Сарысу ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Сарысу аудандық мәслихатының 2020 жылғы 28 қазандағы № 83-10 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 6 қарашада № 4793 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңның 6-бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылға 20 ақпандағы Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес Сарысу аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Сарысу ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың экономика, қаржы, бюджет, агроөнеркәсіп кешені, қоршаған ортаны қорғау мен табиғатты пайдалану, жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сарысу аудандық
мәслихатының сессия төрағасы М. Абишев
Сарысу аудандық мәслихат хатшысы С. Бегеев
Сарысу аудандық мәслихатының
2020 жылғы 28 қазандағы
№ 83-10 шешіміне қосымша
Сарысу ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары
Кіріспе
Сарысу ауданы – Жамбыл облысының батысындағы әкімшілік бөлініс. Ауданның жалпы жер көлемі 3 136 094 гектар. Тұрғын саны 44 419 адам. Аудан аумағындағы 27 елді мекен 9 ауылдық округке біріктірілген және Жаңатас қаласы. Аудан орталығы – Жаңатас қаласы, облыс орталығынан ара қашықтығы 180 шақырым.
Сарысу ауданы ауыл шаруашылығы бағытында негізделген, соңғы уақытта мал шаруашылығы қарқынды дамып келе жатқан аймақ. Еліміздің азық-түлікпен толық қамтамасыз ету міндетін орындауда мал шаруашылығын дамыту айрықша орын алатын болса, оның негізі-табиғи жайылымдарды тиімді және ұтымды пайдалану болып табылады.
Жер пайдаланушылар мен меншік иелері үшін табиғи жайылымдарды тиімді пайдалану, жайылымның тозуын болдырмау, жақсарту шараларын жүзеге асыру кезек күттірмейтін міндет. Осыған орай ауылдық округтер, шаруа қожалықтары жалпы аудан аумағындағы төрт түлік мал басының жайылымдық жерлерімен қамтылу жағдайын талдау жүргізіледі.
Аудан аймағының климаты тым континентік, ауа құрғақ, ауа ылғалдығы аз мөлшерде болады, қысы бір шама суық, жазы ыстық әрі қуаң, аңызақты келеді.
Аудан аумағындағы жер қойнауынан қиыршық тас және тұз өндіріледі.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Сарысускому району на 2020-2021 годы
Решение Сарысуского районного маслихата Жамбылской области от 28 октября 2020 года № 83-10. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 6 ноября 2020 года № 4793
В соответствии со cтатьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Сарысуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Сарысускому району на 2020-2021 годы.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам экономике, финансов, бюджета, агропромышленного комплекса, охраны окружающей среды и природопользования, развития местного самоуправления.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Председатель сессии
Сарысуского районного маслихата М. Абишев
Секретарь
Сарысуского районного маслихата С. Бегеев
Приложение к решению
Сарысукого районного маслихата
от 28 октября 2020 года № 83-10
План по управлению пастбищами и их использованию по Сарысускому району на 2020-2021 годы
Введение
Сарысуский район-административное деление на западе Жамбылской области. Общая площадь района составляет 3 136 094 гектаров. Численность населения 44 419 человек. На территории района 25 населенных пунктов объединены в 9 сельских округов и город Жанатас. Районный центр-город Жанатас, расстояние от областного центра 180 киломметр.
Сарысуский район основан в сельскохозяйственном направлении, в последнее время развивается животноводство. Особое место в выполнении задачи полного обеспечения продовольствием страны занимает развитие животноводства, основой которого является рациональное и рациональное использование природных пастбищ.
Для собственников и землепользователей одной из неотложных мер является осуществление по эффективному использованию пастбищ, предотвращению деградации природных пастбищ и их улучшение.
В связи с этим на территории района в сельских округах проводится анализ состояния обеспеченности пастбищными землями сельскохозяйственных животных.
Климат территории района резко континентальный, воздух сухой, влажность воздуха в небольших количествах, зима холодная, лето жаркое.
На территории района из недр земли добываются гравий и соль.

