Банктік салымның кепілі шартын жасасу қағидаларын және көмірсутектер мен уран өндіру саласындағы банктік салым кепіл шартының үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2021 жылғы 16 шiлдедегi № 232 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 26 шiлдеде № 23703 болып тіркелді.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексі 57-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Банктік салымның кепіл шартын жасасу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Көмірсутектерді барлау салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепіл шартының үлгілік нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Көмірсутектерді өндіру салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепіл шартының үлгілік нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Уран өндіру салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепіл шартының үлгілік нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 16 шілдедегі
№ 232 бұйрыққа
1 қосымша
Банктік салымның кепіл шартын жасасу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил заключения договора залога банковского вклада и типовой формы договора залога банковского вклада в области углеводородов и добычи урана
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 июля 2021 года № 232. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2021 года № 23703.
В соответствии с пунктом 7 статьи 57 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила заключения договора залога банковского вклада согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовую форму договора залога банковского вклада, предоставляемого в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий разведки углеводородов согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Типовую форму договора залога банковского вклада, предоставляемого в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий добычи углеводородов согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Типовую форму договора залога банковского вклада, предоставляемого в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий добычи урана согласно приложению 4 к настоящему приказу;
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу министр энергетики
Республики Казахстан
от 16 июля 2021 года № 232
Правила заключения договора залога банковского вклада
Глава 1. Общие положения

1. Осы Банктік салымның кепіл шартын жасасу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 57-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді және банктік салымның кепіл шартын жасасу тәртібін айқындайды.
2. "Банктік салым кепілі көмірсутектер және (немесе) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілі ретінде көмірсутектер және (немесе) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың тарапы болып табылатын және (немесе) көмірсутектер және (немесе) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалануға лицензия берген көмірсутектер және (немесе) уран өндіру саласындағы құзыретті орган (бұдан әрі — құзыретті орган) атынан Қазақстан Республикасының пайдасына беріледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 10.03.2023 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Кодекстің 57-бабының 1, 2 және 3-тармақтарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелерді орындамаған жағдайда, банктік салым кепіліне орай Қазақстан Республикасы жер қойнауын пайдаланушының басқа кредиторларының алдында кепілге салынған банктік салым сомасынан басымдықпен қанағаттандырылуға ие.
Кодекстің 57-бабына сәйкес кепіл нысанасы Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде немесе Ұлттық пошта операторында орналастырылған банктік салым ғана бола алады.
Салым банктік салым кепіл шартын жасаған (жасасқан) күнге "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 26) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайтын ұлттық валютаның ресми бағамы белгіленетін шетел валютасымен немесе теңгемен енгізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 28.03.2024 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Көмірсутектер және (немесе) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдаланушы (бұдан әрі – кепіл беруші) банктік салым кепілі бойынша кепіл беруші болады.
5. Көмірсутектер және (немесе) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың тарапы болып табылатын және (немесе) көмірсутектер және (немесе) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалануға лицензия берген құзыретті орган атынан Қазақстан Республикасы банктік салым кепілі бойынша кепіл ұстаушы (бұдан әрі – кепіл ұстаушы) болады.

1. Настоящие Правила заключения договора залога банковского вклада (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 57 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок заключения договора залога банковского вклада.
2. Залог банковского вклада как способ обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию в области углеводородов и (или) добычи урана предоставляется в пользу Республики Казахстан в лице компетентного органа в области углеводородов и (или) добычи урана (далее — компетентный орган), являющегося стороной контракта на недропользование в области углеводородов и (или) добычи урана и (или) выдавшего лицензию на недропользование в области углеводородов и (или) добычи урана.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 10.03.2023 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Согласно пунктам 1, 2 и 3 статьи 57 Кодекса, в случае неисполнения недропользователем обязательств по ликвидации последствий недропользования Республика Казахстан в силу залога банковского вклада обладает преимуществом перед другими кредиторами недропользователя в получении удовлетворения из суммы заложенного банковского вклада.
Предметом залога в соответствии со статьей 57 Кодекса может быть только банковский вклад, размещенный в банке второго уровня Республики Казахстан или у Национального оператора почты.
Вклад вносится в тенге или в иностранной валюте, к которой устанавливается официальный курс национальной валюты определяемый Национальным Банком Республики Казахстан согласно подпункту 26) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" на день совершения (заключения) договора залога банковского вклада.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 28.03.2024 № 125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Залогодателем по залогу банковского вклада выступает недропользователь по соответствующему контракту на недропользование в области углеводородов и (или) добычи урана (далее – залогодатель).
5. Залогодержателем по залогу банковского вклада выступает Республика Казахстан в лице компетентного органа являющегося стороной контракта на недропользование в области углеводородов и (или) добычи урана и (или) выдавшего лицензию на недропользование в области углеводородов и (или) добычи урана (далее – залогодержатель).

6. Банктік салым кепілі кепіл беруші, кепіл ұстаушы және банктік салым орналастырылған Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі немесе Ұлттық пошта операторы (бұдан әрі – банк) арасында жасалатын банктік салым кепіл шартына (бұдан әрі – кепіл шарты) байланысты туындайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 28.03.2024 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Кепіл шарты Кодекстің 57-бабының 7-тармағына сәйкес қазақ және орыс тілдерінде жасалады.
2-тарау. Банктік салымның кепіл шартын жасасу тәртібі
1-параграф. Көмірсутектер және (немесе) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалану бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде банктік салымның кепіл шартын жасасу
8. Көмірсутектер және (немесе) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалану бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын кепіл шартын жасасу туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) кепіл беруші кепіл ұстаушыға жазбаша еркін нысанда береді.
Өтінішке мынадай құжаттар:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінішке қоса берілетін мәліметтер. Бұл ретте өтінішке қоса берілетін мәліметтердің ескертпесінде көзделген жағдайда, осы тармақшада келтірілген өтінішке қоса берілетін мәліметтердің 17-жолында тиісті ақпарат көрсетіледі;
2) кепіл беруші мен банк қол қойған, Кодекстің 57-бабының 7-тармағына сәйкес құзыретті орган бекіткен кепіл шартының үлгілік нысанына сәйкес келетін кепіл шарты жобасының қазақ және орыс тілдеріндегі үш данасы (бұдан әрі – кепіл шартының жобасы);
3) өтініш берілген күннің алдындағы күннен кейін берілген, кепілге берілетін банктік салым бойынша кепіл беруші ашқан банктік шот бойынша ақша қалдығы және қозғалысы туралы үзінді көшірме (түпнұсқа не көшірме);
4) кепіл шартына (түпнұсқа не көшірме) қол қою кезінде кепіл беруші мен банктің атынан әрекет ететін тұлғалардың өкілеттіктерін растайтын құжаттар қоса беріледі.
Өтінішке қоса берілетін, осы тармақтың екінші бөлігінің 3) және 4)тармақшаларында көрсетілген құжаттардың көшірмелерін нотариат куәландыруға тиіс. Өтінішке қоса берілетін, шет тілінде жасалған құжаттардың көшірмелері қазақ және (немесе) орыс тілдерінде аудармамен бірге беріледі, "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Нотариат туралы заң) 80-бабына сәйкес олардың дұрыстығын нотариус куәландырады.

