Жамбыл облысы аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы
Жамбыл облыстық мәслихатының 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 52-7 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 20 желтоқсанда № 4844 болып тіркелді
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңдарына сәйкес, Жамбыл облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Жамбыл облысы аумағында жануарларды асырау Қағидасы 1 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің 2 қосымшасына сәйкес, Жамбыл облысы мәслихатының келесі шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың агроөнеркәсіпті дамыту, экология және табиғатты пайдалану мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жамбыл облыстық маслихатының
сессия төрағасы З. Кадырбекова
Жамбыл облыстық мәслихаты
хатшысының міндетін атқарушы М. Берік
Жамбыл облыстық
мәслихатының 2020 жылғы "11"
желтоқсандағы №52-7 шешіміне
1 қосымша
Жамбыл облысы аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы
1. Жалпы ережелер
1. Жамбыл облысының аумағында жануарларды асырау Қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңдарына (бұдан әрі-заң) сәйкес әзірленді. Ереже облыс халқының қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қорғау мақсатында жануарларды ұстау, өсіру және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Жануарлар - фаунаға жататын биологиялық объектілер: ауыл шаруашылығы, үй және жабайы жануарлар;
2) ветеринариялық іс-шаралар-жануарларауруларының профилактикасын, емдеуді немесе диагностикасын қоса алғанда, олардың пайда болуын, таралуын болғызбауға немесе оларды жоюға; жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін аса қауіпті аурулар жұқтырған жануарларды залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға), алып қоюға және жоюға бағытталған іс-шаралар; жануарлардың өнімділігін арттыру; жануарлар мен адамның денсаулығын жұқпалы ауулардан, оның ішінде жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді қоса алғанда, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған эпизоотияға қарсы, ветеринариялық-санитариялық рәсімдер кешені;

Об утверждении Правил содержания животных на территории Жамбылской области
Решение Жамбылского областного маслихата от 11 декабря 2020 года № 52-7. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 20 декабря 2020 года № 4844
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 10 июля 2002 года "О Ветеринарии", Жамбылский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания животных на территории Жамбылской области согласно приложению 1.
2. Признать утратившими силу следующие решения Жамбылского областного маслихата согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по вопросу развития агропромышленности, экологии и природопользования.
4. Настоящее решение вступает в силу со дня его государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Жамбылского
областного маслихата З. Кадырбекова
Исполняющий обязанности
секретаря Жамбылского областного
маслихата М. Берік
Приложение 1 к решению
Жамбылского областного
маслихата от "11" декабря 2020
года № 52-7
Об утверждении Правил содержания животных на территории Жамбылской области
1. Общие положения
1. Правила содержания животных на территории Жамбылской области (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" (далее-Закон), в целях обеспечения безопасности населения области и защиты Правила устанавливают порядок содержания, разведения животных и выпаса сельскохозяйственных животных.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) животные-биологические объекты, относящиеся к фауне: сельскохозяйственные, домашние и дикие животные;
2) ветеринарные мероприятия- мероприятия направленные на предотвращение возникновения, распространения или ликвидацию болезней животных, включая их профилактику, лечение или диагностику; обезвреживание (обеззараживание), изъятие и уничтожение животных, зараженных особо опасными болезнями, представляющими опасность для здоровья животных и человека; повышение продуктивности животных; комплекс противоэпизоотических, ветеринарно-санитарных процедур, направленных на обеспечение безопасности продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок, включая идентификацию сельскохозяйственных животных, в целях защиты здоровья животных и человека от заразных болезней, в том числе общих для животных и человека;

3) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру-ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға ауыл шаруашылығы жануарлары туралы мәліметтерді енгізе отырып және ветеринариялық паспорт бере отырып, бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) пайдалану, таңбалау арқылы жануарларға жеке нөмір беруді қамтитын, жануарларды есепке алу рәсімі;
4) ветеринариялық құжаттар – уәкілетті орган бекіткен тәртіппен мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілеріне республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары беретін ветеринариялық сертификат, ветеринариялық-санитариялық қорытынды; тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы эпизоотиялық ахуал туралы, жануарға, жануарлардан алынатын өнімге және шикізатқа жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың ветеринария саласындағы маманы, сондай-ақ жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімнің және шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөнінде өндірістік бақылау бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері беретін ветеринариялық анықтама;
5) ветеринариялық паспорт – уәкілетті орган белгілеген нысандағы құжат, онда: жануарларды есепке алу мақсатында жануардың иесі, түрі, жынысы, түсі, жасы (тyған күні), жеке нөмірі көрсетіледі;
6) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар-мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық, зоогигиеналық) талаптарды белгілейтін, сондай-ақ ветеринариялық нормативтер негізінде ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібін айқындайтын, жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті болып табылатын нормативтік құқықтық акт;
7) ветеринариялық-санитариялық сараптама-органолептикалық, биохимиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, токсикологиялық және радиологиялық зерттеулер кешені арқылы жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау;
8) дезинфекция - инфекциялық және паразиттік аурулардың қоздырғыштарын жою жөніндегі шаралар кешені;
9) дезинсекция-жәндіктер мен басқа да буынаяқтыларды жою жөніндегі іс-шаралар кешені;
10) дератизация-кеміргіштерді жою жөніндегі іс-шаралар кешені;
11) ветеринария саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - ветеринария саласындағы басшылықты, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.

3) идентификация сельскохозяйственных животных – процедура учета животных, включающая присвоение индивидуального номера животным путем использования изделий (средств) для проведения идентификации, маркировки изделий (средств), предназначенных для проведения идентификации, с внесением сведений о сельскохозяйственном животном в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачей ветеринарного паспорта;
4) ветеринарные документы – ветеринарный сертификат, ветеринарно-санитарное заключение, выдаваемые государственными ветеринарно-санитарными инспекторами города республиканского значения, столицы, района, города областного значения на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора; ветеринарная справка, выдаваемая специалистом в области ветеринарии государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, на животное, продукцию и сырье животного происхождения, об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также ветеринарным врачом подразделения производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
5) ветеринарный паспорт-документ установленной уполномоченным органом формы, в котором указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст животных с целью учета животных;
6) ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила - нормативный правовой акт, устанавливающий ветеринарные (ветеринарно-санитарные, зоогигиенические) требования к объектам государственного ветеринарно-санитарного контроля, а также определяющий порядок проведения ветеринарных мероприятий на основе ветеринарных нормативов, являющийся обязательным для исполнения физическими и юридическими лицами;
7) ветеринарно-санитарная экспертиза - определение соответствия продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок ветеринарным нормативам посредством комплекса органолептических, биохимических, микробиологических, паразитологических, токсикологических и радиологических исследований;
8) дезинфекция – комплекс мер по уничтожению возбудителей заразных и незаразных заболеваний;
9) дезинсекция - комплекс мероприятий по уничтожению насекомых и других членистоногих;
10) дератизация-комплекс мероприятий по ликвидации грызунов;
11) уполномоченный орган в области ветеринарии (далее - уполномоченный орган) - Центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области ветеринарии, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию.

