Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 15 наурыздағы № 28 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 25 наурызда № 22383 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) және 64) тармақшаларына сәйкес, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Бухгалтерлік есеп департаменті (Рахметова С.К.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Касенов А.С.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Сыртқы коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Адамбаева А.Р.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 15 наурыздағы
№ 28 Қаулыға қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 марта 2021 года № 28. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 марта 2021 года № 22383
В соответствии с подпунктами 63) и 64) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и в целях совершенствования нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Рахметова С.К.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 15 марта 2021 года № 28
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета

1. "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдары актілерінің № 12 жинағында 2008 жылғы 12 желтоқсанда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
2-тарауда:
1-параграфта:
1280 10 шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1280 11 шотпен толықтырылсын:
"1280 11
Сенімгерлік басқаруға берілген зейнетақы жинақтары бойынша талаптар";
1280 45 шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1280 63 шотпен толықтырылсын:
"1280 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі талаптар";
3-параграфта:
3390 68 шоттан кейін мынадай мазмұндағы 3390 69 шотпен толықтырылсын:
"3390 69
Зейнетақы жинақтарын сенімгерлік басқаруға аудару жөніндегі міндеттемелер";
3390 70 шоттан кейін мынадай мазмұндағы 3390 71 шотпен толықтырылсын:
"3390 71
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілеріне (отбасы мүшелеріне) зейнетақылар мен зейнетақы жинақтарын Қазақстан Республикасының аумағында жеткізу жөніндегі міндеттемелер";
6-параграфта:
6110 62 шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6110 63 шотпен толықтырылсын:
"6110 63
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу";
6240 62 шотының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6240 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер";
6240 62 шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6240 63 шотпен толықтырылсын:
"6240 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша кірістер";
7-параграфта:
7440 61 шотының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"7440 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар";
3-тарауда:
1-параграфта:
1280 10 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1280 11 шотының нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1280 11 "Сенімгерлік басқаруға берілген зейнетақы жинақтары бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры сенімгерлік басқаруға берген ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік басқаруға берілген зейнетақы жинақтары бойынша талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік басқаруға берілген талаптардың сомалары есептен шығарылады.";

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348, опубликовано 12 декабря 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 12) следующие изменения и дополнения:
В Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в главе 2:
в параграфе 1:
после счета 1280 10 дополнить счетом 1280 11 следующего содержания:
"1280 11
Требования по пенсионным накоплениям, переданным в доверительное управление";
после счета 1280 45 дополнить счетом 1280 63 следующего содержания:
"1280 63
Требования по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности";
в параграфе 3:
после счета 3390 68 дополнить счетом 3390 69 следующего содержания:
"3390 69
Обязательства по переводу пенсионных накоплений в доверительное управление";
после счета 3390 70 дополнить счетом 3390 71 следующего содержания:
"3390 71
Обязательства по доставке пенсий и пенсионных накоплений трудящимся (членам семьи) государств-членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан";
в параграфе 6:
после счета 6110 62 дополнить счетом 6110 63 следующего содержания:
"6110 63
Возмещение отрицательного комиссионного вознаграждения";
название счета 6240 62 изложить в следующей редакции:
"6240 62
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости";
после счета 6240 62 дополнить счетом 6240 63 следующего содержания:
"6240 63
Доходы по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности";
в параграфе 7:
название счета 7440 61 изложить в следующей редакции:
"7440 61
Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости";
в главе 3:
в параграфе 1:
после описания счета 1280 10 дополнить номером, названием и описанием счета 1280 11 следующего содержания:
"1280 11 "Требования по пенсионным накоплениям, переданным в доверительное управление" (активный).
Назначение: учет сумм денег, переданных единым накопительным пенсионным фондом в доверительное управление.
По дебету счета проводится сумма требований по пенсионным накоплениям, переданным в доверительное управление.
По кредиту счета проводится списание суммы требований по пенсионным накоплениям, переданным в доверительное управление.";

