Батыс Қазақстан облысының жергiлiктi маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 301 қаулысы. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 6567 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 26 желтоқсандағы "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңын және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңын басшылыққа ала отырып, Батыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Батыс Қазақстан облысының жергiлiктi маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. "Батыс Қазақстан облысының мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі (С.Т. Дүйсенов) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2010 жылғы 28 шілдедегі №165 "Батыс Қазақстан облысының жергiлiктi маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" қаулысының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №3048 тіркелген, 2010 жылы 21 тамызда "Орал өңірі" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары С.Р. Егізбаевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Батыс Қазақстан облысының әкімі Г. Искалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
____________________________
"__"_______________ 2020 жыл
Батыс Қазақстан облысы
әкімдігінің
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 301 қаулысымен бекітілген
Батыс Қазақстан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Ескерту. Қосымшаның атауы жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 20.10.2023 № 242 қаулысымен (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Қосымшаға өзгерістер енгізілді - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.10.2023 № 242 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
Орал қаласы
1.
Бірінші әйелдер гимназиясы, қазіргі М. Өтемісов атындағы Батыс Қазақстан университетінің жаратылыстану -география факультеті. 1888 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 121
2.
Бірінші әскери баспахана, музей және кітапхана, қазіргі тері -венерология диспансері. 1836 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 127
3.
Көпес Владимировтың үйі, қазіргі "Информбиржа". ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 182
4.
Штраус дәріханасы, қазіргі № 1 дәріхана және саз мектебі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 153
5.
Итальян сәулетшісі Дельмединоның үйі, қазіргі "Самат" автомектебі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 159
6.
Көпес Овчинниковтың табыс үйлері, қазіргі Қазақстан Республикасы Ішкі Істер Министрлігі "Батыс Қазақстан облысы полиция департаментінің емханасы бар госпиталі" мемлекеттік мекемесі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н. Назарбаев даңғылы, 168
7.
Сергей Каревтің үйі, қазіргі "Талап" акционерлік қоғамының тіс емдеу емханасы. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
А.Құсайынов көшесі, 58
8.
Қалалық сарай, қазіргі "Натали" ательесі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет

Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Западно-Казахстанской области
Постановление акимата Западно-Казахстанской области от 21 декабря 2020 года № 301. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 22 декабря 2020 года № 6567.
Руководствуясь Законом Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов истоpико-культуpного наследия" и Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Западно-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный список памятников истории и культуры местного значения Западно-Казахстанской области.
2. Государственному учреждению "Управление культуры Западно-Казахстанской области" (С.Т. Дуйсенов) обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции.
3. Признать утратившим силу постановление акимата Западно-Казахстанской области от 28 июля 2010 года № 165, на русском языке не принималось.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области С.Р. Егизбаева.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Западно-Казахстанской области Г. Искалиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
____________________________
"__" ________________ 2020 год
Утвержден
постановлением
акимата Западно-Казахстанской
области от 21 декабря 2020 года
№ 301
Государственный список памятников истории и культуры местного значения Западно-Казахстанской области
Сноска. Заголовок приложения - в редакции постановления акимата Западно-Казахстанской области от 20.10.2023 № 242 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными постановлениями акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); 20.10.2023 № 242 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
Город Уральск
1.
Первая женская гимназия, ныне естественно -географический факультет Западно-Казахстанского университета имени М. Утемисова. 1888 год.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 121
2.
Первая войсковая типография, музей и библиотека, ныне кожно - венерологический диспансер. 1836 год.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 127
3.
Дом купца Владимирова, ныне "Информбиржа". ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 182
4.
Аптека Штрауса, ныне аптека № 1 и музыкальная школа. ХІХ век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 153
5.
Дом итальянского архитектора Дельмедино, ныне автошкола "Самат". ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н. Назарбаева, 159
6.
Доходные дома купца Овчинникова, ныне государственное учреждение Министерства Внутренних дел Республики Казахстан "Госпиталь с поликлиникой департамента полиции Западно-Казахстанской области". ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 168
7.
Дом Сергея Карева, ныне стоматологическая поликлиника акционерное общество "Талап". ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица А.Кусайынова, 58
8.
Городская усадьба, ныне ателье "Натали". ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры

Н.Назарбаев даңғылы, 188/2
9.
Көпес Каревтің табыс үйі, қазіргі әскери бөлімнің жатақханасы. ХІХ ғасырдың соңы.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 185/2
10.
Атқора ғимараты, қазіргі "Ультра" дыбыс жазу студиясы. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 196
11.
"Ресей" қонақ үйі (Д. Фурманов және Б. Қаратаев тоқтаған), қазіргі "Салем" дүкені. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 161
12.
Никола жорық шіркеуі, қазіргі Әулие Никола Чудотворец шіркеуі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Х.Чурин көшесі, 99/а
13.
Көпес Лукашевтің үйі, қазіргі тұрғын үй. 1858 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Л.Толстой көшесі, 61
14.
1919 жылы М. Фрунзе тоқтаған полковник Завьяловтың үйі, қазіргі "Кітап +" кітап дүкені. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Ғ.Қараш көшесі, 14 (бұрынғы Коммунистік көшесі)
15.
Қызыл мешіт. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
8 Март көшесі, 29/1
16.
Сауда қатарлары: ХІХ ғасыр.
Ерлер гимназиясы, қазіргі 1 қабаты "Аркадия" дүкені, 2 қабаты тұрғын үй.
Сауда лавкілері, қазіргі "Жиһаз салоны" дүкені.
Көпес Стуловтың үйі, қазіргі "Сбербанк" бөлімшесі.
Көпес Стуловтың үйі, қазіргі 1 қабаты "Автобөлшектер" дүкені, 2 қабаты тұрғын үй.
Көпес Коротиннің дүкені, қазіргі "Дикий запад" балық аулау және туризм әлемі дүкені.
Көпес Коротиннің дүкені, қазіргі 1 қабаты дәріхана, стоматология, 2 қабаты тұрғын үй.
Екі қабатты тастан салынған ғимарат, қазіргі "Адал" сауда орталығы.
Қала құрылысы және сәулет
Ж.Молдағалиев көшесі-Мұхит көшесінен Қ.Аманжолов көшесіне дейін
Самара көшесі, 89 (бұрынғы Куйбышев көшесі)
Самара көшесі, 100 (бұрынғы Куйбышев көшесі)
Ж.Молдағалиев көшесі, 25 (бұрынғы Красноармейская көшесі)
Ж.Молдағалиев көшесі, 27 (бұрынғы Красноармейская көшесі)
Құрманғазы көшесі, 83 (бұрынғы Фурманов көшесі)
Ж.Молдағалиев көшесі, 33 (бұрынғы Красноармейская көшесі)
Ә.Кердері көшесі, 78 (бұрынғы Суров көшесі)
17.
Қасиетті Покрова Богородица шіркеуі. 1888 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Қ.Аманжолов көшесі, 49 (бұрынғы Дмитриев көшесі)
18.
Бірінші ерлер гимназиясы, қазіргі Ж. Досмұхамедов атындағы педагогикалық колледждің оқу корпусы. 1879 жылы.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 173
19.
Батыс жағалауын қорғау штабы орналасқан ғимарат, қазіргі "Гипрогаз" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Т.Шевченко көшесі, 32
20.
1919 жылы 2-ші жеңіл артиллерия дивизионының 22-ші атқыштар дивизиясы штабы орналасқан ғимарат, қазіргі "Көрме залы" және "Рухани жаңғыру" музейі. 1890 жылы.
Қала құрылысы және сәулет

проспект Н.Назарбаева, 188/2
9.
Доходный дом купца Карева, ныне общежитие воинской части.
Конец ХIХ века.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 185/2
10.
Здание конного двора, ныне звукозаписывающая студия "Ультра". ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 196
11.
Гостиница "Россия", (останавливались Д. Фурманов и Б. Каратаев), ныне магазин "Салем". ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 161
12.
Никольская походная церковь, ныне церковь Николы Святителя Чудотворца. ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица Х.Чурина, 99/а
13.
Дом купца Лукашева, ныне жилой дом. 1858 год.
Градостроительства и архитектуры
улица. Л.Толстого, 61
14.
Дом полковника Завьялова, где 1919 году останавливался М. Фрунзе, ныне книжный магазин "Книга +". ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица Г.Караша, 14
(бывшая улица Коммунистическая)
15.
Красная мечеть. ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица 8 Марта, 29/1
16.
Торговые ряды: ХIХ век. Мужская гимназия, ныне 1 этаж магазин "Аркадия", 2 этаж жилой дом.
Торговые лавки, ныне магазины "Салон мебели".
Дом купца Стулова, ныне филиал "Сбербанк" .
Дом купца Стулова, ныне 1 этаж магазин "Автозапчасти", 2 этаж жилой дом.
Магазин купца Коротина, ныне магазин мир рыбалки и туризма "Дикий запад".
Магазин купца Коротина, ныне 1 этаж аптека, стоматология,
2 этаж жилой дом.
Двух этажное кирпичное здание, ныне торговый дом "Адал".
Градостроительства и архитектуры
улица Ж.Молдагалиева от улицы Мухита до улицы К.Аманжолова
улица Самара, 89 (бывшая улица Куйбышева)
улица Самара, 100
(бывшая улица Куйбышева)
улица Ж.Молдагалиева, 25 (бывшая улица Красноармейская)
улица Ж.Молдагалиева, 27 (бывшая улица Красноармейская)
улица Курмангазы, 83 (бывшая улица Фурманова)
улица Ж.Молдагалиева, 33 (бывшая улица Красноармейская)
улица А.Кердери, 78 (бывшая улица Сурова)
17.
Церковь Покрова Святой Богородицы. 1888 год.
Градостроительства и архитектуры
улица К.Аманжолова, 49 (бывшая улица Дмитриева)
18.
Первая мужская гимназия, ныне учебный корпус педагогического колледжа
имени Ж. Досмухамедова. 1879 год.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 173.
19.
Здание, где размещался штаб обороны Зауральной стороны, ныне товарищество с ограниченной ответственностью "Гипрогаз".
ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица Т.Шевченко, 32
20.
Здание, где в 1919 году размещался штаб 2-го легкого артиллерического дивизиона 22-ой стрелковой дивизии, ныне "Выстовочный зал" и музей "Рухани жаңғыру". 1890 год.
Градостроительства и архитектуры

Н. Назарбаев даңғылы, 206/1
21.
Бірінші "Иллюзион" кинотеатры, қазіргі "Теннистен облыстық мамандандырылған олимпиада резервінің балалар-жасөспірімдер мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Ғ.Қараш көшесі, 16 (бұрынғы Коммунистік көшесі)
22
"Современник" кинематографы, қазіргі 1 қабаты Ю.Гагарин атындағы балалар кинотеатры, 2 қабаты қалалық мәдени-ағарту бірлестігі.
ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 166/1
23.
Ғ. Тоқай болған Тухватуллиндер үйі, қазіргі Ғ. Тоқай музейі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
А.Тайманов көшесі, 57 (бұрынғы Орджоникидзе көшесі)
24.
Ғ. Тоқай оқыған медресе, қазіргі тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Короленко көшесі, 9
25.
Аурухана мен дәрігерлер үйі, қазіргі № 3 қалалық емханасы. ХІХ ғасырдың соңы.
Қала құрылысы және сәулет
А.Карев көшесі, 22
26.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
27.
1891 жылы Ф. Шаляпин тоқтаған Коротин мен Стариннің қонақ үйі, қазіргі 1 қабаты дүкендер мен "Жұлдыз" шаштаразы, 2 қабаты тұрғын үй. 1891 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Құрманғазы көшесі, 82 (бұрынғы Фурманов көшесі)
28
Ғ.Тоқай істеген "Уралец" газеті баспаханасының ғимараты, қазіргі тұрғын үй. 1888 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
В.Чапаев көшесі, 39 А
29.
Вяхиревтардың үйі. Н. Савичев оқыған мұғалімдер семинариясы, қазіргі М. Өтемісов атындағы Батыс Қазақстан университетінің оқу корпусы. 1878 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
В.Чапаев көшесі, 18
30.
Қыздар гимназиясы (№ 1 мектеп), қазіргі қалалық кешкі (ауысымды) жалпы орта білім беретін мектеп. ХІХ ғасырдың соңы.
Қала құрылысы және сәулет
Ғ.Тоқай көшесі, 22 (бұрынғы Пролетар көшесі)
31
Уездік аурухана ғимараты,
ХІХ ғасырдың соңы, қазіргі: "Талап" акционерлік қоғамының емханасы;
"Талап" акционерлік қоғамының дәріханасы;
"Аймақаралық профилактикалық психотерапиялық орталық" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
"Батыс Қазақстан облысының "Дезинфекция" бірлестігі" жеке медициналық мекемесі;
№1 қалалық емханасы;
Тұрғын жай.
Қала құрылысы және сәулет
М.Ықсанов көшесі, 44/2;
М.Ықсанов көшесі, 44/2;
М.Ықсанов көшесі, 44/2Б;
М.Ықсанов көшесі, 44/7;
М.Ықсанов көшесі, 44/3 Б;
М.Ықсанов көшесі, 44/7 Б.
32.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
33.

проспект Н.Назарбаева, 206/1
21.
Первый кинотеатр "Иллюзион", ныне государственное коммунальное казенное предприятие "Областная специализированная детско–юношеская школа олимпийского резерва по теннису".
ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица Г.Караша, 16 (бывшая улица Коммунистическая)
22
Кинематограф "Современник", ныне 1 этаж детский кинотеатр имени Ю.Гагарина, 2 этаж городское культурно-просветительное объединение. ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 166/1
23.
Дом Тухватуллиных, где бывал Г. Тукай, ныне музей Г. Тукая. ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица А.Тайманова, 57 (бывшая улица Орджоникидзе)
24.
Медресе, где учился Г. Тукай, ныне жилой дом. ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица Короленко, 9
25.
Дом врача и больница, ныне городская поликлиника № 3. Конец ХIХ века.
Градостроительства и архитектуры
улица А.Карева, 22
26.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27.
Гостиница Коротина и Старина где в 1891 году останавливался Ф. Шаляпин, ныне 1 этаж магазины и парикмахерская "Жулдыз", 2 этаж жилой дом. 1891 год.
Градостроительства и архитектуры
улица Курмангазы, 82 (бывшая улица Фурманова)
28.
Здание типографии газеты "Уралец", где работал Г.Тукай, ныне жилой дом. 1888 год.
Градостроительства и архитектуры
улица В.Чапаева, 39 А
29.
Дом Вяхиревых. Учительская семинария, где учился Н. Савичев, ныне учебный корпус Западно-Казахстанского университета имени М. Утемисова.
1878 г.
Градостроительства и архитектуры
улица В.Чапаева, 18
30.
Женская гимназия (№ 1 школа), ныне городская вечерняя (сменная) общеобразовательная школа.
Конец XIX века.
Градостроительства и архитектуры
улица Г.Тукая, 22 (бывшая улица Пролетарская)
31
Здания земской больницы, конец XIX века, ныне:
Поликлиника акционерного общества "Талап";
Аптека акционерного общества "Талап";
Товарищество с ограниченной ответственностью "Межрегиональный профилактический психотерапевтический центр"; Частное медицинское учреждение "Западно-Казахстанское областное объединение "Дезинфекция"; Городская поликлиника №1; Жилое здание.
Градостроительства и архитектуры
улица М.Ихсанова, 44/2;
улица М.Ихсанова, 44/2;
улица М.Ихсанова, 44/2Б;
улица М.Ихсанова, 44/7;
улица М.Ихсанова, 44/3 Б;
улица М.Ихсанова, 44/7 Б.
32.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33.

1927-1937 жылдары А. Гайдар, В. Правдухин, С. Сейфуллин, Л. Толстой болған Журавлевтар үйі, қазіргі тұрғын үй.
Қала құрылысы және сәулет
Құрманғазы көшесі, 34
(бұрынғы Фурманов көшесі)
34.
М. Ипмағамбетов және А. Әйтиев тұрған үй, қазіргі Орал епархиялық басқармасы. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Комсомол көшесі, 69
35.
Ротонда. 1860 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Некрасов гүлбағы
36.
Е. Пугачев болған Кузнецовтардың үйі, қазіргі Е. Пугачев музей-үйі. 1774 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 35
37.
1919 жылы Орал қаласын қорғау штабы орналасқан Пушкин мектебі, қазіргі "Батыс Қазақстан облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі. 1898 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Л.Толстой көшесі, 59
38.
1942 жылы 152 -атқыштар бригадасы құрылған ғимарат, қазіргі "Надежда" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 97
39.
1919 жылы В.И. Чапаев болған үй, қазіргі тұрғын үй.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 144
40.
М. Өтемісов атындағы Батыс Қазақстан университетінің бас корпусы. 1937-1939 жылдар.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 162
41.
А.Н. Островский атындағы орыс драма театры. 1859 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Д.Нұрпейісова көшесі, 17 (бұрынғы Театр көшесі)
42
Қала орталығы, қазіргі тұрғын үй. ХІХ ғасырдың соңы.
Қала құрылысы және сәулет
Самара көшесі, 23 Б
43.
Көпес Ванюшиндердің үйі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Некрасов көшесі, 16/1
44.
Мемлекеттік банк бөлімшесі, қазіргі "Батыс Қазақстан облысы бойынша қазынашылық департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Ж.Досмұхамедов көшесі, 16 (бұрынғы Рабочий көшесі)
45.
1960 жылы М.Шолохов тоқтаған үй, қазіргі "Постмен" жарнама агенттігі.
Қала құрылысы және сәулет
М.Жүнісов көшесі, 82 (бұрынғы Плясунков көшесі)
46.
М. Мәметова музей-үйі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Сарайшық көшесі, 51 (бұрынғы Нариманов көшесі)
47.
1895-1900 жылдары Ғ. Тоқай тұрған Ғ. Усмановтың үйі, қазіргі тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
С.Есқалиев көшесі, 66 (бұрынғы Почиталин көшесі)
48
1919-1922 жылдары Е.П.Почиталин тұрған үй, қазіргі тұрғын үй. ХІХ ғасырдың соңы.
Қала құрылысы және сәулет
С.Есқалиев көшесі, 78 А
49.
Әскери-шаруашылық басқармасының старшинасы П. Обратневтің үйі, қазіргі "Достық" сауда үйі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
В.Чапаев көшесі, 22
50.
"Казань" қонақ үйі ғимараты, қазіргі Батыс Қазақстан облысының білім басқармасы. ХІХ ғасырдың соңы.
Қала құрылысы және сәулет
С.Есқалиев көшесі, 72 (бұрынғы Почиталин көшесі)
51.
Сауда қатарының ғимараты, қазіргі "Орал гуманитарлық-техникалық колледжі" мекемесі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Қ.Аманжолов көшесі, 108 (бұрынғы Дмитриев көшесі)
52.
Қыздардың епархиялық училищесі, қазіргі қалалық сот ғимараты. ХІХ ғасырдың соңы.
Қала құрылысы және сәулет
С.Сейфуллин көшесі, 37
53
Жазушы В.П.Правдухин оқыған рухани училище ғимараты. ХІХ ғасырдың соңы.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 148 А
54.
Миллер дәріханасы, қазіргі 1 қабаты "Нұр" дүкені, 2 қабаты тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
В.Чапаев көшесі, 24
55.
Қалалық сарай, қазіргі "Ланцет" дәріханасы. ХІХ ғасырдың соңы.
Қала құрылысы және сәулет
В.Чапаев көшесі, 37
56.
Р.Ф.Функаның әмбебап дүкені, қазіргі "Талап" дәріханасы. ХІХ ғасырдың соңы.
Қала құрылысы және сәулет
Ғ.Тоқай көшесі, 39
57.
И.А. Аничкиннің жазба және кеңсе заттарының дүкендері, қазіргі "Градус" алкогольді сусындар маркеті. ХІХ ғасырдың соңы.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 147
58.
Көпес Макарычевтің үйі, қазіргі "Батыс Финанс" кеңсесі. ХІХ ғасырдың соңы.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 166
59.
Реальды училище пансионаты, қазіргі тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Ғ.Тоқай көшесі, 43
60.
Генерал Бородиннің үйі, қазіргі тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
М.Жүнісов көшесі, 30
(бұрынғы Плясунков көшесі)
61.
Сальников үйі, қазіргі "Ikona Face" сұлулық салоны. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 155
62.
Дүкен, қазіргі 1 қабаты "Слобода" мейрамханасы, 2 қабаты тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Ғ.Қараш көшесі, 33 (бұрынғы Коммунистік көшесі)
63.
Тұрғын үй, қазіргі 1 қабаты "Мир копий" дүкені, 2 қабаты тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 159
64.
Тұрғын үй, қазіргі 1 қабаты "Халық банк" бөлімшесі, 2 қабаты тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Дәулеткерей көшесі, 22
65.

Дом Журавлевых, где бывали в 1927-1937 годы А. Гайдар, В. Правдухин, С.Сейфуллин, Л. Толстой, ныне жилой дом.
Градостроительства и архитектуры
улица Курмангазы, 34 (бывшая улица Фурманова)
34.
Дом, где жили М. Ипмагамбетов и А.Айтиев, ныне Уральское епархиальное управление. ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица Комсомольская, 69
35.
Ротонда. 1860 год.
Градостроительства и архитектуры
Сквер Некрасова
36.
Дом Кузнецовых, где бывал Е. Пугачев, ныне дом - музей Е. Пугачева. 1774 год.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 35
37.
Пушкинская школа, где в 1919 году размещался штаб обороны города Уральска, ныне республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Западно-Казахстанской области".
1898 год.
Градостроительства и архитектуры
улица Л.Толстого, 59
38.
Здание, где в 1942 году формировалась 152-ая стрелковая бригада, ныне товарищество с ограниченной ответственностью "Надежда".
ХІХ век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 97
39.
Дом, где в 1919 году бывал В.И. Чапаев, ныне жилой дом.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 144
40.
Главный корпус Западно-Казахстанского университета имени М. Утемисова. 1937-1939 годы.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 162
41.
Русский драматический театр имени А.Н. Островского. 1859 год.
Градостроительства и архитектуры
улица Д.Нурпеисовой, 17 (бывшая улица Театральная)
42.
Городская усадьба, ныне жилой дом. Конец XIX века.
Градостроительства и архитектуры
улица Самара, 23 Б
43.
Дом купцов Ванюшиных.
XІX век.
Градостроительства и архитектуры
улица Некрасова, 16/1
44.
Отделения государственного банка, ныне республиканское государственное учреждение "Департамент казначейства Западно-Казахстанской области". ХІХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица Ж.Досмухамедова, 16 (бывшая улица Рабочая)
45.
Дом, где останавливался М. Шолохов, ныне рекламное агенство "Постмен". 1960 год.
Градостроительства и архитектуры
улица М.Жунусова, 82 (бывшая улица Плясункова)
46.
Дом- музей М. Маметовой. ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица Сарайшык ,51 (бывшая улица Нариманова)
47.
Дом Г. Усманова, где 1895-1900 годы жил Г. Тукай, ныне жилой дом. ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица С.Ескалиева, 66 (бывшая улица Почиталина)
48.
Дом, в котором в 1919-1922 годах жил Е.П. Почиталин, ныне жилой дом. Конец ХIХ века.
Градостроительства и архитектуры
улица С.Ескалиева, 78 А
49.
Дом старшины воискового хозяйственного правления П. Обратнева, ныне торговый дом "Достык". XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица В.Чапаева, 22
50.
Здание гостиницы "Казань", ныне управление образования Западно-Казахстанской области. Конец ХIХ века.
Градостроительства и архитектуры
улица С.Ескалиева, 72 (бывшая улица Почиталина)
51.
Здание торгового ряда, ныне учреждение "Уральский гуманитарно-технический колледж". ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица К.Аманжолова, 108 (бывшая улица Дмитриева)
52.
Здание епархиального училища для девочек, ныне городской суд. Конец ХIХ века.
Градостроительства и архитектуры
улица С.Сейфуллина, 37
53.
Здание духовного училища, где учился писатель В.П. Правдухин. Конец XIX века.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 148 А
54.
Аптека Миллера, ныне 1 этаж магазин "Нур", 2 этаж жилой дом.
XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица В.Чапаева, 24.
55.
Городская усадьба, ныне аптека "Ланцет".
Конец XIX века.
Градостроительства и архитектуры
улица В.Чапаева, 37
56.
Универсальный магазин Р.Ф. Функа, ныне аптека "Талап".
Конец XIX века.
Градостроительства и архитектуры
улица Г.Тукая, 39
57.
Магазин письменных и канцелярских принадлежностей И.А. Аничкина, ныне маркет алкогольных напитков "Градус". Конец XIX века.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 147
58.
Дом купца Макарычева, ныне офис "Батыс Финанс". Конец XIX века.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 166.
59.
Пансионат реального училища, ныне жилой дом.
XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица Г.Тукая, 43
60.
Дом генерала Бородина, ныне жилой дом. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица М.Жунисова, 30 (бывшая улица Плясункова)
61.
Дом Сальникова, ныне салон красоты "Ikona Face".
XIX век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 155
62.
Магазин, ныне 1 этаж ресторан "Слобода", 2 этаж жилой дом. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица Г.Караша, 33 (бывшая улица Коммунистическая)
63.
Жилой дом, ныне 1 этаж магазин "Мир копий", 2 этаж жилой дом.
XIX век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 159
64.
Жилой дом, ныне 1 этаж филиал "Народный банк", 2 этаж жилой дом.
XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица Даулеткерея, 22
65.

Көпес Каревтардың тұрғын үйі, қазіргі 1 қабаты шаштараз, 2-3 қабаттары тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Дәулеткерей көшесі, 22
66.
Бочкаревтің үйі, қазіргі тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 172
67.
Типтік қалалық сарай,қазіргі тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 174
68.
Петр Овчинниковтің дүкені, қазіргі "Шанс" дүкені.
ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Қ.Жұмағалиев көшесі, 16 Б
(бұрынғы Фрунзе көшесі)
69.
Бірінші Орал округінің атаманы, генерал Е.Д. Мартыновтың тұрғын үйі, қазіргі 1 қабаты дүкендер мен "Luky" кафесі, 2 қабаты тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Қ.Жұмағалиев көшесі, 16 (бұрынғы Фрунзе көшесі)
70
Көпес Овчинниковтың үйі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
А.Карев көшесі, 45
71
Көпес Овчинниковтың үйі, қазіргі 1 қабаты дүкендер, 2 қабаты кеңсе. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 165
72
Көпес Овчинниковтың табыс үйі, қазіргі 1 қабаты "Деловая книга" дүкені, 2 қабаты тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 167
73.
Адвокат Н.М. Логашкиннің үйі, қазіргі 1 қабаты "Оптика", 2 қабаты тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 171
74.
Н.М. Логашкиннің үйіне жалғастырып салынған бір қабатты құрылыс, қазіргі азық -түлік дүкені. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 171/1
75.
П.В. Мартыновтың үйі, қазіргі 1 қабаты "Алмаз" зергерлік шеберханасы, 2 қабаты тұрғын жай. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Қ.Жұмағалиев көшесі, 47 (бұрынғы Фрунзе көшесі)
76.
Көпес Паршиннің ауылшаруашылық жабдықтары дүкені, қазіргі"Business IQ" білім орталығы. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Ж.Досмұхамедов көшесі, 43 (бұрынғы Рабочая көшесі)
77.
Тұрғын үй, қазіргі 1 қабаты "Альбина" сұлулық салоны, "Каспий банк" бөлімшесі, 2-3 қабаттары тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 175 А
78.
Мезонині бар үй, көпес Паршиннің тұрғын үйі, қазіргі 1 қабаты "Sport line" спорт тауарлары дүкені, 2 қабаты тұрғын үй, нотариус, "Шарmix" дүкені. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 175
79.
Көпес Владимировтың үйі, қазіргі "Mila Vitsa" дүкені. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 182
80.
Көпес Стуловтың үйі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 180 (литер Б.В.)
81.
Орал казактары әскерінің штабы, қазіргі тұрғын үй. ХVIII ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 115
82.
С.Е. Толстойдың үйі, қазіргі "Astel" телекоммуникациялық компаниясы. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 142
83.
Татар слободасының типтік қалалық сарайы, қазіргі тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Некрасов көшесі, 15
84.
Типтік қалалық сарай, қазіргі тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
В.Чапаев көшесі, 23
85.
Типтік қалалық сарай, қазіргі тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Савичев көшесі, 24 (бұрынғы Комиссаров көшесі)
86.
Типтік қалалық сарай, қазіргі № 6 "Шолпан" балабақшасы. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Савичев көшесі, 37 (бұрынғы Комиссаров көшесі)
87.
Типтік қалалық сарай, қазіргі тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
С.Есқалиев көшесі, 117 (бұрынғы Почиталин көшесі)
88.
Мякушкиннің үйі, қазіргі тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
С.Есқалиев көшесі, 90 (бұрынғы Почиталин көшесі)
89.
Н.А. Штельдің фабрикасы, қазіргі "Сезім" банкет залы. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Құрманғазы көшесі, 90 (бұрынғы Фурманов көшесі)
90.
Балық цехы, қазіргі "Қазқайтажаңарту" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Батыс Қазақстан филиалы. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Құрманғазы көшесі, 91 (бұрынғы Фурманов көшесі)
91.
Көпес Зверевтің үйі, қазіргі "Арбат" сұлулық салоны. 1888 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Х.Чурин көшесі, 61
92.
Сауда қатарлары ғимараты, қазіргі 1 қабаты "Сәнім" дүкені, 2 қабаты тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Самара көшесі, 87 (бұрынғы Куйбышев көшесі)
93.
Типтік қалалық сарай, қазіргі тұрғын үй. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Савичев көшесі, 45 (бұрынғы Комиссаров көшесі)
94.

Жилой дом купцов Каревых, ныне 1 этаж парикмахерская, 2 - 3 этаж жилые дома. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица Даулеткерея, 22
66.
Дом Бочкарева, ныне жилой дом. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 172
67.
Типовая городская усадьба, ныне жилой дом. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 174
68.
Магазин Петра Овчинникова, ныне магазин "Шанс". XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица К.Жумагалиева, 16 Б (бывшая улица Фрунзе)
69.
Жилой дом атамана первого Уральского округа генерала Е.Д. Мартынова, ныне 1 этаж магазины и кафе "Luky", 2 этаж жилой дом.
XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица К.Жумагалиева, 16 (бывшая улица Фрунзе)
70.
Дом купца Овчинникова. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица А.Карева, 45
71.
Доходный дом купца Овчинникова, ныне 1 этаж магазин "Деловая книга" 2 этаж жилой дом. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 165
72.
Доходный дом купца Овчинникова, ныне 1 этаж аптека "Али-фарм", 2 этаж жилой дом. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 167
73.
Дом адвоката Н.М. Логашкина, ныне 1 этаж "Оптика", 2 этаж жилой дом.
XIX век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 171
74.
Одноэтажная пристройка к дому Н.М. Логашкина, ныне продуктовый магазин.
XIX век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 171/1
75.
Дом П.В. Мартынова, ныне 1 этаж магазин "Алмаз" ювелирной мастерской, 2 этаж жилой дом. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица К.Жумагалиева, 47 (бывшая улица Фрунзе)
76.
Магазин сельскохозяйствен - ного инвентаря купца Паршина, ныне учебный центр "Business IQ". XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица Ж.Досмухамедова, 43 (бывшая улица Рабочая)
77.
Жилой дом, ныне 1 этаж салон красоты "Альбина", отделение "Каспий банк", 2 - 3 этажи жилой дом. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 175 А
78.
Дом с мезонином, жилой дом купца Паршина, ныне 1 этаж магазин спортивных товаров "Sport line", 2 этаж жилой дом, нотариус, магазин "Шарmix". XIX век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 175.
79.
Дом купца Владимирова, ныне магазин "MilaVitsa". XIX век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 182.
80.
Дом купца Стулова. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 180. (литер Б.В.)
81.
Штаб Уральского казачьего войска, ныне жилой дом.
XVIII век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 115
82.
Дом С.Е. Толстого, ныне телекоммуникацион- ная компания "Astel". XIX век.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 142
83.
Типовая городская усадьба Татарской слободы, ныне жилой дом. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица Некрасова, 15
84.
Типовая городская усадьба, ныне жилой дом. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица В.Чапаева, 23
85.
Типовая городская усадьба, ныне жилой дом. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица Н.Савичева, 24 (бывшаая улица Комиссаровская)
86.
Типовая городская усадьба, ныне детский сад № 6 "Шолпан". XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица Н.Савичева, 37
(бывшая улица Комиссаровская)
87.
Типовая городская усадьба, ныне жилой дом.
XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица С.Ескалиева, 117
(бывшая улица Почиталина)
88.
Дом Мякушкина, ныне жилой дом.
XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица С.Ескалиева, 90
(бывшая улица Почиталина)
89.
Фабрика Н.А. Штеля, ныне банкетный зал "Сезім".
XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица Курмангазы, 90
(бывшая улица Фурманова)
90.
Рыбный цех, ныне Западно -Казахстанский филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казреставрация" .
XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица Курмангазы, 91
(бывшая улица Фурманова)
91.
Дом купца Зверева, ныне салон красоты "Арбат".
1888 год.
Градостроительства и архитектуры
улица Х.Чурина, 61
92.
Здание торгового ряда, ныне 1 этаж магазин "Сәнім", 2 этаж жилой дом. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица Самара, 87 (бывшая улица Куйбышева)
93.
Типовая городская усадьба, ныне жилой дом. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица Н.Савичева, 45 (бывшая улица Комиссаровская)
94.

"Михаиловская" өрт сөндіру бөлімшесі, қазіргі № 5 өрт сөндіру бөлімі. 1865 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Қ.Аманжолов көшесі, 55 (бұрынғы Дмитриев көшесі)
95
Көпес Ванюшиндердің үйі. ХІХ ғасырдың соңы.
Қала құрылысы және сәулет
Ғ.Қараш көшесі, 37/1
96.
Әскери аурухана, қазіргі облыстық көпсалалы ауруханасының № 18 корпусы. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Савичев көшесі, 85 (бұрынғы Комиссаров көшесі)
97.
Мешіт. 1897 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Ж.Досмұхамедов көшесі, 22 (бұрынғы Рабочий көшесі)
98.
Иоанна Предтечи шіркеуі. 1849 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Сарайшық көшесі, 28 ("Зенит" зауытының аумағы)
99.
Ескі зираттағы Преображенская шіркеуі. 1888 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Ескі қалалық зират
100.
1932-1934 жылдары М. Мәметова оқыған № 4 мектеп (бірінші сатыдағы), қазіргі облыстық есту және сөйлеу қабілеті бұзылған балаларға арналған мектеп -интернат-кешені.
ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
С.Есқалиев көшесі, 130 (бұрынғы Почиталин көшесі)
101.
194-ші Кіші өзен полкінің штабы орналасқан ғимарат, қазіргі "Әлеуметтік төлемдерді ведомствоаралық есептеу орталығы" департаменті. 1919 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
М.Жүнісов көшесі, 96 (бұрынғы Плясунков көшесі)
102.
Х. Бөкеева атындағы облыстық қазақ драма театрының ғимараты. 2001 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 185
103.
М. Өтемісов атындағы Батыс Қазақстан университетінің оқу корпусы. 1936 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Н.Назарбаев даңғылы, 137
104.
"Орал" қонақ үйі. ХХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Құрманғазы көшесі, 80/2 (бұрынғы Фурманов көшесі)
105.
Қазыналық бақ, қазіргі қалалық мәдениет және демалыс саябағы. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Шаған өзенінің жағалауындағы Орал қаласының солтүстік-батыс бөлігі
106
1919 жылы "Нежданный" бронепоезды тұрғызылған ескі депо. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Вокзальная көшесі, 2/5, Вагондар депосы
107
17-ші Қызыл әскерлердің бауырластар зираты. 1919 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Шаған өзені арқылы өтетін теміржол көпірі
108
Ұлы Отан соғысы жылдарында қаза тапқан жауынгерлердің бауырластар зираты. 1941-1945 жылдар.
Монументтік өнер құрылыстары
қалалық зират
109
Жаңа мешіт. 2006 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 92
110.
Ф. Неусыпов оқыған ауыл шаруашылық мектебі, қазіргі "Орал құю-механикалық зауыты" өндірістік кооперативі. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Даль көшесі, 2
111.
Әйелдер монастыры, қазіргі "Ақжол" акционерлік қоғамының профилакторийі. 1812 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Садовский көлі

Пожарная часть "Михайловская", ныне пожарная часть № 5. 1865 год.
Градостроительства и архитектуры
улица К.Аманжолова, 55 (бывшая улица Дмитриева)
95
Дом купцов Ванюшинных. Конец ХІХ века.
Градостроительства и архитектуры
улица Г.Караша, 37/1
96.
Войсковая больница, ныне корпус № 18 областной многопрофильной больницы.
XIX век.
Градостроительства и архитектуры
улица Н.Савичева, 85
(бывшая улица Комиссаровская)
97.
Мечеть.
1897 год.
Градостроительства и архитектуры
улица Ж.Досмухамедова, 22
(бывшая улица Рабочая)
98.
Церковь Иоанна Предтечи.
1849 год.
Градостроительства и архитектуры
улица Сарайшык, 28 (территория завода "Зенит")
99.
Церковь Преображенская на старом кладбище.
1888 год.
Градостроительства и архитектуры
Старое городское кладбище
100.
Школа № 4 (первой ступени), где в 1932-1934 годы училась М. Маметова, ныне областная специальная школа -интернат - комплекс для детей с нарушением слуха и речи.
ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица С.Ескалиева, 130
(бывшая улица Почиталин)
101.
Здание, где размещался штаб 194-го Малоузенского полка, ныне департамент "Межведомственный расчетный центр социальных выплат".
1919 год.
Градостроительства и архитектуры
улица М.Жунисова, 96 (бывшая улица Плясункова)
102.
Здание областного казахского драмтеатра имени Х. Букеева. 2001 год.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 185
103.
Учебный корпус Западно-Казахстанского универститета имени М. Утемисова. 1936 год.
Градостроительства и архитектуры
проспект Н.Назарбаева, 137
104.
Гостиница "Урал".
XX век.
Градостроительства и архитектуры
улица Курмангазы, 80/2
(бывшая улица Фурманова )
105.
Казенный сад, ныне городской парк культуры и отдыха.
ХIХ век.
Градостроительства
и архитектуры
Северо-западная часть города Уральска по берегу реки Чаган
106.
Старое депо, где в 1919 году был построен бронепоезд "Нежданный". ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица Вокзальная, 2/5, Вагонное депо
107
Братская могила 17-ти красноармейцев. 1919 год.
Сооружение монументального искусства
Железнодорожный мост через реку Чаган
108
Братская могила воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны. 1941-1945 годы.
Сооружение монументального искусства
городское кладбище
109
Новая мечеть.2006 год.
Градостроительства и архитектуры
проспект Абая, 92
110.
Сельскохозяйствен - ная школа, где учился
Ф. Неусыпов, ныне производственный кооператив "Уральский литейно -механический завод".
ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
улица Даля, 2
111.
Женский обитель, ныне профилактория акционерного общества "Акжол". 1812 год.
Градостроительства и архитектуры
Садовское озеро

112.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
113.
Т. Масин зиратындағы ескерткіш-мүсін. 1950 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Т.Масин гүлбағы
114.
А.С. Пушкин мүсіні. 1960 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
А.С.Пушкин гүлбағы
115.
Мемориал кешені. 1980 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Жеңіс алаңы Жайық өзенінің жағалауы
116.
Обелиск "1-ші маевка өткізілген Хан тоғайы". ХХ ғасыр.
Монументтік өнер құрылыстары
Орал қаласының оңтүстік бөлігі, Жайық өзені құйылар жердегі Шаған өзені
117.
"Даңқ" монументі. 1980 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Шаған өзенінің жағалауы
118.
А.С. Пушкин ескерткіші. 1993 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Пугачев алаңы
119.
А. Құнанбаев ескерткіші және екі су бұрқақ. 2002 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Абай алаңы
120.
М. Шолоховтың мүсіні. 2002 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
М.Шолохов гүлбағы
121.
С. Датов ескерткіші. 2002 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
С.Датов алаңы
122.
Ж. Молдағалиевтің ескерткіш-мүсіні. 2002 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Шыңғырлау көшесі, 7 а
123.
Ғ. Тоқай мүсіні. 2002 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Ғ.Тоқай гүлбағы
124.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
125.
М. Шамсутдинов зиратындағы ескерткіш-мүсін. 1960 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Мұсылмандар зираты
126.
Орал қаласын қорғауға қатысқандардың бауырластар зираты. 1919 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Т.Масин гүлбағы
127.
1937 жылы қуғын-сүргінге ұшырағандардың бауырластар зираты. 1994 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Қалалық зират
128.
"Еуропа-Азия" монументі шекарасы. 1984 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Жайық өзені арқылы өтетін көпір жанында
129.
В.И. Чапаев ескерткіші. 1989 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
В.И.Чапаев алаңы
130.
Г.К. Жуков ескерткіші. 1992 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Ұланының "Батыс" өңірлік қолбасшылығы - 5515 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесінің алдында
130-1
Н.Савичевтің бюсті. 2014 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Орал қаласы, Н.Савичев атындағы тынымбағы
130-2
Ауғанстанда қаза тапқан жерлестерге арналған мемориалдық кешені. 2015 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Орал қаласы, Жеңіс алаңы
130-3
Чернобыль атом электрстанциясы апатында қаза тапқан жерлестерге арналған мемориалдық кешені. 2015 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Орал қаласы, Халықтар достығы тынымбағы

112.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113.
Памятник - бюст на могиле Т. Масина. 1950 год.
Сооружение монументального искусства
Сквер Т.Масина.
114.
Бюст А.С. Пушкину.
1960 год.
Сооружение монументального искусства
Сквер А.С.Пушкина
115.
Мемориальный комплекс.
1980 год.
Сооружение монументального искусства
Набережная реки Урал
Площадь Победы
116.
Обелиск "Ханская роща, где проходила первая маевка".
ХХ век.
Сооружение монументального искусства
Южная часть города Уральска, где река Чаган впадает в реку Урал
117.
Монумент "Славы".
1980 год.
Сооружение монументального искусства
Набережная реки Чаган
118.
Памятник А.С. Пушкину.
1993 год.
Сооружение монументального искусства
Площадь Пугачева
119.
Памятник А. Кунанбаеву и два фонтана.
2002 год.
Сооружение монументального искусства
Площадь Абая
120.
Бюст М. Шолохова . 2002 год.
Сооружение монументального искусства
Сквер М.Шолохова
121.
Памятник С. Датова. 2002 год.
Сооружение монументального искусства
Площадь С.Датова
122.
Памятник-бюст Ж. Молдагалиева. 2002 год.
Сооружение монументального искусства
улица Чингирлауская, 7 а
123.
Бюст Г. Тукая .
2002 год.
Сооружение монументального искусства
Сквер Г.Тукая
124.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
125.
Обелиск на могиле М. Шамсутдинова. 1960 год.
Сооружение монументального искусства
Мусульманское кладбище
126.
Братская могила участников обороны города Уральска. 1919 год.
Сооружение монументального искусства
Сквер Т.Масина
127.
Братская могила репрессированных в 1937 году. 1994 год.
Сооружение монументального искусства
Городское кладбище
128.
Монумент границы "Европа-Азия". 1984 год.
Сооружение монументального искусства
У моста через реку Урал.
129.
Памятник В.И. Чапаеву. 1989 год.
Сооружение монументального искусства
Площадь В.И.Чапаева
130.
Памятник Г.К. Жукову.
1992 год.
Сооружение монументального искусства
Перед республиканским государственним учреждением "Региональное командование "Батыс" - воинская часть 5515" национальной гвардии Республики Казахстан"
130-1
Бюст Н.Савичева. 2014 год.
Сооружение монументального искусства
город Уральск, сквер имени Н.Савичева
130-2
Мемориальный комплекс землякам, погибшим в Афганистане. 2015 год.
Сооружение монументального искусства
город Уральск, площадь Победы
130-3
Мемориальный комплекс посвященный землякам, погибшим в аварии Чернобыльской атомной электростанции. 2015 год.
Сооружение монументального искусства
город Уральск, сквер Дружбы народов

130-4
Қазақстанның халық жазушысы, ақын Қадыр Мырза Әлінің монументалды ескерткіші. 2015 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Орал қаласы, Қадыр Мырза Әлі атындағы мәдениет және өнер орталығының алдында
130-5
Д.Қонаевтың бюсті. 2015 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Орал қаласы, Д.Қонаев атындағы тынымбағы
130-6
Кеңес Одағының және Ресей Федерациясының батыры Н.Майдановтың бюсті. 2015 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Орал қаласы, Орал қалалық әскери-техникалық мектебінің алдында
130-7
Қазақ халқының ұлы композиторлары мен күйшілері Қ.Сағырбайұлы мен Д.Нұрпейісоваға арналған композициялық монументальды ескерткіші. 2016 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Орал қаласы, М.Өтемісов атындағы Батыс Қазақстан университетінің алдында
130-8
Кеңес Одағының Батырлары М.Мәметова, Ә.Молдағұлова және Халық қаһарманы Х.Доспановаға арналған "Қазақтың батыр арулары" мүсіндік композициясы. 2017 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Орал қаласы, М.Мәметова атындағы алаңы
130-9
Х.Есенжановтың бюсті, 2018 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Орал қаласы, "Жеңіс" шағынауданы тынымбағы
130-10
Ақын Ж.Молдағалиевтің монументалды ескерткіші. 2020 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Орал қаласы, Ж.Молдағалиев атындағы тынымбағы
130-11
Исатай мен Махамбет батырларға арналған атты композициясы. 2019 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Орал қаласы, "Динамо" көпірі аумағындағы тынымбағы
130-12
Тұрғын үй құрылысы кешені (көпес Карповтың бұрынғы үйі). ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Орал қаласы, Н.Назарбаев даңғылы, 176 А
131.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
132
Қорған. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Орал қаласына барар жолда Деркөл кордонынан 1,5 км жерде орналасқан. GPS:N51°15'43,7"/E051°15'06,7"
133
Қорған. Ертедегі темір дәуірі.
Археология

130-4
Монументальный памятник поэту, народному писателю Казахстана Кадыр Мырза Али. 2015 год
Сооружение монументального искусства
город Уральск, перед центром культуры и искусства имени Кадыр Мырза Али
130-5
Бюст Д.Кунаева. 2015 год.
Сооружение монументального искусства
город Уральск, сквер имени Д.Кунаева
130-6
Бюст Героя Советского Союза и Российской Федерации Н.Майданова. 2015 год
Сооружение монументального искусства
город Уральск, перед Уральской городской военно-технической школой
130-7
Композиция, посвященная великим композиторам казахского народа, кюйши К.Сагырбайулы и Д.Нурпеисовой. 2016 год.
Сооружение монументального искусства
город Уральск, перед Западно-Казахстанским университетом имени М.Утемисова
130-8
Скульптурная композиция "Қазақтың батыр арулары", посвященная Героям Советского Союза М.Маметовой, А.Молдагуловой и Халық Қаһарманы Х.Доспановой. 2017 год.
Сооружение монументального искусства
город Уральск, площадь имени М.Маметовой
130-9
Бюст Х.Есенжанова. 2018 год.
Сооружение монументального искусства
город Уральск, сквер микрорайона "Жеңіс"
130-10
Монументальный памятник поэту Ж.Молдагалиеву. 2020 год.
Сооружение монументального искусства
город Уральск, сквер имени Ж.Молдагалиева
130-11
Конная композиция батырам Исатаю и Махамбету. 2019 год.
Сооружение монументального искусства
город Уральск, сквер в районе моста "Динамо"
130-12
Жилой дом усадебной застройки (бывший дом купца Карпова). XIX век.
Градостроительства и архитектуры
город Уральск, проспект Н.Назарбаева, 176 А
131.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
132.
Курган. Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км от Деркульского кордона по дороге в город Уральск. GPS: N51°15'43,7"/E051°15'06,7"
133.
Курган. Эпоха раннего железного века
Археология

Орал қаласынан 13 км жерде, Чапаев ауылы жолында орналасқан. GPS:N51°06'58,3"/E051°16'11,3"
134
Қорым. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Орал темір жол станциясының солтүстік-батысында, мұсылман зиратында орналасқан. GPS:N51°13'59,7"/E051°21'12,7"
135
Қорған. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Орал қаласынан 3 км жерде, Щапово ауылына баратын жолдың батысында орналасқан. GPS:N51°13'12,1"/E051°18'08,6"
136
Қорған. Ертедегі темір дәуірі.
Археология

Расположен в 13 км от города Уральска по дороге в поселок Чапаево. GPS: N51°06'58,3"/E051°16'11,3"
134.
Могильник. Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на северо-западе уральской железнодорожной станции, на мусульманском кладбище. GPS: N51°13'59,7"/E051°21'12,7"
135.
Курган. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 3 км от города Уральска, западнее дороги в поселок Щапово. GPS: N51°13'12,1"/E051°18'08,6"
136.
Курган. Эпоха раннего железного века.
Археология

Орал қаласынан оңтүстік-батысқа қарай 13,5 км жерде, "Уральская" туристік базасы жолының оңтүстігінде орналасқан. GPS:N51°07'41,5"/E051°21'24,8"
137
Қорым. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Орал қаласының оңтүстік-батысында, Чапаев ауылының жолынан солға қарай Жалпы Сырттың (ысқырық тау) оңтүстік тарамының жоғарысында орналасқан. GPS:N51°07'05,5"/E051°16'32,7"
138
Қорған. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Круглоозерное ауылынан батысқа 4 км орналасқан. GPS:N51°06'40,5"/E051°14'42,0"

Расположен в 13,5 км от города Уральска на юго-запад, южнее дороги на туристическую базу "Уральская". GPS: N51°07'41,5"/E051°21'24,8"
137.
Могильник. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на вершине южных отрогов Общего Сырта (свистун гора), юго-западнее города Уральска, слева от дороги в поселок Чапаево. GPS: N51°07'05,5"/E051°16'32,7"
138.
Курган. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 4 км к западу от поселка Круглоозерное. GPS: N51°06'40,5"/E051°14'42,0"

145.
"Смоленск Құдайлар анасы" шіркеу иконы. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Алмалы ауылы Ақжайық ауданы
146.
Азовский (Тельнов) қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тегісжол (Тельново) ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км жерде, Верховологин каналының батыс жағалауында, Азовская қыстауынан 150 м жерде орналасқан.
147.
Алғабас I қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алғабас ауылынан (Верховологино) шығысқа 4 км тұр.
148.
Алғабас II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алғабас ауылынан солтүстікке 3 км орналасқан.
149.
Алғабас III қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алғабас ауылының солтүстік-батысына 3,5 км тұр.
150.
Алғабас IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алғабас (Верховологино) ауылынан солтүстік-батысқа 3 км және Бесоба ауылынан оңтүстік-шығысқа 5 км тұр.
151.
Алғабас V қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алғабас ауылынан оңтүстік-шығысқа 1 км орналасқан.
152.
Алғабас VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алғабас ауылынан (Верховологино) оңтүстік-шығысқа 1,5 км және Жаңажол (Горбуново) ауылынан солтүстік-шығысқа 3 км тұр.
153.
Алғабас VII қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алғабас ауылынан оңтүстік-шығысқа 3  км және Алғабас VI қорымынан 600 метрде орналасқан.
154.
Алғабас VIII қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алғабас ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 км және Жаңажол (Горбуново) ауылынан шығысқа 3 км тұр.
155.
Алмалы қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстік- шығысқа 5 км орналасқан.
156.
Антоновка I қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен батыс-оңтүстік-батысқа 4 км орналасқан.
157.
Антоновка II қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оңтүстікке қарай 30 м жерде "Каспий құбыр консорцумы" мұнай құбыры мен электр тарату желісің 96-шы шақырымы өтеді, солтүстікке қарай 60 м жерде орман алқабы мен Орал-Атырау трассасы орналасқан.
158.
Базартөбе қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Базартөбе ауылының шығыс жолында, Қарауылтөбе ауылынан оңтүстікке 15 км орналасқан.
159.
Барипел қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
"Барипел" дала қосынан солтүстік-шығысқа 400 м орналасқан.
160.
Болдырево I қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үштөбе ауылынан солтүстік-шығысқа 700 м және Бітік-Сарықұдық грейдерінен батысқа 800 м тұр.
161.
Болдырево II қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үштөбе ауылынан солтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.

145.
Церковь иконы "Смоленской Божьей матери".
XIX век.
Градостроительства
и архитектуры
поселок Алмалы
Акжаикский район
146.
Могильник Азовский (Тельново).
Эпоха раннего
железного века
Археология
Находится в 3 км к северо-западу от поселка Тегисжол (Тельново), на западном берегу Верхневологинского канала, в 150 м от зимовки Азовская.
147.
Курган Алгабас I.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Находится в 4 км к востоку от поселка Алгабас (Верховологино).
148.
Могильник Алгабас II. Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к северу от поселка Алгабас.
149.
Могильник Алгабас III. Эпоха раннего железного века
Археология
Находится северо-западнее поселка Алгабас в 3,5 км.
150.
Могильник
Алгабас IV.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Находится в 3 км к северо-западу от поселка Алгабас (Верховологино) и в 5 км к юго-востоку от поселка Бесоба.
151.
Могильник Алгабас V. Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к юго-востоку от поселка Алгабас.
152.
Могильник Алгабас VI. Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 1,5 км к юго-востоку от поселка Алгабас (Верховологино) и в 3 км к северо-востоку от поселка Жанажол (Горбуново).
153.
Могильник Алгабас VII. Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к юго-востоку от поселка Алгабас и в 600 м от могильника Алгабас VI.
154.
Могильник Алгабас VIII. Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 4 км к юго-востоку от поселка Алгабас и в 3 км к востоку от поселка Жанажол (Горбуново).
155.
Курган Алмалы.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к северо-востоку от одноименного населенного пункта.
156.
Могильник
Антоновка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к западу-юго-западу от одноименного населенного пункта.
157.
Курган
Антоновка II.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 30 м к югу проходит 96-й километр нефтепровода "Каспийский трубопроводный консорциум" и линии электропередачи, в 60 м к северу располагается лесополоса и трасса Уральск-Атырау.
158.
Базартобе могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 15 км на юг от поселка Караултобе, восточнее дороги в поселок Базартобе.
159.
Курган Барипель.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 400 м к северо-востоку от полевого стана "Барипель".
160.
Курган
Болдырево I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 700 м к северо-востоку от поселка Уштобе и в 800 м к западу от грейдера Битик-Сарыкудук.
161.
Могильник Болдырево II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к северо-востоку от поселка Уштобе.

162.
Болдырево III қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үштөбе ауылынан солтүстікке 1,5 км тұр.
163.
Болдырево IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үштөбе ауылынан оңтүстік-батысқа 1 км орналасқан.
164.
Болдырево V қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология ескерткіштері
Үштөбе ауылынан оңтүстік-батысқа 3 км және Бітік-Сарықұдық грейдеріне 1,5 км тұр.
165.
Болдырево VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үштөбе ауылынан оңтүстік-батысқа 3,5  км шағын үстіртте орналасқан.
166.
Бұлан қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бұлан ауылынан батысқа қарай 3 км және Локтев каналынан шығысқа қарай 1 км жерде орналасқан.
167.
Бұлан II қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бұлан ауылынан батысқа 6 км және Локтев каналының шығысына 1,5 км және тұр.
168.
Бұлан III қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бұлан ауылынан оңтүстік-шығысқа 1 км және Первомай каналынан батысқа 1,5 км орналасқан.
169.с
Бұлан IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бұлан ауылынан солтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.
170.
Горбуново I қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол(Горбунов) ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,5  км және Алғабас ауылынан оңтүстікке 5 км тұр.
171.
Горбуново II қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол(Горбунов) ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,5  км және қыстақтан шығысқа 800 м орналасқан.
172.
Горбуново III қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Горбуново II қорымынан оңтүстік-батысқа 1 км және Алғабас ауылынан оңтүстікке 8 км тұр.
173.
Горбуново IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол (Горбунов) ауылынан оңтүстік-шығысқа 5 км тұр.
174.
Горбуново V қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Горбунов IV қорымынан батысқа 500 м және Жаңажол (Горбунов) ауылынан оңтүстік-шығысқа 5 км тұр.
175.
Горбунов VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тегісжол (Тельново) ауылынан солтүстік-шығысқа 2  км тұр.
176.
Горбунов VII қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол (Горбунов) ауылынан оңтүстікке қарай 2 км және Алғабас-Тегісжол грейдерінен батысқа қарай 500 м жерде орналасқан.
177.
Дөңгелек I (Захар) қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дөңгелек ауылынан шығысқа 8 км орналасқан.
178.
Дөңгелек II (Захар) қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала-Чапаев тас жолынан батысқа қарай 200 м және Захар қыстауынан оңтүстікке қарай 1,5 км жерде орналасқан.
179.
Есенсай I қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қорым Кеңсуат ауылынан оңтүстікке қарай 2 км, Есенсай ауылындағы жолдан шығысқа қарай.

162.
Курган
Болдырево III.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Находится в 1,5 км к северу от поселка Уштобе.
163.
Могильник Болдырево IV.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Расположен в 1 км к юго-западу от поселка Уштобе.
164.
Курган
Болдырево V.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Расположен в 3 км к юго-западу от поселка Уштобе и в 1,5 км от грейдера Битик-Сарыкудук.
165.
Могильник Болдырево VI.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Расположен на небольшом плато в 3,5 км к юго-западу от поселка Уштобе.
166.
Курган Булан.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Расположен в 3 км к западу от поселка Булан и в 1 км к востоку от Локтевского канала.
167.
Курган Булан II.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Находится в 6 км к западу от поселка Булан и в 1,5 км к востоку от Локтевского канала.
168.
Курган Булан III.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Расположен в 1 км к юго-востоку от поселка Булан и в 1,5 км к западу от Первомайского канала.
169.
Могильник
Булан IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к северо-востоку от поселка Булан.
170.
Курган
Горбуново I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 1,5 км к юго-востоку от поселка Жанажол (Горбуново) и в
5 км к югу от поселка Алгабас.
171.
Могильник
Горбуново II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к юго-востоку от поселка Жанажол (Горбуново) и в 800 м к востоку от зимовки.
172.
Курган
Горбуново III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 1 км к юго-западу от могильника Горбуново II и в 8 км к югу от поселка Алгабас.
173.
Могильник
Горбуново IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 5 км к юго-востоку от поселка Жанажол (Горбуново).
174.
Курган
Горбуново V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 500 м к западу от могильника Горбуново IV и в 5 км к юго-востоку от поселка Жанажол (Горбуново).
175.
Могильник
Горбуново VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 2 км к северо-востоку от поселка Тегисжол (Тельново).
176.
Могильник
Горбуново VII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 2 км южнее поселка Жанажол (Горбуново) и в 500 м к западу от грейдера Алгабас-Тегисжол.
177.
Могильник Донгелек I (Захар).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км к востоку от поселка Донгелек.
178.
Могильник
Донгелек II (Захар).
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 200 м к западу от трассы Жангала-Чапаев и в 1,5 км к югу от зимовки Захар.
179.
Могильник Есенсай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Могильник в 2 км на юг от поселка Кенсуат, восточнее дороги в поселок Есенсай.

180.
Захар I қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала-Чапаев тас жолынан солтүстікке қарай 130 м жерде орналасқан.
181.
Қабыл қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас қыстақтан оңтүстікке 500 м орналасқан.
182.
Қабыл II қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қабыл қыстағынан солтүстікке 100 м орналасқан.
183.
Қабыл III қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас қыстақтан солтүстік-солтүстік-шығысқа 1  км орналасқан.
184.
Қабыл IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас қыстақтан солтүстікке
3 км орналасқан.
185.
Қара-оба қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмалы (Котельниково) ауылынан батысқа 15 км орналасқан .
186.
Қарауылтөбе I қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен батысқа 6 км орналасқан.
187.
Қарауылтөбе II қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстік- батысқа 5 км орналасқан.
188.
Қарауылтөбе III қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстік- батысқа 4,5 км орналасқан.
189.
Қарауылтөбе IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстікке-шығысқа 1 км орналасқан.
190.
Қарауылтөбе V қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстік- солтүстік-батысқа 1,5 км орналасқан.
191.
Қарауылтөбе VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстік- солтүстік-батысқа 2 км орналасқан.
192.
Қойсары I қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарауылтөбе ауылының солтүстік- шығысына орналасқан.
193.
Қойсары II қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарауылтөбе ауылынан оңтүстікке 7 км шығыс жолға орналасқан.
194.
Кордон I қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тайпақ каналының солтүстігінде және Жаңақала-Чапаев тас жолындағы канал көпіріндегі Битілеу(Кордон) ауылының батысында 5 км жерде орналасқан.
195.
Қосқұдық I қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қосқұдық қыстауынан оңтүстік-батысқа қарай 3,5 км және Карпово қыстауынан солтүстік-шығысқа қарай 5 км жерде орналасқан.
196.
Қосқұдық II қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қосқұдық қыстауынан оңтүстік-батысқа қарай 4,5 км және Киров-Шежін каналынан оңтүстік-шығысқа қарай 300 м жерде орналасқан.
197.
Көшім I қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қабыршақты ауылынан оңтүстікке 11 км, дөңгелек су қоймасының батыс жағалауына орналасқан.
198.
Лбішін қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен батысқа 7 км орналасқан.

180.
Могильник
Захар I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 130 м к северу от трассы Жангала-Чапаев.
181.
Могильник Кабыл.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 500 м к югу от одноименной зимовки.
182.
Курган Кабыл II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 100 м к северу от зимовки Кабыл.
183.
Могильник
Кабыл III.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Расположен в 1 км к северу-северо-востоку от одноименной зимовки.
184.
Могильник
Кабыл IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к северу от одноименной зимовки.
185.
Курган Кара-Оба.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 15 км к западу от
поселка Алмалы (Котельниково).
186.
Курган Караултобе I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км к западу от одноименного населенного пункта.
187.
Курган Караултобе II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к северо-западу от одноименного населенного пункта.
188.
Курган Караултобе III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4,5 км к северо-западу от одноименного населенного пункта.
189.
Могильник Караултобе IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к северу-северо-востоку от одноименного населенного пункта.
190.
Могильник Караултобе V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к северу-северо-западу от одноименного населенного пункта.
191.
Могильник Караултобе VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к северу-северо-западу от одноименного населенного пункта.
192.
Могильник Койсара I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено северо-восточнее поселка Карауылтобе.
193.
Могильник
Койсара II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км на юг от поселка Карауылтобе, восточнее дороги.
194.
Могильник Кордон I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится севернее Тайпакского канала и западнее поселка Битилеу (Кордон), находящегося у моста через канал на трассе Жангала-Чапаево, в 5 км.
195.
Курган
Коскудук I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 3,5 км к юго-западу от зимовки Коскудук и в 5 км к северо-востоку от зимовки Карпово.
196.
Могильник
Коскудук II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4,5 км к юго-западу от зимовки Коскудук и в 300 м к юго-востоку от Кирово-Чижинского канала.
197.
Могильник Кушум I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 11 км на юг от поселка Кабыршакты, на западном берегу водохранилища Донгелек.
198.
Могильник Лбищенское.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км к западу от одноименного населенного пункта.

199.
Лбішін II қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен батыс- оңтүстік-батысқа 2 км орналасқан.
200.
Лбішін III қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыстақтан солтүстікке 800 метр орналасқан.
201.
Лбішін IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- батысқа 10 км орналасқан және қыстақтан оңтүстік- шығысқа 2 км.
202.
Лбішін V қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстікке 7 км орналасқан.
203.
Локтево I қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Локтев каналынан батысқа 2 км және Қосшоғыл (Локтев) ауылынан солтүстікке 3,5 км тұр.
204.
Локтево II қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қосшоғыл (Локтев) ауылынан солтүстік-шығысқа 1 км орналасқан.
205.
Локтево III қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қосшоғыл (Локтев) ауылынан солтүстікке 6 км, Верховологино каналынан шығысқа 7 км және Локтев каналынан батысқа 0,5 км тұр.
206.
Локтево IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қосшоғыл (Локтев) ауылынан оңтүстікке 1,5 км және Первомайск каналынан батысқа 4 км орналасқан.
207.
Мәмбетәлі I қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
102 карьердің солтүстік-батыс шетіне, Индербор ауылының солтүстік-шығысына 22 км және Мәмбетәлі ауылының батысына 1 км орналасқан.
208.
Мәмбетәлі II қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
1-ші қорымның оңтүстік-шығысына 2  км Мәмбетәлі ауылының шығысына 1 км орналасқан.
209.
Мәмбетәлі III қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
2-ші қорымының оңтүстік-шығысына 2 км орналасқан.
210.
Мәмбетәлі IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
3-ші қорымның солтүстік-батысына 5 - 6 км орналасқан.
211.
Мергенев қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен батысқа 5 км орналасқан және дала қосынан шығысқа 1 км.
212.
Мойылды қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал-Атырау трассасынан оңтүстік-батысқа 200 м орналасқан.
213.
Степной қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыстақтан солтүстік-шығысқа 150 м және Орал-Атырау трассасынан оңтүстік-батысқа 200 м орналасқан.
214.
Степной II қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев ауылынан оңтүстікке 13 км және қыстақтан оңтүстік-шығысқа 150 м орналасқан.
215.
Степной III қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыстақтан оңтүстікке 1,3 км орналасқан.
216.
Степной IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыстақтан оңтүстік-батысқа 1 км орналасқан.

199.
Курган
Лбищенское II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к западу-юго-западу от одноименного населенного пункта.
200.
Могильник Лбищенское III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 800 м к северу от зимовки.
201.
Могильник Лбищенское IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км к юго-западу от одноименного населенного пункта и в 2 км к юго-востоку от зимовки.
202.
Курган
Лбищенское V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км к югу от одноименного населенного пункта.
203.
Могильник Локтево I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 3,5 км к северу от поселка Косшогыл (Локтево) и в
2 км к западу от Локтевского канала.
204.
Могильник
Локтево II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к северо-востоку от поселка Косшогыл (Локтево).
205.
Курган
Локтево III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 6 км к северу от поселка Косшогыл (Локтево), в 7 км к востоку от Верховологинского канала и в 0,5 км к западу от Локтевского канала.
206.
Могильник
Локтево IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к югу от поселка Косшогыл (Локтево) и в
4 км к западу от Первомайского канала.
207.
Могильник Мамбеталы I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен у северозападного края карьера № 102, в 22 км северо-восточнее поселка Индербор и в
1 км западнее поселка Мамбеталы.
208.
Могильник Мамбеталы II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-восточнее 1-го могильника, в 1 км восточнее поселка Мамбеталы.
209.
Могильник Мамбеталы III.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-восточнее 2-го могильника.
210.
Могильник Мамбеталы IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5-6 км северо-западнее 3-го могильника.
211.
Курган Мергенево.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к западу от одноименного населенного пункта и 1 км к востоку от полевого стана.
212.
Курган Мойылды.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 200 м к юго-западу от трассы Уральск-Атырау.
213.
Курган Степной.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Расположен в 150 м к северо-востоку от зимовки и в 200 м к юго-западу от трассы Уральск-Атырау.
214.
Курган
Степной II.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Расположен в 13 км к югу от поселка Чапаево и в 150 м к юго-востоку от зимовки.
215.
Курган
Степной III.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Расположен в 1,3 км к югу от зимовки.
216.
Могильник
Степной IV.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Расположен в 1 км к юго-западу от зимовки.

217.
Степной V қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыстақтан шығыс-оңтүстік-шығысқа 1 км орналасқан.
218.
Степной VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бударин каналынан оңтүстік-батысқа 1,5  км орналасқан.
219.
Степной VII қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Солтүстік-шығысқа 2 км Бударин каналы өтеді.
220.
Степной VIII қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дала қосынан батысқа 3 км орналасқан.
221.
Степной IX қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Батысқа 600 м дала жолы, одан кейін канал өтеді.
222.
Степной X қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Батысқа 4 км дала жолы өтеді, қорғаннан солтүстік-шығысқа
5,5 км Орал-Атырау трассасы орналасқан.
223.
Степной XI қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оңтүстік-батысқа 4 км канал ағады, шығысқа 1 км электр тарату желісі, одан кейін Орал-Атырау трассасы өтеді.
224.
Степной XII қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Солтүстік-шығысқа 80 м мұнай құбыры, одан кейін 800 м Орал-Атырау трассасы өтеді.
225.
Степной XIII қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Батысқа 2 км Жайық өзені, солтүстік-шығысқа 150 м Орал-Атырау трассасы өтеді.
226.
Тайпақ қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстікке 4 км орналасқан.
227.
Тельнов I қорғаны. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тегісжол (Тельнов) ауылынан солтүстік-шығысқа 7 км Первомайск каналынан оңтүстік-батысқа 0,5  км тұр.
228.
Тельнов II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тегісжол (Тельнов) ауылынан шығысқа 8 км Первомайск каналының оң жағалауына орналасқан.
229.
Тельнов III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тегісжол (Тельнов) ауылынан солтүстік-батысқа 2 км және Алғабас-Тегісжол грейдерінен батысқа 100 м орналасқан.
230.
Тельнов IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тегісжол (Тельнов) ауылынан оңтүстікке 2,5 км орналасқан.
231.
Тельнов V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тегісжол (Тельнов) ауылынан оңтүстікке 10 км және Локтев каналынан батысқа 1 км тұр.
232.
Тоған I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тоған (Гидроузел) ауылынан батысқа 1,5 км Кирово-Шежін каналынан оңтүстікке 800 м орналасқан.
233.
Тоған II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тоған (Гидроузел) ауылынан батысқа 4 км және Киров-Шежін каналынан оңтүстікке 1 км тұр.
234.
Тоған III қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тоған (Гидроузел) ауылынан батысқа 3,5 км және Тоған II қорымынан оңтүстік-шығысқа
1 км тұр.

217.
Могильник
Степной V.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Расположен в 1 км к востоку-юго-востоку от зимовки.
218.
Могильник
Степной VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к юго-западу от Бударинского канала.
219.
Могильник
Степной VII.
Эпоха раннего
железного века
Археология
В 2 км к северо-востоку проходит Бударинский канал.
220.
Курган
Степной VIII.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Расположен в 3 км к западу от полевого стана.
221.
Курган
Степной IX.
Эпоха раннего
железного века
Археология
В 600 м к западу проходит полевая дорога, а за ней канал.
222.
Курган
Степной X.
Эпоха раннего
железного века
Археология
В 4 км к западу проходит полевая дорога, трасса Уральск-Атырау расположена в 5,5 км к северо-востоку от кургана.
223.
Курган
Степной XI.
Эпоха раннего
железного века
Археология
В 4 км к юго-западу протекает канал, в 1 км к востоку проходит линия электропередачи, а за ней трасса Уральск-Атырау.
224.
Курган
Степной XII.
Эпоха раннего
железного века
Археология
В 80 м к северо-востоку проходит нефтепровод, а за ним в 800 м трасса Уральск-Атырау.
225.
Курган
Степной XIII.
Эпоха раннего
железного века
Археология
В 2 км к западу протекает река Урал, а в 150 м к северо-востоку проходит трасса Уральск-Атырау.
226.
Могильник Тайпак.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к северу от одноименного населенного пункта.
227.
Курган
Тельново I.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Находится в 7 км к северо-востоку от поселка Тегисжол (Тельново) и в 0,5 км к юго-западу от Первомайского канала.
228.
Могильник
Тельново II.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Расположен в 8 км к востоку от поселка Тегисжол (Тельново) на правом берегу Первомайского канала.
229.
Могильник
Тельново III.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Находится в 2 км к северо-западу от поселка Тегисжол (Тельново) и в
100 м к западу от грейдера Алгабас- Тегисжол.
230.
Могильник
Тельново IV.
Эпоха раннего
железного века
Археология
Расположен в 2,5 км к югу от поселка Тегисжол (Тельново).
231.
Могильник
Тельново V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 10 км к югу от поселка Тегисжол (Тельново) и в 1 км к западу от Локтевского канала.
232.
Курган Тоган I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к западу от поселка Тоган (Гидроузел) и в 800 м к югу от Кирово-Чижинского канала.
233.
Могильник Тоган II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 4 км к западу от поселка Тоган (Гидроузел) и в 1 км к югу от Кирово-Чижинского канала.
234.
Курган Тоган III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 3,5 км к западу от поселка Тоган (Гидроузел) и в 1 км к юго-востоку от могильника Тоган II.

235.
Тоған IV қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тоған (Гидроузел) ауылынан батысқа 6 км және Киров-Шежін каналынан оңтүстік-шығысқа
1,5  км тұр.
236.
Тоған V қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тоған (Гидроузел) ауылынан оңтүстік-батысқа 1 км және Алғабас-Тоған грейдеріне орналасқан.
237.
Төлепқұл қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- оңтүстік-батысқа 5 км орналасқан.
238.
Төлепқұл II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстікке 4 км орналасқан.
239.
Чапаев I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев ауылынан оңтүстікке 10 км және Жаңақала-Чапаев трассасынан шығысқа 1 км тұр.
240.
Чапаев II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев ауылынан оңтүстікке 11 км және Жаңақала-Чапаев трассасынан шығысқа 1,5 км орналасқан.
241.
Чапаев III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев ауылынан оңтүстікке 9 км және Жаңақала-Чапаев трассасынан шығысқа 1 км тұр.
242.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал қаласынан оңтүстікке 97 км Чапаев ауылының батыс жолына 200 м орналасқан.
243.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал қаласынан оңтүстікке 100 км, Чапаев ауылының батыс жолына 2 км орналасқан.
244.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал қаласынан оңтүстікке 102 км, Чапаев ауылының батыс жолына 100 м орналасқан.
245.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Черняево ауылының шығысына, солтүстік жолға 5 км орналасқан.
246.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қосшоғыл (Локтев) ауылының солтүстік-шығысына қарай 3 км жерде, жолдың шығысына қарай орналасқан.
247.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол (Горбуново) ауылының солтүстік-шығысына 3 км, Көшім өзені арқылы шығысқа 1 км  орналасқан.
248.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол (Горбуново) ауылының оңтүстігіне 2 км Көшім өзенінің сол жағалауына орналасқан.
249.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол (Горбунов) ауылының шығысына 3 км, Көшім өзенінің шығыс сол жағалауына орналасқан.
250.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңабұлақ (Қожахар) ауылының батысына 10 км орналасқан.
251.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңабұлақ (Қожахар) ауылының Чернышев қыстағының оңтүстік-батысына 16 км орналасқан.
252.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология ескерткіштері
Баннованың солтүстік-шығысына 3-5 км, кеуіп қалған көлшіктің солтүстік жағалауына орналасқан.
253.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Банново ауылының оңтүстік-шығысына 3 км орналасқан.

235.
Курган Тоган IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 6 км к западу от поселка Тоган и в 1,5 км к юго-востоку от Кирово-Чижинского канала.
236.
Курган Тоган V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к юго-западу от поселка Тоган (Гидроузел) и севернее грейдера Алгабас-Тоган.
237.
Могильник Толепкуль.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к югу-юго-западу от одноименного населенного пункта.
238.
Курган
Толепкуль II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к югу от одноименного населенного пункта.
239.
Могильник Чапаев I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 10 км к югу от поселка Чапаево и в 1 км к востоку от трассы Жангала-Чапаево.
240.
Курган Чапаев II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 11 км к югу от поселка Чапаево и в 1,5 км к востоку от трассы Жангала-Чапаево.
241.
Могильник Чапаев III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 9 км к югу от поселка Чапаево и в 1 км к востоку от трассы Жангала-Чапаево.
242.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 97 км на юг от города Уральск, в 200 м западнее дороги в поселок Чапаево.
243.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 100 км на юг от города Уральск, в 2 км западнее дороги в поселок Чапаево.
244.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 102 км на юг от города Уральск, в 100 м западнее дороги в поселок Чапаево.
245.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен восточнее поселка Черняева, в 5 км севернее дороги.
246.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км северо-восточнее поселка Косшогыл (Локтев), восточнее дороги.
247.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км северо-восточнее поселка Жанажол (Горбуново), в
1 км восточнее брода через реку Кушум.
248.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км южнее поселка Жанажол (Горбуново), на левом берегу реки Кушум.
249.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располжен в 3 км восточнее поселка Жанажол (Горбунов), на восточном левом берегу реки Кушума.
250.
Курган
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км западнее поселка Жанабулак (Кожехарово).
251.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км юго-западнее зимовки Чернышев, поселка Жанабулак (Кожехарово).
252.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 и 5 км северо-восточнее Банново, на северном берегу пересыхающего ручья.
253.
Курган
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км юго-восточнее поселка Банново.

254.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бакиев ауылының оңтүстік жолына 3,5 км орналасқан.
255.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Полозов ауылының солтүстік-батысына 6 км, Баннов ауылының оңтүстік жолында орналасқан.
256.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бұлан ауылының оңтүстік-шығысына 1 км орналасқан.
257.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бұлан ауылының оңтүстік-шығысына 2 км орналасқан.
258.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бұлан ауылынан оңтүстік-шығысқа 15 км, Ойыз-Құтан селосы жолынан алысырақ орналасқан.
259.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ойыз-Құтан ауылының солтүстігіне 4 км орналасқан.
260.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бітік ауылының оңтүстік шетінде, қазақ зиратының қатарына орналасқан.
261.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қазіргі қазақ зираты аумағында, Қабыршақты ауылының батыс шетіне орналасқан.
262.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қабыршақты ауылынан шығысқа 10 км және Чапаев ауылының оңтүстігіне 100 м орналасқан.
263.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көшім өзенінен шығысқа 11 км және Чапаев ауылы жолының оңтүстігінде 100м орналасқан.
264.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көшім өзенінен шығысқа 24 км және Чапаев ауылы жолының оңтүстігінде орналасқан.
265.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қабыршақты ауылының жолында, солтүстік жолға 100 м, Чапаев ауылының батысына 3 км орналасқан.
266.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дөнгелек су қоймасының шығысына қарай 16 км, Чапаев – Қисыққамыс трассасына барар жолдың оңтүстігінде орналасқан.
267.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеңсуат ауылының оңтүстігіне 300 м орналасқан.
268.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеңсуат ауылынан оңтүстікке 1 км және Есенсай ауылының жолынан солға 300 м орналасқан.
269.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеңсуат ауылынан оңтүстікке 1,5 км және Есенсай ауылы жолынан шығысқа 100 м орналасқан.
270.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеңсуат ауылынан оңтүстікке 10 км және Есенсай ауылы жолының шығысында тұр.
271.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке 2 км және Жалтыр жолынан шығысқа 1,5 км орналасқан.
272.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке 13 км және батыс жолдан Базартөбе ауылына 200 м орналасқан.
273.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қырыққұдық ауылынан солтүстікке 18 км және батыс жолдан Құрайлысайға 500 м орналасқан.
274.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология

254.
Курган
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3,5 км южнее дороги поселка Бакиев.
255.
Курган
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км северо-западнее поселка Полозово, южнее дороги в поселок Баннов.
256.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км юго-восточнее поселка Булан.
257.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-восточнее поселка Булан.
258.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 15 км на юго-восток от поселка Булан, вдали от дороги в поселок Уиз-Кутан.
259.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен севернее поселка Уиз-Кутан в 4 км.
260.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на южной окраине поселка Битик, рядом у казахского кладбища.
261.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на западной окраине поселка Кабыршакты, на территории современного казахского кладбища.
262.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен 10 км на восток от поселка Кабыршакты и в 100 м южнее дороги в поселок Чапаево.
263.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 11 км на восток от реки Кушум и в 100 м южнее дороги в поселок Чапаево.
264.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 24 км на восток от реки Кушум и южнее дороги в поселок Чапаево.
265.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км западнее поселка Чапаево по дороге в поселок Кабыршакты, севернее дороги в 100 м.
266.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км восточнее Донгелекского водохранилища, южнее дороги к автотрассе Чапаево-Кисыккамыс.
267.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Южнее поселка Кенсуат в 300 м.
268.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1 км на юг от поселка Кенсуат и в 300 м восточнее дороги в поселок Есенсай.
269.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1,5 км на юг от поселка Кенсуат и в 100 м восточнее дороги в поселок Есенсай.
270.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на юг от поселка Кенсуат и восточнее дороги в поселок Есенсай.
271.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на юг от поселка Есенсай и в 1,5 км восточнее от дороги в Жалтыр.
272.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км на юг от поселка Есенсай и в 200 м западнее дороги в поселок Базартобе.
273.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 18 км на север от поселка Кырыккудук и в 500 м западнее дороги в поселок Курайлысай.
274.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология

Қандық поселкесінен оңтүстік-батысқа 10 км және Қырыққұдық ауылының шығыс жолына 200 м орналасқан.
275.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Погодаев дала қосынынан 2 км, кепкен арна жағалауының батысына орналасқан.
276.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оралдан оңтүстікке 87 км және Бударин ауылының батыс жолына 500 м орналасқан.
277.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке 18 км және Қарауылтөбе ауылының батыс жолына орналасқан.
278.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке 26 км және Қарауылтөбе ауылының шығыс жолына 200 м орналасқан.
279.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке
27 км және Қарауылтөбе ауылының шығыс жолына орналасқан.
280.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке 28 км және Қарауылтөбе ауылының шығысына орналасқан.
281.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке
32,5 км және Қарауылтөбе ауылының батыс жолына 100 м орналасқан.
282.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарауылтөбе ауылынан оңтүстікке 9 км және Базартөбе ауылының шығыс жолына 1 км орналасқан.
283.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарауылтөбе ауылынан оңтүстікке 22 км және Базартөбе ауылының шығыс жолына 200 м орналасқан.
284.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарауылтөбе ауылынан оңтүстікке 25 км және Базартөбе ауылының шығыс жолына 300 м орналасқан.
285.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Елтай ауылынан оңтүстікке 3 км, Базаршолан ауылының шығысына орналасқан.
286.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Елтай ауылынан оңтүстікке 13 км, Базаршолан ауылынан батыс жолына орналасқан.
287.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Байрақ ауылынан шығысқа 1 км және Қоскөл ауылының оңтүстік жолына орналасқан.
288.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Базаршолан ауылының шығысына 1 км орналасқан.
289.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
102 карьерінің батысына орналасқан.
290.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақбұлақ (Каленый) ауылынан оңтүстікке 33 км Атамекен (Антонов) ауылының батыс жолына 100 м орналасқан.
291.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеңсуат ауылынан Есенсай ауылына қарай оңтүстікке 1 км, жолдың сол жағында 300 м жерде орналасқан.
292.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеңсуат ауылынан Есенсай ауылына қарай оңтүстікке 1,5 км, жолдың сол жағында 100 м жерде орналасқан.
293.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеңсуат ауылынан Есенсай ауылына қарай оңтүстікке 10 км , жолдың сол жағына орналасқан.

Расположен в 10 км на юго-запад от поселка Кандык и 200 м восточнее дороги в поселок Кырыккудук.
275.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км от полевого стана Погодаев, на западном берегу сухого русла.
276.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 87 км от города Уральска на юг и в 500 м западнее дороги в поселок Бударино.
277.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 18 км на юг от поселка Есенсай и западнее дороги в поселок Карауылтобе.
278.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 26 км на юг от поселка Есенсай и в 200 м восточнее дороги в поселок Карауылтобе.
279.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 27 км на юг от поселка Есенсай и восточнее дороги поселка Карауылтобе.
280.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 28 км на юг от поселка Есенсай и восточнее дороги в поселок Карауылтобе.
281.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 32,5 км на юг от поселка Есенсай и в 100 м западнее дороги в поселок Карауылтобе.
282.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км на юг от поселка Карауылтобе и в 1 км восточнее дороги поселка Базартобе.
283.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 22 км на юг от поселка Карауылтобе и в 200 м восточнее дороги в поселок Базартобе.
284.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 25 км на юг от поселка Карауылтобе и в 300 м восточнее дороги в поселок Базартобе.
285.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на юг от поселка Ельтай, восточнее поселка Базаршолан.
286.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км на юг от поселка Ельтай, западнее дороги в поселок Базаршолан.
287.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км восточнее от поселка Байрак и южнее дороги в поселок Кос-Коль.
288.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км восточнее поселка Базаршолан.
289.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено западнее карьера 102.
290.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 33 км от поселка Акбулак (Каленый) на юг в 100 м, западнее дороги в поселок Атамекен (Антоново).
291.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км на юг от поселка Кенсуат в поселок Есенсай, в 300 м слева от дороги.
292.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 1,5 км на юг от поселка Кенсуат в поселок Есенсай, слева от дороги в 100 м.
293.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 10 км на юг от поселка Кенсуат в поселок Есенсай, слева у дороги.

294.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке 2 км, жолдың сол жағында 1,5 км орналасқан.
295.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке 13 км, жолдың оң жағында 200 м орналасқан.
296.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарауылтөбе ауылынан 28 км, Базартөбе селосының батыс жолына орналасқан.
297.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеңсуат ауылынан оңтүстікке қарай 3 км, Есенсай ауылы жолының батысында орналасқан.
298.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Базаршолан ауылының шығысына қарай 7 км, жолдың солтүстігіне қарай орналасқан.
299.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке 4 км жолдың оң жағында орналасқан.
300.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке 5 км жолдың оң жағында тұр.
301.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке қарай 21 км жерде, Жайық өзенінің ескі жағасындағы жолдың сол және оң жағында орналасқан.
302.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Базартөбе ауылынан 9 км солтүстікке қарай, жолдың сол жағында 1 км тұр.
303.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеңсуат ауылының шығыс шетіне қазіргі қазақ зиратының аумағында орналасқан.
304.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Базаршолан ауылынан оңтүстікке 500 м орналасқан.
305.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке
15 км, жолдың оң және сол жағына 400 м орналасқан.
306.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке 16 км, жолдың оң және сол жағына орналасқан.
307.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жыра ауылынан солтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.
308.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаманқұдық ауылынан шығысқа 1 км орналасқан.
309.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке 10 км, жолдың оң жағына 1 км орналасқан.
310.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеңсуат ауылынан Есенсай ауылына қарай оңтүстікке 5 км, жолдың сол және оң жағына орналасқан.
311.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев ауылынан Қисыққамыс ауылына барар жолдың батысна 60 м жерде орналасқан.
312.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жангелді ауылының батысына 3 км, Портное қыстағының шығысына 2 км орналасқан.
313.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Полозово ауылының солтүстік-шығысына қарай 2 және 4 км, Чапурин ауылы жол айрығының солтүстігінде орналасқан.
314.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология

294.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на юг от поселка Есенсай, в 1,5 км слева от дороги.
295.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 13 км на юг от поселка Есенсай, в 200 м справа от дороги.
296.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 28 км от поселка Карауылтобе, западнее дороги в поселок Базартобе.
297.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на юг от поселка Кенсуат, западнее дороги в поселок Есенсай.
298.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км восточнее поселка Базаршолан, севернее дороги.
299.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на юг от поселка Есенсай, справа у дороги.
300.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 5 км на юг от поселка Есенсай, справа у дороги.
301.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 21 км на юг от поселка Есенсай, слева и справа от дороги на берегу старицы реки Урал.
302.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 9 км на север от поселка Базартобе, в 1 км слева от дороги.
303.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на восточной окраине
поселка Кенсуат, на территории современного казахского кладбища.
304.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 500 м к югу от поселок Базаршолан.
305.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 15 км на юг от поселка Есенсай, справа и слева у дороги в 400 м.
306.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км на юг от поселка Есенсай, справа и слева у дороги.
307.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к северо-востоку от поселка Жыра.
308.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км восточнее поселка Жаманкудук.
309.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на юг от поселка Есенсай, справа от дороги в 1 км.
310.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 5 км на юг от поселка Кенсуат в поселок Есенсай, слева и справа у дороги.
311.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на 60 м западнее дороги из поселка Чапаево в поселок Кисыккамыс.
312.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км западнее с Жангельды, в 2 км восточнее зимовки Портное.
313.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположены в 2-4 км северо-восточнее поселка Полозово, севернее у развилки дороги в поселок Чапурин.
314.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология

Пиунов ауылының оңтүстік-шығысына 2-4 км, Үшқұдық (Бахирев) ауылының шығыс жолына орналасқан.
315.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тегісжол (Тельново) ауылынан солтүстік-батысқа 4-6 км орналасқан.
316.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чесноков қыстағының шығысына 4 км, Көшім өзені арқылы өтетін өткелге барар жолдың солтүстік және оңтүстігінде орналасқан.
317.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Недопекин ауылының оңтүстік-батысына 2 км, Тегісжол (Тельново) ауылының оңтүстік жолына орналасқан.
318.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шишонков ауылының батысына 4 км, Көшім өзені террасы шетіне орналасқан.
319.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шиқылдақ көлінің солтүстігіне 0,5 км, Көшім өзенінің иреңіне орналасқан.
320.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңабұлақ (Қожахар) ауылының оңтүстік-батысына, Святой ауылының оңтүстік жолына орналасқан.
321.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чернышев қыстағының жолында, Жаңабұлақ (Қожахар) ауылының батысына 8-11 км орналасқан.
322.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көшім өзенінен Чапаев ауылына қарай шығысқа 12 км, грейдер жолының солтүстігіне 2 км. орналасқан.
323.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көшім өзенінен шығысқа 26 км және Чапаев ауылының жолдын солтүстігінде орналасқан.
324.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көшім өзенінің шығысына 23 км және Чапаев ауылының жолдын солтүстігінде орналасқан.
325.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Полозов ауылының батысына 2 км, Бітік ауылына барар жолдың оңтүстігінде орналасқан.
326.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарауылтөбе ауылынан оңтүстікке 23,5 км, Базартөбе ауылына барар жолдан батысына 500 м орналасқан.
327.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ратым қыстағының батысына 2 км, Железнов ауылына бара жолдан солтүстігіне орналасқан.
328.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қызыл-Иван қирандысының солтүстік- шығысына 2 км, Бітік жолында орналасқан.
329.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолап (Юлаев) ауылының оңтүстік батысына және солтүстік- батысына 4 км орналасқан.
330.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолап (Юлаев) ауылының оңтүстік батысына 1 км, Захаров жолында орналасқан.
331.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Нарфил ауылынан солтүстік-батысқа 15 км орналасқан.
332.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев жолының батысына қарай, Беляев далалық станының солтүстігіне қарай 2 км жерде орналасқан.
333.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал өзенінің сол жақ батыс жағалауында Тайпақ (Калмыков) ауылының солтүстігіне орналасқан.

Расположены в 2-4 км юго- восточнее поселка Пиунов, восточнее дороги в поселок Ушкудук (Бахирев).
315.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4-6 км северо-западнее от поселка Тегисжол (Тельново).
316.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км восточнее зимовки Чесноково, севернее и южнее дороги к броду через реку Кушум.
317.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-западнее поселка Недопекин, южнее дороги в поселок Тегисжол (Тельново).
318.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен 4 км западнее поселка Шишонков, на краю террасы реки Кушум.
319.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 0,5 км севернее озера Чикылдык, у излучины реки Кушум.
320.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен юго-западнее поселка Жанабулак (Кожехарово), южнее дороги в поселок Святой.
321.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен западнее поселка Жанабулак (Кожехарово), в 8 и
11 км по дороге к зимовке Чернышев.
322.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен 12 км от реки Кушум на восток в поселок Чапаево, севернее грейдерной дороги в 2 км.
323.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 26 км на восток от реки Кушум и севернее дороги в поселок Чапаево.
324.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 23 км на восток от реки Кушум и севернее дороги в поселок Чапаево.
325.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км западнее поселка Полозов, южнее дороги в поселок Битик.
326.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 23,5 км на юг от поселка Карауылтобе, в 500 м западнее дороги в поселок Базартобе.
327.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км западнее зимовки Ратым, севернее дороги в поселок Железнов.
328.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км северо-восточнее развалин Кызыл-Иван, по дороге в Битик.
329.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км юго-западнее и северо-западнее поселка Жолап (Юлаево).
330.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км юго-восточнее поселка Жолап (Юлаево), у дороги в поселок Захарово.
331.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 15 км к северо-западу от поселка Нарфиль.
332.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км севернее полевого стана Беляев, западнее дороги в Чапаево.
333.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен севернее поселка Тайпак (Калмыково), на левом западном берегу реки Урал.

334.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қоскүтір қыстағының оңтүстігіне 2 км, Тарабан орнының солтүстігіне 3 км орналасқан.
335.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке 4 км, Жалтыр ауылына барар жолдың батысында орналасқан.
336.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан Базартөбе ауылына қарай оңтүстікке 5 км, жолдын батысында орналасқан.
337.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қырыққұдық ауылынан солтүстікке 6 км, Құрайлысай ауылына барар жолдың батыс және шығысында орналасқан.
338.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Каршинское-Боранбай ауылының батысына10 км жерде, жолдың солтүстігінде орналасқан.
339.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан Қарауылтөбе ауылына қарай оңтүстікке 21 км, Жайық өзенінің ескі арна жағасындағы жолдың батысы мен шығысында орналасқан.
340.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылының оңтүстігіне 30 км, Қарауылтөбе ауылының батыс жолына 1 км орналасқан.
341.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарауылтөбе ауылының оңтүстігіне 23 км, Базартөбе ауылының шығыс жолына орналасқан.
342.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Базартөбе ауылының оңтүстігіне 4 км, Елтай ауылының шығыс жолына 400 м орналасқан.
343.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Атамекен (Антонов) ауылынан шығысқа 13-16 км, Алмалы (Котельников) ауылының шығыс жолына орналасқан.
344.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Лютиково ауылынан батысқа қарай 2,5 км жерде, Көшім өзенінің батыс оң жағалауындағы террассаның шетінде, жол бойында орналасқан.
345.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Захарово-Мостовщиков ауылынан сәйкесінше солтүстік пен батысқа қарай 2, 3 және 4 км жерде орналасқан.
346.
Сазды кірпіштен қаланған некрополь.
Орта ғасыр дәуірі
Археология
Кеңсуат ауылынан оңтүстікке 1,5 км, Есенсай ауылы жолынан шығысқа 300 м орналасқан.
347.
II (а) некрополь.
Орта ғасыр дәуірі
Археология
Қарауылтөбе ауылынан оңтүстікке 23 км, Базартөбе ауылының шығыс жолына орналасқан.
348.
II (б) некрополь.
Орта ғасыр дәуірі
Археология
Нарычей селосының шығысына
7 км, жолдан солға 200 м орналасқан.
349.
II (в) некрополь.
Орта ғасыр дәуірі
Археология
Томпақ (Краснояр) ауылынан солтүстікке 500 м орналасқан.
350.
IV некрополь.
Орта ғасыр дәуірі
Археология
Елтай ауылынан оңтүстікке 12 км, Базаршолан ауылының батыс жолына 200 м орналасқан.
351.
Некрополь қалдықтары.
Орта ғасыр дәуірі
Археология
Жайық өзені жағалауындағы мұсылмандар зиратында, Тайпақ (Калмыков) және Алмалы (Котельников) ауылдарының аралығында орналасқан.

334.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км южнее зимовки Коскутур, в 3 км севернее точки Тарабан.
335.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на юг от поселка Есенсай, западнее дороги в поселок Жалтыр.
336.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на юг от поселка Есенсай в поселок Базартобе, западнее дороги.
337.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на север от поселка Кырыккудук, западнее и восточнее у дороги в поселок Курайлысай.
338.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км западнее села Каршинское-Буранбай, севернее дороги.
339.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 21 км на юг от поселка Есенсай в поселок Карауылтобе, западнее и восточнее дороги на берегу старицы реки Урал.
340.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 30 км на юг от поселка Есенсай, в 1 км западнее дороги в поселок Карауылтобе.
341.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположены в 23 км на юг поселка Карауылтобе, восточнее дороги в поселок Базартобе.
342.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на юг от поселка Базартобе, в 400 м восточнее дороги в поселок Ельтай.
343.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на 13-16 км на юг от поселка Атамекен (Антоново), восточнее у дороги в поселок Алмалы (Котельниково).
344.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2,5 км западнее поселка Лютиково, на краю террасы западного правого берега реки Кушум, у дороги.
345.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2, 3 и 4 км соответственно севернее и западнее поселка Захарово-Мостовщиков.
346.
Некрополь из сырцового кирпича.
Эпоха средневековья
Археология
Расположен в 1,5 км на юг от поселка Кенсуат, в 300 м восточнее дороги в поселок Есенсай.
347.
II некрополя (а).
Эпоха средневековья
Археология
Расположены в 23 км на юг от поселка Карауылтобе, восточнее дороги в поселок Базартобе.
348.
II некрополя (б).
Эпоха средневековья
Археология
Расположены в 7 км восточнее поселка Нарычей, слева от дороги в 200 м.
349.
II некрополя (в).
Эпоха средневековья
Археология
Расположены в 500 м к северу от поселка Томпак (Краснояр).
350.
IV некрополя.
Эпоха средневековья
Археология
Расположены в 12 км на юг от поселка Ельтай в 200 м западнее дороги в поселок Базаршолан.
351.
Остатки некрополя.
Эпоха средневековья
Археология
Расположен на мусульманском кладбище, на берегу реки Урал, между поселками Тайпак (Калмыково) и Алмалы (Котельниково).

352.
Тұрақ.
Неолит
Археология
Базартөбе ауылына жақын орналасқан.
353.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Верховологино ауылының батысына 5 км оңтүстік жолда орналасқан.
354.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алғабас (Верховологино) ауылынан батысқа қарай 3 км, Ала-Байтал ауылы жолының оңтүстігінде орналасқан.
355.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдың солтүстік-шығысында, Жаңажол (Горбунов) ауылынан 12 км жерде орналасқан.
356.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол (Горбунов) ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км жерде, Алғабас (Верховологино) ауылына барар жолда орналасқан.
357.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол (Горбунов) ауылынан солтүстікке қарай 4 км жерде орналасқан.
358.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Забродино ауылының солтүстік-шығысына 4 км, бір аттас көлдің солтүстігіне орналасқан.
359.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Горшков ауылының шығысына 2 км орналасқан.
360.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол (Горбунов) ауылынан солтүстік-шығысқа 10 км орналасқан.
361.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол (Горбунов) ауылынан солтүстік-шығысқа 6 км орналасқан.
362.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол (Горбунов) ауылынан батысқа 2 км, оңтүстік жолына орналасқан.
363.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бітік жолының оңтүстігіне 4 км, Данилка ауылының солтүстігіне орналасқан.
364.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол (Горбунов) ауылының оңтүстік-шығысына 6 км орналасқан.
365.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Недопекин ауылының оңтүстік жолында, Шумилин ауылының батыс шетінде орналасқан.
366.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үлкен Горшков ауылының шығыс жолында, Шумилин ауылының солтүстік-шығысына 1,5 км орналасқан.
367.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Серов көлі және Әлжанов ауылының оңтүстігіне 2 км орналасқан.
368.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Щеглов ауылының шығысына 1-2 км, Тегісжол (Тельнов) ауылының батыс жолына 1 км орналасқан.
369.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тегісжол (Тельнов) ауылының оңтүстігіне 3,5 км, шығыс жолға 1 км орналасқан.
370.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тегісжол (Тельнов) ауылының оңтүстік-батысына 6 км орналасқан.
371.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тегісжол (Тельнов) ауылының шығысына 8 км орналасқан.
372.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тегісжол (Тельнов) ауылының шығысына 10 км орналасқан.

352.
Стоянка.
Неолит
Археология
Расположено вблизи поселка Базартобе.
353.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км западнее поселка Верховологино, южнее дороги.
354.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км западнее поселка Алгабас (Верховологино), южнее дороги в поселок Ала-Байтал.
355.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен северо-восточнее дороги, в 12 км от поселка Жанажол (Горбуново).
356.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км северо-восточнее поселка Жанажол (Горбуново), по дороге в поселок Алгабас (Верховолгино).
357.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км севернее поселка Жанажол (Горбуново).
358.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км северо-восточнее поселка Забродино, севернее одноименного озера.
359.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2-х км восточнее поселка Горшково.
360.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на северо-востоке от поселка Жанажол (Горбуново).
361.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на северо-восток от поселка Жанажол (Горбуново).
362.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2-х км западнее поселка Жанажол (Горбуново), южнее дороги.
363.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен севернее поселка Данилки, в 4 км у дороги южнее Битика.
364.
Могильник
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на юго-восток поселка Жанажол (Горбуново).
365.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на западной окраине поселка Щумилин, южнее дороги поселка Недопекин.
366.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км северо-восточнее поселка Шумилин, восточнее дороги в поселок Большой Горшков.
367.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км южнее озера Серова и поселка Алжанова.
368.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1-2 км восточнее поселка Щеглов, в 1 км западнее дороги в поселок Тегисжол (Тельново).
369.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3,5 км южнее поселка Тегисжол (Тельново), в 1 км восточнее дороги.
370.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км юго-западнее поселка Тегисжол (Тельново).
371.
Могильник
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км восточнее поселка Тегисжол (Тельново).
372.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км восточнее поселка Тегисжол (Тельново).

373.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Коловертное ауылының оңтүстік-батысына 14 км орналасқан.
374.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Крутая арқалығының шығыс жағалауында, Елизарово ауылының оңтүстігінде орналасқан.
375.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Малафеевка ауылының солтүстік-шығысында және шығысында 1-3 км жерде орналасқан.
376.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Щучкино ауылының оңтүстік-батысына 8 км,Самал (Барановка) ауылының жолдары арасына орналасқан.
377.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Самал (Барановка) ауылының оңтүстік-батысына 10 км орналасқан.
378.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қосшоғыл (Локтев) шығысқа
12 км орналасқан.
379.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Хохлачевтан оңтүстік-батысқа 1,5 км, Бітік ауылының шығыс жолына орналасқан.
380.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чесноков қыстағының батысына 4 км, зираттың шығысына орналасқан.
381.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чесноков қыстағының солтүстігіне 2 км орналасқан.
382.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Святой қыстағының солтүстік-шығысына қарай 4 км жерде, жолдың солтүстігіне қарай, Осинскийдің оңтүстік-шығысына қарай орналасқан.
383.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Святой қыстағының оңтүстік-шығысына 2 км, зираттың қасында Бакиев ауылының оңтүстік жолында орналасқан.
384.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Борзиково ауылының батысына 3 км Осинское ауылының оңтүстік жолына орналасқан.
385.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бітік ауылының солтүстік-шығысына 8 км, Пиунов ауылының жолына орналасқан.
386.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кузьма-Карпов қыстығының оңтүстік-шығысына 2 км орналасқан.
387.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бұлан ауылының оңтүстігіне 3 км, Қуғын-Қопа көлінің солтүстігіне орналасқан.
388.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бітік ауылы жолының батысы мен шығысында, Пиунов ауылының оңтүстік-батысын 5 км орналасқан.
389.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бітік ауылының батыс және шығыс жолында, Пиунов ауылының оңтүстік-батысына орналасқан.
390.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кондохиннің солтүстік қираған жерінде, Көшім өзенінің оң жақ батыс жағалауына 5 км орналасқан.
391.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев ауылының оңтүстік-батысына 12 км орналасқан.
392.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Өзек ауылынан шығысқа қарай 10 км жерде, Балықты көліне баратын жолдың жанында орналасқан.
393.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бұлан ауылының оңтүстік жолында Фокин ауылының солтүстік-шығысына 5 км орналасқан.

373.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 14 км юго-западнее поселка Коловертное.
374.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на восточном берегу балки Крутая, южнее поселка Елизарово.
375.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен северо-восточнее и восточнее поселка Малафеевка в
1-3 км.
376.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км юго-западнее поселка Щучкина, между дорогами в поселок Самал (Барановка).
377.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км юго-западнее поселка Самал (Барановка).
378.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км на восток от Косшогыл (Локтево).
379.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км на юго-запад от Хохлачева, восточнее дороги в поселок Битик.
380.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км западнее зимовки Чесноково, восточнее кладбища.
381.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км севернее зимовки Чеснокова.
382.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км северо-восточнее зимовки Святой, севернее дороги, юго-восточнее Осинского.
383.
Могильник
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-восточнее зимовки Святой, рядом с кладбищем, южнее дороги в поселок Бакиев.
384.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км западнее зимовки Борзиково, южнее дороги в поселок Осинское.
385.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км северо-восточнее поселка Битик по дороге в поселок Пиунов.
386.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-восточнее зимовки Кузьмы-Карпов.
387.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км южнее поселка Булан, севернее озера Кугын-Копа.
388.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км юго-западнее поселка Пиунов, западнее и восточнее дороги в поселок Битик.
389.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено юго-западнее поселка Пиунов, западнее и восточнее дороги в поселок Битик.
390.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на правом западном берегу реки Кушум в 5 км, севернее развалин Кондохин.
391.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км юго-западнее Чапаево.
392.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на восток от поселка Узек, южнее и рядом у дороги на озеро Балыкты.
393.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км северо-восточнее поселка Фокин, южнее дороги в поселок Булан.

394.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Фокин ауылының солтүстік-шығысына 10 км, Бұлан ауылы жолының солтүстігіне орналасқан.
395.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қабыршақты ауылының батыс жолында, Бітік ауылының солтүстігіне 1 км орналасқан.
396.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қабыршақты ауылының солтүстік және оңтүстік жолына 1 км, Бітік ауылынан шығысқа 8 км орналасқан.
397.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қабыршақты ауылының 2-ші бөлімшесінің батысына 500 м орналасқан.
398.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көшім өзенінің сол жағалауында, Қабыршақты ауылы
2-бөлімшесінің оңтүстік-шығысына 2 км орналасқан.
399.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев ауылы жолынан алыста оңтүстікке қарай Көшім өзенінен шығысқа 16 км орналасқан.
400.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дөңгелек ауылының шығысына 3 км орналасқан.
401.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дөңгелек ауылының шығысына 6 км автотрасса жолының оңтүстігіне орналасқан.
402.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев ауылынан Қисыққамыстың батыс жолына 36 км орналасқан.
403.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тайпақ каналының бас құрылымынан оңтүстікке қарай
3 км, сол жағалауда орналасқан.
404.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тайпақ каналының бас құрылымынан оңтүстікке қарай
4 км, сол жағалаудан шығысқа қарай 1,5 км жерде орналасқан.
405.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыстақтың батысына 500 м, Тайпақ каналының бас құрылымынан оңтүстікке 10 км орналасқан.
406.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Қисыққамыс жолының шығысында 45-ші км орналасқан.
407.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Қисыққамыс жолының шығысы мен батысында, 53-54-ші  км орналасқан.
408.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылының батыс және шығыс жолында, Кеңсуат ауылынан оңтүстікке 5 км орналасқан.
409.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тайпақ каналының бас құрылымының оңтүстігіне қарай 12 км жерде, жағалаудың батысына қарай 600 м жерде, ескі зират аумағында орналасқан.
410.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бітік ауылының солтүстік-шығысына 6 км, Банновтың оңтүстік жолында орналасқан.
411.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шевелев ауылы жолында Үлкен Емен фермасының оңтүстік-шығысына 3 км орналасқан.
412.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маркелов ауылының оңтүстік-шығысына 2 км, Холодов ауылының шығыс жолына 1 км орналасқан.

394.
Могильник
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км северо-восточнее поселка Фокин, севернее у дороги в поселок Булан.
395.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен севернее поселка Битик, в 1 км западнее дороги в поселок Кабыршакты.
396.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км на восток от поселка Битик, в 1 км севернее и южнее дороги в поселок Кабыршакты.
397.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 500 м западнее 2-го отделения поселка Кабыршакты.
398.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-восточнее
2-го отделения поселка Кабыршакты, на левом берегу реки Кушум.
399.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км на восток реки Кушум, южнее вдали от дороги в поселок Чапаево.
400.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км восточнее поселка Донгелек.
401.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км восточнее поселка Донгелек, южнее дороги к автотрассе.
402.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 36 км западнее дороги из поселка Чапаева в Кисыккамыс.
403.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на юг от головного сооружения Тайпакского канала, на левом берегу.
404.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на юг от головного сооружения Тайпакского канала в 1,5 км восточнее левого берега.
405.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на юг от головного сооружения Тайпакского канала, западнее зимовки в 500 м.
406.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на 45-ом км, восточнее дороги Чапаев-Кисыккамыс.
407.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на 53-54-ом км восточнее и западнее дороги из Чапаева в Кисыккымыс.
408.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на юг от поселка Кенсуат западнее и восточнее дороги в поселок Есенсай.
409.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км южнее головного сооружения Тайпакского канала, западнее берега в 600 м, на территории старого кладбища.
410.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км северо-восточнее поселка Битик, южнее у дороги в Баннов.
411.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км юго-восточнее фермы Большой Имень по дороге в поселок Шевелев.
412.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-восточнее поселка Маркелов, в 1 км восточнее дороги в поселок Холодов.

413.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қара-Су қыстағының оңтүстігінде Битілеу (Кордон) ауылынан батысқа 5 км орналасқан.
414.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Беляев дала қосынан солтүстік-шығысқа 4 км, Чапаев жолынан шығысқа 3 км орналасқан.
415.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Власкин қыстағынан солтүстікке 4 км, Мерген-Битілеу жолынан солтүстікке қарай орналасқан.
416.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Б.Лощина тоғайының оңтүстігінде, Алмалы (Котельников) ауылының жазғы орнының солтүстік-шығысында
3 км орналасқан.
417.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке
10 км, Базартөбе ауылына жолдан батысқа 1 км орналасқан.
418.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көшім өзенінің шығыс жағалауында, Өтепқұдық қыстағының батысына орналасқан.
419.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шоланқұдық ауылы жолында Жыпылыққұз құдығының шығысына 2 км орналасқан.
420.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қосауыз ауылы жолында Антошкин ауылының солтүстігіне 1 км орналасқан.
421.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Антошкин ауылы жолында Каршинское ауылынан оңтүстік-батысқа 6 км орналасқан.
422.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Саңқыбай жайылмасы ортасынан шығысқа орналасқан.
423.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақбұлақ (Каленый) ауылынан Сахарное ауылына барар жолда солтүстік-батысқа қарай 2 км орналасқан.
424.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақбұлақ (Каленый) ауылынан батысқа қарай 6 км, Косарево ауылына барар жолдарының арасында орналасқан.
425.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақбұлақ (Каленый) ауылынан батысқа 8 км Косарево ауылының оңтүстік жолында орналасқан.
426.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Киқұдық ауылынан батысқа 5 км Сарықұдық ауылының оңтүстік жолына 500 м орналасқан.
427.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Киқұдық ауылынан батысқа 3 км Сарықұдық ауылының оңтүстік жолына 500 м орналасқан.
428.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан Қарауылтөбе ауылына қарай оңтүстікке 15 км, жолдың шығысында 400 м жерде орналасқан.
429.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан Қарауылтөбе ауылына қарай оңтүстікке 16 км, жолдың батысы мен шығысында орналасқан.
430.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан Қарауылтөбе ауылына қарай оңтүстікке 5 км, жолдың шығысында 800 м жерде орналасқан.
431.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология

413.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на запад от поселка Бителеу (Кордон), южнее зимовки Кара-Су.
414.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на северо-восток от полевого стана Беляев, восточнее 3 км от дороги в Чапаево.
415.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км строго на север от зимовки Власкин, севернее дороги Мерген-Битилеу.
416.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км северо-восточнее поселок Алмалы (Котельниково) у летовки, южнее урочища Б.Лощина.
417.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на юг от поселка Есенсай, западнее от дороги в 1 км в поселок Базартобе.
418.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено западнее зимовки Утепкудук, на восточном берегу реки Кушум.
419.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на восток колодца Жыпылыккуз, по дороге в поселок Чуланкудук.
420.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км севернее поселка Антошкин по дороге в поселок Косауз.
421.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на юго-запад от поселка Каршинское к дороге в поселок Антошкин.
422.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено восточнее середины разлива Санкыбай.
423.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на северо-запад от поселка Акбулак (Каленый) по дороге в поселок Сахарное.
424.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на запад от поселка Акбулак (Каленый) между проселочными дорогами в поселок Косарево.
425.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км на запад от поселка Акбулак (Каленый) по южной дороге в поселок Косарево.
426.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на запад от поселка Кикудук, в 500 м южнее дороги в поселок Сарыкудук.
427.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на запад от поселка Кикудук, в 500 м южнее дороги в поселок Сарыкудук.
428.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 15 км на юг от поселка Есенсай в поселок Карауылтобе, в 400 м восточнее дороги.
429.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км на юг от поселка Есенсай в Карауылтобе, западнее и восточнее дороги.
430.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на юг от поселка Есенсай в поселок Карауылтобе, в 800 м восточнее дороги.
431.
Могильник.
Эпоха раннего
железного века
Археология

Есенсай ауылынан оңтүстікке қарай 30 км жерде, Қарауылтөбе ауылы жолының шығысына қарай 300 м жерде орналасқан.
432.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылынан оңтүстікке қарай 32 км жерде, Қарауылтөбе ауылы жолының шығысында орналасқан.
433.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауынынан оңтүстікке қарай 34 км жерде, Қарауылтөбе ауылы жолының батысында орналасқан.
434.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарауылтөбе ауылының оңтүстік-шығыс шетінде орналасқан.
435.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарауылтөбе ауылынан Базартөбе ауылына қарай оңтүстікке 7 км, батыс жолына орналасқан.
436.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарауылтөбе ауылынан оңтүстікке 21 км, Базартөбе ауылының батыс жолына 100 м орналасқан.
437.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Базартөбе ауылынан оңтүстікке 15 км, Елтай ауылының шығыс жолына 3 км орналасқан.
438.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Круглое ауылынан оңтүстікке 2 км орналасқан.
439.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Круглое ауылынан солтүстікке 1 км орналасқан.
440.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жайық өзенінің оң жағалауына, Алмалы (Котельный) және Тайпақ (Калмыков) ауылдарының аралығына орналасқан.
441.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тайпақ (Калмыков) ауылынан солтүстікке 6 км, Жайық өзенінің оң жағалауына орналасқан.
442.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сексен ауылынан солтүстікке
500 м орналасқан.
443.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Атамекен (Антонов) ауылының батысына 1,5 км орналасқан.
444.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Атамекен (Антонов) ауылының оңтүстігіне 6 км Алмалы (Котельный) ауылының батыс жолына 1,5 км орналасқан.
445.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмалы (Котельный) ауылының батыс және шығыс жолында Атамекен (Антонов) ауылынан оңтүстікке 12 км орналасқан.
446.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тайпақ (Калмыков) ауылынан батыс жолға 2,5 км Алмалы (Котельный) ауылының оңтүстігіне 5 км орналасқан.
447.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмалы (Котельный) ауылынан оңтүстікке 6 км Тайпақ (Калмыков) ауылының батыс жолына орналасқан.
448.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тайпақ (Калмыков) ауылының батыс және шығыс жолында Алмалы (Котельный) ауылынан оңтүстікке 8 км орналасқан.
449.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмалы (Котельный) ауылынан оңтүстікке 10 км Тайпақ (Калмыков) ауылынан шығысқа
1 км орналасқан.

Расположен в 30 км на юг от поселка Есенсай, в 300 м восточнее дороги в поселок Карауылтобе.
432.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 32 км на юг от поселка Есенсай, восточнее дороги в поселок Карауылтобе.
433.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 34 км на юг от поселка Есенсай, западнее дороги в поселок Карауылтобе.
434.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на юго-восточной окраине поселка Карауылтобе.
435.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км на юг от поселка Карауылтобе, западнее дороги в поселок Базартобе.
436.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 21 км на юг от поселка Карауылтобе, в 100 м западнее дороги в поселок Базартобе.
437.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 15 км на юг от поселка Базартобе, в 3 км восточнее дороги в поселок Ельтай.
438.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к югу от поселка Круглое.
439.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к северу от поселка Круглое.
440.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на правом берегу реки Урал, между поселками Алмалы (Котельниково) и Тайпак (Калмыково).
441.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на север от поселка Тайпак (Калмыково), на правом берегу реки Урал.
442.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 500 м к северу от поселка Сексен.
443.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км западнее поселка Атамекен (Антоновка).
444.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км южнее поселка Атамекен (Антоновка), в 1,5 км западнее дороги в поселок Алмалы (Котельниково).
445.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км на юг от поселка Атамекен (Антоновка) с запада и востока у дороги в поселок Алмалы (Котельниково).
446.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км южнее поселка Алмалы (Котельниково) западнее дороги в 2,5 км в поселок Тайпак (Калмыково).
447.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на юг от поселка Алмалы (Котельниково), западнее дороги в поселок Тайпак (Калмыково).
448.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км на юг от поселка Алмалы (Котельниково), с запада и востока от дороги в поселок Тайпак (Калмыково).
449.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на юг от поселка Алмалы (Котельниково), в 1 км восточнее в поселок Тайпак (Калмыково).

450.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеңсуат ауылынан оңтүстікке 2 км Есенсай ауылы жолының сол жағына орналасқан.
451.
Қойсары қорымы.
біздің дәуіріміздің ХIII-ХV ғасырлары
Археология
Қарауылтөбе ауылының солтүстік - шығысынан 3,5 км.
452.
Дөңгелек I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дөңгелек су қоймасы плотинасының оңтүстігінен 300 м.
453.
Дөңгелек II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дөңгелек су қоймасының оңтүстігінен 1,5 км.
454.
Бұлдырты I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді-мекеннің солтүстік- батысына 2 км.
455.
Мұқыр І қорымы.
біздің дәуіріміздің
ХIII-ХV ғасырлары
Археология
Жаңажол (Мұқыр) ауылының оңтүстік-шығысынан 1,5 км, Кіші-Өзен көлінің сол жағасы.
456.
Мұқыр III қорымы.
біздің дәуіріміздің
ХVIII-ХV ғасырлары
Археология
Жаңажол (Мұқыр) ауылының солтүстік-батысынан 3 км.
457.
Сор-Көл II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сор-Көл өзенінің батыс жағалауынан 600 м.
458.
Қос-Оба қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының солтүстік-батысына қарай 3 км, Қисық-Қамыс ауылы жолының сол жағында, Жаңажол (Мұқыр) ауылы жолының оң жағында.
Бөкей ордасы ауданы
459.
Полицмейстер кеңсесі, қазіргі селолық округ әкімшілігінің ғимараты.
ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Хан Ордасы ауылы
Бөкей ордасы ауданы
460.
Жәңгір хан некрополы.
ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Хан Ордасы ауылы
Бөкей ордасы ауданы
461.
Селолық совет ғимараты, қазіргі тұрғын үй.
ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Хан Ордасы ауылы
Бөкей ордасы ауданы
462.
Комсомол комитетінің ғимараты, қазіргі тұрғын үй.
ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Хан Ордасы ауылы
Бөкей ордасы ауданы
463.
Орыс мектебі, қазіргі жастар үйі.
ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Хан Ордасы ауылы
Бөкей ордасы ауданы
464.
Ғ. Әзербаевтың үйі.
1905 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Хан Ордасы ауылы
Бөкей ордасы ауданы
465.
Орман мектебі.
1911 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Хан Ордасы ауылы Бөкей ордасы ауданы
466.
"Қару аманаты" ескерткіші.
1997 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Сайхын ауылы Бөкей ордасы ауданы
467.
М. Мәметова ескерткіші.
1988 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Сайхын ауылы Бөкей Ордасы ауданы
468.
Бисен IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бисен ауылының батысына 3 км үстіртте орналасқан.
469.
Жәрмеңке I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жәрмеңке ауылынан оңтүстік-батысқа 1,5 км.
470.
Жәрмеңке II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жәрмеңке ауылынан солтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.
471.
Қалмақ-Қырған I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ұялы (Искра) ауылының батысына 63 км, Аралсор көлінің оңтүстік жағалауында солтүстік жолға 1 км орналасқан.

450.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на юг от поселка Кенсуат в поселок Есенсай, слева у дороги.
451.
Могильник Койсары.
ХIII-ХV века нашей эры
Археология
В 3,5 км северо-восточнее  поселка Карауылтобе.
452.
Могильник
Донгелек I.
Эпоха раннего железа
Археология
Южнее в 300 м от плотины водохранилища Донгелекское.
453.
Могильник
Донгелек II.
Эпоха раннего железа
Археология
Южнее в 1,5 км от водохранилища Донгелекское.
454.
Могильник
Булдурты I.
Эпоха раннего железа
Археология
В 2 км северо-западнее одноименного населенного пункта.
455.
Могильник Мокринский I.
ХIII-ХV века нашей эры.
Археология
В 1,5 км юго-восточнее поселка Жанажол (Мокринский), левый берег реки Малый Узень.
456.
Могильник Мокринский III.
ХIII-ХV века нашей эры.
Археология
В 3 км северо-западнее поселка Жанажол (Мокринский).
457.
Могильник
Сор-Коль II
Эпоха раннего железа
Археология
В 600 м западнее берега озера Сор-Коль.
458.
Могильник
Кос-Оба.
Эпоха раннего железа
Археология
В 3 км северо-западнее поселка Маштексай, слева дороги в поселок Кисык-Камыс, справа дороги в поселок Жанажол (Мокринский).
Бокейординский район
459.
Офис полицмейстера, ныне административное здание сельского округа.
ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
Поселок Хан Орда
Бокейординский район
460.
Некрополь Жангир хана.
ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
Поселок Хан Орда
Бокейординский район
461.
Здание Сельсовета, ныне жилой дом. ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
Поселок Хан Орда
Бокейординский район
462.
Здание комитета комсомола, ныне жилой дом. ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
Поселок Хан Орда
Бокейординский район
463.
Русская школа, ныне дом молодежи. ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
Поселок Хан Орда
Бокейординский район
464.
Дом Г. Азербаева.
1905 год.
Градостроительства и архитектуры
Поселок Хан Орда
Бокейординский район
465.
Лесная школа.
1911 год.
Градостроительства и архитектуры
Поселок Хан Орда
Бокейординский район
466.
Памятник "Қару аманаты". 1977 год.
Сооружение монументального искусства
Поселок Сайхин
Бокейординский район
467.
Памятник М. Маметовой.
1988 год.
Сооружение монументального искусства
Поселок Сайхин
Бокейординский район
468.
Могильник Бисен IV. Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на плато в 3 км западнее поселка Бисен.
469.
Курган
Жарменке І.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен 1,5 км к юго-западу от поселка Жарменке.
470.
Курган
Жарменке ІІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен 2 км к северо-востоку от поселка Жарменке.
471.
Могильник Калмак-Курган I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 63 км западнее поселка Уялы (Искра), на южном берегу озера Аралсор, в 1 км севернее дороги.

472.
Мұратсай қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұратсай ауылынан оңтүстікке 3 км орналасқан.
473.
Саралжын қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Саралжын ауылынан оңтүстік-батысқа 1 км орналасқан.
474.
Сейтәлі қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сейтәлі ауылынан солтүстік-шығысқа 50 м тұр.
475.
Степной I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыстақтан оңтүстік-батысқа 1 км орналасқан.
476.
Степной II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыстақтан оңтүстікке 2 км және Орал-Сайхын трассасынан оңтүстік-шығысқа 1,5  км орналасқан.
477.
Степной III қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қорған "сегіздік" үлгісінде. Биіктігі 2,5 м, диаметрі 20 м тізбектелген орлармен белдеуленген.
478.
Солтүстік-шығыс қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шәндекен жерінде, Сайхын стансасының солтүстік-шығысына 3 км орналасқан.
479.
Таткин I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас қыстақтан оңтүстік-батысқа 10 км орналасқан.
480.
Таткин II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас қыстақтан оңтүстікке 7 км биіктікте орналасқан.
481.
Таткин III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таткин қыстағынан солтүстікке 400 м орналасқан.
482.
Оңтүстік-батыс қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Боткөл көлінің солтүстігінде Сайхын стансасының оңтүстік-батысына 4 км орналасқан.
483.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аралсор көлінің оңтүстігіне 1 км, Ұялы (Искра) ауылының батысына 40 км орналасқан.
484.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аралсор көлінің оңтүстік жағалауында Ұялы (Искра) ауылының батысында 37 км, Жаңақала ауылының оңтүстік жолына 0,5 км орналасқан.
485.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала ауылының оңтүстік жолына 0,5 км, Аралсор көлінің оңтүстік жағалауында Ұялы (Искра) ауылының батысына 30 км орналасқан.
486.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ұялы (Искра) ауылының батысына 26 км Аралсор көлінің оңтүстік жағалауында, Жаңақала ауылының солтүстік жолына 0,5 км орналасқан.
487.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аралсор көлінің оңтүстік жағалауында, Ұялы (Искра) ауылының батысына 18 км, Жаңақала ауылының солтүстік жолына 0,6 км орналасқан.
488.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақазан ауылының оңтүстік жолына 0,1 км, Ұялы (Искра) ауылының шығысына 3 км орналасқан.
489.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақазан ауылының солтүстік жолына 2 км, Ұялы (Искра) ауылының шығысына 8 км орналасқан.
490.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақазан ауылының солтүстік жолына 0,3 км, Ұялы (Искра) ауылының шығысына 17 км орналасқан.

472.
Курган Муратсай.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен 3 км к югу от поселка Муратсай.
473.
Курган Саралжын.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к юго-западу от поселка Саралжын.
474.
Курган Сейталы.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 50 м к севера-востоку от поселка Сейталы.
475.
Курган Степной І.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен 1 км к юго-западу от зимовки.
476.
Могильник
Степной ІІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к югу от зимовки и 1,5 км к юго-востоку от трассы Уральск-Сайхин.
477.
Курган
Степной ІІІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Курган в виде "восьмерки". Высота – 2,5 м, диаметр – 20 м. Опоясан кольцевым рвом.
478.
Могильник
"Северо-восточный".
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км северо-восточнее станции Сайхин, в урочище Чандыкен.
479.
Курган Таткин І.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км к юго-западу от одноименной зимовки.
480.
Курган Таткин ІІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на возвышенности в
7 км к югу от одноименной зимовки.
481.
Могильник Таткин ІІІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 400 м к северу от зимовки Таткин.
482.
Могильник
"Юго-западный".
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км юго-западнее станции Сайхин, севернее озера Боткуль.
483.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 40 км западнее поселка Уялы (Искра), в 1 км южнее озера Аралсор.
484.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 37 км западнее поселка Уялы (Искра) на южном берегу озера Аралсор, в 0,5 км южнее дороги в поселок Жангала.
485.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 30 км западнее поселка Уялы (Искра) на южном берегу озера Аралсор, в 0,5 км южнее дороги в поселок Жангала.
486.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 26 км западнее поселка Уялы (Искра) на южном берегу озера Аралсор, в 0,5 км севернее дороги в поселок Жангала.
487.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 18 км западнее поселка Уялы (Искра) на южном берегу озера Аралсор, в 0,6 км севернее дороги в поселок Жангала.
488.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км восточнее поселка Уялы (Искра) в 0,1 км южнее дороги в поселок Жанаказан.
489.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км восточнее поселка Уялы (Искра), в 2 км севернее дороги в поселок Жанаказан.
490.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 17 км восточнее поселка Уялы (Искра), в 0,3 км севернее дороги в поселок Жанаказан.

491.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының жолында, Қодар тоғайшығының оңтүстігіне 19 км орналасқан.
492.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының жолында, Қодар тоғайшығының оңтүстігіне 20 км орналасқан.
493.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының солтүстік-шығысына 10 км, жолда Бисен ауылына 0,2 км жолдан оңға қарай орналасқан.
494.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ұялы (Искра) ауылының батысына 65 км, Аралсор көлінің оң жағалауында жолдан солға қарай орналасқан.
495.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан оңға 0,1 км Ұялы (Искра) ауылының шығысына 3 км орналасқан.
496.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аралсор көлінің батысына 14 км, Жасқайрат ауылының оңтүстік жолына 1 км орналасқан.
497.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қодар көлшігінің оңтүстігіне 33 км, Орда ауылының батыс жолына 500 м орналасқан.
498.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының шығысына 25 км, Бисен ауылының оңтүстік жолына 100 м орналасқан.
499.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының солтүстік-шығысына 20 км, Бисен ауылының солтүстік жолына
100 м орналасқан.
500.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының солтүстік-шығысына 21 км, Бисен ауылының солтүстік жолына
100 м орналасқан.
501.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының солтүстік-шығысына 14 км, Бисен ауылының солтүстік жолына
500 м орналасқан.
502.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының солтүстік-шығысына 10 км, Бисен ауылының оңтүстік жолына 200 м орналасқан.
503.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жатыбай ауылының шығысында, Аралсор көлінің оңтүстік жағалауында, Жаңақала ауылының солтүстік жолында орналасқан.
504.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ұялы (Искра) ауылы батысында 65 км Аралсор көлінің оңтүстік жағалауында, Жаңақала ауылының солтүстік жолында орналасқан.
505.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қодар көлшігінің солтүстік-батыс шетіне орналасқан.
506.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының жолында, Қодар тоғайлы жерінен 3 км орналасқан.
507.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащы-Өзек өзенінің жағалауында, Аралсор көлінің шығысына 35 км орналасқан.
508.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының шығысына 25км, жолда Бисен ауылына 0,4 км жолдан солға қарай орналасқан.
509.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдың сол жағында, Аралсор көлінің жағалауында Ұялы (Искра) ауылының батысына 8 км орналасқан.

491.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 19 км южнее урочища Кодар, по дороге в поселок Орда.
492.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 20 км южнее урочища Кодар, по дороге в поселок Орда.
493.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км северо-восточнее поселок Орда по дороге в поселок Бисен, в 0,2 км справа от дороги.
494.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 65 км западнее поселка Уялы (Искра) на южном берегу озера Аралсор, слева от дороги.
495.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км восточнее поселка Уялы (Искра), в 0,1 км справа от дороги.
496.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 14 км западнее озера Аралсор, в 1 км южнее дороги поселка Жаскайрат.
497.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 33 км на юг от урочища Кодар, в 500 м западнее дороги в поселок Орда.
498.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 25 км восточнее поселка Орда, в 100 м южнее дороги в поселок Бисен.
499.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 20 км северо-восточнее поселка Орда, в 100 м севернее дороги в поселок Бисен.
500.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 21 км северо-восточнее поселка Орда, в 100 м севернее дороги в поселок Бисен.
501.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 14 км северо-восточнее поселка Орда, в 500 м севернее дороги в поселок Бисен.
502.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км северо-восточнее поселка Орда, в 200 м южнее дороги в поселок Бисен.
503.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен восточнее поселка Жатыбай, на южном берегу озера Аралсор, севернее дороги в поселок Жангала.
504.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 65 км западнее поселка Уялы (Искра) на южном берегу озера Аралсор, севернее дороги в поселок Жангала.
505.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на северо-западной окраине урочища Кодар.
506.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км от урочища Кодар, по дороге в поселок Орда.
507.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 35 км восточнее озера Аралсор, на берегу реки Ащы-Узек.
508.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 25 км восточнее поселка Орда по дороге в поселок Бисен, в 0,4 км слева от дороги.
509.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км западнее поселка Уялы (Искра) на южном берегу озера Аралсор, слева у дороги.

510.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының жолында, Қодар тоғайшығының оңтүстігіне 21 км орналасқан.
511.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолда құмның арасымен Бисен поселкесіне, жолдан оңға 200 м, Орда ауылының солтүстік-шығысына 7 км орналасқан.
512.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының солтүстік-шығысына 24 км, Орда ауылының оңтүстік жолына 200 м орналасқан.
513.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала ауылының солтүстік жолына 300 м, Аралсор көлінің жағалауында Ұялы (Искра) ауылының батысына 47 км орналасқан.
514.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аралсор көлінің оңтүстік жағалауында Ұялы (Искра) ауылының батысына 42 км, Жаңақала ауылының солтүстік жолына 1,5  км орналасқан.
515.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аралсор көлінің оңтүстік жағалауында, Ұялы (Искра) батысына 3км, Жаңақала ауылының солтүстік жолында орналасқан.
516.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аралсор көлінің жағалауында Ұялы (Искра) ауылының батысына 53 км, жолдан оңға 0,3 км орналасқан.
517.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан оңға 5 км, Аралсор көлінің оңтүстік жағалауында Ұялы (Искра) ауылының батысына 6 км орналасқан.
518.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бисен ауылының солтүстік-батысына 3 км орналасқан.
519.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бисен ауылының батыс шетіне, солтүстік жолда орналасқан.
520.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бисен ауылының жолында Орда ауылынан шығысқа 27 км, солтүстік және оңтүстік жолға орналасқан.
521.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Екпінді ауылының солтүстік жолына 1,5 км, Бисен ауылының шығысына 2 км орналасқан.
522.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жатыбай ауылының солтүстік жолына 2 км орналасқан.
523.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының шығысына 25 км, Бисен ауылының солтүстік жолына 400 м орналасқан.
524.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының солтүстік-шығысына 22 км, Бисен ауылының солтүстік жолына
500 м орналасқан.
525.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының солтүстік-шығысына 7 км, Бисен ауылының оңтүстік жолына 200 м орналасқан
526.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ұялы (Искра) ауылының батысына 6 км Аралсор көлінің оң жағалауында, Жаңақала ауылының солтүстік жолына
1,5  км орналасқан.
527.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ұялы (Искра) ауылының шығысына 12 км, Жаңақазан ауылының солтүстік жолына
0,3 км орналасқан.

510.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 21 км южнее урочища Кодар, по дороге в поселок Орда.
511.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км северо-восточнее поселка Орда по дороге вдоль песков к поселку Бисен, в 200 м справа от дороги.
512.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 24 км северо-восточнее поселка Орда, в 200 м южнее дороги в поселок Орда.
513.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 47 км западнее поселка Уялы (Искра) на берегу озера Аралсор, в 300 м севернее дороги в поселка Жангала.
514.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 42 км западнее поселка Уялы (Искра) на южном берегу озера Аралсор, в 1,5 км севернее дороги в поселок Жангала.
515.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км западнее поселка Уялы (Искра) на южном берегу озера Аралсор, севернее дороги в поселок Жангала.
516.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 53 км западнее поселка Уялы (Искра) на берегу озера Аралсор, в 0,3 км справа от дороги.
517.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км западнее поселка Уялы (Искра) на южном берегу озера Аралсор, в 5 км справа от дороги.
518.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км северо-западнее поселка Бисен.
519.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на западной окраине поселка Бисен, севернее дороги.
520.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 27 км на восток от поселка Орда по дороге в поселок Бисен, севернее и южнее дороги.
521.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км восточнее поселка Бисен, в 1,5 км севернее дороги в поселок Екпенды.
522.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км севернее дороги в поселок Жатыбай.
523.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 25 км восточнее поселка Орда, в 400 м севернее дороги в поселок Бисен.
524.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 22 км северо-восточнее поселка Орда, в 500 м севернее дороги в поселок Бисен.
525.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км северо-восточнее поселка Орда, в 200 м южнее дороги в поселок Бисен.
526.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км западнее поселка Уялы (Искра) на южном берегу озера Аралсор, в 1,5 км севернее дороги в поселок Жангала.
527.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км восточнее поселка Уялы (Искра), в 0,3 км севернее дороги в поселок Жанаказан.

528.
Қалмақ қырылған II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала-Сайхын жолының солтүстігінен 2 км, Арал-Сор өзенінің оңтүстігінен 3 км.
529.
Бисен I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бисен ауылының солтүстік-батысынан 15 км.
530.
Бисен II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бисен ауылының оңтүстік-батысынан 2 км.
531.
Бисен III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының батысынан 3 км.
532.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ұялы (Искра) ауылының оңтүстік-шығысынан 1 км.
533.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының №2 бөлімшесінен оңтүстік-батысқа қарай 5 км.
534.
Ақсай I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының №2 бөлімшесінің оңтүстік-батысынан 6 км, Ақсай қыстағының оңтүстік-батысынан 1,5 км.
535.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының №2 бөлімшесінің оңтүстік-батысынан 10 км.
536.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының № 2 бөлімшесінен оңтүстік-батысынан 11 км.
537.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бектас қыстағының батысынан
3 км, Орда ауылының жолынан
50 м, Орда ауылынан орман алқабына дейін 27 км.
538.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаево-Сайхын трассасының  258/146 км-нен оңтүстікке қарай 350 м.
539.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Сайхын трассасының  308/96 км-нің солтүстік-батысында.
540.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Сайхын трассасының 320/84 км-нен солтүстікке 50 м.
541.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Сайхын трассасының 356/48 км-нен оңтүстік-шығысқа 70 м.
542.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Сайхын трассасының 378/26 км-нен оңтүстігіне, Ситалы қыстағының оңтүстік-шығысынан 200 м.
543.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ситалы қыстағы мал қорларының солтүстік-шығысынан 150 м және тұрғын үйлерден 400 м.
544.
Ситалы қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Сайхын трассасының 378/26 км-нің оңтүстігінен 600 м, Ситалы қыстағының солтүстігінен 100 м.
545.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Сайхын трассасының 380/24 км-нің солтүстігінен 300 м, зират жанында, Ситалы қыстағының солтүстік-батысынан 1 км.
546.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Сайхын трассасының 381/23 км-нің солтүстігінен 450 м.
547.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Сайхын трассасының 381/23 км-нің солтүстігінен 950 м.
548.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Сайхын трассасының 284/20 км-нің батысынан 200 м.
549.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Сайхын трассасының 385/19 км-нің оңтүстігінен 450 м.
550.
Сайхын қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сайхын ауылынан солтүстік-батысқа 4 км, зираттың жанында

528.
Могильник Калмак-
Кырылган II.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2 км севернее дороги Жанаказан-Сайхин, в 3 км южнее озера Арал-Сор.
529.
Могильник
Бисен I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 15 км северо-западнее поселка Бисен.
530.
Могильник
Бисен II.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2 км юго-западнее поселка Бисен.
531.
Могильник
Бисен III.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3 км западнее  поселка Орда.
532.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1 км юго-восточнее  поселка Уялы (Искра).
533.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5 км юго-западнее отделения №2 поселка Орда.
534.
Могильник
Аксай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6 км юго-западнее отделения №2 поселка Орда, в 1,5 км юго-западнее зимовки Аксай.
535.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 10 км юго-западнее отделения №2 поселка Орда.
536.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 11 км юго-западнее отделения №2 поселка Орда.
537.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3 км западнее зимовки Бектас, в 50 м дороги в поселок Орда на 27 км от поселка Орды в лесополосе.
538.
Курган. Эпоха раннего железного века
Археология
В 350 м южнее трассы Чапаево-Сайхин на 258/146 км.
539.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Северо-западнее трассы Чапаево-Сайхин на 308/96 км.
540.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 50 м севернее трассы Чапаево-Сайхин на 320/84 км.
541.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 70 м юго-восточнее трассы Чапаево-Сайхин на 356/48 км.
542.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 200 м юго-восточнее зимовки Ситалы, южнее трассы Чапаево-Сайхин  на 378/26 км.
543.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 400 м от жилых домов и в 150 м северо-восточнее скотных дворов зимовки Ситалы.
544.
Могильник Ситалы.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 100 м севернее зимовки Ситалы, в 600 м южнее трассы Чапаево-Сайхин на 378/26 км.
545.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1 км северо-западнее зимовки Ситалы, возле кладбища, в 300 м севернее трассы Чапаево-Сайхин на 380/24 км.
546.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 450 м севернее трассы Чапаево-Сайхин на 381/23 км.
547.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 950 м севернее трассы Чапаево-Сайхин на 381/23 км.
548.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 200 м западнее трассы Чапаево-Сайхин на 284/20 км.
549.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 450 м южнее трассы Чапаево-Сайхин на 385/19 км.
550.
Могильник  Сайхин.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 4 км северо-западнее поселка Сайхин, возле  кладбища.

551.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Сайхын трассасының 209/195 км-нің сол жағынан 150 м.
552.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Сайхын трассасының 345/59 км-нің оң жағынан 200  м.
553.
Саңқырық қорымы
(А.Б.В. тобы).
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының № 1 бөлімшесінен солтүстікке 400-700 м, Орда ауылынан батысқа 6 км.
553-1
1919 жылы дәрігер А.Герасимов пен 1923 жылы дәрігер-хирург Н.Шабалин тұрған үй. XIX ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Бөкей ордасы ауданы, Хан ордасы ауылы
553-2
1834 жылы Бөкей ордасында шешекке вакцина еккен молда А.Юсупов, 1923 жылы "Ана мен нәресте" бөлімінің меңгерушісі Н.Мананникова өмір сүрген тұрғын үй.
Қала құрылысы және сәулет
Бөкей ордасы ауданы, Хан ордасы ауылы
553-3
Оба ауруына қарсы күрескен, дәрігер М.Шомбалов тұрған үй. XIX ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Бөкей ордасы ауданы, Хан ордасы ауылы
553-4
Қазақ даласында алғаш рет Кеңес үкіметі орнаған кезінде Революциялық комитет пен Орталық әскери комиссариат орналасқан ғимарат. ХIХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Бөкей ордасы ауданы, Хан ордасы ауылы
553-5
1905 жылы мемлекет қайраткері, күйші Ғ.Бөкейханов тұрған үй, кейін Ішкі істер халық комиссариаты ғимараты. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Бөкей ордасы ауданы, Хан ордасы ауылы
553-6
Хан ставкісіндегі медресе. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Бөкей ордасы ауданы, Хан ордасы ауылы
553-7
Хан ставкасындағы ат-пошта бекеті. ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Бөкей ордасы ауданы, Хан ордасы ауылы
Бөрлі ауданы
554.
Ақсай I қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақсай қаласынан шығысқа 15 км орналасқан. GPS: N 51˚ 13΄ 06,5˝ / E 053˚ 09΄ 40,0˝
555.
Ақсай II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақсай қаласынан солтүстік-шығысқа 13  км орналасқан.
GPS: N 51˚ 13΄ 38,4˝ / E 053˚ 09΄ 13,9˝
556.
Ақсай III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақсай қаласынан солтүстік-солтүстік-батысқа 7 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 18΄ 08,7˝ / E 052˚ 56΄ 29,9˝
557.
Ақсай IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақсай III қорымынан шығысқа 200 м және Ақсай қаласынан солтүстік-батысқа 7 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 18΄ 07,3˝ / E 052˚ 56΄ 39,6˝
558.
Ақсай V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бестау ауылының солтүстігіне
5 км, Ақсай қаласының солтүстік-шығысына 10 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 18΄ 54,4˝ / E 053˚ 01΄ 49,7˝
559.
Жаңаталап I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
ГҚ-3 газконденсат тұрағының шығысына 4  км орналасқан.
GPS: N 51˚ 17΄ 26,3˝ / E 053˚ 27΄ 14,1˝

551.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 150 м слева трассы Чапаево-Сайхин на 209/195 км.
552.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 200 м справа трассы Чапаево-Сайхин на 345/59 км.
553.
Могильник Санкырык
(группа А, Б, В).
Эпоха раннего железного века
Археология
В 400-700 м севернее отделения №1 поселка Орда, в 6 км западнее поселка Орда.
553-1
Дом, в котором жили врач А.Герасимов в 1919 году и врач-хирург Н.Шабалин в 1923 году. ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
Бокейординский район, поселок Хан ордасы
553-2
Дом, в котором жил в 1834 году мулла А.Юсупов, проводивший вакцинацию против оспы; в 1923 году жила Н.Мананникова, руководитель отдела "Материнства и младенчества".
Градостроительства и архитектуры
Бокейординский район, поселок Хан ордасы
553-3
Дом, где жил врач-чумолог М.Шомбалов. XIX век.
Градостроительства и архитектуры
Бокейординский район, поселок Хан ордасы
553-4
Здание, где впервые в казахской степи утвердилась Советская власть, размещался Революционный комитет и Центральный военный комиссариат. ХIХ век.
Градостроительства и архитектуры
Бокейординский район, поселок Хан ордасы
553-5
Дом, в котором в 1905 году жил государственный деятель, кюйши Г.Бокейханов. ХІХ век.
Градостроительства и архитектуры
Бокейординский район, поселок Хан ордасы
553-6
Медресе в Ханской ставке. ХІХ век.
Градостроительства и архитектуры
Бокейординский район, поселок Хан ордасы
553-7
Здание конно-почтовой станции Ханской ставки. ХІХ век.
Градостроительства и архитектуры
Бокейординский район, поселок Хан ордасы
Бурлинский район
554.
Могильник
Аксай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 15 км восточнее
города Аксай.
GPS: N 51˚ 13΄ 06,5˝ /E 053˚ 09΄ 40,0˝
555.
Курган Аксай II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км северо-восточнее города Аксай.
GPS: N 51˚ 13΄ 38,4˝ /E 053˚ 09΄ 13,9˝
556.
Могильник
Аксай III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 7 км к северу-северо-западу от города Аксай.
GPS: N 51˚ 18΄ 08,7˝ /E 052˚ 56΄ 29,9˝
557.
Могильник
Аксай IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 200 м к востоку от могильника Аксай III и в 7 км к северу-западу от города Аксай.
GPS: N 51˚ 18΄ 07,3˝ /E 052˚ 56΄ 39,6˝
558.
Могильник
Аксай V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 10 км к северо-востоку от города Аксай и в 5 км к северу от поселка Бестау.
GPS: N 51˚ 18΄ 54,4˝/E 053˚ 01΄ 49,7˝
559.
Могильник
Жанаталап I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км восточнее газоконденсатного месторождения ГП-3.
GPS: N 51˚ 17΄ 26,3˝/ E 053˚ 27΄ 14,1˝

560.
Жаңаталап II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңаталап I қорымының шығысына 2 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 17΄ 34,6˝ / E 053˚ 29΄ 26,7˝
561.
Жаңаталап III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңаталап II қорымының шығысына 2 км, бір аттас елді мекеннің оңтүстігіне 4 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 17΄ 41,3˝ / E 053˚ 31΄ 22,2˝
562.
Жаңаталап IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңаталап ауылының оңтүстік-шығысына 10  км орналасқан. GPS: N 51˚ 17΄ 56,5˝ / E 053˚ 32΄ 10,1˝
563.
Жаңаталап V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңаталап ауылының оңтүстік-батысына 10  км, Жаңаталап IV қорымының шығысына 1 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 18΄ 00,9˝ / E 053˚ 33΄ 03,0˝
564.
Бумакөл I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік-шығысқа 13 км. орналасқан.
GPS:N 51˚ 20΄ 39,8˝ / E 052˚ 54΄ 10,4˝
565.
Бумакөл II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік-шығысқа 10 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 23΄ 19,8˝ / E 052˚ 52΄ 21,1˝
566.
Пугачев қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен шығысқа 7 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 13΄ 58,1˝ / E 052˚ 59΄ 44,0˝
567.
Степной қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұнай мұнарасынан батысқа 1 км орналасқан.
568.
Утвинка I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Утвинка елді мекенінен шығысқа 5 км орналасқан.
GPS: N 51°28'39,5", E 052°44'03,8"
569.
Утвинка II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Утвинка өзенінен солтүстік-шығысқа 4 км орналасқан.
GPS: N 51°27'52,2", E 052°46'57,7"
570.
Утвинка III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Утвинка өзенінің оңтүстігіне 3 км орналасқан.
GPS: N 51°28'12,9", E 052°45'08,8"
571.
Утвинка IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Утвинка елді мекенінен батысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 51°28'06,6", E 052°45'38,5"
572.
Утвинка V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Утвинка елді мекенінен оңтүстік- батысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 51°27'31,4", E 052°47'15,4"
573.
Қырық-оба I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алғабас елді мекенінен солтүстік-шығысқа қарай 4 км жерде орналасқан, ежелгі тарихтың бірегей ескерткіштерінің бірі. GPS: N 51˚ 14΄ 48,5˝ / E 052˚ 32΄ 53,7˝
574.
Қырық-оба II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Данилякөл елді мекенінен оңтүстікке 5 км, Жайық өзенінің сол жағалауында орналасқан.
GPS: N 51˚ 19΄ 31,4˝ / E 052˚ 30΄ 09,0˝
575.
Қырық-оба III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Данилякөл елді мекенінен оңтүстік-шығысқа 6 км орналасқан.

560.
Могильник
Жанаталап II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км восточнее могильника Жанаталап I.
GPS: N 51˚ 17΄ 34,6˝/ E 053˚ 29΄ 26,7˝
561.
Могильник
Жанаталап III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км восточнее могильника Жанаталап II, в 4 км южнее одноименного населенного пункта.
GPS: N 51˚ 17΄ 41,3˝/ E 053˚ 31΄ 22,2˝
562.
Могильник
Жанаталап IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км юго-восточнее поселка Жанаталап.
GPS: N 51˚ 17΄ 56,5˝/ E 053˚ 32΄ 10,1˝
563.
Могильник
Жанаталап V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км восточнее могильника Жанаталап IV, в 10 км юго-западнее поселка Жанаталап.
GPS: N 51˚ 18΄ 00,9˝/ E 053˚ 33΄ 03,0˝
564.
Курган
Бумаколь I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 13 км к юго-западу от одноименного населенного пункта.
GPS:N 51˚ 20΄ 39,8˝ / E 052˚ 54΄ 10,4˝
565.
Курган
Бумаколь II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 10 км к югу-востоку от одноименного населенного пункта.
GPS: N 51˚ 23΄ 19,8˝ /E 052˚ 52΄ 21,1˝
566.
Курган ПугачҰво.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 7 км к востоку от населенного пункта.
GPS: N 51˚ 13΄ 58,1˝/ E 052˚ 59΄ 44,0˝
567.
Курган Степной.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 1 км к западу от нефтяной вышки.
568.
Курган Утвинка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается 5 км к востоку от населенного пункта Утвинка.
GPS: N 51°28'39,5" / E 052°44'03,8"
569.
Могильник
Утвинка II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 4 км к северо-востоку от реки Утвинка.
GPS: N 51°27'52,2" / E 052°46'57,7"
570.
Могильник
Утвинка III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 3 км к югу от реки Утвинка.
GPS: N 51°28'12,9", E 052°45'08,8"
571.
Могильник
Утвинка IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 3 км к западу от населенного пункта Утвинка.
GPS: N 51°28'06,6", E 052°45'38,5"
572.
Могильник
Утвинка V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 3 км к юго-западу от населенного пункта Утвинка.
GPS: N 51°27'31,4", E 052°47'15,4"
573.
Могильник
Кырык-Оба I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 4 км к северо-востоку от населенного пункта Алгабас, один из самых уникальных памятников древней истории.
GPS: N 51˚ 14΄ 48,5˝ /E 052˚ 32΄ 53,7˝
574.
Могильник
Кырык-Оба II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается на левобережье реки Урала, в 5 км к югу от населенного пункта Даниляколь.
GPS: N 51˚ 19΄ 31,4˝/ E 052˚ 30΄ 09,0˝
575.
Могильник
Кырык-Оба III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км к юго-востоку от населенного пункта Даниляколь.

