"Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 184 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2021 жылғы 21 маусымдағы № 204 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 26 маусымда № 23188 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 184 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9960 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай өнеркәсібін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 21 маусымдағы
№ 204 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2014 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 184 бұйрығымен
бекітілген
Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидалары
1. Осы Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 21-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізудің шекті бағаларын айқындау тәртібін белгілейді.

О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 184 "Об утверждении Правил определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 21 июня 2021 года № 204. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2021 года № 23188
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 184 "Об утверждении Правил определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9960) следующее изменение:
Правила определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно к приложению настоящему приказу.
2. Департаменту развития нефтяной промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 21 июня 2021 года № 204
Утвержден приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 8 декабря 2014 года № 184
Правила определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен
1. Настоящие Правила определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21-3) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" (далее – Закон) и устанавливают порядок определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) баррельдендіру коэффициенті – өндірілген шикі мұнайдың тығыздығы мен температурасы ескеріле отырып, стандарттық өлшем шарттарына келтірілген өлшем бірлігін баррельден метрикалық тоннаға ауыстыру коэффициенті;
2) мұнайдың әлемдік бағасы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 12 наурыздағы № 292 қаулысымен бекітілген Нарықтық бағалар туралы ресми танылған ақпарат көздерінің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) енгізілген ақпарат көздерінің негізінде тиісті кезеңде "Датированный Брент" (Вrent Dtd) стандартты сортының шетел валютасындағы орташа баға белгіленімі.
Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізудің шекті бағасы мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) мынадай формуланың негізінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейтін мұнайдың әлемдік бағасына байланысты мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізуге арналған шекті баға мәндері кестесінің (бұдан әрі – Кесте) негізінде айқындалады:
P = [(PBr x L – TCEx – ECD) x С + T + TCDom + S + Opex + М] x Ki x D, мұндағы:
1) P – мұнай өнімінің тиісті түрінің бөлшек саудадағы шекті бағасының мәні;
2) PBr – баррельдендіру коэффициенті бойынша ауыстырылған мұнайға әлемдік баға белгіленімі;
3) L – мұнай баға белгіленімін коэффициентті есептеу кезеңіне дейін күнтізбелік екі жыл ішінде қалыптасқан мұнай өнімінің тиісті түрінің баға белгіленіме ауыстыру коэффициенті, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
L = PNp / PBr, мұндағы:
PNp – Тізбеге енгізілген ақпарат көздерінің негізінде бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өніміне сәйкес келетін мұнай өніміне әлемдік баға белгіленімі;
PBr – баррельдендіру коэффициенті бойынша ауыстырылған мұнайға әлемдік баға белгіленімі;
4) ТСЕх – өзіне жалдауды (Новороссийск портынан FОВ Италия-Августа Жерорта теңізіне дейін теңіз танкерімен мұнай өнімдерін тасымалдау құны), ауыстырып тиеу шығыстарын (мұнай өнімдерін теміржол цистерналарынан құйып алу құны, порттағы қойма резервуарларына құю және қоймадан танкерге құю), Қазақстан Республикасының шекарасына дейін теміржол тасымалын (Новороссийск портынан Қазақстан Республикасының шекарасына дейін теміржол тасымалының құны) қамтитын мұнай өнімдерін Еуропа нарықтарынан (ҒОВ Италия) Қазақстан Республикасының шекарасына дейін жеткізу жөніндегі көліктік шығыстардың шартты орташа мәні;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) коэффициент баррелизации – коэффициент перевода единиц измерения из барреля в метрическую тонну с учетом фактической плотности и температуры добытой сырой нефти, приведенных к стандартным условиям измерения;
2) мировая цена на нефть – средняя котировка цены в иностранной валюте стандартного сорта "Датированный Брент" (Brent Dtd) за соответствующий период на основании источника информации, включенного в Перечень официально признанных источников информации о рыночных ценах, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2009 года № 292 (далее – Перечень).
Иные понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Предельная цена на розничную реализацию нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен, определяется на основе таблицы значений предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов в зависимости от мировой цены на нефть (далее – Таблица), которая разрабатывается уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов (далее – уполномоченный орган) по форме согласно приложению к настоящим Правилам, на основе следующей формулы:
P = [(PBr x L – TCEx – ECD) x С + T + TCDom + S + Opex + М] x Ki x D, где:
1) P – значение предельной розничной цены соответствующего вида нефтепродукта;
2) PBr – котировка мировой цены на нефть, переведенная по коэффициенту баррелизации;
3) L – коэффициент перевода котировки цены на нефть в котировку цены на соответствующий вид нефтепродукта, сложившейся за два календарных года до периода расчета коэффициента, который рассчитывается по следующей формуле:
L = PNp / PBr, где:
PNp – котировка мировой цены на нефтепродукт, соответствующая нефтепродукту, на который установлено государственное регулирование цен на основании источника информации, включенного в Перечень;
PBr – котировка мировой цены на нефть, переведенная по коэффициенту баррелизации;
4) TCEx – условное среднее значение транспортных расходов по доставке нефтепродуктов от рынков Европы (FOB Италия) до границы Республики Казахстан, включающих в себя фрахт (стоимость перевозки нефтепродуктов морским танкером от порта Новороссийск до Средиземноморья FOB Италия-Августа), расходы по перевалке (стоимость слива нефтепродуктов с железнодорожных цистерн, налив в резервуары хранилища в порту и налив с хранилища в танкер), железнодорожную транспортировку до границы Республики Казахстан (стоимость железнодорожной транспортировки от порта Новороссийск до границы Республики Казахстан);

