Алматы қаласының ақылы автотұрақтарын (автомобиль қоятын орындарын, паркингтерін) пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 20 қарашадағы № 4/518 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2020 жылғы 25 қарашада № 1668 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Алматы қаласы әкімдігінің 09.11.2021 № 4/566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 1 шілдедегі "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Заңының 4-бабының 9-9) тармағына сәйкес, Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы қаласының ақылы автотұрақтарын (автомобиль қоятын орындарын, паркингтерін) пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Алматы қаласы Қалалық мобилділік басқармасы коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте осы қаулыны әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді, кейіннен мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауды және Алматы қаласы әкімдігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің бірінші орынбасары Е.Т. Қожағапановқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі Б. Сагинтаев
Алматы қаласының
әкімі 2020 жылғы
20 қарашасы № 4/518
Қаулысына
қосымша
Алматы қаласының коммуналдық ақылы автотұрақтарын (автомобиль
қоятын орындарын, паркингтерін) пайдалану қағидалары
Ескерту. Көрсетілген қаулы қосымшасының тақырыбы және бүкiл мәтiн бойынша "ережелері", "ережелер", "ережелерде", "ережелерінің" деген сөздер "қағидалары", "қағидалар", "қағидаларда", "қағидаларының" деген сөздермен ауыстырылсын - Алматы қаласы әкімдігінің 09.11.2021 № 4/566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Осы Алматы қаласының коммуналдық ақылы автотұрақтарын (автомобиль қоятын орындарын, паркингтерін) пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 1998 жылғы 1 шілдедегі "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Заңдарына сәйкес, коммуналдық ақылы автотұрақтарды (автомобиль қоятын орындарды, паркингтерді) пайдалану және пайдалану бойынша бірыңғай саясатты қалыптастыру, көше-жол желілерінің өткізу қабілетін арттыру, автомобиль қоятын орындарының қолжетімділігін қамтамасыз ету, көлік қоятын кеңістік нысандарында тәртіпті қамтамасыз ету үшін жағдай жасау мақсатында әзірленді.

Об утверждении Правил пользования коммунальными платными автостоянками (автопарковками, паркингами) города Алматы
Постановление акимата города Алматы от 20 ноября 2020 года № 4/518. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 25 ноября 2020 года № 1668.
Сноска. Внесено изменение в заголовок указанного постановления на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением акимата города Алматы от 09.11.2021 № 4/566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 9-9) статьи 4 Закона Республики Казахстанот 1 июля 1998 года "Об особом статусе города Алматы", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила пользования коммунальными платными автостоянками (автопарковками, паркингами) города Алматы.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление городской мобильности города Алматы" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции, последующее официальное опубликование в периодических печатных изданиях и размещениена официальном интернет-ресурсе акимата города Алматы.
3. Контроль за исполнением данного постановления возложитьна первого заместителя акима города Алматы Кожагапанова Е.Т.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы Б. Сагинтаев
Приложение
к постановлению
акимата города Алматы
от 20 ноября 2020 года
№ 4/518
Правила пользования коммунальными платными автостоянками
(автопарковками, паркингами) города Алматы
Сноска. Внесены изменения в заголовок и по всему тексту приложения к указанному постановлению на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением акимата города Алматы от 09.11.2021 № 4/566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящие Правила пользования коммунальными платными автостоянками (автопарковками, паркингами) города Алматы (далее – Правила) разработаны в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 1 июля 1998 года "Об особом статусе города Алматы" с целью формирования единой политики по эксплуатации и пользованию коммунальными платными автостоянками (автопарковками, паркингами), увеличения пропускной способности улично-дорожной сети, обеспечения доступности парковочных мест, создания условий для обеспечения порядка на объектах парковочного пространства.

1. Жалпы қағидалар
1. Қағидалар Алматы қаласының коммуналдық ақылы автотұрақтарын (автомобиль қоятын орындарын, паркингтерін) (бұдан әрі – коммуналдық автотұрақ (автомобиль қоятын орын, паркинг) пайдаланудың бірыңғай тәртібін және пайдалануды белгілейді, пайдаланушы ұйымның автокөлік құралдарын автотұрақтарға (автомобиль қоятын орындарға, паркингтерге) қоятын автокөлік құралдарының жүргізушілерімен қарым-қатынасын реттейді, пайдаланушы ұйымдардың қызметін реттейді, коммуналдық автотұрақтардың (автомобиль қоятын орындардың, паркингтердің) жұмыс тәртібін, төлем жасау тәртібін және коммуналдық автотұрақтарды (автомобиль қоятын орындарды, паркингтерді) пайдаланудың басқа да мәселелерін айқындайды.
2. Барлық қолданыстағы және жоспарланған коммуналдық автотұрақтар (автомобиль қоятын орындар, паркингтер) Алматы қаласының коммуналдық ақылы автотұрақтарының (автомобиль қоятын орындарының, паркингтерінің) бірыңғай желісіне кіреді.
3. Осы Қағидаларда келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) көлік қоятын орын аймағы – осы топқа көлік қоятын орын аймағының нөмірін бере отырып, көшелердің белгілі бір шаршысында топтастырылған тұрақ орындарының жиынтығы;
2) көлік қоятын орын сессиясы – көлік құралын коммуналдық ақылы автотұраққа (автомобиль қоятын орынға, паркингке) қою уақыты төленуге тиіс кезең;
3) пайдаланушы ұйым – автотұрақтарды (автомобиль қоятын орындарды, паркингтерді) пайдалануды жүзеге асыратын ұйым;
4) паркинг – көлік құралдарын сақтауға (қоюға) арналған және нормативтік құқықтық актілерге сәйкес ұйымдастырылған, бір немесе көп деңгейлі инженерлік құрылысты немесе арнайы ашық алаңды қоса алғанда, арнайы жабдықталған ғимаратты (ғимараттың бір бөлігін), құрылысты (құрылыстың бір бөлігін) білдіретін аумақ.
2. Коммуналдық автотұрақтарды (автомобиль қоятын орындарды,
паркингтерді) пайдалануға беру
4. Коммуналдық автотұрақты (автомобиль қоятын орындарды, паркингті) пайдаланушы ұйым:
1) автотұрақ (автомобиль қоятын орын, паркинг) жабдықтарының дұрыс жұмыс істеуін;
2) автоматтандырылған көлік қоятын орын жүйесінің тиісінше қызмет етуін;
3) автотұрақ (автомобиль қоятын орын, паркинг) үшін төлемнің уақытында және дұрыс төленуіне мониторинг жүргізуді қамтамасыз етеді.
5. Коммуналдық ақылы автотұрақтарды (автомобиль қоятын орындарды, паркингтерді) пайдалануға беру өрт, санитарлық, құрылыс нормалары мен қағидаларынің талаптарына қатаң сәйкестікте орындалады.
6. Коммуналдық ақылы автотұрақтардың (автомобиль қоятын орындардың, паркингтердің) орналасу жоспары уәкілетті органның ақпараттық ресурстарында орналастырылады. Пайдалануға берілетін коммуналдық ақылы автотұрақтардың (автомобиль қоятын орындардың, паркингтердің) тізбесін уәкілетті орган бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.

1. Общие положения
1. Правила определяют единый порядок эксплуатации и пользования коммунальными платными автостоянками (автопарковками, паркингами) города Алматы (далее – коммунальная автостоянка (автопарковка, паркинг)), регулируют отношения эксплуатирующей организации с водителями транспортных средств, размещающих транспортные средства на автостоянках (автопарковках, паркингах), регламентируют деятельность эксплуатирующих организаций, определяют режим работы коммунальных автостоянок (автопарковок, паркингов), порядок оплаты и иные вопросы пользования коммунальными автостоянками (автопарковками, паркингами).
2. Все существующие и планируемые коммунальные автостоянки (автопарковки, паркинги) входят в единую сеть коммунальных платных автостоянок (автопарковок, паркингов) города Алматы.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) парковочная зона – совокупность парковочных мест, сгруппированных в определенном квадрате улиц с присвоением данной группе номера парковочной зоны;
2) парковочная сессия – период времени размещения транспортного средства на автостоянке (автопарковке, паркинге), подлежащий оплате;
3) эксплуатирующая организация – организация, осуществляющая эксплуатацию автостоянок (автопарковок, паркингов);
4) паркинг – территория, представляющая собой специально оборудованное здание (часть здания), сооружение (часть сооружения), включая одно- или многоуровневое инженерное сооружение, или специальную открытую площадку, предназначенную для хранения (стоянки) транспортных средств и организованную в соответствии с нормативными правовыми актами.
2. Эксплуатация коммунальных автостоянок (автопарковок, паркингов)
4. Эксплуатирующая организация коммунальной автостоянки (автопарковки, паркинга) обеспечивает:
1) исправность оборудования автостоянки (автопарковки, паркинга);
2) надлежащее функционирование автоматизированной системы парковок;
3) мониторинг своевременной и правильной оплаты на автостоянке (автопарковке, паркинге).
5. Эксплуатация коммунальных автостоянок (автопарковок, паркингов) выполняется в строгом соответствии с требованиями пожарных, санитарных, строительных норм и правил.
6. План расположения коммунальных платных автостоянок (автопарковок, паркингов) размещается на информационных ресурсах уполномоченного органа. Перечень вводимых в эксплуатацию коммунальных платных автостоянок (автопарковок, паркингов) публикуются уполномоченным органом в средствах массовой информации.

3. Коммуналдық ақылы автотұрақтарды (автомобиль қоятын
орындарды, паркингтерді) пайдалану
7. Тротуар үлгісіндегі ақылы автотұрақтардың (автомобиль қоятын орындардың) жұмыс тәртібі сағат 8.00-ден сағат 19.00-ге дейін белгіленген.
Ұсталған көлік құралдарын сақтауға арналған арнайы алаңдар немесе тұрақтар үшін тәулік бойы жұмыс режимі белгіленген.
Жерасты паркингтері, жер бетіндегі жабық үлгідегі (көп деңгейлі) автомобиль қоятын орындардың, механикаландырылған автомобиль қоятын орындардың, алаңдық үлгідегі автомобиль қоятын орындар және қиылыстағы автомобиль қоятын орындардың жұмыс тәртібін олардың иесі анықтайды.
8. Тротуар үлгісіндегі коммуналдық ақылы автотұрақтың (автомобиль қоятын орынның) ақы төлеу тиісті автомобиль қоятын орын аймағында белгіленген электрондық терминал арқылы не пайдаланушы ұйым айқындаған және ақпараттық қалқанда (тақтайшада) немесе пайдаланушы ұйымның ақпараттық ресурстарында көрсетілген өзге де тәсілмен алдын ала төлем жасау тәртібімен жүзеге асырылады.
9. Тротуар үлгісіндегі автотұрақтың (автомобиль қоятын орынның) пайдаланушы ұйымы көлік құралының жүргізушілеріне пайдаланушы ұйым анықтаған және оның ақпараттық ресурстарында көрсетілген тәсілдермен ағымдағы күннің 23 сағат 59 минутына дейін тұрақтауды жүзеге асыру фактісі бойынша төлем жүргізуге мүмкіндік беруге құқылы.
10. Тротуар үлгісіндегі ақылы автотұрақтарда (автомобиль қоятын орындарда) көлік құралының жүргізушісіне, егер бұл жолаушыларды отырғызу немесе түсіру, көлік құралын тиеу немесе түсіру үшін қажет болса, ақы төлеуді талап етпейтін көлік құралын автотұраққа (автомобиль қоятын орынға) қойған кезден бастап алғашқы он бес минут ішінде жеңілдікті кезең беріледі.
Көлік құралын тротуар үлгісіндегі автотұраққа (автомобиль қоятын орынға) қою он бес минуттық кезеңнен асқан жағдайда, көлік құралының жүргізушісі көлік құралын автотұраққа (автомобиль қоятын орынға) қойған сәттің бірінші минутынан бастап төлем жасайды.
11. Тротуар үлгісіндегі коммуналдық ақылы автотұрақта (автомобиль қоятын орынға) көлік қоятын тұрақ сессиясы көлік құралын көлік қоятын тұраққа қойғаны үшін алдын ала төлем жасалған сәттен бастап төленген мерзім аяқталғанға дейін немесе көлік қоятын тұрақ орнын босатқан уақытқа дейін созылады. Көлік қоятын тұрақ төлемі аяқталғаннан кейін, төлемді кейінге қалдыру функциясын қолдана отырып төлеген жағдайда, көлік қоятын тұрақ сессиясы көлік құралын автотұраққа (автомобиль қоятын орынға) қоюдың бірінші минутынан бастап көлік қоятын тұрақ орнын босатқан уақытқа дейінгі уақыт болып табылады.

