Дайындаушы немесе сатушы өлшеп-ораған кез келген түрдегі қаптамадағы өнімнің, сондай-ақ өткізу кезіндегі импорттаушы әкелген өлшеніп-оралған өнімнің және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнім санының сәйкестігін мемлекеттік метрологиялық бақылау мақсатында анықтау жөніндегі тәртіпті айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 30 маусымдағы № 436-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 9 шілдеде № 23411 болып тіркелді.
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 21-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Дайындаушы немесе сатушы өлшеп-ораған кез келген түрдегі қаптамадағы өнімнің, сондай-ақ өткізу кезіндегі импорттаушы әкелген өлшеніп-оралған өнімнің және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнім санының сәйкестігін мемлекеттік метрологиялық бақылау мақсатында анықтау жөніндегі тәртіпті айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 30 маусымдағы
№ 436-НҚ Бұйрығымен
бекітілген
Дайындаушы немесе сатушы өлшеп-ораған кез келген түрдегі қаптамадағы өнімнің, сондай-ақ өткізу кезіндегі импорттаушы әкелген өлшеніп-оралған өнімнің және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнім санының сәйкестігін мемлекеттік метрологиялық бақылау мақсатында анықтау жөніндегі тәртіпті айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Дайындаушы немесе сатушы өлшеп-ораған кез келген түрдегі қаптамадағы өнімнің, сондай-ақ өткізу кезіндегі импорттаушы әкелген өлшеніп-оралған өнімнің және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнім санының сәйкестігін мемлекеттік метрологиялық бақылау мақсатында анықтау жөніндегі тәртіпті айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 21-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және дайындаушы немесе сатушы өлшеп-ораған кез келген түрдегі қаптамадағы өнімнің, сондай-ақ өткізу кезіндегі импорттаушы әкелген өлшеніп-оралған өнімнің және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнім санының сәйкестігін мемлекеттік метрологиялық бақылау мақсатында анықтау жөніндегі тәртіпті айқындайды.

Об утверждении Правил по установлению соответствия количества фасованной изготовителем или продавцом продукции в упаковках любого вида, а также завезенной импортером расфасованной продукции при ее реализации и продукции, отчуждаемой при совершении торговых операций, в целях государственного метрологического контроля
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 июня 2021 года № 436-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2021 года № 23411.
В соответствии с подпунктом 21-2) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по установлению соответствия количества фасованной изготовителем или продавцом продукции в упаковках любого вида, а также завезенной импортером расфасованной продукции при ее реализации и продукции, отчуждаемой при совершении торговых операций, в целях государственного метрологического контроля.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра торговли
и интеграции
Республики Казахстан
от 30 июня 2021 года
№ 436-НҚ
Правила по установлению соответствия количества фасованной изготовителем или продавцом продукции в упаковках любого вида, а также завезенной импортером расфасованной продукции при ее реализации и продукции, отчуждаемой при совершении торговых операций, в целях государственного метрологического контроля
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по установлению соответствия количества фасованной изготовителем или продавцом продукции в упаковках любого вида, а также завезенной импортером расфасованной продукции при ее реализации и продукции, отчуждаемой при совершении торговых операций, в целях государственного метрологического контроля (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21-2) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" и определяют порядок установления соответствия количества фасованной изготовителем или продавцом продукции в упаковках любого вида, а также завезенной импортером расфасованной продукции при ее реализации и продукции, отчуждаемой при совершении торговых операций, в целях государственного метрологического контроля.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) дайындаушы – Қазақстан Республикасының немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген, дара кәсіпкер ретінде тіркелген, өз атынан өнімді өндіруді немесе өндіруді және өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлға немесе жеке тұлға;
2) импорттаушы – Қазақстан Республикасының немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген, дара кәсіпкер ретінде тіркелген, шетелдік дайындаушымен (сатушымен) партиялар шығаратын өнімді беруге сыртқы сауда шартын (келісімшартын) жасасқан және осы өнімді Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығаруды және (немесе) оны өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлға немесе жеке тұлға;
3) сатушы – өнімді сатып алушыға (тұтынушыға) өткізетін, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлға немесе дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға);
4) техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі – техникалық реттеу тізілімдерінде, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінде, ұлттық стандарттау жүйесінде және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестігін бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттардың бірыңғай тізілімдерінде қамтылған мәліметтер мен ақпаратты сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған ақпараттық жүйе;
5) уәкілетті орган - Техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
3. Дайындаушы немесе сатушы өлшеп-ораған кез келген түрдегі қаптамадағы өнімнің, сондай-ақ өткізу кезіндегі импорттаушы әкелген өлшеніп-оралған өнімнің және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнім сәйкестігін мемлекеттік метрологиялық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
4. Кез келген түрдегі қаптамаларда дайындаушы немесе сатушы өлшеп-ораған өнім санының сәйкестігін анықтау сауда операцияларын жасау кезінде қаптамадағы өнім санының қаптамада белгіленген шамаға сәйкестігін тексеру мақсатында жүзеге асырылады.
5. Импорттаушы әкелген өлшеніп-оралған өнім санының оны өткізу кезінде және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнім санының сәйкестігін белгілеу иеліктен шығарылатын өнім массасының, көлемінің, шығысының немесе санын сипаттайтын басқа да шамалардың дұрыстығын айқындау мақсатында жүзеге асырылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) изготовитель – зарегистрированное в соответствии с законодательством Республики Казахстан или государства – члена Евразийского экономического союза юридическое лицо или физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющее от своего имени производство или производство и реализацию продукции;
2) импортер – зарегистрированное в соответствии с законодательством Республики Казахстан или государства – члена Евразийского экономического союза юридическое лицо или физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя, которое заключило с иностранным изготовителем (продавцом) внешнеторговый договор (контракт) на передачу выпускаемой партиями продукции и осуществляет выпуск этой продукции в обращение и (или) ее реализацию на территории Республики Казахстан;
3) продавец – зарегистрированное в соответствии с законодательством Республики Казахстан юридическое лицо или физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя, реализующее продукцию приобретателю (потребителю);
4) информационная система технического регулирования – автоматизированная информационная система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информаций, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах, выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза;
5) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования и метрологии.
3. Государственный метрологический контроль по установлению соответствия количества фасованной изготовителем или продавцом продукции в упаковках любого вида, а также завезенной импортером расфасованной продукции при ее реализации и продукции, отчуждаемой при совершении торговых операций, осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
4. Установление соответствия количества фасованной изготовителем или продавцом продукции в упаковках любого вида, при совершении торговых операций осуществляется в целях проверки соответствия количества содержащейся в упаковке продукции величине, обозначенной на упаковке.
5. Установление соответствия количества завезенной импортером расфасованной продукции при ее реализации и продукции, отчуждаемой при совершении торговых операций, осуществляется в целях определения правильности массы, объема, расхода или других величин, характеризующих количество отчуждаемой продукции.

2-тарау. Дайындаушы немесе сатушы өлшеп-ораған кез келген түрдегі қаптамадағы өнімнің, сондай-ақ өткізу кезіндегі импорттаушы әкелген өлшеніп-оралған өнімнің және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнім санының сәйкестігін мемлекеттік метрологиялық бақылау мақсатында анықтау жөніндегі тәртіп
6. Дайындаушы немесе сатушы өлшеп-ораған өнімнің кез келген түрдегі қаптамадағы, сондай-ақ импорттаушы әкелген өлшеп-оралған өнімнің және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнімнің санының сәйкестігін белгілеуді мемлекеттік инспектор ақаусыз және салыстырып тексерілген өлшеу құралдарын пайдалана отырып жүзеге асырады.
