Шымкент қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Шымкент қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 2 маусымдағы № 319 қаулысы. Шымкент қаласының Әділет департаментінде 2020 жылғы 3 маусымда № 107 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27-бабы 1-тармағы 18) тармақшасына және "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Заңының 21-бабына сәйкес Шымкент қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Шымкент қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. "Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны Шымкент қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін ресми жариялау үшін Шымкент қаласында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарына жіберілуін;
3) осы қаулыны оны ресми жариялағаннан кейін Шымкент қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Шымкент қаласы әкімінің орынбасары А. Мамытбековке жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласының әкімі М. Айтенов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
2020 жылғы "___"___________
Шымкент қаласы әкімдігінің
2020 жылғы "2" маусымдағы
№ 319 қаулысымен бекітілген
Шымкент қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Шымкент қаласы әкімдігінің 29.06.2023 № 1486 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
р/с №
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
Металлургтар сарайы 1950 ж. ортасы
қала құрылысы
және сәулет
Тұран ауданы,
1 Мамыр көшесі, 10
2
Тұрғын үй ХХ ғ. басы
қала құрылысы
және сәулет
Әл-Фараби ауданы,
А.Анаров көшесі, 22
3
Никольский шіркеуі ХХ ғ. басы
қала құрылысы
және сәулет
Әл-Фараби ауданы,
Қазыбек би көшесі, 34
4
Мектеп 1950 ж. ортасы
қала құрылысы және сәулет
Тұран ауданы,
Ш.Қалдаяқов көшесі, 12
5
Шымкент қалашығы б.з.д ІІІ-ІІ ғғ. б.з.-ХІХ ғғ.
археология
Әл-Фараби ауданы,

Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Шымкент
Постановление акимата города Шымкент от 2 июня 2020 года № 319. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Шымкент 3 июня 2020 года № 107
В соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года и со статьей 21 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" от 26 декабря 2019 года, акимат города Шымкент ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный список памятников истории и культуры местного значения города Шымкент.
2. Государственному учреждению "Управление культуры, развития языков и архивов города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции города Шымкент;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемых на территории города Шымкент;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Шымкент после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города А. Мамытбекова.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Шымкент М. Айтенов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"____"_________ 2020 года
Утвержден постановлением
акимата города Шымкент
от "2" июня 2020 года № 319
Государственный список памятников истории и культуры местного значения города Шымкент
Сноска. Приложение в редакции - постановления акимата города Шымкент от 29.06.2023 № 1486 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/н
Наименование
памятника
Вид
памятника
Местонахождение
памятника
1
Дворец металлургов
середина 1950-х гг.
градостроительство
и архитектура
район Тұран,
улица 1 Мая, 10
2
Дом жилой
начало ХХ в.
градостроительство
и архитектура
Аль-Фарабийский район,
улица А.Анарова, 22
3
Церковь Никольская
начало XX в.
Градостроительство
и архитектура
Аль-Фарабийский район,
улица Казыбек би, 34
4
Школа
середина 1950-х гг.
градостроительство
и архитектура
район Тұран,
улица Ш.Калдаякова, 12
5
Городище Шымкент
ІІІ-ІІ вв до н.э.-ХІХ вв.
археология
Аль-Фарабийский район,

Әйтеке би көшесі, № 30/29
6
Оба (патшалық) І-ІV ғғ.
археология
Қаланың солтүстік бөлігі,
Д.Қонаев даңғылы мен Т.Рысқұлов көшесінің қиылысы
7
Оба қорымы (4)
б.з.д. І мың ж.
археология
Бадам өзенінің сол жағасы, Шымкент қаласынан Ташкент қаласына шығар жолда
8
Жеке оба
б.з.д. І мың ж.
археология
Бадам өзенінің сол жағасы, "Шымкентмай" АҚ қарсы бетте

улица Айтеке би, № 30/29
6
Курган (царский)
I-ІV вв.
археология
Северная часть города,
на пересечении улиц
Т.Рыскулова и проспект Д.Конаева
7
Курганный могильник (4)
І тыс. до н.э.
археология
Левый берег реки Бадам, по дороге из города Шымкент в город Ташкент
8
Курган одиночный
І тыс. до н.э.
археология
Левый берег реки Бадам, напротив АО "Шымкентмай"