Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21843 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.06.2024 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 41) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.06.2024 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.06.2024 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
"____"________________2020 жыл
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 20 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-283/2020 бұйрыққа
қосымша
Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидалары

Об утверждении правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21843.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.06.2024 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 41) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.06.2024 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые правила подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников здравоохранения.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.06.2024 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
СОГЛАСОВАН
Министр труда и социальной защиты
Республики Казахстан
"____"________________2020 год
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020
Правила подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников здравоохранения

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.06.2024 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 41-тармақшасына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді және "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар денсаулық сақтау қызметкерлеріне үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау тәртібін айқындайды.
2. Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін (бұдан әрі – ҮКД) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау өлшемшарттарына сәйкес персоналды басқару қызметі және медициналық ұйымның басшысы растайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бағалау жөніндегі аккредиттелген ұйым – білім алушылардың білімі мен дағдыларын, білім алу бағдарламалары түлектерінің және денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіби даярлығын бағалауды жүзеге асыратын денсаулық сақтаудың уәкілетті органымен аккредиттелген ұйым;
2) денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму жүйесіндегі сынақ бірлігі (бұдан әрі – СБ) – кәсіптік қызметтің белгілі бір кезеңінде үздіксіз кәсіптік дамуға ықпал ететін іс-шараларға қатысу көлемі өлшемінің біріздендірілген шартты бірлігі;
3) денсаулық сақтау қызметкерлері – клиникалық немесе фармацевтикалық практикаға жіберу үшін немесе Кодекстің 27-бабына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында мамандығы (мамандануы) бойынша маман сертификаты бар мамандар;
4) денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша білім беру (бұдан әрі - қосымша білім беру) – кәсіптік білімді, машықтар мен дағдыларды қолдау, кеңейту, тереңдету және жетілдіру, сондай-ақ жаңа (қосымша) құзыреттерді игеру үшін денсаулық сақтау кадрларының білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында жүзеге асырылатын оқыту процесі;
5) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
6) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.06.2024 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников здравоохранения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работникам здравоохранения, имеющих техническое и профессиональное, послесреднее, высшее, послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение".
2. Результаты непрерывного профессионального развития (далее – НПР) работников здравоохранения подтверждаются службой управления персоналом и руководителем медицинской организации в соответствии с критериями подтверждения результатов непрерывного профессионального развития работников здравоохранения, согласно приложению 1 настоящих Правил.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аккредитованная организация по оценке – аккредитованная уполномоченным органом здравоохранения организация, осуществляющая оценку знаний и навыков обучающихся и профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ, специалистов в области здравоохранения;
2) зачетная единица в системе непрерывного профессионального развития работников здравоохранения (далее – ЗЕ) – унифицированная условная единица измерения объема участия специалиста в мероприятиях, способствующих непрерывному профессиональному развитию за определенный период профессиональной деятельности;
3) медицинский работник – физическое лицо, имеющее профессиональное медицинское образование и осуществляющее медицинскую деятельность;
4) дополнительное образование специалистов в области здравоохранения (далее – дополнительное образование) – процесс обучения, осуществляемый с целью удовлетворения образовательных потребностей кадров здравоохранения для поддержания, расширения, углубления и совершенствования профессиональных знаний, умений и навыков, а также освоения новых (дополнительных) компетенций;
5) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
6) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;

7) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – СБШ) – Қазақстан Республикасының Ұлттық сабақ сыныптауышы, ұлттық біліктілік шеңбері негізінде әзірленетін және орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және салада пайдаланылатын білімдердің, іскерліктер мен құзыреттердің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды жіктейтін құжат;
8) формалды емес білім беру – оқыту орны, мерзімдері мен нысаны ескерілмей, білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат беріле отырып жүргізілетін білім беру түрі.
4. Кодекстің 269-бабының 3-тармағына сәйкес талаптарды ескере отырып, қосымша, формалды емес білім беру нәтижелерін және қосымша құзыреттерді куәландыратын құжаттар денсаулық сақтау қызметкерлерінің ҮКД нәтижелері болып табылады.
Денсаулық сақтау мамандарының ҮКД нәтижелері Кодекстің 27-бабына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы қызметкерлерді сертификаттау үшін расталады.
5. "Денсаулық сақтау" саласының СБШ сәйкес денсаулық сақтау қызметкерлеріне біліктілік деңгейін беру немесе растау "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген) сәйкес бағалау жөніндегі аккредиттелген ұйым берген кәсіптік даярлықты бағалау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
Медицина қызметкерлері "Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатын беру", "Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маман сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер шеңберінде бағалау жөніндегі аккредиттелген ұйымның қорытындысы болған кезде "Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық сақтау саласында медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) сәйкес тәртіппен берілген немесе расталған біліктілік деңгейі ескеріле отырып мамандық (мамандандырулар) бойынша маман сертификатын алады немесе растайды.

7) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – документ, разрабатываемый на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирующий в отрасли требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли;
8) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения.
4. Результатами НПР работников здравоохранения являются документы, удостоверяющие результаты дополнительного, неформального образования, дополнительные компетенции и иные мероприятия по профессиональному развитию с учетом требований согласно пункту 3 статьи 269 Кодекса.
Результаты НПР работников здравоохранения подтверждаются для сертификации специалистов в области здравоохранения согласно статье 27 Кодекса.
5. Присвоение или подтверждение уровня квалификации, согласно ОРК сферы "Здравоохранение", работникам здравоохранения осуществляется на основании результата оценки профессиональной подготовленности, выданного аккредитованной организацией по оценке, в порядке согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763).
Медицинские работники при наличии заключения аккредитованной организации по оценке, в рамках государственных услуг "Выдача сертификата специалиста для допуска к клинической практике", "Выдача сертификата иностранного специалиста для допуска к клинической практике", получают или подтверждают сертификат специалиста по специальности (специализации) с учетом присвоенного или подтвержденного уровня квалификации, в порядке, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 "Об утверждении правил проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21818).

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.04.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау тәртібі
6. Денсаулық сақтау қызметкерлерінің соңғы 5 жылдағы ҮКД нәтижелерін денсаулық сақтау ұйымының басшысы растайды.
7. Денсаулық сақтау қызметкері ҮКД нәтижелерін куәландыратын құжаттары болған кезде негізгі жұмыс орны бойынша персоналды басқару қызметіне осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес өлшемшарттарда көзделген растайтын құжаттарды ұсынады.
Шет тілінде берілген құжаттар қазақ немесе орыс тілдеріне нотариат куәландырған аудармасымен ұсынылады.
8. ҮКД нәтижелерінің әрбір өлшемшарты үшін персоналды басқару қызметі және медициналық ұйымның басшысы СБ есептейді.
9. ҮКД-нің қорытынды нәтижесі қосымша білім, формалды емес білім және қосымша құзыреттер үшін СБ-ны қосу арқылы есептеледі.
Қосымша білім беру (біліктілікті арттыру) нәтижелері бойынша СБ осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-тарауына сәйкес соңғы 5 жыл үшін есептеледі.
Формалды емес білім беру нәтижелері бойынша СБ осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-тарауына сәйкес қосымша құзыреттер бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаның 3-тарауына сәйкес есептеледі.
10. ҮКД расталған нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
11. ҮКД нәтижелерін куәландыратын құжаттардың өлшемшарттарына қойылатын талаптарына сәйкес келмеуі ҮКД нәтижелерін растаудан бас тартуға негіз болып табылады.
3-тарау. Біліктілік деңгейін беру және растау тәртібі
12. Біліктілік деңгейін беруге немесе растауға үміткер денсаулық сақтау қызметкері бағалау жөніндегі аккредиттелген ұйымға осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес ҮКД нәтижелерін ұсынады.
Денсаулық сақтау қызметкеріне біліктілік деңгейін беру үшін:
1) білім туралы дипломымен расталған біліктілік деңгейіне сәйкес денсаулық сақтау саласында білімінің болуы;
2) бағалау жөніндегі аккредиттелген ұйымы берген кәсіптік даярлықты бағалау нәтижесі;
3) көрсетілетін қызметтердің электрондық тіркелімінен немесе кәсіптік қызмет туралы есеппен расталған, құрылымдық бөлімше басшысы қол қойған кәсіптік стандарттың талаптарына сәйкес мәлімделген біліктілік деңгейіне сәйкес келетін еңбек функцияларын орындауы;

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.04.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок подтверждения результатов непрерывного профессионального развития работников здравоохранения
6. Результаты НПР работников здравоохранения подтверждаются за последние 5 лет руководителем организации здравоохранения.
7. Работник здравоохранения при наличии удостоверяющих документов результатов НПР предоставляет в службу управления персоналом по месту основной деятельности подтверждающие документы, предусмотренные критериями, согласно приложению 1 настоящих Правил.
Документы, выданные на иностранном языке, предоставляются с нотариально заверенным переводом на казахском или русском языке.
8. Служба управления персоналом и руководитель медицинской организации начисляют ЗЕ за каждый критерий результата НПР.
9. Итоговый результат НПР рассчитывается путем суммирования ЗЕ за дополнительное образование, неформальное образование и дополнительные компетенции.
ЗЕ по результатам дополнительного образования (повышение квалификации) рассчитываются за последние 5 лет согласно Главе 1 приложения 1 к настоящим Правилам.
ЗЕ по результатам неформального образования рассчитываются согласно Главе 2 приложения 1 к настоящим Правилам, по дополнительным компетенциям - согласно Главе 3 приложения 1 к настоящим Правилам.
10. Подтвержденные результаты НПР оформляются по форме согласно приложения 2 к настоящим Правилам.
11. Основанием для отказа в подтверждении результатов НПР является несоответствие документов, удостоверяющих результаты НПР требованиям к критериям.
Глава 3. Порядок присвоения и подтверждения уровня квалификации
12. Работник здравоохранения, претендующий на присвоение или подтверждение уровня квалификации, предоставляет в аккредитованную организацию по оценке результатов НПР согласно пункту 6 настоящих Правил.
Для присвоения очередного уровня квалификации работнику здравоохранения необходимо:
1) наличие образования в области здравоохранения, соответствующего уровню квалификации, подтвержденного дипломом об образовании;
2) результат оценки профессиональной подготовленности, выданный аккредитованной организацией по оценке.
3) выполнение трудовых функций, соответствующих заявленному уровню квалификации согласно требованиям профессионального стандарта, подтвержденные отчетом из электронного регистра услуг или о профессиональной деятельности, подписанного руководителем структурного подразделения;

