Нұр-Сұлтан қаласының аумағындағы Жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау қағидаларын бекіту туралы
Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 537/73-VI шешімі. Нұр-Сұлтан қаласының Әділет департаментінде 2020 жылғы 15 қазанда № 1298 болып тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 87/10-VIII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 03.10.2023 № 87/10-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 4-3) тармақшасына, "Жасыл екпелерді күтіп-ұстаудың және қорғаудың үлгілік қағидаларын, қалалар мен елді мекендердің аумақтарын абаттандырудың қағидаларын және "Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 235 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 89484 болып тіркелген) сәйкес Нұр-Сұлтан қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Нұр-Сұлтан қаласы аумағындағы Жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау қағидалары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Астана қаласының аумағындағы жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау қағидалары туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 219/25-VІ шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оны алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді.
Нұр-Сұлтан қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
З. Жусупова
Нұр-Сұлтан қаласы мәслихаты
хатшысының міндетін атқарушы
М. Шайдаров
"Нұр-Сұлтан қаласы
мәслихатының аппараты" ММ
2020 жылғы 30 қыркүйегі
№ 537/73-VІ шешіміне
қосымша
Нұр-Сұлтан қаласының аумағындағы Жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұр-Сұлтан қаласының аумағындағы Жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі (бұдан әрі – Заң) заңдарына, "Жасыл екпелерді күтіп-ұстаудың және қорғаудың үлгілік қағидаларын, қалалар мен елді мекендердің аумақтарын абаттандырудың қағидаларын және "Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 20 наурыздағы № 235 Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің бұйрығына және өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Нур-Султана
Решение маслихата города Нур-Султана от 30 сентября 2020 года № 537/73-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Нур-Султана 15 октября 2020 года № 1298. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 87/10-VIII.
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 03.10.2023 № 87/10-VIII (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4-3) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 235 "Об утверждении Типовых правил содержания и защиты зеленых насаждений, правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов и Правил оказании государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 89484), маслихат города Нур-Султана РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Нур-Султана согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 219/25-VI "О Правилах содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Астаны".
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии маслихата
города Нур-Султан
З. Жусупова
Исполняющий обязанности секретаря
маслихата города Нур-Султан
М. Шайдаров
Приложение к решению
ГУ "Аппарат маслихата
города Нур-Султан"
от 30 сентября 2020 года № 537/73-VI
Правила содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Нур-Султана
1. Настоящие Правила содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Нур-Султана (далее – Правила) разработаны в соответствии Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон), приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 235 "Об утверждении Типовых правил содержания и защиты зеленых насаждений, правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов и Правил оказании государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев" и иными нормативными правовыми актами.

2. Қағидалар Нұр-Сұлтан қаласының аумағындағы жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау саласындағы қарым-қатынасты реттейді және тәртібін белгілейді. Барлық жеке және заңды тұлғаларға міндетті болып табылады.
3. Нұр-Сұлтан қаласының аумағындағы жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және үйлестіру уәкілетті органмен жүзеге асырылады.
4. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) қаланы абаттандыру – сол немесе өзге аумақты құрылыс және мақсаты бойынша қалыпты пайдалану үшін жарамды жағдайға келтіру, халықтың дені сау, жайлы және мәдениетті өмір сүру жағдайын жасау мақсатында жүзеге асырылатын жұмыстардың (аумақтарды инженерлік дайындау және қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жолдарды салу, коммуникациялық желілерді және сумен жабдықтау, кәріз, энергиямен жабдықтау құрылыстарын, жабындар құрылғыларын дамыту, монументті өнердің шағын сәулеттік нысандары мен объектілерін орналастыру, көгалдандыруды жобалау, шу деңгейін азайту, микроклиматты жақсарту, ауа бассейнін, ашық су айдындары мен топырақты ластанудан қорғау бойынша) және көрсетілетін қызмет (аумақтарды құрғатуға және көгалдандыруға тазалау, жинау, санитариялық тазалау бойынша) жиынтығы;
2) ағаштарды кесу – "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Рұқсаттар туралы Заң) 2-қосымшаның 159-тармағына сәйкес уәкілетті органның рұқсаты бойынша жүзеге асырылатын ағаштарды кесу бойынша жұмыс;
3) жасыл екпелердің мәжбүрлі шауып алуы – қауіпсіздік талаптарына сәйкестендіру үшін (немесе) Нұр-Сұлтан қаласының Бас жоспарын іске асыру мақсатында жасыл екпелерді кесу;
4) көгал – жасанды шөптердің жамылсығымен жер аймағы саябақ құрылысына және өсімдіктерді отырғызу үшін арналған шөп жамылғысына фон болып табылатын жер аймағы;
Көгал – ландшафтық композицияның тәуелсіз элементі және отырғызу мен саябақ ғимараттарының негізі болып табылатын арнайы таңдалған шөптердің тұқымын себуден пайда болған шөп жамылғысы бар жер учаскесі;
5) дендрологиялық жоспар – құрылыс салу аймағын ескере отырып көкжелектердің, алаңқайлардың, жолдардың, су айдындарының ашық учаскелерімен үйлесімділікте өсіп тұрған және отырғызылуы жоспарланып отырған ағаш-бұтақ өсімдіктерінің жасыл екпелерінің сандық және түрлік құрамы көрсетілген жасыл екпелерді отырғызу жоспары;
6) Нұр-Сұлтан қаласының жасыл қоры – Нұр-Сұлтан қаласының әкімшілік шекарасының шегіндегі жалпы, шектеулі және арнайы, көгалдандырылған аумақтарды пайдалануды қамтитын жасыл желектер аумағының жиынтығы;

2. Правила определяют порядок и регулируют отношения в сфере содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Нур-Султана. Правила являются обязательными для всех юридических и физических лиц.
3. Координация и организация работ по содержанию и защите зеленых насаждений на территории города Нур-Султана осуществляется уполномоченным органом.
4. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) благоустройство города – совокупность работ (по инженерной подготовке и обеспечению безопасности территории, устройству дорог, развитию коммуникационных сетей и сооружений водоснабжения, канализаций, энергоснабжения, устройству покрытий, освещению, размещению малых архитектурных форм и объектов монументального искусства, проектированию озеленения, снижению уровня шума, улучшению микроклимата, охране от загрязнения воздушного бассейна, открытых водоемов и почвы) и услуг (по расчистке, уборке, санитарной очистке осушению и озеленению территории), осуществляемые в целях приведения той или иной территории в состояние, пригодное для строительства и нормального пользования по назначению, создания здоровых, удобных и культурных условий жизни населения;
2) вырубка деревьев – работа по вырубке деревьев, осуществляемая по разрешению уполномоченного органа в соответствии с пунктом 159 приложения 2 к Закону Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" от 16 мая 2014 года (далее – Закон о разрешениях);
3) вынужденная вырубка зеленых насаждений – вырубка зеленых насаждений для приведения в соответствие с требованиями безопасности и (или) с целью реализации генерального плана города Нур-Султана;
4) газон – участок земли с травяным покровом, создаваемый посевом семян специально подобранных трав, являющийся фоном для посадок и парковых сооружений и самостоятельным элементом ландшафтной композиции;
5) дендрологический план – план размещения зеленых насаждений, с указанием количественного и видового состава существующей и проектируемой к посадке зеленых насаждений древесно-кустарниковой растительности, в сочетании с открытыми участками газонов, площадок, дорожек, водоемов, с учетом зоны застройки;
6) зеленый фонд города Нур-Султана – совокупность территорий зеленых насаждений, включающих в себя озелененные территории общего, ограниченного и специального пользования в пределах административной границы города Нур-Султана;

