"Пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарынан өткізу және мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4-4/61 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 13 мамырдағы № 160 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 мамырда № 22769 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарынан өткізу және мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4-4/61 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11687 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 7) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарынан өткізу және мемлекеттік тіркеу қағидаларында:
2-тармақтың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) пестицидтердің шығыс нормасы – өңделетiн алаң бірлігіне пестицид массасы немесе көлемі (гектарға/тоннаға/шаршы метрге килограмм немесе литр);";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Пестицидтердi ұсақмөлдекті сынақтардан өткізуге арналған өтiнiмге:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидке қысқаша дерекнама;
2) өтінім берілген пестицидтердің өсiмдiк шаруашылығы өнiмі мен қоршаған орта объектілеріндегі құрамының нормативтері;
3) өтінім берілген пестицидтердiң өсiмдiк шаруашылығы өнiмі мен қоршаған орта объектілеріндегі қалдық мөлшерлерін анықтау жөніндегі әдiстемелік нұсқаулар;
4) пестицидтi өндіруші елде пестицидтi және оның әсер етуші заттарын өндіруге рұқсатты куәландыратын құжат;
5) ұсақмөлдекті сынақтарға өтінім берілген пестицидтің әсер етуші затының немесе пестицидтің өзінің әкелуге тыйым салынған және 2001 жылғы 22 мамырдағы Орнықты органикалық ластағыштар туралы Стокгольм конвенциясының ("Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 6 қазандағы № 131 шешімімен енгізілген) А және В қосымшаларының күші қолданылатын өсімдіктерді қорғау құралдарының және басқа да орнықты органикалық ластағыштардың тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) және (немесе) тиісінше "Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған әлеуетті қауіпті химиялық, биологиялық заттардың тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-276/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21804 болып тіркелген) сәйкес Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған әлеуетті қауіпті химиялық, биологиялық заттардың тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) енгізілмегенін растайтын уәкілетті мемлекеттік органдардың хаттары қоса берiледi.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4-4/61 "Об утверждении Правил проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний и государственной регистрации пестицидов"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 мая 2021 года № 160. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 мая 2021 года № 22769
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4-4/61 "Об утверждении Правил проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний и государственной регистрации пестицидов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых № 11687) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и подпунктом 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний и государственной регистрации пестицидов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 15) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"15) норма расхода пестицидов – масса или объем пестицида на единицу обрабатываемой площади (килограмм или литр на гектар/тонну/квадратный метр);";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. К заявке на проведение мелкоделяночных испытаний пестицидов прилагаются:
1) краткое досье на пестицид по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) нормативы содержания заявленных пестицидов в растениеводческой продукции и в объектах окружающей среды;
3) методические указания по определению остаточных количеств заявленных пестицидов в растениеводческой продукции и в объектах окружающей среды;
4) документ, удостоверяющий разрешение на производство пестицида и его действующих веществ в стране-производителя пестицида;
5) письма от уполномоченных государственных органов, подтверждающие, что действующее вещество, заявленное к мелкоделяночным испытаниям пестицида, или сам пестицид не внесены в перечень средств защиты растений и других стойких органических загрязнителей, запрещенных к ввозу и попадающих под действие приложений А и В Стокгольмской конвенции о стойких органических загрязнителях от 22 мая 2001 года (введен решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 октября 2015 № 131 "О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30") (далее – Перечень) и (или) в реестр потенциально опасных химических, биологических веществ, запрещенных к применению в Республике Казахстан (далее – Реестр), согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-276/2020 "Об утверждении Правил ведения реестра потенциально опасных химических, биологических веществ, запрещенных к применению в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21804) соответственно.

9. Пестицидтердi ұсақмөлдекті сынақтардан өткізу үшін тiркелушi (өтінім беруші) орындаушы ұйымдарға:
1) пестицидтің сәйкестік сертификатымен немесе талдау сертификатымен бірге зауыттық орамдағы тәжірибелік үлгісін;
2) осы Қағидалардың 9-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, сәйкестік сертификатымен немесе талдау сертификатымен бірге зауыттық орамдағы эталондық пестицидті;
3) әсер етуші заттың талдамалық стандартын;
4) зертханалық зерттеулер жүргiзуге арналған метаболиттердiң талдамалық стандарттарын ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Қазақстан Республикасында тіркелген эталондық пестицид болмаған жағдайда, Ведомствоның келісімімен Еуразиялық экономикалық одақ мүше мемлекеттерінде тіркелген ұқсас мақсаттағы эталондық пестицидті мынадай кезектілікпен қолдануға жол беріледі:
1) әсер етуші зат, оның формуляциядағы құрамы, препараттық нысаны, дақылдар мен зиянды организмдердің, аса қауіпті зиянды организмдердің, карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің спектрі бойынша сәйкес келетін пестицид;
2) әсер етуші зат, оның формуляциядағы құрамы, дақылдар мен зиянды организмдердің, аса қауіпті зиянды организмдердің, карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің спектрі бойынша сәйкес келетін, бірақ препараттық нысаны бойынша сәйкес келмейтін пестицид;
3) әсер етуші зат, препараттық нысан, дақылдар мен зиянды организмдердің, аса қауіпті зиянды организмдердің, карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің спектрі бойынша сәйкес келетін, бірақ әсер етуші заттың мөлшері бойынша сәйкес келмейтін пестицид;
4) осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген пестицидтер болмаған кезде эталон ретінде препараттық нысаны бойынша ерекшеленетін немесе сәйкес келетін және дақылдар мен зиянды организмдердің, аса қауіпті зиянды организмдердің, карантиндік объектілердің және бөтен текті түрлердің спектрі бойынша сәйкес келетін, сыналатын пестицидпен аттас химиялық топтан алынған пестицид таңдалады;
5) осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген пестицидтер болмаған кезде эталон ретінде өзге химиялық топтан ерекшеленетін немесе препараттық нысаны бойынша сәйкес келетін және дақылдар мен зиянды организмдердің, аса қауіпті зиянды организмдердің, карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің спектрі бойынша сәйкес келетін пестицид таңдалады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген эталондық пестицидтер болмаған кезде пестицидтерге ұсақмөлдекті сынақтар эталонсыз жүргізіледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мынадай жағдайларда пестицидтердi ұсақмөлдекті сынақтардан өткізуге арналған өтiнiмдерді қабылдаудан бас тартылады, егер:

9. Для проведения мелкоделяночных испытаний пестицидов регистрант (заявитель) предоставляет организациям-исполнителям:
1) опытный образец пестицида в заводской упаковке с сертификатом соответствия или сертификатом анализа;
2) эталонный пестицид в заводской упаковке с сертификатом соответствия или сертификатом анализа, за исключением случаев, указанных в пункте 9-1 настоящих Правил;
3) аналитический стандарт действующего вещества;
4) аналитические стандарты метаболитов для проведения лабораторных исследований.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. При отсутствии эталонного пестицида, зарегистрированного в Республике Казахстан, с согласия Ведомства допускается применение эталонного пестицида аналогичного назначения, зарегистрированного в государствах-членах Евразийского экономического союза, в следующей очередности:
1) пестицид, совпадающий по действующему веществу, его содержанию в формуляции, препаративной форме, спектру культур и вредных организмов, особо опасных вредных организмов, карантинных объектов и чужеродных видов;
2) пестицид, совпадающий по действующему веществу, его содержанию в формуляции, спектру культур и вредных организмов, особо опасных вредных организмов, карантинных объектов и чужеродных видов, но не совпадающий по препаративной форме;
3) пестицид, совпадающий по действующему веществу, препаративной форме, спектру культур и вредных организмов, особо опасных вредных организмов, карантинных объектов и чужеродных видов, но не совпадающий по содержанию действующего вещества в препарате;
4) при отсутствии пестицидов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, в качестве эталона выбирается пестицид из одноименной химической группы с испытываемым пестицидом, отличающийся или совпадающий по препаративной форме и совпадающий по спектру культур и вредных организмов, особо опасных вредных организмов, карантинных объектов и чужеродных видов;
5) при отсутствии пестицидов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта, в качестве эталона выбирается пестицид из иной химической группы, отличающийся или совпадающий по препаративной форме и совпадающий по спектру культур и вредных организмов, особо опасных вредных организмов, карантинных объектов и чужеродных видов.
При отсутствии эталонных пестицидов, указанных в части первой настоящего пункта, допускается проведение мелкоделяночных испытаний пестицидов без эталона.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Заявки на проведение мелкоделяночных испытаний пестицидов отклоняются в случаях, если:

1) пестицидтердiң әрекет етуші заттары немесе пестицидтің өзі өте уыттыға жатса, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған конвенциялардың тізбелеріне және Тізілімге енгізілсе;
2) пестицидтердiң әсер етуші заттары немесе пестицидтің өзі Қазақстан Республикасының патенттерімен қорғалса;
3) осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарында көзделген материалдардың біреуі болмаса;
4) Қазақстан Республикасында және Еуразиялық экономикалық одақ мүше мемлекеттерінде ұқсас дақылдардағы және дәл сондай зиянды организмдерге, аса қауіпті зиянды организмдерге, карантиндік объектілерге және бөтентекті түрлерге қарсы қолданылатын бұрын тіркелген пестицидтерден ерекшеленетін, шығыс нормалары төмендетiлген пестицидті сынауға өтінім берілсе;
5) пестицидтердi ұсақмөлдекті сынақтардан өткізуге өтiнiм ағымдағы жылғы 1 ақпаннан кейін берілсе.";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Пестицидтерді пайдалану регламенттерін әзірлеу бөлiгiндегі ұсақмөлдекті сынақтар осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес зиянды организмдердiң, аса қауіпті зиянды организмдердің, карантиндік объектілердің және бөтентекті түрлердің ерекшелiктерi (таралу ареалы, экономикалық мәні, ұрпақ беру саны, патогендігi, төзiмдiлiгi) ескеріле отырып, дақылдарды өсірудің негізгі топырақтық-климаттық аймақтарында жүргiзiледi.
13. Пестицидтерді ұсақмөлдекті сынақтардан өткізу мерзiмдері:
1) биологиялық заттар негізіндегі пестицидтерді қоспағанда, жаңа әсер етуші заттары бар пестицидтер үшін – 24 айды (2 толық вегетациялық маусымды);
2) белгілі әсер етуші заттары бар пестицидтер, оның ішінде құрамдастырылған препараттар үшін тіркелген пестицидтерді пайдалану (қолдану) аясы кеңейтiлген, олардың рецептурасы мен препараттық нысаны, әсер етуші заттың пайыздық мөлшерi өзгерген кезде – 12 айды (1 толық вегетациялық маусымды);
3) биологиялық зат (-тар) негізіндегі пестицид үшін – 12 айды (1 толық вегетациялық маусымды) құрайды.
Пестицидтердi ұсақмөлдекті сынақтардан өткізу кезеңінде Заңның 10-бабы 1-тармағының 1), 2) тармақшаларына және "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Өсімдіктер карантині туралы заң) 7-1-бабы 2-тармағына сәйкес өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымның ресми деректеріне сәйкес зиянды организмдер, аса қауіпті зиянды организмдер болмаған немесе олардың саны мен даму дәрежесі зияндылықтың экономикалық шегінен төмен болғанда, сондай-ақ карантиндік объектілер мен бөтентекті түрлер болмаған кезде пестицидтердi ұсақмөлдекті сынақтардан өткізу мерзімі 1 (бір) вегетациялық маусымға ұзартылады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) действующие вещества пестицидов или сами пестициды относятся к особо токсичным, а также внесены в перечень международных конвенций, ратифицированных Республикой Казахстан, и в Реестр;
2) действующие вещества пестицидов или сами пестициды охраняются патентами Республики Казахстан;
3) отсутствует один из материалов, предусмотренных пунктами 8 и 9 настоящих Правил;
4) на испытание заявлен пестицид со сниженными нормами расхода, отличающимися от ранее зарегистрированных пестицидов в Республике Казахстан и государствах-членах Евразийского экономического союза, на аналогичных культурах и против тех же вредных организмов, особо опасных вредных организмов, карантинных объектов и чужеродных видов;
5) заявка на проведение мелкоделяночных испытаний пестицидов представлена позже 1 февраля текущего года.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Мелкоделяночные испытания в части разработки регламентов применения пестицидов проводятся в основных почвенно-климатических зонах возделывания культур согласно приложению 4 к настоящим Правилам с учетом особенностей вредных организмов, особо опасных вредных организмов, карантинных объектов и чужеродных видов (ареал распространения, экономическое значение, количество поколений, патогенность, резистентность).
13. Сроки проведения мелкоделяночных испытаний пестицидов составляют:
1) для пестицидов, содержащих новые действующие вещества – 24 месяца (2 полных вегетационных сезона), за исключением пестицидов на основе биологических веществ;
2) для пестицидов, в том числе комбинированных препаратов, содержащих известные действующие вещества, при расширении сферы использования (применения) зарегистрированных пестицидов, изменении их рецептуры и препаративной формы, процентного содержания действующего вещества – 12 месяцев (1 полный вегетационный сезон);
3) для пестицидов на основе биологического (-их) вещества (-в) – 12 месяцев (1 полный вегетационный сезон).
Сроки проведения мелкоделяночных испытаний пестицидов продлеваются на 1 (один) вегетационный сезон при отсутствии в период проведения мелкоделяночных испытаний пестицидов вредных организмов, особо опасных вредных организмов или при их численности и степени развития ниже экономического порога вредоносности, а также при отсутствии карантинных объектов и чужеродных видов против которых планируются зарегистрировать пестициды согласно официальным данным государственной организации, осуществляющей деятельность в области защиты растений в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 10 Закона и пунктом 2 статьи 7-1 Закона Республики Казахстан "О карантине растений" (далее – Закон о карантине растений).";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Ведомство пестицидтердi ұсақмөлдекті сынақтардан өткізу жоспарын әзірлейді және бұйрықпен бекітеді, оны бекіткеннен кейін ағымдағы жылғы 5 наурызға дейін оның тиісті үзінділерін тiркелушiлерге (өтінім берушiлерге) және ұсақмөлдекті сынақтарды өткізуге рұқсат берілген орындаушы ұйымдарға, сондай-ақ Ведомствоның облыстық аумақтық инспекцияларына 10 (он) жұмыс күні ішінде жолдайды.
Пестицидтердi ұсақмөлдекті сынақтардан өткізу жоспарына пестицидті енгізу пестицидтiң тіркелмеген тәжірибелік үлгісін ұсақмөлдекті сынақтарды жүргізуге қажетті мөлшерде Қазақстан Республикасында өндіруге (формуляциялауға) және Қазақстан Республикасына әкелуге негіз болып табылады. Пестицидтердің қажетті мөлшері пестицидтің жұмсалу нормасын, зиянды организмдердің, аса қауіпті зиянды организмдер, карантиндік объектілер және бөтентекті түрлер мен дақылдардың мөлшері негізге ала отырып, есептеледі.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтерді тіркеу (өндірістік) сынақтарынан өткізуге арналған өтінімді тіркелуші (өтінім беруші) Ведомствоға қолма-қол немесе почта арқылы ағымдағы жылғы 1 ақпанға дейін бередi.
Биологиялық зат (-тар) негізіндегі пестицидті өндірістік сынақтардан өткізуге арналған өтінім пестицидтің ұсақмөлдекті сынақтардан өткізуге арналған өтініммен бірге беріледі.
Пестицидтерді тіркеу (өндірістік) сынақтарына өтінім осы Қағидалардың 7-тармағының үшінші бөлігінде көзделген талаптарды сақтай отырып толтырылады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Пестицидтерді өндiрiстiк сынақтардан өткізуге арналған өтiнiмдер мынадай жағдайларда қабылданбайды, егер:
1) пестицидтердің әсер етуші заттары аса уытты заттарға жатса, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған конвенциялардың тізбесіне және Тізілімге енгізілсе;
2) уәкілетті мемлекеттік органнан пестицидтердің адамның денсаулығына және қоршаған табиғи ортаға қауіптілігі туралы бұрын белгiсiз деректер алынса;
3) пестицидтердің әсер етуші заттары Қазақстан Республикасының патенттерімен қорғалса;
4) пестицидтерді өндірістік сынақтардан өткізуге арналған өтiнiм ағымдағы жылғы 1 ақпаннан кеш берілсе;
5) биологиялық зат (-тар) негізінде пестицидті өндірістік сынақтардан өткізуге арналған өтінімді беру жағдайларын қоспағанда, Ведомствоға пестицидтердің өткізілген ұсақмөлдекті сынақтарының нәтижелері туралы есептер ұсынылмаса;
6) пестицидтердің өткізілген ұсақмөлдекті сынақтарының есептерінде оларды өндірістік сынақтардан өткізу орындылығы туралы ұсыныстар болмаса.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"15. Ведомство разрабатывает и утверждает приказом план проведения мелкоделяночных испытаний пестицидов до 5 марта текущего года, соответствующие выдержки из которого направляет регистрантам (заявителям) и организациям-исполнителям, допущенным к проведению мелкоделяночных испытаний, а также в областные территориальные инспекции Ведомства в течение 10 (десяти) рабочих дней после его утверждения.
Включение пестицида в план проведения мелкоделяночных испытаний является основанием для производства (формуляции) в Республике Казахстан и ввоза в Республику Казахстан опытного образца незарегистрированного пестицида в количестве, необходимом для проведения мелкоделяночных испытаний. Количество необходимых пестицидов рассчитывается, исходя из нормы расхода пестицида, количества вредных организмов, особо опасных вредных организмов, карантинных объектов и чужеродных видов, и культур.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Заявка на проведение регистрационных (производственных) испытаний пестицидов по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам подается в Ведомство регистрантом (заявителем) лично или по почте до 1 февраля текущего года.
Заявка на проведение производственных испытаний пестицидов на основе биологического (-их) вещества (-в) подается вместе с заявкой на проведение мелкоделяночных испытаний пестицида.
Заявка на проведение регистрационных (производственных) испытаний пестицидов заполняется с соблюдением требований, предусмотренных частью третьей пункта 7 настоящих Правил.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Заявки на проведение производственных испытаний пестицидов отклоняются в случаях, если:
1) действующие вещества пестицидов относятся к особо токсичным, а также внесены в перечень международных конвенций, ратифицированных Республикой Казахстан, и в Реестр;
2) получены ранее неизвестные данные об опасности пестицидов для здоровья человека, животных и окружающей среды от уполномоченных государственных органов;
3) действующие вещества пестицидов охраняются патентами Республики Казахстан;
4) заявка на проведение производственных испытаний пестицидов представлена позже 1 февраля текущего года;
5) Ведомству не представлены отчеты о результатах, проведенных мелкоделяночных испытаний пестицидов, за исключением случаев подачи заявки на проведение производственных испытаний пестицида на основе биологического (-их) вещества (-в);
6) в отчетах о проведенных мелкоделяночных испытаниях пестицидов отсутствуют предложения о целесообразности проведения их производственных испытаний.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:

"31. Ведомство ағымдағы жылғы 30 наурызға дейін пестицидтердi өндірістік сынақтардан өткізу жоспарын әзірлейді және бұйрықпен бекітеді, оны бекіткеннен кейін оның тиісті үзінді көшірмелерін тіркелушілерге (өтінім берушілерге) және өндірістік сынақтар жүргізуге рұқсат етілген орындаушы ұйымдарға, сондай-ақ Ведомствоның облыстық аумақтық инспекцияларына 10 (он) жұмыс күні ішінде жолдайды.";
38 және 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Ведомство мен орындаушы ұйымдардағы, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік органдардағы пестицидтерге арналған тіркеу дерекнамасының материалдары Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 125 және 126-баптарына сәйкес жариялануға жатпайды.
Тіркелуші (өтінім беруші) Ведомство қарайтын құжаттардың ішінен мазмұны коммерциялық құпияны құрайтын, құпия сипаттағы құжаттарды "құпия" белгісімен белгілей отырып, олардың тізбесін айқындайды.
Ведомство тіркелуші (өтінім беруші) ұсынған тіркеу дерекнамаларының, сондай-ақ пестицидтерді ұсақмөлдекті және өндірістік сынақтардан өткізуге арналған өтінімнің құпиялылығын қамтамасыз ететін жағдай жасайды.
Орындаушы ұйымдар тіркеу дерекнамаларының бір бөлігі болып табылатын осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтiң биологиялық және шаруашылық тиiмдiлiгiн бағалау жөніндегі ұсақмөлдекті сынақтарының нәтижелері туралы есепті және осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтiң биологиялық және шаруашылық тиiмдiлiгiн бағалау жөніндегі өндірістік сынақтардың нәтижелері туралы есепті (бұдан әрі – ұсақмөлдекті және өндірістік сынақтарының нәтижелері туралы есептер) және пестицидтердің токсикологиялық бағаларының нәтижелері туралы есептердің құпиялылығын қамтамасыз ететін жағдай жасайды.
Уәкілетті мемлекеттік органдар келісуге келіп түскен пестицидтерге арналған тіркеу дерекнамасы материалдарының құпиялылығын қамтамасыз ететін жағдай жасайды.
39. Пестицидтердi мемлекеттік тіркеу үшін тiркелушi (өтінім беруші) www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) электрондық нысанда Ведомствоға осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті мемлекеттік тіркеуге өтінімді осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес "Пестицидтерді мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – Стандарт) көрсетілген құжаттарды қоса тіркеп ұсынады.
Пестицидті мемлекеттік тіркеуге өтінім осы Қағидалардың 7-тармағының үшінші бөлігінде көзделген талаптарды сақтай отырып толтырылады.
Пестицидті мемлекеттік тіркеуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның мазмұны мен пестицидке тіркеу куәлігін беру процесінің сипаттамасы, нысаны, мазмұны, сондай-ақ өзге де мәліметтер Стандартта баяндалған.
Тіркелушінің (өтініш берушінің) порталдағы "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсетуге арналған сұраным қарау мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алған күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Ведомство кеңсесі құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады және жауапты құрылымдық бөлімшеге орындауға береді.
Тіркелуші (өтініш беруші) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ведомствоның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері құжаттар тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде пестицидке арналған тіркеу дерекнамасының ұсынылған құжаттарының толықтығын тексереді.
Тіркелуші (өтініш беруші) құжаттар топтамасын және (немесе) мәліметтерді толық ұсынбаған, қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде Ведомствоның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері өтінімді одан әрі қараудан уәжді бас тартуды дайындайды және тіркелушіге (өтініш берушіге) жолдайды.

"31. Ведомство разрабатывает и утверждает приказом план проведения производственных испытаний пестицидов до 30 марта текущего года, соответствующие выдержки из которого направляет регистрантам (заявителям) и организациям-исполнителям, допущенным к проведению производственных испытаний, а также в областные территориальные инспекции Ведомства в течение 10 (десяти) рабочих дней после его утверждения.";
пункты 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"38. Материалы регистрационных досье на пестициды, находящиеся в Ведомстве и организациях-исполнителях, а также в уполномоченных государственных органов не подлежат разглашению в соответствии со статьями 125 и 126 Гражданского Кодекса Республики Казахстан.
Регистрант (заявитель) из числа рассматриваемых Ведомством документов определяет перечень документов конфиденциального характера, содержание которых составляет коммерческую тайну, помечая их грифом "конфиденциально".
Ведомство создает условия, обеспечивающие конфиденциальность регистрационного досье, а также заявок на проведение мелкоделяночных и производственных испытаний пестицидов, представленных регистрантом (заявителем).
Организации-исполнители создают условия, обеспечивающие конфиденциальность отчета о результатах мелкоделяночных испытаний по оценке биологической и хозяйственной эффективности пестицида по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и отчета о результатах производственных испытаний по оценке биологической и хозяйственной эффективности пестицида по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – отчеты о результатах мелкоделяночных и производственных испытаний) и токсикологической оценки пестицидов, являющихся частью регистрационного досье.
Уполномоченные государственные органы создают условия, обеспечивающие конфиденциальность материалов регистрационного досье на пестициды, поступивших на согласования.
39. Для государственной регистрации пестицидов регистрант (заявитель) в электронной форме посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) подает в Ведомство заявку на государственную регистрацию пестицида по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в стандарте государственной услуги "Государственная регистрация пестицидов" согласно приложению 11 к настоящим Правилам (далее – Стандарт).
Заявка на государственную регистрацию пестицида заполняется с соблюдением требований, предусмотренных частью третьей пункта 7 настоящих Правил.
Перечень основных требований к государственной регистрации пестицидов, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат предоставления регистрационного удостоверения на пестицид, а также иные сведения изложен в Стандарте.
В "личный кабинет" регистранта (заявителя) на портале направляется информация о статусе рассмотрения запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Канцелярия Ведомства в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передает на исполнение ответственному структурному подразделению.
При обращении регистранта (заявителя) после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
Сотрудник ответственного структурного подразделения Ведомства в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов проверяет полноту представленных документов.
При представлении регистрантом (заявителем) неполного пакета документов и (или) сведений, представления документов с истекшим сроком действия, сотрудник ответственного структурного подразделения Ведомства готовит и направляет регистранту (заявителю) мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявки.

Тіркелуші (өтініш беруші) Стандартта көрсетілген құжаттардың толық пакетін ұсынған кезде Ведомствоның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері уәкілетті мемлекеттік органдарға сұраным жолдайды, олар 10 (он) жұмыс күні ішінде Ведомствоға 10 жыл мерзімге пестицидті мемлекеттік тіркеуді келісу немесе пестицидті мемлекеттік тіркеуді келісуден бас тарту ұсынымдарын қамтыған сараптама қорытындысын жібереді.
Келісуші мемлекеттік органдар белгіленген мерзімде жауап ұсынбаған кезде, Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 25-бабы 3-тармағына сәйкес пестицидті мемлекеттік тіркеу келісілді деп есептеледі.
Уәкілетті мемлекеттік органдармен келісулер мемлекеттік тіркеуге ұсынылған пестицидті ауыл шаруашылығы өндірісінде қолданудан ықтимал тәуекелдердің болуы немесе болмауы және пестицидтің әсер етуші затының немесе пестицидтің өзінің Тізбеде және (немесе) Тізілімде болмауы тұрғысынан жүзеге асырылады.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның келісімін алу үшін Ведомство пестицидті мемлекеттік тіркеу мүмкіндігі туралы сұранымға мынадай құжаттарды қоса береді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидке арналған қысқаша дерекнаманың электрондық көшірмесі;
2) пестицидтi экологиялық-токсикологиялық және токсикологиялық-балық шаруашылығы бағалауы туралы есептердің электрондық көшірмесі (ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін олардың қызметін жүзеге асыруға сәйкестігін растайтын рұқсат беру құжаттарының (аккредиттеу, сертификат) (нотариалды куәландырылған көшірмесі) негізінде Украинада, Еуразиялық экономикалық одақ мүше мемлекеттерінде ұсынуға жол беріледі);
3) балара шаруашылығы және мал шаруашылығы үшін пестицидтің ветеринариялық-санитариялық, экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептердің электрондық көшірмесі (ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін олардың қызметін жүзеге асыруға сәйкестігін растайтын рұқсат беру құжаттарының (аккредиттеу, сертификат) (нотариалды куәландырылған көшірмесі) негізінде Украинада, Еуразиялық экономикалық одақ мүше мемлекеттерінде ұсынуға жол беріледі);
4) пестицидті өндіруші немесе тіркелуші (өтініш беруші) әзірлеген пестицидтiң қауіпсіздік паспортының электрондық көшірмесі;
5) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтi тасымалдау, сақтау, қолдану және зарарсыздандыру жөніндегі ұсынымдардың электрондық көшірмесі;
6) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде ақпараты бар пестицидтің ыдысындағы заттаңбасының электрондық көшірмесі.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның келісімін алу үшін Ведомствоның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері пестицидті мемлекеттік тіркеу мүмкіндігі туралы сұранымға рұқсат беру құжаттарының (аккредиттеу, сертификат) (нотариалды куәландырылған көшірмесі) негізінде Еуразиялық экономикалық одақ мүше мемлекеттерінде қызметін жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың пестицидтiң әсер етуші заты мен препараттық нысанын токсикологиялық-гигиеналық бағалау жөніндегі қорытындысының электрондық көшірмесін қоса береді.

При предоставлении регистрантом (заявителем) полного пакета документов, указанных в Стандарте, сотрудник ответственного структурного подразделения Ведомства направляет запрос в уполномоченные государственные органы, которые в течение 10 (десяти) рабочих дней направляют в Ведомство экспертное заключение, содержащее рекомендации о согласовании государственной регистрации пестицида сроком на 10 лет или отказе в согласовании государственной регистрации пестицида.
При непредставлении согласующими государственными органами ответа в установленные сроки, в соответствии с пунктом 3 статьи 25 Закона о разрешениях и уведомлениях государственная регистрация пестицида считается согласованной.
Согласования от уполномоченных государственных органов осуществляются на предмет наличия или отсутствия потенциальных рисков от применения в сельскохозяйственном производстве представленного к государственной регистрации пестицида и отсутствия действующего вещества пестицида или самого пестицида в Перечне и (или) Реестре.
Для получения согласования уполномоченного государственного органа в области охраны окружающей среды сотрудник ответственного структурного подразделения Ведомства к запросу о возможности государственной регистрации пестицида прилагает следующие документы:
1) электронную копию краткого досье на пестицид по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) электронную копию отчетов об эколого-токсикологической и токсиколого-рыбохозяйственной оценке пестицида (допускается представление результатов исследований научных организаций, осуществляющих деятельность в Украине, государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия));
3) электронную копию отчетов о ветеринарно-санитарной, эколого-токсикологической оценке пестицида для пчеловодства и животноводства (допускается представление результатов исследований научных организаций, осуществляющих деятельность в Украине, государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия));
4) электронную копию паспорта безопасности пестицида, разработанного производителем пестицида или регистрантом (заявителем) пестицида;
5) электронную копию рекомендации по транспортировке, хранению, применению и обезвреживанию пестицида по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
6) электронную копию тарной этикетки пестицида по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам с информацией на казахском и русском языках.
Для получения согласования уполномоченного государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения сотрудник ответственного структурного подразделения Ведомства к запросу о возможности государственной регистрации пестицида прилагает электронную копию заключения по токсиколого-гигиенической оценке действующего вещества и препаративной формы пестицида научных организаций, осуществляющих деятельность в государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия).

Пестицидтің әсер етуші заты мен препараттық нысанын токсикологиялық-гигиеналық бағалау жөніндегі қорытындыда Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 28 мамырдағы № 299 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одақта санитарлық шараларды қолдану туралы" санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын өнімге (тауарларға) қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптардың ІІ тарауының 15-бөлімінің 17-тармағында көзделген мәліметтер көрсетіледі.
Ведомствоның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері пестицидке арналған тіркеу дерекнамасының материалдарын қарағаннан және уәкілетті мемлекеттік органдардың келісімін алғаннан кейін мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) пестицидті мемлекеттік тіркеу және тіркелушіге (өтініш берушіге) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидке тіркеу куәлігін беру туралы қорытынды;
2) осы Қағидаларға 14-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті мемлекеттік тіркеуден уәжді бас тарту.
Нәтиже Ведомствоның уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында тіркелушінің (өтініш берушінің) "жеке кабинетіне" портал арқылы жіберіледі.
Ведомство пестицидті мемлекеттік тіркеуге арналған электрондық өтінімді қарауды, пестицидті мемлекеттік тіркеуді уәкілетті мемлекеттік органдармен келісуді, шешім қабылдауды және пестицидке тіркеу куәлігін ресімдеуді немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тартуды тіркелуші (өтінім беруші) осы Қағидаларда белгіленген тиісті құжаттары бар электрондық өтінімді ұсынған күннен бастап 18 (он сегіз) жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 39-1-тармақпен толықтырылсын:
"39-1. Тіркелген пестицидті пайдалану (қолдану) саласы кеңейген кезде тіркелуші (өтінім беруші) электрондық нысанда портал арқылы Ведомствоға осы Қағидаларға 14-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркелген пестицидті пайдалану (қолдану) саласы кеңейген кездегі өтінімді және Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Тіркелушінің (өтінім берушінің) тіркелген пестицидті пайдалану (қолдану) саласы кеңейтуге арналған құжаттарын қарау осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Жекелеген зиянды және аса қауіпті зиянды организмдермен, сондай-ақ, таралуы өсімдіктер мен өсімдік өнімдеріне елеулі зиян келтіруге, фитосанитариялық жағдайдың нашарлауына әкеп соғуы мүмкін Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет анықталған зиянды, аса қауіпті зиянды организмдер, карантиндік объектілер және бөтентекті түрлермен күресу үшін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің "Республикалық фитосанитариялық диагностика және болжамдар әдістемелік орталығы" мемлекеттік мекемесінен оларға қарсы тіркелген пестицидтері, тәуекелі төмен биологиялық препараттары жоқ зиянды немесе аса қауіпті зиянды организмдердің немесе карантиндік объектілердің және бөтентекті түрлердің анықталғаны туралы ақпарат болған кезде 2 (екі) жылдан аспайтын мерзімге пестицидтерді уақытша тіркеуге рұқсат етіледі.
Пестицидтерге уақытша тіркеуді алу үшін тіркелуші (өтінім беруші) электрондық нысанда портал арқылы Ведомствоға осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті уақытша тіркеуге арналған өтінімді және Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Пестицидті, тәуекелі төмен биологиялық препаратты уақытша тіркеу кезеңінде тіркелушімен (өтініш берушімен) осы Қағидаларға сәйкес оны одан әрі мемлекеттік тіркеу үшін, ұсақмөлдекті және өндірістік сынақтар, токсикологиялық бағалау жүргізіледі.
Алғаш рет анықталған карантиндік объектілермен күресу үшін әсер ету механизмі (түйіспелі, ішек, жүйелік және тағы басқа) әр түрлі екіден аспайтын пестицидтерді уақытша тіркеуге рұқсат етіледі.

В заключении по токсиколого-гигиенической оценке действующего вещества и препаративной формы пестицида указываются сведения, предусмотренные в пункте 17 раздела 15 главы II Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к продукции (товарам), подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю), утвержденных Решением Комиссии таможенного союза от 28 мая 2010 года № 299 "О применении санитарных мер в Евразийском экономическом союзе".
Сотрудник ответственного структурного подразделения Ведомства после рассмотрения материалов регистрационного досье на пестицид и получения согласования уполномоченных государственных органов принимает одно из решений:
1) заключение о государственной регистрации пестицида и выдаче регистранту (заявителю) регистрационного удостоверения на пестицид по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
2) мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 14-1 к настоящим Правилам.
Результат оказания государственной услуги направляется через портал в "личный кабинет" регистранта (заявителя) в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица Ведомства.
Рассмотрение электронной заявки на государственную регистрацию пестицида, согласование государственной регистрации пестицида с уполномоченными государственными органами, принятие решения и оформление регистрационного удостоверения на пестицид или мотивированного отказа в оказании государственной услуги осуществляется Ведомством не позднее 18 (восемнадцати) рабочих дней со дня представления регистрантом (заявителем) электронной заявки с соответствующими документами, установленными настоящими Правилами.";
дополнить пунктом 39-1 следующего содержания:
"39-1. При расширении сферы использования (применения) зарегистрированного пестицида, регистрант (заявитель) в электронной форме через портал направляет в Ведомство заявку на расширение сферы использования (применения) зарегистрированного пестицида по форме согласно приложению 14-2 настоящим к Правилам и документы, указанные в Стандарте.
Рассмотрение документов регистранта (заявителя) на расширение сферы использования (применения) зарегистрированного пестицида осуществляется в соответствии с пунктом 39 настоящих Правил.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Допускается временная регистрация пестицидов при наличии информации от государственного учреждения "Республиканский методический центр фитосанитарной диагностики и прогнозов" Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан о выявлении вредных, особо опасных вредных организмов, карантинных объектов и чужеродных видов, против которых отсутствуют зарегистрированные пестициды, на срок не более 2 (двух) лет для борьбы с отдельными вредными и особо опасными вредными организмами, а также впервые выявленными на территории Республики Казахстан карантинными объектами и чужеродными видами, распространение которых может привести к причинению значительного вреда растениям и растительной продукции, ухудшению фитосанитарной обстановки, если отсутствуют пестициды необходимого назначения, а также биологические препараты с низким риском.
Для получения временной регистрации пестицидов регистрант (заявитель) в электронной форме посредством портала направляет в Ведомство заявку на временную регистрацию пестицида по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам и документы, указанные в Стандарте.
В период временной регистрации пестицида, биологического препарата с низким риском регистрантом (заявителем) проводятся мелкоделяночные и производственные испытания, токсикологическая оценка в соответствии с настоящими Правилами для дальнейшей их государственной регистрации.
Для борьбы впервые выявленными с карантинными объектами допускается временная регистрация не более двух пестицидов с разным механизмом действия (контактного, кишечного, системного и другие).

Тіркелуші (өтініш беруші) Стандартта көрсетілген құжаттардың толық пакетін ұсынған кезде Ведомствоның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері уәкілетті мемлекеттік органдарға сұраным жолдайды, олар 10 (он) жұмыс күні ішінде Ведомствоға 2 (екі) жыл мерзімге пестицидті, тәуекелі төмен биологиялық препаратты уақытша тіркеуді келісу немесе пестицидті уақытша тіркеуді келісуден бас тарту ұсынымдарын қамтыған сараптама қорытындысын жібереді.
Ұсынылған құжаттарды қарағаннан кейін Ведомство пестицидті, тәуекелі төмен биологиялық препаратты уақытша тіркеуді және тіркелушіге (өтініш берушіге) пестицидке тіркеу куәлігін беру немесе пестицидті уақытша тіркеуден бас тарту және тіркелушіге (өтініш берушіге) осы Қағидаларға 14-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті мемлекеттік тіркеуден уәжді бас тарту туралы шешімді қабылдайды.
Пестицидті, тәуекелі төмен биологиялық препаратты уақытша тіркеу туралы шешімді қабылдаған кезде Ведомство пестицидтер тізіміне және оның толықтыруларының тізіміне өзгерістер енгізеді және бұл туралы ақпаратты Министрліктің интернет-ресурсында орналастырады.
Пестицидке, тәуекелі төмен биологиялық препаратқа арналған уақытша тіркеу куәлігінің қолдану мерзімі 2 (екі) жылды құрайды.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Пестицидке арналған тіркеу куәлігінің қолданысы:
1) пестицидті мемлекеттік қайта тіркеуге өтінім беру жағдайларын қоспағанда, пестицидке арналған тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімінің аяқталуы;
2) уәкілетті мемлекеттік органдар растаған, пестицидтің адамдардың денсаулығы, жануарлар немесе қоршаған орта үшін қауіптілігі туралы бұрын белгісіз мәліметтердің алынуы;
3) тіркелген пестицидті ауыл шаруашылығы өндірісінде қолдану кезде зиянды және аса қауіпті зиянды организмдер санының зияндылықтың экономикалық шегінен төмен төмендеуін, сондай-ақ карантиндік объектілер санының рұқсат етілген деңгейге дейін төмендеуін қамтамасыз етпейтін биологиялық тиімділігінің жеткіліксіздігі фактісінің анықталуы;
4) пестицидтің уәкілетті мемлекеттік органдар растаған Тізбеге немесе Тізілімге енгізілуі кезінде тоқтатылады.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Рецептурасы мен тіркелген пестицидті өндіру технологиясы сақтала отырып, оны өндіруші ауысқан немесе қосылса, тіркелуші (өтінім беруші) пестицидтің болжанып отырған Қазақстан Республикасының аумағына әкелерден 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей Ведомстваға электронды түрде портал арқылы осы Қағидаларға 15-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рецептурасы мен тіркелген пестицидті өндіру технологиясы сақтала отырып, оны өндіруші ауысқан немесе қосылған кездегі өтінімді және Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсынады.

При предоставлении регистрантом (заявителем) полного пакета документов, указанных в Стандарте, сотрудник ответственного структурного подразделения Ведомства направляет запрос в уполномоченные государственные органы, которые в течение 10 (десяти) рабочих дней направляют в Ведомство экспертное заключение, содержащее рекомендации о согласовании временную регистрацию пестицида, биологического препарата с низким риском сроком на 2 (два) года или отказе в согласовании временной регистрации пестицида.
После рассмотрения представленных документов Ведомство принимает решение о временной регистрации пестицида, биологического препарата с низким риском и выдаче регистранту (заявителю) регистрационного удостоверения на пестицид, либо об отказе во временной регистрации пестицида и выдаче регистранту (заявителю) мотивированного отказа в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 14-1 к настоящим Правилам.
При принятии решения о временной регистрации пестицида, биологического препарата с низким риском, Ведомство вносит изменения в список пестицидов и список его дополнений и размещает информацию об этом на интернет-ресурсе Министерства.
Срок действия временного регистрационного удостоверения на пестицид, биологический препарат с низким риском составляет 2 (два) года.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Действие регистрационного удостоверения на пестицид прекращается при:
1) окончании срока действия регистрационного удостоверения на пестицид, за исключением случаев подачи заявки на государственную перерегистрацию пестицида;
2) получении ранее неизвестных сведений об опасности пестицида для здоровья людей, животных или окружающей среды, подтвержденных уполномоченными государственными органами;
3) установлении факта недостаточной биологической эффективности зарегистрированного пестицида при его применении в сельскохозяйственном производстве, не обеспечивающей снижения численности вредных и особо опасных вредных организмов ниже экономического порога вредоносности, а также снижения численности карантинных объектов до допустимого уровня, при проведении государственного фитосанитарного контроля;
4) включении пестицида в Перечень или Реестр, подтвержденных уполномоченными государственными органами.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. При смене или добавлении производителя зарегистрированного пестицида с сохранением рецептуры и технологии его производства, регистрант (заявитель) не менее чем за 30 (тридцать) рабочих дней до предполагаемого ввоза пестицида на территорию Республики Казахстан, в электронном виде через портал направляет в Ведомство заявку на смену или добавление производителя зарегистрированного пестицида с сохранением рецептуры и технологии его производства по форме согласно приложению 15-1 к настоящим Правилам и документы, указанные в Стандарте.

Ұсынылған құжаттарды қарағаннан кейін Ведомство пестицидке бұрын берілген тіркеу куәлігін жою және оны пестицидке арналған жаңа тіркеу куәлігімен ауыстыру немесе өндірушіні ауыстырудан немесе қосудан бас тарту туралы және тіркелушіге (өтініш берушіге) осы Қағидаларға 14-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті мемлекеттік тіркеуден уәжді бас тарту туралы шешімді қабылдайды.
Пестицидке бұрын берілген тіркеу куәлігін жою және оны пестицидке арналған жаңа тіркеу куәлігімен ауыстыру туралы шешім қабылданған кезде пестицидтің жаңа өндірушісін қосымша көрсетеді, Ведомство пестицидтер тiзiмiне және оның толықтыруларының тізіміне өзгерістер енгізеді және бұл туралы ақпаратты Министрліктің интернет-ресурсында орналастырады.
Бұл ретте мемлекеттік тіркеу мерзімі сақталады, пестицидтің жаңа тіркеу және өндірістік сынақтары жүргізілмейді.
Тіркелуші (өтінім беруші) ұсынған құжаттарды қарастыруды, шешім қабылдауды, пестицидке жаңа куәлік ресімдеу мен беруді Ведомство оларды ұсынған күнінен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Пестицидтердi қайта тiркеу үшін тiркелушi (өтінім беруші) порталда осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтi қайта тiркеуге арналған өтiнiмді және Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Пестицидті қайта тіркеу осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Пестицидтер қайта тіркеуге:
1) уәкілетті мемлекеттік органдар растаған, олардың адамдардың денсаулығына, жануарларға немесе қоршаған ортаға қауіптілігі туралы бұрын белгiсiз жаңа деректердің алынуы;
2) пестицидтің Қазақстан Республикасы ратификациялаған конвенциялардың тізбесіне және Тізілімге енгізілуі;
3) ресми тиісті актімен ресімделген, оны мемлекеттік тіркеу кезінде ауыл шаруашылығы өндірісінде пайдаланылатын пестицидтің белгіленгеннен нормасынан төмен шығыс нормасының биологиялық тиімділігі туралы деректердің алынуы;
4) пестицидтiң химиялық құрамы, рецептурасы және өндіру (формуляциялау) технологиясының өзгеруі кезінде жатпайды";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Тiркелушi (өтінім беруші) ауысқан кезде тiркелушi (өтінім беруші) Ведомствоға портал арқылы электронды түрде осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тiркелушi (өтінім беруші) ауысқан кезде өтінімді және Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Тiркелушiнің (өтінім берушінің) атауы өзгерген кезде тiркелуші (өтінім берушi) Ведомствоға портал арқылы осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тiркелушiнің (өтінім берушінің) атауы өзгерген кездегі өтінімді және Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсынады.

После рассмотрения представленных документов Ведомство принимает решение об аннулировании ранее выданного регистрационного удостоверения и замене его новым регистрационным удостоверением на пестицид либо об отказе в смене или добавлении производителя и выдаче регистранту (заявителю) мотивированного отказа в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 14-1 к настоящим Правилам.
При принятии решения об аннулировании ранее выданного регистрационного удостоверения и замене его новым регистрационным удостоверением на пестицид, в котором дополнительно указывается новый производитель пестицида, Ведомство вносит изменения в список пестицидов и список его дополнений и размещает информацию об этом на интернет-ресурсе Министерства.
При этом, срок государственной регистрации сохраняется, новые мелкоделяночные и производственные испытания пестицида не проводятся.
Срок рассмотрения представленных регистрантом (заявителем) документов, принятия решения, оформления и выдачи нового регистрационного удостоверения на пестицид осуществляется Ведомством не позднее 30 (тридцати) рабочих дней со дня их представления.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Для перерегистрации пестицида регистрант (заявитель) подает на портале заявку на перерегистрацию пестицида по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам и документы, указанные в Стандарте.
Перерегистрация пестицида осуществляется в соответствии с пунктом 39 настоящих Правил.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Перерегистрации не подлежат пестициды при:
1) получении новых ранее неизвестных данных об их опасности для здоровья людей, животных или окружающей среды, подтвержденных уполномоченными государственными органами;
2) включении пестицида в перечень международных конвенций, ратифицированных Республикой Казахстан и в Реестр;
3) получении данных о биологической эффективности норм расхода пестицида, используемого в сельскохозяйственном производстве ниже установленной при его государственной регистрации, оформленных официально соответствующим актом;
4) изменении в химическом составе, рецептуре и технологии производства (формуляции) пестицида.";
пункт 56 изложить в следующей редакций:
"56. При смене регистранта (заявителя), регистрант (заявитель) направляет в Ведомство посредством портала заявку на смену регистранта (заявителя) по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам и документы, указанные в Стандарте.
При изменении наименования регистранта (заявителя), регистрант (заявитель) направляет в Ведомство посредством портала заявку на изменение наименования регистранта (заявителя) по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам и документы, указанные в Стандарте.

Ұсынылған құжаттарды қарағаннан кейін Ведомство пестицидке бұрын берілген тіркеу куәлігінің күшін жою және оны жаңа тіркеу куәлігімен ауыстыру немесе тіркелушіні (өтініш берушіні) ауыстырудан бас тарту немесе тіркелушінің (өтініш берушінің) атауын өзгерту туралы және тіркелушіге (өтініш берушіге) осы Қағидаларға 14-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті мемлекеттік тіркеуден уәжді бас тарту туралы шешімді қабылдайды.
Пестицидке бұрын берілген тіркеу куәлігінің күшін жою және қолданылу мерзімі мен жаңа тіркелуші (өтінім беруші), пестицидтің саудалық атауы, оның әсер етуші заты, пестицидті қолдану регламенттері туралы ақпаратты, сондай-ақ жаңа тіркеу нөмірі мен жаңа ресімдеу күнін бере отырып пестицидті өндіруші туралы ақпаратты көрсете отырып, оны жаңа тіркеу куәлігімен ауыстыру туралы шешім қабылданған кезде Ведомство пестицидтер тiзiмiне және оның толықтыруларының тізіміне өзгерістер енгізеді және бұл туралы ақпаратты Министрліктің интернет-ресурсында орналастырады.
Бұл ретте пестицидті мемлекеттік тіркеу мерзімі сақталады, пестицидтің жаңа ұсақмөлдекті және өндірістік сынақтары жүргізілмейді.
Стандартта көрсетілген құжаттарды қарастыруды, шешім қабылдауды, пестицидке жаңа тіркеу куәлігін ресімдеуді және беруді Ведомство олар ұсынылған күнінен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.";
көрсетілген Қағидаларға 11-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 13-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес 14-1 және 14-2-қосымшалармен толықтырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 15-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес 15-1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 16-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 8 және 9-қосымшаларға сәйкес 17 және 18-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.

После рассмотрения представленных документов Ведомство принимает решение об аннулировании ранее выданного регистрационного удостоверения на пестицид и замене его новым регистрационным удостоверением, либо об отказе в смене регистранта (заявителя) или изменении наименования регистранта (заявителя) и выдаче регистранту (заявителю) мотивированного отказа в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 14-1 к настоящим Правилам.
При принятии решения об аннулировании ранее выданного регистрационного удостоверения на пестицид и замене его новым регистрационным удостоверением с указанием срока его действия и информации о новом регистранте (заявителе), торговом наименовании пестицида, его действующем веществе, регламентах применения пестицида, а также производителе пестицида с присвоением нового регистрационного номера и новой даты оформления, Ведомство вносит изменения в список пестицидов и список его дополнений и размещает информацию об этом на интернет-ресурсе Министерства.
При этом срок государственной регистрации пестицида сохраняется, новые мелкоделяночные и производственные испытания пестицида не проводятся.
Рассмотрение документов, указанных в Стандарте, принятие решения, оформление и выдача нового регистрационного удостоверения на пестицид осуществляется Ведомством не позднее 30 (тридцати) рабочих дней со дня их представления.";
приложение 11 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 13 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 14-1 и 14-2 согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приказу;
приложение 15 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
дополнить приложением 15-1 согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 16 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 17 и 18 согласно приложениям 8 и 9 к настоящему приказу.
2. Департаменту ветеринарной, фитосанитарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігі
КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Экология,
геология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2021 жылғы 13 мамырдағы
№ 160 бұйрығына 1-қосымша
Пестицидтердi тiркеу
(ұсақмөлдекті және өндірістік)
сынақтарынан өткізу және
мемлекеттiк тiркеу
қағидаларына
11-қосымша
"Пестицидтерді мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы).
2
Мемлекеттік қызметті беру тәсілі ( қол жеткізу каналдары)
Өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) пестицидке арналған тіркеу куәлігін алған кезде – 18 (он сегіз) жұмыс күні;
2) тіркелген пестицидті пайдалану (қолдану) саласы кеңейген кезде – 18 (он сегіз) жұмыс күні;
3) пестицидтерге уақытша тіркеуді алған кезде – 18 (он сегіз) жұмыс күні;
4) рецептурасы мен тіркелген пестицидті өндіру технологиясы сақтала отырып, оны өндіруші ауысқан кезде – 30 (отыз) жұмыс күні;
5) пестицидтердi қайта тiркеу үшін – 18 (он сегіз) жұмыс күні;
6) тiркелушi (өтінім беруші) ауысқан кезде – 30 (отыз) жұмыс күні;
7) тiркелушiнің (өтінім берушінің) атауы өзгерген кезде – 30 (отыз) жұмыс күні.
4
Мемлекеттiк көрсетiлетiн қызметтiң нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Пестицидке арналған тіркеу куәлігі не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту.
Мемлекеттiк қызметтi көрсету нәтижесiн ұсыну нысаны –электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ақысыз негізде.
7
Жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін қоса алғанда сағат 13-00-ден 14-30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии и
природных ресурсов Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 мая 2021 года № 160
Приложение 11 к Правилам
проведения регистрационных
(мелкоделяночных и производственных)
испытаний и государственной
регистрации пестицидов
Стандарт государственной услуги "Государственная регистрация пестицидов"
1.
Наименование услугодателя
Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
1) при выдаче регистрационного удостоверения на пестицид –18 (восемнадцать) рабочих дней;
2) при расширении сферы использования (применения) зарегистрированного пестицида) – 18 (восемнадцать) рабочих дней;
3) при временной регистрации пестицидов – 18 (восемнадцать) рабочих дней;
4) при смене или добавлении производителя зарегистрированного пестицида с сохранением рецептуры и технологии его производства – 30 (тридцать) рабочих дней;
5) при перерегистрации пестицида – 18 (восемнадцать) рабочих дней;
6) при смене регистранта (заявителя) – 30 (тридцать) рабочих дней;
7) при изменении наименования регистранта (заявителя) – 30 (тридцать) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Регистрационное удостоверение на пестицид либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
На бесплатной основе физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
7.
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;

2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында www. gov. kz орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
Пестицидке арналған тіркеу куәлігін алу үшін:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4-4/61 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11687 болып тіркелген) бекітілген Пестицидтердi тiркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарынан өткізу және мемлекеттiк тiркеу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті мемлекеттік тіркеуге арналған өтінім;
2) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтiң биологиялық және шаруашылық тиiмдiлiгiн бағалау жөніндегі ұсақмөлдекті сынақтардың нәтижелері туралы есеп және Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтiң биологиялық және шаруашылық тиiмдiлiгiн бағалау жөніндегі өндірістік сынақтардың нәтижелері туралы есептердің электрондық көшірмелері (бұдан әрі – пестицидтің ұсақмөлдекті және өндiрiстiк сынақтарының нәтижелері туралы есептер);
3) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі қалдық мөлшелерінің құрамын анықтау жөніндегі жұмыстарды жүргізу нәтижелері туралы есептің электрондық көшірмесі;
4) Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтiң өндірістік сынақтарын бағалау актісінің электрондық көшірмесі;
5) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтерее арналған қысқаша дерекнаманың электрондық көшірмесі;
6) рұқсат беру құжаттарының (аккредиттеу, сертификат) (нотариалды куәландырылған көшірмесі) негізінде Еуразиялық экономикалық одақ мүше мемлекеттерінде қызметін жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың пестицидтiң әсер етуші заты мен препараттық нысанын токсикологиялық-гигиеналық бағалау жөніндегі қорытындысының электрондық көшірмесі;
7) пестицидтi экологиялық-токсикологиялық және токсикологиялық-балық шаруашылығы бағалауы туралы есептердің электрондық көшірмесі (ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін олардың қызметін жүзеге асыруға сәйкестігін растайтын рұқсат беру құжаттарының (аккредиттеу, сертификат) (нотариалды куәландырылған көшірмесі) негізінде Украинада, Еуразиялық экономикалық одақ мүше мемлекеттерінде ұсынуға жол беріледі);

2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя www.gov.kz.
8.
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для получения регистрационного удостоверения на пестицид:
1) заявка на государственную регистрацию пестицида по форме согласно приложению 10 к Правилам проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний и государственной регистрации пестицидов, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4-4/61 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых № 11687) (далее – Правила);
2) электронные копии отчета о результатах мелкоделяночных испытаний по оценке биологической и хозяйственной эффективности пестицида по форме согласно приложению 5 к Правилам и отчета о результатах производственных испытаний по оценке биологической и хозяйственной эффективности пестицида по форме согласно приложению 8 к Правилам (далее – отчеты о результатах мелкоделяночных и производственных испытаний пестицида);
3) электронная копия отчета о результатах проведения работ по определению содержания остаточных количеств пестицида в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды по форме согласно приложению 6 к Правилам;
4) электронная копия акта оценки производственных испытаний пестицида по форме согласно приложению 9 к Правилам;
5) электронная копия краткого досье на пестициды по форме согласно приложению 3 к Правилам;
6) электронная копия заключения по токсиколого-гигиенической оценке действующего вещества и препаративной формы пестицида научных организаций, осуществляющих деятельность в государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия);
7) электронные копии отчетов об эколого-токсикологической и токсиколого-рыбохозяйственной оценке пестицида (допускается представление результатов исследований научных организаций, осуществляющих деятельность в Украине, государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия));