3. Пользование коммунальными платными автостоянками
(автопарковками, паркингами)
7. Режим работы автостоянок (автопарковок) тротуарного типа установленс 8 часов 00 минут до 19 часов 00 минут.
Для специальных площадок или стоянок для хранения задержанных транспортных средств установлен круглосуточный режим работы.
Режим работы подземных паркингов, надземных автопарковок закрытого типа (многоуровневые), механизированных автопарковок, автопарковок площадочного типа и перехватывающих автопарковок определяется их владельцем.
8. Оплата на коммунальной платной автостоянке (автопарковке) тротуарного типа осуществляется в порядке предоплаты посредством установленного на соответствующей парковочной зоне электронного терминала либо иным способом, определенным эксплуатирующей организацией и указанным на информационном щите (табличке) или на информационных ресурсах эксплуатирующей организации.
9. Эксплуатирующая организация автостоянки (автопарковки) тротуарного типа вправе предоставить возможность водителям транспортных средств произвести оплату по факту осуществления парковки до 23 часов 59 минут текущего дня способами, определенными эксплуатирующей организацией и указанными на его информационных ресурсах.
10. На коммунальных платных автостоянках (автопарковках) тротуарного типа водителю транспортного средства предоставляется льготный периодв течение первых пятнадцати минут со времени размещения транспортного средства на автостоянке (автопарковке), не требующий оплаты, если это необходимо для посадки или высадки пассажиров, загрузки или разгрузки транспортного средства.
В случае превышения пятнадцатиминутного периода времени размещения транспортного средства на автостоянке (автопарковке) тротуарного типа, оплата водителем транспортного средства парковки осуществляется с первой минуты размещения транспортного средства на автостоянке (автопарковке).
11. Парковочная сессия на коммунальной платной автостоянке (автопарковке) тротуарного типа длится со времени внесения предоплатыза парковку размещенного транспортного средства до истечения оплаченного периода или времени покидания парковочного места. В случае осуществления оплаты парковки после ее завершения, парковочной сессией является время с первой минуты размещения транспортного средства на автостоянке (автопарковке) до времени покидания парковочного места.

12. Алаңдық үлгідегі автотұрақтарда (автомобиль қоятын орындарда), жерасты паркингтерінде, қиылыстағы автомобиль қоятын орындарда және жабық үлгідегі жер үстіндегі (көп деңгейлі) автомобиль қоятын орындарда көлік қоятын тұрақ сессиясы көлік қоятын тұраққа ақы төлегеннен кейін кіру кезінде көлік қоятын тұрақ картасын алған сәттен бастап көлік қоятын тұраққа төлегеннен кейін шығу кезінде оны қайтарғанға дейін созылады.
13. Алаңдық үлгідегі автотұрақтарда (автомобиль қоятын орындарда), жерасты паркингтерінде, қиылыстағы автомобиль қоятын орындарда және жабық үлгідегі жер үстіндегі (көп деңгейлі) автомобиль қоятын орындарда, сондай-ақ ұсталған көлік құралдарына арналған арнайы алаңдарда немесе тұрақтарда ақы төлеу коммуналдық ақылы автотұрақтың (автомобиль қоятын орынның, паркингтің) иесі айқындаған және оның ақпараттық ресурстарында көрсетілген тәртіппен автотұрақты жүзеге асыру фактісі бойынша жүзеге асырылады.
14. Коммуналдық ақылы автотұрақта (автомобиль қоятын орында, паркингте) көлік құралының жүргізушісі:
1) оқылатын мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі бар көлік құралын орналастырады;
2) жол белгілері мен таңбаларының талаптарын сақтайды;
3) көлік қоятын тұрақ орнын пайдалану үшін төлемді қолданыстағы тарифке сәйкес және белгіленген тәртіппен төлейді;
4) көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісінің сәйкестендірілуіне кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасамауға тиіс.
4. Көлік қоятын тұрақ орындарын пайдаланудың ерекше шарттары
15. Коммуналдық ақылы автотұрақтардағы (автомобиль қоятын орындардағы, паркингтердегі) тегін тұрақ орындарын тиісті растайтын құжат негізінде азаматтардың мынадай санаттары (меншік иелері) пайдаланады:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері және оларға теңестірілген адамдар, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
2) I және II топтағы мүгедектер, мүгедек балалардың заңды өкілдері;
3) "Алтын Алқа" және "Күміс Алқа" алқаларымен марапатталған, бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көп балалы аналар;
4) Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтар;
5) тікелей қызметтік міндеттерді орындау кезінде қызметтік мемлекеттік нөмірлік белгілері бар көк және қызыл түсті жарқылдайтын арнайы маяктармен және арнайы дыбыс сигналдарымен жабдықталған арнайы автокөліктердің жүргізушілері.
Ескерту. 15 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы әкімдігінің 09.11.2021 № 4/566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