GPS: N 51˚ 20΄ 07,3˝ / E 052˚ 31΄ 58,3˝
576.
Облавка қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бумакөл (Облавка) елді мекенінен солтүстік-батысқа 3 км орналасқан.
577.
Қарашығанақ I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кен орынның өндіріс нысанынан шығысқа 5 км орналасқан.
578.
Қарашығанақ II қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарашығанақ Петролиум Оперейтинг
нысанынан оңтүстік-оңтүстік- шығысқа 7 км орналасқан.
579.
Қарашығанақ III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
ГҚ-3 нысанынан шығысқа 1 км және бұрғылау қондырғысынан оңтүстікке 50 м орналасқан.
580.
Қарашығанақ IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарашығанақ кен орыннан шығыс- оңтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.
581.
Қарашығанақ V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
ГҚ-2 өндірістік нысанынан солтүстікке 4 км орналасқан.
582.
Қарашығанақ VI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Лагуналардан (жасанды су қоймалары) оңтүстік- шығысқа 600 м және Қарашығанақ-Ақсай трассасынан шығысқа 200 м орналасқан.
583.
Қарашығанақ VII қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарашығанақ мұнай газ кен орыннан солтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.
584.
Қарашығанақ VIII қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
ГҚ-3-тен солтүстікке 1 км кен орыны аумағында орналасқан.
585.
Тұңғыш I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстік- батысқа 5 км. орналасқан.
586.
Тұңғыш II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бұрынғы Тұңғыш елді мекенінен оңтүстік- батысқа 2 км және Қарашығанақ мұнай газ кен орыннан батысқа 7 км орналасқан.
587.
Тұңғыш III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тұңғыш елді мекенінен солтүстік- шығысқа 7 км және Ақсай-Орынбор қалалары автомобиль трассасының сол жағында Ақсай қаласынан солтүстік-шығысқа
17  км орналасқан.
588.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бөрлі ауылының жолында Данилякөл ауылының шығысына 1,5 км орналасқан.
589.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Данилякөл ауылының шығысына 4 км, Бөрлі ауылының солтүстік жолында, Жайық өзені жағалауының төменгі жолында орналасқан.
590.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Данилякөл ауылының шығысына 2,5 км, Бөрлі ауылының солтүстік жолына орналасқан.
591.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алексеевка ауылының солтүстік жолына 1 км, Новопокровка ауылының батысына 9 км орналасқан.
592.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология

GPS: N 51˚ 20΄ 07,3˝ /E 052˚ 31΄ 58,3˝
576.
Могильник Облавка.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к северо-западу от населенного пункта Бумколь (Облавка).
577.
Могильник Карачаганак I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к востоку от промышленных объектов месторождения.
578.
Могильник Карачаганак II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км к югу-юго-востоку от разрабатываемых объектов Карачаганак Петролиум оперейтинг.
579.
Могильник Карачаганак III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к востоку от объекта ГП-3 и в 50 м к югу от буровой установки.
580.
Могильник Карачаганак IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 2 км к востоку-юго-востоку от Карачаганакского месторождения.
581.
Могильник Карачаганак V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к северу от производственного объекта ГП-2.
582.
Могильник Карачаганак VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 600 м к юго-востоку от лагун (искусственные водоемы) и в 200 м к востоку от трассы Карачаганак-Аксай.
583.
Могильник Карачаганак VII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 2 км к северо-востоку от Карачаганакского нефтегазового месторождения.
584.
Могильник Карачаганак VIII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен непосредственно на территории месторождения в 1 км к северу от ГП-3.
585.
Курган Тунгуш I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 5 км к северо-западу от одноименного населенного пункта.
586.
Могильник Тунгуш II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 2 км к юго-западу от бывшего населенного пункта Тунгуш и 7 км к западу от Карачаганакского нефтегазового месторождения.
587.
Могильник
Тунгуш III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 7 км к северо-востоку от населенного пункта Тунгуш и в 17 км к северо-востоку от города Аксай на левой стороне автомобильной трассы города Аксай-Оренбург.
588.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км восточнее поселка Даниляколь по дороге в поселок Бурлин.
589.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км восточнее поселка Даниляколь, севернее дороги в поселок Бурлин, на нижней террасе поймы реки Урал.
590.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2,5 км восточнее поселка Даниляколь, севернее дороги в поселок Бурлин.
591.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км западнее поселка Новопокровка, в 1 км севернее дороги в поселок Алексеевка.
592.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология

Утва өзенінің батыс жағалауында, Александровка ауылының солтүстік жолына 60 м, Ақсу ауылынан оңтүстік- батысқа 4 км орналасқан.
593.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Буденовка ауылының оңтүстік жолында, Александровка ауылынан солтүстік-батысқа 4 км орналасқан.
594.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Александровка ауылы жолында, Ақсу ауылының оңтүстік- батысына 2 км орналасқан.
595.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақсу ауылының жолында Жаңақоныс ауылының оңтүстік-батыс шетіне орналасқан.
596.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақсу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 км, Александровка ауылына баратын жолдан 150 м жерде орналасқан.
597.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Буденовка ауылының оңтүстік жолына 800-900 м Александровка ауылының шығысына 1,5 км орналасқан.
598.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақсу ауылынан оңтүстік-батысқа 3 км, Александровка ауылының солтүстік жолына 200 м, Утва өзенінің сол жағалауында орналасқан.
599.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Александровка ауылының солтүстік жолына 200 м Ақсу ауылынан оңтүстік- батысқа 8 км орналасқан.
600.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алебастрово ауылының оңтүстік-шығысына 5 км Данилякөл ауылының жолында орналасқан.
601.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бөрлі ауылының солтүстік жолына 200 м, Данилякөл ауылының шығысына 14 км орналасқан.
602.
Ақбұлақ қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақсай қаласының оңтүстік-шығысынан 16 км, Жаңақоныс ауылының жолынан 100 м орналасқан.
603.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарашығанақ ауылының оңтүстік- батысынан 16 км, Приуральный ауылының оңтүстік-шығысынан 15 км, Бестау ауылының солтүстік- шығысынан 13 км орналасқан.
604.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тұңғыш ауылының солтүстігінен 5,5-6 км, Березовка ауылының солтүстік-батысынан 15 км, Қаракемер ауылының батысынан 24 км, Приуральный ауылының оңтүстік шығысынан 17,5-18 км орналасқан.
605.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңаталап ауылының оңтүстік-батысынан 18 км, Қарашығанақ ауылының оңтүстік- батысынан
16 км, Тұңғыш ауылының солтүстік-шығысынан 6 км орналасқан.
606.
Қоныс.
Ортағасыр дәуірі
Археология
Березка өзені жартасының тік бөлігінде, Березовка ауылынан солтүстікке 7,5 км қарай, Тұңғыш ауылынан шығысқа қарай 8,5 км.
607.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақсай-Жарсуат тас жолының 17/21 км-нің сол жағынан 280 м жерде.
608.
Жарсуат II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жарсуат ауылының оңтүстік-шығысында 1 км.
609.
Қалдығайты қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жігерлен ауылынан батысқа қарай 3 км, Қалдығайты өзенінің оң жағалауы.
Жаңақала ауданы

Расположен в 4 км на юго-запад от поселка Аксу в 60 м севернее дороги в поселок Александровка, на западном берегу реки Утва.
593.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на северо-запад от поселка Александровка южнее дороги в поселок Буденовка.
594.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-западнее поселка Аксу у дороги в поселок Александровка.
595.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на юго-западной окраине поселка Жанаконыс у дороги в поселок Аксу.
596.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположены в 1 км на юго-запад от поселка Аксу, в 150 м от дороги в поселок Александровка
597.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км восточнее поселка Александровка в 800-900 м южнее дороги в поселок Буденовку.
598.
Могильник
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на юго-запад от поселка Аксу в 200 м севернее дороги в поселок Александровка, на левом берегу реку Утва.
599.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км на юго-запад от поселка Аксу, в 200 м севернее дороги в поселок Александровка.
600.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км юго-восточнее поселка Алебастрово по дороге в поселок Даниляколь.
601.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 14 км восточнее поселка Даниляколь, в 200 м севернее дороги в поселок Бурлин.
602.
Могильник Акбулак.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 16 км юго-восточнее города Аксай в 100 м дороги в поселок Жанаконыс.
603.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 16 км юго-западнее поселок Карачаганак, в 15 км юго-восточнее поселка Приуральный, в 13 км северо-восточнее  поселка Бестау.
604.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5,5-6 км севернее поселка Тунгуш, в 15 км северо-западнее поселка Березка, в 24 км западнее поселка Каракемир, в 17,5-8 км юго-восточнее поселка Приуральный.
605.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 18 км юго-западнее поселка Жанаталап, в 16 км юго-западнее поселка Карачаганак, в 6 км северо-восточнее  поселка Тунгуш.
606.
Поселение
Эпоха
средневековья
Археология
На вертикальном срезе обрыва реки Березка, в 7,5 км севернее поселка Березовка и в 8,5 км восточнее поселка Тунгуш.
607.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 280 м слева от трассы Аксай-Жарсуат на 17/21 км.
608.
Могильник
Жарсуат II.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1 км юго-восточнее поселка Жарсуат.
609.
Могильник Калдыгайты.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3 км западнее поселка Жигерлен, правый берег реки Калдыгайты.
Жангалинский район

610.
Төребай кесенесінің қирандылары.
ХVIII ғасыр
Қала құрылысы және сәулет
Жаңақала ауданы
611.
Айдархан I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Айдархан ауылының оңтүстігіне қарай 12 км, Жаңажол ауылы жолының батысына қарай, Қара-Су өзенінің шығыс жағалауында орналасқан.
612.
Айдархан II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол ауылынан Қара-Су ауылына қарай жолда солтүстікке 7 км жерде, Қараөзен өзенінің сол жағалауында орналасқан.
613.
Бесоба қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Борық ауылынан шығысқа 5 км орналасқан.
614.
Борық I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Борық ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км, Қожан қыстауынан солтүстікке қарай
1 км жерде орналасқан.
615.
Борық II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Борық ауылынан батысқа қарай
1 км жерде, дала жолының оңтүстігінде орналасқан.
616.
Жаңа қазан I құм төбе тұрағы.
Тас ғасыры дәуірі
Археология
Сор-Айдын көлінің батыс жағалауында орналасқан. Бұл Қазақстандағы мезолиттің ең ірі тұрақтарының бірі.
617.
Жалтыр-көл II (Қожан) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Осы аттас көлден шығысқа қарай 1 км жерде және Қожан қыстағынан оңтүстік-батысқа қарай 500 м жерде орналасқан.
618.
Қараоба қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6 км жерде, Сарыөзен өзенінің сол жағалауында, Жасауы шатқалында орналасқан.
619.
Көпжасар I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала ауылынан шығысқа
5 км және аттас елді мекеннен солтүстік-батысқа 3 км орналасқан.
620.
Көпжасар II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала ауылынан шығысқа
6 км және аттас елді мекеннен солтүстік-батысқа 2 км орналасқан.
621.
Қоғалы қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қоғалы қыстағынан солтүстік-шығысқа 500 м орналасқан.
622.
Көрпебай қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көрпебай шатқалында, Жаңақала ауылынан солтүстікке 13-15 км орналасқан.
623.
Қызыл оба қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қызылоба (Красногор) ауылынан солтүстік-шығысқа 3 км жерде тұр.
624.
Маштексай I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының жолына
1 км, Жаңақала (Қисыққамыс) ауылынан оңтүстік-шығысқа
25 км орналасқан.
625.
Маштексай II  қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының батыс жолына 4 км Жаңақала (Қисыққамыс) ауылынан оңтүстік-батысқа 25 км орналасқан.
626.
Мұқыр IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарасу өзенінің сол жақ шығыс жағалауы, Жаңажол (Мұқыр) ауылынан Сауын ауылына қарай жолда солтүстікке 14 км орналасқан.

610.
Развалины
мавзолея Торебая.
XVIII век.
Градостроительства
и архитектуры
Жангалинский район
611.
Могильник Айдархан I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км южнее поселка Айдархан, западнее проселочной дороги в поселок Жанажол, на восточном берегу реки Кара-Су.
612.
Могильник Айдархан II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км от поселка Жанажол на север по дороге в поселок Кара-Су, на левом восточном берегу реки Большой Узень.
613.
Могильник Бесоба.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к востоку от поселка Борик.
614.
Могильник
Борик I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к северо-западу от поселка Борик и в 1 км к северу от зимовки Кожан.
615.
Курган Борик II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 1 км к западу от поселка Борик, южнее полевой дороги.
616.
Дюнная стоянка Новая Казанка I.
Эпоха каменного века
Археология
Находится на западном берегу озера Сор-Айдын. Это одна из самых крупных стоянок мезолита в Казахстане.
617.
Могильник Жалтыр-коль II (Кожан).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к востоку от одноименного озера и в 500 м к юго-западу от зимовки Кожан.
618.
Могильник Караоба.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в урочище Джасауы, на левом берегу реки Малый Узень, в
6 км к северо-востоку от поселка Жангала.
619.
Могильник Копжасар I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к северо-западу от одноименного населенного пункта и в 5 км к востоку от поселка Жангала.
620.
Могильник Копжасар II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к северо-западу от одноименного населенного пункта и в 6 км к востоку от поселка Жангала.
621.
Могильник Когалы.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 500 м к северо-востоку от зимовки Когалы.
622.
Могильник Курпебай.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13-15 км к северу от поселка Жангалы, в урочище Курпебай.
623.
Могильник
Кызыл оба.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 3 км к северо-востоку от поселка Кызылоба (Красногор).
624.
Могильник Мастексай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 25 км на юго-восток от поселка Жангала (Кисыккамыс), в 1 км от дороги в поселок Мастексай.
625.
Могильник Мастексай II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 25 км на юго-запад от поселка Жангала (Кисыккамыс), в 4 км западнее дороги в поселок Мастексай.
626.
Могильник Мокринское IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 14 км на север от поселка Жанажол (Мокринское) по дороге в поселке Саунке, на левом восточном берегу реки Кара-Су.

627.
Мұқыр II қорымы.
Орта ғасыр дәуірі
Археология
Қарасу ауылының грейдер жолының шығыс оң жағалауында, Жаңажол (Мұқыр) ауылынан солтүстікке 4 км орналасқан.
628.
Мұқыр V  қонысы.
XIV-XV ғасырлар
Археология
Мұқыр III қорымының солтүстік-батысында 100-150 м, Қараөзен өзенінің оң жағалауында орналасқан.
629.
Мортық қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аттары бірдей елді мекеннен солтүстік- батысқа 2 км орналасқан.
630.
Жаңа Қазан қонысы.
Қола дәуірі
Археология
Сор-Айдын көлінің шығысында, құмда орналасқан.
631.
Сор-Айдын I қонысы.
Қола дәуірі
Археология
Сор-Айдын көлі жанындағы құмда орналасқан.
632.
Соркөл I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жүргенсай ауылынан Жаңақала (Қисыққамыс) ауылына барар жолдың батысында, Соркөл көлінің батыс жағалауында орналасқан.
633.
Соркөл III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының солтүстік жолында, Соркөл көлінің оңтүстігіне 1 км, Жаңақала (Қисыққамыс) ауылының батысына 2 км орналасқан.
634.
Тасоба қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аттас елді мекеннен шығысқа
1,5 км орналасқан.
635.
Өзен қонысы
(Жаңа жол).
Орта ғасыр дәуірі
Археология
Жаңажол (Айдархан) ауылынан батысқа 10  км тұр.
636.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Пятимар ауылынан солтүстікке
27 км, Қособа ауылының оңтүстігіне 2,5 км және жолдан батысқа 500 м жерде орналасқан.
637.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көшім өзенінің оң жағалауында, Қособа ауылының шығысында, Пятимар ауылынан солтүстікке
18 км орналасқан.
638.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көшім өзенінің оң жағалауында, Бітік ауылы жолының батысында, Пятимар ауылынан солтүстікке
11 км орналасқан.
639.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көшім өзенінің оң жағалауында, Бітік ауылы жолының батысында, Пятимар ауылынан солтүстікке
13 км орналасқан.
640.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тереңқұдық ауылынан шығысқа қарай 5,5 км, Мұқыр өзеніне қарай, жолдан солтүстікке 200 м жерде орналасқан.
641.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қараөзен мен Сарыөзеннің арасында, Жаңажол ауылынан Қарасу ауылына 8  км жерде орналасқан.
642.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол (Мұқыр) ауылының оңтүстік жолына 150 м, Маштексай ауылынан батысқа
8 км жерде орналасқан.
643.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол (Мұқыр) ауылындағы жолдан оңтүстікке қарай 150 м, Маштексай ауылынан батысқа қарай 9 км жерде орналасқан.
644.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол (Мұқыр) ауылының оңтүстік жолына 600 м, Маштексай ауылынан батысқа
8 км орналасқан.

627.
Могильник Мокринский II.
Эпоха средневековья
Археология
Расположен в 4 км на север от поселка Жанажол (Мокринское), восточнее правее грейдерной дороги в поселок Карасу.
628.
Поселение Мокринское V.
XIV-XV века
Археология
Расположен на правом берегу реки Большая Узень, в 100-150 м северо-западней могильника Мокринское III.
629.
Могильник Мортык.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к северо-западу от одноименного населенного пункта.
630.
Поселение
Новая Казанка.
Эпоха бронзы
Археология
Расположено на дюнах, восточнее озера Сор-Айдын.
631.
Поселение
Сор-Айдын I.
Эпоха бронзы
Археология
Расположено на дюнах около озера Сор-Айдын.
632.
Могильник
Сорколь I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на западном берегу озера Сорколь, западнее дороги из поселка Жургенсай в Жангала (Кисыккамыс).
633.
Могильник
Сорколь III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км западнее поселка Жангала (Кисыккамыс), в 1 км южнее озера Сорколь, севернее дороги в поселок Мастексай.
634.
Могильник Тасоба.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к востоку от одноименного населенного пункта.
635.
Поселение
Узень (Жана жол).
Эпоха средневековья
Археология
Находится в 10 км к западу от поселка Жанажол (Айдархан).
636.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 27 км на север от поселка Пятимары, в 2,5 км южнее поселка Кособа и в 500 м западнее дороги.
637.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 18 км на север от поселка Пятимары, восточнее в поселок Кособа, на правом берегу реки Кушум.
638.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 11 км на север от поселка Пятимары, западнее дороги в поселок Битик, на правом берегу реки Кушум.
639.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км на север от поселка Пятимары, западнее дороги в поселок Битик, на правом берегу реки Кушум.
640.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5,5 км на восток от поселка Теренкудук, к реке Мухор, в 200 м севернее дороги.
641.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км от поселка Жанажол в поселок Карасу, между реками Малый и Большой Узень.
642.
Курган.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 8 км на запад от поселка Мастексай, в 150 м южнее дороги в поселок Жанажол (Мокринское).
643.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км на запад от поселка Мастексай, в 150 м южнее дороги в поселок Жанажол (Мокринское).
644.
Курган.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 8 км на запад от поселка Мастексай, вдали в 600 м южнее дороги в поселок Жанажол (Мокринское).

645.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының батыс жолына 1 км, Мұқыр өзенінің оң жағалауы жанына Тереңқұдық ауылынан 27 км орналасқан.
646.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының батыс жолына 1 км Мұқыр өзенінің оң жағалауы жанында, Тереңқұдық ауылынан 28 км орналасқан.
647.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының шығыс жолында, Мұқыр өзенінің оң жағалауы жанында, Тереңқұдық ауылынан 28 км орналасқан.
648.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының шығыс жолына 600, Мұқыр өзенінің оң жағалауы жанындағы Тереңқұдық ауылынан 34 км орналасқан.
649.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының батыс жолына 300, Мұқыр өзенінің оң жағалауы жанындағы Тереңқұдық ауылынан 34,5 км орналасқан.
650.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала (Қисыққамыс) ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9 км жерде, Соркөл көлінің солтүстік жағалауында, 100 м жолдың батыс жағында орналасқан.
651.
Қорған .
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала (Қисыққамыс) ауылының солтүстік жолында, Жаңаталап ауылынан батысқа
8 км орналасқан.
652.
Қорған .
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Интернационал ауылынан шығысқа 6 км, Жаңақазан ауылының жолынан солтүстікке 300 м жерде орналасқан.
653.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жуантөбе ауылынан солтүстікке 14 км батыс жолдан 300 м Кенжебай ауылының оңтүстігіне
3 км орналасқан.
654.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кенжебай ауылының оңтүстігіне
1 км, шығыс жолдан оңға 1,5 км.
655.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұқыр ауылы жолының арасымен, Жуантөбе ауылының батысына 1 км орналасқан.
656.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Құм шетінен алыста, Жуантөбе ауылының оңтүстігіне орналасқан.
657.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала (Қисыққамыс) жолының батысында 36 км Чапаев ауылынан 105 км орналасқан.
658.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала (Қисыққамыс) ауылының солтүстік-батысына
2,5 км орналасқан.
659.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұқыр ауылы жолында Үлкен Өзен көлінің сол жағалауында Кіші Айдархан ауылынан оңтүстікке 10 км орналасқан.
660.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала ауылының оңтүстігіне орналасқан.
661.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қараөзен мен Сарыөзен аралығында, Сарыөзен өзенінің өзенінің шығыс жағалауында, Жаңақала ауылынан Маштексай және Қара-Су жолдарына дейінгі аралықта орналасқан.

645.
Курган.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 27 км от поселка Теренкудук вдоль правого берега реки Мухор, в 1 км западнее дороги в поселок Мастексай.
646.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 28 км от поселка Теренкудук, вдоль правого берега реки Мухор, в 1 км западнее дороги в поселок Мастексай.
647.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 28 км от поселка Теренкудук, вдоль правого берега реки Мухор, восточнее дороги в поселок Мастексай.
648.
Курган.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 34 км от поселка Теренкудук вдоль правого берега реки Мухор, в 600 м восточнее дороги в поселок Мастексай.
649.
Курган.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 34,5 км от поселка Теренкудук, вдоль правого берега реки Мухор, в 300 м западнее дороги в поселок Мастексай.
650.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км от поселка Жангала (Кисыккамыс), на северном берегу озера Сорколь, западнее дороги 100 м.
651.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км на запад от поселка Жанаталап, севернее дороги в поселок Жангала (Кисыккамыс).
652.
Курган.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 6 км на восток от поселка Интернационал, в 300 м севернее дороги в поселок Жанаказан.
653.
Курган.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 14 км на север от поселка Жуантобе, западнее дороги в 300 м, в 3 км южнее поселка Кенжебай.
654.
Курган.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 1 км южнее поселка Кенжебай, справа в 1,5 км восточнее дороги.
655.
Курган.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 1 км западнее поселка Жуантобе, вдоль дороги из поселка Мухор.
656.
Курган.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен южнее поселка Жуантобе, вдали у окраины песков.
657.
Курган.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 105 км от поселка Чапаево, в 36 км западнее дороги в Жангала (Кисыккамыс).
658.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2,5 км северо-западнее поселка Жангала (Кисыккамыс).
659.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на юг поселка Малый Айдархан, на левом берегу старицы реки Большой Узень, по дороге в поселок Мухор.
660.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположено южнее поселка Жангала.
661.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в междуречье Большого и Малого Узеней, на восточном берегу реки Малый Узень, у развилки дороги из поселка Жангалы в Мастексай и Кара-Су.

662.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сары-Айдын көлінің жағалауынан солтүстік-батысқа 2,5 км орналасқан.
663.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңаталап ауылынан батысқа қарай 4 км, Жаңақала (Қисыққамыс) ауылынан оңтүстікке қарай 1 км жерде, Бір-Қазан-Көл көлінің жағасында орналасқан.
664.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көк-Көл көлінің солтүстік жағалауында, жолдың сол жағында, Кенжебай және Жаңаталап ауылдары жолында, Жуантөбе ауылынан солтүстікке
2 км орналасқан.
665.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан оңға 100 м, Жаңажол ауылы жолында, Маштексай ауылынан батысқа 6 км орналасқан.
666.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарасу өзенінің оң жағалауында, батыс жолда,Жаңажол (Мұқыр) ауылының солтүстік шетінде орналасқан.
667.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылы жолының оңтүстік- шығысында Мұқыр өзенінің оң жағалауына
1 км,Тереңқұдық ауылынан 21 км орналасқан.
668.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының батыс жолында оңтүстік- шығысқа 1 км, Мұқыр өзенінің оң жағалауы жанына Тереңқұдық ауылынан
25 км орналасқан.
669.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала ауылынан шығысқа қарай 6 км, Жаңа Қазан ауылының жолында, жолдың сол жағында 300 м жерде орналасқан.
670.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көшім өзенінің оң жағалауында, Бітік ауылы жолында Қособа ауылынан солтүстікке 2 км орналасқан.
671.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қособа ауылынан солтүстікке 4 км Көшім өзенінің оң жағалауында Бітік ауылы жолында, жолдан оңға 200 м орналасқан.
672.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан алысырақ оң жақта, Жуантөбе жолының шығысында, бұрынғы Калинин колхозынан шығысқа 6 км, Мухор ауылынан оңтүстік-шығысқа 21 км орналасқан.
673.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдың оң жағында, Жуантөбе жолында бұрынғы Калинин колхозынан шығысқа 11 км, Мухор ауылынан оңтүстік-шығысқа 26 км орналасқан.
674.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдың оң және сол жағында Жуантөбе жолында бұрынғы Калинин колхозынан шығысқа
14 км, Мухор ауылынан оңтүстік-шығысқа 27 км орналасқан.
675.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан солға 200 м, Жаңақазан ауылы жолында Жаңақала ауылынан шығысқа 2 км орналасқан.
676.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала ауылынан шығысқа
5 км, Жаңақазан ауылы жолында, жолдан солға 300 м орналасқан.

662.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 2,5 км к северо-западу от берега озера Сары-Айдын.
663.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 4 км на запад от поселка Жанаталап, в 1 км южнее дороги в поселок Жангала (Кисыккамыс), на берегу озера Бир-Казан-Куль.
664.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 2 км на север от поселка Жуантобе, по дороге в поселок Кенжебай и в поселок Жанаталап, слева у дороги, на северном берегу озера Кок-Коль.
665.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на запад от поселка Мастексай, по дороге в поселок Жанажол, справа от дороги в 100 м.
666.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен у северной окраины поселка Жанажол (Мокринский), западнее дороги, на правом берегу реки Карасу.
667.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 21 км от поселка Теренкудук в 1 км от правого берега реки Мухор, на юго-восток по дороге в поселок Мастексай.
668.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 25 км от поселка Теренкудук вдоль правого берега реки Мухор, на юго-восток в 1 км западнее дороги в поселок Мастексай.
669.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на восток от поселка Жангалы по дороге в поселок Жанаказан, слева от дороги в 300 м.
670.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 2 км на север от поселка Кособа по дороге в поселок Битик, на правом берегу реки Кушум.
671.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 4 км на север от поселка Кособа по дороге в поселок Битик, на правом берегу реки Кушум, справа от дороги в 200 м.
672.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 21 км на юго-восток от поселка Мухор, в 6 км на восток от бывшего колхоза Калинина, на восток по дороге в Жуантобе, слева от дороги вдали.
673.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 26 км на юго-восток от поселка Мухор, в 11 км на восток от бывшего колхоза Калинина по дороге в Жуантобе. Слева от дороги.
674.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 27 км на юго-восток от поселка Мухор, в 14 км от бывшего колхоза Калинина, на восток по дороге в Жуантобе справа и слева у дороги.
675.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на восток от Жангалы по дороге в поселок Жанаказан, слева от дороги в 200 м.
676.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на восток от поселка Жангалы по дороге в поселок Жанаказан, слева от дороги в 300 м.

677.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Біреуінде геодезиялық белгі орнатылған, Жаңақала ауылынан шығысқа қарай 6 км жерде, Жаңақазан ауылы жолындағы жолдың оң жағында орналасқан.
678.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол ауылының солтүстік жолына 100 м, Маштексай ауылынан батысқа 6 км орналасқан.
679.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол ауылының солтүстік жолына 600 м Маштексай ауылынан батысқа 4,5 км орналасқан.
680.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылынан батысқа
6 км, Жаңажол (Мокринский) ауылы жолында орналасқан.
681.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдың оң және сол жағында, Жаңажол ауылы жолында Маштексай ауылынан батысқа
3 км орналасқан.
682.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кіші Айдархан жолының сол және оң жағынан, Қарасу өзенінің сол, шығыс жағалауына орналасқан
683.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала (Қисыққамыс) ауылынан оңтүстік-шығысықа
23 км, Маштексай ауылының жолына 1,5 км орналасқан.
684.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала (Қисыққамыс) ауылының солтүстік және оңтүстік жолында, Жаңаталап ауылынан батысқа 6 км орналасқан.
685.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан алысырақ сол жақта, Кенжебай және Жаңаталап ауылдарына қарай жолда, Жуантөбе ауылынан солтүстікке
3 км орналасқан.
686.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының оңтүстік-шығыс жолына 150 м Жаңақала (Қисыққамыс) ауылынан 19 км орналасқан.
687.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақазан ауылы жолында, жолдың оң жағында, Жаңақала ауылынан шығысқа 13 км орналасқан.
688.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан алысырақ оң жақта 3 км, Жаңақазан ауылы жолында, Жаңақала ауылынан шығысқа
17 км орналасқан.
689.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала (Қисыққамыс) ауылынан Маштексай ауылына грейдер жолының оңтүстігіне
13 км орналасқан.
690.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарасу ауылынан 5 км, Жаңажол (Мұқыр) ауылындағы жолдың шығысында, Қараөзен өзенінің ескі арнасының шығыс жағалауында орналасқан.
691.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұқыр ауылынан 19 км, Жуантөбе жолында, бұрынғы Калинин колхозынан шығысқа
4 км, жолдың оң және сол жағында орналасқан.
692.
Жалтыр–көл I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас көлден солтүстік-шығысқа 4 км орналасқан.
693.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қособа ауылынан солтүстікке

677.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
На одном установлен геодезический знак, расположен в 6 км от поселка Жангалы на восток по дороге в поселок Жанаказан, справа у дороги.
678.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на запад от поселка Мастексай, в 100 м севернее дороги в поселок Жанажол.
679.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 4,5 км на запад от поселка Мастексай, в 600 м севернее дороги в поселок Жанажол.
680.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 6 км на запад от поселка Маштексай, по дороге в поселок Жанажол (Мокринский).
681.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 3 км на запад от поселка Мастексай по дороге в поселок Жанажол, справа и слева у дороги.
682.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на левом, восточном берегу реки Карасу в 3 км, справа и слева от дороги в Малый Айдархан.
683.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 23 км на юго-восток от поселка Жангала (Кисыккамыс), в 1,5 км дороги в поселок Мастексай.
684.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 6 км на запад от поселка Жанаталап, севернее и южнее дороги в поселок Жангала (Кисыккамыс).
685.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на север от поселка Жуантобе по дороге в поселок Кенжебай и в поселок Жанаталап, слева от дороги, вдали.
686.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 19 км от поселка Жангала (Кисыккамыс), в 150 м юго-восточнее дороги в поселок Мастексай.
687.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км на восток от Жангалы по дороге в поселок Новая Казанка, справа у дороги.
688.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 17 км на восток от Жангалы по дороге в поселок Новая Казанка, справа вдали от дороги в
3 км.
689.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на 13 км южнее грейдерной дороги из поселка Жангала (Кисыккамыс) в поселок Мастексай.
690.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км от поселка Карасу, восточнее дороги в поселок Жанажол (Мокринский), на восточном берегу старицы реки Большой Узень.
691.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 19 км от поселка Мухор в 4 км на восток от бывшего колхоза Калинин по дороге в Жуантобе, слева и справа у дороги.
692.
Могильник
Жалтыр-коль I.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 4 км к северо-востоку от одноименного озера.
693.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология

4 км, Көшім өзенінің оң жағалауында, Бітік ауылы жолының шығысында 200 м орналасқан.
694.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қособа ауылы жолының шығысында 300 м, Көшім өзенінің оң жағалауында, Пятимар ауылынан солтүстікке 24 км орналасқан.
695.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қособа ауылы жолының шығысында 100 м Көшім өзенінің оң жағалауында, Пятимар ауылынан солтүстікке 25 км орналасқан.
696.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қособа ауылы жолының шығысында 500 м, Көшім өзенінің оң жағалауында, Пятимар ауылынан солтүстікке 19 км орналасқан.
697.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қособа ауылы жолының батысында 300 м, Көшім өзенінің оң жағалауында, Пятимар ауылынан солтүстікке 19,5 км жерде орналасқан.
698.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бітік ауылы жолының шығысында, Көшім өзенінің оң жағалауында, Пятимар ауылынан солтүстікке 14 км жерде орналасқан.
699.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Пятимар ауылынан солтүстікке
17 км, Қособа ауылы жолының батысында 800 м, Көшім өзенінің оң жағалауынан жерде орналасқан.
700.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарасу өзенінің сол жағалауынан 3 км шығысқа қарай, Айдархан ауылы жолының батысында, Жаңажол ауылынан солтүстікке қарай 11 км жерде орналасқан.
701.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тереңқұдық ауылынан шығысқа
5 км жерде Мұқыр өзеніне қарай, жолдың солтүстігінде орналасқан.
702.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тереңқұдық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 17 км жерде, Мастексай ауылын барар жолда Мұқыр өзенінің оң жағалауын бойлай орналасқан.
703.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңажол (Мұқыр) ауылынан солтүстікке қарай 2 км жерде, Қарасу өзенінің оң жағалауында орналасқан.
704.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылынан батысқа
9 км, Жаңажол (Мұқыр) ауылының оңтүстік жолына 200 м орналасқан.
705.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының батыс жолында оңтүстік- шығысқа 500 м Мұқыр өзенінің оң жағалауы жанына Тереңқұдық ауылынан
27 км орналасқан.
706.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының шығыс жолына 500 м Мұқыр өзенінің оң жағалауы жанында Тереңқұдық ауылынан 28 км орналасқан.
707.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының шығыс жолына 600 м, Мұқыр өзенінің оң жағалауы жанында Тереңқұдық ауылынан 30 км орналасқан.
708.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология

Расположен в 4 км на север от поселка Кособа на правом берегу реки Кушум, в 200 м восточнее дороги в поселок Битик.
694.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 24 км на север от поселка Пятимары, на правом берегу реки Кушум, 300 м восточнее дороги в поселок Кособа.
695.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 25 км на север от поселка Пятимары на правом берегу реки Кушум, в 100 м восточнее дороги в поселок Кособа.
696.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 19 км на север от поселка Пятимар в 500 м восточнее дороги в поселок Кособа, на правом берегу реки Кушум.
697.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 19,5 км на север от поселка Пятимары в 300 м западнее дороги в поселок Кособа, на правом берегу реки Кушум.
698.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 14 км на север от поселка Пятимары, восточнее дороги в поселок Битик, на правом берегу реки Кушум.
699.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 17 км на север от поселка Пятимары в 800 м западнее дороги в поселок Кособа, на правом берегу реки Кушум.
700.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км восточнее левого берега реки Карасу, западнее дороги в поселок Малый Айдархан, в 11 км на север от поселка Жанажол.
701.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 5 км от поселка Теренкудук на восток, к реке Мухор, севернее дороги.
702.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 17 км от поселка Теренкудук на юго-восток вдоль правого берега реки Мухор по дороге в поселок Мастексай, справа и слева.
703.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 2 км севернее поселка Жанажол (Мокринский) на правом берегу реки Карасу.
704.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 9 км на запад от поселка Мастексай в 200 м южнее дороги в поселок Жанажол (Мокринский).
705.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 27 км от поселка Теренкудук вдоль правого берега реки Мухор на юго-восток в 500 м западнее дороги в поселок Мастексай.
706.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 28 км от поселка Теренкудук вдоль правого берега реки Мухор, в 500 м восточнее дороги в поселок Мастексай.
707.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 30 км от поселка Теренкудук вдоль правого берега реки Мухор, в 600 м восточнее дороги в поселок Мастексай.
708.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология

Маштексай ауылының батыс жолына 800 м, Мұқыр өзенінің оң жағалауы жанында, Тереңқұдық ауылынан 31 км орналасқан.
709.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының батыс жолына 300 м, Мұқыр өзенінің оң жағалауы жанында, Тереңқұдық ауылынан 32 км орналасқан.
710.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының шығыс жағалауына 1 км, Мұқыр өзенінің оң жағалауы жанында Тереңқұдық ауылынан 33 км орналасқан.
711.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылының батыс жолына 300 м, Мұқыр өзенінің оң жағалауы жанындағы Тереңқұдық ауылынан 33 км орналасқан.
712.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала (Қисыққамыс) ауылының солтүстік және оңтүстік жолында, Жаңаталап ауылынан батысқа 7 км орналасқан.
713.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала (Қисыққамыс) ауылының оңтүстік жолында, Жаңаталап ауылынан батысқа
3 км орналасқан.
714.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақаланың оңтүстік-батыс шетіне орналасқан.
715.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақаланың солтүстік-шығыс шетіне орналасқан
716.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақазан ауылының солтүстік жолына 200 м, Интернационал ауылынан шығысқа 2 км орналасқан
717.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақазан ауылының солтүстік жолына 300 м, Интернационал ауылынан шығысқа 5 км орналасқан.
718.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақазан ауылының солтүстік жолында, Интернационал ауылынан шығысқа 6 км орналасқан.
719.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақазан ауылының оңтүстік жолында, Интернационал ауылынан шығысқа 13 км орналасқан.
720.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақазан ауылының оңтүстік жолына 3 км, Интернационал ауылынан шығысқа 17 км орналасқан.
721.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала ауылында , Камыш-Сармат көліне жақын орналасқан.
722.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала ауылынан батысқа
10 км, Ащықұлақ көлінде, Сарыөзен өзенінің оң жағалауында орналасқан.
723.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қособа обалар қорғанының оңтүстігіне 80-100 м орналасқан.
724.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұқыр ауылының солтүстік және оңтүстік жолында, Маштексай ауылынан батысқа 3 км орналасқан.
725.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қараөзен өзенінің сол жағалауында Маштексай ауылынан оңтүстік-батысқа 1,5 км орналасқан.

Расположен в 31 км от поселка Теренкудук вдоль правого берега реки Мухор, в 800 м западнее дороги в поселок Мастексай.
709.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 32 км от поселка Теренкудук вдоль правого берега реки Мухор, в 300 м западнее дороги в поселок Мастексай.
710.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 33 км от поселка Теренкудук вдоль правого берега реки Мухор, в 1 км восточнее дороги в поселок Мастексай.
711.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 33 км от поселка Теренкудук вдоль правого берега реки Мухор, в 300 м западнее дороги в поселок Мастексай.
712.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км от поселка Жанаталап на запад, севернее и южнее дороги в поселок Жангала (Кисыккамыс).
713.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км от поселка Жанаталап на запад, южнее дороги в поселок Жангала (Кисыккамыс).
714.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на юго-западной окраине Жангалы.
715.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на северо-восточной окраине Жангалы.
716.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 2 км на восток от поселка Интернационал на восток, в 200 м севернее дороги в поселок Жанаказан.
717.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 5 км на восток от поселка Интернационал на восток, в 300 м севернее дороги в поселок Жанаказан.
718.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на восток от поселка Интернационал на восток, севернее дороги в поселок Жанаказан.
719.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 13 км на восток поселка Интернационал, южнее дороги в поселок Жанаказан.
720.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположены в 17 км на восток от поселка Интернационал, 3 км южнее дороги в поселок Жанаказан.
721.
Могильник.
Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположено у поселка Жангала, близ Камыш-Самарских озер.
722.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на запад от поселка Жангала, на правом берегу реки Малый Узень, у озера Ащыкулак.
723.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен южнее курганного могильника Кособа в 80-100 м.
724.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на запад от поселка Мастексай, севернее и южнее дороги в поселок Мухор.
725.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен юго-западнее в 1,5 км от поселка Мастексай на левом берегу реки Большой Узень.

726.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Маштексай ауылынан оңтүстік-шығысқа 6 км Үстірт шетінде Мұқыр ауылының шығыс жолына 2 км орналасқан.
727.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұқыр ауылынан оңтүстік-шығысқа 13 км орналасқан.
728.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұқыр ауылынан 13 км орналасқан.
729.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұқыр ауылынан 14 км орналасқан.
730.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұқыр ауылынан шығысқа 15 км орналасқан.
731.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұқыр ауылының шығысына
16 км орналасқан.
732.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кенжебай ауылының жолындағы Жуантөбе ауылынан солтүстікке
2 км, батыс жолдағы, Көккөл көлінің солтүстік жағалауына орналасқан.
733.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кенжебай ауылының батысынан алыста, Жуантөбе ауылынан солтүстікке 3 км орналасқан.
734.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жуантөбе ауылының шығыс және батыс жолында, Калинин ауылынан шығысқа 14 км орналасқан.
735.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала жолының батысына
2,5 км Чапаев ауылынан 91,5 км орналасқан.
736.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев ауылынан 121 км Жаңақала жолының батысына 2 км орналасқан.
737.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылы жолының батысына, Қарасу ауылынан солтүстікке 5,5 км орналасқан.
738.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылынан оңтүстікке
3,6 км, Қарасу ауылының шығыс жолына 200 м орналасқан.
739.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңаталап ауылынан аудан орталығы Жаңақала ауылына жетпей, Бір-Қазан-Көл көлінің шығыс жағалауына орналасқан.
740.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала ауылынан Маштексай ауылы грейдер жолының жанында 11-14 км қашықтықта орналасқан.
741.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сарыөзен өзенінің Сары-айдын көлінің құйылысында Жаңақала ауылынан солтүстікке 5 км орналасқан.
742.
Қоныс.
Неолит дәуірі
Археология
Фокеев ауылынан Пшикулак өзені жолына, Киізтөбе шатқалында орналасқан.
743.
Қоныс және құрбандық орны.
Қола дәуірі
Археология
Сарыайдын көлінің жағасында, Кіші Өзен өзеніндегі ескі көпірдің жанында орналасқан.
744.
Қоныс.
Қола дәуірі
Археология
Ащы-Құлақ көліндегі Шарабас тоғайына орналасқан.
745.
Тұрақ.
Неолит дәуірі
Археология
Сары-Айдын көлінің оңтүстік-батыс жағалауында, Жаңақала ауылынан солтүстік-шығысқа
2,5 км орналасқан.

726.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на юго-восток от поселка Мастексай в 2 км восточнее дороги в поселок Мухор на краю плато.
727.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км на юго-восток от поселка Мухор.
728.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км от поселка Мухор.
729.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 14 км от поселка Мухор.
730.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 15 км на восток от поселка Мухор.
731.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км на восток от поселка Мухор.
732.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км от поселка Жуантобе на север, по дороге в поселок Кенжебай, западнее дороги, на северном берегу озера Кок-Коль.
733.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км от поселка Жуантобе на север, вдали западнее дороги в поселок Кенжебай.
734.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 14 км на восток от поселка Калинин, восточнее и западнее дороги в поселок Жуантобе.
735.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 91,5 км от поселка Чапаево в 2,5 км западнее дороги в Жангалу.
736.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 121 км от поселка Чапаево в 2 км западнее дороги в Жангалу.
737.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5,5 км на север от поселка Карасу, западнее дороги в поселок Ащысай.
738.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3,6 км на юг от поселка Ащысай, в 200 м восточнее дороги в поселок Карасу.
739.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на восточном берегу озера Бир-Казан-Коль, не доезжая районного центра поселка Жангала из поселка Жанаталап.
740.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на протяжении 11-14 км вдоль грейдерной дороги из поселка Жангала в поселок Мастексай, слева от дороги.
741.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к северу от поселка Жангала при впадении реки Малый Узень в озеро Сарыайдын.
742.
Поселение.
Эпоха неолита.
Археология
Расположено по дороге из поселка Фокеево к озеру Пшикулак, в урочище Киистобе.
743.
Поселение и жертвенное место.
Эпоха бронзы
Археология
Расположены на берегу озера Сарыайдын, близ старого моста через реку Малый Узень.
744.
Поселение.
Эпоха бронзы
Археология
Расположено в урочище Шарабас у озера Ащи-Кулак.
745.
Стоянка.
Эпоха неолита.
Археология
Расположен в 2,5 км к северо-востоку от поселка Жангала, на юго-западном берегу озера Сарыайдын.

746.
Тұрақ.
Неолит дәуірі
Археология
Раим көлінің шығысында, Жаңақала ауылынан оңтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.
747.
Тұрақ.
Неолит дәуірі
Археология
Раим көлінде Жаңақала ауылынан батысқа 3 км орналасқан.
748.
Райым I қорымы.
Біздің дәуіріміздің ХIII-ХIV  ғасырлары
Археология
Жаңақала ауылының солтүстік-батысынан 1,5 км, Райым өзенінің солтүстік- батыс жағалауында.
749.
Сары-Айдын қалашығы.
Біздің дәуіріміздің ХIII-ХIV  ғасырлары
Археология
Жаңақала кентінен солтүстік-шығысқа қарай 3 км жерде, Сары-Айдын көлінің солтүстік-батыс жағалауында Малы Өзен өзенінің құйылысында орналасқан.
750.
Жаңа-Қазан қорымы.
Біздің дәуіріміздің ХIII-ХIV  ғасырлары
Археология
Жаңақала ауылының оңтүстік-батысынан 6 км.
751.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала ауылының оңтүстік-батысынан 10 км, Ащықұдық жазғы орнының оңтүстік-шығысынан 1,5 км.
752.
Ащықұдық қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңақала ауылының батысынан 10,5 км, Ащықұдық жазғы орнының оңтүстік-шығысынан
1 км.
753.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Сайхин трассасының жанында 209/194 км орналасқан.
Жәнібек ауданы
754.
Азамат қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас қыстақтан оңтүстік-шығысқа 300 м орналасқан
755.
Жігер қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас қыстақтан оңтүстік-шығысқа 30 м орналасқан.
756.
Свердлов қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жақсыбай (Свердлов) ауылынан батысқа 3,5 км және дала қосынан оңтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.
757.
Степной I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талов-Жәнібек грейдерінен батысқа 400 м жоғарырақта орналасқан.
758.
Степной II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талов-Жәнібек грейдерінен батысқа 300 м жыртынды жерге орналасқан.
759.
Тау қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тау ауылынан солтүстік-батысқа 5 км орналасқан.
760.
Тегісшіл I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тегісшіл ауылынан батысқа 2 км тұр.
761.
Тегісшіл II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тегісшіл ауылынан солтүстік-батысқа 10  км орналасқан.
762.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Большевик ауылының оңтүстік-батысына 2 км орналасқан
763.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Коминтерн ауылының шығыс жолына 500 м, Ақоба ауылының солтүстік-батысына 28 км орналасқан.
764.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұратсай ауылының оңтүстік-батысына 5 км, Қодар тоғайының оңтүстік жолына 200 м орналасқан.
765.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Өнеге ауылынан 5 км, Мұратсай ауылының оңтүстік жолында орналасқан.
766.
Қорған
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұратсай ауылынан оңтүстікке

746.
Стоянка.
Эпоха неолита
Археология
Расположен в 2 км к юго-востоку от поселка Жангала, восточнее озера Раим.
747.
Стоянка.
Эпоха неолита
Археология
Расположен в 3 км к западу от поселка Жангала у озера Раим.
748.
Могильник
Райм I.
ХIII-ХIV века нашей эры.
Археология
Расположен в 1,5 км северо-западнее поселка Жангала, на северо-западном берегу озера Раим.
749.
Городище
Сары-Айдын.
ХIII-ХIV века нашей эры.
Археология
Расположен в 3 км северо-восточнее поселка Жангала, северо-западный берег озера Сары-Айдын на месте впадения реки Малый Узень.
750.
Могильник
Новая- Казанка.
ХIII-ХIV века нашей эры.
Археология
Расположен в 6 км юго-западнее поселка Жангала
751.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км юго-западнее поселка Жангала, в 1,5 км юго-восточнее летовки Ащикудук.
752.
Могильник Ащикудук.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10,5 км западнее поселка Жангала, в 1 км юго-восточнее летовки Ащикудук.
753.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен возле трассы Чапаев-Сайхин на 209/194 км.
Жанибекский район
754.
Курган Азамат.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен 300 м к юго-востоку от одноименной зимовки.
755.
Курган Жигер.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен 30 м к юго-востоку от одноименной зимовки.
756.
Могильник Свердлов.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен 3,5 км к западу от поселка Жаксыбай (Свердлово) и
2 км к юго-востоку от полевого стана.
757.
Курган Степной І.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на возвышенности
400 м к западу от грейдера Таловка-Жанибек.
758.
Курган
Степной ІІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на пашне в 300 м к западу от грейдера Таловка-Жанибек.
759.
Могильник Тау.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км северо-западнее поселка Тау.
760.
Могильник Тегисшил І.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 2 км к западу от поселка Тегисшил.
761.
Курган
Тегисшил ІІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен 10 км к севера-западу от поселка Тегисшил.
762.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-западнее поселка Большевик.
763.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 28 км северо-западнее поселка Акоба, в 500 м восточнее дороги поселка Коминтерн.
764.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км юго-западнее поселка Муратсай, в 200 м южнее дороги в урочище Кодар.
765.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км от поселка Онеге, южнее дороги в поселок Муратсай.
766.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология

19 км, Орда ауылының шығыс жолына 100 м орналасқан.
767.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұратсай ауылының оңтүстігіне 20 км, Орда ауылының батыс жолына 600 м орналасқан.
768.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жасқайрат ауылының солтүстігіне 8 км, Ақоба ауылының шығыс жолына 2 км орналасқан.
769.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жасқайрат ауылының солтүстік-батысына 11 км, Ақоба ауылының шығыс жолына 2 км орналасқан.
770.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жыртынды жерде, жолдан солға 200 м, Покатиловка ауылының жолында, Богдановка ауылының солтүстік-батысына 6 км орналасқан.
771.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Богдановка ауылының солтүстік-батысына 10 км, Покатиловка ауылының жолында, жолдан оңға 1,5 км орналасқан.
772.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кайсацк ауылының солтүстігіне
1 км орналасқан.
773.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жігертау ауылының батысына
62 км орналасқан.
774.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Коминтерн ауылының оңтүстігіне 13 км, Жәнібек ауылының шығыс жолына 300 м, ескі қазақ зиратында орналасқан.
775.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Болат ауылының оңтүстік-батысына 2 км орналасқан.
776.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақоба ауылының солтүстік-батысында, Қайрат ауылының оңтүстік жолына 20 км орналасқан.
777.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Өнеге ауылы жолына 1 км, Жаңаөрнек ауылының оңтүстігінде орналасқан.
778.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Өнеге жолының солтүстік-шығысына 500 м, Жаңаөрнек ауылының оңтүстік-шығысына
15  км орналасқан.
779.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Өнеге ауылының солтүстік-батысына 5  км орналасқан.
780.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұратсай ауылының солтүстік жолына 100 м, Өнеге ауылының оңтүстігіне 16 км орналасқан.
781.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Өнеге ауылының солтүстік шетіне орналасқан.
782.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұратсай ауылының оңтүстігінде, Қодар тоғайшығының солтүстік батысында орналасқан.
783.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орда ауылының батыс жолында, Қодар тоғайшығының оңтүстігіне 1 км, Мұратсай ауылының оңтүстігіне 8 км орналасқан.
784.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қодар тоғайшығының оңтүстігіне 21 км, Орда ауылының батыс жолына 100 м орналасқан.
785.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жасқайрат ауылының солтүстік жолында, Күйгенкөл ауылының батысына 20 км орналасқан.
Бәйтерек ауданы

Расположен в 19 км южнее поселка Муратсай, в 100 м восточнее дороги в поселок Урда.
767.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 20 км южнее поселка Муратсай, в 600 м западнее дороги в поселок Урда.
768.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км севернее поселок Жаскайрат, в 2 км восточнее дороги в поселок Акоба.
769.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 11 км северо-западнее поселка Жаскайрат, в 2 км восточнее дороги в поселок Акоба.
770.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км северо-западнее поселка Богдановка, по дороге в поселок Покатиловка, в 200 м слева от дороги, на пашне.
771.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км северо-западнее поселка Богдановка, по дороге в поселок Покатиловка, в 1,5 км справа от дороги.
772.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км севернее поселка Кайсацк.
773.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 62 км западнее поселка Жигертау.
774.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км южнее поселка Коминтерн, восточнее дороги в поселок Жаныбек в 300 м, на старом казахском кладбище.
775.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-западнее поселка Булат.
776.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен северо-западнее поселка Акоба, в 20 км южнее дороги в поселок Кайрат.
777.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен южнее поселка Жанаурнек, в 1 км по дороге в поселок Онеге.
778.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 15 км юго-восточнее поселка Жанаурнек, в 500 м северо-восточнее дороги в поселок Онеге.
779.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км северо-западнее поселка Онеге.
780.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км южнее поселка Онеге, в 100 м севернее дороги в поселок Муратсай.
781.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на северной окраине поселка Онеге.
782.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен северо-западнее урочища Кодар, южнее поселка Муратсай.
783.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км южнее поселка Муратсай, в 1 км южнее урочища Кодар, западнее дороги в поселок Урда.
784.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 21 км южнее урочища Кодар, в 100 м западнее дороги в поселок Урда.
785.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 20 км западнее поселка Куйгенколь, севернее дороги в поселок Жаскайрат.
Район Байтерек

786.
Қасиетті Александр Невский шіркеуі.
ХІХ ғасыр
Қала құрылысы және сәулет
Үлкен Шаған ауылы
Бәйтерек ауданы
787.
Әйелдер монастыры. 2001 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Мичурин (Плодоовощной) ауылы
Бәйтерек ауданы
788.
Володарское I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Володар ауылынан солтүстік-батысқа 2 км орналасқан.
GPS: N 50 20 187 / E 051 38 159
789.
Володарка I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орман алқабынан әрі, Орал-Дариян автожолының оңтүстігінде, Володар ауылынан солтүстігіне 3 км Жайық өзенінің оң жағалауына орналасқан.
790.
Горбуново қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Погодаево ауылының батыс және шығыс жолында, Горбунов ауылының солтүстік-батысына
3  км орналасқан.
791.
Горбуново I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Горбунов ауылынан солтүстікке 4,5 км орналасқан.
GPS: N 51 28 25,0 / E 051 14 40,0
792.
Горбуново II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Горбунов ауылынан солтүстік-батысқа 5 км орналасқан.
GPS: N 51 31 32,5 / E 051 09 25,0
793.
Горбуново III қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Горбунов ауылынан солтүстік-батысқа 10  км орналасқан.
GPS: N 51 31 32,5 / E 051 09 25,0
794.
Володарка II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қазіргі зиратта, 2-ші жайылма террасында, Володар ауылының батысына 1 км орналасқан.
795.
Володарка III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Токтың солтүстігінде, орман алқабының арасымен,
1-қорымның
батысына 1 км орналасқан.
796.
Володарка IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
3-қорымның батысына 1 км орналасқан.
797.
Володарское II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Володар ауылынан солтүстік-батысқа 4 км орналасқан.
GPS: N 51 20 58,0 / E 051 38 46,1
798.
Кожевниково I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кожевников ауылынан солтүстік-шығысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 51 29 16,6 / E 051 04 26,3
799.
Кожевниково II қорымы.
Ертедегi темір дәуірі
Археология
Кожевников ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,5  км орналасқан.
GPS: N 51 27 56,9 / E 051 02 05,1
800.
Кожевниково III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кожевниково ауылынан оңтүстік-батысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 51 26 40,4 / E 051 01 48,0
801.
Кожевниково IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кожевниково ауылынан оңтүстік-шығысқа 5 км және Шалғай (Первосоветское) ауылынан солтүстік-батысқа 15  км. орналасқан.
GPS: N 51 26 20,4 / E 050 56 58,0
802.
Кожевниково V қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кожевниково ауылынан оңтүстік-шығысқа 10 км орналасқан.

786.
Церковь Святого
Александра Невского.
XIX век
Градостроительства
и архитектуры
Поселок Большой Чаган
район Байтерек
787.
Женский монастырь.
2001 год.
Градостроительства
и архитектуры
Поселок Мичурино (Плодоовощной)
район Байтерек
788.
Курган
Володарское I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к северо-западу от поселка Володарское.
GPS: N 50 20 187 / E 051 38 159
789.
Могильник Володарка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на правом берегу реки Урал в 3 км на север от поселка Володарское, южнее автотрассы Уральск-Дарьинск, за лесополосой.
790.
Могильник Горбуново.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км северо-западнее поселка Горбуново, западнее и восточнее дороги в поселок Погодаево.
791.
Могильник Горбуново I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4,5 км к северу от поселка Горбуново.
GPS: N 51 28 25,0 / E 051 14 40,0
792.
Могильник Горбуново II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к северо-западу от поселка Горбуново.
GPS: N 51 31 32,5 / E 051 09 25,0
793.
Курган
Горбуново III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км к северо-западу от поселка Горбуново.
GPS: N 51 31 32,5 / E 051 09 25,0
794.
Могильник Володарка II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км западнее поселка Володарское, на 2-ой надпойменной террасе, у современного кладбища.
795.
Могильник Володарка III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км западнее 1-го могильника, между лесополосами, севернее тока.
796.
Могильник Володарка IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км западнее 3-го могильника.
797.
Могильник Володарское II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к северо-западу от поселка Володарское.
GPS: N 51 20 58,0 / E 051 38 46,1
798.
Могильник Кожевниково I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на северо-восток от поселка Кожевниково.
GPS: N 51 29 16,6 / E 051 04 26,3
799.
Могильник Кожевниково II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км на юго-восток от поселка Кожевниково.
GPS: N 51 27 56,9 / E 051 02 05,1
800.
Могильник Кожевниково III. Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на юго-запад от поселка Кожевниково.
GPS: N 51 26 40,4 / E 051 01 48,0
801.
Могильник Кожевниково IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на юго-восток от поселка Кожевниково и в 15 км на северо-запад от поселка Шалгай (Первосоветское).
GPS: N 51 26 20,4 / E 050 56 58,0
802.
Курган
Кожевниково V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км к юго-востоку от поселка Кожевниково.

GPS: N 51 26 22,6 / E 050 50 33,4
803.
Қызыл Орал I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қызыл Орал ауылынан солтүстік-шығысқа 1,5 км орналасқан.
GPS: N 51 29 05,7 / E 051 28 15,7
804.
Қызыл Орал II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қызыл Орал ауылынан оңтүстік-шығысқа 3,5  км және оңтүстік-шығысқа дала қосынан 2 км.
GPS: N 51 26 01,8 E 051 25 19,5
805.
Макарово I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Макаров ауылынан оңтүстік-батысқа 5 км орналасқан.
GPS: N 51 24 43,2 / E 051 25 50,0
806.
Макарово II корғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Макаров ауылынан оңтүстік -батысқа 1 км орналасқан.
GPS: N 51 20 59,0 / E 051 26 26,8
807.
Павлов қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Павлов ауылынан оңтүстік-батысқа 1,5  км орналасқан.
GPS: N 51 28 41,7 / E 051 08 00,0
808.
Погодаево III қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Погодаев ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 км орналасқан.
GPS: N 51 32 20,6 / E 051 09 00,0
809.
Первосоветское қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шалғай (Первосоветское) ауылынан солтүстік-шығысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 51 28 30,9 / E 050 43 48,7
810.
Спартак қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Рубежин ауылының жолында Быковка өзенінің сол жағалауында Спартак ауылының алдына орналасқан.
811.
Степной I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Өркен (Степной) ауылынан оңтүстікке 5 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 43΄ 55,1˝ / E 050˚ 57΄ 12,2˝
812.
Степной II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көшім өзенінің оң жағалауында, Степной I қорымынан оңтүстік- батысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 42΄ 24,0˝ / E 050˚ 56΄ 07,9˝
813.
Степной III қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Степной II қорымынан оңтүстік-батысқа 1 км кішкене шоқының шетіне орналасқан.
GPS: N 50˚ 41΄ 08,1˝ / E 050˚ 54΄ 54,0˝
814.
Степной IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Степной III қорғанынан батысқа
2  км тұр.
GPS: N 50˚ 41΄ 34,0˝ / E 050˚ 53΄ 36,2˝
815.
Степной V қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көшімнен батысқа 3,5  км және Өркен (Степной) ауылынан оңтүстік-батысқа 10 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 42΄ 48,2˝ / E 050˚ 53΄ 39,8˝
816.
Степной VI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Степной V қорғанынан оңтүстік-батысқа 2 км тұр.
GPS: N 50˚ 42΄ 41,7˝ / E 050˚ 49΄ 52,3˝
817.
Степной VII қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Степной VI қорымынан оңтүстік- шығысқа 1 км және Степной V қорымынан оңтүстік-батысқа
2 км. орналасқан.
GPS: N 50˚ 41΄ 57,8˝ / E 050˚ 51΄ 03,1˝
818.
Степной VIII қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кирово-Шежін каналының солтүстігіне 150 м және Степной VII қорғанынан оңтүстікке 600 м тұр. GPS: N 50˚ 41΄ 18,7˝ / E 050˚ 51΄ 01,2˝

GPS: N 51 26 22,6 / E 050 50 33,4
803.
Могильник
Красный Урал I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к северо-востоку от поселка Красный Урал.
GPS: N 51 29 05,7 / E 051 28 15,7
804.
Могильник
Красный Урал II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3,5 км к юго-востоку от поселка Красный Урал и в 2 км к юго-востоку от полевого стана.
GPS: N 51 26 01,8 E 051 25 19,5
805.
Могильник Макарово I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к юго-западу от поселка Макарово.
GPS: N 51 24 43,2 / E 051 25 50,0
806.
Курган
Макарово II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к юго-западу от поселка Макарово.
GPS: N 51 20 59,0 / E 051 26 26,8
807.
Курган Павлово.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к юго-западу от поселка Павлово.
GPS: N 51 28 41,7 / E 051 08 00,0
808.
Курган
Погодаево III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к юго-востоку от поселка Погодаево.
GPS: N 51 32 20,6 / E 051 09 00,0
809.
Курган Первосоветское.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на северо-восток от поселка Шалгай (Первосоветское).
GPS: N 51 28 30,9 / E 050 43 48,7
810.
Могильник Спартак.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен около поселка Спартак на левом берегу реки Быковка по дороге в поселок Рубежинский.
811.
Могильник
Степной I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к югу от поселка Оркен (Степной).
GPS: N 50˚ 43΄ 55,1˝ /E 050˚ 57΄ 12,2˝
812.
Могильник
Степной II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится на правом берегу Кушума в 3 км к юго-западу от могильника Степной I.
GPS: N 50˚ 42΄ 24,0˝ /E 050˚ 56΄ 07,9˝
813.
Курган
Степной III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к юго-западу от могильника Степной II на краю небольшого возвышения.
GPS: N 50˚ 41΄ 08,1˝ /E 050˚ 54΄ 54,0˝
814.
Могильник
Степной IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 2 км к западу от кургана Степной III.
GPS: N 50˚ 41΄ 34,0˝ /E 050˚ 53΄ 36,2˝
815.
Курган
Степной V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км к юго-западу от поселка Оркен Степной и в 3,5 км к западу от Кушума.
GPS: N 50˚ 42΄ 48,2˝ /E 050˚ 53΄ 39,8˝
816.
Могильник
Степной VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 2 км к юго-западу от кургана Степной V.
GPS: N 50˚ 42΄ 41,7˝ /E 050˚ 49΄ 52,3˝
817.
Курган
Степной VII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к юго-западу от могильника Степной V и в 1 км к юго-востоку от кургана Степной VI.
GPS: N 50˚ 41΄ 57,8˝ /E 050˚ 51΄ 03,1˝
818.
Курган
Степной VIII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 600 м к югу от кургана Степной VII и в 150 м севернее Кирово-Чижинского канала.
GPS: N 50˚ 41΄ 18,7˝ /E 050˚ 51΄ 01,2˝

819.
Таловая I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таловая ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,5  км орналасқан.
GPS: N 51 31 25,2 / E 050 38 57,0
820.
Таловая II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таловая ауылынан оңтүстік шығысқа 4 км орналасқан.
GPS: N 51 33 27,8 / E 050 40 01,0
821.
Таловая III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таловая ауылынан оңтүстік-шығысқа 5,5  км орналасқан.
GPS: N 51 33 05,9 / E 050 40 09,2
822.
Тепловский (Погодаево II) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кательников (Тепловский) ауылынан оңтүстік-шығысқа
3,5  км орналасқан.
GPS: N 51 36 12,1 / E 051 09 41,0
823.
Факел қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Факел ауылының солтүстік-батысына 2 км, Горбунов ауылының шығысына 4  км орналасқан.
824.
Фурманово I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Достық (Фурманово) ауылынан оңтүстік-шығысқа 5 км тұр.
825.
Фурманово II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Достық (Фурманово) ауылынан шығысқа 7 км тұр.
826.
Фурманово III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Достық (Фурманово) ауылынан солтүстік-шығысқа 9 км тұр.
GPS: N 51 23 59,8 / E 051 37 47,0
827.
Фурманово IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Достық (Фурманово) ауылынан солтүстік-шығысқа 10  км тұр.
GPS: N 51 23 19,2 / E 051 39 04,0
828.
Чапурино (Погодаево I) қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапурино ауылынан оңтүстік-батысқа 1,5  км орналасқан.
GPS: N 51 33 31,3 / E 050 58 38,4
829.
Чеботарево II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орман алқабының солтүстігіне
2,5 км және Чеботарев ауылынан оңтүстік-батысқа 1 км тұр.
GPS: N 51°33'49,3", E 052°02'27,5"
830.
Чеботарево III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чеботарево ауылынан сол-түстікке 1 км орналасқан.
GPS: N 51°35'29,4", E 052°06'00,4"
831.
Чеботарево IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орман алқабының оңтүстігіне
1 км және Чеботарев ауылынан солтүстік-шығысқа 3 км тұр.
GPS: N 51°35'29,4", E 052°06'23,4"
832.
Чесноково I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сұлукөл (Чесноков) ауылынан оңтүстік-шығысқа 4,5  км орналасқан.
GPS: N 51°37'23,9", E 052°13'33,3"
833.
Чесноково II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ертеректе жыртылған кішкене үстіртте Сұлукөл (Чесноков) ауылынан 2 км тұр.
GPS: N 51°38'18,6", E 052°13'46,6"
834.
Чесноково III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орман алқабының солтүстігінде Сұлукөл (Чесноков) ауылынан шығысқа 3 км орналасқан.

819.
Могильник
Таловая I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км на юго-восток от поселка Таловая.
GPS: N 51 31 25,2 / E 050 38 57,0
820.
Могильник
Таловая II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на юго-восток от поселка Таловая.
GPS: N 51 33 27,8 / E 050 40 01,0
821.
Могильник
Таловая III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5,5 км на юго-восток от поселка Таловая.
GPS: N 51 33 05,9 / E 050 40 09,2
822.
Могильник Тепловский (Погодаево II).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3,5 км к юго-востоку от поселка Кательниково (Тепловский).
GPS: N 51 36 12,1 / E 051 09 41,0
823.
Могильник Факел.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км восточнее поселка Горбуново, в 2 км северо-западнее поселка Факел.
824.
Могильник Фурманово I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 5 км к юго-востоку от поселка Достык (Фурманово).
825.
Могильник Фурманово II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 7 км к востоку от поселка Достык (Фурманово).
826.
Могильник Фурманово III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 9 км к северо-востоку от поселка Достык (Фурманово).
GPS: N 51 23 59,8 / E 051 37 47,0
827.
Могильник Фурманово IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 10 км к северо-востоку от поселка Достык (Фурманово).
GPS: N 51 23 19,2 / E 051 39 04,0
828.
Курган Чапурино (Погодаево I).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к юго-западу от
поселка Чапурино.
GPS: N 51 33 31,3 / E 050 58 38,4
829.
Могильник Чеботарево II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 1 км к юго-западу от поселка Чеботарево и в 2,5 км севернее лесополосы.
GPS: N 51°33'49,3" / E 052°02'27,5"
830.
Могильник Чеботарево III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к северу от поселка Чеботарево.
GPS: N 51°35'29,4" / E 052°06'00,4"
831.
Могильник Чеботарево IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 3 км к северо-востоку от поселка Чеботарево и южнее лесополосы в 1 км.
GPS: N 51°35'29,4" / E 052°06'23,4"
832.
Могильник Чесноково I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4,5 км к юго-востоку от поселка Слуколь (Чесноково).
GPS: N 51°37'23,9" / E 052°13'33,3"
833.
Курган
Чесноково II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 2 км от поселка Сулуколь (Чесноково) на небольшом возвышении ранее распахивавшемся.
GPS: N 51°38'18,6" / E 052°13'46,6"
834.
Могильник Чесноково III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к востоку от поселка Сулуколь (Чесноково) севернее лесополосы.

GPS: N 51°38'42,6", E 052°15'42,5"
835.
Чесноково IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орман алқабынан солтүстікке
1,5 км Сұлукөл (Чесноков) ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 км тұр.
GPS: N 51°40'05,0", E 052°15'57,6"
836.
Чинарево қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чинарево ауылынан оңтүстік-шығысқа 1 км орналасқан.
837.
Чирово I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жыртынды жерде Орал-Чирово трассасынан оңға, Чирово ауылынан оңтүстік-шығысқа 9 км тұр.
GPS: N 51°34'16,5", E 051°57'00,8"
838.
Чирово II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жыртынды жерде Чирово I қорғанынан солтүстік-шығысқа 0,5 км Чирово поселкесінен оңтүстік-шығысқа 9  км орналасқан.
GPS: N 51°34'35,9", E 051°57'00,8"
839.
Чирово III қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чирово ІІ қорымынан шығысқа
1 км және Чиров ауылынан оңтүстік-шығысқа 8 км тұр.
GPS: N 51°33'41,2", E 051°58'17,3"
840.
Чувашинск қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чувашинск ауылынан солтүстік -шығысқа 7 км орналасқан.
GPS: N 51 26 14,7 / E 051 37 37,0
841.
Қалашық.
Орта ғасыр дәуірі
Археология
Жайық өзенінің оң жағалауында, Дариян ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 км жерде, Рубежка ауылына баратын жолдың жайылмасында орналасқан.
842.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапурин ауылынан солтүстік жолға 300 м, Шалғай (Первосоветский) ауылының шығысына 3  км орналасқан.
843.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Погодаево ауылының жолының батысына 100 м, Орал қаласынан солтүстік-батысқа
38  км орналасқан.
844.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Погодаево ауылының солтүстік жолына 100 м, Орал қаласынан солтүстік-батысқа 38  км орналасқан.
845.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Погодаево ауылының батыс жолына 100 м, Орал қаласының солтүстік-батысына 35 км орналасқан.
846.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Погодаево ауылының шығыс жолына 100 м, Орал қаласынан солтүстік-батысқа 36  км орналасқан.
847.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Батыс жолға 100 м, Орал қаласынан Щапов селосы жолына 25 км орналасқан.
848.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал қаласынан солтүстікке
26 км, Щапов ауылының шығысына 500 м орналасқан.
849.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Щапов ауылының шығыс жолына 2 км, Орал қаласынан солтүстікке 20 м орналасқан.
850.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Балаган ауылынан батысқа 1 км орналасқан.
851.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Зеленое ауылында орналасқан.

GPS: N 51°38'42,6" / E 052°15'42,5"
835.
Могильник Чесноково IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 4 км к юго-востоку от поселка Сулуколь (Чесноково) и в 1,5 км к северу от лесополосы.
GPS: N 51°40'05,0" / E 052°15'57,6"
836.
Могильник Чинарево.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к юго-востоку от поселка Чинарево.
837.
Курган Чирово I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 9 км к юго-востоку от поселка Чирово справа от трассы Уральск-Чирово на пашне.
GPS: N 51°34'16,5" / E 051°57'00,8"
838.
Могильник
Чирово II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км к юго-востоку от поселка Чирово и в 0,5 км к северо-востоку от кургана Чирово I на пашне.
GPS: N 51°34'35,9" / E 051°57'00,8"
839.
Курган Чирово III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 8 км к юго-востоку от поселка Чирово и в 1 км к востоку от могильника Чирово II.
GPS: N 51°33'41,2" / E 051°58'17,3"
840.
Курган Чувашинское.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км к северо-востоку от поселка Чувашинское.
GPS: N 51 26 14,7 / E 051 37 37,0
841.
Городище.
Эпоха средневековья
Археология
Расположено на правом берегу реки Урал в 4 км юго-восточнее поселка Дарьинское, в пойме реки по дороге в поселок Рубежка.
842.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км восточнее поселка Шалгай (Первосоветский), в 300 м севернее дороги из поселка Чапурино.
843.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 38 км на северо-запад от города Уральск, в 100 м западнее дороги в поселок Погодаево.
844.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 38 км на северо-запад от города Уральск, в 100 м севернее дороги в поселок Погодаево.
845.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 35 км на северо-запад от города Уральск, в 100 м западнее дороги в поселок Погодаево.
846.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 36 км на северо-запад от города Уральск, в 100 м восточнее дороги в поселок Погодаево.
847.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 25 км от города Уральск по дороге в поселок Щапово, в 100 м западнее дороге.
848.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 26 км от города Уральск на север, в 500 м восточнее в поселок Щапово.
849.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 20 км на север от города Уральск, в 2 км восточнее дороги в поселок Щапово.
850.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к западу от поселка Балаган.
851.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено в поселке Зеленое.

852.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Деркөл өзенінің оң жақ оңтүстік жағалауында, Деркөл- Зеленое стансасының 3 км орналасқан.
853.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдың оң жағында, Соколовка ауылы жолында, Железновка ауылынан батысқа 16  км орналасқан.
854.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдың жанында солға қарай, Егіндібұлақ (Цыганово) ауылы жолында, Соколовка ауылынан оңтүстікке 3 км орналасқан.
855.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал қаласынан Погодаево ауылына баратын жолда 35 км, оң жақта, жолдан 100 м қашықтықта орналасқан.
856.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан оңға 100 м, Шалғай (Первосоветское) жолында Чапурино ауылының оңтүстігіне
2 км орналасқан.
857.
Қорым
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Щапово ауылының және Погодаево жолынан оңға 500 м, Орал қаласынан 26 км орналасқан.
858.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Токарев ауылының солтүстігіне
2 км орналасқан.
859.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдың жанында солға қарай, Егіндібұлақ (Цыганово) селосы жолында, Соколовка ауылынан оңтүстікке 22 км орналасқан.
860.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан оңға 3 км, Соколовка ауылы жолында, Железновка ауылынан батысқа 2 км орналасқан.
861.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан оңға, Соколовка ауылы жолында, Железновка ауылынан батысқа 9 км орналасқан.
862.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан оңға Егіндібұлақ (Цыганово) ауылының батысына 1,5 км тауда, үстіртте орналасқан.
863.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шалғай (Первосоветское) ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 13 км жерде, трассадан оңға қарай Железновка ауылына баратын жолда орналасқан.
864.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапурино ауылының оңтүстік-батысына 2 км, Шалғай (Первосоветское) ауылының шығыс жолына 100 м орналасқан.
865.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Егіндібұлақ (Цыганово) ауылының шығыс жолында, Соколовка ауылынан оңтүстікке
3 км орналасқан
866.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Железновка ауылының батыс жолында, Шалғай (Первосоветский) ауылынан оңтүстік-батысқа 13 км орналасқан.
867.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Соколовка ауылының батыс жолына 3 км, Железновка ауылынан батысқа 2 км орналасқан.
868.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Соколовка ауылының солтүстік жолында Железновка ауылынан батысқа 9 км орналасқан.

852.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км от станции Деркул-Зеленое, на правом южном берегу реки Деркул.
853.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км на запад от поселка Железновка, по дороге в поселок Соколовка, справа у дороги.
854.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположены в 3 км на юг от поселка Соколовка по дороге в поселок Егиндыбулак (Цыганово), рядом у дороги слева.
855.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположены в 35 км от города Уральск по дороге в поселок Погодаево, справа в 100 м от полотна.
856.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположены в 2 км южнее поселка Чапурино по дороге в поселок Шалгай (Первосоветское), в 100 м справа от дороги.
857.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположены в 26 км от города Уральск, в 500 м справа от дороги в поселок Щапово и Погодаево.
858.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км севернее поселка Токарево.
859.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 22 км на юг от поселка Соколовка по дороге в поселок Егиндыбулак (Цыганово), рядом у дороги слева.
860.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на запад от поселка Железновка по дороге в поселок Соколовка, в 3 км справа от дороги.
861.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км на запад от поселка Железновка, по дороге в поселок Соколовка, справа от дороги.
862.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км западнее поселка Егиндыбулак (Цыганово) справа от дороги на горе, возвышенности.
863.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км на юго-запад от поселка Шалгай (Первосоветское), по дороге в поселок Железновка справа от полотна.
864.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-западнее поселка Чапурино, в 100 м восточнее дороги в поселок Шалгай (Первосоветское).
865.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на юг от поселка Соколовка, восточнее дороги в поселок Егиндыбулак (Цыганово).
866.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км на юго-запад от поселка Шалгай (Первосоветское), западнее дороги в поселок Железновка.
867.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на запад от поселка Железновка, в 3 км западнее дороги в поселок Соколовка.
868.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км на запад от поселка Железновка севернее дороги в поселок Соколовка.

869.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Егіндібұлақ (Цыганово) ауылының шығыс жолында, Соколовка ауылынан оңтүстікке 22 км орналасқан.
870.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан солтүстік үстіртте Егіндібұлақ (Цыганово) ауылының батысына 1,5 км орналасқан.
871.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Токарево ауылының солтүстігіне
2 км орналасқан.
872.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Новенький ауылынан 2 км орналасқан.
873.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Деркөл өзенінің оң жақ оңтүстік жағалауына 200 м, Ростошинский разъезінен 2 км орналасқан.
874.
Қорым.
Қола дәуірі
Археология
Переметное стансасы жанында орналасқан.
875.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал қаласының солтүстік-шығыс шетінде, ескі әуежайда орналасқан.
876.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала жолының оңтүстігіне
2 км, Орал қаласынан батысқа 20 км орналасқан.
877.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Солтүстік жолға 200 м Орал -Саратов автожолына 56 км орналасқан.
878.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Саратов автожолының солтүстігіне 1 км, Орал қаласынан батысқа 51 км орналасқан.
879.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Саратов қаласы автожолының солтүстігіне 100 м, Орал қаласынан батысқа 56 км орналасқан.
880.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шучкино ауылының солтүстігіне 1 км орналасқан.
881.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шалғай (Первосоветское) ауылының солтүстік жолына, Чапурино ауылынан оңтүстік- батысқа 37 км орналасқан.
882.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шалғай (Первосоветское) ауылының оңтүстік жолында, Чапурино ауылынан оңтүстік- батысқа 38 км орналасқан .
883.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Январцево ауылынан солтүстік-батысқа 15 км, Кіші Ембулатов өзенінің сол жағалауынан Үлкен Ембулатов өзеніне құйылар жеріне орналасқан.
884.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Красноармейск ауылында Үлкен Ембулатов өзенінің жағалауына орналасқан.
885.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кирсаново ауылынан солтүстік жолда, Лайтовка өзенінің жағалауына орналасқан.
886.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чувашинское ауылының оңтүстік шетіне орналасқан.
887.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шаған өзенінің жағалауында Чувашинское селосынан 1 км орналасқан.
888.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Рубежка ауылының батысына 1 км орналасқан.

869.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 22 км на юг от поселка Соколовка, восточнее дороги в поселок Егиндыбулак (Цыганово).
870.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км западнее поселок Егиндыбулак (Цыганово) на возвышенности севернее от дороги.
871.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км севернее поселка Токарево.
872.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км от поселка Новенький.
873.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км от Ростошинского разъезда, в 200 м от правого южного берега реки Деркул.
874.
Могильник.
Эпоха бронзы
Археология
Расположено около станции Переметное.
875.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на северо-восточной окраине города Уральск, за старым аэропортом.
876.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 20 км на запад от города Уральск, в 2 км южнее дороги в поселок Таскала.
877.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на 56 км автотрассы Уральск-Саратов, в 200 м севернее дороги.
878.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 51 км на запад от города Уральск, в 1 км севернее автотрассы в Саратов.
879.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на 56 км на запад от города Уральск, в 100 м севернее автотрассы в город Саратов.
880.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км севернее поселка Шучкино.
881.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 37 км на юго-запад от поселка Чапурино, севернее дороги в поселок Шалгай (Перосоветское).
882.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен 38 км на юго-запад от поселка Чапурино, южнее дороги в поселок Шалгай (Перосоветское).
883.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на левом берегу реки Малый Эмбулатовка при впадении ее в реку Большая Ембулатовка, в
15 км к северо-западу от поселка Январцево.
884.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено у поселка Красноармейское на берегу реки Большая Эмбулатовка.
885.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на берегу реки Лайтовка, севернее дороги из поселка Кирсаново.
886.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на южной окраине поселка Чувашинского.
887.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км от поселка Чувашинского на берегу реки Чаган.
888.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км западнее поселка Рубежка.

889.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Рубежка өзенінен әрі, Рубежка ауылынан шығысқа 1,5 км. орналасқан.
890.
Қираған қоныс.
Орта ғасыр дәуірі
Археология
Щучкино ауылынан 4 км орналасқан.
891.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Железнов ауылының батысынан
3 км, Үлкен Гаврилов көлінің солтүстігінен 300-400 м.
892.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Железнов ауылының солтүстік батысынан 16 км, Соколовка ауылының солтүстік- шығысынан 1 км.
893.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бұрынғы Чумаково ауылының солтүстік- шығысынан 12-13 км.
894.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Железнов ауылының оңтүстік-шығысынан 17-17,5 км, Новенький ауылының солтүстік-шығысынан 5-6 км.
895.
Новенький I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Железнов ауылының оңтүстік-шығысынан 13,5 км, Новенький ауылының солтүстігінен 4,5 км.
896.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Железнов ауылының оңтүстік-шығысынан 14-15 км, Новенький ауылының солтүстігінен 4,5 км.
897.
Новенький II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Железнов ауылының оңтүстік-шығысынан 12-13 км, Новенький ауылының солтүстігінен 2-3 км.
898.
Новенький III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Железнов ауылының оңтүстік-шығысынан 10-10,5 км, Новенький ауылының солтүстік-батысынан 3,5-4 км.
899.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Новенький ауылының тұрғын үйлерінің солтүстік-шығысынан
1 км, оңтүстік- шығыстағы тұқымтоктан (зерноток) 400 м.
900.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Зеленое ауылының солтүстік-шығысынан 6 км, 38/39 км Белес-Зеленов трассасына 300 м.
901.
Зеленое I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Зеленое ауылының солтүстік-батысынан 1,5-2 км, Деркөл көлінің солтүстігінен 1 км.
902.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Зеленое ауылының солтүстігінен 2-3 км, Зеленое ауылының шығыс грейдеріне 80 м 37-38 км.
903.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Зеленое ауылының солтүстік-батысынан 8 км, трассадан оңтүстікке 1,5 км Егіндібұлақ (Цыганово) ауылына 51-52 км.
904.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Зеленое ауылының солтүстік-батысынан 7,5-8 км, трассадан оңтүстікке 1 км Егіндібұлақ (Цыганово) ауылына 51-52 км.
905.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Зеленое ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,5-8 км, Егіндібұлақ (Цыганово) ауылына апаратын тас жолдан 176 м солтүстікте, 52-53 км.
906.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Зеленое ауылының солтүстік-батысынан 8 км, солтүстіктен
176 м. трассадан Егіндібұлақ (Цыганово) ауылына 52-53 км.
907.
Цыганово I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология

889.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к востоку от поселка Рубежка, за рекой Рубежка.
890.
Развалины поселения.
Эпоха средневековья
Археология
Расположен в 4 км от поселка Щучкино.
891.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3 км западнее поселка Железнов, в 300-400 м севернее реки Большая Гавриловка.
892.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 16 км северо-западнее поселка Железнов, в 1 км северо-восточнее поселка Соколовка.
893.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 12-13 км северо-восточнее бывшего поселка Чумаково.
894.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 17-17,5 км юго-восточнее поселка Железнов, в 5-6 км северо-восточнее поселка Новенький.
895.
Могильник Новенький I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 13,5 км юго-восточнее поселка Железнов, в 4,5 км севернее поселка Новенький.
896.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 14-15 км юго-восточнее поселка Железнов, в 4,5 км севернее поселка Новенький.
897.
Могильник Новенький II.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 12-13 км юго-восточнее поселка Железнов, в  2-3 км севернее поселка Новенький.
898.
Могильник Новенький III.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 10-10,5км юго-восточнее поселка Железнов, в 3,5-4 км северо-западнее поселка Новенький.
899.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1 км северо-восточнее жилых домов поселка Новенький, в 400 м юго-восточнее зернотока.
900.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6 км северо-восточнее поселка Зеленый, в 300 м трассы Белес-Зеленое на 38/39 км.
901.
Могильник
Зеленое I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1,5-2 км северо-западнее поселка Зеленый, в 1 км севернее реки Деркул.
902.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2-3 км севернее поселка Зеленое, в 80 м восточнее грейдера в поселок Зеленое на 37-38 км.
903.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 8 км северо-западнее поселок Зеленое, южнее в 1,5 км от трассы в поселок Егиндыбулак (Цыганово), на 51-52 км.
904.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 7,5-8 км северо-западнее поселка Зеленое, в 1 км южнее трассы в поселок Егиндыбулак (Цыганово), на 51-52 км.
905.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 7,5-8 км северо-западнее поселка Зеленое, севернее в 176 м от трассы в поселок Егиндыбулак (Цыганово), на 52-53 км.
906.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 8 км северо-западнее поселка Зеленое, севернее в 176 м от трассы в поселок Егиндыбулак (Цыганово), на  52-53 км.
907.
Могильник Цыганово I.
Эпоха раннего железного века
Археология

Зеленое ауылының солтүстік-батысынан 15 км, Егіндібұлақ (Цыганово) ауылының оңтүстік- шығысынан 5-6 км.
908.
Переметное I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Переметный стансасының солтүстік-батысынан 2,25 км.
909.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Переметное стансасының солтүстік-батысына қарай
2-2,5 км, Зеленое ауылының трассасынан 680 м жерде орналасқан.
910.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Переметный стансасының солтүстік-батысынан 2,5-3 км.
911.
Қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Переметный стансасының батысынан 2-3 км, Деркөл өзенінің солтүстік-батысына
500-600 м, оңтүстігінен Зеленое ауылына дейін 60 м.
912.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Переметный стансасының оңтүстігінен 5-6 км, Орал-Тасқала трассасының солтүстігінен
1-1,5 км, трассадан- Переметныйға 1-1,5 км.
913.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Переметный стансасының оңтүстік-батысынан 7,5-8 км, Черноярово ауылының оңтүстік-шығысынан 4,5-5 км.
914.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Переметный стансасының оңтүстік-батысынан 8 км, Черноярово ауылының оңтүстік- шығысынан 4,5 км.
915.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Переметный стансасының оңтүстік-батысынан 8-9 км, Черноярово ауылының оңтүстік- шығысынан 3-4 км.
916.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Переметный стансасының оңтүстік-батысынан 11 км, Черноярово ауылының оңтүстігінен 4-5 км.
917.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Переметное стансасының оңтүстік-батысынан 12-12, 5 км, Орал – Саратов трассасының 1 км, Орал қаласынан 42 км.
918.
Дойка I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Переметный стансасының оңтүстік-шығысынан 22-22,5 км, Забродино ауылының оңтүстік-шығысынан 5-6 км, Үлкен Донская көлінің су қоймасының оңтүстік- батыс жағасы
919.
Дойка II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Переметный стансасының оңтүстік-шығысынан 22,5 км, № 2 бөлімшесінің оңтүстік-шығысынан 6-7 км, Үлкен Донская көлінің су қоймасының солтүстігінен 600 м.
920.
Дойка III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Переметное станциясынан оңтүстік-шығысқа қарай 22,5 км, № 2 тармақтан оңтүстік-шығысқа қарай 6,5 км, су қоймасынан солтүстікке қарай 1 км.
921.
Талов I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таловая ауылының шығысына қарай 3-4 км, Шалғай (Первосоветское) ауылы грейдерінен оңтүстігіне қарай 500 м.
922.
Абай I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бакаушино ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3-4 км, Ростоши станциясынан солтүстік-батысқа қарай 4-5 км, Абай ауылынан оңтүстікке қарай 2 км, Үлкен Сухая Гремячье өзенінің бөгетінен 800 м шығысқа қарай.
923.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология

В 15 км северо-западнее поселка Зеленое, в 5-6 км юго-восточнее поселок Егиндыбулак (Цыганово).
908.
Могильник Переметное I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2-2,5 км северо-западнее станции Переметное.
909.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2-2,5 км северо-западнее станции Переметное, в
680 м от трассы в поселок Зеленый.
910.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2,5-3 км северо-западнее станции Переметное.
911.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2-3 км западнее станции Переметное, в 500-600 м северо-западнее реки Деркул, южнее в 60 м дороги в поселок Зеленое.
912.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5-6 км южнее станции Переметное, в 1-1,5 км севернее трассы Уральск-Таскала, в 1-1,5 км трассы в станцию Переметное.
913.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 7,5-8 км юго-западнее станции Переметное, в 4,5-5 км юго-восточнее поселка Черноярово.
914.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 8 км юго-западнее станции Переметное, в 4,5 км юго-восточнее поселка Черноярово.
915.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 8-9 км юго-западнее станции Перметное, в 3-4 км юго-восточнее поселка Черноярово.
916.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 11 км юго-западнее станции Переметное, в 4-5 км южнее поселка Черноярово.
917.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 12-12,5 км юго-западнее станции Переметное, в 1 км трассы Уральск-Саратов, на 42 км от города Уральск.
918.
Могильник
Дойка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 22-22,5 км юго-восточнее станции Переметное в 5-6 км юго-восточнее поселка Забродино, на  юго-западном берегу водохранилища реки Большая Донская.
919.
Могильник
Дойка II.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 22,5 км юго-восточнее станции Переметное, в 6-7 км юго-восточнее отделения №2, в 600 м севернее  водохранилища реки Большая Донская.
920.
Могильник
Дойка III.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 22,5 км юго-восточнее станции Переметное, в 6,5 км юго-восточнее отделения №2, севернее в 1 км водохранилища.
921.
Могильник
Таловая I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3-4 км восточнее поселка Таловая, в 500 м южнее грейдера из поселка Шалгай (Первосоветское).
922.
Могильник
Абай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3-4 км северо-восточнее поселка Бакаушино, в 4-5 км северо-западнее станции Ростоши, в 2 км южнее поселка Абай, в 800 м восточнее дамбы реки Большая Сухая Гремячье.
923.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология

Переметный стансасының солтүстік-батысынан 1,5-2,5 км, солтүстіктен трасса жанынан Зеленоеға 29/30 км.
924.
Елемен I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Переметное-Үлкен Шаған тас жолының оңтүстігінде, Переметное станциясынан 10 км және Үлкен Шаған ауылынан 80 км, Елемен жазғы станциясынан оңтүстік-шығысқа қарай 300 м.
925.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
М.Лопатина жазғы орнының оңтүстік-батысынан 1,5 км, Забродино ауылының № 1 бригадасының оңтүстік-шығысынан 3 км.
926.
Забродино I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Забродино ауылының оңтүстік-шығысынан 3,5 км, М.Лопатина жазғы орнының оңтүстік-батысынан 1 км.
927.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
"Оралсуқұрылысы" подхозының №2 бөлімшесінің оңтүстік-батыс шеті.
928.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
"Оралсуқұрылыс" подхозының №2 бөлімшесінің шығысынан
2,5 км.
929.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
"Оралсуқұрылысы" подхозының шығысынан 200-300 м.
930.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
"Оралсуқұрылысы" подхозының оңтүстік-шығысынан 1 км.
931.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Забродино ауылының оңтүстік-шығысынан 2,5-3 км.
932.
Забродино II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Забродино ауылының оңтүстік-шығысынан 2-2,5 км.
933.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кіші Шаған ауылының батысынан 1,5 км.
934.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Щапово ауылының солтүстік батысынан 9,5-10 км.
935.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Щапов ауылының солтүстік-батысынан 10 км.
936.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көшім ауылының оңтүстігінен 1,5-2 км, батыс каналдан 500 м, Көшім көлінен көпір арқылы оңтүстік-батысқа 1 км.
937.
Круглоозерное I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Круглоозерное ауылының оңтүстік- батысынан 12-125,5 км, Щапово ауылының солтүстік- батысынан 5-6 км.
938.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ауыл-шаруашылығы техникумы № 2 бригадасынан 5 км, Орал қаласының оңтүстік-батысынан
10 км.
939.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал қаласының оңтүстік-батысынан 9 км, Саратов трассасының оңтүстігінен 3 км және Атырау қаласы трассасының батысынан 3 км.
940.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал қаласының оңтүстік-батысынан 8 км, Саратов қаласы трассасы оңтүстігінен 2 км және Атырау қаласы трассасының батысынан 2 км.
Казталов ауданы
941.
Овчинниковтың дербес үйі.
ХІХ ғасырдың соңы.
Қала құрылысы және сәулет
Жалпақтал ауылы
Казталов ауданы
942.
Көпес Овчинниковтың саяжайы.
1882 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Жалпақтал ауылы
Казталов ауданы
943.
Қожантай мешіті.
ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Жалпақтал ауылы
Казталов ауданы

В 1,5-2,5 км северо-западнее станции Переметное, севернее возле трассы в поселок Зеленое, на 29/30 км.
924.
Могильник
Елемень I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Южнее трассы Переметное-Большой Чаган, на 10 км от станции Переметное и 80 км от поселка Большой Чаган, в 300 м юго-восточнее летовки Елемень.
925.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1,5 км юго-западнее летовки М.Лопатина, в 3 км юго-восточнее бригады №1 поселка Забродино.
926.
Могильник Забродино I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3,5 км юго-восточнее поселка Забродино, в 1 км юго-западнее летовки М.Лопатина.
927.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
На юго-западной окраине отделения № 2 подхоза "Уральскводстрой".
928.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2,5 км восточнее отделения № 2 подхоза "Уральскводстрой".
929.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 200-300 м восточнее подхоза "Уральскводстрой".
930.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1 км юго-восточнее подхоза "Уральсводстрой".
931.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2,5-3 км юго-восточнее поселка Забродино.
932.
Могильник Забродино II
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2-2,5 км юго-восточнее поселка Забродино.
933.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1,5 км западнее поселка Малый Чаган.
934.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 9,5-10 км северо-западнее поселка Щапово.
935.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 10 км северо-западнее поселка Щапово.
936.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1,5-2 км южнее поселка Кушум, в 500 м западнее канала, в 1 км юго-западнее моста через реку Кушум.
937.
Могильник Круглоозерное I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 12-12,5 км юго-западнее поселка Круглоозерное, в 5-6 км северо-западнее поселка Щапово.
938.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5 км бригады № 2 сельхозтехникума, в 10 км юго-западнее города Уральск.
939.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 9 км юго-западнее города Уральск, в 3 км южнее Саратовской трассы и в 3 км западнее Атырауской  трассы.
940.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 8 км юго-западнее города Уральск, в 2 км южнее трассы в город Саратов и на 2 км западнее трассы в город Атырау.
Казталовский район
941.
Особняк
Овчинникова.
Конец XIX века.
Градостроительства
и архитектуры
Поселок Жалпактал
Казталовский район
942.
Дача купца
Овчинникова.
1882 год.
Градостроительства
и архитектуры
Поселок Жалпактал
Казталовский район
943.
Мечеть Кожантая.
XIX век.
Градостроительства
и архитектуры
Поселок Жалпактал
Казталовский район

944.
Әбіш I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік-шығысқа 10 км орналасқан.
945.
Ақоба қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Еділбай ауылынан солтүстікке
1 км орналасқан.
946.
Аркашка I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аркашка қыстағынан солтүстік-шығысқа 300 м орналасқан.
947.
Аркашка II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аркашка қыстағынан солтүстік-шығысқа 3 км орналасқан.
948.
Байбоз I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Чапаев-Жалпақтал трассасының оңтүстігінде Байбоз қыстағынан батысқа 1  км орналасқан.
949.
Байбоз II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдыапан-Жалпақтал грейдерінен оңтүстікке 1 км және Байбоз қыстағынан оңтүстікке
1,5 км тұр.
950.
Бейістерек I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Локтев каналынан солтүстікке
1 км және Бейістерек ауылынан солтүстік-шығысқа 3 км кішкене үстіртте орналасқан.
951.
Бейістерек II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Локтев каналынан солтүстікке
200 м, Сарықұдық-Болдырев трассасынан солтүстік-батысқа 1 км тұр.
952.
Бейістерек III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сарықұдық-Болдырево трассасынан оңтүстікке 1 км және Бейістерек ауылынан оңтүстік-шығысқа 9 км орналасқан.
953.
Березин I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қайынды (Березин) ауылынан оңтүстікке 1,5 км орналасқан.
954.
Березин II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- батысқа 1,5  км орналасқан.
955.
Березин III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен шығысқа 1,5  км шекара зонасына орналасқан.
956.
Еңбек I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Еңбек ауылы аумағына орналасқан.
957.
Еңбек II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен шығысқа 4 км орналасқан.
958.
Қайшақұдық I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қайшақұдық ауылынан батысқа 200 м Талдыапан ауылынан солтүстік-батысқа 5 км қазақ зиратының аумағында орналасқан.
959.
Қарағай I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарағай қыстағынан оңтүстікке
1 км және Талдыапан ауылынан солтүстік-батысқа 5 км орналасқан.
960.
Қарасу II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кіші және Үлкен Өзеннің арасымен Қарасу ауылынан солтүстік-батысқа 8 км орналасқан.
961.
Қараоба қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Еділбай ауылынан батысқа 2 км орналасқан.
962.
Қароба I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қараоба ауылынан батысқа 1 км орналасқан.

944.
Могильник
Абиш I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км юго-востоку от одноименного поселка.
945.
Курган Акоба.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к северу от поселка Едильбай.
946.
Курган Аркашка І.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 300 м на северо-восток от зимовки Аркашка.
947.
Могильник
Аркашка ІІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на северо-восток от зимовки Аркашка.
948.
Могильник
Байбоз I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к западу от зимовки Байбоз южнее трассы Чапаев-Жалпактал.
949.
Могильник
Байбоз II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 1,5 км южнее зимовки Байбоз и в 1 км к югу от грейдера Талдыапан-Жалпактал.
950.
Могильник Бейстерек I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на небольшом возвышении в 3 км к северо-востоку от поселка Бейстерек и в 1 км к северу от Локтевского канала.
951.
Могильник Бейстерек II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 1 км к северо-западу от трассы Сарыкудук-Болдырево и в 200 м севернее от Локтевского канала.
952.
Могильник Бейстерек III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км к юго-востоку от поселка Бейстерек и в 1 км к югу от трассы Сарыкудук-Болдырево.
953.
Курган Березино I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к югу от поселка Кайынды (Березин).
954.
Могильник Березино IІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 1,5 км к юго-западу от одноименного поселка.
955.
Могильник Березино IІІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в приграничной зоне 1,5 км к востоку от одноименного поселка.
956.
Курган Енбек I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на территории поселка Енбек.
957.
Могильник
Енбек ІІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к юго-востоку от одноименного поселка.
958.
Курган
Кайшакудук I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится на территории казахского кладбища в 5 км к северо-западу от поселка Талдыапан и в 200 м к западу от поселка Кайшакудук.
959.
Могильник
Карагай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к северо-западу от поселка Талдыапан и в 1 км к югу от зимовки Карагай.
960.
Могильник
Карасу II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км на северо-запад от поселка Карасу в междуречье Малого и Большого Узеней.
961.
Курган Караоба.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к западу от поселка Едильбай.
962.
Могильник Караоба І.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 1 км к западу от поселка Караоба.

963.
Қароба II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қазақ зиратының аумағында Қараоба ауылынан оңтүстік-батысқа 100 м орналасқан.
964.
Көктерек I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көктерек ауылынан солтүстік-батысқа 10  км тұр.
965.
Көктерек II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- шығысқа 1,5  км орналасқан.
966.
Қоныс I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстік- батысқа 1 км орналасқан.
967.
Көпкүтір I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас қыстақтан шығысқа 7 км орналасқан.
968.
Көпкүтір II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- шығысқа 7 км орналасқан.
969.
Максим қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қайынды (Березин) ауылынан оңтүстік-шығысқа10 км орналасқан.
970.
Оспан қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас қыстақтан оңтүстік-шығысқа 1,5  км орналасқан.
971.
Сакрыл I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көлдің шығыс жағалауына 3 км. орналасқан.
972.
Сакрыл II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көлдің солтүстік- шығыс бітер жеріне ораласқан.
973.
Сакрыл III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Рыбный Сакрыл көлінің оңтүстік бітер жеріне орналасқан.
974.
Сакрыл IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сакрыл көлінің солтүстік бітер жеріне жолдан Жаңажол ауылына қарай орналасқан.
975.
Степной I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
3 жер үйіндісінен тұрады. Биіктігі 0,5- 1,5 м-ге дейін және диаметрі 10-16 м. № 1 қорғанның шығыс етегінде екі дала жолы өтеді.
976.
Степной II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Келесі өлшемдері бар 2 жер үйіндісінен тұрады: №1-1х12 м, №2-1,5х25м. №1 Қорған сақиналы ормен қоршалған.
977.
Степной III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ескі қазақ зиратының аумағында орналасқан.
978.
Степной IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңа-Өзен өзенінен шығысқа 5 км орналасқан.
979.
Степной V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыстақтан оңтүстік- батысқа
100 м орналасқан.
980.
Степной VI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыстақтан оңтүстікке 2 км орналасқан.
981.
Талдыапан I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдыапан-Қайшақұдық грейдерінен солға, Талдыапан ауылынан солтүстікке 2,5 км тұр.
982.
Талдыапан II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қазақ зираты аумағында Талдыапан-Қайшақұдық грейдерінің шығысында Талдыапан ауылының шетіне орналасқан.

963.
Могильник Караоба IІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 100 м юго-западу от поселка Караоба на территории казахского кладбища.
964.
Могильник Коктерек І.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 10 км к северо-западу от поселка Коктерек.
965.
Могильник Коктерек IІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к юго-востоку от одноименного поселка.
966.
Могильник
Коныс I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км северо-западе от одноименного населенного пункта.
967.
Могильник Копкутыр І.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км к востоку от одноименной зимовки.
968.
Могильник Копкутыр ІІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км к юго-востоку от одноименного поселка.
969.
Могильник Максим.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км юго-восточнее поселка Кайынды (Березино).
970.
Могильник Оспан.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к юго-востоку от одноименой зимовки.
971.
Могильник Сакрыл I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км восточнее берега озера.
972.
Могильник
Сакрыл II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен у северо-восточной оконечности озера.
973.
Могильник
Сакрыл III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен у южной оконечности озера Рыбный Сакрыл.
974.
Могильник
Сакрыл IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен у северной оконечности озера Сакрыл у дороги в поселок Жанажол.
975.
Могильник
Степной І.
Эпоха раннего железного века
Археология
Состоит из 3 земляных насыпей. Высотой 0,5-1,5 м, и диаметром
10-16 м. У восточной подошвы кургана № 1 проходят две полевые дороги.
976.
Могильник
Степной ІІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Состоит из 2 земляных насыпей со следующими размерами: №1-1х12 м, №2-1,5х25 м. Курган №1 опоясан кольцевым рвом.
977.
Могильник
Степной ІІІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на территории старого казахского кладбища.
978.
Могильник
Степной ІV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен 5 км на восток от реки Ново-Узень.
979.
Курган
Степной V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 100 м к юго-западу от зимовки.
980.
Могильник
Степной VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на юг от зимовки.
981.
Могильник Талдыапан I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 2,5 км к северу от поселка Талдыапан, слева от грейдера Талдыапан-Кайшакудук.
982.
Курган
Талдыапан II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на окраине поселка Талдыапан, восточнее грейдера Талдыапан-Кайшакудук на территории казахского кладбища.

983.
Талдыапан III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдыапан ауылынан оңтүстікке 2,5 км тұр.
984.
Талдыапан IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдыапан ауылынан оңтүстікке
3 км орналасқан.
985.
Талдыапан V қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Грейдерден оңтүстікке 200 м және Талдыапан ауылынан оңтүстік-батысқа 1 км тұр.
986.
Талдыапан VI қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдыапан ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,5  км орналасқан.
987.
Талдыапан VII қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдыапан VI қорғанынан шығысқа 0,5 км және Талдыапан ауылынан оңтүстік-шығысқа 2 км тұр.
988.
Талдыапан VIII қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдыапан ауылынан оңтүстік-шығысқа 3 км орналасқан.
989.
Талдыапан IX қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дала жолынан батысқа 300 м және Талдыапан ауылынан оңтүстік-шығысқа 5 км тұр.
990.
Талдыапан X қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдыапан ІХ қорғанынан батысқа 0,5 км және Талдыапан ауылынан оңтүстікке 6 км орналасқан.
991.
Талдыапан XI қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдыапан X қорғанынан оңтүстік- батысқа 0,5 км және Талдыапан ауылынан оңтүстікке
6 км тұр.
992.
Талдыапан XII қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдыапан ауылынан оңтүстікке
7 км кішкене жоғарырақта орналасқан.
993.
Талдықұдық қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдықұдық ауылынан оңтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.
994.
Шильная балка I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала-Болашақ грейдерінен батысқа 30 м және бір аттас елді мекеннен оңтүстік-батысқа 3 км орналасқан.
995.
Шильная балка II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- батысқа 5 км орналасқан.
996.
Шильная балка III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- батысқа 6 км орналасқан.
997.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сарықұдық селосы жолында,
500 м, Дөңгелек-Пятимар каналының бас бинасынан батысқа 26  км орналасқан.
998.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аққурай (Шильная Балка) ауылының батысына 1  км орналасқан.
999.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оян (Чебаков) ауылының оңтүстік жолына 100 м, Аққурай (Шильная Балка) ауылынан батысқа 4 км орналасқан.
1000.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оян (Чебаков) ауылының солтүстік жолына 1  км Аққурай (Шильная Балка) ауылының батысына 10 км орналасқан.
1001.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология

983.
Могильник Талдыапан III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 2,5 км к югу от поселка Талдыапан.
984.
Могильник Талдыапан IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к югу от поселка Талдыапан.
985.
Курган
Талдыапан V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 1 км к юго-западу от поселка Талдыапан и в 200 м к югу от грейдера.
986.
Курган
Талдыапан VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к юго-востоку от поселка Талдыапан.
987.
Могильник Талдыапан VII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 2 км к юго-востоку от поселка Талдыапан и в 0,5 км к востоку от кургана Талдыапан VI.
988.
Курган
Талдыапан VIII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к юго-востоку от поселка Талдыапан.
989.
Курган
Талдыапан IX.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 5 км к юго-востоку от поселка Талдыапан и в 300 м к западу от полевой дороги.
990.
Курган
Талдыапан X.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км к югу от поселка Талдыапан и в 0,5 км к западу от кургана Талдыапан IX.
991.
Курган
Талдыапан XI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 6 км к югу от поселка Талдыапан и в 0,5 км к юго-западу от кургана Талдыапан X.
992.
Могильник Талдыапан XII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км к югу от поселка Талдыапан на небольшом возвышении.
993.
Курган Талдыкудук.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к юго-востоку от поселка Талдыкудук.
994.
Могильник
Шильная балка І.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к юго-западу от одноименного поселка и 30 м к западу от грейдера Таскала-Болашак.
995.
Могильник
Шильная балка IІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км юго-западу от одноименного поселка.
996.
Могильник
Шильная балка IІІ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км юго-западу от одноименного поселка.
997.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 26 км на запад от головного сооружения канала Донгелек-Пятимары, в 500 м по дороге в поселок Сарыкудук.
998.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км западнее поселка Аккурай (Шильная Балка).
999.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на запад от поселка Аккурай (Шильная Балка), южнее дороги в поселок Оян (Чебаково), в 100 м.
1000.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км западнее поселка Аккурай (Шильная Балка), вдали в 1 км, севернее дороги в поселок Оян (Чебаково).
1001.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология

Ащысай ауылының солтүстік жолына 2 км, Қайынды (Березин) ауылынан шығысқа 4 км орналасқан.
1002.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тереңкөл (Жаңа Талап) ауылынан батысқа 16 км, оңтүстік грейдер жолынан Аралсор көліне 100 м.
1003.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарасу ауылының шығыс жолына 500 м Казталовка ауылынан батысқа 2 км орналасқан.
1004.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қоныс ауылының оңтүстігіне батыс жолға 500 м орналасқан.
1005.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қоныс ауылының солтүстік-шығысына 5  км орналасқан.
1006.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тереңкөл (Жаңа Талап) ауылынан батысқа 27 км, грейдер жолының солтүстігінде Аралсор көліне қарай орналасқан.
1007.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орешка ауылының шығысына
1 км орналасқан.
1008.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдықұдық ауылының солтүстік жолында, Бесқұдық ауылының шығысына 8 км орналасқан.
1009.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Киқұдық ауылынан батысқа 11 км Сарықұдық ауылы жолында, Жалпақтал суқұбыры трассасы жолына орналасқан.
1010.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сарықұдық ауылының солтүстік жолына 500 м, Киқұдық ауылынан батысқа 4 км орналасқан.
1011.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылының шығыс жолына 1 км, Жалпақтал ауылынан оңтүстікке 23 км орналасқан.
1012.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Киқұдық ауылының солтүстік-шығысына 2  км орналасқан.
1013.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Киқұдық ауылының оңтүстік шетіне орналасқан.
1014.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сарықұдық ауылы жолында, Дөңгелек- Пятимар каналының бас құрылымынан батысқа 25 км орналасқан.
1015.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Әбіш ауылының шығыс жолында, Көктерек ауылынан солтүстікке
5 км орналасқан.
1016.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көктерек ауылының шығыс жолында, Жұлдыз селосынан солтүстікке 15 м орналасқан.
1017.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылынан оңтүстікке
5 км, шығыс жолға орналасқан.
1018.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылының солтүстік шетіне Кіші Өзен өзенінің сол жағалауына орналасқан.
1019.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылынан солтүстікке
9 км, Көктерек ауылының грейдер жолының батысына 2 км орналасқан.
1020.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарасу ауылынан оңтүстікке
12 км Жаңажол (Мокринское) ауылы жолынан шығысқа 100 м орналасқан.

Расположен в 4 км на восток от поселка Кайынды (Березино), севернее дороги в 2 км в поселок Ащисай.
1002.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км на запад от поселка Теренколь (Жана Талап), в 100 м южнее грейдерной дороги к озеру Аралсор.
1003.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на запад от поселка Казталовка в 500 м восточнее дороги в поселок Карасу.
1004.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен южнее поселка Коныс в 500 м западнее дороги.
1005.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км северо-восточнее поселка Коныс.
1006.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 27 км на запад от поселка Теренколь (Жана-Талап), севернее грейдерной дороги к озеру Аралсор.
1007.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км восточнее поселка Орешка.
1008.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км восточнее поселка Бескудук, севернее дороги в поселок Талдыкудук.
1009.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 11 км на запад от поселка Кикудук по дороге в поселок Сарыкудук, у трассы Жалпакталского водопровода.
1010.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на запад от поселка Кикудук, в 500 м севернее дороги в поселок Сарыкудук.
1011.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 23 км на юг от поселка Жалпактал, в 1 км восточнее дороги в поселок Жулдуз.
1012.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км северо-восточнее поселка Кикудук.
1013.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на южной окраине поселка Кикудук.
1014.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 25 км на запад от головного сооружения канала Донгелек-Пятимары, на дороге в поселок Сарыкудук.
1015.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на север от поселка Коктерек, восточнее дороги в поселок Абиш.
1016.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 15 м на север от поселка Жулдыз, восточнее дороги в поселок Коктерек.
1017.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на юг от поселка Жулдыз, восточнее дороги.
1018.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на северной окраине поселка Жулдыз, на левом берегу реки Малый Узень.
1019.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км на север от поселка Жулдыз, в 2 км западнее грейдерной дороги в поселок Коктерек.
1020.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км на юг от поселка Карасу в 100 м восточнее от дороги в поселок Жанажол (Мокринское).

1021.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кіші Өзен өзенінің оң жағалауына Жұлдыз ауылының оңтүстігіне
6 км орналасқан.
1022.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай қыстағының оңтүстігіне
6 км Қарасу ауылы жолынан солға орналасқан.
1023.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылы қыстағының оңтүстігіне 4 км, батыс жолдан Қарасу ауылына 200 м. орналасқан.
1024.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарасу ауылынан оңтүстікке 2 км Жанажол (Мокринское) ауылының батыс жолына орналасқан.
1025.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай қыстағынан оңтүстікке
10 км, батыс жолдан Қарасу ауылына қарай орналасқан.
1026.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алыстан 1 км Орешка ауылының шығысына орналасқан.
1027.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдықұдық жолында Бесқұдық ауылынан шығысқа 8 км, жолдың сол қатарында орналасқан.
1028.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылына дейін жетпей, солтүстікке 5 км, жолдың оң жақ қатарына орналасқан.
1029.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан солға, Қоныс ауылының оңтүстігіне 500 м орналасқан.
1030.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қоныс ауылының солтүстік-шығысына 5  км орналасқан.
1031.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тереңкөл ауылынан батысқа 27 км Аралсор көлінің грейдер жолында, жолдың қатарында оңға орналасқан.
1032.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдықұдық ауылы жолында, Бесқұдық ауылынан шығысқа 9 км сол жақта жолдан алыста 1 км орналасқан.
1033.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қазіргі қазақ зиратының аумағында жолдан солға, Талдықұдық ауылының жолында Бесқұдық ауылынан шығысқа 2 км орналасқан.
1034.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарасу ауылының оңтүстік-шығысына 2  км Үлкен Өзен өзенінің сол жақ шығыс жағалауына орналасқан.
1035.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Рыбный Сакрыл көлінің солтүстігіне орналасқан.
1036.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылының батысына, осы ауылға жетпей, жолдан алысырақ оңға қарай орналасқан.
1037.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Әбіш ауылының батысына 2 км Кіші Өзен өзенінің оң жағалауына орналасқан.
1038.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қоныс ауылынан солтүстікке
10 км Казталовка ауылының грейдер жолында, сол жақта жолдың қатарында 100 м орналасқан.
1039.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аралсор көлінің шығысына 3,5 км Ащы Өзек өзенінің жағалауына орналасқан.

1021.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км южнее поселка Жулдыз, на правом берегу реки Малый Узень.
1022.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км южнее зимовки Ащисай слева от дороги в поселок Карасу.
1023.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км южнее зимовки Ащысай, западнее дороги в 200 м в поселок Карасу.
1024.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на юг от поселка Карасу, западнее дороги в поселок Жанажол (Мокринское).
1025.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на юг от зимовки Ащисай, западнее дороги в поселок Карасу.
1026.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен восточнее поселка Орешка, вдали в 1 км.
1027.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км восточнее от поселка Бескудук по дороге в Талдыкудук, слева рядом у дороги.
1028.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км севернее, не доезжая до поселка Жулдыз, справа рядом у дороги.
1029.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен южнее поселка Коныс в 500 м слева от дороги.
1030.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен северо-восточнее поселка Коныс в 5 км.
1031.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 27 км на запад от поселка Теренколь по грейдерной дороге к озеру Аралсор, справа рядом у дороги.
1032.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км на восток от поселка Бескудук по дороге в поселок Талдыкудук, слева вдали от дороги в 1 км.
1033.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на восток от поселка Бескудук по дороге в поселок Талдыкудук, слева от дороги на территории современного казахского кладбища.
1034.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположены в 2 км юго-восточнее поселка Карасу, на левом восточном берегу реки Большой Узень.
1035.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен севернее озера Рыбный Сакрыл.
1036.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен западнее поселка Жулдыз, не доезжая до этого села, справа от дороги вдали.
1037.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км западнее поселка Абиш, на правом берегу реки Малый Узень.
1038.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на север от поселка Коныс по грейдерной дороге в поселок Казталовка, слева рядом с дорогой в 100 м.
1039.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен восточнее озера Аралсор в 3,5 км на берегу реки Ащи Узек.

1040.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащы-2 ауылы жолында Орешка ауылының шығысына 6 км, жолдың сол қатарына орналасқан.
1041.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Русская Таловка ауылының солтүстік-батысына орналасқан.
1042.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қоныс ауылынан солтүстікке 4 км, Казталовка ауылы аудан орталығы жолынан оңға 200 м орналасқан.
1043.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қоныс ауылынан солтүстікке 5 км Казталовка ауылының жолында, жолдан оңға 1 км орналасқан.
1044.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Русская Таловка ауылының оңтүстік-шығысына орналасқан.
1045.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сор көлінің оңтүстік жағалауында, жолдан оңға 1 км, Ащы ауылы жолында Орешка ауылының шығысына 2 км орналасқан.
1046.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орешка ауылынан шығысқа қарай 2 км жерде, Ащысай-2 ауылына баратын жолда, жолдың оң жағында орналасқан.
1047.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Әбіш ауылынан солтүстікке 6 км Бостандық ауылының грейдер жолында, оңтүстікке қарай грейдер бұрылысында, өзен жағалауынан алыста, 3 км орналасқан.
1048.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таскүтір ауылының солтүстік-шығысына 3  км орналасқан.
1049.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Казталовка ауылынан солтүстікке 1км орналасқан.
1050.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылының солтүстік жолында, Қайынды (Березин) ауылынан шығысқа 6 км орналасқан.
1051.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Казталовка ауылының батыс грейдер жолына 100 м Қоныс ауылынан солтүстікке 10 км орналасқан.
1052.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдықұдық ауылының жолына
1 км, Бесқұдық ауылының солтүстігіне 9 км орналасқан.
1053.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
К.Маркс колхозынан солтүстік-батысқа 1 км орналасқан.
1054.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылы жолының шығысына 500 м, Жалпақтал ауылынан оңтүстікке 5 км, Үлкен Өзен өзеніне орналасқан.
1055.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай қыстағының оңтүстігіне
3 км Қарасу ауылының шығыс жолына 600 м орналасқан.
1056.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай қыстағынан оңтүстікке
7 км, Қарасу ауылына барар жолдан шығысқа 500 м орналасқан.
1057.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеңжайлау (Чебаков) ауылының солтүстік жолына 200 м Аққурай (Шильная Балка) ауылының батысына 8  км орналасқан.

1040.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км восточнее поселка Орешка по дороге в поселок Ащы-2, слева рядом у дороги.
1041.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположена северо-западнее поселка Русская Таловка.
1042.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км севернее от поселка Коныс по дороге в районный центр поселка Казталовка, справа от дороги в 200 м.
1043.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на север от поселка Коныс дороге в поселок Казталовка, справа от дороги в 1 км.
1044.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположена юго-восточнее поселка Русская Таловка.
1045.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км восточнее поселка Орешка по дороге в поселок Ащы, справа от дороги в 1 км, на южном берегу озера Сор.
1046.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км восточнее поселка Орешка по дороге в поселок Ащысай-2, справа рядом у дороги.
1047.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на север от поселка Абиш по грейдерной дороге в поселок Бостандык, в 3 км южнее поворота грейдера, вдали на берегу реки.
1048.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км северо-восточнее поселка Тасхутор.
1049.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к северу от поселка Казталовка.
1050.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на восток от поселка Кайынды (Березино) севернее у дороги в поселок Ащысай.
1051.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на север от поселка Коныс, в 100 м западнее грейдерной дороги в поселок Казталовка.
1052.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км восточнее поселка Бескудук, в 1 км севернее дороги в поселок Талдыкудук.
1053.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к северо-западу от колхоза К.Маркс.
1054.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен у реки Большой Узень, в 5 км на юг от поселка Жалпактал, в 500 м восточнее дороги в поселок Жулдуз.
1055.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км южнее зимовки Ащисай, в 600 м восточнее дороги в поселок Карасу.
1056.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км на юг от зимовки Ащисай, восточнее в 500 м от дороги в поселок Карасу.
1057.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км западнее поселка Аккурай (Шильная Балка), 200 м севернее дороги в поселок Кенжайлау (Чебаков).

1058.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Александров-Гай ауылының батыс жолынан алыста, Болашақ (Богатырево) ауылынан оңтүстікке 8 км орналасқан.
1059.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылына барар жолда, Сайқұдық қыстағының батысына 1 км орналасқан.
1060.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қазіргі қазақ зиратының аумағында, Сайқұдық қыстағының солтүстігіне 1 км орналасқан.
1061.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сайқұдық қыстағының аумағына орналасқан.
1062.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Беспішен ауылынан батысқа
11 км, Тереңкөл ауылының солтүстік жолына 3  км орналасқан.
1063.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тереңкөл (Жаңа Талап) ауылынан батысқа 13  км Аралсор ауылының солтүстік және оңтүстік жолына орналасқан.
1064.
Қорым
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тереңкөл (Жаңа Талап) ауылының солтүстік жолына 500 м Беспішен ауылынан батысқа 5 км орналасқан.
1065.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үлкен Өзен өзенінің оң жағалауында, Казталовка ауылынан оңтүстік-батысқа 2 км орналасқан.
1066.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Казталовка ауылының шығыс грейдер жолына 200 м Қоныс (Қоңырсай) ауылының солтүстігіне 4 км орналасқан.
1067.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қоныс (Қоңырсай) ауылынан солтүстікке 5 км, Казталовка ауылының шығыс грейдер жолына 1 км орналасқан.
1068.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бостандық ауылының грейдер жолының оңтүстік бұрылысында өзен жағалауында Әбіш ауылынан солтүстікке 6 км орналасқан.
1069.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кіші Өзен өзенінің оң жағалауында, Әбіш ауылының батысына 2  км орналасқан.
1070.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащы-2 ауылының оңтүстік жолында, Орешка ауылының шығысына 2 км орналасқан.
1071.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащы ауылының оңтүстік жолына 1 км, Орешка ауылының шығысына 2  км орналасқан.
1072.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащы-2 ауылының солтүстік жолында, Орешка ауылының шығысына 6 км орналасқан.
1073.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таскүтір ауылының солтүстік-шығысына 3  км орналасқан.
1074.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Өзек ауылының жолында, Макат ауылының шығысына 2 км орналасқан.
1075.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Балықты көлінің солтүстік-шығысының шетіне орналасқан.
1076.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жалпақтал ауылынан оңтүстікке
3 км, жолдан шығысқа 500 м орналасқан.

1058.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км на юг от поселка Болашак (Богатырево), вдали западнее дороги в поселок Александров-Гай.
1059.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км на запад от зимовки Сайкудук, по дороге в поселок Ащисай.
1060.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен севернее зимовки Сайкудук в 1 км, на территории современного казахского кладбища.
1061.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на территории зимовки Сайкудук.
1062.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 11 км на запад от поселка Беспишен севернее дороги в 3 км в поселок Теренколь.
1063.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км на запад от поселка Теренколь (Жана Талап) севернее и южнее дороги в поселок Аралсор.
1064.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на запад от поселка Беспишен в 500 м севернее дороги поселка Теренколь (Жана Талап).
1065.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к юго-западу от поселка Казталовка, на правом берегу реки Большой Узень.
1066.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км севернее поселка Коныс (Конурсай), 200 м восточнее грейдерной дороги в поселок Казталовка.
1067.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на север от поселка Коныс (Конурсаи), в 1 км восточнее грейдерной дороги в поселок Казталовка.
1068.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на север от поселка Абиш, на берегу реки южнее поворота грейдерной дороги в поселок Бостандык.
1069.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км западнее поселка Абиш, на правом берегу реки Малый Узень.
1070.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км восточнее поселка Орешка, южнее дороги в поселок Ащы-2.
1071.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км восточнее поселка Орешка, в 1 км южнее дороги в поселок Ащы.
1072.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км восточнее поселка Орешка, севернее дороги в поселок Ащы-2.
1073.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км северо-восточнее поселка Тасхутор.
1074.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км восточнее поселка Макат по дороге в поселок Узек.
1075.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на северо-восточной оконечности озера Балыкты.
1076.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на юг от поселка Жалпактал, восточнее дороги в
500 м.

1077.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылының грейдер жолының батысына 1,5 км, Жалпақтал ауылынан оңтүстікке
6 км орналасқан.
1078.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылының грейдер жолының батысына 1 км, Жалпақтал ауылынан оңтүстікке 11 км орналасқан.
1079.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылының грейдер жолында, Жалпақтал ауылынан шығысқа 19 км орналасқан.
1080.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылының грейдер жолының батысына 1 км, Жалпақтал ауылынан оңтүстікке 20 км. орналасқан.
1081.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдың жанымен солтүстікке қарай, Жалпақтал ауылы аудан орталығы жолында Сарықұдық ауылынан батысқа 33  км орналасқан.
1082.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сарықұдық ауылынан батысқа қарай 21 км жерде, аудан орталығы Жалпақтал ауылына баратын жолдан солтүстікке қарай орналасқан.
1083.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сарықұдық ауылының солтүстік жолына 2 км, Киқұдық ауылынан батысқа 16  км орналасқан.
1084.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жалпақтал ауылының солтүстік жолына 2 км, Сарықұдық ауылының шығысына 2  км орналасқан.
1085.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Киқұдық ауылынан батысқа 5 км Сарықұдық ауылының солтүстік жолына 0,5  км орналасқан.
1086.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Әбіш (Терек) ауылының грейдер жолының шығыс және батысында, Көктерек ауылынан солтүстікке 12 км орналасқан.
1087.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кіші Өзен өзенінің сол жағалауында, Әбіш (Терек) ауылының шығыс грейдер жолында, Көктерек ауылынан солтүстікке 4 км орналасқан.
1088.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шығыс грейдер жолына 100 м, Әбіш (Терек) ауылының оңтүстігіне 7 км орналасқан.
1089.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылының грейдер жолының шығысына 3 км, Жалпақтал ауылынан оңтүстікке 38 км орналасқан.
1090.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылынан оңтүстікке қарай 41 км жерде, Жұлдыз ауылына баратын грейдерлік жолдан шығысқа қарай 1,5 км жерде орналасқан.
1091.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылының батысына
4 км, солтүстік жолдан алыста орналасқан.
1092.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылының солтүстігіне
2 км, Көктерек ауылының грейдер жолының батысына 1 км, Кіші Өзен өзенінің сол жағалауына орналасқан.
1093.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылының солтүстігіне
3 км, Көктерек ауылының грейдер жолының батысында орналасқан.

1077.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на юг от поселка Жалпактал, в 1,5 км западнее грейдерной дороги в поселок Жулдуз.
1078.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 11 км на юг от поселка Жалпактал, в 1 км западнее грейдерной дороги в поселок Жулдуз.
1079.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 19 км на юг от поселка Жалпактал, у грейдерной дороги в поселок Жулдуз.
1080.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 20 км на юг от поселка Жалпактал, в 1 км западнее грейдерной дороги в поселок Жулдуз.
1081.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 33 км на запад от поселка Сарыкудук по дороге в районный центр поселок Жалпактал, севернее рядом у дороги.
1082.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 21 км на запад от поселка Сарыкудук, вдали севернее дороги в районный центр поселка Жалпактал.
1083.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км на запад от поселка Кикудук, вдали в 2 км севернее дороги в поселок Сарыкудук.
1084.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км восточнее поселка Сарыкудук, в 2 км севернее дороги в поселок Жалпактал.
1085.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на запад от поселка Кикудук, в 0,5 км севернее дороги в поселок Сарыкудук.
1086.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км на север от поселка Коктерек, восточнее и западнее грейдерной дороги в поселок Абиш (Терек).
1087.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на север от поселка Коктерек, восточнее грейдерной дороги в поселок Абиш (Терек), на левом берегу реки Малый Узень.
1088.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км южнее поселка Абиш (Терек), в 100 м восточнее грейдерной дороги.
1089.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 38 км на юг от поселка Жалпактал, в 3 км восточнее грейдерной дороги в поселок Жулдыз.
1090.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 41 км на юг от поселка Жулдыз, в 1,5 км восточнее грейдерной дороги в поселок Жулдыз.
1091.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км западнее поселка Жулдыз, севернее дороги вдали.
1092.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км севернее поселка Жулдыз, в 1 км западнее грейдерной дороги в поселок Коктерек, на левом берегу реки Малый Узень.
1093.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен севернее поселка Жулдыз в 3 км, западнее грейдерной дороги в поселок Коктерек.

1094.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарасу ауылынан оңтүстікке
10 км Жаңажол (Мұқыр) ауылының батыс жолына орналасқан.
1095.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарасу ауылының оңтүстігіне
13 км батыс және шығыс жолдан Жаңажол (Мұқыр) ауылына орналасқан.
1096.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарасу ауылынан оңтүстікке
13 км, батыс жолдан Жаңажол (Мұқыр) ауылына 200 м орналасқан.
1097.
Қоныс.
Қола дәуірі
Археология
Үлкен Өзен өзенінің батыс жағалауына, Жаңажол (Мұқыр) ауылының солтүстігіне 5 км орналасқан.
1098.
Тазы қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қамықшы ауылының оңтүстік-батысынан 3-3,5 км, Жалпақтал-Жұлдыз грейдерінің батысынан
200 м.
1099.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұлдыз ауылының солтүстік-шығысынан 8,5-9 км, Оразғали ауылының оңтүстік- шығысынан 3-3,5 км.
1100.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарасу ауылының батысынан
12-12,5 км.
1101.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарасу ауылының солтүстік-батысынан 5,5-6 км, қыстақтың солтүстік-батысынан 800 м.
1102.
Тас-Оба қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарасу ауылының оңтүстік-батысынан 15 км, Тасоба қыстағының батысынан 500 м.
1103.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көктерек ауылының оңтүстік-шығысынан 2,7 м.
1104.
Мамай қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көктерек ауылының оңтүстік-батысынан 9 км, Мамай қыстағының оңтүстік- батысынан 5,5 км, Кіші-Өзен көлінің батысынан 400-450 м.
1105.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақпәтер (Порт-Артур) ауылының солтүстік шығысынан 2 км.
1106.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақпәтер (Порт-Артур) ауылының солтүстік-шығысынан 3-3,2 км.
1107.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақпәтер (Порт-Артур) ауылының оңтүстік-шығысынан 5 км.
1108.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақпәтер (Порт-Артур) ауылының оңтүстік-шығысынан 5,5 км.
1109.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кіші Талдықұдық ауылының оңтүстігінен 6 км, Түйемойын қыстағының солтүстік-батысынан 2,5 км.
1110.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кіші Талдықұдық ауылының оңтүстігінен 5,5 км, Түйемойын қыстағының солтүстік-батысынан 3 км.
1111.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кіші Талдықұдық ауылының оңтүстігінен 6,5 км, Түйемойын қыстағының батысынан 3 км.
1112.
Бес-құдық қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдықұдық ауылының солтүстік-шығысынан 11,5 км, зират жанындағы Бесқұдық ауылының батысынан 1 км.
1113.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология

1094.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на юг от поселка Карасу западнее дороги в поселок Жанажол (Мокринское).
1095.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км южнее поселка Карасу с запада и востока от дороги в поселок Жанажол (Мокринское).
1096.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км на юг от поселка Карасу, в 200 м западнее дороги в поселок Жанажол (Мокринское).
1097.
Поселение.
Эпоха бронзы
Археология
Расположено на западном берегу старицы реки Большой Узень, в 5 км севернее поселка Жанажол (Мокринское).
1098.
Могильник Тазы
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3-3,5 км юго-западнее поселка Камыкши, в 200 м западнее грейдера Жалпактал-Жулдыз.
1099.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 8,5-9 км северо-восточнее поселка Жулдыз, в 3-3,5 км юго-восточнее поселка Уразгали.
1100.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 12-12,5 км западнее поселка Карасу.
1101.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5,5-6 км. северо-западнее поселка Карасу, в 800 м северо-западнее зимовки.
1102.
Могильник
Тас-Оба.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 15 км юго-западнее поселка Карасу, в 500 м западнее зимовки Тасоба.
1103.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2,7 км юго-восточнее  поселка Коктерек.
1104.
Могильник. Мамай
Эпоха раннего железного века
Археология
В 9 км юго-западнее поселка Коктерек, в 5,5 км юго-западнее зимовки Мамай, в 400-450 м западнее реки Малый Узень.
1105.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2 км северо-восточнее  поселка Акпатер (Порт-Артур).
1106.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3-3,2 км  северо-восточнее  поселка Акпатер (Порт-Артур).
1107.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5 км юго-восточнее поселка Акпатер (Порт-Артур).
1108.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5,5 км юго-восточнее поселка Акпатер (Порт-Артур).
1109.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6 км южнее поселка Малый Талдыкудук, в 2,5 км северо-западнее зимовки Верблюжья Шея.
1110.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5,5 км южнее поселка Малый Талдыкудук, в 3 км северо-западнее зимовки Верблюжья Шея.
1111.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6,5 км южнее поселка Малый Талдыкудук, в 3 км западнее зимовки Верблюжья Шея.
1112.
Могильник Бескудук.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 11,5 км северо-восточнее поселка Талдыкудук, в 1 км западнее поселка Бескудук возле кладбища.
1113.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология

Бесқұдық ауылының солтүстік-шығысынан 10 км, Талас қыстағының оңтүстік- шығысынан 5,5 км.
1114.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қайшақұдық ауылының оңтүстік-шығысынан 11,5-12 км, Талдыапан ауылының солтүстік-шығысынан 50 м.
1115.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдыапан ауылының оңтүстік-шығысынан 2-2,5 км, Талдыапан-Қайшақұдық грейдерінен
250-300 м.
1116.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдыапан ауылының солтүстігінен 3,5-4 км, Қайшақұдық ауылының оңтүстігінен 1,7 км.
1117.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оңтүстік-батыстағы зират жанында Қайшақұдық ауылының оңтүстік-батысынан 300-350 м.
1118.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қайшақұдық ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3,5 км, Талдыапан-Жалпақтал-Чапаев грейдерінен оңтүстікке қарай 500 м.
1119.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ықлас қыстағының оңтүстік-батысынан 2,5 км, Сары-Шүкпей қыстағының солтүстік-батысынан 2,5-3 км.
1120.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қособа (Никонор) ауылының солтүстік-батысынан 2,2 км, Тамон қыстағының оңтүстік- шығысынан 2 км.
1121.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қызылжар қыстағының оңтүстік-шығысынан 5,5 км, Қособа қыстағының солтүстік-шығысынан 6 км, Көшім көлінің оңтүстік-батысынан 326 м.
1122.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қособа қыстағының солтүстік-шығысынан 1,5 км.
1123.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қособа қыстағының солтүстік-батысынан 2,5 км.
1124.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қособа қыстағының солтүстік-батысынан 2 км.
1125.
Бестерек қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бестерек ауылының солтүстік-шығысынан 3,5 км.
1126.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сарықұдық ауылының оңтүстік-батысынан 6,5 км, Красный Партизан ауылының оңтүстік-шығысынан 18 км.
1127.
Қос-оба қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көктерек ауылының оңтүстігінен 3 км.
1128.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бумакөл ауылының оңтүстік-шығысынан 5 км.
1129.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Приуральный ауылына жақын маңда.
1130.
Қараоба қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Базар ауылының оңтүстік-батысынан 20 км.
1131.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарашығанақ ауылының батысынан 5 км.
1132.
Қырық-оба қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шөптікөл ауылының шығысынан 4 км.
1133.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үлкен Бестау ауылының солтүстігінен 2 км.
1134-1
Жалпақтал қалашығы. ХІV-ХV ғасыр.
Археология

В 10 км северо-восточнее поселка Бескудук, в 5,5 км юго-восточнее зимовки Талас.
1114.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 11,5-12 км юго-восточнее поселка Кайшакудук, в 50 м северо-восточнее поселка Талдыапан на кладбище.
1115.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2-2,5 км юго-восточнее поселка Талдыапан, в 250-300 м от грейдера Талдыапан-Кайшакудук.
1116.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3,5-4 км севернее поселка Талдыапан, в 1,7 км южнее поселка Кайшакудук.
1117.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 300-350 м юго-западнее поселка Кайшакудук, юго-западнее возле кладбище.
1118.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3,5 км юго-западнее поселка Кайшакудук,  южнее в 500 м грейдера Талдыапан-Жалпактал-Чапаево.
1119.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2,5 км юго-западнее зимовки Ихлас, в 2,5-3 км северо-западнее зимовки Сары-Шукпей.
1120.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2,2 км северо-западнее поселка Кособа (Никонор), в 2 км юго-восточнее зимовки Тамон.
1121.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5,5 км юго-восточнее зимовки Кзылжар, в 6 км северо-восточнее зимовки Кособа, в 326 м юго-западнее реки Кушум.
1122.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1,5 км северо-восточнее зимовки Кособа.
1123.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2,5 км северо-западнее зимовки Кособа.
1124.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2 км северо-западнее зимовки Кособа.
1125.
Могильник Бестерек.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3,5 км северо-восточнее  поселка Бестерек.
1126.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6,5 км юго-западнее поселка Сарыкудук, в 18 км юго-восточнее поселка Красный Партизан.
1127.
Могильник
Кос-Оба.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3 км южнее поселка Коктерек.
1128.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5 км юго-восточнее поселка Бумаколь.
1129.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено у поселка Приуральный.
1130.
Могильник Караоба.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 20 км юго-западнее поселка Базар.
1131.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5 км западнее  поселка Карачаганак.
1132.
Могильник
Крык-Оба.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 4 км восточнее поселка Шоптыколь.
1133.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2 км севернее  поселка Большой Бестау.
1134.
Могильник Жанаконыс.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 4,5 км севернее поселка Акбулак.
1134-1
Городище Жалпактал. ХІV-ХV век.
Археология

Казталов ауданы, Қарасу ауылы GPS: N49°07'52,5"/E49°44'12,5"
Қаратөбе ауданы
1135.
М. Мералиев кесенесі.
2006 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Саралжын ауылы
Қаратөбе
1136
Ақтайсай I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақтайсай ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа 4 км Мыңшұқыр ауылынан оңтүстік-батысқа 3 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°41'19,8"/E54°01'00,0"
1137.
Ақтайсай II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақтайсай ауылынан батыс- оңтүстік-батысқа 1,5 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°39'55,5/E53°56'00,6"
1138
Бөлектау қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жігерлен ауылынан солтүстік-шығысқа 10 км, Егіндікөл ауылынан оңтүстік-оңтүстік- шығысқа 15 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°54'01,2"/E54°07'34,2"
1139
Дүзтөбе қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақтайсай ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа 10 км, Қоскөл ауылынан оңтүстік-шығысқа 7,5 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°44'47,3"/E53°54'34,2"
1140
Жарлы I қорымы. Ертедегі темір ғасыры дәуірі.
Археология
Жігерлен ауылынан шығысқа 18 км, су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°50'13,6/E54°11'09,8"
1141
Жарлы II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Егіндікөл ауылынан оңтүстік-шығысқа 17,5 км Жігерлен ауылынан шығысқа 12 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°51'07,2"/E54°10'28,2"
1142
Жарлы III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жігерлен ауылынан шығысқа 17 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°50'32,4"/E54°10'28,2"
1143
Жарлы V қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жігерлен ауылынан шығыс- оңтүстік-шығысқа 15 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°49'49,1"/E54°07'48,0"
1144
Жарлы VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жігерлен ауылынан шығысқа 14 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°50'34,2"/E54°06'42,6"
1145
Жарлы VII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жігерлен ауылынан шығысқа 13 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°49'49,2"/E54°05'59,4"
1146
Жарлы VIII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жігерлен ауылынан шығысқа 11 км, Жарлы өзенінің тік жарында су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°49'45,6"/E54°03'15,6"
1147
Жарлы IX қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жігерлен ауылынан шығыс- оңтүстік-шығысқа 11 км, Жарлы өзенінің құлама жарында су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°49'27,0"/E54°02'57,0"

Казталовский район, поселок Карасу. GPS: N49°07'52,5"/E49°44'12,5"
Каратобинский район
1135.
Мавзолей
М. Мералиева.
2006 год.
Градостроительства
и архитектуры
Поселок Саралжын
Каратобинский район
1136
Могильник Актайсай I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 3 км к юго-западу от поселка Мыншукыр, в 4 км к северу-северо-востоку от поселка Актайсай. GPS: N49°41'19,8"/E54°01'00,0"
1137
Могильник Актайсай II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 1,5 км к западу-юго-западу от поселка Актайсай. GPS: N49°39'55,5/ 53°56'00,6"
1138
Могильник Булектау. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 15 км к югу-юго-востоку от поселка Егендыколь, в 10 км к северо-востоку от поселка Жигерлен. GPS: N 49°54'01,2"/E54°07'34,2"
1139
Могильник Дузтобе. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 7,5 км к юго-востоку от поселка Косколь, в 10 км к северу-северо-востоку от поселка Актайсай. GPS: N 49°44'47,3"/E53°54'34,2"
1140
Могильник Жарлы I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 18 км к востоку от поселка Жигерлен. GPS: N 49°50'13,6/E54°11'09,8"
1141
Могильник Жарлы II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 12 км к востоку от поселка Жигерлен, в 17,5 км к юго-востоку от поселка Егендыколь. GPS: N 49°51'07,2"/E54°10'28,2"
1142
Могильник Жарлы III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 17 км к востоку от поселка Жигерлен. GPS:N49°50'32,4"/E54°10'28,2"
1143
Могильник Жарлы V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 15 км к востоку-юго-востоку от поселка Жигерлен. GPS:N49°49'49,1"/E54°07'48,0"
1144
Могильник Жарлы VI. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 14 км к востоку от поселка Жигерлен. GPS:N49°50'34,2"/E54°06'42,6"
1145
Могильник Жарлы VII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 13 км к востоку от поселка Жигерлен. GPS:N49°49'49,2"/E54°05'59,4"
1146
Могильник Жарлы VIII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато у обрыва к реке Жарлы, в 11 км к востоку от поселка Жигерлен. GPS: N49°49'45,6"/E54°03'15,6"
1147
Могильник Жарлы IX. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато у обрыва к реке Жарлы, в 11 км к востоку-юго-востоку от поселка Жигерлен. GPS: N49°49'27,0"/E54°02'57,0"

1148
Жігерлен I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жігерлен ауылынан оңтүстік-шығысқа 6 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°49'47,2"/E54°00'15,3"
1149
Жігерлен II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жігерлен ауылынан оңтүстік-оңтүстік- шығысқа 5 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°49'44,4"/E54°00'02,3"
1150
Жігерлен III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жігерлен ауылынан оңтүстік-шығысқа 4,5 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°49'37,1"/E53°58'59,5"
1151
Жігерлен IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қазақ зиратынан солтүстікке, Жігерлен ауылынан оңтүстік-шығысқа 2 км, Жарлы өзенінің оң жағалауынан жоғарырақта орналасқан. GPS: N49°50'55,7"/E53°57'06,9"
1152
Жігерлен V қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жігерлен ауылынан оңтүстік-оңтүстік- шығысқа 4 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°49'27,0"/E53°56'41,3"
1153
Жігерлен VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қоскөл ауылынан шығыс-солтүстік- шығысқа 6 км, Жігерлен ауылынан оңтүстікке 4 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°49'31,1"/E53°55'53,1"
1154
Жігерлен VII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жарлы өзенінің сол жағалауындағы биіктікте, Жігерлен ауылынан оңтүстік-шығыста 5 км жерде, Қоскөл ауылынан шығысқа қарай 7 км жерде, қараусыз қалған дала станының жанында орналасқан. GPS: N49°48'53,5"/E53°58'34,5"
1155
Жусандыой I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Кішкене жоғарырақта Жусандыой ауылынан солтүстік-шығысқа 1,5 км орналасқан. GPS: N49°51'03,0"/E53°22'02,0"
1156
Жусандыой II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жусандыой ауылынан солтүстік-батысқа 6 км тұр. GPS: N49°56'10,2"/E53°25'09,6"
1157
Жусандыой III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Су айырық үстірттің шыңының солтүстік баурайында орналасқан. GPS: N49°56'46,8"/E53°25'14,4"
1158
Жусандыой IV қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Су айырық үстірттің шыңында, Жусандыой ауылынан солтүстікке 9 км орналасқан. GPS: N49°58'17,4"/E53°24'41,4"
1159
Егіндікөл I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Егіндікөл ауылынан оңтүстікке 1,5 км орналасқан. GPS: N50°01'20,2"/E54°02'20,8"
1160
Қалдығайты I қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қалдығайты ауылынан оңтүстікке 500 м орналасқан. GPS: N49°34'34,2"/E53°05'40,8"
1161
Қалдығайты II қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Су айырық үстірттің шыңында, Қалдығайты ауылынан батысқа 2 км тұр. GPS: N49°36'13,4"/E53°03'32,9"

1148
Могильник Жигерлен I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 6 км к юго-востоку от поселка Жигерлен. GPS: N49°49'47,2"/E54°00'15,3"
1149
Могильник Жигерлен II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 5 км к юго-юго-востоку от поселка Жигерлен. GPS: N49°49'44,4"/E54°00'02,3"
1150
Могильник Жигерлен III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 4,5 км к юго-востоку от поселка Жигерлен. GPS: N49°49'37,1"/E53°58'59,5"
1151
Могильник Жигерлен IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на возвышенности правого берега реки Жарлы в 2 км к юго-востоку от поселка Жигерлен, к северу от казахского кладбища. GPS: N49°50'55,7"/E53°57'06,9"
1152
Могильник Жигерлен V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 4 км к югу-юго-востоку от поселка Жигерлен. GPS: N49°49'27,0"/E53°56'41,3"
1153
Могильник Жигерлен VI. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 4 км к югу от поселка Жигерлен, в 6 км к востоку-северо-востоку от поселка Косколь. GPS: N49°49'31,1"/E53°55'53,1"
1154
Могильник Жигерлен VII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на возвышении левого берега реки Жарлы, в 5 км к юго-востоку от поселка Жигерлен, в 7 км к востоку от поселка Косколь, возле заброшенного полевого стана. GPS: N49°48'53,5"/E53°58'34,5"
1155
Могильник Жусандыой I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 1,5 км к северо-востоку от поселка Жусандыой на небольшой возвышенности. GPS: N49°51'03,0"/E53°22'02,0"
1156
Могильник Жусандыой II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 6 км к северо-западу от поселка Жусандыой. GPS: N49°56'10,2"/E53°25'09,6"
1157
Могильник Жусандыой III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на северном склоне водораздельного плато. GPS: N49°56'46,8"/E53°25'14,4"
1158
Курган Жусандыой IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 9 км к северу от поселка Жусандыой, на вершине водораздельного плато. GPS: N49°58' 17,4" / E 53°24' 41,4"
1159
Могильник Егендыколь I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 1,5 км к югу от поселка Егендыколь. GPS: N50°01'20,2"/E54°02'20,8"
1160
Могильник Калдыгайты I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 500 м к югу от поселка Калдыгайты. GPS: N49°34'34,2"/E53°05'40,8"
1161
Курган Калдыгайты II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 2 км к западу от поселка Калдыгайты на вершине водораздельного плато. GPS: N49°36'13,4"/E53°03'32,9"

1162
Қаратал II қорымы. Орта ғасырлар дәуірі.
Археология
Су айырық үстірттің шыңында, Қаратал ауылынан солтүстік-шығысқа 10 км, Егіндікөл ауылынан шығыс- оңтүстік-шығысқа орналасқан. GPS: N50°02'49,0"/E54°17'40,8"
1163
Қаратал III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Егіндікөл ауылынан шығысқа, Қаратал тоғайынан шығысқа 7 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N50°01'40,0"/E54°14'16,9"
1164
Қаратал IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Егіндікөл ауылынан оңтүстік-шығысқа 11 км, Қаратал тоғайынан оңтүстікке, Тұщықара өзенінен жоғарырақ орналасқан. GPS: N49°58'08,0"/E54°10'51,4"
1165.

1162
Могильник Каратал II. Эпоха средневековья.
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато к северо-востоку от урочища Каратал в 10 км к востоку-юго-востоку от поселка Егендыколь. GPS: N50°02'49,0"/E54°17'40,8"
1163
Могильник Каратал III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато к востоку от урочища Каратал в 7 км к востоку от поселка Егендыколь. GPS: N50°01'40,0"/E54°14'16,9"
1164
Могильник Каратал IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на возвышенности реки Тущикара, к югу от урочища Каратал, в 11 км к юго-востоку от поселка Егендыколь. GPS: N49°58'08,0"/E54°10'51,4"
1165.

Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1166
Қаратөбе II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қаратөбе-Жымпиты автожолынан солтүстікке, Қаратөбе ауылынан батыс- солтүстік-батысқа 12,5 км жазықта орналасқан. GPS: N49°44'53,3"/E53°20'20,8"
1167
Қоскөл I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Егіндікөл-Қоскөл грейдерінен оңтүстікке 1,5 км, Қоскөл ауылынан оңтүстік-шығысқа 2 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N50°03'58,4"/E53°51'20,6"
1168
Қоскөл II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Егіндікөл-Қоскөл грейдерінен оңтүстікке, Қоскөл ауылынан оңтүстік-шығысқа 500 м жазықта орналасқан. GPS: N50°04'46,1"/E53°50'30,3"
1169
Қоскөл III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қоскөл ауылынан шығысқа 500 м жоғарыда орналасқан. GPS: N50°05'13,4"/E53°50'58,6"
1170
Қоскөл IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қоскөл ауылынан шығыс-солтүстік- шығысқа 7 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N50°06'37,8"/E53°55'06,0"
1171
Қоскөл V қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қоскөл ауылынан шығыс-солтүстік- шығысқа 7 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N50°06'10,8"/E53°55'40,8"
1172
Қоскөл VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қоскөл ауылынан шығыс-солтүстік- шығысқа 7 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N50°05'48,2"/E53°56'02,2"
1173
Қоскөл VII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қоскөл ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа 12 км жоғарырақта орналасқан. GPS: N50°06'20,7"/E54°00'43,8"
1174
Қоскөл VIII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қоскөл ауылынан шығыс-солтүстік- шығысқа 13 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N50°06'09,1"/E54°00'59,6"
1175
Қоскөл I (оңтүстік) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қоскөл ауылынан оңтүстікке 2 км жоғарырақ орналасқан. GPS: N49°47'00,2"/E53°49'40,2"
1176
Қоскөл II (оңтүстік) қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қазақ зиратынан батысқа 1 км, Қоскөл ауылынан оңтүстік-оңтүстік- шығысқа 2,5 км жоғарырақта орналасқан. GPS: N49°46'43,3"/E53°50'35,2"
1177
Қоскөл III (оңтүстік) қорымы. Ертедегі темірдәуірі.
Археология
Қоскөл ауылынан оңтүстік-оңтүстік- шығысқа 3 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°46'31,6"/E53°51'14,2"

Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1166
Могильник Каратобе II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на равнине в 12,5 км к западу-северо-западу от поселка Каратобе, к северу от автотрассы Каратобе-Жымпиты. GPS: N49°44'53,3"/E53°20'20,8"
1167
Могильник Косколь I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато в 2 км к юго-востоку от поселка Косколь, в 1,5 км к югу от грейдера Егендыколь-Косколь. GPS: N50°03'58,4"/E53°51'20,6"
1168
Могильник Косколь II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на равнине в 500 м к юго-востоку от поселка Косколь, к югу от грейдера Егендыколь-Косколь. GPS: N50°04'46,1"/E53°50'30,3"
1169
Могильник Косколь III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на возвышении в 500 м к востоку от поселка Косколь. GPS: N50°05'13,4"/E53°50'58,6"
1170
Могильник Косколь IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 7 км к востоку-северо-востоку от поселка Косколь. GPS: N50°06'37,8"/E53°55'06,0"
1171
Могильник Косколь V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 7 км к востоку-северо-востоку от поселка Косколь. GPS: N50°06'10,8"/E53°55'40,8"
1172
Могильник Косколь VI. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 7 км к востоку-севро-востоку от поселка Косколь. GPS: N50°05'48,2"/E53°56'02,2"
1173
Могильник Косколь VII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине в 12 км к востоку-северо-востоку от поселка Косколь. GPS: N50°06'20,7"/E54°00'43,8"
1174
Могильник Косколь VIII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 13 км к востоку-севро-востоку от поселка Косколь. GPS: N50°06'09,1"/E54°00'59,6"
1175
Могильник Косколь I (южный). Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на возвышении в 2 км к югу от поселка Косколь. GPS: N49°47'00,2"/E53°49'40,2"
1176
Курган Косколь II (южный). Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на возвышении в 2,5 км к югу-юго-востоку от поселка Косколь, в 1 км к западу от казахского кладбища. GPS: N49°46'43,3"/E53°50'35,2"
1177
Могильник Косколь III (южный). Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 3 км к югу-юго-востоку от поселка Косколь. GPS: N49°46'31,6"/E53°51'14,2"

1178
Қоскөл IV (оңтүстік) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қоскөл ауылынан оңтүстік-шығысқа 5 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°46'20,4"/E53°51'49,2"
1179
Қоскөл V (оңтүстік) қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қоскөл ауылынан оңтүстік-оңтүстік- шығысқа 4,5 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°45'06,6"/E53°52'27,0"
1180.
Қызылжар I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қызылжар ауылынан оңтүстік-шығысқа 3 км, Егіндікөл ауылынан оңтүстік-шығысқа 6 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°58'54,5"/E54°06'15,1"
1181.
Қызылжар II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қызылжар ауылынан оңтүстік-оңтүстік- шығысқа 2,5 км Егіндікөл ауылынан оңтүстік-шығысқа 6 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°58'26,3"/E54°05'30,4"
1182.
Қызылжар III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қызылжар ауылынан оңтүстікке 4 км, Егіндікөл ауылынан оңтүстік-оңтүстік- шығысқа 8 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°58'15,9"/E54°05'00,6"
1183.
Қызылжар IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қызылжар ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 км, Егіндікөл ауылынан оңтүстік-шығысқа 9 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°58'17,5"/E54°06'43,1"
1184.
Қызылжар V қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қызылжар ауылынан оңтүстік-батысқа 4 км, Егіндікөл ауылынан оңтүстікке 13 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°56'56,1"/E54°03'38,7"
1185.
Қызылжар VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қызылжар V қорымынан шығысқа 180 м, Қызылжар ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа 4,5 км, Егіндікөл ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа 13 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°56'56,9"/E54°04'01,5"
1186.
Қызылжар VII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қызылжар VI қорымынан шығысқа 180 м, Қызылжар ауылынан оңтүстік-оңтүстік- батысқа 4,5 км Егіндікөл ауылынан оңтүстік-оңтүстік- шығысқа 13,5 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°57'01,6"/E54°04'40,5"
1187.
Лебедевка VIІІ қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Сегізсай (Лебедевка) ауылының батыс және шығыс жақ жоғары жолында, Егіндікөл ауылынан солтүстікке 2 км орналасқан. GPS: N50°03'29,8"/E54°02'21,9"
1188.
Мыңшұқыр I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақтайсай ауылынан солтүстікке 6 км, Мыңшұңқыр ауылынан батыс- солтүстік-батысқа 5 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°45'09,5"/E54°00'00,7"

1178
Могильник Косколь IV (южный). Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 5 км к юго-востоку от поселка Косколь. GPS: N49°46'20,4"/E53°51'49,2"
1179
Курган Косколь V (южный). Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 4,5 км к югу-юго-востоку от поселка Косколь. GPS: N49°45'06,6"/E53°52'27,0"
1180
Могильник Кызылжар I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 6 км к юго-востоку от поселка Егендыколь, в 3 км к юго-востоку от поселка Кызылжар. GPS: N49°58'54,5"/E54°06'15,1"
1181
Могильник Кызылжар II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 6 км к юго-востоку от поселка Егендыколь, в 2,5 км к югу-юго-востоку от поселка Кызылжар. GPS: N49°58'26,3"/E54°05'30,4"
1182
Могильник Кызылжар III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 8 км к югу-юго-востоку от поселка Егендыколь, в 4 км к югу от поселка Кызылжар. GPS: N49°58'15,9"/E54°05'00,6"
1183
Могильник Кызылжар IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 9 км к юго-востоку от поселка Егендыколь, в 4 км к юго-востоку от поселка Кызылжар. GPS: N49°58'17,5"/E54°06'43,1"
1184
Могильник Кызылжар V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 13 км к югу от поселка Егендыколь, в 4 км к юго-западу от поселка Кызылжар. GPS: N49°56'56,1"/E54°03'38,7"
1185
Могильник Кызылжар VI. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 13 км к югу-юго-востоку от поселка Егендыколь, в 4,5 км к югу-юго-западу от поселка Кызылжар, в 180 м к востоку от могильника Кызылжар V. GPS: N49°56'56,9"/E54°04'01,5"
1186
Могильник Кызылжар VII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 13,5 км к югу-юго-востоку от поселка Егендыколь, в 4,5 км к югу-юго-западу от поселка Кызылжар, в 180 м к востоку от могильника Кызылжар VI. GPS: N49°57'01,6"/E54°04'40,5"
1187
Могильник Лебедевка VIII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 2 км на север от поселка Егиндиколь, западнее и восточнее верхней дороги в поселок Сегизсай (Лебедевка). GPS: N50°03'29,8"/E54°02'21,9"
1188
Могильник Мыншукыр I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 5 км к западу-северо-западу от поселка Мыншукыр, в 6 км к северу от поселка Актайсай. GPS: N49°45'09,5"/E54°00'00,7"

1189.
Мыңшұқыр II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақтайсай ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа 12 км, Мыңшұңқыр ауылынан солтүстікке 8 км су айырық үстірттің шыңында, баурайда орналасқан. GPS: N49°46'30,0"/E54°03'10,8"
1190.
Мыңшұқыр III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Мыңшұңқыр ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа 12 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°46'39,6"/E54°12'28,8"
1191.
Мыңшұқыр IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қыстақтан солтүстікке 1 км, Мыңшұңқыр ауылынан солтүстік-шығысқа 13 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°46'32,0"/E54°13'02,3"
1192.
Мыңшұқыр V қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Мыңшұңқыр ауылынан солтүстік-шығысқа 13,5 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°46'27,6"/E54°13'26,4"
1193.
Мыңшұқыр VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мыңшұңқыр ауылынан шығыс- солтүстік-шығысқа 12 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°44'39,0"/E54°14'18,6"
1194.
Мыңшұқыр VII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақтайсай ауылынан солтүстік-шығысқа 5 км, Мыңшұңқыр ауылынан оңтүстік-оңтүстік- батысқа 2 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°41'38,3"/E54°03'35,1"
1195.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1196.
Темірбек II (Күмісбай) қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Темірбек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 км жерде жыртылған шағын төбешікте орналасқан. Күмісбай қыстауы солтүстік-шығысқа қарай 800 м. GPS: N49°44'03,3"/E52°57'13,6"
1197.
Тұщықара I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қазақ зиратынан солтүстікке, Егіндікөл ауылынан шығысқа 8 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°59'18,8"/E54°15'39,4"
1198.
Тұщықара II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тұщықара ауылынан солтүстікке 1,5 км, Егіндікөл ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 9 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°57'42,9"/E54°14'16,0"
1199.
Тұщықара III қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тұщықара ауылынан шығысқа 800 м, Егіндікөл ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 10 км биік емес жерге орналасқан. GPS: N49°56'47,4"/E54°15'01,2"
1200.
Тұщықара IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тұщықара ауылынан шығысқа 800 м, Егіндікөл ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 11 км орналасқан. GPS: N49°56'58,1"/E54°15'09,3"

1189
Могильник Мыншукыр II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на пашне, на вершине водораздельного плато в 8 км к северу от поселка Мыншукыр, в 12 км к северу-северо-востоку от поселка Актайсай. GPS: N49°46'30,0"/E54°03'10,8"
1190
Могильник Мыншукыр III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 12 км к северу-северо-западу от поселка Мыншукыр. GPS: N49°46'39,6" /54°12'28,8"
1191
Могильник Мыншукыр IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 13 км к северо-востоку от поселка Мыншукыр, в 1 км к северу от зимовки. GPS: N49°46'32,0"/E54°13'02,3"
1192
Могильник Мыншукыр V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 13,5 км к северо-востоку от поселка Мыншукыр. GPS: N49°46'27,6"/E54°13'26,4"
1193
Могильник Мыншукыр VI. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 12 км к востоку-северо-востоку от поселка Мыншукыр. GPS: N49°44'39,0"/E54°14'18,6"
1194
Могильник Мыншукыр VII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 2 км к югу-юго-западу от поселка Мыншукыр, в 5 км к северо-востоку от поселка Актайсай. GPS: N49°41'38,3"/E54°03'35,1"
1195.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1196
Курган Темирбек II (Кумисбай). Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится на небольшом распаханном возвышении в 7 км к северо-западу от поселка Темирбек. В 800 м к северо-востоку находится зимовка Кумисбай. GPS: N49°44'03,3"/E52°57'13,6"
1197
Могильник Тущикара I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато в 8 км к востоку от поселка Егендыколь к северу от казахского кладбища. GPS: N49°59'18,8"/E54°15'39,4"
1198
Могильник Тущикара II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато в 9 км к востоку-юго-востоку от поселка Егендыколь, в 1,5 км к северу от поселка Тущикара. GPS: N49°57'42,9"/E54°14'16,0"
1199
Курган Тущикара III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на невысоком всхолмлении в 10 км к востоку-юго-востоку от поселка Егендыколь, в 800 м к востоку от поселка Тущикара. GPS: N49°56'47,4"/E54°15'01,2"
1200
Могильник Тущикара IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 11 км к востоку-юго-востоку от поселка Егендыколь, в 800 м к востоку от поселка Тущикара. GPS: N49°56'58,1"/E54°15'09,3"

1201.
Тұщықара V қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тұщықара ауылынан шығысқа 1 км, Егіндікөл ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 11 км биіктікте орналасқан. GPS: N49°56'37,4"/E54°15'31,6"
1202.
Тұщықара VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тұщықара ауылынан шығыс-солтүстік- шығысқа 7 км, Егіндікөл ауылынан шығысқа 13 км үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°57'27,5"/E54°19'09,0"
1203.
Тұщықара VII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология

1201
Могильник Тущикара V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на возвышенности в 11 км к востоку-юго-востоку от поселка Егендыколь, в 1 км к востоку от поселка Тущикара. GPS: N49°56'37,4"/E54°15'31,6"
1202
Могильник Тущикара VI. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на вершине плато в 13 км к востоку от поселка Егендыколь, в 7 км к востоку-северо-востоку от поселка Тущикара. GPS: N49°57'27,5"/E54°19'09,0"
1203
Могильник Тущикара VII. Эпоха раннего железного века.
Археология

Тұщықара ауылынан шығысқа 3,5 км, Егіндікөл ауылынан оңтүстік-шығысқа 16 км су айырық үстірттің баурайында, жыртынды жерде орналасқан. GPS: N49°55'04,3"/E54°18'09,4"
1204.
Тұщықара VIII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тұщықара ауылынан шығыс-оңтүстік- шығысқа 4 км, Егіндікөл ауылынан оңтүстік-шығысқа 16 км су айырық үстірттің баурайында жыртынды жерде орналасқан. GPS: N49°54'37,9"/E54°18'07,9"

Расположен на пашне на склоне водораздельного плато в 16 км к юго-востоку от поселка Егендыколь, в 3,5 км к востоку от поселка Тущикара. GPS: N49°55'04,3"/E54°18'09,4"
1204
Могильник Тущикара VIII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на пашне на склоне водораздельного плато в 16 км к юго-востоку от поселка Егендыколь, в 4 км к востоку-юго-востоку от поселка Тущикара. GPS: N49°54'37,9"/E54°18'07,9"

1205.
Тұщықара IX қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Бұрынғы дала қосында Тұщықара ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 6 км су айырық үстірттің баурайында жыртынды жерде орналасқан. GPS: N49°53'19,7"/E54°17'59,8"
1206.
Тұщықара X қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тұщықара ауылынан оңтүстікке 1,5 км, Егіндікөл ауылынан оңтүстік-шығысқа 17 км, су айырық үстіртте, иесіз қалған жыртылған жер шекарасында орналасқан. GPS: N49°55'29,4"/E54°13'29,4"

1205
Могильник Тущикара IX. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на пашне на склоне водораздельного плато в 6 км к востоку-юго-востоку от аула Тущикара у бывшего полевого стана. GPS: N49°53'19,7"/E54°17'59,8"
1206
Могильник Тущикара X. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в пределах опустыненной пашни на водораздельном плато в 17 км к юго-востоку от поселка Егендыколь, в 1,5 км к югу от поселка Тущикара. GPS: N49°55'29,4"/E54°13'29,4"

1207.
Шыңғыс қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
"Шыңғыс" мұнай мұнарасынан оңтүстік-шығысқа 300 м, Мыңшұңқыр ауылынан шығыс- оңтүстік-шығысқа 7 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N49°40'41,4"/E54°10'51,0"
1208.
Шөптікөл қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Шөптікөл ауылынан оңтүстік-батысқа 6 км орналасқан. GPS: N49°40'57,6"/E53°19'07,8"
1209.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1210.

1207
Курган Чингис. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 7 км к востоку-юго-востоку от поселка Мыншукыр, в 300 м к юго-востоку от нефтяной вышки "Чингис". GPS: N49°40'41,4"/E54°10'51,0"
1208
Могильник Шоптыколь. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 6 км к юго-западу от поселка Шоптыколь. GPS: N49°40'57,6"/E53°19'07,8"
1209.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1210.

Сәуле ауылыныың шығыс жолына 200 м, Қарақамыс ауылынан солтүстікке 12 км орналасқан. GPS: N49°26'45,1"/E53°12'50,5"
1214.
Қорған. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Сәуле ауылының батыс жолына 100 м, Қарақамыс ауылынан солтүстікке 17 км орналасқан. GPS:N49°28'31,6"/E053°16'07,0"
1215.
Қорған. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Сәуле ауылының батыс жолына 300 м, Қарақамыс ауылынан солтүстікке 17,5 км орналасқан. GPS: N49°29'55,9"/E53°15'49,1"
1216.
Қорған. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Сәуле ауылының шығыс жолына 1 км Қарақамыс ауылынан солтүстікке 23 км орналасқан. GPS: N49°27'56,0"/E53°19'23,8"
1217.
Қорым. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Батысқа Егіндікөл ауылынан Қоскөл ауылына 15 км орналасқан. GPS: N50°04'35,9"/E53°50'41,1"
1218.
Қорым. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қоскөл ауылының батыс шетіне орналасқан. GPS: N50°06'25,2"/E53°48'34,8"
1219.
Қорым. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қоскөл ауылынан солтүстікке қарай 5 км жерде, Орал қаласына апаратын жол бойында 1 км жерде орналасқан. GPS: N50°07'41,5"/E53°46'54,2"
1220.
Қорым. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жолдың сол жағында Қоскөл ауылына 500 м, Егіндікөл ауылының орталығынан батысқа 13 км орналасқан. GPS: N50°02'50,4"/E53°53'41,4"
1221.
Қорым. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жолдың шығысынан Орал-Ақтөбе тас жолында, Қоскөл ауылынан солтүстікке 5 км орналасқан. GPS: N50°07'34,2"/E53°48'37,1"
1222.
Қорым. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдың батысынан Орал-Ақтөбе тас жолында, Қоскөл ауылынан солтүстікке 2 км орналасқан. GPS: N50°06'05,4"/E53°49'00,5"
1223.
Қорым. Ертедегі темір дәуірі.
Археология

Расположен в 12 км на север от поселка Каракамыс, в 200 м восточнее дороги в поселок Сауле. GPS: N49°26'45,1"/E53°12'50,5"
1214
Курган. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 17 км на север от поселка Каракамыс, в 100 м западнее дороги в поселок Сауле. GPS: N49°28'31,6"/E053°16'07,0"
1215
Курган. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 17,5 км на север от поселка Каракамыс, в 300 м западнее дороги в поселок Сауле. GPS: N49°29'55,9"/E53°15'49,1"
1216
Курган. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 23 км на север от поселка Каракамыс, в 1 км восточнее дороги в поселок Сауле. GPS: N49°27'56,0"/E53°19'23,8"
1217
Могильник. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 15 км на запад от поселка Егиндиколь в поселок Косколь. GPS: N50°04'35,9"/E53°50'41,1"
1218
Могильник. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на западной окраине поселка Косколь. GPS: N50°06'25,2"/E53°48'34,8"
1219
Могильник. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 5 км на север от поселка Косколь, в 1 км по дороге в город Уральск. GPS: N50°07'41,5"/E53°46'54,2"
1220
Могильник. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 13 км на запад от центра поселка Егендиколь в поселок Косколь, в 500 м слева от дороги. GPS: N50°02'50,4"/E53°53'41,4"
1221
Могильник. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 5 км на север от поселка Косколь, восточнее у дороги к грейдеру Уральск-Актобе. GPS: N50°07'34,2"/E53°48'37,1"
1222
Могильник. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 2 км севернее от поселка Косколь, западнее дороги к грейдеру Уральск-Актобе. GPS: N50°06'05,4"/E53°49'00,5"
1223
Могильник. Эпоха раннего железного века.
Археология

Жолдың оңтүстігіне 500 м, Қоскөл ауылынан батысқа 13 км орналасқан. GPS: N50°04'18,1"/E53°44'02,3"
1224.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1225.
Қорым. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қоскөл ауылының оңтүстік жолына 1 км Егіндікөл ауылынан батысқа 10 км орналасқан. GPS: N50°01'54,3"/E53°55'32,1"

Расположен в 13 км на запад от поселка Косколь, в 500 м южнее дороги. GPS: N50°04'18,1"/E53°44'02,3"
1224.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1225
Могильник. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 10 км на запад от поселка Егендиколь, в 1 км южнее дороги в поселок Косколь. GPS: N50°01'54,3"/E53°55'32,1"

1226.
Қорым. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қоскөл ауылының оңтүстік жолына 2 км Егіндікөл ауылынан батысқа 6 км орналасқан. GPS:N50°02'03,7"/E053°58'52,9"
1227.
Қорым. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Сәуле ауылының батыс жолына 1 км, Қарақамыс ауылынан солтүстікке 21 км орналасқан. GPS: N49°27'07,5"/E53°20'49,8"
1228.
Қорым. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Сәуле ауылының оңтүстік жолына 2 км, Қарақамыс ауылынан солтүстікке 24 км орналасқан. GPS: N49°28'28,5"/E53°20'41,5"
1229.
Қорым. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сәуле ауылының оңтүстік жолына 2 км, Қарақамыс ауылынан солтүстікке 26 км орналасқан. GPS: N49°29'53,5"/E53°23'35,7"
1230.
Қорым. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Сәуле ауылының шығысына 3 км, Қарақамыс ауылынан солтүстікке 12 км орналасқан. GPS: N49°25'36,4"/E53°13'23,8"
1231.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1232.

1226
Могильник. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 6 км на запад от поселка Егендиколь, в 2 км южнее дороги в поселок Косколь. GPS: N50°02'03,7"E053°58'52,9"
1227
Могильник. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 21 км на север от поселка Каракамыс, в 1 км западнее дороги в поселок Сауле. GPS: N49°27'07,5"/E53°20'49,8"
1228
Могильник. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 24 км на север от поселка Каракамыс, в 2 км южнее дороги в поселок Сауле. GPS: N49°28'28,5"/E53°20'41,5"
1229
Могильник. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 26 км на север от поселка Каракамыс, в 2 км южнее дороги в поселок Сауле. GPS: N49°29'53,5"/E53°23'35,7"
1230
Могильник. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 12 км севернее от поселка Каракамыс, в 3 км восточнее в поселок Сауле. GPS: N49°25'36,4"/E53°13'23,8"
1231.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1232.

Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1233.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1234.
Қорым. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарақамыс ауылының солтүстік шетінде орналасқан. GPS: N49°20'57,3"/E53°51'40,2"
Сырым ауданы
1235.
Жымпиты земстволық ауруханасы.
ХІХ ғасырдың соңы.
Қала құрылысы және сәулет
Жымпиты ауылы
Сырым ауданы
1236.
Мешіт.
ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Жымпиты ауылы
Сырым ауданы
1237.
Көпес Таракановтың үйі, қазіргі С. Датов музейі.
ХІХ ғасыр.
Қала құрылысы және сәулет
Жымпиты ауылы
Сырым ауданы
1238.
"Сырым шыққан төбе" қорғаны.
2007 жыл.
Монументтік өнер құрылыстары
Сырым ауданы
1239.
Ағашкөл (Первое мая) қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Саралжын (Ағашкөл) ауылынан 3 км орналасқан. GPS: N50°10'33,0"/E52°35'28,2"
1240.
Айбар I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Айбар қыстағынан оңтүстік-батысқа 3 км тұр. GPS: N49°51'59,4"/E52°55'58,8"
1241.
Айбар II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Айбар қыстағынан оңтүстікке 6 км тұрады. GPS: N49°52'21,6"/E52°57'14,6"
1242.
Айбар III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Айбар қыстағынан солтүстік-шығысқа 1,5 км орналасқан. GPS: N49°53'06,5"/E52°53'47,0"
1243.
Ақоба I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақоба ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 км жерде Бұлдырты өзенінің оң жағалауының тілдік биіктігінде орналасқан. GPS: N49°55'56,4"/E52°46'03,6"
1244.
Ақоба II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақоба ауылынан солтүстік-шығысқа 2 км орналасқан. GPS: N49°55'41,6"/E52°50'32,2"
1245.
Ақоба III қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақоба ауылынан солтүстікке 1 км тұр. GPS: N49°56'29,4"/E52°49'04,2"
1246.
Ақраб I (Сасықкөл) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақраб ауылынан оңтүстікке 3 км тұр. GPS: N50°22'09,6"/E52°04'54,6"
1247.
Ақраб II (Сасықкөл) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Үлкен үстірттің басында Ақраб ауылынан оңтүстікке 1 км орналасқан. GPS: N50°22'19,2"/E52°05'17,4"
1248.
Ақраб III (Сасықкөл) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақраб ауылынан оңтүстікке 5 км тұр. GPS: N50°20'23,4"/E52°08'20,4"
1249
Ақраб IV (Сасықкөл) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақраб ауылынан оңтүстікке 2 км орналасқан.
GPS: N50°20'42,0"/E52°08'07,8"

Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1233.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1234
Могильник. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен на северной окраине поселка Каракамыс. GPS: N49°20'57,3"/E53°51'40,2"
Сырымский район
1235.
Джамбейтинская земская больница.
Конец XIX века.
Градостроительства
и архитектуры
Поселок Жымпиты
Сырымский район
1236.
Мечеть.
XIX век.
Градостроительства
и архитектуры
Поселок Жымпиты
Сырымский район
1237.
Дом купца Тараканова, ныне музей С. Датова.
Конец XIX века.
Градостроительства
и архитектуры
Поселок Жымпиты
Сырымский район
1238.
Курган "Сырым шыққан төбе".
2007 год.
Сооружение монументального искусства
Сырымский район
1239
Могильник Агашколь (Первое Мая). Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 3 км от поселка Саралжын (Агашколь). GPS: N50°10'33,0"/E52°35'28,2"
1240
Могильник Айбар I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 3 км к юго-западу от зимовки Айбар. GPS: N49°51'59,4"/E52°55'58,8"
1241
Могильник Айбар II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 6 км к югу от зимовки Айбар. GPS: N49°52'21,6"/E52°57'14,6"
1242
Могильник Айбар III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 1,5 км к северо-востоку от зимовки Айбар. GPS: N49°53'06,5"/E52°53'47,0"
1243
Могильник Акоба I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 2 км к северо-западу от поселка Акоба на языкообразном возвышении правого берега реки Булдырты. GPS: N49°55'56,4"/E52°46'03,6"
1244
Могильник Акоба II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 2 км к северо-востоку от поселка Акоба. GPS: N49°55'41,6"/E52°50'32,2"
1245
Курган Акоба III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 1 км к северу от поселка Акоба. GPS: N49°56'29,4"/E52°49' 04,2"
1246
Могильник Акраб I (Сасыкколь). Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 3 км к югу от поселка Акраб. GPS: N50°22'09,6"/E52°04'54,6"
1247
Могильник Акраб II (Сасыкколь). Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 1 км к югу от поселка Акраб на вершине большого плато. GPS: N50°22'19,2"/E52°05'17,4"
1248
Могильник Акраб III (Сасыкколь). Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 5 км к югу от поселка Акраб. GPS: N50°20'23,4"/E52°08'20,4"
1249
Могильник Акраб IV (Сасыкколь). Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 2 км к югу от поселка Акраб. GPS: N50°20'42,0"/E52°08'07,8"

1250.
Ақраб V (Сасықкөл) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақраб ауылынан оңтүстік-шығысқа кішкене тіл тәріздес үстіртке 1,5 км тұр. GPS: N50°21'50,4"/E52°07'57,6"
1251.
Ақраб VI (Сасықкөл) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақраб ауылынан оңтүстікке 2 км орналасқан. GPS: N50°22'10,3"/E52°08'00,0"
1252.
Ақраб VII (Сасықкөл) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақраб ауылынан оңтүстік-шығысқа 1 км орналасқан. GPS: N50°22'54,6"/E52°08'35,4"
1253.
Ақраб VIII (Сасықкөл) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақраб ауылынан оңтүстік-шығысқа 1 км тұр. GPS: N50°24'22,8"/E52°08'40,9"
1254.
Ақраб IX (Сасықкөл) қорымы.Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақраб ауылынан 300 м орналасқан. GPS: N50°25'01,7"/E52°05'27,6"
1255.
Ақраб X (Сасықкөл) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақраб ауылынан батысқа 1,5 км тұр. GPS: N50°26'38,9"/E52°05'09,0"
1256.
Ақраб XI (Сасықкөл) қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақраб ауылынан батысқа 9 км орналасқан. GPS: N50°25'53,4"/E51°55'20,4"
1257.
Ақсай I қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Алғабас ауылынан шығысқа 8 км Қарағанды ауылынан оңтүстік-шығысқа 5 км тұр. GPS:N50°41'15,4"/E 52°24'13,2"
1258.
Ақсай II қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Талдыбұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа 13 км орналасқан. GPS:N50°41'49,2"/E52°25'37,8"
1259.
Ақсай III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Аңқаты өзенінің бір тармағының сол жағалауында Ақсай ауылынан оңтүстік-шығысқа 800 м тұр. GPS: N50°39'01,1"/E52°28'26,6"
1260.
Ақсай IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақсай ауылынан оңтүстік-батысқа 4 км орналасқан. GPS: N50°39'11,7"/E52°25'42,7"
1261.
Ақсай V қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Аңқаты өзенінің бір тармағының сол жағалауында кішкене үстіртте, Ақсай ауылынан оңтүстік-шығысқа 1 км тұр. GPS: N50°38'45,4"/E52°29'10,9"
1262.
Ақсай VI қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Ақсай ауылынан оңтүстік-шығысқа 2 км орналасқан. GPS: N50°38'17,3"/E52°29'56,6"
1263.
Алғабас I қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қызылағаш ауылынан солтүстік-батысқа 9 км және Алғабас ауылынан оңтүстік-шығысқа 8 км орналасқан. GPS: N50°37'49,7"/E52°14'31,1"
1264.
Алғабас II қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Есен-Аңқаты өзенінің арнасынан оңтүстікке 500 м және Алғабас ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 км тұр. GPS: N50°38'21,0"/E52°11'08,2"
1265.
Алғабас III қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология

1250
Могильник Акраб V (Сасыкколь). Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 1,5 км на небольшом языкообразном возвышении к юго-востоку от поселка Акраб. GPS: N50°21'50,4"/E52°07'57,6"
1251
Могильник Акраб VI (Сасыкколь). Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 2 км к югу от поселка Акраб. GPS: N50°22'10,3"/E52°08'00,0"
1252
Могильник Акраб VII (Сасыкколь). Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 1 км к юго-востоку от поселка Акраб. GPS: N50°22'54,6"/E52°08'35,4"
1253
Могильник Акраб VIII (Сасыкколь). Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 1 км к юго-востоку от поселка Акраб. GPS: N50°24'22,8"/E52°08'40,9"
1254
Могильник Акраб IX (Сасыкколь). Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 300 м от поселка Акраб. GPS: N50°25'01,7"/E52°05'27,6"
1255
Могильник Акраб X (Сасыкколь). Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 1,5 км к западу от поселка Акраб. GPS: N50°26'38,9"/E52°05'09,0"
1256
Курган Акраб XI (Сасыкколь). Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 9 км к западу от поселка Акраб. GPS: N50°25'53,4"/E51°55'20,4"
1257
Курган Аксай I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 5 км к югог-востоку от поселка Караганда и в 8 км к востоку от поселка Алгабас. GPS: N50°41'15,4"/E52°24'13,2"
1258
Курган Аксай II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 13 км к юго-западу от поселка Талдыбулак. GPS: N50°41'49,2"/E52°25'37,8"
1259
Могильник Аксай III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 800 м к юго-востоку от поселка Аксай на левом берегу одного из притоков реки Анкаты. GPS: N50°39'01,1"/E52°28'26,6"
1260
Могильник Аксай IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 4 км к юго-западу от поселка Аксай. GPS: N50°39'11,7"/E52°25'42,7"
1261
Могильник Аксай V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 1 км к юго-востоку от поселка Аксай на небольшом возвышении левого берега одного из притоков реки Анкаты. GPS: N50°38'45,4"/E52°29'10,9"
1262
Курган Аксай VI. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 2 км к юго-востоку от поселка Аксай. GPS: N50°38'17,3"/E52°29'56,6"
1263
Курган Алгабас I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 8 км к юго-востоку от поселка Алгабас и в 9 км северо-западу от поселка Кызылагаш. GPS: N50°37'49,7"/E52°14'31,1"
1264
Курган Алгабас II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 4 км к юго-востоку от поселка Алгабас и в 500 м к югу от русла реки Есен-Анкаты.GPS: N50°38'21,0"/E52°11'08,2"
1265
Курган Алгабас III. Эпоха раннего железного века.
Археология

Алғабас ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,5 км орналасқан. GPS: N50°38'36,6"/E52°09'13,2"
1266.
Алғабас IV қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жымпиты-Орал трассасынан шығысқа 300 м және Алғабас ауылынан оңтүстік-шығысқа 3 км тұр. GPS: N50°35'48,7"/E52°09'49,2"
1267.
Алғабас V қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Алғабас ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 км, Орал-Жымпиты трассасынан оңтүстікке 700 м орналасқан. GPS: N50°34'58,0"/E52°08'39,4"
1268.
Альюеит некрополі. Орта ғасыр дәуірі
Археология
Жымпиты ауылынан солтүстік-шығысқа 12 км орналасқан
1269.
Батпақты I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Алатау ауылынан оңтүстік-шығысқа 6 км және Батпақты ауылынан солтүстікке 2 км Аңқаты және Өлеңті өзендерінің су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N50°32'50,8"/E53°02'31,3"
1270.
Батпақты II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Алатау ауылынан шығысқа 7 км және Батпақты ауылынан солтүстік- батысқа 3 км Аңқаты және Өлеңті өзенінің су айырық үстірттің шетінде орналасқан. GPS: N50°32'37,2"/E53°02'37,5"
1271.
Батпақты III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Алатау ауылынан оңтүстік-шығысқа 6 км, Батпақты ауылынан солтүстікке 3 км, Өлеңті және Аңқаты өзенінің су айырық үстірттің шетінде орналасқан. GPS: N50°33'11,3"/E53°02'55,7"
1272.
Бекжанбұлақ I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Алатау ауылынан шығысқа 7 км және Бекжанбұлақ қыстағынан солтүстікке 2 км, Өлеңті және Аңқаты өзенінің су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N50°29'51,4"/E53°09'56,6"
1273.
Бекжанбұлақ II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Кенашы ауылынан батысқа 4 км және Бекжанбұлақ қыстағынан шығысқа 1 км Өлеңті және Аңқаты өзендерінің су айырық үстіртің жотасында орналасқан. GPS: N50°32'48,7"/E53°12'26,5"
1274.
Бекжанбұлақ III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Кенашы ауылынан батысқа 4 км және Бекжанбұлақ қыстағынан шығысқа 1 км Өлеңті және Аңқаты өзендерінің су айырық үстірттің тау жотасы аңғарында орналасқан.
GPS: N50°32'20,7"/E53°12'04,9"
1275.
Бұлан I қорғаны Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Орал-Жымпиты тас жолынан оңтүстік- батысқа 300 м және Бұлан ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,5 км орналасқан. GPS: N50°18'21,6"/E52°31'57,2"
1276.
Бұлан II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Орал-Жымпиты тас жолынан оңтүстік-батысқа 2,5 км және Бұлан ауылынан оңтүстікке 1,5 км орналасқан. GPS: N50°17'58,8"/E52°29'29,4"
1277.
Бұлан III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Бұлан ауылынан оңтүстікке 200 м тұр. GPS: N50°18'59,4"/E52°29'09,0"

Расположен в 1,5 км к юго-востоку от поселка Алгабас. GPS: N50°38'36,6"/E52°09'13,2"
1266
Курган Алгабас IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 3 км к юго-востоку от поселка Алгабас и в 300 м к востоку от трассы Уральск-Жымпиты. GPS: N50°35'48,7"/E52°09'49,2"
1267
Могильник Алгабас V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 4 км к юго-востоку от поселка Алгабас и в 700 м к югу от трассы Уральск-Жымпиты. GPS: N50°34'58,0"/E52°08'39,4"
1268.
Некрополь Альюеит.
Эпоха
средневековья
Археология
Расположен в 12 км к северо-востоку от поселка Жымпиты.
1269
Могильник Батпакты I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато рек Оленты и Анкаты в 2 км к северу от поселка Батпакты и в 6 км к юго-востоку от поселка Алатау. GPS: N50°32'50,8"/E53°02'31,3"
1270
Могильник Батпакты II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на краю водораздельного плато рек Оленты и Анкаты, в 3 км к северо-западу от поселка Батпакты и в 7 км к востоку от поселка Алатау. GPS: N50°32'37,2"/E53°02'37,5"
1271
Могильник Батпакты III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на краю водораздельного плато рек Оленты и Анкаты, в 3 км к северу от поселка Батпакты и в 6 км к юго-востоку от поселка Алатау. GPS: N50°33'11,3"/E53°02'55,7"
1272
Могильник Бегжанбулак I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато рек Оленты и Анкаты в 2 км к северу от зимовки Бегжанбулак и в 7 км к востоку от поселка Алатау. GPS: N50°29'51,4"/E53°09'56,6"
1273
Могильник Бегжанбулак II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в хребте водораздельного плато рек Оленты и Анкаты в 1 км к востоку от зимовки Бегжанбулак и в 4 км к западу от поселка Кенаши. GPS: N50°32'48,7"/E53°12'26,5"
1274
Могильник Бегжанбулак III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в седловине хребта водораздельного плато рек Оленты и Анкаты в 1 км к востоку от зимовки Бегжанбулак и в 4 км к западу от поселка Кенаши. GPS: N50°32'20,7"/E53°12'04,9"
1275
Курган Булан I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 1,5 км к юго-востоку от поселка Булан и в 300 м к юго-западу от трассы Уральск-Жымпиты. GPS: N50°18'21,6"/E52°31'57,2"
1276
Могильник Булан II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 1,5 км к югу от поселка Булан и в 2,5 км к юго-западу от трассы Уральск-Жымпиты. GPS: N50°17'58,8"/E52°29'29,4"
1277
Могильник Булан III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 200 м к югу от поселка Булан. GPS: N50°18'59,4"/E52°29'09,0"

1278.
Бұлдырты II қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Бұлдырты I қорғаны шығысқа 800 м жыртылған жерде тұр. GPS: N50°07'30,6"/E53°00'53,4"
1279.
Бұлдырты III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Бұлдырты ауылынан батысқа 2 км орналасқан. GPS: N50°07'36,0"/E53°06'16,8"
1280.
Бұлдырты IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Бұлдырты ауылынан батысқа 18 км орналасқан. GPS: N50°07'40,2"/E53°07'46,2"
1281.
Бұлдырты V қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Бұлдырты ауылынан солтүстік-батысқа 1 км орналасқан. GPS: N50°07'05,4"/E53°08'42,6";
1282.
Былқылдақ I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Былқылдақ ауылынан оңтүстік-шығысқа 5 км орналасқан. GPS: N50°28'07,1"/E53°34'49,3"
1283.
Былқылдақ II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Былқылдақ ауылынан оңтүстікке7 км орналасқан. GPS: N50°28'19,5"/E53°40'29,5"
1284.
Былқылдақ III қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Былқылдақ ауылынан оңтүстікке 7 км орналасқан. GPS: N50°26'02,3"/E53°41'15,1"
1285.
Былқылдақ IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Былқылдақ ауылынан оңтүстік-шығысқа 7 км орналасқан. GPS: N50°25'55,3"/E53°40'58,4"
1286.
Былқылдақ V қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қыземшек ауылынан оңтүстікке 7 км және Былқылдақ ауылынан оңтүстік-шығысқа 5 км орналасқан. GPS: N50°25'00,1"/E53°42'17,3"
1287.
Былқылдақ VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Былқылдақ ауылынан оңтүстік-шығысқа 6 км орналасқан. GPS: N50°25'06,7"/E53°41'59,8"
1288.
Жамбыл I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жамбыл ауылынан оңтүстікке 3 км су айыратын арқаның тау жотасында орналасқан. GPS: N50°17'48,0"/E52°21'54,4"
1289.
Жамбыл II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жамбыл ауылынан оңтүстік-батысқа 4 км тұр. GPS: N50°16'52,2"/E52°20'10,2"
1290.
Жамбыл III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жамбыл ауылынан оңтүстік-батысқа 6 км орналасқан. GPS: N50°16'09,0"/E52°18'29,4"
1291.
Жамбыл IV қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жамбыл ауылынан оңтүстік-батысқа 2 км тұр. GPS: N50°13'55,2"/E52°14'33,0"
1292.
Жаңабаз I (Бұлан) қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Бұлан ауылынан оңтүстікке 800 м орналасқан. GPS: N50°18'30,6"/E52°28'45,6"
1293.
Жаңабаз II (Бұлан) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Бұлан ауылынан оңтүстікке 600 м тұр. GPS: N50°15'09,0"/E52°27'01,8"
1294.
Жаңабаз III (Бұлан) қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Өлеңті өзенінің оң жағалауына орналасқан. GPS: N50°14'40,9"/E52°26'16,4"

1278
Курган Булдырты II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится на пашне в 800 м к востоку от могильника Булдырты I. GPS: N50°07'30,6"/E53°00'53,4"
1279
Могильник Булдырты III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 2 км к западу от поселка Булдырты. GPS: N50°07'36,0"/E53°06'16,8"
1280
Могильник Булдырты IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 18 км к западу от поселка Булдырты. GPS: N50°07'40,2"/E53°07'46,2"
1281
Могильник Булдырты V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 1 км к северо-западу от поселка Булдырты. GPS: N50°07'05,4"/E53°08'42,6";
1282
Могильник Былкылдак I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 5 км к юго-востоку от поселка Былкылдак. GPS: N50°28'07,1"/E53°34'49,3"
1283
Могильник Былкылдак II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 7 км к югу от поселка Былкылдак. GPS: N50°28'19,5"/E53°40'29,5"
1284
Курган Былкылдак III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 7 км к югу от поселка Былкылдак. GPS: N50°26'02,3"/E53°41'15,1"
1285
Могильник Былкылдак IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 7 км к юго-востоку от поселка Былкылдак. GPS: N50°25'55,3"/E53°40'58,4"
1286
Могильник Былкылдак V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 5 км к юго-востоку от поселка Былкылдак и в 7 км к югу от поселка Кызымшек. GPS: N50°25'00,1"/E53°42'17,3"
1287
Могильник Былкылдак VI. Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км к юго-востоку от поселка Былкылдак. GPS: N50°25'06,7"/E53°41'59,8"
1288
Могильник Джамбул I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на гребне водораздельного хребта в 3 км к югу от поселка Джамбул. GPS: N50°17'48,0"/E52°21'54,4"
1289
Могильник Джамбул II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 4 км к юго-западу от поселка Джамбул. GPS: N50°16'52,2"/E52°20'10,2"
1290
Могильник Джамбул III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 6 км к юго-западу от поселка Джамбул. GPS: N50°16'09,0"/E52°18'29,4"
1291
Курган Джамбул IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 2 км к юго-западу от поселка Джамбул. GPS: N50°13'55,2"/E52°14'33,0"
1292
Курган Жанабаз I (Булан). Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 800 м к югу от поселка Булан. GPS: N50°18'30,6"/E52°28'45,6"
1293
Могильник Жанабаз II (Булан). Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 600 м к югу от поселка Булан. GPS: N50°15'09,0"/E52°27'01,8"
1294
Курган Жанабаз III (Булан). Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположено на правом берегу реки Оленты. GPS: N50°14'40,9"/E52°26'16,4"

1295.
Жаңабаз IV (Бұлан) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жымпиты ауылынан батысқа 12 км және Жаңабаз (Бұлан) қыстағынан батысқа 5 км тұр. GPS: N50°13'34,8"/E52°20'16,0"
1296.
Жаңабөгет I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жаңабөгет ауылынан батысқа 1,5 км тұр. GPS: N50°45'05,4"/E52°27'18,0"
1297.
Жаңабөгет II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жаңабөгет ауылынан шығысқа 1,5 км орналасқан. GPS: N50°44'40,8"/E52°30'19,8"
1298.
Жаңаөңір I қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жаңаөңір ауылынан солтүстікке қарай 7 км, Есен-Аңқаты өзенінің оң жағалауында және Орал-Жымпиты трассасынан оңтүстікке 500 м орналасқан. GPS: N50°37'28,5"/E52°06'11,4"
1299.
Жаңаөңір II қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жаңаөңір ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 км. Есен-Аңқаты өзенінің оң жағалауында, өзен сағасынан 1,5 км және Орал-Жымпиты трассасынан оңтүстікке 1,5 км орналасқан. GPS: N50°36'12,0"/E52°04'49,2"
1300.
Жаңаөңір III қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жаңаөңір ауылынан батысқа 2 км Есен-Аңқаты өзенінің оң жағалауына арнадан 1 км орналасқан. GPS: N50°34'10,8"/E52°03'32,4"
1301.
Жаңаөңір IV қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жаңаөңір ауылынан батысқа 3 км Есен-Аңқаты өзенінің оң жағалауында арнадан 2 км. GPS: N50°34'15,6"/E52°02'55,2"
1302.
Жаңаөңір V қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Есен-Аңқаты өзенінен 2 км және Жаңаөңір ауылынан батысқа 4 км орналасқан. GPS: N50°34'29,3"/E52°02'02,3"
1303.
Жаңаөңір VI қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Есен-Аңқаты өзенінің оң жағалауында Жаңаөңір ауылынан оңтүстік-батысқа 3 км тұр. GPS: N50°32'40,2"/E52°03'19,8"
1304.
Жаңаөңір VII қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Есен-Аңқаты өзенінің оң жағалауында Жаңаөңір ауылынан оңтүстік-батысқа 3 км орналасқан. GPS: N50°32'48,0"/E52°02'17,4"
1305.
Жаңаөңір VIII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Есен-Аңқаты өзенінің оң жағалауында Жаңаөңір ауылынан оңтүстік-батысқа 5 км тұр. GPS: N50°31'22,8"/E51°59'45,6"
1306.
Жаңаөңір IX қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Есен-Аңқаты өзенінің оң жағалауында Жаңаөңір ауылынан оңтүстік-батысқа 12 км орналасқан. GPS: N50°32'05,4"/E51°58'28,2"
1307.
Жаңаөңір X қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Есен-Аңқаты өзенінің оң жағалауында Жаңаөңір ауылынан оңтүстік-батысқа 6 км тұр. GPS: N50°32'22,8"/E51°59'10,3"
1308.
Жаңаөңір XI қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жаңаөңір ауылынан оңтүстік-батысқа 6 км орналасқан. GPS: N50°32'17,4"/E51°58'43,2"

1295
МогильникЖанабаз IV (Булан). Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 5 км к западу от зимовки Жанабаз (Булан) и в 12 км западу от поселка Жымпиты. GPS: N50°13'34,8"/E52°20'16,0"
1296
Могильник Жанабогет I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 1,5 км к западу от поселка Жанабогет. GPS: N50°45'05,4"/E52°27'18,0"
1297
Могильник Жанабогет II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 1,5 км к востоку от поселка Жанабогет. GPS: N50°44'40,8"/E52°30'19,8"
1298
Курган Жанаонир I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 7 км к северу от поселка Жанаонир на правом берегу реки Есен-Анкаты и в 500 м к югу от трассы Уральск-Жымпиты. GPS: N50°37'28,5"/E52°06'11,4"
1299
Курган Жанаонир II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 5 км к северо-западу от поселка Жанаонир. На правом берегу реки Есен-Анкаты в 1,5 км от русла и в 1,5 км к югу от трассы Уральск-Жымпиты. GPS: N50°36'12,0"/E52°04' 49,2"
1300
Курган Жанаонир III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 2 км к западу от поселка Жанаонир на правом берегу реки Есен-Анкаты в 1 км от русла. GPS: N50°34'10,8"/E52°03'32,4"
1301
Курган Жанаонир IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 3 км к западу от поселка Жанаонир на правом берегу реки Есен-Анкаты в 2 км от русла. GPS: N50°34'15,6"/E52°02'55,2"
1302
Могильник Жанаонир V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 4 км к западу от поселка Жанаонир и 2 км от реки Есен-Анкаты. GPS: N50°34'29,3"/E52°02'02,3"
1303
Курган Жанаонир VI. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 3 км к юго-западу от поселка Жанаонир на правом берегу реки Есен-Анкаты. GPS: N50°32'40,2"/E52°03'19,8"
1304
Курган Жанаонир VII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 3 км к юго-западу от поселка Жанаонир на правом берегу реки Есен-Анкаты. GPS: N50°32'48,0"/E52°02'17,4"
1305
Могильник Жанаонир VIII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 5 км к юго-западу от поселка Жанаонир на правом берегу реки Есен-Анкаты. GPS: N50°31'22,8"/E51°59'45,6"
1306
Курган Жанаонир IX. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 12 км к юго-западу от поселка Жанаонир на правом берегу реки Есен-Анкаты. GPS: N50°32'05,4"/E51°58'28,2"
1307
Курган Жанаонир X. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 6 км к юго-западу от поселка Жанаонир на правом берегу реки Есен-Анкаты. GPS: N50°32'22,8"/E51°59'10,3"
1308
Курган Жанаонир XI. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 6 км к юго-западу от поселка Жанаонир. GPS: N50°32'17,4"/E51°58'43,2"

1309.
Жарқамыс II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Бұлдырты ауылынан оңтүстік-батысқа 4 км және Жарқамыс ауылынан батысқа 3 км тұр. GPS: N50°04'15,6"/E53°05'18,6"
1310.
Жарқамыс III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Бұлдырты ауылынан оңтүстік-батысқа 6 км Жарқамыс ауылынан батысқа 4 км тұр. GPS: N50°04'28,2"/E53°04'27,6"
1311.
Жетікөл I (Солтүстік) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жымпиты-Аралтөбе тас жолынан шығысқа 100 м және Жетікөл ауылынан солтүстікке 1,5 км тұр. GPS: N50°22'48,6"/E52°36'50,4"
1312.
Жетікөл II (Солтүстік) қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Аралтөбе-Жымпиты тас жолынан батысқа 60 м және бұзылған Жетікөл ауылынан солтүстік-батысқа 1,5 км орналасқан. GPS: N50°22'36,0"/E52°36'38,4"
1313.
Жетікөл III (Солтүстік) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жымпиты-Аралтөбе тас жолынан шығысқа 100 м және Жетікөл ауылынан солтүстікке 500 м тұр. GPS: N50°22'12,9"/E52°36'55,2"
1314.
Жетікөл IV (Солтүстік) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жымпиты-Аралтөбе тас жолынан шығысқа 350 м және Жетікөл ауылынан солтүстік-шығысқа 200 м орналасқан. GPS: N50°22'00,6"/E52°37'17,2"
1315.
Жырақұдық I (Қособа) қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Кішкене су айыратын шоқының басында Жырақұдық ауылынан оңтүстік-батысқа 1 км орналасқан. GPS: N50°03'15,0"/E52°20'17,4"
1316.
Жырақұдық II (Қособа) қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жырақұдық I қорымынан батысқа 1,5 км және Жырақұдық ауылынан оңтүстікке 1 км тұр. GPS: N50°03'16,8"/E52°18'36,0"
1317.
Жымпиты I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жымпиты ауылынан шығысқа 7 км Жымпиты-Ақтөбе тас жолы жанында оңтүстікке 100 м. GPS: N50°15'04,6"/E52°44'47,3"
1318.
Жымпиты II қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Су айыратын үстірттің баурайында, Жымпиты ауылынан шығысқа 7 км орналасқан. GPS: N50°15'31,8"/E52°44'28,8"
1319.
Жымпиты III қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жымпиты-Ақтөбе тас жолынан оңтүстікке 200 м және Жымпиты ауылынан шығысқа 11 км тұр. GPS: N50°14'44,4"/E52°47'20,4"
1320.
Жымпиты IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жымпиты ауылынан шығысқа 12 км орналасқан. GPS: N50°14'26,4"/E52°48'21,6"
1321.
Жымпиты V қорымы. Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жымпиты-Ақтөбе тас жолынан оңтүстікке 1,5 км, Жымпиты ауылынан шығысқа 11 км орналасқан. GPS: N50°13'33,0"/E52°47'19,2"
1322.
Жымпиты VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология

1309
Могильник Жаркамыс II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 3 км к западу от поселка Жаркамыс и в 4 км к юго-западу от поселка Булдырты. GPS: N50°04'15,6"/E53°05'18,6"
1310
Могильник Жаркамыс III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 4 км к западу от поселка Жаркамыс и в 6 км к юго-западу от поселка Булдырты. GPS: N50°04'28,2"/E53°04'27,6"
1311
Могильник Жетыколь I (Северный). Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 1,5 км к северу от поселка Жетыколь и в 100 м к востоку от трассы Жымпиты-Аралтобе. GPS: N50°22'48,6"/E52°36'50,4"
1312
Курган Жетыколь II (Северный). Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 1,5 км к северо-западу от разрушенного поселка Жетыколь и в 60 м к западу от трассы Аралтобе-Жымпиты. GPS: N50°22'36,0"/E52°36'38,4"
1313
Могильник Жетыколь III (Северный). Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 500 м к северу от поселка Жетыколь и в 100 м к востоку от трассы Жымпиты-Аралтобе. GPS: N50°22'12,9"/E52°36'55,2"
1314
Могильник Жетыколь IV (Северный). Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 200 м к северо-востоку поселка Жетыколь и в 350 м к востоку от трассы Жымпиты-Аралтобе. GPS: N50°22'00,6"/E52°37'17,2"
1315
Могильник Жиракудук I (Кособа). Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 1 км к юго-востоку от поселка Жиракудук на вершине небольшого водораздельного плато. GPS: N50°03'15,0"/E52°20'17,4"
1316
Курган Жиракудук II (Кособа). Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 1 км к югу от поселка Жиракудук и в 1,5 км к западу от могильника Жиракудук I. GPS: N50°03'16,8"/E52°18'36,0"
1317
Могильник Жымпиты I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 7 км к востоку от поселка Жымпиты вдоль трассы Жымпиты-Актобе в 100 м к югу. GPS: N50°15'04,6"/E52°44'47,3"
1318
Курган Жымпиты II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 7 км к востоку от поселка Жымпиты, на склоне водораздельного плато. GPS: N50°15'31,8"/E52°44'28,8"
1319
Курган Жымпиты III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 11 км к востоку от поселка Жымпиты и в 200 м к югу от трассы Жымпиты-Актобе. GPS: N50°14'44,4"/E52°47'20,4"
1320
Могильник Жымпиты IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 12 км к востоку от поселка Жымпиты. GPS: N50°14'26,4"/E52°48'21,6"
1321
Могильник Жымпиты V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 11 км к востоку от поселка Жымпиты и в 1,5 км к югу от трассы Жымпиты-Актобе. GPS: N50°13'33,0"/E52°47'19,2"
1322
Могильник Жымпиты VI. Эпоха раннего железного века.
Археология

Жымпиты-Ақтөбе тас жолының оңтүстігінде, Жымпиты ауылынан шығысқа 13 км тұр. GPS: N50°13'01,8"/E52°48'27,0"
1323.
Қарағанды I қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Алғабас ауылынан солтүстік-батысқа 6 км және Қарағанды ауылынан батысқа 5 км тұр. GPS: N50°43'39,0"/E52°03'28,8"
1324.
Қарағанды II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қарағанды ауылынан солтүстік-батысқа 2 км орналасқан. GPS: N50°46'04,8"/E52°10'01,5"
1325.
Қарағанды III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қарағанды ауылынан батысқа 1,5 км жерде орналасқан. GPS: N50°43'20,2"/E52°06'56,2"
1326.
Қарағанды IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жыртылған далада Қарағанды ауылынан солтүстік-батысқа 3 км орналасқан. GPS: N50°44'53,1"/E52°07'35,9"
1327.
Қарағанды V қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қоспанкөл ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 км тұр. GPS: N50°45'31,5"/E52°02'40,5"
1328.
Қарағанды VI қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Аңқаты өзенінің сол жағалауында Алғабас ауылынан солтүстік-шығысқа 6 км, Қарағанды ауылынан шығысқа 2 км орналасқан. GPS: N50°42'23,5"/E52°12'11,2"
1329.
Қарағанды VII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қарағанды ауылынан шығысқа 3 км тұр. GPS: N50°41'17,0"/E52°12'52,0"
1330.
Қарағанды VIII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қарағанды ауылынан шығысқа 3 км орналасқан. GPS: N50°42'16,3"/E52°13'12,4"
1331.
Қарақұдық I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Кішкене тіл тәріздес үстірттің шыңына Қарақұдық ауылынан оңтүстікке 5 км тұр. GPS: N49°43'24,2"/E52°46'11,5"
1332.
Қарақұдық II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қарақұдық ауылынан оңтүстік-батысқа 5 км орналасқан. GPS: N49°43'07,2"/E52°45'56,4"
1333.
Қарақұдық III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қарақұдық ауылынан солтүстік-батысқа 6 км орналасқан. GPS: N49°48'02,4"/E52°43'51,0"
1334.
Қарақұдық IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Кішкене су айыратын шоқының шыңында Қарақұдық ауылынан солтүстік-батысқа 7 км тұр. GPS: N49°48'09,0"/E52°42'56,4"
1335.
Кенащы I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Кенащы ауылынан батыс-оңтүстік- батысқа 3 км Өлеңті және Аңқаты өзендерінің су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N50°30'11,0"/E53°14'00,7"
1336.
Кенащы II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Кенащы ауылынан оңтүстік-батысқа 2 км Өлеңті және Аңқаты өзендерінің су айырық үстірттің шетінде орналасқан. GPS: N50°29'34,9"/E53°14'56,3"

Находится в 13 км к востоку от поселка Жымпиты, южнее трассы Жымпиты-Актобе. GPS: N50°13'01,8"/E52°48'27,0"
1323
Курган Караганда I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 5 км к западу от поселка Караганда и в 6 км к северо-западу от поселка Алгабас. GPS: N50°43'39,0"/E52°03'28,8"
1324
Могильник Караганда II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 2 км к северо-западу от поселка Караганда. GPS: N50°46'04,8"/E52°10'01,5"
1325
Могильник Караганда III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 1,5 км к западу от поселка Караганда. GPS: N50°43'20,2"/E52°06'56,2"
1326
Могильник Караганда IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 3 км к северо-западу от поселка Караганда на распаханном поле.GPS: N50°44'53,1"/E52°07'35,9"
1327
Курган Караганда V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 4 км к юго-востоку от поселка Коспанколь. GPS: N50°45'31,5"/E52°02'40,5"
1328
Курган Караганда VI. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 2 км к востоку от поселка Караганда и в 6 км к северо-востоку от поселка Алгабас на левом берегу реки Анкаты. GPS: N50°42'23,5"/E52°12'11,2"
1329
Могильник Караганда VII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 3 км к востоку от поселка Караганда. GPS: N50°41'17,0"/E52°12'52,0"
1330
Могильник Караганда VIII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 3 км к востоку от поселка Караганда. GPS: N50°42'16,3"/E52°13'12,4"
1331
Могильник Каракудук I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 5 км к югу от поселка Каракудук на вершине небольшого языкообразного возвышения. GPS: N49°43'24,2"/E52°46'11,5"
1332
Могильник Каракудук II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 5 км к юго-западу от поселка Каракудук. GPS: N49°43'07,2"/E52°45'56,4"
1333
Могильник Каракудук III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 6 км к северо-западу от поселка Каракудук. GPS: N49°48'02,4"/E52°43'51,0"
1334
Могильник Каракудук IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 7 км к северо-западу от поселка Каракудук на вершине небольшого водораздельного плато. GPS: N49°48'09,0"/E52°42'56,4"
1335
Могильник Кенаши I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато рек Оленты и Анкаты в 3 км к западу-юго-западу от поселка Кенаши. GPS: N50°30'11,0"/E53°14'00,7"
1336
Могильник Кенаши II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на краю водораздельного плато рек Оленты и Анкаты в 2 км к юго-западу от поселка Кенаши. GPS: N50°29'34,9"/E53°14'56,3"

1337.
Кенащы III некрополі. Орта ғасыр дәуірі.
Археология
Соңғысынан солтүстік-шығысқа 5 км, Талдыбұлақтан Кенащыға дала жолының сол жағалауындағы тау жотасының басына орналасқан. GPS: N50°31'51,5"/E53°23'19,6"
1338.
Кенащы IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Кенащы ауылынан солтүстік-батысқа 6 км Өлеңті және Утва өзендерінің су айырық үстірттің шетінде орналасқан. GPS: N50°32'23,0"/E53°23'48,7"
1339.
Кенащы V қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Кенащы ауылынан батысқа 7 км Утва және Өлеңті өзендерінің су айырық үстірттің баурайында орналасқан. GPS: N50°31'21,1"/E53°29'25,4"
1340.
Кенащы VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Кенащы ауылынан батысқа 8 км Утва және Өлеңті өзендерінің су айырық үстірттің баурайында жатыр. GPS: N50°29'33,2"/E53°26'19,1"
1341.
Қызымбет I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қызымбет ауылынан шығысқа 3 км тұр. GPS: N50°39'14,9"/E52°22'49,3"
1342.
Қызымбет II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қызымбет ауылынан солтүстік-шығысқа 1 км орналасқан. GPS: N50°38'48,1"/E52°23'45,6"
1343.
Көгеріс I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қазақ зиратынан оңтүстікке 1,5 км, Көгеріс ауылынан солтүстік-шығысқа 1 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N50°15'58,8"/E53°06'27,0"
1344.
Көгеріс II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Көгеріс ауылынан оңтүстік-шығысқа 1 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N50°14'24,5"/E53°05'46,3"
1345.
Қоңыр I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Өлеңті өзенінің су айырық үстірттің шыңында, Қоңыр ауылынан солтүстікке 5 км орналасқан. GPS: N50°28'31,6"/E53°26'30,9"
1346
Қоңыр II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Өлеңті өзенінің су айырық үстірттің шыңында, Қоңыр ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа 6 км орналасқан.
GPS: N50°29'02,6"/E53°27'14,1"
1347.
Қоңыр III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Өлеңті өзенінің су айырық үстірттің шыңында, Қоңыр ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа 7 км орналасқан. GPS: N50°28'36,4"/E53°27'50,3"
1348.
Қоңыр IV қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Солтүстік дала жолындағы Ақсуат ауылынан Қоңыр ауылынан Өлеңті өзенінің сол жағалауы жазығында, Қоңыр ауылынан шығысқа 2 км орналасқан. GPS: N50°24'09,1"/E53°25'46,7"
1349.
Қоңыр V қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Өлеңті өзенінің су айырық үстірттің шыңында Қоңыр ауылынан солтүстік-шығысқа 2 км орналасқан. GPS: N50°25'24,5"/E53°25'30,5"

1337
Некрополь Кенаши III. Эпоха средневековья.
Археология
Располагается на вершине увала слева от полевой дороги из Талдыбулака в Кенаши, в 5 км к северо-востоку от последнего. GPS: N50°31'51,5"/E53°23'19,6"
1338
Могильник Кенаши IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на краю водораздельного плато рек Оленты и Утва в 6 км к северо-западу от поселка Кенаши. GPS: N50°32'23,0"/E53°23'48,7"
1339
Могильник Кенаши V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на склоне водораздельного плато рек Утва и Оленты в 7 км к западу от поселка Кенаши. GPS: N50°31'21,1"/E53°29'25,4"
1340
Могильник Кенаши VI. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на склоне водораздельного плато рек Утва и Оленты в 8 км к западу от поселка Кенаши. GPS: N50°29'33,2"/E53°26'19,1"
1341
Могильник Кизимбет I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 3 км к востоку от поселка Кизимбет. GPS: N50°39'14,9"/E52°22'49,3"
1342
Могильник Кизимбет II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 1 км к северо-востоку от поселка Кизимбет. GPS: N50°38'48,1"/E52°23'45,6"
1343
Могильник Когерис I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 1 км к северо-востоку от поселка Когерис, в 1,5 км к югу от казахского кладбища. GPS: N50°15'58,8"/E53°06'27,0"
1344
Могильник Когерис II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 1 км к юго-востоку от поселка Когерис. GPS: N50°14'24,5"/E53°05'46,3"
1345
Могильник Коныр I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 5 км к северу от поселка Коныр, на вершине водораздельного плато реки Олента. GPS: N50°28'31,6"/E53°26'30,9"
1346
Курган Коныр II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 6 км к северу-северо-востоку от поселка Коныр, на вершине водораздельного плато реки Оленты. GPS: N50° 29' 02,6" / E 53° 27' 14,1"
1347
Могильник Коныр III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 7 км к северу- северо-востоку от поселка Коныр, на вершине водораздельном плато реки Оленты. GPS: N50°28'36,4"/E53°27'50,3"
1348
Курган Коныр IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 2 км к востоку от поселка Коныр, на равнине левого берега реки Оленты, севернее полевой дороги из поселка Аксуат в поселка Коныр. GPS: N50°24'09,1"/E53°25'46,7"
1349
Могильник Коныр V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 2 км к северо-востоку от поселка Коныр на вершине водораздельном плато реки Оленты. GPS: N50°25'24,5"/E53°25'30,5"

1350.
Қоңыр VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Өлеңті өзенінің су айырық үстірттің шыңында, Қоңыр ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа 2 км орналасқан. GPS: N50°25'53,1"/E53°22'47,5"
1351.
Қоңыр VII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Өлеңті өзенінің су айырық үстірттің шыңында, Қоңыр ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа 2 км орналасқан. GPS: N50°26'39,4"/E53°25'49,0"
1352.
Қоңыр VIII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Өлеңті өзенінің су айырық үстірттің шыңында, Қоңыр ауылынан шығыс- солтүстік-шығысқа 2 км орналасқан. GPS: N50°24'45,0"/E53°21'35,8"
1353.
Қоңыр IX қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Дала жолындағы тау жынысының басында Қоңыр ауылынан Батпақты ауылына, Қоңыр ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа 3 км орналасқан. GPS: N50°24'48,5"/E53°21'08,4"
1354.
Қоңыр X некрополі. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Өлеңті өзенінің су айырық үстірттің шыңында, Тамды (Жданов) ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа 5 км, Қоңыр ауылынан солтүстік-шығысқа 3 км орналасқан. GPS: N50°24'44,5"/E53°21'21,5"
1355.
Қосарал I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қосарал-Шағырлой тас жолынан шығысқа 50 м және Шағырлой (Коминтерн) ауылынан оңтүстікке 2 км орналасқан. GPS: N49°56'44,4"/E52°40'01,8"
1356.
Қызылағаш I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қызылағаш ауылынан солтүстік-шығысқа 5 км орналасқан. GPS: N50°35'47,1"/E52°24'31,9"
1357.
Қызылағаш II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қызылағаш ауылынан солтүстік-шығысқа 4 км орналасқан. GPS: N50°36'12,6"/E52°23'45,0"
1358.
Қызылағаш III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қызылағаш ауылынан солтүстік-шығысқа 4 км тұр. GPS: N50°36'40,7"/E52°22'30,6"
1359.
Қызылағаш IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қызылағаш ауылынан солтүстік-батысқа 4 км орналасқан. GPS: N50°37'24,5"/E52°18'16,4"
1360.
Қызылағаш V қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Кішкене дөңгелек шоқының шетінде, Қызылағаш ауылынан солтүстік-батысқа 3 км тұр. GPS: N50°37'15,1"/E52°17'33,9"
1361.
Мұқай I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Мұқай ауылынан солтүстік-шығысқа 7 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N50°21'31,8"/E52°54'03,8"
1362.
Мұқай II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Мұқай ауылынан оңтүстік-батысқа 7 км су айырық үстірттің баурайында жыртынды жерде орналасқан. GPS: N50°20'13,7"/E52°55'56,6"
1363.
Мұқай III қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология

1350
Могильник Коныр VI. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 2 км к северу-северо-западу от поселка Коныр, на вершине водораздельного плато реки Оленты. GPS: N50°25'53,1"/E53°22'47,5"
1351
Могильник Коныр VII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 2 км к востоку- северо-востоку от поселка Коныр, на вершине водораздельного плато реки Оленты. GPS: N50°26'39,4"/E53°25'49,0"
1352
Могильник Коныр VIII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 2 км к востоку- северо-востоку от поселка Коныр, на вершине водораздельного плато реки Оленты. GPS: N50°24'45,0"/E53°21'35,8"
1353
Курган Коныр IX. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 3 км к востоку-северо-востоку от поселка Коныр, на вершине увала у полевой дороги из поселка Коныр в поселка Батпакты. GPS: N50°24'48,5"/E53°21'08,4"
1354
Некрополь Коныр X. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 3 км к северо-востоку от поселка Коныр и в 5 км к югу-юго-востоку от поселка Тамды (Жданов), на вершине водораздельного плато реки Оленты. GPS: N50°24'44,5"/E53°21'21,5"
1355
Могильник Косарал I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 2 км к югу от поселка Шагырлой (Коминтерн) и в 50 м к востоку от трассы Косарал-Шагырлой. GPS: N49°56'44,4"/E52°40'01,8"
1356
Могильник Кызылагаш I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 5 км к северо-востоку от поселка Кызылагаш. GPS: N50°35'47,1"/E52°24'31,9"
1357
Могильник Кызылагаш II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 4 км к северо-востоку от поселка Кызылагаш. GPS: N50°36'12,6"/E52°23'45,0"
1358
Могильник Кызылагаш III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 4 км к северо-востоку от поселка Кызылагаш. GPS: N50°36'40,7"/E52°22'30,6"
1359
Могильник Кызылагаш IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 4 км к северо-западу от поселка Кызылагаш. GPS: N50°37'24,5"/E52°18'16,4"
1360
Могильник Кызылагаш V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 3 км к северо-западу от поселка Кызылагаш, на краю небольшого овального плато. GPS: N50°37'15,1"/E52°17'33,9"
1361
Могильник Мукай I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на вершине водораздельного плато в 7 км к северо-востоку от поселка Мукай. GPS: N50°21'31,8"/E52°54'03,8"
1362
Могильник Мукай II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на пашне на склоне водораздельного плато в 7 км к юго-западу от поселка Мукай. GPS: N50°20'13,7"/E52°55'56,6"
1363
Могильник Мукай III. Эпоха раннего железного века.
Археология

Мұқай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 8 км су айырық үстірттің баурайында жыртынды жерге орналасқан. GPS: N50°19'42,7"/E52°56'32,8"
1364.
Мұқай IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Мұқай ауылынан шығысқа 11 км су айырық үстірттің баурайында жыртынды жерге орналасқан. GPS: N50°19'35,4"/E52°58'43,2"
1365.
Рамазан қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қаратөбе-Жымпиты автожолынан оңтүстікке, Рамазан ауылынан оңтүстік-шығысқа 2 км жазықта орналасқан. GPS: N49°53'28,2"/E53°01'00,4"
1366.
Талдыбұлақ I қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Талдыбұлақ ауылынан оңтүстікке 300 м тұр. GPS: N50°41'25,1"/E52°46'02,2"
1367.
Талдыбұлақ ІІ қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Талдыбұлақ ауылынан оңтүстікке 1 км орналасқан. GPS: N50°40'18,2"/E52°46'41,2"
1368.
Тамды I қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тамды ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6 км жерде, Қоңыр ауылынан Батпақты ауылына дейінгідала жолының бойындағы Өлеңті өзенінің су айырық үстірттің аңғарында орналасқан. GPS: N50°25'20,8"/E53°19'16,4"
1369.
Тамды II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тамды ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 6 км жерде, Қоңыр ауылынан Батпақты ауылынан дейінгі дала жолының бойындағы Өлеңті өзенінің су айырық үстірттің екі баурайында орналасқан. GPS: N50°25'31,4"/E53°18'50,1"
1370.
Тамды III қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тамды ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 6 км жерде, Қоңыр ауылынан Батпақты ауылына дейінгі дала жолының бойындағы Өлеңті өзенінің су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS: N50°25'32,3"/E53°18'17,9"
1371.
Тамды IV қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жусалы ауылынан батыс-солтүстік- батысқа 5 км және Тамды ауылынан солтүстікке 7 км, Өлеңті өзенінің су айырық тау жотасы баурайында, Қоңыр ауылынан Жымпиты ауылының тас жолында орналасқан. GPS: N50°22'49,1"/E53°20'31,3"
1372.
Тамды V қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тамды ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа 2 км Өлеңті өзенінің сол жағалауындағы тегіс жазықта, Қоңыр ауылынан Жымпиты ауылының тас жолында орналасқан. GPS: N50°22'03,7"/E53°20'16,3"
1373.
Тамды VI қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Қазақ зиратының батысында Өлеңті өзенінің сол жағалауындағы тегіс жазықта, Тамды ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа 1 км орналасқан. GPS: N50°21'49,8"/E53°20'50,2"
1374.
Тамды VII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жыртынды жерде дала станынан шығысқа 500 м, Өлеңті өзенінің сол жағалауындағы тегіс жазықта, Тамды ауылынан оңтүстікке 4 км орналасқан. GPS: N50°21'58,3"/E53°17'59,6"

Располагается на пашне на склоне водораздельного плато в 8 км к восток-юго-востоку от поселка Мукай. GPS: N50°19'42,7"/E52°56'32,8"
1364
Могильник Мукай IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на пашне на склоне водораздельного плато в 11 км к востоку от поселка Мукай. GPS: N50°19'35,4"/E52°58'43,2"
1365
Могильник Рамазан. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается на равнине в 2 км к юго-востоку от поселка Рамазан, к югу от автотрассы Каратобе-Жымпиты. GPS: N49°53'28,2"/E53°01'00,4"
1366
Курган Талдыбулак I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 300 м к югу от поселка Талдыбулак. GPS: N50°41'25,1"/E52°46'02,2"
1367
Могильник Талдыбулак II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 1 км к югу от поселка Талдыбулак. GPS: N50°40'18,2"/E52°46'41,2"
1368
Курган Тамды I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 6 км к северо-западу от поселка Тамды, в седловине водораздельного плато реки Оленты у полевой дороги из поселка Коныр в поселок Батпакты. GPS: N50°25'20,8"/E53°19'16,4"
1369
Могильник Тамды II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 6 км к западу-северо-западу от поселка Тамды, на 2 увалах водораздельного хребта реки Оленты у полевой дороги из поселка Коныр в поселок Батпакты. GPS: N50°25'31,4"/E53°18'50,1"
1370
Курган Тамды III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 6 км к западу-северо-западу от поселка Тамды, на вершине водораздельного плато реки Оленты у полевой дороги из поселка Коныр в поселок Батпакты. GPS: N50°25'32,3"/E53°18'17,9"
1371
Могильник Тамды IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 5 км к западу-северо-западу от поселка Жусалы и в 7 км к северу от поселка Тамды, на склоне водораздельного хребта реки Оленты у грейдерной дороги из поселка Коныр в поселок Жымпиты. GPS: N50°22'49,1"/E53°20'31,3"
1372
Могильник Тамды V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 2 км к западу-юго-западу от поселка Тамды, на плоской равнине левого берега реки Оленты у грейдерной дороги из поселка Коныр в поселок Жымпиты. GPS: N50°22'03,7"/E53°20'16,3"
1373
Могильник Тамды VI. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 1 км к югу-юго-западу от поселка Тамды, на плоской равнине левого берега реки Оленты западнее казахского кладбища. GPS: N50°21'49,8"/E53°20'50,2"
1374
Могильник Тамды VII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 4 км к югу от поселка Тамды, на плоской равнине левого берега реки Оленты, на пашне в 500 м к востоку от полевого стана. GPS: N50°21'58,3"/E53°17'59,6

1375.
Тамды VIII қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тамды ауылынан оңтүстік-оңтүстік- батысқа 5 км, Өлеңті өзенінің сол жағалауындағы тегіс жазықта, жыртынды жерде дала станынан батысқа 170 м тас жолдан шығысқа Қоңыр ауылынан Жымпиты ауылына 100 м орналасқан. GPS: N50°20'27,9"/E53°17'44,7"
1376.
Тамды IX қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тамды ауылынан оңтүстікке 6 км, Өлеңті өзенінің сол жағалауындағы тегіс жазықта, жыртынды жерде дала станынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа 1 км жатыр. GPS: N50°19'38,8"/E53°18'09,5"
1377.
Тамды X қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Жыртынды жерде, Өлеңті өзенінің сол жағалауындағы тегіс жазықта, Тамды ауылынан оңтүстікке 7 км тұр. GPS: N50°19'19,0"/E53°16'56,2"
1378.
Тамды XI қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тамды ауылынан оңтүстікке 8 км, Өлеңті өзенінің сол жағалауындағы тегіс жазықта, Қоңыр ауылынан Жымпиты ауылына тас жолдан шығысқа 100 м жатыр. GPS: N50°18'55,3"/E53°17'14,5"
1379.
Тасқұдық I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тасқұдық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 км жерде, Талдыбұлақ-Тасқұдық грейдерінен оңтүстікке қарай орналасқан. GPS: N50°41'29,8"/E52°51'47,4"
1380.
Тасқұдық II қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тасқұдық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 км жерде, Талдыбұлақ-Тасқұдық грейдерінен оңтүстікке қарай орналасқан. GPS: N50°40'48,9"/E52°53'12,6"
1381.
Тіксай I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тіксай ауылынан оңтүстік-батысқа 1,5 км тұр. GPS: N50°36'41,4"/E52°31'10,2"
1382.
Тіксай II қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тіксай ауылынан оңтүстік-батысқа 2 км орналасқан. GPS: N50°35'55,2"/E52°29'52,2"
1383.
Тоғанас I қорымы. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тоғанас ауылынан солтүстік-шығысқа 700 м тұрады. GPS: N50°44'15,9"/E52°03'17,9"
1384.
Тоғанас II қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тоғанас ауылынан шығысқа 2 км, кішкене дөңгелек жыртынды жердің шетінде орналасқан. GPS: N50°50'33,8"/E52°06'29,3"
1385.
Тоғанас III қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тоғанас ауылынан солтүстікке қарай 4 км, Аңқаты ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 м, Шолақ-Аңқаты өзенінің оң жағалауында орналасқан. GPS: N50°52'44,0"/E52°01'07,4"
1386.
Тоғанас IV қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Тоғанас ауылынан солтүстік-батыста 10 км тұр. GPS: N50°55'43,2"/E51°59'08,1"
1387.
Тоғанас V қорғаны. Ертедегі темір дәуірі.
Археология
Бекей ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 км, Жымпиты-Орал трассасынан шығысқа қарай 3 км жерде, егістікте шағын сопақша төбеде орналасқан. GPS: N50°55'03,1"/E51°55'51,4"

1375
Могильник Тамды VIII. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 5 км к югу-юго-западу от поселка Тамды, на плоской равнине левого берега реки Оленты, на пашне в 170 м к западу от полевого стана, в 100 м к востоку от грейдерной дороги из поселка Коныр в поселок Жымпиты. GPS: N50°20'27,9"/E53°17'44,7"
1376
Могильник Тамды IX. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 6 км к югу от поселка Тамды, на плоской равнине левого берега реки Оленты, на пашне в 1 км к югу-юго-востоку от полевого стана. GPS: N50°19'38,8"/E53°18'09,5"
1377
Могильник Тамды X. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 7 км к югу от поселка Тамды, на плоской равнине левого берега реки Оленты, на пашне. GPS: N50°19'19,0"/E53°16'56,2"
1378
Могильник Тамды XI. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 8 км к югу от поселка Тамды, на плоской равнине левого берега реки Оленты, в 100 м к востоку от грейдерной дороги из поселка Коныр в поселок Жымпиты. GPS: N50°18'55,3"/E53°17'14,5"
1379
Могильник Таскудук I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 4 км к юго-востоку от поселка Таскудук, к югу от грейдера Талдыбулак-Таскудук. GPS: N50°41'29,8"/E52°51'47,4"
1380
Могильник Таскудук II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 5 км к юго-востоку от поселка Таскудук, к югу от грейдера Талдыбулак-Таскудук. GPS: N50°40'48,9"/E52°53'12,6"
1381
Могильник Тиксай I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 1,5 км к юго-западу от поселка Тиксай. GPS: N50°36'41,4"/E52°31'10,2"
1382
Курган Тиксай II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 2 км к юго-западу от поселка Тиксай. GPS: N50°35'55,2"/E52°29'52,2"
1383
Могильник Тоганас I. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 700 м к северо-востоку от поселка Тоганас. GPS: N50°44'15,9"/E52°03'17,9"
1384
Курган Тоганас II. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 2 км к востоку от поселка Тоганас на краю небольшого овального возвышения на пашне. GPS: N50°50'33,8"/E52°06'29,3"
1385
Курган Тоганас III. Эпоха раннего железного века.
Археология
Располагается в 4 км к северу от поселка Тоганас и в 2 м к северо-востоку от поселка Анкаты на правом берегу реки Шолак-Анкаты. GPS: N50°52'44,0"/E52°01'07,4"
1386
Курган Тоганас IV. Эпоха раннего железного века.
Археология
Находится в 10 км к северо-западу от поселка Тоганас. GPS:
N50°55'43,2"/E51°59'08,1"
1387
Курган Тоганас V. Эпоха раннего железного века.
Археология
Расположен в 10 км к юго-востоку от поселка Бекей и в 3 км к востоку от трассы Жымпиты-Уральск на вершине небольшого овального возвышения на пашне. GPS: N50°55'03,1"/E51°55'51,4"

1388.
Құрылысжай қалдықтары. Орта ғасыр дәуірі.
Археология
Аңқаты өзенінің оң жақ батыс жағалауында Аңқаты және Қарағанды өзендерінің құйылар жерінде Шалқар өзенінің солтүстік-шығысында орналасқан. GPS: N50°37'06,5"/E51°48'56,4"
1389.
Некропольдер
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарағанды ауылының солтүстігіне қарай 500 м орналасқан.
1389-1
Жазушы Қадыр Мырза Әлінің монументалды ескерткіші. 2015 жыл.
Монументтік өнер құрылысы
Сырым ауданы, Жымпиты ауылы
Тасқала ауданы
1390.
А. Құнанбаев ескерткіші.
1995 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Тасқала ауылы
Тасқала ауданы
1391.
Амангелді I (а) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас ауылдың солтүстігіне
3 км, Шежін I өзенінің оң жағалауында орналасқан.
GPS: N 50˚ 57΄ 53,2˝ / E 049˚ 59΄ 08,9˝
1392.
Амангелді I (б) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстік- шығысқа 3 км және Шежін I ауылынан оңтүстікке 3,5 км орналасқан.
1393.
Амангелді II (а) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін I ауылынан солтүстікке
4 км және бір аттас елді мекеннен солтүстік- шығысқа 3,5 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 58΄ 16,3˝ / E 049˚ 58΄ 49,0˝
1394.
Амангелді II (б) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала-Александров–Гай автожолының солтүстігіне 1 км, Шежін I өзенінің сол жағалауына орналасқан.
1395.
Амангелді III (а) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін I өзенінің сол жағалауына, таудың жоғарысында 400 м тұр.
1396.
Амангелді III (б) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін I ауылынан солтүстікке
7,5 км және бір аттас елді мекеннен шығысқа 6 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 59΄ 44,4˝ / E 049˚ 59΄ 18,2˝
1397.
Амангелді IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстік- шығысқа 8,5 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 59΄ 45,6˝ / E 050˚ 00΄ 33,5˝
1398.
Астраханкино I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Өркен (Белугин) ауылынан солтүстік-шығысқа 4 км және бір аттас елді мекеннен оңтүстік-оңтүстік- батысқа 2 км орналасқан.
1399.
Астраханкино II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- батысқа 1 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 02΄ 57,9˝ / E 050˚ 37΄ 55,0˝
1400.
Астраханкино III қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аққайнар (Астраханкино) ауылынан оңтүстік–батысқа 1 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 03΄ 14,6˝ / E 050˚ 37΄ 46,8˝
1401.
Астраханкино IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстік- батысқа 2,5 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 04΄ 33,4˝ / E 050˚ 37΄ 27,4˝

1388
Остатки сооружения.
Эпоха средневековья.
Археология
Расположен северо-восточнее озера Шалкар у слияния рек Анкаты и Караганды на правом западном берегу реки Анкаты.
GPS: N50°37'06,5"/E51°48'56,4"
1389.
Некрополи
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположены в 500 м севернее поселка Караганда.
1389-1
Монументальный памятник писателю Кадыр Мырза Али. 2015 год.
Сооружение монументального искусства
Сырымский район, поселок Жымпиты
Таскалинский район
1390.
Памятник
А.Кунанбаеву.
1995 год.
Сооружение монументального искусства
Поселок Таскала
Таскалинский район
1391.
Могильник
Амангельды I (а).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на правом берегу реки Чижа I, в 3 км севернее одноименного поселка.
GPS: N 50˚ 57΄ 53,2˝/E 049˚ 59΄ 08,9˝
1392.
Могильник Амангельды I (б).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к северо-востоку от одноименного населенного пункта и в 3,5 км к югу от поселка Чижа I.
1393.
Могильник Амангельды II (а).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3,5 км к северо-востоку от одноименного населенного пункта и в 4 км к северу от поселка Чижа I.
GPS: N 50˚ 58΄ 16,3˝/E 049˚ 58΄ 49,0˝
1394.
Могильник Амангельды II (б).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на левом берегу реки Чижа I, 1 км севернее автодороги Тасқала-Александров-Гай.
1395.
Могильник Амангельды Ш (а). Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на левом берегу реки Чижа I, на вершине гор с отметкой 400 м.
1396.
Могильник Амангельды III (б).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км к востоку от одноименного населенного пункта и в 7,5 км к северу от поселка Чижа I.
GPS: N 50˚ 59΄ 44,4˝/E 049˚ 59΄ 18,2˝
1397.
Могильник Амангельды IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8,5 км к северо-востоку от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50˚ 59΄ 45,6˝/E 050˚ 00΄ 33,5˝
1398.
Могильник Астраханкино I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к югу-юго-западу от одноименного населенного пункта и в 4 км к северо-востоку от поселка Оркен (Белугино).
1399.
Курган Астраханкино II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к юго-западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 51˚ 02΄ 57,9˝/E 050˚ 37΄ 55,0˝
1400.
Курган Астраханкино III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к юго-западу от поселка Аккайнар (Астраханкино).
GPS: N 51˚ 03΄ 14,6˝/E 050˚ 37΄ 46,8˝
1401.
Могильник Астраханкино IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2,5 км к северо-западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 51˚ 04΄ 33,4˝/E 050˚ 37΄ 27,4˝

1402.
Атамекен қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстікке 2,5 км орналасқан. GPS: N 50˚ 47΄ 30,5˝ / E 049˚ 58΄ 02,9˝
1403.
Аяқ I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін I өзенінің сол жағалауына Аяқ ауылының солтүстік- шығысына 2 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 45΄ 27,5˝ / E 049˚ 54΄ 07,0˝
1404.
Белугин I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен батысқа 3,5  км орналасқан.
1405.
Белугин II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Өркен (Белугин) ауылынан батыс-оңтүстік- батысқа 1,6 км орналасқан.
1406.
Белугин III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 02΄ 04,7˝ / E 050˚ 37΄ 07,0˝
1407.
Белугин IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аққайнар (Астраханкино) ауылынан оңтүстік-оңтүстік- батысқа 3 км және бір аттас елді мекеннен солтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 01΄ 45,0˝ / E 050˚ 37΄ 09,0˝
1408.
Белугин V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аққайнар (Астраханкино) ауылынан оңтүстікке 4 км және бір аттас елді мекеннен солтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 01΄ 35,7˝ / E 050˚ 37΄ 03,2˝
1409.
Бірқазан I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бесоба тоғайлы жерінің солтүстігіне, Талдыбұлақ ауылының оңтүстігіне 9 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 42΄ 944˝ / E 049˚ 42΄ 019˝
1410.
Бірқазан II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II өзенінің сол жағалауында Бірқазан ауылының солтүстігіне 4 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 42΄ 947˝ / E 049˚ 43΄ 038˝
1411.
Бескөл I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Басқола көлінің тоғайшығында, Аяқ ауылының оңтүстік- батысына 12-13 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 43΄ 595˝ / E 049˚ 57΄ 548˝
1412.
Бубенцы I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжки) ауылының солтүстік жолында, Шежін II ауылынан батысқа 12 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 49΄ 25,2˝ / E 049˚ 28΄ 28,2˝
1413.
Бубенцы II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжки) ауылының солтүстік жолына 500 м, Шежін II ауылынан батысқа 12-14 км орналасқан.
1414.
Бубенцы III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжки) ауылының солтүстік жолынан 1 км және Шежін II ауылының батысына
8  км орналасқан.
1415.
Бубенцы IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжки) ауылының солтүстік жолына 500 м, Шежін II ауылынан батысқа 17  км орналасқан.
GPS: N 50˚ 48΄ 59,3˝ / E 049˚ 24΄ 07,8˝
1416.
Бубенцы V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дала қосынан оңтүстікке 4 км және бір аттас елді мекеннен оңтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.

1402.
Курган Атамекен.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2,5 км к югу от одноименного населенного пункта. GPS: N 50˚ 47΄ 30,5˝/E 049˚ 58΄ 02,9˝
1403.
Могильник Аяк I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км северо-восточнее поселка Аяк на левом берегу реки Чижа I.
GPS: N 50˚ 45΄ 27,5˝/E 049˚ 54΄ 07,0˝
1404.
Могильник
Белугино I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3,5 км к западу от одноименного населенного пункта.
1405.
Могильник
Белугино II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,6 км к западу-юго-западу от поселка Оркен (Белугино).
1406.
Могильник
Белугино III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к северо-востоку от одноименного населенного
пункта.
GPS:N 51˚ 02΄ 04,7˝/E 050˚ 37΄ 07,0˝
1407.
Могильник
Белугино IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к северо-востоку от одноименного населенного пункта и в 3 км югу-юго-западу от поселка Аккайнар (Астраханкино).
GPS:N 51˚ 01΄ 45,0˝/E 050˚ 37΄ 09,0˝
1408.
Могильник
Белугино V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к северо-востоку от одноименного населенного пункта и в 4 км к югу от поселка Аккайнар (Астраханкино).
GPS: N 51˚ 01΄ 35,7˝/E 050˚ 37΄ 03,2˝
1409.
Могильник
Бирказан I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км южнее поселка Талдыбулак, севернее урочища Бесоба.
GPS: N 50˚ 42΄ 944˝ / E 049˚ 42΄ 019˝
1410.
Могильник Бирказан II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км севернее поселка Бирказан на левом берегу реки Чижа II.
GPS: N 50˚ 42΄ 947˝ / E 049˚ 43΄ 038˝
1411.
Могильник
Бисколь I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12-13 км юго-западнее поселка Аяк, в урочище у озера Баскола.
GPS: N 50˚ 43΄ 595˝ /E 049˚ 57΄ 548˝
1412.
Могильник
Бубенцы I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км на запад от поселка Чижа II, севернее дороги в поселок Мереке (Подтяжки).
GPS: N 50˚ 49΄ 25,2˝/E 049˚ 28΄ 28,2˝
1413.
Могильник
Бубенцы II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12-14 км на запад от поселка Чижа II в 500 м севернее дороги в поселок Мереке (Подтяжки).
1414.
Могильник
Бубенцы III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км западнее поселка Чижа II и 1 км севернее дороги в поселок Мереке (Подтяжки).
1415.
Могильник
Бубенцы IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 17 км на запад от поселка Чижа II, в 500 м севернее дороги в поселок Мереке (Подтяжки).
GPS: N 50˚ 48΄ 59,3˝/E 049˚ 24΄ 07,8˝
1416.
Могильник
Бубенцы V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к юго-востоку от одноименного населенного пункта и в 4 км к югу от полевого стана.

1417.
Бубенцы VI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- шығысқа 2 км 800 м орналасқан.
1418.
Вавилино I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Достық ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа 8 км, бір аттас елді мекеннен оңтүстікке 6 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 06΄ 47,0˝ / E 050˚ 04΄ 50,7˝
1419.
Вавилино II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Достық ауылынан оңтүстікке 8 км және Вавилино I қорымынан оңтүстік-батысқа 400 м орналасқан.
GPS: N 51˚ 06΄ 40,3˝ / E 050˚ 04΄ 22,2˝
1420.
Достық I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- шығысқа 6 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 07΄ 11,4˝ / E 050˚ 03΄ 16,0˝
1421.
Достық II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- батысқа 2 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 11΄ 05,6˝ / E 049˚ 59΄ 41,7˝
1422.
Ешкітау қорымы
Ертедегі темір дәуірі
Археология
(Үлкен Ичка (Ешкітау) тауының дала ескерткішінде жатыр.
GPS: N 51˚ 12΄ 19,5˝ / E 050˚ 15΄ 08,0˝
1423.
Ешкітау шеберхана тұрағы.
Тас дәуірі
Археология
Үлкен Ичка тауының маңында орналасқан.
1424.
Жайықбай қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- шығысқа 4 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 40΄ 404˝ / E 049˚ 31΄ 492˝
1425.
Жаңаауыл қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- батысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 37΄ 45,7˝ / E 049˚ 33΄ 43,6˝
1426.
Жигули I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жигули дала қосынан оңтүстік-батысқа 1 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 59΄ 18,8˝ / E 049˚ 50΄ 08,9˝
1427.
Жигули II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- батысқа 4 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 59΄ 34,1˝ / E 049˚ 48΄ 58,8˝
1428.
Жигули III қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жигули дала қосынан оңтүстік-батысқа 5 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 00΄ 06,6˝ / E 049˚ 47΄ 27,3˝
1429.
Жигули IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жигули II қорымынан батысқа
4 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 00΄ 38,7˝ / E 049˚ 46΄ 44,7˝
1430.
Жигули V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылынан батыс- солтүстік-батысқа 7 км және Жигули дала қосынан оңтүстікке
4 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 58΄ 52,8˝ / E 049˚ 50΄ 46,2˝
1431.
Жигули VI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақкүтір (Беленькое) ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа 3 км, бір аттас дала қосынан солтүстікке 1 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 01΄ 50,0˝ / E 049˚ 55΄ 10,3˝
1432.
Жигули VII қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жигули дала қосынан солтүстікке 3 км орналасқан.

1417.
Могильник
Бубенцы VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км 800 м к юго-востоку от одноименного населенного пункта.
1418.
Могильник Вавилино I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км к югу от одноименного населенного пункта и в 8 км к югу-юго-востоку от поселка Достык.
GPS:N 51˚ 06΄ 47,0˝/E 050˚ 04΄ 50,7˝
1419.
Могильник Вавилино II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 400 м к юго-западу от могильника Вавилино I и в 8 км к югу от поселка Достык.
GPS: N 51˚ 06΄ 40,3˝/E 050˚ 04΄ 22,2˝
1420.
Могильник Достык I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км к юго-востоку от одноименного населенного пункта.
GPS: N 51˚ 07΄ 11,4˝/E 050˚ 03΄ 16,0˝
1421.
Могильник
Достык II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к юго-западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 51˚ 11΄ 05,6˝/E 049˚ 59΄ 41,7˝
1422.
Могильник Ешкитау.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на природном памятнике гора Большая Ичка (Ешкитау).
GPS: N 51˚ 12΄ 19,5˝/E 050˚ 15΄ 08,0˝
1423.
Стоянка-мастерская Ешкитау.
Эпоха каменного века
Археология
Расположено на горе Большая Ичка.
1424.
Курган Жаикбай.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к юго-востоку от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50˚ 40΄ 404˝ / E 049˚ 31΄ 492˝
1425.
Могильник Жанааул.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к юго-западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50˚ 37΄ 45,7˝/E 049˚ 33΄ 43,6˝
1426.
Могильник
Жигули I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к юго-западу от полевого стана Жигули.
GPS:N 50˚ 59΄ 18,8˝/E 049˚ 50΄ 08,9˝
1427.
Могильник
Жигули II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к юго-западу от одноименного полевого стана.
GPS: N 50˚ 59΄ 34,1˝/E 049˚ 48΄ 58,8˝
1428.
Курган
Жигули III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к юго-западу от полевого стана Жигули.
GPS: N 51˚ 00΄ 06,6˝ /E 049˚47΄ 27,3˝
1429.
Могильник
Жигули IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к западу от могильника Жигули II.
GPS: N 51˚ 00΄ 38,7˝/E 049˚ 46΄ 44,7˝
1430.
Могильник
Жигули V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к югу от полевого стана Жигули и в 7 км к западу-северо-западу от поселка Амангельды.
GPS:N 50˚ 58΄ 52,8˝/E 049˚ 50΄ 46,2˝
1431.
Могильник
Жигули VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к северу от одноименного полевого стана и в 3 км к югу-юго-западу от поселка Аккутир (Беленькое).
GPS: N 51˚ 01΄ 50,0˝/E 049˚ 55΄ 10,3˝
1432.
Могильник
Жигули VII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к северу от полевого стана Жигули.

GPS: N 51˚ 03΄ 30,1˝ / E 049˚ 52΄ 43,5˝
1433.
Жұмалы қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен батысқа 3,5  км орналасқан.
GPS: N 50˚ 29΄ 54,3˝ / E 049˚ 44΄ 12,2˝
1434.
Жұрмалай I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін I ауылының оңтүстік грейдер жолында, Кольке көлшігінің сол жағалауында, Шежін II ауылынан шығысқа
12  км орналасқан.
GPS: N 50˚ 48΄ 486˝ / E 049˚ 48΄ 027˝
1435.
Жұрмалай II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала-Александров Гай автожолының оңтүстігіне 4 км, Кольке көлшігінің жоғарғы сол жағалауында, Шежін I ауылының батысына 8  км орналасқан.
GPS: N 50˚ 49΄ 016˝ / E 049˚ 49΄ 206˝
1436.
Қайрат қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен 6 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 45΄ 305˝ / E 049˚ 34΄ 593˝
1437.
Қалмақшабын I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қалмақшабын ауылының батысына 1 км, Аяқ ауылының солтүстігіне 800 м, Шежін I өзенінің оң жағалауына орналасқан.
GPS: N 50˚ 47΄ 796˝ / E 049˚ 51΄ 487˝
1438.
Қалмақшабын II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеуіп қалған көлдің батыс жағалауына, Аяқ ауылынан солтүстік-батысқа 5 км, Қалмақшабын ауылынан және бөлімшеден батысқа 5  км орналасқан.
GPS: N 50˚ 47΄ 483˝ / E 049˚ 49΄ 271˝
1439.
Кальке I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас кеуіп қалған көлшіктің сол жағалауында, Кальке мал фермасының оңтүстігіне орналасқан.
GPS: N 50˚ 47΄ 276˝ / E 049˚ 48΄ 655˝
1440.
Кальке II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас кеуіп қалған көлшіктің оң жағалауына, Кальке мал фермасының солтүстік-батысына 3  км орналасқан.
GPS: N 50˚ 48΄ 340˝ / E 049˚ 48΄ 873˝
1441.
Каменка I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала ауданының подхозынан шығысқа 300 м орналасқан.
GPS: N 51˚ 06΄ 38,9˝ / E 050˚ 21΄ 52,3˝
1442.
Каменка I қорымы.
Қола дәуірі
Археология
Тасқала ауылының шығысына орналасқан.
1443.
Каменка III қорғаны.
Қола дәуірі
Археология
Шипов стансасында (Тасқала ауылы) орналасқан.
1444.
Каменка IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шипов стансасының (Тасқала ауылы) шығысына орналасқан.
1445.
Қауашай I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыстақтан солтүстікке 600 м, Мереке ауылынан оңтүстік-шығысқа 9 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 42΄ 53,5˝ / E 049˚ 20΄ 41,4˝
1446.
Қауашай II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас қыстақтан оңтүстік-батысқа 700 м орналасқан.
GPS: N 50˚ 41΄ 58,0˝ / E 049˚ 19΄ 25,7˝
1447.
Қауашай III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология

GPS: N 51˚ 03΄ 30,1˝/E 049˚ 52΄ 43,5˝
1433.
Курган Жумалы.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3,5 км к западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50˚ 29΄ 54,3˝/E 049˚ 44΄ 12,2˝
1434.
Могильник Журмалай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км на восток от поселка Чижа II, на левом берегу верховья ручья Кольке, южнее грейдерной дороги из поселка Чижа I.
GPS: N 50˚ 48΄ 486˝ / E 049˚ 48΄ 027˝
1435.
Могильник Журмалай II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км западнее поселка Чижа I, на правом берегу верховья ручья Кольке, в 4 км южнее автодороги Таскала-Александров Гай.
GPS: N 50˚ 49΄ 016˝ / E 049˚ 49΄ 206˝
1436.
Могильник Кайрат.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50˚ 45΄ 305˝ / E 049˚ 34΄ 593˝
1437.
Могильник Калмакшабын I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на правом берегу Чижа I, в 800 м севернее села Аяк на 1 км западнее поселка Калмакшабын.
GPS: N 50˚ 47΄ 796˝ / E 049˚ 51΄ 487˝
1438.
Могильник Калмакшабын II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на запад от отделения и поселка Калмакшабын, в 5 км на северо-запад от поселка Аяк на западном берегу пересыхающего озера.
GPS: N 50˚ 47΄ 483˝ / E 049˚ 49΄ 271˝
1439.
Могильник
Кальке I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено южнее животноводческой фермы Кальке, на левом берегу одноименного пересыхающего ручья.
GPS: N 50˚ 47΄ 276˝ / E 049˚ 48΄ 655˝
1440.
Могильник
Кальке II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км северо-западнее животноводческой фермы Кальке на правом берегу одноименного пересыхающего ручья.
GPS: N 50˚ 48΄ 340˝ / E 049˚ 48΄ 873˝
1441.
Курган Каменка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 300 м к востоку от подхоза Таскалинского района.
GPS: N 51˚ 06΄ 38,9˝/E 050˚ 21΄ 52,3˝
1442.
Могильник
Каменка I.
Эпоха бронзы
Археология
Расположен восточнее поселка Таскала.
1443.
Курган
Каменка III
Эпоха бронзы
Археология
Расположен у станции Шипово (поселок Таскала).
1444.
Могильник
Каменка IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен восточнее станции Шипово (поселок Таскала).
1445.
Могильник
Кауашай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км к юго-востоку от поселка Мереке и 600 м к северу от зимовки.
GPS: N 50˚ 42΄ 53,5˝/E 049˚ 20΄ 41,4˝
1446.
Курган
Кауашай II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен 700 м к юго-западу от одноименной зимовки.
GPS: N 50˚ 41΄ 58,0˝/E 049˚ 19΄ 25,7˝
1447.
Могильник
Кауашай III.
Эпоха раннего железного века
Археология

Жайықбай ауылынан солтүстік-батысқа 8 км және бір аттас қыстақтан оңтүстік-шығысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 40΄ 55,7˝ / E 049˚ 21΄ 03,4˝
1448.
Қауашай IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бескөл қыстағынан солтүстік-солтүстік-шығысқа 5 км және бір аттас қыстақтан оңтүстік-шығысқа 6 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 40΄ 36,2˝ / E 049˚ 21΄ 28,3˝
1449.
Киров I (Мерей) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Өзеннің сол жағалауына, Алмалы (Киров) ауылының солтүстігіне 300 м, Шежін I өзенінің оң жағалауына орналасқан.
1450.
Киров I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстікке 3 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 54΄ 37,0˝ / E 050˚ 03΄ 06,5˝
1451.
Киров II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Митрофаново ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа 1 км және бір аттас елді мекеннен солтүстік-шығысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 53΄ 36,2˝ / E 050˚ 06΄ 00,3˝
1452.
Қисықсай қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстікке 500 м орналасқан.
GPS: N 50˚ 35΄ 14,3˝ / E 049˚ 53΄ 24,5˝
1453.
Красный маяк I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Александров-Гай-Тасқала жолының оңтүстік қиылысында және Атамекен ауылына 4 км орналасқан.
1454.
Красный Маяк II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Красный Маяк I қорымының оңтүстік- батысына 300-400 м орналасқан.
1455.
Красный Маяк III қорымы
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Александров-Гай жолының қиылысының оңтүстігіне 7 км, шығысына 300 м орналасқан.
1456.
Красный Маяк IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Атамекен (Совхозное) ауылының шығыс жолына 4 км орналасқан.
1457.
Крутая қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ынтымақ (Крутая) ауылынан батысқа 2 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 08΄ 09,6˝ / E 050˚ 00΄ 35,1˝
1458.
Кузнецово I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала ауылынан оңтүстік-батысқа 7 км және Бірлік (Кузнецово) ауылынан 3 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 04΄ 30,8˝ / E 050˚ 11΄ 27,3˝
1459.
Кузнецово II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- оңтүстік-батысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 05΄ 19,3˝ / E 050˚ 11΄ 00,6˝
1460.
Мерей I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Өркен (Белугино) ауылынан батысқа 6 км және біра аттас елді мекеннен солтүстік-шығысқа 5 км орналасқан.
1461.
Мерей II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен батыс- оңтүстік-батысқа 5 км және Тоғайлы (Жемшін) ауылынан солтүстікке осындай қашықтықта орналасқан.

Расположен в 3 км к юго-востоку от одноименной зимовки и в 8 км к северо-западу от поселка Жаикбай.
GPS: N 50˚ 40΄ 55,7˝/E 049˚ 21΄ 03,4˝
1448.
Могильник
Кауашай IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км к юго-востоку от одноименной зимовки и в 5 км северу-северо-востоку от зимовки Бесколь.
GPS: N 50˚ 40΄ 36,2˝/E 049˚ 21΄ 28,3˝
1449.
Могильник Киров I (Мерей).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на правом берегу реки Чижа I, в 300 м севернее поселка Алмалы (Киров), расположенного на левом берегу реки.
1450.
Могильник Кирово I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к северу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50˚ 54΄ 37,0˝/E 050˚ 03΄ 06,5˝
1451.
Могильник
Кирово II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к северо-востоку от одноименного населенного пункта и в 1 км к северу-северо-востоку от поселка Митрофаново.
GPS: N 50˚ 53΄ 36,2˝ /E 050˚06΄ 00,3˝
1452.
Могильник Кисыксай.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 500 м к югу от одноименного населенного пункта. GPS: N 50˚ 35΄ 14,3˝/E 049˚ 53΄ 24,5˝
1453.
Могильник
Красный маяк I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км южнее перекрестка дорог Александров-Гай-Таскала и в поселок Атамекен.
1454.
Могильник
Красный маяк II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 300-400 м юго-западнее могильника Красный маяк І.
1455.
Могильник Красный маяк III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км южнее перекрестка дорог Александров-Гай-Атамекен, восточнее в 300 м.
1456.
Могильник Красный маяк IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км восточнее
дороги в поселок Атамекен (Совхозное).
1457.
Могильник Крутая.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к западу от поселка Ынтымак (Крутая).
GPS: N 51˚ 08΄ 09,6˝/E 050˚ 00΄ 35,1˝
1458.
Могильник Кузнецово I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км от поселка Бирлик (Кузнецово) и в 7 км к юго-западу от поселка Таскала.
GPS: N 51˚ 04΄ 30,8˝/E 050˚ 11΄ 27,3˝
1459.
Могильник Кузнецово II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к югу-юго-западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 51˚ 05΄ 19,3˝/E 050˚ 11΄ 00,6˝
1460.
Могильник
Мерей I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к северо-востоку от одноименного населенного пункта и в 6 км к западу от поселка Оркен (Белугино).
1461.
Могильник
Мерей II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к западу-юго-западу от одноименного населенного пункта и на таком же расстоянии к северу от поселка Тогайлы (Джемчин).

GPS: N 50˚ 57΄ 39,9˝ / E 050˚ 32΄ 38,4˝
1462.
Мереке I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Біраттас елді мекеннен оңтүстікке 2 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 43΄ 48,5˝ / E 049˚ 19΄ 14,9˝
1463.
Мереке II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыстақтан солтүстікке 2 км және біраттас елді мекеннен оңтүстік- шығысқа 5 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 43΄ 22,2˝ / E 049˚ 20΄ 28,4˝
1464.
Мереке III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстік- батысқа 4 км және қыстақтан оңтүстікке 2,4 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 43΄ 29,8˝ / E 049˚ 21΄ 21,3˝
1465.
Мереке IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен 3 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 48΄ 05,8˝ / E 049˚ 24΄ 06,3˝
1466.
Мереке V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстікке 4 км орналасқан.
1467.
Мереке VI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстік- солтүстік-батысқа 3 км орналасқан.
1468.
Мереке VII қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстікке 2 км орналасқан.
1469.
Мерекен I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тау жынысының басында Мерекен өзенінің оң жағалауында, Свешниково ауылының шығыс жолына 2 км, Мереке (Подтяжки) ауылының солтүстік-батысына
3  км орналасқан.
1470.
Ноғай Шежін I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылдық округі манында орналасқан.
1471.
Ноғай-Шежін II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеуіп қалған көлшіктің сол жағалауында, шығыста, Шежін I ауылының оңтүстік-батысына
2 км орналасқан.
1472.
Ноғай-Шежін III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үстірттің басында, Шежін I ауылының оңтүстігіне 3 км орналасқан.
1473.
Ноғай-Шежін IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
№ 3 қорымның оңтүстігіне 1 км орналасқан.
1474.
Ноғай-Шежін V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ноғай-Шежін ІІ қорымының оңтүстік- шығысына 2 км, Ноғай-Шежін ІІІ қорымының батысына
2 км орналасқан.
1475.
Пограничный I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қорым Тасқала және Бәйтерек аудандарының түйіскен жерінде орналасқан.
GPS: N 51˚ 06΄ 30,8˝ / E 050˚ 34΄ 15,8˝
1476.
Пограничный II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қорым Деркөл үйіндісінің қалдықтарының бірінде орналасқан. Қорымнан солтүстікке қарай 400 м жерде Саратов-Орал тас жолы өтеді. Солтүстік-шығысқа қарай 800 м жерде шекара бағанасы орналасқан.
GPS: N 51˚ 06΄ 26,3˝ / E 050˚ 33΄ 19,6˝

GPS: N 50˚ 57΄ 39,9˝/E 050˚ 32΄ 38,4˝
1462.
Могильник Мереке I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к югу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50˚ 43΄ 48,5˝/E 049˚ 19΄ 14,9˝
1463.
Могильник
Мереке II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к юго-востоку от одноименного населенного пункта и в 2 км к северу от зимовки.
GPS: N 50˚ 43΄ 22,2˝/E 049˚ 20΄ 28,4˝
1464.
Могильник
Мереке III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2,4 км к югу от зимовки и в 4 км к северо-западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50˚ 43΄ 29,8˝/E 049˚ 21΄ 21,3˝
1465.
Могильник Мереке IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50˚ 48΄ 05,8˝/E 049˚ 24΄ 06,3˝
1466.
Могильник
Мереке V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к северу от одноименного населенного пункта.
1467.
Могильник
Мереке VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к северу-северо-западу от одноименного населенного пункта.
1468.
Могильник
Мереке VII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к северу от одноименного населенного пункта.
1469.
Могильник Мерекень I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км северо- западнее поселка Мереке (Подтяжки), в 2 км восточнее дороги в поселка Свешниково, на правом берегу реки Мерекень на вершине увала.
1470.
Могильник
Ногай-Чижень I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в местности сельского округа Амангельды.
1471.
Могильник
Ногай-Чижень II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-западнее поселка Чижа I, на восточном левом берегу паводкового пересыхающего ручья.
1472.
Могильник
Ногай-Чижень III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км южнее поселка Чижа I, на вершине возвышенности.
1473.
Могильник
Ногай-Чижень IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км южнее могильника № 3.
1474.
Могильник
Ногай-Чижень V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км западнее могильника Ногай-Чижень ІІІ, в 2 км юго-восточнее могильника Ногай-Чижень ІІ.
1475.
Могильник Пограничный I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Могильник расположен на стыке двух районов Таскалинского и Байтерек.
GPS: N 51˚ 06΄ 30,8˝/E 050˚ 34΄ 15,8˝
1476.
Могильник Пограничный II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Могильник таже расположен на одном из останцов Деркульского увала. В 400 м к северу от могильника проходит трасса Саратов-Уральск. В 800 м к северо- востоку находится пограничный столб.
GPS: N 51˚ 06΄ 26,3˝/E 050˚ 33΄ 19,6˝

1477.
Дала станы қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бубенцы ауылынан шығысқа 3 км дала станынан оңтүстікке 4 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 51΄ 50,4˝ / E 049˚ 33΄ 53,2˝
1478.
Родниктер қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Родники теміржол стансасынан шығысқа 1,5 км орналасқан.
1479.
Родник I тұрағы.
Палеолит
Археология
Ауылдан оңтүстік-шығысқа
1,5-2 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 05΄ 917˝/ E 050˚ 30΄ 927˝
1480.
Родник II тұрағы.
Палеолит
Археология
Ауылдан шығысқа қарай тұр.
GPS: N 51˚ 05΄ 940˝/ E 050˚ 30΄ 084˝
1481.
Родник III тұрағы.
Палеолит
Археология
Айнабұлақ (Родник) ауылынан батысқа 2,5 км тұр.
GPS: N 51˚ 05΄ 702˝/ E 050˚ 27΄ 301˝
1482.
Степной қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Родники теміржол стансасынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа 4 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 06΄ 57,9˝ / E 050˚ 33΄ 05,4˝
1483.
Степной I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жайықбай ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 км және көлден солтүстік-солтүстік-батысқа 300 м орналасқан.
GPS: N 50˚ 38΄ 05,4˝ / E 049˚ 24΄ 58,3˝
1484.
Степной II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Газ таратқыш стансадан оңтүстік- шығысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 53΄ 45,5˝ / E 050˚ 00΄ 47,6˝
1485.
Степной II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көлден шығысқа 500 м және Жайықбай ауылынан оңтүстікке
8 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 36΄ 44,1˝ / E 049˚ 28΄ 45,7˝
1486.
Степной III қорғаны
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көлден шығысқа 1 км және Жайықбай ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа 8 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 37΄ 05,9˝ / E 049˚ 29΄ 03,4˝
1487.
Степной IV қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көлден шығысқа 2 км және Жайықбай ауылынан оңтүстік-батысқа 7 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 36΄ 41,4˝ / E 049˚ 30΄ 05,2˝
1488.
Степной V қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңаауыл ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа 6 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 36΄ 42,6˝ / E 049˚ 31΄ 46,7˝
1489.
Талдыбұлақ I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ауылдан оңтүстік-шығысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 46΄ 787˝ / E 049˚ 40΄ 367˝
1490.
Талдыбұлақ II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II өзенінің оң жағалауында Қарабөгет жолында оңтүстік-батысқа 6 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 41΄ 966˝ / E 049˚ 32΄ 632˝
1491.
Талдыбұлақ III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Атамекен (Совхозное) ауылының жолында Талдыбұлақ ауылының шығысына 3  км орналасқан.
N: 50˚ 46΄ 786˝ / E: 049˚ 40΄ 367˝
1492.
Талдыбұлақ IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II өзенінің сол жағалауында бір аттас ауылының оңтүстік-шығысына 6 км орналасқан.

1477.
Могильник
Полевой стан.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к югу от полевого стана и в 3 км к востоку от поселка Бубенцы.
GPS: N 50˚ 51΄ 50,4˝/E 049˚ 33΄ 53,2˝
1478.
Могильник Родники.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к востоку от железнодорожной станции Родники.
1479.
Стоянка
Родники I.
Палеолит
Археология
Расположен 1,5-2 км к юго-востоку от поселка.
GPS: N 51˚ 05΄ 917˝/ E 050˚ 30΄ 927˝
1480.
Стоянка
Родники II.
Палеолит
Археология
Находится к востоку от поселка.
GPS: N 51˚ 05΄ 940˝/ E 050˚ 30΄ 084˝
1481.
Стоянка
Родники III.
Палеолит
Археология
Находится в 2,5 км к западу от поселка Айнабулак (Родники).
GPS: N 51˚ 05΄ 702˝/ E 050˚ 27΄ 301˝
1482.
Курган Степной.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к югу-юго-западу от железнодорожной станции Родники.
GPS: N 51˚ 06΄ 57,9˝/E 050˚ 33΄ 05,4˝
1483.
Курган Степной I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к юго-востоку от поселка Жаикбай и в 300 м к северу-северо-западу от озера.
GPS: N 50˚ 38΄ 05,4˝/E 049˚ 24΄ 58,3˝
1484.
Курган
Степной II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к юго-востоку от
газораспределительной станции.
GPS: N 50˚ 53΄ 45,5˝/E 050˚ 00΄ 47,6˝
1485.
Могильник
Степной II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км к югу от поселка Жаикбай и в 500 м к востоку от озера.
GPS: N 50˚ 36΄ 44,1˝/E 049˚ 28΄ 45,7˝
1486.
Курган
Степной III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км к югу-юго-западу от поселка Жаикбай и в 1 км к востоку от озера.
GPS: N 50˚ 37΄ 05,9˝/E 049˚ 29΄ 03,4˝
1487.
Курган
Степной IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км к юго-западу от поселка Жаикбай и в 2 км к востоку от озера.
GPS: N 50˚ 36΄ 41,4˝/E 049˚ 30΄ 05,2˝
1488.
Курган
Степной V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км к югу-юго-востоку от поселка Жанааул.
GPS: N 50˚ 36΄ 42,6˝/E 049˚ 31΄ 46,7˝
1489.
Могильник Талдыбулак I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на юго- восток от села.
GPS: N 50˚ 46΄ 787˝ / E 049˚ 40΄ 367˝
1490.
Могильник Талдыбулак II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на юго-запад по дороге в Карабугет на правом берегу реки Чижа II.
GPS: N 50˚ 41΄ 966˝ / E 049˚ 32΄ 632˝
1491.
Могильник Талдыбулак III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км восточнее поселка Талдыбулак по дороге в поселок Атамекен (Совхозное).
N: 50˚ 46΄ 786˝ / E: 049˚ 40΄ 367˝
1492.
Могильник Талдыбулак IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км юго-восточнее одноименного села, на левом берегу реки Чижа II.

GPS: N 50˚ 46΄ 202˝ / E 049˚ 41΄ 651˝
1493.
Төрткөл- Ноғай–Шежін III.
бекіністі керуен-сарайы
Ортағасыр дәуірі
Археология
Шежін I ауылының оңтүстігіне қарай 3 км жерде, Ноғай-Шежін ІІІ қорымының шығыс жағында орналасқан.
1494.
Чебаково қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен батысқа 2,5  км орналасқан.
GPS: N 50˚ 51΄ 28,8˝ / E 050˚ 16΄ 10,4˝
1495.
Черная Падина қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақтау ауылынан оңтүстік-шығысқа 6 км және бір аттас елді мекеннен оңтүстікке 3 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 56΄ 57,6˝ / E 050˚ 14΄ 53,8˝
1496.
Шежін V қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- батысқа 2 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 52΄ 22,3˝ / E 049˚ 37΄ 59,8˝
1497.
Шежін I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен солтүстік- шығысқа 4 км және осындай қашықтықта Амангелді ауылынан шығысқа орналасқан.
GPS: N 50˚ 57΄ 32,3˝ / E 049˚ 59΄ 49,5˝
1498.
Шежін II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін I ауылынан шығысқа
700 м тұр.
GPS: N 50˚ 51΄ 25,4˝ / E 049˚ 41΄ 48,7˝
1499.
Шежін VI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II өзенінің сол жағалауындағы үстіртте, Шежін II ауылының солтүстігіне 3 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 53΄ 02,2˝ / E 049˚ 41΄ 26,9˝
1500.
Шежін VII қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дала қосында Тірімқұдық қыстағы жолында, Шежін II ауылынан солтүстікке 8 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 53΄ 54,1˝ / E 049˚ 40΄ 14,8˝
1501.
Шайтаноба қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай тоғайлы жерінде (Овчинников қыстағы), Шежін II ауылынан батысқа 12  км орналасқан.
1502.
Шерявский II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Атамекен (Совхозное) ауылының шығысына 1 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 48΄ 689˝ / E 049˚ 59΄ 325˝
1503.
Широкий қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Широкий бөлімшесінен солтүстік-батысқа 600 м орналасқан.
1504.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала ауылының батыс жолында, Жігер (Красненькое) ауылынан оңтүстікке 4 км орналасқан.
1505.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жігер (Красненькое) ауылының оңтүстік-шығыс жолына 1 км, Токарево ауылынан 4  км орналасқан.
1506.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала ауылының шығыс жолында, Жігер (Красненькое) ауылынан оңтүстік-шығысқа 6 км орналасқан.
1507.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала ауылының батыс жолында, Жігер (Красненькое) ауылынан оңтүстікке 8 км орналасқан.
1508.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал қаласының солтүстік жолында Шипов стансасынан шығысқа 6 км орналасқан.

GPS: N 50˚ 46΄ 202˝ / E 049˚ 41΄ 651˝
1493.
Укрепленный караван-сарай Торт-Коль-Ногай-Чижень III.
Эпоха средневековья
Археология
Расположен в 3 км южнее поселка Чижа I на восточном конце могильника Ногай-Чижень III.
1494.
Курган Чебаково.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2,5 км к западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50˚ 51΄ 28,8˝/E 050˚ 16΄ 10,4˝
1495.
Курган
Черная Падина.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к югу от одноименного населенного пункта и в 6 км к юго-востоку от поселка Актау.
GPS: N 50˚ 56΄ 57,6˝/E 050˚ 14΄ 53,8˝
1496.
Курган Чижа V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к юго-западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50˚ 52΄ 22,3˝/E 049˚ 37΄ 59,8˝
1497.
Могильник
Чижа I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к северо-востоку от одноименного населенного пункта и на таком же расстоянии к востоку от поселка Амангельды.
GPS: N 50˚ 57΄ 32,3˝/E 049˚ 59΄ 49,5˝
1498.
Могильник
Чижа II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 700 м к востоку от поселка Чижа I.
GPS: N 50˚ 51΄ 25,4˝/E 049˚ 41΄ 48,7˝
1499.
Могильник
Чижа VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км севернее поселка Чижа II, на возвышенности на левом берегу реки Чижа II.
GPS: N 50˚ 53΄ 02,2˝/E 049˚ 41΄ 26,9˝
1500.
Могильник
Чижа VII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км на север от поселка Чижа II, за полевым станом по дороге к зимовке Тиримкудук.
GPS: N 50˚ 53΄ 54,1˝/E 049˚ 40΄ 14,8˝
1501.
Могильник Шайтаноба.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км на запад от поселка Чижа II, в урочище Ащысай (зимовка Овчиников).
1502.
Могильник Шерявский II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км восточнее поселка Атамекен (Совхозное).
GPS: N 50˚ 48΄ 689˝ / E 049˚ 59΄ 325˝
1503.
Могильник Широкое.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 600 м к северо-западу от отделения Широкое.
1504.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на юг от поселка Жигер (Красненькое), западнее дороги в поселка Таскала.
1505.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км от поселка Токарево в 1 км юго-восточнее дороги в поселка Жигер (Красненькое).
1506.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на юго-восток от поселка Жигер (Красненькое), восточнее дороги в поселка Таскала.
1507.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км на юг от поселка Жигер (Красненькое), западнее дороги в поселка Таскала.
1508.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на восток от станции Шипово севернее дороги в город Уральск.

1509.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аққурай (Шильная Балка) ауылының шығыс жолына 500 м, Карташево ауылынан оңтүстік-батысқа 16 км орналасқан.
1510.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжки) ауылының оңтүстік жолына 3 км, Шежін II ауылынан 19 км орналасқан.
1511.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-батысына 500 м, Шежін II өзенінің оң жағалауында орналасқан.
1512.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II оңтүстік-батыс шетіне, өзеннің сол жағалауына орналасқан.
1513.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін I өзенінің оң жағалауында, Қалмақшабын ауылынан батысқа 4 км орналасқан.
1514.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Өзеннің сол жағалауына 1 км, Шежін I ауылының оңтүстік-шығысындағы қазіргі зиратта орналасқан.
1515.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарабөгет фермасымен Жайықбай жолында, Мереке (Подтяжки) ауылынан оңтүстік-шығысқа 12 км орналасқан.
1516.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыстақтан оңтүстікке 5 км ферманың батысына орналасқан.
1517.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ермольчево ауылының оңтүстік жолында үстіртте, солтүстік- батыста, Шежін I ауылынан 12 км орналасқан.
1518.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Грейдер жолында, Шежін II өзенінің оң жақ батыс жағалауында, Ермольчево ауылынан оңтүстікке 1 км орналасқан.
1519.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін I жолының оңтүстігіне
150 м, Тасқала ауылынан батысқа 25 км орналасқан.
1520.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жігер (Красненькое) ауылының жолында оңтүстікке 4 км.
1521.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Токарево ауылынан оңтүстікке
8 км, Жігер (Красненькое) ауылы жолында, жолдан сол жаққа 1 км.
1522.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жігер (Красненькое) ауылынан оңтүстікке 8 км, Тасқала ауылы мен аудан орталығы жолдың оң жағында.
1523.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ермольчево ауылының оңтүстік жолына 300 м,
Шежін I ауылынан солтүстік- батысқа 14  км үстіртте орналасқан.
1524.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал қаласының оңтүстік жолында, Шипов стансасынан шығысқа 3 км орналасқан.
1525.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шипов станцасынан шығысқа
13 км орналасқан.
1526.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Теміржол линиясының жанымен, Шипов стансасының шығысына 24 км орналасқан.
1527.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжки) ауылының солтүстік жолында, Шежін II ауылының батысына 20 км орналасқан.

1509.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км на юго-запад от поселка Карташево, в 500 м восточнее дороги в поселка Аккурай (Шильная Балка).
1510.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 19 км от поселка Чижа II, в 3 км южнее дороги в поселок Мереке (Подтяжки).
1511.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на правом берегу реки Чижа II, в 500 м юго-западнее поселка Чижа II.
1512.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на юго-западной окраине поселка Чижа II, у самой реки на левом берегу.
1513.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на запад от поселка Калмакшабын на правом берегу реки Чижа I.
1514.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на современном кладбище юго-восточнее поселка Чижа I, в 1 км на левом берегу реки.
1515.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км на юго-восток от поселка Мереке (Подтяжки) по дороге в Жаикбай и ферму Карабугет.
1516.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен западнее фермы в 5 км на юг от зимовки.
1517.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км от поселка Чижа I, на северо-запад, на возвышенности южнее дороги в поселок Ермольчево.
1518.
Курган
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км на юг от поселка Ермольчево, на правом западном берегу реки Чижа II, у грейдерной дороги.
1519.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 25 км на запад от поселка Таскала, в 150 м южнее дороги в Чижа I.
1520.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на юг по дороге в Жигер (Красненькое).
1521.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 8 км на юг от Токарево, по дороге в Жигер (Красненькое), слева от дороги в 1 км.
1522.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 8 км на юг от поселка Жигер (Красненькое) по дороге в поселок и районный центр Таскала, справа у дороги.
1523.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине гряды в
14 км на северо-запад от поселка Чижа I, в 300 м южнее дороги в поселок Ермольчево.
1524.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на восток от станции Шипово, южнее дороги в город Уральск.
1525.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км на восток от станции Шипово.
1526.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 24 км восточнее станции Шипово, вдоль железнодорожных линий.
1527.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 20 км западнее поселка Чижа II, севернее дороги в поселок Мереке (Подтяжки).

1528.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжки) ауылының солтүстік жолында, Шежін II ауылының батысына 21 км орналасқан.
1529.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжки) ауылының солтүстік және оңтүстік жолында, Шежін II ауылынан батысқа 15 км орналасқан.
1530.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін I өзенінің сол жағалауына, Шежін I ауылының солтүстігіне
3 км орналасқан.
1531.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін I ауылының оңтүстік жолына 100 м, Тасқала ауылының оңтүстік- батысына 6 км орналасқан.
1532.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аққурай (Шильная Балка) ауылының шығыс жолына 1 км, Карташево ауылынан оңтүстік-батысқа 3 км орналасқан.
1533.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін I ауылының оңтүстік жолына 200 м, Тасқала ауылының оңтүстік-батысына 10 км орналасқан.
1534.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін I ауылының оңтүстік жолына 1 км, Тасқала ауылынан 14 км орналасқан.
1535.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін I ауылының оңтүстік жолында, Тасқала ауылының оңтүстік-батысына 5 км орналасқан.
1536.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала ауылының шығыс жолына 200 м, Жігер (Красненькое) ауылының 10 км орналасқан.
1537.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аққурай (Шильная Балка) ауылының шығыс жолына 1 км Карташево ауылынан оңтүстік-батысқа 3 км орналасқан.
1538.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аққурай (Шильная Балка) ауылының батыс жолына 1 км, Карташев ауылынан оңтүстік-батысқа 18 км орналасқан.
1539.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аққурай (Шильная Балка) ауылының оңтүстік жолына 3 км, Карташев ауылының оңтүстік-шығысына 25  км орналасқан.
1540.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 25 км жерде, Шежін I ауылының жолынан оңтүстікке қарай орналасқан.
1541.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 26 км жерде, Шежін I ауылының жолынан оңтүстікке қарай орналасқан.
1542.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін I ауылынан батысқа қарай
3 км, Шежін II ауылына баратын жолдын оңтүстігінде, шамамен
2 км алыстау жерде орналасқан.
1543.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік жолына 2 км, Шежін I ауылынан батысқа 19  км орналасқан.
1544.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аққурай (Шильная Балка) ауылының шығыс жолына 100 м, Карташев ауылынан оңтүстік-батысқа 3,5 км орналасқан.
1545.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология

1528.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 21 км западнее поселка Чижа II, севернее дороги в поселок Мереке (Подтяжки).
1529.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 15 км на запад от поселка Чижа II, севернее и южнее дороги в поселок Мереке (Подтяжки).
1530.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км севернее поселка Чижа I, на левом берегу реки Чижа i.
1531.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на 6 км юго-западнее поселка Таскала, в 100 м южнее дороги в поселок Чижа I.
1532.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на юго-запад от поселка Карташево, в 1 км восточнее дороги поселка Аккурай (Шильная Балка).
1533.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км юго-западнее поселка Таскала, южнее дороги в 200 м в поселок Чижа I.
1534.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 14 км от поселка Таскала, в 1 км южнее дороги в поселок Чижа I.
1535.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км юго-западнее поселка Таскала, южнее дороги в поселок Чижа I.
1536.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км южнее поселка Жигер (Красненькое), в 200 м восточнее дороги в поселок Таскала.
1537.
Могильник
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на юго-запад от поселка Карташево в 1 км, восточнее дороги поселка Аккурай (Шильная Балка).
1538.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 18 км на юго-запад от поселка Карташево, в 1 км западнее дороги в поселок Аккурай (Шильная Балка).
1539.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 25 км юго-восточнее поселка Карташево, в 3 км восточнее дороги в поселок Аккурай (Шильная Балка).
1540.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 25 км на юго-запад от поселка Таскала, вдали южнее дороги в поселок Чижа I.
1541.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 26 км на юго-запад от поселка Таскала, вдали южнее дороги в поселка Чижа I.
1542.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на запад от поселка Чижа I, южнее дороги в поселок Чижа II, вдали, примерно в 2 км.
1543.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 19 км на запад от поселка Чижа I, в 2 км южнее дороги в поселок Чижа II.
1544.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3,5 км на юго-запад от поселка Карташево в 100 м восточнее дороги в поселок Аккурай (Шильная Балка).
1545.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология

Аққурай (Шильная Балка) ауылының шығыс жолына 500 м, Карташев ауылынан оңтүстік-батысқа 6 км орналасқан.
1546.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжки) ауылының оңтүстік жолына 2 км, Шежін II ауылының батысына 5  км орналасқан.
1547.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал қаласының батысына 58 км, Тасқала ауылының солтүстік жолына 300 м орналасқан.
1548.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал қаласының батысына 58 км, Тасқаланың оңтүстік жолында, Мерей (Логашкин) ауылының батыс жолында орналасқан.
1549.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жігер (Красненькое) ауылынан Тасқала аудан орталығының жолында, жолдан солға 200 м.
1550.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін I ауылының солтүстік жолында, Ермольчево ауылының шығысына 2 км орналасқан.
1551.
Қорым
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал қаласынан батысқа 58 км, Тасқала жолының оңтүстігінде орналасқан.
1552.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жотаның солтүстік-шығысында, 15 км солтүстік-батысқа қарай, Ермолчево ауылына баратын жолдың оңтүстігіндегі тың жерлерде орналасқан.
1553.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының батысынан
2 км, Ермольчево ауылының оңтүстігінен 3 км.
1554.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының солтүстік-батысынан 24 км, Ермольчево ауылының оңтүстігінен 1 км.
1555.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының солтүстік-батысынан 25 км, Ермольчево ауылының батысынан 1 км.
1556.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының солтүстік-батысынан 26 км, Ермольчево ауылының батысынан 2 км.
1557.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының солтүстік-батысынан 38 км, Нариман қыстағының оңтүстік- батысынан 2 км.
1558.
Қорым
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының солтүстік-батысынан 36 км, Нариман қыстағының оңтүстік- шығысынан 2-3 км.
1559.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының солтүстік шетінде.
1560.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының солтүстік-шығысынан 18 км, Главный жайлауынан оңтүстік- шығысынан 1 км.
1561.
Қорым
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының солтүстік-шығысынан 19 км, Главный жайлауынан оңтүстік-шығысынан 200 м.
1562.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының оңтүстік-батысынан 4,5 км, Шежін I ауылының оңтүстік батысынан
4 км.
1563.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының оңтүстік-батысынан 2,5-3 км, Шежін I ауылының батысынан 2,5 км.

Расположен в 6 км на юго-запад от поселка Карташево, в 500 м восточнее дороги в поселок Аккурай (Шильная Балка).
1546.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км западнее поселка Чижа II, в 2 км южнее дороги в поселок Мереке (Подтяжки).
1547.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на 58 км западнее города Уральск, в 300 м севернее дороги в поселок Таскала.
1548.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 58 км западнее города Уральск, южнее дороги на Таскалу, западнее дороги в поселок Мерей (Логашкино).
1549.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 200 м слева от дороги от поселка Жигер (Красненькое) к районному центру Таскала.
1550.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км восточнее поселка Ермольчево, севернее у дороги в поселок Чижа I.
1551.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на 58 км западнее от города Уральск, южнее дороги в Таскалу.
1552.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 15 км на северо-запад у северо-восточной оконечности гряды, на целине южнее дороги в поселок Ермольчево.
1553.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2 км западнее поселка Амангельды, в 3 км южнее поселка Ермольчево.
1554.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 24 км северо-западнее поселка Амангельды, в 1 км южнее поселка Ермольчево.
1555.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 25 км северо-западнее поселка Амангельды, в 1 км западнее поселка Ермольчево на вершине сырта.
1556.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 26 км северо-западнее поселка Амангельды, в 2 км западнее поселка Ермольчево.
1557.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 38 км северо-западнее поселка Амангельды, в 2 км юго-западнее зимовки Нариман.
1558.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 36 км северо-западнее поселка Амангельды, в 2-3 км северо-восточнее зимовки Нариман.
1559.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
На северной окраине поселка Амангельды.
1560.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 18 км северо-восточнее поселка Амангельды, в 1 км юго-восточнее летовки Главный.
1561.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 19 км северо-восточнее поселка Амангельды, в 200 м юго-восточнее летовки Главный.
1562.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 4,5 км юго-западнее поселка Амангельды, в 4 км юго-западнее поселка Чижа I.
1563.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2,5-3 км юго-западнее поселка Амангельды, в 2,5 км западнее поселка Чижа I.

1564.
Қараған-Тоғай қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылынан оңтүстікке қарай 8 км, Қараған-Тоғай жайлауынан солтүстік-шығысқа
3 км.
1565.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының оңтүстік-батысынан 9,5 км, Қараған- Тоғайдың жайлауы солтүстігінен 1,2 км.
1566.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының оңтүстік-батысынан 7,5 км, Колк жайлауының шығысынан 1 км.
1567.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының оңтүстік-батысынан 9 км, Ермолай ауылының солтүстік-шығысынан 5 км.
1568.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының оңтүстік-батысынан 9,5 км, Ермолай ауылының солтүстік шығысынан 4,5 км.
1569.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының оңтүстік-батысынан 8 км.
1570.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының оңтүстік-батысынан 8,5 км, Ермолай ауылының солтүстік- шығысынан 3 км.
1571.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының оңтүстік-батысынан 9 км, Ермолай ауылының солтүстік- шығысынан 2 км.
1572.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының оңтүстік-батысынан 8,5 км, Ермолай ауылының солтүстік- шығысынан 1,5 км.
1573.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ермолай ауылының солтүстік-шығыс шеті
1574.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының оңтүстік-батысынан 11 км.
1575.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылының оңтүстігінен 13 км, Ермолай ауылының оңтүстік-шығысынан 2-3 км.
1576.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақтау ауылының оңтүстік шығысында 10 км, Иванев фермасының солтүстік- шығысындағы Кеңжайлау (Чебаково) ауылынан жолдың оң жағында 3 км.
1577.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақтау ауылының оңтүстігінен
10,5 км, Иванев фермасының солтүстік-шығысынан 1,5 км.
1578.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақтау ауылының оңтүстік-батысынан 18 км, Белоусов жазғы орнының солтүстік-шығысынан 800 м.
1579.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақтау ауылының оңтүстік-батысына 15 км, Алмалы (Кирово) ауылының солтүстік-шығысына
5-6 км.
1580.
Буданбақ қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақтау ауылының солтүстік-батысынан 14-15 км, Алмалы (Кирово) ауылының солтүстік- шығысынан 6-7 км.
1581.
Амангелді қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақтау ауылының солтүстік-батысынан 15 км, Ақкүтір (Беленький) ауылының оңтүстік- шығысынан 7 км.
1582.
Ақ-Күшік I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақтау ауылының батысынан
14 км, Ақкүтір (Беленький) ауылының оңтүстік-шығысының жоғарғы жағында 8 км.

1564.
Могильник Караган-Тугай.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 8 км южнее поселка Амангельды, в 3 км северо-восточнее летовки Караган-Тугай.
1565.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 9,5 км юго-западнее поселка Амангельды, в 1,2 км севернее летовки  Караган-Тугай.
1566.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 7,5 км юго-западнее  поселка Амангельды, в 1 км восточнее летовки Колк.
1567.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 9 км юго-западнее поселка Амангельды, в 5 км северо-восточнее поселка Ермолай.
1568.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 9,5 км юго-западнее поселка Амангельды,  4,5 км северо-восточнее поселка Ермолай.
1569.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 8 км юго-западнее поселка Амангельды.
1570.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В  8,5 км юго-западнее поселка Амангельды, в 3 км северо-восточнее поселка Ермолай.
1571.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 9 км юго-западнее поселка Амангельды, в 2 км северо-восточнее поселка Ермолай.
1572.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 8,5 км юго-западнее поселка Амангельды, в 1,5 км северо-восточнее поселка Ермолай.
1573.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
На северо-восточной окраине поселка Ермолай.
1574.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 11 км юго-западнее поселка Амангельды.
1575.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 13 км южнее поселка Амангельды, в 2-3 км юго-восточнее поселка Ермолай.
1576.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 10 км юго-восточнее поселка Актау, в 3 км северо-восточнее фермы Иванев, справа от  дороги из поселка Кенжайлау (Чебаково).
1577.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 10,5 км южнее поселка Актау, в 1,5 км северо-восточнее фермы Иванев.
1578.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 18 км юго-западнее поселка Актау, в 800 м северо-восточнее летовки Белоусов.
1579.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 15 км юго-западнее поселка Актау, в 5-6 км северо-восточнее поселка Алмалы (Кирово).
1580.
Могильник Будансад.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 14-15 км юго-западнее поселка Актау, в 6-7 км северо-восточнее поселка Алмалы (Кирово).
1581.
Могильник Амангельды.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 15 км северо-западнее поселка Актау, в 7 км юго-восточнее поселка Аккутир (Беленький).
1582.
Могильник
Ак- Кушук I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 14 км западнее поселка Актау, в
8 км юго-восточнее поселка Аккутир (Беленький), на вершине сырта.

1583.
Ақ-Күшік II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақтау ауылының солтүстік-батысынан 12-13 км, Ақкүтір (Беленький) ауылының оңтүстік- шығысының жоғарғы жағынан
9 км.
1584.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақтау ауылының солтүстік-батысынан 13 км, Ақкүтір (Беленький) ауылының оңтүстік- батысынан 4 км.
1585.
Провал қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақтау ауылының солтүстік-батысынан 26 км, Провал жайлауынан 1 км.
1586.
Тарновая I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақтау ауылының солтүстік-батысынан 9 км, Тарновая жайлауының оңтүстік-батысынан 1,5-2 км.
1587.
Тарновая II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақтау ауылының солтүстік-батысынан 9,5 км, Тарновая жайлауының оңтүстік–батысынан 900 м.
1588.
Тарновая III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақтау ауылының солтүстік-батысынан 10 км.
1589.
Кирово (Ширяевское) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмалы (Кирово) ауылының оңтүстік шетінде
1590.
Қабшай I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстігінен 6 км, Қабшай қыстағының солтүстік-батысынан 1 км.
1591.
Қабшай II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстігінен 6,5 км, Қабшай қыстағының солтүстік-батысынан 1 км.
1592.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстік шетінде
1593.
Дүмбек I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстік-батысынан 10 км, Карташево ауылының оңтүстігінен 4 км.
1594.
Дүмбек II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстіктік-батысынан 1 км, тұзды көлдің (батыс) жағалауында.
1595.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Карташево ауылының шығысынан 700-900 м.
1596.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының батысынан 5-6 км, Карташево ауылының шығысынан 2 км.
1597.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының батысынан 5 км, Карташево ауылының шығысынан 4 км.
1598.
Шұңқылдақ қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстік-батысынан 5 км, Карташево ауылының оңтүстік- шығысынан 5 км.
1599.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының Ресеймен шекаралас оңтүстік-батысынан 27 км.
1600.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының батысынан 26 км, Мағжан көлінің батыс жағалауы.
1601.
Мағжан қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының батысынан 25 км, Мағжан көлінің ирегінде.
1602.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология

1583.
Могильник
Ак- Кушук II.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 12-13 км северо-западнее поселка Актау, в 9 км юго-восточнее поселка Аккутир (Беленький), на вершине сырта.
1584.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 13 км северо-западнее поселка Актау, в 4 км юго-восточнее поселка Аккутир (Беленький).
1585.
Могильник Провал.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 26 км северо-западнее поселка Актау, в 1 км летовки Провал.
1586.
Могильник
Тарновая I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 9 км северо-западнее поселка Актау, в 1,5-2 км юго-западнее летовки Тарновая.
1587.
Могильник
Тарновая II.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 9,5 км северо-западнее поселка Актау, в 900 м юго-западнее летовки Тарновая.
1588.
Могильник
Тарновая III.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 10 км северо-западнее поселка Актау.
1589.
Могильник  Кирово (Ширяевское).
Эпоха раннего железного века
Археология
На южной окраине поселка Алмалы (Кирово).
1590.
Могильник
Кабшай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6 км южнее поселка Мереке (Подтяжки), в 1 км северо-западнее зимовки Кабшай.
1591.
Могильник
Кабшай II
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6,5 км южнее поселка Мереке (Подтяжки), в 1 км северо-западнее зимовки Кабшай.
1592.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
На южной окраине поселка Мереке (Подтяжки).
1593.
Могильник
Думбек I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 10 км юго-западнее поселка Мереке (Подтяжки), в
4 км южнее поселка Карташево.
1594.
Могильник
Думбек II.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1 км юго-западнее поселка Мереке (Подтяжки), на берегу (западном) соленого озера.
1595.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 700-900 м восточнее поселка Карташево.
1596.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5-6 км западнее поселка Мереке (Подтяжки), в 2 км восточнее поселка Карташево.
1597.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5 км западнее поселка Мереке (Подтяжки), в 4 км восточнее поселка Карташево.
1598.
Могильник Шункульдак.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5 км юго-западнее поселка Мереке (Подтяжки), в 5 км юго-восточнее поселка Карташево.
1599.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 27 км юго-западнее поселка Мереке (Подтяжки) на границе с Россией.
1600.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 26 км западнее поселка Мереке (Подтяжка), на западном  берегу реки Магжан.
1601.
Могильник Магжан.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 25 км западнее поселка Мереке (Подтяжка), в излучине реки Магжан.
1602.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология

Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстік-батысынан 3 км, Шұңқылдық қыстағының солтүстік-шығысынан 2,5 км.
1603.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстігінен 1-1,5 км, Жайықбай қыстағының батыс жақ жолынан 120 м.
1604.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстік-батысынан 4 км.
1605.
Қорған.
Ертедегі темірдәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстік-шығысынан 2 км, Жайықбай қыстағының батыс жақ жолынан 300 м.
1606.
Бескөл қорымы
(А тобы).
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстігінен 10 км, Жайықбай қыстағының солтүстік-батысынан 3,5 км.
1607.
Бескөл қорымы
(Б тобы).
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстігінен 10,5 км, Жайықбай ауылының солтүстік- батысынан
3 км.
1608.
Ащы қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстік-шығысынан 10 км, Ащы қыстағының оңтүстік-шығысынан 1 км.
1609.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстік-шығысынан 9,5 км, Талдықұдық қыстағының батысынан 1 км.
1610.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстік-шығысынан 10 км, Талдықұдық қыстағының батысынан 300 м.
1611.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстік-шығысынан 7,5 км, Талдықұдық қыстағының батысынан 1,5-2 км.
1612.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстік-шығысынан 5 км, Талдықұдық қыстағына батыс жолдан 100 м.
1613.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстік-шығысынан 14 км, Жайықбай қыстағының оңтүстік-шығысынан 1км.
1614.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстік-шығысынан 1,5 км, Жайықбай қыстағының шығыс жол жағы.
1615.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстік-батысынан 20 км, Мағжан көлінің оң жағалауы ирегінде.
1616.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының солтүстік-шығысынан 2 км, Тасқала-Мереке трассасының солтүстігі.
1617.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының солтүстік-шығысынан 2,5 км, Тасқала-Мереке трассасының солтүстігі.
1618.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының солтүстік-шығысынан 3,5 км, Тасқала-Мереке трассасының солтүстігі.
1619.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының солтүстік-шығысынан 4 км, Тасқала-Мереке трассасының солтүстігі.
1620.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының солтүстік-шығысынан 4,5 км, Тасқала-Мереке трассасының солтүстігі.

В 3 км юго-западнее поселка Мереке (Подтяжка), в 2,5 км северо-восточнее зимовки Шункульдук.
1603.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1-1,5 км южнее поселка Мереке (Подтяжки), в 120 м западнее дороги в зимовку Жаикбай.
1604.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 4 км юго-западнее поселка Мереке (Подтяжки).
1605.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2 км юго-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), в 300 м западнее дороги в зимовку Жаикбай.
1606.
Могильник Бискуль (группа А).
Эпоха раннего железного века
Археология
В 10 км южнее поселка Мереке (Подтяжки), в 3,5 км северо-западнее зимовки Жаикбай.
1607.
Могильник Бискуль
(группа Б).
Эпоха раннего железного века
Археология
В 10,5 км южнее поселка Мереке (Подтяжки) в 3 км северо-западнее зимовки Жаикбай.
1608.
Могильник Ащи.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 10 км юго-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), в
1 км юго-восточнее зимовки Ащи.
1609.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 9,5 км юго-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), в 1 км западнее зимовки Талдыкудук.
1610.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 10 км юго-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), в 300 м западнее зимовки Талдыкудук.
1611.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 7,5 км юго-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), в 1,5-2 км западнее зимовки Талдыкудук.
1612.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5 км юго-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), западнее в
100 м от дороги в зимовку Талдыкудук.
1613.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 14 км юго-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), в 1 км юго-восточнее зимовки Жаикбай.
1614.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1,5 км юго-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), восточнее  дороги в зимовку Жаикбай.
1615.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 20 км юго-западнее поселка Мереке (Подтяжки), на излучине правого берега реки Магжан.
1616.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2 км северо-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), севернее трассы Таскала-Мереке.
1617.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2,5 км северо-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), севернее трассы Таскала-Мереке.
1618.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3,5 км северо-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), севернее трассы Таскала-Мереке.
1619.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 4 км северо-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), севернее трассы Таскала-Мереке.
1620.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 4,5 км северо-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), севернее трассы Таскала-Мереке.

1621.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының солтүстік шығысынан 9 км, Қарақоға жазғы орнының оңтүстігінен 200 м, Тасқала-Мереке солтүстік трассасынан
300 м.
1622.
Мерекен I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының солтүстік-шығысынан 7 км, Бубенец ауылының оңтүстік- шығысынан 7 км.
1623.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бубенец ауылының солтүстік шетінде .
1624.
Мерекен II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының солтүстік-шығысынан 6-7 км, Бубенец ауылының оңтүстік-батысынан 7 км.
1625.
Мерекен III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының солтүстік-шығысынан 6 км, Бубенец ауылының оңтүстік- батысынан 7 км.
1626.
Қара-қоға қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының солтүстік-шығысынан 8 км, Бубенец ауылының оңтүстік-батысынан 6 км.
1627.
Қара бөгет I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының солтүстік-шығысынан 5-6 км, Бубенец ауылының оңтүстік- батысынан 9 км.
1628.
Қара бөгет II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының солтүстік-шығысынан 5,5 км, Бубенец ауылының оңтүстік- батысынан 8,5 км.
1629.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының оңтүстік-шығысынан 20 км, Дүйсе қыстағының солтүстік-батысынан 5-6 км.
1630.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала ауылының солтүстігінен 800 м.
1631.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала ауылының солтүстігінен 300 м.
1632.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала ауылының солтүстік шығысынан 2,5 км, Жігер (Красненький) ауылы грейдерінің оңтүстігінен 300 м.
1633.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала ауылының солтүстік-шығысынан 4,5 км, Жігер (Красненький) ауылының батысында грейдер жанында.
1634.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала ауылының солтүстік-батысынан 12 км, Жігер (Красненький) ауылының оңтүстік- шығысынан 900 м, таудың шыңында
1635.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қалмақшабын ауылының солтүстік- батысынан 3 км.
1636.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жігер (Красненький) ауылының оңтүстік- батысынан 3-3,5км, Ішкі тауының баурайында (оңтүстік-батыс баурайы)
1637.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқала ауылының солтүстік-шығысынан 12 км, Жігер (Красненький) ауылының батысынан 5 км.
1638.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қалмақшабын ауылының солтүстік-батысынан 5-5,5 км.
1639.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қалмақшабын ауылының солтүстік батысынан 4-4,5 км.

1621.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 9 км северо-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), в 200 м южнее летовки Кара-кога, в 300 м севернее трассы Таскала-Мереке.
1622.
Могильник Мерекень I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 7 км северо-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), в 7 км северо-восточнее поселка Бубенец.
1623.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
На северной окраине поселка Бубенец.
1624.
Могильник Мерекень II.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6-7 км северо-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), в 7 км юго-западнее поселка Бубенец.
1625.
Могильник Мерекень III.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6 км северо-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), в 7 км юго-западнее поселка Бубенец.
1626.
Могильник
Кара-Кога.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 8 км северо-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), в 6 км юго-западнее поселка Бубенец.
1627.
Могильник
Кара-Бугет I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5-6 км северо-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), в 9 км юго-западнее поселка Бубенец.
1628.
Могильник
Кара-Бугет II.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5,5 км северо-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), в 8,5 км юго-западнее поселка Бубенец.
1629.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 20 км юго-восточнее поселка Мереке (Подтяжки), в 5-6 км северо-западнее зимовки Дюсе.
1630.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 800 м севернее поселка Таскала.
1631.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 300 м севернее поселка Таскала.
1632.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2,5 км северо-восточнее поселка Таскала, в 300 м восточнее грейдера в поселок Жигер (Красненький).
1633.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 4,5 км северо-восточнее поселка Таскала, западнее возле грейдера в поселок Жигер (Красненький).
1634.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 12 км северо-западнее поселка Таскала, в 900 м юго-восточнее поселка Жигер (Красненький), на вершине горы.
1635.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3 км северо-западнее поселка Калмыкшабын.
1636.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3-3,5 км юго-западнее поселка Жигер (Красненький), на склоне горы Ичка (юго- восточный склон).
1637.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 12 км северо-восточнее поселка Таскала, в 5 км западнее поселка Жигер (Красненький).
1638.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5-5,5 км северо-западнее поселка Калмыкшабын.
1639.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 4-4,5 км северо-западнее поселка Калмыкшабын.

