"Астық нарығын реттеу, мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 259 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 63 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 26 наурыздағы № 92 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 29 наурыздағы № 29 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 30 наурызда № 22425 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Астық нарығын реттеу, мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 259 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 63 бірлескен бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 19025 болып тіркелген, 2019 жылғы 19 шілдеде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Тәуекел дәрежелерін талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын есепке алынған және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.";
көрсетілген өлшемшарттарға қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген астық қабылдау кәсіпорындары үшін астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.

О внесении изменений в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 259 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 63 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области регулирования рынка зерна, безопасности и качества хлопка"
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 марта 2021 года № 92 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 марта 2021 года № 29. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2021 года № 22425
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 259 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 63 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области регулирования рынка зерна, безопасности и качества хлопка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19025, опубликован 19 июля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в критериях оценки степени риска в области регулирования рынка зерна, утвержденных указанным совместным приказом:
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. При анализе и оценке степени рисков не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
приложение к указанным критериям изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в области регулирования рынка зерна для хлебоприемных предприятий, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.

4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________А. Иргалиев
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
__________С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 29 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2021 жылғы 26 наурыздағы
№ 92 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Астық нарығын реттеу
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
қосымша
Астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
Астық қабылдау кәсіпорындары

4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
__________А. Иргалиев
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 марта 2021 года № 29 и
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 марта 2021 года № 92
Приложение к критериям
оценки степени рисков в
области регулирования
рынка зерна
Субъективные критерии оценки степени риска в области регулирования рынка зерна
Наименование критериев
Степень нарушения
Хлебоприемные предприятия

1. "Алдыңғы тексерулердің және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып профилактикалық бақылаудың нәтижелері" ақпарат көзі бойынша (ауырлық дәрежесі төменде келтірілген талаптар сақталмаған жағдайда белгіленеді):
1
Астық қолхаттары тізілімінің деректеріне сәйкес астықтың сақталуын қамтамасыз ету
өрескел
2
Сақтау кезінде астықтың температурасын және ылғалдылығын бақылауға арналған ақаусыз жабдықтың болуы
өрескел
3
Астық қабылдау кәсіпорындарына келіп түсетін астықты тиісінше ресімдеу
өрескел
4
Астықты тазартуды, кептіруді тиісінше ресімдеу
өрескел
5
Астықты тиеп-жөнелтуді тиісінше ресімдеу
өрескел
6
Астықтың сандық-сапалық есеп кітабын тиісінше жүргізу
өрескел
7
Астықты сақтауға арналған жария шарттың болуы
елеулі
8
Астық қабылдау кәсіпорындарының астық иелерінен астық қабылдау күнінен бастап астық қолхаттарын шығаруға арналған бұйрықты тіркеудің үш күндік мерзімін (астық қабылдау кәсіпорны астық иелерінен астық қабылдау күнінен бастап үш жұмыс күннен кешіктірмей астық қолхаттарын шығаруға арналған бұйрықты тіркейді) сақтау
елеулі
9
Астық қолхаттарын және олардың бөліктерін ұстаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандырудың не астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауды кепілдендіру қорына қатысу шартының болуы
елеулі
10
Астыққа арналған тауарлық-көлік жүкқұжаттарының болуы
елеулі
11
Орташа тәулiктiк сынама бойынша сапасын айқындай отырып, автомобиль көлігімен қабылданған астыққа арналған жүкқұжаттар тiзiлiмдерiнің болуы
елеулі
12
Сақтауда тұрған астықты бақылау журналының болуы
болмашы
13
Технологиялық жабдықтардың: астық тазалау машиналары, астық кептіру жабдығы, таразы жабдықтарының, тиеу-түсіру құрылғыларының, көтергіш-көлік жабдықтарының, жылжымалы көлік жабдықтарының, белсенді желдету жабдықтарының, астық сақтауға арналған сыйымдылықтардың, сақтау кезінде астықтың температурасы мен ылғалдылығын бақылауға арналған жабдықтардың ақаусыз жай-күйде болуы
елеулі
14
Өлшеу құралдарының типiн бекiту туралы, өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы және өлшеу құралдарын тексеру туралы сертификаттардың болуы
елеулі
15
Жыл сайын жылдық қаржылық есептілік аудитін жүргізу
елеулі
16
Пайдалар мен шығындар туралы жылдық теңгерім мен есепті жариялау
елеулі
17
Тиiстi бiлiмi бар (техникалық басшылар үшiн – жоғары техникалық, технологиялық немесе агрономиялық бiлiм, мамандар үшiн – орта білімнен кейінгі бiлiм (техникалық, технологиялық немесе агрономиялық) болуы
болмашы
18
Астық қоймалары алаңының (астық қабылдау пункті) 10%-ы мөлшерінде резервте қойма сыйымдылығының, элеваторларда сүрлем сыйымдылығы үстіндегі тасымалдауыштың әрқайсысына кемінде бір бос сүрлем сыйымдылығының болуы
елеулі

1. По информационному источнику "Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля" (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований):
1
Обеспечение сохранности зерна в соответствии с данными реестра зерновых расписок
грубое
2
Наличие исправного оборудования для контроля температуры и влажности зерна при хранении
грубое
3
Надлежащее оформление зерна, поступающего на хлебоприемные предприятия
грубое
4
Надлежащее оформление очистки, сушки зерна
грубое
5
Надлежащее оформление отгрузки зерна
грубое
6
Надлежащее ведение книги количественно-качественного учета зерна
грубое
7
Наличие публичного договора на хранение зерна
значительное
8
Соблюдение трехдневного срока регистрации приказа на выпуск зерновой расписки со дня приема зерна от владельца зерна хлебоприемным предприятием (хлебоприемное предприятие не позднее трех рабочих дней со дня приема зерна от владельца зерна регистрирует приказ на выпуск зерновой расписки)
значительное
9
Наличие страхования гражданско-правовой ответственности перед держателями зерновых расписок и ее частей либо договора участия в фонде гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам
значительное
10
Наличие товарно-транспортных накладных на зерно
значительное
11
Наличие реестров накладных на принятое автомобильным транспортом зерно с определением качества по среднесуточной пробе
значительное
12
Наличие журнала наблюдения за хранящимся зерном
незначительное
13
Наличие в исправном состоянии технологического оборудования: зерноочистительных машин, зерносушильного оборудования, весового оборудования, погрузочно-разгрузочных устройств, подъемно-транспортного оборудования, передвижного транспортного оборудования, оборудования активного вентилирования, емкостей для хранения зерна, оборудования для контроля температуры и влажности зерна при хранении
значительное
14
Наличие сертификата об утверждении типа средств измерений, о метрологической аттестации средств измерений и о поверке средств измерений
значительное
15
Проведение ежегодного аудита годовой финансовой отчетности
значительное
16
Публикация годового баланса и отчета о прибылях и убытках
значительное
17
Наличие квалифицированного состава технических руководителей и специалистов, имеющих соответствующее образование (для технических руководителей – высшее техническое, технологическое или агрономическое образование, для специалистов – послесреднее (техническое, технологическое или агрономическое) образование)
незначительное
18
Наличие резервной складской емкости в размере 10 % площади зернохранилища (хлебоприемного пункта), на элеваторах – не менее одного свободного силоса на каждый надсилосный транспортер
значительное

2. "Бақылау субъектілері астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері" ақпарат көзі бойынша:
1
Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелуі туралы ақпарат ұсынбау
елеулі
2
Сатып алынған, жазылған, өтелген, бүлінген және таза астық қолхаттары бланкілері туралы ақпарат ұсынбау
елеулі
3
Астық қабылдау кәсіпорнына жаңа түсімнен сақтауға келіп түскен астықтың саны мен сапасы туралы ақпарат ұсынбау
елеулі

2. По информационному источнику "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами контроля, в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок":
1
Непредставление информации о загруженности хлебоприемных предприятий
значительное
2
Непредставление информации о приобретенных, выписанных, погашенных, испорченных и чистых бланках зерновых расписок
значительное
3
Непредставление информации о количестве и качестве поступающего на хранение зерна на хлебоприемное предприятие с нового урожая
значительное

3. "Бақылау субъектісіне (объектісіне) жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түсетін расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар мыналар болып табылады:
1.
Астық қабылдау кәсіпорындарына қабылдау және тиеп-жөнелту кезінде астық сапасының көрсеткіштерін айқындау бойынша, астық қолхаттарын шығару, олардың айналымы және оларды өтеу бойынша бақылау субъектілеріне (объектісіне) келіп түскен бір және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
елеулі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 29 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2021 жылғы 26 наурыздағы
№ 92
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің

3. По информационному источнику "Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов" субъективными критериями являются:
1.
Наличие одной и более подтвержденных жалоб и обращений на субъекты контроля, по определению показателей качества зерна при приемке на хлебоприемное предприятие и отгрузке, по выпуску, обращению и погашению зерновых расписок
значительное
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 марта 2021 года № 29 и
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 марта 2021 года № 92
Приложение 3
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

2019 жылғы 10 шілдедегі № 259
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 12 шілдедегі № 63
бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Астық қабылдау кәсіпорындары үшін астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы
астық қабылдау кәсіпорындары үшін: __________________________________________________________________ (бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы) __________________________________________________________________ __________________________________________________________________ Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _____________________________ __________________________________________________________________ Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеру/профилактикалық бақылау тағайындау туралы акт __________________________________________________________________ __________________________________________________________________ (№, күні) Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _____________________________ _________________________________________________________________ Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________________________ __________________________________________________________________ Орналасқан жерінің мекенжайы _____________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Қойылатын талаптарға сәйкес келеді
Қойылатын талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Астық қолхаттары тізілімінің деректеріне сәйкес астықтың сақталуын қамтамасыз ету
2
Сақтау кезінде астықтың температурасын және ылғалдылығын бақылауға арналған ақаусыз жабдықтың болуы
3
Астық қабылдау кәсіпорындарына түсетін астықты тиісінше ресімдеу
4
Астықты тазартуды, кептіруді тиісінше ресімдеу
5
Астықты тиеп-жөнелтуді тиісінше ресімдеу
6
Астықтың сандық-сапалық есеп кітабын тиісінше жүргізу
7
Астықты сақтауға арналған жария шарттың болуы
8
Астық қабылдау кәсіпорындарының астық иелерінен астық қабылдау күнінен бастап астық қолхаттарын шығаруға арналған бұйрықты тіркеудің үш күндік мерзімін (астық қабылдау кәсіпорны астық иелерінен астық қабылдау күнінен бастап үш жұмыс күннен кешіктірмей астық қолхаттарын шығаруға арналған бұйрықты тіркейді) сақтау
9
Астық қолхаттарын және олардың бөліктерін ұстаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандырудың не астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауды кепілдендіру қорына қатысу шартының болуы
10
Астыққа арналған тауар-көлік жүкқұжаттарының болуы
11
Орташа тәулiктiк сынама бойынша сапасын айқындай отырып, автомобиль көлігімен қабылданған астыққа арналған жүкқұжаттар тiзiлiмдерiнің болуы
12
Сақтауда тұрған астықты бақылау журналының болуы
13
Технологиялық жабдықтардың: (астық тазалау машиналары, астық кептіру жабдығы), таразы жабдықтарының, тиеу-түсіру құрылғыларының, көтергіш-көліктік жабдықтардың, жылжымалы көлік жабдықтарының, белсенді желдету жабдықтарының, астық сақтауға арналған сыйымдылықтардың, сақтау кезінде астықтың температурасы мен ылғалдылығын бақылауға арналған жабдықтардың ақаусыз жай-күйде болуы
14
Өлшеу құралдарының типiн бекiту туралы, өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы және өлшеу құралдарын тексеру туралы сертификаттардың болуы
15
Жыл сайын жылдық қаржылық есептілік аудитін жүргізу
16
Пайдалар мен шығындар туралы жылдық теңгерім мен есепті жариялау
17
Тиiстi бiлiмi (техникалық басшылар үшiн – жоғары техникалық, технологиялық немесе агрономиялық бiлiм, мамандар үшiн – орта білімнен кейінгі (техникалық, технологиялық немесе агрономиялық) бiлiм) бар техникалық басшылар мен мамандардың бiлiктi құрамының болуы
18
Астық қоймалары алаңының (астық қабылдау пункті) 10%-ы мөлшерінде резервте қойма сыйымдылығының, элеваторларда сүрлем сыйымдылығы үстіндегі тасымалдауыштың әрқайсысына кемінде бір бос сүрлем сыйымдылығының болуы
Лауазымды адам (-дар) __________ _________ ______________________ (лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) ___________ _________ ___________ _________ ______________________ (лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) Бақылау субъектісінің (объектісінің) басшысы ___________________________________________________________________ (лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)

от 10 июля 2019 года № 259
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 63
Проверочный лист в области регулирования рынка зерна для хлебоприемных
предприятий
для хлебоприемных предприятий: ___________________________________________
(наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку_________________________
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля __________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________
__________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Адрес места нахождения_____________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует предъявляемым требованиям
Не соответствует предъявляемым требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Обеспечение сохранности зерна в соответствии с данными реестра зерновых расписок
2
Наличие исправного оборудования для контроля температуры и влажности зерна при хранении
3
Надлежащее оформление зерна, поступающего на хлебоприемные предприятия
4
Надлежащее оформление очистки, сушки зерна
5
Надлежащее оформление отгрузки зерна
6
Надлежащее ведение книги количественно-качественного учета зерна
7
Наличие публичного договора на хранение зерна
8
Соблюдение трехдневного срока регистрации приказа на выпуск зерновой расписки со дня приема зерна от владельца зерна хлебоприемным предприятием (хлебоприемное предприятие не позднее трех рабочих дней со дня приема зерна от владельца зерна регистрирует приказ на выпуск зерновой расписки)
9
Наличие страхования гражданско-правовой ответственности перед держателями зерновых расписок и ее частей либо договора участия в фонде гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам
10
Наличие товарно - транспортных накладных на зерно
11
Наличие реестров накладных на принятое автомобильным транспортом зерно с определением качества по среднесуточной пробе
12
Наличие журнала наблюдения за хранящимся зерном
13
Наличие в исправном состояние технологического оборудования: (зерноочистительные машины, зерносушильное оборудование), весового оборудования, погрузочно-разгрузочных устройств, подъемно-транспортного оборудования, передвижного транспортного оборудования, оборудования активного вентилирования, емкостей для хранения зерна, оборудования для контроля температуры и влажности зерна при хранении
14
Наличие сертификата об утверждении типа средств измерений, о метрологической аттестации средств измерений и о поверке средств измерений
15
Проведение ежегодного аудита годовой финансовой отчетности
16
Публикация годового баланса и отчета о прибылях и убытках
17
Наличие квалифицированного состава технических руководителей и специалистов, имеющих соответствующее образование (для технических руководителей - высшее техническое, технологическое или агрономическое образование, для специалистов - послесреднее (техническое, технологическое или агрономическое) образование)
18
Наличие резервной складской емкости в размере 10 % площади зернохранилища (хлебоприемного пункта), на элеваторах – не менее одного свободного силоса на каждый надсилосный транспортер
Должностное (ые) лицо (а) ________ __ _________ ______________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
_____________ ___________ _______________________________________________
(должность) (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта (объекта)
_____________ __________ ____________________________________________
(должность) (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))