрабората 20 % в глицерине Состав: Натрия тетрабората 20 г Глицерина 80 г
30
8
Раствор пероксида водорода 3 % Состав: Пероксид водорода (27,5-40 %) - от 7,5 до 11 г (6,8-9,9 мл) в зависимости от фактического содержания пероксида водорода в исходном препарате Натрия бензоата 0,05 г Воды очищенной до 100 мл
2 года
В прохладном, защищенном от света месте
9
Раствор фурациллина 0,02 %
20
В защищенном от света месте
10
Раствор стрептоцида растворимого 0,8 % с фурациллином 0,01 % Состав: Стрептоцида растворимого 0,08 г Фурациллина 0,001 г Натрия тиосульфата 0,01 г Воды очищенной до 10 мл
30
В защищенном от света месте
9. Полуфабрикаты для изготовления наружных жидкостей, капель для носа, порошков и мазей
№ п/п
Наименование, состав
Срок годности в сутках при температуре
Условия хранения
Примечание
не выше 25ºС