1640.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қалмақшабын ауылының солтүстік-батысынан 7-7,5 км.
1641.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қалмақшабын ауылының солтүстік-батысынан 10 км.
1642.
Бауыржан-Аяқ қонысы.
Қола дәуірі
Археология
Қалмақшабын ауылының оңтүстік-шығысынан 4 км, Шежін I өзенінің оң жағалауында.
1643.
Таға тәрізді құрбандық шалу орындары.
Біздің дәуірімізге дейін І мың жылдық – біздің дәуіріміздің І мың жылдық
Археология
Қалмақшабын ауылының оңтүстік батысынан 5 км, Аяқ ауылының солтүстік батысынан 2 км.
1644.
Таға тәрізді құрбандық шалу орны.
Біздің дәуірімізге дейін І мың жылдық – біздің дәуіріміздің І мың жылдық
Археология
Шежін I өзенінің оң жағасында Аяқ ауылының солтүстігінен
800 м.
1645.
Таға тәрізді құрбандық шалу орны
Біздің дәуірімізге дейін І мың жылдық – біздің дәуіріміздің І мың жылдық
Археология
Қалмақшабын ауылының оңтүстік-батысынан 4,5 км. Шежін I өзенінің оң жағасы.
1646.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қалмақшабын ауылының солтүстік- шығысынан 4 км.
1647.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қалмақшабын ауылының оңтүстігінен 1,5 км.
1648.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тазгүл қыстағының батысынан
2 км.
1649.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Новостройка қыстағының солтүстігінен 4,5 км.
1650.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шоқалақ қыстағының солтүстік шығысынан 3 км.
1651.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үштілек қыстағының оңтүстігінен 800 м.
1652.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үштілек қыстағының батысынан 200 м.
1653.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үштілек қыстағының батысынан 3,5-4 км.
1654.
Қошпан-құдық І қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жұмала ауылының оңтүстік жолынан 200 м.
1655.
Қошпан-құдық ІІ қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қалмақшабын ауылының оңтүстігінен 3 км, Жұмала ауылының шығыс жолынан 200 м.
1656.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оян (Мартынов) ауылының солтүстік батысынан 1 км.
1657.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оян (Мартынов) ауылының оңтүстік батысынан 24 км, Төртшеген жерінде.
1658.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оян (Мартынов) ауылының оңтүстік-шығысынан 26 км, Өтеш жазғы орнының солтүстігінен
2 км.
1659.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оян (Мартынов) ауылының оңтүстік батысынан 25 км, Талдыапан жазғы орнының оңтүстігінен 1 км.
1660.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оян (Мартынов) ауылының солтүстік-шығысынан 16,5 км, Дояр қыстағының оңтүстік-шығысынан 500-700 м.
1661.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оян (Мартынов) ауылының солтүстік-шығысынан 14 км, Дояр қыстағының оңтүстік-батысынан 2,5 км.

1640.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 7-7,5 км северо-западнее поселка Калмыкшабын.
1641.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 10 км северо-западнее поселка Калмыкшабын.
1642.
Поселение
Бауржан-Аяк.
Эпоха бронзы
Археология
В 4 км юго-восточнее поселка Калмыкшабын, на правом берегу реки Чижа I.
1643.
Подковообразные жертвенные места.
I тысячелетие до нашей эры - I тысячелетие нашей эры
Археология
В 5 км юго-западнее поселка Калмыкшабын, в 2 км северо-западнее поселка Аяк.
1644.
Подковообразное жертвенное место.
I тысячелетие до нашей эры - I тысячелетие нашей эры
Археология
В 800 м севернее поселка Аяк, на правом берегу реки Чижа I.
1645.
Подковообразное жертвенное место.
I тысячелетие до нашей эры - I тысячелетие нашей эры
Археология
В 4,5 км юго-западнее поселка Калмыкшабын, на правом берегу реки Чижа I.
1646.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 4 км северо-восточнее поселка Калмыкшабын.
1647.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1,5 км южнее поселка Калмыкшабын.
1648.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2 км западнее зимовки Тазгуль.
1649.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 4,5 км севернее зимовки Новостройка.
1650.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3 км северо-восточнее зимовки Шокалак.
1651.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 800 м южнее зимовки Уштлек.
1652.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 200 м западнее зимовки Уштлек.
1653.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3,5-4 км западнее зимовки Уштлек.
1654.
Могильник
Кошпан-кудук  I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 200 м восточнее дороги в поселок Жумалы.
1655.
Могильник
Кошпан-кудук  II.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3 км южнее поселка Калмыкшабын, в 200 м восточнее дороги в поселок Жумалы.
1656.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1 км северо-западнее поселка Оян (Мартыново).
1657.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 24 км юго-западнее поселка Оян (Мартыново), в местности Торт-шегень.
1658.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 26 км юго-западнее поселка Оян (Мартыново), в 2 км севернее летовки Утеш.
1659.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 25 км юго-западнее поселка Оян (Мартыново), в 1 км южнее летовки Талдыапан.
1660.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 16,5 км северо-восточнее поселка Оян (Мартыново), в 500-700 м юго-восточнее зимовки Дояр.
1661.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 14 км северо-восточнее поселка Оян (Мартыново), в 2,5 км юго-западнее зимовки Дояр.

1662.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оян (Мартынов) ауылының солтүстік-шығысынан 23 км, Чурбанов қыстағының оңтүстік- батысынан 6 км.
1663.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оян (Мартынов) ауылының солтүстік-шығысынан 29 км, Тоғайлы (Жемшін) ауылының жолында.
1664.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тоғайлы (Жемшін) ауылының оңтүстік-батыс шетінде, зираттың жанында.
1665.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оян (Мартынов) ауылының солтүстік-шығысынан 22 км, Тоғайлы (Жемшін) ауылының оңтүстік-батысынан 6 км.
1666.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оян (Мартынов) ауылының солтүстік-шығысынан 25 км, Широкий қыстағының солтүстік-батысынан 5 км.
1667.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оян (Мартынов) ауылының солтүстік-батысынан 21 км, Ащысай қыстағының шығысынан 800 м.
1668.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оян (Мартынов) ауылының солтүстік-батысынан 22 км, Ащысай қыстағының оңтүстік-батысынан 1,5 км.
1669.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оян (Мартынов) ауылының солтүстік-батысынан 18 км, Кеңжайлау (Чебаково) ауылының далалық бригада станының солтүстік-шығысынан 3 км.
1670.
Юдинсай I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының солтүстік-батысынан 6,5 км, Тасқала- Мереке трассасының солтүстінен 1,5км.
1671.
Юдинсай II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының солтүстік-батысынан 7,5 км, Юдинский жайлауының оңтүстік-батысынан 600 м.
1672.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының солтүстік-батысынан 6-7 км, Юдинский жайлауының оңтүстік-шығысынан 500 м.
1673.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының солтүстік-батысынан 6-7 км, Амалсай жайлауының оңтүстік-батысынан 600 м.
1674.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының солтүстік-батысынан 6-7 км, Амалсай жайлауының оңтүстігінен 800 м.
1675.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының солтүстік-батысынан 4-4,5 км, Амалсай жайлауының оңтүстік-шығысынан 1,5км.
1676.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының батысынан
2 км.
1677.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының солтүстік-батысынан 1 км, Шежін II өзенінің солтүстік-батыс көпірінен 600 м.
1678.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының солтүстік-батысынан 4-5 км, Күстем жайлауының оңтүстік-батысынан 1 км.
1679.
Чижа IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының солтүстік-шығысынан 2,5 км.
1680.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-шығысынан 1,5 км, Ащы жайлауының солтүстік- батысынан 2 км.

1662.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 23 км северо-восточнее поселка Оян (Мартыново), в 6 км юго-западнее зимовки Чурбанов.
1663.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 29 км северо-восточнее поселка Оян (Мартыново), по дороге в поселок Тогайлы (Джемчин).
1664.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
На юго-западной окраине поселка Тогайлы (Джемчин), возле кладбища.
1665.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 22 км северо-восточнее поселка Оян (Мартыново), в 6 км юго-западнее поселка Тогайлы (Джемчин).
1666.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 25 км северо-восточнее поселка Оян (Мартыново), в 5 км северо-западнее зимовки Широкий.
1667.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 21 км северо-западнее поселка Оян (Мартыново), в 800 м восточнее зимовки Ащисай.
1668.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 22 км северо-западнее поселка Оян (Мартыново), в 1,5 км юго-западнее зимовки Ащисай.
1669.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 18 км северо-западнее поселка Оян (Мартыново), в 3 км северо-восточнее поселка Кенжайлау (Чебаково) на полевом стане бригады.
1670.
Могильник
Юдинсай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6,5 км северо-западнее поселка Чижа II, в 1,5 км севернее трассы Таскала-Мереке.
1671.
Могильник
Юдинсай II.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 7,5 км северо-западнее поселка Чижа II, в 600 м юго-западнее летовки Юдинсай.
1672.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6-7 км северо-западнее поселка Чижа II, в 500 м юго-восточнее летовки Юдинсай.
1673.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6-7 км северо-западнее поселка Чижа II, в 600 м юго-западнее летовки Амалсай.
1674.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6-7 км северо-западнее поселка Чижа II, в 800 м южнее летовки Амалсай.
1675.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 4-4,5 км северо-западнее поселка Чижа II, в 1,5 км юго-восточнее летовки Амалсай.
1676.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2 км западнее поселка Чижа II.
1677.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1 км северо-западнее поселка Чижа II, в 600 м северо-западнее моста реки Чижа II.
1678.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 4-5 км северо-западнее поселка Чижа II, в 1 км юго-западнее летовки Кустем.
1679.
Могильник
Чижа IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2,5 км северо-восточнее поселка Чижа II.
1680.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1,5 км юго-восточнее поселка Чижа II, в 2 км северо-западнее летовки Аще.

1681.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-батысынан 5 км, Курканов грейдерінің оң жағында 150 м.
1682.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының солтүстік-шығысынан 1,2 км.
1683.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-батысынан 6 км, Курканов грейдерінің оң жағынан 700 м.
1684.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-батысынан 20-21 км, Тапқан ауылының солтүстік-батысынан
3-4 км.
1685.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-батысынан 21-22 км, Тапқан ауылының солтүстік- батысынан 2-3 км.
1686.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-шығысынан 23-24 км, Тапқан ауылының оңтүстігінен 600 м.
1687.
Андреевич қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстігінен 25 км, Шұңқұлдық жайлауының оңтүстік-батысынан 800 м.
1688.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-шығысынан 25-26 км, Бесқопа қыстағының оңтүстігінен 600 м.
1689.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстігінен 17 км, Новостройка қыстағының солтүстігінен 800 м.
1690.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстігінен 19 км, Новостройка қыстағының оңтүстігінен 500 м.
1691.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстігінен 15-16 км, Новостройка қыстағының солтүстік-шығысынан 1 км.
1692.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-батысынан 30 км, Балқия жайлауының оңтүстік-батысынан 1,5 км.
1693.
Балқия қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-батысынан 29 км, Балқия жайлауының оңтүстік-батысынан 1 км.
1694.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстігінен 15 км, Қайрат ауылының оңтүстігінен 6-7 км.
1695.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін 2 ауылының оңтүстігінен 14 км, Қайрат ауылының оңтүстігінен 5,5 км.
1696.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-шығысынан 14 км, Қайрат ауылының оңтүстігінен 5,5-6 км.
1697.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстігінен 13 км, Қайрат ауылының оңтүстігінен 5 км.
1698.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстігінен 11 км, Қайрат ауылының оңтүстігінен 2-2,5 км.
1699.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-шығысынан 10 км, Қайрат ауылының шығысынан 3 км.
1700.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстігінен 8 км, Қайрат ауылының солтүстік-шығысынан 800 м.
1701.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология

1681.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5 км юго-западнее поселка Чижа II, в 150 м справа от грейдера в Курканову.
1682.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1,2 км северо-восточнее поселка Чижа II.
1683.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6 км юго-западнее поселка Чижа II, в 700 м справа грейдера в Курканову.
1684.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 20-21 км юго-западнее поселка Чижа II, в 3-4 км северо-западнее поселка Тапкан.
1685.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 21-22 км юго-западнее поселка Чижа 2, в 2-3 км северо-западнее поселка Тапкан.
1686.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 23-24 км юго-восточнее поселка Чижа II, в 600 м южнее поселка Тапкан.
1687.
Могильник Андреевич.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 25 км южнее поселка Чижа II, в 800 м юго-западнее летовки Шункульдук.
1688.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 25-26 км юго-восточнее поселка Чижа II, в 600 м южнее зимовки Бес-копа.
1689.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 17 км южнее поселка Чижа II, в 800 м севернее зимовки Новостройка.
1690.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 19 км южнее поселка Чижа II, в 500 м южнее зимовки Новостройка.
1691.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 15-16 км южнее поселка Чижа II, в 1 км северо-восточнее зимовки Новостройка.
1692.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 30 км юго-западнее поселка Чижа II, в 1,5 км юго-западнее летовки Балхия.
1693.
Могильник Балхия.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 29 км юго-западнее поселка Чижа II, в 1 км юго-западнее летовки Балхия.
1694.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 15 км южнее поселка Чижа II, в
6-7 км южнее поселка Кайрат.
1695.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 14 км южнее поселка Чижа II, в
5,5 км южнее поселка Кайрат.
1696.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 14 км юго-восточнее поселка Чижа II, в 5,5-6 км юго-восточнее поселка Кайрат.
1697.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 13 км южнее поселка Чижа II, в
5 км южнее поселка Кайрат.
1698.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 11 км южнее поселка Чижа II, в
2-2,5 км южнее поселка Кайрат.
1699.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 10 км юго-восточнее поселка Чижа II, в 3 км восточнее поселка Кайрат.
1700.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 8 км южнее поселка Чижа II, в
800 м северо-восточнее поселка Кайрат.
1701.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология

Шежін II ауылының оңтүстік-шығысынан 6,5 км, Ащы қыстағының оңтүстік-шығысынан 1 км.
1702.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-шығысынан 5 км, Ащы қыстағының батысынан 2,5 км, Ащысай көлі көпірінің батысынан 1 км.
1703.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-шығысынан 4,5 км, Ащысай көпірі жанындағы Ащы қыстағының солтүстік-батысынан 1,5 км.
1704.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-шығысынан 5,5 км, Ащы қыстағының солтүстігінен 3 км.
1705.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-шығысынан 7 км, Ащы қыстағының солтүстік-шығысынан 600 м.
1706.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мерей ауылының батысынан 6 км, Черная падина ауылының шығысынан 10 км.
1707.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мерей ауылының солтүстік-батысынан 3 км, Черная падина ауылының шығысынан
12 км.
1708.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мерей ауылының шығыс шеті, зират аумағында.
1709.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ынтымақ (Крутое) ауылының алдындағы оңтүстік-шығыстағы тау шыңында, батыс зиратта.
1710.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Достық (Семиглавый Мар) ауылының оңтүстік-батысынан
10 км, Ынтымақ (Крутое) ауылының оңтүстік-шығысынан 3  км.
1711.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Достық (Семиглавый Мар) ауылының оңтүстігінен 10,5 км, Ынтымақ (Крутое) ауылының оңтүстік-шығысынан 5 км., оңтүстік-шығыстағы тау баурайында.
1712.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Достық (Семиглавый Мар) ауылының солтүстік-шығысынан 1,5-2 км.
1713.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Достық (Семиглавый Мар) ауылының шығысынан 7,5 км, Бастау (Вавилин) ауылының оңтүстік-шығысынан 1 км.
1714.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мереке (Подтяжка) ауылының батыс шеті.
1715.
Чижа I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының шығысынан
2 км, Тасқала жолының оң жағында.
1716.
Чижа II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының шығысынан
2 км, Тасқала жолының оңтүстігінен 1 км.
1717.
Чижа III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шежін II ауылының оңтүстік-шығысынан 2 км, Талдыбұлақ жолының сол жағында.
Теректі ауданы
1718.
Абай қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Абай поселкесінен шығысқа
1,5 км орналасқан. GPS: N 50˚ 53΄ 09,4˝ / E 051˚ 15΄ 14,9˝
1719.
Ақжайық I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақжайық ауылынан шығысқа 4 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 47΄ 57,0˝ / E 051˚ 21΄ 04,4˝
1720.
Ақжайық II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақжайық ауылынан солтүстік-шығысқа 3 км орналасқан.

В 6,5 км юго-восточнее поселка Чижа II, в 1 км юго-восточнее зимовки Ащи.
1702.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5 км юго-восточнее поселка Чижа II, в 2,5 км западнее зимовки Ащи, в 1 км западнее моста реки Ащисай.
1703.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 4,5 км юго-восточнее поселка Чижа II, в 1,5 км северо-западнее зимовки Ащи, возле моста реки Ащисай.
1704.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5,5 км юго-восточнее поселка Чижа II, в 3 км севернее зимовки Ащи.
1705.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 7 км юго-восточнее поселка Чижа II, в 600 м северо-восточнее зимовки Ащи.
1706.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6 км западнее поселка Мерей, в
10 км восточнее поселка Черная падина.
1707.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3 км северо-западнее поселка Мерей, в 12 км восточнее поселка Черная Падина.
1708.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Восточная окраина поселка Мерей, на территории кладбища.
1709.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
На вершине горы юго-восточнее возле поселка Ынтымак (Крутая), западнее кладбища.
1710.
Могильник
Эпоха раннего железного века
Археология
В 10 км юго-западнее поселка Достык (Семиглавый Мар), в 3 км юго-восточнее поселка Ынтымак (Крутая).
1711.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 10,5 км южнее поселка Достык (Семиглавый Мар), в 5 км юго-восточнее поселка Ынтымак (Крутая), на юго-восточном склоне горы.
1712.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1,5-2 км северо-восточнее поселка Достык (Семиглавый Мар).
1713.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 7,5 км восточнее поселка Достык (Семиглавый Мар), в 1 км юго-восточнее поселка Бастау (Вавилино).
1714.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Западная  окраина поселка Мереке (Подтяжки).
1715.
Могильник
Чижа I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2 км восточнее поселка Чижа II, справа от дороги в Таскалу.
1716.
Могильник
Чижа II.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2 км восточнее поселка Чижа II, южнее в 1 км дороги в Таскалу.
1717.
Могильник
Чижа III.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 2 км юго-восточнее поселка Чижа II, слева от дороги в Талдыбулак.
Теректинский район
1718.
Курган Абай.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к востоку от поселка Абай.
GPS: N 50˚ 53΄ 09,4˝/E 051˚ 15΄ 14,9˝
1719.
Могильник
Акжаик I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к востоку от поселка Акжаик.
GPS: N 50˚ 47΄ 57,0˝/E 051˚ 21΄ 04,4˝
1720.
Курган Акжаик II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к северо-востоку от поселка Акжаик.

GPS: N 50˚ 46΄ 50,2˝ / E 051˚ 21΄ 13,9˝
1721.
Ақжайық III қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақжайық ауылынан шығыс-оңтүстік- шығысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 46΄ 11,6˝ / E 051˚ 17΄ 51,8˝
1722.
Ақжайық IV қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақжайық ауылынан шығысқа 5 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 47΄ 02,4˝ / E 051˚ 18΄ 06,1˝
1723.
Ақсай қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- шығысқа 500 м орналасқан.
GPS: N 51˚ 22΄ 58,0˝ / E 052˚ 01΄ 36,7˝
1724.
Алебастр I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жайық өзенінің жоғарғы,
II жайылма террасында, Долин ауылының оңтүстік-шығысында
1 км орналасқан.
GPS: N 51°23'03,7" / E 052°20'20,4"
1725.
Алебастр II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алебастр ауылының оңтүстік-шығысына, Алебастрово I қорымының оңтүстігіне 400 м, Жайық өзенінің сол жағалауы террасының 2 жайылмасында орналасқан.
GPS: N 51°22'45,1" / E 052°20'36,0"
1726.
Алғабас қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Долинное ауылынан оңтүстікке
6 км және бір аттас елді мекеннен солтүстік- батысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 51°11'47,5" / E 052°10'36,6"
1727.
Алқакөл қонысы.
Қола дәуірі
Археология
Шалқар ауылының оңтүстік-шығысында, Есен-Аңқаты өзенінің түбінде, Алқакөл тоғайлы жерінде Аралтөбе ауылының батысында, бір аттас көлде орналасқан.
1728.
Аңқаты I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аңқаты ауылының оңтүстік шетіне орналасқан.
GPS: N 50˚ 43΄ 34,8˝ / E 051˚ 32΄ 09,4˝
1729.
Аңқаты II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстікке 1 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 42΄ 33,2˝ / E 051˚ 33΄ 08,0˝
1730.
Аңқаты III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аңқаты ауылынан оңтүстік-шығысқа 6 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 40΄ 29,2˝ / E 051˚ 39΄ 20,5˝
1731.
Барбастау I (а) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Барбастау ауылынан оңтүстікке
4 км. орналасқан.
GPS: N 51˚ 01΄ 19,1˝ / E 051˚ 47΄ 52,0˝
1732.
Барбастау I (б) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Барбастау өзенінің оң жағалауының жоғарырақ Ұзынкөл сайында Теректі ауданының оңтүстігіне орналасқан.
GPS: N 51˚ 01΄ 28,3˝ / E 051˚ 31΄ 52,9˝
1733.
Барбастау II (а) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Барбастау өзенінің оң жағалауынан солтүстігіне, Ұзынкөл сайына 1 км, ауылдан солтүстікке 2 км oрналасқан.
GPS: N 51˚ 00΄ 41,5˝ / E 051˚ 31΄ 21,4˝
1734.
Барбастау II (б) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстікке 5 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 01΄ 45,1˝ / E 051˚ 45΄ 43,8˝

GPS: N 50˚ 46΄ 50,2˝/E 051˚ 21΄ 13,9˝
1721.
Курган
Акжаик III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к востоку-юго-востоку от поселка Акжаик.
GPS: N 50˚ 46΄ 11,6˝/E 051˚ 17΄ 51,8˝
1722.
Курган
Акжаик IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к востоку от поселка Акжаик.
GPS: N 50˚ 47΄ 02,4˝/E 051˚ 18΄ 06,1˝
1723.
Курган Аксай.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 500 м к юго-востоку от одноименного населенного пункта.
GPS: N 51˚ 22΄ 58,0˝/E 052˚ 01΄ 36,7˝
1724.
Могильник Алебастрово I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на верхней,
II надпойменной террасе реки Урал, в 1 км юго-восточнее поселка Долинное.
GPS: N 51°23'03,7" / E 052°20'20,4"
1725.
Могильник Алебастрово II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен юго-восточнее поселка Алебастрово, в 400 м южнее могильника Алебастрово I, на
II надпойменной террасе левого берега реки Урал.
GPS: N 51°22'45,1" / E 052°20'36,0"
1726.
Могильник Алгабас.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к северо-западу от одноименного населенного пункта и в 6 км к югу от поселка Долинное.
GPS: N 51°11'47,5" / E 052°10'36,6"
1727.
Поселение Алкаколь.
Эпоха бронзы
Археология
Расположены юго-восточнее поселка Шалкар, на излучине реки Есен-Анкаты, западнее поселка Аралтобе в урочище Алкаколь, у одноименного озера.
1728.
Курган Анкаты I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на южной окраине поселка Анкаты.
GPS: N 50˚ 43΄ 34,8˝/E 051˚ 32΄ 09,4˝
1729.
Могильник
Анкаты II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к югу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50˚ 42΄ 33,2˝/E 051˚ 33΄ 08,0˝
1730.
Могильник
Анкаты III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км к юго-востоку от поселка Анкаты.
GPS: N 50˚ 40΄ 29,2˝/E 051˚ 39΄ 20,5˝
1731.
Могильник Барбастау I (а).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к югу от поселка Барбастау.
GPS: N 51˚ 01΄ 19,1˝/E 051˚ 47΄ 52,0˝
1732.
Могильник Барбастау I (б).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на юге Теректинского района в урочище Узунколь в верховьях правого берега реки Барбастау.
GPS: N 51˚ 01΄ 28,3˝/E 051˚ 31΄ 52,9˝
1733.
Могильник
Барбастау II (а).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в урочище Узунколь в
1 км на север от правого берега реки Барбастау, в 2 км на север от поселка.
GPS: N 51˚ 00΄ 41,5˝/E 051˚ 31΄ 21,4˝
1734.
Могильник Барбастау II (б).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к югу от одноименного населенного пункта. GPS: N 51˚ 01΄ 45,1˝/E 051˚ 45΄ 43,8˝

1735.
Барбастау III (а) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қорым жыртынды жерде орналасқан. Солтүстікке 200 м дала жолы өтеді.
GPS: N 51˚ 01΄ 21,2˝ / E 051˚ 45΄ 47,2˝
1736.
Барбастау III (б) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ұзынкөл ауылының солтүстігіне
1 км, Барбастау өзенінің оң жағалауында орналасқан.
GPS: N 50˚ 57΄ 36,0˝ / E 051˚ 28΄ 35,8˝
1737.
Барбастау IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Барбастау ауылынан оңтүстікке
10 км орналасқан. GPS: N 50˚ 56΄ 36,4˝ / E 051˚ 29΄ 31,4˝
1738.
Барбастау IV қонысы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ұзынкөл өзенінің оң жағалауына орналасқан. Қоныс Барбастау ІІІ қорымының солтүстігіне 500 м орналасқан.
1739.
Бозай I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бозай ауылынан солтүстікке 5 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 35΄ 05,9˝ / E 051˚ 32΄ 21,2˝
1740.
Бозай II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бозай ауылынан солтүстік-шығыста 4 км жерде орналасқан. Қорым кішігірім биіктіктің жоғарғы жағында орналасқан.
1741.
Қорым, су қоймасы және қоныс.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Солянка өзенінің оң жағалауында, Азнабай-Тайпақ каналының бас құрылысының солтүстігі мен оңтүстігінде орналасқан.
1742.
Жайықсамал қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үш қорған Ақжайық шипажайының солтүстігінде
100 м, ал екі қорған бас ғимараттың оңтүстігінде орналасқан.
GPS: N 50˚ 57΄ 42,0˝ / E 051˚ 17΄ 13,4˝
1743.
Жаңаталап қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңаталап ауылынан оңтүстікке 1,5 км үстіртте орналасқан.
GPS: N 51˚ 21΄ 38,6˝ / E 052˚ 13΄ 56,7˝
1744.
Исмагилов қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Исмагилов шаруа қожалығынан солтүстікке 2 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 49΄ 25,3˝ / E 051˚ 20΄ 58,2˝
1745.
Колузаново қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннің солтүстік- батысына 3 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 12΄ 20,4˝ / E 051˚ 43΄ 37,2˝
1746.
Көнеккеткен I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көнеккеткен ауылының оңтүстік- шығысына 3 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 05΄ 24,6˝ / E 051˚ 26΄ 18,1˝
1747.
Көнеккеткен II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенсай ауылының батыс жолында. Көнеккеткен ауылынан 4 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 03΄ 55,2˝ / E 051˚ 26΄ 16,8˝
1748.
Кресты қорымы.
Қола дәуірі
Археология
Подстепное ауылынан оңтүстікке қарай 5 км жерде, Барбастау өзенінің шығыс тармағының оң, батыс жағалауында орналасқан.
GPS: N 51˚ 08΄ 41,9˝ / E 051˚ 25΄ 15,5˝
1749.
Кресты қонысы.
Қола дәуірі
Археология
Кресты қорымы тұрған жерде орналасқан. Ойықтармен көрсетілген.

1735.
Могильник Барбастау Ш (а).
Эпоха раннего железного века
Археология
Могильник располагается на пашне. В 200 м к северу проходит полевая дорога.
GPS: N 51˚ 01΄ 21,2˝/E 051˚ 45΄ 47,2˝
1736.
Могильник Барбастау III (б).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на правом берегу реки Барбастау, в 1 км севернее поселка Узунколь.
GPS: N 50˚ 57΄ 36,0˝/E 051˚ 28΄ 35,8˝
1737.
Могильник Барбастау IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км к югу от поселка Барбастау.
GPS: N 50˚ 56΄ 36,4˝/E 051˚ 29΄ 31,4˝
1738.
Поселение
Барбастау IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на правом берегу реки Узунколь. Поселение расположено в 500 м севернее могильника Барбастау ІІІ.
1739.
Курган Бозай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к северу от поселка Бозай.
GPS: N 50˚ 35΄ 05,9˝/E 051˚ 32΄ 21,2˝
1740.
Могильник
Бозай II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к северо-востоку от поселка Бозай. Могильник располагается на вершине небольшого возвышения.
1741.
Могильник, водохранилище и поселение.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположены на правом берегу реки Солянка, севернее и южнее головного сооружения канала Азнабай-Тайпак.
1742.
Могильник Жаиксамал.
Эпоха раннего железного века
Археология
Три кургана расположены севернее санатория Акжаик в 100 м, а два кургана на территории санатория южнее главного корпуса.
GPS: N 50˚ 57΄ 42,0˝/E 051˚ 17΄ 13,4˝
1743.
Могильник Жанаталап.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на возвышении в 1,5 км к югу от поселка Жанаталап.
GPS: N 51˚ 21΄ 38,6˝/E 052˚ 13΄ 56,7˝
1744.
Могильник Исмагилов.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к северу от крестьянского хозяйства Исмагилов.
GPS: N 50˚ 49΄ 25,3˝/E 051˚ 20΄ 58,2˝
1745.
Могильник Колузаново.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к северо-западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 51˚ 12΄ 20,4˝/E 051˚ 43΄ 37,2˝
1746.
Могильник Конекеткен I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км юго-восточнее от поселка Конекеткен.
GPS: N 50˚ 05΄ 24,6˝/E 051˚ 26΄ 18,1˝
1747.
Могильник Конекеткен II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км от поселка Конекеткен, западнее дороги в поселок Есенсай.
GPS: N 50˚ 03΄ 55,2˝/E 051˚ 26΄ 16,8˝
1748.
Могильник Кресты.
Эпоха бронзы
Археология
Расположен в 5 км на юг от поселка Подстепное, на правом западном берегу, восточнее протоки реки Барбастау.
GPS: N 51˚ 08΄ 41,9˝/E 051˚ 25΄ 15,5˝
1749.
Поселение Кресты.
Эпоха бронзы
Археология
Расположено там же где и могильник Кресты. Представлено западинами.

GPS: N 51˚ 08΄ 35,3˝ / E 051˚ 25΄ 17,0˝
1750.
Қызылжар I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жайық өзенінің сол жағалауындағы террасы шетінде Қызылжар ауылынан оңтүстік-батысқа 2 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 15΄ 51,2˝ / E 051˚ 13΄ 10,0˝
1751.
Лиманы қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Азнабай-Тайпақ каналының оңтүстік- шығыс бас бинасына
4 км, Солянка өзенінің сол шығыс жағалауына орналасқан.
1752.
Мамбетбай қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Социализм ауылының батысына 2-2,5 км, Жайық өзенінің сол жағалауына орналасқан.
GPS: N 51˚ 02΄ 04,8˝ / E 051˚ 24΄ 13,8˝
1753.
Жаңа Точка I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңа Точка ауылынан батысқа
4 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 44΄ 42,6˝ / E 051˚ 22΄ 46,2˝
1754.
Жаңа Точка II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен батысқа
3 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 43΄ 03,5˝ / E 051˚ 22΄ 58,1˝
1755.
Жаңа Точка III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңа Точка ауылынан батысқа
3 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 43΄ 32,8˝ / E 051˚ 23΄ 05,7˝
1756.
Новопавловка қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Новопавловка ауылынан оңтүстік-батысқа 7 км орналасқан.
GPS: N 51°05'19,2" / E 051°41'07,4"
1757.
Новопавловка I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен шығысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 51°05'19,9" / E 051°47'01,1"
1758.
Новопавловка II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен шығысқа 8 км орналасқан.
GPS: N 51°05'01,2" / E 051°50'00,5"
1759.
Бүркіт ұясы қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мырзахмет қыстағының оңтүстік-батысында, Азнабай-Тайпақ каналы жанында, Солянки өзенінің шығысына 12 км орналасқан.
1760.
Покатиловка қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таран ауылының солтүстік жолына 1 км, Покатиловка ауылынан батысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 51˚ 08΄ 47,3˝ / E 051˚ 53΄ 46,4˝
1761.
Сарқырама I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сарқырама өзенінен батысқа
300 м орналасқан.
GPS: N 50˚ 43΄ 57,3˝ / E 051˚ 21΄ 57,2˝
1762.
Сарқырама II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сарқырама өзенінен батысқа
250 м орналасқан.
GPS: N 50˚ 49΄ 14,2˝ / E 051˚ 22΄ 23,9˝
1763.
Сарқырама III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сарқырама өзенінен батысқа
300 м орналасқан.
GPS: N 50˚ 48΄ 00,8˝ / E 051˚ 21΄ 53,3˝
1764.
Сатымшеген I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сатымшеген ауылынан оңтүстік-шығысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 50˚ 36΄ 52,5˝ / E 051˚ 31΄ 38,6˝

GPS: N 51˚ 08΄ 35,3˝/E 051˚ 25΄ 17,0˝
1750.
Могильник Кызылжар I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на юго-запад от поселка Кзылжар, на краю террасы левого берега реки Урал.
GPS: N 50˚ 15΄ 51,2˝/E 051˚ 13΄ 10,0˝
1751.
Могильник Лиманы.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на левом восточном берегу реки Солянка в 4 км юго-восточнее головного сооружения Азнабай-Тайпакского канала.
1752.
Могильник Мамбетбай.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на левом берегу реки Урал в 2-2,5 км западнее поселка Социализм.
GPS: N 51˚ 02΄ 04,8˝/E 051˚ 24΄ 13,8˝
1753.
Курган
Новая Точка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к западу от поселка Новая Точка.
GPS: N 50˚ 44΄ 42,6˝/E 051˚ 22΄ 46,2˝
1754.
Могильник
Новая Точка II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50˚ 43΄ 03,5˝/E 051˚ 22΄ 58,1˝
1755.
Могильник
Новая Точка III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к западу от поселка Новая Точка.
GPS: N 50˚ 43΄ 32,8˝/E 051˚ 23΄ 05,7˝
1756.
Могильник Новопавловка.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км к юго-западу от поселка Новопавловка.
GPS: N 51°05'19,2" / E 051°41'07,4"
1757.
Могильник Новопавловка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к востоку от одноименного населенного пункта. GPS: N 51°05'19,9" / E 051°47'01,1"
1758.
Могильник Новопавловка II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км к востоку от одноименного населенного пункта. GPS: N 51°05'01,2" / E 051°50'00,5"
1759.
Могильник
Орлиное гнездо.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км восточнее реки Солянка, вдоль канала Азнабай-Тайпак, юго-западнее зимовки Мурзахмет.
1760.
Могильник Покатиловка.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к западу от поселка Покатиловка, в 1 км севернее дороги в поселка Таран.
GPS: N 51˚ 08΄ 47,3˝/E 051˚ 53΄ 46,4˝
1761.
Могильник Саркырама I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 300 м к западу от реки Саркырама.
GPS: N 50˚ 43΄ 57,3˝/E 051˚ 21΄ 57,2˝
1762.
Курган
Саркырама II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 250 м к западу от реки Саркырама.
GPS:N 50˚ 49΄ 14,2˝/ E 051˚ 22΄ 23,9˝
1763.
Могильник Саркырама III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 300 м к западу от реки Саркырама.
GPS: N 50˚ 48΄ 00,8˝/E 051˚ 21΄ 53,3˝
1764.
Курган
Сатымшеген I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к юго-востоку от поселка Сатымшеген.
GPS: N 50˚ 36΄ 52,5˝/E 051˚ 31΄ 38,6˝

1765.
Солянка I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Солянка өзенінің оңтүстігінде, сол жағалауға, 200 м көпірдің батысына 1 км, Қамыстыкөл ауылының солтүстігіне орналасқан.
GPS: N 50˚ 10΄ 18,7˝ / E 051˚ 21΄ 22,5˝
1766.
Солянка II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Солянка өзеніндегі су қоймасы аймағында, Ақжайық-Тайпақ автотрассасының шығысына қарай 8 км, өзеннің оң жағалауының батысына қарай орналасқан.
GPS: N 50˚ 15΄ 11,3˝ / E 051˚ 26΄ 40,9˝
1767.
Сандық тау қалашығы.
Орта ғасыр
Археология
Жайық өзенінің сол жағалауына 1,2 км, Төңкережал ауылының оңтүстігіне қарай, ақ бор тауына қарсы орналасқан.
1768.
Тихоновка қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- батысқа 2,5  км және точкаға
200 м орналасқан.
GPS: N 50˚ 55΄ 47,2˝ / E 052˚ 31΄ 22,0˝
1769.
Төңкержол қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Барбастау өзенінің жайылма террасасының шетінде, Подстепное стансасының оңтүстігінен 4 км жерде орналасқан..
GPS: N 51°04'40,8" / E 051°26'07,7"
1770.
Төңкержол II қорымы
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Подстепное ауылынан оңтүстікке 4,5 км Барбастау өзені террасы арнасының шетіне орналасқан. GPS: N 51°05'53,1" / E 051°25'25,7"
1771.
Төңкержол III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оңтүстікке қарай II-қорымнан
300 м жерде, өзен жайылмасының мүйісінде орналасқан.
GPS: N 51°05'39,5" / E 051°26'21,5"
1772.
Төңкеріс I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Төңкеріс ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,5 км жерде орналасқан.
GPS: N 51°22'47,1" / E 052°20'48,3"
1773.
Төңкеріс II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Төңкеріс ауылынан оңтүстік-шығысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 51°22'08,2" / E 052°21'39,6"
1774.
Төңкеріс III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Төңкеріс ауылынан шығыс- оңтүстік-шығысқа 6 км. орналасқан.
GPS: N 51°21'51,6" / E 052°23'46,5"
1775.
Үлкенеңбек қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жайық өзені жайылмасындағы батыс автожолда, Ақжайық ауылының солтүстік және оңтүстік шетіне орналасқан.
GPS: N 50˚ 41΄ 09,0˝ / E 051˚ 14΄ 17,9˝
1776.
Федоровка I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Федоровка ауылынан солтүстік-шығысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 51°14'31,5" / E 051°59'08,4"
1777.
Федоровка II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Федоровка ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа 3 км орналасқан.
GPS: N 51°15'40,7" / E 052°01'38,3"
1778.
Шалқар I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шалқар III қорымының батысында 300 м жерде, үстірттің шетінде орналасқан. GPS: N 50˚ 27΄ 31,0˝ / E 051˚ 44΄ 20,5˝
1779.
Шалқар II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шалқар I қорымынан солтүстікке қарай 100 м жерде, Сантас үстіртінің батыс шетінде орналасқан.

1765.
Могильник
Солянка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен южнее реки Солянка, на левом берегу, в 200 м западнее моста, в 1 км севернее поселка Камыстыколь.
GPS: N 50˚ 10΄ 18,7˝/E 051˚ 21΄ 22,5˝
1766.
Могильник
Солянка II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в зоне водохранилища на реке Солянка, в 8 км восточнее автотрассы Акжаик-Тайпак, западнее правого берега реки.
GPS: N 50˚ 15΄ 11,3˝/E 051˚ 26΄ 40,9˝
1767.
Городище
Сандык тау.
Эпоха средневековья
Археология
Расположено на левом берегу в
1,2 км реки Урал, южнее поселка Тонкержол, напротив меловых гор.
1768.
Могильник Тихоновка.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 200 м от точки и в
2,5 км к юго-западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50˚ 55΄ 47,2˝/E 052˚ 31΄ 22,0˝
1769.
Могильник Тонкержол.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на краю надпойменной террасы реки Барбастау, в 4 км на юг от поселка Подстепное.
GPS: N 51°04'40,8" / E 051°26'07,7"
1770.
Могильник Тонкержол II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4,5 км на юг от в 4 км Подстепное на краю надпойменной террасы реки Барбастау.
GPS: N 51°05'53,1" / E 051°25'25,7"
1771.
Могильник Тонкержол III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен южнее в 300 м от могильника ІІ, на мысу поймы реки.
GPS: N 51°05'39,5" / E 051°26'21,5"
1772.
Могильник
Тонкерис I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к юго-востоку от поселка Тонкерис.
GPS: N 51°22'47,1" / E 052°20'48,3"
1773.
Могильник
Тонкерис II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к юго-востоку от поселка Тонкерис.
GPS: N 51°22'08,2" / E 052°21'39,6"
1774.
Могильник
Тонкерис III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км к востоку-юго-востоку от поселка Тонкерис.
GPS: N 51°21'51,6" / E 052°23'46,5"
1775.
Могильник Улкененбек.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на северней и южной окраине поселка Акжаик, западнее автодороги, у поймы реки Урал.
GPS: N 50˚ 41΄ 09,0˝/E 051˚ 14΄ 17,9˝
1776.
Могильник Федоровка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к северо-востоку от поселка Федоровка.
GPS: N 51°14'31,5" / E 051°59'08,4"
1777.
Могильник Федоровка II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к северу-северо-востоку от поселка Федоровка.
GPS: N 51°15'40,7" / E 052°01'38,3"
1778.
Могильник Шалкар I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 300 м западнее Шалкар III, на краю плато.
GPS: N 50˚ 27΄ 31,0˝/E 051˚ 44΄ 20,5˝
1779.
Могильник
Шалкар II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 100 м севернее могильника Шалкар I, у западного края плато Сантас.

GPS: N 50˚ 27΄ 34,3˝ / E 051˚ 44΄ 45,2˝
1780.
Шалқар III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сантас үстіртінде, Шалқар көлінің солтүстігінде, Аңқаты (Қайсаймас) ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км орналасқан.GPS: N 50˚ 27΄ 06,5˝ / E 051˚ 45΄ 43,1˝
1781.
Шалқар IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шалқар III қорымынан солтүстік-батысқа қарай 2 км жерде, Сантас үстіртінің солтүстік шетінде орналасқан.
GPS: N 50˚ 28΄ 39,0˝ / E 051˚ 46΄ 44,2˝
1782.
Шалқар V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шалқар IV-тен солтүстік-батысқа 300 м орналасқан.
GPS: N 50˚ 28΄ 54,3˝ / E 051˚ 47΄ 55,0˝
1783.
Яик қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бір аттас елді мекеннен оңтүстік- оңтүстік-батысқа 6 км орналасқан.
GPS: N 51°09'28,8" / E 051°46'41,4"
1784.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Пойма ауылының батыс жолына 200 м, Подстепное ауылының солтүстігіне 4 км орналасқан.
1785.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Новопавловка ауылының солтүстік жолына 1,5 км, Подстепное ауылынан 16 км орналасқан.
1786.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Новопавловка ауылының шығысына 500 м орналасқан.
1787.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таран ауылынан оңтүстікке 5 км Барбастау өзенінің ағысымен төмен қарай, солтүстік жолда, оң жағалаудан алысырақ орналасқан.
1788.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таран ауылынан оңтүстікке 7 км, Барбастау өзенінің ағысымен төмен қарай, сол жағалаудан 100 м орналасқан.
1789.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таран ауылынан оңтүстікке 7 км, Барбастау өзенінің ағысымен төмен қарай, сол жағалаудан 500 м орналасқан.
1790.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Федоровка ауылынан солтүстікке 7 км Долинное ауылының жолында орналасқан.
1791.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Богдановка ауылынан солтүстік-батысқа 6 км, жыртылған жерде, Покатиловка ауылының батыс жолына 200 км орналасқан.
1792.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Богдановка ауылынан солтүстік-батысқа 10 км, Покатиловка ауылының шығыс жолынан алысырақ 1,5  км орналасқан.
1793.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алексеевка ауылынан солтүстік-батысқа 13 км, Богдановка ауылының шығыс жолына 500 м орналасқан.
1794.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алебастр ауылының батысына, Орал өзенінің жоғарғы террасы шетіндегі аңғарында орналасқан.
1795.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңа өмір ауылының оңтүстігіне 5 км, Ақжайық ауылының шығыс жолына 300 м орналасқан.
1796.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңа өмір ауылының оңтүстігіне 12 км, батыс жолға 200 м, кішкене көлдің батыс жағалауына орналасқан.

GPS: N 50˚ 27΄ 34,3˝/E 051˚ 44΄ 45,2˝
1780.
Могильник
Шалкар III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на плато Сантас, севернее озера Шалкар, в 2 км юго-восточнее поселка Анкаты (Кайсаймас).
GPS: N 50˚ 27΄ 06,5˝/E 051˚ 45΄ 43,1˝
1781.
Могильник
Шалкар IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км северо-западнее могильника Шалкар III, у северной оконечности плато Сантас.
GPS: N 50˚ 28΄ 39,0˝/E 051˚ 46΄ 44,2˝
1782.
Могильник
Шалкар V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 300 м северо-западнее от Шалкар IV.
GPS: N 50˚ 28΄ 54,3˝/E 051˚ 47΄ 55,0˝
1783.
Могильник Яик.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км к югу-юго-западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 51°09'28,8" / E 051°46'41,4"
1784.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км севернее поселка Подстепное, в 200 м западнее дороги в поселка Пойма.
1785.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км от поселка Подстепное, в 1,5 км севернее дороги в поселка Новопавловка.
1786.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 500 м восточнее поселка Новопавловка.
1787.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на юг от поселка Таран, вниз по течению реки Барбастау, севернее дороги, вдали на правом берегу.
1788.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км на юг от поселка Таран, вниз по течению реки Барбастау, в 100 м от левого берега.
1789.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км на юг от поселка Таран, вниз по течению реки Барбастау, в 500 м от левого берега.
1790.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км на север от поселка Федоровка по дороге в поселок Долинное.
1791.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на северо-запад от поселка Богдановка, в 200 км западнее дороги в поселок Покатиловка, на пахоте.
1792.
Курган.
Эпоха раннего железноговека
Археология
Расположен в 10 км на северо-запад от поселка Богдановка, вдали в
1,5 км восточнее дороги в поселок Покатиловка.
1793.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км на северо-запад от поселка Алексеевка, в 500 м восточнее дороги в поселок Богдановка.
1794.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен западнее поселка Алебастрово, за оврагом, у края верхней террасы реки Урал.
1795.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км южнее поселка Новая жизнь, в 300 м восточнее дороги в поселок Акжаик.
1796.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км южнее поселка Новая жизнь, западнее дороги в
200 м, на западном берегу небольшого озера.

1797.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңа өмір ауылының оңтүстігіне 6 км, Ақжайық ауылының батыс жолына орналасқан.
1798.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал қаласының оңтүстік жолына 500 м Аңқаты ауылынан шығысқа 16 км оналасқан.
1799.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шағатай ауылының солтүстік жолында Көкмешіт ауылынан оңтүстікке 10 км орналасқан.
1800.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көкмешіт ауылынан оңтүстікке
23 км батыстан Шағай ауылы жолына орналасқан.
1801.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сасай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км жерде, көлдің оңтүстік жағалауында орналасқан.
1802.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сасай ауылынан оңтүстікке қарай 4 км, Құрайлысай жолының шығысында орналасқан.
1803.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сасай ауылынан оңтүстікке қарай 7 км орналасқан.
1804.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сарыөмір ауылының шығысына қарай 4 км жерде орналасқан.
1805.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алғабас ауылының оңтүстік жолында, оңтүстік-шығысқа 6 км орналасқан.
1806.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Байтура ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км жерде, Шаматсай бұлағының сол жағалауында орналасқан.
1807.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Майлан ауылынан солтүстікке қарай 3 км, Сасай ауылынан шығысқа қарай орналасқан.
1808.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай шатқалы мен ауылының солтүстік-шығысында 5 км жерде орналасқан.
1809.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көктемкүл (Күшқұдық) ауылының солтүстік- шығысына 3  км орналасқан.
1810.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кутцах ауылының батысына 2 км, Жезбұға өзенінің оң жағалауына орналасқан.
1811.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Октябрь ауылы мен Малахкүл ауылының солтүстік-батысына
3  км орналасқан.
1812.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Байтұра ауылының оңтүстік жолында, Шағатай ауылының шығысына 3 км орналасқан.
1813.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қызылжар ауылының шығыс жолына, Шағатай ауылынан оңтүстікке 6 км орналасқан.
1814.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шағатай ауылының шығысына
10 км Қызылжар ауылының шығыс жолына орналасқан.
1815.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оңтүстікке 4 км Қызылжар ауылынан 200 м Ерубай ауылының (Қамыстыкөл) батыс жолында орналасқан.
1816.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Құрайлысайдан солтүстікке 4 км Байпақты ауылының жолында, батыс жолға 100 м орналасқан.
1817.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қызылжар ауылынан оңтүстікке
7 км, Қамыстыкөл ауылының шығыс жолына орналасқан.

1797.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км южнее поселка Новая жизнь, западнее дороги в поселок Акжаик.
1798.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км на восток от поселка Анкаты, в 500 м южнее дороги в город Уральск.
1799.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на юг от поселка Кокмечеть, севернее дороги в поселок Шагатай.
1800.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 23 км на юг от поселка Кокмечеть с запада у дороги в поселок Шагай.
1801.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-восточнее поселка Сасай на южном берегу озера.
1802.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км южнее поселка Сасай, восточнее дороги в Курайлысай.
1803.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км на юг от поселка Сасай.
1804.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км восточнее поселка Сарыомир.
1805.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на юго-восток, южнее дороги в поселок Алгабас.
1806.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км юго-восточнее поселка Байтура, на левом берегу ручья Шаматсай.
1807.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км севернее поселка Майлан, восточнее дороги в поселка Сасай.
1808.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км северо-восточнее поселка и оврага Ащисай.
1809.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км северо-восточнее поселка Коктемккуль (Кушкудук).
1810.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км западнее поселка Кутцах, на правом берегу реки Жезбуга.
1811.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км северо-западнее поселка Октябрь и поселка Малахкуль.
1812.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км восточнее поселка Шагатай, южнее дороги в поселка Байтура.
1813.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на юг от поселка Шагатай, восточнее дороги в поселок Кызылжар.
1814.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на юг поселка Шагатай восточнее дороги в поселок Кызылжар.
1815.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на юг от поселка Кзылжар в 200 м западнее дороги в поселок Ерубай (Камыстыколь).
1816.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км от поселка Курайлысай на север по дороге в поселок Байпакты, западнее дороги в 100 м.
1817.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км на юг от поселка Кзылжар, восточнее дороги в поселок Камыстыколь.

1818.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Байқана ауылының батыс шетіне орналасқан.
1819.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шалқар өзенінің батыс жағалауына 7 км Бозай ауылының солтүстік батыс жолына 200 м орналасқан.
1820.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көнеккеткен ауылының шығыс жолына 500 м, Ерубай (Қамыстыкөл) ауылынан оңтүстікке 2 км орналасқан.
1821.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көнеккеткен ауылынан оңтүстікке 5 км шығыс жолдан Есенсай ауылына 1 км орналасқан.
1822.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Лұқпан ауылының батыс жолында, Көнеккеткен ауылының солтүстік- шығысына 4 км орналасқан.
1823.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қызылжар ауылының оңтүстік жолында, көлдің солтүстік бітер шетінде, Байқана ауылының солтүстігіне 3 км орналасқан.
1824.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бақтыгерей ауылының солтүстік жолында, Байқана ауылының оңтүстігіне 2 км орналасқан.
1825.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Донгелек-Пятимар каналының бас құрылымынан оңтүстікке қарай
25 км жерде, оң жағалауда, қыстауда орналасқан.
1826.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дөңгелек-Пятимар каналының бас құрылымынан оңтүстікке 26 км, оң жағалауға 500 м орналасқан.
1827.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Киқұдық ауылының солтүстік-шығысына 2  км орналасқан
1828.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Киқұдық ауылының оңтүстік шетіне орналасқан.
1829.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Грейдерден оңға 100 м, Чапаев ауылы жолында, Қабыршақты ауылынан шығысқа 10  км орналасқан.
1830.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Грейдер жолының оң жағына
100 м, Чапаев ауылы жолында Көшім өзені мен Қабыршақты ауылынан шығысқа 11 км орналасқан.
1831.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдың сол жағында алыста, Буденовка ауылының жолында, Александровка ауылынан солтүстік- батысқа 4 км орналасқан.
1832.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Новопокатиловка ауылынан батысқа 9 км Алексеевка ауылының жолында, оңнан алыста 1 км орналасқан.
1833.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алексеевка ауылынан солтүстік-батысқа 13  км Богдановка ауылы жолында, жолдан оңға 500 м орналасқан.
1834.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таран ауылынан оңтүстікке 5 км Барбастау өзенінің ағысымен төмен, оң жағалауға 100 м орналасқан.
1835.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таран ауылынан оңтүстікке 7 км Барбастау өзенінің ағысымен төмен, сол жағалауға 100 м орналасқан.

1818.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на западной окраине поселка Байкана.
1819.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на западном берегу озера Шалкар, в 7 км на север у дороги в поселок Бозай, в 200 м.
1820.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на юг от в 200 м Ерубай (Камыстыколь), в 500 м восточнее дороги в поселок Конекеткен.
1821.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на юг от поселка Конекеткен восточнее дороги в 1 км в поселок Есенсай.
1822.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км северо-восточнее поселка Конекеткен, западнее дороги в поселок Локпан.
1823.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км севернее поселка Байкана, у северной оконечности озера, южнее дороги в поселок Кзылжар.
1824.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км южнее поселка Байкана, севернее дороги в поселок Бахтыгерей.
1825.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 25 км на юг от головного сооружения канала Донгелек-Пятимары, на правом берегу, у зимовки.
1826.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 26 км на юг от головного сооружения канала Донгелек-Пятимары, в 500 м от правого берега.
1827.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км северо-восточнее поселка Кикудук.
1828.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на южной окраине поселка Кикудук.
1829.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на восток от поселка Кабыршакты, по дороге в поселок Чапаев, в 100 м справа от грейдера.
1830.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 11 км на восток от реки Кушум и поселка Кабыршакты, по дороге в поселок Чапаев, в 100 м справа от грейдерной дороги.
1831.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на северо-запад от поселка Александровка по дороге в поселок Буденовка, слева от дороги вдали.
1832.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км на запад от поселка Новопокатиловка по дороге в поселок Алексеевка, справа вдали в 1 км.
1833.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км на северо-запад от поселка Алексеевка по дороге в поселок Богдановка, в 500 м справа от дороги.
1834.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км на юг от поселка Таран, вниз по течению реки Барбастау, в 100 м на правом берегу.
1835.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км на юг от поселка Таран вниз по течению реки Барбастау, на левом берегу в 100 м.

1836.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Азнабай–Тайпақ каналының солтүстігіне 10 м, Солянка өзенінен шығысқа 3 км орналасқан.
1837.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көнеккеткен ауылынан оңтүстікке 11 км шығыстан Кеңсуат ауылы жолында орналасқан.
1838.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеңсуат ауылының шығыс жолында, Көнеккеткен ауылынан оңтүстікке 13 км орналасқан.
1839.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Данилка ауылының солтүстігіне 14 км Бітіктің оңтүстігіне 4 км жолда орналасқан.
1840.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алексеевка ауылынан солтүстік-батысқа 17  км Богдановка ауылы жолында, жолдан солға 500 м орналасқан.
1841.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Барбастау өзенінің оң жағалауында, Таран ауылының батысына 1 км орналасқан.
1842.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан солға 500 м, Сарықұдық ауылы жолында, Киқұдық ауылынан батысқа 3 км орналасқан.
1843.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Донгелек-Пятимар каналының бас құрылымының оңтүстігіне қарай 10 км жерде, жағалаудың оң жағында 600 м жерде, қыстақта, ескі қазақ зиратының аумағында орналасқан.
1844.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таран ауылынан оңтүстікке 8 км Барбастау өзенінің ағысымен төмен, сол жағалауда орналасқан.
1845.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан солға 500 м Богдановка ауылы жолында, Александровка ауылынан солтүстік- батысқа 8 км орналасқан.
1846.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
18 партиялық съезд атындағы совхоздың солтүстік-шығысына 4  км Ханкөл жолында орналасқан.
1847.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таран ауылынан оңтүстікке 7 км, Барбастау өзенінің ағысымен төмен, сол жағалауға 500 м орналасқан.
1848.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан оңға 600 м, Подстепное ауылынан Новопавловка ауылына 14 км орналасқан.
1849.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақсуат ауылынан шығысқа 7 км Жайық стансасы жолында, теміржол линиясының, солтүстігіне 800 м орналасқан.
1850.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жайық стансасының оңтүстік жолында, Ақсуат ауылынан шығысқа 22 км орналасқан.
1851.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Барбастау өзенінің оң жағалауында, Орал қаласының оңтүстік- шығысында, Подстепное ауылының жанында орналасқан.
1852.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Подстепное ауылына жақын орналасқан.
1853.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Барбастау өзенінің оң жағалауында, Орал қаласының оңтүстік жолында Юбилейное ауылынан 1 км, қазіргі қазақ зираты аумағында орналасқан.

1836.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на восток от реки Солянка, в 10 м севернее канала Азнабай-Тайпак.
1837.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 11 км на юг от поселка Конекеткен, с востока дороги в поселок Кенсуат.
1838.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км на юг от поселка Конекеткен, с востока у дороги в поселок Кенсуат.
1839.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен севернее поселка Данилка, в 14 км южнее Битика в
4 км у дороги.
1840.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 17 км на северо-запад от поселка Алексеевка по дороге в поселок Богдановка, слева от дороги в 500 м.
1841.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на правом берегу реки Барбастау, в 1 км западнее поселка Таран.
1842.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на запад от поселка Кикудук по дороге в поселок Сарыкудук, слева от дороги в 500 м.
1843.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км южнее головного сооружения канала Донгелек-Пятимары, справа у берега в 600 м, у зимовки, на территории старого казахского кладбища.
1844.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км на юг от поселка Таран, вниз по течению реки Барбастау, на левом берегу.
1845.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км на северо-запад от поселка Александровка по дороге в поселок Богдановка, слева от дороги в 500 м.
1846.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен северо-восточнее совхоза имени 18 партийного съезда в 4 км по дороге в Ханколь.
1847.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположены в 7 км на юг от поселка Таран, вниз по течению реки Барбастау, на левом берегу в 500 м.
1848.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположены в 14 км от поселка Подстепное в поселок Новопавловка, справа от дороги в 600 м.
1849.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км к востоку от поселка Аксуат, севернее железнодорожных линий в 800 м по дороге к станции Яик.
1850.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 22 км на восток от поселка Аксуат, южнее дороги на станцию Яик.
1851.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в поселке Подстепное, юго-восточнее города Уральск, на правом берегу реки Барбастау.
1852.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено близ поселка Подстепное.
1853.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км от поселка Юбилейный, южнее дороги в город Уральск, на правом берегу реки Барбастау, на территории современного казахского кладбища.

1854.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Новопавловка ауылының оңтүстік жолына 100 м, Подстепное ауылынан 14 км орналасқан.
1855.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Новопавловка ауылының оңтүстігіне 1 км орналасқан.
1856.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Юбилейное ауылынан 22 км жерде, Барбастау өзенінің жоғарғы ағысында, оң жағалауынан 1 км жерде орналасқан.
1857.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Юбилейное ауылынан 22 км жерде, Барбастау өзенінің жоғары ағысында, оң жағалаудан 100 м орналасқан.
1858.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Юбилейное ауылынан 12 км жерде, Барбастау өзенінің ағысы бойынша, оң жағалаудан 500 м жерде орналасқан.
1859.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таран ауылының батысына 1 км, Барбастау өзенінің оң жағалауына орналасқан.
1860.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Таран ауылынан оңтүстікке 8 км, Барбастау өзенінің ағысымен төмен қарай, сол жағалаудан алысырақ орналасқан.
1861.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Долинное ауылынан 15 км жерде, Долинский ауылы грейдер жолымен, жолдың батыс және шығыс жағында орналасқан.
1862.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдан, оңтүстікке қарай Жаңаталап ауылының грейдер жолында, Долинное ауылынан солтүстікке 16 км орналасқан.
1863.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Долинное ауылының батыс жолында, Федоровка ауылынан солтүстікке 9 км орналасқан.
1864.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алексеевка ауылынан солтүстік-батысқа 17 км, Богдановка ауылының батыс жолына 500 м орналасқан.
1865.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алексеевка ауылынан солтүстік-батысқа 8 км, Богдановка ауылының батыс жолына 500 м орналасқан.
1866.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жайық өзенінің сол жағалауында Алебастр ауылының шығыс шетіне орналасқан.
1867.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алебастр зауыты аумағында, ауылдың батыс шетінде орналасқан.
1868.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ханкөл ауылы жолында, Ұзынкөл ауылының оңтүстік- шығысына
4 км орналасқан.
1869.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ханкөл ауылы жолында Ұзынкөл ауылынан оңтүстік- шығысқа 4 км орналасқан.
1870.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Барбастау өзенінің сол жағалауында, Ұзынкөл ауылының оңтүстік жолына орналасқан.
1871.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Барбастау өзенінің сол жағалауында, Ұзынкөл ауылының шығысына 1 км орналасқан.

1854.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 14 км от поселка Подстепное, в 100 м южнее дороги в поселок Новопавловка.
1855.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км южнее поселка Новопавловка.
1856.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 22 км от поселка Юбилейный, вверх по течению реки Барбастау, в 1 км от правого берега.
1857.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 22 км от поселка Юбилейный вверх по течению реки Барбастау, в 100 м от правого берега.
1858.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км от поселка Юбилейный, вверх по течению реки Барбастау, в 500 м от правого берега.
1859.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на правом берегу реки Барбастау, в 1 км западнее поселка Таран.
1860.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км на юг от поселка Таран, вниз по течению реки Барбастау, вдали на левом берегу.
1861.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 15 км от поселка Долинное, по грейдерной дороге в поселок Долинное, западнее и восточнее у дороги.
1862.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км на север от поселка Долинное по грейдерной дороге в поселок Жанаталап, южнее у дороги.
1863.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км на север от поселка Федоровка, западнее дороги в поселок Долинное.
1864.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 17 км на северо-запад от поселка Алексеевка в 500 м западнее дороги в поселок Богдановка.
1865.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км на северо-запад от поселка Алексеевка, в 500 м западнее дороги в поселок Богдановка.
1866.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на восточной окраине
поселка Алебастрово, на левом берегу реки Урал.
1867.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено в районе Алебастрового завода, на западной окраине поселка.
1868.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км юго-восточнее поселка Узунколь, по дороге в поселок Ханколь.
1869.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км от поселка Узунколь, на юго-восток по дороге в поселок Ханколь.
1870.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на левом берегу реки Барбастау, южнее проселочной дороги в поселок Узунколь.
1871.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км восточнее поселка Узунколь, на левом берегу реки Барбастау.

1872.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Барбастау өзенінің сол жағалауына 2 км Ұзынкөл ауылының солтүстік-шығысына орналасқан.
1873.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ирекөл көлінің батысында, өзеннің оң жағалауында, Барбастау ауылының солтүстігіне 1 км орналасқан.
1874.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңаөмір ауылында, жол жағалау мен Жымпиты автожолы арасына орналасқан.
1875.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Барбастау өзенінің сол (шығыс) жағалауында, Жаңаөмір ауылынан оңтүстік-батысқа 1,5 км, бақпен өзен арасына орналасқан.
1876.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Солянка өзенінің солтүстік биік жағалауына, Долинный ауылының шығыс жолынан Жаңаталап ауылына орналасқан.
1877.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жанында сазды карьерасы бар Жаңаталап ауылының оңтүстік шетіне орналасқан.
1878.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Орал қаласының солтүстік жолына 1,5  км Аңқаты ауылынан (Қайсалмас) шығысқа 13 км орналасқан.
1879.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Табынбай (Калинин) ауылының солтүстік-шығыс шетінде, Ақжайық ауылының оңтүстігіне
3 км орналасқан.
1880.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Майшұңқыр ауылының шығыс шетіне, Ақжайық ауылынан оңтүстікке 8 км орналасқан.
1881.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есен-Аңқаты өзенінің оң жағалауында, Балықшы зауыты ауылынан шығысқа 7 км орналасқан.
1882.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ерсары-Аңқаты өзенінің сол жағалауында, Ерсары шығысына
3 км орналасқан.
1883.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аңқаты ауылының бөлімшесінен солтүстікке қарай 3 км жерде, Қарабас (Қорабай) өзенінің жоғарғы сағасындағы Ащысай арнасының шығыс террасасында орналасқан.
1884.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысайдың жоғарғы ағысында құрғақ арнаның шығысына қарай 1 км жерде орналасқан.
1885.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бұтарғасай жырасынан шығысқа қарай 2 км жерде, Шаматсай өзенінің жоғарғы ағысында орналасқан.
1886.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарабас өзенінің жоғарысында, сол жағалауындағы шығысына
2 км, Бозай ауылының жолына орналасқан.
1887.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бозай ауылының оңтүстік жолында, Көкмешіт ауылынан оңтүстікке 9 км орналасқан.
1888.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жезбұға өзенінің сол жағалауында Үмбеттөбе ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 км орналасқан.
1889.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шаматсай көлшігінің жоғарысында, оң жағалауда, Үмбеттөбе ауылының шығысына 8  км орналасқан.

1872.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен северо-восточнее поселка Узунколь, в 2 км на левом берегу реки Барбастау.
1873.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км севернее поселка Барбастау, на правом берегу реки, западнее озера Иреколь.
1874.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено в поселке Новая жизнь, между левым берегом и автодорогой в Жымпиту.
1875.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на левом (восточном) берегу реки Барбастау, в 1,5 км на юго-запад от поселка Новая жизнь, между садом и рекой.
1876.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на северном высоком берегу реки Солянка, восточнее дороги из поселка Долинное в поселок Жанаталап.
1877.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено у южной окраины поселка Жанаталап, рядом с глиняным карьером.
1878.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км на восток от поселка Анкаты (Кайсамас), в 1,5 км севернее дороги в город Уральск.
1879.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на северо-восточной окраине поселка Табынбай (Калинин), в 3 км южнее поселка Акжаик.
1880.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км на юг от поселка Акжаик, на восточной окраине поселка Майшункур.
1881.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км восточнее от поселка Рыбный завод, на правом берегу реки Есен-Анката.
1882.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км восточнее Ерсары, на левом берегу реки Ерсары-Анкаты.
1883.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км северней отделения поселка Анкаты, на восточной террасе одного русла Ащысай в верховьях реки Карабас (Корабай).
1884.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км восточнее сухого русла, в верховьях Ащысая.
1885.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км восточнее оврага Буторгасай в верховьях реки Шаматсай.
1886.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км восточнее левого берега, в верховье реки Карабас у дороги в поселок Бозай.
1887.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км на юг от поселка Кокмечеть, южнее дороги в поселок Бозай.
1888.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на юго-восток от поселка Умбеттобе, на левом берегу реки Жезбуга.
1889.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км восточнее поселка Умбеттобе, на правом берегу, верховьях ручья Шаматсай.

1890.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарабас өзенінің оң және сол жағалауында Үмбеттөбе ауылының шығысына 16 км орналасқан.
1891.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарабас өзенінің сол жағалауында, Шағай ауылының батыс жолында Көкмешіт ауылнан оңтүстікке 23 км орналасқан.
1892.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сарыөмір ауылының оңтүстік-шығысына 2-2,5 км, Аққұдық ауылының шығыс жолына 2 км орналасқан.
1893.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қашырсасықкөл жолының батысында, көлдің оңтүстік- шығыс портында, Шалқар ауылына 6 км орналасқан.
1894.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алғабас (Тарау) ауылының солтүстік және оңтүстік жолында, Шалқар ауылының оңтүстік-шығысына 8 км орналасқан.
1895.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қазіргі зират аумағында, Шағатай ауылының шығыс шетіне орналасқан.
1896.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шағатай ауылының оңтүстігіне
2 км, Қызылжар ауылының шығыс жолына орналасқан.
1897.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Бозой ауылының шығыс жолына, Аңқаты ауылының оңтүстік- шығысына 2 км орналасқан.
1898.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Отарбай көлшігінің оң жағалауына 2 км Мұрзағалиев ауылының батысында, Құтсиық ауылының оңтүстік жолында орналасқан.
1899.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қызылжар ауылының шығыс жолына, Шағатай ауылынан оңтүстікке 8 км орналасқан.
1900.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шағатай ауылынан оңтүстікке
11 км және Қызылжар ауылының шығыс жолына орналасқан.
1901.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шағай ауылының оңтүстігіне Қызылжар ауылының оңтүстігіне 12 км, батыс жолға 800 м.
1902.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұрзағалиев ауылы жолында Қызылжар ауылының солтүстік- шығысына 3  км орналасқан.
1903.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Балықшы зауытының солтүстік жолында, Ерсары ауылының оңтүстік-батысына 3 км орналасқан.
1904.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қызылжар ауылының оңтүстік-шығысына 2 км орналасқан.
1905.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қызылжар ауылының оңтүстік-шығысына орналасқан.
1906.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қызылжар ауылынан Байкен ауылының шығыс жолына, оңтүстікке 2 км орналасқан.
1907.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Оңтүстікке 3 км Қызылжар ауылынан шығыс жолға Ерубай (Қамыстыкөл) ауылына орналасқан.

1890.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км восточнее поселка Умбеттобе, на правом и левом берегу реки Карабас.
1891.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 23 км на юг от поселка Кокмечеть, западнее дороги в поселок Шагай, на левом берегу реки Карабас.
1892.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2-2,5 км юго-восточнее поселка Сарыомир, в 2 км восточнее дороги в поселок Аккудук.
1893.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км юго-восточнее порта на озере у поселка Шалкар, западнее дороги в поселок Каширсасыкколь.
1894.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км юго-восточнее поселка Шалкар, севернее и южнее дороги в поселок Алгабас (Тарау).
1895.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на восточной окраине поселка Шагатай, на территории современного кладбища.
1896.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км южнее поселка Шагатай, восточнее дороги в поселка Кызылжар.
1897.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-восточнее поселка Анкаты, восточнее дороги в поселок Бозой.
1898.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на правом берегу ручья Утарбай, в 2 км западнее поселка Мурзагалиевский, южнее дороги в поселок Кутциык.
1899.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км на юг от поселка Шагатай, восточнее дороги в поселок Кызылжар.
1900.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 11 км на юг от поселка Шагатай, западнее и восточнее дороги в поселок Кызылжар.
1901.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км на юг поселка Шагай, на юг в поселок Кызылжар, в 800 м западнее дороги.
1902.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км северо-восточнее поселка Кызылжар по дороге в поселок Мурзагалиевский.
1903.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км юго-западнее поселка Ерсары, севернее дороги на Рыбзавод.
1904.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-восточнее поселка Кызылжар.
1905.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на юго-восточной окраине поселка Кызылжар.
1906.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на юг от поселка Кызылжар в поселок Байкен, восточнее дороги.
1907.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на юг от поселка Кызылжар, восточнее дороги в поселок Ерубай (Камыстыколь).

1908.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Солянка өзенінің оңтүстік жоғарысында 1,5 км шығыс көпірге орналасқан.
1909.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көнеккеткен ауылының солтүстігіне 6 км орналасқан.
1910.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үшқұдық қыстағының оңтүстік-шығысына 2,5 км орналасқан.
1911.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ерубай (Қамыстыкөл) ауылының шығысына 500 м орналасқан.
1912.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көнеккеткен ауылының шығыс жолына 1 км, Ерубай (Қамыстыкөл) ауылынан оңтүстікке 9 км орналасқан.
1913.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көнеккеткен ауылы жолының екі жағынан Ерубай (Қамыстыкөл) оңтүстікке 10 км орналасқан.
1914.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Құрайлысай ауылынан солтүстікке 2 км Қарақұдық ауылының шығыс жолына 200 м орналасқан.
1915.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көнеккеткен ауылынан оңтүстікке 6 км шығыс жолдан, Есенсай ауылына 200 м орналасқан.
1916.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көнеккеткен ауылынан оңтүстікке 9 км шығыс жолдан, Кеңсуат ауылына 200 м орналасқан.
1917.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көнеккеткен ауылының солтүстігіне 1 км орналасқан.
1918.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көнеккеткен ауылының шығыс жолында, Кеңсуат ауылының оңтүстігіне 2 км орналасқан.
1919.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Көнеккеткен ауылының оңтүстік- шығысына 5 км батыс және шығыс жолда орналасқан.
1920.
III құрылыстың қирандылары.
Орта ғасыр
Археология
Жайық өзенінің жағалауында Орал қаласынан оңтүстікке 8 км орналасқан.
1921.
Алқа-Көл қонысы.
Қола дәуірі
Археология
Үлкен Аңқаты көлінің құйылар жеріне 7 км. (сол жағалауы)
1922.
Шалқар III қорымы.
Біздің дәуіріміздің
Х – ХІІ ғасырлары.
Археология
Сантас тауының аяқталар жерінің оңтүстігінен 3 км, Аңқаты ауылының шығысында.
1923.
Шалқар IV қорымы.
Біздің дәуіріміздің
Х – ХІІ ғасырлары.
Археология
Сантас тауы жонының орталық бөлігінде.
1924.
Шалқар V қорымы.
Біздің дәуіріміздің
Х – ХІІ ғасырлары.
Археология
Сантас тауы жонының батыс шетінде.
1925.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сантас тауы жонының солтүстік-шығыс шеті.
1926.
Аңқаты I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аңқаты ауылының оңтүстігінен 1 км, Шалқар көлінің батыс жағалауы.
1926-1
Ақмешіт кешені. ХІХ ғасырдың басы - ХХ ғасырдың I жартысы.
Археология
Теректі ауданы, Аңқаты ауылы GPS: N50°40'47,5"/E051°47'39,5"
Шыңғырлау ауданы
1927.
Ағатан қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ағатан ауылынан батыстан оңтүстік- батысқа 3 км су айыратын шоқының шыңына орналасқан.
GPS берілімі: N50°46'55,0" / E054°01'34

1908.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на южном берегу реки Солянка, в 1,5 км восточнее моста.
1909.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км севернее поселка Конекеткен.
1910.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2,5 км юго-восточнее зимовки Ушкудук.
1911.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 500 м восточнее поселка Ерубай (Камыстыколь).
1912.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км на юг от поселка Ерубай (Камыстыколь), в 1 км восточнее дороги в поселок Конекеткен.
1913.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км на юг от поселка Ерубай (Камыстыколь), с двух сторон дороги в поселок Конекеткен.
1914.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км на север от поселка Курайлысай, восточнее дороги в 200 м в поселок Каракудук.
1915.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км на юг от поселка Конекеткен, в 200 м восточнее дороги в поселок Есенсай.
1916.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км на юг от поселка Конекеткен, в 200 м восточнее дороги в поселок Кенсуат.
1917.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км севернее поселка Конекеткен.
1918.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км южнее поселка Кенсуат, восточнее дороги в поселок Конекеткен.
1919.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км юго-восточнее Конекеткен, с запада и восточнее дороги.
1920.
Развалины
III сооружений.
Эпоха средневековья
Археология
Расположен в 8 км к югу от города Уральск, на берегу реки Урал.
1921.
Поселение
Алка-Коль.
Эпоха бронзы
Археология
В 7 км от устья реки Большая Анката (левый берег).
1922.
Могильник
Шалкар III.
Х-ХII века нашей эры
Археология
У южной оконечности горы Сантас, в 3 км восточнее поселка Анката.
1923.
Могильник
Шалкар IV.
Х-ХII века нашей эры
Археология
В центральной части плато горы Сантас.
1924.
Могильник
Шалкар V.
Х-ХII века нашей эры
Археология
У западного края плато горы Сантас.
1925.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Северо-восточная окраина плато горы Сантас.
1926.
Могильник Анката I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1 км южнее поселка Анката, западный берег озера Шалкар.
1926-1
Комплекс Акмечеть. Начало ХІХ века – I половина ХХ века.
Археология
Теректинский район, поселок Анкаты GPS: N50°40'47,5"/E051°47'39,5"
Шынгырлауский район
1927.
Могильник Агатан. Эпоха раннегожелезного века
Археология
Расположен на краю водораздельного плато в 3 км к западу-юго-западу от поселка Агатан. GPS: N 50° 46' 55,0" / E 054° 01' 34,3"

1928.
Ақбұлақ қорымы
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сұлукөл ауылынан солтүстікке
7 км Елек өзенінің сол жағалауындағы су айырық үстірттің шыңында орналасқан.
GPS берілімі: N50°33'22,4" / E054°17'48,5"
1929.
Ақбұлақ I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қайыңды өзенінің оң жағалауындағы Ақбұлақ ауылының шығысына 1,5 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°32'03,3" / E054°04'37,1"
1930.
Ақбұлақ II (а) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Еңбек ауылынан солтүстік-шығысқа 7,5 км Елек өзенінің сол жағалауындағы су айырық үстірттің шыңында орналасқан.
GPS берілімі: N50°34'18,5" / E054°16'28,3"
1931.
Ақбұлақ II (б) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақбұлақ ауылынан шығысқа қарай 2,5 км жерде, 1 қорымнан солтүстік-шығысқа қарай егістік жерде орналасқан.
GPS берілімі: N50°32'44,2" / E054°03'16,7"
1932.
Ақсуат I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шилі өзенінен батысқа 100 м орналасқан.
GPS берілімі: N50°18'35,6" / E053°37'00,3"
1933.
Ақсуат II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қорған Ақсуат ауылынан солтүстіктен- солтүстік-батысқа
1 км қазіргі қазақ зиратының аумағында орналасқан.
GPS берілімі: N50°20'26,4" / E053°35'16,2"
1934.
Ақши қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дайынөткел ауылынан солтүстіктен- солтүстік-шығысқа 6 км және бір аттас елді мекеннен батыстан-солтүстік- батысқа
1,5 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°50'17,2" / E053°47'56,5"
1935.
Амангелді I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Амангелді ауылынан солтүстіктен- солтүстік-шығысқа 2 км, иесіз қалған далада, Елек өзенінің сол жағалауындағы су айыратын шоқының шыңына орналасқан.
GPS берілімі: N51°11'41,3" / E053°33'45,7"
1936.
Алмазтау I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмазный ауылынан солтүстіктен- солтүстік-шығысқа 7 км су айыратын үстірттің шетінде орналасқан.
GPS берілімі: N50°17'27,5" / E054°20'51,0"
1937.
Алмазтау II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмазный ауылынан солтүстіктен- солтүстік-шығысқа 7,5 км Елек өзенінің сол жағалауындағы су айырық үстірттің шыңында
50х50 м аумағында шоғырланып орналасқан.
GPS берілімі: N50°17'49,3" / E054°20'29,3"
1938.
Ащысай I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылынан батысқа 1,5 км, Елек өзенінің сол жағалауындағы су айырық үстірттің шыңында
орналасқан.
GPS берілімі: N51°10'01,0" / E053°44'04,1"
1939.
Ащысай IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шыңғырлау-Ақсай тас жолының солтүстігінде Ащысай ауылынан оңтүстік-шығысқа 500 м, Елек өзенінің сол жағалауындағы
II жайылма террасында тұр.
GPS берілімі: N51°08'54,6" / E053°46'13,9"

1928.
Могильник Акбулак. Эпоха раннего железного века
Археология
Находится на вершине водораздельного плато левого берега реки Илек в 7 км к северу от поселка Сулуколь. GPS: N 50° 33' 22,4" / E 054° 17' 48,5"
1929.
Могильник
Акбулак I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км восточнее поселка Акбулак, на правом берегу реки Каинды.
GPS: N 50° 32' 03,3" / E 054° 04' 37,1"
1930.
Могильник
Акбулак II(а).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато левого берега реки Илек в 7,5 км к северо-востоку от поселка Енбек.
GPS: N 50° 34' 18,5" / E 054° 16' 28,3"
1931.
Могильник
Акбулак II (б).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2,5 км на восток от поселка Акбулак, северо-восточнее могильника І, на пашне.
GPS: N 50° 32' 44,2" / E 054° 03' 16,7"
1932.
Могильник Аксуат I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 100 м к западу от реки Шийли.
GPS: N 50° 18' 35,6" / E 053° 37' 00,3"
1933.
Курган Аксуат II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Курган расположен на территории современного казахского кладбища в 1 км к северу-северо-западу от поселка Аксуат.
GPS: N 50° 20' 26,4" / E 053° 35' 16,2"
1934.
Могильник Акчи.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к западу-северо-западу от одноименного населенного пункта и в 6 км к северу-северо-востоку от поселка Дайыноткель.
GPS: N 50° 50' 17,2" / E 053° 47' 56,5"
1935.
Курган
Амангельды I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато левого берега реки Илек, на заброшенном поле в
2 км к северу-северо-востоку от поселка Амангельды.
GPS: N 51° 11' 41,3" / E 053° 33' 45,7"
1936.
Могильник
Алмазтау I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на краю водораздельного плато в 7 км к северу-северо-востоку от поселка Алмазный.
GPS: N 50° 17' 27,5" / E 054° 20' 51,0"
1937.
Могильник
Алмазтау II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Кучно расположены на площадке 50х50 м на вершине водораздельного плато левого берега реки Илек, в 7,5 км к северу-северо-востоку от поселка Алмазный.
GPS: N 50° 17' 49,3" / E 054° 20' 29,3"
1938.
Могильник
Ащисай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато левого берега реки Илек, в 1,5 км к западу от поселка Ащисай.
GPS: N 51° 10' 01,0" / E 053° 44' 04,1"
1939.
Могильник
Ащисай IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на II надпойменной террасе левого берега реки Илек, в 500 м к юго-востоку от поселка Ащисай, севернее шоссе Шынгырлау-Аксай.
GPS: N 51° 08' 54,6" / E 053° 46' 13,9"

1940.
Ащысай қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жолдың солтүстігі мен оңтүстігінде, Қопа ауылынан Тузово ауылына дейін 5 км жерде орналасқан.
GPS берілімі: N51°07'45,8" / E053°46'48,7"
1941.
Багбей I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мұрзағар ауылынан батысқа қарай солтүстік-батысқа қарай 3 км жерде, Багбей қыстағынан 800 м оңтүстікке қарай Елек өзенінің жайылмасы маңындағы су бөлгіш үстірттің беткейінде орналасқан.
GPS берілімі: N51°12'32,8" / E053°42'49,7"
1942.
Багбей II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Багбей қыстағынан батысқа 2 км, Ащысай ауылынан солтүстік-батысқа 8 км Елек өзенінің
II жайылма террасында орналасқан.
GPS берілімі: N51°13'03,6" / E053°41'39,6"
1943.
Баянас I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмазный ауылынан оңтүстік-шығысқа 15,5 км, су айырық үстірттің шыңында орналасқан.
GPS берілімі: N50°06'42,2" / E054°23'59,8"
1944.
Баянас II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмазный ауылынан оңтүстіктен-оңтүстік-шығысқа 18 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан.
GPS берілімі: N50°06'09,7" / E054°23'30,7"
1945.
Баянас III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмазный ауылынан оңтүстікке 17 км су айыратын үстірттің шыңында дала жолындағы жыртынды жерге орналасқан.
GPS берілімі: N50°07'13,4" / E054°18'58,5"
1946.
Баянас IV қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмазный ауылынан оңтүстікке
8 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан.
GPS берілімі: N50°09'14,2" / E054°16'32,3"
1947.
Белогорка I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Белогор ауылынан оңтүстік-шығысқа 1 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°43'13,1" / E053°28'36,7"
1948.
Белогорка II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Белогор ауылынан 8 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°40'56,8" / E053°34'15,1"
1949.
Белогорка III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Белогор ауылынан оңтүстік-шығысқа 10 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°40'16,4" / E053°34'47,1"
1950.
Белогорка IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Белогор ауылынан 10 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°39'32,7" / E053°36'57,2"
1951.
Белогорка V қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Белогор ауылынан оңтүстік-шығысқа 10 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°40'29,4" / E053°35'45,6"
1952.
Белогорка VI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Белогор ауылынан солтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°44'11,2" / E053°29'02,6"
1953.
Белогорка VII қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Белогор ауылынан солтүстік-шығысқа 7 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°46'03,5" / E053°30'34,8"
1954.
Белогорка VIII қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Белогор ауылынан солтүстік-батысқа 10  км орналасқан.

1940.
Могильник Ащысай.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен севернее и южнее дороги в 5 км от поселка Копа к поселку Тузово.
GPS: N 51° 07' 45,8" / E 053° 46' 48,7"
1941.
Могильник Багбей I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на склоне водораздельного плато у поймы реки Илек в 3 км к западу-северо-западу от поселка Мурзагара, в 800 м к югу от зимовки Багбей.
GPS: N 51° 12' 32,8" / E 053° 42' 49,7"
1942.
Могильник Багбей II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на II надпойменной террасе реки Илек в 8 км к северо-западу от поселка Ащисай, в 2 км к западу от зимовки Багбей.
GPS: N 51° 13' 03,6" / E 053° 41' 39,6"
1943.
Курган Баянас I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато, в 15,5 км к юго-востоку от поселка Алмазный.
GPS: N 50° 06' 42,2" / E 054° 23' 59,8"
1944.
Курган Баянас II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато в 18 км к югу-юго-востоку от поселка Алмазный.
GPS: N 50° 06' 09,7" / E 054° 23' 30,7"
1945.
Могильник
Баянас III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на пашне у полевой дороги на вершине водораздельного плато в 17 км к югу от поселка Алмазный.
GPS: N 50° 07' 13,4" / E 054° 18' 58,5"
1946.
Курган Баянас IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато, в 8 км к югу от поселка Алмазный.
GPS: N 50° 09' 14,2" / E 054° 16' 32,3"
1947.
Курган
Белогорка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к юго-востоку от поселка Белогорка.
GPS: N 50° 43' 13,1" / E 053° 28' 36,7"
1948.
Курган
Белогорка II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 8 км от поселка Белогорка.
GPS: N 50° 40' 56,8" / E 053° 34' 15,1"
1949.
Могильник Белогорка III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км к юго-востоку от поселка Белогорка.
GPS: N 50° 40' 16,4" / E 053° 34' 47,1"
1950.
Могильник Белогорка IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км от поселка Белогорка.
GPS: N 50° 39' 32,7" / E 053° 36' 57,2"
1951.
Курган
Белогорка V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км к юго-востоку от поселка Белогорка.
GPS: N 50° 40' 29,4" / E 053° 35' 45,6"
1952.
Могильник Белогорка VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к северо-востоку от поселка Белогорка.
GPS: N 50° 44' 11,2" / E 053° 29' 02,6"
1953.
Курган
Белогорка VII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км к северо-востоку от поселка Белогорка.
GPS: N 50° 46' 03,5" / E 053° 30' 34,8"
1954.
Могильник Белогорка VIII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км к северо-востоку от поселка Белогорка.

GPS берілімі: N50°48'03,5" / E053°18'15,6"
1955.
Белогорка IX қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Белогор ауылынан солтүстік-батысқа 13  км орналасқан.
GPS берілімі: N50°48'19,8" / E053°17'07,9"
1956.
Григорьевка қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеңтүбек (Григорьевка) ауылынан солтүстік-шығысқа 500 м орналасқан.
GPS берілімі: N51°04'05,7" / E052°56'22,4"
1957.
Жаңа күш қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қазақ зиратының солтүстік шетінде Жаңакүш ауылынан батыстан-солтүстік- батысқа 500 м, Елек өзенінің сол жағалауындағы жайылмадан жоғарырақ орналасқан.
GPS берілімі: N50° 58' 11,4" / E 054° 10' 29,9"
1958.
Жіңішке I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 км су айырық үстірттің шыңында, Елек өзенінің сол жағалауының Жіңішке сағасына жақын жерде орналасқан.
GPS берілімі: N51°07'22,9" / E053°48'33,8"
1959.
Жіңішке II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Илек өзенінің сол жағалауындағы су айырғыш үстіртінің жоғарғы жағында, Жіңішке ауылынан оңтүстік-шығыста 5 км жерде орналасқан.
GPS берілімі: N51°00'58,9" / E053°41'15,4"
1960.
Илекшар I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үлгілі (Илекшар) ауылынан шығысқа 1,5 км Елек өзенінің жайылмасындағы тік жарынан кішкене жоғарырақ орналасқан.
GPS берілімі: N50°53'08,2" / E054°20'46,6"
1961.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1962.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1963.
Илекшар IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үлгілі (Илекшар) ауылынан оңтүстікке 1 км жайпақ су айырғыштың тар аузы жанына орналасқан.
GPS берілімі: N50°52'38,2" / E054°18'27,9"
1964.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1965.
Илекшар VI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Үлгілі (Илекшар) ауылынан шығысқа 1,5 км, Елек өзені жайылмасындағы су айырық үстірттің шетінде орналасқан.
GPS берілімі: N50°53'19,2" / E054°20'37,8"
1966.
Қарақай I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарақай ауылынан солтүстіктен- солтүстік-шығысқа 1 км жазықтықта шоғырланып орналасқан.
GPS берілімі: N50°49'33,2" / E053°53'45,7"
1967.
Қарақай II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарақай ауылынан оңтүстікке
4 км қашықтықта орналасқан.

GPS: N 50° 48' 03,5" / E 053° 18' 15,6"
1955.
Могильник Белогорка IХ.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км к северо-западу от поселка Белогорка.
GPS: N 50° 48' 19,8" / E 053° 17' 07,9"
1956.
Могильник Григорьевка
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 500 м к северо-востоку от поселка Кентубек (Григорьевка).
GPS: N 51° 04' 05,7" / E 052° 56' 22,4"
1957.
Могильник Жанакуш.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на незначительном возвышении у поймы левого берега реки Илек, в 500 м к западу-северо-западу от поселка Жанакуш, на северной окраине казахского кладбища.
GPS: N 50° 58' 11,4" / E 054° 10' 29,9"
1958.
Могильник
Женишке I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато в 4 км к юго-востоку от поселка Ащисай, на левобережье реки Илек, у его притока Женишке.
GPS: N 51° 07' 22,9" / E 053° 48' 33,8"
1959.
Могильник Жинишке II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на вершине водораздельного плато левого берега реки Илек, в 5 км к юго-востоку от поселка Жинишке.
GPS: N 51° 00' 58,9" / E 053° 41' 15,4"
1960.
Могильник
Илекшар I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на небольшом возвышении, у обрыва к пойме реки Илек, в 1,5 км к востоку от поселка Ульгули (Илекшар).
GPS: N 50° 53' 08,2" / E 054° 20' 46,6"
1961.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1962.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1963.
Могильник
Илекшар IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на узком языке пологого водораздела в 1 км к югу от поселка Ульгули (Илекшар).
GPS: N 50° 52' 38,2" / E 054° 18' 27,9"
1964.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1965.
Могильник
Илекшар VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на краю водораздельного плато у поймы реки Илек, в 1,5 км к востоку от поселка Ульгули (Илекшар).
GPS: N 50° 53' 19,2" / E 054° 20' 37,8"
1966.
Могильник
Каракай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Кучно расположены на равнине в
1 км к северу-северо-востоку от поселка Каракай.
GPS: N 50° 49' 33,2" / E 053° 53' 45,7"
1967.
Могильник
Каракай II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к югу от поселка Каракай.

GPS берілімі: N50°46'34,8" / E053°53'06,1"
1968.
Қараоба қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарабұлақ ауылынан шығысқа
9 км, Тасмола ауылынан шығыстан-оңтүстік- шығысқа
18 км Елек өзенінің сол жағалауындағы су айырық үстірттің шыңында орналасқан.
GPS берілімі: N50°50'18,1" / E054°21'11,1"
1969.
Қаратал I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Егіндікөл ауылынан шығысқа
9 км, Қаратал тоғайынан солтүстік-шығысқа су айырық үстірттің баурайында орналасқан.
GPS берілімі: N50°02'00,3" / E054°15'09,4"
1970.
Қарғалы I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарағаш (Новопетровка) ауылынан солтүстік-батысқа 6 км және Қарғалы ауылынан солтүстікке 1 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°24'26,9" / E053°46'59,3"
1971.
Қарғалы II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарғалы ауылынан оңтүстікке
800 м орналасқан.
GPS берілімі: N50°22'57,2" / E053°46'01,2"
1972.
Қарғалы III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аттас елді пунктінен оңтүстік-шығысқа 1,2 км орналасқан. GPS берілімі: N50°22'36,5" / E053°47'51,9"
1973.
Қарғалы IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарғалы ауылынан оңтүстіктен-оңтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°22'10,7" / E053°47'50,9"
1974.
Қарғалы V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарағаш (Новопетровка) ауылынан оңтүстіктен-оңтүстік-батысқа 6 км. Қарғалы ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°22'34,9" / E053°48'25,1"
1975.
Қарғалы VI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарағаш (Новопетровка) ауылынан оңтүстікке 8 км, Қарғалы ауылынан оңтүстік-шығысқа 6 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°22'10,9" / E053°48'53,1"
1976.
Қарғалы VII қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарағаш (Новопетровка) ауылынан оңтүстік-батысқа 8 км және Қарғалы ауылынан оңтүстік-шығысқа 10 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°22'08,1" / E053°49'41,1"
1977.
Қарғалы VIII қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарғалы VII қорымынан оңтүстікке 1,5 км Қарғалы VI қорымынан шығысқа 2 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°21'43,2" / E053°49'55,4"
1978.
Қарғалы IX қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарғалы VII қорымынан оңтүстік-батысқа 800 м және Қарғалы VI қорымынан оңтүстікке 2,8 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°21'06,8" / E053°49'35,2"
1979.
Қарғалы X қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аттас елді мекеннен оңтүстік-шығысқа 5 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°21'38,5" / E053°48'04,4"
1980.
Қайыңды I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыземшек тауының батыс жолында, Ақшат (Лубенка) ауылының солтүстік-батысына
11 км, Қандықты ауылының солтүстік-батысында орналасқан.

GPS: N 50° 46' 34,8" / E 053° 53' 06,1"
1968.
Могильник Караоба.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато левого берега реки Илек в 18 км к востоку-юго-востоку от поселка Тасмола, в 9 км к востоку от поселка Карабулак.
GPS: N 50° 50' 18,1" / E 054° 21' 11,1"
1969.
Могильник
Каратал I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на склоне водораздельного плато к северо-востоку от урочища Каратал, в 9 км к востоку от поселка Егиндиколь.
GPS: N 50° 02' 00,3" / E 054° 15' 09,4"
1970.
Могильник
Каргалы I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к северу от поселка Каргалы и в 6 км к северо-западу от поселка Карагаш (Новопетровка).
GPS: N 50° 24' 26,9" / E 053° 46' 59,3"
1971.
Могильник
Каргалы II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 800 м к югу от поселка Каргалы.
GPS: N 50° 22' 57,2" / E 053° 46' 01,2"
1972.
Могильник
Каргалы III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,2 км к юго-востоку от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50° 22' 36,5" / E 053° 47' 51,9"
1973.
Могильник
Каргалы IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к югу-юго-востоку от поселка Каргалы.
GPS: N 50° 22' 10,7" / E 053° 47' 50,9"
1974.
Могильник
Каргалы V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к юго-востоку от поселка Каргалы и в 6 км к югу-юго-западу от поселка Карагаш (Новопетровка).
GPS: N 50° 22' 34,9" / E 053° 48' 25,1"
1975.
Могильник
Каргалы VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км к юго-востоку от поселка Каргалы и 8 км к югу от поселка Карагаш (Новопетровка).
GPS: N 50° 22' 10,9" / E 053° 48' 53,1"
1976.
Могильник
Каргалы VII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 10 км к юго-востоку от поселка Каргалы и в 8 км к юго-западу от поселка Карагаш (Новопетровка).
GPS: N 50° 22' 08,1" / E 053° 49' 41,1"
1977.
Могильник
Каргалы VIII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к востоку от могильника Каргалы VI и в 1,5 км к югу от могильника Каргалы VII.
GPS: N 50° 21' 43,2" / E 053° 49' 55,4"
1978.
Могильник
Каргалы IX.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2,8 км к югу от могильника Каргалы VI и в 800 м к юго-западу от могильника Каргалы VII.
GPS: N 50° 21' 06,8" / E 053° 49' 35,2"
1979.
Могильник
Каргалы X.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к юго-востоку от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50° 21' 38,5" / E 053° 48' 04,4"
1980.
Могильник
Каинды I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен северо-западнее поселка Кандыкты, в 11 км северо-западнее поселка Акшат (Лубенка), западнее дороги к горе Кыземшек.

GPS берілімі: N50°29'58,9" / E054°02'56,6"
1981.
Қайыңды II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қайыңды I қорымынан солтүстік-батысқа 1,2 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°29'40,3" / E054°02'40,7"
1982.
Константиновка I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аққұдық (Константиновка) ауылынан оңтүстікке 4 км Илек өзенінің сол жағалауындағы су айырық үстірттің шыңында 150х150 м аумағында шоғырланып орналасқан.
GPS берілімі: N50°19'10,1" / E054°21'47,2"
1983.
Қособа-Баянас I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмазный ауылынан оңтүстік-шығысқа 13 км, су айырық үстірттің шыңында орналасқан. GPS берілімі: N50°09'37,2" / E054°26'02,9"
1984.
Қособа-Баянас II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмазный ауылынан оңтүстік-шығысқа 8 км су айырық үстірттің шетінде орналасқан.
GPS берілімі: N50°11'01,5" / E054°25'56,0"
1985.
Қособа-Баянас III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмазный ауылынан оңтүстік-шығысқа 15 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан.
GPS берілімі: N50°08'14,6" / E054°26'38,8"
1986.
Қотантал қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Котантал ауылынан оңтүстікке
1,5 км жерде қазақ зиратының шығыс шетіндегі жайпақ суайрықтың жіңішке тілі бойында орналасқан.
GPS берілімі: N50°40'52,1" / E054°08'30,2"
1987.
Қыземшек I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Утва өзенінің жағалауындағы
I террасында, Қыземшек ауылынан батыстан-солтүстік- батысқа 8 км және Торыатбас (Марксизм) ауылынан шығыстан-оңтүстік-шығысқа 8,5 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°33'25,7" / E053°54'00,6"
1988.
Қыземшек II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шығыс және солтүстік аудандарымен шектеулі, Утва өзенінің сол жағалауындағы
I жайылма террасысының шетінде, Қыземшек ауылынан батыстан-оңтүстік-батысқа 4 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°31'50,1" / E053°55'34,9"
1989.
Қыземшек III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Утва өзенінің сол жағалауындағы I жайылма террасы шетінде, Қыземшек ауылынан батысқа
3,5 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°31'30,7" / E053°57'15,6"
1990.
Қыземшек IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыземшек III қорымынан оңтүстік- батысқа 400 м, Утва өзенінің сол жағалауындағы
I жайылма террасының шетінде, Қыземшек ауылынан батысқа 4 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°31'20,8" / E053°56'53,3"
1991.
Қыземшек V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыземшек IV қорымынан оңтүстік-шығысқа 900 м, Утва өзенінің сол жағалауындағы
I жайылма террасы шетінде, Қыземшек ауылынан батысқа 3 км орналасқан.

GPS: N 50° 29' 58,9" / E 054° 02' 56,6"
1981.
Могильник
Каинды II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,2 км северо-западнее от могильника Каинды I.
GPS: N 50° 29' 40,3" / E 054° 02' 40,7"
1982.
Могильник Константиновка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Кучно расположены на вершине водораздельного плато левого берега реки Илек, на площадке 150х150 м в 4 км к югу от поселка Аккудык (Константиновка).
GPS: N 50° 19' 10,1" / E 054° 21' 47,2"
1983.
Могильник
Кособа-Баянас I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато в 13 км к юго-востоку от поселка Алмазный.
GPS: N 50° 09' 37,2" / E 054° 26' 02,9"
1984.
Могильник
Кособа-Баянас II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на краю водораздельного плато в 8 км к юго-востоку от поселка Алмазный.
GPS: N 50° 11' 01,5" / E 054° 25' 56,0"
1985.
Могильник
Кособа-Баянас III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато в 15 км к юго-востоку от поселка Алмазный.
GPS: N 50° 08' 14,6" / E 054° 26' 38,8"
1986.
Могильник Котантал.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен вдоль узкого языка пологого водораздела на восточной окраине казахского кладбища, в
1,5 км к югу от поселка Котантал.
GPS: N 50° 40' 52,1" / E 054° 08' 30,2"
1987.
Могильник Кыземшек I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 8,5 км к востоку-юго-востоку от поселка Торыатбас (Марксизм) и в 8 км к западу-северо-западу от поселка Кыземшек, на
I террасе левого берега реки Утва.
GPS: N 50° 33' 25,7" / E 053° 54' 00,6"
1988.
Могильник Кыземшек II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 4 км к западу-юго-западу от поселка Кыземшек, на краю I надпойменной террасы левого берега реки Утва, образующей язык, ограничивающий площадку с востока и севера.
GPS: N 50° 31' 50,1" / E 053° 55' 34,9"
1989.
Могильник Кыземшек III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 3,5 км к западу от поселка Кыземшек, на краю
I надпойменной террасы левого берега реки Утва.
GPS: N 50° 31' 30,7" / E 053° 57' 15,6"
1990.
Могильник Кыземшек IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 4 км к западу от поселка Кыземшек, на краю
I надпойменной террасы левого берега реки Утва, в 400 м к юго-западу от могильника Кыземшек III.
GPS: N 50° 31' 20,8" / E 053° 56' 53,3"
1991.
Могильник Кыземшек V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 3 км к западу от поселка Кыземшек, на краю
I надпойменной террасы левого берега реки Утва, в 900 м к юго-востоку от могильника Кыземшек IV.

GPS берілімі: N50°30'57,1" / E053°57'22,9"
1992.
Қыземшек VI қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дала жолындағы Қыземшек ауылынан Торыатбас (Марксизм) ауылына, Қыземшек ІV қорымынан шығыстан-оңтүстік- шығысқа 1 км, Утва өзенінің сол жағалауындағы I жайылма террасы шетінде, Қыземшек ауылынан оңтүстік-батысқа 2 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°31'07,3" / E053°58'15,3"
1993.
Қыземшек VII қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Утва өзенінің сол жағалауындағы 1 жайылма террасы шетінде, Қыземшек ауылынан батысқа 3 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°30'12,9" / E053°59'06,5"
1994.
Қыземшек VIII қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дала жолындағы Қыземшек ауылынан Торыатбас (Марксизм) ауылына, Утва өзенінің сол жағалауындағы I жайылма террасысының шетінде, Қыземшек ауылынан батыстан-оңтүстік-батысқа 2 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°30'52,4" / E054°00'04,2"
1995.
Қыземшек IX қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дала жолындағы Қыземшек ауылынан Торыатбас (Марксизм) ауылына, Утва өзенінің сол жағалауындағы I жайылма террасы шетінде, Қыземшек ауылынан оңтүстік-батысқа 2 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°31'02,3" / E053°59'27,9"
1996.
Қыземшек X қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Кеуіп қалған сайдағы, Утва өзенінің сол жағалауындағы су айыратын шоқының баурайында, Қыземшек ауылынан оңтүстік-батысқа 2 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°29'31,8" / E053°58'46,2"
1997.
Қыземшек XI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Утва өзенінің сол жағалауындағы су айырық үстірттің шыңында, Қыземшек ауылынан оңтүстіктен-оңтүстік-батысқа 2,5 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°29'31,0" / E053°59'48,0"
1998.
Қыземшек XII қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Утва өзенінің сол жағалауындағы су айыратын шоқының басында, Қыземшек ауылынан оңтүстік-батысқа 1,5  км орналасқан.
GPS берілімі: N50°29'46,0" / E054°00'09,0"
1999.
Қыземшек XIII қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қыземшек ауылынан оңтүстікке қарай 700 м жерде, Утва өзенінің сол жағалауының жайылмасынан жоғары орналасқан I террасаның шетінде, Қыземшек ауылынан Торатбас (Марксизм) ауылына дейінгі далалық жолдың жанында орналасқан.
GPS берілімі: N50°30'51,3" / E054°01'16,9"
2000.
Қыземшек XIV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дала жолындағы Қыземшек ауылынан Торыатбас (Марксизм) ауылына, Утва өзенінің сол жағалауындағы I жайылма террасы шетінде, Қыземшек ауылынан оңтүстік-батысқа 1 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°30'46,8" / E054°00'26,9"
2001.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

GPS: N 50° 30' 57,1" / E 053° 57' 22,9"
1992.
Курган
Кыземшек VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 2 км к юго-западу от поселка Кыземшек, на краю
I надпойменной террасы левого берега реки Утва, в 1 км к востоку-юго-востоку от могильника Кыземшек IV, у полевой дороги из поселка Кыземшек в поселок Торыатбас (Марксизм).
GPS: N 50° 31' 07,3" / E 053° 58' 15,3"
1993.
Могильник Кыземшек VII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 3 км к западу от поселка Кыземшек, на краю
I надпойменной террасы левого берега реки Утва.
GPS: N 50° 30' 12,9" / E 053° 59' 06,5"
1994.
Могильник Кыземшек VIII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 2 км к западу-юго-западу от поселка Кыземшек, на краю I надпойменной террасы левого берега реки Утва, у полевой дороги из поселка Кыземшек в поселок Торыатбас (Марксизм).
GPS: N 50° 30' 52,4" / E 054° 00' 04,2"
1995.
Могильник Кыземшек IX.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 2 км к юго-западу от поселка Кыземшек, на краю
I надпойменной террасы левого берега реки Утва, у полевой дороги из поселка Кыземшек в поселок Торыатбас (Марксизм).
GPS: N 50° 31' 02,3" / E 053° 59' 27,9"
1996.
Могильник Кыземшек X.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 2 км к юго-западу от поселка Кыземшек, на склоне водораздельного плато левого берега реки Утва, у пересыхающего сая.
GPS: N 50° 29' 31,8" / E 053° 58' 46,2"
1997.
Могильник Кыземшек XI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 2,5 км к югу-юго-западу от поселка Кыземшек, на вершине водораздельного плато левого берега реки Утва.
GPS: N 50° 29' 31,0" / E 053° 59' 48,0"
1998.
Курган
Кыземшек XII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 1,5 км к юго-западу от поселка Кыземшек, на вершине водораздельного плато левого берега реки Утва.
GPS: N 50° 29' 46,0" / E 054° 00' 09,0"
1999.
Могильник Кыземшек XIII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 700 м к югу от поселка Кыземшек, на краю
I надпойменной террасы левого берега реки Утва, у полевой дороги из поселка Кыземшек в поселок Торыатбас (Марксизм).
GPS: N 50° 30' 51,3" / E 054° 01' 16,9"
2000.
Могильник Кыземшек XIV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 1 км к юго-западу от поселка Кыземшек, на краю
I надпойменной террасы левого берега реки Утва, у полевой дороги из поселка Кыземшек в поселок Торыатбас (Марксизм).
GPS: N 50° 30' 46,8" / E 054° 00' 26,9"
2001.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2002.
Қыземшек XVI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дала жолындағы Қыземшек ауылынан Торыатбас (Марксизм) ауылына, Утва өзенінің сол жағалауындағы I террасы шетінде, Қыземшек ауылынан оңтүстікке 700 м орналасқан.
GPS берілімі: N50°30'59,4" / E054°02'10,3"
2003.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2004.
Лебедевка I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сегізсай (Лебедевка) ауылынан батысқа, ортаңғы жолмен Егіндікөл ауылына 3 км орналасқан.
2005.
Лебедевка II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Есенамантау тауында Егіндікөл ауылының солтүстігіне 10 км, Лебедевка І қорымының батысына 1,5 км орналасқан.
2006.
Лебедевка III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Егіндікөл ауылының жоғарғы жолының батысында, Сегізсай (Лебедевка) ауылының оңтүстігіне 3 км орналасқан.
2007.
Лебедевка IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Егіндікөл ауылының жоғарғы жолының батысында 500 м, Сегізсай (Лебедевка) ауылының оңтүстігіне 4 км орналасқан.
2008.
Лебедевка V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Лебедевка IV қорымының оңтүстігіне 500 м, Есенамантау тауының жоғарғы жолына орналасқан.
2009.
Лебедевка VI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Егіндікөл ауылынан солтүстікке
2 км орналасқан.
2010.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2011.
Лубенка I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақшат (Лубенка) ауылынан оңтүстік-батысқа 4 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°23'49,9" / E054°03'15,1"
2012.
Лубенка II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақшат (Лубенка) ауылынан оңтүстікке 3 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°24'06,0" / E054°06'44,9"
2013.
Лубенка III қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақшат (Лубенка) ауылынан оңтүстік-шығысқа 1 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°26'15,3" / E054°10'19,3"
2014.
Лубенка I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Отрадное ауылының оңтүстік жолына 600 м, Ақшат (Лубенка) ауылының солтүстік-шығысына
2  км орналасқан.
GPS берілімі: N50°26'54,1" / E054°10'30,8"
2015.
Марксизм қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аттас елді мекеннен солтүстік-батысқа 2 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°38'10,1" / E053°43'03,8"
2016.
Мийбұлақ I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мийбұлақ қыстағынан солтүстік-батысқа 1 км жерде, суайрық үстіртінің шетінде орналасқан.

2002.
Могильник Кыземшек XVI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 700 м к югу от поселка Кыземшек, на краю
I террасы левого берега реки Утва, у полевой дороги из поселка Кыземшек в поселок Торыатбас (Марксизм).
GPS: N 50° 30' 59,4" / E 054° 02' 10,3"
2003.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2004.
Могильник Лебедевка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на запад от поселка Сегизсай (Лебедевка) по средней дороге в поселок Егиндиколь.
2005.
Могильник Лебедевка II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км западнее могильника Лебедевка I, на горе Есенамантау в 10 км севернее поселка Егиндиколь.
2006.
Могильник Лебедевка III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км на юг от поселка Сегизсай (Лебедевка), западнее верхней дороги в поселок Егиндиколь.
2007.
Могильник Лебедевка IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км на юг от поселка Сегизсай (Лебедевка), в 500 м западнее верхней дороги в поселок Егиндиколь.
2008.
Могильник Лебедевка V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на горе Есенамантау у верхней дороги, в 500 м южнее могильника Лебедевка IV.
2009.
Могильник Лебедевка VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км севернее поселка Егиндиколь.
2010.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2011.
Курган Лубенка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к юго-западу от поселка Акшат (Лубенка).
GPS: N 50° 23' 49,9" / E 054° 03' 15,1"
2012.
Курган Лубенка II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к югу от поселка Акшат (Лубенка).
GPS: N 50° 24' 06,0" / E 054° 06' 44,9"
2013.
Курган
Лубенка III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км на юго-восток от поселка Акшат (Лубенка).
GPS: N 50° 26' 15,3" / E 054° 10' 19,3"
2014.
Могильник
Лубенка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км северо-восточнее поселка Акшат (Лубенки), в 600 м южнее дороги в поселок Отрадное.
GPS: N 50° 26' 54,1" / E 054° 10' 30,8"
2015.
Могильник Марксизм.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к северо-западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50° 38' 10,1" / E 053° 43' 03,8"
2016.
Могильник Миибулак I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 1 км к северо-западу от зимовки Миибулак, у края водораздельного плато.

GPS берілімі: N50°37'00,5" / E053°49'38,5"
2017.
Мийбұлақ II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Мийбұлақ қыстағынан шығыс-оңтүстік-шығыста 6 км жерде, кеуіп жатқан сайдың I жайылма террасасында орналасқан.
GPS берілімі: N50°33'31,3"/ E053°56'52,4"
2018.
Мырзағара I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қазақ зираты шегіндегі Мырзағара ауылынан оңтүстікке 1 км су айыратын үстірттің шыңында орналасқан.
GPS берілімі: N51°10'10,9" / E053°44'31,1"
2019.
Новопетровка I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аттас елді мекеннен шығысқа
5 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°24'33,2" / E053°57'58,0"
2020.
Новопетровка II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарағаш (Новопетровка) ауылынан шығысқа 5,5 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°24'15,1" / E053°58'32,7"
2021.
Новопетровка III (а) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аттас елді мекеннен оңтүстікке
3 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°22'39,6" / E053°53'47,4"
2022.
Новопетровка III (б) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Новопетровка III (а) қорымынан оңтүстіктен-оңтүстік-шығысқа 210 м орналасқан.
GPS берілімі: N50°22'28,1" / E053°53'49,7"
2023.
Новопетровка III (в) қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Новопетровка III (б) қорымынан оңтүстік- шығысқа 456 м орналасқан.
GPS берілімі: N50°22'10,2" / E053°54'02,5"
2024.
Новопетровка IV қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аттас елді мекеннен оңтүстік-шығысқа 3 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°22'58,7" / E053°53'38,1"
2025.
Новопетровка V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аттас елді мекеннен оңтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°23'39,1" / E053°53'33,3"
2026.
Новопетровка VI қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аттас елді мекеннен шығысқа
4 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°25'03,2" / E053°55'13,2"
2027.
НовопетровкаVII қорымы.
Ертедегітемірдәуірі
Археология
Қарағаш (Новопетровка) ауылынан солтүстік-шығысқа
1,5 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°25'23,3" / E053°54'30,5"
2028.
Новопетровка VIII қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарағаш (Новопетровка) ауылынан солтүстіктен- солтүстік-батысқа 1 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°26'04,0" / E053°50'10,7"
2029.
Новопетровка IX қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аттас елді мекеннен солтүстік-батысқа 1,8 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°25'45,1" / E053°50'01,3"
2030.
Новопетровка X қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарағаш (Новопетровка) ауылынан батысқа 3 км орналасқан.

GPS: N 50° 37' 00,5" / E 053° 49' 38,5"
2017.
Могильник Миибулак II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на первой надпойменной террасе пересыхающего сая, в 6 км востоку-юго-востоку от зимовки Миибулак.
GPS: N 50° 33' 31,3" / E 053° 56' 52,4"
2018.
Могильник Мурзагара I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато в 1 км к югу от поселка Мурзагара, в пределах казахского кладбища.
GPS: N 51° 10' 10,9" / E 053° 44' 31,1"
2019.
Могильник Новопетровка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к востоку от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50° 24' 33,2" / E 053° 57' 58,0"
2020.
Могильник Новопетровка II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено в 5,5 км к востоку от поселка Карагаш (Новопетровка).
GPS: N 50° 24' 15,1" / E 053° 58' 32,7"
2021.
Могильник Новопетровка III (а).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к югу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50° 22' 39,6" / E 053° 53' 47,4"
2022.
Могильник Новопетровка III (б).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено в 210 м к югу-юго-востоку от могильника Новопетровка III(а).
GPS: N 50° 22' 28,1" / E 053° 53' 49,7"
2023.
Могильник Новопетровка III (в).
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 456 м к юго-востоку от могильника Новопетровка III(б).
GPS: N 50° 22' 10,2" / E 053° 54' 02,5"
2024.
Курган Новопетровка IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к юго-востоку от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50° 22' 58,7" / E 053° 53' 38,1"
2025.
Могильник Новопетровка V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км к юго-востоку от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50° 23' 39,1" / E 053° 53' 33,3"
2026.
Курган Новопетровка VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к востоку от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50° 25' 03,2" / E 053° 55' 13,2"
2027.
Могильник Новопетровка VII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к северо-востоку от поселка Карагаш (Новопетровка).
GPS: N 50° 25' 23,3" / E 053° 54' 30,5"
2028.
Могильник Новопетровка VIII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км к северу-северо-западу от поселка Карагаш (Новопетровка).
GPS: N 50° 26' 04,0" / E 053° 50' 10,7"
2029.
Курган Новопетровка IX.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,8 км к северо-западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50° 25' 45,1" / E 053° 50' 01,3"
2030.
Могильник Новопетровка X.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к западу от поселка Карагаш (Новопетровка).

GPS берілімі: N50°25'17,4" / E053°48'58,0"
2031.
Новопетровка XI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарағаш (Новопетровка) ауылынан оңтүстік-батысқа 4 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°24'47,8" / E053°48'13,8"
2032.
Новопетровка XII қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Аттас елді мекеннен оңтүстік-батысқа 4 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°24'45,2" / E053°47'56,6"
2033.
Соркөл I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дайынөткел ауылынан оңтүстік-шығысқа 9 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°11'33,3" / E053°53'00,0"
2034.
Соркөл II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сегізсай (Лебедевка) ауылынан солтүстік-батысқа 8 км және Соркөл қыстағынан оңтүстік-шығысқа 15 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°12'48,6" / E054°08'08,2"
2035.
Соркөл III қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Сегізсай (Лебедевка) ауылынан солтүстік-батысқа 8,5 км және Соркөл қыстағынан оңтүстік-батысқа 10 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°12'42,1" / E054°06'43,5"
2036.
Соркөл IV қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмазный ауылынан оңтүстік-батысқа 9 км және оңтүстік-шығысқа 2 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°14'31,3" / E054°10'50,4"
2037.
Соркөл V қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмазный ауылынан солтүстік-батысқа 11  км Соркөл қыстағынан оңтүстік- шығысқа
1,5 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°14'27,5" / E054°10'24,5"
2038.
Соркөл VI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Алмазный ауылынан батысқа
12 км және Соркөл қыстағынан солтүстік-шығысқа 5 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°15'03,8" / E054°08'23,6"
2039.
Сұлукөл I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақшат тоғайынан шығысқа, Сұлукөл мен Аққұдық ауылдарының арасында, Ақшат (Лубенка) ауылынан шығысқа
1,5 км, Утва өзенінің оң жағалауына орналасқан.
GPS берілімі: N50°26'31,4" / E054°19'43,9"
2040.
Сұлукөл II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Утва өзенінің оң жағалауында, Ақшат (Лубенка) ауылынан шығыстан-оңтүстік- шығысқа
10 км, Ақшат тоғайында орналасқан.
GPS берілімі: N50°26'55,4" / E054°20'28,2"
2041.
Сұлукөл III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақшат (Лубенка) ауылынан шығыстан-оңтүстік- шығысқа
1,2 км , шамамен судың шетіне
200 м, Шығыл құмында, Сұлукөл өзенінің оңтүстік- шығыс жағалауында тұр.
GPS берілімі: N50°29'28,9" / E054°18'41,3"
2042.
Талдысай I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Багбей қыстағынан батысқа 4 км, Талдысай ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа 3 км су айырық үстіртінің жоғары жағында орналасқан.
GPS берілімі: N51°13'43,5" / E053°39'28,3"
2043.
Талдысай II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология

GPS: N 50° 25' 17,4" / E 053° 48' 58,0"
2031.
Могильник Новопетровка XI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к юго-западу от поселка Карагаш (Новопетровка).
GPS: N 50° 24' 47,8" / E 053° 48' 13,8"
2032.
Курган Новопетровка XII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к юго-западу от одноименного населенного пункта.
GPS: N 50° 24' 45,2" / E 053° 47' 56,6"
2033.
Могильник
Сорколь I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км к юго-востоку от поселка Дайыноткель.
GPS: N 50° 11' 33,3" / E 053° 53' 00,0"
2034.
Могильник
Сорколь II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 15 км к юго-востоку от зимовки Сорколь и в 8 км к северо-западу от поселка Сегизсай (Лебедевка).
GPS: N 50° 12' 48,6" / E 054° 08' 08,2"
2035.
Курган
Сорколь III.
Эпоха бронзы
Археология
Расположен в 10 км к юго-западу от зимовки Сорколь и в 8,5 км к северо-западу от поселка Сегизсай (Лебедевка).
GPS: N 50° 12' 42,1" / E 054° 06' 43,5"
2036.
Курган
Сорколь IV.
Эпоха бронзы
Археология
Расположен в 2 км к юго-востоку и в 9 км к юго-востоку от поселка Алмазный.
GPS: N 50° 14' 31,3" / E 054° 10' 50,4"
2037.
Курган
Сорколь V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км к юго-востоку от зимовки Сорколь и в 11 км к северо-западу от поселка Алмазный.
GPS: N 50° 14' 27,5" / E 054° 10' 24,5"
2038.
Могильник
Сорколь VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 5 км к северо-востоку от зимовки Сорколь и в 12 км к западу от поселка Алмазный.
GPS: N 50° 15' 03,8" / E 054° 08' 23,6"
2039.
Могильник
Сулуколь I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится на правом берегу реки Утва, в 1,5 км к востоку от поселка Акшат (Лубенка), между поселками Сулуколь и Аккудык, к востоку от урочища Акшат.
GPS: N 50° 26' 31,4" / E 054° 19' 43,9"
2040.
Могильник
Сулуколь II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено в урочище Акшат, в
10 км к востоку-юго-востоку от поселка Акшат (Лубенка), на правом берегу реки Утва.
GPS: N 50° 26' 55,4" / E 054° 20' 28,2"
2041.
Могильник
Сулуколь III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится непосредственно на юго-восточном берегу озера Сулуколь, в песках Шыгыл, примерно в 200 м от уреза воды, в 1,2 км к востоку-северо-востоку от поселка Акшат (Лубенка).
GPS: N 50° 29' 28,9" / E 054° 18' 41,3"
2042.
Могильник Талдысай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится на вершине водораздельного плато в 3 км к югу-юго-востоку от поселка Талдысай, в 4 км к западу от зимовки Багбей.
GPS: N 51° 13' 43,5" / E 053° 39' 28,3"
2043.
Могильник Талдысай II.
Эпоха раннего железного века
Археология

Талдысай ауылынан оңтүстіктен-оңтүстік-шығысқа 2,5 км су айырық үстірттің шыңында орналасқан.
GPS берілімі: N51°13'57,7" / E053°39'03,1"
2044.
Талдысай III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Талдысай ауылынан оңтүстіктен-оңтүстік-шығысқа 2 км, Елек өзенінің сол жағалауындағы жайылманың су айырық үстірттің шетінде орналасқан.
GPS берілімі: N51°14'09,6" / E053°39'19,4"
2045.
Талдысай IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дала жолында, Талдысай ауылынан оңтүстіктен-оңтүстік-шығысқа 1,5 км, Елек өзенінің сол жағалауындағы жайылманың су айырық үстірттің шетінде орналасқан.
GPS берілімі: N51°14'27,1" / E053°39'18,2"
2046.
Тасмола қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасмола ауылынан солтүстік-шығысқа 4  км Елек өзенінің сол жағалауындағы су айыратын жайылманың шыңында орналасқан.
GPS берілімі: N50°49'49,4" / E054°13'26,8"
2047.
Тінәлі қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тасқұдық ауылынан оңтүстік-батысқа 5 км және Тінәлі ауылынан солтүстік-батысқа 4 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°42'47,5" / E053°01'20,4"
2048.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2049.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2050.
Ұрсай I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ұрсай ауылынан шығысқа 1 км, Ақшат-Шыңғырлау грейдер жолының бойындағы жазықта тұр.
GPS берілімі: N51°00'20,3" / E054°06'46,9"
2051.
Ұрсай II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жаңакүш ауылынан солтүстік-батысқа 3,5 км және Ұрсай ауылынан оңтүстік-шығысқа
3  км, Елек өзенінің сол жағалауындағы су айырық жайылманың шыңында орналасқан.
GPS берілімі: N50°59'18,8" / E054°09'01,1"
2052.
Ұрсай III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақшат(Лубенка)-Шыңғырлау тас жолының солтүстік жағасындағы Ұрсай ауылынан оңтүстік-шығысқа 4  км, Елек өзенінің сол жағалауындағы II жайылма террасысының шетінде орналасқан.
GPS берілімі: N50°59'01,3" / E054°10'08,4"
2053.
Успешный I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шоқтыбай ауылынан оңтүстіктен-оңтүстік-шығысқа 5 км су айыратын үстірттің шыңында тұр.
GPS берілімі: N51°07'21,5" / E053°57'40,9"
2054.
Успешный II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Успешный темір жол разъезінен шығыстан-солтүстік-шығысқа
5 км, Илек өзенінің сол жағалауындағы су айырық жайылманың шыңында орналас-қан.
GPS берілімі: N51°06'38,2" / E053°59'20,5"

Расположен на вершине водораздельного плато в 2,5 км к югу-юго-востоку от поселка Талдысай.
GPS: N 51° 13' 57,7" / E 053° 39' 03,1"
2044.
Могильник Талдысай III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на краю водораздельного плато у поймы левого берега реки Илек, в 2 км к югу-юго-востоку от поселка Талдысай.
GPS: N 51° 14' 09,6" / E 053° 39' 19,4"
2045.
Могильник Талдысай IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на краю водораздельного плато у поймы левого берега реки Илек, в 1,5 км к югу-юго-востоку от поселка Талдысай, у полевой дороги.
GPS: N 51° 14' 27,1" / E 053° 39' 18,2"
2046.
Могильник Тасмола.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато левого берега
реки Илек, в 4 км к северо-востоку от поселка Тасмола.
GPS: N 50° 49' 49,4" / E 054° 13' 26,8"
2047.
Могильник Тналы.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км к северо-западу от поселка Тналы и в 5 км к юго-западу от поселка Таскудук.
GPS: N 50° 42' 47,5" / E 053° 01' 20,4"
2048.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2049.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2050.
Могильник
Урсай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится на равнине у грейдерной дороги Акшат-Шынгырлау, в 1 км к востоку от поселка Урсай.
GPS: N 51° 00' 20,3" / E 054° 06' 46,9"
2051.
Могильник
Урсай II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на вершине водораздельного плато левого берега реки Илек, в 3 км к юго-востоку от поселка Урсай и в 3,5 км к северо-западу от поселка Жанакуш.
GPS: N 50° 59' 18,8" / E 054° 09' 01,1"
2052.
Могильник
Урсай III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на краю
II надпойменной террасы левого берега реки Илек, в 4 км к юго-востоку от поселка Урсай, у северной обочины грейдерной дороги Акшат-Шынгырлау.
GPS: N 50° 59' 01,3" / E 054° 10' 08,4"
2053.
Могильник Успешный I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится на вершине водораздельного плато в 5 км к югу-юго-востоку от поселка Шоктыбай.
GPS: N 51° 07' 21,5" / E 053° 57' 40,9"
2054.
Могильник Успешный II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато левого берега реки Илек, в 5 км к востоку-северо-востоку от железнодорожного разъезда Успешный.
GPS: N 51° 06' 38,2" / E 053° 59' 20,5"

2055.
Утва I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дала жолындағы Қыземшек ауылынан Торыатбас (Марксизм) ауылына Утва өзенінің сол жағалауындағы I жайылма террасы шетінде, оңүстік-шығыстан Торыатбас (Марксизм) ауылына 2 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°35'53,8" / E053°48'05,0"
2056.
Утва II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дала жолындағы Қыземшек ауылынан Торыатбас (Марксизм) ауылына, Утва өзенінің сол жағалауындағы I жайылма террасысының шетінде, Торыатбас (Марксизм) ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°36'00,2" / E053°49'33,2"
2057.
Утва III қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дала жолындағы Қыземшек ауылынан Торыатбас (Марксизм)  ауылына, Утва өзенінің сол жағалауындағы I жайылма террасысының шетінде, Торыатбас (Марксизм) ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°35'53,4" / E053°50'01,4"
2058.
Утва IV қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дала жолындағы Қыземшек ауылынан Торыатбас (Марксизм) ауылына, Утва өзенінің сол жағалауындағы I жайылма террасысының шетінде, Торыатбас (Марксизм) ауылынан оңтүстік-шығысқа 7 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°34'56,8" / E053°52'58,6"
2059.
Утва V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Дала жолындағы Қыземшек ауылынан Торыатбас (Марксизм)  ауылына, Утва өзенінің сол жағалауындағы I-ші жайылма террасысының шетінде, Торыатбас (Марксизм) ауылынан оңтүстік-шығысқа 7,5  км орналасқан.
GPS берілімі: N50°34'22,4" / E053°53'02,9"
2060.
Утва VI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Торыатбас (Марксизм) ауылынан оңтүстіктен-оңтүстік-шығысқа
8 км, Утва өзенінің сол жағалауындағы су айыратын шоқыға орналасқан.
GPS берілімі: N50°33'47,4" / E053°53'49,7"
2061.
Учхоз I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шыңғырлау ауылынан батыстан-солтүстік-батысқа 2 км қашықтықта тұр.
GPS берілімі: N51°06'50,6" / E054°02'56,6"
2062.
Учхоз II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шыңғырлау ауылынан солтүстік-батысқа 2,5 км, Елек өзенінің сол жағалауындағы биік емес екінші жайылма террасында тұр.
GPS берілімі: N51°07'16,0" / E054°02'39,3"
2063.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2064.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2065.
Алып тасталды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.07.2023 № 154 қаулысы (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

2055.
Могильник Утва I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 2 км к юго-востоку от поселка Торыатбас (Марксизм), на краю I надпойменной террасы левого берега реки Утва, у полевой дороги из поселка Кыземшек в поселок Торыатбас (Марксизм).
GPS: N 50° 35' 53,8" / E 053° 48' 05,0"
2056.
Курган Утва II .
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 4 км к юго-востоку от поселка Торыатбас (Марксизм), на краю первой надпойменной террасы левого берега реки Утва, у полевой дороги из поселка Кыземшек в поселок Торыатбас (Марксизм).
GPS: N 50° 36' 00,2" / E 053° 49' 33,2"
2057.
Могильник Утва III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 4 км к юго-востоку от поселка Торыатбас (Марксизм), на краю I надпойменной террасы левого берега реки Утва, у полевой дороги из поселка Кыземшек в поселок Торыатбас (Марксизм).
GPS: N 50° 35' 53,4" / E 053° 50' 01,4"
2058.
Курган Утва IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 7 км к юго-востоку от поселка Торыатбас (Марксизм), на краю I надпойменной террасы левого берега реки Утва, у полевой дороги из поселка Кыземшек в поселок Торыатбас (Марксизм).
GPS: N 50° 34' 56,8" / E 053° 52' 58,6"
2059.
Могильник Утва V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 7,5 км к юго-востоку от поселка Торыатбас (Марксизм), на краю I надпойменной террасы левого берега реки Утва, у полевой дороги из поселка Кыземшек в поселок Торыатбас (Марксизм).
GPS: N 50° 34' 22,4" / E 053° 53' 02,9"
2060.
Могильник Утва VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагается в 8 км к югу-юго-востоку от поселка Торыатбас (Марксизм), на водораздельном плато левого берега реки Утва.
GPS: N 50° 33' 47,4" / E 053° 53' 49,7"
2061.
Могильник Учхоз I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 2 км к западу-северо-западу от поселка Шынгырлау.
GPS: N 51° 06' 50,6" / E 054° 02' 56,6"
2062.
Могильник Учхоз II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится на невысоком всхолмлении II надпойменной террасы левого берега реки Илек, в 2,5 км к северо-западу от поселка Шынгырлау.
GPS: N 51° 07' 16,0" / E 054° 02' 39,3"
2063.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2064.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2065.
Исключен постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.07.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2066.
Шоқтыбай I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шыңғырлау ауылының жолында, Шоқтыбай ауылынан шығысқа
6 км, Елек өзенінің сол жағалауындағы тегіс жазыққа орналасқан. GPS берілімі: N51°08'23,2" / E054°01'15,1"
2067.
Шоқтыбай II қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шоқтыбай ауылынан батысқа
1,5 км, Елек өзенінің сол жағалауындағы II жайылма террасысының тегіс ауданында орналасқан.
GPS берілімі: N51°10'04,9" / E053°57'27,1"
2068.
Шоқтыбай IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шоқтыбай ауылынан 1 км Елек өзенінің сол жағалауындағы жазығында орналасқан.
GPS берілімі: N51°10'15,2" / E053°57'09,8"
2069.
Шоқтыбай V қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шоқтыбай ауылынан шығысқа 500 м, Елек өзенінің сол жағалауындағы жазық шетіне орналасқан.
GPS берілімі: N51°09'56,6" / E053°56'51,4"
2070.
Шоқтыбай VI қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шоқтыбай ауылынан оңтүстікке 2,5 км, Елек өзенінің сол жағалауындағы су айыратын үстірттің тар шыңына орналасқан.
GPS берілімі: N51°08'24,2" / E053°56'14,5"
2071.
Шоқтыбай VII қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ескі қазақ зиратының шетінде, Шоқтыбай ауылынан оңтүстікке 2,5 км, су айыратын жайылманың шыңына орналасқан.
GPS берілімі: N51°08'46,9" / E053°55'47,1"
2072.
Шоқтыбай VIII қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шоқтыбай ауылынан оңтүстіктен-оңтүстік-батысқа 4 км, Елек өзенінің сол жағалауындағы тегіс жайылмада тұр.
GPS берілімі: N51°07'49,2" / E053°54'42,6"
2073.
Шоқтыбай IX қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шоқтыбай ауылынан 3 км, Елек өзені террасысының II жайылмасы шетіне орналасқан.
GPS берілімі: N51°09'46,2" / E053°59'41,4"
2074.
Шоқтыбай X қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шоқтыбай ауылынан шығысқа
3,5 км, Елек өзені террасысының екінші жайылмасы шетіне орналасқан.
GPS берілімі: N51°09'42,6" / E053°59'51,6"
2075.
Шұңқыркөл қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Су айырық үстірттің шыңында, Шұңқыркөл ауылынан оңтүстік-шығысқа 2 км тұр.
GPS берілімі: N53°36'27,4" / E053°57'32,7"
2076.
Шыңғырлау I қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Тас жолдан батысқа және темір жолдан солтүстікке, Шыңғырлау ауылынан батыстан-солтүстік-батысқа 500 м, Шыңғырлау ауылының солтүстік-батыс шетіндегі бақта орналасқан.
GPS берілімі: N51°06'15,8" / E054°04'19,5"
2077.
Шыңғырлау II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Елек өзенінің сол жағалауындағы II жайылма террасында, Шыңғырлау ауылының солтүстік-батыс шетінде орналасқан.
GPS берілімі: N51°06'33,3" / E054°04'47,7"

2066.
Могильник Шоктыбай I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на плоской равнине левого берега реки Илек, в 6 км к востоку от поселка Шоктыбай, у дороги в поселок Шынгырлау.
GPS: N 51° 08' 23,2" / E 054° 01' 15,1"
2067.
Курган
Шоктыбай II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится на плоской площадке I
I надпойменной террасы левого берега реки Илек, в 1,5 км к западу от поселка Шоктыбай.
GPS: N 51° 10' 04,9" / E 053° 57' 27,1"
2068.
Могильник Шоктыбай IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на равнине левого берега реки Илек, в 1 км от поселка Шоктыбай.
GPS: N 51° 10' 15,2" / E 053° 57' 09,8"
2069.
Могильник Шоктыбай V.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на краю пологого возвышения, на левом берегу реки Илек, в 500 м к востоку от пос. Шоктыбай.
GPS: N 51° 09' 56,6" / E 053° 56' 51,4"
2070.
Могильник Шоктыбай VI.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине узкого водораздельного плато левого берега реки Илек, в 2,5 км к югу от поселка Шоктыбай.
GPS: N 51° 08' 24,2" / E 053° 56' 14,5"
2071.
Могильник Шоктыбай VII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на вершине водораздельного плато в 2,5 км к югу от поселка Шоктыбай, в пределах старого казахского кладбища.
GPS: N 51° 08' 46,9" / E 053° 55' 47,1"
2072.
Курган
Шоктыбай VIII.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится на плоской возвышенности в пойме левого берега реки Илек, в 4 км к югу-юго-западу от поселка Шоктыбай.
GPS: N 51° 07' 49,2" / E 053° 54' 42,6"
2073.
Курган
Шоктыбай IX.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на краю II надпойменной террасы реки Илек, в 3 км к востоку от поселка Шоктыбай. GPS: N 51° 09' 46,2" / E 053° 59' 41,4"
2074.
Курган
Шоктыбай X.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на краю II надпойменной террасы реки Илек, в 3,5 км к востоку от поселка Шоктыбай. GPS: N 51° 09' 42,6" / E 053° 59' 51,6"
2075.
Могильник Шункыркуль.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 2 км к юго-востоку от поселка Шункыркуль, на вершине водораздельного плато. GPS: N 53° 36' 27,4" / E 053° 57' 32,7"
2076.
Курган
Шынгырлау I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится у сада на северо-западной окраине поселка Шынгырлау, в 500 м к западу-северо-западу от поселка Шынгырлау, к северу от железной дороги и к западу от шоссе. GPS: N 51° 06' 15,8" / E 054° 04' 19,5"
2077.
Могильник Шынгырлау II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено на северо-западной окраине поселка Шынгырлау на II надпойменной террасе левого берега реки Илек. GPS: N 51° 06' 33,3" / E 054° 04' 47,7"

2078.
Шыңғырлау III қорғаны.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Батысқа 500 м Шыңғырлау ауылының солтүстік шетінен, Шоқтыбай ауылының жолында Елек өзенінің сол жағалауы шетінде тұр.
GPS берілімі: N51°06'45,4" / E054°04'21,0"
2079.
Шыңғырлау IV қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шоқтыбай ауылының жолында, Шыңғырлау ауылынан батыстан-солтүстік-батысқа 6 км, Елек өзенінің сол жағалауындағы тегіс жазыққа орналасқан.
GPS берілімі: N51°06'53,8" / E054°01'18,6"
2080.
Юбилейный I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақшат (Лубенка) ауылынан оңтүстік-шығысқа 8 км және Юбилейный ауылынан оңтүстік-батысқа 3 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°20'40,7" / E054°07'42,2"
2081.
Юбилейное II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақшат (Лубенка) ауылынан оңтүстік-батысқа 10 км, Юбилейный ауылынан оңтүстік-батысқа 7 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°18'58,9" / E054°09'15,0"
2082.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шыңғырлау ауылының батыс жолындағы Отрадное ауылынан 12 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°33'11,3" / E054°18'55,2"
2083.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарағаш (Новопетровка) ауылының шығыс жолынан Жосалы ауылына 2 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°21'48,7" / E053°34'16,5"
2084.
Қорым
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақсуат ауылынан оңтүстік-шығысқа 3 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°18'53,4" / E053°35'03,1"
2085.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Красный яр ауылының оңтүстік-батысына орналасқан.
GPS берілімі: N50°35'40,9" / E053°52'35,7"
2086.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қандықты ауылынан солтүстікке 16 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°22'57,6" / E054°08'44,2"
2087.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақсай қаласының солтүстік жолында, Ащысай ауылының батысына 4 км орналасқан.
GPS берілімі: N51°10'52,1" / E053°44'12,0"
2088.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақсай қаласының солтүстік жолында, Шілік ауылының батысына 12-15 км орналасқан.
GPS берілімі: N51°08'13,1" / E053°51'07,0"
2089.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шоқтыбай ауылынан оңтүстікке
3 км, Шілік III обасынан 4  км орналасқан.
GPS берілімі: N51°08'28,9" / E053°55'32,6"
2090.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шыңғырлау ауылының батыс жолында, Отрадное ауылынан
12 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°33'00,1" / E054°16'52,1"
2091.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қандықты ауылының батыс жолынан Ақшат (Лубенка) ауылына 2 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°28'18,0" / E054°05'38,7"
2092.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақсай қаласының солтүстік жолына 1 км, Ащысай ауылынан
1 км орналасқан.

2078.
Курган
Шынгырлау III.
Эпоха раннего железного века
Археология
Находится в 500 м к западу от северной окраины поселка Шынгырлау, у дороги в поселок Шоктыбай на краю всхолмления левого берега реки Илек. GPS: N 51° 06' 45,4" / E 054° 04' 21,0"
2079.
Могильник Шынгырлау IV.
Эпоха раннего железного века
Археология
Располагался на плоской равнине левого берега реки Илек, в 6 км к западу-северо-западу от поселка Шынгырлау, у дороги в поселок Шоктыбай.
GPS: N 51° 06' 53,8" / E 054° 01' 18,6"
2080.
Могильник Юбилейное I.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к юго-западу от поселка Юбилейное и в 8 км к юго-востоку от поселка Акшат (Лубенка).
GPS: N 50° 20' 40,7" / E 054° 07' 42,2"
2081.
Могильник Юбилейное II.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 7 км к юго-западу от поселка Юбилейное и в 10 км к юго-западу от поселка Акшат (Лубенка).
GPS: N 50° 18' 58,9" / E 054° 09' 15,0"
2082.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км от поселка Отрадное, западнее дороги в поселок Шынгырлау.
GPS: N 50° 33' 11,3" / E 054° 18' 55,2"
2083.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км восточнее дороги из поселка Карагаш (Новопетровка) в поселок Жосалы.
GPS: N 50° 21' 48,7" / E 053° 34' 16,5"
2084.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км к юго-востоку от поселка Аксуат.
GPS: N 50° 18' 53,4" / E 053° 35' 03,1"
2085.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен юго-западнее поселка Красный Яр.
GPS: N 50° 35' 40,9" / E 053° 52' 35,7"
2086.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 16 км на север от поселка Кандыкты.
GPS: N 50° 22' 57,6" / E 054° 08' 44,2"
2087.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 4 км западнее поселка Ащысай, севернее дороги в город Аксай.
GPS: N 51° 10' 52,1" / E 053° 44' 12,0"
2088.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен на 12 - 15 км западнее поселка Чилик, севернее дороги в город Аксай.
GPS: N 51° 08' 13,1" / E 053° 51' 07,0"
2089.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 3 км южнее поселка Шоктыбай, в 4 км от могильника Чилик III.
GPS: N 51° 08' 28,9" / E 053° 55' 32,6"
2090.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 12 км от поселка Отрадное, западнее дороги в поселок Шынгырлау.
GPS: N 50° 33' 00,1" / E 054° 16' 52,1"
2091.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км западнее дороги из поселка Кандыкты в поселок Акшат (Лубенка).
GPS: N 50° 28' 18,0" / E 054° 05' 38,7"
2092.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км от поселка Ащысай, в 1 км севернее дороги в город Аксай.

GPS берілімі: N51°08'03,0" / E053°44'11,7"
2093.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шілік ауылынан оңтүстік жолға қарай, Шоқтыбай ауылынан оңтүстік-батысқа 2 км орналасқан.
GPS берілімі: N51°08'43,1" / E053°54'26,2"
2094.
Қорым
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Полтавка ауылының батыс жолынан, Шыңғырлау ауылының оңтүстігіне 15 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°58'00,8" / E053°55'15,4"
2095.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шыңғырлау ауылының батысына 13 км жыртынды жердің оңтүстік жолына 700 м орналасқан.
GPS берілімі: N51°07'25,1" / E053°51'42,4"
2096.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қарағаш (Новопетровск) ауылының батыс жолында, Шыңғырлау ауылының оңтүстік-батысына 25  км орналасқан.
GPS берілімі: N50°57'14,5" / E053°56'49,8"
2097.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Отрадное- Шыңғырлау батыс жолына 200 м, Ақбұлақ ауылынан солтүстікке 23 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°47'43,8" / E054°08'36,8"
2098.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Қырыққұдықтың батыс жолында, Жосалы ауылының солтүстік-батысына 1,5 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°22'52,3" / E053°33'51,7"
2099.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шалғын ауылының оңтүстік жолында Ақши ауылының оңтүстік-батысына 6 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°16'40,6" / E053°46'35,3"
2100.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Соркөл ауылының батыс жолынан алыста, Қандықты ауылының солтүстігіне орналасқан.
GPS берілімі: N50°14'20,8" / E054°08'57,8"
2101.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Жыртынды жерде, Қандықты ауылының солтүстігіне 1 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°14'39,1" / E054°08'25,8"
2102.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шалғын ауылының оңтүстік жолында, Ақши ауылының оңтүстігіне 6 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°16'30,7" / E053°49'18,0"
2103.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ақши ауылының жолында, Қарағаш (Новопетровка) ауылының оңтүстігіне 9 км орналасқан.
GPS берілімі: N50°18'37,4" / E053°48'31,1"
2104.
Қоныс.
Қола дәуірі
Археология
Сегізсай (Лебедевка) ауылының шығысында, Қуағаш өзенінің сол жағалауында орналасқан.
GPS берілімі: N50°09'53,5" / E054°08'59,9"
2105.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шоқтыбай ауылының оңтүстік-шығысынан 1,5 км, оңтүстік- батыс жолынан 120 м.
GPS берілімі: N51°09'49,0" / E053°57'07,6"
2106.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шілік ауылының оңтүстік-батысынан 1,5-2 км.
GPS берілімі: N51°06'39,6" / E054°03'14,0"
2107.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Шілік ауылының солтүстік-батыс шеті, зираттың оңтүстік-шығысынан 600 м.
GPS берілімі: N51°06'04,4" / E054°04'37,6"

GPS: N 51° 08' 03,0" / E 053° 44' 11,7"
2093.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 2 км юго-западнее поселка Шоктыбай, южнее дороги в поселок Чилик.
GPS: N 51° 08' 43,1" / E 053° 54' 26,2"
2094.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 15 км южнее поселка Шынгырлау, западнее от дороги в поселок Полтавку.
GPS: N 50° 58' 00,8" / E 053° 55' 15,4"
2095.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 13 км западнее поселка Шынгырлау, в 700 м южнее дороги, на пашне.
GPS: N 51° 07' 25,1" / E 053° 51' 42,4"
2096.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 25 км юго-западнее поселка Шынгырлау, западнее дороги в поселок Карагаш (Новопетровка).
GPS: N 50° 57' 14,5" / E 053° 56' 49,8"
2097.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 23 км на север от поселка Акбулак, в 200 м западнее дороги Отрадное-Шынгырлау.
GPS: N 50° 47' 43,8" / E 054° 08' 36,8"
2098.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1,5 км северо-западнее поселка Жосалы, западнее дороги в Крыккудук.
GPS: N 50° 22' 52,3" / E 053° 33' 51,7"
2099.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км юго-западнее поселка Акчи, южнее дороги в поселок Шалгын.
GPS: N 50° 16' 40,6" / E 053° 46' 35,3"
2100.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположено севернее поселка Кандыкты, вдали западнее дороги в поселок Сорколь.
GPS: N 50° 14' 20,8" / E 054° 08' 57,8"
2101.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 1 км севернее поселка Кандыкты, на пашне.
GPS: N 50° 14' 39,1" / E 054° 08' 25,8"
2102.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 6 км южнее поселка Акши, южнее дороги в поселок Шалгын.
GPS: N 50° 16' 30,7" / E 053° 49' 18,0"
2103.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Расположен в 9 км южнее поселка Карагаш (Новопетровка) по дороге в поселок Акши.
GPS: N 50° 18' 37,4" / E 053° 48' 31,1"
2104.
Поселение.
Эпоха бронзы.
Археология
Расположено на левом берегу реки Куагаш, восточнее поселка Сегизсай (Лебедевка).
GPS: N 50° 09' 53,5" / E 054° 08' 59,9"
2105.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1,5 км юго-восточнее поселка Шоктыбай, в 120 м юго-западнее дороги.
GPS: N 51° 09' 49,0" / E 053° 57' 07,6"
2106.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1,5-2 км юго-западнее поселка Чилик.
GPS: N 51° 06' 39,6" / E 054° 03' 14,0"
2107.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
Северо-западная окраина поселка Чилик, в 600 м юго-восточнее кладбища.
GPS: N 51° 06' 04,4" / E 054° 04' 37,6"

2108.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылының солтүстік-батыс шеті.
GPS берілімі: N51°10'03,1" / E053°45'51,6"
2109.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылының солтүстік-шығыс шетінде, қазіргі үлгідегі қазақ мәйітінің оңтүстік- шығысынан 20 м, зернотоктың солтүстік-шығысынан 70 м.
GPS берілімі: N51°09'36,7" / E053°46'28,4"
2110.
Черемушка I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылының оңтүстік батысынан 1-1,5 км, Қарасу ауылының батысында.
GPS берілімі: N51°09'55,7" / E053°43'17,2"
2111.
Қарасу I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылының оңтүстік-шығысынан 3км, Қарасу ауылының солтүстік-батысынан 200 м.
GPS берілімі: N51°08'06,6" / E053°44'41,7"
2112.
Қарасу II қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылының оңтүстік-шығысынан 4 км, Қарасу ауылының оңтүстік-шығысынан 1,5 км, Жіңішке және Шиелі өзендерінің арасы.
GPS берілімі: N51°06'31,0" / E053°48'55,1"
2113.
Ащысай I қонысы.
Қола дәуірі
Археология
Ащысай ауылының оңтүстігінен 2-2,5 км, Тузово стансасының көпірі жанындағы солтүстік жағалау.
GPS берілімі: N51°07'23,1" / E053°47'37,0"
2114.
Ысқырық қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылының оңтүстік-батысынан 5  км Ысқырық орнында, Ақсай-Шыңғырлау грейдерінің солтүстік-батыс бұрылысының жанынан 100 м.
GPS берілімі: N51°09'23,1" / E053°41'22,9"
2115.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылының солтүстік-батысынан 6 км, Баубек нүктесінен 1 км. (оңтүстік-батыс).
GPS берілімі: N51°11'56,4" / E053°41'08,5"
2116.
Қорған.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылының солтүстік-батысынан 11 км, плантацияның батысынан 1 км.
GPS берілімі: N51°13'07,2" / E053°38'33,5"
2117.
Плантация I қорымы.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылының солтүстік-батысынан 11 км, плантация батысынан 2 км.
GPS берілімі: N51°12'34,3" / E053°38'09,6"
2118.
Қорым.
Ертедегі темір дәуірі
Археология
Ащысай ауылының оңтүстік-шығысынан 5-6 км, Шиелі өзені арқылы өтетін теміржол көпіріне оңтүстік-шығысына 1,5 км, Жіңішке мен Шиелі өзендерінің аралығы.
GPS берілімі: N51°06'07,5" / E053°48'34,2"
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
км – километр
м – метр
ГҚ – газ құбыры

2108.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Северо-западная окраина поселка Ащесай.
GPS: N 51° 10' 03,1" / E 053° 45' 51,6"
2109.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
Северо-восточная окраина поселка Ащесай, в 20 м юго-восточнее современного казахского кладбища, в 70 м северо-восточнее зернотока.
GPS: N 51° 09' 36,7" / E 053° 46' 28,4"
2110.
Могильник Черемушка I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 1-1,5 км юго-восточнее поселка Ащесай, западнее  поселка Карасу.
GPS: N 51° 09' 55,7" / E 053° 43' 17,2"
2111.
Могильник Карасу I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 3 км юго-восточнее поселка Ащесай, в 200 м северо-западнее поселка Карасу.
GPS: N 51° 08' 06,6" / E 053° 44' 41,7"
2112.
Могильник
Карасу II.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 4 км юго-восточнее поселка Ащисай, в 1,5 км юго-восточнее поселка Карасу, в междуречье рек Женишке и Шиели.
GPS: N 51° 06' 31,0" / E 053° 48' 55,1"
2113.
Поселение Ащисай I.
Эпоха бронзы
Археология
В 2-2,5 км южнее поселка Ащесай на северном берегу оврага, западнее возле моста на станцию Тузово.
GPS: N 51° 07' 23,1" / E 053° 47' 37,0"
2114.
Могильник Свисток.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5 км юго-западнее поселка Ащесай в местности Свисток, в
100 м возле северо-западного поворота грейдера Аксай-Шынгырлау.
GPS: N 51° 09' 23,1" / E 053° 41' 22,9"
2115.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 6 км северо-западнее поселка Ащесай, в 1 км точки Баубек (юго- западнее).
GPS: N 51° 11' 56,4" / E 053° 41' 08,5"
2116.
Курган.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 11 км северо-западнее поселка Ащисай, в 1 км плантации села.
GPS: N 51° 13' 07,2" / E 053° 38' 33,5"
2117.
Могильник Плантация I.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 11 км северо-западнее поселка Ащесай, в 2 км западнее плантации.
GPS: N 51° 12' 34,3" / E 053° 38' 09,6"
2118.
Могильник.
Эпоха раннего железного века
Археология
В 5-6 км юго-восточнее поселка Ащисай, в 1,5 км юго-восточнее железнодорожного моста через реку Шиели,  в междуречье рек Женишке и Шиели.
GPS: N 51° 06' 07,5" / E 053° 48' 34,2"
Расшифровка аббревиатур:
км – километр
м – метр
ГП – газопровод