7) жалпыға ортақ жерлер – алаңдар, көшелер, тротуарлар, өтпе жолдар, жолдар, жағалаулар, саябақтар, скверлер, қала ормандары, бульварлар, су айдындары, жағажайлар, зираттар және халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыруға арналған өзге де объектілер (жалпыға ортақ инженерлік жүйелер) орналасқан және оларға арналған жерлер;
8) жасыл алқап – түрлік құрамына қарамастан кемінде 0,125 га аумақта кемінде 50 дана ағашы бар көгалдандырылған аумақ;
9) Нұр-Сұлтан қаласының "жасыл белдеуі" – қорғау, мәдени-сауықтыру, рекреациялық және туристтік қызметтерді атқаратын және Нұр-Сұлтан қаласының аумағын қоршайтын зонасы;
10) жасыл екпелер – азаматтық заңнамаға сәйкес жылжымайтын мүлік болып табылатын және қаланың бірыңғай жасыл қорын құрайтын табиғи өскен және жасанды егілген ағаш бұтақты және шөпті өсімдіктер;
11) жасыл екпелерді түгендеу (тал басын санау) – қөгалдандыру объектілерінің сандық және сапалық сипаттамаларын толық көрсете отырып, оларды есепке алу жөніндегі іс–шаралар кешені, сондай-ақ жоспарлы негізде әрбір көгалдандыру элементін графикалық бейнелеу;
12) жеке тұрғын үй – үй маңындағы учаскеде орналасқан және шаруашылық пен басқа да құрылыстармен және жасыл екпелермен бірге азаматтың меншігіндегі жеке (отбасымен) тұруға арналған үй;
13) өтемдік отырғызу – уәкілетті орган дендрологиялық жоспарға сәйкес айқындаған арнайы учаскелерде кесілген ағаштардың орнына отырғызу;
14) жасыл екпелерді орман-патологиялық зерттеу зиянкестердің (жәндіктердің) болуын арнайы зерттеу, ауру белгілері мен ошақтарының болуын, діңдерде, тамыр жүйесі мен ұшарбаста зең ауруларымен (паразиттермен) зақымдану белгілерінің болуын анықтау. Егер екпелердің 50 (елу) % – дан астамы аурулардан зақымданған болса, олар міндетті түрде кесілуі тиіс;
15) шағын сәулеттік нысандар – декоративтік сипаттағы және іс жүзінде пайдаланылатын объектілер (мүсіндер, субұрқақтар, барельефтер, гүл құмыралары, павильондар, күркелер, отырғыштар, құтылар, балалар ойындары және ересектердің демалысына арналған жабдықтар мен конструкциялар);
16) көгалдандырылған аумақ – табиғи жолмен өніп шыққан өсімдіктер орналасқан, жасанды жолмен жасалған бау-саябақ кешендері және объектілер, бульварлар, скверлер, көгалдар, гүлдер орналасқан жер учаскесі;
17) жасарту – қаңқалы және жартылай қаңқалы бұтақтарды қатты қысқарту, өркендерді сирету және реттеу, бас жағы мен бұталардың құрғау салдарынан өзінің декоративтік сапасын жоғалтқан, сау діңді және сүңгекті жасарту үшін жарамды ересек ағаштардың кемінде 3,5 метр биіктіктегі діңдерін кесу;

7) земли общего пользования – земли занятые и предназначенные для занятия площадями, улицами, тротуарами, проездами, дорогами, набережными, парками, скверами, городскими лесами, бульварами, водоемами, пляжами, кладбищами и объектами, предназначенными для удовлетворения нужд населения (инженерные системы общего пользования);
8) зеленый массив – озелененная территория, насчитывающая не менее 50 экземпляров деревьев на территории не менее 0,125 га, независимо от видового состава;
9) "зеленый пояс" города Нур-Султана - зона, окружающая территорию города Нур-Султана и выполняющая защитные, культурно-оздоровительные, рекреационные и туристические функции;
10) зеленые насаждения – древесно-кустарниковая и травянистая растительность естественного происхождения и искусственно высаженные, которые в соответствии с гражданским законодательством являются недвижимым имуществом и составляют единый городской зеленый фонд;
11) инвентаризация зеленых насаждений (подеревный перечет) – комплекс мероприятий по учету объектов озеленения с подробным описанием количественных и качественных характеристик, а также графическое отображение каждого элемента озеленения на плановой основе;
12) индивидуальный жилой дом – дом, предназначенный для личного (семейного) проживания, расположенный на усадебном участке и находящийся в собственности гражданина вместе с хозяйственными и другими строениями и зелеными насаждениями;
13) компенсационная посадка – посадка взамен вырубленных деревьев на специальных участках определенных уполномоченным органом в соответствии с дендрологическим планом;
14) лесопатологическое обследование зеленых насаждений – специальное обследование на наличие вредителей (насекомых), выявление наличия признаков и очагов болезней, признаков поражения грибковыми заболеваниями (паразитами) стволов, корневой системы и кроны. Если насаждения поражены болезнями более чем на 50 (пятидесяти) %, то они подлежат обязательной вырубке;
15) малые архитектурные формы – объекты декоративного характера и практического использования (скульптуры, фонтаны, барельефы, вазы для цветов, павильоны, беседки, скамьи, урны, оборудование и конструкции для игр детей и отдыха взрослого населения);
16) озелененая территория – участок земли, на котором располагается растительность естественного происхождения, искусственно созданные садово-парковые комплексы и объекты, бульвары, скверы, газоны, цветники;
17) омолаживание – сильное укорачивание скелетных и полускелетных ветвей, прореживание и регулирование побегов, обрезка ствола на высоте не менее 3,5 метров у взрослых деревьев, пригодных для омолаживания со здоровыми штамбами и стволами, потерявшими свои декоративные качества вследствие усыхания вершин и ветвей;

18) ұйым –жасыл желектерді күтіп-ұстау және қорғау саласында маманданып жүрген жеке немесе заңды тұлға;
19) жасыл екпелердің зақымдануы – жасыл екпелерге зақым келтіру. Бұтақтардың, тамыр жүйесінің механикалық зақымдануы, топырақтың тіршілік қабаты, қабық тұтастығының бұзылуы, жасыл екпелердің не тамыр аумағындағы топырақтың зиянды заттармен ластануы, өртеу және өзге де зиян келтіру зақымдану болып табылады;
20) өтемдік отырғызу жоспары - отырғызудың сандық бөлігін, тұқымдық құрамын, көлемін, күнтізбелік мерзімін, сонымен қатар жоспарлы негізге орайластырылған отырғызуды орналастырудың графикалық схемасын қамтитын кесуге ұшыраған ағаштарды отырғызу жоспары;
21) іргелес аумақ – ғимараттар, құрылыстар, қоршаулар, құрылыс алаңшаларының, сауда, жарнама объектілеріне және заңды немесе жеке тұлғалардың балансындағы, меншігіндегі, иелігіндегі, жалға алуындағы басқа объектілер шекараларына тікелей (периметрі бойынша 5 метр шекарадағы) жанасып жатқан аумақ;
22) өтпе жол – тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға, шағын аудандар, орамдар, елді мекендер ішіндегі құрылыс объектілеріне көлік құралдарының кіруін қамтамасыз ететін жол элементі;
23) ағаштар мен жасыл екпелерді қайта отырғызу – уәкілетті орган белгілеген учаскелерде жүзеге асырылатын, ағаштар мен жасыл екпелерді қайта отырғызу бойынша жұмыс.
24) Нұр-Сұлтан қаласының жасыл екпелер тізілімі – Нұр-Сұлтан қаласының аумағындағы жасыл екпелердің типтері, түрлік құрамы, алаңының көлемі, жай-күйі, орналасуы және саны туралы деректер жиынтығы;
25) жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау – жасыл екпелерді, көгалдандырылған аумақтар мен жасыл алқаптарды құруға, сақтауға және өсіруге (оның ішінде кесілген жасыл екпелерді өтемдік қалпына келтіруге) бағытталған құқықтық, әкімшілік, ұйымдастырушылық және экономикалық шаралар жүйесі;
26) санитариялық кесу – авариялық жағдай туғызатын (электр беру желілерінде, газ құбырларында жатқан, ғимараттардың жамылғысын зақымдайтын, жол қозғалысының қауіпсіздігіне қатер төндіретін), ауырған, құрғай бастаған, құрғақ және зақымданған бұтақтарды кесу;
27) санитарлық кесу – тамыр жөкемен, орақпен және басқа да зең ауруларымен зақымданған барлық түрлердегі, жастағы, қураған, өлі, жел, шеговальды, қарлы жасыл екпелерді кесу;
28) жасыл екпелерді сақтау – абаттандыру және құрылыс жұмыстарының нүктесіне түсетін, аса құнды екпелердің тұқымдарын сақтауға бағытталған іс-шаралар кешені;
29) тротуар – жаяу жүргіншілердің жүруіне арналған, жолдың жүру бөлігімен шектесетін немесе одан көгалмен немесе арық жүйесімен бөлінген жолдың элементі;

18) организация – физическое или юридическое лицо, специализирующиеся в области содержания и защиты зеленых насаждений;
19) повреждение зеленых насаждений – причинение вреда зеленым насаждениям. Повреждением является механическое повреждение ветвей, корневой системы, нарушение целостности коры, живого надпочвенного покрова, загрязнение зеленых насаждений либо почвы в корневой зоне вредными веществами, поджог и иное причинение вреда;
20) план компенсационной посадки – план посадки деревьев, которые подверглись вырубке, включающий в себя количественную часть, породный состав, объем, календарные сроки посадки, а также графическую схему размещения посадок с привязкой к плановой основе;
21) прилегающая территория – территория (в границах 5 метров по периметру), непосредственно примыкающая к границам здания, сооружения, ограждения, строительной площадки, к объектам торговли, рекламы и иным объектам, находящимся в собственности, владении, аренде, на балансе у юридических или физических лиц;
22) проезд – элемент дороги, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям, объектам застройки внутри микрорайонов, кварталов, населенных пунктов;
23) пересадка деревьев и зеленых насаждении – работа по пересадке деревьев и зеленых насаждении, осуществляемая на участках определенном уполномоченным органом.
24) реестр зеленых насаждений города Нур-Султана – свод данных о типах, видовом составе, размере площади, состоянии, расположении и количестве зеленых насаждений на территории города Нур-Султана;
25) содержание и защита зеленых насаждений – система правовых, административных, организационных и экономических мер, направленных на создание, сохранение и воспроизводство зеленых насаждений (в том числе компенсационное восстановление зеленых насаждений взамен вырубленных), озелененных территорий и зеленых массивов;
26) санитарная обрезка – удаление больных, усыхающих, сухих и поврежденных ветвей, создающих аварийные ситуации (лежащих на линиях электропередач, газовых трубах, разрушающих кровлю зданий, создающих угрозу безопасности дорожного движения);
27) санитарная вырубка – вырубка зеленых насаждений всех классов, возрастов, сухостойных, усыхающих, ветровальных, шеговальных, снеговальных, поврежденных корневой губкой, серпянкой и другими грибковыми болезнями;
28) сохранение зеленых насаждений – комплекс мероприятий, направленный на сохранение особо ценных пород насаждений, попадающих под пятно благоустройства и строительных работ;
29) тротуар – элемент дороги, предназначенный для движения пешеходов, примыкающий к проезжей части или отделенный от нее газоном или арычной системой;

30) жасыл екпелерді жою – жасыл екпелердің өсуінің тоқтауына әкелетін зақымдану;
31) уәкілетті орган – жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау мәселелерін реттеу саласындағы функцияларды жүзеге асыратын Нұр-Сұлтан қаласының жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
32) күтіп-баптау– өсімдіктердің жерасты бөлігін және топырағын күтіп-баптау (қоректендіру, суару, қопсыту және өзге де іс-әрекеттер);
33) ұшарбасты қалыптастыру – белгілі бір эстетиқалық түр беру және жасыл екпелерді жасарту мақсатында олардың солып қалуына әкеп соқтырмайтын, пішіндеуге келетін бұтақтар мен өркендерді, жекелеген ағаштарды, бұталарды және жолдағы екпелерді кесу;
34) ағаштарды заңсыз кесу – уәкілетті органның рұқсатынсыз жүзеге асырылатын ағаштарды кесу;
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.03.2022 № 160/23-VII (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
2. Жасыл екпелер күтіп-ұстау және қорғау.
1-параграф. Жасыл екпелерді сақтау және қорғау бойынша шаралар.
5. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде және республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда, жеке тұрғын үй және жеке меншік қосалқы шаруашылық аумақтарында өсетін жасыл екпелерді қоспағанда, барлық жасыл екпелер аталған учаскелерде қалалар мен елді мекендердің қоғалуы тиіс бірыңғай жасыл қор құрады.
6. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің көгалдандырылған аумақтарын дамыту дендрологиялық жоспарға сәйкес жүргізіледі.
7. Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасында көзделген аумақтардағы көгалдандыру жөніндегі барлық жұмыс түрлері бекітілген жобалар бойынша орындалады. Аталған жұмыс түрлері Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Жасыл екпелерді зақымдауға және жоюға себеп болатын заңды емес әрекеттіке және әрекетсіздіке жеке және заңды тұлғалар жол бермеу қажет.
9. Жобалық, құрылыс және шаруашылық қызметтер жасыл екпелерді қорғау бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасымен және осы Қағидалармен белгіленген талаптарын сақтап, жүзеге асырылады.
10. Көгалдандырған аумақтар субъектінің жерге құқығына байланысы мемлекеттік және жеке меншікте тұрады.
11. Жасыл екпелерді күтіп-ұстау мыналарды қамтиды:
1) жасыл екпелерді отырғызу;
2) ағаштардың діңгек қуысын орнатумен қыртыстарды қопсыту, ағаштарды ақтау, жасыл қоршамды қию, ағаштардың діңін көтеру, ағаш өскіндерін жою;

30) уничтожение зеленых насаждений – повреждение зеленых насаждений, повлекшее их гибель;
31) уполномоченный орган – структурное подразделение местного исполнительного органа города Нур-Султана, осуществляющее функции в сфере регулирования вопросов содержания и защиты зеленых насаждений;
32) уход – уход за почвой и подземной частью растений (подкормка, полив, рыхление и прочие действия);
33) формирование кроны – обрезка ветвей и побегов, отдельных деревьев, кустарников и линейных насаждений, поддающихся формовке, не приводящая их гибели, с целью придания им определенной эстетической формы и омолаживания зеленых насаждений;
34) незаконная вырубка – вырубка деревьев, осуществляемая без разрешения уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным решением маслихата города Нур-Султана от 30.03.2022 № 160/23-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Содержание и защита зеленых насаждений.
Параграф 1. Меры по сохранению и защите зеленых насаждений.
5. Все зеленые насаждения, за исключением зеленых насаждений, произрастающих на участках государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территориях республиканского и местного значения, территориях индивидуального жилого дома и личного подсобного хозяйства, на дачных участках образуют единый зеленый фонд городов и населенных пунктов, подлежащий защите.
6. Развитие озелененных территорий соответствующей административно-территориальной единицы производится в соответствии с дендрологическим планом.
7. Все виды работ по озеленению территорий, предусмотренные проектной (проектно-сметной) документацией, выполняются по утвержденным проектам. Данные виды работ осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
8. Физические и юридические лица обязаны не допускать незаконных действий или бездействий, способных привести к повреждению или уничтожению зеленых насаждений.
9. Проектная, строительная и хозяйственная деятельность осуществляются с соблюдением требований по защите зеленых насаждений, установленных законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами.
10. Озелененные территории находятся в государственной и частной собственности в зависимости от прав субъектов на землю.
11. Содержание зеленых насаждений включает в себя:
1) посадка зеленых насаждений;
2) рыхление почвы с устройством приствольных лунок, побелка деревьев, стрижка живой изгороди, поднятие штамба у деревьев, удаление поросли;

3) гүлзарлар, көгалдарды орналастыру, арамшөптерді отау, шөптерді шабу, қысқы кезеңде раушан гүлдерін жауып ұстау;
4) бүкіл вегетациялық кезең бойы жасыл екпелерді суару, жазғы маусымда аптада екі рет суарылады;
5) ұшарбасты қалыптастыру;
6) жасарту;
7) тыңайтқыштар салу;
8) жасыл екпелердің зиянкестерімен және ауруларымен күресу.
9) авариялық, құрғаған, жасамыс ағаштарды және бұталарды санитариялық кесу, ұшарбасты қалыптастыру.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.03.2022 № 160/23-VII (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
12. Қағидалар бұрыннан бар жеке тұрғын үй, азаматтардың саяжай учаскелеріне және мемлекеттік орман қоры учаскелеріне және республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға қолданылмайды.
13. Көгалдандырылған аумақтардың меншік иелері мен жалға алушылары:
1) жасыл екпелердің сақталуын және оларға білікті күтім жасауды қамтамасыз етеді;
2) агротехникалық шаралардың бүкіл кешенін, оның ішінде көгалдарды, ағаштар мен бұталарды суаруды, арамшөптермен, зиянкестермен және аурулармен күресті, ұшар басын қалыптастыруды, жасыл екпелерді жасартуды, санитариялық кесуді, көгалдарды шабуды жүргізеді;
3) өз қаражаты есебінен қала құрылысы, экологиялық, санитарлық-гигиеналық нормаларға сәйкес әзірленген бекітілген дендрологиялық жоспарлар бойынша бекітілген аумақта жасыл желектерді көгалдандыру мен ағымдағы жөндеуді жүргізеді;
4) жасыл екпелерді кесуді, қайта отырғызуды жүргізеді және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарында белгіленген тәртіппен ресімдейді;
5) құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде осы учаскеде сақталуға жататын барлық екпелерді оларды қорғаудың тиімділігін қамтамасыз ететін арнайы қорғаныш қоршауларымен механикалық және басқа да зақымданулардан қорғайды.
14. Құрылыс салуға немесе басқа да жұмыстар жүргізуге бөлінетін учаскелерде жасыл екпелерді сақтау мүмкін болмаған жағдайда, ағаштарды кесу Рұқсаттар туралы Заңға сәйкес уәкілетті органның келісімі бойынша жүргізіледі.
15. Ағаштарды жасарту және қалың өскен ағаштарды сирету іс-шаралар вегетация басталғанға дейін немесе күздің соңында жүргізіледі.
15-1. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде осы учаскеде сақтауға жататын барлық екпелер олардың тиімді қорғалуын қамтамасыз ететін арнайы қорғаныш қоршауларымен механикалық және өзге де зақымданулардан қорғалады.
Ескерту. 15-1-тармақпен толықтырылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.03.2022 № 160/23-VII (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.

3) устройство цветников, газонов, прополка сорняков, покос травы, укрытие роз в зимний период;
4) полив зеленых насаждений на протяжении всего вегетационного периода, в летнее время полив осуществляется два раза в неделю;
5) формирование кроны;
6) омолаживание;
7) внесение удобрений;
8) борьба с вредителями и болезнями зеленых насаждений;
9) санитарная обрезка аварийных, сухостойных, перестойных деревьев и кустарников.
Сноска. Пункт 11 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 30.03.2022 № 160/23-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Действие Правил не распространяется на территории существующего индивидуального жилого дома, дачные участки граждан и государственного лесного фонда и особо охраняемые природные территории республиканского значения.
13. Собственники и арендаторы озелененных территорий:
1) обеспечивают сохранность и квалифицированный уход за зелеными насаждениями;
2) проводят весь комплекс агротехнических мер, в том числе полив газонов, деревьев и кустарников, борьбу с сорняками, вредителями и болезнями, формирование кроны, омолаживание, санитарную обрезку, санитарную вырубку зеленых насаждений, скашивание газонов;
3) проводят озеленение и текущий ремонт зеленых насаждений на закрепленной территории по утвержденным дендрологическим планам, разработанным в соответствии с градостроительными, экологическими, санитарно-гигиеническими нормами за счет собственных средств;
4) проводят вырубку, пересадку зеленых насаждений и оформлять в порядке, установленном требованиями действующего законодательства Республики Казахстан;
5) при производстве строительно-монтажных работ предохраняют все насаждения, подлежащие сохранению на данном участке, от механических и других повреждений специальными защитными ограждениями, обеспечивающими эффективность их защиты.
14. В случае невозможности сохранения зеленых насаждений на участках, отводимых под строительство или производство других работ, производится вырубка деревьев по разрешению уполномоченного органа в соответствии с Законом о разрешениях.
15. Мероприятия по омолаживанию деревьев и прореживанию густо произрастающих деревьев проводятся до начала вегетации или поздней осенью.
15-1 При производстве строительно-монтажных работ все насаждения, подлежащие сохранению на данном участке, предохраняются от механических и других повреждений специальными защитными ограждениями, обеспечивающими эффективность их защиты.
Сноска. Правила дополнены пунктом 15-1 в соответствии с решением маслихата города Нур-Султана от 30.03.2022 № 160/23-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