6. Залог банковского вклада возникает в силу договора залога банковского вклада (далее – договор залога), заключаемого между залогодателем, залогодержателем и банком второго уровня Республики Казахстан или Национальным оператором почты, в котором размещен банковский вклад (далее – банк).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 28.03.2024 № 125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Договор залога заключается на казахском и русском языках в соответствии с пунктом 7 статьи 57 Кодекса.
Глава 2. Порядок заключения договора залога банковского вклада
Параграф 1. Заключение договора залога банковского вклада в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию в области углеводородов и (или) добычи урана
8. Заявление о заключении договора залога, представляемого в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию в области углеводородов и (или) добычи урана (далее – заявление) подается залогодержателю залогодателем в письменной произвольной форме.
К заявлению прикладываются следующие документы:
1) сведения, прилагаемые к заявлению согласно приложению 1 к настоящим Правилам. При этом, в строке 17 сведений, прилагаемых к заявлению приведенных в настоящем подпункте, указывается соответствующая информация в случае, предусмотренном в примечании названных сведений, прилагаемых к заявлению;
2) три экземпляра на казахском и русском языках проекта договора залога соответствующая типовой форме договора залога, утвержденной компетентным органом в соответствии с пунктом 7 статьи 57 Кодекса подписанные залогодателем и банком (далее — проект договора залога);
3) выписка об остатке и движении денег по банковскому счету, открытому залогодателем по банковскому вкладу, предоставляемому в залог, выданная не ранее дня, предшествующего дню подачи заявления (оригинал либо копия);
4) подтверждающие полномочия лиц, действующих от имени залогодателя и банка при подписании договора залога (оригинал либо копия).
Копии документов, прилагаемых к заявлению, указанных в подпункте 3) и 4) части второй настоящего пункта подлежат нотариальному засвидетельствованию. Копии документов, составленных на иностранном языке, прилагаемые к заявлению, представляются с переводом на казахский и (или) русский языках, верность которых подлежит нотариальному засвидетельствованию в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате" (далее – Закон о нотариате).

9. Кепіл ұстаушы ұсынылған кепіл шартының жобасын және оған қоса берілетін құжаттарды келіп түскен күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Кодекс пен осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды және кепіл шартын жасасудан бас тартуға негіздер болмаған кезде, осы Қағидалардың 10 және 11-тармақтарына сәйкес кепіл шартына қол қояды.
10. Кепіл шартын жасасу кезінде кепіл ұстаушының уәкілетті адамы оның қазақ және орыс тілдеріндегі үш данасының әрқайсысына қол қояды.
11. Кепіл ұстаушының уәкілетті адамы кепіл шартына қол қойған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оның үш данасы кепіл берушіге берілуге жатады.
12. Кепіл беруші 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1999 жылғы 22 ақпандағы № 14 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 913 болып тіркелген) Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы нұсқаулықтың 2-тарауының талаптарына сәйкес міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеуден өтеді.
Кепіл шарты тіркелгеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде кепіл беруші кепіл шартының қазақ және орыс тілдерінде бір-бір данасын кепіл ұстаушыға және банкке жібереді.
13. Кепіл ұстаушы кепіл шартын жасасудан мынадай жағдайларда бас тартады:
1) егер кепіл шартының жобасы Кодекстің талаптарына, оның ішінде Кодекстің 57-бабының 7-тармағына сәйкес құзыретті орган бекіткен кепіл шартының үлгілік нысанына сәйкес келмесе;
2) егер кепіл шартының жобасына банктің және (немесе) кепіл берушінің уәкілетті адамдары қол қоймаса, және (немесе) онда банктің мөрі болмаса;
3) егер осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген құжаттар ұсынылмаса.
14. Кепіл шартын жасасудан бас тартылған жағдайда кепіл ұстаушы кепіл берушіге бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті дәлелді жауап жібереді.
15. Кепіл шартын жасасудан бас тарту туралы дәлелді жауап кезінде кепіл берушінің қалауы бойынша осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген бас тарту үшін негіздер жойылған соң өтініш қайта беріледі.
2-параграф. Көмірсутектер және (немесе) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалану бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепіл шартына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
16. Жасалған кепіл шартына, оның ішінде Кодекстің 126-бабының 7-тармағы және 177-бабының 6-тармағы негізінде банктік салым сомасының ұлғаюына байланысты өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда, кепіл беруші кепіл ұстаушының мекенжайына мынадай құжаттарды:

9. Залогодержатель рассматривает представленный проект договора залога и прилагаемые к нему документы на предмет соответствия требованиям Кодекса и настоящих Правил в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня их поступления и при отсутствии оснований для отказа в заключении договора залога, подписывает договор залога в соответствии с пунктами 10 и 11 настоящих Правил.
10. При заключении договора залога уполномоченное лицо залогодержателя подписывает каждый его экземпляр из трех, на казахском и русском языках.
11. В течение 2 (двух) рабочих дней, со дня подписания уполномоченным лицом залогодержателя договора залога, его три экземпляра подлежат передаче залогодателю.
12. В течение 3 (трех) рабочих дней залогодатель проходит регистрацию залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации в соответствии с требованиями главы 2 Инструкции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, утвержденной приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 22 февраля 1999 года № 14 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах за № 913).
В течение 2 (двух) рабочих дней после регистрации договора залога, залогодатель направляет залогодержателю и банку по одному экземпляру договора залога на казахском и русском языках.
13. Залогодержатель отказывает в заключении договора залога в следующих случаях:
1) если проект договор залога не соответствует требованиям Кодекса, в том числе типовой форме договора залога, утвержденной компетентным органом в соответствии с пунктом 7 статьи 57 Кодекса;
2) если проект договор залога не подписан уполномоченными лицами банка и (или) залогодателя, и (или) не содержит печати банка;
3) если не представлены документы, предусмотренные пунктом 8 настоящих Правил.
14. В случае отказа в заключении договора залога залогодержатель направляет залогодателю соответствующий мотивированный ответ в произвольной форме в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения об отказе.
15. При мотивированном ответе об отказе в заключении договора залога, по усмотрению залогодателя, заявление подается повторно после устранения оснований для отказа, указанных в пункте 13 настоящих Правил.
Параграф 2. Внесения изменений и дополнений в договор залога банковского вклада, представляемого в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию в области углеводородов и (или) добычи урана
16. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в заключенный договор залога, в том числе связанной с увеличением суммы банковского вклада на основании пункта 7 статьи 126 и пункта 6 статьи 177 Кодекса, залогодатель направляет в адрес залогодержателя следующие документы:

1) кепіл шартына қосымша келісім жасасу туралы өтініш;
2) үш данада қазақ және орыс тілдерінде кепіл беруші мен банк қол қойған кепіл шартына қосымша келісімнің жобасы;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көмірсутектер және (немесе) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалану бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын кепіл шартына қосымша келісім жасасу туралы өтінішке қоса берілетін мәліметтер;
4) осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелерін жібереді.
Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмелерін нотариат куәландыруға тиіс. Өтінішке қоса берілетін, шет тілінде жасалған құжаттардың көшірмелері қазақ және (немесе) орыс тілдерінде аудармамен бірге беріледі, Нотариат туралы заңның 80-бабына сәйкес олардың дұрыстығын нотариус куәландырады.
17. Кепіл ұстаушы өтінішті және осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген берілген құжаттарды олар келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарастырады және олар Кодекстің және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген жағдайда, кепіл шартына қосымша келісім жасауға, оның ішінде тиісті кепіл шартында көрсетілген салым сомасының ұлғаюына байланысты жасасуға келісетіні туралы кепіл берушіні және банкті хабардар етеді.
18. Кепіл ұстаушы кепіл шартына қосымша келісім жасасудан мынадай жағдайларда бас тартады:
1) егер кепіл шартына қосымша келісім жобасы Кодекстің талаптарына сәйкес келмесе;
2) егер кепіл шартына қосымша келісім жобасына банктің және (немесе) кепіл берушінің уәкілетті адамдары қол қоймаса, және (немесе) онда банктің мөрі болмаса;
3) егер осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген құжаттар ұсынылмаса.

1) заявление о заключении дополнительного соглашения к договору залога;
2) проект дополнительного соглашения к договору залога в трех экземплярах на казахском и русском языках, подписанные залогодателем и банком;
3) сведения, прилагаемые к заявлению о заключении дополнительного соглашения к договору залога предоставляемого в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию в области углеводородов и (или) добычи урана согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) копии документов, подтверждающие сведения, указанные в подпункте 3) настоящего пункта.
Копии документов, прилагаемые к заявлению, подлежат нотариальному засвидетельствованию. Копии документов, составленные на иностранном языке, прилагаемые к заявлению, представляются с переводом на государственный и (или) русский языках, верность которых подлежит нотариальному засвидетельствованию в соответствии со статьей 80 Закона о нотариате.
17. Залогодержатель рассматривает заявление и поданные документы, указанные в пункте 17 настоящих Правил, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня их поступления и, в случае их соответствия требованиям Кодекса и настоящих Правил, уведомляет залогодателя и банк о согласии заключения дополнительно соглашения к договору залога, в том числе в связи с увеличением суммы вклада, указанного в соответствующем договоре залога.
18. Залогодержатель отказывает в заключении дополнительного соглашения к договору залога в следующих случаях:
1) если проект дополнительного соглашения к договору залога не соответствует требованиям Кодекса;
2) если проект дополнительного соглашения к договору залога не подписан уполномоченными лицами банка и (или) залогодателя, и (или) не содержит печати банка;
3) если не представлены документы, предусмотренные пунктом 17 настоящих Правил.

19. Кепіл шартына қосымша келісім жасасудан бас тартуға негіздер болмаған кезде құзыретті органның уәкілетті адамы кепіл шартына қосымша келісімнің әрбір данасына қол қояды.
20. Кепіл шартына қосымша келісімге қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде кепіл ұстаушы кепіл берушіге осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген тіркеуден өту үшін қазақ және орыс тілдерінде қосымша келісімнің үш данасын жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген кепіл шартына қосымша келісім тіркелгеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде кепіл беруші кепіл шартына қосымша келісімнің қазақ және орыс тілдерінде бір-бір данасын кепіл ұстаушыға және банкке жібереді.

19. При отсутствии оснований для отказа в заключении дополнительного соглашения к договору залога, уполномоченное лицо компетентного органа подписывает каждый экземпляр дополнительного соглашения к договору залога.
20. В течение 2 (двух) рабочих дней, со дня подписания дополнительного соглашения к договору залога залогодержатель направляет залогодателю три экземпляра дополнительного соглашения, на казахском и русском языках, для прохождения регистрации, указанной в пункте 12 настоящих Правил.
В течение 2 (двух) рабочих дней после регистрации дополнительного соглашения к договору залога, указанной в части первой настоящего пункта, залогодатель направляет залогодержателю и банку по одному экземпляру на казахском и русском языках дополнительного соглашения к договору залога.

21. Кепіл шартына қосымша келісім кепіл ұстаушының тізілімінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Банктік салымның кепіл шартын
жасасу қағидаларына
1-қосымша
Көмірсутектер және (немесе) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалану бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салымның кепіл шартын жасасу туралы өтінішке қоса берілетін мәліметтер
"__" _______20__ жыл
Кепіл беруші туралы мәліметтер
Жеке тұлға үшін
1.
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
2.
Жеке сәйкестендіру нөмірі
3.
Тұрғылықты жері
4.
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер
Заңды тұлға үшін
5.
Заңды тұлғаның атауы
6.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі-БСН) (бар болса)
7.
Орналасқан жері
8.
Заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер
Банктік салымның кепілі тәсілімен қамтамасыз ету ұсынылатын жер қойнауын пайдалану құқығына ие кепіл берушілер үшін
9.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың түрі
10.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың нөмірі мен күні
11.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданылу мерзімі
12.
Банктік салымның кепіл шарты жобасының нөмірі (бар болса)
13.
Құқықтары кепілге берілетін салым орналастырылған банктің атауы, БСН (бар болса), мекенжайы
14.
Жобада көзделген, ұсынылатын банктік салымның кепіл шартының қолданылу мерзімі
15.
Шарт жасасу кезінде кепілге берілетін банктік салым сомасы
Жер қойнауын пайдалану салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің жалпы сомасы туралы мәліметтер
16.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес есептелген қамтамасыз етудің жалпы сомасы
Жер қойнауын пайдалану салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын басқа да қамтамасыз ету туралы мәліметтер
17.
Банктік салым кепілі жер қойнауын пайдалану салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің жалғыз түрі болып табыла ма*:
иә
жоқ
18.
Ұсынылатын немесе ұсынылған жоюды қамтамасыз етудің түрі (түрлері), деректемелері, сомалары және қолданылу мерзімдері (бар болса)
___________________
(кепіл берушінің немесе оның уәкілетті өкілінің қолы (өтінішті өкіл берген жағдайда, өкілеттілікті куәландыратын тиісті ресімделген құжат қоса беріледі)
Кепіл беруші:
______________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / атауы)
Толтыру күні: "__" __________ 20__ жыл
Ескертпе: * - Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін және Кодекстің 277-бабы 3-тармағының он тоғызыншы абзацына сәйкес Кодекс қолданысқа енгізілген күннен бастап отыз алты ай өткен соң берілген және жасалған көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған рұқсаттар мен лицензиялар бойынша, көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қатынастарға қолданылады.
Банктік салымның кепіл шартын
жасасу қағидаларына
2-қосымша
Көмірсутектер және (немесе) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалану бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салымның кепіл шартына қосымша келісім жасасу туралы өтінішке қоса берілетін мәліметтер
"__" _________20__ жыл
Кепіл беруші туралы мәліметтер
Жеке тұлғалар үшін
1.
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
2.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
3.
Тұрғылықты жері
4.
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер
Заңды тұлға үшін
5.
Заңды тұлғаның атауы
6.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) (бар болса)
7.
Орналасқан жері
8.
Заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер
Кепіл шарты туралы мәліметтер
9.
Қамтамасыз ету тізіліміндегі кепіл шартының есептік нөмірі
10.
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін мәліметтер
11.
Өзгерістер мен толықтырулар енгізудің негіздері немесе себептері
Қоса берілетін құжаттардың тізбесі:

21. Дополнительное соглашение к договору залога вступают в силу со дня его регистрации в реестре залогодержателя.
Приложение 1
к Правилам заключения
договора залога банковского вклада
Сведения, прилагаемые к заявлению о заключении договора залога банковского вклада, предоставляемого в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию в области углеводородов и (или) добычи урана
"__" _______20__ года
Сведения о залогодателе
Для физического лица
1.
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2.
Индивидуальный идентификационный номер
3.
Место жительства
4.
Сведения о документе, удостоверяющим личность заявителя
Для юридического лица
5.
Наименование юридического лица
6.
Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) (при наличии)
7.
Местонахождение
8.
Сведения о государственной регистрации в качестве юридического лица
Для залогодателей обладающих правом недропользования, по которому предоставляется обеспечение способом залога банковского вклада
9.
Вид контракта на недропользование
10.
Номер и дата контракта на недропользование
11.
Срок действия контракта на недропользование
12.
Номер проекта договора залога банковского вклада (при наличии)
13.
Наименование банка, в котором размещен вклад, права по которому предоставляются в залог, БИН (при наличии), адрес
14.
Срок действия договора залога банковского вклада, представляемым, предусмотренным проектом
15.
Сумма банковского вклада, представляемого в залог при заключении договора
Сведения об общей сумме обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий недропользования
16.
Общая сумма обеспечения, рассчитанная в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс)
Сведения о других обеспечениях исполнения обязательств по ликвидации последствий недропользования
17.
Является ли залог банковского вклада единственным видом обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий недропользования*:
да
нет
18.
Вид(ы), реквизиты, суммы и сроки действия представляемых или уже представленных обеспечений ликвидации (при наличии)
___________________
(подпись залогодателя или его уполномоченного представителя (в случае подачи заявления представителем, прикладывается надлежаще оформленный документ, удостоверяющий полномочия)
Залогодатель:
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) / наименование)
Дата заполнения: "__" __________ 20__ года
Примечание: * - применимо к отношениям по разрешениям и лицензиям на недропользование по углеводородам, выданным, а также по контрактам на недропользование по углеводородам, заключенным до введения в действие Кодекса, и по истечении тридцати шести месяцев со дня введения в действие Кодекса в соответствии с абзацем девятнадцатым пункта 3 статьи 277 Кодекса.
Приложение 2
к Правилам заключения
договора залога банковского вклада
Сведения, прилагаемые к заявлению о заключении дополнительного соглашения к договору залога банковского вклада, предоставляемого в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию в области углеводородов и (или) добычи урана
"__" _________20__ года
Сведения о залогодателе
Для физических лиц
1.
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2.
Индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
3.
Место жительства
4.
Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя
Для юридических лиц
5.
Наименование юридического лица
6.
Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) (при наличии)
7.
Местонахождение
8.
Сведения о государственной регистрации в качестве юридического лица
Сведения о договоре залога
9.
Учетный номер договора залога в реестре обеспечений
10.
Сведения, в которые вносятся изменения и дополнения
11.
Основания или причины внесения изменений и дополнений
Перечень прилагаемых документов:

1)______________________________________________________________;
2)______________________________________________________________;
3)______________________________________________________________;
4)______________________________________________________________. (құжаттардың атауы және беттер саны)
___________________
(кепіл берушінің немесе оның уәкілетті өкілінің қолы (өтінішті өкіл берген жағдайда, өкілеттілікті куәландыратын тиісті ресімделген құжат қоса беріледі)
Кепіл беруші:
______________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / атауы)
Толтыру күні: "__" __________ 20__ жыл
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 16 шілдедегі
№ 232 бұйрыққа
2 қосымша
Нысан
Көмірсутектерді барлау салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепіл шартының үлгілік нысаны 20___жылғы "___" ________ №_____
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 28.03.2024 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______________________________________________________________
(толық тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), азаматтығы, туған күні, жеке
басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері, жеке тұлғаның жеке
сәйкестендіру нөмірі және (немесе) заңды тұлғаның толық атауы, оның бизнес-
сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі — БСН), жер қойнауын пайдалану құқығының
иесі болып табылатын заңды тұлғаның мекенжайы) (бұдан әрі – Кепіл беруші)
атынан __________________ (лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
толық) ________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі) (заңды тұлғалар үшін)
_______________________________________________________________
негізінде әрекет ететін (кепіл шартын жасасатын көмірсутектер саласындағы
құзыретті органның толық атауы, БСН _________________________________,
орналасқан жері, мекенжайы:
____________________________________________________________________
(пошта индексі, Қазақстан Республикасы, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше
атауы, үй/ғимарат нөмірі), Қазақстан Республикасының атынан әрекет ететін
(бұдан әрі – Кепіл ұстаушы), ________________________________ (шартқа қол
қоюға уәкілетті адамның лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса),
_____________________ негізінде әрекет ететін (құжаттың түрі, күні және нөмірі), және
_______________________________________________________
(Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінің/Ұлттық пошта
операторының толық атауы), БСН ___________________, _________ жылғы
берілген (лицензияның күні мен нөмірі, лицензияны берген мемлекеттік
органның атауы) № ____ лицензия негізінде банк ретінде қызметті жүзеге
асыратын ____________________ (бұдан әрі – Банк) атынан
______________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі) негізінде әрекет
ететін _______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) толық).
Мыналарды:

1)______________________________________________________________;
2)______________________________________________________________;
3)______________________________________________________________;
4)______________________________________________________________.
(наименование документов и количество страниц)
___________________
(подпись залогодателя или его уполномоченного представителя (в случае подачи заявления представителем, прикладывается надлежащий, оформленный документ, удостоверяющий полномочия)
Залогодатель:
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) / наименование)
Дата заполнения "__" __________ 20__ года
Приложение 2 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 16 июля 2021 года № 232
Форма
Типовая форма договора залога банковского вклада, предоставляемого в качестве
обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий разведки углеводородов
от "___" ________20___года №_____
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 28.03.2024 № 125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при его наличии),
гражданство, дата рождения, наименование и реквизиты документа,
удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер
физического лица, и (или) полное наименование юридического лица,
его бизнес-идентификационный номер (далее — БИН), адрес юридического лица,
являющегося обладателем права недропользования) (далее – Залогодатель)
в лице ___________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) полностью),
действующего на основании ________________________________________
(вид документа, дата и номер) (для юридических лиц),
_________________________________________________________________
(полное наименование компетентного органа в области углеводородов,
заключающего договор залога, БИН __________________________________,
местонахождение, адрес:
__________________________________________________________________
(почтовый индекс, Республика Казахстан, область, город, район, населенный
пункт, наименование улицы, номер дома/здания), действующий от имени
Республики Казахстан (далее – Залогодержатель),
в лице ____________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
уполномоченного на подписание договора лица), действующего на основании
__________________________________________________________________
(вид документа, дата и номер),
и ________________________________________________________________
(полное наименование банка второго уровня Республики Казахстан/
Национального оператора почты),
БИН _____________________________________________________________,
осуществляющее деятельность в качестве банка на основании лицензии
от ___________ года № ____ , выданной _______________________________
(дата и номер лицензии, наименование государственного органа, выдавшего
лицензию) (далее – Банк)
в лице ____________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) целиком)
действующего на основании ________________ (вид документа, дата и номер),
Принимая во внимание, что:

1) Банкте ІBAN __________ (нөмер) теңгемен (шетел валютасымен) ашылған шотқа қатысты Кепіл беруші Банкпен _______ жылғы № __________ банктік салым шартын __________ (шарт жасасу күні мен нөмірі) (бұдан әрі – Салым) жасасқанын;
2) Кепіл беруші "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес көмірсутектерді барлауға/барлауға және өндіруге арналған _________________________________________________ келісімшарт (қызмет түрін, келісімшарт жасасу күні мен нөмірін көрсету) бойынша (бұдан әрі – Келісімшарт) берілген жер қойнауы учаскесінде (бұдан әрі – Барлау учаскесі) көмірсутектерді барлау бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде осы Шарттың талаптарында Салым бойынша барлық құқықтарды Кепіл ұстаушыға кепілге беруге ниеттенетінін назарға ала отырып, жоғарыда көрсетілгендей, Кепіл ұстаушы, Кепіл беруші және Банк (бұдан әрі – Тараптар) төмендегілер туралы осы банктік салымның кепіл шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
1-бөлім. Терминдер мен анықтамалар
Осы Шартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) жер қойнауын пайдалану салдарын жою актісі – барлау учаскесінде жүргізілетін көмірсутектерді барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалғанын (тоқтатылғанын) растайтын, Кодекске сәйкес қол қойылатын құжат;
2 ) жою жобасы – жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша оператор, сенімгерлік басқарушы) немесе жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған тұлға бекіткен техникалық тапсырмаға сәйкес қызметтің тиісті түріне лицензиясы бар жобалау ұйымы әзірлейтін, жер қойнауын пайдаланушы бекіткен және Кодекс пен Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген келісулер мен сараптамалардың оң қорытындылары алынған жер қойнауын пайдалану салдарын жою жобасы;
3) Салым сомасы – осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде кез келген уақытта Салым бойынша жиынтық ақшалай сома.
Осы Шартта пайдаланылатын барлық өзге де терминдер мен анықтамалар, егер тікелей өзгеше көзделмесе, Кодексте және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) көзделген мағынаға ие болады.
2-бөлім. Кепіл нысанасы
1. Барлау учаскесінде ______________________________ мөлшерінде (барлау жұмыстарының жобасында және (немесе) сынамалап пайдалану жобасында айқындалған қамтамасыз етудің жалпы сомасын, валютасын цифрмен және жазбаша көрсету) көмірсутектерді барлау бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі Кепіл берушінің міндеттемелерін тиісінше орындауын қамтамасыз ету үшін Кепіл беруші Кепіл ұстаушыға кепілге салынған банктік салымының сомасы бөлігінде банктік салымының шарты бойынша барлық талап ету құқықтарын (бұдан әрі – Кепіл нысанасы) кепілге береді.

1) Залогодатель заключил с Банком договор банковского вклада от _______ года
№ __________ (дата и номер заключения договора) в отношении открытого
Залогодателю счета в Банке IBAN __________________________ (номер) в тенге
(иностранной валюте) (далее – Вклад);
2) Залогодатель намерен предоставить Залогодержателю в залог все права по Вкладу
на условиях настоящего Договора в качестве обеспечения исполнения своих
обязательств по ликвидации последствий операций по разведке углеводородов
в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании"
(далее – Кодекс) на предоставленном участке недр (далее – Участок разведки)
по контракту на разведку/разведку и добычу углеводородов
_____________________________________________________ (далее – Контракт),
(указать вид деятельности, дату и номер заключения контракта) Залогодатель.
Залогодержатель и Банк (далее – Стороны) как указано выше, заключили настоящий
договор залога банковского вклада (далее – Договор) о нижеследующем:
Раздел 1. Термины и определения
В настоящем договоре применяются следующие термины и определения:
1) акт ликвидации последствий недропользования – документ, подписываемый в соответствии с Кодексом, подтверждающий исполнение (прекращение) обязательств по ликвидации последствий операций по разведке углеводородов, проводимых на Участке разведки;
2) проект ликвидации – проект ликвидации последствий недропользования, разрабатываемый проектной организацией, имеющей лицензию на соответствующий вид деятельности, в соответствии с утвержденным недропользователем (оператором по контракту на недропользование, доверительным управляющим) или лицом, право недропользования которого прекращено безусловным, техническим заданием, утвержденный недропользователем и получивший согласования и положительные заключения экспертиз, предусмотренные Кодексом и иными законами Республики Казахстан;
3) сумма Вклада – совокупная денежная сумма по Вкладу в любой момент времени в течение срока действия настоящего Договора.
Все иные термины и определения, используемые в настоящем Договоре, если прямо не предусмотрено иное, имеют значения, предусмотренные Кодексом и Гражданским кодексом Республики Казахстан (далее – Гражданский кодекс).
Раздел 2. Предмет залога
1. В обеспечение надлежащего исполнения обязательств Залогодателя по ликвидации последствий операций по разведке углеводородов на Участке разведки в размере____________________________.
(указать цифрами и прописью общую сумму обеспечения, валюту, определенную в проекте разведочных работ и (или) проекте пробной эксплуатации).
Залогодатель предоставляет Залогодержателю в залог все права требования по договору банковского Вклада в части суммы, заложенного банковского Вклада (далее – Предмет залога).

2. Банк пен Кепіл беруші өздері осы Шартқа қол қойған күні Банк қабылдаған Салым сомасы _________________ теңгені құрайтынын (Салымның жалпы сомасын цифрмен және жазбаша көрсету) растайды, бұл банктің _______________ жылғы №_______________ салымы бойынша ашылған шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді көшірмесімен расталады.
Осы Шарт бойынша Кепіл нысанасы болып табылатын, көмірсутектерді барлау бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ететін банктік салым осындай жобалау құжатында көзделген операцияларды жүргізу басталғанға дейін көмірсутектерді барлау салдарын жою жөніндегі жұмыстардың нарықтық құны негізінде барлау жұмыстарының жобасында айқындалған сома мөлшеріндегі ақша жарнасы арқылы қалыптастырылады.
Көмірсутектерді барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі жұмыстардың құнын ұлғайтуды көздейтін барлау жұмыстарының жобасына не сынамалап пайдалану жобасына толықтыру бекітілген жағдайда, тиісті қосымша сома осындай жобалау құжатында көзделген жұмыстарды жүргізу басталғанға дейін енгізілуге тиіс.
3. Осы Шарт бойынша кепілмен қамтамасыз етілетін көмірсутектерді барлау жөніндегі операциялардың салдарын толық көлемде жою жөніндегі міндеттемені орындау мерзімі Кодекске сәйкес айқындалатын мерзімде басталады.
4. Кепіл беруші Кепіл ұстаушыны және Банкті осы Шартты жасасу күніне Кепіл нысанасына үшінші тұлғалардың құқықтарымен заңды және іс жүзінде ауыртпалық салынбағанына сендіреді.
5. Банк Кепіл ұстаушыны осы Шартқа қол қойылған күні Кепіл беруші басқа тұлғаның немесе басқа тұлғалардың пайдасына Салым бойынша құқықтар кепілі туралы жазбаша хабардар етпегендігін куәландырады
6. Кепіл ұстаушы Шартқа қол қойған күннен бастап Банк салым кепілі туралы хабардар етілген болып есептеледі.
7. Осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін Кодекстің 57-бабының 7-тармағына сәйкес көмірсутектер және уран өндіру саласындағы құзыретті орган бекіткен банктік салымның кепіл шартын жасасу тәртібін (бұдан әрі – Қағидалар) сақтай отырып, Салым сомасын өзгертуге жол беріледі.
8. Тараптар осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін:
1) Кодекстің 107-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Барлау учаскесін консервациялау жөніндегі жұмыстардың құнына учаскені консервациялаған;

2. Залогодатель и Банк подтверждают, что на дату подписания ими настоящего Договора сумма принятого Банком Вклада составляет _______________________________________________________________ тенге,
(указать цифрами и прописью общую сумму вклада), что подтверждается выпиской Банка об остатке и движении денег по банковскому счету №____________от_______________ года, открытому по Вкладу.
Банковский вклад, являющийся Предметом залога по настоящему Договору, обеспечивающего исполнение обязательства по ликвидации последствий операций по разведке углеводородов, формируется посредством взноса денег в размере суммы, определенной в проекте разведочных работ на основе рыночной стоимости работ по ликвидации последствий разведки углеводородов, до начала проведения операций, предусмотренных таким проектным документом.
В случае утверждения дополнения к проекту разведочных работ, предусматривающего увеличение стоимости работ по ликвидации последствий операций по разведке углеводородов, либо проекта пробной эксплуатации соответствующая дополнительная сумма должна быть внесена до начала проведения работ, предусмотренных таким проектным документом.
3. Срок исполнения обязательства по ликвидации последствий операций по разведке углеводородов, в полном объеме, обеспечиваемого залогом по настоящему Договору, наступает в срок, определяемый в соответствии с Кодексом.
4. Залогодатель заверяет Залогодержателя и Банк в том, что на дату заключения настоящего Договора Предмет залога юридически и фактически не обременен правами третьих лиц.
5. Банк заверяет Залогодержателя в том, что на дату подписания настоящего Договора письменно не извещен Залогодателем о залоге прав по Вкладу в пользу другого лица или других лиц.
6. Банк считается уведомленным о залоге Вклада с даты подписания Договора Залогодержателем.
7. До прекращения залога по настоящему Договору допускается изменение суммы Вклада с соблюдением порядка заключения договора залога банковского вклада, утвержденного компетентным органом в области углеводородов и добычи урана в соответствии с пунктом 7 статьи 57 Кодекса (далее – Правила).
8. Стороны согласились, что до прекращения залога по настоящему Договору Залогодатель не вправе требовать полного или частичного возврата Вклада, кроме частичного возврата суммы Вклада с письменного согласия Залогодержателя, которое может быть дано в соответствии с Кодексом и Правилами в случаях:
1) консервации участка в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 107 Кодекса на стоимость работ по консервации Участка разведки;

2) Кодекстің 126-бабының 9-тармағында көзделген жағдайларда Кепіл берушінің Кодекске және Қағидаларға сәйкес берілуі мүмкін Кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен Салым сомасын ішінара қайтарудан басқа, Салымды толық немесе ішінара қайтаруды талап етуге құқығы жоқ деп келісті.
3-бөлім. Кепіл берушінің құқықтары мен міндеттері
9. Кепіл беруші:
1) осы Шартқа сәйкес Кепіл ұстаушының Кепіл нысанасына өндіріп алғаннан кейін қалған Салым бойынша ақша алуға;
2) Қағидаларға сәйкес Салым (толықтыру) бойынша қосымша сомаларды енгізуге;
3) Келісімшарт бойынша жүргізілетін көмірсутектерді барлау бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелер толық орындалғаннан кейін Кепіл ұстаушыдан Кепіл нысанасынан ауыртпалықты алып тастау үшін Азаматтық кодекске сәйкес Кепіл ұстаушыдан қажетті шаралар қабылдауды талап етуге құқылы.
10. Кепіл беруші:
1) Кепіл ұстаушының келісімінсіз Салым және Банктегі тиісті шот бойынша құқықтарды бермеуге немесе өзгеше түрде билік етуге;
2) Кепіл нысанасының сақталуын қамтамасыз ету үшін, оның ішінде оны үшінші тұлғалар тарапынан қол сұғушылықтан және талаптардан қорғау үшін қажетті шараларды қабылдауға;
3) осы Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген міндеттерді уақтылы және тиісті түрде орындауға;
4) Кепіл ұстаушыдан басқа қандай да бір тұлғаның пайдасына Кепіл нысанасына қатысты және (немесе) мүдделілік жөнінде қандай да бір құқық бермеуге;
5) Кепіл ұстаушыға Кепіл нысанасына қатысты немесе оған қатысты болуы мүмкін кез келген өкім, нұсқау, рұқсат беру, хабарлау немесе кез келген басқа құжат туралы және Кепіл беруші қандай да бір үшінші тараптан алған (оның ішінде Кепіл берушінің Кепіл нысанасына құқықтарын жоғалтуға және (немесе) Кепіл нысанасының болуы мен сақталуына қатер төндіретін мән-жайлардың туындағаны туралы) дереу жазбаша хабарлауға;
6) өндіріп алуға өтініш түскен жағдайда, адал ынтымақтасуға және Кепіл ұстаушының осы Шартқа сәйкес жүзеге асырылатын кез келген іс-әрекетіне жәрдем көрсетуге;
7) барлық шығыстарды, оның ішінде осы Шартты жасасу және ресімдеу бойынша шығыстарды көтеруге;
8) Кепіл берушіге (заңды тұлғаға) бұл жөнінде белгілі болған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өзінің алдағы таратылуы, қайта ұйымдастырылуы туралы, сондай-ақ оған қатысты оңалту рәсімінің қабылданғаны туралы Кепіл ұстаушыға хабарлауға;
9) Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алу жөніндегі шараларды қабылдау кезінде Кепіл ұстаушыға кез келген нысанда қарсы әрекет етпеуге міндетті.
4-бөлім. Кепіл ұстаушының құқықтары мен міндеттері

2) предусмотренных пунктом 9 статьи 126 Кодекса.
Раздел 3. Права и обязанности Залогодателя
9. Залогодатель вправе:
1) получить деньги по Вкладу, оставшиеся после обращения взыскания на Предмет залога Залогодержателем в соответствии с настоящим Договором;
2) вносить дополнительные суммы по Вкладу (пополнение) в соответствии с Правилами;
3) после полного исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке углеводородов, проводимых по Контракту, требовать от Залогодержателя принятия мер, необходимых от Залогодержателя в соответствии с Гражданским кодексом для снятия обременения с Предмета залога.
10. Залогодатель обязуется:
1) не передавать без согласия Залогодержателя или иным образом распоряжаться правами по Вкладу и соответствующему счету в Банке;
2) принимать меры, необходимые для обеспечения сохранности Предмета залога, в том числе для защиты его от посягательств и требований со стороны третьих лиц;
3) исполнять обязанности своевременно и надлежащим образом, предусмотренные настоящим Договором и действующим законодательством Республики Казахстан;
4) не предоставлять в пользу какого-либо лица, кроме Залогодержателя, какого-либо права в отношении и (или) интерес в Предмете залога;
5) немедленно письменно извещать Залогодержателя о любом распоряжении, указании, разрешении, извещении или любом другом документе, который касается или может коснуться Предмета залога, и получен Залогодателем от какой-либо третьей стороны (в том числе о возникновении обстоятельств, создающих угрозу утраты Залогодателем прав на Предмет залога и (или) наличию и сохранности Предмета залога);
6) в случае обращения взыскания добросовестно сотрудничать и оказывать содействие любым действиям Залогодержателя, осуществляемым в соответствии настоящим Договором;
7) нести все расходы, в том числе по заключению и оформлению настоящего Договора;
8) сообщить Залогодержателю о своей предстоящей ликвидации, реорганизации, а также о принятии в отношении него реабилитационной процедуры, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня, когда Залогодателю (юридическому лицу) стало об этом известно;
9) не противодействовать в любой форме Залогодержателю при принятии мер по обращению взыскания на Предмет залога.
Раздел 4. Права и обязанности Залогодержателя

11. Кепіл ұстаушы:
1) Кепіл берушіден немесе Банктен тиісті жазбаша талап алынғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде Кепіл ұстаушыға берілуге тиіс Салым бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді көшірмені сұратуға;
2) Кепіл берушіден Кепіл нысанасын қолдау, қорғау немесе ауыстыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде қажетті іс-әрекеттерді дереу жасауды талап етуге және өз қалауы бойынша Кепіл берушіден мұндай шараларды өз бетінше қабылдаған кезде Кепіл ұстаушы шеккен кез келген негізделген шығындар мен шығыстардың толық өтелуін талап етуге;
3) кепіл құнының мөлшерін азайту, кепіл нысанасын жоғалту қаупі туындаған және (немесе) фактісі басталған жағдайда, сондай-ақ соттардың, төреліктердің заңды күшіне енген шешімдері бойынша, мүліктік сипаттағы үшінші тұлғалардың талап-арыздары бойынша атқарушылық іс жүргізу шеңберінде кепіл нысанасына тыйым салынған немесе өзге де ауыртпалық салынған жағдайда кез келген тұлғадан, оның ішінде кепіл берушіден кепіл нысанасына кез келген қол сұғушылықты тоқтатуды талап етуге құқығы бар;
4) осы Шартта және Кодексте көзделген жағдайда, кейіннен қалған бөлігі есебінен қанағаттандыру алу мүмкіндігін сақтай отырып, өз қалауы бойынша барлық Кепіл нысанасы есебінен не оның бір бөлігі есебінен қанағаттандырылуға;
5) Кепіл беруші көмірсутектерді барлау бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемені орындамаған жағдайда кепілге салынған Кепіл нысанасының сомасынан Кепіл берушінің басқа кредиторларының алдында артықшылықпен қанағаттандырылуға құқылы.
12. Кепіл беруші Кепіл нысанасымен қамтамасыз етілген өз міндеттемелерін толық орындағаннан кейін, Кепіл ұстаушы кепілді тоқтату үшін Кодекске және Азаматтық кодекске сәйкес Кепіл ұстаушыдан талап етілетін шараларды қабылдауға міндетті.
5-бөлім. Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алу
13. Осы Шартқа сәйкес Кепіл ұстаушы Кепіл беруші кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемені орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алуды қолдану арқылы қанағаттандырылуға құқылы.
14. Тараптар Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алу (кепіл нысанасын өткізу) Банк Кепіл ұстаушыға Кепіл ұстаушының бірінші жазбаша талабы бойынша Салым бойынша барлық Соманы беру жолымен, ал Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алу кезінде Салым бойынша барлық соманы беру мүмкін болмаған кезде оның жазбаша хабарламасы бойынша салым бойынша құқықтарды Кепіл ұстаушыға ауысуы жолымен соттан тыс тәртіппен жүргізілетіндігімен келіседі. Бұл ретте Банк пен Кепіл беруші салым бойынша құқықтардың Кепіл ұстаушыға осындай ауысуына өзінің келісімін растайды.

11. Залогодержатель вправе:
1) запрашивать у Залогодателя или Банка выписки об остатке и движении денег по Вкладу, которые должны быть предоставлены Залогодержателю в течение 5 (пяти) рабочих дней после получения соответствующего письменного требования;
2) требовать от Залогодателя незамедлительного совершения действий, необходимых в рамках законодательства Республики Казахстан для поддержания, защиты или замены Предмета залога, и требовать получения от Залогодателя полного возмещения любых обоснованных затрат и расходов, понесенных Залогодержателем при принятии таких мер самостоятельно;
3) в случае возникновения угрозы и (или) наступления факта уменьшения размера залоговой стоимости, утраты Предмета залога, а также в случае наложения ареста или иного обременения на Предмет залога в рамках исполнительного производства по вступившим в законную силу решениям судов, арбитражей, по искам третьих лиц имущественного характера, требовать от любого лица, в том числе и от Залогодателя прекращения любого посягательства на Предмет залога;
4) в случае, предусмотренном настоящим Договором и Кодексом, получить удовлетворение за счет всего Предмета залога, либо за счет его части, сохраняя возможность впоследствии получить удовлетворение за счет оставшейся части;
5) в случае неисполнения Залогодателем обязательства по ликвидации последствий операций по разведке углеводородов получить удовлетворение из суммы заложенного Предмета залога преимущественно перед другими кредиторами Залогодателя.
12. Залогодержатель обязан после полного исполнения Залогодателем своих обязательств, обеспеченных Предметом залога, принять меры, требуемые от Залогодержателя в соответствии с Кодексом и Гражданским кодексом для прекращения залога.
Раздел 5. Обращение взыскания на Предмет залога
13. В соответствии с настоящим Договором Залогодержатель имеет право в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Залогодателем обеспеченного залогом обязательства получить удовлетворение путем обращения взыскания на Предмет залога.
14. Стороны соглашаются, что обращение взыскания на Предмет залога (реализация Предмета залога) производится во внесудебном порядке путем передачи Банком Залогодержателю всей суммы Вклада, по первому письменному требованию Залогодержателя, а при невозможности передачи всей суммы Вклада в момент обращения взыскания на Предмет залога – путем перехода к Залогодержателю прав по Вкладу по его письменному уведомлению. При этом Банк и Залогодатель подтверждают свое согласие на такой переход к Залогодержателю прав по Вкладу.