12. На автостоянках (автопарковках) площадочного типа, подземных паркингах, перехватывающих автопарковках и надземных автопарковках закрытого типа (многоуровневых) парковочная сессия длится со времени получения парковочной карты на въезде до времени ее возврата на выезде после оплаты парковки.
13. Оплата на автостоянках (автопарковках) площадочного типа, подземных паркингах, перехватывающих автопарковках, надземных автопарковках закрытого типа (многоуровневых), а также на специальных площадках или стоянках для задержанных транспортных средств осуществляется по факту осуществления парковки в порядке, определенном владельцем коммунальной платной автостоянки (автопарковки, паркинга) и указанном на его информационных ресурсах.
14. На коммунальной платной автостоянке (автопарковке, паркинге) водитель транспортного средства:
1) размещает транспортное средство с читаемым государственным регистрационным номерным знаком;
2) соблюдает требования дорожных знаков и дорожной разметки;
3) осуществляет оплату за использование парковочного места в соответствии с действующим тарифом и установленным порядком;
4) не должен совершать действий, препятствующих идентификации государственного регистрационного номерного знака транспортного средства.
4. Особые условия использования парковочных мест
15. Бесплатными парковочными местами на коммунальных платных автостоянках (автопарковках, паркингах) на основании соответствующего подтверждающего документа пользуются следующие категории граждан (собственники):
1) участники, инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним, ветераны боевых действий на территории других государств;
2) инвалиды I и II группы, законные представители ребенка инвалида;
3) многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын Алқа" и "Күміс Алқа", получившим ранее звание "Мать-героиня", а также награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени;
4) лица пострадавшие вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне;
5) водители специального автотранспорта со служебными государственными номерными знаками и оборудованные специальными проблесковыми маячками, синего и красного цвета и специальными звуковыми сигналами во время выполнения прямых служебных обязанностей.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления акимата города Алматы от 09.11.2021 № 4/566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

16. Коммуналдық автотұрақ (автомобиль қоятын орын, паркинг) иесі коммуналдық ақылы автотұрақта (автомобиль қоятын орында, паркингте) тиісті таңбалармен, ақпараттық көрсеткіштермен немесе жол белгілерімен белгілеп, коммуналдық ақылы автотұрақта (автомобиль қоятын орында, паркингте) мүгедектердің көлік құралдарына арналған арнайы көлік қоятын тұрақ орындарының болуын қамтамасыз етеді.
Мүгедектердің көлік құралдарына арналған көлік қоятын тұрақ орындарының саны сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес белгіленеді.

16. Владелец коммунальной автостоянки (автопарковки, паркинга) обеспечивает на коммунальной платной автостоянке (автопарковке, паркинге) наличие специальных парковочных мест для транспортных средств инвалидов, с обозначением их соответствующей разметкой, информационными указателями либо дорожными знаками.
Количество парковочных мест, предназначенных для транспортных средств инвалидов, устанавливается в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства.