"Босқын мәртебесiн беру туралы өтiнiшхатты тiркеу мен қараудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 496 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 24 маусымдағы № 365 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 1 шiлдеде № 23244 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі № 118 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 07.04.2022 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Босқын мәртебесiн беру туралы өтiнiшхатты тiркеу мен қараудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 496 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6681 тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Босқын мәртебесiн беру туралы өтiнiшхатты тiркеу мен қарау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Босқын мәртебесін алу туралы өтінішхатты тіркеу және қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Босқындар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу мен қараудың тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Босқын мәртебесін алу үшін жеке тұлға Қазақстан Республикасына келісімен күнтізбелік бес күннің ішінде немесе өзі Қазақстан Республикасының аумағында болып, нәсілдік, ұлттық, діни сенім, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалауға ұшырау жағдайларының туындауы туралы білген сәттен бастап өзі немесе осыған уәкілетті өкіл уәкілетті органның аумақтық бөлінісі - Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың Полиция департаменттерінің Көші-қон қызметі басқармасына (бұдан әрі - КҚҚБ) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша босқын мәртебесін беру туралы жазбаша өтінішхат (бұдан әрі – өтінішхат) береді. Өтінішхатқа пана іздеуші адамның жеке басын куәландыратын немесе растайтын құжаттар, өтінішхаттың негізділігін растайтын (болған жағдайда) құжаттар мен материалдар қоса беріледі.";
4-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 496 "Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 июня 2021 года № 365. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2021 года № 23244. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № 118.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.04.2022 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 496 "Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6681) следующие изменения и дополнение:
в Правилах регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О беженцах" (далее - Закон) и определяют порядок регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для получения статуса беженца физическое лицо в течение пяти календарных дней по прибытии в Республику Казахстан или с момента, когда оно, находясь на территории Республики Казахстан, узнало о возникновении обстоятельств стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям, подает лично или через уполномоченного на то представителя в территориальное подразделение уполномоченного органа – Управление миграционной службы Департаментов полиции городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей (далее – УМС) письменное ходатайство о присвоении статуса беженца по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – ходатайство). К ходатайству прилагаются документы, удостоверяющие или подтверждающие личность лица, ищущего убежище; документы и материалы, подтверждающие обоснованность ходатайства (при наличии).";
пункт 4 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Уәкілетті орган өтінішхат келіп түскен күні осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны қабылдауды, Пана іздеуші адамдарды тіркеу журналына тіркеуді жүзеге асырады. КҚҚБ бастығы бөліністің жауапты орындаушысын айқындайды.";
13-тармақ алып тасталсын;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Өтінішхатты қарау рәсімін өтінішхатты қабылдағаннан кейін жауапты орындаушы жүргізіледі және:
өтініш иесі жүгінген күні "Көші-қон полициясы" ақпараттық жүйесінің "Босқындарды есепке алу" модулінде пана іздеген адамға электрондық іс жүргізіледі;
өтінішхатты қабылдағаннан кейін күнтізбелік үш күн ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пана іздеген адамды есепке алу карточкасы (бұдан әрі - есепке алу карточкасы) ресімделе отырып, пана іздеген адаммен сауалнама жүргізіледі;
сауалнама жүргізілгеннен кейін пана іздеген адамды күнтізбелік бес күн ішінде Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының барлық есептері, сондай-ақ Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Құқық қорғау және арнаулы органдарының ақпарат алмасу жүйесінің (ҚҚАО ААЖ) есептері бойынша тексеріледі;
ІІО және ҚҚАО ААЖ есептері бойынша адамды тексеруді жүзеге асырғаннан кейін күнтізбелік он бес күн ішінде өтініш иесіне осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес міндетті медициналық куәландырудан өтуге жолдама беріледі, сондай-ақ Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама парағы ресімделе отырып, жеке әңгімелесу жүргізіледі;
адаммен сұхбат жүргізу аяқталғаннан кейін біркүндік мерзімде ұлттық қауіпсіздік органына есепке алу карточкасының көшірмесі қоса беріле отырып, сұрау салу жолданады, ұлттық қауіпсіздік органдары жауапты күнтізбелік отыз күн ішінде жолдайды;
ұлттық қауіпсіздік органдарының жауабын алғаннан кейін жауапты орындаушы күнтізбелік он күн ішінде іс материалдарын, фактілерді, алынған мәліметтердің дұрыстығын тексереді, қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына сұрау салу жолдайды;
күнтізбелік он күн ішінде өтінішхатты зерделеуді және ақпаратты жинауды аяқтағаннан кейін жауапты орындаушы Босқын мәртебесін беру, ұзарту, тоқтату және айыру рәсімін жүзеге асыру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) отырысында қарау үшін материалдар дайындайды.
