"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 20 қаңтардағы № 21 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 21 қаңтарда № 22094 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 қазанда № 12150 болып тіркелді, "Әділет" нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 20 қазанда, "Егемен Қазақстан" 2016 жылғы 16 шілдеде № 135 (28261) жарияланды) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Мемлекеттік материалдық резервтер комитетінде (бұдан әрі – Комитет) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп "Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп шоттарының жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы № 281 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6314 болып тіркелген) (бұдан әрі – Шоттар жоспары) негізінде осы Нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары үшін шоттар жоспарындағы бірыңғай балансында жүргізіледі.
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын жеткізу, шығару, есептен шығару, орнын ауыстыру, басқа мемлекеттік органдардың балансына беру кезінде, бухгалтерлік есеп осы Нұсқаулыққа және Бухгалтерлік есеп жүргізу ережесіне сәйкес жүргізіледі.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. 1319 "Өзге материалдар" шотында материалдық құндылықтар мақсаты бойынша есепке алынады.
1340 "Тауарлар" шотында кәдеге жаратылған тауарлар есепке алынады.
8. 1319 "Өзге материалдар" шоты:
1319-1 "Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары (оның ішінде ізгілік көмек көрсету)";
1319-2 "Жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтары";
1319-3 "Төтенше жағдайлардың салдарын жоюға арналған материалдық құндылықтар";
1319-4 "Нарыққа реттеушілік ықпал етуге арналған материалдық құндылықтар" қосалқы шоттарына бөлінеді.
1340 "Тауарлар" шоты:
1340-1 "Кәдеге жаратылған тауарлар" қосалқы шотқа бөлінеді.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 января 2021 года № 21. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 января 2021 года № 22094
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 12150, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 20 октября 2015 года, "Казахстанская правда" 16 июля 2016 года № 135 (28261) следующие изменения и дополнения:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"Бухгалтерский учет материальных ценностей государственного материального резерва в Комитете по государственным материальным резервам Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Комитет) ведется на едином балансе в плане счетов для учета материальных ценностей государственного материального резерва согласно приложению к настоящей Инструкции на основании Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года № 281 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6314) (далее – План счетов).
При поставке, выпуске, списании, перемещении, передаче на баланс другим государственным органам материальных ценностей, государственного материального резерва бухгалтерский учет ведется в соответствии с настоящей Инструкцией и Правилами ведения бухгалтерского учета.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. На счете 1319 "Прочие материалы" учитываются материальные ценности по назначению.
На счете 1340 "Товары" учитываются утилизированные товары.
8. Счет 1319 "Прочие материалы" подразделяется на субсчета:
1319-1 "Материальные ценности государственного резерва (в том числе оказание гуманитарной помощи)";
1319-2 "Материальные ценности мобилизационного резерва";
1319-3 "Материальные ценности для ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций";
1319-4 "Материальные ценности для оказания регулирующего воздействия на рынок";
Счет 1340 "Товары" подразделяется на субсчет:
1340-1 "Утилизированные товары".";

мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. 1340-1 "Кәдеге жаратылған тауарлар" қосалқы шотында кәдеге жаратылған тауарлар есепке алынады.";
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Шоттар жоспарына сәйкес төленген материалдық құндылықтардың сомасына 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының дебеті және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Шоттар жоспарына сәйкес жеткізілген материалдық құндылықтардың құнына 1319 "Өзге материалдар" шотының тиісті қосалқы шоттары дебетіне және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының тиісті қосалқы шоттарының кредитіне жазба жүргізіледі.
Шоттар жоспарына сәйкес шығарылған материалдық құндылықтардың құны 1319 "Өзге материалдар" тиісті қосалқы шотының кредитіне және 7060 "Қорлар бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебетіне жазылады.
Шоттар жоспарына сәйкес жеткізілген кәдеге жаратылған тауарлар құнына 1340-1 "Кәдеге жаратылған тауарлар" қосалқы шотының дебетіне және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының тиісті қосалқы шоттарының кредитіне жазба жүргізіледі.
Шоттар жоспарына сәйкес шығарылған кәдеге жаратылған тауарлар құнының 1340-1 "Кәдеге жаратылған тауарлар" қосалқы шотының кредитіне және 7060 "Қорлар бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебетіне жазылады.
14. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 тамыздағы № 468 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15594 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Қаржы есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларына сәйкес материалдық құндылықтар Комитеттің балансында 020 "Қорлар" деген жолдың коды бойынша көрсетіледі.";
көрсетілген Нұсқаулыққа қосымшада Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары есепке алу үшін шоттар жоспары мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"
1340
Тауарлар
Кәдеге жаратылған тауарлар
1340-1
".
2. Мемлекеттік материалдық резервтер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. На субсчете 1340-1 "Утилизированные товары" учитываются утилизированные товары.";
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. На сумму оплаченных материальных ценностей производится запись по дебету счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и кредиту субсчета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета" согласно Плана счетов.
На стоимость поставленных материальных ценностей производится запись в дебет соответствующих субсчетов счета 1319 "Прочие материалы" и кредитуется счет 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" согласно Плана счетов.
Стоимость выпущенных материальных ценностей записывается в кредит соответствующего субсчета счета 1319 "Прочие материалы" и дебет субсчета 7060 "Расходы по запасам" согласно Плана счетов.
На стоимость поставленных утилизированных товаров производится запись в дебет субсчета 1340-1 "Утилизированные товары" и кредитуется счет 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" согласно Плана счетов.
Стоимость выпущенных утилизированных товаров записывается в кредит субсчета 1340-1 "Утилизированные товары" и дебет субсчета 7060 "Расходы по запасам" согласно Плана счетов.
14. В соответствии с формами и Правилами составления и представления финансовой отчетности, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2017 года № 468 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15594), материальные ценности в балансе Комитета отражаются по коду строки 020 "Запасы".";
в приложении к указанной Инструкции План счетов для учета материальных ценностей государственного материального резерва дополнить строкой следующего содержания:
"
Товары
1340
Утилизированные товары
1340-1
".
2. Комитету по государственным материальным резервам в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин