Банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістерді қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 16 шiлдедегi № 84 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 21 шiлдеде № 23619 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.10.2021 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабының 1-2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістерді қарау қағидалары бекітілсін.
2. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2021 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2021 жылғы 16 шілдедегі
№ 84 қаулысымен бекітілді
Банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістерді қарау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістерді қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – банктер туралы заң) 36-бабының 1-2-тармағына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың жеке тұлға қарыз алушылардың банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтініштерін қарау тәртібін айқындайды.
Қағидаларда мынадай ұғымдар және қысқартулар пайдаланылады:

Об утверждении Правил рассмотрения изменений в условия договора банковского займа
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 июля 2021 года № 84. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2021 года № 23619.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения настоящего постановления см. пункт 4.
В соответствии с пунктом 1-2 статьи 36 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила рассмотрения изменений в условия договора банковского займа.
2. Департаменту защиты прав потребителей финансовых услуг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 октября 2021 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 16 июля 2021 года № 84
Правила рассмотрения изменений в условия договора банковского займа
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила рассмотрения изменений в условия договора банковского займа (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-2 статьи 36 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), подпунктом 4) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и определяют порядок рассмотрения банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, заявлений заемщиков – физических лиц о внесении изменений в условия договоров банковского займа.
В Правилах используются следующие понятия и сокращения:

1) банк – екінші деңгейдегі банк, банктік қарыз операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;
2) берешек – негізгі борыштың қалдық сомасын, есептелген, бірақ төленбеген сыйақыны, комиссияларды, айыпақыны (айыппұлдарды, өсімпұлдарды) және қарыз алушымен жасалған банктік қарыз шартында көзделген өзге де төлемдерді қоса алғанда, банктік қарыз бойынша борыш сомасы;
3) қарыз алушы – банкпен банктік қарыз шартын жасаған жеке тұлға.
2-тарау. Банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтінішті қарау тәртібі
2. Қарыз алушы банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) Банктер туралы Заңның 36-бабының 1-1-тармағына сәйкес қарыз берген банкке береді.
Банктер туралы заңның 36-бабының 1-1-тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін өтініш банктік қарыз шарты бойынша берешекті өндіріп алу туралы заңды күшіне енген сот актісі, атқарушы жазба, татуласу келісімі немесе банктік қарыз шарты бойынша берешекті реттеу үшін не банктік қарыз шарты бойынша берешекті өндіріп алу туралы сот актісін орындау үшін медиация тәртібімен жасалған дауды (жанжалды) реттеу туралы келісім болмаған, сондай-ақ банктік қарыз шарты бойынша құқықты (талапты) банк үшінші тұлғаға бермеген жағдайда беріледі.
Банктің өтінішті қарауы қарыз алушыға банктік қарыз шарты бойынша мерзімі өткен берешекті не оның бір бөлігін біржолғы өтеу талабын белгілемей жүзеге асырылады.
Қарыз алушы банкпен келісім бойынша банктік қарыз шарты бойынша мерзімі өткен берешекті, не оның бір бөлігін банк өтінішті қарағанға дейін дербес өтеуге құқылы.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.01.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қарыз алушының өтініші міндетті түрде қабылдануға, тіркелуге, есепке алынуға және банктің қарауына жатады.
4. Қарыз алушы толық емес мәліметтер мен құжаттарды ұсынған кезде банк оларды сұратады.
Қарыз алушы сұратылған құжаттарды 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Сұратылған құжаттарды көрсетілген мерзімде ұсынбау қарыз алушының өтінішін қарамау үшін негіз болып табылады, бұл туралы тиісті хабарлама жіберіледі.
5. Банк банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізу туралы мәселені қарау кезінде қарыз алушының төлем қабілеттілігін есептеу кезінде "Қаржы ұйымдарының банк операцияларының жекелеген түрлерін және басқа да операцияларды жүргізуіне шектеулер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 желтоқсандағы № 292 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 77379 болып тіркелген) талаптарын басшылыққа алады.
6.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақтың бірінші бөлігі 01.10.2024 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.08.2024 № 49 (мәтін алып тасталды) қаулысымен.
Банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізу қарыз алушы банктік қарыз шартының ағымдағы талаптары бойынша міндеттемелердің орындалмауына әкеп соққан мән-жайларды құжаттамалық растаған кезде қарыз алушының әлеуметтік және қаржылық жағдайын ескере отырып, оның борыш жүктемесінің төмендеуін қамтамасыз ететін талаптармен жүзеге асырылады.

1) банк – банк второго уровня, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, имеющая лицензию на осуществление банковских заемных операций;
2) задолженность - сумма долга по банковскому займу, включая суммы остатка основного долга, начисленное, но не уплаченное вознаграждение, комиссии, неустойку (штрафы, пени) и иные платежи, предусмотренные договором банковского займа, заключенным с заемщиком;
3) заемщик - физическое лицо, заключившее с банком договор банковского займа.
Глава 2. Порядок рассмотрения заявления о внесении изменений в условия договора банковского займа
2. Заявление о внесении изменений в условия договора банковского займа подается заемщиком в банк, выдавший заем, (далее - заявление) в соответствии с пунктом 1-1 статьи 36 Закона о банках.
По истечении срока, указанного в пункте 1-1 статьи 36 Закона о банках, заявление подается при отсутствии вступившего в законную силу судебного акта, исполнительной надписи о взыскании задолженности по договору банковского займа, мирового соглашения или соглашения об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации, заключенного для урегулирования задолженности по договору банковского займа либо для исполнения судебного акта о взыскании задолженности по договору банковского займа, а также в случае, если право (требование) по договору банковского займа не было уступлено банком третьему лицу.
Рассмотрение банком заявления осуществляется без установления к заемщику требования единовременного погашения просроченной задолженности по договору банковского займа, либо ее части.
Заемщик вправе по согласованию с банком самостоятельно погасить просроченную задолженность по договору банковского займа, либо ее часть до рассмотрения банком заявления.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.01.2024 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего постановления).
3. Заявление заемщика подлежит обязательному приему, регистрации, учету и рассмотрению банком.
4. При представлении заемщиком неполных сведений и документов банк запрашивает их.
Заемщик предоставляет запрашиваемые документы в течение 5 (пяти) рабочих дней.
Непредставление запрашиваемых документов в указанный срок является основанием для оставления заявления заемщика без рассмотрения, о чем банком направляется соответствующее уведомление.
5. Банк при рассмотрении вопроса о внесении изменений в условия договора банковского займа при расчете платежеспособности заемщика руководствуется требованиями постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 декабря 2013 года № 292 "О введении ограничений на проведение отдельных видов банковских и других операций финансовыми организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 77379).
6. Банк в течение 15 (пятнадцати) календарных дней после дня получения заявления, предусмотренного пунктом 1-1 статьи 36 Закона о банках, рассматривает заявление о внесении изменений в условия договора банковского займа и в письменной форме, а также через объекты информатизации, предоставляющие банку возможность осуществить идентификацию заемщика посредством применения идентификационных средств, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – объекты информатизации) либо способом, предусмотренным договором банковского займа, сообщает заемщику об одном из следующих решений:
1) о согласии с предложенными изменениями в условия договора банковского займа;
2) о встречном предложении по изменению условий договора банковского займа;
3) об отказе в изменении условий договора банковского займа с указанием мотивированного обоснования причин такого отказа по форме согласно приложению 1 к Правилам.
Внесение изменений в условия договора банковского займа осуществляется на условиях, обеспечивающих снижение долговой нагрузки заемщика с учетом его социального и финансового положения при документальном подтверждении заемщиком обстоятельств, повлекших неисполнение обязательств по текущим условиям договора банковского займа.

Банк Банктер туралы заңның 36-бабының 1-1-тармағында көзделген өтінішті қараған кезеңде банк қарызды мерзімінен бұрын өтеуді талап етпейді.
Банк және қарыз алушы банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістермен келісетіні туралы шешім қабылдаған кезде банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізу тәртібі мен мерзімдері банктің ішкі құжатында айқындалады, бұл ретте мұндай өзгерістерді енгізу мерзімі банк осындай шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайды. Бұл мерзім банкке байланысты емес себептер бойынша банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізуге кедергі келтіретін жағдайларға қолданылмайды және олар жойылғанға дейін ұзартылуы мүмкін.
Банк банктік қарыз шартының талаптарын өзгерту бойынша өз ұсыныстарын жіберген кезде қарыз алушының банк ұсынған банктік қарыз шартын өзгерту талаптарына жауап беру мерзімі банктің хатында көрсетіледі және қарыз алушы банктің шешімін алған күннен бастап кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күнді құрайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген банк шешімін алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде банк пен қарыз алушы арасында өзара қолайлы шешімге қол жеткізбеу банктік қарыз шартының талаптарын өзгертуден бас тарту болып есептеледі. Бұл мерзім екі тараптың келісімі болған жағдайда ұзартылуы мүмкін.
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес банктік қарыз шарты бойынша мерзімі өткен берешек пайда болған сәттен бастап жиырма төрт ай ішінде қарыз алушының міндеттемесін азайтуды, оның ішінде айыпақыны (айыппұлды, өсімпұлды), комиссияларды және банктік қарызға қызмет көрсетуге өзге де төлемдерді толық жоюды қамтамасыз ететін талаптармен берешекті реттеу рәсімдері жүзеге асырылмаған жағдайда, құқықты (талапты) коллекторлық агенттікке беруге жол берілмейді.
Банк тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмейтін мерзімде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға мынадай:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізу туралы, қарыз алушы-жеке тұлғалардың қаралған өтініштері туралы;
2) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктік қарыз шартының талаптарына енгізілген өзгерістер туралы;
3) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз алушы-жеке тұлғалардың банктік қарыз шартының талаптарын өзгертуден бас тарту себептері туралы ақпарат ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.08.2024 № 49 (20.08.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

В период рассмотрения банком заявления, предусмотренного пунктом 1-1 статьи 36 Закона о банках, банк не требует досрочного погашения займа.
При принятии банком и заемщиком решения о согласии с изменениями в условия договора банковского займа, порядок и сроки внесения изменений в условия договора банковского займа определяются внутренним документом банка, при этом срок внесения таких изменений, не превышает 15 (пятнадцати) календарных дней со дня принятия такого решения банком. Данный срок не распространяется на случаи, препятствующие внесению изменений в условия договора банковского займа по независящим от банка причинам, и может быть продлен до их устранения.
При направлении банком своих предложений по изменению условий договора банковского займа, срок представления ответа заемщиком на предложенные банком условия изменения договора банковского займа указывается в письме банка и составляет не менее 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения заемщиком решения банка.
Недостижение взаимоприемлемого решения между банком и заемщиком в течение 30 (тридцати) календарных дней с даты получения решения банка, предусмотренного подпунктом 2) части первой настоящего пункта, считается отказом в изменении условий договора банковского займа. Данный срок может быть продлен при наличии согласия обеих сторон.
При неосуществлении в течение двадцати четырех месяцев с момента возникновения просроченной задолженности по договору банковского займа, не связанному с осуществлением предпринимательской деятельности, процедуры по урегулированию задолженности на условиях, обеспечивающих снижение обязательства заемщика, в том числе полную отмену неустойки (штрафа, пени), комиссий и иных платежей, связанных с обслуживанием банковского займа, уступка права (требования) коллекторскому агентству не допускается.
Банк ежеквартально в срок не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, предоставляет в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций следующую информацию:
1) о рассмотренных заявлениях заемщиков-физических лиц, о внесении изменений условия договоров банковского займа, по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) о внесенных изменениях в условия договора банковского займа заемщиков, по форме согласно приложению 3 к Правилам;
3) о причинах отказа в изменении условий договора банковского займа заемщиков- физических лиц, по форме согласно приложению 4 к Правилам..
Сноска. Пункт 6 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.08.2024 № 49 (порядок введения в действие см. п.5).

3-тарау. Мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшілеріне негізгі борыш пен сыйақы бойынша мерзімді әскери қызметті өткеру мерзімін және ол аяқталғаннан кейін 60 (алпыс) күнді қамтитын кезеңге банктік қарыз бойынша сыйақы есептемей төлемді кейінге қалдыруды ұсыну тәртібі
Ескерту. Қағидалар 3-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.08.2024 № 49 (20.08.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Банк кредиттік бюродан мерзімді әскери қызметке шақырылған қарыз алушылар (бұдан әрі – қарыз алушы-әскери қызметші) бойынша мәліметтерді алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде банктік қарыз шарты бойынша негізгі борыш пен сыйақы бойынша мерзімді әскери қызметті өткеру мерзімін қамтитын кезеңге және ол аяқталғаннан кейін 60 (алпыс) күнге банктік қарыз бойынша сыйақы есептемей, төлемдерді кейінге қалдыруды ұсынады (бұдан әрі – төлемдерді кейінге қалдыру), ол туралы қарыз алушы-әскери қызметшіні жазбаша нысанда, сондай-ақ ақпараттандыру объектілері арқылы не банктік қарыз шартында көзделген тәсілмен хабардар етеді.
Төлемдерді кейінге қалдыру банктік қарыз мерзімін ұлғайта отырып және төлемдер мөлшерін сақтай отырып, банктік қарыз шартына немесе кепіл шартына қосымша келісімдерге қол қоймай, банк айқындайтын тәсілмен ұсынылады. Банктік қарыз мерзімін ұлғайту туралы талап банктік қарыз мерзімінен бұрын өтелген (қайтарылған) кезде қолданылмайды.
Төлемдерді кейінге қалдырудан бас тартқан кезде қарыз алушы-әскери қызметші (сенімхат бойынша қарыз алушы-әскери қызметшінің мүддесінде әрекет ететін үшінші тұлға) банктің хабарламасын алған күннен бастап күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде жазбаша нысанда не ақпараттандыру объектілері арқылы не банктік қарыз шартында көзделген тәсілмен бас тарту туралы өтініш жібереді. Банк аталған өтінішті алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде қарыз алушыны банктік қарыз шартында көзделген тәсілмен, сондай-ақ ақпараттандыру объектілері арқылы не банктік қарыз шартында көзделген тәсілмен төлемдерді кейінге қалдырудың күшін жою және банктік қарыз бойынша сыйақыны есептеудің қайта басталуы туралы хабардар етеді.
Қарыз алушы-әскери қызметші әскерге шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі өткенге дейін мерзімді әскери қызметтен шығарылған кезде банк оны әскери бөлімнің тізімдерінен алып тасталған күннен бастап 60 (алпыс) күн өткеннен кейін төлемдерді кейінге қалдыруды ұсынуды тоқтатады және банктік қарыз бойынша сыйақыны есептеуді қайта бастайды, ол туралы оған жазбаша нысанда, сондай-ақ ақпараттандыру объектілері не банктік қарыз шартында көзделген тәсілмен хабарлайды.
Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыз алушы-әскери қызметші бойынша банк мерзімді әскери қызметті өткеру мерзімін және ол аяқталғаннан кейін 60 (алпыс) күнді қамтитын кезеңге Банктер туралы заңның 36-бабының 2 және 2-1-тармақтарында көзделген шараларды қолданбайды (қолдануды тоқтата тұрады.
Қарыз алушы-әскери қызметші әскерге шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі өткенге дейін мерзімді әскери қызметтен шығарылған кезде Банк оны әскери бөлімнің тізімдерінен алып тасталған күннен бастап 60 (алпыс) күн өткен соң Банктер туралы заңның 36-бабының 2 және 2-1-тармақтарында көзделген шараларды қолдануды қайта бастайды.
Осы тараудың талаптары заңды күшіне енген сот актісі, банктік қарыз шарты бойынша берешекті өндіріп алу туралы атқарушылық жазбасы, банктік қарыз шарты бойынша берешекті реттеу үшін не банктік қарыз шарты бойынша берешекті өндіріп алу туралы сот актісін орындау үшін жасалған татуласу келісімі немесе дауды (жанжалды) медиация тәртібімен реттеу туралы келісім бар банктік қарыз шартына қолданылмайды.
2021 жылғы 16 шілдедегі
№ 84 Банктік қарыз шартының
талаптарына өзгерістерді
қарау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
__________мырзаға (ханымға)
Мекенжайы:_________________
Банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізуден бас тарту

Глава 3. Порядок предоставления военнослужащим срочной воинской службы отсрочки платежа по основному долгу и вознаграждению на период, включающий срок прохождения срочной воинской службы и 60 (шестьдесят) дней после его окончания, без начисления вознаграждения по банковскому займу
Сноска. Правила дополнены главой 3 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.08.2024 № 49 (вводится в действие с 20.08.2024)
7. Банк в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения от кредитного бюро сведений по заемщикам, призванным на срочную воинскую службу (далее – заемщик - военнослужащий), предоставляет по договору банковского займа отсрочку платежей по основному долгу и вознаграждению (далее – отсрочка платежей) на период, включающий срок прохождения срочной воинской службы и 60 (шестьдесят) дней после его окончания, без начисления вознаграждения по банковскому займу, о чем уведомляет заемщика - военнослужащего в письменной форме, а также через объекты информатизации либо способом, предусмотренным договором банковского займа.
Отсрочка платежей предоставляется способом, определяемым банком, с увеличением срока банковского займа и сохранением размера платежей, без подписания дополнительных соглашений к договору банковского займа или договору залога. Требование об увеличении срока банковского займа не распространяется при досрочном погашении (возврате) банковского займа.
При отказе от отсрочки платежей, заемщик-военнослужащий (третье лицо, действующее в интересах заемщика-военнослужащего по доверенности) в течение 14 (четырнадцати) календарных дней со дня получения уведомления банком, направляет заявление об отказе в письменной форме, либо через объекты информатизации либо способом, предусмотренным договором банковского займа. Банк в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения данного заявления, уведомляет заемщика способом, предусмотренным договором банковского займа, а также через объекты информатизации либо способом, предусмотренным договором банковского займа об отмене отсрочки платежей и возобновлении начисления вознаграждения по банковскому займу.
При увольнении заемщика - военнослужащего со срочной воинской службы до истечения срока воинской службы по призыву, банк по истечении 60 (шестидесяти) дней со дня исключения его из списков воинской части прекращает предоставление отсрочки платежей и возобновляет начисление вознаграждения по банковскому займу, о чем уведомляет его в письменной форме, а также через объекты информатизации либо способом, предусмотренным договором банковского займа.
По заемщику - военнослужащему, имеющему просроченную задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, банк не применяет (приостанавливает применение) меры, предусмотренные пунктами 2 и 2-1 статьи 36 Закона о банках, на период, включающий срок прохождения срочной воинской службы и 60 (шестьдесят) дней после его окончания.
При увольнении заемщика - военнослужащего со срочной воинской службы до истечения срока воинской службы по призыву, Банк по истечении 60 (шестидесяти) дней со дня исключения его из списков воинской части возобновляет применение мер, предусмотренных пунктами 2 и 2-1 статьи 36 Закона о банках.
Требования настоящей главы не распространяются на договор банковского займа, по которому имеется вступивший в законную силу судебный акт, исполнительная надпись о взыскании задолженности по договору банковского займа, мировое соглашение или соглашение об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации, заключенное для урегулирования задолженности по договору банковского займа либо для исполнения судебного акта о взыскании задолженности по договору банковского займа.
Приложение 1
к Правилам рассмотрения
изменений в условия
договора банковского займа
от 16 июля 2021 года № 84

Ескерту. Қағидалар 1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.01.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"_____" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Кредитор) Сіздің Банктік қарыз шартының (бұдан әрі – Шарт) талаптарына өзгерістер енгізу туралы ______ жылғы ___.____ №_______ өтінішіңізге (_____ жылғы ___.____. кіріс №______) жауап ретінде мынаны хабарлайды.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабының 1-2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Кредитор Сізге
_______________________________________________________________________________ (бас тарту себебінің негіздемесін көрсету) байланысты Шарт талаптарына өзгерістер енгізуден бас тартады.
Кредитордың уәкілетті тегі, аты, адамы әкесінің аты (ол бар болса)
* Қарыз алушының банкте бірнеше банктік қарыз шарттары болған жағдайда бас тарту әрбір Шарт бойынша беріледі.
2021 жылғы 16 шілдедегі №84
Банктік қарыз беру
шартының талаптарына
өзгерістерді қарау
қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. Қағидалар 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.01.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Қарыз алушы - жеке тұлғалардың банктік қарыз шарттарының талаптарына өзгерістер енгізу туралы (банктің атауы) қараған өтініштері туралы ____ жылғы 1 ________ жағдай бойынша (есепті жылдың басынан өсумен) ақпарат*
(сомалар мың теңгемен)
Қарыздың түрі
Түскен өтініштер
Барлығы
Олардың ішінде ХӘОТ**
қарыз алушылардың саны
шарттардың саны
борыштың сомасы***
қарыз алушылардың саны
шарттардың саны
борыштың сомасы
А
1
2
3
4
5
6
Тұтынушылық қарыздар
кепілсіз қарыздар
кепілді қарыздар
Ипотекалық тұрғын үй қарыздары
Өзге де ипотекалық қарыздар
Банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізілді
Банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізуден бас тартылды
Барлығы
Олардың ішінде ХӘОТ
Барлығы
Олардың ішінде ХӘОТ
қарыз алушылардың саны
шарттардың саны
борыштың сомасы
қарыз алушылардың саны
шарттардың саны
борыштың сомасы
қарыз алушылардың саны
шарттардың саны
борыштың сомасы
қарыз алушылардың саны
шарттардың саны
борыштың сомасы
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18

Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.01.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Г-ну (же) __________________
Адрес: ____________________
Отказ в изменении условий договора банковского займа
Акционерное общество " " (далее – Кредитор) в ответ на Ваше заявление
от ___.___.____г. (входящий №______ от ___.____.____г.) о внесении изменений
в условия Договора банковского займа №_____от___.____.____ г. (далее – Договор),
сообщает следующее.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1-2 статьи 36 Закона Республики Казахстан
"О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Кредитор отказывает
Вам в изменении условий Договора в связи с
_______________________________________________________________________.
(указать обоснования причин отказа)
Уполномоченное лицо Кредитора фамилию, имя, отчество (при его наличии)
*В случае наличия у заемщика в банке нескольких договоров банковского займа отказ
предоставляется по каждому Договору.
Приложение 2
к Правилам рассмотрения
изменений в условия
договора банковского займа
от 16 июля 2021 года № 84
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.01.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Информация* о рассмотренных (наименование банка) заявлениях заемщиков-физических лиц, о внесении изменений условия договоров банковского займа
по состоянию на 1 ___ _____ года (с нарастанием с начала отчетного года)
(суммы в тысячах тенге)
Вид займа
Поступило заявлений
Всего
из них СУСН**
количество заемщиков
количество договоров
сумма долга***
количество заемщиков
количество договоров
сумма долга
А
1
2
3
4
5
6
Потребительские займы
беззалоговые займы
залоговые займы
Ипотечные жилищные займы
Иные ипотечные займы
Внесены изменения в условия договора банковского займа
Отказано в изменении условий договора банковского займа
Всего
из них СУСН
Всего
из них СУСН
количество заемщиков
количество договоров
сумма долга
количество заемщиков
количество договоров
сумма долга
количество заемщиков
количество договоров
сумма долга
количество заемщиков
количество договоров
сумма долга
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18

* Талаптары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 24 мамырдағы № 69 қаулысымен бекітілген Ипотекалық тұрғын үй қарыздарын (ипотекалық қарыздарды) қайта қаржыландыру бағдарламасының шеңберінде өзгертілген ипотекалық қарыздарды қоспағанда, банктік қарыздар бойынша ақпарат беріледі;
* ХӘОТ – "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 68-бабына сәйкес Халықтың әлеуметтік осал топтарының және атаулы әлеуметтік көмек алатын адамдар.
*** мыналар бойынша: негізгі борыш, сыйақы, мерзімі өткен негізгі борыш, мерзімі өткен сыйақы, айыпақы (айыппұл, өсімұл), комиссия және өзге де төлемдер;
Өтініштер қаралуда
Қарыз алушының берілген өтініштен бас тартуы, қаржылық жағдайдың нашарлауын растайтын құжаттарды ұсынудан бас тартуы, қарыз алушы банктік қарыз шартына өзгеріс енгізуге қатысты қосымша келісімге қол қоймаған, банк өз ұсыныстарын жолдаған немесе қарыз алушыдан құжаттарды сұраған, қарызды кері сатып алу.
Барлығы
Олардың ішінде ХӘОТ
Барлығы
Олардың ішінде ХӘОТ
қарыз алушылардың саны
шарттардың саны
борыштың сомасы
қарыз алушылардың саны
шарттардың саны
борыштың сомасы
қарыз алушылардың саны
шарттардың саны
борыштың сомасы
қарыз алушылардың саны
шарттардың саны
борыштың сомасы
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

* предоставляется информация по займам за исключением ипотечных займов, условия которых были изменены в рамках Программы рефинансирования ипотечных жилищных займов (ипотечных займов), утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 мая 2015 года № 69;
** СУСН - социально уязвимые слои населения согласно статье 68 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и лица, получающие адресную социальную помощь;
*** в разрезе: основной долг, вознаграждение, просроченный основной долг, просроченное вознаграждение, неустойка (штраф, пени), комиссии и иные платежи.
На рассмотрении заявления
Отказ заемщика от поданного заявления, отказ предоставить документы, подтверждающие ухудшение финансового положения, заемщиком не подписано дополнительное соглашение касательно внесения изменения в договор банковского займа, банк направил свои предложения или запросил документы у заемщика, обратный выкуп займа.
Всего
из них СУСН
Всего
из них СУСН
количество заемщиков
количество договоров
сумма долга
количество заемщиков
количество договоров
сумма долга
количество заемщиков
количество договоров
сумма долга
количество заемщиков
количество договоров
сумма долга
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Приложение 3
к Правилам рассмотрения
изменений в условия
договора банковского займа

2021 жылғы 16 шілдедегі № 84
Банктік қарыз шартының
талаптарына өзгерістерді
қарау қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. Қағидалар 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.01.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
(Ұйымның атауы) қарыз алушылар-жеке тұлғалардың банктік қарыз шарттарының талаптарын өзгертуден бас тарту себептері туралы ____ жылғы 1________ жағдай бойынша (есепті жылдың басынан бастап) ақпарат*
(сомалар мың теңгемен)
Қарыз түрі
Банктік қарыз шартының талаптарын өзгертуден бас тартылды, барлығы
Барлығы
олардың ішінде ХӘОТ**
қарыз алушылардың саны
шарттардың саны
борыш сомасы
қарыз алушылардың саны
шарттардың саны
борыш сомасы
А
1
2
3
4
5
6
Тұтынушылық қарыздар
Кепілсіз қарыздар
Кепілді қарыздар
Ипотекалық тұрғын үй қарыздары
Өзге де ипотекалық қарыздар
Қарыз түрі
қарыз алушының өтімді кепілі/салымы/өзге мүлкі бар (банктің талдауы бойынша немесе растайтын құжат болған жағдайда)
Барлығы
олардың ішінде ХӘОТ
қарыз алушылардың саны
шарттардың саны
борыш сомасы
қарыз алушылардың саны
шарттардың саны
борыш сомасы
А
31
32
33
34
35
36
Тұтынушылық қарыздар
Кепілсіз қарыздар
Кепілді қарыздар
Ипотекалық тұрғын үй қарыздары
Өзге де ипотекалық қарыздар
* Талаптары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 24 мамырдағы № 69 қаулысымен бекітілген Ипотекалық тұрғын үй қарыздарын (ипотекалық қарыздарды) қайта қаржыландыру бағдарламасының шеңберінде өзгертілген ипотекалық қарыздарды қоспағанда, банктік қарыздар бойынша ақпарат беріледі;
** ХӘОТ - "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 68-бабына сәйкес Халықтың әлеуметтік осал топтарының және атаулы әлеуметтік көмек алатын адамдар;

от 16 июля 2021 года № 84
Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.01.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Информация* о причинах отказа (наименование банка) в изменении условий договора банковского займа заемщиков- физических лиц, по состоянию на 1__ _____ года
(с начала отчетного года)
(суммы в тысячах тенге)
Вид займа
Отказано в изменении условий договора банковского займа, всего
Всего
из них СУСН**
количество заемщиков
количество договоров
сумма долга
количество заемщиков
количество договоров
сумма долга
А
1
2
3
4
5
6
Потребительские займы
беззалоговые займы
залоговые займы
Ипотечные жилищные займы
Иные ипотечные займы
Вид займа
у заемщика имеется ликвидный залог/вклад/иное имущество (по анализу банка или при наличии подтверждающего документа)
Всего
из них СУСН
количество заемщиков
количество договоров
сумма долга
количество заемщиков
количество договоров
сумма долга
А
31
32
33
34
35
36
Потребительские займы
беззалоговые займы
залоговые займы
Ипотечные жилищные займы
Иные ипотечные займы
* Предоставляется по займам, за исключением ипотечных займов, условия которых были изменены в рамках Программы рефинансирования ипотечных жилищных займов (ипотечных займов), утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 мая 2015 года № 69;
** СУСН-социально уязвимые слои населения согласно статье 68 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и лица, получающие адресную социальную помощь;