"Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 30 сәуірде № 22670 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау қағидаларына 2 қосымшада аталған бұйрықпен бекітілген:
1-1-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қашықтықтан оқытуды іске асыратын оқу ұйымдарының интернет-ресурсы – білім беру процесіне қатысушылар үшін әкімшілік-академиялық ақпаратты қамтитын Интернет-ресурс";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Оқытудың негізгі нысандары теориялық, практикалық сабақтар болып табылады.
Электрондық және қашықтықтан оқытуды қолданып, "А", "В" санаттары және "А1", "В1" кіші санаттары үшін теориялық сабақтар жүргізуге мынадай талаптар сақталған жағдайда жол беріледі:
1) Ақпараттық білім беру ресурсы (бұдан әрі – АБР) оқу-әдістемелік материалдармен, білім алушылардың оқытушымен және бір-бірімен интерактивті өзара іс-қимыл жасасу нысандарымен қамтамасыз етуді, сондай-ақ Интернет-ресурстың көмегімен оқу процесін әкімшілендіруді, ұйымдастыруды және сүйемелдеуді қамтиды. Интернет-ресурстың бағдарламалық коды, сондай-ақ тестілеуден өту нәтижелері, оқыту тарихы, білім алушылардың үлгерімі туралы ақпарат өзіндік серверлерде не оқу орнының (заңды тұлғаның) немесе жеке кәсіпкерлердің меншігіне жалға алынған серверлерде сақталады;
2) Оқу контенті оқыту басталған сәтте жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасының ағымдағы заңнамасына сәйкес келеді;
3) АБР арқылы іске асырылатын қашықтықтан оқыту аутентификациялау жүйесі арқылы білім алушылардың жеке басын сәйкестендіруді қамтамасыз етеді;

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2021 года № 22670
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10056) следующие изменения:
в Приложении 2 к Правилам подготовки водителей механических транспортных средств, утвержденных указанным приказом:
подпункт 6) пункта 1-1 изложить в следующей редакции:
"6) интернет-ресурс учебных организаций, реализующей дистанционные обучения – Интернет-ресурс, содержащий административно-академическую информацию для участников образовательного процесса";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Основными формами обучения являются теоретические, практические занятия.
Допускается проведение теоретических занятий для категории "А", "В" и подкатегорий "А1", "В1" с применением электронного и дистанционного обучения при соблюдении следующих требований:
1) Информационно - образовательный ресурс (далее - ИОР) включает в себя обеспечение учебно-методическими материалами, формами интерактивного взаимодействия обучающихся с преподавателем и друг с другом, а также администрирование, организация и сопровождения учебного процесса при помощи Интернет-ресурса. Программный код Интернет-ресурса, а также результаты прохождения тестирования, история обучения, информация об успеваемости обучающихся хранятся на собственных серверах, либо на серверах, арендованных в собственность учебного заведения (юридического лица) или индивидуальных предпринимателей;
2) Учебный контент соответствует текущему законодательству Республики Казахстан в области обеспечения безопасности дорожного движения на начало обучения;
3) Дистанционное обучение реализуемая через ИОР обеспечивает идентификацию личности обучающихся посредством системы аутентификации;

4) АБР-де ақпарат алмасу "Hyper Text Transfer Protocol Secure" (бұдан әрі – "https") қорғалған хаттамасы жүйесін пайдаланып жүзеге асырылады;
5) қашықтықтан оқыту аралас оқыту технологиясының мүмкіндігін береді. АБР-ді пайдаланып қашықтықтан оқыту үлесі, оқыту контентін, сондай-ақ жалпы оқыту сағаты санынан тестілеуді қоса алғанда, кемінде 80% құрайды. Күндізгі нысанға кем дегенде 20%;
6) қашықтықтан оқыту бойынша оқу процесін жүзеге асыру үшін:
- тьюторлар мен қашықтықтан оқытуды іске асыру жөніндегі қызметтердің болуы;
- on-lіne режимінде консультациялар ұйымдастыру және өткізу;
- off-lіne режимінде кері байланысты ұйымдастыру қажет. Оff-lіne режиміндегі оқу сабақтары өзара оқу іс-қимылы процесін көздейді, бұл жағдайда оқытушы мен білім алушының қарым-қатынасы синхронды жүзеге асырылады (бейнедәрістер, АБР жүйесіндегі тапсырмалар, электрондық пошта, оқытушының тапсырмасы бойынша білім алушының оқулықпен жұмыс істеуі, кейіннен аралық және/немесе қорытынды бақылау тапсырмаларын тапсыруы);
- білім алушылардың оқудағы жетістіктерін on-lіne және off-lіne режимінде бақылау қажет.
7) АБР оқудан өту аяқталғаннан кейінгі екі жыл ішінде білім беру процесінің барлық деңгейлерінде білім алушылардың оқу материалын меңгеру нәтижелерін жинақтау және сақтау әдістері мен құралдарын ұсынады.
8) Пәннің электрондық оқу-әдістемелік кешені міндетті және қосымша жиынтықтарды қамтиды.
9) Міндетті жиынтық:
пәннің мазмұнын, күнтізбелік-тақырыптық жоспарды, ұсынылатын әдебиеттер (негізігі және қосымша) тізімін, пәндерді модульдерге бөлуді қамтитын силлабустан;
дәрістердің электрондық конспектісінен және бейнедәрістерден;
практикалық және семинар сабақтарының материалдарынан;
білім алушының өзіндік жұмысына және білім алушының оқытушының басшылығымен орындалатын өзіндік жұмысына арналған тапсырмалардан;
аралық бақылауды ұйымдастыру материалдарынан (бақылау жұмыстары, тестілеу тапсырмалары, жеке тапсырмалар);
қорытынды бақылауды ұйымдастыру материалдарынан (тесттік емтихан тапсырмалары, емтихан сұрақтары, билеттер, емтихандық бақылау жұмыстары);
қашықтықтан консультациялар жүргізу кестесінен тұрады.
10) қосымша жиынтықты оқу ұйымы дербес анықтайды;
11) қашықтықтан оқытуды енгізетін білім беру ұйымында білім алушылардың деректер базасын (білім алушыларды қабылдау, ауыстыру, қайта қабылдау туралы бұйрықтар, білім алушылардың ағымдағы үлгерімі туралы мәліметтер) қамтитын ақпараттық басқару жүйесі құрылады;
12) қашықтықтан оқытуды іске асыратын оқу ұйымында қашықтықтан оқыту бойынша оқу процесін ұйымдастырушылық, әдістемелік, ақпараттық және техникалық қолдауды жүзеге асыратын арнайы құрылымдық бөлініс құрылады;

4) Обмен информации в ИОР осуществляется с использованием системы защищенного протокола "Hyper Text Transfer Protocol Secure" (далее – "https");
5) Дистанционное обучение предоставляет возможность смешанной технологии обучения. Доля дистанционного обучения с использованием ИОР составляет не менее 80%, включая обучающий контент, а также тестирование от общего количества часов обучения. И не более 20% на очную форму;
6) Для осуществления учебного процесса по дистанционному обучению необходимо:
наличие тьюторов и служб по реализации дистанционного обучения;
организовывать и проводить консультации в режиме "on-line";
организовывать обратную связь в режиме "off-line". Учебные занятия в режиме "off-line" предусматривает процесс учебного взаимодействия, при котором общение преподавателя и обучаемого осуществляется синхронно (видео лекции, задания в системе ИОР, электронная почта, работа обучаемого с учебником по заданию преподавателя с последующей сдачей рубежного или итогового контроля);
контролировать учебные достижения обучающихся в режиме "on-line" и "off-line".
7) ИОР предоставляет методы и средства для накопления и хранения результатов освоения обучающихся учебного материала на всех уровнях образовательного процесса в течении двух лет после окончания прохождения обучения;
8) Электронный учебно-методический комплекс дисциплины включает обязательный и дополнительный комплекты;
9) Обязательный комплект состоит из:
силлабуса, включающего содержание дисциплины, календарно-тематический план, список рекомендуемой литературы (основной и дополнительной), модульной разбивки дисциплины;
электронного конспекта лекций и видео лекций;
материалов практических и семинарских занятий;
заданий для самостоятельной работы обучающегося и самостоятельной работы обучающегося под руководством преподавателя;
материалов по организации рубежного контроля (контрольных работ, тестовых заданий, индивидуальных заданий);
материалов по организации итогового контроля (тестовых экзаменационных заданий, вопросов к экзамену, билетов, экзаменационных контрольных работ);
графика проведения дистанционных консультаций.
10) дополнительный комплект определяется учебной организацией самостоятельно;
11) в учебной организации, внедряющей дистанционное обучение, формируется информационная система управления, содержащая базу данных обучающихся (приказы о зачислении, переводах, восстановлении, сведения о текущей успеваемости обучающихся);
12) в учебной организации, реализующей дистанционное обучение, формируется подразделение, осуществляющее организационное, методическое, информационное и техническое сопровождение процесса обучения по дистанционному обучению;

13) қашықтықтан оқытуды сүйемелдеуді жүзеге асыратын құрылымдық бөлініс қашықтықтан оқыту бойынша оқу процесін жоспарлайды және ұйымдастырады, қашықтықтан оқытуға байланысты құжаттаманы жүргізеді, оқытушылар мен тьюторлардың біліктілігін арттыруды жоспарлайды;
14) қашықтықтан оқытуды сүйемелдеуді жүзеге асыратын құрылымдық бөлініс электронды оқу басылымдарын, мультимедиалық курстарды, әдістемелік құралдарды әзірлеуде консультативтік көмек көрсетуді жүзеге асырады, білімді бақылаудың тестілеу жүйесіне және құралдарына әкімшілік етеді, қашықтықтан оқыту үшін ақпараттық ресурстарды пайдалану әдістемесін әзірлейді. Әрбір пән бойынша теориялық сабақтар күніне төрт сағаттан аспайтыңдай жоспарланады.
Әрбір пән бойынша теориялық сабақтар күніне екі сағаттан, ал практикалық сабақтар алты сағаттан аспайтындай жоспарланады.
Бір күн ішінде автомобиль жүргізуді үйренушінің біреуіне:
1) автотренажерде кемінде бір сағат;
2) оқу автомобилінде "Лекте жүру" жаттығуын, сондай-ақ төрт сағат ішінде пысықталатын, жүк тасымалдаумен байланысты жаттығуларды қоспағанда, кемінде екі сағат пысықтап үйретуге рұқсат етіледі.";
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (М.Қ. Баймұқашев) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі

13) структурное подразделение, осуществляющее сопровождение дистанционного обучения планирует и организует учебный процесс по дистанционному обучению, ведет документацию, связанную с дистанционным обучением, планирует повышение квалификации преподавателей и тьюторов;
14) подразделение, обеспечивающее сопровождение дистанционного обучения, осуществляет консультативную помощь в разработке, электронных учебных изданий, мультимедийных курсов, методических пособий, администрирует тестирующие системы и средства контроля знаний, разрабатывает методику использования информационных ресурсов для дистанционного обучения. Теоретические занятия по каждому предмету планируется не более четырех часов в день.
Теоретические занятия по каждому предмету планируются не более двух часов в день, практические - шесть часов.
В течение дня с одним обучаемым по вождению автомобиля допускается отрабатывать:
1) на автотренажере - не более одного часа;
2) на учебном автомобиле не более двух часов, за исключением упражнения "Вождение в колонне", а также упражнений, связанных с перевозкой грузов, которые отрабатываются в течение четырех часов.";
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Баймукашев М.К.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
СОГЛАСОВАНО
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан