Оқу орталықтарына қойылатын талаптарды, оларды мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі деректерінің тізіліміне енгізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 31 мамырдағы № 377-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 маусымда № 22899 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабының 1-тармағы 14) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Оқу орталықтарына қойылатын талаптар;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Оқу орталықтарын мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі деректерінің тізіліміне енгізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 31 мамырдағы
№ 377-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Оқу орталықтарына қойылатын талаптар
1. Осы Оқу орталықтарына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Аталған Талаптар техникалық реттеу саласындағы оқу орталықтарына қолданылады.
2. Оқу орталығы сәйкестікті растау, тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау бойынша сарапшы-аудиторларды даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын заңды тұлға болып табылады.
3. Сәйкестікті растау, тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін анықтау бойынша сарапшы-аудиторларды даярлау және біліктіліктерін арттыру біліктілік курстары нысанында жүзеге асырылады.
4. Оқу орталықтарына қойылатын талаптар:
1) оқу жоспарларына енгізілген, ресми түрде басып шығарылған нормативтік, анықтамалық және оқу-әдістемелік құжаттары болуы тиіс;

Об утверждении требований к учебным центрам, правил их включения в реестр данных государственной системы технического регулирования
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 31 мая 2021 года № 377-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2021 года № 22899.
Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года.
В соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Требования к учебным центрам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила включения учебных центров в реестр данных государственной системы технического регулирования согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 31 мая 2021 года № 377-НҚ
Требования к учебным центрам
1. Настоящие требования к учебным центрам (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании".
Данные Требования распространяются на учебные центры в области технического регулирования.
2. Учебный центр является юридическим лицом, осуществляющим подготовку и повышение квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара.
3. Подготовка и повышение квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара осуществляется в форме квалификационных курсов.
4. Требования предъявляемые к учебным центрам:
1) иметь официально изданные нормативные, справочные и учебно-методические документы, включенные в учебные планы;

2) курстың атауын, оқудың мақсатын, сабақтар режимін, тақырыптардың атауларын, оқудың ұзақтығын және сағат саны сарапшы-аудиторларды даярлау бойынша кем дегенде 80 (сексен) академиялық сағат және сарапшы-аудиторлардың әр тақырып бойынша біліктілігін арттыру бойынша – кем дегенде 40 (қырық) академиялық сағат, соның ішінде техникалық реттеу саласындағы білімдерді міндетті игеруге арналған дәрістерді, практикалық сабақтарды (қажеттілік болған жағдайда) кірістіретін әр біліктілік курсы бойынша оқу жоспарлары болуы тиіс;
Оқу жоспары қазақ және орыс тілдерінде ресімделген базалық және бейінді бөлімдерден тұрады.
3) сәйкестікті растау (өнімнің, көрсетілетін қызметтің, менеджмент жүйесінің, персоналдың), тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін анықтау бойынша жұмыс жасайтын сарапшы-аудиторлардан тұратын, сәйкестікті растау саласындағы жұмыс өтілі кем дегенде 5 (бес) жылды құрайтын және ҚР СТ 1.45 "Техникалық реттеу саласындағы мамандарды даярлауды (қайта даярлауды) және біліктіліктерін арттыруды жүзеге асыратын ұйымдар. Жалпы талаптар" белгіленген тәртіпте тестілеуден өту арқылы 3 (үш) жылда бір рет өз құзыреттілігін растайтын, оқыту саласына байланысты оқу жоспарына сәйкес тыңдаушыларды даярлауды және біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын оқытушылар құрамы болуы тиіс.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 31 мамырдағы
№ 377-НҚ бұйрығына
2-қосымша
Оқу орталықтарын мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі деректерінің тізіліміне енгізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Оқу орталықтарын мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі деректерінің тізіліміне енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді және оқу орталықтарын техникалық реттеу жүйесі деректерінің тізіліміне енгізу тәртібін анықтайды.
2-тарау. Оқу орталықтарын мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі деректерінің тізіліміне енгізу тәртібі
2. Мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі деректерінің тізіліміне енгізу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқу орталығының өтінімі негізінде жүзеге асырылады.
Өтінім қазақ және (немесе) орыс тілдерінде толтырылады.
3. Өтінім беруші өтінімді және келесі құжаттарды:
1) стандарттау жөніндегі нормативтік техникалық құжаттарды өзектендіру бойынша қызметтерді көрсету бойынша "Қазақстан стандарттау және метрология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен жасалған шартты;

2) иметь учебные планы по каждому квалификационному курсу, включающие наименование курса, цель обучения, режим занятий, наименование тем, продолжительность обучения и количество часов не менее 80 (восемьдесят) академических часов по подготовке экспертов-аудиторов и не менее 40 (сорок) академических часов – по повышению квалификации экспертов-аудиторов по каждой теме, в том числе лекции, практических занятий (при необходимости), предназначенных к обязательному усвоению знаний в области технического регулирования;
Учебный план состоит из базовой и профильных частей оформленные на казахском и русском языках.
3) иметь преподавательский состав, осуществляющий подготовку и повышение квалификации слушателей в соответствии с учебным планом, в зависимости от области обучения, состоящих из действующих экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия (продукции, услуг, системы менеджмента, персонала), определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, со стажем работы в области подтверждения соответствия не менее 5 (пяти) лет и подтверждающими свою компетентность один раз в 3 (три) года посредством прохождения тестирования в порядке, установленных в СТ РК 1.45 "Организации, осуществляющие подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов в области технического регулирования. Общие требования.".
Приложение 2 к приказу
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 31 мая 2021 года № 377-НҚ
Правила включения учебных центров в реестр данных государственной системы технического регулирования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила включения учебных центров в реестр данных государственной системы технического регулирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" и определяют порядок включения учебных центров в реестр данных государственной системы технического регулирования.
Глава 2. Порядок включения учебных центров в реестр данных государственной системы технического регулирования
2. Включение в реестр данных государственной системы технического регулирования осуществляется на основании заявки учебного центра по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Заявка заполняется на казахском и (или) на русском языках.
3. Заявитель предоставляет заявку и следующие документы:
1) договор с Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казахстанский институт стандартизации и метрологии" по оказанию услуг по актуализации нормативных технических документов по стандартизации;

2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген оқу жоспарларын;
3) құрылтай құжаттарын;
4) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша персонал (дәріскерлер) туралы мәліметтерді;
5) ҚР СТ 1.45 "Техникалық реттеу саласындағы мамандарды даярлауды (қайта даярлауды) және біліктіліктерін арттыруды жүзеге асыратын ұйымдар. Жалпы талаптар" сәйкес нысан бойынша оқу орталығы дәріскерлерінің электрондық тестілеуден өту фактісін растайтын сертификаттардың көшірмелерін ұсынады.
4. Өтінім беруші өтінімді және осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсынады.
5. Уәкілетті орган өтінім мен құжаттарға ол келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде талдау жүргізеді.
6. Ұсынылған құжаттар толық болмаған және (немесе) олар осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда, уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процессуалдық кодексінің 73-бабында белгіленген талаптарды сақтай отырып, күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде өтінім берушіден бас тартады.
7. Өтінімді және құжаттарды қарауды талдаудың оң нәтижелері кезінде уәкілетті орган ол келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде өтінім берушіні ресми хабардар етеді және өтінім берушінің өтінімі мен құжаттарын қарау жөніндегі комиссияны (бұдан әрі – комиссия) құрады.
8. Комиссия құрылғаннан кейін уәкілетті орган өтінім берушінің өтінімі мен құжаттарын комиссияға күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде жібереді.
Комиссия өтінім мен құжаттар келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оқу жоспарының жобасын жария қорғауды жүргізеді.
Жария қорғау таныстыру түрінде орындалған көрсету материалдарын пайдалана отырып, ауызша нысанда жүргізіледі.
Қорғау барысында комиссия өтінім берушінің таныстыру материалды сауатты баяндау қабілетін бағалайды:
1) шешендік өнерді меңгеру шеберлігі;
2) баяндаудың логикалық байланыстылығы, дәлелділігі;
3) таныстыру материалды ресімдеу сапасы.
Комиссия қабылдаған шешім кеңес хаттамасында көрсетіледі, ол оқу жоспарын мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі деректерінің тізіліміне енгізуге немесе бас тартуға негіз болады.
9. Оқытушылар қатарындағы өтінім берушінің өкілдері оқу жоспарының жобасын жария қорғауға арналған комиссия отырысына қатысады.
10. Комиссияның оң шешімі негізінде өтінім беруші мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі деректерінің тізіліміне енгізіледі.
Комиссияның оқу орталығын мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі деректерінің тізіліміне енгізу туралы шешімінің нәтижесі оны шығарған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде өтінім берушіге жіберіледі.

2) учебные планы, оформленные по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) учредительные документы;
4) сведения о персонале (лекторах) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
5) копии сертификатов, подтверждающих факт прохождения лекторов учебного центра электронного тестирования по форме согласно СТ РК 1.45 "Организации, осуществляющие подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов в области технического регулирования. Общие требования".
4. Заявитель предоставляет заявку и документы, указанные в пункте 3 настоящих Правил в уполномоченный орган в области технического регулирования (далее – уполномоченный орган).
5. Уполномоченный орган проводит анализ заявки и документов в течение 20 (двадцати) календарных дней со дня ее поступления.
6. В случаях неполноты представленных документов и (или) их несоответствия требованиям, установленных в пункте 3 настоящих Правил, уполномоченный орган отказывает заявителю в течение 20 (двадцати) календарных дней с соблюдением требований, установленных статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
7. При положительных результатах анализа рассмотрения заявки и документов, уполномоченный орган со дня ее поступления в течение 5 (пяти) календарных дней официально информирует заявителя и создает комиссию по рассмотрению заявки и документов заявителя (далее – комиссия).
8. После создания комиссии заявка и документы заявителя направляется уполномоченным органом в комиссию в течение 2 (двух) календарных дней.
Комиссия со дня поступления заявки и документов в течение 10 (десяти) календарных дней проводит публичную защиту проекта учебного плана.
Публичная защита проводится в устной форме с использованием демонстрационных материалов, выполненных в виде презентации.
В ходе защиты комиссия оценивает способность заявителя грамотно излагать презентационный материал:
1) мастерство владения ораторской речью;
2) логическую связанность изложения, аргументированность;
3) качество оформления презентационного материала.
Принятое комиссией решение отражается в протоколе заседания, которое является основанием для внесения или отказа во внесении учебного плана в реестр данных государственной системы технического регулирования.
9. Представители заявителя из числа преподавателей присутствуют на заседании комиссии для публичной защиты проекта учебного плана.
10. На основании положительного решения комиссии, заявитель включается в реестр данных государственной системы технического регулирования.
Результат решения комиссии о включении учебного центра в реестр данных государственной системы технического регулирования направляется со дня вынесения его в течение 3 (трех) календарных дней заявителю.

11. Оқу жоспарларында өзгерістер болған кезде оқу орталығы енгізілген өзгерістер туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
12. Оқу орталығы өз қызметін тоқтатқан кезде күнтізбелік 10 (он) күн ішінде уәкілетті органды қызметтің тоқтатылғаны туралы қағаз немесе электрондық түрде хабардар етеді.
Оқу орталықтарын мемлекеттік
техникалық реттеу жүйесі
деректерінің тізіліміне енгізу
қағидаларына
1-қосымша
нысан
ӨТІНІМ
_______________________________________________________________
(өтінім берушінің атауы)
_________________________________________________________________________
(біліктілік курстарының атауы)
_______________________________________ мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі
деректерінің тізіліміне қосуды сұраймыз.
____________                  _______________
қолы                        күні
Оқу орталықтарын мемлекеттік
техникалық реттеу жүйесі
деректерінің тізіліміне енгізу
қағидаларына
2-қосымша
нысан
____________________________________________________________ (оқу орталығының атауы)
"Даярлау және арттыру" біліктілік курсы бойынша ОҚУ ЖОСПАРЫ _____________________________________________________________________ (курстардың атауы)
Оқудың мақсаты:
Сабақтар режимі:
Оқудың ұзақтығы:
р\р
Тақырыптың атауы
Сағат саны, барлығы
Соның ішінде
Бақылау нысаны
Ескертпе
Дәрістер
Практикалық сабақтар
Емтихан
Сынақ
Бақылау жұмысы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Базалық бөлімі
Бейіндік бөлімі
Оқу орталықтарын мемлекеттік
техникалық реттеу жүйесі
деректерінің тізіліміне енгізу
қағидаларына
3-қосымша
нысан
________________________________________________________________ (оқу орталығының атауы)
Персонал (дәріскерлер) туралы мәліметтер
р/р
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Сарапшы-аудитор аттестатының №
Сарапшы-аудитор аттестатының күні
Тестілеуден өту туралы сертификаттың күні
(жолдама)
Сәйкестікті растау саласындағы жұмыс өтілі
Біліктілік курстарының бағыты
1
2
3
4
5
6
7
8

11. При изменении в учебных планах учебный центр уведомляет уполномоченный орган о внесенных изменениях.
12. Учебный центр, при прекращении своей деятельности в течение 10 (десяти) календарных дней уведомляет уполномоченный орган в бумажном или электронном виде о прекращении деятельности.
Приложение 1 к Правилам
включения учебных центров в
реестр данных государственной системы
технического регулирования
форма
ЗАЯВКА
Просим включить __________________________________________________
(наименование заявителя)
в реестр данных государственной системы технического регулирования
________________________________________________________________________
(наименование квалификационных курсов)
__________ ___________
подпись       дата
Приложение 2 к Правилам
включения учебных центров в
реестр данных государственной системы
технического регулирования
форма
____________________________________________________________
(наименование учебного центра)
УЧЕБНЫЙ ПЛАН
по квалифицированному курсу: "Подготовка и повышение"
_____________________________________________________________________
(наименование курсов)
Цель обучения: Режим занятий: Продолжительность обучения:
№ п\п
Наименование темы
Всего часов
В том числе
Форма контроля
Примечание
Лекции
Практические занятия
Экзамен
Зачет
Контрольная работа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Базовая часть
Профильная часть
Приложение 3 к Правилам
включения учебных центров в
реестр данных государственной системы
технического регулирования
форма
________________________________________________________________
(наименование учебного центра)
Сведения о персонале (лекторах)
п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
№ аттестата эксперта-аудитора
Дата аттестата эксперта-аудитора
Дата сертификата о прохождении тестирования (направление)
Стаж работы в области подтверждения соответствия
Направление квалификационных курсов
1
2
3
4
5
6
7
8