1280 45 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1280 63 шотының нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1280 63 "Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі талаптар" (актив).
Мақсаты: инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі көрсеткішінің ауытқуы нәтижесінде туындаған теріс айырманы өтеу жөніндегі талаптардың сомаларын және зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәнін есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша талаптар сомасы олар туындаған кезде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша теріс айырманы өтеу кезінде талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.";
3390 61 шотының сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларының алушылар алдындағы зейнетақы жинақтарын төлеу жөніндегі, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы алу жөніндегі міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының алушылар алдындағы зейнетақы жинақтарын төлеу, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы алу бойынша міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жинақтары бойынша міндеттемелерінің сомаларын оларды алушыға төлеу кезінде, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында оларды біржолғы алып қою кезінде есептен шығару жазылады.";
3390 65 шотының сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: салымшылар мен алушылардың жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтарының сомаларын есепке алу (талдамалық есепке алу міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары бойынша, оның ішінде инвестициялық портфельді басқарушылар бөлінісінде бөлек жүргізіледі).
Шоттың кредиті бойынша түскен зейнетақы жарналарының, басқа жинақтаушы зейнетақы қорларынан аударымдардың, инвестициялық кірістің және басқа да түсімдердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру немесе басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына және сақтандыру ұйымдарына аудару кезінде зейнетақы жинақтарының сомалары есептен шығару жазылады.";
3390 68 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 3390 69 шотының нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"3390 69 "Зейнетақы жинақтарын сенімгерлік басқаруға аудару бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы жинақтарын сенімгерлік басқаруға аудару бойынша міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жинақтарын сенімгерлік басқаруға аудару бойынша міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жинақтаушы зейнетақы қоры міндеттемелерінің сомасын есептен шығару жазылады.";

после описания счета 1280 45 дополнить номером, названием и описанием счета 1280 63 следующего содержания:
"1280 63 "Требования по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности" (активный).
Назначение: учет сумм требований по возмещению отрицательной разницы, возникшей в результате отклонения показателя номинальной доходности пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов.
По дебету счета проводятся суммы требований, при их возникновении.
По кредиту счета проводится списание сумм требований при возмещении отрицательной разницы.";
описание счета 3390 61 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм обязательств накопительных пенсионных фондов перед получателями по выплате пенсионных накоплений, по единовременным изъятиям в целях улучшения жилищных условий и (или) оплату лечения.
По кредиту счета проводится сумма обязательств накопительного пенсионного фонда перед получателями по выплате пенсионных накоплений, по единовременным изъятиям в целях улучшения жилищных условий и (или) оплату лечения.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств накопительного пенсионного фонда по пенсионным накоплениям при их выплате получателю, при их единовременном изъятии в целях улучшения жилищных условий и (или) оплате лечения.";
описание счета 3390 65 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм пенсионных накоплений вкладчиков и получателей на их индивидуальных пенсионных счетах (аналитический учет ведется раздельно по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, добровольным пенсионным взносам, в том числе в разрезе управляющих инвестиционным портфелем).
По кредиту счета проводится сумма поступивших пенсионных взносов, переводов из других накопительных пенсионных фондов, инвестиционного дохода и других поступлений.
По дебету счета проводится списание сумм пенсионных накоплений при осуществлении пенсионных выплат или переводе в другие накопительные пенсионные фонды и страховые организации.";
после описания счета 3390 68 дополнить номером, названием и описанием счета 3390 69 следующего содержания:
"3390 69 "Обязательства по переводу пенсионных накоплений в доверительное управление" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств накопительных пенсионных фондов по переводу пенсионных накоплений в доверительное управление.
По кредиту счета проводится сумма обязательств накопительного пенсионного фонда по переводу пенсионных накоплений в доверительное управление.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств накопительного пенсионного фонда.";

3390 70 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 3390 71 шотының нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"3390 71 "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілеріне (отбасы мүшелеріне) зейнетақылар мен зейнетақы жинақтарын Қазақстан Республикасының аумағында жеткізу жөніндегі міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер еңбекшілерінің (отбасы мүшелерінің) Қазақстан Республикасының аумағындағы зейнетақылары мен зейнетақы жинақтарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер еңбекшілерінің (отбасы мүшелерінің) Қазақстан Республикасының аумағында келіп түскен зейнетақыларының және зейнетақы жинақтарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілеріне (отбасы мүшелеріне) зейнетақы мен зейнетақы жинақтарының сомаларын Қазақстан Республикасының аумағында есептен шығару жазылады.";
6110 62 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6110 63 шотының нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"6110 63 "Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу".
Мақсаты: теріс комиссиялық сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кірістің теріс мәні кезінде туындаған теріс комиссиялық сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын есептен шығару № 5610 баланстық шотқа жазылады.";
6240 62 шотының атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6240 62 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер".
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған қалпына келтірілген (жойылған) резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын есептен шығару № 5610 баланстық шотқа жазылады.";
6240 62 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6240 63 шотының нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"6240 63 "Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша кірістер".
Мақсаты: инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі көрсеткіші ауытқуы нәтижесінде туындаған өтелетін теріс айырма және зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні бойынша кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өтелетін теріс айырма бойынша кірістің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын есептен шығару № 5610 баланстық шотқа жазылады.";
7440 61 шотының атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7440 61 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомалары есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.";

после описания счета 3390 70 дополнить номером, названием и описанием счета 3390 71 следующего содержания:
"3390 71 "Обязательства по доставке пенсий и пенсионных накоплений трудящимся (членам семьи) государств-членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан" (пассивный).
Назначение: учет сумм пенсий и пенсионных накоплений трудящихся (членов семьи) государств-членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится сумма поступивших пенсий и пенсионных накоплений трудящихся (членов семьи) государств-членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм пенсий и пенсионных накоплений трудящимся (членам семьи) государств-членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан.";
после описания счета 6110 62 дополнить номером, названием и описанием счета 6110 63 следующего содержания:
"6110 63 "Возмещение отрицательного комиссионного вознаграждения".
Назначение: учет сумм отрицательного комиссионного вознаграждения.
По кредиту счета проводится сумма отрицательного комиссионного вознаграждения, возникшего при отрицательном значении инвестиционного дохода по пенсионным активам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 6240 62 изложить в следующей редакции:
"6240 62 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости".
Назначение: учет сумм восстановленных (аннулированных) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 6240 62 дополнить номером, названием и описанием счета 6240 63 следующего содержания:
"6240 63 "Доходы по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности".
Назначение: учет сумм доходов по возмещаемой отрицательной разнице, возникшей в результате отклонения показателя номинальной доходности пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов.
По кредиту счета проводится сумма доходов по возмещаемой отрицательной разнице.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 7440 61 изложить в следующей редакции:
"7440 61 "Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";

2. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 69 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7118 болып тіркелген, 2011 жылғы 1 қазанда "Заң газеті" газетінде № 159 (2149) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:

2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 69 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7118, опубликовано 1 ноября 2011 года в газете "Юридическая газета" № 159 (2149) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами, утвержденной указанным постановлением:

5-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Ерікті зейнетақы жарналарының сомасына депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымнан кепілдік берілген өтеудің талап етілмеген сомасы түсуіне мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
3390 65
Жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтары.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункт 5-1 изложить в следующей редакции:
"5-1. На сумму добровольных пенсионных взносов, поступления невостребованной суммы гарантийного возмещения от организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
3390 65
Пенсионные накопления на индивидуальных пенсионных счетах.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Зейнетақы жинақтарын басқа Қорларға және (немесе) сақтандыру ұйымдарына төлеу және аудару кезінде және зейнетақы жинақтарын сенімгерлік басқаруға аудару кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) инвестициялық шоттан төлемдер шотына аудару сомасына:
Дт
1060 62
Ағымдағы шоттағы (төлемдер шоты) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері);

"8. При выплатах и переводах пенсионных накоплений в другие Фонды, и (или) в страховые организации, и при переводе пенсионных накоплений в доверительное управление осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму перевода с инвестиционного счета на счет выплат:
Дт
1060 62
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (счет выплат)
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет);

4) сенімгерлік басқаруға берілген зейнетақы жинақтары бойынша талаптар сомасына:
Дт
1280 11
Сенімгерлік басқаруға берілген зейнетақы жинақтары бойынша талаптар
Кт
3390 65
Жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтары;
5) зейнетақы жинақтарын кастодиандар арасында аудару кезінде:
Дт
3390 69
Зейнетақы жинақтарын сенімгерлік басқаруға аудару бойынша міндеттемелер
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері),
бірмезгілде:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
1280 11
Сенімгерлік басқаруға берілген зейнетақы жинақтары бойынша талаптар.";
30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнсыздануынан шығындарды жабуға резервтер (провизиялар) құрылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

4) на сумму требований по пенсионным накоплениям, переданным в доверительное управление:
Дт
1280 11
Требования по пенсионным накоплениям, переданным в доверительное управление
Кт
3390 65
Пенсионные накопления на Индивидуальных пенсионных счетах;
5) при переводе пенсионных накоплений между кастодианами:
Дт
3390 69
Обязательства по переводу пенсионных накоплений в доверительное управление
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет),
одновременно:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1280 11
Требования по пенсионным накоплениям, переданным в доверительное управление.";
пункты 30 и 31 изложить в следующей редакции:
"30. При создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7440 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
Кт
1290 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша зиянды өтеуге арналған резервтер (провизиялар).
31. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнсыздануынан болған зиянды өтеуге арналған резервтер (провизиялар) азайған (жойылған) кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

7440 61
Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
1290 61
Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости.
31. При уменьшении (аннулировании) резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1290 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша зиянды өтеуге арналған резервтер (провизиялар)
Кт
6240 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер.";
33 және 33-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Эмитент амортизацияланған құны бойынша бағаланатын резервтер (провизиялар) есебінен есептен шығарылған бағалы қағаздардың құнын өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1290 61
Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
6240 62
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости.";
пункты 33 и 33-1 изложить в следующей редакции:
"33. При возмещении эмитентом стоимости ценных бумаг, списанных за счет резервов (провизий), оцениваемых по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы активтері)
Кт
6240 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер.
33-1. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын және қалыптастырылған резервтер есебінен бұрын есептен шығарылған бағалы қағаздардың құнын қалпына келтіру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) қысқа мерзімді бағалы қағаздар бойынша:
талаптар сомасына:
Дт

1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
6240 62
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости.
33-1. При восстановлении стоимости ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости и списанных ранее за счет сформированных резервов, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по краткосрочным ценным бумагам:
на сумму требований:
Дт

1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт
1290 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша зиянды жабуға арналған резервтер (провизиялар),
және бір мезгілде бағалы қағаздар құнын қалпына келтіру сомасына:
Дт
1290 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша зиянды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
Кт
6240 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер;
2) ұзақ мерзімді бағалы қағаздар бойынша:
талаптар сомасына:
Дт

1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
1290 61
Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости,
и одновременно на сумму восстановления стоимости ценных бумаг:
Дт
1290 61
Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
6240 62
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости;
2) по долгосрочным ценным бумагам:
на сумму требований:
Дт

6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кірістер
6110 04
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110 05
Орналастырылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша кірістер
6110 29
Талап етілгенге дейінгі салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110 30
Мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110 31
Шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110 34
Сыйақы алуға байланысты басқа да кірістер
6110 35
Жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110 63
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу
6110 64
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша кірістер
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен кірістер
6240 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер
6240 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер
6240 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша кірістер
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер
6280 01
Тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістер
6280 05
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан түскен кірістер
6280 07
Басқа да кірістер
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер
6290 09
Фьючерс мәмілелері бойынша кірістер
6290 10
Форвард мәмілелері бойынша кірістер
6290 11
Опцион мәмілелері бойынша кірістер
6290 13
Своп мәмілелері бойынша кірістер
Кт
5610
Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян);
2) бар шығыс сомасына:
Дт
5610
Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян)
Кт
7310 02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстар
7310 10
Орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыстар
7310 25
Сыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыстар
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
7440 02
Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
7440 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) құру бойынша шығыстар
7440 62
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша шығыстар

6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам
6110 04
Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами
6110 05
Доходы по амортизации дисконта по размещенным вкладам
6110 29
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования
6110 30
Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам
6110 31
Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам
6110 34
Прочие доходы, связанные с получением вознаграждения
6110 35
Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам
6110 63
Возмещение отрицательного комиссионного вознаграждения
6110 64
Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
6240 02
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
6240 62
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости
6240 63
Доходы по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты
6280 01
Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов
6280 05
Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
6280 07
Прочие доходы
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг
6290 09
Доходы по сделкам фьючерс
6290 10
Доходы по сделкам форвард
6290 11
Доходы по сделкам опцион
6290 13
Доходы по сделкам своп
Кт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года;
2) на сумму имеющихся расходов:
Дт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года
Кт
7310 02
Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам
7310 10
Расходы по амортизации премии по размещенным вкладам
7310 25
Прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
7440 02
Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам
7440 61
Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости
7440 62
Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении

7470 01
Тазартылған бағалы металдардың баланстық құны
7470 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған шығыстар
7470 07
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болған шығыстар
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
7470 27
Басқа да комиссиялық шығыстар
7470 81
Қор биржасының қызметтері үшін комиссиялық шығыстар
7470 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша комиссиялық шығыстар

7470 01
Балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов
7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
7470 07
Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
7470 27
Прочие комиссионные расходы
7470 81
Комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
7470 82
Комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности

7480 09
Фьючерс мәмілелері бойынша шығыстар
7480 10
Форвард мәмілелері бойынша шығыстар
7480 11
Опцион мәмілелері бойынша шығыстар
7480 13
Своп мәмілелері бойынша шығыстар.";
мынадай мазмұндағы 12-тараумен толықтырылсын:
"12-тарау. Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есебі
93. Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі талапты есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

7480 09
Расходы по сделкам фьючерс
7480 10
Расходы по сделкам форвард
7480 11
Расходы по сделкам опцион
7480 13
Расходы по сделкам своп.";
дополнить главой 12 следующего содержания:
"Глава 12. Бухгалтерский учет операций по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
93. При начислении требования по возмещению отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша есептелген талап сомасына:
Дт
1280 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі талаптар
Кт
6240 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша кірістер;
2) өтемді алған кезде:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы ақша (зейнетақы активтері) (инвестициялық шот)
Кт
1280 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі талаптар.";
3. "Бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 270 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7978 болып тіркелген, 2012 жылғы 12 желтоқсанда № 818-823 (27894) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидаларында:
3-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) үлгі шот жоспарлары - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының мынадай қаулыларымен бекітілген бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарлары:
"Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген);
"Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары" 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген);
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген);".

1) на сумму начисленного требования по возмещению отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов:
Дт
1280 63
Требования по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
Кт
6240 63
Доходы по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности;
2) при получении возмещения:
Дт
1060 61
Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1280 63
Требования по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.";
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 270 "Об утверждении Правил организации ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7978, опубликовано 12 декабря 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 431-432 (27250-27251) следующее изменение:
в Правилах организации ведения бухгалтерского учета, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 12) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"12) типовой план счетов - Типовые планы счетов бухгалтерского учета, утвержденные постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан:
от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348);
от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793);
от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390);".

4. "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 болып тіркелген, 2013 жылғы 31 қазанда № 163 (2364) "Заң газеті" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартында:
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Шетел валютасымен көрсетілген монетарлы қаржы активтері "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) көзделген тәртіпте айқындалған валюталардың нарықтық айырбастау бағамы бойынша күн сайын қайта бағаланады.
Шетел валютасымен көрсетілген монетарлы емес қаржы активтері "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) көзделген тәртіпте айқындалған валюталардың нарықтық айырбастау бағамы бойынша қаржы құралының әділ құнын бағалау күніне қайта бағаланады.
Қаржы активтері бойынша оң және теріс бағамдық айырмалар кіріс немесе шығыс құрамында танылады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Қордың қаржылық есептілігі Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен ұсынылады.
Қордың жылдық қаржылық есептілігі ағымдағы жылдың деректерін және кемінде өткен жылдың салыстырмалы деректерін қамтиды.
Қордың зейнетақы активтері бойынша қаржылық есептілігі қордың меншікті активтері бойынша қаржылық есептіліктен бөлек жасалады.
Зейнетақы активтері бойынша жасалатын жылдық қаржылық есептілік таза зейнетақы активтері туралы есептен, таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есептен және түсіндірме жазбадан тұрады.
Таза зейнетақы активтері туралы есеп зейнетақы активтері бойынша активтер мен міндеттемелер туралы ақпаратты көрсетеді.
Түсіндірме жазба таза зейнетақы активтері туралы есептің және таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есептің деректерін толықтыратын ақпаратты қамтиды.
Түсіндірме жазба жылдық қаржылық есептілікке ескертулер түрінде жасалады және қордың қаржылық есептілігінде ашып көрсетілген бухгалтерлік баптардың сипаты немесе егжей-тегжейлі талдамалары, сондай-ақ қордың қаржылық есептілігінде тануға жатпайтын бухгалтерлік баптар туралы ақпаратты қамтиды.
Түсіндірме жазбада хеджирлеу құралы және оған байланысты хеджирленетін бап, хеджирленетін тәуекелдің сипаты, сондай-ақ хеджирлеу құралының тиімділігін бағалау туралы ақпарат көрсетіледі.
Жылдық қаржылық есептілікте қаржы құралдары бойынша ақпарат жариялаған кезде қаржы құралдарының әділ құнын айқындау Бағалау қағидаларына сәйкес жүргізіледі.".

4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765, опубликовано 31 октября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 163 (2538) следующие изменения:
в Стандарте финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам", утвержденном указанным постановлением:
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Монетарные финансовые активы, выраженные в иностранной валюте, переоцениваются ежедневно по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378).
Немонетарные финансовые активы, выраженные в иностранной валюте, переоцениваются на дату оценки справедливой стоимости финансового инструмента по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378).
Положительные и отрицательные курсовые разницы по финансовым активам признаются в составе дохода или расхода.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Финансовая отчетность фонда на территории Республики Казахстан представляется в национальной валюте Республики Казахстан.
Годовая финансовая отчетность фонда включает данные за текущий год и сравнительные данные как минимум за предыдущий год.
Финансовая отчетность фонда по пенсионным активам составляется отдельно от финансовой отчетности по собственным активам фонда.
Годовая финансовая отчетность, составляемая по пенсионным активам, состоит из отчета о чистых пенсионных активах, отчета об изменениях в чистых пенсионных активах и пояснительной записки.
Отчет о чистых пенсионных активах раскрывает информацию об активах и обязательствах по пенсионным активам.
Пояснительная записка содержит информацию, дополняющую данные отчета о чистых пенсионных активах и отчета об изменениях в чистых пенсионных активах.
Пояснительная записка составляется в виде примечаний к годовой финансовой отчетности и включает описание или детализированные расшифровки бухгалтерских статей, раскрытых в финансовой отчетности фонда, а также информацию о бухгалтерских статьях, не подлежащих признанию в финансовой отчетности фонда.
В пояснительной записке раскрывается информация об инструменте хеджирования и связанной с ним хеджируемой статье, характере хеджируемого риска, а также оценке эффективности инструмента хеджирования.
При раскрытии информации по финансовым инструментам в годовой финансовой отчетности, определение справедливой стоимости финансовых инструментов производится в соответствии с Правилами оценки.".

5. "Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 47 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15084 болып тіркелген, 2017 жылғы 16 мамырда Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңына сәйкес әзірленді және қаржы ұйымдарының (айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру брокерлері филиалдарының (бұдан әрі – ұйым) бухгалтерлік есеп жүргізуін автоматтандыру тәртібін айқындайды.".

5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 47 "Об утверждении Правил автоматизации ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15084, опубликовано 16 мая 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов) следующее изменение:
в Правилах автоматизации ведения бухгалтерского учета, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила автоматизации ведения бухгалтерского учета (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют порядок автоматизации ведения бухгалтерского учета финансовыми организациями (за исключением юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров - нерезидентов Республики Казахстан (далее – организация).".