7. Дайындаушы өлшеп-ораған өнім кез келген түрдегі қаптамаларда көрсетілген тұтыну тауарының номиналды санының бірдей мәнімен сипатталатын сол бір түрдегі және атаудағы өнім (бұдан әрі – дайындаушы өлшеп-ораған өнім) болып табылады.
8. Сауда операцияларын жасау кезінде дайындаушы өлшеп-ораған өнімнің саны қаптамада белгіленген өнімнің санына сәйкес келеді.
9. Дайындаушы өлшеп-ораған өнім санының сәйкестігін анықтаған кезде таңбалауда көрсетілген өнім санының ауытқуларының рұқсат етілген шегі ескеріледі. Таңбалауда ақпарат болмаған кезде "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көзделген өнімге стандарттау жөніндегі құжаттарда белгіленген өнім санының ауытқуларының рұқсат етілген шегі ескеріледі.
10. Дайындаушы өлшеп-ораған өнім санының сәйкестігін анықтау үшін қажетті қаптамаларды іріктеу көлемін айқындау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
11. Дайындаушы өлшеп-ораған өнім санының сәйкестігін санын белгілеу нәтижелері бойынша мемлекеттік инспектор өлшеу жүргізілген күні осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада қазақ немесе орыс тілдерінде дайындаушы өлшеп-ораған өнімнің мөлшерін өлшеу хаттамасын толтырады.
12. Сатушы өлшеп-ораған өнім әрбір жеке қаптамада көрсетілген тұтыну тауарының номиналды санының әртүрлі мәндерімен сипатталатын сол бір түрдегі және атаудағы өнім (бұдан әрі – сатушы өлшеп-ораған өнім) болып табылады.
13. Сауда операцияларын жасау кезінде сатушы өлшеп-ораған өнімнің саны қаптамада көрсетілген өнімнің санына сәйкес келеді.
14. Сатушы өлшеп-ораған өніммен сауда операцияларын жасау кезінде жарамды өлшеу құралдары пайдаланылады, олардың қателігі осы өлшеу құралдарының рұқсат етілген қателігінен аспайды.

Глава 2. Порядок по установлению соответствия количества фасованной изготовителем или продавцом продукции в упаковках любого вида, а также завезенной импортером расфасованной продукции при ее реализации и продукции, отчуждаемой при совершении торговых операций, в целях государственного метрологического контроля
6. Установление соответствия количества фасованной изготовителем или продавцом продукции в упаковках любого вида, а также завезенной импортером расфасованной продукции при ее реализации и продукции, отчуждаемой при совершении торговых операций осуществляется государственным инспектором с использованием исправных и поверенных средств измерений.
7. Фасованной изготовителем продукцией является продукция одного и того же вида и наименования, характеризующаяся одним и тем же значением номинального количества потребительского товара, указанной на упаковках любого вида (далее – фасованная изготовителем продукция).
8. Количество фасованной изготовителем продукции при совершении торговых операций соответствует количеству продукции обозначенной на упаковке.
9. При установлении соответствия количества фасованной изготовителем продукции учитывается допустимые отклонения количества продукции, указанные в маркировке. При отсутствии информации в маркировке, учитывается допустимые отклонения количества продукции, установленные в документах по стандартизации к продукции, предусмотренных статьей 16 Закона Республики Казахстан "О стандартизации".
10. Определение объема выборки упаковок, необходимого для установления соответствия количества фасованной изготовителем продукции проводится согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
11. По результатам установления соответствия количества фасованной изготовителем продукции, государственным инспектором в день проведения измерения заполняется протокол измерения количества фасованной изготовителем продукции на казахском или русском языках, в двух экземплярах по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
12. Фасованной продавцом продукцией является продукция одного и того же вида и наименования, характеризующаяся различными значениями номинального количества потребительского товара, указанными на каждой отдельной упаковке любого вида (далее – фасованная продавцом продукция).
