"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 929 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 13 шілдедегі № 453-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 14 шілдеде № 23520 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 929 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18079 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 13 шілдедегі
№ 453-НҚ бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 929 бұйрығымен бекітілді
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-2-бабының 17) тармақшасына сәйкес әзірленген және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталығы (бұдан әрі – МҒМО) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімін (бұдан әрі – тізілім) жүргізеді.
2-тарау. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу тәртібі

О внесении изменения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 929 "Об утверждении Правил ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 13 июля 2021 года № 453-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2021 года № 23520
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 929 "Об утверждении Правил ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18079) следующее изменение:
Правила ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
Приложение
к приказу Министра
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 13 июля 2021 года
№ 453-НҚ
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 929
Правила ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" (далее – Закон) и определяют порядок ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений.
2. Государственный научный метрологический центр (далее – ГНМЦ) ведет реестр государственной системы обеспечения единства измерений по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – реестр).
Глава 2. Порядок ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений

3. Тізілімді жүргізу өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы объектілерді, жұмыстарға қатысушыларды және құжаттарды (бұдан әрі – объектілер) тіркеуді есепке алуды ұйымдастыру үшін жүзеге асырылады.
4. Тізілім келесі бөлімдерден тұрады:
1-бөлім. Шама бірліктерінің эталондары:
1.1-кіші бөлім. Шама бірліктерінің мемлекеттік эталондары (KZ.01.01.ХХХХХ-ХХХХ);
1.2-кіші бөлім. Шама бірліктерінің мемлекеттік жұмыс эталондары (KZ.01.02.ХХХХХ-ХХХХ);
1.3-кіші бөлім. Шама бірліктерінің эталондары (KZ.01.03.ХХХХХ-ХХХХ).
2-бөлім. Өлшем құралдарының бекітілген түрлері:
2.1-кіші бөлім. Қазақстан Республикасында өндірілетін және Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін өлшем құралдарының түрлері (KZ.02.01.ХХХХХ-ХХХХ);
2.2-кіші бөлім. Нақты партиялармен Қазақстан Республикасында өндірілетін және Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін өлшем құралдарының түрлері (KZ.02.02.ХХХХХ-ХХХХ);
2.3-кіші бөлім. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 мамырдағы № 389 қаулысымен бекітілген Өлшем құралдарының типін бекіту мақсатында сынау, оларды метрологиялық аттестаттау, салыстырып тексеру және калибрлеу нәтижелерін өзара тану туралы келісім (бұдан әрі – Келісім) шеңберінде тану рәсімінен өткен өлшем құралдарының түрлері (KZ.02.03.ХХХХХ-ХХХХ);
2.4-кіші бөлім. Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 145 шешімімен бекітілген Өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстардың нәтижелерін өзара тану қағидалары (бұдан әрі – ЕЭК шешімі) шеңберінде тану рәсімінен өткен өлшем құралдарының түрлері (KZ.02.04.ХХХХХ-ХХХХ).
3-бөлім. Метрологиялық аттестаттаудан өткен өлшем құралдары:
3.1-кіші бөлім. Қазақстан Республикасында өндірілетін және Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін өлшем құралдары (KZ.03.01.ХХХХХ-ХХХХ);
3.2-кіші бөлім. Келісім шеңберінде тану рәсімінен өткен өлшем құралдары (KZ.03.02.ХХХХХ-ХХХХ).
4-бөлім. Стандартты үлгілердің бекітілген түрлері:
4.1-кіші бөлім. Қазақстан Республикасында әзірленген стандартты үлгілердің түрлері (KZ.04.01.ХХХХХ-ХХХХ);
4.2-кіші бөлім. Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген шетелдік шығарылымның стандартты үлгілерінің түрлері (KZ.04.02.ХХХХХ-ХХХХ);
4.3-кіші бөлім. ЕЭК шешімі шеңберінде тану рәсімінен өткен стандартты үлгілердің түрлері (KZ.04.03.ХХХХX-ХХХХ).
5-бөлім. Өлшем құралдарын тексеру әдістемесі (KZ.05.01.ХХХХХ-ХХХХ).
6-бөлім. Өлшемдерді орындау әдістемелері:
6.1-кіші бөлім. Қазақстан Республикасында әзірленген өлшемдерді орындау әдістемелері (KZ.06.01.ХХХХX-ХХХХ);
6.2-кіші бөлім. Өлшемдерді орындаудың референттік әдістемелері (KZ.06.02.ХХХХX-ХХХХ);

3. Ведение реестра осуществляется для организации учета регистрации объектов, участников работ и документов в области обеспечения единства измерений (далее – объекты).
4. Реестр состоит из следующих разделов:
Раздел 1. Эталоны единиц величин:
Подраздел 1.1. Государственные эталоны единиц величин (KZ.01.01.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 1.2. Государственные рабочие эталоны единиц величин (KZ.01.02.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 1.3. Эталоны единиц величин (KZ.01.03.ХХХХХ-ХХХХ).
Раздел 2. Утвержденные типы средств измерений:
Подраздел 2.1. Типы средств измерений, производимые в Республике Казахстан и ввозимые на территорию Республики Казахстан (KZ.02.01.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 2.2. Типы средств измерений, производимые в Республике Казахстан и ввозимые на территорию Республики Казахстан определенными партиями (KZ.02.02.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 2.3. Типы средств измерений, прошедшие процедуру признания в рамках Соглашения о взаимном признании результатов испытаний с целью утверждения типа, метрологической аттестации, поверки и калибровки средств измерений, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2015 года № 389 (далее – Соглашение) (KZ.02.03.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 2.4. Типы средств измерений, прошедшие процедуру признания в рамках Правил взаимного признания результатов работ по обеспечению единства измерений, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 года № 145 (далее –Решение ЕЭК) (KZ.02.04.ХХХХХ-ХХХХ).
Раздел 3. Средства измерений, прошедшие метрологическую аттестацию:
Подраздел 3.1. Средства измерений, производимые в Республике Казахстан и ввозимые на территорию Республики Казахстан (KZ.03.01.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 3.2. Средства измерений, прошедшие процедуру признания в рамках Соглашения (KZ.03.02.ХХХХХ-ХХХХ).
Раздел 4. Утвержденные типы стандартных образцов:
Подраздел 4.1. Типы стандартных образцов, разработанные в Республике Казахстан (KZ.04.01.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 4.2. Типы стандартных образцов зарубежного выпуска, допущенные к применению на территории Республики Казахстан (KZ.04.02.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 4.3. Типы стандартных образцов, прошедшие процедуру признания в рамках Решения ЕЭК (KZ.04.03.ХХХХХ-ХХХХ).
Раздел 5. Методики поверки средств измерений (KZ.05.01.ХХХХХ-ХХХХ).
Раздел 6. Методики выполнения измерений:
Подраздел 6.1. Методики выполнения измерений, разработанные в Республике Казахстан (KZ.06.01.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 6.2. Референтные методики выполнения измерений (KZ.06.02.ХХХХХ-ХХХХ);

6.3-кіші бөлім. Келісім шеңберінде тану рәсімінен өткен өлшемдерді орындау әдістемелері (KZ.06.03.ХХХХX-ХХХХ);
6.4-кіші бөлім. ЕЭК шешімі шеңберінде тану рәсімінен өткен өлшемдерді орындау әдістемелері (KZ.06.04.ХХХХX-ХХХХ).
7-бөлім. Шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарын сақтаушы ғалымдар (KZ.07.01.ХХХХX-ХХХХ).
8-бөлім. Өлшем құралдарын салыстырып тексерушілер (KZ.08.01.ХХХXX-ХХХX).
5. Тізілімді жүргізу электрондық тасығышта жүзеге асырылады.
6. Тізілімді жүргізу мыналарды:
1) объектілерді тіркеуді;
2) тізілім деректерін мерзімді талдауды және өзектендіруді, ақпараттық қызмет көрсетуді;
3) тізілім істерін қалыптастыруды және сақтауды көздейді.
7. Тізілім объектілерін тіркеу Техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) және (немесе) МҒМО-ның өтінімдер мен құжаттарды мақұлдау туралы оң шешімі келіп түскеннен кейін күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде жүзеге асырылады.
8. Тіркеу кезінде тізілімнің әрбір объектісіне мынадай құрылымы бар тіркеу нөмірі беріледі:
КZ.ХХ.ХХ.ХХХХX-ХХХХ
1) КZ – Қазақстан Республикасының коды;
2) ХХ – тізілім бөлімінің коды екі таңбалы сан болып табылады және тізілім бөлімінің нөмірін білдіреді;
3) ХХ – тізілімнің кіші бөлімінің коды екі таңбалы сан болып табылады және тізілімнің кіші бөлімінің нөмірін білдіреді;
4) ХХХХХ – реттік нөмірі тізілімнің әрбір бөлімі бойынша 00001-ден 99999-ға дейін белгіленеді;
5) ХХХХ – уәкілетті органның немесе МҒМО-ның объектіні тізілімге енгізу туралы шешім қабылдаған жылдың цифрлары.

Подраздел 6.3. Методики выполнения измерений, прошедшие процедуру признания в рамках Соглашения (KZ.06.03.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 6.4. Методики выполнения измерений, прошедшие процедуру признания в рамках Решения ЕЭК (KZ.06.04.ХХХХХ-ХХХХ).
Раздел 7. Ученые-хранители государственных эталонов единиц величин (KZ.07.01.ХХХХХ-ХХХХ).
Раздел 8. Поверители средств измерений (KZ.08.01.ХХХХХ-ХХХХ).
5. Ведение реестра осуществляется на электронном носителе.
6. Ведение реестра предусматривает:
1) регистрацию объектов;
2) периодический анализ и актуализацию данных реестра, информационное обслуживание;
3) формирование и хранение дел реестра.
7. Регистрация объектов реестра осуществляется в течение 5 (пяти) календарных дней после поступления положительного решения уполномоченного органа, осуществляющего государственное регулирование в области технического регулирования и метрологии (далее – уполномоченный орган), и (или) ГНМЦ об одобрении заявок и документов.
8. Каждому объекту реестра при регистрации присваивают регистрационный номер, имеющий следующую структуру:
КZ.ХХ.ХХ.ХХХХХ-ХХХХ
1) КZ – код Республики Казахстан;
2) ХХ – код раздела реестра является двухзначным числом и представляет собой номер раздела реестра;
3) ХХ – код подраздела реестра является двухзначным числом и представляет собой номер подраздела реестра;
4) ХХХХХ – порядковый номер обозначается от 00001 до 99999 по каждому разделу реестра;
5) ХХХХ – цифры года принятия решения уполномоченного органа или ГНМЦ о внесении объекта в реестр.

9. Тізілім деректерін мерзімді өзектендіруді және объектіні тізілімнен шығаруды немесе тізілім объектілері бойынша деректерді өзгертуді МҒМО ай сайын жүзеге асырады.
10. Тізілім деректерін резервтік көшіру тоқсан сайын жүзеге асырылады.
11. Тізілім ісі Заңның 8-бабында көзделген өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы стандарттау жөніндегі құжаттарда белгіленген өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы стандарттау жөніндегі құжаттардың талаптарына сәйкес ұсынылған және ресімделген өтінімдер мен құжаттардан қалыптастырылады.
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету
мемлекеттік жүйесінің тізілімін
жүргізу қағидаларына қосымша
нысан
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімі

9. Периодическая актуализация данных реестра, исключение объекта из реестра или изменение данных по объектам реестра осуществляется ГНМЦ ежемесячно.
10. Резервное копирование данных реестра осуществляется ежеквартально.
11. Дело реестра формируется из заявок и документов, представленных и оформленных в соответствии требованиями документов по стандартизации в области обеспечения единства измерений, установленные в документах по стандартизации в области обеспечения единства измерений, предусмотренных статьей 8 Закона.
Приложение
к Правилам ведения реестра
государственной системы
обеспечения единства измерений
форма
Реестр государственной системы обеспечения единства измерений