16. Жасыл екпелерді қайта отырғызу жыл ішінде арнайы қайта отырғызу технологиялары сақталған жағдайда жүзеге асырылады. Жапырақты және қылқан жапырақты ағаштардың тиімді ұласып өсуі мақсатында оларды күз түскен кезеңнен бастап көктемнің бас кезіне дейін отырғызу ұсынылады.
17. Жасыл екпелерді есепке алу Үлгілік қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасыл екпелер тізіліміне енгізілетін, есепке алу объектісінің шекарасында орналасқан жасыл екпелерді түгендеу және орман-патологиялық зерттеу арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.03.2022 № 160/23-VII (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
18. Жасыл екпелердің барлық түрлері есепке алынуға жатады: ағаштар, бұталар, көгалдар, гүлбақша.
19. Жасыл екпелерді есепке алу нәтижесін көрсететін құжаттар ресімделген түгендеу жән орман-патологиялық зерттеу материалдары, сондай-ақ дендрологиялық жоспар болып табылады.
20. Жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау бойынша қызмет көрсетуді, сондай-ақ жалпыға ортақ жерлердегі жасыл екпелерді түгендеу және орман-патологиялық зерттеу жүргізуді ұйымдар жүзеге асырады.
21. Уәкілетті орган жасыл екпелерді түгендеу және орман- патологиялық зерттеу материалдарының көшірмесін жасыл қормен жұмыс істеу кезінде ұсыным ретінде пайдалану үшін Нұр-Сұлтан қаласы аудан әкімдерінің аппараттарына жібереді.
22. Жасыл екпелердің тізімі мен есебін уәкілетті орган электрондық нысанда жүргізеді, сондай-ақ мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында орналастырады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.03.2022 № 160/23-VII (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
23. Нұр-Сұлтан қаласындағы жасыл екпелердің тізілімі келесі мақсаттарда жүргізіледі:
1) Нұр-Сұлтан қаласындағы жасыл екпелердің саны мен жай-күйі туралы дәйекті кешенді деректер алу;
2) Нұр-Сұлтан қаласындағы жасыл екпелердің жағдайы мен санына мониторинг жүргізу;
3) Нұр-Сұлтан қаласының көгалдандырылған аумақтарын қорғау, сақтау және дамыту саласындағы қалалық саясаттың негізгі бағыттарын айқындау;
4) жасыл екпелерді қорғаудың, сақтаудың және дамытудың неғұрлым ұтымды тәсілдерін әзірлеу болып табылады;
5) Нұр-Сұлтан қаласындағы халықты, мемлекеттік органдарды жасыл желектердің саны мен жай-күйі туралы дұрыс ақпаратпен қамтамасыз ету.
24. Жасыл екпелер тізілімінің мәліметтерін жаңартуы 2 жылда 1 рет жүргізіледі.

16. Пересадка зеленых насаждений осуществляется в течение года при условии соблюдения специальных технологий пересадок. В целях эффективной приживаемости деревьев лиственных и хвойных пород их пересадку рекомендуется проводить в период с наступления осени до ранней весны.
17. Учет зеленых насаждений осуществляется посредством их инвентаризации и лесопатологического обследования, расположенных в границах учетного объекта, которые заносятся в реестр зеленых насаждений, по форме согласно приложению 1 к Типовым правилам.
Сноска. Пункт 17 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 30.03.2022 № 160/23-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Учету подлежат все виды зеленых насаждений: деревья, кустарники, газоны, цветники.
19. Документами, отображающим результаты учета зеленых насаждений, являются оформленные материалы инвентаризации и лесопатологического обследования, а также дендрологический план.
20. Услуги по содержанию и защите зеленых насаждений, а также проведение инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений на землях общего пользования, осуществляются организациями.
21. Копии материалов инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений передаются уполномоченным органом в аппараты акимов районов города Нур-Султана для использования в качестве рекомендаций при работе с зеленым фондом.
22. Реестр и учет зеленых насаждений ведется уполномоченным органом в электронной форме, а также размещается на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов.
Сноска. Пункт 22 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 30.03.2022 № 160/23-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Реестр зеленых насаждений города Нур-Султана ведется в целях:
1) получения достоверных комплексных данных о количестве и состоянии зеленых насаждений в городе Нур-Султане;
2) ведения мониторинга состояния и количества зеленых насаждений в городе Нур-Султане;
3) определения основных направлений городской политики в сфере защиты, сохранения и развития озелененных территорий города Нур-Султана;
4) выработки наиболее рациональных подходов к защите, сохранению и развитию зеленых насаждений;
5) обеспечения населения, государственных органов достоверной информацией о количестве и состоянии зеленых насаждений в городе Нур-Султане.
24. Обновление данных Реестра зеленых насаждений производится 1 раз в 2 года.

2-параграф. Ағаштарды кесу (қайта отырғызу), санитарлық кесу.
25. Ағаштарды кесу мынадай:
1) бекітілген және келісілген қала құрылысы құжаттамасында көзделген құрылыс қызметін, құрылыс-монтаж жұмыстарын жүзеге асыру үшін жағдайлар жасалуын қамтамасыз ету;
2) инженерлік абаттандыру объектілеріне, инженерлік желілерді реконструкциялау және салу, жерасты және жерүсті коммуникацияларына қызмет көрсету;
3) авариялық және төтенше жағдайларды жою, оның ішінде инженерлік абаттандыру объектілерінде жою;
4) бұрыннан бар объектілердің аумағын абаттандыру және эстетикалық түрге келтіру, жасыл екпелердің сапалық және түрлік құрамын жақсарту қажеттігі;
5) адамдардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігіне қатер төндіретін, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне залал келтіретін ағаштарды санитариялық кесу жағдайларында жүзеге асырылады;
6) ағаштар мен бұталар жалпыға ортақ пайдаланылатын жерлерде өсіп тұрған кезде жүзеге асырылады.
26. Мемориалдық, тарихи немесе бірегей эстетикалық құндылығы бар, мәртебесі белгіленген тәртіпте бекітілген ағаштарды кесу; Қызыл кітапқа енгізілген сүректі және бұта өсімдіктерінің түрлері кесуге тыйым салынады.
27. Қала құрылысы қызметін іске асыру кезінде жасыл екпелерді кесу немесе қайта отырғызу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жобалау ұйымы құрылысқа бастапқы-рұқсат беру құжаттамасын дайындау кезінде белгіленген тәртіппен жобаны әзірлейді;
2) жобалау ұйымы мен жобаның хатының негізінде уәкілетті орган жасыл екпелердің саны, олардың түрлік құрамы, жай-күйі, көгалдардың, шөп жамылғысының, гүлзарлардың бар-жоғы көрсетілетін жасыл екпелерді салу, реконструкциялау болжанатын учаскеге тексеру жүргізеді және зерттеу актісін жасайды;
3) жасыл желектерді зерттеу актісінің негізінде жобалау-сметалық құжаттама әзірленеді;
4) әзірленген және бекітілген жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес жасыл екпелерді кесу және қайта отырғызу жүзеге асырылады.
28. Жалпыға ортақ жерлердегі ағаштарды санитариялық кесуді және (немесе) кесуді осы жер учаскесіне қызмет көрсететін ұйым уәкілетті органның жазбаша келісімі бойынша жүргізеді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.03.2022 № 160/23-VII (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
29. Жалпыға ортақ жерлердегі ағаштарды кесуді уәкілетті органның рұқсатымен осы жер учаскесінде қызмет көрсететін ұйымдар жүргізеді.
30. Ағаштардың өздері, сондай-ақ олардың бұтақтарының құлауы адамдардың өмірі мен денсаулығына, ғимараттар мен үй-жайлардың, коммуникациялардың зақымдалуына, жол қозғалысы (оның ішінде жол жүру белгілерін жауып тұрса) қауіпсіздігіне қауіп төндіретін төтенше немесе апатты жағдайлардың туындауы мүмкін жағдайларда ағаштарды кесу уәкілетті органның келісімінсіз жүргізіледі.

Параграф 2. Вырубка (пересадка), санитарная вырубка деревьев.
25. Вырубка деревьев осуществляется в случаях:
1) обеспечения условий для осуществления строительной деятельности, строительно-монтажных работ, предусмотренных утвержденной и согласованной градостроительной документацией;
2) обслуживания объектов инженерного благоустройства, реконструкции и устройстве инженерных сетей, подземных и надземных коммуникаций;
3) ликвидации аварийных и чрезвычайных ситуаций, в том числе на объектах инженерного благоустройства;
4) благоустройства территории существующих объектов и приведения в эстетический вид, необходимости улучшения качественного и видового состава зеленых насаждений;
5) санитарной вырубки деревьев, создающих угрозу безопасности здоровью и жизни людей, а также влекущих ущерб имуществу физическому и юридическому лицу;
6) произрастаний деревьев и кустарников на землях общего пользования.
26. Вырубка деревьев, имеющих мемориальную, историческую или уникальную эстетическую ценность, видов древесной и кустарниковой растительности, занесенных в Красную книгу, запрещена.
27. Вырубка или пересадка зеленых насаждений при реализации градостроительной деятельности осуществляется в следующем порядке:
1) проектная организация при подготовке исходно-разрешительной документации на строительство разрабатывает в установленном порядке проект;
2) на основании письма проектной организации и проекта, уполномоченный орган проводит обследование участка, на котором предполагается строительство, реконструкция и составляет акт обследования зеленых насаждений, в котором указывается количество зеленых насаждений, их видовой состав, состояние, наличие газонов, травяного покрова, цветников;
3) на основании акта обследования зеленых насаждений разрабатывается проектно-сметная документация;
4) в соответствии с разработанной и утвержденной проектно-сметной документацией осуществляется вырубка и пересадка зеленых насаждений.
28. Санитарная обрезка и (или) вырубка деревьев на землях общего пользования производится организациями, обслуживающими данный земельный участок по письменному согласованию с уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 28 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 30.03.2022 № 160/23-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Вырубка деревьев на землях общего пользования производится организациями, обслуживающими данный земельный участок по разрешению уполномоченного органа.
30. Санитарная вырубка деревьев производится без согласования с уполномоченным органом в случаях возможного возникновения чрезвычайных или аварийных ситуаций, когда падение самих деревьев, а также их ветвей представляет угрозу жизни и здоровью людей, повреждению зданий и сооружений, коммуникациям, безопасности дорожного движения (в том числе перекрывающих визуальный обзор дорожных знаков).

31. Ағаштарды санитариялық немесе мәжбүрлі кесу фактісі төтенше жағдайлар органдарының құтқару қызметінің куәландыру актісімен айғақталады, келіннен уәкілетті органға хабарланады.
32. Ғимараттардан және құрылыстардан 5 метр қашықтықта орналасқан, орын-жайларды толық көлеңкелеуге себеп болатын жасыл екпелерді кесуге уәкілетті орган өтемді отырғызу есебінсіз азаматтардың өтініштері бойынша рұқсаттама береді.
33. Қураған, суалған және ауру ағаштарды, бұталарды есепке алу және таңбалау, олардың тұрған жеріне қарамастан, көгалдандырылған аумақтарды пайдаланушылардың, меншік иелерінің және жалға алушылардың, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша уәкілетті органмен жүргізіледі.
34. Егер комиссия зерттеу кезінде құрғақ ағаштар мен бұталардың өлімі кәрілік пен ауруға байланысты емес, жеке немесе заңды тұлғалардың кінәсінен болғаны анықталса, онда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапқа тартылады.
35. Құлату, түбірін қопару, кесілген ағашты және кесінді қалдықтарын (жоңқа, бұтақтар, жапырақтар, қабығы) тиеу мен тасу жұмыстар басталған сәттен бастап тәулікішінде жүргізіледі. Кесілген жасыл екпелердіжәне кесінді қалдықтарды өндіріс орнында сақтауға жол берілмейді.
36. Ағашы кесілген жерге іргелес аумақтағы көгалдар, жасыл желектер бүлінген жағдайда, жер, құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде жұмыс жүргізуші оларды қалпына келтіруді жүргізеді.
37. Кесілген ағаштардың орнына жеке және заңды тұлғалардан өтемдік отырғызу туралы кепілдік хат ұсынылған кезде рұқсаттар туралы Заңға сәйкес уәкілетті органның ағаштарды кесуге рұқсаты бойынша жүзеге асырылады.
38. Бұл ретте жасыл екпелерді түгендеу және орман патологиялық зерттеу материалдарына сәйкес қайта отырғызуға жататын ағаштар уәкілетті орган ағаштарды кесуге рұқсат беру құжаттарында көрсеткен учаскелерге қайта отырғызылады.
3-параграф. Ағаштарды өтемдік отырғызуды жүргізу тәртібі.
39. Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде жасыл желектерді өтемдік отырғызу жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес белгіленген тәртіппен тиісті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
40. Ағаштарды кесу кезінде уәкілетті органның рұқсаты бойынша өтемдік отырғызу он есе мөлшерде жүргізіледі.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.03.2022 № 160/23-VII (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.