13. Количество фасованной продавцом продукции при совершении торговых операций соответствует количеству продукции, обозначенной на упаковке.
14. При совершении торговых операций фасованной продавцом продукции, используются исправные средства измерений, погрешность которых не превышает допустимой погрешности данных средств измерений.

15. Сатушы өлшеп-ораған өнім санының сәйкестігін анықтау үшін бақылау субъектісі пайдаланатын өлшеу құралдарының қателігі ескеріледі.
16. Сатушы өлшеп-ораған өнім санының сәйкестігін белгілеу нәтижелері бойынша мемлекеттік инспектор өлшеу жүргізілген күні осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада қазақ немесе орыс тілдерінде сатушы өлшеп-ораған өнімнің санын өлшеу хаттамасын толтырады.
17. Сауда операцияларын жасау кезінде импорттаушы әкелген өлшеніп-оралған өнімнің және оны өткізу кезінде иеліктен шығарылатын өнімнің саны қаптамада және (немесе) мемлекеттік инспекторға берілетін тауарлық ілеспе құжаттарда, оның ішінде өнімді сатып алу фактісін растайтын құжаттарда көрсетілген өнімнің санына сәйкес келеді.
18. Импорттаушы әкелген өлшеніп-оралған өнімнің сауда операцияларын жасау кезінде оны және иеліктен шығарылатын өнімді өткізу кезінде жарамды өлшеу құралдары пайдаланылады, олардың қателігі осы өлшеу құралдарының рұқсат етілген қателігінен аспайды.
19. Импорттаушы әкелген өлшеніп-оралған өнім санының оны өткізу кезінде және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнім санының сәйкестігін анықтау үшін бақылау субъектісі пайдаланатын өлшеу құралдарының қателігі ескеріледі.
20. Импорттаушы әкелген өлшеніп-оралған өнім санының оны өткізу кезінде және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнім санының сәйкестігін анықтау нәтижелері бойынша мемлекеттік инспектор өлшеу жүргізілген күні осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада қазақ немесе орыс тілдерінде импорттаушы әкелген өлшеніп-оралған өнім санының оны өткізу кезінде және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнім санының өлшеу хаттамасын толтырады.
Дайындаушы немесе сатушы
өлшеп-ораған кез келген түрдегі
қаптамадағы өнімнің, сондай-ақ
өткізу кезіндегі импорттаушы
әкелген өлшеніп-оралған
өнімнің және сауда
операцияларын жасау кезінде
иеліктен шығарылатын өнім
санының сәйкестігін
мемлекеттік метрологиялық
бақылау мақсатында анықтау
жөніндегі тәртіпті айқындау
қағидаларына
1-қосымша
Дайындаушы өлшеп-ораған өнімнің санын белгілеу үшін қажетті қаптамаларды іріктеу көлемін анықтау

15. Для установления соответствия количества фасованной продавцом продукции учитывается погрешность средств измерений, используемых субъектом контроля.
16. По результатам установления соответствия количества фасованной продавцом продукции, государственным инспектором в день проведения измерения заполняется протокол измерения количества фасованной продавцом продукции на казахском или русском языках, в двух экземплярах по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
17. При совершении торговых операций количество завезенной импортером расфасованной продукции при ее реализации и продукции, отчуждаемой соответствует количеству продукции указанной на упаковке и (или) в товарно-сопроводительных документах предоставляемых государственному инспектору, в том числе документах, подтверждающий факт приобретения продукции.
18. При совершении торговых операций завезенной импортером расфасованной продукции при ее реализации и продукции отчуждаемой используются исправные средства измерений, погрешность которых не превышает допустимой погрешности данных средств измерений.
19. Для установления соответствия количества завезенной импортером расфасованной продукции при ее реализации и продукции отчуждаемой при совершении торговых операций учитывается погрешность средств измерений, используемых субъектом контроля.
20. По результатам установления соответствия количества завезенной импортером расфасованной продукции при ее реализации и продукции, отчуждаемой при совершении торговых операций, государственным инспектором в день проведения измерения заполняется протокол измерения количества завезенной импортером расфасованной продукции при ее реализации и продукции отчуждаемой при совершении торговых операций на казахском или русском языках, в двух экземплярах по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам по установлению
соответствия количества
фасованной изготовителем или
продавцом продукции
в упаковках любого вида,
а также завезенной импортером
расфасованной продукции
при ее реализации и продукции,
отчуждаемой при совершении
торговых операций, в целях
государственного
метрологического контроля
Определение объема выборки упаковок, необходимого для установления количества фасованной изготовителем продукции

Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің м.а. 30.03.2023 № 124-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Іріктеу көлемі 1-5 кестелерге сәйкес анықталады.
1-кесте – Номиналды көлемі 10 килограмнан немесе 10 литрден кем (бұзбайтын тәсілмен) дайындаушы өлшеп-ораған өнімнің санын белгілеу кезінде
Топтама көлемі, дана
Іріктеу көлемі*, дана
Рұқсат етілген ақау** саны, дана

Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 30.03.2023 № 124-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дня его первого официального опубликованию).
Объем выборки определяется согласно таблице 1 – 5.
Таблица 1 – При установлении количества фасованной изготовителем продукции с номинальной величиной менее 10 килограмм или 10 литров (неразрушающим способом)
Объем партии, штук
Объем выборки*, штук
Допустимое количество брака**, штук

100 – 500
501 – 3200
3200 – 10000
50
80
125
3
5
7
Ескертпе:
100 бірліктен кем қаптамадағы өлшеп-оралған өнімнің шағын топтамалары үшін іріктеме көлемі топтама көлемінің кемінде 20%-ын құрайды.
2-кесте – Номиналды көлемі 10 килограммнан немесе 10 литрден кем (бұзатын тәсілмен) дайындаушы өлшеп-ораған өнімнің мөлшерін белгілеу кезінде
Топтама көлемі, дана
Іріктеу көлемі*, дана
Рұқсат етілген ақау** саны, дана
10 – 500
501 – 3200
3200 – 10000
8
13
20
0
1
1
3-кесте – Номиналды көлемі 10 килограмнан немесе 10 литрден асатын дайындаушы өлшеп-ораған өнімнің санын белгілеу кезінде (тауарлық түрін сақтай отырып)
Топтама көлемі, дана
Іріктеу көлемі*, дана
Рұқсат етілген ақау** саны, дана
≥20
20
0
4-кесте – Номиналды көлемі 10 килограмнан немесе 10 литрден асатын дайындаушы өлшеп-ораған өнімнің санын белгілеу кезінде (бұзатын тәсілмен)";
Топтама көлемі, дана
Іріктеу көлемі*, дана.
Рұқсат етілген ақау** саны, дана
10 – 500
501 – 3200
3201 – 10000
8
13
20
0
1
1
5-кесте – Ұзындығы немесе ауданы белгіленген өлшеніп-оралған өнімнің санын анықтау кезінде
Топтама көлемі, дана
Іріктеу көлемі*, дана.
Рұқсат етілген ақау** саны, дана
51 – 100
101 – 500
501 – 3200
3200 – 10000
5
8
13
20
0
0
0
0
Ескертпе:
* - іріктеу көлемі - қаптама бірліктерінің саны, топтама сипаттамаларын бақылауға арналған өлшеніп-оралған өнім топтамасынан кездейсоқ іріктеу әдісімен алынған.
** - ақау – ішіндегісі нетто-ның ең аз рұқсат етілген мәнінен (массасы, көлемі, ұзындығы және өнім санын анықтайтын басқа өлшемдер) аз буып-түйілген бірлік.
Іріктеу ұлттық немесе мемлекетаралық стандарттарға сәйкес өлшеу әдістеріне байланысты көлемі бойынша таңбаланған өнімнің тығыздығын айқындау кезінде қосымша үлгілерді қамтуы мүмкін.
