"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақыны өндіріп алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 185 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 25 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 16 ақпанда № 22219 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 50 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 28 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақыны өндіріп алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 185 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8698 болып тіркелген, 2013 жылғы 2 қазанда "Заң газеті" газетінде № 148 (2349) жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақыны өндіріп алу қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2021 жылғы 12 ақпандағы
№ 25 Қаулыға
қосымша
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақыны өндіріп алуы қағидалары

О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 185 "Об утверждении Правил взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 25. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 февраля 2021 года № 22219. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 50.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 50 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 185 "Об утверждении Правил взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8698, опубликовано 02 октября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 148 (2523)) следующее изменение:
Правила взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и
развитию финансового рынка
от 12 февраля 2021 года № 25
Правила взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақыны өндіріп алуы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) 8-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі – БЖЗҚ) комиссиялық сыйақыны өндіріп алуы тәртібін айқындайды.
2-тарау. БЖЗҚ-ның комиссиялық сыйақыны өндіріп алуы тәртібі
2. БЖЗҚ-ның зейнетақы активтерінен комиссиялық сыйақысын өндіріп алуы мақсатында комиссиялық сыйақыны есептеу және есепке жазу Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9274 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 26 ақпандағы № 24 қаулысымен бекітілген Зейнетақы активтерін есепке алуы мен бағалауды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес айқындалатын БЗЖҚ зейнетақы активтерінің ағымдағы құнынан комиссиялық сыйақы есептеу мен есепке жазу жүргізілетін айдың бірінші күнгі күн басындағы жағдай бойынша жүзеге асырылады.
3. БЖЗҚ-ның зейнетақы активтерінен комиссиялық сыйақысын есепке жазу есептеу жүргізілетін айдағы күнтізбелік күндердің санына теңбе-тең жүргізіледі.
4. Зейнетақы активтерінен комиссиялық сыйақыны өндіріп алуы кастодиан банктің, зейнетақы активтерін басқарушының (инвестициялық портфельді басқарушы немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі) және БЖЗҚ-ның уәкілетті өкілдері қол қойған салыстырып тексеру актісі негізінде БЖЗҚ-ның инвестициялық шотынан БЖЗҚ-ның ағымдағы шотына аудару арқылы жүргізіледі.
5. Инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақыны есептеу және есепке жазу үшін БЗЖҚ зейнетақы активтерінен күнделікті инвестициялық кіріс пайдаланылады. Инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақы күн сайын есептеледі және есепке жазылады.
Теріс инвестициялық кіріс кезінде теріс комиссиялық сыйақы Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 53-бабына сәйкес зейнетақы активтерін басқарушы бекіткен комиссиялық сыйақы шамасын қолдану арқылы есептеледі.
Есепті ай үшін инвестициялық кірістен жинақталған комиссиялық сыйақы теріс комиссиялық сыйақы сомасына азайтылады.
Теріс комиссиялық сыйақы есепті айда жинақталған комиссиялық сыйақыдан асып кеткен жағдайда, асып кету сомасы зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кірістен есептелген теріс комиссиялық сыйақы бойынша дебиторлық берешек ретінде танылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон о пенсионном обеспечении) и определяют порядок взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом (далее - ЕНПФ).
Глава 2. Порядок взимания комиссионного вознаграждения ЕНПФ
2. С целью взимания комиссионного вознаграждения ЕНПФ от пенсионных активов расчет и начисление комиссионного вознаграждения осуществляются от текущей стоимости пенсионных активов ЕНПФ, определяемой в соответствии с Правилами осуществления учета и оценки пенсионных активов, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2014 года № 24, зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9274, по состоянию на начало дня первого числа месяца, в котором будет производиться расчет и начисление комиссионного вознаграждения.
3. Начисление комиссионного вознаграждения ЕНПФ от пенсионных активов производится пропорционально количеству календарных дней в месяце, в котором производится расчет.
4. Взимание комиссионного вознаграждения от пенсионных активов производится путем перечисления с инвестиционного счета ЕНПФ на текущий счет ЕНПФ на основании акта сверки, подписанного уполномоченными представителями банка-кастодиана, управляющего пенсионными активами (управляющий инвестиционным портфелем или Национальный Банк Республики Казахстан) и ЕНПФ.
5. Для расчета и начисления комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода используется ежедневный инвестиционный доход от пенсионных активов ЕНПФ. Комиссионное вознаграждение от инвестиционного дохода рассчитывается и начисляется ежедневно.
При отрицательном инвестиционном доходе отрицательное комиссионное вознаграждение рассчитывается путем применения величины комиссионного вознаграждения, утвержденной управляющим пенсионными активами в соответствии со статьей 53 Закона о пенсионном обеспечении.
Накопленное комиссионное вознаграждение от инвестиционного дохода за отчетный месяц уменьшается на сумму отрицательного комиссионного вознаграждения.
При превышении отрицательного комиссионного вознаграждения над накопленным комиссионным вознаграждением в отчетном месяце сумма превышения признается в качестве дебиторской задолженности по начисленному отрицательному комиссионному вознаграждению от инвестиционного дохода по пенсионным активам.

6. Қағидалардың 5-тармағына сәйкес есептелген инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақы есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жинақталған теріс комиссиялық сыйақы бойынша дебиторлық берешек болмаған жағдайда БЖЗҚ-ның инвестициялық шотынан аударылады.
Инвестициялық портфельді басқарушымен шарт бұзылған жағдайда зейнетақы активтері инвестициялық портфельді басқарушыдан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне басқаруға беріледі және инвестициялық портфельді басқарушы есептелген теріс комиссиялық сыйақы бойынша дебиторлық берешекті (ол бар болса) БЖЗҚ-ның инвестициялық шотына аудару арқылы меншікті капиталы есебінен өтейді.

6. Комиссионное вознаграждение от инвестиционного дохода, рассчитанное в соответствии с пунктом 5 Правил, перечисляется с инвестиционного счета ЕНПФ при условии отсутствия дебиторской задолженности по накопленному отрицательному комиссионному вознаграждению, по состоянию на конец отчетного месяца.
При расторжении договора с управляющим инвестиционным портфелем пенсионные активы передаются в управление Национальному Банку Республики Казахстан от управляющего инвестиционным портфелем и управляющий инвестиционным портфелем возмещает дебиторскую задолженность по начисленному отрицательному комиссионному вознаграждению (при ее наличии) за счет собственного капитала путем перевода на инвестиционный счет ЕНПФ.