8) пестицидтi бал ара шаруашылығы мен мал шаруашылығы үшін ветеринариялық-санитариялық, экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептердің электрондық көшірмесі (ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін олардың қызметін жүзеге асыруға сәйкестігін растайтын рұқсат беру құжаттарының (аккредиттеу, сертификат) (нотариалды куәландырылған көшірмесі) негізінде Украинада, Еуразиялық экономикалық одақ мүше мемлекеттерінде ұсынуға жол беріледі);
9) пестицидтегi әсер етуші затты анықтаудың талдамалық әдісінің электрондық көшірмесі. Тiркелушi (өтінім беруші) әдісті Қазақстан Республикасының жағдайларына бейімдеуді жүргізеді;
10) пестицидтің тамақ өнімдеріндегі, ауыл шаруашылығы өніміндегі, Қазақстан Республикасының қоршаған орта объектілеріндегі және биологиялық ортадағы қалдық мөлшерлерін (қажет болса метаболиттерді) анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың электрондық көшірмесі;
11) пестицидтiң өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі құрамы нормативтерінің электрондық көшірмелері (пестицидтiң өсімдік шаруашылығы өніміндегі ең жоғары рұқсат етілген деңгейі, пестицидтiң су айдындары суындағы пестицидтің шекті берілген концентрациясы (бұдан әрі – ШкЖК), пестицидтiң жұмыс аймағындағы ауадағы ШкЖК, пестицидтiң жұмыс аймағындағы ауадағы және атмосфералық ауадағы болжамды қауiпсіз әсер ету деңгейi, топырақтағы ШкЖК (Қазақстан Республикасының немесе Украинада, Еуразиялық экономикалық одақ мүше мемлекеттерінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган бекіткен);
12) өндіруші мен тiркелушi (өтінім беруші) арасында пестицидті өндіруге арналған лицензиялық келісімнің электрондық көшірмесі, сондай-ақ пестицидті өндірушіге тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар берген пестицидті өндіруге лицензия немесе рұқсат;
13) пестицидті өндіруші немесе пестицидті тіркеуші (өтініш беруші) әзірлеген пестицидтiң қауіпсіздік паспортының электрондық көшірмесі;
14) Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтi тасымалдау, сақтау, қолдану және зарарсыздандыру жөніндегі ұсынымдардың электрондық көшірмесі;
15) Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің мемлекеттік және орыс тілдерінде ақпараты бар ыдыстағы заттаңбасының электрондық көшірмесі.
Пестицидке арналған тіркеу куәлігін алу үшін (тіркелген пестицидті пайдалану (қолдану) саласы кеңейген кезде:
1) Қағидаларға 14-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркелген пестицидті пайдалану (қолдану) саласы кеңейген кездегі өтінім;
2) пестицидтің ұсақмөлдекті және өндiрiстiк сынақтарының нәтижелері туралы есептердің электрондық көшірмелері;

8) электронные копии отчетов о ветеринарно-санитарной, эколого-токсикологической оценке пестицида для пчеловодства и животноводства (допускается представление результатов исследований научных организаций, осуществляющих деятельность в Украине, государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия));
9) электронная копия аналитического метода определения действующего вещества в пестициде. Регистрант (заявитель) проводит адаптацию метода для условий Республики Казахстан;
10) электронные копии методических указаний по определению остаточных количеств пестицида (при необходимости метаболитов) в продуктах питания, сельскохозяйственной продукции, объектах окружающей среды и биологических средах в Республике Казахстан;
11) электронные копии нормативов содержания пестицида в растениеводческой продукции и в объектах окружающей среды (максимально допустимый уровень пестицида в растениеводческой продукции, предельно допустимая концентрация пестицида (далее – ПДК) в воде водоемов, ПДК в воздухе рабочей зоны, ориентировочно безопасный уровень воздействия пестицида в воздухе рабочей зоны и атмосферном воздухе, ПДК в почве) (утвержденные уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан или в Украине, в государствах-членах Евразийского экономического союза);
12) электронная копия лицензионного соглашения на производство пестицида между производителем и регистрантом (заявителем) пестицида, а также выданные производителю пестицида соответствующими уполномоченными органами лицензия или разрешение на производство пестицида;
13) электронная копия паспорта безопасности пестицида, разработанного производителем пестицида или регистрантом (заявителем) пестицида;
14) электронная копия рекомендации по транспортировке, хранению, применению и обезвреживанию пестицида по форме согласно приложению 12 к Правилам;
15) электронная копия тарной этикетки пестицида по форме согласно приложению 13 к Правилам с информацией на государственном и русском языках.
Для получения регистрационного удостоверения на пестицид (при расширении сферы использования (применения) зарегистрированного пестицида):
1) заявка на расширение сферы использования (применения) зарегистрированного пестицида по форме согласно приложению 14-2 к Правилам;
2) электронные копии отчетов о результатах мелкоделяночных и производственных испытаний пестицида;

3) Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицитiң өндірістік сынақтарын бағалау актісінің электрондық көшірмесі;
4) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі қалдық мөлшерлерінің құрамын анықтау жөніндегі жұмыстарды жүргізу нәтижелері туралы есептің электрондық көшірмесі;
5) пестицидтің тамақ өнімдеріндегі, ауыл шаруашылығы өніміндегі, қоршаған орта объектілеріндегі қалдық мөлшерлерін (қажет болған жағдайда метаболиттерді) анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың электрондық көшірмелері Қазақстан Республикасында бейімделген әдістемелерді ұсынуға жол беріледі);
6) пестицидтiң өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі құрамының нормативтерінің электрондық көшірмелері (пестицидтiң өсімдік шаруашылығы өніміндегі ең жоғары рұқсат етілген деңгейі, пестицидтiң су айдындары суларындағы ШкЖК, пестицидтiң жұмыс аймағындағы ауадағы ШкЖК) пестицидтiң жұмыс аймағындағы ауадағы және атмосфералық ауадағы болжамды қауiпсіз әрекет ету деңгейi, пестицидтiң топырақтағы ШкЖК) (Қазақстан Республикасының немесе Украинаның, Еуразиялық экономикалық одақ иүше мемлекеттерінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органы бекіткен);
7) Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтi тасымалдау, сақтау, қолдану және зарарсыздандыру жөніндегі ұсынымдардың электрондық көшірмесі;
8) Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің мемлекеттік және орыс тілдерінде ақпараты бар ыдыстағы заттаңбасының электрондық көшірмесі.
Пестицидтерге уақытша тіркеуді алу үшін:
1) Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті уақытша тіркеуге арналған өтінім;
2) кемінде 2 (екі) ғылыми зерттеу мекемесінің анықталған зиянды немесе аса қауіпті зиянды организмдерге немесе карантиндік объектілерге қарсы уақытша тіркеудің талдауы мен негіздемесі бар пестицидтің, тәуекелі төмен биологиялық препараттың уақытша тіркелуін жүргізудің орындылығы туралы ұсынымдарының болуы;
3) Еуразиялық экономикалық одақ мемлекеттерінде ұқсас қолдану саласы бойынша (сол дақылда және сол зиянды организмдерге қарсы) пестицидтің, тәуекелі төмен биологиялық препараттың мемлекеттік тіркелуін растайтын құжаттың болуы.
Рецептурасы мен тіркелген пестицидті өндіру технологиясы сақтала отырып, оны өндіруші ауысқан кезде:
1) осы Қағидаларға 15-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рецептурасы мен тіркелген пестицидті өндіру технологиясы сақтала отырып, оны өндіруші ауысқан немесе қосылған кездегі өтінім;

3) электронная копия акта оценки производственных испытаний пестицида по форме согласно приложению 9 к Правилам;
4) электронная копия отчета о результатах проведения работ по определению содержания остаточных количеств пестицида в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды по форме согласно приложению 6 к Правилам;
5) электронные копии методических указаний по определению остаточных количеств пестицида (при необходимости метаболитов) в продуктах питания, сельскохозяйственной продукции, объектах окружающей среды допускается представление уже адаптированных методик в Республике Казахстан;
6) электронные копии нормативов содержания пестицида в растениеводческой продукции и в объектах окружающей среды (максимально допустимый уровень пестицида в растениеводческой продукции, ПДК в воде водоемов, ПДК в воздухе рабочей зоны, ориентировочно безопасный уровень воздействия пестицида в воздухе рабочей зоны и атмосферном воздухе, ПДК в почве) (утвержденные уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан или Украины, государств-членов Евразийского экономического союза);
7) электронная копия рекомендации по транспортировке, хранению, применению и обезвреживанию пестицида по форме согласно приложению 12 к Правилам;
8) электронная копия тарной этикетки пестицида по форме согласно приложению 13 к Правилам с информацией на государственном и русском языках.
Для получения временной регистрации пестицидов:
1) заявка на временную регистрацию пестицида по форме согласно приложению 15 к Правилам;
2) наличие не менее 2 (двух) рекомендаций научно-исследовательских учреждений о целесообразности проведения временной регистрации пестицида, биологического препарата с низким риском с анализом и обоснованием необходимости ее проведения против выявленных вредных или особо опасных вредных организмов или карантинных объектов;
3) наличие документа, подтверждающего государственную регистрацию пестицида, биологического препарата с низким риском в государствах Евразийского экономического союза по аналогичной сфере применения (на той же культуре и против тех же вредных организмов).
При смене или добавлении производителя зарегистрированного пестицида с сохранением рецептуры и технологии его производства:
1) заявка на смену или добавление производителя зарегистрированного пестицида с сохранением рецептуры и технологии его производства по форме согласно приложению 15-1 к Правилам;

2) тіркелуші (өтінім беруші) және пестицидті өндіруші арасында пестицидті өндіруге лицензиялық келісім (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы жоқ болса, нотариалды куәландырылған көшірмесі), сондай-ақ пестицидті жаңа өндірушіге тиісті мемлекеттік уәкілетті органдар берген пестицидті өндіруге лицензия немесе рұқсаты (Қазақстан Республикасының резиденті емес тіркелушілерге (өтінім берушілерге) салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары жоқ болса, нотариалды куәландырылған көшірмелері);
3) аккредиттелген (сертификатталған) зертханаларда жүргізілген, пестицид және оның әсер етуші заттары (оның ішінде әсер етуші заттағы ілеспе қоспалар бойынша) құрамының тіркелген пестицидтің және оның әсер етуші затының құрамымен бірдейлігін растайтын, сондай-ақ (қызметті жүзеге асыруға сәйкестікті растайтын рұқсат беру құжаттары (аккредиттеу, сертификат) (нотариалды куәландырылған көшірмесі) негізінде тиісті зертханалар, мемлекеттік уәкілетті органдар берген зертханалық талдаулардың деректері);
4) бұрын берілген пестицидке арналған тіркеу куәлігінің түпнұсқасының көшірмесі*.
Пестицидтердi қайта тiркеу үшін:
1) Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтi қайта тiркеуге арналған өтiнiм;
2) пестицидтерге бұрын берiлген тіркеу куәлiгінiң түпнұсқасының көшірмесі;
3) осы Стандарттың 8-тармағындағы 2), 3) және 4) тармақшасын қоспағанда, осы Стандарттың 8-тармағында көрсетілген пестицидтер туралы құжаттар.
Тiркелушi (өтінім беруші) ауысқан кезде:
1) Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тiркелушi (өтінім беруші) ауысқан кезде өтінім;
2) тіркелушінің (өтінім берушінің) атынан тіркелушінің ауысқаны туралы хатты, сондай-ақ пестицидті мемлекеттік тіркеу құқықтарын жаңа тіркелушіге (өтінім берушіге) беруді немесе тіркелушінің (өтінім берушінің) қайта ұйымдастырылуын растайын құжаттар (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары жоқ болса нотариалды куәландырылған көшірмелері);
3) жаңа тіркелушінің (өтінім берушінің) атынан пестицидті мемлекеттік тіркеу құқықтарын алғанын және пестицидтің саудалық атауының, әсер етуші затты өндіруші мен пестицидтің препараттық нысанын өндірушінің сақталғанын, пестицидті қолдану (пайдалану) регламенттерін растаған хат;
4) пестицидке бұрын берілген тіркеу куәлігінің түпнұсқасының көшірмесі*;
5) Стандарттың 8-тармағында көрсетілген, жаңа тіркелушінің (өтінім берушінің) атынан ресімделген құжаттар;
6) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлік** немесе анықтама – заңды тұлғалар үшін (Қазақстан Республикасының резиденттері емес тіркелушілер (өтінім берушілер) үшін салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы жоқ болса, нотариалды куәландырылған көшірмесі).
Тiркелушiнің (өтінім берушінің) атауы өзгерген кезде:

2) лицензионное соглашение на производство пестицида между регистрантом (заявителем) и производителем пестицида (нотариально заверенная копия, при отсутствии оригинала для сверки), а также выданные новому производителю пестицида соответствующими государственными уполномоченными органами лицензию или разрешение на производство пестицида (нотариально заверенные копии, при отсутствии оригиналов для сверки для регистрантов (заявителей) – нерезидентов Республики Казахстан);
3) данные лабораторного анализа, проведенного в аккредитованной (сертифицированной) лаборатории, подтверждающие идентичность состава пестицида и его действующих веществ (в том числе по сопутствующим примесям в действующем веществе) составу зарегистрированного пестицида и его действующего вещества;
4) копия оригинала, ранее выданного регистрационного удостоверения на пестицид*.
Для перерегистрации пестицида:
1) заявка на перерегистрацию пестицида по форме согласно приложению 16 к Правилам;
2) копия оригинала ранее выданного регистрационного удостоверения на пестициды;
3) документы о пестициде, указанные в пункте 8 настоящего Стандарта, за исключением подпунктов 2), 3) и 4) пункта 8 настоящего Стандарта.
При смене регистранта (заявителя):
1) заявка на смену регистранта (заявителя) по форме согласно приложению 17 к Правилам;
2) письмо от лица регистранта (заявителя) о смене регистранта (заявителя), а также документы, подтверждающие передачу прав на государственную регистрацию пестицида новому регистранту (заявителю) или реорганизацию регистранта (заявителя) (нотариально заверенные копии, при отсутствии оригиналов для сверки);
3) письмо от лица нового регистранта (заявителя) с подтверждением получения прав на государственную регистрацию пестицида и сохранении торгового названия пестицида, производителя действующего вещества и производителя препаративной формы пестицида, регламентов использования (применения) пестицида;
4) копия оригинала, ранее выданного регистрационного удостоверения на пестицид*;
5) документы, указанные в пункте 8 настоящего Стандарта, оформленные от лица нового регистранта (заявителя);
6) свидетельство** или справку о государственной перерегистрации юридического лица – для юридических лиц (нотариально заверенная копия, при отсутствии оригинала для сверки для регистрантов (заявителей) – нерезидентов Республики Казахстан).
При изменении наименования регистранта (заявителя):

1) Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тiркелушiнің (өтінім берушінің) атауы өзгерген кездегі өтінім;
2) пестицидтің саудалық атауын, әсер етуші затты өндірушіні және пестицидтің препараттық нысанын өндірушіні, қолдану (пайдалану) регламенттерін сақтай отырып тіркелушінің (өтінім берушінің) атынан тіркелушінің (өтінім берушiнің) атауы өзгергені туралы хат, сондай-ақ тіркелушінің (өтінім берушінің) атауы өзгергенін растайтын құжаттар (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары жоқ болса, нотариалды куәландырылған көшірмелер);
3) пестицидке бұрын берілген тіркеу куәлігінің түпнұсқасының көшірмесі*;
4) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлік** немесе анықтама – заңды тұлғалар үшін (Қазақстан Республикасының резиденттері емес тіркелушілер (өтінім берушілер) үшін салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы жоқ болса, нотариалды куәландырылған көшірмесі).
Ескертпе: * пестицидке жаңа тіркеу куәлігін берген кезде, Ведомство күші жойылған пестицидке арналған тіркеу куәліктері туралы ақпаратты дайындайды және оны Министрліктің интернет-ресурсына орналастырады;
** "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
Ведомство тіркелушінің (өтінім берушінің) (Қазақстан Республикасы резидентінің) мемлекеттік қайта тіркелуі туралы мәліметтерді "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуға арналған негіздер
1) уәкілетті мемлекеттік органның пестицидті мемлекеттік тіркеуге келісу туралы сұранымға теріс жауабы;
2) тіркелушінің (өтінім беруші) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет Стандартының құжаттар тізімінде мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
3) тіркелушінің (өтінім берушінің) және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін оның ұсынған материалдарының, деректер мен мәліметтердің Қағидаларға құжаттар тізімінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
4) ұсақмөлдекті және өндірістік сынақтарды жүргізу үшін мәлімделген пестицидтің химиялық құрамының, рецептурасының және өндіру технологиясының пестицидті мемлекеттік тіркеуге ұсынылған пестицидтің химиялық құрамына, рецептурасына және өндіру технологиясына сәйкес келмеуі;

1) заявка на изменение наименования регистранта (заявителя) по форме согласно приложению 18 к Правилам;
2) письмо от лица регистранта (заявителя) об изменении наименования регистранта (заявителя) с сохранением торгового названия пестицида, производителя действующего вещества и производителя препаративной формы пестицида, регламентов использования (применения) пестицида, а также документы, подтверждающие изменение наименования регистранта (заявителя) (нотариально заверенные копии, при отсутствии оригиналов для сверки);
3) копия оригинала, ранее выданного регистрационного удостоверения на пестицид*;
4) свидетельство** или справку о государственной перерегистрации юридического лица – для юридических лиц (нотариально заверенная копия, при отсутствии оригинала для сверки для регистрантов (заявителей) – нерезидентов Республики Казахстан).
Примечание: *при выдачи нового регистрационного удостоверения на пестицид, Ведомство готовит информацию об аннулированных регистрационных удостоверениях на пестицид и размещает ее на интернет-ресурсе Министерства;
**свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
Сведения о государственной перерегистрации регистранта (заявителя) (резидента Республики Казахстан) Ведомство получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) отрицательный ответ от уполномоченных государственных органов на запрос о согласовании государственной регистрации пестицида;
2) установление недостоверности документов, представленных регистрантом (заявителем) для получения государственной услуги в соответствии с перечнем документов необходимых для оказания государственной услуги настоящего Стандарта, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие регистранта (заявителя) и (или) представленных им материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным Правилами;
4) несоответствие химического состава, рецептуры и технологии производства (формуляции) пестицидов, заявленных для проведения мелкоделяночных и производственных испытаний, химическому составу, рецептуре и технологии производства (формуляции) пестицидов, представленных на государственную регистрацию пестицидов;

5) пестицидтерге жататын өнертабыстарға патент иеленушілердің құқықтарының бұзылуы;
6) тіркелушіге (өтінім берушіге) пестицидтерді өндіру (формуляциялау), пестицидтерді өткізу, пестицидтерді аэрозольді және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызмет түрлеріне тыйым салатын соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
7) тіркелушінің (өтінім берушінің) мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнаулы құқығынан айырылуына негіз болған заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
8) "Мемлекеттік қызметтер туралы" және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарымен көзделген өзге де негіздер.
Пестицидтердің ұсақмөлдекті және өндірістік сынақтарынан өткізу жоспарларында тіркелмеген пестицидтердің болмауы, ғылыми зерттеулер жүргізуге шарттың болмауы, ұсақмөлдекті және өндірістік сынақтарынан өткізу және (немесе) ғылыми-зерттеулерді жүргізуге арналған пестицидтердің тіркелмеген үлгілерін әкелуге дәлелді бас тарту үшін негіз болып табылады.
10
Өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының лектрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда мемлекеттік қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметінің байланыс телефондары 8 (7172) 55-59-61, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2021 жылғы 13 мамырдағы
№ 160 бұйрығына 2-қосымша
Пестицидтердi тiркеу
(ұсақмөлдекті және өндірістік)
сынақтарынан өткізу және
мемлекеттiк тiркеу
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Пестицид ыдысының заттаңбасы
Қолданар алдында мұқият оқу қажет!
Фирма өндiрiсi мен орамы (нақты көрсетiледi),
сондай-ақ почталық мекенжайы
1. Пестицидтiң ерекшелейтін аты, тіркелуші (өтінім беруші) фирма.
2. Әсер етуші зат немесе микроорганизмнің түрлік аты, штамның немесе изоляттың аты.
3. Әсер етуші заттың құрамы грамм/литр немесе гектар/килограмм (тiрi жасушалардың немесе олардың тіршілік әрекеті өнімінің титрi).
4. Пестицидтiң препараттық нысаны.
5. Пестицидтiң және жұмыс сұйықтығының мақсаты, қолданылу технологиясы, шығыс нормасы.
6. Әр дақыл үшін күту мерзiмi.
7. Шектеулер.
8. Пестицидтiң уыттылығы (қауiптiлiк сыныбы көрсетіледі).
9. Пестицидті тасымалдау, сақтау және қолдану кезіндегі сақтық шаралары.

5) нарушение прав патентообладателей на изобретения, относящиеся к пестицидам;
6) наличие вступившего в законную силу решения (приговора) суда, запрещающего регистранту (заявителю) заниматься видом деятельности по производству (формуляции) пестицидов, реализации пестицидов, применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами;
7) наличие вступившего в законную силу решения суда на основании которого регистрант (заявитель) лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
8) иные основания, предусмотренные законами Республики Казахстан "О государственных услугах" и "О разрешениях и уведомлениях".
Основанием для мотивированного отказа на ввоз незарегистрированных образцов пестицидов, предназначенных для проведения мелкоделяночных и производственных испытаний и (или) научных исследований, является отсутствие незарегистрированных пестицидов в планах проведения мелкоделяночных и производственных испытаний, отсутствие договора на проведение научных исследований.
10.
Иные требования
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги 8 (7172) 55-59-61, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 мая 2021 года № 160
Приложение 13 к Правилам
проведения регистрационных
(мелкоделяночных и производственных)
испытаний и государственной
регистрации пестицидовФорма
Тарная этикетка пестицида
Перед применением внимательно прочитать!
Производство и упаковка фирмы (указывается конкретно), а также почтовый адрес
1. Отличительное название пестицида, фирма регистрант (заявитель).
2. Действующее вещество или видовое название микроорганизма, название штамма или изолята.
3. Содержание действующего вещества в грамм/литр или грамм/килограмм (титр живых клеток или продукта их жизнедеятельности).
4. Препаративная форма пестицида.
5. Назначение, технология применения, норма расхода пестицида и рабочей жидкости.
6. Срок ожидания для каждой культуры.
7. Ограничения.
8. Токсичность пестицида (указывается класс опасности).
9. Меры предосторожности при хранении, транспортировке и применении пестицида.

10. Төгiлген немесе шашылған пестицидтi зарарсыздандыру тәсiлдерi.
11. Пестицидтiң дайындалған күні.
12. Пестицидтiң жарамдылық мерзімі.
Пестицидтiң ыдыс заттаңбасында барлық тармақтар бойынша ақпараттың болуы қамтамасыз етіледі. Дизайны регламенттелмейді. Егер техникалық мүмкiндiктері бір орамға жазуға мүмкіндік берсе, ыдыс заттаңбасы мен ұсынымдарды бiр құжатқа біріктіруге болады.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2021 жылғы 13 мамырдағы
№ 160 бұйрығына 3-қосымша
Пестицидтердi тiркеу
(ұсақмөлдекті және өндірістік)
сынақтарынан өткізу және
мемлекеттiк тiркеу
қағидаларына
14-1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"Агроөнеркәсіптік кешендегі
мемлекеттік инспекция комитеті"
мемлекеттік мекемесі
Республика Казахстан
Министерство
сельского хозяйства
Государственное учреждение
"Комитет государственной инспекции
в агропромышленном комплексе"
Мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту
__________________________________________________________
(өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомствосы)
Сіздің 20 ___ жылғы ________ № __________ өтінімді қарап, келесіні хабарлайды.
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(бас тартуға негіздеме)
_______________________________________________________________________
(қол қоюшының лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса),
электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2021 жылғы 13 мамырдағы
№ 160 бұйрығына 4-қосымша
Пестицидтердi тiркеу
(ұсақмөлдекті және өндірістік)
сынақтарынан өткізу және
мемлекеттiк тiркеу
қағидаларына
14-2-қосымша
Нысан
Тіркелген пестицидті пайдалану (қолдану) саласы кеңейтуге арналған өтінім
Тiркелушi (өтінім беруші)
_________________________________________________________________________
(жеке немесе заңды тұлға,
_________________________________________________________________________
мемлекет, мекенжайы, телефон, факс)
Қолдану регламенттері бар пестицидтердiң Қазақстан Республикасында мемлекеттік тiркелуін жүргізуді өтінемін (Тіркелген пестицидті пайдалану (қолдану) саласы кеңейген кезде) (кесте пестицидтің түріне байланысты толтырылады):
инсектицидтер, фунгицидтер және гербицидтер үшін
Пестицидтің саудалық атауы, препараттық нысаны, әсер етуші затының құрамы, әсер етуші затты өндіруші, препараттық нысанды өндіруші
Пестицидтің шығыс нормасы (литр/гектарға килограмм/гектарға, литр/тоннаға, килограмм/тоннаға)
Дақыл, өңделетін объект
Зиянды организм
Өңдеу тәсілі, уақыты, шектеулер, жұмыс сұйықтығының шығысы
Соңғы өңдеу мерзімі, егін жиналғанға дейін күндермен, ең көп өңдеу еселігі ( )
1
2
3
4
5
6
родентицидтер, биологиялық препараттар, тұқымдарды егу алдында өңдеуге арналған препараттар үшін ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілердің қоймалық үй-жайларында қорлардың зиянкестеріне қарсы қолдануға рұқсат етілген препараттар үшін нан өнімдері жүйесінде кәсіпорындарда қордардың зиянкестеріне қарсы қолдануға рұқсат етілген препараттар үшін
Пестицидтің саудалық атауы, препараттық нысаны, әсер етуші затының құрамы, әсер етуші затты өндіруші, препараттық нысанды өндіруші
Препараттың шығыс нормасы (литр/тоннаға, килограмм/тоннаға)
Дақыл, өңделетін объекті
Зиянды организм
Өңдеу тәсілі, уақыты, шектеулер, жұмыс сұйықтығының шығысы
1
2
3
4
5
дефиолианттар және десиканттар, өсімдіктердің өсуін реттеушілер үшін
Пестицидтің саудалық атауы, препараттық нысаны, әсер етуші затының құрамы, әсер етуші затты өндіруші, препараттық нысанды өндіруші
Пестицидтің шығыс нормасы (литр/гектарға килограмм/гектарға)
Дақыл
Өңдеу тәсілі, уақыты, шектеулер
Соңғы өңдеу мерзімі, егін жиналғанға дейін күндермен, ең көп өңдеу еселігі ( )
1
2
3
4
5
Пестицид туралы жаңа мәліметтердің бар-жоғы ________________
(иә/жоқ көрсету)
Жаңа мәліметтер бар болса өтінімге қоса ұсынылады.
Тіркелуші (өтінім беруші) 20__ жылғы "__" _______ сағат ______ қол қойып, жіберді :
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама:
Ведомство 20__ жылғы "__" _________ сағат ______ қабылдады.
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2021 жылғы 13 мамырдағы
№ 160 бұйрығына 5-қосымша
Пестицидтердi тiркеу
(ұсақмөлдекті және өндірістік)
сынақтарынан өткізу және
мемлекеттiк тiркеу
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Пестицидтi уақытша тiркеуге арналған өтінім
Тiркелушi (өтінім беруші)
_______________________________________________________________
(жеке немесе заңды тұлға,
______________________________________________________________
мемлекет, мекенжайы, телефон, факс)
Қолдану регламенттері бар пестицидтердiң Қазақстан Республикасында уақытша тiркелуін жүргізуді өтінемін (кесте пестицидтің түріне байланысты толтырылады):
инсектицидтер, фунгицидтер және гербицидтер үшін
Пестицидтің саудалық атауы, препараттық нысаны, әсер етуші затының құрамы, әсер етуші затты өндіруші, препараттық нысанды өндіруші
Пестицидтің шығыс нормасы (литр/гектарға килограмм/гектарға, литр/тоннаға, килограмм/тоннаға)
Дақыл, өңделетін объект
Зиянды организм
Өңдеу тәсілі, уақыты, шектеулер, жұмыс сұйықтығының шығысы
Соңғы өңдеу мерзімі, егін жиналғанға дейін күндермен, ең көп өңдеу еселігі ( )
1
2
3
4
5
6
родентицидтер, биологиялық препараттар, тұқымдарды егу алдында өңдеуге арналған препараттар үшін ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілердің қоймалық үй-жайларында қорлардың зиянкестеріне қарсы қолдануға рұқсат етілген препараттар үшін нан өнімдері жүйесінде кәсіпорындарда қордардың зиянкестеріне қарсы қолдануға рұқсат етілген препараттар үшін
Пестицидтің саудалық атауы, препараттық нысаны, әсер етуші затының құрамы, әсер етуші затты өндіруші, препараттық нысанды өндіруші
Препараттың шығыс нормасы (литр/тоннаға, килограмм/тоннаға)
Дақыл, өңделетін объекті
Зиянды организм
Өңдеу тәсілі, уақыты, шектеулер, жұмыс сұйықтығының шығысы
1
2
3
4
5
дефиолианттар және десиканттар, өсімдіктердің өсуін реттеушілер үшін
Пестицидтің саудалық атауы, препараттық нысаны, әрекет етуші затының құрамы, әрекет етуші затты өндіруші, препараттық нысанды өндіруші
Пестицидтің шығыс нормасы (литр/гектарға килограмм/гектарға)
Дақыл
Өңдеу тәсілі, уақыты, шектеулер
Соңғы өңдеу мерзімі, егін жиналғанга дейін ең көп өңдеу еселігіне
1
2
3
4
5
Тіркелуші (өтінім беруші) 20__ жылғы "__" _______ сағат ______ қол қойып, жіберді :
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама:
Ведомство 20__ жылғы "__" _________ сағат ______ қабылдады.
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2021 жылғы 13 мамырдағы
№ 160 бұйрығына 6-қосымша
Пестицидтердiң тiркеу
(ұсақмөлдекті және өндірістік)
сынақтарынан өткізу және
мемлекеттiк тiркеу
қағидаларына

10. Способы обезвреживания пролитого или рассыпанного пестицида.
11. Дата изготовления пестицида.
12. Срок годности пестицида.
Тарная этикетка пестицида обеспечивается содержанием информации по всем пунктам. Дизайн не регламентируется. Возможно совмещение тарной этикетки и рекомендаций в один документ, если технические возможности позволяют нанести это на единицу упаковки.
Приложение 3 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 мая 2021 года № 160
Приложение 14-1 к Правилам
проведения регистрационных
(мелкоделяночных и производственных)
испытаний и государственной
регистрации пестицидов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"Агроөнеркәсіптік кешендегі
мемлекеттік инспекция комитеті"
мемлекеттік мекемесі
Республика Казахстан
Министерство
сельского хозяйства
Государственное учреждение
"Комитет государственной инспекции
в агропромышленном комплексе"
Форма
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги
__________________________________________________________
(наименование ведомство уполномоченного органа в области защиты растений)
рассмотрев Вашу заявку от________ 20 ___ года № __________, сообщает следующее.
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(обоснование отказа)
____________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего, электронная цифровая подпись)
Приложение 4 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 мая 2021 года № 160
Приложение 14-2 к Правилам
проведения регистрационных
(мелкоделяночных и производственных)
испытаний и государственной
регистрации пестицидов
Форма
Заявка на расширение сферы использования (применения)
зарегистрированного пестицида
Регистрант (заявитель)
___________________________________________________________________________
(физическое или юридическое лицо,
___________________________________________________________________________
государство, адрес, телефон, факс)
Прошу провести государственную регистрацию (расширение сферы использования (применения) зарегистрированного пестицида) в Республике Казахстан пестицида с регламентами применения (таблица заполняется в зависимости от вида пестицида):
для инсектицидов, фунгицидов и гербицидов
Торговое название пестицида, препаративная форма, содержание действующего вещества, производитель действующего вещества, производитель препаративной формы
Норма расхода препарата (литр/гектар, килограмм/гектар, литр/тонна, килограмм/тонна)
Культура, обрабатываемый объект
Вредный организм
Способ, время обработки, ограничения
Срок последней обработки, в днях до сбора урожая, в ( ) максимальная кратность обработок
1
2
3
4
5
6
для препаратов для предпосевной обработки семян, биопрепараты, родентициды для препаратов, разрешенных для применения против вредителей запасов в складских помещениях товаропроизводителей сельскохозяйственной продукции для препаратов, разрешенных для применения против вредителей запасов на предприятиях в системе хлебопродуктов
Торговое название пестицида, препаративная форма, содержание действующего вещества, производитель действующего вещества, производитель препаративной формы
Норма расхода препарата (литр/тонна, килограмм/тонна)
Культура, обрабатываемый объект
Вредный организм
Способ, время обработки, ограничения
1
2
3
4
5
для дефолиантов и десикантов, регуляторов роста растений
Торговое название пестицида, препаративная форма, содержание действующего вещества, производитель действующего вещества, производитель препаративной формы
Норма расхода препарата (литр/гектар, килограмм/гектар)
Культура
Способ, время обработки, ограничения
Срок последней обработки, в днях до сбора урожая, в ( ) максимальная кратность обработок
1
2
3
4
5
Наличие новых сведений о пестициде _____________________________________
(указать да/нет)
При наличии новые сведения прилагаются к заявке.
Подписано и отправлено регистрантом (заявителем) в ____ часов "__" __________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято Ведомством в ____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 5 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 мая 2021 года № 160
Приложение 15 к Правилам
проведения регистрационных
(мелкоделяночных и производственных)
испытаний и государственной
регистрации пестицидов
Форма
Заявка на временную регистрацию пестицида
Регистрант (заявитель)
___________________________________________________________________________
(физическое или юридическое лицо,
____________________________________________________________________________
государство, адрес, телефон, факс)
Прошу провести временную регистрацию в Республике Казахстан пестицида с регламентами применения (таблица заполняется в зависимости от вида пестицида):
для инсектицидов, фунгицидов и гербицидов
Торговое название пестицида, препаративная форма, содержание действующего вещества, производитель действующего вещества, производитель препаративной формы
Норма расхода препарата (литр/гектар, килограмм/гектар, литр/тонна, килограмм/тонна)
Культура, обрабатываемый объект
Вредный организм
Способ, время обработки, ограничения
Срок последней обработки, в днях до сбора урожая, в ( ) максимальная кратность обработок
1
2
3
4
5
6
для препаратов для предпосевной обработки семян, биопрепараты, родентициды для препаратов, разрешенных для применения против вредителей запасов в складских помещениях товаропроизводителей сельскохозяйственной продукции для препаратов, разрешенных для применения против вредителей запасов на предприятиях в системе хлебопродуктов
Торговое название пестицида, препаративная форма, содержание действующего вещества, производитель действующего вещества, производитель препаративной формы
Норма расхода препарата (литр/тонна, килограмм/тонна)
Культура, обрабатываемый объект
Вредный организм или заболевание
Способ, время обработки, ограничения
1
2
3
4
5
для дефолиантов и десикантов, регуляторов роста растений
Торговое название пестицида, препаративная форма, содержание действующего вещества, производитель действующего вещества, производитель препаративной формы
Норма расхода препарата (литр/гектар, килограмм/гектар)
Культура
Способ, время обработки, ограничения
Срок последней обработки, в днях до сбора урожая, в ( ) максимальная кратность обработок
1
2
3
4
5
Подписано и отправлено регистрантом (заявителем) в ____ часов "__"
__________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято Ведомством в ____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 6 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 мая 2021 года № 160