2. Жануарларды сатып алу, сату және тасымалдау
3. Жануарларды белгіленбеген орындарда және ветеринариялық құжаттарсыз өткізуге тыйым салынады.
4. "Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 29 мамырдағы № 7-1/496 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жататын орын ауыстыратын (тасымалданатын) жануарлар "Ветеринариялық құжаттарды беру қағидаларын және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 7-1/453 бұйрығымен бекітілген ветеринариялық құжаттарды беру қағидалары және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарға (Нормативтік құқытық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11898 тіркелген) сәйкес берілген ветеринариялық құжаттар арқылы сүйемелденеді.
5. Шет мемлекеттерден жануарларды облыс аумағына әкелу, әкету Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринария саласындағы уәкілетті органның рұқсаты болған кезде жүзеге асырылады.
3. Жануарларды ұстау тәртібі
6. алып тасталды - Жамбыл облыстық мәслихатының 21.04.2023 № 2-8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7. алып тасталды - Жамбыл облыстық мәслихатының 21.04.2023 № 2-8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
8. Санитариялық, су қорғау аймақтарындағы, көшелердегі, алаңдардағы, скверлердегі, ауыл шаруашылығы жерлеріндегі, жалпы пайдаланудағы басқа да жерлердегі жануарлар қараусыз қалған жануарлар болып саналады және иесі анықталғанға дейін тиісті әкімшілік бірліктің әкімі белгілеген уақытша ұстау үшін арнайы жабдықталған орында ұсталуға тиіс.
9. Егер жануарлардың меншік иесінің орналасқан жері белгісіз болса, жануарларды ұстаған адам мұндай жануарлар ұсталған сәттен бастап үш күннен кешіктірмей табылған жануарлар туралы Ішкі істер органдарына және тиісті әкімшілік бірліктің әкіміне хабарлайды, олар меншік иесін іздестіру шараларын қолданады.
10. Жануарлардың меншік иесін іздестіру кезеңінде жануарлар оларды ұстаған адамның жеке ауласында және пайдалануында қалдырылуы немесе уақытша арнайы жабдықталған орынға тапсырылуы тиіс.
11. Егер ірі қара малды (ірі қара малды, жылқыларды, түйелерді) ұстау туралы өтініш берілген кезден бастап алты ай ішінде және басқа үй жануарларына қатысты - олардың меншік иесі екі ай ішінде табылмаса және оларға өзінің құқығы туралы мәлімдемесе, бұл жануарларға меншік құқығы жануарларды асыраған және пайдаланған адамға ауысады. Бұл адам бағуында болған жануарларды меншігіне алудан бас тартқан жағдайда, олар коммуналдық меншікке түседі.

2. Покупка, Продажа и перевозка животных
3. Реализация животных в неустановленных местах и без ветеринарных документов запрещается.
4. В соответствии с Правилами выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам утвержденным приказом исполняющего обязанности министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 7-1/496 "Об утверждении Правил осуществления перевозок перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11845) перемещаемые (перевозимые) животные, подлежащие транспортировке (перемещению), подлежат транспортировке (перемещению) ветеринарными документами, выданными в соответствии с Правилами выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам утвержденным приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 7-1/453.
5. Ввоз, вывоз на территорию области животных из иностранных государств осуществляется при наличии разрешения уполномоченного органа в области ветеринарии в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок содержания животных
6. Исключен решением Жамбылского областного маслихата от 21.04.2023 № 2-8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Исключен решением Жамбылского областного маслихата от 21.04.2023 № 2-8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Животные, находящиеся в санитарных, водоохранных зонах, на улицах, площадях, скверах, сельскохозяйственных землях, других местах общего пользования без осмотра, считаются безнадзорными животными и должны содержаться в специально оборудованном для временного содержания месте, установленном акимом соответствующей административной единицы, до выяснения владельца.
9. Если местонахождение собственника животных неизвестно, лицо, задержавшее животных, не позднее трех дней с момента задержания таких животных уведомляет об обнаруженных животных в органы внутренних дел и акиму соответствующей административной единицы, которые принимают меры к розыску собственника.
10. В период розыска собственника животных, животные должны быть оставлены в личном подворье и пользовании лица, задержавшего их, или временно сданы в специально оборудованное место.
11. Если в течение шести месяцев с момента заявления о задержании крупного рогатого скота (крупного рогатого скота, лошадей, верблюдов) и в отношении других домашних животных - в течение двух месяцев их собственник не обнаружен и не заявит о своем праве на них, право собственности на этих животных переходит к лицу, которое содержало и использовало животных. В случае отказа этого лица от приобретения в собственность содержавшихся у него животных, они поступают в коммунальную собственность.

12. Жануарлардың бұрынғы меншік иесі басқа адамның меншігіне өткеннен кейін келген жағдайда, ұсталған қараусыз қалған жануарларды иесіне қайтару тәртібі және иелерінің жауапкершілігі 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 246-бабымен анықталады.
13. Тиісті әкімшілік бірліктің тұрғын үй қорының пәтерлерінде (көп пәтерлі тұрғын үйлер) ауыл шаруашылығы және жабайы жануарларды ұстауға жол берілмейді.
14. Мектепке дейінгі мекемелердің, мектептердің және басқа да ұйымдар мен мекемелердің зоологиялық бұрыштарында жануарлар мен құстарды ұстауға мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның келісімі бойынша жол беріледі.
15. Асыл тұқымды жануарларды қоса алғанда, ауыл шаруашылығы, үй және жабайы жануарларын өсірумен, асыраумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар:
1) "Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығымен бекітілген ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларына сәйкес жануарларды уақтылы бірдейлендіруден өткізуге;
2) ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін ауыл шаруашылығы, үй және асыл тұқымды малдарды уақтылы вакцинациялау және диагностикалаудан өткізуге;
3) жануарлардың түріне, жасына және физиологиясына сәйкес олардың денсаулығына, салауаттылығына және мақсатты пайдаланылуына қамқорлық жасауға;
4) Жануарлар тарапынан қоршаған адамдарға, жануарларға, сондай-ақ мүлікке зиян келтірмеу қауіпсіздігін сақтауға;
5) уақытша оқшаулау және биостерилизациялау арқылы жануарларда жағымсыз тұқымдардың пайда болуының алдын алу жөнінде шаралар қабылдауға;
6) жануарлардың мінез-құлқын тікелей бақылау кезінде және олар жүріп өткен кезде жол жүрісі қауіпсіздігін сақтауға;
7) санитариялық-гигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) нормалар мен қағидалар талаптарының сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
16. Жануарлардың иелері:
1) жануарлар ауруларының алдын алуды және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелерді сақтай отырып, ветеринариялық және әкімшілік-шаруашылық іс-шараларды жүзеге асыруға;
2) жануарларды қоса алғанда, жануарларды хайуанаттар парктерінде, цирктерде, омарталарда, аквариумдарда ұстауды, өсіруді және пайдалануды ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар мен ветеринариялық нормативтерге сәйкес жүзеге асыруға;

12. При прибытии прежнего собственника животных после перехода их в собственность другому лицу порядок возврата владельцу задержанных безнадзорных животных и ответственность владельцев определяются статьей 246 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
13. Не допускается содержание сельскохозяйственных и диких животных в квартирах жилого фонда (многоквартирные жилые дома) соответствующей административной единицы.
14. Содержание животных и птиц в зоологических уголках дошкольных учреждений, школ и других организаций и учреждений допускается по согласованию с местным исполнительным органом, осуществляющим деятельность в области государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора.
15. Физические и юридические лица, занимающиеся воспроизводством, разведением, содержанием сельскохозяйственных, домашних и диких животных, включая племенных животных обязаны:
1) На своевременную идентификацию животных в соответствии с Правилами идентификации сельскохозяйственных животных утвержденным приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68 "Об утверждении Правил идентификации сельскохозяйственных животных" (зарегистрирован в реестре регистрации нормативных правовых актов за № 11127);
2) на своевременную вакцинацию и диагностику сельскохозяйственных, домашних и племенных животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности;
3) заботиться о здоровье, благополучии и целевом использовании животных в соответствии с их видом, возрастом и физиологией;
4) соблюдать безопасность не причинения вреда окружающим людям, животным, а также имуществу со стороны животных;
5) принять меры по предупреждению появления нежелательных пород у животных путем временной изоляции и биостерилизации;
6) соблюдать безопасность дорожного движения при непосредственном контроле за поведением животных и при их проезде;
7) на обеспечение соблюдения требований санитарно-гигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) норм и правил.
16. Владельцы животных обязаны:
1) на осуществление ветеринарных и административно-хозяйственных мероприятий с соблюдением ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, обеспечивающих предупреждение болезней животных и безопасность перемещаемых (перевозимых) объектов;
2) осуществлять содержание, выращивание и использование животных, включая животных, в зоопарках, цирках, на пасеках, в аквариумах в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и ветеринарными нормативами;

3) қоршаған ортаның ластануына жол бермей, ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар мен ветеринариялық нормативтерге сәйкес аумақты, мал шаруашылығы үй-жайларын, сондай-ақ жемді, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты сақтауға және қайта өңдеуге арналған құрылыстарды күтіп-ұстауға;
4) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді күтіп-ұстауға, өсіруге, пайдалануға, өндіруге, дайындауға (союға), сақтауға, қайта өңдеуге және өткізуге, сондай-ақ тасымалдауға (орнын ауыстыруға) байланысты мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерін орналастыру, салу, реконструкциялау және пайдалануға беру кезінде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды сақтауға;
5) Жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына:
жаңадан сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны және сатылғаны туралы хабарлауға;
бірнеше жануарлардың өлімі, бір мезгілде ауруы немесе олардың әдеттен тыс мінез-құлқы туралы хабарлау және ауруға күдік туған жағдайда ветеринария саласындағы мамандар келгенге дейін жануарларды оқшаулап ұстау шараларын қабылдауға;
6) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларға, мемлекеттік ветеринариялық дәрігерлерге ветеринариялық тексеру үшін кедергісіз беруге;
7) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың, мемлекеттік ветеринариялық дәрігерлердің актілерін орындауға;
8) сою алдында ветеринариялық тексеру және сойғаннан кейін ұшалар мен мүшелерге ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізбей, жануарларды өткізу үшін союға жол бермеуге;
9) жануарларды карантиндеуді жүргізуге міндетті.
17. Кеміргіштермен күресудің алдын-алу шаралары кеміргіштердің жемге, тіршілік ету ортасына және көбеюге қол жетімділігіне кедергі келтіретін жағдайлар жасаудан тұрады.
18. Жануарларды күтіп-бағу жөніндегі қызмет процесінде пайда болатын биологиялық қалдықтар "Биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі №16-07/307 бұйрығымен бекітілген биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою қағидаларына сәйкес жойылуға жатады.
19. Санитарлық және су қорғау аймақтарының шекарасында ауыл шаруашылығы жануарларын ұстау, өсіру және жаю Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес белгіленеді.
4. Қорытынды ережелер
20. Осы Ережені бұзғаны үшін кінәлі тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
Жамбыл облыстық

3) на содержание территории, животноводческих помещений, а также сооружений для хранения и переработки кормов, продукции и сырья животного происхождения в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и ветеринарными нормативами, не допуская загрязнения окружающей среды;
4) соблюдение ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований при размещении, строительстве, реконструкции и вводе в эксплуатацию объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, связанных с содержанием, разведением, использованием, производством, заготовкой (убоем), хранением, переработкой и реализацией, а также транспортировкой (перемещением) перемещаемых (перевозимых) объектов;
5) Государственным ветеринарным организациям, учрежденным местными исполнительными органами, органам государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора:
сообщить о вновь приобретенном животном (животном), полученном приплоде, его (их) убое и реализации;
сообщить о смерти, одновременном заболевании или необычном поведении нескольких животных и в случае подозрения на заболевание принять меры к изолированному содержанию животных до прибытия специалистов в области ветеринарии;
6) беспрепятственно предоставлять перемещаемых (перевозимых) объектов государственным ветеринарно-санитарным инспекторам, государственным ветеринарным врачам для ветеринарного осмотра;
7) исполнять актов государственных ветеринарно-санитарных инспекторов, государственных ветеринарных врачей;
8) не допускать убоя животных для реализации без проведения предубойного ветеринарного осмотра и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов;
9) проводить карантинирование животных.
17. Профилактические мероприятия по борьбе с грызунами состоят в создании условий, препятствующих доступу грызунов к кормам, местам обитания и размножения.
18. Биологические отходы, образующиеся в процессе деятельности по содержанию животных, подлежат уничтожению в соответствии с Правилами утилизации, уничтожения биологических отходов утвержденным приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года №16-07/307 "Об утверждении Правил утилизации, уничтожения биологических отходов".
19. Содержание, разведение и выпас сельскохозяйственных животных в границах санитарных и водоохранных зон устанавливаются в соответствии с условиями действующего законодательства Республики Казахстан.
4. Заключительные положения
20. За нарушение настоящих Правил виновные лица несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2 к решению
Жамбылского областного

мәслихатының 2020 жылғы "11"
желтоқсандағы №52-7 шешіміне
2 қосымша
Жамбыл облысы мәслихатының күші жойылған шешімдерінің тізбесі
1) "Байзақ ауданының елді мекендерінің аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2017 жылғы 3 сәуірдегі №10-9 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №3428 болып тіркелген, 2017 жылы 22 мамырда электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
2) "Жамбыл ауданының елді мекендерінің аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2017 жылғы 3 сәуірдегі №10-10 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №3427 болып тіркелген, 2017 жылы 23 мамырда электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
3) "Қордай ауданының елді мекендерінің аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2017 жылғы 3 сәуірдегі №10-11 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №3429 болып тіркелген, 2017 жылы 23 мамырда электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
4) "Сарысу ауданының елді мекендерінің аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2017 жылғы 3 сәуірдегі №10-12 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №3426 болып тіркелген, 2017 жылы 22 мамырда электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
5) "Тараз қаласының аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2017 жылғы 27 маусымдағы №12-17 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №3492 болып тіркелген, 2017 жылы 7 тамызда электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
6) "Жуалы ауданының елді мекендерінің аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2017 жылғы 27 маусымдағы №12-18 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №3493 болып тіркелген, 2017 жылы 7 тамызда электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
7) "Шу ауданының елді мекендерінің аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2017 жылғы 6 қазандағы №15-6 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №3561 болып тіркелген, 2017 жылы 3 қарашада электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);

маслихата от "11" декабря 2020
года № 52-7
Перечень утративших силу решении маслихата Жамбылской области
1) Решение Жамбылского областного маслихата от 3 апреля 2017 года №10-9 "Об утверждении Правил содержания животных на территории населенных пунктов Байзакского района" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №3428, опубликовано 22 мая 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
2) Решение Жамбылского областного маслихата от 3 апреля 2017 года №10-10 "Об утверждении Правил содержания животных на территории населенных пунктов Жамбылского района" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №3427, опубликовано 23 мая 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
3) Решение Жамбылского областного маслихата от 3 апреля 2017 года №10-11 "Об утверждении Правил содержания животных на территории населенных пунктов Кордайского района" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №3429, опубликовано 23 мая 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
4) Решение Жамбылского областного маслихата от 3 апреля 2017 года №10-12 "Об утверждении Правил содержания животных на территории населенных пунктов Сарысуского района" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №3426, опубликовано 22 мая 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
5) Решение Жамбылского областного маслихата от 27 июня 2017 года №12-17 "Об утверждении Правил содержания животных на территории города Тараз" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №3492, опубликовано 7 августа 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
6) Решение Жамбылского областного маслихата от 27 июня 2017 года №12-18 "Об утверждении Правил содержания животных на территории населенных пунктов Жуалынского района" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №3493, опубликовано 7 августа 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
7) Решение Жамбылского областного маслихата от 6 октября 2017 года №15-6 "Об утверждении Правил содержания животных на территории населенных пунктов Шуского района" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №3561, опубликовано 3 ноября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);

8) "Т.Рысқұлов ауданының елді мекендерінің аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2017 жылғы 6 қарашадағы №16-5 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №3594 болып тіркелген, 2017 жылы 5 желтоқсанда электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
9) "Мойынқұм ауданының елді мекендерінің аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2018 жылғы 25 қаңтардағы №20-7 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №3703 болып тіркелген, 2018 жылы 27 ақпанда электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
10) "Талас ауданының елді мекендерінің аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2018 жылғы 6 сәуірдегі №22-6 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №3809 болып тіркелген, 2018 жылы 21 мамырда электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).

8) Решение Жамбылского областного маслихата от 6 ноября 2017 года №16-5 "Об утверждении Правил содержания животных на территории населенных пунктов Т.Рыскуловского района" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №3594, опубликовано 5декабря 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
9) Решение Жамбылского областного маслихата от 25 января 2018 года №20-7 "Об утверждении Правил содержания животных на территории населенных пунктов Мойынкумского района" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №3703, опубликовано 27 февраля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
10) Решение Жамбылского областного маслихата от 6 апреля 2018 года №22-6 "Об утверждении Правил содержания животных на территории населенных пунктов Таласского района" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №3809, опубликовано 21 мая 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).