5) ECD – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 ақпандағы № 81 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13217 болып тіркелген) бекітілген Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес формула бойынша есептелген мұнай өнімдерінің тиісті түріне кедендік әкету бажының мәні;
6) С – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша теңгеге АҚШ долларының бағамы;
7) Т – 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес бекітілген мұнай өнімінің тиісті бір түріне акциз және қосылған құн салығы;
8) TCDom – Қазақстан Республикасы бойынша теміржол көлігімен мұнай өнімдерін тасымалдау құнының орташа арифметикалық мәні;
9) S – мұнай базасында мұнай өнімдерін сақтау бойынша 3% мөлшеріндегі шығыстар;
10) Орех – мұнай өнімдері нарығына барлық қатысушылардың 10% мөлшеріндегі операциялық шығыстарының жиынтығы;
11) М – мұнай өнімдері нарығына барлық қатысушылардың 15% мөлшеріндегі маржасы;
12) Ki – осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес айқындалатын коэффициент;
13) D – қуаты шағын мұнай өнімдерін өндірушілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының шығарушы зауытының техникалық паспортына сәйкес өлшеу шарттары стандартты болған кезде мұнай өнімінің тиісті түрінің орташа тығыздығы.
4. Ki коэффициентінің мәнін уәкілетті орган коэффициентті есептеу кезеңіне дейін күнтізбелік екі жыл ішінде қалыптасқан мұнай өнімдерінің тиісті түріне бағалардың тарихи серпініне қарай бір метрикалық тонна үшін бес АҚШ доллары аралығымен мұнайдың әлемдік бағасының әрбір шекті мәніне мынадай формула бойынша есептейді:
1) Qmin – коэффициентті есептеу кезеңіне дейін күнтізбелік екі жыл ішінде қалыптасқан мұнай өнімдерінің тиісті түрінің бөлшек сауда бағасының ең төменгі мәні;
2) O – бір метрикалық тонна үшін бес АҚШ долларына тең келетін мұнай аралығының қадамы;
3) U – коэффициентті есептеу кезеңіне дейін күнтізбелік екі жыл ішінде қалыптасқан мұнай өнімінің тиісті түрінің бөлшек сауда бағасының ең жоғары және ең төменгі мәнінің арасындағы аралық;
4) F – коэффициентті есептеу кезеңіне дейін күнтізбелік екі жыл ішінде қалыптасқан мұнай өнімінің тиісті түрінің бөлшек сауда бағасының ең жоғары және ең төменгі мәнінің арасындағы аралыққа сәйкес келетін мұнайдың Brent Dtd сортына әлемдік бағаның ең жоғары және ең төменгі мәнінің арасындағы аралық;
5) PBri – бір метрикалық тонна үшін бес АҚШ доллары аралығымен мұнайдың әлемдік бағасының әрбір шекті мәніне сәйкес келетін мұнайға әлемдік баға белгіленімі;

