Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылық Министрінің "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылдың 30 қаңтарындағы № 9-1/71 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 2 наурыздағы № 58 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22295 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылық Министрінің "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылдың 30 қаңтарындағы № 9-1/71 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 болып тіркелген, 2015 жылдың 17 қарашасында "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларында:
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кепілдік бойынша комиссияның бір бөлігін субсидиялау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қызмет түрлері бойынша және мынадай талаптарға сәйкес келетін кредиттік шарттар бойынша жүзеге асырылады::
1) банктер инвестицияларға және айналым қаражатын толықтыруға беретін (оның ішінде жаңартылатын негізде), бұл ретте айналым қаражатының мөлшері кредит сомасының 50 (елу) пайызынан (бұдан әрі – %) аспайды. Егер осы кредиттің мөлшері қарыз алушының жалпы кредиттелетін сомасының 50 (елу) %-ынан аспаса, 100 (жүз) % айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредит бойынша кепілдікті субсидиялауға жол беріледі;
2) кредит мерзімі – 10 (он) жылдан аспайды;
3) сыйақы мөлшерлемесі немесе ислам қағидаттарында қаржыландыруға қолданылатын кірістілік мөлшерлемесі теңгемен жылдық 17 (он жеті) %-дан артық емес мөлшерде;
4) кредит валютасы – теңге;
5) жеңілдікті кезең өткеннен кейін негізгі борышты жыл сайын тең үлестермен өтеумен
6) ең жоғары сомасы 5 (бес) миллиард теңгеден артық емес;
7) нысаналы мақсаты негізгі құралдарды сатып алу, құрылыс, ауыл шаруашылығы жануарларын, техника мен технологиялық жабдықты сатып алуға айналым қаражатын толықтыру болып табылады.
4. Кепілдік мөлшері – негізгі борыш сомасынан 50 (елу) % - ға дейін (қоса алғанда), бірақ осы Қағидалардың 5-тармағын қоспағанда, 1 500 000 000 (бір миллиард бес жүз миллион) теңгеден артық емес.
5. Басым инвестициялық жобалар бойынша кепілдік мөлшері жоба пайдалануға берілгенге дейін негізгі борыш сомасының 85 (сексен бес) % - ына (қоса алғанда) дейін, бірақ 2 550 000 000 (екі миллиард бес жүз елу миллион) теңгеден артық емес. Жобаны пайдалануға бергеннен кейін кепілдік мөлшері осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес мөлшерге дейін төмендейді.";
Басым инвестициялық жобалардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалған.
Жоба бойынша ғимараттар мен құрылыс-жайларды пайдалануға беру актісін уәкілетті органда тіркеу және (немесе) уәкілетті органда техниканы тіркеу және /немесе құны жоба құнының кемінде 50 (елу) %-ын құрайтын жабдықтарды және (немесе) биологиялық активтерді қабылда-беру актісіне қол қою жобаны пайдалануға беру болып есептеледі.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71 "Об утверждении Правил субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 58. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22295
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71 "Об утверждении Правил субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12183, опубликован 17 ноября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса, утвержденных указанным приказом:
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Субсидирование части комиссии по гарантии осуществляется по видам деятельности согласно приложению 1 к настоящим Правилам и по кредитным договорам, соответствующим следующим условиям:
1) выдаваемые банками на инвестиции и пополнение оборотных средств (в том числе на возобновляемой основе), при этом размер оборотных средств составляет не более 50 (пятидесяти) процентов (далее – %) от суммы кредита. Допускается субсидирование гарантии по кредиту, 100 (сто) % которого направлено на пополнение оборотных средств, если размер данного кредита не превышает 50 (пятидесяти) % от общей кредитуемой суммы заемщика;
2) срок кредита – не более 10 (десяти) лет;
3) ставка вознаграждения или ставка доходности, применяемая к финансированию на исламских принципах в размере не более 17 (семнадцати) % годовых в тенге;
4) валюта кредита – тенге;
5) с ежегодным погашением основного долга равными долями по истечению льготного периода;
6) с максимальной суммой не более 5 (пяти) миллиардов тенге;
7) целевым назначением является приобретение основных средств, строительство, пополнение оборотных средств, приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования.
4. Размер гарантии – до 50 (пятидесяти) % (включительно) от суммы основного долга, но не более 1 500 000 000 (одного миллиарда пятисот миллионов) тенге, за исключением пункта 5 настоящих Правил.
5. Размер гарантии по приоритетным инвестиционным проектам до ввода проекта в эксплуатацию – до 85 (восьмидесяти пяти) % (включительно) от суммы основного долга, но не более 2 550 000 000 (двух миллиардов пятисот пятидесяти миллионов) тенге. После ввода проекта в эксплуатацию размер гарантии снижается до размеров согласно пункту 4 настоящих Правил.";
Перечень приоритетных инвестиционных проектов определен согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Вводом проекта в эксплуатацию считается регистрация в уполномоченном органе акта ввода в эксплуатацию зданий и сооружений по проекту и (или) регистрации в уполномоченном органе техники и (или) подписание акта приема передачи оборудований и (или) биологических активов, стоимость которых составляет не менее 50 (пятидесяти) % от стоимости проекта.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"25. Субсидиялар көлемі тиісті айға арналған қаржыландыру жоспарында көзделген бюджет қаражатының көлемінен асатын кепілдік беру бойынша субсидиялар алуға арналған өтінімдер бойынша төлем өтінімдер келіп түскен күнге сәйкес кезектілік бойынша келесі айда жүзеге асырылады.
Субсидиялар көлемі тиісті қаржы жылына арналған Қаржыландыру жоспарында көзделген бюджет қаражатының көлемінен асатын кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінімдер бойынша төлем өтінімдер келіп түскен күнге сәйкес кезектілік бойынша келесі қаржы жылында жүзеге асырылады.";
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Қаржылық құралдар және микрокредит беру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен 10 күн өткесін қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігіні
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 58 Бұйрыққа
қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
7-қосымша
Форма
Кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған алдын-ала өтінім
Кімге_____________________________________________________________________
(облыстық жергілікті атқарушы орган)
кімнен____________________________________________________________________
(Кепілгердің толық аты)
Осымен "ҚазАгро" Холдингі" акционерлік қоғамының кепілдік беру жөніндегі еншілес ұйымы (бұдан әрі – Кепілгер) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларына сәйкес ___________ (қарыз алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (бұдан әрі – АӘТ)/атауы) __________ қарыз алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (бұдан әрі – АӘТ)/атауы) және ____________ (екінші деңгейдегі банктің (бұдан әрі – банк) атауы) кредитке өтінім берді, сол өтінім мақұлданған жағдайда кепілдемеге өтінім беру жоспарлануда.
Кепілдік кредиттік шарт бойынша _______ (қарыз алушының атауы) _______ (банктің атауы) алдындағы міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде берілді.

"25. По заявкам на получение субсидии по гарантированию, в которых объем субсидий превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий месяц, выплата осуществляется в следующем месяце по очередности согласно дате поступления заявок.
По заявкам на получение субсидии по гарантированию, в которых объем субсидий превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий финансовый год, выплата осуществляется в следующем финансовом году по очередности согласно дате поступления заявок.";
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту финансовых инструментов и микрокредитования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 58
Приложение 7
к Правилам субсидирования
в рамках гарантирования и
страхования займов субъектов
агропромышленного комплекса
Форма
Предварительная заявка на получение субсидии по гарантированию
В _________________________________________________________________________________________
(местный исполнительный орган области)
от_________________________________________________________________________________________
(полное наименование Гаранта)
Настоящим дочерняя организация акционерного общества "Холдинг "КазАгро" по гарантированию
(далее – Гарант) сообщает, что в соответствии с Правилами субсидирования в рамках гарантирования и
страхования займов субъектов агропромышленного комплекса, утвержденными приказом
Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12183),
____________________________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее – ФИО)/наименование заемщика)
подана заявка на кредитование в _______________________________________________________________,
(наименование банка второго уровня (далее – банк)
в случае одобрения которой планируется подача заявки на гарантирование.
Гарантия предоставлена в качестве обеспечения исполнения обязательств
____________________________________________________________________________________________
(ФИО/наименование заемщика)
перед _______________________________________________________________________________________
(наименование банка)
по кредитному договору.
В связи с вышеизложенным, просим вас предусмотреть (зарезервировать) в бюджете на текущий год сумму

Жоғарыда баяндалғанға байланысты, сізден _________тенге (кепілдеме соммасынан 29,9 (жиырма тоғыз бүтін оннан тоғыз) пайыз (бұдан әрі – %) мөлшерінде субсидияны мынадай дерекетемелерге аударуды сұраймыз:
Өтінім беруші туралы мәліметтер
АӘТ/атауы________________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
__________________________________________________________________________
Басшының АӘТ ___________________________________________________________
Мекенжайы: _______________________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі: _____________________________________________________
2. Екінші деңгейдегі банктегі шот бойынша мәліметтер:
БСН______________________________________________________________________
Бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) ___________________________________________
Банк деректемелері: _______________________________________________________
Банктің атауы: ____________________________________________________________
БСК (банктік сәйкестендіру коды) ____________________________________________
ЖСК (жеке сәйкестендіру коды) _____________________________________________
БСН _____________________________________________________________________
Кбе _____________________________________________________________________

субсидии в размере _____________ (29,9 (двадцать девять целых, девять десятых) процентов
(далее – %) от суммы гарантии).
1. Сведения о заявителе.
ФИО/наименование___________________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)/бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)
_____________________________________________________________________________________________
ФИО руководителя____________________________________________________________________________
Адрес: _______________________________________________________________________________________
Номер телефона (факса): ________________________________________________________________________
2. Сведения по счету в банке второго уровня:
БИН _________________________________________________________________________________________
Код бенефициара (далее – Кбе) __________________________________________________________________
Реквизиты банка: ______________________________________________________________________________
Наименование банка: __________________________________________________________________________
БИК (банковский идентификационный код) _______________________________________________________
ИИК (индивидуальный идентификационный код) __________________________________________________
БИН _________________________________________________________________________________________
Кбе __________________________________________________________________________________________