Өтінішхатты қарау мерзімін ұзарту үшін негіз болған жағдайда КҚҚБ бастығы Комиссияның ұсынымы бойынша тиісті шешім қабылдайды, ол туралы пана іздеген адамға екі жұмыс күні ішінде пошта арқылы – хабарламасы бар тапсырыс хатпен хабарланады.
Комиссияның өтінішхатты қарау нәтижелері бойынша КҚҚБ бастығы күнтізбелік бір күн ішінде өтінішхат бойынша шешім қабылдайды.
Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат бойынша оң шешім қабылданған жағдайда адам күнтізбелік бес күн ішінде дактилоскопиялануы тиіс.
Қабылданған шешім туралы адамға бес жұмыс күні ішінде босқын куәлігін беру немесе дәлелді бас тарту арқылы хабарланады.";

"5. Уполномоченный орган в день поступления ходатайства осуществляет его прием, регистрацию в Журнале регистрации лиц, ищущих убежище по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Начальник УМС определяет ответственного исполнителя подразделения.";
пункт 13 исключить;
пункт 14 изложить в следующей редакции:
14. Процедура рассмотрения ходатайства проводится ответственным исполнителем после приема ходатайства и включает в себя:
в день обращения заявителя заводится электронное дело лица, ищущего убежище, в модуле "Учет беженцев" Информационной системы "Миграционная полиция";
в течение трех календарных дней после приема ходатайства проводится анкетирование лица, ищущего убежище, с оформлением карточки учета лица, ищущего убежище (далее - карточка учета) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
после проведения анкетирования лицо, ищущее убежище, в течение пяти календарных дней проверяется по всем учетам органов внутренних дел Республики Казахстан, а также по учетам Системы информационного обмена правоохранительных и специальных органов (СИО ПСО) Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры;
в течение пятнадцати календарных дней после осуществления проверки лица по учетам ОВД и СИО ПСО заявителю выдается направление на обязательное медицинское освидетельствование согласно приложению 5 к настоящим Правилам, а также проводится индивидуальное собеседование с оформлением опросного листа по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
по окончанию интервьюирования лица в однодневный срок направляется запрос в органы национальной безопасности с приложением ксерокопии карточки учета, органы национальной безопасности направляют ответ в течение тридцати календарных дней;
после получения ответа органов национальной безопасности ответственный исполнитель в течение десяти календарных дней проверяет материалы дела, факты, достоверность полученных сведений, при необходимости направляет запросы в государственные органы Республики Казахстан;
в течение десяти календарных дней после завершения изучения ходатайства и сбора информации ответственный исполнитель готовит материалы для рассмотрения на заседании Комиссии по осуществлению процедуры присвоения, продления, прекращения и лишения статуса беженца (далее – Комиссия).
При наличии оснований для продления срока рассмотрения ходатайства начальник УМС принимается соответствующее решение по рекомендации Комиссии, о чем лицо, ищущее убежище, уведомляется в течение двух рабочих дней почтой – заказным письмом с уведомлением.
По результатам рассмотрения ходатайства Комиссией начальник УМС в течение одного календарного дня принимает решение по ходатайству.
В случае принятия положительного решения по ходатайству о присвоении статуса беженца в течение пяти календарных дней лицо подлежит дактилоскопированию.
О принятом решении лицо уведомляется в течение пяти рабочих дней посредством выдачи удостоверения беженца или мотивированного отказа.";

мынадай мазмұндағы 34-1-тармақпен толықтырылсын:
"34-1. Адамға босқын мәртебесін беруден бас тартуға мынадай мән-жайлар негіз болып табылады:
1) адамның нәсілдік, ұлттық, діни сенім, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалау құрбаны болуы мүмкін деген негізделген қауіптердің болмауы;
2) егер адам өзі туралы және Қазақстан Республикасының аумағына келу мән-жайлары туралы хабарлаудан бас тартса не көрінеу жалған мәліметтерді хабарласа, сондай-ақ жалған құжаттарды ұсынса;
3) адамда өзі оның қорғауын пайдалана алатын үшінші мемлекеттің азаматтығының болуы;
4) егер адам қауіпсіз үшінші елдің аумағынан тікелей келсе;
5) егер осы адамға қатысты өзі азаматы болып табылатын елде не келген елінде әрекет ететін террористік, экстремистік, сондай-ақ тыйым салынған діни ұйымдардың қызметіне қатысады не қатысты деп болжауға салмақты негіздер болса;
6) егер аталған адам жөнінде бейбітшілікке қарсы қылмысқа, әскери қылмысқа немесе адамзатқа қарсы қылмысқа қатысты шаралар қолдану мақсатында жасалған халықаралық актілерде осы әрекеттерге берілген анықтамадағы осындай қылмыстарды жасады деп болжауға салмақты негіздер болса;
7) егер осы адамға қатысты ол Қазақстан Республикасының аумағына келгенге дейін оның шегінен тысқары жерлерде саяси емес сипаттағы ауыр қылмыс жасады деп болжауға салмақты негіздер болса;
8) егер осы адамға қатысты ол Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын Біріккен Ұлттар Ұйымының және халықаралық ұйымдардың мақсаты мен қағидаттарына қайшы келетін әрекеттердің жасалуына кінәлі деп болжауға салмақты негіздер болса;
9) егер осы адам Біріккен Ұлттар Ұйымының босқындар істері жөніндегі Жоғарғы комиссарының басқармасынан басқа, Біріккен Ұлттар Ұйымы органдарының немесе мекемелерінің қорғауын не көмегін пайдаланып отырса;
10) осы адам Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дактилоскопиялық тіркеуден өтуден бас тартса немесе өтпесе, босқын мәртебесін беруден бас тартылады.";
48-тармақ алып тасталсын;
49-тармақ алып тасталсын;
50-тармақ алып тасталсын;
51-тармақ алып тасталсын;
52-тармақ алып тасталсын;
1-қосымша алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

дополнить пунктом 34-1 следующего содержания:
"34-1. Основанием для отказа лицу в присвоении статуса беженца являются следующие обстоятельства:
1) отсутствие обоснованных опасений, что лицо может стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям;
2) если лицо отказывается сообщать либо сообщает заведомо ложные сведения о себе и об обстоятельствах прибытия на территорию Республики Казахстан, а также предъявляет фальшивые документы;
3) наличие у лица гражданства третьего государства, защитой которого оно может воспользоваться;
4) если лицо прибыло непосредственно с территории безопасной третьей страны;
5) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно участвует либо участвовало в деятельности террористических, экстремистских, а также запрещенных религиозных организациях, функционирующих в стране гражданской принадлежности либо в стране, откуда оно прибыло;
6) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно совершило преступление против мира, военное преступление или преступление против человечества в определении, данном этим деяниям в международных актах, заключенных в целях принятия мер в отношении подобных преступлений;
7) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно совершило тяжкое преступление не политического характера за пределами Республики Казахстан до прибытия на ее территорию;
8) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно виновно в совершении деяний, противоречащих целям и принципам Организации Объединенных Наций и международных организаций, членами которых является Казахстан;
9) если данное лицо пользуется защитой либо помощью органов или учреждений Организации Объединенных Наций, кроме Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по делам беженцев;
10) отказ от прохождения или непрохождение данным лицом дактилоскопической регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 48 исключить;
пункт 49 исключить;
пункт 50 исключить;
пункт 51 исключить;
пункт 52 исключить;
приложение 1 исключить.
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне (М.Т. Қабденов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Кабденов М.Т.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
СОГЛАСОВАН
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан