Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша жекеше әріптеске және концессионерге шығындарды өтеу үшін қорғаныс объектілерін иеліктен шығару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 22 сәуірдегі № 250 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 23 сәуірде № 22607 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 26-27) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша жекеше әріптеске және концессионерге шығындарды өтеу үшін қорғаныс объектілерін иеліктен шығару қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскерлерді пәтерлерге орналастыру бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 22 сәуірдегі
№ 250 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша жекеше әріптеске және концессионерге шығындарды өтеу үшін қорғаныс объектілерін иеліктен шығару қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша жекеше әріптеске және концессионерге шығындарды өтеу үшін қорғаныс объектілерін иеліктен шығару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша жекеше әріптеске және концессионерге шығындарды өтеу үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің (бұдан әрі – Қарулы Күштер) қорғаныс объектілерін иеліктен шығару тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил отчуждения оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии для возмещения затрат частному партнеру и концессионеру
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 апреля 2021 года № 250. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2021 года № 22607.
В соответствии с подпунктом 26-27) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отчуждения оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии для возмещения затрат частному партнеру и концессионеру.
2. Главному управлению расквартирования войск Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 22 апреля 2021 года № 250
Правила отчуждения оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии для возмещения затрат частному партнеру и концессионеру
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отчуждения оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии для возмещения затрат частному партнеру и концессионеру (далее – Правила) определяют порядок отчуждения оборонных объектов Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Вооруженные Силы) по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии для возмещения затрат частному партнеру и концессионеру.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жауапты құрылымдық бөлімше – әскерлерді пәтерлерге орналастыру, Қарулы Күштердің инфрақұрылымын күтіп ұстау және дамыту жөніндегі функциялар жүктелген тиісті сала уәкілетті мемлекеттік органының құрылымдық бөлімшесі ;
2) жекеше әріптес – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2010 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік әріптес ретінде әрекет ететін адамдарды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасаған жеке кәсіпкер, жай серіктестік, консорциум немесе заңды тұлға;
3) концессионер – концессия шартын жасаған, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға және (немесе) мемлекеттік мекемелерді және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп проценті тікелей немесе жанама түрде мемлекетке (концессиялық жобаларды қаржыландыру жөніндегі ұйымдардан басқа) тиесілі квазимемлекеттік сектор субъектілерін қоспағанда, оның ішінде өз қызметін бірлескен қызмет (жай серіктестік) туралы шарт негізінде жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) концессия шарты – концедент пен концессионер арасында жасалатын, тараптардың құқықтарын, мiндеттерi мен жауапкершiлiгiн, концессияны iске асыру шарттарын айқындайтын жазбаша келiсiм;
5) Қарулы Күштердің қорғаныс объектілері – Қарулы Күштердің мемлекеттік мекемелеріне жедел басқару құқығында бекітіліп берілген жылжымайтын мүлік;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты – мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты тараптарының құқықтарын, мiндеттерi мен жауапкершiлiгiн, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде, оның ішінде концессия шарты бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының өзге де талаптарын айқындайтын жазбаша келiсiм;
7) тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органы – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі.
2-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша жекеше әріптеске және концессионерге шығындарды өтеу үшін қорғаныс объектілерін иеліктен шығару тәртібі
3. Қорғаныс объектілері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша шығындарды өтеу мақсатында жекеше әріптеске немесе концессионерге иеліктен шығарылады.
4. Жауапты құрылымдық бөлімше Қарулы Күштердің әскери бөлімдері мен мекемелерінің өтінімдері бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша жекеше әріптеске және концессионерге шығындарды өтеу үшін Қарулы Күштердің иеліктен шығарылатын қорғаныс объектілерінің тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) қалыптастырады, ол тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органының бірінші басшысына келісуге ұсынылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ответственное структурное подразделение – структурное подразделение уполномоченного государственного органа соответствующей отрасли, на которого возложены функции по расквартированию войск, содержанию и развитию инфраструктуры Вооруженных Сил;
2) частный партнер – индивидуальный предприниматель, простое товарищество, консорциум или юридическое лицо, за исключением лиц, выступающих государственными партнерами в соответствии Законом Республики Казахстан от 31 октября 2010 года "О государственно-частном партнерстве", заключившие договор государственно-частного партнерства;
3) концессионер – заключившие договор концессии физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, и (или) юридическое лицо, за исключением государственных учреждений и субъектов квазигосударственного сектора, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству (кроме организаций по финансированию концессионных проектов), в том числе осуществляющие свою деятельность на основе договора о совместной деятельности (простое товарищество);
4) договор концессии – письменное соглашение между концедентом и концессионером, определяющее права, обязанности и ответственность сторон, условия реализации концессии;
5) оборонные объекты Вооруженных Сил – недвижимое имущество, закрепленное на праве оперативного управления за государственными учреждениями Вооруженных Сил;
6) договор государственно-частного партнерства – письменное соглашение, определяющее права, обязанности и ответственность сторон договора государственно-частного партнерства, иные условия договора государственно-частного партнерства в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии;
7) уполномоченный государственный орган соответствующей отрасли – Министерство обороны Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок отчуждения оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии для возмещения затрат частному партнеру и концессионеру
3. Оборонные объекты отчуждаются частному партнеру или концессионеру в целях возмещения затрат по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии.
4. Перечень отчуждаемых оборонных объектов Вооруженных Сил по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии для возмещения затрат частному партнеру и концессионеру (далее – Перечень) формируется ответственным структурным подразделением по заявкам воинских частей и учреждений Вооруженных Сил, который предоставляется на согласование первому руководителю уполномоченного государственного органа соответствующей отрасли.

5. Жауапты құрылымдық бөлімше "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 22-бабы 2-тармағының 26-28) тармақшасына сәйкес Тізбені әзірлейді.
6. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша иеліктен шығарылатын қорғаныс объектілерін бағалау Заңның 7-бабының 24-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі Тізбені бекіткеннен кейін "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
7. Конкурстық құжаттамада қамтылған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, концессия шартының жобаларында Қарулы Күштердің қорғаныс объектілерін жекеше әріптеске және концессионерге беру тәртібі мен мерзімдері көрсетіледі.
8. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік және концессия объектісі мемлекеттік қабылданғаннан кейін Қарулы Күштердің иеліктен шығарылатын қорғаныс объектілері мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша Заңның 22-бабы 2-тармағының 17-3) тармақшасына сәйкес пайдаланылмайтын деп танылады.
9. Қарулы Күштердің қорғаныс объектілерін иеліктен шығару мемлекеттік-жекешелік әріптестік және концессия объектісі мемлекеттік қабылданған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүлікті қабылдау-беру актісімен (тапсыру актісі) ресімделеді.
10. Мүлікті қабылдау-беру актісіне (тапсыру актісіне) беруші және қабылдаушы тараптардың уәкілетті лауазымды адамдары қол қояды және оны мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
11. Қабылдау-беру актісі (тапсыру актісі) қазақ және орыс тілдерінде үш данада, қабылдау-беру актісін (тапсыру актісін) ресімдеуге қатысатын тараптардың әрқайсысы үшін бір данадан жасалады.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттары бойынша,
оның ішінде концессия шарты
бойынша жекеше әріптеске және
концессионерге шығындарды
өтеу үшін қорғаныс объектілерін
иеліктен шығару қағидаларына
қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН:
Лауазымы
____________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болған кезде)
_____ 20___ жылғы "___"_____
(қолы)
Мөр орны
Қабылдау-беру актісі (тапсыру актісі) __________________________________________________________ (қабылданатын (берілетін) объектінің атауы, орналасқан жері)
___________________________                   20___ жылғы "____" __________
(елді мекеннің атауы)
Осы акті: __________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(объектіні қабылдау (беру) үшін негіз болып табылатын құжаттың атауы)
негізінде жасалды.
Біз, төменде қол қоюшылар, беруші тарап құрамындағы комиссия:
______________________________________________________________________,
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
_________________________________________________________________________,
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
_________________________________________________________________________,
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
қабылдаушы тарап құрамындағы комиссия:
_________________________________________________________________________,
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
_________________________________________________________________________,
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
_________________________________________________________________________,
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
объектіні қабылдауды (беруді) жүргізді _______________________________________.
(қабылданатын (берілетін) объектінің атауы, орналасқан жері)
Қабылдау-тапсыру сәтінде объект ___________________________________________
_______________________________________________________________ орналасқан.
(қабылданатын (берілетін) объектінің техникалық жай-күйі)
Тараптардың қабылданатын (берілетін) объекті бойынша, оның ішінде құқық
белгілейтін, техникалық және басқа да құжаттама бойынша бір-біріне наразылығы жоқ.
Қосымша ________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
(қабылданатын (берілетін) объекті бойынша құжаттар тізбесі)
Беруші тараптың комиссия мүшелері: _______________________________________
__________________________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
_________________________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
__________________________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
Қабылдаушы тарап комиссиясының мүшелері: _____________________________
_________________________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
__________________________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
__________________________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)

5. Ответственное структурное подразделение разрабатывает Перечень в соответствии с подпунктом 26-28) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" (далее – Закон).
6. Оценка оборонных объектов, отчуждаемых по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии осуществляется, в порядке, определенном Законом Республики Казахстан от 10 января 2018 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" после утверждения Перечня Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 24-2) статьи 7 Закона.
7. В проектах договора государственно-частного партнерства, договора концессии, содержащихся в конкурсной документации, указываются порядок и сроки передачи оборонных объектов Вооруженных Сил частному партнеру и концессионеру.
8. После государственной приемки объекта государственно-частного партнерства и концессии, отчуждаемые оборонные объекты Вооруженных Сил по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии признаются неиспользуемыми в соответствии с подпунктом 17-3) пункта 2 статьи 22 Закона.
9. Отчуждение оборонных объектов Вооруженных Сил оформляется актом приема-передачи имущества (передаточный акт) по форме согласно приложению к настоящим Правилам в срок не более 30 календарных дней со дня государственной приемки объекта государственно-частного партнерства и концессии.
10. Акт приема-передачи имущества (передаточный акт) подписывается уполномоченными должностными лицами передающей и принимающей сторон и утверждается уполномоченным органом по управлению государственным имуществом.
11. Акт приема-передачи (передаточный акт) составляется в трех экземплярах на казахском и русском языках, по одному экземпляру для каждой из сторон, участвующих в оформлении акта приема-передачи (передаточного акта).
Приложение
к Правилам отчуждения
оборонных объектов
по договорам государственно-
частного партнерства,
в том числе по договору
концессии для возмещения
затрат частному партнеру
и концессионеру
Форма
УТВЕРЖДАЮ:
Должность
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________"____" ______20___ год (подпись)
Место печати
Акт приема-передачи (передаточный акт)
_____________________________________________________________________
(наименование объекта принимаемого (передаваемого), местонахождение)
___________________________ "____" __________ 20___ год
(наименование населенного пункта)
Настоящий акт составлен на основании:
_________________________________________________________________________.
(наименование документа, являющегося основанием для приема (передачи) объекта)
Мы, нижеподписавшиеся, комиссия в составе передающей стороны:
_________________________________________________________________________,
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________________________________________________________________________,
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________________________________________________________________________,
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
комиссия в составе принимающей стороны:
_________________________________________________________________________,
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________________________________________________________________________,
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________________________________________________________________________,
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
произвели прием (передачу) объекта
_________________________________________________________________________.
(наименование объекта принимаемого (передаваемого), местонахождение)
На момент приема (передачи) объект находится
в________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
(техническое состояние принимаемого (передаваемого) объекта)
Стороны по принимаемому (передаваемому) объекту, в том числе по
правоустанавливающей, технической и другой документации претензии друг к другу
не имеют.
Приложение
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(перечень документов по принимаемому (передаваемому) объекту)
Члены комиссии передающей стороны:
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены комиссии принимающей стороны:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))