"Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 165 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 16 маусымдағы № 213 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 18 маусымда № 23082 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.06.2023 № 263 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 165 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11038 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықты әлеуметтік қорғау саласында стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жоба қуаты 6-дан 30-ға дейінгі орындары бар өз бетінше тұруды сүйемелдеу бөлімшелеріне (бұдан әрі – Бөлімше) өз бетінше тұруды сүйемелдеу қызметтерін ұсыну туралы шешімді стационарлық үлгідегі ұйым мамандарының бағалау кешені және мониторингі негізінде стационарлық үлгідегі ұйым қабылдайды.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 19 ақпандағы № 134 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13527 болып тіркелген) Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты бағалау мен айқындау қағидаларына сәйкес айқындалған қызмет алушының өзіне-өзі қызмет көрсетуге және (немесе) өз бетінше жүріп-тұруға қабілетсіздігі және басқа адамдарға толық тәуелділігі Бөлімшеде тұруына қарсы көрсетілім болып табылады.";
25-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) киім, аяқкиім, төсек жабдықтарын, жеке гигиена заттарын, қатты мүкәммал және техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды және арнаулы жүріп-тұру құралдарын осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес стационарлық үлгідегі ұйымдарға арналған киімнің, аяқкиімнің, төсек жабдықтарының, жеке гигиена заттарының, қатты мүкәммалдың және мүгедектігі жоқ адамдарға дәрігердің тағайындауы бойынша берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың және арнаулы жүріп-тұру құралдарының, сондай-ақ оларды кию және тозу мерзімдерінің ең төменгі нормаларына сәйкес беру;";

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 165 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 июня 2021 года № 213. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июня 2021 года № 23082. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 263.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2023 № 263 (вводится в действие с 01.07.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 165 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11038) следующие изменения:
в Стандарте оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях стационара, утвержденном указанным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Решение о предоставлении услуг самостоятельного сопровождаемого проживания в отделение самостоятельного сопровождаемого проживания проектной мощностью от 6 до 30 мест (далее – Отделение) принимает организация стационарного типа, на основе комплексной оценки и мониторинга специалистов организации стационарного типа.
Противопоказанием к проживанию в Отделении является неспособность получателя услуг к самообслуживанию и (или) к самостоятельному передвижению и полной зависимости от других лиц, определенная в соответствии с Правилами оценки и определения потребности в специальных социальных услугах, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 134 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13527).";
подпункт 10) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"10) предоставление одежды, обуви, постельного белья, предметов личной гигиены, твердого инвентаря и технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения в соответствии с минимальными нормами одежды, обуви, постельного белья, предметов личной гигиены, твердого инвентаря и технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых лицам, не имеющим инвалидность, по назначению врача, а также сроками их носки и использования для организаций стационарного типа согласно приложению 3 к настоящему Стандарту;";

34-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) емдеу-еңбек қызметін жүргізу арнайы ұйымдастырылған кабинеттерде (шеберханаларда, жылыжайларда, қысқы бақтарда), үй жанындағы учаскелердежүзеге асырылады және стационарлық үлгідегі ұйымдарда қызметтерді алушыларды олардың денсаулық жағдайын ескеріп, тыныс-тіршіліктің әртүрлі нысандарына тартуға мүмкіндік беретін жағдай жасауды қамтамасыз етеді;";
2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықты әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
2-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықты әлеуметтік қорғау саласында үйде қызметтер көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
39-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қарттар мен мүгедектердің күтімі жөніндегі әлеуметтік қызметкерді арнайы киіммен,жеке қорғаныш құралдарымен (бір рет қолданылатын маскалар мен қолғаптар)қамтамасыз ету.";
2-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер саясатын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е. М. Әукеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі С. Шапкенов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2021 жылғы 16 маусымдағы
№ 213 Бұйрыққа
1-қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында стационарлық
жағдайда арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандартына
2-қосымша
Нысан
МЕДИЦИНАЛЫҚ КАРТА
____________________________________________________________________
(медициналық ұйымның атауы)
Т.А.Ә. (бар болса) ____________________________________________________
Туған күні "____" _________ 20 ___ жыл
Үйінің мекенжайы ____________________________________________________
Қысқаша анамнез (бастан өткерген аурулар жөнінде, дәрілік препараттарды, азық-түлікті көтере алмаушылық және тағы басқа):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Медициналық тексеру (негізгі және ілеспелі диагнозды, асқынудың орын алғандығын, бұрын болған аурулар туралы мәліметтерді көрсету қажет):
невропатолог ________________________________________________________
____________________________________________________________________
психиатр ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
дерматовенеролог ____________________________________________________
____________________________________________________________________
фтизиатр (флюрография мәліметтерінің болуы міндетті) ___________________
____________________________________________________________________
терапевт/педиатр_____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________ эпидемиологиялық ортасы туралы қорытынды ____________________________
____________________________________________________________________ Көрсетілімдер бойынша (диспансерлік есепке алу кезінде):
эндокринолог ________________________________________________________
кардиолог ___________________________________________________________
ортопед _____________________________________________________________
нарколог ____________________________________________________________
онколог _____________________________________________________________
гинеколог (уролог) ____________________________________________________
хирург______________________________________________________________
окулист______________________________________________________________
отоларинголог________________________________________________________
Зертханалық зерттеулердің нәтижелері:
қанның жалпы анализі_________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
АИТВ инфекциясына қанның анализі ____________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
сифилиске қанның анализі ____________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
зәрдің жалпы анализі ________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
нәжіс жұғындарын гельминттер жұмыртқасына паразитологиялық зерттеу
____________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
нәжіс жұғындарын ішектаяқшасына бактериологиялық зерттеу
(мерзімі, нәтижесі)
менингококк инфекциясына зертқаналық зерттеу
____________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан адамдар үшін:
әйелдердің қынап жағындысы __________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
ерлердің уретральды жағындысы _______________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
Дәрігерлік-консультациялық комиссия төрағасының қорытындысы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(стационарлық үлгідегі ұйымда болуға медициналық қарсы көрсетілімдер бар ма)
М.О.
Медициналық ұйымның басшысы: ________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
20___ жылғы"___" ___________
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2021 жылғы 16 маусымдағы
№ 213 Бұйрыққа
2-қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында стационарлық
жағдайда арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандартына
3-қосымша
Стационарлық үлгідегі ұйымдарға арналған стационарлық үлгідегі ұйымдарға арналған киімнің, аяқкиімнің, төсек жабдықтарының, жеке гигиена заттарының, қатты мүкәммалдың және мүгедектігі жоқ адамдарға дәрігердің тағайындауы бойынша берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың және арнаулы жүріп-тұру құралдарының, сондай-ақ оларды кию және тозу мерзімдерінің ең төменгі нормалары
Атауы
Өлшем бірлігі
Балаларға және ТҚА бұзылған балаларға
Он сегіз жастан асқан адамдарға, мүгедектер мен қарттарға
Норма
Мерзімі (жыл)
Норма
Мерзімі (жыл)
Төсек-орын жабдықтары
1
Ақжайма
дана
3
1
3
1
2
Сейсеп
дана
3
1
3
1
3
Жастықтысы
дана
4
1
4
1
4
Матрац (оның ішінде басылып қалмайтын матрац)
дана
1
2
1

подпункт 2) пункта 34 изложить в следующей редакции:
"2) проведение лечебно-трудовой деятельности осуществляется в специально организованных кабинетах (мастерских, теплицах, зимнем саду), на приусадебных участках и обеспечивает создание в организациях стационарного типа таких условий, которые позволят вовлечь получателей услуг в различные формы жизнедеятельности с учетом состояния их здоровья;";
приложения 2 и 3 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
в Стандарте оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях полустационара, утвержденном указанным приказом:
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
в Стандарте оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях оказания услуг на дому, утвержденном указанным приказом:
подпункт 4) пункта 39 изложить в следующей редакции:
"4) обеспечение социальных работников по уходу за престарелыми и инвалидами униформой, средствами индивидуальной защиты (одноразовые маски и перчатки).";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития политики социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Аукенова Е.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Шапкенов
СОГЛАСОВАН
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 16 июня 2021 года № 213
Приложение 2 к Стандарту
оказания специальных
социальных услуг в области
социальной защиты населения в
условиях стационара
Форма
МЕДИЦИНСКАЯ КАРТА
_______________________________________________________________
(наименование медицинской организации)
Ф.И.О. (при наличии) _________________________________________________
Дата рождения "____" _________ 20 __ года
Домашний адрес _____________________________________________________
Краткий анамнез (сведения о перенесенных заболеваниях; непереносимости
лекарственных препаратов, пищевых продуктов и так далее):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Медицинский осмотр (с указанием основного и сопутствующего диагноза, наличия
осложнений):
невропатолог ________________________________________________________
____________________________________________________________________
психиатр ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
дерматовенеролог ____________________________________________________
____________________________________________________________________
фтизиатр (наличие данных флюорографии обязательно) ____________________
____________________________________________________________________
терапевт/педиатр _____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
заключение об эпидемиологическом окружении: __________________________
____________________________________________________________________
По показаниям (при диспансерном учете):
эндокринолог ________________________________________________________
кардиолог ___________________________________________________________
ортопед _____________________________________________________________
нарколог ____________________________________________________________
онколог _____________________________________________________________
гинеколог (уролог)____________________________________________________
хирург______________________________________________________________
окулист______________________________________________________________
отоларинголог________________________________________________________
Результаты лабораторных исследований: общий анализ крови
____________________________________________________________________
(дата, результат)
анализ крови на ВИЧ-инфекцию ________________________________________
(дата, результат)
анализ крови на сифилис ______________________________________________
(дата, результат)
общий анализ мочи ___________________________________________________
(дата, результат)
паразитологическое исследование фекалий на яйца гельминтов
____________________________________________________________________
(дата, результат)
бактериологическое исследование фекалий на кишечную палочку
____________________________________________________________________
(дата, результат)
лабораторное обследование на менингококковую инфекцию
____________________________________________________________________
(дата, результат)
для лиц, старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями:
вагинальный мазок у женщин __________________________________________
(дата, результат)
уретральный мазок у мужчин ___________________________________________
(дата, результат)
Заключение председателя врачебно-консультативной комиссии:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(имеются ли медицинские противопоказания для пребывания в организации стационарного типа)
М.П.
Руководитель медицинской организации: ________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), подпись)
" ___" _________ 20___ года
Приложение 2 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 16 июня 2021 года № 213
Приложение 3 к Стандарту
оказания специальных
социальных услуг в области
социальной защиты населения в
условиях стационара
Минимальные нормы одежды, обуви, постельного белья, предметов личной гигиены, твердого инвентаря и технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых лицам, не имеющим инвалидность, по назначению врача, а также сроки их носки и использования для организаций стационарного типа
Наименование
Единица измерения
Детям и детям с нарушениями ОДА
Лицам старше восемнадцати лет, инвалидам и престарелым
Норма
Сроки (год)
Норма
Сроки (год)
Постельное белье
1
Простыня
штук
3
1
3
1
2
Пододеяльник
штук
3
1
3
1
3
Наволочка
штук
4
1
4
1
4
Матрац (в том числе противопролежный матрац)
штук
1
2
1