Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 2 наурыздағы № 24 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 наурызда № 22322 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес ақша және банктік салымдар туралы есептің нысаны;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес бағалы қағаздар туралы есептің нысаны;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған инвестициялық портфельдің құрылымы туралы есептің нысаны;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есептің нысаны;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес сақтанушының инвестицияларға, туынды қаржы құралдарына қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есептің нысаны;
7) осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес сақтанушының үлестес тұлғалармен инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есептің нысаны;
8) осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес "кері репо", репо операциялары туралы есептің нысаны;

Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан и Правил ее представления
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 24. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 марта 2021 года № 22322.
В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) перечень отчетности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета о деньгах и банковских вкладах согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета о ценных бумагах согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о структуре инвестиционного портфеля, приобретенного за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) форму отчета о заключенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) форму отчета о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, в производные финансовые инструменты согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) форму отчета о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, с аффилиированными лицами согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) форму отчета об операциях "обратное репо", репо согласно приложению 8 к настоящему постановлению;

9) осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары туралы есептің нысаны;
10) осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) акционерлік қоғамдар болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есептің нысаны;
11) осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары туралы есептің нысаны;
12) осы қаулыға 12-қосымшаға сәйкес инвестициялық мүлік және негізгі құрал-жабдықтар туралы есептің нысаны;
13) осы қаулыға 13-қосымшаға сәйкес "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерiн есептеу туралы есептің нысаны;
14) осы қаулыға 14-қосымшаға сәйкес "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерiн есептеу туралы есептің нысаны;
15) осы қаулыға 15-қосымшаға сәйкес сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есептің нысаны;
16) осы қаулыға 16-қосымшаға сәйкес сақтандыру төлемдері туралы есептің нысаны;
17) осы қаулыға 17-қосымшаға сәйкес міндеттемелердің көлемі бойынша есептің нысаны;
18) осы қаулыға 18-қосымшаға сәйкес аралас коэффициентін есептеу туралы есептің нысаны;
19) осы қаулыға 19-қосымшаға сәйкес полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу туралы есептің нысаны;
20) осы қаулыға 20-қосымшаға сәйкес қайта сақтандыру қызметі туралы есептің нысаны;
21) осы қаулыға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жайлы ақпарат туралы есептің нысаны;
22) осы қаулыға 22-қосымшаға сәйкес ұлттық және шетел валюталарындағы активтер мен міндеттемелердің мерзімдерін салыстыру туралы есептің нысаны;
23) осы қаулыға 23-қосымшаға сәйкес баланстан тыс шоттар бойынша қалдықтар туралы есептің нысаны;
24) осы қаулыға 24-қосымшаға сәйкес "жалпы сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есептің нысаны;
25) осы қаулыға 25-қосымшаға сәйкес шығындар бойынша есептің нысаны;
26) осы қаулыға 26-қосымшаға сәйкес сақтандыру төлемдерін есепке алу бойынша есептің нысаны;
27) осы қаулыға 27-қосымшаға сәйкес "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есептің нысаны;
28) осы қаулыға 28-қосымшаға сәйкес қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шарттары және аннуитеттік сақтандырудың өзге де түрлері бойынша есептің нысаны;

9) форму отчета о договорах страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) форму отчета об инвестициях инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля) в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами, согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
11) форму отчета о суммах к получению от перестраховщиков, страховых премиях к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
12) форму отчета об инвестиционном имуществе и основных средствах согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
13) форму отчета о расчете страховых резервов по отрасли "общее страхование" согласно приложению 13 к настоящему постановлению;
14) форму отчета о расчете страховых резервов по отрасли "страхование жизни" согласно приложению 14 к настоящему постановлению;
15) форму отчета о страховых премиях и премии государства согласно приложению 15 к настоящему постановлению;
16) форму отчета о страховых выплатах согласно приложению 16 к настоящему постановлению;
17) форму отчета по объему обязательств согласно приложению 17 к настоящему постановлению;
18) форму отчета о расчете комбинированного коэффициента согласно приложению 18 к настоящему постановлению;
19) форму отчета о расчете коэффициента убыточности по полисам согласно приложению 19 к настоящему постановлению;
20) форму отчета о перестраховочной деятельности согласно приложению 20 к настоящему постановлению;
21) форму отчета об информации о страховой (перестраховочной) организации-нерезиденте Республики Казахстан согласно приложению 21 к настоящему постановлению;
22) форму отчета о сравнении сроков активов и обязательств в национальной и иностранной валютах согласно приложению 22 к настоящему постановлению;
23) форму отчета об остатках по внебалансовым счетам согласно приложению 23 к настоящему постановлению;
24) форму отчета по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "общее страхование" согласно приложению 24 к настоящему постановлению;
25) форму отчета по убыткам согласно приложению 25 к настоящему постановлению;
26) форму отчета по учету страховых выплат согласно приложению 26 к настоящему постановлению;
27) форму отчета по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "страхование жизни" согласно приложению 27 к настоящему постановлению;
28) форму отчета по действующим договорам пенсионного аннуитета и иных видов аннуитетного страхования согласно приложению 28 к настоящему постановлению;

29) осы қаулыға 29-қосымшаға сәйкес қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жасалған қолданыстағы аннуитет шарттары бойынша есептің нысаны;
30) осы қаулыға 30-қосымшаға сәйкес соңғы 12 (он екі) айда күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары туралы есептің нысаны;
31) осы қаулыға 31-қосымшаға сәйкес болжамды төлемдер құны бойынша есептің нысаны;
32) осы қаулыға 32-қосымшаға сәйкес орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетусіз есептеу туралы есептің нысаны;
33) осы қаулыға 33-қосымшаға сәйкес орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетумен есептеу туралы есептің нысаны;
34) осы қаулыға 34-қосымшаға сәйкес орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін Борнхьюттер-Фергюсон әдісімен есептеу туралы есептің нысаны;
35) осы қаулыға 35-қосымшаға сәйкес экономикалық қызмет түрлері бойынша сақтандыру сыйлықақыларын және сақтандыру төлемдерін жіктеу туралы есептің нысаны;
36) осы қаулыға 36-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша сақтандыру шарттары бойынша қабылданған және жүзеге асырылған сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдері туралы есептің нысаны;
37) осы қаулыға 37-қосымшаға сәйкес сақтанушыларға берілген қарыздар туралы есептің нысаны;
38) осы қаулыға 38-қосымшаға сәйкес басшы қызметкерлеріне төленген кірістер туралы есептің нысаны;
39) осы қаулыға 39-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының сақтандыру брокерлері филиалдарының қатысуымен жасалған сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары туралы есептің нысаны;
40) осы қаулыға 40-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы сақтандыру брокерінің үлестес тұлғалары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-сақтандыру брокерлерінің филиалдарымен жасалған қайта сақтандыру шарттары туралы және Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокері филиалының сақтандыру тәуекелдерін Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-қайта сақтандыру ұйымдарының қайта сақтандыруына орналастыру талаптары туралы есептің нысаны;
41) осы қаулыға 41-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының есептілікті беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

29) форму отчета по действующим договорам аннуитета, заключенным в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей согласно приложению 29 к настоящему постановлению;
30) форму отчета о договорах страхования (перестрахования), вступивших в силу за последние 12 (двенадцать) месяцев, согласно приложению 30 к настоящему постановлению;
31) форму отчета по стоимости прогнозируемых выплат согласно приложению 31 к настоящему постановлению;
32) форму отчета о расчете резерва произошедших, но не заявленных убытков методом цепной лестницы без поправки на инфляцию, согласно приложению 32 к настоящему постановлению;
33) форму отчета о расчете резерва произошедших, но не заявленных убытков методом цепной лестницы с поправкой на инфляцию, согласно приложению 33 к настоящему постановлению;
34) форму отчета о расчете резерва произошедших, но не заявленных убытков методом Борнхьюттера-Фергюсона, согласно приложению 34 к настоящему постановлению;
35) форму отчета о классификации страховых премий и страховых выплат по видам экономической деятельности согласно приложению 35 к настоящему постановлению;
36) форму отчета о страховых премиях и страховых выплатах, принятых и осуществленных по договорам страхования по регионам Республики Казахстан, согласно приложению 36 к настоящему постановлению;
37) форму отчета о займах, предоставленных страхователям, согласно приложению 37 к настоящему постановлению;
38) форму отчета о доходах, выплаченных руководящим работникам, согласно приложению 38 к настоящему постановлению;
39) форму отчета о заключенных договорах страхования, перестрахования с участием филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан согласно приложению 39 к настоящему постановлению;
40) форму отчета о договорах перестрахования, заключенных филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, являющихся аффилиированными лицами страхового брокера Республики Казахстан и об условиях размещения филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан страховых рисков на перестрахование перестраховочным организациям-нерезидентам Республики Казахстан согласно приложению 40 к настоящему постановлению;
41) Правила представления отчетности филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан согласно приложению 41 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта:
1) ай сайын - осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 20) және 22) тармақшаларында көзделген есептілікті есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күніне дейінгі мерзімде ұсынады.
2) тоқсан сайын - осы қаулының 1-тармағының 12) және 23) тармақшаларында көзделген есептілікті есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде;
3) тоқсан сайын - осы қаулының 1-тармағының 24), 25), 26), 27), 28), 29), 30), 31), 32), 33) және 34) тармақшаларында көзделген есептілікті есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күніне дейінгі мерзімде;
4) жартыжылдықтар бойынша - осы қаулының 1-тармағының 21) тармақшасында көзделген есептілікті есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде;
5) жыл сайын - осы қаулының 1-тармағының 19), 35), 36) және 37) тармақшаларында көзделген есептілікті есепті жылдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде;
6) жыл сайын - осы қаулының 1-тармағының 38) тармақшасында көзделген есептілікті қаржылық жыл аяқталғаннан кейін күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде ұсынады.
3. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта:
1) тоқсан сайын - осы қаулының 1-тармағының 11), 39) және 40) тармақшаларында көзделген есептілікті есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде;
2) жыл сайын - осы қаулының 1-тармағының 38) тармақшасында көзделген есептілікті қаржылық жыл аяқталғаннан кейін күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде ұсынады.
4. Қаржы нарығының статистикасы департаменті (А.М.Боранбаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Қасенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 5-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

2. Филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан представляют в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате:
1) ежемесячно отчетность, предусмотренную подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 20) и 22) пункта 1 настоящего постановления, в срок не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) ежеквартально отчетность, предусмотренную подпунктами 12) и 23) пункта 1 настоящего постановления, в срок не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
3) ежеквартально отчетность, предусмотренную подпунктами 24), 25), 26), 27), 28), 29), 30), 31), 32), 33) и 34) пункта 1 настоящего постановления, в срок не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
4) по полугодиям отчетность, предусмотренную подпунктом 21) пункта 1 настоящего постановления, в срок не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным полугодием;
5) ежегодно отчетность, предусмотренную подпунктами 19), 35), 36) и 37) пункта 1 настоящего постановления, в срок не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным годом;
6) ежегодно отчетность, предусмотренную подпунктом 38) пункта 1 настоящего постановления, в течение 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года.
3. Филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан представляют в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате:
1) ежеквартально отчетность, предусмотренную подпунктами 11), 39) и 40) пункта 1 настоящего постановления, в срок не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) ежегодно отчетность, предусмотренную подпунктом 38) пункта 1 настоящего постановления, в течение 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года.
4. Департаменту статистики финансового рынка (Буранбаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 5 настоящего постановления.

5. Сыртқы коммуникациялар департаменті - Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (А.Р. Адамбаева) осы қаулыны мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.
7. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 24 қаулыға
1-қосымша
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары есептілігінің тізбесі
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының есептілігіне мыналар кіреді:
1) ақша және банктік салымдар туралы есеп;
2) бағалы қағаздар туралы есеп;
3) сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған инвестициялық портфельдің құрылымы туралы есеп;
4) сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп;
5) сақтанушының инвестицияларға, туынды қаржы құралдарына қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп;
6) сақтанушының үлестес тұлғалармен инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп;
7) "кері репо", репо операциялары туралы есеп;
8) сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары туралы есеп;
9) инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) акционерлік қоғамдар болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп;

5. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.
7. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к постановлению
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 24
Перечень отчетности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетность филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан включает в себя:
1) отчет о деньгах и банковских вкладах;
2) отчет о ценных бумагах;
3) отчет о структуре инвестиционного портфеля, приобретенного за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях;
4) отчет о заключенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях;
5) отчет о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, в производные финансовые инструменты;
6) отчет о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, с аффилиированными лицами;
7) отчет об операциях "обратное репо", репо;
8) отчет о договорах страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях;
9) отчет об инвестициях инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля) в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами;

10) қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары туралы есеп;
11) инвестициялық мүлік және негізгі құрал-жабдықтар туралы есеп;
12) "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерiн есептеу туралы есеп;
13) "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерiн есептеу туралы есеп;
14) сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есеп;
15) сақтандыру төлемдері туралы есеп;
16) міндеттемелердің көлемі бойынша есеп;
17) аралас коэффициентін есептеу туралы есеп;
18) полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу туралы есеп;
19) қайта сақтандыру қызметі туралы есеп;
20) Қазақстан Республикасы бейрезидент-Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары жайлы ақпарат;
21) ұлттық және шетел валюталарындағы активтер мен міндеттемелердің мерзімдерін салыстыру туралы есеп;
22) баланстан тыс шоттар бойынша қалдықтар туралы есеп;
23) "жалпы сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп;
24) шығындар бойынша есеп;
25) сақтандыру төлемдерін есепке алу бойынша есеп;
26) "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп;
27) қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шарттары және аннуитеттік сақтандырудың өзге де түрлері бойынша есеп;
28) қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жасалған қолданыстағы аннуитет шарттары бойынша есеп;
29) соңғы 12 (он екі) айда күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары туралы есеп;
30) болжамды төлемдер құны бойынша есеп;
31) орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетусіз есептеу туралы есеп;
32) орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетумен есептеу туралы есеп;
33) орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін Борнхьюттер-Фергюсон әдісімен есептеу туралы есеп;
34) экономикалық қызмет түрлері бойынша сақтандыру сыйлықақыларын және сақтандыру төлемдерін жіктеу туралы есеп;
35) Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша сақтандыру шарттары бойынша қабылданған және жүзеге асырылған сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдері туралы есеп;
36) сақтанушыларға берілген қарыздар туралы есеп;
37) қаржы ұйымының басшы қызметкерлеріне төленген кірістер туралы есеп;
38) Қазақстан Республикасының сақтандыру брокерлері филиалдарының қатысуымен жасалған сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары туралы есеп;

10) отчет о суммах к получению от перестраховщиков, страховых премиях к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников;
11) отчет об инвестиционном имуществе и основных средствах;
12) отчет о расчете страховых резервов по отрасли "общее страхование;
13) отчет о расчете страховых резервов по отрасли "страхование жизни";
14) отчет о страховых премиях и премии государства;
15) отчет о страховых выплатах;
16) отчет по объему обязательств;
17) отчет о расчете комбинированного коэффициента;
18) отчет о расчете коэффициента убыточности по полисам;
19) отчет о перестраховочной деятельности;
20) отчет об информации о страховой (перестраховочной) организации-нерезиденте Республики Казахстан;
21) отчет о сравнении сроков активов и обязательств в национальной и иностранной валютах;
22) отчет об остатках по внебалансовым счетам;
23) отчет по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "общее страхование";
24) отчет по убыткам;
25) отчет по учету страховых выплат;
26) отчет по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "страхование жизни";
27) отчет по действующим договорам пенсионного аннуитета и иных видов аннуитетного страхования;
28) отчет по действующим договорам аннуитета, заключенным в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;
29) отчет о договорах страхования (перестрахования), вступивших в силу за последние 12 (двенадцать) месяцев;
30) отчет по стоимости прогнозируемых выплат;
31) отчет о расчете резерва произошедших, но не заявленных убытков методом цепной лестницы без поправки на инфляцию;
32) отчет о расчете резерва произошедших, но не заявленных убытков методом цепной лестницы с поправкой на инфляцию;
33) отчет о расчете резерва произошедших, но не заявленных убытков методом Борнхьюттера-Фергюсона;
34) отчет о классификации страховых премий и страховых выплат по видам экономической деятельности;
35) отчет о страховых премиях и страховых выплатах, принятых и осуществленных по договорам страхования по регионам Республики Казахстан;
36) отчет о займах, предоставленных страхователям;
37) отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан;
38) отчет о заключенных договорах страхования, перестрахования с участием филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан;

39) Қазақстан Республикасы сақтандыру брокерінің үлестес тұлғалары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-сақтандыру брокерлерінің филиалдарымен жасалған қайта сақтандыру шарттары туралы және Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокері филиалының сақтандыру тәуекелдерін Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-қайта сақтандыру ұйымдарының қайта сақтандыруына орналастыру талаптары туралы есеп.
қаулыға
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Ақша және банктік салымдар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Көрсеткіш атауы
Жол коды
Депозиттік ұйымның коды
Депозиттік ұйым елінің коды
Рейтинг
салымды орналастырған күнге
есепті күнге
1
2
3
4
5
6
Ақша, барлығы
10
Кассадағы ақша
11

39) отчет о договорах перестрахования, заключенных филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, являющихся аффилиированными лицами страхового брокера Республики Казахстан, и об условиях размещения филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан страховых рисков на перестрахование перестраховочным организациям-нерезидентам Республики Казахстан.
Приложение 2
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о деньгах и банковских вкладах
Индекс формы административных данных: 2 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Наименование показателя
Код строки
Код депозитной организации
Код страны депозитной организации
Рейтинг
на дату размещения вклада
на отчетную дату
1
2
3
4
5
6
Деньги, всего
10
Деньги в кассе
11

Ескерту. Қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ақша және банктік салымдар туралы есеп (индекс- 2 - I(R)O_M, кезеңділігі - ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Ақша және банктік салымдар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес) жүз теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес) жүз теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 5 және 6-бағандарда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі. Рейтингтік агенттік болмаған кезде 5 және 6-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о деньгах и банковских вкладах" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графах 5 и 6 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318. При отсутствии рейтингового агентства в графах 5 и 6 указывается "нет рейтинга".
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Бағалы қағаздар туралы есеп (индексі- 3 - I(R)O_M, кезеңділігі - ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бағалы қағаздар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 4-бағанда бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) көрсетіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. 8-бағанда облигациялар бойынша купондық облигация бойынша пайызбен көрсетілетін сыйақы есептелетін, оны шығару кезінде айқындалған облигацияның номиналдық/сатып алу құнының ақшалай көрінісі, сондай-ақ оны өтеу кезінде облигация ұстаушыға төленуге жататын сома көрсетіледі. Сомасы шығарылым валютасымен көрсетіледі. Акциялар бойынша акцияларды сатып алу валютасымен сатып алу құны көрсетіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о ценных бумагах" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 4 указывается международный идентификационный номер ценной бумаги (код ISIN).
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В графе 8 по облигациям указывается денежное выражение номинальной/покупной стоимости облигации, определенное при ее выпуске, на которую начисляется выраженное в процентах вознаграждение по купонной облигации, а также сумма, подлежащая выплате держателю облигации при ее погашении. Сумма указывается в валюте выпуска. По акциям указывается покупная стоимость в валюте приобретения акции.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. 9-бағанда "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес валюта кодтары көрсетіледі. Облигациялар бойынша шығарылым валютасы, акциялар бойынша сатып алу валютасы көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. 10-бағанда сату үшін қолда бар, есепті күні үлестік бағалы қағаздарды сатып алу құны, борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құны көрсетіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. 15-бағанда пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, есепті күні үлестік бағалы қағаздарды сатып алу құны, борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құны көрсетіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. 19-бағанда өтелгенге дейін ұсталатын, есепті күні үлестік бағалы қағаздардың сатып алу құны, борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құны көрсетіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. 23-бағанда ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың баланстық құны көрсетіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. 24-бағанда репо шарттарымен ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың баланстық құны көрсетіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. 27-бағанда Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғаларының акциялары бойынша халықаралық қор биржасының атауы көрсетіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. 28 және 29-бағандарда Қазақстан Республикасының қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасы резиденттерінің бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі, оған қойылатын талаптар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15175 болып тіркелген "Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы ресми тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 54 қаулысымен бекітілген Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы ресми тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарда белгіленген. Қазақстан Республикасының қор биржасы тізімінің санаты болмаған кезде 28 және 29-бағандарда "листингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің бағалы қағаздары мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды.

7. В графе 9 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов". По облигациям указывается валюта выпуска, по акциям – валюта приобретения.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В графе 10 указывается стоимость приобретения долевых ценных бумаг, номинальная стоимость долговых ценных бумаг на отчетную дату, имеющихся в наличии для продажи.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В графе 15 указывается стоимость приобретения долевых ценных бумаг, номинальная стоимость долговых ценных бумаг на отчетную дату, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В графе 19 указывается стоимость приобретения долевых ценных бумаг, номинальная стоимость долговых ценных бумаг на отчетную дату, удерживаемых до погашения.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В графе 23 указывается балансовая стоимость обремененных ценных бумаг.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В графе 24 указывается балансовая стоимость ценных бумаг, обремененных договорами репо.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В графе 27 указывается наименование международной фондовой биржи по акциям юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 13 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В графах 28 и 29 указывается категория ценных бумаг - резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан, требования к которому установлены Требованиями к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 54 "Об утверждении Требований к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи и внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15175. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в графах 28 и 29 указывается "нет листинга". Данные графы не заполняются по ценным бумагам нерезидентов Республики Казахстан и государственным ценным бумагам Республики Казахстан.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. 30, 31, 32 және 33-бағандарды толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі. Рейтинг болмаған кезде 30, 31, 32 және 33-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналасқан
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған инвестициялық портфельдің құрылымы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 4 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын, сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасқан Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
1-кесте. Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған бағалы қағаздар
Р/с №
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Эмитенттің атауы
Эмитенттің елі
Бағалы қағаздың түрі
Бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
кестенің жалғасы:
Бағалы қағаздардың саны (дана)
Бағалы қағаздың номиналдық құны
Төлем валютасы
Бір бағалы қағаз үшін сатып алу бағасы
Кезең (бағалы қағаздар бойынша)
барлығы
оның ішінде, ауыртпалық салынған бағалы қағаздар
ауыртпалық салынған бағалы қағаздар, барлығы
оның ішінде, репоға берілген бағалы қағаздар
валюта
бір бағалы қағаздың құны
есепке алу күні
өтеу күні
7
8
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
Бағалы қағаздың сатып алу құны, мың теңгемен
Бағалы қағаздың баланстық құны, мың теңгемен
Анықтама үшін: қалыптастырылған резервтер (провизиялар), мың теңгемен
Барлығы
оның ішінде, есептелген сыйақы
оның ішінде, ауыртпалық салынған бағалы қағаздар
ауыртпалық салынған бағалы қағаздар, барлығы
оның ішінде, репоға берілген бағалы қағаздар
16
17
18
19
20
21
кестенің жалғасы:
Рейтингі
Қор биржасы тізімінің санаты
Портфельдегі ағымдағы купондық мөлшерлеме
Есептік санат
сатып алу күніне эмитенттің
есепті күнге эмитенттің
сатып алу күніне бағалы қағаздың
есепті күнге бағалы қағаздың
есепке алу күніне
есепті күнге
Санат
Күні
22
23
24
25
26
27
28
29
30
2-кесте. Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен кері репо операциялары бойынша сатып алынған бағалы қағаздар
р/с №
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Эмитенттің атауы
Эмитенттің елі
Бағалы қағаздың түрі
Бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі
Бағалы қағаздардың саны (дана)
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы:
кестенің жалғасы:
Бағалы қағаздардың номиналдық құнының валютасы
Мәміле валютасы
Бір бағалы қағаз үшін ашылу бағасы, мың теңгемен
Бір бағалы қағаз үшін жабылу бағасы, мың теңгемен
Кезең (бағалы қағаздар бойынша)
Барлығы
оның ішінде, шетел валютасында
Барлығы
оның ішінде, шетел валютасында
Операцияның ашылу күні
Операцияның жабылу күні
8
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
Бағалы қағаздардың баланстық құны, мың теңгемен
Операция бойынша кірістіліктің пайызбен мөлшерлемесі
Бағалы қағаздың рейтингі
Қор биржасы тізімінің санаты
есепке алу күніне
есепті күнге
есепке алу күніне
есепті күнге
16
17
18
19
20
21
3-кесте. Екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
Р/с №
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Банктің атауы
Банктің рейтингі
Салым валютасы
Банктік салым шартын жасау күні және нөмірі
салымды орналастыру күніне
есепті күнге
күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы:
кестенің жалғасы:
Салым мерзімі (күндермен)
Сыйақы төлеу кезеңі
Сыйақы мөлшерлемесі (пайызбен)
Салым бойынша негізгі борыштың сомасы, мың теңгемен
кезеңділігі
күні
номиналдық
тиімді
Барлығы
оның ішінде, шетел валютасында
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
Баланстың құны, мың теңгемен
Анықтама үшін: қалыптастырылған резервтер (провизиялар), мың теңгемен
Барлығы
оның ішінде, есептелген сыйақы
16
17
18
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)             телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________      _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Сақтанушының
инвестицияларға қатысу
талабын көздейтін сақтандыру
шарттары шеңберінде басқаруға
қабылданған активтердің
есебінен сатып алынған
инвестициялық портфельдің
құрылымы туралы есеп
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған инвестициялық портфельдің құрылымы туралы есеп (индексі- 4 - I(R)O_M, кезеңділігі - ай сайын)

Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При заполнении граф 30, 31, 32 и 33 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318. При отсутствии рейтинга в графах 30, 31, 32 и 33 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 4
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре инвестиционного портфеля, приобретенного за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
Индекс формы административных данных: 4 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие страховую деятельность по отрасли "страхование жизни", заключившие договоры страхования, предусматривающие условие участия страхователя в инвестициях
Срок представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Ценные бумаги, приобретенные за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
№ п/п
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Наименование эмитента
Страна эмитента
Вид ценной бумаги
Идентификационный номер ценной бумаги
1
2
3
4
5
6
Всего:
продолжение таблицы:
Количество ценных бумаг (штук)
Номинальная стоимость ценной бумаги
Валюта платежа
Цена покупки за одну ценную бумагу
Период (по ценным бумагам)
всего
в том числе обремененные ценные бумаги
обремененные ценные бумаги, всего
в том числе ценные бумаги, переданные в репо
валюта
стоимость одной ценной бумаги
дата постановки на учет
дата погашения
7
8
9
10
11
12
13
14
15
…
продолжение таблицы:
Покупная стоимость ценной бумаги, в тысячах тенге
Балансовая стоимость ценных бумаг, в тысячах тенге
Справочно: сформированные резервы (провизии) в тысячах тенге
Всего
в том числе начисленное вознаграждение
в том числе обремененные ценные бумаги
обремененные ценные бумаги, всего
в том числе ценные бумаги, переданные в репо
16
17
18
19
20
21
продолжение таблицы:
Рейтинг
Категория списка фондовой биржи
Текущая купонная ставка в портфеле
Учетная категория
эмитента на дату приобретения
эмитента на отчетную дату
ценной бумаги на дату приобретения
ценной бумаги на отчетную дату
на дату постановки на учет
на отчетную дату
Категория
Дата
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Таблица 2. Ценные бумаги, приобретенные по операциям обратного репо за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
№ п/п
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Наименование эмитента
Страна эмитента
Вид ценной бумаги
Идентификационный номер ценной бумаги
Количество ценных бумаг (штук)
1
2
3
4
5
6
7
Всего:
продолжение таблицы:
Валюта номинальной стоимости ценной бумаги
Валюта сделки
Цена открытия за одну ценную бумагу, в тысячах тенге
Цена закрытия за одну ценную бумагу, в тысячах тенге
Период (по ценным бумагам)
Всего
из них в иностранной валюте
Всего
из них в иностранной валюте
Дата открытия операции
Дата закрытия операции
8
9
10
11
12
13
14
15
…
продолжение таблицы:
Балансовая стоимость ценных бумаг, в тысячах тенге
Ставка доходности по операции в процентах
Рейтинг ценной бумаги
Категория списка фондовой биржи
на дату постановки на учет
на отчетную дату
на дату постановки на учет
на отчетную дату
16
17
18
19
20
21
Таблица 3. Вклады в банках второго уровня
№ п/п
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Наименование банка
Рейтинг банка
Валюта вклада
Дата заключения и номер договора банковского вклада
на дату размещения вклада
на отчетную дату
дата
номер
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего:
продолжение таблицы:
Срок вклада (в днях)
Период выплаты вознаграждения
Ставка вознаграждения (в процентах годовых)
Сумма основного долга по вкладу, в тысячах тенге
периодичность
дата
номинальная
эффективная
Всего
из них в иностранной валюте
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы:
Балансовая стоимость, в тысячах тенге
Справочно: сформированные резервы (провизии), в тысячах тенге
Всего
в том числе, начисленное вознаграждение
16
17
18
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о структуре
инвестиционного портфеля,
приобретенного за счет активов,
принятых в управление в рамках
договоров страхования,
предусматривающих условие
участия страхователя в инвестициях
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о структуре инвестиционного портфеля, приобретенного за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях (индекс – 4 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған инвестициялық портфельдің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын, сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасқан Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан әрбір инвестициялық қор бойынша және инвестициялық қор болып табылмайтын барлық клиенттер бойынша толтырылады.
6. 1-кесте бойынша:
1) 2-бағанда инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы көрсетіледі;
2) 3-бағанда бағалы қағаз эмитентінің атауы көрсетіледі;
3) 5-бағанда типін көрсетумен сатып алынған бағалы қағаздың түрі көрсетіледі;
4) 7-бағанда сатып алынған бағалы қағаздардың саны данамен көрсетіледі. Борыштық бағалы қағаздар шығарылым валютасында номиналдық құны бойынша көрсетіледі;
5) 10 және 12-бағандарда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
6) 13-бағанда мәміленің жүзеге асырылуын растайтын бастапқы құжатта (биржалық куәлік, брокердің және (немесе) дилердің есебі, СВИФТ (SWIFT) ақпарат берудің және төлемдер жасаудың халықаралық банкаралық жүйесі бойынша алынған растау) жазылған баға үтірден кейін төрт таңбаға дейінгі дәлдікпен мың теңгемен көрсетіледі. Борыштық бағалы қағаздардың бағасы жинақталған сыйақыны ескере отырып, үтірден кейінгі төрт таңбаға дейінгі дәлдікпен номиналды құнға қатысты пайызбен көрсетіледі. Бағалы қағазды (борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда) шетел валютасымен сатып алған кезде осы сома мәмілені жасасқан күні қалыптасқан валютаны айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о структуре инвестиционного портфеля, приобретенного за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность по отрасли "страхование жизни", заключившими договоры страхования, предусматривающие условие участия страхователя в инвестициях, и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в разрезе каждого инвестиционного фонда и по всем клиентам, не являющимся инвестиционным фондом.
6. По таблице 1:
1) в графе 2 указывается наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля);
2) в графе 3 указывается наименование эмитента ценной бумаги;
3) в графе 5 указывается вид приобретенной ценной бумаги с указанием ее типа;
4) в графе 7 указывается количество приобретенных ценных бумаг в штуках. Долговые ценные бумаги указываются по номинальной стоимости в валюте выпуска;
5) в графах 10 и 12 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
6) в графе 13 указывается цена в тысячах тенге, с точностью до четырех знаков после запятой, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление сделки (биржевое свидетельство, отчет брокера и (или) дилера, подтверждение, полученное по международной межбанковской системе передачи информации и совершения платежей СВИФТ (SWIFT). Цена долговых ценных бумаг отражается в процентах к номинальной стоимости, с точностью до четырех знаков после запятой, с учетом накопленного вознаграждения. При приобретении ценной бумаги (за исключением долговых ценных бумаг) в иностранной валюте, данная сумма отражается по рыночному курсу обмена валют, сложившемуся на дату совершения сделки;

7) 14-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күні көрсетіледі;
8) 15-бағанда борыштық бағалы қағаздарды өтеу мерзімі көрсетіледі;
9) 16-бағанда агенттерге, консультанттарға, брокерлерге (дилерлерге) төленген сыйақылар мен комиссияларды, қор биржаларының алымдарын, сондай-ақ аударым бойынша банк қызметтерін қоса, сатып алумен тікелей байланысты шығысты қоса алғанда және сатып алушы сатушыға төлеген пайыздың шамасына азайтылған (мұндай бар болса) қаржы құралдарының сатып алу құны көрсетіледі;
10) 17-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген бағалы қағаздардың құны көрсетіледі;
11) 21-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген, қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) сомасы көрсетіледі;
12) 22, 23, 24 және 25-бағандарды толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысының (бұдан әрі – № 385 қаулы) 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген облигациялар бойынша бағалы қағаздың рейтингі, эмитенттің акциялар бойынша рейтингі, мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша ел рейтингі көрсетіледі. Рейтинг болмаған кезде 22, 23, 24 және 25-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды;
13) 26 және 27-бағандарда Қазақстан Республикасы қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасының резиденттері бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Қазақстан Республикасының қор биржасы тізімінің санаты болмаған кезде 26 және 27-бағандарда "листингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің бағалы қағаздары және Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды. 26-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күніндегі қор биржасы тізімінің санаты жазылады;
14) 28-бағанда Нысанды беру күніндегі борыштық қаржы құралдары бойынша купондық мөлшерлеме көрсетіледі;
15) 29 және 30-бағандарда бағалы қағаздың "басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есептелетін", "пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есептелетін" немесе "амортизацияланған құны бойынша есептелетін" санаты және осы санатқа жатқызу күні көрсетіледі;

7) в графе 14 отражается дата первоначального признания в бухгалтерском учете;
8) в графе 15 указывается срок погашения долговых ценных бумаг;";
9) в графе 16 указывается покупная стоимость финансовых инструментов, включая расходы, непосредственно связанные с приобретением, включая вознаграждения и комиссионные, уплаченные агентам, консультантам, брокерам (дилерам), сборы фондовых бирж, а также банковские услуги по переводу, и уменьшенная на величину оплаченного покупателем продавцу процента (при наличии такового);
10) в графе 17 указывается стоимость ценных бумаг, отраженная в бухгалтерском учете;
11) в графе 21 указывается сумма сформированных резервов (провизий), отраженная в бухгалтерском учете;
12) при заполнении граф 22, 23, 24 и 25 отражается рейтинг ценной бумаги по облигациям, рейтинг эмитента по акциям, рейтинг страны по государственным ценным бумагам, присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318 (далее – Постановление № 385). При отсутствии рейтинга в графах 22, 23, 24 и 25 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан;
13) в графах 26 и 27 указывается категория ценных бумаг резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в графах 26 и 27 указывается "нет листинга". Данные графы не заполняются по ценным бумагам нерезидентов Республики Казахстан и государственным ценным бумагам Республики Казахстан. В графе 26 отражается категория списка фондовой биржи на дату первоначального признания в бухгалтерском учете;
14) в графе 28 указывается купонная ставка по долговым финансовым инструментам на дату представления Формы;
15) в графах 29 и 30 указывается категория ценной бумаги "учитываемая по справедливой стоимости через прочий совокупный доход", "учитываемая по справедливой стоимости через прибыль или убыток" или "учитываемая по амортизированной стоимости" и дата отнесения к данной категории;

16) кестеде зейнетақы активтері есебінен сатып алынған бағалы қағаздар көрсетілмейді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. 2-кесте бойынша:
1) 2-бағанда инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы көрсетіледі;
2) 3-бағанда бағалы қағаз эмитентінің атауы көрсетіледі;
3) 5-бағанда типі көрсетіле отырып, "кері репо" операциялары бойынша сатып алынған бағалы қағаздың түрі көрсетіледі;
4) 8 және 9-бағандарда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
5) 10 және 12-бағандарда "кері репо" операциясының жүзеге асырылғанын растайтын бастапқы құжатта көрсетілген баға үтірден кейін төрт таңбаға дейінгі дәлдікпен мың теңгемен көрсетіледі;
6) 16-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген құн көрсетіледі;
7) 18 және 19-бағандарды толтыру кезінде № 385 қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген облигациялар бойынша бағалы қағаздың рейтингі, эмитенттің акциялар бойынша рейтингі, мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша ел рейтингі көрсетіледі. Рейтинг болмаған кезде 18 және 19-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды. 18-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күніндегі рейтинг жазылады;
8) 20 және 21-бағандарда Қазақстан Республикасы қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасының резиденттері бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Қазақстан Республикасының қор биржасы тізімінің санаты болмаған кезде 20 және 21-бағандарда "листингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің бағалы қағаздары және Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды. 20-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күніндегі санаты жазылады;
9) кестеде "кері репо" операциялары бойынша зейнетақы активтері есебінен сатып алынған бағалы қағаздар көрсетілмейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. 3-кесте бойынша:
1) 2-бағанда инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы көрсетіледі;
2) 3-бағанда банктің атауы көрсетіледі;
3) 4 және 5-бағандарды толтыру кезінде № 385 қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген екінші деңгейдегі банктің рейтингі көрсетіледі. Рейтинг болмаған кезде 4 және 5-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар бойынша толтырылмайды;

16) в таблице не указываются ценные бумаги, приобретенные за счет пенсионных активов.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. По таблице 2:
1) в графе 2 указывается наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля);
2) в графе 3 указывается наименование эмитента ценной бумаги;
3) в графе 5 указывается вид ценной бумаги, приобретенной по операциям "обратное репо", с указанием ее типа;
4) в графах 8 и 9 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
5) в графах 10 и 12 указывается цена в тысячах тенге, с точностью до четырех знаков после запятой, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление операции "обратного репо";
6) в графе 16 указывается стоимость, отраженная в бухгалтерском учете;
7) при заполнении граф 18 и 19 отражается рейтинг ценной бумаги по облигациям, рейтинг эмитента по акциям, рейтинг страны по государственным ценным бумагам, присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 Постановления № 385. При отсутствии рейтинга в графах 18 и 19 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан. В графе 18 отражается рейтинг на дату первоначального признания в бухгалтерском учете;
8) в графах 20 и 21 указывается категория ценных бумаг резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в графах 20 и 21 указывается "нет листинга". Данные графы не заполняются по ценным бумагам нерезидентов Республики Казахстан и государственным ценным бумагам Республики Казахстан. В графе 20 отражается категория на дату первоначального признания в бухгалтерском учете;
9) в таблице не указываются ценные бумаги, приобретенные по операциям "обратного репо" за счет пенсионных активов.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. По таблице 3:
1) в графе 2 указывается наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля);
2) в графе 3 указывается наименование банка;
3) при заполнении граф 4 и 5 отражается рейтинг банка второго уровня, присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 Постановления № 385. При отсутствии рейтинга, в графах 4 и 5 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по вкладам в Национальном Банке Республики Казахстан;

4) 6-бағанда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
5) 9-бағанда банктік салым шарты бойынша салым мерзімі көрсетіледі, салым мерзімі ұзартылған кезде, мерзімі ұзарту уақыты ескеріле отырып жазылады;
6) 10 және 11-бағандарда жинақталған сыйақының кезеңділігі мен төлеу күні банктік салым шартының талаптарына сәйкес көрсетіледі;
7) 16-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген құны көрсетіледі;
8) кесте әрбір банк және әрбір салым валютасы бойынша жеке-жеке салым сомасы көрсетіле отырып толтырылады;
9) кестеде зейнетақы активтері есебінен орналастырылған салымдар көрсетілмейді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналасқан
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 5 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын, сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасқан Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
1-кесте. Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған бағалы қағаздар
р/с №
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Мәміле жасау күні
Мәміле бойынша есеп айырысу күні
Брокердің және (немесе) дилердің атауы
Мәміле түрі
Нарық
Бағалы қағаздың түрі
Бағалы қағаз эмитентінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Инвестициялық портфельдер бойынша барлығы
1.1.
2
Инвестициялық қорлардың активтері бойынша барлығы
2.1.
3
Жиынтығы
кестенің жалғасы:
Сәйкестендіру нөмірі
Номиналдық құн валютасы
Бір бағалы қағаздың номиналдық құны
Бағалы қағаздардың саны (дана)
Төлем валютасы
Бір бағалы қағаз үшін сатып алу (сату) бағасы
Мәміле жасау күніне бір бағалы қағаз үшін теңгемен ең төмен бағасы
Мәміле жасау күніне бір бағалы қағаз үшін теңгемен ең жоғары бағасы
10
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы:
Мәміле жасау күніне бір бағалы қағаздың нарықтық бағасы
Бағалы қағаздар бойынша кірістілік (пайызбен)
Мәміленің көлемі, мың теңгемен
Контрәріптестің атауы
Контрәріптестің рейтингі
Мәміле жасау күніне
Есепті күнге
18
19
20
21
22
23
2-кесте. Қазақстан Ұлттық Банкіндегі және екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Ақша аудару күні
Банктің атауы
Салым бойынша операциялар
Операция сомасы
1
2
3
4
5
6
1
Инвестициялық портфельдер бойынша барлығы
1.1.
2
Инвестициялық қорлардың активтері бойынша барлығы
2.1.
3
Жиынтығы
кестенің жалғасы:
Банктік салым шартын жасау күні және нөмірі
Салымның мерзімі (күндермен)
Сыйақы мөлшерлемесі (жылдық пайызбен)
Салым валютасы
Салым сомасы
7
8
9
10
11
3-кесте. Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған тазартылған бағалы металдар
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Мәміле жасау күні
Контрагенттің атауы
Қызметті төлеу
Мәміле түрі
Тазартылған бағалы металл түрі
Мәміленің көлемі (бірлік)
Төлем валютасы
Бір бірлік үшін сатып алу бағасы
Мәміле сомасы, мың теңгемен
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Инвестициялық портфельдер бойынша барлығы
1.1.
2
Инвестициялық қорлардың активтері бойынша барлығы
2.1.
3
Жиынтығы
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)             телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________      _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Сақтанушының
инвестицияларға қатысу
талаптарын көздейтін
сақтандыру шарттары
шеңберінде басқаруға
қабылданған активтерді
инвестициялау бойынша
жасалған мәмілелер туралы есеп
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Сақтанушының инвестицияларға қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп (индексі-5-I(R)O_M, кезеңділігі - ай сайын)

4) в графе 6 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
5) в графе 9 указывается срок вклада по договору банковского вклада, при пролонгации вклада срок отражается с учетом пролонгации;
6) в графах 10 и 11 периодичность и дата выплаты накопленного вознаграждения указывается в соответствии с условиями договора банковского вклада;
7) в графе 16 указывается стоимость, отраженная в бухгалтерском учете;
8) таблица заполняется с указанием суммы вкладов отдельно по каждому банку и по каждой валюте вклада;
9) в таблице не указываются вклады, размещенные за счет пенсионных активов.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 5
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о заключенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
Индекс формы административных данных: 5 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие страховую деятельность по отрасли "страхование жизни", заключившие договоры страхования, предусматривающие условие участия страхователя в инвестициях
Срок представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Ценные бумаги, приобретенные за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Дата заключения сделки
Дата расчетов по сделке
Наименование брокера и (или) дилера
Вид сделки
Рынок
Вид ценной бумаги
Наименование эмитента ценной бумаги
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Всего по инвестиционным портфелям
1.1.
2
Всего по активам инвестиционных фондов
2.1.
3
Итого
продолжение таблицы:
Идентификационный номер
Валюта номинальной стоимости
Номинальная стоимость одной ценной бумаги
Количество ценных бумаг (штук)
Валюта платежа
Цена покупки (продажи) за одну ценную бумагу
Минимальная цена за одну ценную бумагу на дату заключения сделки в тенге
Максимальная цена за одну ценную бумагу на дату заключения сделки в тенге
10
11
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы:
Рыночная цена за одну ценную бумагу на дату заключения сделки
Доходность по ценным бумагам (в процентах)
Объем сделки, в тысячах тенге
Наименование контрпартнера
Рейтинг контрпартнера
На дату заключения сделки
На отчетную дату
18
19
20
21
22
23
Таблица 2. Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан и в банках второго уровня
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Дата перевода денег
Наименование банка
Операции по вкладу
Сумма операции
1
2
3
4
5
6
1
Всего по инвестиционным портфелям
1.1.
2
Всего по активам инвестиционных фондов
2.1.
3
Итого
продолжение таблицы:
Дата заключения и номер банковского вклада
Срок вклада (в днях)
Ставка вознаграждения (в процентах годовых)
Валюта вклада
Сумма вклада
7
8
9
10
11
…
Таблица 3. Аффинированные драгоценные металлы, приобретенные за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Дата совершения сделки
Наименование контрагента
Оплата ус луг
Вид сделки
Вид аффинированного драгоценного металла
Объем сделки (единиц)
Валюта платежа
Цена покупки за одну единицу
Сумма сделки, в тысячах тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Всего по инвестиционным портфелям
1.1.
2
Всего по активам инвестиционных фондов
2.1.
3
Итого
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о заключенных сделках
по инвестированию активов, принятых в
управление в рамках договоров страхования,
предусматривающих условие участия
страхователя в инвестициях
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о заключенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях (индекс – 5 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушының инвестицияларға қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын, сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасқан Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кесте бойынша:
1) 6-бағанда мәміленің түрі (сатып алу, сату, өтеу, купонды өтеу, дивидендтер төлеу, "кері репо" операциясы - ашу (жабу) және басқалары) көрсетіледі;
2) 7-бағанда сауда жүйесінде мәміле жүзеге асырылған не мәміле ұйымдастырылмаған нарықта жасалған сауда-саттықты ұйымдастырушы көрсетіледі;
3) 8-бағанда эмитенттің атауы және бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі. Мәміле халықаралық нарықта жасалған кезде РЕЙТЕР (REUTERS) сыныптауышы бойынша сауда кодтары пайдаланылады;
4) 11 және 14-бағандарда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
5) 15-бағанда мәміленің жүзеге асырылуын растайтын бастапқы құжатта (биржалық куәлік, брокердің және (немесе) дилердің есебі, СВИФТ (SWIFT) ақпарат берудің және төлемдер жасаудың халықаралық банкаралық жүйесі бойынша алынған растамада) көрсетілген бағасы теңгемен көрсетіледі. Борыштық бағалы қағаздардың бағасы жинақталған сыйақы ескеріле отырып, номиналдық құнына пайызбен, үтірден кейін төрт таңбаға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі. Мәміле (борыштық бағалы қағаздармен мәмілелерді қоспағанда) бойынша есеп айырысуды шетел валютасында жүзеге асырған кезде, аталған сома мәміле бойынша есеп айырысу күні қалыптасқан валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о заключенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность по отрасли "страхование жизни", заключившими договоры страхования, предусматривающие условие участия страхователя в инвестициях.
Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. По таблице 1:
1) в графе 6 указывается вид сделки (покупка, продажа, погашение, погашение купона, выплата дивидендов, операция "обратного репо" - открытие (закрытие) и прочее);
2) в графе 7 указывается организатор торгов, в торговой системе которого осуществлена сделка либо, что сделка совершена на неорганизованном рынке;
3) в графе 8 указываются наименование эмитента и вид ценных бумаг. При совершении сделки на международном рынке, используются торговые коды по классификации РЕЙТЕР (REUTERS);
4) в графах 11 и 14 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
5) в графе 15 указывается цена в тенге, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление сделки (биржевое свидетельство, отчет брокера и (или) дилера, подтверждение, полученное по международной межбанковской системе передачи информации и совершения платежей СВИФТ (SWIFT). Цена долговых ценных бумаг отражается в процентах к номинальной стоимости, с точностью до четырех знаков после запятой, с учетом накопленного вознаграждения. При осуществлении расчетов по сделке (за исключением сделок с долговыми ценными бумагами) в иностранной валюте, данная сумма отражается по рыночному курсу обмена валют, сложившемуся на дату расчетов по сделке;

6) 16 және 17-бағандарда Блумберг (Bloomberg) не РЕЙТЕР (REUTERS) ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша осы қаржы құралы айналыста болатын халықаралық (шетелдік) қор биржаларында жасалған акцияларды (депозитарлық қолхаттарды) сатып алу (сату) жөніндегі мәмілелер бойынша бағалар теңгемен көрсетіледі;
7) 19-бағанда бағалы қағаздар бойынша кірістілік (облигациямен мәміле бойынша - иеліктен шығару немесе сатып алу нәтижесінде қалыптасқан кірістілік; репо және "кері репо" операциялары бойынша - репо мәмілесін жасау нәтижесінде қалыптасқан кірістілік) жылдық пайызбен көрсетіледі;
8) 20-бағанда мәмілені орындауға байланысты шығысты шегергендегі мәміле көлемі үтірден кейін екі таңбаға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
9) 21, 22 және 23-бағандар халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарығында жасалған мәмілелер бойынша толтырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. 2-кесте бойынша:
1) 3-бағанда салым енгізілген кезде клиенттің банктік шотынан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі немесе екінші деңгейдегі банктегі банктік шотқа ақша аудару күні не мерзімінен бұрын қайтару күні немесе шарт бұзылған кезде - клиенттің банктік шотына ақшаны қайтару күні көрсетіледі;
2) 5-бағанда салым бойынша операциялар (салымға ақша енгізу, салым бойынша сыйақы төлеу, салымды мерзімінен бұрын қайтару немесе банктік салым шартының мерзімі өткеннен кейін салымды қайтару) көрсетіледі;
3) 11-бағанда сомасы салым бойынша операцияның қорытындысы бойынша есептелген сыйақы ескеріле отырып, үтірден кейін екі таңбаға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. 3-кесте бойынша:
1) 3-бағанда мәміле жасалған күн (trade date) көрсетіледі;
2) 6-бағанда мәміле түрі (сатып алу, сату) көрсетіледі;
3) 7-бағанда металл шоттың түрі (аллокирленген металл шот немесе аллокирленбеген металл шот) көрсетіле отырып, аффинирленген бағалы металл түрлерінің атауы көрсетіледі;
4) 9-бағанда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.

6) в графах 16 и 17 указываются цены в тенге по сделкам по покупке (продаже) акций (депозитарных расписок), заключенным на международных (иностранных) фондовых биржах, на которых обращается данный финансовый инструмент, по данным информационно-аналитических систем Блумберг (Bloomberg) либо РЕЙТЕР (REUTERS);
7) в графе 19 указывается доходность по ценным бумагам в процентах годовых (по сделке с облигацией - доходность, сложившаяся в результате отчуждения либо приобретения; по операциям репо и "обратного репо" - доходность, сложившаяся в результате совершения сделки репо);
8) в графе 20 указывается объем сделки за минусом расходов, связанных с исполнением сделки, с точностью до двух знаков после запятой;
9) графы 21, 22 и 23 заполняются по сделкам, заключенным на международном (иностранном) рынке ценных бумаг.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. По таблице 2:
1) в графе 3 при внесении вклада указывается дата перевода денег с банковского счета клиента на банковский счет в Национальном Банке Республики Казахстан или банке второго уровня, либо дата досрочного возврата, или при расторжении договора - дата возврата денег на банковский счет клиента;
2) в графе 5 указываются операции по вкладу (внесение во вклад денег, выплата вознаграждения по вкладу, досрочный возврат вклада или возврат вклада по истечении срока договора банковского вклада);
3) в графе 11 указывается сумма с учетом начисленного вознаграждения по итогам операции по вкладу с точностью до двух знаков после запятой.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. По таблице 3:
1) в графе 3 указывается дата заключения сделки (trade date);
2) в графе 6 указывается вид сделки (покупка, продажа);
3) в графе 7 указывается наименование видов аффинированных драгоценных металлов с указанием вида металлического счета (аллокированный металлический счет или неаллокированный металлический счет);
4) в графе 9 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтанушының инвестицияларға, туынды қаржы құралдарына қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 6 - I(R)O_M
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын, сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасқан Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы)
Мәміле жасалған күн
Брокердің және (немесе) дилердің атауы
Қаржы құралдарын есепке алу күні
Мәміле бойынша есеп айырысу күні
Туынды қаржы құралының түрі
Сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Инвестициялық портфельдер бойынша барлығы
1.1.
2
Инвестициялық қорлардың барлық активтері
2.1.
кестенің жалғасы:
Нарық
Базалық актив
Контрагент
Мәміле талаптарының сипаттамасы
атауы
рейтингі
атауы
рейтингі
Мәміле түрі
Қаржы құралдарының саны, дана
Мәміле бағасы теңгемен
Мәміле сомасы, мың теңгемен
Мәміле валютасы
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы:
Хеджирлеу объектісінің деректемелері
Инвестицияланған шешім
Мәміле жасалған күнгі вариациялық маржа, мың теңгемен
Мәміле жасалған күнгі бастапқы маржа, пайызбен
Сауда-саттық режимі
бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі
Мәміле көлемі, дана
Мәміле сомасы, мың теңгемен
валюта
нөмірі
күні
19
20
21
22
23
24
25
23
24
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)             телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________      _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Сақтанушының
инвестицияларға, туынды қаржы
құралдарына қатысу талабын
көздейтін сақтандыру шарттары
шеңберінде басқаруға
қабылданған активтерді
инвестициялау бойынша
жасалған мәмілелер туралы есеп
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Сақтанушының инвестицияларға, туынды қаржы құралдарына қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп (индексі- 6 - I(R)O_M, кезеңділігі - ай сайын)

Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 6
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, в производные финансовые инструменты
Индекс формы административных данных: 6 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие страховую деятельность по отрасли "страхование жизни" и заключение договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
Срок представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Дата заключения сделки
Наименование брокера и (или) дилера
Дата постановки финансовых инструментов на учет
Дата расчетов по сделке
Вид производного финансового инструмента
Идентификационный номер
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Всего по инвестиционным портфелям
1.1.
2
Всего активы инвестиционных фондов
2.1.
продолжение таблицы:
Рынок
Базовый актив
Контрагент
Описание условий сделки
наименование
рейтинг
наименование
рейтинг
Вид сделки
Количество финансовых инструментов, штук
Цена сделки в тенге
Сумма сделки, в тысячах тенге
Валюта сделки
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
…
продолжение таблицы:
Реквизиты объекта хеджирования
Инвестиционное решение
Вариационная маржа на дату заключения сделки, в тысячах тенге
Начальная маржа на дату заключения сделки, в процентах
Режим торгов
идентификационный номер ценной бумаги
Объем сделки, штук
Сумма сделки, в тысячах тенге
валюта
номер
дата
19
20
21
22
23
24
25
23
24
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о совершенных сделках
по инвестированию активов, принятых
в управление в рамках договоров страхования,
предусматривающих условие участия
страхователя в инвестициях,
в производные финансовые инструменты
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, в производные финансовые инструменты (индекс – 6 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушының инвестицияларға, туынды қаржы құралдарына қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын, сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасқан Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 7-бағанда туынды қаржы құралының түрі (опцион, фьючерс, форвард, своп және басқа да туынды қаржы құралдары) көрсетіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. 8-бағанда егер бағалы қағаз туынды қаржы құралының тек базалық активі болып табылса, бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. 9-бағанда сауда жүйесінде мәміле жүзеге асырылған сауда-саттықты ұйымдастырушының атауы және "қор биржасының атауы" форматында оның резиденттік елі не мәміленің "ұйымдастырылмаған нарық" форматында қор биржасында жасалмағаны көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, в производные финансовые инструменты" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность по отрасли "страхование жизни", заключившими договоры страхования, предусматривающие условие участия страхователя в инвестициях.
Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 7 указывается вид производного финансового инструмента (опцион, фьючерс, форвард, своп и другие производные финансовые инструменты).
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В графе 8 указывается идентификационный номер ценной бумаги если только базовым активом производного финансового инструмента является ценная бумага.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В графе 9 указывается наименование организатора торгов, в торговой системе которого осуществлена сделка, и страна его резидентства в формате "наименование фондовой биржи" либо то, что сделка совершена не на фондовой бирже в формате "неорганизованный рынок".

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. 10 және 11-бағандарда туынды қаржы құралының базалық активі (бағалы қағаздың және оның эмитентінің атауы, валютасы, сыйақы мөлшерлемесі, тауар және өзге де базалық активтер) және базалық актив (рейтинг) (рейтингтік агенттік)" форматында рейтингтік агенттік берген мәміле жасалған күні базалық активтің рейтингі көрсетіледі. Базалық активте рейтинг болмаған кезде, базалық актив және рейтингі жоқ деген ақпарат көрсетіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. 12 және 13-бағандарда, егер мәміле қор биржасында жасалмаған кезде контрагент, оның резиденттік елі, сондай-ақ "контрагент/елі/рейтингі (рейтингтік агенттік)" форматында мәміле жасалған күні осы контрагентке берілген рейтинг көрсетіледі. Контрагентте рейтинг болмаған кезде рейтинг жоқ деген ақпарат көрсетіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. 14-бағанда мәміленің түрі (сатып алу, сату және басқалары) көрсетіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. 19, 20, 21 және 22-бағандар бойынша хеджирлеу объектісінің деректемелері мәміле хеджирлеу мақсатында жасалған кезде ғана толтырылады. Егер мәміле хеджирлеу мақсатында жасалмаған болса, онда бұл бағандар толтырылмайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. 25-бағанда бар болса, вариациялық маржа - биржа есептейтін және мерзімдік келісімшарттың баға белгілеуінің өзгеруін ескеретін сауда-саттыққа қатысушының міндеттемелері өзгеруінің ақшалай көрінісі көрсетіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. 26-бағанда бар болса, бастапқы маржа - биржа анықтайтын, клиент әрбір ашық позицияға енгізуі тиіс базалық активтің жиынтық нарықтық құнының үлесі көрсетіледі.

Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В графах 10 и 11 указывается базовый актив производного финансового инструмента (наименование ценной бумаги и ее эмитента, валюта, ставка вознаграждения, товар и прочие базовые активы) и рейтинг базового актива на дату заключения сделки, присвоенный рейтинговым агентством (при наличии) в формате "базовый актив (рейтинг) (рейтинговое агентство)". При отсутствии рейтинга у базового актива, указывается базовый актив и информация, что рейтинг отсутствует.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В графах 12 и 13, если сделка заключена не на фондовой бирже, указывается контрагент, страна его резидентства, а также рейтинг на дату заключения сделки, присвоенный данному контрагенту в формате "контрагент/страна/рейтинг (рейтинговое агентство)". При отсутствии рейтинга у контрагента, указывается информация, что рейтинг отсутствует.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В графе 14 указывается вид сделки (покупка, продажа и прочее).
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Реквизиты объекта хеджирования по графам 19, 20, 21 и 22 заполняется только, если сделка заключена с целью хеджирования. Если сделка заключена не с целью хеджирования, то данные графы не заполняются.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В графе 25 при наличии указывается вариационная маржа - денежное выражение изменения обязательств участника торгов, рассчитываемое биржей и учитывающее изменение котировки срочного контракта.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В графе 26 при наличии указывается начальная маржа - доля от суммарной рыночной стоимости базового актива, определяемая биржей, которую клиент должен внести за каждую открытую позицию.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. 27-бағанда Т+0 немесе Т+n форматындағы сауда-саттық режимі көрсетіледі не биржа қағидаларында көзделген сауда-саттықтың басқа режимі сипатталады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Тараптардың бірмезгілде екі операция (ашу және жабу) жасасуын болжайтын мәмілелерді жасаған кезде Нысанда әрбір операция бойынша ақпарат көрсетіледі.

Сноска. Пункт 13 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В графе 27 указывается режим торгов в формате Т+0 или Т+n, либо описывается другой режим торгов, предусмотренный правилами биржи.
Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При заключении сделок, предполагающих заключение сторонами сделки одновременно двух операций (открытие и закрытие), в Форме отражается информация по каждой операции.

16. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
қаулыға
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтанушының үлестес тұлғалармен инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 7 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын, сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасқан Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
(теңгемен)
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы)
Клиенттің үлестестік белгісі
Мәміле жасалған күн
Нарық
Мәміле түрі
Мәміле бойынша контрәріптестің атауы
Контрәріптестің үлестестік белгісі
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Инвестициялық портфельдер бойынша барлығы
1.1.
2
Инвестициялық қорлардың барлық активтері
2.1.
кестенің жалғасы:
Қаржы құралының өлшемдері
Қаржы құралының түрі
Қаржы құралын шығарған (ұсынған) эмитенттің атауы
Сәйкестендіру нөмірі
Біреуінің бағасы
Мәміле көлемі, дана
Мәміле сомасы, мың теңгемен
Банктік салым шартының аяқталу күні
9
10
11
12
13
14
15
Атауы ___________________ Мекенжайы _________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________       ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Сақтанушының үлестес
тұлғалармен инвестицияларға
қатысу талабын көздейтін
сақтандыру шарттары
шеңберінде басқаруға
қабылданған активтерді
инвестициялау бойынша
жасалған мәмілелер
туралы есепке
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Сақтанушының үлестес тұлғалармен инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп (индексі – 7 - I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын)

16. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 7
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, с аффилиированными лицами
Индекс формы административных данных: 7 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие страховую деятельность по отрасли "страхование жизни", заключившие договоры страхования, предусматривающие условие участия страхователя в инвестициях
Срок представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
(в тенге)
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Признак аффилиированности клиента
Дата совершения сделки
Рынок
Вид сделки
Наименование контрпартнера по сделке
Признак аффилиированности контрпартнера
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Всего по инвестиционным портфелям
1.1.
2
Всего активы инвестиционных фондов
2.1.
продолжение таблицы:
Параметры финансового инструмента
Вид финансового инструмента
Наименование эмитента, выпустившего (предоставившего) финансовый инструмент
Идентификационный номер
Цена за одну единицу
Объем сделки, штук
Сумма сделки, в тысячах тенге
Дата окончания договора банковского вклада
9
10
11
12
13
14
15
…
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о совершенных сделках
по инвестированию активов, принятых в
управление в рамках договоров страхования,
предусматривающих условие участия страхователя
в инвестициях, с аффилиированными лицами
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, с аффилиированными лицами (индекс – 7 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушының үлестес тұлғалармен инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын, сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасқан Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан инвестициялық қорлардың активтеріне және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтер есебінен сатып алынған инвестициялық портфельдерге қатысты толтырылады.
6. 3-бағанда "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – АҚ туралы заң) 64-бабына сәйкес инвестициялық портфельді басқарушыға қатысты үлестес тұлға деп танылатын белгі көрсетіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. 5-бағанда сауда жүйесінде мәміле жүзеге асырылған шетелдік қор биржасының атауы және "ұйымдастырылмаған нарық/шетелдік қор биржасының атауы/оның резиденттік елі" форматында оның резиденттік елі не мәміле "ұйымдастырылмаған нарықта" жасалғаны көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, с аффилированными лицами" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность по отрасли "страхование жизни", заключившими договоры страхования, предусматривающие условие участия страхователя в инвестициях.
Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в отношении активов инвестиционных фондов и инвестиционных портфелей, приобретенных за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях.
6. В графе 3 указывается признак, в соответствии с которым клиент признается по отношению к управляющему инвестиционным портфелем аффилиированным лицом в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" (далее – Закон об АО).
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В графе 5 указывается наименование иностранной фондовой биржи, в торговой системе которой осуществлена сделка, и страна ее резидентства в формате "неорганизованный рынок/наименование иностранной фондовой биржи/страна ее резидентства" либо то, что сделка совершена на "неорганизованном рынке".

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. 6-бағанда мәміленің түрі (сатып алу, сату, репо ашу және жабу операциялары, банктік салым шартын жасасу және өзге де мәмілелер) көрсетіледі. Репо операциялары бойынша репо операцияларының түрі де: тікелей немесе "кері репо" деп көрсетіледі. Қор биржасының сауда жүйесінде жасалған мәмілелер бойынша 16-бағанда мәміле жасасу әдісі көрсетіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. 7-бағанда егер бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым брокер ретінде болған кезде ғана (брокер мүддесінде әрекет еткен тұлғаны көрсете отырып) "В" символы және егер бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым дилер ретінде болған кезде ғана "D" символы пайдаланылады. Банктік салым шарты жасалған кезде банктік шот ашылған банктің атауы көрсетіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. 8-бағанда контрәріптес клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға қатысты АҚ туралы заңның 64-бабына сәйкес үлестес тұлға болып танылатын белгі көрсетіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. 10, 11 және 12-бағандар сатып алу, сату, өтеу бойынша мәмілелер, "кері репо" - ашу (жабу) операциялары үшін толтырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. 14-бағанда сома жинақталған сыйақыны есепке ала отырып, мәмілені орындауға байланысты шығыстарды (сатып алу, сату, өтеу, "кері репо" операциясы - ашу (жабу) және басқалары) есепке алмастан, мың теңгемен көрсетіледі.

Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В графе 6 указывается вид сделки (покупка, продажа, операции открытия и закрытия репо, заключение договора банковского вклада и иные сделки). По операциям репо также указывается вид операций репо: прямое или "обратное репо". По сделкам, заключенным в торговой системе фондовой биржи, в графе 16 указывается метод заключения сделки.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В графе 7 используется символ "В", если только организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, выступала в качестве брокера (с указанием лица, в интересах которого выступал брокер) и символ "D", если только организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, выступала в качестве дилера. При заключении договора банковского вклада, указывается наименование банка, в котором открыт банковский счет.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В графе 8 указывается признак, в соответствии с которым контрпартнер признается по отношению к организации, осуществляющей инвестиционное управление активами клиентов, аффилиированным лицом в соответствии со статьей 64 Закона об АО.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Графы 10, 11 и 12 заполняются для сделок по покупке, продаже, погашению, операции "обратного репо" - открытие (закрытие).
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В графе 14 указывается сумма в тысячах тенге без учета расходов, связанных с исполнением сделки (покупка, продажа, погашение, операция "обратного репо" - открытие (закрытие) и прочее), с учетом накопленного вознаграждения.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
"Кері репо", репо операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 8 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Операция мазмұны/Бағалы қағаз эмитентінің атауы
Бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (код ISIN)
Репо шартын жасасу күні
Репо шартының нөмірі
1
2
3
4
5
1
"Автоматты" тәсiлмен жасалатын "кері репо" операциялары
1.1
2
Репо операциялары
2.1
"Тікелей" тәсіл

Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 8
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет об операциях "обратное репо", репо
Сноска. Приложение 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 8 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Содержание операции/ Наименование эмитента ценной бумаги
Международный идентификационный номер ценной бумаги (код ISIN)
Дата заключения договора репо
Номер договора репо
1
2
3
4
5
1
Операции "обратное репо", совершаемые "Автоматическим" способом
1.1
2
Операции репо
2.1
"Прямой" способ

2.1.1
2.2
"Автоматты" тәсіл
2.2.1
кестенің жалғасы:
Күні
Репо операциясының мерзімі, күндер
Сыйақы мөлшерлемесі, пайызбен
Репо операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздардың саны
Репо сомасы, мың теңгемен
Бағалы қағаз валютасы
Репо ашу
Репо жабу
6
7
8
9
10
11
12
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________       ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20__ жылғы "____"______________
"Кері репо", репо операциялары
туралы есеп нысанына
қосымша
"Кері репо", репо операциялары туралы есеп
(индексі – 8 - I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кері репо", репо операциялары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 9-бағанда репо және (немесе) "кері репо" операциясына қатысушылар белгілеген және жабу бағасы мен жабу мәмілесінің сомасын есептеу үшін пайдаланылатын репо және (немесе) "кері репо" операциялары бойынша сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
6. 12-бағанда репо операциясына сәйкес бағалы қағаз валютасы "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" 07 ISO 4217 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаған кезде Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қаулыға
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 9 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Р/с
Сақтанушының (сақтандырылушының) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Сақтандыру шартының нөмірі
Сақтандыру шартын жасасу күні
Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақысы, мың теңгемен
Сақтандыруды қорғаудың қолданылу мерзімі
Тәуекел бөлігі
Жинақтау бөлігі
Басталу күні
Аяқталу күні
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы:
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы
Инвестициялық портфельді басқарушының атауы
Инвестициялық қордағы пайлардың жалпы саны немесе инвестициялық портфельдегі шартты бірліктердің жалпы саны
9
10
11
кестенің жалғасы:
Сақтанушыға (сақтандырылушыға) тиесілі инвестициялық қордағы пайлардың саны немесе инвестициялық портфельдегі шартты бірліктердің жалпы саны
Инвестициялық қордағы бір пайдың немесе инвестициялық портфельдегі бір шартты бірліктің құны
12
13
Атауы ___________________ Мекенжайы _________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Сақтанушының
инвестицияларға қатысу
талабын көздейтін сақтандыру
шарттары туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Ескерту. Қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары туралы есеп (индексі – 9 - I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын)

2.1.1
2.2
"Автоматический" способ
2.2.1
продолжение таблицы:
Дата
Срок операции репо, дней
Ставка вознаграждения, в процентах
Количество ценных бумаг, являющихся предметом операции репо
Сумма репо, в тысячах тенге
Валюта ценной бумаги
Открытия репо
Закрытия репо
6
7
8
9
10
11
12
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
об операциях "обратное репо", репо
Пояснение по заполнению формы административных данных Отчет об операциях "обратное репо", репо (индекс – 8 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об операциях "обратное репо", репо" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 9 указывается ставка вознаграждения по операциям репо и (или) "обратное репо", установленная участниками операции репо и (или) "обратное репо" и используемая для расчета цены закрытия и суммы сделки закрытия.
6. В графе 12 указывается валюта ценной бумаги согласно операции репо в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
7. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 9
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется форма: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о договорах страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях
Индекс формы административных данных: 9 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
Срок представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) страхователя (застрахованного)
Номер договора страхования
Дата заключения договора страхования
Страховая премия по договорам страхования, в тысячах тенге
Срок действия страховой защиты
Рисковая часть
Накопительная часть
Дата начала
Дата окончания
1
2
3
4
5
6
7
8
…
продолжение таблицы:
Наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля)
Наименование управляющего инвестиционным портфелем
Общее количество паев в инвестиционном фонде или общее количество условных единиц в инвестиционном портфеле
9
10
11
продолжение таблицы:
Количество паев в инвестиционном фонде или количество условных единиц в инвестиционном портфеле, принадлежащих страхователю (застрахованному)
Стоимость одного пая инвестиционного фонда или одной условной единицы инвестиционного портфеля
12
13
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о договорах страхования,
предусматривающих условие участия
страхователя в инвестициях
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о договорах страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях (индекс – 9 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес) жүз теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес) жүз теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша ақпарат көрсетіледі.
6. 5 және 6-бағандарда сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандыру сыйлықақылары бөліктерінің сомалары көрсетіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. 9-бағанда пай (шартты бірлік) ұстаушысы сақтанушы болып табылатын инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. 10-бағанда пай (шартты бірлік) ұстаушысы сақтанушы болып табылатын инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) инвестициялық портфель басқарушысының атауы көрсетіледі. Инвестициялық портфельді басқарушыны тартқан кезде, инвестициялық қордың немесе инвестициялық портфельдің атауымен қатар оның инвестициялық портфельді басқарушысының атауы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о договорах страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность по отрасли "страхование жизни", по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме указываются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается информация по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях.
6. В графах 5 и 6 указываются суммы частей страховых премии на момент заключения договора страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В графе 9 указывается наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля), держателем паев (условных единиц) которого является страхователь.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В графе 10 указывается наименование управляющего инвестиционным портфелем инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля), держателем паев (условных единиц) которого является страхователь. При привлечении управляющего инвестиционным портфелем, рядом с наименованием инвестиционного фонда или инвестиционного портфеля указывается наименование его управляющего инвестиционным портфелем.

Ескерту. Қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) акционерлік қоғамдар болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп (индексі – 10 - I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) акционерлік қоғамдар болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасқан Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысанға деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес) жүз теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес) жүз теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы көрсетіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. 4-бағанда акцияларды сатып алу күніндегі сатып алу құны көрсетіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об инвестициях инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля) в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность по отрасли "страхование жизни" и заключение договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля).
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В графе 4 отражается покупная стоимость акций на дату приобретения.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. 6-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген инвестициялардың құны көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Нысан әр клиентке қатысты толтырылады.
9. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 11 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:

7. В графе 6 указывается стоимость инвестиций, отраженная в бухгалтерском учете.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Форма заполняется в разрезе каждого клиента.
9. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 11
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о суммах к получению от перестраховщиков, страховых премиях к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников
Индекс формы административных данных: 11 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:

1) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
(мың теңгемен)
Р/с
Қайта сақтандырушының /сақтандыру агентінің/ қайта сақтанушының (цеденттің)/ сақтандыру брокерінің/ сақтанушының атауы
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша берешек
Құнсыздануға арналған резервтер
Барлығы
оның ішінде
мерзімі өткен берешегі жоқ
90 күнге дейін мерзімі өткен берешегі бар
90 күннен астам мерзімі өткен берешегі бар
1
2
3
4
5
6
7
1
Қайта сақтандырушылар
1.1
2
Сақтандыру агенттері
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
Басқа да сақтандыру агенттері
3
Сақтандыру брокерлері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары
3.1
4
Қайта сақтанушылар (цеденттер) / Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
4.1
5
Сақтанушылар
5.1
5.2
5.3
5.4
5.5
5.6
Басқа сақтанушылар
6
Барлығы
Атауы ___________________ Мекенжайы _________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Қайта сақтандырушылардан
алынатын сомалар,
сақтанушылардан (қайта
сақтанушылардан) және
делдалдардан алынатын
сақтандыру сыйлықақылары
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары туралы есеп (индексі – 11 - I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)

1) филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан – ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан - ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
Форма
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование перестраховщика/ страхового агента/ перестрахователя (цедента)/ страхового брокера/страхователя
Задолженность по договорам страхования и (или) перестрахования
Резервы на обесценение
Всего
в том числе
по которой отсутствует просроченная задолженность
по которой имеется просроченная задолженность до 90 дней
по которой имеется просроченная задолженность свыше 90 дней
1
2
3
4
5
6
7
1
Перестраховщики
1.1
2
Страховые агенты
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
Прочие страховые агенты
3
Страховые брокеры, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан
3.1
4
Перестрахователи (цеденты) / Филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
4.1
5
Страхователи
5.1
5.2
5.3
5.4
5.5
5.6
Прочие страхователи
6
Всего
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о суммах к получению
от перестраховщиков, страховых премиях
к получению от страхователей
(перестрахователей) и посредников
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о суммах к получению от перестраховщиков, страховых премиях к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников (индекс – 11 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
4. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын толтырады.
5. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
6. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. 2-бағанда сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру шарттары бойынша берешегі бар қайта сақтандырушылардың, сақтандыру агенттерінің, сақтандыру брокерлерінің (делдалдардың), қайта сақтанушылардың (цеденттердің) және сақтанушылардың атауы көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 және 2.5-жолдарда сақтандыру агенттері берешегінің жалпы сомасында ең көп үлесі бар сақтандыру агенттері көрсетіледі, қалған сақтандыру агенттерінің жиынтық берешегі "Басқа сақтандыру агенттері" деген 2.6-жолда көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о суммах к получению от перестраховщиков, страховых премиях к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форма составляется ежеквартально филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
5. Данные в Форме указываются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
6. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В графе 2 указывается наименование перестраховщиков, страховых агентов, страховых брокеров (посредников), перестрахователей (цедентов) и страхователей, имеющих задолженность по договорам страхования и (или) перестрахования.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В строках 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 и 2.5 указываются страховые агенты, имеющие наибольшую долю в общей сумме задолженности страховых агентов, суммарная задолженность остальных страховых агентов указывается в строке 2.6 "Прочие страховые агенты".

9. 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 және 5.5-жолдарда сақтанушылар берешегінің жалпы сомасында ең көп үлесі бар сақтанушылар көрсетіледі, қалған сақтанушылардың жиынтық берешегі "Басқа сақтанушылар" деген 5.6-жолда көрсетіледі.
10. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Инвестициялық мүлік және негізгі құрал-жабдықтар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 12 - I(R)O_M
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
(мың теңгемен)
Р/с №
Инвестициялық мүлік және негізгі құрал-жабдықтар туралы ақпарат
Сатып алу құны
Баланстық құны
1
2
3
4
1
Инвестициялық мүлік
1.1
2
Жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтар
2.1
3
Өзге де негізгі құрал-жабдықтар
4
Барлығы
Атауы ___________________ Мекенжайы _________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Инвестициялық мүлік және
негізгі құрал-жабдықтар
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Инвестициялық мүлік және негізгі құрал-жабдықтар туралы есеп (индексі – 12 - I(R)O_M, кезеңділігі – тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Инвестициялық мүлік және негізгі құрал-жабдықтар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.

9. В строках 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 и 5.5 указываются страхователи, имеющие наибольшую долю в общей сумме задолженности страхователей, суммарная задолженность остальных страхователей указывается в строке 5.6 "Прочие страхователи".
10. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 12
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об инвестиционном имуществе и основных средствах
Индекс формы административных данных: 12 - I(R)O_M
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
(в тысячах тенге)
№ п/п
Информация об инвестиционном имуществе и основных средствах
Покупная стоимость
Балансовая стоимость
1
2
3
4
1
Инвестиционное имущество
1.1
2
Основные средства в виде недвижимого имущества
2.1
3
Прочие основные средства
4
Всего
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об инвестиционном
имуществе и основных средствах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об инвестиционном имуществе и основных средствах (индекс – 12 - I(R)O_M, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об инвестиционном имуществе и основных средствах" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда инвестициялық мүлік және негізгі құрал-жабдықтар туралы ақпарат көрсетіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Жылжымайтын мүлік болып табылмайтын негізгі құрал-жабдықтарға инвестициялардың жалпы сомасы "Басқа негізгі құрал-жабдықтар" 3-жолында көрсетіледі.
7. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан

Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежеквартально филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается информация об инвестиционном имуществе и основных средствах.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Общая сумма инвестиций в основные средства, не являющиеся недвижимым имуществом, указывается в строке 3 "Прочие основные средства".
7. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 13
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "общее страхование"

Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерін есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 13 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20_жылғы "___"________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Кесте. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерін есептеу
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының атауы
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві, жалпы сомасы
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің таза сомасы
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
1
2
3
4
5
6
7
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін сақтандыру
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.8
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
2
Ерiктi жеке сақтандыру
2.1
жазатайым жағдайлардан сақтандыру
2.2
ауырған жағдайдан сақтандыру, оның ішінде:
2.2.1
шетелге шығатындарды
2.3
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
3
Ерiктi мүлiктiк сақтандыру
3.1
автомобиль көлiгiн сақтандыру
3.2
темiржол көлiгiн сақтандыру
3.3
әуе көлiгiн сақтандыру
3.4
су көлiгiн сақтандыру
3.5
ғарыш объектілерін сақтандыру
3.6
жүктерді сақтандыру
3.7
осы Нысанның 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 және 3.6-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, мүлікті залалдан сақтандыру
3.8
автомобиль көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.9
әуе көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.10
су көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.11
ғарыш объектілері иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру

Сноска. Приложение 13 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 13 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие страховую
деятельность по отрасли "общее страхование"
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Расчет страховых резервов по отрасли "общее страхование"
(в тысячах тенге)
Наименование классов страхования
Резерв незаработанной премии, общая сумма
Доля перестраховщика в резерве незаработанной премии
Чистая сумма резерва незаработанной премии
Резерв произошедших, но незаявленных убытков
Доля перестраховщика в резерве произошедших, но незаявленных убытков
1
2
3
4
5
6
7
1
Обязательное страхование
1.1
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств
1.2
страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
страхование гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
иные виды (классы) страхования
2
Добровольное личное страхование
2.1
страхование от несчастных случаев
2.2
страхование на случай болезни, в том числе:
2.2.1
выезжающие за рубеж
2.3
иные виды (классы) страхования
3
Добровольное имущественное страхование
3.1
страхование автомобильного транспорта
3.2
страхование железнодорожного транспорта
3.3
страхование воздушного транспорта
3.4
страхование водного транспорта
3.5
страхование космических объектов
3.6
страхование грузов
3.7
страхование имущества от ущерба, за исключением классов, указанных в строках 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 и 3.6 настоящей таблицы
3.8
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта
3.9
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта
3.10
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта
3.11
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов

3.12
кәсіби жауапкершілікті сақтандыру
3.13
осы Нысанның 3.8, 3.9, 3.10, 3.11 және 3.12-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершiлiкті сақтандыру
3.14
заңды тұлғалардың қарыздарын сақтандыру
3.15
ипотекалық сақтандыру
3.16
кепілдіктер мен кепілдемелерді сақтандыру
3.17
басқа да қаржы шығынынан сақтандыру
3.18
осы Нысанның 3.14, 3.15, 3.16 және 3.17-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығынын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығыстарынан сақтандыру
3.21
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резервінің таза сомасы
Мәлiмделген, бiрақ реттелмеген шығын резерві, жалпы сомасы
Мәлiмделген, бiрақ реттелмеген шығын резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
8
9
10
кестенің жалғасы:
Мәлiмделген, бiрақ реттелмеген шығын резервінің таза сомасы
Сақтандыру резервтерінің жалпы сомасы
Сақтандыру резервтерінің жалпы сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
Жалпы сақтандыру резервтерінің таза сомасы
11
12
13
14
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________       ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20__ жылғы "____"______________
"Жалпы сақтандыру" саласы
бойынша сақтандыру резервтерiн
есептеу туралы есеп нысанына
қосымша
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерiн есептеу туралы есеп (индексі – 13 - I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер

3.12
страхование профессиональной ответственности
3.13
страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в строках 3.8, 3.9, 3.10, 3.11 и 3.12 настоящей таблицы
3.14
страхование займов юридических лиц
3.15
ипотечное страхование
3.16
страхование гарантий и поручительств
3.17
страхование от прочих финансовых убытков
3.18
страхование убытков финансовых организаций за исключением классов, указанных в строках 3.14, 3.15, 3.16 и 3.17 настоящей таблицы
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов
3.21
иные виды (классы) страхования
4
Всего
продолжение таблицы:
Чистая сумма резерва произошедших, но незаявленных убытков
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков, общая сумма
Доля перестраховщика в резерве заявленных, но неурегулированных убытков
8
9
10
продолжение таблицы:
Чистая сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков
Общая сумма страховых резервов
Доля перестраховщика в общей сумме страховых резервов
Чистая сумма общих страховых резервов
11
12
13
14
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о расчете
страховых резервов
по отрасли "общее страхование"
Пояснение по заполнению формы административных данных Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "общее страхование"
(индекс – 13 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерiн есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы не есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда есепті кезеңнің соңындағы сақтандыру сыныптары бөлігінде сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі.
6. Сақтандыру резервтері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысына сәйкес есептеледі.
7. 4-бағанда еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві бөлігінде қайта сақтандырушының үлесі қайта сақтандыру (сақтандыру) шарты бойынша цедентке, сақтандыру брокеріне не Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалына комиссиялық сыйақыны және өзге өтемақыларды, сақтандыру делдалдарына және өзге тұлғаларға қайта сақтандырушыдан қайта сақтандыруға берілетін тәуекелдер бойынша сақтандыруды қорғауға жатпайтын төлемдер шегеріле отырып көрсетіледі.
8. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан толтырылмай ұсынылады.
Қаулыға
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "общее страхование" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность по отрасли "общее страхование", по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается сумма страховых резервов в разрезе классов страхования на конец отчетного периода.
6. Страховые резервы рассчитываются в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290.
7. В графе 4 доля перестраховщика в резерве незаработанной премии указывается за исключением комиссионного вознаграждения цеденту, страховому брокеру, либо филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан по договору перестрахования (страхования) и иных возмещений, платежей страховым посредникам и иным лицам от перестраховщика, не относящихся к страховой защите по рискам, передаваемым в перестрахование.
8. В случае отсутствия сведений Форма представляется без заполнения.
Приложение 14
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "страхование жизни"

Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерін есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 14 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Кесте. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерін есептеу
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының атауы
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві, жалпы сома
Қайта сақтандырушының еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервіндегі үлесі
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің таза сомасы
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығынның резерві
1
2
3
4
5
6
1
Барлығы
1.1
осы кестенің 1.3-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру
1.2
осы кестенің 1.4-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру, оның ішінде
1.3
мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру
1.4
зейнетақы аннуитеті шарттары
1.5
туристі сақтандыру
1.6
жазатайым жағдайлардан сақтандыру
1.7
ауырған жағдайдан сақтандыру, оның ішінде
1.7.1
шетелге шығатындарды
1.8
қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым жағдайлардан сақтандыру
1.9
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
кестенің жалғасы:
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығын резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығын резервінің таза сомасы
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығын резерві
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығын резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығын резервінің таза сомасы
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы:
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резервінің таза сомасы
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын резерві
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
12
13
14
15
16
...
кестенің жалғасы:
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын резервінің таза сомасы
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының барлық үлесі
Барлық сақтандыру резервтері
17
18
19
...
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________       ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20__ жылғы "____"______________
"Өмірді сақтандыру" саласы
бойынша сақтандыру резервтерiн
есептеу туралы есеп нысанына
қосымша
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерiн есептеу туралы есеп (индексі – 14 - I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер

Сноска. Приложение 14 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 14 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие страховую
деятельность по отрасли "страхование жизни"
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Расчет страховых резервов по отрасли "страхование жизни"
(в тысячах тенге)
Наименование классов страхования
Резерв незаработанной премии, общая сумма
Доля перестраховщика в резерве незаработанной премии
Чистая сумма резерва незаработанной премии
Резерв непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
1
2
3
4
5
6
1
Всего
1.1
страхование жизни, за исключением класса, указанного в строке 1.3 настоящей таблицы
1.2
аннуитетное страхование, за исключением класса, указанного в строке 1.4 настоящей таблицы
1.3
страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы
1.4
пенсионное аннуитетное страхование
1.5
страхование туриста
1.6
страхование от несчастных случаев
1.7
страхование на случай болезни, в том числе:
1.7.1
выезжающие за рубеж
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.9
иные виды (классы) страхования
продолжение таблицы:
Доля перестраховщика в резерве непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
Чистая сумма резерва непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
Резерв непроизошедших убытков по договорам аннуитета
Доля перестраховщика в резерве непроизошедших убытков по договорам аннуитета
Чистая сумма резерва непроизошедших убытков по договорам аннуитета
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
Резерв произошедших, но незаявленных убытков
Доля перестраховщика в резерве произошедших, но незаявленных убытков
Чистая сумма резерва произошедших, но незаявленных убытков
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков
Доля перестраховщика в резерве заявленных, но неурегулированных убытков
12
13
14
15
16
продолжение таблицы:
Чистая сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков
Всего доли перестраховщика в страховых резервах
Всего страховых резервов
17
18
19
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о расчете
страховых резервов
по отрасли "страхование жизни"
Пояснение по заполнению формы административных данных Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "страхование жизни"
(индекс – 14 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерiн есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда есепті кезеңнің соңындағы сақтандыру сыныптары бөлігінде сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі.
6. Сақтандыру резервтері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысына сәйкес есептеледі.
7. 4-бағанда еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві бөлігінде қайта сақтандырушының үлесі қайта сақтандыру (сақтандыру) шарты бойынша цедентке, сақтандыру брокеріне не Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалына комиссиялық сыйақыны және өзге өтемақыларды, сақтандыру делдалдарына және өзге тұлғаларға қайта сақтандырушыдан қайта сақтандыруға берілетін тәуекелдер бойынша сақтандыруды қорғауға жатпайтын төлемдер шегеріле отырып көрсетіледі.
8. 1.2-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттарын қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары, оның ішінде "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттары көрсетіледі.
9. 1.4-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған зейнетақы аннуитетті шарттары көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "страхование жизни" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность по отрасли "страхование жизни", по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается сумма страховых резервов в разрезе классов страхования на конец отчетного периода.
6. Страховые резервы рассчитываются в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290.
7. В графе 4 доля перестраховщика в резерве незаработанной премии указывается за исключением комиссионного вознаграждения цеденту, страховому брокеру, либо филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан по договору перестрахования (страхования) и иных возмещений, платежей страховым посредникам и иным лицам от перестраховщика, не относящихся к страховой защите по рискам, передаваемым в перестрахование.
8. В строке 1.2 указываются договоры аннуитетного страхования, в том числе договоры аннуитетного страхования, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", за исключением договоров аннуитетного страхования, заключенных в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
9. В строке 1.4 указываются договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.