Дайындаушы немесе сатушы
өлшеп-ораған кез келген түрдегі
қаптамадағы өнімнің, сондай-ақ
өткізу кезіндегі импорттаушы
әкелген өлшеніп-оралған
өнімнің және сауда
операцияларын жасау кезінде
иеліктен шығарылатын өнім
санының сәйкестігін
мемлекеттік метрологиялық
бақылау мақсатында анықтау
жөніндегі тәртіпті айқындау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Дайындаушы өлшеп-ораған өнімнің санын өлшеу хаттамасы
______________________________________________________________
QR-код ______________________________________________________
бірегей сәйкестендіру нөмірі
(QR-код және бірегей сәйкестендіру нөмірі техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде хаттаманы қалыптастыру кезінде көрсетіледі)
№_________________ ____________________ ___"___" ____________ 20____жыл
(өлшеулерді тексеру нөмірі) (өлшеу өткізген өріні) (өлшеулерді өткізу уақыты мен күні)
Мемлекеттік бақылау жөніндегі мемлекеттік инспектор (лар) –
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Мемлекеттік метрологиялық бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі
__________________________________________________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі және атауы)
Заңды тұлға үшін көрсетілетін бақылау субъектісі туралы мәліметтер
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің (анықтаманың) № және берілген күні, ұйымның заңды және нақты мекенжайы)
Жеке тұлға үшін көрсетілетін бақылау және қадағалау субъектісі туралы мәліметтер______________________________________________________________________
(жеке кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірі, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің (анықтаманың) № және берілген күні, жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бақылау субъектісінің немесе оның өкілінің қатысуымен
_______________________________________________________________________________
(тексеру субъектісі, жеке немесе заңды тұлға өкілдерінің лауазымы, жеке сәйкестендіру нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бақылау субъектісінің немесе оның өкілінің қатысуынан бас тартылған жағдайда_______________________________________________________________________
(бақылау субъектісі, жеке немесе заңды тұлға өкілдерінің лауазымы, жеке сәйкестендіру нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Іріктеу актісіне сәйкес іріктемеден алынған әрбір жеке дайын қаптамада өндіруші өлшеп ораған №_______ өнім үлгілеріне өлшеу жүргізілді __________
Өнімнің атауы: ________________________________________________
Топтама көлемі, нөмірі:_________________________________________
Дайындаушы өлшеп-ораған өнімнің мөлшерін өлшеу:___________________________________________________________ (тауарлық түрін сақтаумен / сақтамай)
Номиналды саны:_____________________________________________
Рұқсат етілген мәннің шекаралары:__________________________________
Рұқсат етілген таза құнның жоғарғы шегі (массасы, көлемі, ұзындығы және өнім санын анықтайтын басқа өлшемдер): _____________________________
Рұқсат етілген таза құнның төменгі шегі (массасы, көлемі, ұзындығы және өнім санын анықтайтын басқа өлшемдер): _____________________________
Ауытқулардың рұқсат етілген теріс шегі (орау бірлігіне аз салудың (дұрыс толтырмау, жеткіліксіз салмақ) максималды мөлшері)_______________________

100 – 500
501 – 3200
3201 – 10000
50
80
125
3
5
7
Примечание:
Для малых партий, фасованной продукции в упаковках, содержащих менее 100 единиц, объем выборки составляет не менее 20% объема партии.
