Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-334/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22007 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 9-бабының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Мынадай:
1) "Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 150 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10970 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 5 маусымда жарияланған);
2) "Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 150 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сактау министрі міндетін атқарушының 2017 жылғы 5 мамырдағы № 251 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 15276 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 11 шілдеде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 30 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-334/2020
бұйрығымен бекітілген
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидалары

Об утверждении правил проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-334/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22007.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 9 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 150 "Об утверждении Правил проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10970, опубликован 5 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 мая 2017 года № 251 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 150 "Об утверждении Правил проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15276, опубликован 11 июля 2017 года Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-334/2020
Правила проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шiлдедегi Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленген және санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы жүргізу тәртібін айқындайды.
2. осы Қағидаларда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) лауазымды тұлға – Кодекске сәйкес мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға уәкілетті және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде санитариялық-карантиндік бақылауды жүзеге асыратын санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды тұлғасы:
Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігері және оның орынбасарлары, тиісті аумақтардағы және көліктегі бас мемлекеттік санитариялық дәрігерлер, олардың орынбасарлары;
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның басшылары, олардың орынбасарлары мен мамандары;
тиісті аумақтардағы және көліктегі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің басшылары, олардың орынбасарлары мен мамандары;
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігінің ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
2) орындаушы – санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы жүзеге асыратын мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен ұйымдары, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аттестатталған сарапшылар;
3) тапсырыс беруші – санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізуге тапсырыс беретін заңды және жеке тұлғалар;
4) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саласындағы мемлекеттік саясатты, Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілермен және өзге де заңнама актілерімен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау мен қадағалауды іске асыратын мемлекеттік орган.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы жобалардың санитариялық-эпидемиологиялық сараптамасын қоспағанда, санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің, кеден органдарының лауазымды адамдарының қаулылары немесе нұсқамалары және жеке немесе заңды тұлғалардың өтініштері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдары мен ұйымдары құзыреттері шегінде жүргізеді.
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама мемлекеттік материалдық резервте сақтаудағы, жарамдылық мерзімі өткен тамақ өнімдерін кәдеге жаратуды жүргізу мүмкіндігін айқындау үшін жүргізіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10) статьи 9 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы.
2. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) должностное лицо – должностное лицо санитарно-эпидемиологической службы, уполномоченное в соответствии с Кодексом осуществлять государственный санитарно-эпидемиологический контроль и надзор и осуществляющее санитарно-карантинный контроль в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза:
Главный государственный санитарный врач Республики Казахстан и его заместители, главные государственные санитарные врачи на соответствующих территориях и транспорте, их заместители;
руководители, их заместители и специалисты государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
руководители, их заместители и специалисты территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующих территориях и транспорте;
руководители и специалисты структурных подразделений Министерства обороны Республики Казахстан, органов национальной безопасности и внутренних дел, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) исполнитель – государственные органы и организации санитарно-эпидемиологической службы, эксперты, аттестованные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, осуществляющие санитарно-эпидемиологическую экспертизу;
3) заказчик – физические и юридические лица, предоставляющие заказ на проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы;
4) государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения – государственный орган, реализующий государственную политику в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроль и надзор за соблюдением требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и иными законодательными актами Республики Казахстан.
3. Санитарно-эпидемиологическая экспертиза проводится государственными органами и организациями санитарно-эпидемиологической службы в пределах компетенции по постановлениям или предписаниям должностных лиц санитарно-эпидемиологической службы, таможенных органов и заявлениям физических или юридических лиц, за исключением санитарно-эпидемиологической экспертизы проектов.
Санитарно-эпидемиологическая экспертиза проводится для определения возможности проведения утилизации пищевой продукции с истекшим сроком годности, находящейся на хранении в государственном материальном резерве.

4. Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың құрамында Кодекстің 46-бабының 3-тармағында көзделген жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін тапсырыс беруші халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларында айқындалған тізбеге сәйкес құжаттарды орындаушыға жібереді.
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен ұйымдарында Кодекстің 46-бабының 3-тармағында көзделмеген объектілерге, жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін тапсырыс беруші орындаушыға мынадай құжаттарды:
1) Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтінішті;
2) қоршаған ортаға, санитариялық қорғау аймақтары мен санитариялық-қорғаныш аймақтарына, шикізатқа және өнімге зиянды заттар мен физикалық факторлардың жол берілетін шекті шығарындылары мен жол берілетін шекті төгінділері бойынша нормативтік құжаттама жобаларын жібереді.
5. Заңды және жеке тұлғалардың өтініштері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы жүргізу үшін олар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларына сәйкес қаржыландыруды қамтамасыз етеді және қажетті құжаттаманы ұсынады.
2-тарау. Лауазымды тұлғаның қаулылары бойынша өнімдерге санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу тәртібі
6. Зерттеулер жүргізу үшін өнімдердің сынамаларын (үлгілерін) (бұдан әрі – сынамалар) іріктеуді тексерілетін субъектінің басшысының немесе өкілінің немесе тексерілетін субъектінің уәкілетті тұлғасының қатысуымен лауазымды тұлға жүргізеді және өнімнің сынамаларын іріктеу актісімен (бұдан әрі – акт) куәландырылады. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау шеңберінде өнімдердің сынамаларына іріктеу жүргізу кезінде өнімді сатып алу фактісін растайтын құжатпен қосымша куәландырылады. Іріктелген сынамалар жинақталады, қаптамаланады және пломбаланады (мөрленеді).
7. Акт Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша үш данада жасалады.
8. Актінің барлық даналарына өнім сынамасын іріктеген лауазымды тұлға және тексерілетін субъектінің басшысы немесе өкілі немесе тексерілетін субъектінің уәкілетті тұлғасы қол қояды. Актінің бірінші данасы санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін лауазымды тұлғаның қаулысы бойынша өнім үлгілерімен бірге санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің (бұдан әрі – Ұйым) мемлекеттік ұйымдарына жіберіледі. Актінің екінші данасы субъектінің тексеретін басшында қалады. Актінің үшінші данасы өнім сынамасын іріктеуді жүзеге асырған лауазымды тұлғада сақталады.

4. Для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы проектов в составе комплексной вневедомственной экспертизы, предусмотренной пунктом 3 статьи 46 Кодекса, заказчик направляет исполнителю документы согласно перечню, определенному правилами оказания государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы объектов, проектов в государственных органах и организациях санитарно-эпидемиологической службы, не предусмотренных в пункте 3 статьи 46 Кодекса заказчик направляет исполнителю следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложениям 1 и 2 к Правилам;
2) проекты и нормативную документацию по предельно допустимым выбросам и предельно допустимым сбросам вредных веществ и физических факторов в окружающую среду, зонам санитарной охраны и санитарно-защитных зонам, на сырье и продукцию.
5. Для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы по заявлениям физических и юридических лиц ими обеспечивается финансирование и представляется необходимая документация в соответствии с правилами оказания государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Глава 2. Порядок проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы продукции по постановлениям должностного лица
6. Отбор проб (образцов) продукции (далее – пробы) для проведения исследований, проводит должностное лицо в присутствии руководителя или представителя проверяемого субъекта или уполномоченного лица проверяемого субъекта и удостоверяется актом отбора проб продукции (далее – акт). При проведении отбора продукции в рамках профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора дополнительно удостоверяется документом, подтверждающим факт приобретения продукции. Отобранные пробы укомплектовываются, упаковываются и пломбируются (опечатываются).
7. Акт составляется в трех экземплярах по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Кодекса.
8. Все экземпляры акта подписываются должностным лицом, отобравшим пробы продукции и руководителем проверяемого субъекта. Первый экземпляр акта по постановлению должностного лица вместе с пробами продукции направляется в государственные организации санитарно-эпидемиологической службы (далее – Организация) для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы. Второй экземпляр акта остается у руководителя проверяемого субъекта. Третий экземпляр акта отбора хранится у должностного лица, осуществившего отбор проб продукции.

9. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін акті жасалғаннан және өнімдердің сынамалары іріктелгеннен кейін лауазымды тұлға Қағидалардың 20-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу туралы қаулыны (бұдан әрі – Қаулы) шығарады.
10. Қаулы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жасалады. Бірінші дана Ұйымға жіберіледі. Екінші дана лауазымды тұлғада сақталады.
11. Сынамаларды іріктейтін лауазымды тұлға олардың сақталуын және Ұйымға уақтылы жеткізілуін қамтамасыз етеді.