1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 4-бағанда 6, 7, 8 және 9-бағандардың жиынтық деректері көрсетіледі.
6. 13, 14 және 15-бағандарда қайта сақтандыруға берілген, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына берген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
7. 2.2-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттарын қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары, оның ішінде "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттары көрсетіледі.
8. 2.4-жолда "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған зейнетақы аннуитеті шарттары көрсетіледі.
9. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан толтырылмай ұсынылады.
қаулыға
16-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтандыру төлемдері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 17 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Кесте. Сақтандыру төлемдері
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының атауы
Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыс
Барлығы
оның ішінде
сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша
қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша
жеке тұлғаларға
заңды тұлғаларға
резиденттерден
бейрезиденттерден
барлығы
оның ішінде мемлекет сыйлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгі
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.8
қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым жағдайлардан сақтандыру
1.9
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
2
Ерiктi жеке сақтандыру
2.1

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о страховых премиях и премии государства" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 4 указываются суммарные данные граф 6, 7, 8, и 9.
6. В графах 13, 14 и 15 указываются страховые премии, переданные в перестрахование, в том числе страховой (перестраховочной) организации-нерезиденту Республики Казахстан филиала страховой организацией-нерезидента Республики Казахстан.
7. В строке 2.2 указываются договоры аннуитетного страхования, в том числе договоры аннуитетного страхования, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", за исключением договоров аннуитетного страхования, заключенных в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
8. В строке 2.4 указываются договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
9. В случае отсутствия сведений Форма представляется без заполнения.
Приложение 16
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет о страховых выплатах
Сноска. Приложение 16 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 17 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Страховые выплаты
(в тысячах тенге)
Наименование классов страхования
Расходы по осуществлению страховых выплат
Всего
в том числе
по договорам, принятым на страхование
по договорам, принятым на перестрахование
физическим лицам
юридическим лицам
от резидентов
от нерезидентов
всего
в том числе, премия государства
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.9
иные виды (классы) страхования
2
Добровольное личное страхование
2.1

1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру төлемдері туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 8-бағанда Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалының шығыны жөніндегі есебінде тіркелген мәлімделген шағымдарының есепті жылдың басынан бергі кезеңдегі саны (өспелі қорытындымен) көрсетіледі.
6. 9-бағанда есепті жылдың басынан бергі кезең ішіндегі сақтандыру төлемдерінің саны (өспелі қорытындымен) көрсетіледі. Бір сақтандыру жағдайы бойынша бір пайда алушыға аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша кезеңдік төлемдер түрінде жүзеге асырылатын сақтандыру төлемдері бір сақтандыру төлемі ретінде көрсетіледі.
7. "Сақтандыру төлемдерінің саны" деген 10 және 11-бағандарда сақтандыру төлемін нақты алушы болып табылатын сақтанушы (пайда алушы) жөнінде ақпарат көрсетіледі.
8. 18-бағанда сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға байланысты қызметтерді (бағалаушылардың қызметтерін және заң қызметтерін) сатып алу бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қосымша шығысының сомасы көрсетіледі.
9. 2.2-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттарын қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары, оның ішінде "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттары көрсетіледі.
10. 2.4-жолда "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған зейнетақы аннуитеті шарттары көрсетіледі.
11. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан толтырылмай ұсынылады.
қаулыға
17-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о страховых выплатах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 8 указывается количество заявленных претензий, зарегистрированных в отчете по убыткам филиала страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан за период с начала отчетного года (с нарастающим итогом).
6. В графе 9 указывается количество страховых выплат за период с начала отчетного года (с нарастающим итогом). Страховые выплаты, осуществленные в виде периодических платежей по договорам аннуитетного страхования одному и тому же выгодоприобретателю по одному страховому случаю, указываются как одна страховая выплата.
7. В графах 10 и 11 "количество страховых выплат" указывается информация по страхователю (выгодоприобретателю), являющемуся фактическим получателем страховой выплаты.
8. В графе 18 указывается сумма дополнительных расходов страховой (перестраховочной) организации по приобретению услуг (услуг оценщиков и юридических услуг), связанных с осуществлением страховых выплат.
9. В строке 2.2 указываются договоры аннуитетного страхования, в том числе договоры аннуитетного страхования, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", за исключением договоров аннуитетного страхования, заключенных в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
10. В строке 2.4 указываются договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
11. В случае отсутствия сведений Форма представляется без заполнения.
Приложение 17
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет по объему обязательств

1. Осы түсіндірмеде "Міндеттемелердің көлемі бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 5 және 7-бағандарда оларға сүйене отырып, сақтандыру сыйлықақысының мөлшері айқындалатын сақтандыру нысандары бірліктерінің саны көрсетіледі.
6. Азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандырудың ерікті және міндетті түрлері бойынша, көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудан, тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды қоспағанда, әрбір сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша 5 және 7-бағандарда сақтандырудың бір нысаны көрсетіледі.
7. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру сыныбында 5 және 7-бағандарда көлік құралдарының саны көрсетіледі.
8. 8-бағанда қолданыстағы сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелердің және кіріс қайта сақтандырудың жалпы көлемі көрсетіледі.
9. 11-бағанда қолданыстағы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының және кіріс қайта сақтандырудың сомасы көрсетіледі.
10. Сақтандырудың бірнеше сыныптары шегінде ерікті сақтандыру шартын жасаған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ақпарат:
1) 3, 4, 5, 6 және 7-бағандарда осы шарт бойынша міндеттемелердің көлемінде ең үлкен үлесі бар сақтандыру сыныбына сәйкес көрсетіледі;
2) 8, 9, 10 және 11-бағандарда әрбір сақтандыру сыныбы бойынша жеке көрсетіледі.
11. Аннуитеттік сақтандыру сыныбында қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелер көлемі көрсетілмейді.
12. 2.2-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған зейнетақы аннуитет шарттарын қоспағанда, "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитетті сақтандыру шарттары көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по объему обязательств" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графах 5 и 7 указывается количество единиц объектов страхования, исходя из которых, определяется размер страховой премии.
6. По добровольным и обязательным видам страхования гражданско-правовой ответственности, за исключением обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, по каждому договору страхования (перестрахования) в графах 5 и 7 указывается один объект страхования.
7. В классе обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств в графах 5 и 7 указывается количество транспортных средств.
8. В графе 8 указывается общий объем обязательств по действующим договорам страхования и входящего перестрахования.
9. В графе 11 указывается сумма страховых премий по действующим договорам страхования и входящего перестрахования.
10. При заключении договора добровольного страхования в пределах нескольких классов страхования, информация по договору страхования (перестрахования):
1) в графах 3, 4, 5, 6 и 7 указывается в соответствии с классом страхования, имеющим наибольшую долю в объеме обязательств по данному договору;
2) в графах 8, 9, 10 и 11 указывается отдельно по каждому классу страхования.
11. В классе аннуитетное страхование объем обязательств по действующим договорам страхования (перестрахования) не указывается.
12. В строке 2.2 указываются договоры аннуитетного страхования, в том числе договоры аннуитетного страхования, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", за исключением договоров аннуитетного страхования, заключенных в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.

осы кестенің 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 және 3.6-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, мүлікті залалдан сақтандыру
3.8
автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
3.9
әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
3.10
су көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
3.11
ғарыш объектілері иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
3.12
кәсіби жауапкершілікті сақтандыру
3.13
осы кестенің 3.8, 3.9, 3.10, 3.11 және 3.12-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру
3.14
заңды тұлғалардың қарыздарын сақтандыру
3.15
ипотекалық сақтандыру
3.16
кепілдіктер мен кепілдемелерді сақтандыру
3.17
басқа да қаржы шығынынан сақтандыру
3.18
осы кестенің 3.14, 3.15, 3.16 және 3.17-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығынын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығысын сақтандыру

страхование имущества от ущерба, за исключением классов, указанных в строках 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 и 3.6 настоящей таблицы
3.8
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта
3.9
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта
3.10
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта
3.11
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов
3.12
страхование профессиональной ответственности
3.13
страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в строках 3.8, 3.9, 3.10, 3.11 и 3.12 настоящей таблицы
3.14
страхование займов юридических лиц
3.15
ипотечное страхование
3.16
страхование гарантий и поручительств
3.17
страхование от прочих финансовых убытков
3.18
страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в строках 3.14, 3.15, 3.16 и 3.17 настоящей таблицы
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов

3.21
сақтандырудың өзге сыныптары (түрлері)
4.
Барлық сақтандыру портфелі бойынша
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде есепті кезең үшін шығындылық коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде есепті кезең үшін шығындылық коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде шығын коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шығын коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде аралас коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде аралас коэффициенті, пайызбен
12
13
14
15
16
17
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________       ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20__ жылғы "____"______________
Аралас коэффициентті есептеу
туралы есеп нысанына
қосымша
Аралас коэффициентті есептеу туралы есеп
(индексі – 19 - I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Аралас коэффициентті есептеу туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін есептеу тәртібі айқындалады.

3.21
иные виды (классы) страхования
4.
По всему страховому портфелю
продолжение таблицы:
Коэффициент убыточности за отчетный период с учетом доли перестраховщика, в процентах
Коэффициент убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика, в процентах
Коэффициент затрат с учетом доли перестраховщика, в процентах
Коэффициент затрат без учета доли перестраховщика, в процентах
Комбинированный коэффициент с учетом доли перестраховщика, в процентах
Комбинированный коэффициент без учета доли перестраховщика, в процентах
12
13
14
15
16
17
Наименование ________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о расчете
комбинированного коэффициента
Пояснение по заполнению формы административных данных Отчет о расчете комбинированного коэффициента
(индекс – 19 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расчете комбинированного коэффициента" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма определяет порядок расчета коэффициентов, характеризующих убыточность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.

6. Нысан жинақтаушы сақтандырудың сыныптарын (түрлерін) қоспағанда, сақтандырудың барлық сыныптары (түрлері) бойынша толтырылады.
7. Есепті күннің алдындағы он екі айдағы барлық параметрлер пайдаланылады.
8. 3-бағанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13056 болып тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылығын сипаттайтын коэффициенттерді (шығындылық коэффициентін, жұмсалған қаражат коэффициентін, аралас коэффициентті) есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылығын сипаттайтын коэффициенттерді (шығындылық коэффициентін, жұмсалған қаражат коэффициентін, аралас коэффициентті) есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 8-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
9. 4-бағанда Қағидалардың 9-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
10. 5-бағанда есепті күннің алдындағы он екі айдағы сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
11. 6-бағанда есепті күннің алдындағы он екі ай үшін қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
12. 7-бағанда есепті күннің алдындағы он екі ай үшін шығын резервіндегі өзгерістер көрсетіледі.
13. 8-бағанда есепті күннің алдындағы он екі ай үшін қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шығын резервіндегі өзгерістер көрсетіледі.
14. 9-бағанда есепті күннің алдындағы он екі ай үшін реттеу шығысы көрсетіледі.
15. 10, 11, 14, 15, 16 және 17-бағандар бүкіл сақтандыру портфелі бойынша толтырылады.
16. 12-бағанда 5, 7 және 9-бағандар сомасының 3-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
17. 13-бағанда 6, 8 және 9-бағандар сомасының 4-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
18. 14-бағанда 10-баған мәнінің 3-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
19. 15-бағанда 11-баған мәнінің 4-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
20. 16-бағанда 12 және 14-бағандардың тиісті мәндерінің сомасы көрсетіледі.
21. 17-бағанда 13 және 15-бағандардың тиісті мәндерінің сомасы көрсетіледі.
22. 2.2-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттарын қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары, оның ішінде "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттары көрсетіледі.

6. Форма заполняется по всем классам (видам) страхования, за исключением классов (видов) накопительного страхования.
7. Все параметры используются за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
8. В графе 3 указываются заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 8 Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13056 (далее – Правила).
9. В графе 4 указываются чистые заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 9 Правил.
10. В графе 5 указываются страховые выплаты за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
11. В графе 6 указываются страховые выплаты без учета доли перестраховщика за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
12. В графе 7 указываются изменения в резервах убытков за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
13. В графе 8 указываются изменения в резервах убытков без учета доли перестраховщика за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
14. В графе 9 указываются расходы на урегулирование за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
15. Графы 10, 11, 14, 15, 16 и 17 заполняются по всему страховому портфелю.
16. В графе 12 указывается отношение суммы граф 5, 7 и 9 к соответствующему значению графы 3.
17. В графе 13 указывается отношение суммы граф 6, 8 и 9 к соответствующему значению графы 4.
18. В графе 14 указывается отношение значения графы 10 к соответствующему значению графы 3.
19. В графе 15 указывается отношение значения графы 11 к соответствующему значению графы 4.
20. В графе 16 указывается сумма соответствующих значений граф 12 и 14.
21. В графе 17 указывается сумма соответствующих значений граф 13 и 15.
22. В строке 2.2 указываются договоры аннуитетного страхования, в том числе договоры аннуитетного страхования, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", за исключением договоров аннуитетного страхования, заключенных в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.

23. 2.4-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған зейнетақы аннуитеті шарттары көрсетіледі.
24. Мәліметтер болмағанда, Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
қаулыға
19-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 20 - I(R)O_M
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, жыл сайын
Нысан
Кесте. Полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының (түрлерінің) атауы
Еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары
Сақтандыру төлемдері
Шығын резервіндегі өзгерістер
Реттеу шығысы
Қайта сақтандырушының үлесін ескере отырып, полистер бойынша шығындылық коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесін ескере отырып, полистер бойынша шығындылық коэффициенті, пайызбен
Барлығы
Еңбек сіңірілген сыйлықақылардың таза сомасы
Барлығы
Сақтандыру төлемдерінің таза сомасы
Барлығы
Шығын резервіндегі өзгерістердің таза сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Міндетті сақтандыру
1.1
көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлардың және аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін сақтандыру
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.8
қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым жағдайлардан сақтандыру
1.9
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
2.
Ерiктi жеке сақтандыру
2.1
осы кестенің 2.3-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру
2.2
осы кестенің 2.4-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру
2.3
мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберіндегі өмірді сақтандыру
2.4
зейнетақы аннуитеттік сақтандыру
2.5
жазатайым оқиғалардан сақтандыру
2.6
ауырған жағдайдан сақтандыру

23. В строке 2.4 указываются договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
24. При отсутствии сведений Форма, представляется с нулевыми остатками.
Приложение 19
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz Отчет о расчете коэффициента убыточности по полисам
Сноска. Приложение 19 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 20 - I(R)O_M
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежегодно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным годом
Форма
Таблица. Расчет коэффициента убыточности по полисам
(в тысячах тенге)
Наименование классов (видов) страхования
Заработанные страховые премии
Страховые выплаты
Изменения в резервах убытков
Расходы на урегулирование
Коэффициент убыточности по полисам с учетом доли перестраховщика, в процентах
Коэффициент убыточности по полисам без учета доли перестраховщика, в процентах
Всего
Чистая сумма заработанных премий
Всего
Чистая сумма страховых выплат
Всего
Чистая сумма изменений в резервах убытков
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Обязательное страхование
1.1
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств
1.2
страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
страхование гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.9
иные классы (виды) страхования
2.
Добровольное личное страхование
2.1
страхование жизни, за исключением класса, указанного в строке 2.3 настоящей таблицы
2.2
аннуитетное страхование, за исключением класса, указанного в строке 2.4 настоящей таблицы
2.3
страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы
2.4
пенсионное аннуитетное страхование
2.5
страхование от несчастных случаев
2.6
страхование на случай болезни

3.15
ипотекалық сақтандыру
3.16
кепілдіктер мен кепілдемелерді сақтандыру
3.17
басқа да қаржы шығынынан сақтандыру
3.18
осы кестенің 3.14, 3.15, 3.16 және 3.17-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығынын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығысын сақтандыру
3.21
сақтандырудың өзге сыныптары (түрлері)
4.
Барлық сақтандыру портфелі бойынша
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________       ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20__ жылғы "____"______________
Полистер бойынша шығындылық
коэффициентін есептеу
туралы есеп нысанына
қосымша
Полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу туралы есеп
(индексі – 20 - I(R)O_M, кезеңділігі – жыл сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жыл сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда полистер бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылық коэффициентін есептеу тәртібі айқындалады.
6. Нысан жинақтап сақтандырудың сынаптарын (түрлерін) қоспағанда, сақтандырудың барлық сынаптары (түрлері) бойынша толтырылады.

3.15
ипотечное страхование
3.16
страхование гарантий и поручительств
3.17
страхование от прочих финансовых убытков
3.18
страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в строках 3.14, 3.15, 3.16 и 3.17 настоящей таблицы
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов
3.21
иные классы (виды) страхования
4.
По всему страховому портфелю
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о расчете
коэффициента убыточности
по полисам
Пояснение по заполнению формы административных данных Отчет о расчете коэффициента убыточности по полисам
(индекс – 20 - I(R)O_M, периодичность – ежегодная) Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расчете коэффициента убыточности по полисам" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежегодно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма определяет порядок расчета коэффициента убыточности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по полисам.
6. Форма заполняется по всем классам (видам) страхования, за исключением классов (видов) накопительного страхования.

7. 3-бағанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13056 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 16-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген еңбекпен табылған сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
8. 4-бағанда Қағидалардың 17-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген таза еңбекпен табылған сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
9. 5-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айға сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
10. 6-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айға қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
11. 7-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айға шығындар резервтеріндегі өзгерістер көрсетіледі.
12. 8-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айға қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шығындар резервтеріндегі өзгерістер көрсетіледі.
13. 9-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айға реттеу шығысы көрсетіледі.
14. 10-бағанда 5, 7 және 9-бағандар сомасының 3-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
15. 11-бағанда 6, 8 және 9-бағандар сомасының 4-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
16. 2.2-жолда аннуитеттік сақтандыру шарттары, оның ішінде Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттарын қоспағанда, "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитеті сақтандыру шарттары көрсетіледі.

7. В графе 3 указываются заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 16 Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13056 (далее – Правила).
8. В графе 4 указываются чистые заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 17 Правил.
9. В графе 5 указываются страховые выплаты за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
10. В графе 6 указываются страховые выплаты без учета доли перестраховщика за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
11. В графе 7 указываются изменения в резервах убытков за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
12. В графе 8 указываются изменения в резервах убытков без учета доли перестраховщика за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
13. В графе 9 указываются расходы на урегулирование за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
14. В графе 10 указывается отношение суммы граф 5, 7 и 9 к соответствующему значению графы 3.
15. В графе 11 указывается отношение суммы граф 6, 8 и 9 к соответствующему значению графы 4.
16. В строке 2.2 указываются договоры аннуитетного страхования, в том числе договоры аннуитетного страхования, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", за исключением договоров аннуитетного страхования, заключенных в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.

17. 2.4-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған зейнетақы аннуитеті шарттары көрсетіледі.
18. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан толтырылмай ұсынылады.
қаулыға
20-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қайта сақтандыру қызметі туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 21 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Р/с №
Қайта сақтандыру ұйымының атауы
Негізгі компания
Рейтингі
Рейтингтік агенттіктің атауы
Қайта сақтандыру ұйымының орналасқан жері (елі)
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының атауы
атауы
ел коды
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
1.1
2
Резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
2.1
3
Резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары – Астана Халықаралық қаржы орталығының қатысушылары
3.1
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Бейрезидент - сақтандыру брокерінің орналасқан жері (елі)
Шетел валютасының атауы (валютаның мың бірлігімен)
Қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер көлемі (ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін), мың теңгемен
Қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер көлемі, мың теңгемен
Қайта сақтандыру ұйымдарына берілген сақтандыру сыйлықақылары, (ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін), мың теңгемен
атауы
ел коды
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандыру ұйымына берілген сақтандыру сыйлықақылары (ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін), мың шетел валютасымен
Қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыру ұйымына берілген сақтандыру сыйлықақылары, мың теңгемен
Қайта сақтандыру шарттары бойынша алынған тәуекелдер бойынша өтемақы (ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін), мың теңгемен
Қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары (ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін), мың теңгемен
Қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша сақтандыру төлемдері (ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін), мың теңгемен
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандыру түрі (факультативтік/ облигаторлық)
Қайта сақтандыру нысаны (тепе-тең/ тепе-тең емес)
Сақтандыру сыныбының атауы
20
21
22
Атауы ___________________ Мекенжайы_________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы_______________________________       ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________             ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Қайта сақтандыру қызметі
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қайта сақтандыру қызметі туралы есеп (индексі – 21 - I(R)O_M, кезеңділігі - ай сайын)

17. В строке 2.4 указываются договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
18. В случае отсутствия сведений Форма представляется без заполнения.
Приложение 20
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о перестраховочной деятельности
Индекс формы административных данных: 21 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
№ п/п
Наименование перестраховочной организации
Материнская компания
Рейтинг
Наименование рейтингового агентства
Местонахождение (страна) перестраховочной организации
Наименование филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
наименование
код страны
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Страховые (перестраховочные) организации нерезиденты
1.1
2
Страховые (перестраховочные) организации резиденты
2.1
3
Страховые (перестраховочные) организации резиденты - участники Международного финансового центра "Астана"
3.1
4
Всего
продолжение таблицы:
Местонахождение (страна) страхового брокера - нерезидента
Наименование иностранной валюты (в тысячах единиц валюты)
Объем обязательств, переданных на перестрахование (за период с начала текущего года), в тысячах тенге
Объем обязательств, переданных на перестрахование по действующим договорам страхования (перестрахования), в тысячах тенге
Страховые премии, переданные перестраховочной организации (за период с начала текущего года), в тысячах тенге
наименование
код страны
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы:
Страховые премии, переданные перестраховочной организации (за период с начала текущего года), в тысячах иностранной валюты
Страховые премии, переданные перестраховочной организации по действующим договорам страхования (перестрахования), в тысячах тенге
Возмещение по рискам, полученное по договорам перестрахования (за период с начала текущего года), в тысячах тенге
Страховые премии, принятые по договорам перестрахования (за период с начала текущего года), в тысячах тенге
Страховые выплаты по договорам, принятым на перестрахование (за период с начала текущего года), в тысячах тенге
15
16
17
18
19
продолжение таблицы:
Вид перестрахования (факультативное/облигаторное)
Форма перестрахования (пропорциональное/непропорциональное)
Наименование класса страхования
20
21
22
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о
перестраховочной деятельности
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о перестраховочной деятельности (индекс – 21 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қайта сақтандыру қызметі туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан астам сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысандағы ақпарат қайта сақтандыруға берілген, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына берілген сақтандыру шарттары бойынша ұсынылады
6. 2-бағанда Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының толық атауы (аббревиатураларды және қысқартуларды қолданусыз) көрсетіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. 3 және 8-бағандарда толық атауы (аббревиатураларды және қысқартуларды қолданусыз) көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. 4-бағанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі. Рейтинг болмаған кезде 4-бағанда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о перестраховочной деятельности" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Информация в Форме предоставляется по договорам страхования, переданным в перестрахование, в том числе страховой (перестраховочной) организации-нерезиденту Республики Казахстан филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан.
6. В графе 2 указывается полное наименование филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (без использования аббревиатур и сокращений).
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В графах 3 и 8 указывается полное наименование (без использования аббревиатур и сокращений).
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В графе 4 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318. При отсутствии рейтинга в графе 4 указывается "нет рейтинга".

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. 11-бағанда шетел валютасы түрінің атауы көрсетіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. 12-бағанда міндеттемелер көлемі есепті кезеңнің басынан бастап жасалған қайта сақтандыру шарттары бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. 13-бағанның "Резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының резиденттеріне қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер сомасы аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша міндеттемелер көлемінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер көлемі бойынша есептің 9-бағанының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. 13-бағанның "Бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер сомасы аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша міндеттемелер көлемінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер көлемі бойынша есептің 10-бағанының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. 13-бағанда қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген міндеттемелердің жиынтық сомасы аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша міндеттемелер көлемінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер көлемі бойынша есептің 9 және 10-бағандарының сомасына сәйкес келеді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. 14-бағанның "Резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының резиденттеріне берілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есептің 14-бағанының жиынтық сомасына сәйкес келеді.

Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В графе 11 указывается наименование вида иностранной валюты.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Объем обязательств в графе 12 указывается по договорам перестрахования, заключенным за период с начала отчетного периода.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Сумма обязательств, переданных на перестрахование по действующим договорам страхования (перестрахования) резидентам Республики Казахстан, по строке "Страховые (перестраховочные) организации резиденты" графы 13 соответствует итоговой сумме графы 9 отчета по объему обязательств, за исключением суммы объема обязательств по классу аннуитетного страхования.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Сумма обязательств, переданных на перестрахование по действующим договорам страхования (перестрахования) нерезидентам Республики Казахстан по строке "Страховые (перестраховочные) организации нерезиденты" графы 13 соответствует итоговой сумме графы 10 отчета по объему обязательств, за исключением суммы объема обязательств по классу аннуитетного страхования.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Итоговая сумма обязательств, переданных на перестрахование по действующим договорам страхования (перестрахования) в графе 13, соответствует сумме граф 9 и 10 отчета по объему обязательств, за исключением суммы объема обязательств по классу аннуитетного страхования.
Сноска. Пункт 13 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Сумма страховых премий, переданных резидентам Республики Казахстан по строке "Страховые (перестраховочные) организации резиденты" графы 14 соответствует итоговой сумме графы 14 отчета о страховых премиях и премии государства.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. 14-бағанның "Бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне берілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есептің 15-бағанының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. 14-бағанда қайта сақтандыру ұйымына берілген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық сомасы сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есептің 13-бағанының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. 15-бағанда есепті кезеңнің басынан басталатын кезеңде қайта сақтандыру ұйымына берілген шетел валютасындағы сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. 17-бағанда қайта сақтандыру шарттары бойынша алынған, тәуекелдер бойынша өтемақы туралы деректер көрсетіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. 19-бағанда қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша сақтандыру төлемдерінің сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. 22-бағанда сақтандыру сыныбының атауы көрсетіледі. Егер бір қайта сақтандыру ұйымына әртүрлі сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру сыйлықақылары берілген болса, сақтандыру сыныптарының тізбесі бір жолда көрсетіледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
қаулыға
21-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жөніндегі ақпарат туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 23 - I(R)O_M
Кезеңділігі: жартыжылдық бойынша
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жарты жылда бір рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
(мың теңгемен)
Р/с №
Көрсеткіштің атауы
Есепті кезеңнің соңында
Ескертпе
1
2
3
4
1
Сақтандыру, ортақ сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
2
Қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақылары
3
Сақтандыру, ортақ сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдері
4
Активтер жиынтығы
5
Өмірді сақтандыру шарттары бойынша резервтер
6
Өмірді сақтандырудан басқа сақтандыру бойынша резервтер
7
Міндеттемелер жиынтығы
8
Бөлінбеген пайда (өтелмеген шығын)
9
Капитал жиынтығы
10
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігіне қойылатын нормативтік талаптарды, талаптарды орындауы
иә/жоқ
Атауы ___________________ Мекенжайы_________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________             ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________                   ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымы жөніндегі ақпарат
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жөніндегі ақпарат туралы есеп (индексі – 23 - I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын)

Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Сумма страховых премий, переданных нерезидентам Республики Казахстан по строке "Страховые (перестраховочные) организации нерезиденты" графы 14 соответствует итоговой сумме графы 15 отчета о страховых премиях и премии государства.
Сноска. Пункт 15 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Итоговая сумма страховых премий, переданных перестраховочной организации в графе 14 соответствует итоговой сумме графы 13 отчета о страховых премиях и премии государства.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В графе 15 указывается сумма страховых премий в иностранной валюте, переданных перестраховочной организацией за период с начала отчетного периода.
Сноска. Пункт 17 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В графе 17 указываются данные о возмещении по рискам, полученным по договорам перестрахования.
Сноска. Пункт 18 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В графе 19 указываются суммы страховых выплат по договорам, принятым на перестрахование.
Сноска. Пункт 19 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В графе 22 указывается наименование класса страхования. Если одной перестраховочной организации были переданы страховые премии по разным классам страхования, перечень классов страхования указывается в одной строке.
Сноска. Пункт 20 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 21
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об информации о страховой (перестраховочной) организации-нерезиденте Республики Казахстан
Индекс формы административных данных: 23 - I(R)O_M
Периодичность: по полугодиям
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: раз в полугодие, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным полугодием
Форма
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование показателя
На конец отчетного периода
Примечание
1
2
3
4
1
Страховые премии, принятые по договорам страхования, сострахования и перестрахования
2
Страховые премии, переданные на перестрахование
3
Страховые выплаты по договорам страхования, сострахования и перестрахования
4
Итого активы
5
Резервы по договорам страхования жизни
6
Резервы по страхованию иному, чем страхование жизни
7
Итого обязательства
8
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)
9
Итого капитала
10
Исполнение страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан нормативных требований, требований к платежеспособности
да/нет
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об информации
о страховой (перестраховочной)
организации-нерезиденте Республики Казахстан
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об информации о страховой (перестраховочной) организации-нерезиденте Республики Казахстан (индекс – 23 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жөніндегі ақпарат туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша 1 қаңтардағы және 1 шілдедегі жағдай бойынша ұсынады.
Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда филиалы Қазақстан Республикасының аумағында сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының деректері көрсетіледі.
6. 10-жолда Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметін жүзеге асыру орнында әрекет ететін уәкілетті орган белгілеген талаптарды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орындауы туралы ақпарат "иә"/"жоқ" форматында көрсетіледі.
7. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
қаулыға
22-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Ұлттық және шетел валюталарындағы активтер мен міндеттемелердің мерзімдерін салыстыру туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 24 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
(мың теңгемен)
Р/с №
Көрсеткіштің атауы
Талап етілгенге дейін
30 күнге дейін
Барлығы
оның ішінде
Барлығы
оның ішінде
теңгемен
Америка құрама штаттарының долларымен
Еуромен
Ресей рублімен
басқа шетел валютасымен
теңгемен
Америка құрама штаттарының долларымен
Еуромен
Ресей рублімен
басқа шетел валютасымен
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
АКТИВТЕР
1
Резерв ретінде қабылданған активтер
2
Ақша қаражаты және ақша қаражатының баламалары
3
Орналастырылған салымдар
4
Бағалы қағаздар, оның ішінде:
4.1
сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
4.2
өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар
4.3
пайда немесе шығын құрамында өзгерістері көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
5
Қайта сақтандыру активтері
6
Сақтандырушылардан (қайта сақтандырушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары, оның ішінде:
6.1
Мерзімі 90 күннен асқан берешек
6.2
Құнсыздануға арналған резервтер
7
Басқа дебиторлық берешек
8
Басқа активтер
9
Мерзімі жоқ басқа активтер
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Активтер жиынтығы
МІНДЕТТЕМЕЛЕР
10
Резервтер, оның ішінде:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об информации о страховой (перестраховочной) организации-нерезиденте Республики Казахстан" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на 1 января и на 1 июля по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются данные страховой (перестраховочной) организации-нерезиденте Республики Казахстан, филиал которой осуществляет страховую (перестраховочную) деятельность на территории Республики Казахстан.
6. В строке 10 указывается информация в формате "да"/"нет" об исполнении страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан требований, установленных уполномоченным органом, действующим в месте осуществления деятельности страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
7. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 22
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о сравнении сроков активов и обязательств в национальной и иностранной валютах
Индекс формы административных данных: 24 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование показателя
До востребования
до 30 дней
Всего
в том числе
Всего
в том числе
в тенге
в долларах Соединенных Штатов Америки
в Евро
в российских рублях
в прочей иностранной валюте
в тенге
в долларах Соединенных Штатов Америки
в Евро
в российских рублях
в прочей иностранной валюте
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
АКТИВЫ
1
Активы, принятые в качестве резерва
2
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
3
Вклады размещенные
4
Ценные бумаги, в том числе:
4.1
ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
4.2
ценные бумаги, удерживаемые до погашения
4.3
ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
5
Активы перестрахования
6
Страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников, в том числе:
6.1
задолженность с просрочкой свыше 90 дней
6.2
Резервы на обесценение
7
Прочая дебиторская задолженность
8
Прочие активы
9
Прочие активы, не имеющие срока
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Итого активы
ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
10
Резервы, в том числе:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Ұлттық және шетел валюталарындағы активтер мен міндеттемелердің мерзімдерін салыстыру туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес) жүз теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес) жүз теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Әрбір активке (міндеттемеге) арналған Нысанды толтырған кезде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдары дебиторлардың міндеттемелерді орындауын талап ететін және кредиторлардың талаптарын орындайтын барынша аз мерзім көзделеді.
6. Активтер күмәнді борыштар бойынша қалыптастырылған резервтерді шегере отырып енгізіледі.
7. "Басқа активтер" деген 7-жол бойынша, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Нысанның 1, 2, 3, 4, 5 және 6-жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, дебиторлардың міндеттемелерді орындауын талап ететін мерзімі бар активтер көрсетіледі.
8. "Басқа міндеттемелер" деген 11-жол бойынша, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдары Нысанның 9 және 10-жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, кредиторлардың талаптарды орындауын талап ететін мерзімі бар міндеттемелер көрсетіледі.
9. "Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві", "өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындар резерві", "аннуитеттік шарттар бойынша орын алмаған шығындар резерві" жолдарын, сондай-ақ қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша орын алған, бірақ толық мәлімделмеген шығындар резервін толтырған кезде әрбір сақтандыру шарты бойынша сақтандыруды қорғау іс-қимылы аяқталғанға дейін қалған мерзім қолданылады.
Орын алған, бірақ толық мәлімделмеген шығындардың резерві (қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша орын алған, бірақ толық мәлімделмеген шығындар резервін қоспағанда) және мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві 1 жылға дейін өту мерзімімен міндеттемелер санатында көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о сравнении сроков активов и обязательств в национальной и иностранной валютах" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении Формы для каждого актива (обязательства) предусматривается наименьший срок, по истечении которого филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан требует исполнение обязательств дебиторов и исполняет требования кредиторов.
6. Активы включаются за вычетом сформированных резервов по сомнительным долгам.
7. По строке 7 "Прочие активы", отражаются активы, имеющие срок, по истечении которого филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан требует исполнение обязательств дебиторов, за исключением указанных в строках 1, 2, 3, 4, 5 и 6 Формы.
8. По строке 11 "Прочие обязательства", отражаются обязательства, имеющие срок, по истечении которого филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан исполняет требования кредиторов, за исключением указанных в строках 9 и 10 Формы.
9. При заполнении строк "резерв незаработанной премии", "резерв не произошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни", "резерв не произошедших убытков по договорам аннуитета", а также резерв произошедших, но не полностью заявленных убытков по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей используется оставшийся срок до окончания действия страховой защиты по каждому договору страхования.
Резерв произошедших, но незаявленных убытков (за исключением резерва произошедших, но не полностью заявленных убытков по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей) и резерв заявленных, но неурегулированных убытков отражаются в категории обязательств со сроком истечения до 1 года.

6.10
болашақтағы сыйақы туралы сатып алынған келісім
6.11
болашақтағы сыйақы - контршот туралы іске асырылған келісім
6.12
басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты міндеттемелер
Меморандум шоттары
7
Меморандум шоттары - активтер
7.1
жалға берілген машиналар, жабдықтар, көлік және басқа да құрал-жабдықтар
7.2
бөліп төлеу арқылы сатылатын негізгі құрал-жабдықтар
7.3
залалға есептен шығарылған борыштар
7.4
инкассоға жіберілген құжаттар мен құндылықтар
7.5
міндеттемелерді қамтамасыз етуге (кепілге) берілген мүлік
7.6
оригинаторға сенімгерлік басқаруға берілген акциялар (қатысу үлестері)
8
Меморандум шоттары - пассивтер
8.1
жалға алу үшін қабылданған машиналар, жабдықтар, көлік және басқа да құрал-жабдықтар
8.2
инкассоға қабылданған құжаттар мен құндылықтар
8.3
клиенттің міндеттемесін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлік
8.4
талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық қарыздар
8.4.1
талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық қарыздар бойынша есептелген сыйақы
8.4.2
талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық қарыздар бойынша тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
9
Меморандум шоттары - басқалары
9.1
мерзімінде төленбеген төлем құжаттары
9.2
шет мемлекеттер және шетел банктері ашқан кредиттік желілер
9.3
әртүрлі құндылықтар мен құжаттар
9.4
есебіне жіберілген және берілген әртүрлі құндылықтар мен құжаттар
9.5
сақтаудағы аффинирленген бағалы металдар
9.6
сақтаудағы акциялар және басқа бағалы қағаздар
9.7
"депо" шоты
10
Анықтама үшін: Толық жұмыс күні жұмыс істейтін қызметкерлер саны
Атауы ___________________ Мекенжайы_________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы____________________________             ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________            ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Баланстан тыс шоттар
бойынша қалдықтар туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Баланстан тыс шоттар бойынша қалдықтар туралы есеп (индексі – 25- I(R)O_M, кезеңділігі - тоқсан сайын)

6.10
приобретенное соглашение о будущем вознаграждении
6.11
реализованное соглашение о будущем вознаграждении -контрсчет
6.12
условные обязательства по прочим производным финансовым инструментам
Счета меморандума
7
Счета меморандума - активы
7.1
машины, оборудование, транспортные и другие средства, переданные в аренду
7.2
основные средства, реализуемые с рассрочкой платежа
7.3
долги, списанные в убыток
7.4
документы и ценности, отосланные на инкассо
7.5
имущество, переданное в обеспечение (залог) обязательств
7.6
акции (доли участия), переданные в доверительное управление оригинатору
8
Счета меморандума - пассивы
8.1
машины, оборудование, транспортные и другие средства, принятые в аренду
8.2
документы и ценности, принятые на инкассо
8.3
имущество, принятое в обеспечение (залог) обязательств клиента
8.4
ипотечные займы, права требования по которым приняты в доверительное управление
8.4.1
начисленное вознаграждение по ипотечным займам, права требования по которым приняты в доверительное управление
8.4.2
неустойка (штраф, пеня) по ипотечным займам, права требования по которым приняты в доверительное управление
9
Счета меморандума - прочие
9.1
платежные документы, не оплаченные в срок
9.2
кредитные линии, открытые иностранными государствами и зарубежными банками
9.3
разные ценности и документы
9.4
разные ценности и документы, отосланные и выданные в подотчет
9.5
аффинированные драгоценные металлы на хранении
9.6
акции и другие ценные бумаги на хранении
9.7
счет "депо"
10
Справочно: Количество работников занятых полный рабочий день
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об остатках
по внебалансовым счетам
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об остатках по внебалансовым счетам (индекс – 25 - I(R)O_M, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Баланстан тыс шоттар бойынша қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары тоқсан сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген, "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына сәйкес баланстан тыс шоттардың атауы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об остатках по внебалансовым счетам" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежеквартально филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указываются наименования внебалансовых счетов в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. 3-бағанда баланстан тыс шоттар бойынша есепті кезеңнің соңындағы жиынтық сома көрсетіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. 4-бағанда баланстан тыс шоттар бойынша ағымдағы жылдың басындағы жиынтық сома көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Анықтама үшін 10-жолда толық құрамдағы қызметкерлер саны және олардың баламалары (жарты күндік жұмыс істейтін екі қызметкер толық жұмыс күні жұмыс істейтін бір қызметкер болып саналады) көрсетіледі.
қаулыға
24-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 27 - I(R)O_M
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ "____" ______________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
(теңгемен)
Сақтандыру сыныбы
Сақтандыру түрі
Сақтанушы
Сақтанушы резиденттігінің мәртебесі
Сақтанушының бизнес сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғалар үшін) және (немесе) Жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғалар үшін)
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы:
Қайта сақтанушы
Пайда алушы
Пайда алушының бизнес сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғалар үшін) және (немесе) Жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғалар үшін)
Сақтандыру объектілерінің саны
Сақтандыру шартының (полисінің) және (немесе) қосымша келісімнің нөмірі
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы:
Сақтандыру шартын және (немесе) қосымша келісімді жасау күні
Сақтандыру шартының және (немесе) қосымша келісімнің қолданылуы басталған күн
Сақтандыру шартының және (немесе) қосымша келісімнің қолданылуы аяқталған күн
Сақтандыруды қорғаудың қолданылуы басталған күн
Сақтандыруды қорғаудың қолданылуы аяқталған күн
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы:
Сақтандыру сомасының мөлшері, теңгемен
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшері, теңгемен
Сақтандыру брокерінің, агентінің атауы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссиялық сыйақы мөлшері, теңгемен
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві
Қайта сақтандыру шартының нөмірі
17
18
19
20
21
22
кестенің жалғасы:
Қазақстан Республикасының резиденті қайта сақтандырушының сақтандыру сомасы, теңгемен
Қазақстан Республикасының бейрезиденті қайта сақтандырушының сақтандыру сомасы, теңгемен
Қазақстан Республикасының резидентіне қайта сақтандыру шарты бойынша қайта сақтандыру сыйлықақысы, теңгемен
Қазақстан Республикасының бейрезидентіне қайта сақтандыру шарты бойынша қайта сақтандыру сыйлықақысы, теңгемен
Қайта сақтандыру шартын жасау күні
23
24
25
26
27
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандыру шартының қолданылуы басталған күн
Қайта сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күн
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыруды қорғаудың қолданылуы басталған күн
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру қорғаудың қолданылуы аяқталған күні
Қайта сақтандыру түрі (факультативті, облигаторлық) Қайта сақтандыру нысаны (бірдей және (немесе) бірдей емес)
28
29
30
31
32
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандырушының рейтингтік бағасы
Рейтингтік агенттік
Қайта сақтандырушыдан комиссия мөлшері, теңгемен
Қайта сақтандыру шарты бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының комиссиялық сыйақысы
Қайта сақтандырушының еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві
пайызбен
Теңгемен сомасы
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының атауы
33
34
35
36
37
38
39
40
Атауы ___________________ Мекенжайы_________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы____________________________             ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________             ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
"Жалпы сақтандыру" саласы
бойынша қолданыстағы
сақтандыру (қайта сақтандыру)
шарттары бойынша
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп (индексі – 27- I(R)O_M, кезеңділігі - тоқсан сайын)

Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В графе 3 указывается итоговая сумма на конец отчетного периода по внебалансовым счетам.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В графе 4 указывается итоговая сумма на начало текущего года по внебалансовым счетам.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В строке 10 справочно указывается количество работников, занятых полный рабочий день, и эквиваленты (двое сотрудников, работающих на полставки, считаются как один работник, занятый полный рабочий день).
Приложение 24
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "общее страхование"
Индекс формы административных данных: 27 - I(R)O_M
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
(в тенге)
Класс страхования
Вид страхования
Страхователь
Статус резидентства страхователя
Бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц) и (или) индивидуальный идентификационный номер (для физических лиц) страхователя
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы:
Перестрахователь
Выгодоприобретатель
Бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц) и (или) индивидуальный идентификационный номер (для физических лиц) выгодоприобретателя
Количество объектов страхования
Номер договора (полиса) страхования и (или) дополнительного соглашения
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
Дата заключения договора страхования и (или) дополнительного соглашения
Дата начала действия договора страхования и (или) дополнительного соглашения
Дата окончания действия договора страхования и (или) дополнительного соглашения
Дата начала действия страховой защиты
Дата окончания действия страховой защиты
12
13
14
15
16
продолжение таблицы:
Размер страховой суммы, в тенге
Размер страховой премии по договору страхования, в тенге
Наименование страхового брокера, агента (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Размер комиссионного вознаграждения, в тенге
Резерв незаработанных премий
Номер договора перестрахования
17
18
19
20
21
22
продолжение таблицы:
Страховая сумма перестраховщика - резидента Республики Казахстан, в тенге
Страховая сумма перестраховщика - нерезидента Республики Казахстан, в тенге
Перестраховочная премия резиденту Республики Казахстан по договору перестрахования, в тенге
Перестраховочная премия нерезиденту Республики Казахстан по договору перестрахования, в тенге
Дата заключения договора перестрахования
23
24
25
26
27
продолжение таблицы:
Дата начала действия договора перестрахования
Дата окончания действия договора перестрахования
Дата начала действия страховой защиты по договору перестрахования
Дата окончания действия страховой защиты по договору перестрахования
Вид перестрахования (факультативное и (или) облигаторное), Форма перестрахования (пропорциональное и (или) непропорциональное)
28
29
30
31
32
продолжение таблицы:
Наименование перестраховщика
Рейтинговая оценка перестраховщика
Рейтинговое агентство
Размер комиссии от перестраховщика, в тенге
Комиссионное вознаграждение страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан по договору перестрахования
Резерв незаработанных премий перестраховщика
в процентах
сумма, в тенге
Наименование страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
33
34
35
36
37
38
39
40
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета по действующим договорам
страхования (перестрахования)
по отрасли "общее страхование"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "общее страхование" (индекс – 27 - I(R)O_M, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары Нысанды тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары және оларға жасалған барлық қосымша келісімдер көрсетіледі, бірнеше қосымша келісім болғанда әрбір қосымша келісім бойынша ақпарат жеке жолда беріледі.
6. 2-бағанда сақтандыру сыныбының атауы Заңның 6-бабында және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін заңдарында көзделген атауға сәйкес толығымен көрсетіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақпарат қосымша келісімдердің түзетулер ескерілмей-ақ көрсетіледі.
8. Егер сақтандыру шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылса, әрбір қайта сақтандыру шарты бойынша ақпарат жеке жолда көрсетіледі, бұл ретте 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандарда көрсетілген сақтандыру шарты бойынша ақпарат әрбір жолда көрсетілуге тиіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "общее страхование" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежеквартально филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются действующие договоры страхования (перестрахования) и все заключенные дополнительные соглашения к ним, при наличии нескольких дополнительных соглашений, информация по каждому дополнительному соглашению предоставляется в отдельной строке.
6. Название класса страхования в графе 2 указывается полностью в соответствии с названием, предусмотренным статьей 6 Закона и законами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Информация по договорам страхования (перестрахования) указывается без учета корректировок дополнительных соглашений.
8. Если договор страхования перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому договору перестрахования указывается отдельной строкой, при этом информация по договору страхования, указанная в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16, подлежит отражению в каждой строке.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
25-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Шығындар бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 28 - I(R)O_M
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ "____" ______________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
(теңгемен)
Сақтандыру сыныбы
Сақтандыру түрі
Сақтанушы
Сақтанушының бизнес сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғалар үшін) және (немесе) Жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғалар үшін)
Қайта сақтанушы
Пайда алушы
Пайда алушының бизнес сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғалар үшін) және (немесе) Жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғалар үшін
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы:
Сақтандыру шартының (полисінің) нөмірі
Сақтандыру шартының қолданылуы басталған күн
Сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күн
Сақтандыруды қорғаудың қолданылуы басталған күн
Сақтандыруды қорғаудың қолданылуы аяқталған күн
Сақтандыру оқиғасы және (немесе) сақтандыру жағдайы басталған күн
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына сақтандыру оқиғасының және (немесе) сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарланған күн
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына сақтандыру оқиғасының және (немесе) сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарлама түрі (алғашқы және (немесе) қайталап)
Мәлімделген шығын сомасы, теңгемен
Сақтандыру оқиғасының және (немесе) сақтандыру жағдайының қысқаша сипаттамасы
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалының шығынды реттеуге шығыстарының сомасы, теңгемен
Сақтанушының (қайта сақтанушының) есептеу күнінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) төлеу бойынша берешегінің сомасы
Сақтандыру жағдайларының ұқсас тобы бойынша төленген реттелген төлемдердің орташа мәні (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген, "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптардың 22-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көзделген жағдайлар үшін)
16
17
18
19
20
21
кестенің жалғасы:
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалының сақтандыру төлемдерін төлеуден бас тарту туралы шешім шығарылған күн
Сотқа шақыру қағазын (хабарлама) және (немесе) шағым-талап алған күн
Мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резерві
Сот шешімі күні/ сот шешімінің заңды күшіне енген күні
Талапкердің талаптары сот шешімімен қанағаттандырылды (иә, жоқ)
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандыру шартының нөмірі
Қайта сақтандыру түрі (факультативті, облигаторлық) Қайта сақтандыру нысаны (бірдей және (немесе) бірдей емес)
Қайта сақтандырушының мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резервінің үлесі, теңгемен
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Атауы ___________________ Мекенжайы_________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _______________________________             ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________                   ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Шығындар бойынша
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Шығындар бойынша есеп (индексі - 28- I(R)O_M, кезеңділігі - тоқсан сайын)

9. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 25
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по убыткам
Индекс формы административных данных: 28 - I(R)O_M
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
(в тенге)
Класс страхования
Вид страхования
Страхователь
Бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц) и (или) индивидуальный идентификационный номер (для физических лиц) страхователя
Перестрахователь
Выгодоприобретатель
Бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц) и (или) индивидуальный идентификационный номер (для физических лиц) выгодоприобретателя
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы:
Номер договора (полиса страхования)
Дата начала действия договора страхования
Дата окончания действия договора страхования
Дата начала страховой защиты
Дата окончания страховой защиты
Дата наступления страхового события и (или) страхового случая
Дата сообщения филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан о наступлении страхового события и (или) страхового случая
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы:
Вид сообщения филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан о наступлении страхового события и (или) страхового случая (первичное и (или) повторное)
Размер заявленного убытка, в тенге
Краткое описание страхового события и (или) страхового случая
Сумма расходов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на урегулирование убытка, в тенге
Сумма задолженности страхователя (перестрахователя) по уплате страховой премии (страховых взносов) страховой (перестраховочной) организации на дату расчета, в тенге
Среднее значение урегулированных выплат, произведенных по аналогичной группе страховых случаев (для случаев, предусмотренных частями второй и третьей пункта 22 Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290)
16
17
18
19
20
21
продолжение таблицы:
Дата вынесения решения об отказе в осуществлении страховой выплаты филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
Дата получения судебной повестки (извещения) и (или) искового заявления
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков
Дата решения суда/дата вступления решения суда в законную силу
Требования истца удовлетворены решением суда (да, нет)
Наименование перестраховщика
Номер договора перестрахования
Вид перестрахования (факультативное и (или) облигаторное), Форма перестрахования (пропорциональное и (или) непропорциональное)
Доля перестраховщика в резерве заявленных, но неурегулированных убытков, в тенге
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета по убыткам
Пояснение по заполнению формы административных данных\
Отчет по убыткам (индекс – 28 - I(R)O_M, периодичность – ежеквартальная)

8. "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19 және 23-баптарына сәйкес жасалған аннуитет шарттары бойынша пайда алушының еңбекке қабiлеттiлiгiнен айырылу дәрежесiн ұзартуға (қайта куәландыруға), денсаулығының нашарлауына байланысты мәлімделген шығындар бойынша 14-бағандағы күн жұмыста мертігу салдарынан қызметкер қайтыс болған немесе оған кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде - жазатайым оқиға туралы актіде көрсетілген жазатайым оқиға күніне сәйкес немесе кәсіптік ауруының анықталуы салдарынан қызметкерге кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде - кәсіптік патология саласында мамандандырылған медициналық, сараптамалық көмек көрсетуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының қорытынды берген күніне сәйкес көрсетіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. 16-бағандағы ақпарат қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша толтырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. 18-бағанда сақтандыру (қайта сақтандыру) шартына сәйкес өтелетін тәуекелдің атауы көрсетіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. 23-бағанда құжаттардың қайсысының Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына ертерек келіп түсетініне байланысты сотқа шақыру қағазын (хабарлама) және (немесе) шағым-талап алған күн туралы ақпарат көрсетіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. 25-бағанда сот шешімінің және оның заңды күшіне енген немесе оның күші жойылған күндер туралы ақпарат әрбір күннің жанына тиісті ақпаратты көрсете отырып, хронология түрінде көрсетіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

8. По убыткам, заявленным в связи с продлением (переосвидетельствованием) степени утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя по договорам аннуитета, заключенным в соответствии со статьями 19 и 23 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", дата в графе 14 указывается согласно дате несчастного случая, указанного в акте о несчастном случае, при смерти или установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате трудового увечья или согласно дате заключения организации здравоохранения, осуществляющей оказание специализированной медицинской, экспертной помощи в области профессиональной патологии, при установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате выявления профессионального заболевания.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Информация в графе 16 заполняется по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В графе 18 указывается название покрываемого риска в соответствии с договором страхования (перестрахования).
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В графе 23 указывается информация о дате получения судебной повестки (извещения) и (или) искового заявления, в зависимости от того, какой из документов поступит в филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан раньше.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В графе 25 указывается информация о датах решения суда и его вступления в законную силу или его отмены в виде хронологии с указанием рядом с каждой датой соответствующей информации.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
26-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтандыру төлемдерін есепке алу бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 29 - I(R)O_M
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
(теңгемен)
Сақтандыру сыныбы
Сақтандыру түрі
Сақтанушы
Сақтанушының Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғалар үшін) және (немесе) жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғалар үшін)
Қайта сақтанушы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы:
Пайда алушы
Пайда алушының Бизнес- сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғалар үшін) және (немесе) Жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғалар үшін)
Пайда алушының кәсіби еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі
Шарттың (сақтандыру полисінің) нөмірі
Сақтандыру шартының жасалған күні
Сақтандыру шартының қолданылуы басталған күн
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы:
Сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күн
Сақтандыру қорғауының басталған күні
Сақтандыру қорғауының аяқталған күні
Сақтандыру оқиғасының және (немесе) сақтандыру жағдайының басталған күні
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына сақтандыру оқиғасының және (немесе) сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарлау күні
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы:
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына сақтандыру оқиғасының және (немесе) сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарлау күні (бастапқы және (немесе) қайталама)
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындарды реттеуге жұмсалатын шығыстарының сомасы теңгемен
Төлем сомасы теңгемен
Сақтандыру төлемінің сомасын есептеу күні
Кері талап ету бойынша өтеу сомасы теңгемен
18
19
20
21
22
кестенің жалғасы:
Кері талап ету бойынша өтеу сомасын есептеу күні
Қайта сақтандырушыға кері талап бойынша берілген өтеу сомасы, теңгемен
Қайта сақтандырушыға кері талап бойынша өтеудің есептелген күні
Қайта сақтандырушының атауы
23
24
25
26
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандыру шартының нөмірі
Қайта сақтандыру түрі (факультативті және (немесе) облигаторлы), қайта сақтандыру нысаны (үйлесімді және (немесе) үйлесімсіздік)
Қайта сақтандырушының төлеммен үлесі теңгемен
Қайта сақтандырушының төлеммен үлесін есептеу күні
27
28
29
30
Атауы ___________________ Мекенжайы_________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы_______________________________            ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________             ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Сақтандыру төлемдерін есепке
алу бойынша есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Сақтандыру төлемдерін есепке алу бойынша есеп (индексі – 29 - I(R)O_M, кезеңділігі - тоқсан сайын)

13. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 26
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по учету страховых выплат
Индекс формы административных данных: 29 - I(R)O_M
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
(в тенге)
Класс страхования
Вид страхования
Страхователь
Бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц) и (или) индивидуальный идентификационный номер (для физических лиц) страхователя
Перестрахователь
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы:
Выгодоприобретатель
Бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц) и (или) индивидуальный идентификационный номер (для физических лиц) выгодоприобретателя
Степень утраты профессиональной трудоспособности выгодоприобретателя
Номер договора (полиса страхования)
Дата заключения договора страхования
Дата начала действия договора страхования
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы:
Дата окончания действия договора страхования
Дата начала страховой защиты
Дата окончания страховой защиты
Дата наступления страхового события и (или) страхового случая
Дата сообщения филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан о наступлении страхового события и (или) страхового случая
13
14
15
16
17
продолжение таблицы:
Вид сообщения филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан о наступлении страхового события и (или) страхового случая (первичное и (или) повторное)
Сумма расходов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на урегулирование убытка, в тенге
Сумма выплаты, в тенге
Дата начисления суммы страховой выплаты
Сумма возмещения по регрессному требованию, в тенге
18
19
20
21
22
продолжение таблицы:
Дата начисления возмещения по регрессному требованию
Сумма возмещения, переданного перестраховщику по регрессу, в тенге
Дата начисления возмещения перестраховщику по регрессу
Наименование перестраховщика
23
24
25
26
продолжение таблицы:
Номер договора перестрахования
Вид перестрахования (факультативное и(или) облигаторное), форма перестрахования (пропорциональное и (или) непропорциональное)
Доля перестраховщика в выплате, в тенге
Дата начисления доли перестраховщика в выплате
27
28
29
30
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета по учету
страховых выплат
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по учету страховых выплат (индекс – 29 - I(R)O_M, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру төлемдерін есепке алу бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Респуликасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды.
Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысандағы ақпарат есепті күннің алдындағы кемінде 3 (үш) жыл бұрын "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – ЖОМС Заңы) 23-бабына сәйкес жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша жүзеге асырылған сақтандыру төлемдері бойынша көрсетіледі.
6. Әрбір сақтандыру төлемі бойынша ақпарат жеке жолда көрсетіледі.
7. 2-бағанда сақтандыру сыныбының атауы Заңның 6-бабында және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін заңдарында көзделген атауға сәйкес толығымен көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Егер сақтандыру шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылатын болса, әрбір қайта сақтандыру шарты бойынша ақпарат жеке жолда көрсетіледі, бұл ретте 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-бағандарда көрсетілген сақтандыру шарты бойынша ақпарат әрбір жолда көрсетілуге тиіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по учету страховых выплат" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежеквартально филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Информация в Форме указывается по страховым выплатам, осуществленным по договорам страхования (перестрахования), заключенным в соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (далее – Закон ОСНС), не менее чем за 3 (три) года, предшествующие отчетной дате.
6. Информация по каждой страховой выплате указывается отдельной строкой.
7. Название класса страхования в графе 2 указывается полностью в соответствии с названием, предусмотренным статьей 6 Закона и законами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Если договор страхования перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому договору перестрахования указывается отдельной строкой, при этом информация по договору страхования, указанная в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11, подлежит отражению в каждой строке.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. ЖОМС заңының 19 және 23-баптарына сәйкес жасалған аннуитет шарттары бойынша пайда алушының еңбекке қабiлеттiлiгiнен айырылу дәрежесiн ұзартуға (қайта куәландыруға), денсаулығының нашарлауына байланысты жүзеге асырылған төлемдер бойынша 16-бағандағы ақпарат жұмыста мертігу салдарынан қызметкер қайтыс болған немесе оған кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде - жазатайым оқиға туралы актіде көрсетілген жазатайым оқиға күніне сәйкес немесе кәсіптік ауруының анықталуы салдарынан қызметкерге кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде - кәсіптік патология саласында мамандандырылған медициналық, сараптамалық көмек көрсетуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының қорытынды берген күніне сәйкес көрсетіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. 9 және 18-бағандардағы ақпарат қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша толтырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
27-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 30 - I(R)O_M
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
(теңгемен)
Сақтандыру сыныбы
Сақтандыру түрі
Сақтанушы
Сақтанушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғалар үшін) және (немесе) жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғалар үшін)
Қайта сақтанушы
Сақтандырылушылар саны
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы:
Шарттың (сақтандыру полисінің) нөмірі
Сақтандырылушының туған күні
Сақтандырылушының жынысы
Сақтандыру шартын және (немесе) қосымша келісімді жасау күні
Сақтандыру шартының және (немесе) қосымша келісімнің қолданылуы басталған күні
Сақтандыру шартының және (немесе) қосымша келісімнің қолданылуы аяқталған күні
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы:
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру қорғауының қолданылуы басталған күн
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру қорғауының қолданылуы аяқталған күн
Сақтандыру шарты бойынша қосымша келісімнің болуы (иә, жоқ)
Сақтандыру сомасының мөлшері теңгемен
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшері теңгемен
Сақтандыру сыйлықақысының кезеңділігі
Сақтандыру жарналарын төлеу басталған күні
14
15
16
17
18
19
20
кестенің жалғасы:
Сақтандыру сыйлықақысының кезеңділігі
Сақтандыру жарналарын төлеу басталған күні
Сақтандыру сыйлықақысының кезеңділігі
Сақтандыру жарналарын төлеу басталған күні
Сақтандыру сыйлықақысының кезеңділігі
Сақтандыру жарналарын төлеу басталған күні
Сақтандыру сыйлықақысынан шығыстардың мөлшері, пайызбен
Сақтандыру төлемінен шығыстардың мөлшері, пайызбен
21
22
23
24
25
26
27
28
кестенің жалғасы:
Делдалдың аты (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Комиссиялық сыйақы мөлшері теңгемен
Орын алмаған зиян резерві
Қайта сақтандыру шарттының (қайта сақтандыру полисінің) нөмірі
Қазақстан Республикасының резидент- қайта сақтандырушының сақтандыру сомасы, теңгемен
Қазақстан Республикасының бейрезидент-қайта сақтандырушының сақтандыру сомасы, теңгемен
29
30
31
32
33
34
кестенің жалғасы:
Шарт бойынша Қазақстан Республикасының резидентіне арналған қайта сақтандыру сыйлықақысы, теңгемен
Шарт бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидентіне арналған қайта сақтандыру сыйлықақысы, теңгемен
Қайта сақтандыру шарты жасалған күн
Қайта сақтандыру шартының қолданылуы басталған күні
Қайта сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күні
35
36
37
38
39
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру қорғауының қолданылуы басталған күн
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру қорғауының қолданылуы аяқталған күн
Қайта сақтандыру түрі (факультативтік және (немесе) облигаторлық), Қайта сақтандыру нысаны (үйлесімді және (немесе) үйлесімсіз)
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандырушының рейтингтік бағасы
40
41
42
43
44
кестенің жалғасы:
Рейтинг агенттігі
Қайта сақтандырушыдан комиссия мөлшері теңгемен
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының қайта сақтандыру шарты бойынша комиссиялық сыйақысы
Қайта сақтандырушының орын алмаған зиян резерві
пайызбен
Сомасы теңгемен
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының атауы
45
46
47
48
49
50
Атауы ___________________ Мекенжайы_________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _________________________________       ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________             _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
"Өмірді сақтандыру" саласы
бойынша қолданыстағы
сақтандыру (қайта сақтандыру)
шарттары бойынша
есеп нысанына
Қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп (индексі- 30 - I(R)O_M, кезеңділігі - тоқсан сайын)

9. По выплатам, осуществленным в связи с продлением (переосвидетельствованием) степени утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя по договорам аннуитета, заключенным в соответствии со статьями 19 и 23 Закона ОСНС, информация в графе 16 указывается согласно дате несчастного случая, указанного в акте о несчастном случае, при смерти или установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате трудового увечья или согласно дате заключения организации здравоохранения, осуществляющей оказание специализированной медицинской, экспертной помощи в области профессиональной патологии, при установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате выявления профессионального заболевания.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Информация в графах 9 и 18 заполняется по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 27
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "страхование жизни"
Индекс формы административных данных: 30 - I(R)O_M
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие страховую деятельность в отрасли "страхование жизни"
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
(в тенге)
Класс страхования
Вид страхования
Страхователь
Бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц) и (или) индивидуальный идентификационный номер (для физических лиц) страхователя
Перестрахователь
Количество застрахованных
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы:
Номер договора (полиса) страхования
Дата рождения застрахованного
Пол застрахованного
Дата заключения договора страхования и (или) дополнительного соглашения
Дата начала действия договора страхования и (или) дополнительного соглашения
Дата окончания действия договора страхования и (или) дополнительного соглашения
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы:
Дата начала действия страховой защиты по договору страхования
Дата окончания действия страховой защиты по договору страхования
Наличие дополнительного соглашения по договору страхования (да, нет)
Размер страховой суммы, в тенге
Размер страховой премии по договору страхования в тенге
Периодичность страховой премии
Дата начала оплаты страховых взносов
14
15
16
17
18
19
20
продолжение таблицы:
Дата окончания оплаты страховых взносов
Размер страховой выплаты в тенге
Периодичность страховых выплат
Дата начала страховых выплат
Дата окончания страховых выплат
Ставка доходности резервного базиса, в процентах
Размер расходов от страховой премии, в процентах
Размер расходов от страховой выплаты, в процентах
21
22
23
24
25
26
27
28
продолжение таблицы:
Наименование посредника (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Размер комиссионного вознаграждения, в тенге
Резерв непроизошедших убытков
Номер договора перестрахования (полиса перестрахования)
Страховая сумма перестраховщика- резидента Республики Казахстан, в тенге
Страховая сумма перестраховщика-нерезидента Республики Казахстан, в тенге
29
30
31
32
33
34
продолжение таблицы:
Перестраховочная премия резиденту Республики Казахстан по договору, в тенге
Перестраховочная премия нерезиденту Республики Казахстан по договору, в тенге
Дата заключения договора перестрахования
Дата начала действия договора перестрахования
Дата окончания действия договора перестрахования
35
36
37
38
39
продолжение таблицы:
Дата начала действия страховой защиты по договору перестрахования
Дата окончания действия страховой защиты по договору перестрахования
Вид перестрахования (факультативное и (или) облигаторное), форма перестрахования (пропорциональное и (или) непропорциональное)
Наименование перестраховщика
Рейтинговая оценка перестраховщика
40
41
42
43
44
продолжение таблицы:
Рейтинговое агентство
Размер комиссии от перестраховщика, в тенге
Комиссионное вознаграждение страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан по договору перестрахования
Резерв непроизошедших убытков перестраховщика
в процентах
Сумма, в тенге
Наименование страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
45
46
47
48
49
50
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета по действующим договорам
страхования (перестрахования)
по отрасли "страхование жизни"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "страхование жизни" (индекс – 30 - I(R)O_M, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды "Өмірді сақтандыру" саласында сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Респуликасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды.
Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары және оларға жасалған барлық қосымша келісімдер көрсетіледі, бірнеше қосымша келісім болған жағдайда, әрбір қосымша келісім бойынша ақпарат жеке жолда беріледі.
6. Егер аннуитет шарты бойынша аннуитенттер (пайда алушылар) саны біреуден артық болса, әрбір сақтандырылушы бойынша мәндері жеке көрсетіледі.
7. 2-бағандағы сақтандыру сыныбының атауы Заңның 6-бабында көзделген атауға және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін заңдарына сәйкес толық көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылатын болса, әрбір қайта сақтандыру шарты бойынша ақпарат жеке жолда көрсетіледі, бұл ретте 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарда көрсетілген сақтандыру шарты бойынша ақпарат әр жолда көрсетілуі тиіс.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "страхование жизни" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежеквартально филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность в отрасли "страхование жизни", по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются действующие договоры страхования (перестрахования) и все заключенные дополнительные соглашения к ним, при наличии нескольких дополнительных соглашений, информация по каждому дополнительному соглашению предоставляется в отдельной строке.
6. Если по договору аннуитета количество аннуитентов (выгодоприобретателей) превышает цифру один, указываются значения по каждому застрахованному отдельно.
7. Название класса страхования в графе 2 указывается полностью в соответствии с названием, предусмотренным статьей 6 Закона и законами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Если договор страхования (перестрахования) перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому договору перестрахования указывается отдельной строкой, при этом информация по договору страхования, указанная в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15, подлежит отражению в каждой строке.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шарттары және аннуитеттік сақтандырудың өзге де түрлері бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Респуликасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды.
Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шартына қосымша келісім бар болса, Нысанда қосымша келісімнің талаптарына сәйкес түзетілген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ақпарат көрсетіледі.
6. Егер аннуитет шарттары бойынша аннуитенттер саны біреуден артық болса, әрбір сақтандырылушы бойынша мәндері жеке көрсетіледі.
7. Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылатын болса, әрбір қайта сақтандыру шарты бойынша ақпарат жеке жолда көрсетіледі.
8. 2-бағандағы сақтандыру сыныбының атауы Заңның 6-бабында көзделген атауға және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін заңдарына сәйкес толық көрсетіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
29-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жасалған қолданыстағы аннуитет шарттары бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 32 - I(R)O_M
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
(теңгемен)
Сақтанушы
Сақтанушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғалар үшін) және (немесе) жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғалар үшін)
Қайта сақтанушы
Сақтандырылушылар саны
Шарттың (сақтандыру полисінің) нөмірі
Аннуитент (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы:
Аннуитенттің жеке сәйкестендіру нөмірі
Аннуитенттің туған күні
Аннуитенттің жынысы
Сақтандыру жағдайының күні
Шарт жасалған күн
Сақтандыру шартының қолданылуы басталған күн
Сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күні
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы:
Сақтандыру төлемдерінің басталған күні
Сақтандыру төлемдерінің аяқталған күні
Сақтандыру шарты бойынша қосымша келісімнің болуы (иә, жоқ)
Аннуитет бойынша сыйлықақы, теңгемен
Есеп беру күніндегі аннуитеттік төлем мөлшері, теңгемен
Аннуитеттік төлем басталған күніндегі аннуитеттік төлем мөлшері, теңгемен
15
16
17
18
19
20
кестенің жалғасы:
Аннуитеттік төлемдердің кезеңділігі
Сақтандыру сыйлықақысынан шығыстардың мөлшері, пайызбен
Сақтандыру төлемінен шығыстардың мөлшері, пайызбен
Резервтік базистің кірістілік мөлшерлемесі, пайызбен
Резервтік базисті индекстеу мөлшерлемесі, пайызбен
Еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі, пайызбен
21
22
23
24
25
26
кестенің жалғасы:
Мүгедектік дәрежесі
Делдалдың аты (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Комиссиялық сыйақы мөлшері, теңгемен
орын алмаған зиян резерві
Қайта сақтандыру шартының (қайта сақтандыру полисінің) нөмірі
27
28
29
30
31
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандыру түрі (факультативтік және (немесе) облигаторлық), Қайта сақтандыру нысаны (үйлесімді және (немесе) үйлесімсіз)
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандырушының аннуитет бойынша сыйлықақыдағы үлесі
32
33
34
Атауы ___________________ Мекенжайы_________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________                   ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                         қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Қызметкер еңбек (қызметтік)
міндеттерін атқарған кезде оны
жазатайым оқиғалардан міндетті
сақтандыру шеңберінде
жасалған қолданыстағы
аннуитет шарттары бойынша
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жасалған қолданыстағы аннуитет шарттары бойынша есеп (индексі – 32 - I(R)O_M, кезеңділігі – тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по действующим договорам пенсионного аннуитета и иных видов аннуитетного страхования" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежеквартально филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При наличии дополнительного соглашения к договору страхования (перестрахования), в Форме указывается информация по договору страхования (перестрахования), откорректированная в соответствии с условиями дополнительного соглашения.
6. Если по договорам аннуитета количество аннуитентов превышает цифру один, указываются значения по каждому застрахованному отдельно.
7. Если договор страхования (перестрахования) перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому договору перестрахования указывается отдельной строкой.
8. Название класса страхования в графе 2 указывается полностью в соответствии с названием, предусмотренным статьей 6 Закона и законами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 29
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по действующим договорам аннуитета, заключенным в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
Индекс формы административных данных: 32 - I(R)O_M
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
(в тенге)
Страхователь
Бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц) и (или) индивидуальный идентификационный номер (для физических лиц) страхователя
Перестрахователь
Количество застрахованных
Номер договора (полиса страхования)
Аннуитент (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы:
Индивидуальный идентификационный номер аннуитента
Дата рождения аннуитента
Пол аннуитента
Дата страхового случая
Дата заключения договора
Дата начала действия договора страхования
Дата окончания действия договора страхования
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы:
Дата начала страховых выплат
Дата окончания страховых выплат
Наличие дополнительного соглашения по договору страхования (да, нет)
Премия по аннуитету, в тенге
Размер аннуитетной выплаты на дату отчета, в тенге
Размер аннуитетной выплаты на дату начала аннуитетной выплаты, в тенге
15
16
17
18
19
20
продолжение таблицы:
Периодичность аннуитетных выплат
Размер расходов от страховой премии, в процентах
Размер расходов от страховой выплаты, в процентах
Ставка доходности резервного базиса, в процентах
Ставка индексации резервного базиса, в процентах
Степень утраты трудоспособности, в процентах
21
22
23
24
25
26
продолжение таблицы:
Степень инвалидности
Наименование посредника (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Размер комиссионного вознаграждения, в тенге
Резерв непроизошедших убытков
Номер договора перестрахования (полиса перестрахования)
27
28
29
30
31
продолжение таблицы:
Вид перестрахования (факультативное и (или) облигаторное), форма перестрахования (пропорциональное и (или) непропорциональное)
Наименование перестраховщика
Доля перестраховщика в премии по аннуитету, тенге
32
33
34
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета по действующим договорам
аннуитета, заключенным в рамках
обязательного страхования работника
от несчастных случаев при исполнении
им трудовых (служебных) обязанностей
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по действующим договорам аннуитета, заключенным в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей (индекс – 32 - I(R)O_M, периодичность – ежеквартальная)

Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Соңғы 12 (он екі) айда күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары туралы есеп (индексі – 33 - I(R)O_M, кезеңділігі – тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Соңғы 12 (он екі) айда күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі –Заң) 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Респуликасының бейрезиден тсақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды.
Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда есепті күннің алдындағы соңғы 12 (он екі) айда күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары және барлық қосымша келісімдер бойынша ақпарат көрсетіледі.
6. 2-бағандағы сақтандыру сыныбының атауы Заңның 6-бабында көзделген атауға және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін заңдарына сәйкес толық көрсетіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Негізгі сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақпарат қосымша келісімдердің түзетулері ескерілмей көрсетіледі.
8. Бірнеше қосымша келісім болған жағдайда, әрбір қосымша келісім бойынша ақпарат жеке жолда көрсетіледі.
9. Егер сақтандыру шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылатын болса, әрбір қайта сақтандыру шарты бойынша ақпарат жеке жолда көрсетіледі, бұл ретте 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-бағандарда көрсетілген сақтандыру шарты бойынша ақпарат әрбір жолда көрсетілуі тиіс.

Отчет о договорах страхования (перестрахования), вступивших в силу за последние 12 (двенадцать) месяцев (индекс – 33 - I(R)O_M, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о договорах страхования (перестрахования), вступивших в силу за последние 12 (двенадцать) месяцев" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежеквартально филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается информация по договорам страхования (перестрахования) и всем дополнительным соглашениям, вступившим в силу за последние 12 (двенадцать) месяцев, предшествующих на отчетную дату.
6. Название класса страхования в графе 2 указывается полностью в соответствии с названием, предусмотренным статьей 6 Закона и законами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Информация по основным договорам страхования (перестрахования) указывается без учета корректировок дополнительных соглашений.
8. При наличии нескольких дополнительных соглашений, информация по каждому дополнительному соглашению предоставляется в отдельной строке.
9. Если договор страхования перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому договору перестрахования указывается отдельной строкой, при этом информация по договору страхования, указанная в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 подлежит отражению в каждой строке.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
31-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Болжамды төлемдер құны бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 34 - I(R)O_M
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
(теңгемен)
Сақтандыру сыныбы
Сақтанушы
Сақтанушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Қайта сақтанушы
Пайда алушы
Пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі
Сақтандырылушының туған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы:
Сақтандырылушының жынысы
Сақтандыру шартының нөмірі
Сақтандыру шартын жасау күні
Сақтандыру шартының басталу күні
Сақтандыру шартының аяқталу күні
Сақтандыру жағдайының күні
Сақтандыру жағдайы (еңбек ету кезіндегі мертігу және (немесе) кәсіптік ауру)
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
Алғаш белгіленген кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі, пайызбен
Есеп айырысу күніне кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі, пайызбен
Есеп беру күніне ұзартылғандар саны
Аннуитеттік төлемдердің болжамды басталу күні
Аннуитеттік төлемдердің болжамды аяқталу күні
Аннуитеттік төлемдердің кезеңділігі
16
17
18
19
20
21
кестенің жалғасы:
Жазатайым оқиға күніне орташа айлық жалақының (кірістің) мөлшері, теңгемен
Тиімді жылдық мөлшерлеме, пайызбен
Индекстеу мөлшерлемесі, пайызбен
Сақтандыру сыйлықақысынан шығыстар мөлшері, пайызбен
Сақтандыру төлемінен шығыстар мөлшері, пайызбен
Есеп беру күніне аннуитеттік төлемнің күтілетін мөлшері, теңгемен
22
23
24
25
26
27
кестенің жалғасы:
Аннуитет шартының соңғы ұзартылған күніне әлеуметтік төлемнің мөлшері, теңгемен
Жұмыс берушінің өрескел абайсыздығы кезіндегі кінәсінің дәрежесі
Орын алған, бірақ толық мәлімделмеген зиян резерві, теңгемен
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандыру шартының нөмірі
Қайта сақтандырушының орын алған, бірақ толық мәлімделмеген зиян резервіндегі үлесі, теңгемен
28
29
30
31
32
33
Атауы ___________________ Мекенжайы_________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы_________________________________       _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________             _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Болжамды төлемдер құны
бойынша есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Болжамды төлемдер құны бойынша есеп (индексі – 34 - I(R)O_M, кезеңділігі – тоқсан сайын)

Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 31
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по стоимости прогнозируемых выплат
Индекс формы административных данных: 34 - I(R)O_M
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
(в тенге)
Класс страхования
Страхователь
Бизнес-идентификационный номер страхователя
Перестрахователь
Выгодоприобретатель
Индивидуальный идентификационный номер выгодоприобретателя
Дата рождения застрахованного
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы:
Пол застрахованного
Номер договора страхования
Дата заключения договора страхования
Дата начало договора страхования
Дата окончания договора страхования
Дата страхового случая
Страховой случай (трудовое увечье и (или) профессиональное заболевание)
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы:
Степень утраты профессиональной трудоспособности, установленная первоначально, в процентах
Степень утраты профессиональной трудоспособности на дату расчета, в процентах
Количество пролонгаций на дату отчета
Прогнозная дата начала аннуитетных выплат
Прогнозная дата окончания аннуитетных выплат
Периодичность аннуитетных выплат
16
17
18
19
20
21
продолжение таблицы:
Размер среднего месячного заработка (дохода) на дату несчастного случая, в тенге
Эффективная годовая ставка, в процентах
Ставка индексации, в процентах
Размер расходов от страховой премии, в процентах
Размер расходов от страховой выплаты, в процентах
Ожидаемый размер аннуитетной выплаты на дату отчета, в тенге
22
23
24
25
26
27
продолжение таблицы:
Размер социальной выплаты на дату последней пролонгации договора аннуитета, в тенге
Степень вины работодателя при грубой неосторожности
Резерв произошедших, но не полностью заявленных убытков, в тенге
Наименование перестраховщика
Номер договора перестрахования
Доля перестраховщика в резерве произошедших, но не полностью заявленных убытков, в тенге
28
29
30
31
32
33
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета по стоимости
прогнозируемых выплат
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по стоимости прогнозируемых выплат (индекс – 34 - I(R)O_M, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Болжамды төлемдер құны бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Респуликасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды.
Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген, "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптардың (бұдан әрі – Талаптар) 14-тармағына сәйкес актуарий есептеген қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша және Талаптардың 16-тармағына сәйкес актуарий есептеген жазатайым оқиға нәтижесінде өміріне және денсаулығына зиян келтірілген қызметкердің мүліктік мүддесі сақтандыру объектісі болып табылатын ерікті сақтандыру шарттары бойынша пайда алушының кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесінің қайта ұзартылуына (қайта куәландырылуына) байланысты болжамды төлемдер құнының сомалары бойынша ақпарат көрсетіледі.
6. 5-баған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы қайта сақтандырушы ретінде болған кезде ғана толтырылуы тиіс.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по стоимости прогнозируемых выплат" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежеквартально филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность по отрасли "страхование жизни", по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается информация по суммам стоимости прогнозируемых выплат, связанных с повторным продлением (переосвидетельствованием) степени утраты профессиональной трудоспособности выгодоприобретателя по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, рассчитанным актуарием в соответствии с пунктом 14 Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290 (далее – Требования) и по договорам добровольного страхования, объектом страхования которых является имущественный интерес работника, жизни и здоровью которого причинен вред в результате несчастного случая, рассчитанным актуарием в соответствии с пунктом 16 Требований.
6. Графа 5 подлежит заполнению исключительно только, если филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан выступает в качестве перестраховщика.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. 29-бағанда егер зардап шегушінің өзінің өрескел абайсыздығы шығынның туындауына немесе ұлғаюына себеп болған болса, жұмыс беруші кінәсінің дәрежесі көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Егер сақтандыру шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылатын болса, әрбір қайта сақтандырушы бойынша ақпарат 31, 32 және 33-бағандарда жеке жолда көрсетіледі, бұл ретте 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-бағандарда көрсетілген ақпарат әрбір жолда көрсетілуі тиіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. 14-бағандағы ақпарат жұмыста мертігу салдарынан қызметкер қайтыс болған немесе оған кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде жазатайым оқиға туралы актіде көрсетілген жазатайым оқиға болған күніне сәйкес немесе кәсіптік ауруының анықталуы салдарынан қызметкерге кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде, кәсіптік патология саласында мамандандырылған медициналық, сараптамалық көмек көрсетуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының қорытынды берген күніне сәйкес көрсетіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. 18-бағанда есеп күні кәсіптік еңбекке қабілеттіліктен айырылудың мерзімін ұзарту саны (ондай ақпарат бар болса) көрсетіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
32-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетусіз есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 35 - I(R)O_M
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
_______________________ бойынша есепті күнгі шығындар кестесі сақтандыру сыныбы
Шығындар кестесі _____________________ шығындар негізінде құрылды (төленген, келтірілген)
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Кезеңдер бойынша шығындар (j)
Кезеңділігі
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
_______________________ бойынша жинақталған шығындар кестесі сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Жинақталған шығындар (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Шығындардың даму коэффициенттерінің кестесі g(j) ____________________________ Шығындардың даму әдісі (орташа арифметикалық, n-кезеңдер үшін орташа, орташа шама)
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Шығындардың даму факторлары (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
х
2
х
х
3
х
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
x
х
х
х
х
х
Шығындардың даму коэффициенттері g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
орташа арифметикалық
х
n- кезеңдер үшін орташа
х
орташа шама
х
____________________ бойынша болжамды жинақталған шығындар кестесі сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Шығындардың болжамды жинақталуы
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
2
х
х
x
x
n-1
х
x
n
х
_____________________ бойынша шығындар резервінің кестесі сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Шығындардың болжамды жинақталуы
Кезеңдер бойынша шығындар резерві
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
х
2
х
х
x
x
n-1
х
x
n
х
______________ бойынша орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервінің кестесі сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Кезеңдер бойынша шығындар резерві
Мәлiмделген, бірақ реттелмеген шығындар
Орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығындар
1
2
3
1
2
3
n-1
n
Жиынтығы
Атауы ___________________ Мекенжайы_________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы_________________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________                  ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Орын алған, бірақ
мәлімделмеген шығындар
резервін тізбекті саты
әдісі бойынша инфляцияға
түзетусіз есептеу туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетусіз есептеу туралы есеп (индексі – 35 - I(R)O_M, кезеңділігі – тоқсан сайын)

Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В графе 29 указывается степень вины работодателя, если грубая неосторожность самого потерпевшего содействовала возникновению или увеличению вреда.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Если договор страхования перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому перестраховщику указывается в графах 31, 32 и 33 отдельной строкой, при этом информация, указанная в графах 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13, подлежит отражению в каждой строке.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Информация в графе 14 указывается согласно дате несчастного случая, указанного в акте о несчастном случае, при смерти или установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате трудового увечья или согласно дате заключения организации здравоохранения, осуществляющей оказание специализированной медицинской, экспертной помощи в области профессиональной патологии, при установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате выявления профессионального заболевания.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В графе 18 указывается количество пролонгаций утраты профессиональной трудоспособности на дату отчета (при наличии такой информации).
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 32
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расчете резерва произошедших, но незаявленных убытков методом цепной лестницы без поправки на инфляцию
Индекс формы административных данных: 35 - I(R)O_M
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица убытков на отчетную дату по _________________________
класс страхования
Таблица убытков сформирована на основе ________________________ убытков
(оплаченных, понесенных)
Период наступления страховых случаев (і)
Убытки по периодам (j)
Периодичность
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Таблица накопленных убытков ___________________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (і)
Накопленные убытки (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Таблица коэффициентов развития убытков g(j) ____________________________
Метод развития убытков
(среднее арифметическое, среднее за n- периодов, средняя величина)
Период наступления убытков (і)
Факторы развития убытков (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
х
2
х
х
3
х
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
x
х
х
х
х
х
Коэффициенты развития убытков g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
среднее арифметическое
х
среднее за n- периодов
х
средняя величина
х
Таблица прогнозируемых накопленных убытков по ___________________ класс страхования
Период наступления страховых случаев (і)
Прогнозируемое накопление убытков
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
2
х
х
x
x
n-1
х
x
n
х
Таблица резерва убытков по _________________________ класс страхования
Период наступления страховых случаев (і)
Прогнозируемое накопление убытков
Резерв убытков по периодам
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
х
2
х
х
x
x
n-1
х
x
n
х
Таблица резерва произошедших, но незаявленных убытков по _______________ класс страхования
Период наступления страховых случаев (і)
Прогнозируемое накопление убытков
Резерв убытков по периодам
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
х
2
х
х
x
x
n-1
х
x
n
х
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о расчете резерва
произошедших, но незаявленных убытков
методом цепной лестницы
без поправки на инфляцию
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расчете резерва произошедших, но незаявленных убытков методом цепной лестницы без поправки на инфляцию (индекс – 35 - I(R)O_M, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетусіз есептеу туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары тоқсан сайын, орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервінің есебі есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша актуарлық әдістермен жүзеге асырылатын әр сақтандыру сыныбы бойынша жеке жасайды. Егер орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервінде қайта сақтандырушының үлесі қалыптасқан болса, Нысан сақтандыру сыныбы бойынша қайта сақтандырушының үлесі есепке алына отырып және қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбастан орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін есептеу үшін жеке жасалады.
Нысандағы деректер теңгемен көрсетіледі
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген, "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптардың 11-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жүргізілген Тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетусіз орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін есептеу нәтижелері толтырылады.
6. Есепті күнгі шығындар кестесінде сақтандыру жағдайларының басталу кезеңдері бойынша топтастырылған төлемдер (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расчете резерва произошедших, но незаявленных убытков методом цепной лестницы без поправки на инфляцию" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежеквартально филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан отдельно по каждому классу страхования, по которому расчет резерва произошедших, но незаявленных убытков осуществляется актуарными методами по состоянию на конец отчетного периода. Если формируется доля перестраховщика в резерве произошедших, но незаявленных убытков, Форма по классу страхования составляется отдельно для расчетов резерва произошедших, но незаявленных убытков с учетом доли перестраховщика и без учета доли перестраховщика.
Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме заполняются результаты расчетов резерва произошедших, но незаявленных убытков методом цепной лестницы без поправки на инфляцию, произведенных согласно подпункту 1) пункта 11 Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290.
6. В таблице убытков на отчетную дату отражаются выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, сгруппированные по периодам наступления страховых случаев.

7. Жинақталған шығындар кестесінде сақтандыру жағдайларының басталу кезеңдері бойынша топтастырылған төлемдердің (төленген шығындардың) немесе келтірілген шығындардың жиынтық шамалары көрсетіледі.
8. Болжамды жинақталған шығындар кестесінде әрбір кезеңдегі төлемдердің немесе келтірілген шығындардың күтілетін шамасы көрсетіледі.
9. Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резервінің кестесінде:
"Кезеңдер бойынша шығын резерві" бағанында - тиісті кезеңдердегі шығын резервінің мәні;
"Мәлiмделген, бірақ реттелмеген шығын" бағанында - тиісті кезеңдердегі мәлімделген шығын сомасы;
"Орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығын" бағанында - тиісті кезеңдегі "Кезеңдер бойынша шығын резерві" және "Мәлiмделген, бірақ реттелмеген шығын" бағандары арасындағы айырмашылық көрсетіледі. Теріс айырмашылық болған кезде "Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын" бағанында 0 (нөл) мәні қабылданады;
егер есеп төлемдерге негізделсе, онда орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві - орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві кестесінің 3-бағанында көрсетілген орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын сомасы, егер есеп келтірілген шығынға негізделсе, онда орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығын резерві - кезеңдер бойынша шығын резервінің сомасы болады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
қаулыға
33-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетумен есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 36 - I(R)O_M
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
____________________ бойынша есепті күнге шығындар кестесі сақтандыру сыныбы
Шығындар кестесі _____________________ шығындар негізінде құрылды (төленген, келтірілген)
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Кезеңдер бойынша шығындар (j)
Кезеңділігі
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Әрбір өткен кезеңдегі инфляция бойынша ақпарат кестесі
Кезеңдер
Өткен кезеңдегі инфляция (пайызбен)
1
2
3
n-1
n
___________________ бойынша өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен шығындар кестесі сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен кезеңдер бойынша шығындар (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
__________________ бойынша өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен сақтандыру сыныбы жинақталған шығын кестесі
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен жинақталған шығындар (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Шығындардың даму коэффициенттерінің кестесі g(j) ___________________________ Шығындардың даму әдісі (орташа арифметикалық, n-кезеңдер үшін орташа, орташа шама)
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Шығындардың даму факторлары (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Шығындардың даму коэффициенттері g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
орташа арифметикалық
х
n-кезеңдер үшін орташа
х
орташа шама
х
_____________________ бойынша өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен сақтандыру сыныбы болжамды жинақталған шығындар кестесі
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен шығындардың болжамды жинақталуы
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
2
х
х
х
х
3
х
х
х
n-1
х
х
n
х
_____________________ бойынша өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен сақтандыру сыныбы шығындар резервінің кестесі
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен шығындардың болжамды жинақталуы
Кезеңдер бойынша шығындар резерві
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
0
2
х
х
х
х
3
х
х
х
n-1
х
х
n
х
Өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен шығындар резерві
____________________________ бойынша орын алған, бірақ мәлімделмеген сақтандыру сыныбы шығындар резервінің кестесі
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Кезеңдер бойынша шығындар резерві
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар
Орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығындар
1
2
3
1
2
3
n-1
n
Жиынтығы
Атауы ___________________ Мекенжайы_________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы________________________________       ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________             ______________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Орын алған, бірақ
мәлімделмеген шығындар
резервін тізбекті саты әдісі
бойынша инфляцияға түзетумен
есептеу туралы есеп нысанына
Қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетумен есептеу туралы есеп (индексі – 36-I(R)O_M, кезеңділігі – тоқсан сайын)

7. В таблице накопленных убытков указываются совокупные величины выплат (оплаченных убытков) или понесенных убытков, сгруппированных по периодам наступления страховых случаев.
8. В таблице прогнозируемых накопленных убытков указывается ожидаемая величина выплат или понесенных убытков в каждом периоде.
9. В таблице резерва произошедших, но незаявленных убытков указываются:
в графе "Резерв убытков по периодам" - значения резервов убытков в соответствующих периодах;
в графе "Заявленные, но не урегулированные убытки" - сумма заявленных убытков в соответствующих периодах;
в графе "Произошедшие, но незаявленные убытки" - разница между графами "Резерв убытков по периодам" и "Заявленные, но не урегулированные убытки" в соответствующем периоде. При отрицательной разнице в графе "Произошедшие, но незаявленные убытки", принимается значение 0 (ноль);
если расчет основан на выплатах, то резерв произошедших, но незаявленных убытков - это сумма произошедших, но незаявленных убытков, указанных в графе 3 таблицы резерва произошедших, но незаявленных убытков, если расчет основан на понесенных убытках, то резерв произошедших, но незаявленных убытков - это сумма резерва убытков по периодам.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 33
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расчете резерва произошедших, но незаявленных убытков методом цепной лестницы с поправкой на инфляцию
Индекс формы административных данных: 36 - I(R)O_M
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица убытков на отчетную дату по ________________________
класс страхования
Таблица убытков сформирована на основе _____________________
убытков   (оплаченных, понесенных)
Период наступления страховых случаев (і)
Убытки по периодам (j)
Периодичность
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Таблица информации по инфляции за каждый прошедший период
Периоды
Инфляция за прошедший период (в процентах)
1
2
3
n-1
n
Таблица убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды по ___________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (і)
Убытки по периодам с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Таблица накопленных убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды по __________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (і)
Убытки по периодам с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Таблица коэффициентов развития убытков g(j) ___________________________
метод развития убытков  (среднее арифметическое, среднее
за n- периодов, средняя величина)
Период наступления страховых случаев (і)
Факторы развития убытков (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Коэффициенты развития убытков g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
среднее арифметическое
х
среднее за n- периодов
х
средняя величина
х
Таблица прогнозируемых накопленных убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды по _____________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (і)
Факторы развития убытков (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Коэффициенты развития убытков g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
среднее арифметическое
х
среднее за n- периодов
х
средняя величина
х
Таблица резерва убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды по ____________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (і)
Прогнозируемое накопление убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды
Резерв убытков по периодам
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
0
2
х
х
х
х
3
х
х
х
n-1
х
х
n
х
Резерв убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды
Таблица резерва произошедших, но незаявленных убытков по ____________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (і)
Резерв убытков по периодам
Заявленные, но не урегулированные убытки
Произошедшие, но незаявленные убытки
1
2
3
1
2
3
n-1
n
Итого
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о расчете резерва
произошедших, но незаявленных убытков
методом цепной лестницы с
поправкой на инфляцию
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расчете резерва произошедших, но незаявленных убытков методом цепной лестницы с поправкой на инфляцию (индекс – 36-I(R)O_M, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетумен есептеу туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары тоқсан сайын, орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервінің есебі есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша актуарлық әдістермен жүзеге асырылатын әр сақтандыру сыныбы бойынша жеке жасайды. Егер орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервінде қайта сақтандырушының үлесі қалыптасқан болса, Нысан сақтандыру сыныбы бойынша қайта сақтандырушының үлесі есепке алына отырып және қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбастан орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін есептеу үшін жеке жасалады.
Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген, "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптардың 11-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жүргізілген Тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетумен орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін есептеу нәтижелері толтырылады
6. Есепті күнгі шығындар кестесінде сақтандыру жағдайларының басталу кезеңдері бойынша топтастырылған төлемдер (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расчете резерва произошедших, но незаявленных убытков методом цепной лестницы с поправкой на инфляцию" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежеквартально филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан отдельно по каждому классу страхования, по которому расчет резерва произошедших, но незаявленных убытков осуществляется актуарными методами по состоянию на конец отчетного периода. Если формируется доля перестраховщика в резерве произошедших, но незаявленных убытков, Форма по классу страхования составляется отдельно для расчетов резерва произошедших, но незаявленных убытков с учетом доли перестраховщика и без учета доли перестраховщика.
Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме заполняются результаты расчетов резерва произошедших, но незаявленных убытков методом цепной лестницы с поправкой на инфляцию, произведенных согласно подпункту 2) пункта 11 Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290.
6. В таблице убытков на отчетную дату отражаются выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, сгруппированные по периодам наступления страховых случаев.

7. Әрбір өткен кезеңдегін инфляция бойынша ақпарат кестесінде сақтандыру жағдайлары басталған кезең үшін инфляцияның ресми мәндерінің жинақталған мәндері көрсетіледі.
8. Егер орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығын резерві кестесінде есеп төлемдерге негізделсе, онда орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві - орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві кестесінің 3-бағанында көрсетілген орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын сомасы, егер есеп келтірілген шығынға негізделсе, онда орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығын резерві - бұл орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві кестесінің 1-бағанында көрсетілген кезеңдер бойынша шығын резервінің сомасы.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығын резерві кестесінің "Орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығын" бағанында тиісті кезеңдегі "Кезеңдер бойынша шығын резерві" және "Мәлiмделген, бірақ реттелмеген шығын" бағандары арасындағы айырмашылық көрсетіледі. Теріс айырмашылық болған кезде "Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын" бағанында 0 (нөл) мәні қабылданады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қаулыға
34-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығындар резервін Борнхьюттер-Фергюсон әдісімен есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 37 - I(R)O_M
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
____________________ бойынша есепті күнгі шығындар кестесі сақтандыру сыныбы
Шығындар кестесі ______________________ шығындар негізінде құрылды (төленген, келтірілген)
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Кезеңдер бойынша шығындар (j)
Кезеңділігі
1
2
n-2
n-1
n
1
х
2
х
х
3
х
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
x
х
х
х
х
х
_____________________ бойынша жинақталған шығындар кестесі сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Жиынтық шығындар (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
х
2
х
х
3
х
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
x
х
х
х
х
х
Зиянның даму коэффициенттерінің кестесі g(j) ____________________________ Зиянның даму әдісі (орташа арифметикалық, орташа n-кезеңдер үшін, орташа шамасы)
Зиянның орын алу кезеңі (і)
Зиянның даму факторлары (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
х
2
х
х
3
х
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
x
х
х
х
х
х
Зиянның даму коэффициенті g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
орташа арифметикалық
х
орташа
n-кезеңдер
х
орташа шама
х
Коэффициенттер кестесі
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Зиянның даму коэффициенті g(j)
Зиянның даму факторлары f (j)

7. В таблице информации по инфляции за каждый прошедший период указываются накопленные значения официальных значений инфляции за период наступления страховых случаев.
8. Если в таблице резерва произошедших, но незаявленных убытков расчет основан на выплатах, то резерв произошедших, но незаявленных убытков - это сумма произошедших, но незаявленных убытков, указанных в графе 3 таблицы резерва произошедших, но незаявленных убытков, если расчет основан на понесенных убытках, то резерв произошедших, но незаявленных убытков - это сумма резерва убытков по периодам, указанных в графе 1 таблицы резерва произошедших, но незаявленных убытков.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В графе "Произошедшие, но незаявленные убытки" таблицы резерва произошедших, но незаявленных убытков указывается разница между графами "Резерв убытков по периодам" и "Заявленные, но не урегулированные убытки" в соответствующем периоде. При отрицательной разнице в графе "Произошедшие, но незаявленные убытки", принимается значение 0 (ноль).
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 34
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расчете резерва произошедших, но незаявленных убытков методом Борнхьюттера-Фергюсона
Индекс формы административных данных: 37 - I(R)O_M
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица убытков на отчетную дату по _______________________
класс страхования
Таблица убытков сформирована на основе _______________________ убытков
(оплаченных, понесенных)
Период наступления страховых случаев (і)
Убытки по периодам (j)
Периодичность
1
2
n-2
n-1
n
1
х
2
х
х
3
х
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
x
х
х
х
х
х
Таблица накопленных убытков по _______________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (і)
Накопленные убытки (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
х
2
х
х
3
х
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
x
х
х
х
х
х
Таблица коэффициентов развития убытков g(j) ____________________________
метод развития убытков  (среднее арифметическое, среднее  за n- периодов, средняя величина)
Период наступления убытков (і)
Факторы развития убытков (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
х
2
х
х
3
х
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
x
х
х
х
х
х
Коэффициенты развития убытков g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
среднее арифметическое
х
среднее за n- периодов
х
средняя величина
х
Таблица коэффициентов
Период наступления страховых случаев (і)
Коэффициенты развития убытков g(j)
Факторы развития убытков f (j)

3=1*2
4
5=3*4
6
7=5-6
1
2
3
n-1
n
Жиынтығы
Атауы ___________________ Мекенжайы_________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта адресі _____________________________________
Орындаушы _________________________________       _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________             ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Орын алған, бірақ
мәлімделмеген шығындар
резервін Борнхьюттер-
Фергюсон әдісімен есептеу
туралы есептің нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін Борнхьюттер-Фергюсон әдісімен есептеу туралы есеп (индексі – 37 - I(R)O_M, кезеңділігі - тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін Борнхьюттер-Фергюсон әдісімен есептеу туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервінің есебі есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша актуарлық әдістермен жүзеге асырылатын сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша жеке тоқсан сайын жасайды. Егер орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервінде қайта сақтандырушының үлесі қалыптасқан болса, сақтандыру сыныбы бойынша Нысан орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін есептеу үшін қайта сақтандырушының үлесін ескере отырып және есепке алмай бөлек жасалады.
Нысандағы деректер теңгемен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.

3=1*2
4
5=3*4
6
7=5-6
1
2
3
n-1
n
Итого
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о расчете резерва
произошедших, но незаявленных убытков
методом Борнхьюттера-Фергюсона
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расчете резерва произошедших, но незаявленных убытков методом Борнхьюттера-Фергюсона (индекс – 37 - I(R)O_M, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расчете резерва произошедших, но незаявленных убытков методом Борнхьюттера-Фергюсона" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежеквартально филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан отдельно по каждому классу страхования, по которому расчет резерва произошедших, но незаявленных убытков осуществляется актуарными методами по состоянию на конец отчетного периода. Если формируется доля перестраховщика в резерве произошедших, но незаявленных убытков, Форма по классу страхования составляется отдельно для расчетов резерва произошедших, но незаявленных убытков с учетом доли перестраховщика и без учета доли перестраховщика.
Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы №13 қаулысымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген, Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне олардың құрылымына қойылатын талаптардың 11-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жасалған Борнхьюттер-Фергюсон әдісімен орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін есептеу нәтижелері толтырылады.
6. Есепті күндегі зиян кестесінде сақтандыру жағдайлары басталған кезеңдер бойынша топтастырылған төлемдер (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар көрсетіледі.
7. Жинақталған шығындар кестесінде жиынтықты төлемдер (төленген шығындар) немесе сақтандыру жағдайлары басталған кезеңдер бойынша топтастырылған келтірілген шығындар көрсетіледі.
8. Шығындылық коэффициентін есептеу кестесінде:
"Келтірілген шығын" бағанында сақтандыру жағдайлары басталу кезеңінің алдындағы қаржы жылы күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша шығынды реттеу шығысын қоса алғанда, есепті күнгі жағдай бойынша келтірілген шығынның мәндері көрсетіледі;
"Еңбек сіңірілген сыйлықақылар" бағанында сақтандыру жағдайлары басталу кезеңінің алдындағы қаржы жылы күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша еңбек сіңірілген сыйлықақы көрсетіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві кестесінде:
"Еңбек сіңірілген сыйлықақылар" бағанында - сақтандыру ұйымының тиісті кезеңіндегі еңбек сіңірілген сыйлықақысы;
"U шығындылық коэффициенті" бағанында - осы Нысанның полистері бойынша шығындылық коэффициентін есептеу кестесіне сәйкес полистер бойынша шығындылық коэффициенттерінің орташа мәнінен кем емес мөлшерді құрайтын шығындылық коэффициентінің мәні;
"Кешігу факторлары h(j)" бағанында - осы Нысанның коэффициенттер кестесінде көрсетілген h(j) кешігу факторларының мәні;
егер Борнхьютер-Фергюсон әдісінің есептеуі төлемдерге негізделген болса, онда орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві - орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын сомасы (осы Нысанның орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві кестесінің 7-бағаны), егер есептеу келтірілген шығынға негізделген болса, онда орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві - орын алған, бірақ есепті күні төленбеген шығын (осы Нысанның орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві кестесінің 5-бағаны);
"Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын" бағанында - тиісті кезеңдегі "R(і) орын алған, бірақ есепті күні төленбеген шығын" және "Мәлімделген, бірақ есепті күні реттелмеген шығын" бағандары арасындағы айырма көрсетіледі. "Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын" бағанында теріс айырма болған кезде, 0 (нөл) мәні қабылданады.

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме заполняются результаты расчетов резерва произошедших, но незаявленных убытков методом Борнхьюттера-Фергюсона, произведенных согласно подпункту 3) пункта 11 Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290.
6. В таблице убытков на отчетную дату отражаются выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, сгруппированные по периодам наступления страховых случаев.
7. В таблице накопленных убытков указываются совокупные выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, сгруппированных по периодам наступления страховых случаев.
8. В таблице расчета коэффициента убыточности:
в графе "Понесенные убытки" указываются значения понесенных по состоянию на отчетную дату убытков, включая расходы по урегулированию убытков, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в финансовый год, предшествующий периоду наступления страховых случаев;
в графе "Заработанные премии" указывается заработанная премия по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в финансовый год, предшествующий периоду наступления страховых случаев.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В таблице резерва произошедших, но незаявленных убытков указываются:
в графе "Заработанные премии" - заработанная премия страховой организации в соответствующем периоде;
в графе "Коэффициент убыточности U" - значение коэффициента убыточности, размер которого составляет не менее среднего значения коэффициентов убыточности по полисам в соответствии c таблицей расчета коэффициента убыточности по полисам настоящей Формы;
в графе "Факторы запаздывания h(j)" - значения факторов запаздывания h(j), указанные в таблице коэффициентов настоящей Формы;
если расчет метода Борнхьюттера-Фергюсона основан на выплатах, то резерв произошедших, но незаявленных убытков - это сумма произошедших, но незаявленных убытков (графа 7 таблицы резерва произошедших, но незаявленных убытков настоящей Формы), если расчет основан на понесенных убытках, то резерв произошедших, но незаявленных убытков - это сумма произошедших, но не оплаченных на отчетную дату убытков (графа 5 таблицы резерва произошедших, но незаявленных убытков настоящей Формы);
в графе "Произошедшие, но незаявленные убытки" - разница между графами "Произошедшие, но не оплаченные на отчетную дату убытки R(і)" и "Заявленные, но не урегулированные на отчетную дату убытки" в соответствующем периоде. При отрицательной разнице в графе "Произошедшие, но незаявленные убытки" принимается значение 0 (ноль).

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резервін есептегенде:
"Еңбек сіңірілген сыйлықақылар" бағанында тиісті кезеңіндегі қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, еңбек сіңірілген сыйлықақының мәні көрсетіледі;
"Кешігу факторлары h(j)" бағанында қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, осы Нысанның Коэффициенттер кестесінде көрсетілген h(j) кешігу факторларының мәні көрсетіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
қаулыға
35-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Экономикалық қызмет түрлері бойынша сақтандыру сыйлықақыларын және сақтандыру төлемдерін сыныптау туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 26 - I(R)O_M
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті жылдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
(мың теңгемен)
Р/с №
Экономикалық қызмет түрлерінің атауы
Сақтандыру сыйлықақылары
Сақтандыру төлемдері
1
2
3
4

Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При расчете резерва произошедших, но незаявленных убытков за минусом доли перестраховщика:
в графе "Заработанные премии" указываются значения заработанной премии за минусом доли перестраховщика в соответствующем периоде;
в графе "Факторы запаздывания h(j)" указываются значения факторов запаздывания h(j) с учетом доли перестраховщика, указанные в таблице коэффициентов настоящей Формы.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 35
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о классификации страховых премий и страховых выплат по видам экономической деятельности
Индекс формы административных данных: 26 - I(R)O_M
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежегодно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным годом
Форма
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование вида экономической деятельности
Страховые премии
Страховые выплаты
1
2
3
4

94-96
Өзге де қызметтер түрлерін ұсыну
94
Қоғамдық бірлестіктер (ұйымдар) қызметі
95
Компьютерлерді, жеке тұтыну заттарын және тұрмыстық тауарларды жөндеу
96
Өзге де жеке қызметтер көрсету
97-98
Үй қызметшісін жалдайтын үй шаруашылығы қызметі; өзі тұтыну үшін тауарлар мен қызметтер өндіретін үй шаруашылықтары қызметі
97
Үй қызметшісін жалдайтын үй шаруашылықтарының қызметі
98
Жеке тұтыну үшін тауарлар өндіру жөніндегі үй шаруашылықтарының қызметі
99
Эксаумақтық ұйымдардың және органдардың қызметі
Анықтама үшін: жеке тұлға
Жиыны
Атауы ___________________ Мекенжайы _________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта адресі _____________________________________
Орындаушы ________________________________       ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Экономикалық қызмет түрлері
бойынша сақтандыру
сыйлықақыларын және
сақтандыру төлемдерін
сыныптау туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Экономикалық қызмет түрлері бойынша сақтандыру сыйлықақыларын және сақтандыру төлемдерін сыныптау туралы есеп (индексі – 26 - I(R)O_M, кезеңділігі – жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Экономикалық қызмет түрлері бойынша сақтандыру сыйлықақыларын және сақтандыру төлемдерін сыныптау туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жыл сайын жасайды.

94-96
Предоставление прочих видов услуг
94
Деятельность общественных объединений (организаций)
95
Ремонт компьютеров, предметов личного потребления и бытовых товаров
96
Предоставление прочих индивидуальных услуг
97-98
Деятельность домашних хозяйств, нанимающих домашнюю прислугу; деятельность домашних хозяйств по производству товаров и услуг для собственного потребления
97
Деятельность домашних хозяйств, нанимающих домашнюю прислугу
98
Деятельность домашних хозяйств по производству товаров и услуг для собственного потребления
99
Деятельность экстерриториальных организаций и органов
Справочно: физические лица
Итого
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о классификации
страховых премий и страховых выплат
по видам экономической деятельности
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о классификации страховых премий и страховых выплат по видам экономической деятельности (индекс – 26 - I(R)O_M, периодичность – ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о классификации страховых премий и страховых выплат по видам экономической деятельности" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежегодно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.

Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда ҚР ҰЖ 03-2019 Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес экономикалық қызмет түрлерінің атауы пайдаланылады.
6. Нысанда сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын бұзуға байланысты шығыстарды шегергендегі сақтандыру сыйлықақылары және тікелей сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің басынан бастап жүзеге асырылған сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
7. Сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдері сақтанушының экономикалық қызметінің негізгі түрі бойынша сыныпталады.
8. 3-бағанда сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық сомасы, сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есептің 30-бағанында көрсетілген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын бұзуға байланысты шығысты шегергенде, сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есептің 4-бағанында көрсетілген сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының сомасына сәйкес келеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. 4-бағандағы сақтандыру төлемдерінің жиынтық сомасы сақтандыру төлемдері туралы есепті қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша жүзеге асырылған сақтандыру төлемдерін шегергендегі сақтандыру төлемдерінің сомасына сәйкес болады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
қаулыға
36-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан

Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме используются наименования видов экономической деятельности в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности НК РК 03-2019.
6. В Форме указываются страховые премии за минусом расходов, связанных с расторжением договоров страхования (перестрахования), и страховые выплаты, осуществленные за период с начала отчетного периода по договорам прямого страхования.
7. Страховые премии и страховые выплаты классифицируются по основному виду экономической деятельности страхователя.
8. Итоговая сумма страховых премий в графе 3 соответствует сумме страховых премий, принятых по договорам страхования, указанной в графе 4 отчета о страховых премиях и премии государства за минусом расходов, связанных с расторжением договоров страхования (перестрахования), указанных в графе 30 отчета о страховых премиях и премии государства.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Итоговая сумма страховых выплат в графе 4 соответствует сумме страховых выплат за вычетом страховых выплат, осуществленных по договорам, принятым на перестрахование отчета о страховых выплатах.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 36
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет о страховых премиях и страховых выплатах, принятых и осуществленных по договорам страхования по регионам Республики Казахстан

Ескерту. 36-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша сақтандыру шарттары бойынша қабылданған және жүзеге асырылған сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 27 - I(R)O_M
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, жыл сайын
Нысан
Кесте. Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша сақтандыру шарттары бойынша қабылданған және жүзеге асырылған сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдері
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының атауы
Қазақстан Республикасының өңірі
Барлығы
сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыс
сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыс
1
2
3
4
5
6
1
Міндетті сақтандыру:
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.3
жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгі
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.8
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру
1.9
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
2
Ерiктi жеке сақтандыру:
2.1
осы кестенің 2.3-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру
2.2
осы кестенің 2.4-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру:
2.3
мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру
2.4
зейнетақы аннуитеттік сақтандыру
2.3
жазатайым жағдайлардан сақтандыру
2.4
ауырған жағдайдан сақтандыру, оның ішінде
2.4.1
шетелге шығатындарды сақтандыру
2.5
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныбы)
3
Мүлікті ерікті сақтандыру:
3.1
автомобиль көлiгiн сақтандыру
3.2
теміржол көлігін сақтандыру
3.3
әуе көлiгiн сақтандыру
3.4
су көлiгiн сақтандыру
3.5
ғарыш объектілерін сақтандыру
3.6
жүктерді сақтандыру
3.7

Сноска. Приложение 36 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 27 - I(R)O_M
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежегодно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным годом
Форма
Таблица. Страховые премии и страховые выплаты, принятые и осуществленные по договорам страхования по регионам Республики Казахстан
(в тысячах тенге)
Наименование классов страхования
Регион Республики Казахстан
Всего
страховые премии, принятые по договорам страхования
расходы по осуществлению страховых выплат по договорам страхования
страховые премии, принятые по договорам страхования
расходы по осуществлению страховых выплат по договорам страхования
1
2
3
4
5
6
1
Обязательное страхование:
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.9
иные виды (классы) страхования
2
Добровольное личное страхование:
2.1
страхование жизни, за исключением класса, указанного в строке 2.3 настоящей таблицы
2.2
аннуитетное страхование, за исключением класса, указанного в строке 2.4 настоящей таблицы
2.3
страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы
2.4
пенсионное аннуитетное страхование
2.3
страхование от несчастных случаев
2.4
страхование на случай болезни, в том числе:
2.4.1
выезжающие за рубеж
2.5
иные виды (классы) страхования
3
Добровольное имущественное страхование:
3.1
страхование автомобильного транспорта
3.2
страхование железнодорожного транспорта
3.3
страхование воздушного транспорта
3.4
страхование водного транспорта
3.5
страхование космических объектов
3.6
страхование грузов
3.7

5. Нысанда сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты шығысты шегергенде сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы, сондай-ақ 3 және 4-бағандарға сәйкес (облыс немесе республикалық маңызы бар қала көрсетіледі) Қазақстан Республикасының әрбір өңірі бойынша қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша жүзеге асырылған сақтандыру төлемдерін шегергендегі сақтандыру төлемдерінің сомасы көрсетіледі.
6. 5 және 6-бағандарда сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының және тиісінше Қазақстан Республикасының барлық өңірлері бойынша сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыстардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
7. 5-бағандағы сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық сомасы осы қаулының 16-қосымшасы Сақтандыру сыйлықақылары және мемлекет сыйлықақысы Кестесінің 20-бағанында көрсетілген сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты шығыстарды шегергенде, осы қаулының 16-қосымшасы Сақтандыру сыйлықақылары және мемлекет сыйлықақысы Кестесінің 4-бағанында көрсетілген сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының сомасына сәйкес келеді.
8. Нысанда сақтандыру сыйақылары мен төлемдерін аумақтық белгісі бойынша сыныптау сақтандыру объектісінің (тәуекелдің) орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады. Сақтандыру объектісі ретінде сақтандыру шартында көрсетілген сақтандыру жағдайына тікелей байланысты мүлік немесе адам түсініледі. Сондай-ақ сақтандыру объектісі бойынша тіркеу құжаттардың болуы немесе болмауы ескеріледі.
9. Сақтандыру сыйлықақылары мен төлемдерін аумақтық белгісі бойынша жіктеу үшін мыналар ескеріледі:
1) жеке сақтандыру бойынша:
сақтандыру сыйлықақылары бөлігінде – сақтанушының тұрғылықты жері (тіркелген) орны, заңды мекенжайы;
сақтандыру төлемдері бөлігінде – сақтандырылушының тұрғылықты жері (тіркелген) орны, заңды мекенжайы;
2) сақтандырудың мүліктік түрі бойынша – мүлікті тіркеу орны немесе сақтанушының тіркеу орны;
3) азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру сыныбы бойынша - мүлікті тіркеу орны немесе сақтанушының тіркеу орны;
4) сақтандыру сыйақылары мен төлемдерін аумақтық белгісі бойынша жіктеу үшін кәсіби жауапкершілікті сақтандыру деп арнайы рұқсаттың негізінде жүргізілетін және арнайы білім, тәжірибе және біліктілікті талап ететін қызметтің барысында немесе нәтижесінде басқа адамдарға зиян келтіруге байланысты адамның азаматтық құқықтық жауапкершілігін сақтандыруға байланысты сақтандыру түрлері түсініледі, оның ішінде осы адамның қызметкерлерінде де бар болса.
Тіркелмейтін мүлікті сақтандырған кезде, сақтандыру сыйлықақысы мен төлемі сақтанушының тіркеу орнына сәйкес көрсетіледі.

5. В Форме указываются сумма страховых премий, принятых по договорам страхования, за минусом расходов, связанных с расторжением договоров страхования, а также сумма страховых выплат за вычетом страховых выплат, осуществленных по договорам, принятым на перестрахование, в разрезе каждого региона Республики Казахстан, в соответствии с графами 3 и 4 (указывается область или город республиканского значения).
6. В графах 5 и 6 указываются итоговые суммы страховых премий, принятых по договорам страхования и расходов по осуществлению страховых выплат по договорам страхования, соответственно, по всем регионам Республики Казахстан.
7. Итоговая сумма страховых премий в графе 5 соответствует сумме страховых премий, принятых по договорам страхования, указанной в графе 4 Таблицы Страховые премии и премия государства приложения 16 настоящего постановления, за минусом расходов, связанных с расторжением договоров страхования, указанных в графе 20 Таблицы Страховые премии и премия государства приложения 16 настоящего постановления.
8. Классификация страховых премий и выплат по территориальному признаку в Форме осуществляется по местонахождению объекта страхования (риска). Под объектом страхования понимается имущество или лицо, которое непосредственно связано со страховым случаем, указанным в договоре страхования. Также учитывается наличие или отсутствие регистрационных документов по объекту страхования.
9. Для отнесения по территориальному признаку страховых премий и выплат учитывается следующее:
1) по личному страхованию:
в части страховых премий - место постоянного проживания (регистрации), юридический адрес страхователя;
в части страховых выплат - место постоянного проживания (регистрации), юридический адрес застрахованного;
2) по имущественным видам страхования - место регистрации имущества или место регистрации страхователя;
3) по классам страхования гражданско-правовой ответственности - место регистрации имущества или место регистрации страхователя;
4) для отнесения страховых премий и выплат по территориальному признаку под страхованием профессиональной ответственности понимаются виды страхования, связанные со страхованием гражданско-правовой ответственности лица, в связи с причинением вреда другим лицам в процессе или в результате деятельности, проводимой им на основании специального разрешения и требующей специальных знаний, опыта и квалификации, в том числе, при наличии, и у работников данного лица.
В случае страхования имущества, не подлежащего регистрации, страховая премия и выплата указывается согласно месту регистрации страхователя.

10. Қазақстан Республикасының түрлі аумақтарындағы мүлікті сақтандырғанда, Нысанда сақтандыру сыйақылары мүлікті (егер мүлік тіркелуі тиіс болса) немесе сақтанушыны (егер мүлік тіркелмейтін болса) тіркеу орнына сәйкес көрсетіледі.
11. Егер көлік құралдары басқа мемлекеттерде тіркелген және Қазақстан Республикасының аумағына уақытша енгізілген болса, сыйлықақылар және (немесе) төлемдер сомасы көлік құралдарын Қазақстан Республикасында уақытша тіркеу орны бойынша көрсетіледі.
12. 2.2-жолда аннуитеттік сақтандыру шарттары, оның ішінде Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттарын қоспағанда, "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитеті сақтандыру шарттары көрсетіледі.
13. 2.4-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған зейнетақы аннуитеті шарттары көрсетіледі.
14. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан толтырылмай ұсынылады.
қаулыға
37-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтанушыларға берілген қарыздар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 28 - I(R)O_M
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті жылдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
(мың теңгемен)
Р/с №
Сақтанушының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Сақтандыру шартының нөмірі
Сақтандыру шартын жасау күні
Сақтандыру шартының аяқталу күні
Қарыз берілген күні
Қарыз беру мерзімі
Сақтандыру сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
Барлығы
кестенің жалғасы:
Сатып алу сомасы
Берілген қарыз сомасы
Сыйақы мөлшерлемесі (пайызбен)
Берешек сомасы
барлығы
оның ішінде
негізгі борыш сомасы
сыйақы сомасы
құнсыздануға резервтер
мерзімі өткен берешек
9
10
11
12
13
14
15
16
Атауы ____________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта адресі _____________________________________
Орындаушы ___________________________________             _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)                   телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________             __________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Сақтанушыларға берілген
қарыздар туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Сақтанушыларға берілген қарыздар туралы есеп (индексі – 28 - I(R)O_M, кезеңділігі – жыл сайын)

10. При страховании имущества, находящегося в разных регионах Республики Казахстан, страховые премии в Форме указываются согласно месту регистрации имущества (в случае если имущество подлежит регистрации) или страхователя (в случае если имущество не подлежит регистрации).
11. В случае если транспортные средства зарегистрированы в других государствах и временно ввезены на территорию Республики Казахстан, то сумма премий и (или) выплат указывается по месту временной регистрации транспортного средства в Республике Казахстан.
12. В строке 2.2 указываются договоры аннуитетного страхования, в том числе договоры аннуитетного страхования, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", за исключением договоров аннуитетного страхования, заключенных в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
13. В строке 2.4 указываются договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
14. В случае отсутствия сведений Форма представляется без заполнения.
Приложение 37
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о займах, предоставленных страхователям
Индекс формы административных данных: 28 - I(R)O_M
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
Срок представления формы административных данных: ежегодно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным годом
Форма
(в тысячах тенге)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) страхователя
Номер договора страхования
Дата заключения договора страхования
Дата окончания договора страхования
Дата предоставления займа
Срок предоставления займа
Страховая сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
Всего
продолжение таблицы:
Выкупная сумма
Сумма выданного займа
Ставка вознаграждения
(в процентах)
Сумма задолженности
всего
в том числе
сумма основного долга
сумма вознаграждения
резервы на обесценение
просроченная задолженность
9
10
11
12
13
14
15
16
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о займах,
предоставленных страхователям
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о займах, предоставленных страхователям (индекс – 28 - I(R)O_M, периодичность – ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушыларға берілген қарыздар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жыл сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда сақтанушыларға "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары берген қарыздар туралы ақпарат көрсетіледі.
6. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
қаулыға
38-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының басшы қызметкерлеріне төленген кірістер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 29 - I(R)O_M
Кезеңділігі: жыл сайын

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о займах, предоставленных страхователям" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежегодно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность по отрасли "страхование жизни" по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается информация о займах, предоставленных страхователям страховыми (перестраховочными) организациями-нерезидентами Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность в отрасли "страхование жизни".
6. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 38
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан
Индекс формы административных данных: 29 - I(R)O_M
Периодичность: ежегодно

Есепті кезең: ___ жылғы 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 120 (жүз жиырма) күн ішінде
Нысан
Тегі, аты, бар болса әкесінің аты
Басшы қызметкердің лауазымы
Жетекшілік етілетін қызмет түрі
Тіркелмеген сыйақының тіркелген және тіркелмеген сыйақы сомасына қатынасы, пайызбен

Отчетный период: за период с 1 января по 31 декабря ___ года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежегодно, в течение 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года
Форма
Фамилия, имя, при наличии отчество
Должность руководящего работника
Курируемый вид деятельности
Отношение нефиксированного вознаграждения к сумме фиксированного и нефиксированного вознаграждения, в процентах

Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19308 болып тіркелген "Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, ақшалай сыйақылар, сондай-ақ материалдық көтермелеудің басқа да түрлерін есептеу жөніндегі ішкі саясатына қойылатын талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 74 қаулысының 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша тіркелмеген сыйақыны төлемеу фактілерінің болуы (иә/жоқ)
Сыйақы, мың теңгемен
тіркелген
тіркелмеген
төленген
тоқтатыла тұрған
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
...
Жиынтығы
Атауы ____________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта адресі ______________________________________
Орындаушы ____________________________________             _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)                  телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________             ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының және
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру
брокерлері филиалдарының
басшы қызметкерлеріне
төленген кірістер туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының басшы қызметкерлеріне төленген кірістер туралы есеп (индексі – 29 - I(R)O_M, кезеңділігі – жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының басшы қызметкерлеріне төленген кірістер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 34-бабының 2-тармағына, 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Наличие фактов невыплаты нефиксированного вознаграждения по основаниям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 4 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 74 "Об установлении Требований к внутренней политике по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников банка, страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19308 (да/нет)
Вознаграждение, в тысячах тенге
фиксированное
нефиксированное
выплаченное
приостановленное
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
...
Итого
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о доходах, выплаченных
руководящим работникам филиалов
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан и филиалов страховых
брокеров-нерезидентов Республики Казахстан
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (индекс – 29 - I(R)O_M, периодичность – ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 34, пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары жыл сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 5-бағанда тіркелмеген сыйақының тіркелген және тіркелмеген сыйақы сомасына қатынасы көрсетіледі (пайызбен).
6. 6-бағанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7525 болып тіркелген "Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, ақшалай сыйақылар, сондай-ақ материалдық көтермелеудің басқа да түрлерін есептеу жөніндегі ішкі саясатына қойылатын талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 74 қаулысы 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша тіркелмеген сыйақыны төлемеу фактілерінің болуы көрсетіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежегодно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 5 указывается отношение нефиксированного вознаграждения к сумме фиксированного и нефиксированного вознаграждения (в процентах).
6. В графе 6 указывается наличие фактов невыплаты нефиксированного вознаграждения по основаниям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 4 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 74 "Об установлении Требований к внутренней политике по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников банка, страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7525.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. 7-бағанда "Жиынтығы" деген жол бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының басшы қызметкерлерінің тіркелген сыйақысының қорытынды мәндері көрсетіледі.
8. 8 және 9-бағандарда "Жиынтығы" деген жол бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының басшы қызметкерлерінің төленген және тоқтатылған тіркелмеген сыйақысының қорытынды мәндері көрсетіледі.
қаулыға
39-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының қатысуымен жасалған сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 30 - I(R)O_M
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
1-кесте. Сақтандыру шарттары
Р/с №
Сақтандыру шартының нөмірі
Сақтандыру шартын жасасу күні
Сақтандыру шартының қолданылу мерзімі
Сақтанушының атауы
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының атауы
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Барлығы
кестенің жалғасы:
Пайда алушының атауы
Сақтандыру сыныбы (түрі)
Сақтандыру сыйлықақысының сомасы, мың теңгемен
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы (міндеттеме көлемі), мың теңгемен
Сақтандыру сыйлықақысынан пайызбен сақтандыру брокерінің комиссиясы
7
8
9
10
11
2-кесте. Қайта сақтандыру шарттары
Р/с №
Қайта сақтанушының (цеденттің) атауы
Қайта сақтандырушының (цеденттің) орналасқан жері (елі)
Қайта сақтандыру шартының деректемелері (коверноттар)
Қазақстан Республикасы бейрезидент-қайта сақтандыру брокерінің атауы
Қазақстан Республикасы бейрезидент-қайта сақтандыру брокерінің орналасқан жері (елі)
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандырушының орналасқан жері (елі)
1
2
3
4
5
6
7
8
1
1.1
2.
2.1
Барлығы
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандырушының рейтингі
Рейтингтік агенттіктің атауы
Сақтандрыру сыныбы (түрі)
Қайта сақтандыру түрі / нысаны
Сақтанушының атауы (бар болса)
Қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы, мың теңгемен
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы, мың теңгемен
Қайта сақтандырушының жауапкершілік лимиті, мың теңгемен
Сақтандыру брокерінің қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақысынан комиссиясы, пайызбен
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Атауы ____________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық пошта адресі __________________________________________
Орындаушы ____________________________________             ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)                   телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)                   қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру
брокерлері филиалдарының
қатысуымен жасалған
сақтандыру, қайта сақтандыру
шарттары туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының қатысуымен жасалған сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары туралы есеп (индексі – 30 - I(R)O_M, кезеңділігі – тоқсан сайын)

7. В графе 7 по строке "Итого" указываются итоговые значения фиксированного вознаграждения руководящих работников филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.
8. В графах 8 и 9 по строке "Итого" указываются итоговые значения выплаченного и приостановленного нефиксированного вознаграждения руководящих работников филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.
Приложение 39
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о заключенных договорах страхования, перестрахования с участием филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан
Индекс формы административных данных: 30 - I(R)O_M
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица 1. Договоры страхования
№ п/п
Номер договора страхования
Дата заключения договора страхования
Период действия договора страхования
Наименование страхователя
Наименование филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Всего
продолжение таблицы:
Наименование выгодоприобретателя
Класс (вид) страхования
Сумма страховой премии, в тысячах тенге
Страховая сумма (объем обязательства) по договору страхования, в тысячах тенге
Комиссия страхового брокера от страховой премии в процентах
7
8
9
10
11
Таблица 2. Договоры перестрахования
№ п/п
Наименование перестрахователя (цедента)
Местонахождение (страна) перестрахователя (цедента)
Реквизиты договора перестрахования (коверноты)
Наименование перестраховочного брокера-нерезидента Республики Казахстан
Местонахождение (страна) перестраховочного брокера-нерезидента Республики Казахстан
Наименование перестраховщика
Местонахождение (страна) перестраховщика
1
2
3
4
5
6
7
8
1
1.1
2.
2.1
Всего
продолжение таблицы:
Рейтинг перестраховщика
Наименование рейтингового агентства
Класс (вид) страхования
Вид/ форма перестрахования
Наименование страхователя (при наличии)
Сумма страховых премий, переданных на перестрахование, в тысячах тенге
Страховая сумма по договору страхования, в тысячах тенге
Лимит ответственности перестраховщика, в тысячах тенге
Комиссия страхового брокера от страховой премии, переданной на перестрахование, в процентах
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о заключенных договорах
страхования, перестрахования с участием
филиалов страховых брокеров-нерезидентов
Республики Казахстан
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о заключенных договорах страхования, перестрахования с участием филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (индекс – 30 - I(R)O_M, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының қатысуымен жасалған сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кестеде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының атынан (сақтандыру брокерінің қатысуымен) және сақтанушылардың тапсырмасы бойынша ағымдағы жылдың басынан бастап (үдемелі қорытындымен) жасалған сақтандыру шарттары бойынша ақпарат көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о заключенных договорах страхования, перестрахования с участием филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежеквартально филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Таблице 1 указывается информация по договорам страхования, заключенным за период с начала текущего года (с нарастающим итогом) от имени филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (с участием страховых брокеров), и по поручению страхователей.

6. 2-кестеде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының (сақтандыру брокерінің қатысуымен) делдалдығы кезінде ағымдағы жылдың басынан бастап (үдемелі қорытындымен) жасалған қайта сақтандыру шарттары бойынша ақпарат көрсетіледі.
7. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
қаулыға
40-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасы сақтандыру брокерінің үлестес тұлғалары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-сақтандыру брокерлерінің филиалдарымен жасалған қайта сақтандыру шарттары туралы және Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокері филиалының сақтандыру тәуекелдерін Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-қайта сақтандыру ұйымдарының қайта сақтандыруына орналастыру талаптары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 31 - I(R)O_M
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-сақтандыру брокерлерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Р/с №
Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокерінің атауы
Қайта сақтандырушының (цеденттің) атауы
Қайта сақтандырушының (цеденттің) орналасқан жері (елі)
Қайта сақтандыру шартының деректемелері (коверноттар)
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандырушының орналасқан жері (елі)
1
2
3
4
5
6
7
1.
1.1.
2.
2.1
3
Барлығы
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандырушының рейтингі
Рейтингтік агенттіктің атауы
Сақтандыру сыныбы (түрі)
Қайта сақтандыру түрі/нысаны
Сақтанушының атауы (бар болса)
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары, мың теңгемен
Қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы, мың теңгемен
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы, мың теңгемен
Қайта сақтандырушының жауапкершілік лимиті, мың теңгемен
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Атауы ___________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта адресі ______________________________________
Орындаушы ___________________________________             ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)                   телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________             ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)                   қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Қазақстан Республикасы
сақтандыру брокерінің үлестес
тұлғалары болып табылатын
Қазақстан Республикасының
бейрезиденттері-сақтандыру
брокерлерінің филиалдарымен
жасалған қайта сақтандыру
шарттары туралы және
Қазақстан Республикасының
бейрезиденті-сақтандыру
брокері филиалының
сақтандыру тәуекелдерін
Қазақстан Республикасының
бейрезиденттері-қайта
сақтандыру ұйымдарының қайта
сақтандыруына орналастыру
талаптары туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қазақстан Республикасы сақтандыру брокерінің үлестес тұлғалары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-сақтандыру брокерлерінің филиалдарымен жасалған қайта сақтандыру шарттары туралы және Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокері филиалының сақтандыру тәуекелдерін Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-қайта сақтандыру ұйымдарының қайта сақтандыруына орналастыру талаптары туралы есеп (индексі – 31 - I(R)O_M, кезеңділігі – тоқсан сайын)

6. В Таблице 2 указывается информация по договорам перестрахования, заключенным за период с начала текущего года (с нарастающим итогом) при посредничестве филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (с участием страхового брокера).
7. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 40
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о договорах перестрахования, заключенных филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, являющихся аффилиированными лицами страхового брокера Республики Казахстан, и об условиях размещения филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан страховых рисков на перестрахование перестраховочным организациям-нерезидентам Республики Казахстан
Индекс формы административных данных: 31 - I(R)O_M
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
№ п/п
Наименование страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
Наименование перестрахователя (цедента)
Местонахождение (страна) перестрахователя (цедента)
Реквизиты договора перестрахования (коверноты)
Наименование перестраховщика
Местонахождение (страна) перестраховщика
1
2
3
4
5
6
7
1.
1.1.
2.
2.1
3
Всего
продолжение таблицы:
Рейтинг перестраховщика
Наименование рейтингового агентства
Класс (вид) страхования
Вид/форма перестрахования
Наименование страхователя (при наличии)
Страховые премии, принятые по договорам страхования (перестрахования), в тысячах тенге
Сумма страховых премий, переданных на перестрахование, в тысячах тенге
Страховая сумма по договору страхования, в тысячах тенге
Лимит ответственности перестраховщика, в тысячах тенге
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Наименование __________________________       Адрес_______________________________
Телефон ___________________________             Адрес электронной почты ______________
Исполнитель _______________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о договорах перестрахования,
заключенных филиалами страховых брокеров-
нерезидентов Республики Казахстан,
являющихся аффилиированными лицами
страхового брокера Республики Казахстан
и об условиях размещения филиалом
страхового брокера-нерезидента
Республики Казахстан страховых рисков
на перестрахование перестраховочным
организациям-нерезидентам Республики Казахстан
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о договорах перестрахования, заключенных филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, являющихся аффилиированными лицами страхового брокера Республики Казахстан, и об условиях размещения филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан страховых рисков на перестрахование перестраховочным организациям-нерезидентам Республики Казахстан (индекс – 31 - I(R)O_M, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасы сақтандыру брокерінің үлестес тұлғалары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-сақтандыру брокерлерінің филиалдарымен жасалған қайта сақтандыру шарттары туралы және Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокері филиалының сақтандыру тәуекелдерін Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-қайта сақтандыру ұйымдарының қайта сақтандыруына орналастыру талаптары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокерлерінің филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда Қазақстан Республикасы сақтандыру брокерінің үлестес тұлғалары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-сақтандыру брокерлері филиалдарының делдалдығы кезінде (Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокері филиалының қатысуымен) ағымдағы жылдың басынан бастап (үдемелі қорытындымен) жасалған қайта сақтандыру шарттары бойынша ақпарат көрсетіледі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокері филиалының сақтандыру тәуекелдерін Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-қайта сақтандыру ұйымдарының қайта сақтандыруына орналастыру талаптары туралы ақпарат көрсетіледі.
6. Қайта сақтандыру шарты бойынша (ковер-нот) екі және одан көп қайта сақтандырушылар болған кезде, 6-бағанда барлық қайта сақтандырушылар көрсетіледі, 2, 3, 4, 5, 10, 11 және 12-бағандарда қайта сақтандыру шарттары бойынша ақпарат әрбір жолда қайталанады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о договорах перестрахования, заключенных филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, являющихся аффилиированными лицами страхового брокера Республики Казахстан, и об условиях размещения филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан страховых рисков на перестрахование перестраховочным организациям-нерезидентам Республики Казахстан" (далее – Форма).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма составляется ежеквартально филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается информация по договорам перестрахования, заключенным за период с начала текущего года (с нарастающим итогом) при посредничестве филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, являющихся аффилиированными лицами страхового брокера Республики Казахстан (с участием филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан), также указывается информация об условиях размещения филиалом страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан страховых рисков на перестрахование перестраховочным организациям-нерезидентам Республики Казахстан.
6. При наличии двух и более перестраховщиков по договору перестрахования (ковер-ноте), в графе 6 указываются все перестраховщики, в графах 2, 3, 4, 5, 10, 11 и 12 информация по договорам перестрахования дублируется в каждой строке.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Мәліметтер жоқ болғанда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
қаулыға
41-қосымша
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының есептілікті ұсыну қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының (бұдан әрі – Филиалдар) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну тәртібі айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Филиалдар ұсынатын есептіліктегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен көрсетіледі.
3. Есептілікті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеуде көрсетіледі.
4. Есептілік Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болып табылатын Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесі – Ұлттық Банктің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) арқылы электрондық форматта ұсынылады.

Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 41
к постановлению
Правила представления отчетности филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Правила представления отчетности филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (далее – Филиалы) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Данные в представляемой Филиалами отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
3. В целях формирования отчетности активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378.
4. Отчетность представляется в электронном виде посредством веб-портала Национального Банка – информационной системы Национального Банка, представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк (далее- веб-портал).

5. Филиалдар тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күніне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде Ұлттық Банкке веб-портал арқылы мынадай ақпаратты көрсете отырып, Ұлттық Банкке есептілікке түсіндірме жазбаны ұсынады:
1) есепті кезеңде болған өзгерістер туралы (Филиалдардың есеп саясатына сәйкес жиынтық шамаларды сипаттаумен әр бап бойынша ашып көрсетіледі);
2) Филиалдардың сақтандыру пулына қатысуы туралы, оның ішінде: сақтандыру пулына қатысушылардың атауы, бірлескен қызмет туралы шарттың жасалған күні, жасалған тең сақтандыру шарттары туралы ақпарат (шарттардың саны, жауапкершілік көлемі және үлесі, сақтандыру сыйақыларының және тең сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерінің сомасы);
3) есепті кезең ішінде Филиалдарды басқару органдарының отырыстарды (жиналыстарды) өткізген күнін, күн тәртібін және қабылданған шешімдер туралы көрсетумен Филиалдарды басқару туралы;
4) инвестициялық және өзге қызметтен түскен кірістер және басқа шығыстар туралы;
5) Филиалдардың акционерлік қоғам нысанында құрылған заңды тұлғаларға қатысуы туралы (сатып алынған акциялардың саны, сатып алу күніндегі акциялардың сатып алу бағасы, баланстық құн, жарғылық капиталға қатысу үлесі) туралы;
6) Филиалдардың екінші деңгейдегі банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алған қарыздары туралы ақпарат көрсетіледі.
6. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей, Ұлттық Банкке веб-портал арқылы Ұлттық Банкке Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысының талаптарын ескере отырып актуарий жасаған сақтандыру резервтерін есептеу негіздемесін автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы электрондық нысанда ұсынады.
7. Ұлттық Банктің қателерді анықтауы (нысан ішіндегі және нысанаралық бақылау) Филиалдарға түзету үшін есептілікті қайтаруға негіз болып табылады.
8. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары қайта ұйымдастырылған кезде, есептілік Ұлттық Банкке уәкілетті органның Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалын қайта ұйымдастыруға рұқсатын берген күнге дейін ұсынылады.
9. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалы ерікті таратылған кезде, есептілік Ұлттық Банкке Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалын ерікті таратуға уәкілетті органның рұқсаты берілген күнге дейін ұсынылады.

5. Филиалы ежеквартально в срок до 6 (шестого) рабочего дня (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют в Национальный Банк посредством веб-портала, пояснительную записку к отчетности с указанием следующей информации:
1) об изменениях, произошедших за отчетный период (раскрывается по каждой статье с описанием суммарных величин согласно учетной политике Филиалов);
2) об участии Филиалов в страховом пуле, в том числе: наименование участников страхового пула, дата заключения договора о совместной деятельности, информация о заключенных договорах сострахования (количество договоров, объем и доля ответственности, сумма страховых премий и страховых выплат по договорам сострахования);
3) об управлении Филиалами с указанием дат проведенных заседаний (собраний) органами управления Филиалов в течение отчетного периода, повестки дня и о принятых решениях;
4) о доходах от инвестиционной и иной деятельности и прочих расходах;
5) об участии Филиалов в юридических лицах, созданных в форме акционерного общества (количество приобретенных акций, покупная стоимость акций на дату приобретения, балансовая стоимость, доля участия в уставном капитале);
6) о полученных Филиалами займах от банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
6. Филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан в срок не позднее 10 (десятого) рабочего дня (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют в Национальный Банк посредством веб-портала электронную форму обоснования по расчету страховых резервов, составленную актуарием, с учетом требований постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290.
7. Выявление Национальным Банком ошибок (внутриформенного и межформенного контроля) является основанием для возврата отчетности в Филиалы для исправления.
8. При реорганизации филиала страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан отчетность представляется в Национальный Банк до даты выдачи разрешения уполномоченного органа на реорганизацию филиала страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.
9. При добровольной ликвидации филиала страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан отчетность представляется в Национальный Банк до даты выдачи разрешения уполномоченного органа на добровольную ликвидацию филиала страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.

10. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалын мәжбүрлі түрде тарату кезінде, есептілік Ұлттық Банкке уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған күнге дейін ұсынылады.
11. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалын тарату кезінде, есептілік Ұлттық Банкке уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған күнге дейін немесе уәкілетті органға Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалының қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны қайтарып алған күнге дейін ұсынылады.

10. При принудительной ликвидации филиала страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан отчетность представляется в Национальный Банк до даты принятия решения уполномоченным органом о лишении лицензии филиала страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.
11. При ликвидации филиала страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан отчетность представляется в Национальный Банк до даты принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии филиала страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан либо до даты возврата в уполномоченный орган лицензии на право осуществления деятельности филиала страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.