Таблица 2 – При установлении количества фасованной изготовителем продукции с номинальным величиной менее 10 килограмм или 10 литров (разрушающим способом)
Объем партии, штук
Объем выборки, штук
Допустимое количество брака, штук
10 – 500
501 – 3200
3201 – 10000
8
13
20
0
1
1
Таблица 3 – При установлении количества фасованной изготовителем продукции с номинальным величиной более 10 килограмм или 10 литров (неразрушающим способом)
Объем партии, штук
Объем выборки*, штук
Допустимое количество брака**, штук
≥20
20
0
Таблица 4 – При установлении количества фасованной изготовителем продукции с номинальной величиной более 10 килограмм или 10 литров (разрушающим способом)
Объем партии, штук
Объем выборки*, штук
Допустимое количество брака**, штук
10 – 500 501 – 3200 3201 – 10000
8 13 20
0 1 1
Таблица 5 – При установлении количества фасованной изготовителем продукции с обозначением длины или площади
Объем партии, штук
Объем выборки*, штук
Допустимое количество брака**, штук
51 – 100
101 – 500
501 – 3200
3201 – 10000
5
8
13
20
0
0
0
0
Примечание:
* - объем выборки - число упаковочных единиц, отобранных методом случайного отбора из партии фасованных товаров в упаковках для контроля характеристик партии.
** - брак – упакованная единица, содержимое которой меньше минимально допустимого значения нетто (масса, объем, длина и другие величины определяющие количество продукции).
Выборка может включать дополнительные образцы при определении плотности продукции маркированной по объҰму, в зависимости от методов измерений согласно национальным или межгосударственным стандартам.
Приложение 2
к Правилам по установлению
соответствия количества
фасованной изготовителем или
продавцом продукции
в упаковках любого вида,
а также завезенной импортером
расфасованной продукции
при ее реализации и продукции,
отчуждаемой при совершении
торговых операций, в целях
государственного
метрологического контроля
Форма
Протокол измерения количества фасованной изготовителем продукции
___________________________________________________________
QR-код
_________________________________________________________________
уникальный идентификационный номер
(QR-код и уникальный идентификационный номер указываются
при формировании протокола в информационной системе технического регулирования)
№_________ ______________________ ___ "___" ___________ 20___ го
(номер проверки) (место проведения измерений) (время и дата проведения измерений)
Государственным(и) инспектором(ами) по государственному контролю
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Территориальное подразделение уполномоченного органа, осуществляющего
государственный метрологический контроль
________________________________________________________________________
(бизнес-идентификационный номер и наименование)
Cведения о субъекте контроля указываемые для юридического лица
________________________________________________________________________
(наименование и бизнес-идентификационный номер юридического лица, № и дата
выдачи свидетельства (справки) о государственной регистрации юридического лица,
юридический и фактический адрес организации)
Cведения о субъекте контроля указываемые для физического лица
________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер индивидуального предпринимателя,
№ и дата выдачи свидетельства (справки) о государственной регистрации
индивидуального предпринимателя, фамилия, имя, отчество (при наличии)
индивидуального предпринимателя)
В присутствии субъекта контроля или его представителя
_______________________________________________________________________
(должность, индивидуальный идентификационный номер, фамилия, имя, отчество
(при наличии) представителей субъекта контроля, физического или юридического лица)
В случае отказа присутствия субъекта контроля или его представителя
_______________________________________________________________________
(должность, индивидуальный идентификационный номер, фамилия, имя, отчество
(при наличии) представителей субъекта контроля, физического или юридического лица)
Были проведены измерения в каждой индивидуальной готовой упаковке из выборки,
согласно акту отбора, образцов фасованной изготовителем продукции
№_____ от __________
Наименование продукции: ________________________________________
Объем, номер партии: ____________________________________________
Измерения количества фасованной изготовителем продукции:
_______________________________________________________________
(разрушающим способом /неразрушающим способом)
Номинальное количество _____________
Границы допустимого значения:
Верхняя граница допускаемого значения нетто (масса, объем, длина и другие
величины определяющие количество продукции):__________________
Нижняя граница допускаемого значения нетто (масса, объем, длина и другие
величины определяющие количество продукции):__________________
Предел допускаемых отрицательных отклонений (максимальное количество
недовложения (недолив, недовес) продукта в упаковочную единицу)
__________________________________________________________________