31. Факт санитарной или вынужденной вырубки деревьев устанавливается актом освидетельствования службой спасения органов чрезвычайных ситуации, с последующим уведомлением уполномоченного органа.
32. Вырубка зеленых насаждений, растущих ближе 5 метров от зданий и сооружений, вызывающих повышенное затенение помещений, осуществляется по заявлениям граждан без применения компенсационной посадки.
33. Учет и клеймение сухих, усыхающих и больных деревьев, кустарников независимо от их места нахождения производится уполномоченным органом, по заявлениям физических и юридических лиц, пользователей, собственников и арендаторов озелененных территорий.
34. Если при обследовании сухих деревьев и кустарников, комиссией будет установлено, что гибель деревьев произошла не от старости и болезней, а по вине физического или юридического лица, то данное лицо несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
35. Погрузка и вывоз срубленного дерева и порубочных остатков (опилки, ветки, листья, кора) с земель общего пользования производятся в течение суток с момента начала работ. Не допускается хранение срубленных зеленых насаждений и порубочных остатков на месте производства работ.
36. В случае повреждения газона, зеленых насаждений на прилегающей к месту вырубки территории, при проведении земляных, строительных работ, производителем работ проводится их восстановление.
37. Вырубка деревьев осуществляется по разрешению уполномоченного органа в соответствии с Законом о разрешениях, при предоставлении гарантийного письма от физических и юридических лиц о компенсационной посадке взамен вырубленных деревьев.
38. При этом в соответствии с материалами инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений, деревья подлежащие пересадке пересаживаются на участки указанные уполномоченным органом в разрешительных документах на вырубку деревьев.
Параграф 3. Порядок проведения компенсационных посадок деревьев.
39. При проведении архитектурных, градостроительных и строительных работ, финансируемых из государственного бюджета, компенсационная посадка зеленых насаждений производится за счет средств соответствующего бюджета в установленном порядке в соответствии с проектно-сметной документацией.
40. При вырубке деревьев по разрешению уполномоченного органа компенсационная посадка производится в десятикратном размере.
Сноска. Пункт 40 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 30.03.2022 № 160/23-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

40-1. Ағаштарды өтемдік отырғызу кесегімен биіктігі кемінде 2,5 метр жапырақты ағаш көшеттерін немесе кесегімен биіктігі кемінде 2 метр қылқан жапырақты ағаш көшеттерін отырғызу арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 40-1-тармақпен толықтырылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.03.2022 № 160/23-VII (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
41. Екпенің жоғары тамыр жүйесінен діңгегінің диаметрі (діңгек бөлігі 1,3 метр биіктікте) 3-4 сантиметрден кем болмауы керек.
41-1. Ағаштарды заңсыз кесу, жою, бүлдіру немесе жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау ережелерін бұзған жеке немесе заңды тұлға Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексіне сәйкес жауап ты болады және жиырма есе мөлшерде өтемдік ағаш отырғызуды жүргізеді.
Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген ағаштар заңсыз кесілген, жойылған, бүлінген жағдайда ағаштарды өтемдік отырғызу отыз есе мөлшерде жүргізіледі.
Ескерту. 41-1-тармақпен толықтырылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.03.2022 № 160/23-VII (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
42. Ағаштарды кесуге рұқсат алу үшін берілген кепілдік хатқа сәйкес өтемдік ағаш отырғызу жөніндегі жұмыстар аяқталғаннан кейін жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органды өтемдік отырғызу жоспарына сәйкес жұмыстардың орындалғаны туралы хабардар етеді.
43. Екі жыл уақыт өткен соң уәкілетті орган ұласып өскен ағаштарды жасыл екпелер тізіліміне енгізеді.
44. Нұр-сұлтан қаласының аумағында өтемдік отырғызу жүргізу үшін уәкілетті орган арнайы учаскелерді айқындайды.
45. Ағаштарды қалпына келтіру арнайы учаскелерде қаланың немесе елді мекеннің өтемдік ағаш отырғызу жоспарына сәйкес, қажет болған жағдайда жерін құнарлы топыраққа ауыстыра отырып жүргізіледі.
46. Ағаштарды кесу кезінде өтемдік отырғызу уәкілетті органның рұқсаты бойынша және (немесе) ағаштарды заңсыз кесу, жою немесе бүлдіру кезінде кесу, ағаштарды жою немесе бүлдіру орнынан 1 километр радиуста аумақта жүргізіледі.
Өтемдік отырғызу үшін кесу орнынан 1 километр радиуста бос орын болмаған кезде өтемдік отырғызу аумағын уәкілетті орган жазбаша түрде көрсетеді.
Ағаштарды амалсыз кесу кезінде өтемдік отырғызу көгалдандыруды, жасыл желектерді күтіп-ұстауды және күтіп-ұстауды жүзеге асыратын ұйымды тарта отырып, жалпы пайдаланымдағы жерлерде жүргізіледі.

40-1. Компенсационная посадка деревьев производится путем посадки саженцев лиственных пород высотой не менее 2,5 метров с комом или хвойных пород высотой не менее 2 метра с комом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 40-1 в соответствии с решением маслихата города Нур-Султана от 30.03.2022 № 160/23-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Диаметр ствола от верхней корневой системы саженцев должен быть не менее 3-4 сантиметров (на высоте 1,3 метра стволовой части).
41-1 Физическое или юридическое лицо, совершившее незаконную вырубку, уничтожение, повреждение деревьев или нарушение правил содержания и защиты зеленых насаждений, несет ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях и производит компенсационную посадку деревьев в двадцатикратном размере.
В случае незаконной вырубки, уничтожения, повреждения деревьев, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, компенсационная посадка деревьев производиться в тридцатикратном размере.
Сноска. Правила дополнены пунктом 41-1 в соответствии с решением маслихата города Нур-Султана от 30.03.2022 № 160/23-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. После завершения работ по компенсационной посадке деревьев в соответствии с гарантийным письмом, данным для получения разрешения на вырубку деревьев физические и юридические лица информируют уполномоченный орган об исполнении работ согласно плану компенсационной посадки.
43. По истечении двух лет, уполномоченным органом прижившиеся деревья включаются в реестр зеленых насаждений.
44. Для проведения компенсационных посадок на территории города Нур-Султана уполномоченным органом определяются специальные участки.
45. Восстановление деревьев производится на специальных участках согласно плану компенсационной посадки города и населенного пункта, при необходимости с заменой грунта на плодородную почву.
46. Компенсационная посадка при вырубке деревьев по разрешению уполномоченного органа и (или) при незаконной вырубке, уничтожении или повреждении деревьев производится на территории в радиусе 1 километра от места вырубки, уничтожении или повреждении деревьев на участке указанным уполномоченным органом.
При отсутствии свободного места для компенсационной посадки в радиусе 1 километра от места вырубки, территория компенсационной посадки указывается уполномоченным органом в письменном виде.
При вынужденной вырубке деревьев компенсационная посадка производится на землях общего пользования с привлечением организации, осуществляющей озеленение, уход и содержание зеленых насаждений.

Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.03.2022 № 160/23-VII (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
47. Заңды және жеке тұлғалар ағаштарды қайта отырғызған кезде өтемдік отырғызу жүргізілмейді.
Қайта отырғызулар ағаштардың солып қалуына әкеліп соққан жағдайда, бес есе көлемдегі өтемақы белгіленеді.
48. Өтемдік отырғызу ағашты кесуге мүдделі болған азаматтар мен заңды тұлғалар есебінен жүргізіледі.
49. Ағаштарды кесу кезінде ағаштарды өтемдік отырғызу ағаш көшеттерін отырғызу жолымен жүргізіледі.
50. Өскен және зақымдалған жасыл екпелер табиғи жағдайда құласа, кінәлі тұлғаларды анықтауға мүмкіндік жоқ кезінде жасыл екпелерді қалпына келтіру жергілікті бюджет қаражаты есебінен уәкілетті орган бекітілген дендрологиялық жоспарға сәйкес жасалынады.
51. Қолданыстағы инженерлік коммуникациялардың қорғау аймақтарына түсетін жасыл желектерді кесу кезінде өтемдік отырғызу талап етілмейді.
52. Кепілдік берілген күтімнен кейін жасыл екпелерді қабылдау жасыл екпелердің жерсіну актісі негізінде жүзеге асырылады. Егер өсімдіктердің 50%-ы сау болса, ағаш қолайлы деп саналады.
53. Отырғызылған ағаш көшеттері солып қалған жағдайда, ағаштарды кесуге мүдделі болған тұлғалар немесе ұйым жасыл екпелерді қайтадан отырғызуды жүзеге асырады және ағаштарды отырғызған кезден бастап екі жылдың ішінде (ағаш көшетінің ұласып өсу кезеңі) олардың одан әрі күтіп бапталуын қамтамасыз етеді.
54. Заңды және жеке тұлғалардың қаражаты есебінен жүзеге асырылатын құрылыс жұмыстарын іске асыру кезінде құрылыс жұмыстарын жүргізетін ұйымдар (тапсырыс берушілер мен мердігерлер) құрылыс жобаларында жасыл екпелерді өтемдік отырғызу бойынша жұмыстарды қаржыландыруды қарастыруы қажет.
55. Жөндеу жұмыстары барысында бұзылған көгалдар мен гүлзарларды қалпына келтіру құрылыс салушының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
56. Жалпыға ортақ жерлердегі және ғимараттарға, құрылыстарға, көп қабатты тұрғын үйлерге іргелес аумақтардағы желдің және табиғи сипаттағы өзге де жағдайлардың, жол-көлік оқиғаларының нәтижесінде ағаштар авариялық құлаған жағдайда құлаған ағаштарды жинауды, құлаған жерлерді уақтылы санитариялық тазалауды және ағаш қалдықтарын шығаруды қызмет көрсететін учаскелер бойынша ұйымдар жүзеге асырады.
4-параграф. Нұр-Сұлтан қаласының "жасыл белдеуі" аумағында жасыл екпелерді күзету, қорғау, күтіп-ұстау.
57. Нұр-Сұлтан қаласының "жасыл белдеуі" аумағындағы жасыл екпелерді қорғау және күтіп-ұстау:

Сноска. Пункт 46 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 30.03.2022 № 160/23-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. При пересадке деревьев физическими и юридическими лицами, компенсационная посадка не производится.
В случае если пересадка привела к гибели деревьев, устанавливается пятикратный размер компенсации.
48. Компенсационная посадка производится за счет средств граждан и юридических лиц, в интересах которых был произведен снос.
49. При вырубке деревьев компенсационная посадка деревьев, производится путем посадки саженцев деревьев.
50. В случае естественного падения произрастающих или поврежденных зеленых насаждений, при невозможности установления виновных лиц, восстановление зеленых насаждений производится согласно утвержденному дендрологическому плану уполномоченного органа, за счет средств местного бюджета.
51. Компенсационная посадка не требуется при вырубке зеленых насаждений, попадающих в охранные зоны существующих инженерных коммуникаций.
52. Прием зеленых насаждений после гарантийного ухода осуществляется на основании акта приживаемости зеленых насаждений. Дерево считается прижитым, если 50 % растений является здоровым.
53. В случае гибели высаженных саженцев деревьев, лица, в интересах которых был произведен снос или организация производят повторную посадку зеленых насаждений и обеспечивают дальнейший уход за ними в течение двух лет (период приживаемости саженца дерева), с момента проведения посадки.
54. При реализации строительных работ, осуществляемых за счет средств юридических и физических лиц, организациям (заказчикам и подрядчикам), которые производят строительные работы, необходимо в проектах застройки предусматривать финансирование работ по компенсационной посадке зеленых насаждений.
55. Восстановление газонов и цветников, нарушенных в ходе ремонтных работ, осуществляется за счет средств застройщика.
56. В случае аварийного падения деревьев, в результате ветровала и других случаев природного характера, дорожно-транспортных происшествий, уборка упавшего дерева, своевременная санитарная очистка места падения и вывоз древесных остатков на землях общего пользования и на территориях прилегающих к зданиям, сооружениям, многоэтажным жилым домам осуществляется организациями по обслуживаемым участкам.
Параграф 4. Охрана, защита, содержание зеленых насаждений на территории "зеленого пояса" города Нур-Султана.
57. Охрана, защита и содержание зеленых насаждений на территории "зеленого пояса" города Нур-Султана включает в себя:

1) жасыл екпелерді күтіп-ұстау, орманды молайту және ағаш өсіру;
2) өртке қарсы және санитарлық қондырғылармен қамтамасыз ету, өрт қауіпсіздігі ережелерін бұзудың, сондай-ақ басқа да бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу, орман өртімен күрес бойынша жұмыстарды үйлестіру;
3) орманның зиянкестерімен және ауруларымен күрес бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
4) табиғи немесе жасанды жасалған сутоғандарды қорғау бойынша жұмысты, қамысты өсімдіктермен күресті ұйымдастыру;
5) Нұр-Сұлтан қаласының "жасыл белдеуі" күтіп ұстау және олардың орындалуын бақылау жұмыстарын (қызметтерін) мемлекеттік сатып алуға конкурс ұйымдастыру және өткізу, шарттар жасасу;
6) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Нұр-Сұлтан қаласының "жасыл белдеу" аймағында құқық бұзушылықтардың алдын алу және жол бермеу жатады.
5-параграф. Жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғауды бақылау Нұр-Сұлтан қаласының аумағында.
58. Осы Қағидалардың сақталуы үшін мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
59. Нұр-Сұлтан қаласының аумағында жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау саласындағы бұзушылықтар үшін жеке және заңды тұлғалар "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жауапты болады.
_______________________________

1) содержание зеленых насаждений, воспроизводство лесов и лесоразведение;
2) обеспечение противопожарного и санитарного обустройства, предупреждение и пресечение нарушения правил пожарной безопасности, а также других нарушений, координация работы по борьбе с лесными пожарами;
3) организация работы по борьбе с вредителями и болезнями леса;
4) организация работы по охране естественных или искусственно созданных водоемов, по борьбе с тростниковой растительностью;
5) организация и проведение конкурсов, заключение договоров о государственных закупках работ (услуг) на содержание "зеленого пояса" города Нур-Султана и контроль за их исполнением;
6) предотвращение и пресечение правонарушений на территории "зеленого пояса" города Нур-Султана в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Параграф 5. Контроль за содержанием и защитой зеленых насаждений на территории города Нур-Султана.
58. Государственный контроль за соблюдением настоящих Правил осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
59. За нарушения в сфере содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Нур-Султана физические и юридические лица несут ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".