"Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 13 сәуірдегі № 162 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 сәуірде № 22547 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15173 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 5 маусымда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
"Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Респуликасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің м.а.
Ш. Каринова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш министрлігі
2021 жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің м.а.
2021 жылғы 13 сәуірдегі
№ 162 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 204 бұйрығымен
бекітілген
Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидалары

О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204 "Об утверждении Правил проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2021 года № 162. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2021 года № 22547
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204 "Об утверждении Правил проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15173, опубликован 5 июня 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде) следующее изменение:
Правила проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования" изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра образования и науки
Республики Казахстан
Ш. Каринова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
"___" ______________2021 год
Приложение
к приказу
и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 13 апреля 2021 года № 162
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017года № 204
Правила проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 12) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 600 бұйрығымен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17450 болып тіркелген) (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) сәйкес әзірленді және ұлттық бірыңғай тестілеуді (бұдан әрі – ҰБТ) өткізу және мемлекеттік көрсетілетін қызмет тәртібін белгілейді.
2. Осы қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық парақ – таңдаған бейіндік пәндер комбинациясына сәйкес Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ұлттық тестілеу орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының (бұдан әрі – Ұлттық тестілеу орталығы) сайтында жарияланатын парақ;
2) арнайы пән – қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білімі бар кадрларды даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларының арнайы пәндері бойынша білімі мен құзыретті бағалауға бағытталған пән;
3) ахуалдық орталық – білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымда орналасқан, қағаз және электрондық форматтағы ҰБТ өткізу процесін бақылау үшін коммуникация құралдарымен жабдықталған зал;
4) базалық жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі - ЖЖОКБҰ) – ҰБТ-ны өткізуді жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ-лар;
5) базалық ЖЖОКБҰ-лардың қабылдау комиссиясы – ҰБТ-ны өткізуді жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ жанындағы комиссия;
6) бейіндік пән – таңдаған оқу бейініне сәйкес терең академиялық білімінің тұрақтылығын анықтайтын пән саласындағы білім мен құзыретті барынша толық бағалауға бағытталған оқу пәні;
7) жалпы кәсіптік пән – қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білімі бар кадрларды даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларының жалпы кәсіптік пәндері бойынша білім мен құзыретті бағалауға бағытталған пән;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", а также с Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 600 от 31 октября 2018 года (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17450) (далее – Типовые правила), которые устанавливают порядок проведения единого национального тестирования (далее – ЕНТ) и оказания государственных услуг.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационный лист – лист, публикуемый на сайте республиканского государственного казенного предприятия "Национального центра тестирования" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – Национальный центр тестирования) в соответствии с выбранной комбинацией профильных предметов;
2) специальная дисциплина – дисциплина, направленная на оценку знаний и компетенций по специальным дисциплинам образовательных программ технического и профессионального, послесреднего образования по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения;
3) ситуационный центр – зал, оснащенный средствами коммуникаций для наблюдения за процессом проведения ЕНТ в бумажном и электронном формате, размещенный при организации, определяемым уполномоченным органом в области образования;
4) базовые организации высшего и (или) послевузовского образования (далее - ОВПО) – ОВПО, осуществляющие проведение ЕНТ;
5) приемная комиссия базовых ОВПО – комиссия при ОВПО, осуществляющая проведение ЕНТ;
6) профильный предмет – это учебный предмет, направленный на более полную оценку знаний и компетенций в предметной области, определяющий устойчивость углубленных академических знаний согласно выбранному профилю обучения;
7) общепрофессиональная дисциплина – дисциплина, направленная на оценку знаний и компетенций по общепрофессиональным дисциплинам образовательных программ технического и профессионального, послесреднего образования по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения;

8) жауап парағы – түсуші тест тапсырмаларының жауаптарын белгілейтін ҰБТ нәтижелерін бағалауға арналған арнайы бланк;
9) жауап парақтарының көшірмесі – тестілеу нәтижелерін бағалауға арналған құжат болып табылмайтын ҰБТ-дан кейін балдарды өз бетінше санауға арналған бланк;
10) желілік ЖЖОКБҰ -лар – ҰБТ-ға қатысу үшін құжаттарды қабылдауды жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ -лар;
11) желілік ЖЖОКБҰ -лардың қабылдау комиссиясы – ҰБТ-ға қатысу үшін түсушілерден құжаттарды қабылдауды жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ жанындағы комиссия;
12) қағаз форматтағы ҰБТ – әрбір тестіленушіге сұрақ кітапшасын және жауап парағын беру жолымен жүргізілетін тестілеу;
13) нұсқаларды тарату парағы – қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша даярлықтың ұқсас бағыттарына түсушілер үшін кітапша нұсқасының аудиториядағы белгілі бір орын нөміріне бекітілгендігі туралы ақпаратты қамтитын парақ;
14) отырғызу парағы – түсушілерді аудиторияда орындар бойынша бөлу парағы;
15) тестілеу әкімшісі – ҰБТӨП-те ҰБТ өткізу қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асырады және аудитория мен дәліз бойынша кезекші қызметін атқарады;
16) ҰБТ – ЖЖОКБҰ-ға түсуге арналған іріктеу емтихандарының бір нысаны;
17) ҰБТӨП – ҰБТ өткізу пункті;
18) шекті балл – республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру жөніндегі конкурсқа қатысуға немесе ақылы негізде ЖЖОКБҰ-ға оқуға түсуге жол беретін әрбір пән бойынша және тестілеудің барлық пәндері немесе пәндері бойынша және білім берудің жекелеген салалары мен ЖЖОКБҰ-лар бойынша Үлгілік қағидаларда белгіленген балдардың ең төменгі сомасы;
19) электрондық сертификат – Ұлттық тестілеу орталығының сайтында жарияланатын ҰБТ балдарын ресми растайтын үміткердің бірегей деректері бар электрондық құжат (бұдан әрі – сертификат). Сертификат ҰБТ қағаз форматта өткізілген кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде, ҰБТ электрондық форматта өткізілген кезде 30 (отыз) жұмыс күн ішінде Ұлттық тестілеу орталығының сайтында жарияланады;
20) электрондық форматтағы ҰБТ – әрбір тестіленуші үшін компьютерді пайдалану жолымен өткізілетін тестілеу.
3. ҰБТ:
1) қалауы бойынша ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдану үшін орта білім беру ұйымдарының бітіруші 11 (12) сынып оқушыларына;
2) қалауы бойынша республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысу үшін немесе ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдану үшін немесе республикалық бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алу үшін орта білім беру ұйымдарының ағымдағы жылғы бітірушілеріне;

8) лист ответов – специальный бланк, предназначенный для оценивания результатов ЕНТ, на котором поступающий отмечает ответы на тестовые задания;
9) копия листа ответов – бланк, предназначенный для самостоятельного подсчета баллов после ЕНТ, который не является документом для оценивания результатов тестирования;
10) линейные ОВПО – ОВПО, осуществляющие прием документов для участия в ЕНТ;
11) приемная комиссия линейных ОВПО – комиссия при ОВПО, осуществляющая прием документов от поступающих для участия в ЕНТ;
12) ЕНТ в бумажном формате – тестирование, проводимое путем предоставления книжки-вопросника и листа ответов каждому тестируемому;
13) лист распределения вариантов – лист, содержащий информацию с закреплением варианта книжек к определенному номеру места в аудитории для поступающих на родственные направления подготовки по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения;
14) посадочный лист – лист распределения поступающих по местам в аудитории;
15) администраторы тестирования – осуществляющие контроль за соблюдением правил проведения ЕНТ в ППЕНТ и выполняет функции дежурного по аудитории и коридору;
16) ЕНТ – одна из форм отборочных экзаменов для поступления в ОВПО;
17) ППЕНТ – пункт проведения ЕНТ;
18) пороговый балл – установленная Типовыми правилами минимальная сумма баллов по каждому предмету и по всем предметам или дисциплинам тестирования, и по отдельным областям образования и ОВПО, допускающая участие в конкурсе по присуждению образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или для зачисления в ОВПО на платной основе;
19) электронный сертификат – электронный документ с уникальными данными претендента, официально подтверждающим баллы ЕНТ публикуемый на сайте Национального центра тестирования (далее – сертификат). Сертификат при проведении ЕНТ в бумажном формате в течение 3 (трех) рабочих дней, при проведение ЕНТ в электронном формате в течение 30 (тридцати) рабочих дней публикуется на сайте Национального центра тестирования;
20) ЕНТ в электронном формате – тестирование, проводимое путем использования компьютера для каждого тестируемого.
3. ЕНТ проводится для:
1) обучающихся выпускных 11 (12) классов организаций среднего образования для зачисления в ОВПО на платной основе по желанию;
2) выпускников организаций среднего образования текущего года для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или для зачисления в ОВПО на платной основе или для обучения по государственному образовательному заказу за счет средств республиканского бюджета по желанию;

3) республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысу немесе ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдану үшін орта білім беру ұйымдарының өткен жылғы бітірушілері мен техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының бітірушілеріне;
4) республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысу үшін жоғары білімнің қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсетін техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының бітірушілеріне;
5) республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысу үшін немесе ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдану үшін мен шетелде білім алған орта білім беру ұйымдарының бітірушілері мен шетелде білім алған, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын, ұлты қазақ адамдарға;
6) ЖЖОКБҰ-ға күндізгі оқу бөліміне ақылы негізде қабылдау үшін ҰБТ нәтижесі бойынша шекті балл алмаған, ҰБТ нәтижелері жойылған, бейінді пәндер комбинациясы сәйкес келмейтін ҰБТ нәтижелері бар тұлғаларды күнтізбелік жылы ақылы негізде одан әрі қабылдау үшін;
7) ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушы және басқа білім беру бағдарламалары тобына ауысуға ниет білдірген тұлғаларға өткізіледі;
8) ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде басқа білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушы және "Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласы бойынша білім беру бағдарламалары тобына ауысуға ниет білдірген тұлғаларға өткізіледі.
4. Қағаз және (немесе) электрондық форматтағы ҰБТ-ға қатысу үшін мүгедек балалар және мүгедектер (көру, есту, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 44 бұйрық) бекітілген мүгедектікті белгілеу туралы құжатты ұсынған кезде мемлекеттік комиссия төрағасының атына:
1) жеке аудиторияның;
2) көру, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедек балалар және мүгедектер үшін ҰБТ шеңберінде тапсырылатын пәндердің мұғалімі болып табылмайтын көмекші және (немесе) көру функциялары бұзылған мүгедек балалар және мүгедектер үшін ымдау тілін білетін маманның қажеттілігі туралы еркін нысандағы қосымша өтініш бере алады.

3) выпускников организаций среднего образования прошлых лет, технического и профессионального или послесреднего образования для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или для зачисления в ОВПО на платной основе по желанию;
4) выпускников технического и профессионального или послесреднего образования, поступающих по образовательным программам высшего образования, предусматривающим сокращенные сроки обучения для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета по желанию;
5) выпускников организаций среднего образования, обучавшихся за рубежом, а также лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, окончивших учебные заведения за рубежом для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или для зачисления в ОВПО на платной основе по желанию;
6) лиц, зачисленных в ОВПО по очной форме обучения на платной основе, не набравших пороговый балл по результатам ЕНТ, с результатами ЕНТ с несоответствующими комбинациями профильных предметов, с аннулированными результатами ЕНТ для дальнейшего зачисления в ОВПО на платной основе в календарном году;
7) обучающихся ОВПО по группе образовательных программ, требующих творческой подготовки, и желающих перевестись на другие группы образовательных программ на платной основе;
8) обучающихся ОВПО желающих перевестись на группу образовательных программ области образования "Педагогические науки" на платной основе.
4. Для участия в ЕНТ в бумажном и (или) электронном формате дети-инвалиды и инвалиды (с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата) при предъявлении документа об установлении инвалидности, утвержденного приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589) (далее – Приказ № 44) при необходимости дополнительно подают заявление в произвольной форме на имя председателя государственной комиссии о необходимости предоставления:
1) отдельной аудитории;
2) помощника, не являющимся учителем предметов, сдаваемых в рамках ЕНТ для детей-инвалидов и инвалидов с нарушением зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком для детей-инвалидов и инвалидов с нарушением слуха.

5. ҰБТ қағаз немесе электрондық форматта Ұлттық тестілеу орталығымен ҰБТӨП базасында немесе базалық ЖЖОКБҰ-да немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымдарда өткізіледі.
6. Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтарының түсушілерін қоспағанда, түсушілер Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық, оқу сауаттылығы (оқу тілі) және екі бейіндік пән бойынша ҰБТ тапсырады.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтарына түсуші тұлғалар Қазақстан тарихы және оқу сауаттылығы (оқу тілі) бойынша ҰБТ тапсырады.
"Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласы бойынша білім беру бағдарламалары тобына ауысатындарды қоспағанда, шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушы және басқа білім беру бағдарламалары тобына ауысуға ниет білдірген тұлғалар екі бейіндік бойынша ҰБТ тапсырады.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтарынан ауысатындарды қоспағанда, басқа білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушы және Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласы бойынша білім беру бағдарламалары тобына ауысуға ниет білдірген тұлғалар Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық, оқу сауаттылығы (оқу тілі) және екі бейіндік пән бойынша ҰБТ тапсырады.
7. Түсушілер ҰБТ-ны қалауы бойынша қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілінде тапсырады.
Бұл ретте ҰБТ-ны ағылшын тілінде тапсыратын түсушілер үшін Қазақстан тарихы бойынша тестілеу қалауы бойынша қазақ немесе орыс тілінде өткізіледі.
8. Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламаларының ұқсас бағыттарына оқуға түсушілер үшін ҰБТ олардың қалауымен қазақ немесе орыс тілінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндер бойынша өткізіледі.
9. Шығармашылық дайындықты талап ететін, қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламаларының ұқсас бағыттарына оқуға түсушілер үшін ҰБТ арнайы пән бойынша өткізіледі.
10. Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламаларының ұқсас бағыттарына оқуға түсушілерді қоспағанда орта, техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының бітірушілері үшін ҰБТ тест тапсырмаларының саны:
1) Қазақстан тарихы бойынша – 15;
2) математикалық сауаттылық бойынша – 15;
3) оқу сауаттылығы (оқу тілі) бойынша – 20;
4) бірінші бейіндік пән бойынша – 35;
5) екінші бейіндік пән бойынша – 35.
Ұлттық бірыңғай тестілеудің бейіндік пәндері көрсетілген білім беру бағдарламалары топтарының тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушы және басқа білім беру бағдарламалары тобына ауысуға ниет білдірген тұлғалар үшін ҰБТ тест тапсырмаларының саны:

5. ЕНТ проводится Национальным центром тестирования в бумажном или в электронном формате на базе ППЕНТ или в базовых ОВПО, или в организациях, определяемых уполномоченным органом в области образования.
6. Поступающие сдают ЕНТ по истории Казахстана, математической грамотности, грамотности чтения (язык обучения) и двум профильным предметам, за исключением поступающих на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки.
Лица, поступающие на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки сдают ЕНТ по истории Казахстана, грамотности чтения (язык обучения).
Обучающиеся ОВПО по группе образовательных программ, требующие творческой подготовки, и желающих перевестись на другие группы образовательных программ на платной основе сдают ЕНТ по двум профильным предметам, за исключением желающих перевестись на группы образовательных программ по области образования "Педагогические науки".
Обучающиеся ОВПО желающие перевестись на группу образовательных программ области образования "Педагогические науки" сдают ЕНТ по истории Казахстана, математической грамотности, грамотности чтения (язык обучения) и двум профильным предметам, за исключением переводящихся на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки.
7. Поступающие сдают ЕНТ по желанию на казахском или русском или английском языках.
При этом для поступающих, которые сдают ЕНТ на английском языке, тестирование по истории Казахстана проводится по желанию на казахском или русском языках.
8. ЕНТ для поступающих на родственные направления подготовки по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, проводится по желанию на казахском или русском языках по общепрофессиональной и специальным дисциплинам.
9. ЕНТ для лиц, поступающих на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки, по родственным направлениям подготовки по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, проводятся по специальной дисциплине.
10. Для выпускников организаций среднего и технического и профессионального или послесреднего образования, за исключением поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, количество тестовых заданий ЕНТ составляет:
1) по истории Казахстана – 15;
2) по математической грамотности – 15;
3) по грамотности чтения (язык обучения) – 20;
4) по первому профильному предмету – 35;
5) по второму профильному предмету – 35.
Перечень групп образовательных программ с указанием профильных предметов единого национального тестирования, устанавливаются согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Для обучающихся ОВПО по группе образовательных программ, требующие творческой подготовки, и желающих перевестись на другие группы образовательных программ на платной основе количество тестовых заданий ЕНТ составляет:

1) бірінші бейіндік пән бойынша – 35;
2) екінші бейіндік пән бойынша – 35.
11. Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ-ның тест тапсырмаларының саны:
1) жалпы кәсіптік пән бойынша - 20;
2) арнайы пән бойынша - 40.
Оқытудың қысқартылған мерзімін көздейтін жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларына түсушілер үшін ұлттық бірыңғай тестілеудің жалпы кәсіптік және арнайы пәндері көрсетілген білім беру бағдарламалары топтарының тізбесі осы бұйрыққа 2 қосымшаға сәйкес белгіленеді.
12. Шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттеріне (стандарттарына) сәйкес шет тілін (ағылшын) меңгергенін растайтын: Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг программ) (TOEFL ITP (ТОЙФЛ АЙТИПИ) - кемінде 310 балл), Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм) Internet-based Test (Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ), шекті балл – 79-ден кем емес), (TOEFL (ТОЙФЛ) шекті балл –567 баллдан кем емес), International English Language Tests System (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем (IELTS (АЙЛТС), шекті балл – 6.0 баллдан кем емес) халықаралық сертификаттары бар адамдар қалауы бойынша "Шет тілі (ағылшын)" бейіндік пәнін немесе арнайы пән бойынша тестілеу тапсырудан босатылады.
Осы тармақта көрсетілген шет тілі (ағылшын) бойынша тест тапсырғандығы туралы сертификаттардың біреуі бар тұлғаларға республикалық бюждет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысу үшін өтініш беру кезінде, сондай-ақ ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдау кезінде орта немесе техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының түлектері үшін 45 балл; қысқартылған оқу мерзімін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін 50 балл есептеледі.
Осы тармақта көрсетілген шет тілі (ағылшын) бойынша балл ҰБТ сертификатында көрсетілмейді.
Ұсынылған сертификаттардың түпнұсқалығын республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттарын беру конкурсына өтініш берген немесе ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдау кезінде желілік ЖЖОКБҰ тексереді.
13. SAT (ЭсЭйТи – САТ), ACT (ЭйСиТи), IB (АйБи халықаралық стандартталған тест сертификаттары бар тұлғалар қалауы бойынша ҰБТ тапсырудан босатылады және Үлгілік қағидаға сәйкес білім беру грантын беру конкурсына қатыса алады және (немесе) ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдана алады.
SAT (САТ) балдарын ҰБТ балдарына ауыстыру SAT reasoning (САТ ризонинг) және SAT subject (САТ сабджект) сертификаттары болған жағдайда жүзеге асырылады.

1) по первому профильному предмету – 35;
2) по второму профильному предмету – 35.
11. Для поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, количество тестовых заданий ЕНТ составляет:
1) по общепрофессиональной дисциплине – 20;
2) по специальной дисциплине – 40.
Перечень групп образовательных программ с указанием общепрофессиональных и специальных дисциплин единого национального тестирования для поступающих по образовательным программам высшего образования, предусматривающим сокращенные сроки обучения, устанавливаются согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
12. Лица, имеющие международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком (английским) в соответствии с общеевропейскими компетенциями (стандартами) владения иностранным языком, по желанию освобождаются от сдачи профильного предмета или специальной дисциплины "Иностранный язык (английский)" по английскому языку: Test of Englishas a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг программ) (TOEFL ITP (ТОЙФЛ АЙТИПИ) – не менее 310 баллов), Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм) Internet-based Test (Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ), пороговый балл – не менее 79), (TOEFL (ТОЙФЛ) пороговый балл –не менее 567 баллов), International English Language Tests System (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем (IELTS (АЙЛТС), пороговый балл – не менее 6.0).
Лицам, имеющим один из сертификатов о сдаче теста по иностранному языку (английский), указанные в настоящем пункте, при подаче заявления для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета, а также при зачислении в ОВПО на платной основе засчитывается 45 баллов для выпускников организаций среднего или технического и профессионального или послесреднего образования; 50 баллов - для поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения.
Баллы по иностранному языку (английский), указанные в настоящем пункте, в сертификате ЕНТ не указываются.
Подлинность и срок действия представляемых сертификатов проверяется линейными ОВПО при подаче заявления на конкурс по присуждению образовательных грантов за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или при зачислении в ОВПО на платной основе.
13. Лица, имеющие сертификаты международных стандартизированных тестов SAT (ЭсЭйТи – САТ), ACT (ЭйСиТи), IB (АйБи) по желанию освобождаются от сдачи ЕНТ и участвуют в конкурсе на присуждение образовательного гранта и (или) зачисляются в ОВПО на платное отделение, в соответствии со шкалой перевода баллов, согласно Типовым правилам.

Бұл ретте SAT subject (САТ сабджект) нәтижелері бейіндік пәндері сәйкес келген жағдайда ғғана ҰБТ балдарына ауыстырылады. Шығармашылық дайындықты талап ететін жоғары білімнің білім беру бағдарламалары тобына түсетін және республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысу үшін, сондай-ақ ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде қабылдау кезінде SAT (ЭсЭйТи – САТ), ACT (ЭйСиТи), IB (АйБи) халықаралық стандартталған тестілерінің сертификаттары бар адамдарға балл Үлгілік қағидалардың 4-1 тармағына және 2-1-қосымшасына сәйкес (Қазақстан тарихы және оқу сауаттылығы бойынша) есептеледі, бұл ретте SAT reasoning (САТ ризонинг) сертификатының балдары ғана ескеріледі.
SAT (ЭсЭйТи – САТ), ACT (ЭйСиТи), IB (АйБи) халықаралық стандартталған тест сертификаттары бар тұлғалар ҰБТӨП-ке және/немесе базалық жоғары оқу орындарына ҰБТ-ға өтініштер қабылдау базасына оларды енгізу туралы өтінішті және сертификаттардың көшірмелерін қағаз форматтағы ҰБТ үшін осы Қағидалардың 20-тармағының 3)-тармақшасында және электрондық формттағы ҰБТ үшін осы Қағидалардың 74-тармағының 1)-тармақшасында көрсетілген мерзімдерде ұсынуы қажет. Ұсынылатын сертификаттардың түпнұсқалығын және жарамдылық мерзімін ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиялары тексереді.
ҰБТ – ға өтініштер қабылдау аяқталғаннан кейін Ұлттық тестілеу орталығы күнтізбелік жылдың 30 сәуірге дейін білім беру саласындағы уәкілетті органға SAT (ЭсЭйТи-САТ), ACT (ЭйСиТи), IB (АйБи) халықаралық стандартталған тестілерінің сертификаттары бар адамдардың тізімін және олардың сертификаттарының көшірмелерін қарауға ұсынады. Шешім шығарылғаннан кейін сертификаттар Ұлттық тестілеу орталығының сайтында (www.testcenter.kz) 3 (үш) жұмыс күні ішінде жарияланады.
14. ҰБТ бойынша ең жоғары балл – 140 балл.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобына түсетін тұлғалар үшін ҰБТ бойынша ең жоғары балл – 125 балл.
15. Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ бойынша ең жоғары балл - 70 балл.
Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін және шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ бойынша ең жоғары балл – 70 балл.
16. ҰБТ-ға қатысу үшін қағаз немесе онлайн режимде өтініш білдіріп, оның нәтижелері бойынша республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысатын түсушілерге, рұқсаттамада немесе жеке кабинетінде көрсетілген күні тестілеуге қатыспаған болса, тестілеу тапсыру тіліне сәйкес аудиторияда орын болған жағдайда және келесі дәлелді себептер бойынша ҰБТ-ны өткізу кезеңінде келесі күндердің бірінде қатысу мүмкіндігі беріледі:

Перевод баллов SAT (САТ) в баллы ЕНТ осуществляется при условии наличия сертификатов SAT reasoning (САТ ризонинг) и SAT subject (САТ сабджект). При этом результаты SAT subject (САТ сабджект) переводятся в баллы ЕНТ при условии совпадения профильных предметов. Лицам, поступающим на группу образовательных программ высшего образования, требующей творческой подготовки и имеющих сертификаты международных стандартизированных тестов SAT (ЭсЭйТи – САТ), ACT (ЭйСиТи), IB (АйБи) для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета, а также при зачислении в ОВПО на платной основе засчитывается балл согласно пункта 4-1 и приложения 2-1 Типовых правил (по Истории Казахстана и Грамотности чтения), при этом учитывается только баллы сертификата SAT reasoning (САТ ризонинг).
Лицам, имеющим сертификаты международных стандартизированных тестов SAT (ЭсЭйТи – САТ), ACT (ЭйСиТи), IB (АйБи) необходимо предоставить в базовые ОВПО заявление о внесении их в базу данных приема заявлений ЕНТ и копии сертификатов, в сроки, указанные в подпункте 3) пункта 20 настоящих Правил для бумажного формата ЕНТ и в сроки, указанные в подпункте 1) пункта 74 настоящих Правил для электронного формата ЕНТ. Подлинность и срок действия представляемых сертификатов проверяются приемными комиссиями ОВПО.
По завершении приема заявлений на ЕНТ Национальный центр тестирования до 30 апреля календарного года представляет в уполномоченный орган в области образования на рассмотрение список лиц, имеющих сертификаты международных стандартизированных тестов SAT (ЭсЭйТи – САТ), ACT (ЭйСиТи), IB (АйБи) и их копии сертификатов. После принятия решения сертификаты публикуются на сайте Национального центра тестирования (www.testcenter.kz) в течение 3 (трех) рабочих дней.
14. Максимальное количество баллов составляет по ЕНТ – 140 баллов.
Максимальное количество баллов для лиц, поступающих на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки, составляет по ЕНТ – 125 баллов.
15. Максимальное количество баллов по ЕНТ, для поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения – 70 баллов.
Максимальное количество баллов по ЕНТ, для лиц, поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения и требующие творческой подготовки, составляет – 70 баллов.
16. Поступающему, подавшему заявление в бумажном или в онлайн режиме для участия в ЕНТ, по результатам которого поступающие участвуют в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета, но не принявшему участие в тестировании в указанный в пропуске или в личном кабинете день, предоставляется возможность участия в один из последующих дней в период проведения ЕНТ при наличии места в аудитории с соответствующим языком тестирования по следующим уважительным причинам:

1) денсаулық жағдайы бойынша "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 қазандағы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) бекітілген № 026/е нысанға сәйкес дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы болған жағдайда;
2) тізбесі 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 1-бабының 13) тармақшасына сәйкес айқындалған жақын туыстарының қайтыс болуын растайтын құжаттар болған кезде;
3) төтенше жағдайлар кезінде.
Бұл ретте:
қағаз форматтағы ҰБТ кезінде түсуші тиісті құжаттарын тіркей отырып мемлекеттік комиссия төрағасының атына ҰБТ-ны қайта тапсыруға өтініш береді;
электрондық форматтағы ҰБТ кезінде түсуші тиісті құжаттарын тіркей отырып Ұлттық тестілеу орталығы директорының атына ҰБТ-ны қайта тапсыруға өтініш береді.
17. ҰБТ өткізу қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру үшін ҰБТӨП-ке және базалық ЖЖОКБҰ-ға тестілеу әкімшілері, білім беру саласындағы уәкілетті органның, басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ведомстволар қызметкерлерінің, азаматтық қоғам институттары, үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінің қатарынан бақылаушылар жіберіледі. Тестілеу әкімшілері аудитория мен дәліз бойынша кезекші қызметін атқарады.
18. ҰБТ тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау келесі түрде жүзеге асырылады:
1) бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен бағаланады;
бір немесе бірнеше дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл баллмен бағаланады;
2) бір немесе бірнеше дұрыс жауабы бар (үш дұрыс жауаптан артық емес) тест тапсырмаларында:
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында үш дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында үш дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында тек бір дұрыс жауапты не екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен бағаланады.
Контекст негізіндегі тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау келесі түрде жүзеге асыралады:
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында дұрыс жауапты таңдағанда бір баллмен бағаланады;
бір немесе бірнеше дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл баллмен бағаланады.

1) при наличии заключения врачебно-консультационной комиссии, согласно форме № 026/у, утвержденной приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан № ҚР ДСМ-175/2020 от 30 октября 2020 года "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020), по состоянию здоровья;
2) при наличии документов, подтверждающих смерть близких родственников, перечень которых определен подпунктом 13) статьи 1 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс);
3) при чрезвычайных ситуациях.
При этом:
в бумажном формате ЕНТ поступающий подает заявление для повторной сдачи ЕНТ на имя председателя государственной комиссий, приложив необходимые документы;
в электронном формате ЕНТ поступающий подает заявление для повторной сдачи ЕНТ на имя директора Национального центра тестирования, приложив необходимые документы.
17. Для осуществления контроля за соблюдением правил проведения ЕНТ в ППЕНТ и в базовый ОВПО направляются администраторы тестирования, наблюдатели из числа сотрудников уполномоченного органа в области образования, других заинтересованных государственных органов и ведомств, представителей институтов гражданского общества, неправительственных организаций. Администраторы тестирования выполняют функции дежурного по аудитории и по коридору.
18. Оценивание ответов тестовых заданий ЕНТ осуществляется следующим образом:
1) в тестовых заданиях с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в один балл;
при выборе одного и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов.
2) в тестовых заданиях с одним или несколькими правильными ответами (не более трех правильных ответов):
с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в два балла;
с одним правильным ответом при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с одним правильным ответом при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в два балла;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов оценивается в два балла;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе только одного правильного ответа либо выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов.
Оценивание ответов заданий на основе контекста осуществляется следующим образом:
в тестовых заданиях с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в один балл;
при выборе одного и более неправильных ответов в ноль баллов.

19. Қысқартылған оқу мерзімі көзделген білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау келесі түрде жүзеге асырылады:
1) бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен бағаланады;
бір немесе бірнеше дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл баллмен бағаланады
2) бір немесе бірнеше дұрыс жауабы бар (алты дұрыс жауаптан артық емес) тест тапсырмаларында:
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
бір дұрыс жауабы бар екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында а екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында үш дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында үш дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
төрт дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында төрт дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
төрт дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында үш дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
төрт дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында үш дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
төрт дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында төрт дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
төрт дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
бес дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бес дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
бес дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында төрт дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
бес дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында төрт дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
бес дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бес дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
бес дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
алты дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында алты дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
алты дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бес дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
алты дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бес дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
алты дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында алты дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
алты дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен бағаланады.

19. Оценивание ответов тестовых заданий ЕНТ по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, осуществляется следующим образом:
1) в тестовых заданиях с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в один балл;
при выборе одного и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов.
2) в тестовых заданиях с одним или несколькими правильными ответами (не более шести правильных ответов):
с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в два балла;
с одним правильным ответом при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с одним правильным ответом при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в два балла;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов оценивается в два балла;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с четырьмя правильными ответами при выборе четырех правильных ответов оценивается в два балла;
с четырьмя правильными ответами при выборе трех правильных ответов оценивается в один балл;
с четырьмя правильными ответами при выборе трех правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с четырьмя правильными ответами при выборе четырех правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с четырьмя правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с пятью правильными ответами при выборе пяти правильных ответов оценивается в два балла;
с пятью правильными ответами при выборе четырех правильных ответов оценивается в один балл;
с пятью правильными ответами при выборе четырех правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с пятью правильными ответами при выборе пяти правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с пятью правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с шестью правильными ответами при выборе шести правильных ответов оценивается в два балла;
с шестью правильными ответами при выборе пяти правильных ответов оценивается в один балл;
с шестью правильными ответами при выборе пяти правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с шестью правильными ответами при выборе шести правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с шестью правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов.

2-тарау. Қағаз форматтағы ҰБТ өткізу тәртібі
1-параграф. Қағаз форматтағы ҰБТ-ға қатысу үшін құжаттар қабылдау
20. ҰБТ-ға қатысу үшін өтініш осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес немесе "Білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 23 қазандағы № 502 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4991 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 502 бұйрық) бекітілген нысан бойынша белгіленген үлгіде келесі мерзімдерде:
1) күнтізбелік жылғы 1 және 15 желтоқсан аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 6) және 7) , 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін;
2) күнтізбелік жылғы 1 және 15 ақпан аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін;
3) күнтізбелік жылғы 1 мен 30 сәуір аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін;
4) күнтізбелік жылғы 1 сәуір мен 5 мамыр аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін;
5) күнтізбелік жылғы 25 шілде мен 1 тамыз аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 5), 6) және 7), 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін өткізіледі.
21. Осы Қағидалардың 20-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар ҰБТ-ға қатысу үшін ҰБТӨП-ке мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес немесе № 502 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша белгіленген үлгідегі, жеке басын куәландыратын құжат бойынша толтырылған өтінішті;
2) 3 x 4 сантиметр көлеміндегі екі фотосуретті;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
Бұл ретте жасы 16-ға толмаған және жеке басын куәландыратын құжаты жоқ адамдар туу туралы куәлігінің көшірмесін тапсырады.
4) тестілеуге қатысу үшін ақы төлегені туралы түбіртекті;
5) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзі білім алатын орта білім беру ұйымының анықтамасын тапсырады.
Оқуға түсушілер қалауы бойынша онлайн режімінде өтініш береді.
22. Осы Қағидалардың 20-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалар ҰБТ-ға қатысу үшін желілік ЖЖОКБҰ-ға мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес немесе № 502 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша белгіленген үлгідегі, жеке басын куәландыратын құжат бойынша толтырылған өтінішті;
2) 3 x 4 сантиметр көлеміндегі екі фотосуретті;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
4) тестілеуге қатысу үшін ақы төлегені туралы түбіртекті тапсырады.
Оқуға түсушілер қалауы бойынша онлайн режімінде өтініш береді.

Глава 2. Порядок проведения ЕНТ в бумажном формате
Параграф 1. Прием документов для участия в ЕНТ в бумажном формате
20. Прием заявлений по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам или согласно установленного образца, по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 октября 2007 года № 502 "Об утверждении формы документов строгой отчетности, используемых организациями образования в образовательной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4991) (далее - № 502 приказ) для участия в ЕНТ осуществляется в следующие сроки:
1) с 1 по 15 декабря календарного года для лиц, указанных в подпунктах 1), 6) и 7) и 8) пункта 3 настоящих Правил;
2) с 1 по 15 февраля календарного года для лиц, указанных в подпунктах 1) и 6) пункта 3 настоящих Правил;
3) с 1 по 30 апреля календарного года для лиц, указанных в подпунктах 2), 3) 4) и 6) пункта 3 настоящих Правил;
4) с 1 апреля по 5 мая календарного года для лиц, указанных в подпункте 5) пункта 3 настоящих Правил;
5) с 25 июля по 1 августа календарного года для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 5), 6) и 7) и 8) пункта 3 настоящих Правил.
21. Для участия в ЕНТ, лица предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 20 настоящих Правил подают следующие документы в ППЕНТ:
1) заявление по форме, согласно приложению 3 или согласно установленного образца, по форме, утвержденной приказом № 502, заполненное по документу, удостоверяющему личность;
2) две фотокарточки размером 3 x 4 сантиметра;
3) копию документа, удостоверяющего личность.
При этом лица, не достигшие шестнадцати лет и не имеющие документ, удостоверяющий личность, представляет копию свидетельства о рождении;
4) квитанцию об оплате за участие в тестировании;
5) справку с организации среднего образования, в которой он обучается, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Поступающие по желанию подают заявление в режиме онлайн.
22. Для участия в ЕНТ, лица предусмотренные подпунктом 1) пункта 20 настоящих Правил подают следующие документы в линейные ОВПО:
1) заявление по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам или согласно установленного образца, по форме, утвержденной приказом № 502, заполненное по документу, удостоверяющему личность;
2) две фотокарточки размером 3 x 4 сантиметра;
3) копию документа, удостоверяющего личность;
4) квитанцию об оплате за участие в тестировании.
Поступающие по желанию подают заявление в режиме онлайн.

23. Осы Қағидалардың 20-тармағының 1) және 5) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар ҰБТ-ға қатысу үшін желілік ЖЖОКБҰ-ларға мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес немесе № 502 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша белгіленген үлгідегі, жеке басын куәландыратын құжат бойынша толтырылған өтінішті;
2) 3 x 4 сантиметр көлеміндегі екі фотосуретті;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
4) тестілеуге қатысу үшін ақы төлегені туралы түбіртекті тапсырады.
Оқуға түсушілер қалауы бойынша онлайн режімінде өтініш береді.
24. Осы Қағидалардың 20-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тұлғалар ҰБТ-ға қатысу үшін ҰБТӨП-ке мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес немесе № 502 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша белгіленген үлгідегі, жеке басын куәландыратын құжат бойынша толтырылған өтінішті;
2) 3 x 4 сантиметр көлеміндегі екі фотосуретті;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
Бұл ретте он алты жасқа толмаған және жеке басын куәландыратын құжаты жоқ адамдар туу туралы куәлігінің көшірмесін тапсырады.
4) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзі білім алатын орта білім беру ұйымының анықтамасын тапсырады.
Оқуға түсушілер қалауы бойынша онлайн режімінде өтініш береді.
25. Осы Қағидалардың 20-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар ҰБТ-ға қатысу үшін желілік ЖЖОКБҰ-ға мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес немесе № 502 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша белгіленген үлгідегі, жеке басын куәландыратын құжат бойынша толтырылған өтінішті;
2) 3 x 4 сантиметр көлеміндегі екі фотосуретті;
3) орта, техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білімі туралы құжатты (түпнұсқа);
Бұл ретте, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының күнтізбелік жылғы бітірушілері білімі туралы құжаттың орнына осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім алған мамандығының (біліктілігінің) коды мен атауын көрсете отырып, өзі оқыған білім беру ұйымы беретін, ағымдағы жылы оқуды аяқтағандығы туралы анықтама береді.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар, шетелдегі оқу орындарының түлектері болып табылатын оқитын орта білім беру ұйымынан мемлекеттік немесе орыс тілдеріне аудармасы нотариалды куәландырылған еркін нысанда анықтама береді.
4) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;

23. Для участия в ЕНТ, лица предусмотренные подпунктами 1) и 5) пункта 20 настоящих Правил подают следующие документы в линейные ОВПО:
1) заявление по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам или согласно установленного образца, по форме, утвержденной приказом № 502, заполненное по документу, удостоверяющему личность;
2) две фотокарточки размером 3 x 4 сантиметра;
3) копию документа, удостоверяющего личность;
4) квитанцию об оплате за участие в тестировании
Поступающие по желанию подают заявление в режиме онлайн.
24. Для участия в ЕНТ, лица предусмотренные подпунктом 3) пункта 20 настоящих Правил подают следующие документы в ППЕНТ:
1) заявление по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам или согласно установленного образца, по форме, утвержденной приказом № 502, заполненное по документу, удостоверяющему личность;
2) две фотокарточки размером 3 x 4 сантиметра;
3) копию документа, удостоверяющего личность.
При этом не достигшие шестнадцати лет и не имеющие документ, удостоверяющий личность, представляет копию свидетельства о рождении.
4) справку с организации среднего образования, в которой он обучался, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Поступающие по желанию подают заявление в режиме онлайн.
25. Для участия в ЕНТ, лица предусмотренные подпунктами 3), 4) и 5) пункта 20 настоящих Правил подают следующие документы в линейные ОВПО:
1) заявление по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам или согласно установленного образца, по форме, утвержденной приказом № 502, заполненное по документу, удостоверяющему личность;
2) две фотокарточки размером 3 x 4 сантиметра;
3) аттестат об общем среднем образовании, диплом о техническом и профессиональном образовании, диплом о послесреднем образовании (подлинник).
При этом выпускники календарного года организаций технического и профессионального, послесреднего образования вместо диплома о техническом и профессиональном образовании или диплома о послесреднем образовании, представляют справку о завершении обучения в текущем году, выдаваемую организацией образования, в которой он обучался с указанием кода и наименования специальности (квалификации) обучения, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Лица, казахской национальности, не являющиеся гражданами Республики Казахстан, которые являются выпускниками учебных заведений за рубежом подают справку с организации среднего образования в произвольной форме с переводом на казахский или русский языки, верность которых заверяется нотариально.
4) копию документа, удостоверяющего личность;

5) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілтіген электрондық форматта 075-У нысаны бойынша медициналық анықтаманы тапсырады.
Белгілі бір аумақта шектеу іс-шараларын жүзеге асырған, төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда осы Қағидалардың 20-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген адамдар осы іс-шаралардың алынып тасталуына қарай тікелей білім беру ұйымдарына медициналық анықтаманы ұсынады;
6) тестілеуге қатысу үшін ақы төлегені туралы түбіртекті тапсырады.
26. Халықаралық алмасу желісі бойынша шетелде білім алған орта білім беру ұйымдарының бітірушілері болмаған жағдайда, ҰБТ-ға қатысу үшін өтінішті оқуға түсушінің туу туралы куәлігінің немесе түсушіні асырап алу туралы құжатының көшірмесін және ата-анасының немесе асырап алушының жеке басын куәландыратын құжатты ұсынғанда, олардың ата-анасы немесе асырап алушысы бере алады. Өтініш орта білім беру ұйымының ағымдағы оқу жылында халықаралық алмасу бағдарламалары бойынша білім алуға жіберу туралы бұйрықтан көшірме болғанда желілік ЖЖОКБҰ-ларда қабылданады.
27. ҰБТ-ға қатысуға өтініш берген түсушілер үшін құжаттар қабылдағандығы жөнінде қолхат (еркін нысандағы) беріледі.
28. Базалық және желілік ЖЖОКБҰ қабылдау комиссияларының құрамы ЖЖОКБҰ бірінші басшысы мен немесе оның міндетін атқарушы тұлғамен бекітіледі.
Желілік ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиясының функциялары:
1) түсушілерге таңдаған жоғары білімнің білім беру бағдарламалары топтары бойынша консультация беру, тестілеу рәсімімен таныстыру;
2) түсушілердің құжаттарын қабылдауды және тексеруді ұйымдастыру;
3) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуге кіруге рұқсаттамалар мен осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таңдаған бейіндік пәндер комбинациясына сәйкес ақпараттық парақтарды беруді қамтамасыз ету.
Базалық ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиясының функциялары:
1) желілік ЖЖОКБҰ-ның техникалық хатшылары мен жауапты хатшыларына консультация беруді ұйымдастыру;
2) түсушілерді таңдаған жоғары білімнің білім беру бағдарламалары топтары бойынша кеңес беру, тестілеу процедурасымен таныстыру;
3) түсушілердің құжаттарын қабылдау мен тексеруді ұйымдастыру;
4) тестілеу өткізу үшін аудиториялық қорды қалыптастыру;
5) тестілеуге техникалық жабдықтардың жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
6) тестілеуге кіруге рұқсаттамалардың берілуі мен электрондық сертификаттардың жариялануын ұйымдастырады;
7) бейіндік пәндер комбинациясы көрстетілген ақпараттық парақтарды беруді ұйымдастырады.

5) медицинскую справку по форме 075-У в электронном формате, утвержденную приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
В случаях осуществления ограничительных мероприятий, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории, лица предусмотренные подпунктами 3), 4) и 5) пункта 20 настоящих Правил предоставляют непосредственно в организации образования медицинскую справку по мере снятия данных мероприятий;
6) квитанцию об оплате за участие в тестировании.
26. В случае отсутствия выпускников организаций среднего образования, обучавшихся по линии международного обмена школьников за рубежом, заявление для участия в ЕНТ подают их родители или усыновители, с предъявлением копии свидетельства о рождении или документа об усыновлении поступающего и документа удостоверяющего личность родителя или усыновителя. Заявление принимается в линейных ОВПО при наличии соответствующей выписки из приказа организации среднего образования о направлении по программам международного обмена в текущем учебном году.
27. Поступающим, подавшим заявления для участия в ЕНТ предоставляется расписка (в произвольной форме) о приеме документов.
28. Состав приемной комиссии базовых и линейных ОВПО утверждается первым руководителем ОВПО или лицом, исполняющим его обязанности.
Функции приемной комиссии линейных ОВПО:
1) консультирование поступающих по вопросам выбираемой группе образовательных программ высшего образования, ознакомление с процедурой тестирования;
2) организация приема и проверки документов поступающих;
3) обеспечение выдачи поступающим пропусков на тестирование по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам и информационных листов в соответствии с выбранной комбинацией профильных предметов, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Функции приемной комиссии базовых ОВПО:
1) организация консультирования технических секретарей и ответственных секретарей линейных ОВПО;
2) консультирование поступающих по вопросам выбираемой группы образовательных программ высшего образования, ознакомление с процедурой тестирования;
3) организация приема и проверки документов поступающих;
4) формирование аудиторного фонда для проведения тестирования;
5) организация и обеспечение работы технического оборудования к тестированию;
6) обеспечение выдачи поступающим пропусков на тестирование и опубликование электронного сертификата;
7) обеспечение выдачи информационных листов в соответствии с выбранной комбинацией профильных предметов.

2-параграф. Қағаз форматтағы ҰБТ өткізу процесі
29. ҰБТ-ға 4 сағат беріледі.
Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ-ға 2 сағат беріледі.
30. ҰБТ өткізілетін корпустарда тестілеу күндері тестілеу үшін пайдаланылмайтын барлық аудиториялар, кабинеттер, бөлмелер (әжетхана бөлмелерінен басқа), сондай-ақ түсушілердің кіру және шығу есіктерінен басқа барлық кіру есіктері жабылып, мөрленеді. Ғимараттың сыртында орналасқан әжетхана бөлмелеріне апаратын жол мен аумаққа бөтен адамдардың кіруі шектеледі.
31. Ғимаратқа кіруге арналған есіктер бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі. Бұл ретте өткізу барысы, сонымен қатар тестілеуден кейінгі пайдаланылған кітапшалар сақталған бөлменің бейнебақылау жазбасы ҰБТ аяқталғаннан кейінгі 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде Ұлттық тестілеу орталығының мұрағатына тапсырылады.
ҰБТ аяқталғаннан кейін күнтізбелік жылдың 25 тамызына дейін Ұлттық тестілеу орталығы тестілеу кезіндегі бейнебақылау жазбаларын қарауды жүзеге асырады.
ҰБТ-да Қағидалардың 32 және 51 -тармақтарында көрсетілген тыйым салынған заттарды пайдаланғандығы анықталған жағдайда Ұлттық тестілеу орталығы тестілеу барысында тыйым салынған затты пайдаланғаны туралы акт жасайды және растайтын материалдарымен бірге білім беру саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
Тестілеу барысында тыйым салынған затты пайдаланғаны туралы акт және растайтын материалдар білім беру саласындағы уәкілетті органмен құрылған комиссияның қарауына ұсынылады.
Комиссияның шешімімен тестілеу нәтижелері (ҰБТ балдары), сондай-ақ республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беруге арналған конкурстың нәтижелері (білім беру грантын беру туралы куәлік) білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен, жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беруге арналған конкурстың нәтижелері жергілікті атқарушы органның қаулысымен күнтізбелік жыл бойына нәтижелері жойылады.
32. Түсушілер тестілеуге кіргізу барысында ғимаратқа бір-бірден кіргізіледі.
Түсушілердің жеке басын сәйкестендіру тестілеуге рұқсаттама мен жеке басын куәландыратын құжаты негізінде, ал жасы он алтыға толмаған адамдар ағымдағы жылы орта білім беру ұйымын аяқтағаны туралы анықтама негізінде жүргізіледі.
ҰБТӨП ғимаратына кіреберісте түсушіге осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Денсаулық күйінің қанағаттанарлығын растау, ҰБТ өткізу қағидаларымен танысу және тыйым салынған заттарды алып өткені үшін жауапкершілік туралы" танысу актісі ұсынылады.
Бұл ретте, жеке басын куәландыратын құжаты немесе паспорты бар және өтінішті онлайн тіркелу жолымен автоматтандырылған жүйе арқылы берген түсушілердің жеке басы бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканерленуі арқылы сәйкестендіріледі және тестілеуге жіберіледі.

Параграф 2. Процесс проведения ЕНТ в бумажном формате
29. На ЕНТ отводится 4 часа.
Для поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, на ЕНТ отводится 2 часа.
30. В корпусах, в которых проводится ЕНТ, в дни тестирования все аудитории, кабинеты, помещения, не используемые для тестирования (кроме санузлов), а также входные двери, кроме тех, которые будут использованы для входа и выхода поступающих, закрываются и опечатываются. Территория и дорога от здания до санузлов, находящихся вне здания, ограничиваются для доступа посторонних лиц.
31. Входные двери, используемые для запуска в здание, и процесс проведения ЕНТ обеспечиваются системой видеонаблюдения. При этом запись видеонаблюдения процесса проведения, а также помещения, в котором хранились использованные книжки после тестирования передаются в архив Национального центра тестирования в течение 5 (пяти) календарных дней после завершения ЕНТ.
После завершения ЕНТ до 25 августа календарного года Национальный центр тестирования осуществляет просмотр записей видеонаблюдения тестирования.
В случае обнаружения использования поступающим во время ЕНТ запрещенных предметов, указанных в пункте 32 и 51 настоящих Правил, Национальным центром тестирования составляется Акт об обнаружении использования во время тестирования запрещенных предметов и направляется в уполномоченный орган в области образования с подтверждающими материалами.
Акт об обнаружении использования во время тестирования запрещенных предметов и подтверждающие материалы представляются на рассмотрение комиссии, создаваемой уполномоченным органом в области образования.
Решением комиссии результаты тестирования (баллы ЕНТ), а также результаты конкурса на присуждение образовательного гранта (свидетельство о присуждении образовательного гранта) за счет средств республиканского бюджета аннулируются приказом уполномоченного органа в области образования, результаты конкурса на присуждение образовательного гранта за счет средств местного бюджета аннулируются постановлением местного исполнительного органа в течение календарного года.
32. При запуске на тестирование поступающие запускаются в здание по одному.
Идентификация личности поступающего производится по пропуску и на основании документа, удостоверяющего личность, либо справки об окончании организации среднего образования в текущем году лиц, не достигших шестнадцати лет.
При входе в здание ППЕНТ поступающему предоставляется Акт ознакомления "О подтверждении удовлетворительного самочувствия, ознакомлении с правилами проведения ЕНТ и ответственности за пронос запрещенных предметов" согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При этом поступающие, имеющие документ, удостоверяющий личность или паспорт и подавшие заявление путем онлайн регистрации в автоматизированной системе, запускаются и идентифицирует личность через сканер объемно-пространственной формы лица человека.

Тестілеуге кіргізу кезінде қол және рамалық металл іздегіштер пайдаланылады. Тестілеуге кіргізу кезінде металл іздегіштерді қолдану тестілеу өткізу барысында түсушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың ғимаратқа төмендегі тыйым салынған заттарды: ақпараттарды тасымалдау функциясымен жабдықталған ұялы байланыстар, оның ішінде пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), радио-электрондық байланыстың барлық түрлері, оның ішінде (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смарт сағаттар, калькулятор, сымды және сымсыз құлаққаптар, шпаргалкаларды, оқу-әдістемелік әдебиеттерді алып кіруіне жол бермеу үшін рұқсат етілмейді.
Тестілеуге кіргізу барысында металл іздегішпен тексеру кезінде осы тармақта көрсетілген тыйым салынған заттар табылған жағдайда, тестілеу администраторы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "ҰБТ өткізу пунктінің ғимаратына кіргізу барысында металл іздегішпен тыйым салынған заттар табылған тестіленушіні ғимараттан шығару туралы" акт жасайды және түсуші осы тестілеуге жіберілмейді.
33. ҰБТ өткізу үшін жергілікті жерлерде уәкілетті органмен бекітілетін ҰБТ ұйымдастыру және өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссиялар (бұдан әрі – мемлекеттік комиссиялар) құрылады.
34. Мемлекеттік комиссияның төрағасы болып ҰБТ-ны ұйымдастыру мен өткізуді қамтамасыз ететін, сонымен қатар металліздегіштер, радиоэлектрондық және ұялы байланыс сигналдарын өшіретін және бейнебақылау құралдарын қолдануды жүзеге асыратын жоғары оқу орындарының басшылары немесе қалалық, аудандық білім бөлімдерінің (басқармаларының) басшылары тағайындалады.
35. Мемлекеттік комиссияның құрамына облыстар немесе республикалық маңызы бар қалалар әкімдіктерінің өкілдері, құқық қорғау органдарының, қоғамдық ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері кіреді.
Бұл ретте мемлекеттік комиссия құрамына күнтізбелік жылы жақын туыстығы Кодекспен белгіленген ҰБТ тапсыратын адамдардың туыстары кірмейді.
Мемлекеттік комиссия мүшелерінің саны бес адамды құрайды. Мемлекеттік комиссияның шешімдері отырысқа қатысып отырған мүшелер санының жай көпшілік даусымен қабылданады және отырыс хаттамаларымен ресімделеді, оған білім беру ұйымдарының немесе білім (басқармаларының) бөлімдерінің білікті қызметкерлері қатарынан тағайындалатын төраға мен хатшы қол қояды. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып саналады.
Мемлекеттік комиссия:

При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного и рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности поступающих при проведении тестирования, а также недопущения проноса ими в здание следующих запрещенных предметов мобильной связи, оснащенных функциями переноса информации, в том числе пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), любые виды радио-электронной связи, в том числе Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи) смарт часы, калькулятор, наушники проводные и беспроводные, шпаргалки, учебно-методическую литературу.
При выявлении запрещенных предметов, указанных в настоящем пункте во время произведения проверки металлоискателем в ходе запуска на тестирование, администратором тестирования составляется Акт "Об исключении из здания, поступающего при обнаружении металлоискателем в здание пункта проведения ЕНТ" по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам и поступающий не допускается на данное тестирование.
33. Для проведения ЕНТ на местах создаются государственные комиссии по организации и проведению ЕНТ (далее – государственные комиссии), которые утверждаются уполномоченным органом в области образования.
34. Председателями государственной комиссии назначаются руководители высших учебных заведений (руководители городских, районных (управлений) отделов образования), которые обеспечивают организацию и проведение ЕНТ, а также использование металлоискателей, устройств, подавляющих сигналы мобильной и радиоэлектронной связи и видеонаблюдения.
35. В состав государственной комиссии входят представители акиматов областей или городов республиканского значения, представители правоохранительных органов, общественных организаций, средств массовой информации.
При этом в состав государственной комиссии не входят близкие родственники, перечень которых определен Кодексом, участников ЕНТ календарного года.
Количество членов государственной комиссии составляет пять человек. Решения государственной комиссии принимаются простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов и оформляются протоколами заседаний, которые подписываются председателем и секретарем, назначаемым из числа квалифицированных работников организаций или (управлений) отделов образования. В случае равенства голосов, голос председателя считается решающим.
Государственная комиссия:

1) ҰБТӨП-те немесе базалық ЖЖОКБҰ-да тестілеу өткізу үшін аудиторлық қорды бекітеді;
2) Құқық қорғау органдарының өкілдерімен бірлесіп, тестілеу басталғанға дейін ғимаратты терроризмге қарсы қорғалу мәніне тексеруді, сондай-ақ тестілеуді өткізу кезеңінде қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
3) түсушілерді тестілеуге кіргізуді ұйымдастырады;
4) тестілеуге кіргізу барысында металл іздегіштерді пайдалануды және қоғамдық тәртіпті сақтауды ұйымдастырады;
5) "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы есепке алу және есеп беру құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 415 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11626 болып тіркелген) 135-қосымшаға сәйкес ұтқыр және радиоэлектрондық байланыс сигналдарын беретін құрылғыларды пайдалануды, сондай-ақ электромагниттік өрісті өлшеу хаттамасын алуды ұйымдастырады;
6) ҰБТ өткізу кезінде кезекшілермен және медициналық қызметкерлермен жұмысты ұйымдастырады;
7) тестілеу материалдары салынған қаптарды ашу процесіне қатысады;
8) тестілеуге кіргізу кезінде түсушілерден металліздегіштермен тексеруге дейін алынған тыйым салынған заттарды сақтауды қамтамасыз етеді;
9) көру қабілеті, тірек-қозғалыс аппаратының функциялары, есту қабілеті бұзылған мүгедектер мен мүгедек балалар үшін мүгедектігі туралы белгіленген құжатты көрсеткен жағдайда ҰБТ шеңберінде тапсырылатын пән мұғалімі болып табылмайтын немесе ымдау тілін меңгерген маман беруді ұйымдастырады;
10) дұрыс жауаптар кодтарының және ҰБТ нәтижелерінің (апелляцияны есепке алмағандағы және алғандағы) жалпы шолу үшін ұсынылуын ұйымдастырады;
11) апелляциялық комиссияның жұмысы үшін жағдай жасайды;
12) мемлекеттік комиссия мүшелерімен, жергілікті атқарушы органдармен және ЖЖОКБҰ-мен бірлесе отырып, тестілеу әкімшілерінің, түсушілердің және басқа да ҰБТ ұйымдастыру және өткізу кезінде жұмылдырылған тұлғалардың санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз етеді және санитариялық-профилактикалық шараларды жүзеге асырады;
13) кезекшілер құрамын бекіту және оларға нұсқаулық өткізу;
14) тестілеуде қолданылған кітапшаларды бейнебақылау жүргізілетін бөлмеде жойылғанға дейін сақталуын қамтамасыз етеді.
15) тестілеу процесінің бейнебақылау жазбаларының сақталуын және толықтығын, сондай-ақ бейнежазбалардың түсірілуін қамтамасыз етеді. Ұлттық тестілеу орталығына бейнежазбаларды жібергеннен кейін бейнежазбалардың көшірмелерін күнтізбелік жыл ішінде сақтауды қамтамасыз етеді.

1) утверждает аудиторный фонд для проведения тестирования в ППЕНТ или в базовых ОВПО;
2) совместно с представителями правоохранительных органов до начала тестирования организует проверку здания на предмет антитеррористической защищенности, а также обеспечение охраны общественного порядка в период проведения тестирования;
3) организовывает запуск поступающих при входе на тестирование;
4) при запуске на тестирование организует использование металлоискателей и охрану общественного порядка;
5) организует использование устройств, подавляющих сигналы мобильной и радиоэлектронной связи, а также получение протокола измерения электромагнитного поля согласно приложению 135, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11626);
6) организует работу с дежурными и медицинским персоналом во время проведения ЕНТ;
7) присутствует при вскрытии мешков с материалами тестирования;
8) обеспечивает сохранность изъятых запрещенных предметов от поступающих до проверки металлоискателем при запуске на тестирование;
9) организует предоставление помощника, не являющегося учителем предметов, сдаваемых в рамках ЕНТ для детей-инвалидов и инвалидов с нарушением зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком для детей-инвалидов и инвалидов с нарушением слуха при предъявлении документа об установлении инвалидности;
10) организует предоставление для общего обозрения кодов правильных ответов и результатов ЕНТ (без учета и с учетом апелляции);
11) обеспечивает условия для работы апелляционной комиссии;
12) совместно с членами государственной комиссии, местными исполнительными органами и ОВПО обеспечивает санитарно-эпидемиологическую безопасность администраторов тестирования, поступающих и задействованных лиц при организации и проведении ЕНТ, и проводит санитарно-профилактические меры;
13) утверждение состава дежурных и проведение инструктажа;
14) обеспечивает сохранность книжек после использования на тестировании до уничтожения в помещении, в котором ведется видеонаблюдение;
15) обеспечивает сохранность и полноту записей видеонаблюдения процесса тестирования, а также выгрузку видеозаписей. Обеспечивает сохранность копий видеозаписей в течение календарного года после передачи записей в Национальный центр тестирования.

36. Базалық және (немесе) желілік ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиясы түсушілерден құжат қабылдауды электрондық кезекпен жүзеге асырады, ҰБТ-ға өтініш толтыру бойынша кеңес береді, түсушілерді құжаттардан көшірме жасайтын құрылғылармен, олардың және оларды алып жүрушілеріне күту орнымен, ауыз сумен қамтамасыз етуі қажет.
Өтінішті түсуші өзі толтырады және қабылдау комиссиясының жауапты хатшысы тексереді.
37. Қағаз форматтағы ҰБТ келесі мерзімдерде:
1) күнтізбелік жылғы 20 қаңтар мен 5 ақпан аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 6) және 7), 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін;
2) күнтізбелік жылғы 26 және 31 наурыз аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін;
3) күнтізбелік жылғы 20 маусым бен 5 шілде аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін;
4) күнтізбелік жылғы 17 және 20 тамыз аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 5), 6) және 7), 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін өткізіледі.
38. Түсушілер аудиторияға бір-бірден кіргізіледі, бұл ретте жеке басын растайтын құжат негізінде түсушінің жеке басы, он алты жасқа толмаған түсушілердің жеке басы анықтама негізінде сәйкестендіріледі, содан кейін рұқсаттама және рұқсаттама түбіртегі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салыстырылып тексеріледі.
Түсушінің жеке басын сәйкестендіргеннен кейін аудиторияға кіргізілуіне тыйым салынған заттардың, кез келген электрондық құрылғылардың (оның ішінде байланыс құралдары), баспа және қолжазба материалдарының бар-жоғына тексеру жүргізіледі.
Тыйым салынған заттарды аудиторияға алып кіруге әрекет жасағаны немесе академиялық адалдығына күмән келтіретін әрекет белгілері анықталған жағдайда, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасалады.
39. Тестілеуге кіргізу барысында бөгде адам анықталған жағдайда тестілеу администраторы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуге жіберу барысында бөгде тұлғаны анықтау актісін жасайды, түсуші осы тестілеуге кіргізілмейді.
Тестілеу барысында өз орнына "бөтен тұлғаны" кіргізуге талпынған түсушілерге ағымдағы жылы ҰБТ тапсыруға рұқсат етілмейді.
40. Тестілеу өткізілетін күні таңертең тестілеу администраторы отырғызу парағын басып шығарады.
41. Түсушілер осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отырғызу парағындағы нөмірге сәйкес орын алады, ол түсушілердің отырғызу орнының нөмірі бойынша сұрыпталады.
42. Түсушілер отырғызылғаннан кейін тестілеу администраторы түсушілерге тестілеу материалдарымен жұмыс істеу ережелерін түсіндіреді. Одан әрі тестілеу администраторы аудиториядан үш түсушінің қатысуымен тестілеу материалдары бар қорапты ашуды ұйымдастырады. Шақырылған түсушілер қораптағы мөрдің бүтіндігін тексереді. Осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тестілеу материалдарын ашу туралы актісі жасалып, қорап ашылады және қораптағы тестілеу материалдары саналады.

36. Приемные комиссии базового и (или) линейного ОВПО осуществляют прием документов по электронной очереди, консультируют поступающих по правильному заполнению заявлений на ЕНТ, обеспечивают поступающих устройствами для копирования документов, местами ожидания для поступающих и их сопровождающих, а также доступом к питьевой воде.
Заполнение заявления осуществляется самим поступающим и проверяется ответственным секретарем приемной комиссии.
37. ЕНТ в бумажном формате проводится в следующие сроки:
1) с 20 января по 5 февраля календарного года, для лиц, указанных в подпунктах 1), 6) и 7) и 8) пункта 3 настоящих правил;
2) с 26 по 31 марта календарного года, для лиц, указанных в подпунктах 1) и 6) пункта 3 настоящих правил;
3) с 20 июня по 5 июля календарного года, для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящих правил;
4) с 17 по 20 августа календарного года, для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 5), 6) и 7) ) и 8) пункта 3 настоящих Правил.
38. Поступающие запускаются в аудиторию по одному, при этом производится идентификация личности поступающего на основании документа, удостоверяющего личность, либо справки об окончании школы в текущем году лиц, не достигших шестнадцати лет, после чего проводится сверка пропуска и корешка пропуска по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
После идентификации личности поступающего производится проверка на наличие предметов, запрещенных к проносу в аудиторию проведения, к которым относятся любые электронные устройства (в том числе устройства связи), печатные и рукописные материалы.
В случае установления наличия предметов, запрещенных проносу в аудиторию проведения либо признаков совершения действий, нарушающих академическую честность, составляется Акт согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
39. При выявлении подставного лица в ходе запуска на тестирование администратором тестирования составляется Акт выявления подставного лица в ходе запуска на тестирование по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, поступающий на данное тестирование не допускается.
В случае обнаружения "подставного лица" в ходе запуска, поступающий вовлекший "подставное лицо" не допускается к тестированию в текущем году.
40. Утром в день проведения тестирования администратором тестирования распечатывается посадочный лист.
41. Поступающие занимают место, соответствующее номеру в посадочном листе, по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, который сортируется по номеру посадочного места поступающих.
42. После рассадки поступающих администратор тестирования разъясняет поступающим правила работы с материалами тестирования. Далее администратор тестирования при участии трех поступающих из аудитории организует вскрытие коробки с материалами тестирования. Приглашенные поступающие проверяют целостность печати на коробке. Производят вскрытие коробки, пересчитывают имеющийся в ней материалы тестирования с составлением Акта вскрытия материалов тестирования по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.

43. Бірінші кезекте жауап парақтары мен жауап парақтарының көшірмелері (тестілеуден кейін балдарды өздігінен санауға арналған арнайы бланкілер) таратылады.
44. Жауап парағының қызметтік секторлары толтырылған соң түсушілерге пәндер бойынша тест тапсырмалары бар кітапшалар таратылады.
Қысқартылған оқу мерзімі көзделген білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілерге кітапшалар осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нұсқаларды тарату парағына сәйкес таратылады.
45. ҰБТ-ның жауап парағы осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келесі тәртіппен толтырылады:
1) 1-секторда түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) жазылады;
2) 2-секторда жоғарғы торкөздерге көлденеңінен түсушінің рұқсаттамасында көрсетілген тестіленушінің жеке коды (бұдан әрі - ТЖК) жазылады. Әр санның астындағы торкөздегі сандарға сәйкес дөңгелекшелер боялады;
3) 3 және 4-секторларда тестілеу тапсыру кезінде түсушінің отыратын орны және кітапшасының нұсқасы боялады;
4) 5-секторда түсуші ҰБТ тапсыратын лек пен аудитория нөмірі қойылады. Лек нөмірі тестілеу болатын күн бойынша анықталады;
5) 6-сектор шығармашылық емтихан тапсыратын түсушілерге арналған;
6) 7, 8 және 9-секторларда Қазақстан тарихы, Оқу сауаттылығы және Математикалық сауаттылық пәндері бойынша тапсырмалардың жауаптары боялады.
7, 8 және 9-секторлардағы әр тест тапсырмасы берілген бес жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауды талап етеді. Таңдалған жауап сол пәннің секторында сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді;
7) 10 және 11-секторларда 2 бейіндік пән бойынша тест тапсырмаларының жауаптары боялады;
10 және 11-секторларда 1-25 аралығындағы тест тапсырмаларында берілген бес жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдау талап етіледі. Таңдалған жауап сол пәннің секторында сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді; 26-35 аралығындағы тест тапсырмалары дөңгелекшелерді толық бояу арқылы бір немесе бірнеше дұрыс жауапты (3-тен артық емес) таңдауды талап етеді;
8) 12-сектор (жауап парағының нөмірі көрсетіледі) боялмайды;
9) "Назар аударыңыз" бағанына аса көңіл бөлінеді:
жауап парағы көк немесе қара түсті қаламмен толтырылады;
жауап парағын былғауға, умаждауға, жыртуға және корректор сұйықтықтарын пайдалануға, жауап парағын тестілеу аяқталғанға дейін аудиториядан шығаруға жол берілмейді;
10) түсуші жауап парағының төменгі оң жақ бұрышындағы "Түсушінің қолы" деген 13-секторға қолын қояды.

43. В первую очередь раздаются листы ответов и копии листов ответов (специальные бланки, предназначенные для самостоятельного подсчета баллов после тестирования).
44. После заполнения служебных секторов листа ответов производится раздача книжек, которые содержат тестовые задания по предметам.
Книжки для поступающих по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения, раздаются в соответствии с листом распределения вариантов по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
45. Лист ответов ЕНТ заполняется по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам в следующем порядке:
1) в сектор 1 вписывается Ф. И. О (при его наличии);
2) в секторе 2 в верхних клетках по горизонтали заполняется индивидуальный код тестируемого (далее – ИКТ), указанный на пропуске поступающего. Под каждой цифрой закрашиваются кружки, соответствующие цифрам, обозначенным в клетках;
3) в секторе 3 и 4 закрашиваются кружками место, где будет сидеть поступающий при сдаче тестирования и вариант его книжки.
4) в секторе 5 проставляются поток и номер аудитории, в которой поступающий будет сдавать ЕНТ. Номер потока определяется по дате тестирования.
5) сектор 6 предусмотрен для поступающих, которые сдают творческие экзамены;
6) в секторах 7, 8 и 9 закрашиваются ответы тестовых заданий по предметам: История Казахстана, Грамотность чтения, Математическая грамотность соответственно;
Каждое тестовое задание в секторах 7, 8 и 9 требует выбора единственно правильного ответа из пяти предложенных вариантов ответов. Выбранный ответ отмечается на секторе данного предмета путем полного закрашивания соответствующего кружка;
7) в секторах 10 и 11 закрашиваются ответы тестовых заданий по 2 профильным предметам.
В секторах 10 и 11 тестовые задания с 1 по 25 требуют выбора единственно правильного ответа из пяти предложенных вариантов ответов. Выбранный ответ отмечается на секторе данного предмета путем полного закрашивания соответствующего кружка; тестовые задания с 26 по 35 требуют выбора одного или несколько правильных ответов (не более 3), путем полного закрашивания кружков;
8) сектор 12 (отображает номер листа ответов) не закрашивается;
9) особое внимание обращается на графу "Внимание":
лист ответов заполняется ручкой с синей или черной пастой;
не допускается пачкать, мять, рвать лист ответов и пользоваться корректирующими жидкостями, выносить лист ответов из аудитории до окончания тестирования;
10) поступающий расписывается в нижнем правом углу листа ответов в секторе 13 "Подпись поступающего".

46. Қысқартылған оқу мерзімі көзделген білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ-ның жауап парағы осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келесі тәртіппен толтырылады:
1) 1-секторда түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) жазылады;
2) 2-секторда жоғарғы торкөздерге көлденеңінен түсушінің рұқсаттамасында көрсетілген ТЖК жазылады. Әр санның астындағы торкөздегі сандарға сәйкес дөңгелекшелер боялады;
3) 3 және 4-секторларда тестілеу тапсыру кезінде түсушінің отыратын орны және кітапшасының нұсқасы боялады.
4) 5-секторда түсуші ҰБТ тапсыратын лек пен аудитория нөмірі қойылады. Лек нөмірі тестілеу болатын күн бойынша анықталады.
5) 6-секторда жалпы кәсіптік пән бойынша тест тапсырмаларының жауаптары боялады;
6-сектордағы әр тест тапсырмасы берілген бес жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауды талап етеді. Таңдалған жауап сол пәннің секторында сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді;
6) 7-секторда арнайы пән бойынша тест тапсырмаларының жауаптары боялады.
1-20 аралығындағы тест тапсырмалары берілген бес жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауды талап етеді, жауап сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді;
21-30 аралығындағы тест тапсырмалары дөңгелекшелерді толық бояу арқылы бір немесе бірнеше дұрыс жауапты (6-дан артық емес) таңдауды талап етеді; 31-40 аралығындағы жағдаяттық тест тапсырмалары сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы бір дұрыс жауапты таңдау арқылы белгіленеді;
7) 8-сектор боялмайды (жауап парағының нөмірі көрсетіледі);
8) "Назар аударыңыз" бағанына аса көңіл бөлінеді:
жауап парағы көк немесе қара түсті қаламмен толтырылады;
жауап парағын былғауға, умаждауға, жыртуға және корректор сұйықтықтарын пайдалануға, жауап парағын тестілеу аяқталғанға дейін аудиториядан шығаруға жол берілмейді;
9) түсуші жауап парағының төменгі оң жақ бұрышындағы "Түсушінің қолы" деген 9-секторға қолын қояды.
47. Бейіндік пәндерді таңдауды қоса алғанда жауап парағы секторларының дұрыс толтырылуын түсуші өзі қамтамасыз етеді.
48. Жауап парағы бір данада беріледі және түсушінің тестілеу нәтижесін растайтын жалғыз құжат болып табылады. Жауап парағы ауыстырылмайды.
49. Түсуші кітапшадағы нұсқа нөмірін жауап парағына (4-сектор) көшіріп жазады және кітапшаның мұқабасын толтырады. Нұсқаның төртінші саны түсушілердің (қысқартылған оқу мерзімі көзделген білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілерден басқа) кітапша мұқабасындағы матрицаның көмегімен анықталады және оны тестілеу администраторы тестілеу аяқталуына 20 минут қалғанда хабарлайды.

46. Лист ответов для поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, заполняется по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам в следующем порядке:
1) в сектор 1 вписывается Ф.И.О. (при его наличии);
2) в секторе 2 в верхних клетках по горизонтали заполняется ИКТ, указанный на пропуске поступающего. Под каждой цифрой закрашиваются кружки, соответствующие цифрам, обозначенным в клетках;
3) в секторе 3 и 4 закрашиваются кружками номер места, где будет сидеть поступающий при сдаче тестирования и вариант его книжки;
4) в секторе 5 проставляются поток и номер аудитории, в которой поступающий будет сдавать ЕНТ. Номер потока определяется по дате тестирования;
5) в секторе 6 закрашиваются ответы тестовых заданий по общепрофессиональной дисциплине;
Каждое тестовое задание в секторе 6 требует выбора единственно правильного ответа из пяти предложенных вариантов ответов. Выбранный ответ отмечается на секторе данного предмета путем полного закрашивания соответствующего кружка;
6) в секторе 7 закрашиваются ответы тестовых заданий по специальной дисциплине.
Тестовые задания с 1 по 20 требуют выбора единственно правильного ответа из пяти предложенных вариантов ответов, ответ отмечается путем полного закрашивания соответствующего кружка;
Тестовые задания с 21 по 30 требуют выбора одного или несколько (не более 6) правильных ответов, путем полного закрашивания кружков; тестовые задания с 31 по 40 ситуационные тестовые задания с выбором одного правильного ответа, путем полного закрашивания соответствующего кружка;
7) сектор 8 (отображает номер листа ответов) не закрашивается;
8) особое внимание обращается на графу "Внимание":
лист ответов заполняется ручкой с синей или черной пастой;
не допускается пачкать, мять, рвать лист ответов и пользоваться корректирующими жидкостями, выносить лист ответов из аудитории до окончания тестирования;
9) поступающий расписывается в нижнем правом углу листа ответов в секторе 9 "Подпись поступающего".
47. Правильность заполнения секторов листа ответов, включая выбор профильных предметов, обеспечивается самим поступающим.
48. Лист ответов выдается в одном экземпляре и является единственным документом, подтверждающим результаты тестирования поступающего. Лист ответов замене не подлежит.
49. Поступающий переписывает номер варианта с книжки на лист ответов (сектор 4) и заполняет титульный лист книжки. Четвертая цифра варианта определяется с помощью матрицы на титульном листе книжки и объявляется администратором тестирования за 20 минут до окончания тестирования.

50. Түсушілер жауап парақтарының қызметтік секторларын және кітапшаның мұқабасын толтырған соң тақтада ҰБТ-ның басталу және аяқталу уақыты жазылады. Түсушілерді аудиторияға кіргізу ҰБТ-ның басталғандығы хабарланған сәтте тоқтатылады.
51. ҰБТ-ны өткізу барысында түсушіге рұқсат етілмейді:
аудиториядан дәліз кезекшісінің міндетін атқаратын тестілеу администраторының, рұқсатынсыз және алып жүруінсіз шығуға;
сөйлесуге;
орын ауыстыруға;
тестілеу материалдарымен алмасуға;
тестілеу материалдарын және жауап парағының көшірмесін аудиториядан шығаруға;
ғимаратқа және аудиторияға оқу-әдістемелік әдебиеттерді, калькулятор, фотоаппарат, ақпараттарды тасымалдау функциясымен жабдықталған кез келген ұялы байланыс құралдарын (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), радио-электрондық байланыстың барлық түрлері, оның ішінде (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смарт сағаттар, сымды және сымсыз құлаққаптар және тағы басқалар), шпаргалкаларды алып кіруіне және қолдануына;
тестілеу материалдарын (жауап парағы мен кітапшалар) умаждауға, корректор сұйықтығын қолдануға, беттерді жыртуға;
жауап парағының бояуға қарастырылмаған секторларын бояу (жауап парағының нөмірі) арқылы бүлдіруге;
тестілеу алдында және тестілеу кезінде шулауға;
қауіпсіздік жүйесін әдейі бүлдіруіне.
Бұл ретте аудиториядағы калькуляторларды пайдалануға жол беріледі.
52. Түсуші осы Қағидалардың 51-тармағын бұзған жағдайда, тестілеу администраторы осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Аудиторияда тыйым салынған заттың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған түсушіні аудиториядан шығару туралы акт жасалады.
Түсуші осы тестілеуге жіберілмейді.
53. Тестілеу өткізу барысында рұқсаттама мен рұқсаттама түбіртегін қайта салыстыру кезінде бөгде тұлға анықталған жағдайда, тестілеу администраторы осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тестілеу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт жасайды.
Тестілеу барысында өз орнына "бөтен тұлғаны" кіргізген түсушілерге ағымдағы жылы ҰБТ тапсыруға рұқсат етілмейді.
54. ҰБТ-ға берілген уақыт аяқталғанда түсуші тестілеу материалдарын өңдеу үшін тапсырудан бас тартқан жағдайда, тестілеу администраторы осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тестілеуге берілген уақыт аяқталған кезде түсушінің тестілеу материалдарын уақытында тапсырмау фактісі туралы акт жасайды.
55. 52, 53 және 54-тармақтардағы көрсетілген тұлғалардың тестілеу нәтижелері өңделмейді және жойылады.

50. После заполнения поступающими служебных секторов листов ответов и титульного листа книжки, на доске записывается время начала и окончания ЕНТ. Запуск поступающих в аудиторию прекращается с момента объявления начала ЕНТ.
51. При проведении ЕНТ, поступающему не допускается:
выходить из аудитории без разрешения и сопровождения администратора тестирования, выполняющего функции дежурного по коридору;
переговариваться;
пересаживаться с места на место;
обмениваться материалами тестирования;
выносить материалы тестирования и копию листа ответов из аудитории;
заносить в здание и аудиторию, иметь в наличии, использовать учебно- методическую литературу, калькулятор, фотоаппарат, любые мобильные средства связи с функциями переноса информации (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), использовать любые виды радио-электронной связи (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смарт часы, наушники проводные и беспроводные и прочее), шпаргалки;
осуществлять порчу материалов тестирования (листов ответов и книжек) путем их смятия, использования корректирующей жидкости, отрыва страниц;
закрашивание секторов, не предусмотренных для этого (номер листа ответов);
шуметь перед или во время тестирования;
намеренная порча системы безопасности.
При этом допускается пользование калькуляторами, находящихся в аудитории.
52. При нарушении поступающим пункта 51 настоящих Правил, администратором тестирования составляется Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Поступающий не допускается на данное тестирование.
53. При выявлении подставного лица путем повторного сличения корешка и пропуска в ходе проведения тестирования, администратором тестирования составляется Акт выявления подставного лица в ходе проведения тестирования по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
Поступающий вовлекший к участию в тестировании "подставного лица", не допускается к тестированию в текущем году.
54. При отказе поступающим сдать материалы тестирования для обработки по истечении отведенного времени на ЕНТ администратором тестирования составляется Акт выявления факта несвоевременной сдачи материалов тестирования поступающим по истечении времени тестирования по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
55. Результаты тестирования у лиц, указанных в пунктах 52, 53 и 54, не обрабатываются и подлежат аннулированию.

56. Тестілеудің аяқталуына қарай немесе тестілеу уақыты аяқталғанда түсуші өзінің орнынан жауап парағы мен кітапшаны тестілеу администраторы тапсырады.
57. Жауап парағы мен кітапшаны қабылдау барысында тестілеу администраторы жауап парағындағы барлық қызметтік секторлардың және кітапша мұқабасының толтырылуын тексергеннен кейін түсуші аудиториядан шығады.
58. Тестілеу администраторы тестілеу материалдарын қорапқа салады және 5 түсушінің алып жүруімен тестілеу материалдарын тестілеу нәтижелері өңделетін кабинетке жеткізеді.
59. Жауап парақтарын сканерленуді программист аудиториялар бойынша екі рет жүргізеді.
60. Жауап парақтары сканерленген соң телекоммуникациялық желі арқылы дұрыс жауаптар кодтары файлы жіберіледі.
61. Дұрыс жауаптар кодтары екі данада басып шығарылады: біреуі жалпы шолу үшін ілінеді, екіншісі апелляциялық комиссия үшін беріледі.
62. ҰБТ нәтижелерін тестілеу өткізу күні мемлекеттік комиссия хабарлайды және ақпараттық стендте ілінеді, сондай-ақ тестілеу нәтижелерімен www.testcenter.kz сайтында танысуға болады.
63. ҰБТ аяқталғаннан кейін және апелляция рәсімі өткізілген соң қолданылған кітапшаларға осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰБТ кітапшаларын жою туралы акт жасалады.
3-параграф. Қағаз форматтағы ҰБТ-да апелляцияға өтініш беру және қарау тәртібі.
64. Тестілеу өткізу кезінде бірыңғай талаптарды сақтау және түсушілердің даулы мәселелерін шешу мақсатында Республикалық апелляциялық комиссия және ҰБТӨП-те және базалық ЖЖОКБҰ-да апелляциялық комиссия құрылады.
65. Республикалық апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамын, ҰБТӨП пен базалық ЖЖОКБҰ-дағы апелляциялық комиссияның төрағасын білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
ҰБТӨП пен базалық ЖЖОКБҰ-дағы апелляциялық комиссияның құрамын мемлекеттік комиссия төрағасы бекітеді.
66. Апелляциялық комиссияның құрамы тестілеу пәндері бойынша негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлерінен қалыптасады. ҰБТ кезінде бір тестілеу пәні бойынша педагог қызметкерлердің саны – екіден кем емес.
67. ҰБТӨП пен базалық ЖЖОКБҰ-дағы апелляциялық комиссия түсушілерден тест тапсырмаларының мазмұны мен техникалық себептер бойынша түскен өтініштерді қабылдайды және қарастырады.
68. Түсуші тест тапсырмаларының мазмұны немесе техникалық себептер бойынша тестілеу нәтижесімен келіспеген жағдайда, осы Қағидаларға 20, 21, 22 және 23-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша апелляциялық комиссия төрағасының атына өтініш береді. Түсушінің өзімен бірге жеке басын куәландыратын құжаты, тестілеуге рұқсаттамасы болуы керек. Апелляциялық комиссия түсушінің әрқайсысымен жеке жұмыс жасайды.
Апелляция мынадай жағдайларда қарастырылады:
тест тапсырмаларының мазмұны бойынша:

56. По мере завершения тестирования или окончания времени тестирования поступающий передает со своего посадочного места лист ответов и книжку администратору тестирования.
57. При приеме листа ответов и книжек администратором тестирования проверяется заполнение всех служебных секторов листа ответов и титульного листа книжки, после чего поступающий покидает аудиторию.
58. Администратор тестирования укладывает материалы тестирования в коробку и в сопровождении пяти поступающих доставляет материалы тестирования до кабинета, где обрабатываются результаты тестирования.
59. Сканирование листов ответов производится программистом по аудиториям дважды.
60. После сканирования листов ответов по телекоммуникационной сети высылается файл коды правильных ответов.
61. Коды правильных ответов распечатываются в двух экземплярах: один вывешивается для общего обозрения, второй для апелляционной комиссии.
62. Результаты ЕНТ объявляются государственной комиссией в день его проведения и вывешиваются на информационном стенде, также с результатом тестирования можно ознакомиться на сайте www.testcenter.kz.
63. После завершения ЕНТ и проведения процедуры апелляции, использованные книжки уничтожаются, составляется Акт об уничтожении книжек ЕНТ по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Подача и рассмотрение заявления на апелляцию ЕНТ в бумажном формате
64. На период проведения тестирования в целях соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов поступающих, создается Республиканская апелляционная комиссия и апелляционная комиссия в ППЕНТ и в базовом ОВПО.
65. Председатель и состав Республиканской апелляционной комиссии, председатель апелляционной комиссии в ППЕНТ и в базовом ОВПО утверждается уполномоченным органом в области образования.
Состав апелляционной комиссии в ППЕНТ и в базовом ОВПО утверждается председателем государственной комиссии.
66. Состав апелляционной комиссии формируется из числа педагогических работников организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования по тестируемым предметам. Количество педагогических работников по одному предмету тестирования при ЕНТ составляет не менее двух человек.
67. Апелляционная комиссия в ППЕНТ и базовом ОВПО принимает и рассматривает заявления на апелляцию от поступающих по содержанию тестовых заданий и по техническим причинам.
68. В случае если поступающий не согласен с результатами тестирования по содержанию или по технической причине, поступающий подает заявление на имя председателя апелляционной комиссии по формам, согласно приложениям 20, 21, 22 и 23 к настоящим Правилам. Поступающему необходимо иметь при себе документ, удостоверяющий его личность и пропуск на тестирование. Апелляционная комиссия работает с каждым поступающим в индивидуальном порядке.
Апелляция рассматривается в случаях:
по содержанию тестовых заданий:

1) дұрыс жауап дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келмесе (дұрыс жауаптың нұсқасы көрсетіледі);
2) дұрыс жауап болмаса;
3) берілген барлық жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауға арналған тест тапсырмаларында бірден көп дұрыс жауап болса (дұрыс жауаптардың барлық нұсқалары көрсетіледі);
4) тест тапсырмасы дұрыс құрылмаса;
5) тест тапсырмасы шартының фрагменті (мәтін, сызба, суреттер, кестелер) табылмаса, соның нәтижесінде дұрыс жауапты анықтау мүмкін болмағанда;
техникалық себеп бойынша:
1) дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келетін боялған дөңгелекшені сканер екі және одан көп дөңгелекше ретінде оқыса;
2) дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келетін боялған дөңгелекшені сканер бос дөңгелекше ретінде оқыса;
3) жауап парағында ақау болғанда.
Апелляция өтініштері ҰБТ нәтижелері хабарланғаннан кейін келесі күнгі сағат 13.00-ге дейін қабылданады және оны апелляциялық комиссия (республикалық апелляциялық комиссия) күнтізбелік бір күн ішінде қарастырады. Түсуші апелляциялық комиссияның отырысына келмеген жағдайда, оның апелляцияға берген өтініші қарастырылмайды.
Тестілеу нәтижелері бойынша апелляция өтініштерінің барлығы осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша апелляцияға арналған өтініштерді тіркеу журналында тіркеледі.
69. Апелляцияға арналған өтініште көрсетілген нақты фактілер қарастырылуға жатады. Апелляция кезінде апелляциялық комиссияға түсуші көрсеткен пәнді және нұсқаны ауыстыруға рұқсат етілмейді.
Барлық тест тапсырмаларын қайта қарастыру бойынша апелляцияға арналған өтініште әрбір тест тапсырмасы бойынша дәлелді негіздемені көрсетпей (толық түсіндірме, тапсырманың толық шешімі) берілсе, қарастыруға жатпайды.
Түсуші балл алған тест тапсырмасына апелляцияға өтініш берген жағдайда, сәйкесінше оған балл қосылмайды.
Өтініштер бойынша шешім апелляциялық комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Апелляциялық комиссияның жұмысы төрағаның және барлық комиссия мүшелерінің қолдары қойылған осы Қағидаларға 25 және 26-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ҰБТ апелляциялық комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді.
70. ҰБТӨП пен базалық ЖЖОКБҰ-дағы апелляциялық комиссия өтінішті оң шешкен жағдайда, өтініш Республикалық апелляциялық комиссияның қарауына жіберіледі.
71. ҰБТӨП пен базалық ЖЖОКБҰ-дағы апелляциялық комиссия шешімімен келіспеген жағдайда, түсуші Республикалық комиссияға өтініш береді.

1) правильный ответ не совпадает с кодом правильных ответов (указывается вариант правильного ответа);
2) отсутствует правильный ответ;
3) имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из всех предложенных (указываются все варианты правильных ответов);
4) некорректно составленное тестовое задание;
5) отсутствует фрагмент условия тестового задания (тексты, схемы, рисунки, таблицы) в результате, которого невозможно определить правильный ответ;
по технической причине:
1) считывание сканером закрашенного кружка, совпадающего с кодом каждого правильного ответа, как двух и более кружков;
2) считывание сканером закрашенного кружка, совпадающего с кодом правильных ответов, как пустой кружок;
3) дефектный лист ответов.
Заявления на апелляцию принимаются до 13.00 часов следующего дня после объявления результатов ЕНТ и рассматривается апелляционной (республиканской апелляционной комиссией) комиссией в течение одного календарного дня. При неявки поступающего на заседание апелляционной комиссии, его заявление на апелляции не рассматривается.
Все заявления по апелляции результатов тестирования фиксируются в журнале регистрации заявлений на апелляцию по форме, согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
69. Рассмотрению подлежат конкретные факты, изложенные в заявлении на апелляцию. Во время апелляции апелляционной комиссии не допускается менять вариант и выбранный предмет, указанный поступающим.
Заявления на апелляцию по пересмотру всех тестовых заданий без указания мотивированного основания (полное пояснение, пошаговое решение задач) по каждому тестовому заданию рассмотрению не подлежат.
В случае подачи поступающим заявления на апелляцию по тестовому заданию, по которому он уже получил балл, соответственно балл по данному тестовому заданию не добавляется.
Решение по заявлениям принимается большинством голосов от общего числа членов апелляционной комиссии. В случае равенства голосов голос председателя комиссии является решающим.
Работа апелляционной комиссии оформляется протоколом заседания апелляционной комиссии ЕНТ по формам, согласно приложениям 25 и 26 к настоящим Правилам, подписанным председателем и всеми членами комиссии.
70. В случае положительного решения заявления поступающего апелляционной комиссией в ППЕНТ и в базовом ОВПО, заявления поступающего передаются на рассмотрение в Республиканскую апелляционную комиссию.
71. В случае несогласия поступающего с решением апелляционной комиссии в ППЕНТ и базовом ОВПО, он обращается в Республиканскую апелляционную комиссию.

72. Апелляциялық комиссия төрағасы апелляцияға берілген барлық өтініштер бойынша осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштер тізілімін (тест тапсырмаларының мазмұны/техникалық себептер бойынша) толтырады.
ҰБТӨП пен базалық ЖЖОКБҰ-дағы апелляциялық комиссияның оң шешімін алған өтініштер бойынша Республикалық апелляциялық комиссияның қарауына жіберген өтініштер бойынша осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштер тізілімі қалыптастырылады.
73. Республикалық апелляциялық комиссия апелляциялық комиссияның оң шешімі туралы ұсыныстардың негізділігін қарастырып, шешім шығарады.
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі шешуші болып табылады және қайта қарастыруға жатпайды.
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі төрағаның және барлық комиссия мүшелерінің қолдары қойылған осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді.
ҰБТӨП пен базалық ЖЖОКБҰ-дағы апелляциялық комиссия түсушіге апелляция қорытындысы туралы хабарлайды.
3-тарау. Электрондық форматтағы ҰБТ-ны өткізу рәсімі.
1-параграф. Электрондық форматтағы ҰБТ-ға құжаттар қабылдау және оны өткізу процесі.
74. Электрондық форматтағы ҰБТ-ға қатысу үшін құжаттар қабылдау онлайн режимде осы Қағидаларға 3-қосымшаға немесе № 502 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша белгіленген үлгіге сәйкес мынадай кезеңдерде жүзеге асырылады:
1) күнтізбелік жылғы 20 ақпан мен 10 наурыз аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 3), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 1 (бір) реттен артық емес өтініш беруге мүмкіндік беріледі.
2) күнтізбелік жылғы 26 наурыз мен 10 маусым аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 2 (екі) реттен артық емес өтініш беруге мүмкіндік беріледі;
3) күнтізбелік жылғы 15 шілде мен 30 шілде аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 5), 6), 7), және 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 1 (бір) реттен артық емес өтініш беруге мүмкіндік беріледі.
Электрондық форматтағы ҰБТ-ға қатысу үшін онлайн режимде өтініш беру кезінде түсуші тестілеу күнін және уақытын таңдай алады.
Электрондық форматтағы ҰБТ мынадай мерзімдерде өткізіледі:
1) күнтізбелік жылғы 1-31 наурыз аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 3), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 1 (бір) реттен артық емес ҰБТ-ны тапсыруға мүмкіндік беріледі;

72. Председателем апелляционной комиссии по всем заявлениям, поданным на апелляцию, заполняется реестр заявлений (по содержанию тестового задания или по техническим причинам) по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
По заявлениям, получившим положительное решение апелляционной комиссией в ППЕНТ или в базовом ОВПО, формируется реестр заявлений, переданных на рассмотрение в Республиканскую апелляционную комиссию, по форме, согласно приложению 28 к настоящим Правилам.
73. Республиканская апелляционная комиссия рассматривает обоснованность предложений о положительном решении апелляционными комиссиями и принимает решение.
Решение Республиканской апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя является решающим.
Решение Республиканской апелляционной комиссии является окончательным и пересмотру не подлежит.
Решение Республиканской апелляционной комиссии оформляется протоколом по форме, согласно приложению 29 к настоящим Правилам, который подписывают председатель и все члены комиссии.
Апелляционная комиссия в ППЕНТ и базовом ОВПО информирует поступающего об итогах апелляции.
Глава 3. Порядок проведения ЕНТ в электронном формате.
Параграф 1. Прием документов для участия и процесс проведения ЕНТ в электронном формате.
74. Прием заявлений по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам или согласно установленного образца, по форме № 502 приказа для участия в ЕНТ в электронном формате осуществляется в онлайн режиме в период:
1) с 20 февраля по 10 марта календарного года для лиц, указанных в подпунктах 1), 3), 5) и 6) пункта 3 настоящих правил, при этом поступающим предоставляется возможность подать заявление не более 1 (одного) раза в указанный период;
2) с 26 марта по 10 июня календарного года для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящих правил, при этом поступающим предоставляется возможность подать заявление не более 2 (двух) раз в указанный период;
3) с 15 июля по 30 июля календарного года для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 5), 6), 7) и 8) пункта 3 настоящих правил, при этом поступающим предоставляется возможность подать заявление не более 1 (одного) раза в указанный период.
Во время подачи заявления для участия в ЕНТ в электронном формате в онлайн режиме поступающий выбирает день и время тестирования.
ЕНТ в электронном формате проводится в следующие сроки:
1) с 1-31 марта для лиц, указанных в подпунктах 1), 3), 5) и 6) пункта 3 настоящих правил, при этом поступающим предоставляется возможность сдать ЕНТ не более 1 (одного) раза в указанный период;

2) күнтізбелік жылғы 1 сәуір мен 30 маусым аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 2 (екі) реттен артық емес ҰБТ-ны тапсыруға мүмкіндік беріледі;
3) күнтізбелік жылғы 10-20 тамыз аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 1 (бір) реттен артық емес ҰБТ-ны тапсыруға мүмкіндік беріледі.
75. Электрондық форматтағы ҰБТ-ны өткізу кезінде түсушілер ғимаратқа бір-бірден кіргізіледі, бұл ретте түсушілердің жеке басы адам бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканерленуі арқылы сәйкестендіріледі.
ҰБТӨП ғимаратының кіреберісінде түсушіге осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес "Денсаулық күйінің қанағаттанарлығын растау, ҰБТ өткізу қағидаларымен танысу және тыйым салынған заттарды алып өткені үшін жауапкершілік туралы" танысу актісі (электрондық формат) ұсынылады.
Тестілеуге кіргізу кезінде қол және рамалық металл іздегіштер пайдаланылады. Тестілеуге кіргізу кезінде металл іздегіштерді қолдану тестілеу өткізу барысында түсушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың ғимаратқа төмендегі тыйым салынған заттарды: ақпараттарды тасымалдау функциясымен жабдықталған ұялы байланыстар, оның ішінде пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), радио-электрондық байланыстың барлық түрлері, оның ішінде (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смарт сағаттар, калькулятор, сымды және сымсыз құлаққаптар, шпаргакалар, оқу-әдістемелік әдебиеттерді алып кіруіне жол бермеу үшін қолданылады.
Тестілеуге кіргізу барысында металл іздегішпен тексеру кезінде осы тармақта көрсетілген тыйым салынған заттар табылған жағдайда, тестілеу администраторы осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "ҰБТ өткізу пунктінің ғимаратына кіргізу барысында металл іздегішпен тыйым салынған заттар табылған тестіленушіні ғимараттан шығару туралы (электрондық формат)" акт жасайды және түсуші осы тестілеуге жіберілмейді.
Тестілеуге кіргізу барысында бөгде адам анықталған жағдайда тестілеу администраторы осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуге жіберу барысында бөгде тұлғаны анықтау (электрондық формат) актісін жасайды, түсуші ағымдағы жылы тестілеуге кіргізілмейді.
76. Тестілеу администраторы түсушіні аудиторияға (компьютерлік сынып) бір-бірден кіргізеді.
Түсуші аудиторияда орынға жайғасады.

2) с 1 апреля по 30 июня календарного года для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящих правил, при этом поступающим предоставляется возможность сдать ЕНТ не более 2 (двух) раз в указанный период;
3) с 10 по 20 августа для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 5), 6), 7) и 8) пункта 3 настоящих правил, при этом поступающим предоставляется возможность сдать ЕНТ не более 1 (одного) раза в указанный период.
75. При проведении ЕНТ в электронном формате, поступающие запускаются в здание по одному, при этом производится идентификация личности поступающего через сканер объемно-пространственной формы лица человека.
При входе в здание ППЕНТ поступающему предоставляется Акт ознакомления "О подтверждении удовлетворительного самочувствия, ознакомлении с правилами проведения ЕНТ и ответственности за пронос запрещенных предметов" (электронный формат) согласно приложению 30 к настоящим Правилам.
При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного и рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности поступающих при проведении тестирования, а также недопущения проноса ими в здание следующих запрещенных предметов мобильной связи, оснащенных функциями переноса информации, в том числе пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), любые виды радио-электронной связи, в том числе Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи) смарт часы, калькулятор, наушники проводные и беспроводные, шпаргалки, учебно- методическую литературу.
При выявлении запрещенных предметов, указанных в настоящем пункте во время произведения проверки металлоискателем в ходе запуска на тестирование, администратором тестирования составляется Акт "Об исключении из здания, поступающего при обнаружении металлоискателем в здание пункта проведения ЕНТ (электронный формат)" по форме, согласно приложению 31 к настоящим Правилам и поступающий не допускается на данное тестирование.
При выявлении подставного лица в ходе запуска на тестирование администратором тестирования составляется "Акт выявления подставного лица в ходе запуска на тестирование (электронный формат)" по форме, согласно приложению 32 к настоящим Правилам, поступающий не допускается к тестированию в текущем году.
76. Администратор тестирования запускает поступающих в аудиторию (компьютерный класс) по одному.
Поступающий занимает место в аудитории.

77. Тестілеу басталғанға дейін тестілеу администраторы тестілеу кезінде түсушілерге мінез-құлық ережелері бойынша нұсқаулық өткізеді. Компьютер интерфейсінде тестілеу кезіндегі мінез-құлық ережелері және тестілеу тәртібі туралы нұсқаулық шығады. Түсуші тестілеуді өткізу қағидаларымен және тестілеуді өткізу тәртібімен танысқандығын растайды.
Тестілеу басталған сәттен бастап барлық сұрақтар мен түсініктемелер тоқтатылады. Тест тапсырмаларын орындауға бөлінген уақыт түсініктеме аяқталғаннан кейін есептеледі.
Пайдалану үшін әрбір тестіленушіге А4 форматындағы үш парақ беріледі.
78. Тестілеуді бастау үшін түсушіге:
компьютер экранындағы өрісте жеке сәйкестендіру нөмірі мен паролін көрсету немесе адам бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканері арқылы авторизациялау.
ҰБТ тестілеу интерфейсін ашу;
тестілеу тапсыру тілін таңдау, бұл ретте тестілеу басталғаннан кейін тестілеуді тапсыру тілі өзгермейді;
бейіндік пәндер комбинациясын таңдау және таңдау дұрыстығын растау;
ҰБТ тапсыруға кірісу.
Тестілеу кезінде техниканың техникалық ақауы болған жағдайда түсуші тестілеу администраторына хабарлау қажет. Тестілеу администраторы бақылаушылармен бірлесіп, осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеу кезінде техниканың техникалық ақауын анықтау актісін жасайды.
79. ҰБТ ұзақтығы – 240 минут (4 сағат).
Тестілеудің 60 минуты өткеннен кейін көзге арналған жаттығуларға және дене жаттығуларына арналған 2 минут көлемінде үзіліс беріледі.
Тестілеудің 120 минуты өткеннен кейін 15 минут көлемінде үзіліс беріледі.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтарының түсушілеріне тестілеуге 65 минут уақыт беріледі.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушы және басқа білім беру бағдарламалары тобына ауысуға ниет білдірген тұлғаларға тестілеуге 130 минут уақыт беріледі.
Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ-ға 120 минут (2 сағат) бөлінеді.
Шығармашылық дайындықты талап ететін, қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламаларының ұқсас бағыттарына оқуға түсушілер үшін тестілеуге 80 минут уақыт беріледі.
80. Электрондық форматтағы ҰБТ-ны өткізу барысында түсушіге:
аудиториядан (компьютерлік сыныптан) дәліз кезекшісінің функциясын атқаратын тестілеу администраторының рұқсатынсыз және алып жүруінсіз шығуға;
аудиториядан 10 минуттан артық шығуға;
сөйлесуге, орын ауыстыруға;
құжаттармен, кез-келген тыйым салынған заттармен және түсушіге жұмыс үшін берілген А4 форматындағы парағымен алмасуға;
құжаттарды және А4 форматындағы парағын аудиториядан шығаруға;

77. До начала тестирования администратор тестирования проводит инструктаж для поступающих по правилам поведения во время тестирования. В интерфейсе компьютера выходит инструкция правил поведения во время тестирования и о порядке проведения тестирования. Поступающий подтверждает об ознакомлении правилами проведения тестирования и о порядке проведения тестирования.
С момента начала тестирования прекращаются все вопросы и объяснения. Время, отведенное на выполнение тестовых заданий, рассчитывается после завершения объяснений.
Для использования каждому тестируемому выдаются три листа формата А4.
78. Для начала тестирования поступающему необходимо:
указать свой индивидуальный идентификационный номер и пароль в поле на экране компьютера или авторизация через сканер объемно-пространственной формы лица человека.
открыть интерфейс "тестирование ЕНТ";
выбрать язык сдачи тестирования, при этом после начала тестирования язык сдачи тестирования не меняется;
выбрать комбинацию профильных предметов и подтвердить правильность выбора;
приступить к сдаче ЕНТ.
В случае технической неисправности техники во время тестирования поступающему необходимо сообщить администратору тестирования. Администратором тестирования совместно с наблюдателями составляется Акт выявления технической неисправности техники во время тестирования по форме согласно приложению 33 к настоящим Правилам.
79. Продолжительность ЕНТ - 240 минут (4 часа).
По истечении 60 минут тестирования осуществляется упражнения для глаз и физических упражнений перерыв в объеме 2 минут.
По истечении 120 минут тестирования предоставляется перерыв в объеме 15 минут.
Для поступающих на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки продолжительность тестирования – 65 минут.
Для обучающихся ОВПО по группе образовательных программ, требующие творческой подготовки, и желающих перевестись на другие группы образовательных программ продолжительность тестирования – 130 минут.
Для поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, на ЕНТ отводится 120 минут (2 часа).
Для поступающих на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки, по родственным направлениям подготовки по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения – 80 минут.
80. При проведении ЕНТ в электронном формате поступающему не допускается:
выходить из аудитории (компьютерного класса) без разрешения и сопровождения администратора тестирования, выполняющего функции дежурного по коридору;
выходить из аудитории (компьютерного класса) на не более 10 минут;
переговариваться, пересаживаться с места на место;
обмениваться документами и бумагами формата А4, выданные поступающему для работы;
выносить из аудитории (компьютерного класса) документы и бумаги формата А4;

ғимаратқа және аудиторияға (компьютерлік сыныпқа) оқу-әдістемелік әдебиеттерді, калькулятор, фотоаппарат, ақпараттарды тасымалдау функциясымен жабдықталған кез келген ұялы байланыс құралдарын (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), радио-электрондық байланыстың барлық түрлері, оның ішінде (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смарт сағаттар, сымды және сымсыз құлаққаптар және тағы басқалар), шпаргалкаларды алып кіруіне және қолдануына рұқсат етілмейді.
тестілеу алдында немесе тестілеу кезінде шулауға;
тестілеу басталар алдында берілген А4 форматындағы қағаздарын өзімен бірге алып кетуге;
тестілеу тапсырмаларының мазмұнын талқылауға және жария етуге;
тестілеуге пайдаланылатын техникаға және қауіпсіздік жүйесіне қасақана зиян келтіруге рұқсат етілмейді.
Бұл ретте тестілеу өткізілетін компьютердің интерфейсіндегі калькуляторларды, Менделеев кестесін және тұздардың ерігіштігі кестесін пайдалануға рұқсат етіледі.
81. Түсуші осы Қағидалардың 80-тармағын бұзған жағдайда, тестілеу администраторы бақылаушылармен бірлесіп осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Аудиторияда (компьютерлік сыныпта) тыйым салынған заттың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған түсушіні аудиториядан шығару туралы акт (электрондық формат) жасалады.
Түсушілер осы тестілеуге жіберілмейді.
82. Тестілеу өткізу барысында рұқсаттама мен рұқсаттама түбіртегін қайта салыстыру кезінде бөгде тұлға анықталған жағдайда, тестілеу администраторы бақылаушылармен бірлесіп осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тестілеу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт (электрондық формат) жасайды.
Тестілеу барысында өз орнына "бөтен тұлғаны" кіргізген түсушілерге ағымдағы жылы ҰБТ тапсыруға рұқсат етілмейді.
83. ҰБТ өткізу үшін жергілікті жерлерде уәкілетті органмен бекітілетін ҰБТ ұйымдастыру жөніндегі аймақтық мемлекеттік комиссиялар (бұдан әрі – аймақтық мемлекеттік комиссиялар) құрылады.
Аймақтық мемлекеттік комиссияның төрағасы жоғары оқу орындарының басшылары немесе қалалық, аудандық білім бөлімдерінің (басқармаларының) басшылары тағайындалады.
Аймақтық мемлекеттік комиссияның құрамына облыстар немесе республикалық маңызы бар қалалар әкімдіктерінің өкілдері, құқық қорғау органдарының өкілдері кіреді.
Бұл ретте аймақтық мемлекеттік комиссия құрамына күнтізбелік жылы жақын туыстығы Кодекспен белгіленген ҰБТ тапсыратын адамдардың туыстары кірмейді.
Аймақтық мемлекеттік комиссия мүшелерінің саны бес адамды құрайды.
Аймақтық мемлекеттік комиссия:

заносить в аудиторию (компьютерный класс) и использовать шпаргалки, учебно-методическую литературу, калькулятор, фотоаппарат, мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), использовать любые виды радио-электронной связи (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смарт часы, наушники проводные и беспроводные и прочее);
шуметь перед или во время тестирования;
забирать с собой бумаги формата А4, выданные перед началом тестирования;
обсуждать и разглашать содержание тестовых заданий;
намеренная порча техники для использования тестирования и системы безопасности.
При этом допускается пользование калькулятором, таблицами Менделеева и растворимости солей, находящихся в интерфейсе для тестирования компьютера.
81. При нарушении поступающим пункта 80 настоящих Правил, администратором тестирования совместно с наблюдателями тестирования составляется Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории (компьютерном классе) (электронный формат) по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам.
Поступающий не допускается на данное тестирование.
82. При выявлении подставного лица в ходе проведения тестирования, администратором тестирования совместно с наблюдателями тестирования составляется Акт выявления подставного лица в ходе проведения тестирования (электронный формат) по форме, согласно приложению 35 к настоящим Правилам.
Поступающий вовлекший к участию "подставного лица", не допускается к тестированию в текущем году.
83. Для проведения ЕНТ на местах создаются региональные государственные комиссии по организации ЕНТ (далее – региональные государственные комиссии), которые утверждаются уполномоченным органом в области образования.
Председателями региональной государственной комиссии назначаются руководители высших учебных заведений или руководители городских, районных (управлений) отделов образования.
В состав региональной государственной комиссии входят представители акиматов областей или городов республиканского значения, представители правоохранительных органов.
При этом в состав региональной государственной комиссии не входят близкие родственники, перечень которых определен Кодексом, участников ЕНТ календарного года.
Количество членов государственной комиссии составляет пять человек.
Региональная государственная комиссия:

1) құқық қорғау органдарының өкілдерімен бірлесіп, тестілеу басталғанға дейін ғимаратты терроризмге қарсы қорғалу мәніне тексеруді;
2) тестілеуге кіргізу, сондай-ақ тестілеуді өткізу кезеңінде қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз етуді;
3) ҰБТ өткізу пунктеріндегі санитарлық-профилактикалық шаралардың сақталуы бойынша жоспарды жергілікті жердегі Бас мемлекеттік санитарлық дәрігермен келісуді;
4) ҰБТ өткізу кезінде медициналық қызметкерлермен жұмысты;
5) көру қабілеті, тірек-қозғалыс аппаратының функциялары бұзылған мүгедектер мен мүгедек балалар үшін мүгедектігі туралы белгіленген құжатты көрсеткен жағдайда ҰБТ шеңберінде тапсырылатын пән мұғалімі болып табылмайтын немесе ымдау тілін меңгерген маман беруді ұйымдастырады.
Бұл ретте аймақтық мемлекеттік комиссия төрағасы мен мүшелері тестілеу өткізу барысына қатыса алмайды.
84. ҰБТ тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
85. Қысқартылған оқу мерзімі көзделген білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
86. Осы Қағидалардың 81 және 82-тармақтардағы көрсетілген тұлғалардың тестілеу нәтижелері өңделмейді және жойылады.
87. Түсушілер ұлттық бірыңғай тестілеуді Ұлттық тестілеу орталығының дайындаған бағдарламалық қамтамасыз ету көмегімен тестілеу тапсырады.
88. ҰБТ нәтижелері тестілеу аяқталғаннан кейін беріледі, сондай-ақ тестілеу нәтижелері www.testcenter.kz сайтында жарияланады.
89. Ғимаратқа кіруге арналған есіктер бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі. Бұл ретте өткізу барысы, сонымен қатар тестілеуден кейінгі пайдаланылған кітапшалар сақталған бөлменің бейнебақылау жазбасы ҰБТ аяқталғаннан кейінгі 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде Ұлттық тестілеу орталығының мұрағатына тапсырылады.
Электрондық форматтағы ҰБТ аяқталғаннан кейін күнтізбелік жылдың 25 тамызына дейін Ұлттық тестілеу орталығы тестілеу кезіндегі бейнебақылау жазбаларын қарауды жүзеге асырады.
ҰБТ-да Қағидалардың 75 және 80-тармақтарында көрсетілген тыйым салынған заттарды пайдаланғандығы анықталған жағдайда Ұлттық тестілеу орталығы тестілеу барысында тыйым салынған затты пайдаланғаны туралы акт жасайды және растайтын материалдарымен бірге білім беру саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
Тестілеу барысында тыйым салынған затты пайдаланғаны туралы акт және растайтын материалдар білім беру саласындағы уәкілетті органмен құрылған комиссияның қарауына ұсынылады.
Комиссияның шешімімен тестілеу нәтижелері (ҰБТ балдары), сондай-ақ республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беруге арналған конкурстың нәтижелері (білім беру грантын беру туралы куәлік) білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен, жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беруге арналған конкурстың нәтижелері жергілікті атқарушы органның қаулысымен күнтізбелік жыл бойына нәтижелері жойылады.
Тестілеу нәтижелері (ҰБТ балдары) және (немесе) білім беру грантын беру туралы куәлікті жойылғаннан кейін білім беру саласындағы уәкілетті орган түсушілерге жеке кабинеті арқылы хабарлама жібереді.

1) совместно с представителями правоохранительных органов до начала тестирования организует проверку здания на предмет антитеррористической защищенности;
2) при запуске на тестирование, а также в период проведения тестирования обеспечивает охрану общественного порядка;
3) согласует с Главным санитарным врачом региона план соблюдения санитарно-профилактических требований в пунктах проведения ЕНТ.
4) организует работу медицинского персонала во время проведения ЕНТ;
5) организует предоставление помощника, не являющегося учителем предметов, сдаваемых в рамках ЕНТ для детей-инвалидов и инвалидов с нарушением зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком для детей-инвалидов и инвалидов при предъявлении документа об установлении инвалидности.
При этом председатель и члены региональной государственной комиссии не участвуют в процессе тестирования.
84. Оценивание ответов тестовых заданий ЕНТ в электронном формате осуществляется согласно пункту 18 настоящих Правил.
85. Оценивание ответов тестовых заданий ЕНТ в электронном формате по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, осуществляется согласно пункту 19 настоящих Правил.
86. Результаты тестирования у лиц, указанных в пунктах 81 и 82 настоящих Правил, не обрабатываются и подлежат аннулированию.
87. Поступающие проходят тестирование с помощью программного обеспечения разработанной Национальным центром тестирования.
88. Результат тестирования выдается после завершения тестирования, также результат тестирования публикуется на сайте www.testcenter.kz.
89. Входные двери, используемые для запуска в здание, и процесс проведения ЕНТ обеспечиваются системой видеонаблюдения. При этом запись видеонаблюдения процесса передаются в архив Национального центра тестирования в течение 5 (пяти) календарных дней после завершения ЕНТ.
Национальный центр тестирования после завершения ЕНТ в электронном формате до 25 августа календарного года осуществляет просмотр записей видеонаблюдения тестирования.
В случае обнаружения использования поступающим во время ЕНТ запрещенных предметов, указанных в пункте 75 и 80 настоящих Правил, Национальным центром тестирования составляется Акт об обнаружении использования во время тестирования запрещенных предметов и направляется в уполномоченный орган в области образования с подтверждающими материалами.
Акт об обнаружении использования во время тестирования запрещенных предметов и подтверждающие материалы представляются на рассмотрение комиссии, создаваемой уполномоченным органом в области образования.
Решением комиссии результаты тестирования (баллы ЕНТ), а также результаты конкурса на присуждение образовательного гранта (свидетельство о присуждении образовательного гранта) за счет средств республиканского бюджета аннулируются приказом уполномоченного органа в области образования, результаты конкурса на присуждение образовательного гранта за счет средств местного бюджета аннулируются постановлением местного исполнительного органа в течение календарного года.
После аннулирования результатов тестирования (баллы ЕНТ) и (или) свидетельства о присуждении образовательного гранта, уполномоченный орган в области образования направляет уведомление поступающим через их личный кабинет.

2-параграф. Электрондық форматтағы ҰБТ-да апелляцияға өтініш беру және қарау тәртібі.
90. Электрондық форматта тестілеу өткізу кезінде тестілеу тапсырмаларын бағалауда бірыңғай критерийлердің сақталуын қамтамасыз ету және тестілеу өткізу кезінде түсушілердің құқықтарын қорғау, даулы мәселелерін шешу мақсатында Республикалық апелляциялық комиссия құрылады.
91. Республикалық апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамын білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
92. Республикалық апелляциялық комиссияның құрамы тестілеу пәндері бойынша орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлерінен қалыптасады. ҰБТ кезінде бір тестілеу пәні бойынша педагог қызметкерлердің саны - екіден кем емес.
93. Түсуші мазмұны бойынша апелляцияға өтінішті тестілеу аяқталғаннан кейін 30 минут ішінде береді.
Тестілеу аяқталғаннан кейін компьютер экранында түсушінің жауап нұсқасы көрсетілген тест нәтижелерін талдау картасы, сонымен қатар әр тапсырма бойынша алынған балл, блоктар бойынша жинаған балдардың қосындысы және ҰБТ-ның жалпы балы көрсетіледі.
Әрі қарай компьютер экранында "апелляцияға өту" және "апелляциясыз аяқтау" функциялары көрінеді. Егер "апелляцияға өту" функциясы таңдалса, түсуші тест тапсырмаларына апелляцияға өтініш беруге дәлелді негіздемесімен өтеді.
Апелляцияға берілген тест тапсырмаларымен жұмыс аяқталғаннан кейін түсуші "апелляцияны аяқтау" батырмасын басады.
Әрі қарай экранда апелляцияға өтініш берілген тест тапсырмаларының талдау картасы көрсетіледі.
"Апелляциясыз аяқтау" функциясын таңдаған кезде түсуші аудиториядан шығады.
Апелляция нәтижелері 30 (отыз) жұмыс күні ішінде ұсынылады.
94. Түсуші техникалық себептер бойынша апелляцияға өтініштерді тестілеу кезінде береді.
Түсуші тест тапсырмасының шартында дұрыс жауапты анықтауға қажетті фрагменттің (мәтін, сызбалар, суреттер, кестелер) жоқтығын анықтаған жағдайда экрандағы "техникалық апелляция" қосымшасына белгі қояды.
95. Апелляцияға келіп түскен өтініштерді Республикалық апелляциялық комиссия 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қарастырады.
96. Апелляция мынадай жағдайларда қарастырылады:
тест тапсырмаларының мазмұны бойынша:
1) дұрыс жауап дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келмесе (дұрыс жауаптың нұсқасы көрсетіледі);
2) дұрыс жауап болмаса;
3) берілген барлық жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауға арналған тест тапсырмаларында бірден көп дұрыс жауап болса (дұрыс жауаптардың барлық нұсқалары көрсетіледі);

Параграф 2. Подача и рассмотрение заявления на апелляцию ЕНТ в электронном формате.
90. В целях обеспечения соблюдения единых критериев и разрешения спорных вопросов при оценке тестовых заданий, защиты прав, поступающих на период проведения тестирования в электронном формате, создается Республиканская апелляционная комиссия.
91. Председатель и состав Республиканской апелляционной комиссии, утверждается уполномоченным органом в области образования.
92. Состав Республиканской апелляционной комиссии формируется из числа педагогических работников организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования по тестируемым предметам. Количество педагогических работников по одному предмету тестирования при ЕНТ составляет не менее двух человек.
93. Заявление на апелляцию по содержанию подается поступающим после завершения тестирования в течение 30 минут.
По итогам тестирования на экране компьютера отображается карта анализа результатов тестирования поступающего с указанием его варианта ответа, а также набранный балл по каждому заданию и сумма набранных баллов по блокам и общий балл ЕНТ.
Далее на экране компьютера отображается функции "перейти к апелляции" и "завершить без апелляции". В случае выбора функции "перейти к апелляции" поступающий переходит к тестовым заданиям с мотивированным обоснованием для подачи на апелляцию.
По завершению работы с тестовыми заданиями, поданные на апелляцию, поступающий нажимает кнопку "завершить апелляцию".
Далее на экране отображается карта анализа принятого заявления по тестовым заданиям, поданным на апелляцию.
При выборе функции "завершить без апелляции" поступающий покидает аудиторию.
Результаты апелляции предоставляются в течение 30 (тридцати) рабочих дней.
94. Заявления на апелляцию по техническим причинам подается поступающим в процессе тестирования.
При обнаружении поступающим отсутствующего фрагмента (текст, схемы, рисунки, таблицы) условия тестового задания, в результате которого невозможно определить правильный ответ, на экране во вкладке "техническая апелляция" делает пометку.
95. Заявления, поступившие на апелляцию, рассматривается Республиканской апелляционной комиссией в течение 30 (тридцати) рабочих дней.
96. Апелляция рассматривается в случаях:
по содержанию тестовых заданий:
1) правильный ответ не совпадает с кодом правильных ответов (указывается вариант правильного ответа);
2) отсутствует правильный ответ;
3) имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из всех предложенных (указываются все варианты правильных ответов);

4) тест тапсырмасы дұрыс құрылмаса.
техникалық себеп бойынша:
тест тапсырмасы шартының фрагменті (мәтін, сызба, суреттер, кестелер) табылмаса, соның нәтижесінде дұрыс жауапты анықтау мүмкін болмағанда;
Апелляция өтінішінде көрсетілген нақты фактілер қарастыруға жатқызылады.
Барлық тест тапсырмаларының дәлелді негіздемесін көрсетпей, әрқайсысын қайта қарастыру көрсетілген апелляция өтініші қарастырылмайды.
Мазмұны бойынша апелляция өтінішінде тест тапсырмаларын қайта қарастыру бойынша түсуші дәлелді негіздемені көрсетуі тиіс (толық түсіндірме).
97. Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі комиссияның төрағасы және мүшелерінің қолымен расталған осы Ереженің 36- қосымшасына сәйкес форма бойынша хаттамамен ресімделеді.
Республикалық апелляциялық комиссияның хаттамалары бір жылға тестілеуді ұйымдастыруға жауапты ұйымда сақталады.
Апелляция нәтижесі түсушінің жеке кабинетінде көрсетіледі.
4-тарау. ҰБТ сертификатын беру
98. ҰБТ-ның тапсыру нәтижелерін алу үшін жеке тұлғалар (түсушілер) (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушылар) Ұлттық тестілеу орталығына жоғары оқу орындары (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші) немесе www.egov.kz "электрондық үкімет" веб - порталы (бұдан әрі - портал) арқылы осы Қағидаларға 37-қосымшаға сәйкес "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының (бұдан әрі - Мемлекеттік көрсетілетін қызмет Стандарты) 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын ұсынады.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері құжаттар топтамасын қабылдауды, оларды тіркеуді және көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасын қабылдау туралы қолхат беруді жүзеге асырады не көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Құжаттарды портал арқылы берген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсетуге арналған сұрау салуды қарау мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Портал арқылы өтініш жасаған кезде көрсетілетін қызметті беруші олар түскен сәттен бастап ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді, құжаттар толық болмаған жағдайда өтінішті одан әрі қараудан бас тартады, ол порталдағы "жеке кабинетіне" өтініш берушіге электрондық құжат нысанында жіберіледі.

4) некорректно составленное тестовое задание.
по технической причине:
отсутствует фрагмент условия тестового задания (тексты, схемы, рисунки, таблицы) в результате, которого невозможно определить правильный ответ.
Рассмотрению подлежат конкретные факты, изложенные в заявлении на апелляцию.
При подаче заявления по содержанию для пересмотра тестовых заданий поступающий указывает мотивированное обоснование (полное пояснение).
Заявления на апелляцию по пересмотру всех тестовых заданий без указания мотивированного основания (полное пояснение, пошаговое решение задач) по каждому заданию рассмотрению не подлежат.
97. Решение Республиканской апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя является решающим. Решение Республиканской апелляционной комиссии оформляется протоколом по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам, которые подписываются председателем и членами комиссии. Протоколы заседаний Республиканской апелляционной комиссии хранятся в течение года в организации, ответственной за проведение тестирования.
Результаты апелляции отображаются в личном кабинете поступающего.
Глава 4. Выдача сертификата ЕНТ.
98. Для получения результатов сдачи ЕНТ физические лица (поступающие) (далее – услугополучатели) предоставляют в Национальный центр тестирования через высшие учебные заведения (далее – услугодатель) или через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) пакет документов, предусмотренный пунктом 8 Стандарта государственной услуги "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования" (далее – Стандарт государственной услуги), согласно приложению 37 к настоящим Правилам.
Сотрудник услугодателя осуществляет прием пакета документов, их регистрацию и выдачу расписки услугополучателю о приеме пакета документов в день поступления заявления либо в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия отказывает в приеме документов.
В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на государственную услугу, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
При подаче через портал услугодатель с момента их поступления проверяет полноту представленных документов, в случае не полноты готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, которое направляется в форме электронного документа заявителю в "личный кабинет" на портале.

1)
2)
3)
4)
5)
Тестілеу күні:
Басталу уақыты:
Лек:
Өткізу орны:
Мекен-жайы:
Ғимарат: Аудитория:
Білім беру ұйымы басшысы/Желілік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымның қабылдау комиссиясының жауапты хатшысы::
_________________________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Тестілеу нәтижелері Ұлттық тестілеу орталығының www. tes tcen ter. kz сайтында жарияланады
Түсушіге жадынама:
Түсушіде өзімен бірге тестілеуге кіру рұқсаттамасы және жеке басын куәландыратын құжаттың түпнұсқасы (жеке куәлік немесе паспорт) болуы қажет. Жасы 16-ға толмаған және жеке басын куәландыратын құжаты жоқ түсуші мектепті ағымдағы жылы бітіргені туралы фотосуреті бар анықтама береді. Құжаттардың біреуі болмаған жағдайда түсуші тестілеуге жіберілмейді.
Түсушіге ғимаратқа төмендегі тыйым салынған заттарды: ақпараттарды тасымалдау функциясымен жабдықталған ұялы байланыстар, оның ішінде пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон)), ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), радио-электрондық байланыстың барлық түрлері, оның ішінде (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смарт сағаттар, калькулятор, сымды және сымсыз құлаққаптар және тағы басқаларды алып кіруіне рұқсат етілмейді.
Түсушіге рұқсат берілмейді:
1) аудиториядан дәліз кезекшісінің міндетін атқаратын тестілеу администраторының рұқсатынсыз және алып жүруінсіз шығуға;
2) сөйлесуге, орын ауыстыруға;
3) аудиториядағы немесе компьютер класындағы калькуляторларды есептемегенде, анықтамалық әдебиеттерді (Менделеев және тұздардың ерігіштігі кестесінен басқасын), электрондық жазба кітапшаларын, түзету сұйықтығын және мобильдік байланыс құралдарын пайдалануға;
4) тестілеу материалдарымен алмасуға;
5) тестілеу материалдарын және жауап парағының көшірмесін аудиториядан шығаруға;
6) тестілеу материалдарын (жауап парағы мен кітапшалар) умаждау арқылы бүлдіруге;
7) корректор сұйықтығын қолдануға, беттерді жыртуға, бояу қарастырылмаған секторларды (жауап парағының нөмірі) бояуға.
Түсуші осы Қағидаларды бұзған жағдайда, тестілеу администраторы акт жасай отырып түсушіні тестілеуге кіргізбейді және (немесе) аудиториядан шығарады, түсушінің тестілеу нәтижелері жойылады. Түсуші сол тестілеуге және ағымдағы жылы тестілеуге жіберілмейді.
Мен жадынамамен таныстым және наразылық білдірмеймін.
Рұқсаттамадағы мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Түсушінің қолы
_________________________________
Кесу сызығы
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті / Базалық жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы
_________________________________
РҰҚСАТТАМА ТҮБІРТЕГІ
Тестіленушінің жеке коды:
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Туған күні
Мөр орны
Білім беру бағдарламалары тобының коды:
Тестілеу тапсыру тілі:
Пәндері:

1)
2)
3)
4)
5)
Дата тестирования:
Время начала:
Поток:
Место проведения:
Адрес:
Корпус: Аудитория:
Руководитель организации образования / Ответственный секретарь приемной комиссии линейной организации высшего и (или) послевузовского образования
_________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
Результаты тестирования будут опубликованы на сайте Национального центра тестирования www.testcen​ter.kz
Памятка поступающему:
Поступающий должен иметь при себе пропуск на тестирование и оригинал документа, удостоверяющего личность (удостоверение личности или паспорт). Поступающий, который не достиг шестнадцати лет и не имеет документ, удостоверяющий личность, представляет справку с фотографией об окончании школы в текущем году. При отсутствии одного из документов поступающий не допускается на тестирование.
Поступающий не допускается в здание при наличии следующих запрещенных предметов: мобильные связи, оснащенные функцией передачи информации, в том числе пейджер, мобильные телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), все виды радио-электронной связи, в том числе Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смарт-часы, проводные и беспроводные наушники, шпаргалки, учебники, методическую литературу и так далее.
Поступающему не допускается:
1) выходить из аудитории без разрешения и сопровождения администратора тестирования, выполняющего функции дежурного по коридору;
2) переговариваться и пересаживаться с места на место;
3) пользоваться, калькулятором, за исключением, находящихся в аудитории или в компьютерном классе, справочной литературой (кроме таблицы Менделеева и таблицы растворимости солей), электронными записными книжками, корректирующими жидкостями и средствами мобильной связи и другими электронными устройствами;
4) обмениваться материалами тестирования;
5) выносить материалы тестирования и копию листа ответов из аудитории;
6) осуществлять порчу материалов тестирования (листов ответов и книжек) путем их смятия;
7) использовать корректирующую жидкость, отрывать страницы, закрашивать сектора, не предусмотренные для этого (номер листа ответов).
В случае нарушения поступающим настоящих Правил, администратором тестирования с составлением акта не допускает и (или) исключает поступающего из аудитории, результаты тестирования поступающего аннулируются.
Я ознакомлен с памяткой и претензий не имею. Подтверждаю, что данные на пропуске правильны.
Подпись поступающего
_________________________________
Линия отреза
Пункт проведения Единого национального тестирования / Базовой организации высшего и (или) послевузовского образования
_________________________________
КОРЕШОК ПРОПУСКА
Индивидуальный код тестируемого
Ф.И.О. (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер/Дата рождения
Место печати
Код группы образовательной программы
Язык сдачи тестирования:
Предметы:

5. Комиссия шешімі:
Решение комиссии: ___________________________________________
Республикалық апелляциялық комиссия төрағасы/Председатель
Республиканской апелляционной комиссии ______________________ _____
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)/Ф.И.О. (при его наличии) Қолы/подпись
Комиссия мүшелері: ____________________________ ___________
Члены комиссии Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)/Ф.И.О. (при его наличии)
Қолы/подпись
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік"
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
30-қосымша
"Денсаулық күйінің қанағаттанарлығын растау, ҰБТ өткізу қағидаларымен танысу және тыйым салынған заттарды алып өткені үшін жауапкершілік алу туралы" танысу актісі (электрондық формат)
ҰБТӨП атауы ______________________________________
Күні ___________
1. ҰБТ тапсыратын күні денсаулығымның жалпы күйі қанағаттанарлық.
2. ҰБТ өткізу қағидаларымен таныстым!
3. Алдын-ала ескертілдім:
- тестілеуге тыйым салынған заттардың біреуін ғимаратқа кіргізуге әрекет
жасаған жағдайда акт жасалып, ғимараттан шығарыламын;
- аудиторияда тыйым салынған заттар қолданғаным анықталған жағдайда
акт жасалып, аудиториядан шығарыламын;
- ҰБТ-дан кейін, тестілеудің бейнебақылау жазбаларын талдау барысында
тыйым салынған заттардың біреуін пайдаланғаным анықталған жағдайда,
тестілеу (ҰБТ балдары) және конкурс нәтижелері жойылады. Тестілеу
нәтижелері (ҰБТ балдары) және (немесе) конкурс нәтижелері жойылған
жағдайда жеке кабинетке хабарлама жіберіледі.
Тыйым салынған заттар:
- ұялы байланыс құралдары (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad
(Айпад), iPod (Айпод), iPhone (Айфон), SmartPhone (Смартфон));
- ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер);
- радио-электрондық байланыстың кез-келген түрлері (Wi-Fi (Вай-фай),
Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи); 5G (5 Джи);
- сымды және сымсыз құлаққаптар және басқалары;
- шпаргалкалар, оқу-әдістемелік әдебиеттер;
- калькуляторлар мен түзету сұйықтығы.
Түсушінің Т.А.Ә.(бар болған жағдайда)
ЖСН
Қолы
1
2
3
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік"
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
31-қосымша
ҰБТ өткізу пункттерінің ғимаратына кіреберісте, металліздегіш құралды қолдану кезінде тестілеуге тыйым салынған заты табылған түсушіні ғимараттан шығару туралы Акт (электрондық формат)
____________________________________________________________
(Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті)
"______"_______________202____жыл______сағат______минут
Тестілеу администраторы __________________________________
(Т.А.Ә.(болған жағдайда))
Бақылаушы _____________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Ғимаратқа кіреберісте, металліздегіш құралды қолдану арқылы
түсушіден: _______________________________________________________,
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Тестіленушінің жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________.
Түсушіден тестілеуде тыйым салынған төмендегі заттар табылды:
_______________________________________________________________
(табылған заттың атауы, маркасы, саны.)
Аталған деректі ескере отырып шешім қабылдады: түсушіні:
Т.А.Ә. (болған жағдайда) ___________________________, тестіленушінің
жеке сәйкестендіру нөмірі ________________ тестілеу өткізілетін ғимараттан
шығару және тестілеуге жібермеу.
Т.А.Ә. (болған жағдайда)_________________________________________,
Тестіленушінің жеке сәйкестендіру нөмірі___________________
_______________________________________________________________
(осы актіні құрған тұлғалардың, Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолдары)
Актімен таныстым:
_______________________________________________________________
(түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолы)
Актімен таныстым:
Тестілеу админисраторы _____________________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолы)
М.О
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті
Күні:__________________
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік"
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
32-қосымша
Тестілеуге кіргізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы Акт (электрондық формат)
_______________________________________________________________
(Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті (бұдан әрі - ҰБТӨП)
Күні "____"____________20____жыл. Уақыт _______ сағат _____ минут.
Тестілеу администраторы _________________________________________
(Т.А.Ә.(болған жағдайда))
Бақылаушы ____________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
ҰБТӨП ғимаратына тестілеуді тапсыру үшін _____________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
________________________________________________________________
(және тестіленушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН)
азаматтың орнына бөгде тұлғаның кіру фактісі анықталды
________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)) Аталған факті ескере отырып шешім қабылдады:
Түсушіні/түсушінің
________________________________________________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда) және ЖСН)
ҰБТӨП ғимаратына тест тапсыру үшін кіргізбеуге
Т.А.Ә. (болған жағдайда)___________________________________________,
ЖСН ________________________
Актімен танысты:
_____________________________________________________________
(Тестілеу администраторының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
_______________________________________________________________
(түсуші-бөгде тұлғаның Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
М.О
ҰБТӨП
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік"
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
33-қосымша
Тестілеу кезінде техниканың техникалық ақауын анықтау актісі
________________________________________________________________
(Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктінің атауы)
Күні "____"___________ 20_____ жыл. Уақыты "_______" сағат " ____" минут
Тестілеу администраторымен ______________________________________,
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
тестілеу кезінде техниканың техникалық ақауын анықтау фактісі анықталды:
Р/с
Тестіленушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
ЖСН
Техниканың техникалық ақауының уақыты
Техниканың техникалық ақауының себебі
Актімен танысты:
________________________________________________________________
(Тестілеу администраторының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________
(Тестіленушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
МӨ ҰБТӨП
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік"
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
34-қосымша
Аудиторияда тыйым салынған заттың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған түсушіні аудиториядан шығару туралы Акт (электрондық формат)
_____________________________________________________________
(Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті атауы)
"____"_________________201____жыл. ___________сағат______минут
Тестілеу администраторы________________________________________
(Т.А.Ә.(болған жағдайда))
Бақылаушы ___________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Тестілеу уақытында түсушіден: Т.А.Ә. (болған жағдайда)
___________________________________,Тестіленушінің жеке сәйкестендіру нөмірі
_________________ №___ аудитория, №___ орын,
Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу қағидаларының 81-тармағының
бұзылғандығын дәлелдейтін төмендегі заттар табылды:
__________________________________________________________________
(табылған заттың атауы, маркасы, саны.)
Аталған деректі ескере отырып шешім қабылдады:
тестілеу материалдарын алу; түсушіні:
Т.А.Ә. (болған жағдайда) _____________________, тестіленушінің жеке
сәйкестендіру нөмірі ____________________ №_____ аудиториядан шығару
және тестілеу нәтижелерін жою.
Т.А.Ә. (болған жағдайда) ________________________________________,
Тестіленушінің жеке сәйкестендіру нөмірі __________________________
__________________________________________________________________
(осы актіні құрған тұлғалардың, Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолдары)
Актімен таныстым:
__________________________________________________________________
(түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолы)
Актімен таныстым:
Тестілеу администраторы ________________________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолы)
М.О                   ҰБТӨП
Күні:__________________
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік"
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
35-қосымша
Тестілеу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы Акт
_________________________________________________________________
(Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті атауы)
Күні "____"______________20_____жыл. Уақыт_____сағат _______минут
Тестілеу администраторы____________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Бақылаушы _______________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
ҰБТӨП-те тестілеуді тапсыру үшін ___________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда) және тестіленушінің жеке сәйкестендіру нөмірі)
азаматтың орнына бөгде тұлғаның кірген фактісі анықталды
__________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Аталған факті ескере отырып шешім қабылдады:
Түсушіні/түсушінің
__________________________________________________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда) және тестіленушінің жеке сәйкестендірі нөмірі)
Тестілеу материалдарын алу және № ____ аудиториядан шығару және
тестілеу нәтижелерін жою
Т.А.Ә. (болған жағдайда)___________________________,
тестіленушінің жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________
Актімен танысты:
_______________________________________________________________
(Тестілеу администраторының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
__________________________________________________________________
(түсуші-бөгде тұлғаның Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
М.О
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік"
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
36-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеудің Республикалық апелляциялық комиссиясы отырысының хаттамасы
Күні/уақыты
Тапсырма нөмірі
Пән
Тест тапсырмасының формасы
Апелляцияға берілу себебі:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_______________________________________
Апелляция негіздемесі:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_______________________________________
Тест тапсырмасы
Тест тапсырмасының
№ _______
Жауаптары
Түсушінің жауабы
Дұрыс жауап коды
А)
В)
С)
D)
E)
F)
G)
H)
Тексеру нәтижесі, түпнұсқаға сілтеме:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
________________________________________
Комиссия шешімі:
_________________________________________________________________
Республикалық апелляциялық комиссия
төрағасы (төрайымы)
___________________________
Т.А.Ә.
Комиссия мүшелері
___________________________
Т.А.Ә.
___________________________
Т.А.Ә.
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік"
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
37-қосымша
"Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті "Ұлттық тестілеу орталығы" РМҚК және (немесе) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) арқылы көрсетеді.
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:

5. Комиссия шешімі: Решение комиссии:
___________________________________________________________________
Республикалық апелляциялық комиссия төрағасы:
Председатель Республиканской апелляционной комиссии
___________________________________________________________________
Т.А.Ә (бар болған жағдайда)/Ф.И.О. (при его наличии)
Қолы/подпись Комиссия мүшелері: __________________________________________________________
Члены комиссии Аты-жөні/Ф.И.О. (при его наличии) Қолы/подпись
Приложение 30
к Правилам проведения единого
национального тестирования и
оказания государственных услуг
"Выдача сертификата о сдаче
единого национального
тестирования"
Форма
Акт ознакомления "О подтверждении удовлетворительного самочувствия, ознакомлении с правилами проведения ЕНТ и ответственности за пронос запрещенных предметов" (электронный формат)
Наименование ППЕНТ _____________________________________
Дата _____________
1. Общее состояние здоровья в день проведения ЕНТ удовлетворительное.
2. С правилами проведения ЕНТ ознакомлен!
3. Заранее уведомлен о том, что: - в случае попытки проноса одного из запрещенных
предметов в здание, где будет проходить тестирование, буду удален с составлением
акта; - в случае использования во время ЕНТ одного из запрещенных предметов, буду
удален из аудитории с составлением акта; - по завершению ЕНТ, после
осуществления просмотра записей видеонаблюдения при обнаружении использования
мной одного из запрещенных предметов, результаты тестирования (баллы ЕНТ) и
конкурса будут аннулированы. Запрещенные предметы: - мобильные средства связи
(пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), iPhone (Айфон),
SmartPhone (Смартфон)); - ноутбуки, плееры, модемы (мобильные роутеры); - любые
виды радио-электронной связи (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект),
3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи); - наушники проводные и беспроводные и прочее;
- шпаргалки и учебно-методические литературы; - калькуляторы и корректирующие жидкости.
Ф.И.О. (при его наличии) поступающего
ИИН
Подпись
1
2
3
Приложение 31
к Правилам проведения единого
национального тестирования и
оказания государственных услуг
"Выдача сертификата о сдаче
единого национального
тестирования"
Форма
Акт об исключении из здания поступающего при обнаружении металлоискателем
запрещенных предметов при запуске в здание пункта проведения ЕНТ (электронный формат)
________________________________________________________________________________
(наименование пункта проведения единого национального тестирования)
"_____" _______________ 202 ____ год "_________" часов "_________" минут
Администратор тестирования ______________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Наблюдатели ____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
У поступающего: Ф.И.О (при его наличии) __________________________________________,
Индивидуальный идентификационный номер поступающего ___________________________,
во время запуска в здание с использованием металлоискателя у поступающего были
обнаружены запрещенные предметы:
________________________________________________________________________________
(обнаруженный предмет (наименование, марка, количество)
Учитывая данный факт, постановили: Исключить из здания тестирования и не допускать
к тестированию Ф.И.О. (при его наличии)
_______________________________________________________________________________,
Индивидуальный идентификационный номер поступающего
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
лиц, составивших настоящий акт) с актом ознакомлен:
_______________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
поступающего) с актом ознакомлен:
_______________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования)
с актом ознакомлен: _____________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя)
МП пункта проведения единого национального тестирования
Дата: __________
Приложение 32
к Правилам проведения единого
национального тестирования и
оказания государственных услуг
"Выдача сертификата о сдаче
единого национального
тестирования
Форма
Акт выявления подставного лица в ходе запуска на тестирование
(электронный формат)
______________________________________________________________________________
(наименование пункта проведения Единого национального тестирования
Дата "____" __________ 20_____ год Время "_____" часов "____" минут
Администратором тестирования __________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Наблюдателем _________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) выявлен факт попытки входа в здание ППЕНТ для сдачи
тестирования вместо поступающего _______________________________________________
гражданина (Ф.И.О. (при его наличии) и индивидуальный код тестируемого (далее - ИКТ))
______________________________________________________________________________.
Ф.И.О. (при его наличии))
Учитывая данный факт, постановили: Поступающего/у поступающего
______________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) и ИИН))
в здание ППЕНТ для сдачи тестирования не допускать Ф.И.О. (при его наличии)
______________________________________________________________________________,
ИИН _________________________________________________________________________
С актом ознакомлены: __________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О.(при его наличии) администратора тестирования))
______________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя)
______________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего-подставного лица)
Место печати ППЕНТ
Приложение 33
к Правилам проведения единого
национального тестирования и
оказания государственных услуг
"Выдача сертификата о сдаче
единого национального
тестирования"
Форма
Акт выявления технической неисправности техники во время тестирования
___________________________________________________________________
(наименование пункта проведения Единого национального тестирования)
Дата "_____"_____________ 20 ____ год Время "_______" часов " ____" минут
Администратором тестирования ________________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии))
Наблюдателем _______________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
выявлен факт технической неисправности техники во время тестирования:
Р/с
Ф.И.О. (при его наличии) тестируемого
ИИН
Время технической неисправности техники
Причина технической неисправности техники
С актом ознакомлены:
__________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О.(при его наличии) администратора тестирования))
__________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя)
__________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) тестируемого)
Место печати ППЕНТ
Приложение 34
к Правилам проведения единого
национального тестирования и
оказания государственных услуг
"Выдача сертификата о сдаче
единого национального
тестирования"
Форма
Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего,
нарушившего правила поведения в аудитории (электронный формат)
______________________________________________________________________________
(наименование пункта проведения единого национального тестирования)
"______" _______________ 201____ год "______" часов "_______" минут
Администратор тестирования ____________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
У поступающего: Ф.И.О (при его наличии) _________________________________________,
Индивидуальный идентификационный номер тестируемого _________ из аудитории № __,
место № ____во время тестирования обнаружили ____________________________________
_______________________________________________________________________________
(обнаруженный предмет (наименование, марка, количество) что является нарушением
пункта 81 Правил проведения единого национального тестирования. Учитывая данный факт,
постановили: изъять материал тестирования; удалить из аудитории №___ и аннулировать
результаты тестирования поступающего: ____________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер тестируемого ____________________________
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) лиц, составивших настоящий акт)
с актом ознакомлен:
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего)
с актом ознакомлен:
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя)
с актом ознакомлен:______________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования)
МП ППЕНТ Дата:________
Приложение 35
к Правилам проведения единого
национального тестирования и
оказания государственных услуг
"Выдача сертификата о сдаче
единого национального
тестирования"
Форма
Акт выявления подставного лица в ходе проведения тестирования
(электронный формат)
________________________________________________________________________
(наименование пункта проведения единого национального тестирования)
Дата "_____" __________ 20 _____ год Время ______ часов ________ минут
Администратором тестирования ____________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Наблюдателем ___________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
выявлен факт попытки сдачи тестирования вместо поступающего
_____________________________________________________________ гражданина
(Ф.И.О. (при его наличии) и индивидуальный код тестируемого)
________________________________________________________________________.
(Ф.И.О. (при его наличии))
Учитывая данный факт, постановили:
У поступающего _________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
и индивидуальный код тестируемого) изъять материал тестирования и удалить
из аудитории №___ с аннулированием результатов тестирования
________________________________________________________________________,
Ф.И.О. (при его наличии)
индивидуальный идентификационный номер тестируемого _____________________
С актом ознакомлены:_____________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования)
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя)
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего-подставного лица)
М.П. Пункт проведения единого национального тестирования
Приложение 36
к Правилам проведения единого
национального тестирования и
оказания государственных услуг
"Выдача сертификата о сдаче
единого национального
тестирования"
Протокол заседания Республиканской апелляционной комиссии единого национального тестирования
Дата/время
Номер задания
Предмет
Форма тестового задания
Причина апелляции: _______________________________________________________
_________________________________________________________________________
Основания апелляции:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Тестовое задание
№ _______
тестового задания
Ответы
Ответ поступающего
Код правильного ответа
А)
В)
С)
D)
E)
F)
G)
H)
Результат проверки, ссылка на источник: _____________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Решение комиссии: ________________________________________________________
Председатель Республиканской
апелляционной комиссии
___________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
Члены комиссии
__________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 37
к Правилам проведения единого
национального тестирования и
оказания государственных услуг
"Выдача сертификата о сдаче
единого национального
тестирования"
Стандарт государственной услуги
"Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования"
1
Наименование услугодателя
РГКП "Национальный центр тестирования", организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:

1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде ҰБТ қағаз форматта өткізілген кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде, ҰБТ электрондық форматта өткізілген кезде 30 (отыз) жұмыс күн ішінде.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық / қағаз түрінде.
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі құжаттарды қабылдау туралы қолхат және Ұлттық тестілеу орталығының сайтында жарияланатын Ұлттық бірыңғай тестілеуді тапсыру туралы электрондық сертификат беру болып табылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық немесе қағаз түрінде.
Көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі үшін жүгінген кезде нәтижесі қағаз жеткізгіште ресімделеді.
Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында сертификаттың дайындығы туралы хабарлама келеді.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Жұмыс графигі
Көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, көрсетілетін қызметті берушінің белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру демалыс және мереке күндерінен басқа, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.
Портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет орындарының мекен-жайлары:
1) Ұлттық тестілеу орталығының интернет-ресурсында: www.testcen​ter.kz;
2) порталда: www.egov.kz орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде:
1) еркін нысандағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет).
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау оның көшірмесіндегі оны алған күні, қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және құжаттар топтамасын қабылдау уақыты көрсетілген белгі болып табылады.
портал арқылы өтініш жасаған кезде:
1) электрондық құжат нысанындағы өтініш көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған.
2) мемлекеттік қызмет көрсету үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді (ақпараттық жүйелерде болған жағдайда) көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден ақпараттық жүйе арқылы алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады:
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін толық емес құжаттар топтамасын ұсынған жағдайда.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар

1) услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал при проведении ЕНТ в бумажном формате в течение 3 (трех) рабочих дней, при проведении ЕНТ в электронном формате в течение 30 (тридцати) рабочих дней.
4
Форма оказания
Электронная/бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги является расписка о приеме документов и выдача электронного сертификата о сдаче единого национального тестирования, публикуемый на сайте Национального центра тестирования.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная/бумажная.
При обращении к услугодателю за результатом оказания государственной услуги результат выдается на бумажном носителе.
При обращении через портал в "личный кабинет" услугополучателя приходит уведомление о готовности сертификата в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы
Услугодателя: с понедельника по субботу включительно, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, в соответствии с установленным графиком работы услугодателя с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Прием заявлений и выдача результата государственной услуги осуществляется с 9.00 часов до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Портала: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Национального центра тестирования: www.testcenter.kz;
2) портале: www.egov.kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
при обращении к услугодателю:
1) заявление в произвольной форме;
2) документ удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности).
при обращении через портал:
заявление в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, услугодатель получает посредством информационной системы из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) услугополучателем представлен не полный пакет документов для получения государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме

1) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-15 минут;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-15 минут (практиканы ескере отырып).
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтері, Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылған: www.edu.gov.kz және бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Бірыңғай байланыс орталығы "1414", 8-800-080-7777.

1) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем - 15 минут;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут (с учетом практики).
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги, Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.edu.gov.kz и Единого контакт-центра: 8-800-080-7777, 1414.
Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.