5) ECD – значение вывозной таможенной пошлины на соответствующий вид нефтепродукта, рассчитанной по формуле согласно Правилам расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 февраля 2016 года № 81 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13217);
6) С – курс доллара США к тенге по курсу Национального Банка Республики Казахстан;
7) Т – акциз на соответствующий вид нефтепродукта и налог на добавленную стоимость, утвержденные в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)";
8) TCDom – среднее арифметические значение стоимости перевозки нефтепродуктов железнодорожным транспортом по Республике Казахстан;
9) S – расходы по хранению нефтепродуктов на нефтебазе в размере 3%;
10) Opex – сумма операционных расходов всех участников рынка нефтепродуктов в размере 10 %;
11) М – маржа всех участников рынка нефтепродуктов в размере 15 %;
12) Ki – коэффициент, определяемый в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил;
13) D – средняя плотность соответствующего вида нефтепродукта при стандартных условиях измерения, в соответствии с техническим паспортом завода-изготовителя Республики Казахстан, за исключением производителей нефтепродуктов малой мощности.
4. Значение коэффициента Ki рассчитывается уполномоченным органом в зависимости от исторической динамики цен на соответствующие виды нефтепродуктов, сложившейся за два календарных года до периода расчета коэффициента, на каждое пороговое значение мировой цены на нефть с интервалом пять долларов США за одну метрическую тонну, по следующей формуле:
1) Qmin – минимальное значение розничной цены соответствующего вида нефтепродукта, сложившейся за два календарных года до периода расчета коэффициента;
2) O – шаг интервала на нефть, равный пять долларов США за одну метрическую тонну;
3) U – интервал между максимальным и минимальным значением розничной цены соответствующего вида нефтепродукта, сложившейся за два календарных года до периода расчета коэффициента;
4) F – интервал между максимальным и минимальным значением мировой цены на нефть сорта Brent Dtd, соответствующий интервалу между максимальным и минимальным значением розничной цены соответствующего вида нефтепродукта, сложившейся за два календарных года до периода расчета коэффициента;
5) PBri – котировка мировой цены на нефть, соответствующая каждому пороговому значению мировой цены на нефть, с интервалом пять долларов США за одну метрическую тонну;

6) PBrmin – коэффициентті есептеу кезеңіне дейін күнтізбелік екі жыл ішінде қалыптасқан мұнай өнімінің тиісті түрінің бөлшек сауда бағасының ең төменгі мәніне сәйкес келетін мұнайға әлемдік баға белгіленімі;
7) N – Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдаған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының бес жылдық кезеңге арналған болжамында айқындалған инфляцияның болжамды деңгейі;
8) Pi – Ki коэффициентінің мәнін есепке алмай, осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес формула бойынша есептелген мұнай өнімінің тиісті түрінің бөлшек сауда бағасының шекті мәні.

6) PBrmin – котировка мировой цены на нефть, соответствующая минимальному значению розничной цены соответствующего вида нефтепродукта, сложившейся за два календарных года до периода расчета коэффициента;
7) N – прогнозный уровень инфляции, определенный в прогнозе социально-экономического развития Республики Казахстан на пятилетний период, одобренного Правительством Республики Казахстан;
8) Pi – значение предельной розничной цены соответствующего вида нефтепродукта, рассчитанная по формуле в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил, без учета значения коэффициента Ki.

5. Уәкілетті орган Кестенің және мұнайға әлемдік бағаның мәліметтерінің негізінде мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізуге шекті бағаны Заңның 7-бабының 15) тармақшасына сәйкес белгілейді.
6. Бөлшек саудада өткізілетін мұнай өнімдеріне шекті баға белгілеу туралы бұйрықтың жобасы 3 (үш) жұмыс күні ішінде табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға келісуге жолданады.

5. На основании Таблицы и сведений по мировой цене на нефть уполномоченный орган устанавливает предельные цены на розничную реализацию нефтепродуктов согласно подпункту 15) статьи 7 Закона.
6. Проект приказа об установлении предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов в течение 3 (трех) рабочих дней направляется на согласование в государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих сферах естественных монополий.

7. Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган бөлшек саудада өткізілетін мұнай өнімдеріне шекті бағаны күнтізбелік 10 (он) күн ішінде келіседі, не ескертулер болған жағдайда пысықтауды талап ететін бұйрық жобасына негізделген ескертулерді көрсете отырып пысықтауға жібереді.
8. Бөлшек саудада өткізілетін мұнай өнімдеріне шекті баға белгілеу туралы бұйрық:
1) жоспарланып отырған күнтізбелік жылға – жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 15 (он бесінші) желтоқсанынан кешіктірілмей;

7. Государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих сферах естественных монополий в течение 10 (десяти) календарных дней согласовывает предельные цены на розничную реализацию нефтепродуктов, либо при наличии замечаний направляет на доработку с указанием обоснованных замечаний к проекту приказа, требующих доработки.
8. Приказ об установлении предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов утверждается:
1) на планируемый календарный год – не позднее 15 (пятнадцатого) декабря года, предшествующего планируемому;

2) осы Қағидалардың 3-тармағының 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген бір және одан көп көрсеткіштер 10%-дан астам өзгерген кезде ағымдағы күнтізбелік жыл аяқталғанға дейін қалған мерзімге – Кесте алынған кезден бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей;
3) Кестеге сәйкес мұнайдың әлемдік бағасының бір шекті мәнінің шегінен асатын мұнайдың әлемдік бағасы өзгерген кезде ағымдағы күнтізбелік жыл аяқталғанға дейін қалған мерзімге – мұнайға әлемдік баға бойынша деректер алынған кезден бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей бекітіледі.
Бағаларына мемлекеттік реттеу
белгіленген мұнай өнімдерін
бөлшек сауда арқылы өткізудің
шекті бағаларын айқындау
қағидаларына
қосымша
нысан
Мұнайдың әлемдік бағасына байланысты өткізілетін мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізудің шекті бағасы мәндерінің кестесі
№ р/с
Әлемдік баға шегі, АҚШ доллары/ баррель
Дизель отынына шекті бөлшек сауда бағасы, теңге/литр
АИ-80 маркалы бензиннің шекті бөлшек сауда бағасы, теңге/литр
АИ-92 маркалы бензиннің шекті бөлшек сауда бағасы, теңге/литр
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.

2) на срок, оставшийся до завершения текущего календарного года, при изменении более чем на 10 % одного и более показателей, указанных в подпунктах 5), 6) и 7) пункта 3 настоящих Правил, не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения Таблицы;
3) на срок, оставшийся до завершения текущего календарного года, при изменении мировой цены на нефть, превышающем пределы одного порогового значения мировой цены на нефть в соответствии с Таблицей, – не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения данных по мировой цене на нефть.
Приложение к Правилам
определения предельной цены
на розничную реализацию
нефтепродуктов, на которые
установлено государственное
регулирование цен
форма
Таблица значений предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов в зависимости от мировой цены на нефть
№ п/п
Порог мировой цены, доллар США/ баррель
Предельная розничная цена на дизельное топливо, тенге/литр
Предельная розничная цена на бензин марки Аи-80, тенге/литр
Предельная розничная цена на бензин марки Аи-92, тенге/литр
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.