Ауыл шаруашылығына жарамды жер көлемі 675 495 гектар, оның ішінде 19 606 гектар егістік, 123 гектар көп жылдық екпелер, 11 546 гектар шабындық, 593 847 гектар жайылымдық, 72 470 гектар елді мекендер жерлері, 11 115 гектар өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс жері және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерлер, 1000 гектар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері, 532 092 гектар орман қоры жерлері, 1788 гектар су қорының жерлері, 883 781 гектар босалқы жерлер бар. Басқа мемлекеттің (Ресей Федерациясы) пайдаланып жатқан жерлері 1 035 000 гектар.
Сарысу ауданы Мойынқұм жәнеТалас аудандарымен, Қарағанды және Түркістан облыстарымен шектеседі.
Жоспардың мақсаты: жайылымдарды басқару және оларды пайдалану.
Жоспарды іске асыру мерзімі: 2020 жылдың қаңтар айынан бастап 2021 жылдың аяғына дейін.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Байқадам
наурыздың 1 жартысы
Қазан 2 онкүндік
2
Жаңаталап
наурыздың 1 жартысы
Қазан 2 онкүндік
3
Игілік
наурыздың 1 жартысы
Қазан 2 онкүндік
4
Жайылма
наурыздың 1 жартысы
Қазан 2 онкүндік
5
Тоғызкент
наурыздың 1 жартысы
Қазан 2 онкүндік
6
Қамқалы
наурыздың 1 жартысы
Қазан 2 онкүндік
7
Досбол
наурыздың 1 жартысы
Қазан 2 онкүндік
8
Жаңаарық
наурыздың 1 жартысы
Қазан 2 онкүндік
9
Түркістан
наурыздың 1 жартысы
Қазан 2 онкүндік
10
Жаңатас қаласы
наурыздың 1 жартысы
Қазан 2 онкүндік
Сарысу ауданындағы жайылымдардың геоботаникалық жағдайы туралы мәлімет

Общая площадь сельскохозяйственных земель составляет 675 495 гектаров, в том числе 19 606 гектаров пашни, 123 гектаров многолетних насаждений, 11 546 гектаров сенокосов, 593 847 гектаров пастбищ, 72 470 гектаров земли населенных пунктов, 11 115 гектаров земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения, 1000 гектаров земли особо охраняемых природных территорий, 532 092 гектаров земли лесного фонда, 1788 гектаров земли водного фонда, 883 781 гектаров земли запаса. Земли, используемые другим государством (Российская Федерация) 1 035 000 гектаров.
Сарысуский район граничит с Мойынкумским и Таласским районами, Карагандинской и Туркестанской областями.
Цель плана: управление пастбищами и их использование.
Срок реализации плана: начиная с января 2020 года до конца 2021 года.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемая схема пастбище оборота
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Период выпаса на отдаленных пастбищах
Период возврата с отдаленных пастбищ
примечание
1
Байкадам
1 половина марта
2 декада октября
2
Жанаталап
1 половина марта
2 декада октября
3
Игилик
1 половина марта
2 декада октября
4
Жайылма
1 половина марта
2 декада октября
5
Тогызкент
1 половина марта
2 декада октября
6
Камкалы
1 половина марта
2 декада октября
7
Досбол
1 половина марта
2 декада октября
8
Жанаарык
1 половина марта
2 декада октября
9
Туркестан
1 половина марта
2 декада октября
10
город Жанатас
1 половина марта
2 декада октября
Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ в Сарысуском районе

1. Жалпы мәлімет
Сарысу ауданының аумағы Жамбыл облысының батыс бөлігінде орналасқан. Аудан жерінің басым көпшілігі жазық, солтүстігінде Қарағанды облысымен, оңтүстігінде Талас ауданымен, шығысында Мойынқұм ауданымен, батысында Түркістан облысымен шектесіп жатыр.
Аудандағы ауыл шаруашылығының негізгі саласы егіншілік және мал шаруашылығы. Ауданның негізгі бағыты ет-сүт мал шаруашылығымен қоса астық игеру.
Аудан негізінен облыс орталығына жақын орналасқан, темір және автомобиль жолдары еліміздің басқа өңірлерімен жалғастырады.
Сарысу ауданының санат бойынша бөлінген жер ауданы
Жер санаттары
Барлығы
Оның ішінде
Жайылым
Суармалы
1
Барлық ауылшаруашылығы пайдалануындағы жерлер

1. Общая информация
Территория Сарысуского района расположена в западной части Жамбылской области. Большая часть земель района граничит с плоской, на севере с Карагандинской областью, на юге с Таласским районом, на востоке с Мойынкумским районом, на Западе с Туркестанской областью.
Основной отраслью сельского хозяйства в районе является земледелие и животноводство. Вместе с мясномолочным животноводством основное направление района является освоение зерновых культур.
Район находится вблизи областного центра и имеет железнодорожные и автомобильные магистрали, соединяющих его с другими регионами страны.
Общие площади земель разделенных по категориям в Сарысуском районе
Категории земель
Всего
в том числе
пастбище
пашня
1
Всего сельскохозяйственных угодий

Қаратау тауы бірнеше жоталардан түрады, солтүстік-батысқа қарай, таудың абсолюттік нүктелері бір келкі емес, оңтүстік жағы 420 метрге дейін жетсе, солтүстікке қарай 330 метрге дейін төмендейді.
Сарысу ауданының табиғи шарты, соның ішінде климат, топырақ және жер бедері дәнді және жемшөп дақылдармен айналасуға өте қолайлы. Табиғи құнарлы жер телімдерді, жайылым азықтар мен пішендерді алу үшін қолдануға болады.
Микрорельеф, яғни микро жер бедері топырақ қабатының кешенділігіне сәйкес келеді.
Ауданның жер бедері, ауыл шаруашылық дақылдарды егу және жинау, топырақты өңдеу жұмыстарына заманауи техникаларды қолдануға ыңғайлы және мал бағуға өте қолайлы, яғни жер бедері, топырақты механикалық өңдеуге және ауыл шаруашылық дақылдарды өсіруге кедергі жасамайды.
3. Топырақ
Топырақтың жоғарғы қабатының қалыптасуына әртүрлі климаттық тереңдегі ызасулардың жатуы, рельеф топырақтың түрлері себеп болады.
Бұл топырақтың сапасы жақсы, құрамында гумус 4,2 %. Топырақты егіншілікте пайдалану үшін агротехниканы ғана қажет етеді.
Аудан аумағындағы қара-қоңыр топырағының құрамында гумус төмен. Топырақтың механикалық құрамы қара-қоңыр саздақты әрі түрлі құрамдағыдай тастақтау.
4. Өсімдіктер
Ауданның жерді қолдану массиві құрғақ жерлер аймақшасында орналасқан. Негізінде, жусан, жантақ, қамыс, құрақ, бұталы өсімдіктер, яғни әр-түрлі шөптер көп тараған. Пішен жайылымдарда орташа жағдайда болып табылады.
Мал жаюға қаралған табиғи өсімдіктер аумағы ауданның барлық шекарасында таралған.
Жайылым жерлер көбінесе селеулі-бетегелі-жусанды, бетегелі-жусанды, дәнді-жусанды-бозды-бетегелі, бидайықты-айрауықты-дәнді, қияқ-дәнді және қияқ-дәнді-құрақты күрделі байланыстырылған қоғамдастықтарымен ұсынылған.
Жайылым толықтай ауыл шаруашылығы малдарының жайылуына негізделген, жайылымдарды бірқалыпты қолданбаудың салдарынан, нәтижесінде өсімдік қабатында әр түрлі желінбейтін шөптер кездеседі. Бұл табиғи шөптердің азаюына, жайылым құнарлығының төмендеуіне әкеліп соғады. Олардың қолдану мерзімі азаяды. Осыған орай, мерзімдік жайылым тәртібін дұрыстау, малдың жайылым алаңын бір бірлікке азайту керек, ал кей жерлерде көпжылдық шөптер егу қажет.
Төменде табиғи жайылымдарда алты өрістік жайылым айналымының сызбасы көрсетілген.
Жайылымдарды қолданудың күнтізбелік графигін есепке ала отырып бір рет жайлығаннан кейінгі алты өрістік жайылым айналымының сызбаның үлгісі
Жылдар
Жайылым өрістіктердің нөмірі
I
II
III
IV
V
VI
1
Бір рет жайылған 24.04 мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06 мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07 мен21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08 мен30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10 мен10.11 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
2
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 24.04 мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06 мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07 мен21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08 мен30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10 мен10.11 аралығы
3
Бір рет жайылған 24.04 мен02.06 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 03.06 мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07 мен21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08 мен30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10 мен 10.11 аралығы
4
Бір рет жайылған 24.04 мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06 мен12.07 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 13.07 мен21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08 мен30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10 мен10.11 аралығы
5
Бір рет жайылған 24.04 мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06 мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07 мен21.08 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 22.08 мен30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10 мен10.11 аралығы
6
Бір рет жайылған 24.04 мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06 мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07 мен21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08 мен30.09 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 01.10 мен10.11 аралығы
Көріп отырғандай, жайылым айналымы сызбасында, 6 жылда бір рет шөп жайылымдарына "демалыс" беріледі, яғни жайылым деградациясының алдын алады.

Горы Каратау состоят из простирающих хребтов, на северо-западном направлении, абсолютная точка гор достигают не единообразны, к югу достигает 420 метров, а к северу это отметка уменьшается до 330 метров.
Природное условие Сарысуского района, в том числе климат, почва и рельеф земли очень благоприятны для выращивания зернистых и кормовых культур. Плодородные земельные участки можно использовать для получения пастбищного корма и сена.
Микрорельеф земли соответствует комплекности почвенному слою.
Рельеф района удобен для засеивания и уборки сельскохозяйственных культур, использования новых технологий для орошения почвы и пасти скот, то есть рельеф не препятствует механической обработке почвы и выращивания сельскохозяйственных культур.
3. Почвы
Формирование верхнего слоя почвы обусловлено наличием различных климатических глубинных грунтовок, типом рельефных почв.
Эти почвы хорошего качества, содержание гумуса до 4,2 %. Для использования земледелия требуется только обычная зональная агротехника.
На территории района светлокаштановые почвы гумусом небогаты. Механический состав этих почв также как и темнокаштановых – суглинки в разной степени защебненные.
4. Растения
Массив использования земель района расположен в зоне засушливых земель. В основном распространены полынь, кустарниковые растения, т. е. различные травы. Сенокос является в среднем на пастбищах.
Площадь естественной растительности для скота распространяется по всему району.
Пастбища в основном представлены такими разновидностями растений как ковыльно-типчако-полынным, типчако-полынным, зернисто-полынно-ковыльно-типчаковым, пырейно-вейниково-зерновым, мятнико-зерновым и мятнико-зернисто-кураковым и составляют сложную скрещенную экосистему местной флоры.
Пастбища полностью основаны на выпасе сельскохозяйственных животных, вследствие неравномерного использования пастбищ, в результате чего в растительном слое встречаются разные непроходимые травы. Это приводит к уменьшению природных трав, снижению плодородия пастбищ. В связи с этим необходимо скорректировать периодический режим пастбищ, уменьшить площадь пастбищ на одну единицу, а в некоторых местах необходимо посеять многолетние травы.
Ниже представлена таблица шести степных пастбищных угодий на естественных пастбищах.
Проект таблицы шести степных пастбищных угодий после использования одноразовых пастбищ с учетом календарных графиков использования
Годы
Номера пастбищных угодий
I
II
III
IV
V
VI
1
Один выгон
с 24.04 по 02.06
Один выгон
с 03.06 по 12.07
Один выгон
с 13.07 по21.08
Один выгон
с 22.08 по30.09
Один выгон
с 01.10 по10.11.
Полевой отдых
2
Полевой отдых
Один выгон
с 24.04 по 02.06
Один выгон
с 03.06 по 12.07
Один выгон
с 13.07 по21.08
Один выгон
с 22.08 по30.09
Один выгон
с 01.10 по10.11
3
Один выгон
с 24.04 по 02.06
Полевой отдых
Один выгон
с 03.06 по 12.07
Один выгон
с 13.07 по21.08
Один выгон
с 22.08 по30.09
Один выгон
с 01.10 по10.11
4
Один выгон
с 24.04 по 02.06
Один выгон
с 03.06 по 12.07
Полевой отдых
Один выгон
с 13.07 по21.08
Один выгон
с 22.08 по30.09
Один выгон
с 01.10 по 10.11
5
Один выгон
с 24.04 по 02.06
Один выгон
с 03.06 по 12.07
Один выгон
с 13.07 по 21.08
Полевой отдых
Один выгон
с 22.08 по30.09
Один выгон
с 01.10 по 10.11
6
Один выгон
с 24.04 по 02.06
Один выгон
с 03.06 по 12.07
Один выгон
с 13.07 по 21.08
Один выгон
с 22.08 по 30.09
Полевой отдых
Один выгон
с 01.10 по 10.11
Ниже приведена схема шести полей пастбищных кругов на естественных пастбищах.

5. Гидрография және суландыру
Аудан гидрографиясы Талас және Аса өзендерімен және де ағыссыз жатқан таяз ойыстардағы топталған көлдерімен негізделеді. Бұл ойыстарда ірі көлдер орналасқан. Олар: Талас, Бүркітті, Комитерн, Өтес және басқа да көлдер.
Көлдердің көбінің айна ауданы шағын, сондықтан тереңдігі де аз. Су көлемі, айна ауданы және көл тереңдігі түскен жауын-шашынның санына байланысты өзгеріп отырады.
Қорытындылай келе, суландыру көздері ауданда ауыл шаруашылық малдарының қажеттілігін толығымен қанағаттандырып отыр.

5. Гидрография и полив
Гидрография района обусловлена реками Талас и Аса и на проточных озерах расположенных на неглубоких впадинах. В этих впадинах расположены крупные озера. Это Талас, Беркут, Комитерн, Отес и другие озера.
Многие из озер имеют малые площадь и следовательно, имеют меньшую глубину.
Площадь большинства озер небольшая и глубина изменяется в зависимости от количества выпавших осадков. Подводя итоги, источники обводнения полностью удовлетворяют потребности сельскохозяйственных животных в районе.

6. Жайылым геоботаникасы
Жайылым өнімділігін анықтау үшін Республикалық мемлекеттік "Мемжер ҒӨО" кәсіпорыны мамандарының 1980-2012 жылдарда өткен геоботаникалық зерттеулерінің деректері қолданылды. Жайылым жерлердің құрғақ массасының орташа өнімділігі 3,3 центнер гектар, азық өлшеміне қайта есептегенде - 1,5 центнер/гектар.Осыны қорытындылай келе, аудан жеріндегі азық бірлігіндегі қосалқы азық салмағын есептеп шығаруға болады:1,5*224 956 гектар = 337 434 центнер азық бірлігі.

6. Геоботаника пастбищ
Для определения продуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований специалистов Республиканского государственного предприятия "Гос НПЦзем" на 1980-2012 годы. Средний урожай сухой массы пастбищ составляет 3,3 центнера за гектар, по размеру корма при пересчитывании -1,5 центнер/гектар. Суммируя это, мы можем рассчитать вес кормовой единицы в районе: 1,5*224 956 гектар = 337434 центнера корма.

Жайылымдағы қосалқы азық 180-200 күнге жалғасатын жайылым кезеңінде қолданылады. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады.
7. Жайылым сыйымдылығы
Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен алғанда, жасыл азықтың келесі нормалары алынды (орта есеппен бір бас малға): ірі қара мал - 4 килограмм, ұсақ қара мал - 2 килограмм, жылқылар -6 килограмм. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-200 күн. Осылайша, жайылым өнімін, малдың жасыл азықты бір күндегі қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.

Запас пищи для скота используется для выпаса, который продлевается 180-200 дней. Вспомогательные запасы травы и запасы кошения используются в зимний период.
7. Мощность пастбищ
Определение пастбищного потенциала было основано на данных о его производительности в период пастбищ. Приблизительно были получены следующие нормы зеленой травы (в среднем на одну голову скота): крупный рогатый скот - 4 килограмма, мелкий рогатый скот - 2 килограмма, лошадь - 6 килограмм. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. Таким образом, можно определить вместительность пастбища, зная пастбищный продукт, необходимость на один день корма для животных, продолжительность пастбищного периода.

134
115
274
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі. Сонымен қатар, жайылым кезеңінің ұзақтығы;
- топырақ – климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай – ақ жайылым өнімділігіне байланысты жайылымның ұзақтық кезеңі;
- сексеуілді – бұта дала және дала 180 – 200 күн,

134
115
274
Особенности выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных.
Кроме того, продолжительность пастбищного периода;
- период продолжительности пастбищ в зависимости от почвенно – климатической зоны, вида сельскохозяйственных животных, а также
-саксаульно-кустарниковый и степной 180-200 дней,

- шөлейтте 150 – 180 күн.
Бұл ретте, сүтті ірі қара малды жаю ұзақтығы – ең кіші, ал етті ірі қара мал үшін, қой, жылқы, түйе үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігіне, қардың тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
Малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Сарысу ауданы бойынша малды айдап өтуге арналған сервитуттар және малды айдап өтуге ешқандай кедергілер жоқ. Ауыл шаруашылығына жарамды жер көлемі 465 564 гектар.
Аудан көлемінде ауыл шаруашылығы жануарларын мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілген жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ауылдық округ атауы
Елді мекен жерлері
Оның ішінде халық қаже ттілігі үшін (жайылымы және ша бындық алқаптары, га)
Жеке қожалық және шаруа қожалықтар бойынша мал басы саны
Бір бірлікке қажет жайылым көлемі (га)
Норматив бойын ша қажет жайылым көле мі (га)
Қосымша қажет етілетін жайылым (га)
Қосымша берілетін
жайылымдар
Оның ішінде
Мемлекеттік жер қорынан (га)
Жалға берілген жерлерден (га)
Маусымдық жайылым (га)
Айдалмалы жайылым (га)
1
Байқадам ауылдық округі

-пустынной 150-180 дней.
Выпас крупного рогатого скота молочной породы минимальная, а крупного рогатого скота мясной породы, овец, лошадей, верблюдов максимальная и зависит от глубины и плотности снежного покрова и других факторов.
Сведения о сервитутах для прогона скота
По Сарысускому району нет сервитутов для прогона скота и препятствий для прогона скота. Площадь сельхозугодий составляет 465 564 гектаров.
Сведения о формировании отдельных пастбищ для выпаса поголовья сельскохозяйственных животных
Название сельских округов
земли населенных пунктов
В том числе для нужд населения (пастбище и сенокос)
Численость поголовье скота у населения и крестьяских хозяйств
площадь пастбищ на один голов, га
площадь пастбищ на один голов по нормативугектар
требующего дополнительного пастбище, гектар
Дополнительно пастбища
в том числе
из земель запаса
(гектар)
из арендованных земель (гектар)
сезонных пастбищ (гектар)
отгонные пастбище (гектар)
1
Байкадамский сельский округ