4) персоналды басқару қызметі және медициналық ұйым басшысы куәландырған ҮКД расталған нәтижелері қажет.
Біліктілік санатын беру туралы куәліктің қолданылу мерзімі 2021 жылғы 1 қаңтардан кейін өткен денсаулық сақтау қызметкерлері білімді бағалау және кейс-тестинг (жағдаяттық тапсырмаларды шешу) кезеңінен өтпей-ақ тиісті (баламалы) біліктілік деңгейін алуға үміткер болады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.04.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Біліктіліктің тиісті деңгейіне қол жеткізу үшін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау қызметкерлерінің ҮКД нәтижелерін растау өлшемшарттары бойынша қосымша, формалды емес білім беруді және қосымша құзыреттерді қамтитын үздіксіз кәсіптік даму іс-шаралары қажет.
14. Біліктілік деңгейлері үшін үздіксіз кәсіптік даму іс-шараларының жалпы көлемі 210 СБ құрайды.
15. Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үш халықаралық академиялық рейтингке кіретін шетелдік ұйымдарда алған қосымша және (немесе) формалды емес білімі және олардың екеуінің және одан да көбінің алғашқы 250 (екі жүз елу) позицияларының қатарында (әлемнің үздік университеттерінің әлемдік рейтингі Квакарелли Симондс (QS World University Rankings, Кьюес World University Ranking), әлем университеттерінің академиялық рейтингі (Academic Ranking of World Universities, Академик Ranking of World University), Times басылымының нұсқасы бойынша әлемнің үздік университеттерінің рейтингі, (Times Higher Education World University Rankings) Таймс Хайер Юдукейшн World University Ranking) "Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) көзделген Қазақстан Республикасында құжаттың түпнұсқасын ұсынған кезде жарамды деп танылады.
16. Денсаулық сақтау қызметкерлеріне "Білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің және денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген) бұйрығында көзделген тәртіппен бағалау жөніндегі аккредиттелген ұйым берген кәсіптік даярлықты бағалау нәтижесі негізінде бастапқы немесе кезекті біліктілік деңгейі беріледі.

4) подтвержденные результаты НПР, заверенные службой управления персоналом и руководителем медицинской организации.
Работники здравоохранения, у которых срок действия свидетельства о присвоении квалификационной категории истек после 1 января 2021 года, претендуют на получение соответствующего (эквивалентного) уровня квалификации без прохождения этапа оценки знаний и кейс-тестинг (решение ситуационных задач).
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.04.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Для достижения соответствующего уровня квалификации необходимы мероприятия НПР, включающие дополнительное, неформальное образование и дополнительные компетенции по критериям подтверждения результатов непрерывного профессионального развития работников здравоохранения согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
14. Общий объем мероприятий непрерывного профессионального развития для уровней квалификаций составляет не менее 210 ЗЕ.
15. Дополнительное и (или) неформальное образование, полученное работниками здравоохранения в зарубежных организациях, входящих в три международных академических рейтинга и в число первых 250 (двухсот пятидесяти) позиций двух и более из них (мировой рейтинг лучших университетов мира Квакарелли Саймондс (QS World University Rankings, КьюЭс Ворлд Юниверсити Ранкинг), академический рейтинг университетов мира (Academic Ranking of World Universities, Академик Ранкинг оф Ворлд Юниверситиес), рейтинг лучших университетов мира по версии издания Таймс (Times Higher Education World University Rankings, Таймс Хайер Едукейшн Ворлд Юниверсити Ранкинг), предусмотренных приказом министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800), признаются действительными в Республике Казахстан при предъявлении оригинала документа.
16. Работникам здравоохранения присваиваются начальный или очередной уровень квалификации на основании результата оценки профессиональной подготовленности, выданном аккредитованной организацией по оценке в порядке, предусмотренном приказом министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763).

17. Біліктіліктің 4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I), 7.1 (R) бастапқы деңгейлері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдарының түлектеріне денсаулық сақтау саласындағы СБШ-ға сәйкес беріледі.
18. Мамандануы бойынша біліктілік деңгейі "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен мамандандырулар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-218/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21699 болып тіркелген) шарттары сақтала отырып, негізгі мамандық шеңберінде беріледі.
19. Біліктіліктің кезекті деңгейін беру кезінде "Денсаулық сақтау" саласының СБШ белгілеген біліктілік деңгейлерінің кезектілігі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сақталады.
Санат беру туралы мерзімсіз куәліктері бар денсаулық сақтау қызметкерлері кәсіптік даярлық бағалауынан өтпей-ақ тиісті біліктілік деңгейі бар мамандық бойынша маман сертификатына куәлікті қайта ресімдей алады.
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша денсаулық сақтау қызметкерлері сол мамандық бойынша орта білімнен кейінгі немесе жоғары медициналық білім алған кезде бұрынғы жұмыс өтілі ескеріле отырып, баламалы біліктілік санатының біліктілік деңгейі сақтала отырып, маман сертификатын қайта ресімдей алады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.04.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Денсаулық сақтау
қызметкерлерінің үздіксіз
кәсіптік даму нәтижелерін
растау, біліктілік деңгейін беру
және растау қағидаларына
1-қосымша
Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау өлшемшарттары

17. Начальные уровни квалификации 4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I), 7.1 (R) присваиваются выпускникам организаций образования и научных организаций в области здравоохранения в соответствии с ОРК в сфере здравоохранения согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
18. Уровень квалификации по специализации присваивается в рамках основной специальности, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-218/2020 "Об утверждении перечня специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21699).
19. При присвоении очередного уровня квалификации соблюдается последовательность уровней квалификаций, установленная ОРК сферы "Здравоохранение" согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Работники здравоохранения, имеющие бессрочные свидетельства о присвоении категории, переоформляют их на сертификат специалиста по специальности с соответствующим уровнем квалификации без прохождения оценки профессиональной подготовленности.
Работники здравоохранения по специальности "Сестринское дело" при получении послесредного или высшего медицинского образования той же специальности переоформляют сертификат специалиста с сохранением уровня квалификации эквивалентной квалификационной категории с учетом предыдущего стажа работы.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.04.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к правилам подтверждения
результатов непрерывного
профессионального развития,
присвоения и подтверждения
уровня квалификации
работников здравоохранения
Критерии подтверждения результатов непрерывного профессионального развития работников здравоохранения

Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.04.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өлшемшарттардың атауы
Өлшемшарттарға қойылатын талаптар
Өлшемшарттардың бірлігі
Растайтын құжат
1
2
3
4
5
1-тарау. Қосымша білім
1
Қосымша білім (біліктілікті арттыру циклдері)
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес; білім беру бағдарламасының деңгейіне сәйкес; сағаттардың немесе кредиттердің санын көрсету

Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 01.04.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование критерия
Требование к критерию
Единица измерения
Подтверждающий документ
1
2
3
4
5
Глава 1. Дополнительное образование
1
Дополнительное образование (цикл повышения квалификации)
в соответствии с профилем заявляемой специальности; в соответствии с уровнем образовательной программы; указание количества часов или кредитов

1 сағат = 1 сынақ бірлігі;
біліктілікті арттырудан өткені туралы куәліктің көшірмесі
2-тарау. Формалды емес білім беру
2.
Мамандық бейіні бойынша тағылымдама
облыстық, қалалық, республикалық маңызы бар
1 апта = 10 сынақ бірлігі
тағылымдаманың жеке жоспарының орындалуы туралы есептің көшірмесі, тағылымдама барысында алған білімі, машығы мен дағдылары туралы ақпарат, тағылымдама қорытындысы бойынша құрылымдық бөлімше басшысының денсаулық сақтау саласындағы маманға пікірі
халықаралық маңызы бар
1 апта = 30 сынақ бірлігі
3.
Күндізгі оқыту семинарларына, тренингтерге, шеберлік сыныптарға қатысу
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес; сағаттардың немесе кредиттердің санын көрсету
1 сағат = 0,5 есептік бірлік;
оқудан өткені туралы куәліктің көшірмесі
4.
Вебинарларға, онлайн курстарға, қашықтықтан оқыту технологияларын пайдалана отырып өткізілетін өзге де оқыту іс-шараларына қатысу
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес; сағаттардың немесе кредиттердің санын көрсету
1 сағат = 0,5 сынақ бірліктері
оқудан өткені туралы куәліктің көшірмесі
3-тарау. Қосымша құзыреттер
5.
Съезд, Конгресс, конференциялар жұмысына қатысу
облыстық, республикалық маңызы бар қалалар
1 күн – 5 сынақ бірлігі, баяндамамен – 10 сынақ бірлігі
баяндамашының Т.А.Ә., тақырыбы, өткізу орны, өткізуді ұйымдастырушы, күні көрсетілген конференция қатысушысының құжаты және (немесе) бағдарламасы
республикалық маңызы
1 күн – 10 сынақ бірлігі, баяндамамен - 50 сынақ бірлігі
халықаралық маңызы
1 күн - 40 сынақ бірлігі , баяндамамен - 100 сынақ бірлігі
6.
Монографияны, нұсқаулықтарды, әдістемелік ұсынымдарды жариялау
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес; бірінші автор немесе моноавторлық
1 монография = 180 сынақ бірлігі; нұсқаулық, әдістемелік ұсынымдар = 30 сынақ бірлігі.
жарияланған монографияның, нұсқаулықтардың, әдістемелік ұсынымдардың электрондық көшірмесі, бірінші автор
7.
Оқулық (кітаптар)
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес; бірінші автор немесе моноавторлық.
1 оқулық (кітап) = 180 сынақ бірлігі
жарияланған оқулықтың (кітаптың) электрондық көшірмесі)
8.
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті ұсынған тізбеге кіретін басылымдарда ғылыми мақала жариялау
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес; бірінші 3 авторға
1 бап = 20 сынақ бірлігі
жарияланған мақаланың электрондық көшірмесі, алғашқы 3 автор
9.
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті ұсынған тізбеге кірмейтін республикалық және шетелдік басылымдарда мақаласын жариялау
бірінші 3 авторға

1 час = 1 зачетной единице
копия свидетельства о прохождении повышения квалификации
Глава 2. Неформальное образование
2
Стажировка по профилю специальности
областного, городского, республиканского значения
1 неделя = 10 зачетных единиц
копия отчета о выполнении индивидуального плана стажировки, информация о приобретенных в ходе стажировки знаний, умений и навыков, отзыв руководителя структурного подразделения на специалиста в области здравоохранения по итогам стажировки
международного значения
1 неделя = 30 зачетные единицы
3
Участие в очных обучениях семинарах, тренингах, мастер-классах
в соответствии с профилем заявляемой специальности; указание количества часов или кредитов
1 час = 0,5 зачетная единица
копия свидетельства о прохождении обучения
4
Участие в вебинарах, онлайн курсах, иных обучающих мероприятиях, проводимых с использованием технологий дистанционного обучения
в соответствии с профилем заявляемой специальности; указание количества часов или кредитов
1 час = 0,5 зачетная единицы
копия свидетельства о прохождении обучения
Глава 3. Дополнительные компетенции
5
Участие в работе съезда, конгресса, конференции
областного, городского значения
1 день = 5 зачетных единиц; доклад = 10 зачетных единиц
документ участника и (или) программа конференции с указанием Ф.И.О. докладчика, темы, места проведения, организатора проведения, даты
республиканского значения
1 день = 10 зачетных единиц; доклад = 50 зачетных единиц
международного значения
день = 40 зачетных единиц; доклад = 100 зачетных единиц
6
Публикация монографии, руководства, методических рекомендаций
в соответствии с профилем заявляемой специальности; первым автором или в моноавторстве
1 монография = 180 зачетных единиц; руководство, методические рекомендации = 30 зачетных единиц
электронная копия опубликованной монографии, руководства, методических рекомендаций, первый автор
7
Публикация учебника (книги)
в соответствии с профилем заявляемой специальности; первым автором или в моноавторстве
1 учебник (книга) = 180 зачетных единиц
электронная копия опубликованного учебника (книги)
8
Публикация научной статьи в изданиях, входящих в перечень рекомендованных Комитетом по обеспечению качества в науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики
в соответствии с профилем заявляемой специальности; первым 3 авторам
1 статья = 20 зачетных единиц
электронная копия опубликованной статьи, первые 3 автора
9
Публикация статьи по в республиканских и зарубежных изданиях, не входящих в перечень рекомендованных Комитетом по обеспечению качества в науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики
в соответствии с профилем заявляемой специальности; первым 3 авторам

1 бап = 10 сынақ бірлігі
жарияланған мақаланың электрондық көшірмесі, алғашқы 3 автор
10.
Scopus, Web of Science, Springer индекстелетін басылымдарда жариялау
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес
1 мақала, журналдың квартилі Q4 = 90 сынақ бірлігі, 1 мақала, журналдың квартилі Q3= 120 сынақ бірлігі, 1 мақала, журналдың квартилі Q2 = 150 сынақ бірлігі, 1 мақала, журналдың квартилі Q1= 180 сынақ бірлігі.
Scopus, Web of Science, Springer дерекқорында жарияланған мақалаға сілтеме
11.
Патент алу
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес
1 республикалық деңгейдегі патент = 60 сынақ бірлігі; 1 шетелдік деңгейдегі патент = 180 сынақ бірлігі.
патенттің көшірмесі
12.
Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік туралы куәлік алу
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес
1 куәлік = 30 сынақ бірлігі
зияткерлік меншік туралы куәліктің көшірмесі
13.
Тәлімгерлік, педагогикалық қызмет
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес
жыл бойы медициналық білім беру ұйымдарының білім алушылары үшін тәлімгер немесе ментор ретінде = 10 сынақ бірлігі
медициналық ұйымның тәлімгер тағайындау туралы бұйрығының көшірмесі, және (немесе) тәлімгерлік және (немесе) менторлық бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік
14.
Жас және жаңадан қабылданған мамандарға тәлімгерлік
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес
жыл ішінде тәлімгер ретінде = 10 сынақ бірлігі
тәлімгер тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі
15.
Практикалық қызметке диагностика емдеу, аурудың профилактикасы инновациялық ғылыми немесе практикалық әдістемені енгізу
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес
1 ендіру актісі = 60 сынақ бірлігі
денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті органының қатысуымен ендіру актісі
16.
Кәсіби қауымдастыққа мүшелік
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес; растау кезінде кемінде 1 жыл белсенді мүшелік.
өңірлік деңгей = 10 сынақ бірлігі; Республикалық деңгей = 30 сынақ бірлігі; Халықаралық деңгей = 60 сынақ бірлігі.
сараптамалық қызметті растайтын құжаттың көшірмесі
17.
Сараптама органдарына мүшелік
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес; растау кезінде 5 жыл ішінде кемінде 1 жыл белсенді мүшелік
республикалық деңгей = 90 сынақ бірлігі
сараптамалық қызметті растайтын құжаттың көшірмесі
18.
Сараптамалық және (немесе) жаттықтырушылар қызметі
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес; растау сәтіне бір жыл ішінде
1 құжат = 10 сынақ бірлігі
сараптамалық және жаттықтырушылық қызметті растайтын құжаттың көшірмесі
19.
Нормативтік құқықтық және өзге де регламенттеуші актілерді әзірлеуге қатысу
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес; республикалық деңгейдегі (клиникалық хаттамалар, клиникалық мейіргерлік нұсқаулықтар, операциялық рәсімдердің стандарттары, салалық бағдарламалар, білім берудің мемлекеттік стандарттары)

1 статья = 10 зачетных единиц
электронная копия опубликованной статьи, первые 3 автора
10
Публикация научной статьи в изданиях, индексируемых в Scopus, WebofScience, Springer
в соответствии с профилем заявляемой специальности
1 статья, квартиль журнала Q4 = 90 зачетных единиц; 1 статья, квартиль журнала Q3 = 120 зачетных единиц; 1 статья, квартиль журнала Q2 = 150 зачетных единиц; 1 статья, квартиль журнала Q1= 180 зачетных единиц
ссылка на опубликованную статью в базе данных Scopus, Web of Science, Springer
11
Получение патента
в соответствии с профилем заявляемой специальности
1 патент республиканского уровня = 60 зачетных единиц; 1 патент зарубежного уровня = 180 зачетных единиц
копия патента
12
Получение свидетельства об интеллектуальной собственности Республики Казахстан
в соответствии с профилем заявляемой специальности
1 свидетельство = 30 зачетных единиц
копия свидетельства об интеллектуальной собственности
13
Наставничество, педагогическая деятельность
в соответствии с профилем заявляемой специальности
в течение года в качестве наставника или ментора для обучающихся медицинских организаций образования = 10 зачетных единиц
копия приказа медицинской организации о назначении наставником, и (или) свидетельство о повышении квалификации по наставничеству и (или) менторству
14
Наставничество для молодых и вновь принятых специалистов
в соответствии с профилем заявляемой специальности
в течение года в качестве наставника = 10 зачетных единиц
копия приказа о назначении наставником
15
Внедрение в практическую деятельность инновационной научной или практической методики диагностики лечения, профилактики заболевания
в соответствии с профилем заявляемой специальности
1 акт внедрения = 60 зачетных единиц
акт внедрения с участием местного органа управления здравоохранением
16
Членство в профессиональной ассоциации
в соответствии с профилем заявляемой специальности; не менее чем 1 год с активным членством на момент подтверждения
регионального уровня = 10 зачетных единиц; республиканского уровня = 30 зачетных единиц; международного уровня = 60 зачетных единиц
копия документа, подтверждающего членство
17
Членство в экспертных органах
в соответствии с профилем заявляемой специальности; в течение 5 лет не менее чем 1 год с активным членством на момент подтверждения
республиканского уровня = 90 зачетных единиц
копия документа, подтверждающего экспертную деятельность
18
Экспертная и (или) тренерская деятельность
в соответствии с профилем заявляемой специальности;
в течение года на момент подтверждения
1 документ = 10 зачетных единиц
копия документа, подтверждающего экспертную и тренерскую деятельность
19
Участие в разработке нормативно-правовых и иных регламентирующих актов
в соответствии с профилем заявляемой специальности;
республиканского уровня (клинические протоколы, клинические сестринские руководства, стандарты операционных процедур, отраслевые программы, государственные стандарты образования)

1 құжат = 30 сынақ бірлігі
жұмыс тобының құрамы туралы бұйрықтың көшірмесі
20.
Білім алушылардың білімі мен дағдыларын, денсаулық сақтау саласындағы түлектер мен мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау жөніндегі аккредиттелген ұйымның емтихан материалының (тест сұрақтары және клиникалық сценарийлер) мазмұндық немесе тесттілік сараптамасына қатысу
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес;
50 тест сұрақтары =1 сынақ бірлігі; 10 клиникалық сценарий = 1 сынақ бірлігі
емтихан материалдарын сараптау актісінің көшірмесі
21.
Медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуын (болмауын) анықтау және оны растау мақсатында тәуелсіз сараптама комиссиясының жұмысына қатысу
мәлімделген мамандық бейініне сәйкес растау сәтінде 5 жыл ішінде
1 құжат = 90 сынақ бірлігі
сарапшының қатысуы туралы тәуелсіз сараптама комиссиясы отырысының хаттамасынан үзінді және тәуелсіз сараптама комиссиясының құрамын бекіту туралы бұйрықтың көшірмесі
22.
Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.04.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Денсаулық сақтау
қызметкерлерінің үздіксіз
кәсіптік даму нәтижелерін
растау, біліктілік деңгейін беру
және растау қағидаларына
2-қосымша
нысан
Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)_____________________________

1 документ = 30 зачетных единиц
копия приказа о составе рабочей группы
20
Участие в содержательной или тестологической экспертизе экзаменационного материала (тестовые вопросы и клинические сценарии) аккредитованной организации по оценке знаний и навыков обучающихся, профессиональной подготовленности выпускников и специалистов в области здравоохранения
в соответствии с профилем заявляемой специальности
50 тестовых вопросов = 1 зачетная единица; 10 клинических сценариев = 1 зачетная единица
копия акта экспертизы экзаменационного материала
21
Участие в работе независимой экспертной комиссии в целях установления и подтверждения наличия (отсутствия) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности
в соответствии с профилем заявляемой специальности в течение 5 лет на момент подтверждения
1 документ = 90 зачетных единиц
выписка из протокола заседания независимой экспертной комиссии об участии эксперта и копия приказа об утверждении состава независимой экспертной комиссии
22
Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 01.04.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2 к правилам
подтверждения результатов
непрерывного профессионального
развития, присвоения
и подтверждения уровня
квалификации работников
здравоохранения
Форма
Подтверждение результатов непрерывного профессионального развития работников здравоохранения
1. Фамилия, имя, отчество (при наличии) ___________________________

2. Мәлімделген мамандық ___________________________________
3. Денсаулық сақтау қызметкерінің жалпы жұмыс өтілі (жылы, айы, күні)_______
4. Мәлімделген мамандық бойынша жұмыс өтілі (жылы, айы, күні) ___
5. Қазіргі уақыттағы жұмыс орны _______________________________
6. Атқаратын лауазымы _______________________________________
7. Мәлімделген мамандық бойынша еңбек қызметі (мәлімделген мамандық бойынша үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау сәтінде)
Қабылданған күні
Босатылған күні
Жұмыс орны
Атқаратын лауазымы
Бұйрық нөмірі
Бұйрықтың шыққан күні

2. Заявляемая специальность ______________________________________
3. Общий стаж работника здравоохранения (лет, месяцев, дней) ________
4. Стаж работы по заявляемой специальности (лет, месяцев, дней) _______
5. Место работы в настоящее время _________________________________
6. Занимаемая должность _________________________________________
7. Трудовая деятельность по заявляемой специальности
(на момент подтверждения результатов непрерывного профессионального
развития по заявляемой специальности)
Дата приема
Дата увольнения
Место работы
Занимаемая должность
Номер приказа
Дата издания приказа

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.04.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үздіксіз кәсіптік даму іс-шарасының атауы
1
Салалық біліктілік шеңберінің деңгейлері
4.0;
5.0;
6.0;
7.0 (I);
7.1 (R)
4.1;
5.1;
6.1;
7.1 (I);
7.2 (R)
4.2;
5.2;
6.2;
7.2 (I);
7.3 (R)
4.3;
5.3;
6.3;
7.3 (I);
7.4 (R)
Біліктілік санаты
Біліктілік санаты жоқ
Екінші біліктілік санаты
Бірінші біліктілік санаты
Жоғары біліктілік санаты
2
Үздіксіз кәсіптік даму іс-шараларының жалпы көлемі (қосымша білім берудің, формалды емес білім берудің және қосымша құзыреттердің сынақ бірліктерінің сомасы)
-
5 жыл ішінде кемінде 210 сынақ бірлігі
немесе сақтандыру жағдайын сараптау кезінде Тәуелсіз сараптама комиссиясына қатысу, соңғы 3 жылда кемінде 3 рет.
5 жыл ішінде кемінде 210 сынақ бірлігі
немесе сақтандыру жағдайын сараптау кезінде Тәуелсіз сараптама комиссиясына қатысу, соңғы 3 жылда кемінде 3 рет.
5 жыл ішінде кемінде 210 сынақ бірлігі
немесе сақтандыру жағдайын сараптау кезінде тәуелсіз сараптама комиссиясына қатысу, соңғы 3 жылда кемінде 3 рет.
3
Қосымша білімі
-
базалық немесе орта деңгейдегі біліктілікті арттырудың кемінде 150 сынақ бірлігі (сағат)
орта немесе жоғары деңгейдегі біліктілікті арттырудың кемінде 120 сынақ бірлігі (сағат)
жоғары немесе мамандандырылған деңгейдегі біліктілікті арттырудың кемінде 60 сынақ бірлігі (сағат)
Формалды емес білімі және қосымша құзыреттер
-
кемінде 60 сынақ бірлігі
кемінде 90 сынақ бірлігі
кемінде 150 сынақ бірлігі
Денсаулық сақтау
қызметкерлерінің үздіксіз
кәсіптік даму нәтижелерін
растау, біліктілік деңгейін беру
және растау қағидаларына
4-қосымша
Бастапқы біліктілік деңгейлері.
СБШ біліктілік деңгейі
Денсаулық сақтау саласындағы білім деңгейі
4.0
техникалық және кәсіптік білім
5.0
орта білімнен кейінгі білім (қолданбалы бакалавриат)
6.0
жоғары білім (академиялық бакалавриат)
7.0 (I)
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (игерілген бакалавриат бағдарламасы негізінде магистратура) және (немесе) практикалық жұмыс тәжірибесі;
немесе жоғары базалық медициналық білім (интернатура) және (немесе) үздіксіз интеграцияланған медициналық білім
7.1 (R)
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (резидентура)
сертификаттау курсы (мамандандыру үшін*)
8
PhD Докторантура, PhD докторы ғылыми дәрежесі, (Медицина ғылымдарының кандидаттары, медицина ғылымдарының докторы) немесе жоғары медициналық білім және саладағы басқару жұмысының тәжірибесі.
Денсаулық сақтау
қызметкерлерінің үздіксіз
кәсіптік даму нәтижелерін
растау, біліктілік деңгейін беру
және растау қағидаларына
5-қосымша
Біліктіліктің кезекті деңгейлері
Денсаулық сақтау саласындағы білім деңгейі
СБШ біліктілік деңгейі
Біліктілік санаты
Біліктіліктің алдыңғы деңгейін алған күннен бастап мәлімделген мамандық және (немесе) мамандану бойынша үздіксіз жұмыс өтілінің болуы
Техникалық және кәсіптік білім
4.1
екінші
кемінде 5 жыл
4.2
бірінші
кемінде 4 жыл
4.3
жоғары
кемінде 3 жыл
Орта білімнен кейінгі білім (қолданбалы бакалавриат)
5.1
екінші
кемінде 5 жыл
5.2
бірінші
кемінде 4 жыл
5.3
жоғары
кемінде 3 жыл
Жоғары білім (академиялық бакалавриат)
6.1
екінші
кемінде 5 жыл
6.2
бірінші
кемінде 4 жыл
6.3
жоғары
кемінде 3 жыл
Негізгі медициналық білім (интернатура)
7.1 (I)
екінші
кемінде 5 жыл
7.2(I)
бірінші
кемінде 4 жыл
7.3(I)
жоғары
кемінде 3 жыл
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (клиникалық ординатура, қайта даярлау, резидентура)
7.2 (R)
екінші
кемінде 5 жыл
7.3(R)
бірінші
кемінде 4 жыл

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.04.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование мероприятия непрерывного профессионального развития
1
Уровни отраслевой рамки квалификаций
4.0;
5.0;
6.0;
7.0 (I);
7.1 (R)
4.1;
5.1;
6.1;
7.1 (I);
7.2 (R)
4.2;
5.2;
6.2;
7.2 (I);
7.3 (R)
4.3;
5.3;
6.3;
7.3 (I);
7.4 (R)
Квалификационная категория
Без квалификационной категории
Вторая квалификационная категория
Первая квалификационная категория
Высшая квалификационная категория
2
Общий объем мероприятий непрерывного профессионального развития (сумма зачетных единиц дополнительного образования, неформального образования и дополнительных компетенций)
-
не менее 210
зачетных единиц
за 5 лет
либо участие в Независимой экспертной комиссии при экспертизе страхового случая, не менее 3 раз за последние 3 года.
не менее 210
зачетных единиц
за 5 лет либо
участие в Независимой экспертной комиссии при экспертизе страхового случая, не менее 3 раз за последние 3 года.
не менее 210 зачетных единиц
за 5 лет либо
участие в Независимой экспертной комиссии при экспертизе страхового случая, не менее 3 раз за последние 3 года.
3
Дополнительное образование
-
не менее 150 зачетных единиц (часов) повышения квалификации базового или среднего уровня
не менее 120 зачетных единиц (часов) повышения квалификации среднего или высшего уровня
не менее 60 зачетных единиц (часов) повышения квалификации высшего или специализированного уровня
Неформальное образование и дополнительные компетенции
-
не менее 60 зачетных единиц
не менее 90 зачетных единиц
не менее 150 зачетных единиц
Приложение 4
к правилам подтверждения
результатов непрерывного
профессионального развития,
присвоения и подтверждения
уровня квалификации
работников здравоохранения
Начальные уровни квалификации
Уровень квалификации ОРК
Уровень образования в области здравоохранения
4.0
техническое и профессиональное образование
5.0
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
6.0
высшее образование (академический бакалавриат)
7.0 (I)
Послевузовское образование (магистратура на основе освоенной программы бакалавриата) и(или) практический опыт работы;
или высшее базовое медицинское образование (интернатура) и (или) непрерывное интегрированное медицинское образование
7.1 (R)
послевузовское образование (резидентура)
сертификационный курс (для специализации*)
8
Докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, (кандидаты медицинских наук, доктора медицинских наук) или высшее медицинское образование и опыт управленческой работы в отрасли.
Приложение 5
к правилам подтверждения
результатов непрерывного
профессионального развития,
присвоения и подтверждения
уровня квалификации
работников здравоохранения
Очередные уровни квалификации
Уровень образования в области здравоохранения
Уровень квалификации ОРК
Квалификационная категория
Наличие непрерывного стажа работы по заявляемой специальности и (или) специализации с даты получения предыдущего уровня квалификации
Техническое и профессиональное образование
4.1
вторая
не менее 5 лет
4.2
первая
не менее 4 лет
4.3
высшая
не менее 3 лет
Послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
5.1
вторая
не менее 5 лет
5.2
первая
не менее 4 лет
5.3
высшая
не менее 3 лет
Высшее образование (академический бакалавриат)
6.1
вторая
не менее 5 лет
6.2
первая
не менее 4 лет
6.3
высшая
не менее 3 лет
Базовое медицинское образование (интернатура)
7.1(I)
вторая
не менее 5 лет
7.2(I)
первая
не менее 4 лет
7.3(I)
высшая
не менее 3 лет
Послевузовское образование (клиническая ординатура, переподготовка, резидентура)
7.2(R)
вторая
не менее 5 лет
7.3(R)
первая
не менее 4 лет

7.4(R)
жоғары
кемінде 3 жыл
Медицина ғылымдарының кандидаты, медицина ғылымдарының докторы, PhD
8

7.4(R)
высшая
не менее 3 лет
Ученая степень кандидата медицинских наук, доктора медицинских наук, PhD
8