3-тарау. Лауазымды тұлғаның нұсқамалары бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу тәртібі
12. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу туралы нұсқаманы (бұдан әрі – Нұсқама) электр-магниттік өрістерге, қоршаған ортаның физикалық факторларына өлшеулер, радиологиялық өлшеулер (бұдан әрі – өлшеулер) және санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг шеңберінде өнімге сараптама жүргізу үшін лауазымды адам шығарады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.10.2023 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Нұсқама Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жасалады. Бірінші дана Ұйымға жіберіледі. Екінші дана лауазымды тұлғада сақталады.
14. Өлшеулер жүргізу үшін тексерілетін субъектінің лауазымды тұлғасының, басшысының немесе өкілінің немесе тексерілетін субъектінің уәкілетті адамының міндетті түрде қатысуымен Ұйымның қызметкерлері тартылады және Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілетін нысан бойынша өлшеулер хаттамасымен куәландырылады.
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын өнімге қатысты нұсқама бойынша өнім сынамаларын алуды Ұйым қызметкерлері жүргізеді және өнімді сатып алу фактісін растайтын құжатпен куәландырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.10.2023 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Өлшеулер хаттамасы үш данада жасалады. Өлшеулер хаттамасының бірінші данасы лауазымды тұлғаның нұсқамасы бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін Ұйымға жіберіледі. Өлшеулер хаттамасының екінші данасы тексерілетін субъектінің басшысында қалады. Өлшеулер хаттамасының үшінші данасы лауазымды тұлғада сақталады.
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын өнімге қатысты санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг қорытындылары бойынша өнімді санитариялық-эпидемиологиялық сараптау хаттамасы екі данада жасалады. Хаттаманың бірінші данасы Ұйымда қалады, хаттаманың екінші данасы нұсқама берген лауазымды адамда сақталады.

9. После составления акта и отбора проб продукции для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы должностным лицом выносится постановление о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы (далее – Постановление), за исключением случая, предусмотренного пунктом 20 Правил.
10. Постановление составляется в двух экземплярах по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Первый экземпляр направляется в Организацию. Второй экземпляр хранится у должностного лица.
11. Должностное лицо, отбирающее пробы, обеспечивает их сохранность и своевременность доставки в Организацию.
Глава 3. Порядок проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы по предписаниям должностного лица
12. Предписание о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы (далее – Предписание) выносится должностным лицом для проведения замеров электромагнитных полей, физических факторов окружающей среды, радиологических замеров (далее – замеры) и экспертизы продукции в рамках санитарно-эпидемиологического мониторинга.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 13.10.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Предписание составляется в двух экземплярах по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Первый экземпляр направляется в Организацию. Второй экземпляр хранится у должностного лица.
14. Для проведения замеров привлекаются сотрудники Организации с обязательным присутствием должностного лица, руководителя или представителя проверяемого субъекта, или уполномоченного лица проверяемого субъекта и удостоверяется протоколом измерений по форме, утверждаемой в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Кодекса.
Отбор проб продукции по предписанию при санитарно-эпидемиологическом мониторинге в отношении продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору, проводится сотрудниками Организации и удостоверяется документом, подтверждающим факт приобретения продукции.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 13.10.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Протокол измерений составляется в трех экземплярах. Первый экземпляр протокола измерений по предписанию должностного лица направляется в Организацию для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы. Второй экземпляр протокола измерений остается у руководителя проверяемого субъекта. Третий экземпляр протокола измерений хранится у должностного лица.
Протокол санитарно-эпидемиологической экспертизы продукции по итогам санитарно-эпидемиологического мониторинга в отношении продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору, составляется в двух экземплярах. Первый экземпляр протокола остается в Организации, второй экземпляр протокола хранится у должностного лица, выдавшего предписание.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.10.2023 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу
16. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша өнімдерге санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін сынаманы іріктеуді және өлшеу жүргізуді Ұйымның мамандары жүргізеді.
17. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптама:
1) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес санитариялық-эпдемиологиялық сараптама жүргізу туралы жеке және заңды тұлғалардың өтініштерінің толтырылған үлгісін "бір терезе" қағидаты бойынша жұмыс істейтін Ұйымның кеңсесінде тіркеуді;
2) сынаманы іріктеу, санитариялық-эпидемиологиялық сараптамаға өлшеулер жүргізу үшін объектіге бару күні мен уақытын тапсырыс берушінің орындаушымен алдын ала келісуін;
3) сынаманы іріктейтін жерге баруды, сынаманы іріктеуді, өлшеулер жүргізуді;
4) зертханалық зерттеулерді, нәтижелерді бағалауды орындауды;
5) Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілетін нысан бойынша зерттеулер хаттамасын (бұдан әрі – хаттама) "бір терезе" қағидаты бойынша беруді;
6) өлшеулер актісін, хаттамасын ресімдеуді қамтиды.
5 -тарау. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу
18. Ұйымның зертханасына сынамалар келіп түскеннен кейін, оларды тіркеу журналына тіркеу жүргізіледі. Зерттеулердің түріне қарай сынамалар зертхананың тиісті бөлімшелеріне жіберіледі, онда Кодекстің 94-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілетін санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаттарына сәйкес (бұдан әрі – нормативтік құжаттар) зерттеулер жүргізіледі.
19. Зерттеулер аяқталғаннан кейін зертхана мамандары нормативтік құжаттарға сәйкес нәтижелерді бағалауды жүргізеді және хаттама толтырады.
20. Қаулылар мен нұсқамалар бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу кезінде хаттама лауазымды тұлғаға беріледі. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу кезінде хаттама тапсырыс берушіге беріледі.
Аккредиттелген зертханалар жүргізген және (немесе) қызметтің осы түріне лицензиясы бар зерттеулер хаттамаларының қолданылу мерзімі 1 жылды құрайды.
Аккредиттелген зертханалар жүргізген және (немесе) осы қызмет түріне лицензиясы бар өлшеу хаттамаларының қолданылу мерзімі 3 жылды құрайды.
21. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын тамақ өнімін санитариялық-эпидемиологиялық зертханалық зерттеулер мынадай:

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 13.10.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы по заявлениям физических и юридических лиц
16. Для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы продукции по заявлениям физических и юридических лиц отбор проб и проведение замеров проводятся специалистами Организации.
17. Санитарно-эпидемиологическая экспертиза по заявлениям физических и юридических лиц включает:
1) регистрацию в канцелярии Организации, работающей по принципу "одного окна", заполненной формы заявления физических и юридических лиц о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы согласно приложению 5 к Правилам;
2) предварительное согласование заказчика с исполнителем даты и времени выезда на объект для отбора проб, проведения замеров на санитарно-эпидемиологическую экспертизу;
3) выезд на место, отбор проб, проведение замеров;
4) выполнение лабораторных исследований, оценку результатов;
5) выдачу протокола исследований, по форме утверждаемой в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Кодекса (далее – протокол) по принципу "одного окна";
6) оформление акта, протокола измерений.
Глава 5. Проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы
18. После поступления проб в лаборатории Организации проводится их регистрация в регистрационном журнале. В зависимости от вида исследований, пробы направляются в соответствующее подразделение лаборатории, где проводятся исследования в соответствии с документами санитарно-эпидемиологического нормирования, утверждаемыми в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Кодекса (далее – нормативные документы).
19. После окончания исследований специалисты лаборатории проводят оценку результатов в соответствии с нормативными документами, и составляют протокол.
20. При проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы по постановлениям и предписаниям протокол выдается должностному лицу санитарно-эпидемиологической службы. При проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы по заявлениям физических и юридических лиц протокол выдается заказчику.
Срок действия протоколов исследований, проведенных аккредитованными лабораториями и (или) имеющими лицензию на данный вид деятельности, составляет 1 год.
Срок действия протоколов измерений, проведенных аккредитованными лабораториями и (или) имеющими лицензию на данный вид деятельности, составляет 3 года.
21. Санитарно-эпидемиологические лабораторные исследования пищевой продукции, подлежащей государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, не проводятся в случае установления:

1) жарамдылық мерзімінің өткені;
2) сапасыздықтың айқын белгілері (бүліну, ыдырау, ластану) анықталған жағдайда жүргізілмейді.
22. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу мерзімінің басталуы орындаушы өтінішті тіркеген күннен бастап белгіленеді. Әзірлеу (жасау) шеңберінде ұсынылған үлгілерді қоспағанда, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу мерзімі зерттеу жүргізу әдістемесімен белгіленген мерзімдерден аспайды.
23. Кодекстің 46-бабының 3-тармағында көзделген жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аттестатталған сарапшылар жүзеге асырады.
Кодекстің 46-бабының 3-тармағында көзделмеген объектілерге, жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды бере отырып мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары жүргізеді.
24. Жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін құжаттарды алғаннан кейін орындаушы ұсынылған құжаттарға санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізеді, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны ресімдейді.
25. Объектілерге санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін құжаттарды алғаннан кейін орындаушы объектінің ұсынылған құжаттарға сәйкестігін тексереді, объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге және гигиеналық нормативтерге сәйкестігіне тексеруді жүзеге асырады, объектінің санитариялық-эпидемиологиялық тексеру актісін, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны ресімдейді.
26. Өнімге зерттеулер хаттамасын беру өнімдерге санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу нәтижесі болып табылады.
27. Санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру жобаларға, объектілерге санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу нәтижесі болып табылады.
28. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелерімен келіспеген жағдайда, шағым халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы жоғарғы уәкілетті органға беріледі.
Санитариялық-
эпидемиологиялық сараптама
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
мемлекеттік органның атауы
____________________________
басшысының (Т.А.Ә.
(бар болса))
____________________________
өтініш берушінің Т.А.Ә.,
____________________________
өтініш берушінің мекенжайы
____________________________
өтініш берушінің байланыс
телефоны
Өтініш
Сізден__________________________________________________________
(аудан, көше, үй, пәтер)
______________________________________________ бойынша орналасқан
объектінің нысаналы мақсаты
_________________________________________________________________
тексеруді және санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беруді сұраймын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін
__________________________
қолы, күні, айы, жылы
Қосымша (құжаттардың көшірмелері):
1.
2.
3.
Санитариялық-
эпидемиологиялық сараптама
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________
мемлекеттік органның атауы
____________________________
өтініш берушінің Т.А.Ә.
(бар болса)
____________________________
жеке немесе заңды тұлғаның
аты, мекенжайы
____________________________
(ЖСН және/немесе БСН)
____________________________
өтініш берушінің байланыс
телефоны
Өтініш
Сізден_________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(жобаның атауы)
жобалау құжаттамасына санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізуді және
санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беруді сұраймын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін
Қолы
күні, айы, жылы
Қосымша (құжаттардың көшірмелері):
1.
2.
3.
Санитариялық-
эпидемиологиялық сараптама
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" ___________№ _________
санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу туралы қаулы
Тексерілетін субъектінің атауы__________________________________________
____________________________________________________________________
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды тұлғасы____________
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса))
Ұсынылған құжаттарды ________________________________________________
(санамалау)
_____________________________________________________________ қарап,
мынаны ______________________________________________________________
(аумақта, объектілер тобында қалыптасқан санитариялық-эпидемиологиялық
жағдайдың сипатын, Қазақстан Республикасының халықтың
санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасының
бұзушылықтарын көрсету)
анықтадым.
Қаулы шығаруға негіздеме ____________________________________________
____________________________________________________________________
(ерекше тәртіп бойынша, жоспардан тыс, өнімнің қауіпсіздігін мониторингілеу)
қаулы етемін

1) истекшего срока годности;
2) признаков недоброкачественности (порча, разложение, загрязнение).
22. Начало срока проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы по заявлениям физических и юридических лиц устанавливается со дня регистрации исполнителем заявления. Срок проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы за исключением образцов, представленных в рамках разработки (создания), не превышает сроков, установленных методами проведения исследований.
23.Санитарно-эпидемиологическая экспертиза проектов, предусмотренных пунктом 3 статьи 46 Кодекса, осуществляется экспертами, аттестованными в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Санитарно-эпидемиологическая экспертиза объектов, проектов, не предусмотренных пунктом 3 статьи 46 Кодекса, с выдачей санитарно-эпидемиологического заключения проводится государственными органами санитарно-эпидемиологической службы.
24. После получения документов для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы проектов исполнитель проводит санитарно-эпидемиологическую экспертизу представленных документов, оформляет санитарно-эпидемиологическое заключение.
25. После получения документов для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы объектов исполнитель проверяет соответствие объекта представленным документам, осуществляет обследование объекта на соответствие нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим нормативам, оформляет акт санитарно-эпидемиологического обследования объекта, оформляет санитарно-эпидемиологическое заключение.
26. Результатом проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы продукции является выдача протокола исследований на продукцию.
27. Результатом проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы объектов, проектов является выдача санитарно-эпидемиологического заключения.
28. В случае несогласия с результатами санитарно-эпидемиологической экспертизы, жалоба подается в вышестоящий уполномоченный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Приложение 1
к правилам проведения
санитарно- эпидемиологической экспертизы
Форма
Ф.И.О. (при наличии) руководителя
____________________________
наименование государственного органа
от _________________________
Ф.И.О. заявителя
____________________________
адрес проживания заявителя
____________________________
контактный телефон заявителя
Заявление
Прошу Вас обследовать и выдать санитарно-эпидемиологическое заключение на
___________________________________________________________________________
целевое назначение объекта расположенного по адресу:
___________________________________________________________________________
(район, улица, дом, квартира)
____________________________________________________________________________
подпись, число, месяц, год
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах. _____________________________________
подпись, число, месяц, год
Приложение (копии документов): 1. 2. 3.
Приложение 2
к правилам проведения
санитарно- эпидемиологической экспертизы
Форма
____________________________
наименование государственного органа
от _________________________
Ф.И.О. (при наличии) заявителя
____________________________
наименование, адрес,
физического или юридического лица,
____________________________
ИИН и/или БИН
____________________________
контактный телефон заявителя
Заявление
Прошу Вас провести санитарно-эпидемиологическую экспертизу проектной
документации и выдать санитарно-эпидемиологическое заключение
на__________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование проекта)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Подпись число, месяц, год
Приложение (копии документов): 1. 2. 3.
Приложение 3
к правилам проведения
санитарно- эпидемиологической экспертизы
Форма
Постановление о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы
№ _________ "____" ___________20___ года
Наименование проверяемого субъекта _________________________________________
Должностное лицо санитарно-эпидемиологической службы ____________________________
( Ф.И.О.) (при наличии)
Рассмотрев представленные документы _____________________________________________
(перечислить)
Установил____________________________________________________________________
(указать характер складывающейся санитарно-эпидемиологической ситуации на
территории, группе объектов, нарушения законодательства Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения)
Основание вынесения Постановления ____________________________________________
(по особому порядку, внеплановый, мониторинг безопасности продукции)
Постановил

1. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама тағайындалсын, оны өткізу Ұйымға
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
тапсырылсын.
2. Санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаты_____________________
____________________________________________________________________
(сәйкестігіне зерттеу жүргізілетін, оның ішінде көрсеткіштер)
Қолы________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол бар болса), қолы)
Санитариялық-
эпидемиологиялық
сараптама жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу туралы нұсқама
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.10.2023 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___ жылғы "____" ___________ № _________
Тексерілетін субъектінің атауы немесе санитариялық-эпидемиологиялық мониторингке жататын өнімнің атауы (түрі)
__________________________________________________________________________
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды адамы __________________ (Т.А.Ә. (бар болса))
Ұсынылған құжаттарды, өлшеулерді _________________________________________
__________________________________________________________________________
(санамалау)
қарап,
мынаны __________________________________________________________________
(аумақта, объектілер тобында қалыптасқан санитариялық-эпидемиологиялық
жағдайдың сипатын, инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың, оның ішінде
өнімді тұтыну кезіндегі халықтың тамақтан улану қаупі, Қазақстан Республикасының
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы
заңнамасының бұзушылықтарын көрсету) анықтадым.
Нұсқама шығаруға негіздеме ________________________________________________
__________________________________________________________________________
(тексеру, профилактикалық бақылау, санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг)
Өнімге, өлшеулерге санитариялық-эпидемиологиялық сараптама тағайындауға
нұсқама беремін, оны жүргізу Ұйымға ________________________________________
(ұйымның атауы)
тапсырылсын.
Санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаты
__________________________________________________________________________
(оған сәйкес өлшеулер, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізілетін (көрсеткіштерді санамалау)
Қолы_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)".
Санитариялық-
эпидемиологиялық сараптама
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
____________________________
__________________ директоры
____________________________
____________________________
азаматтан, ұйымнан __________
____________________________
ЖСК_______________________
БСН (ЖСН) _________________
БСК________________________
Банк________________________
Кбе ________________________
Төлем тағайындау коды _______
Заңды мекен-жайы____________
Байланыс тел/факс, E-mail _____
Өтініш
Зертханалық зерттеу жүргізуді сұраймын ______________________________
микробиологиялық _________________________________________________
(өнімнің атауы (көлемі), су (қандай), шайынды)
санитариялық-гигиеналық ___________________________________________
(өнімнің атауы, су, дезинфекциялау құралдары және т.б.)
токсикологиялық ___________________________________________________
__________________________________________________________________
(материалдың атауы)
радиологиялық өлшеу______________________________________________
__________________________________________________________________
(объектінің атауы)
шуды және дірілді өлшеу____________________________________________
__________________________________________________________________
(объектінің атауы)
басқа да зерттеулер________________________________________________
_________________________________________________________________
(объектінің атауы)
басқа да жұмыстар _________________________________________________
__________________________________________________________________
(объектінің атауы, дезинфекция, дезинсекция, дератизация (м2), камералық өңдеу (кг))
Төлемге кепілдік береміз
Қолы _________
Күні 20 ____ жылғы "_____"____________
Өтініш берушінің Т.А.Ә. (бар болса)______________________

1. Назначить санитарно-эпидемиологическую экспертизу, проведение которой поручить Организации
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование Организации)
2. Документ санитарно-эпидемиологического нормирования ______________________
__________________________________________________________________________
(на соответствие, которого проводится исследование, (в т.ч. показатели)
Подпись _______________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), подпись)
Приложение 4
к правилам проведения
санитарно-эпидемиологической
экспертизы
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 13.10.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Предписание о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы
№ _________"____" ___________ 20___ года
Наименование проверяемого субъекта или наименование (вид) продукции,
подлежащей санитарно-эпидемиологическому мониторингу
________________________________________________________________
Должностное лицо санитарно-эпидемиологической службы
________________________________________________________________
(Ф.И.О.) (при наличии)
Рассмотрев представленные документы, замеры
________________________________________________________________
(перечислить)
Установил _______________________________________________________
(указать характер складывающейся санитарно- эпидемиологической ситуации
на территории, группе объектов, риск инфекционных и неинфекционных заболеваний,
в том числе пищевых отравлений населения при потреблении продукции, нарушения
законодательства Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического
благополучия населения)
Основание вынесения Предписания
__________________________________________________________________
(проверка, профилактический контроль, санитарно-эпидемиологический мониторинг)
Предписываю назначить санитарно-эпидемиологическую экспертизу замеров,
продукции, проведение которой поручить Организации
__________________________________________________________________
(наименование Организации)
Документ санитарно-эпидемиологического нормирования
__________________________________________________________________
(на соответствие, которого проводятся замеры, санитарно-эпидемиологическая
экспертиза
(перечислить показатели)
__________________________________________________
Подпись (Ф.И.О (при наличии), подпись)
Приложение 5
к правилам проведения
санитарно- эпидемиологической экспертизы
Форма
Директору___________________
____________________________
____________________________
гражданина, организации
____________________________
ИИК _______________________
ИИН (БИН) _________________
БИК _______________________
Банк________________________
Кбе ________________________
Код назначения платежа
____________________________
Юридический адрес
____________________________
Контактный тел, факс, E-mail
___________________________
Заявление
Прошу произвести лабораторное исследование ____________________________
___________________________________________________________________________
микробиологические _________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(наименование продукции (объем), воды (какой), смывов) санитарно-гигиенические
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(наименование продукции, воды, дезинфицирующих средств и др.)
токсикологические ___________________________________________________________
(наименование материала)
радиологические замеры ______________________________________________________
(наименование объекта)
замеры шума и вибрации ______________________________________________________
(наименование объекта)
другие исследования _________________________________________________________
(наименование объекта)
и другие работы ______________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(наименование объекта, дезинфекция, дезинсекция, дератизация (м2), камерная обработка (кг))
Оплату гарантируем
Подпись _________
Дата "_____" ______ 20____ года
Ф.И.О. (при наличии) заявителя _______________________________________________