15. Банк Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алу жөніндегі шараларды қабылдау кезінде Кепіл ұстаушыға кез келген нысанда қарсы әрекет жасамауға міндеттенеді.
16. Осы Шарт бойынша кепілмен өндіріп алу жөніндегі шығыстарды өтеуді және өзге де шығындарды қоса алғанда, көмірсутектерді барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою құны бойынша, келісімшарт бойынша Кепіл ұстаушының нақты қанағаттандырылған кезге қарай қандай мөлшерде бар екендігі жөніндегі талабы қамтамасыз етіледі.
6-бөлім. Кепілді тоқтату
17. Осы Шарт бойынша Кепіл ұстаушыға берілген кепіл:
1) Кодекске сәйкес тиісті Жою актісіне қол қойылғаннан кейін Барлау учаскесінде көмірсутектерді барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеме тоқтатылған кезде;
2) осы Шартқа сәйкес Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алу қолданылған жағдайда тоқтатылады.
7-бөлім. Дауларды шешу тәртібі
18. Осы Шарт, сондай-ақ осы Шартты орындауға байланысты туындайтын барлық құқықтық қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.
19. Осы Шартты өзгертуге, бұзуға және орындауға байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктер Азаматтық кодекске сәйкес шешілуге тиіс.
8-бөлім. Еңсерілмейтін күш
20. Егер мұндай орындамау немесе тиісінше орындамау еңсерілмейтін күш мән-жайларынан туындаса, Тараптардың ешқайсысы осы Шарт бойынша қандай да бір міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болмайды.
21. Еңсерілмейтін күш мән-жайларына төтенше жағдайлар және осы жағдайлар кезінде еңсерілмейтін мән-жайлар жатады, мысалы: төтенше жағдайлар және осы жағдайлар кезінде еңсерілмейтін мән-жайлар (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар, төтенше жағдай).
22. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда, олардан зардап шеккен Тарап еңсерілмес күш мән-жайларының басталу күнін және сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарламаны тапсыру не поштамен жіберу арқылы бұл туралы екінші Тарапты дереу хабардар етеді.
9-бөлім. Басқа талаптар
23. Кепіл ұстаушының алдын ала жазбаша келісімінсіз Кепіл беруші осы Шарт бойынша өз құқықтарын немесе міндеттемелерін беруге, басқаға беруге, новацияны жүзеге асыруға немесе иеліктен шығаруға құқығы жоқ.
24. Кепіл нысанасы тұрғысынан меншік құқығы Кепіл берушіден әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен басқа тұлғаға ауысқан жағдайда, кепіл құқығы күшін сақтайды және Кепіл берушінің құқықтық мирасқоры осы Шарт бойынша Кепіл берушінің барлық құқықтарына ие болады және барлық міндеттерін мойнына алады.
25. Кепіл ұстаушы қайта ұйымдастырылған, таратылған немесе оның Барлау учаскесінде, оның ішінде осы Шарт бойынша көмірсутектерді барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдау жөніндегі функциялары мен өкілеттіктері берілген жағдайда, осы Шарт бойынша Кепіл ұстаушының құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Кепіл беруші мен Банктің келісімінсіз тиісті мемлекеттік органға ауысады.

15. Банк обязуется не противодействовать в любой форме Залогодержателю при принятии мер по обращению взыскания на Предмет залога.
16. Залогом по настоящему Договору обеспечивается требование Залогодержателя по стоимости ликвидации последствий операций по разведке углеводородов, по Контракту в том размере, какую она имеет к моменту фактического удовлетворения, включая возмещение расходов по обращению взыскания и прочие издержки.
Раздел 6. Прекращение залога
17. Залог, предоставленный Залогодержателю по настоящему Договору, прекращается:
1) при прекращении обязательства по ликвидации последствий операций по разведке углеводородов, на Участке разведки после подписания в соответствии с Кодексом соответствующего Акта ликвидации;
2) в случае обращения взыскания на Предмет залога в соответствии с настоящим Договором.
Раздел 7. Порядок разрешения споров
18. Настоящий Договор, а также все правоотношения, возникающие в связи с исполнением настоящего Договора, регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
19. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, подлежат разрешению в соответствии с Гражданским кодексом.
Раздел 8. Непреодолимая сила
20. Ни одна из Сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств по настоящему Договору, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
21. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства, как например: чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение).
22. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы Сторона, пострадавшая от них, незамедлительно уведомляет об этом другую Сторону путем вручения либо отправки по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы.
Раздел 9. Прочие условия
23. Залогодатель не вправе уступать, передавать, осуществлять новацию или отчуждать свои права или обязательства по настоящему Договору без предварительного письменного согласия Залогодержателя;
24. В случае перехода права собственности на Предмет залога от Залогодателя к другому лицу в порядке универсального правопреемства право залога сохраняет силу, и правопреемник Залогодателя обладает всеми правами и несет все обязанности Залогодателя по настоящему Договору.
25. В случае реорганизации, упразднения Залогодержателя или передачи его функций и полномочий по приему обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке углеводородов на Участке разведки, в том числе по настоящему Договору, права и обязанности Залогодержателя по настоящему Договору переходят соответствующему государственному органу в соответствии с законодательством Республики Казахстан без согласия Залогодателя и Банка.

26. Осы Шартқа өзгерістер немесе толықтырулар жазбаша нысанда жасалған, Тараптардың уәкілетті өкілдері оған қол қойған және көмірсутектер саласындағы құзыретті органда тіркелген жағдайда ғана күшіне енеді.
27. Осы Шарт 20__ жылғы "__" _____________ жасалды.
28. Осы Шарт қазақ және орыс тілдерінде заңды күші бірдей 3 (үш) данада, Тараптардың әрқайсысына бір-бір данадан жасалды.
29. Осы Шарт көмірсутектер саласындағы құзыретті органда тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және жою бойынша міндеттеменің орындалғанына дейін немесе Кепіл беруші келісімшарт бойынша көмірсутектерді барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
10-бөлім. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Кепіл беруші:
Кепіл ұстаушы:
________________________________
(көмірсутектерді барлауға/барлауға
және өндіруге арналған келісімшарт
бойынша жер қойнауын
пайдаланушының толық атауы)
________________________________
(құзыретті органның толық атауы)
БСН: ________________________________
БСН: ________________________________
________________________________
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Банк:
________________________________
(банктің толық атауы)
БСН: ________________________________
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 16 шілдедегі
№ 232 бұйрыққа
3 қосымша
Нысан
Көмірсутектерді өндіру салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепіл шартының үлгілік нысаны 20___жылғы "___" ________ №_____
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 28.03.2024 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______________________________________________________________
(толық тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), азаматтығы, туған күні, жеке
басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері, жеке тұлғаның жеке
сәйкестендіру нөмірі және (немесе) заңды тұлғаның толық атауы, оның бизнес-
сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі — БСН), жер қойнауын пайдалану құқығының
иесі болып табылатын заңды тұлғаның мекенжайы) (бұдан әрі – Кепіл беруші)
атынан __________________ (лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
толық) ________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі) (заңды тұлғалар
үшін) _______________________________________________________________
негізінде әрекет ететін (кепіл шартын жасасатын көмірсутектер саласындағы
құзыретті органның толық атауы, БСН __________________________________,
орналасқан жері, мекенжайы:
____________________________________________________________________
(пошта индексі, Қазақстан Республикасы, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше
атауы, үй/ғимарат нөмірі), Қазақстан Республикасының атынан әрекет ететін
(бұдан әрі – Кепіл ұстаушы), ________________________________ (шартқа қол
қоюға уәкілетті адамның лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса),
_____________________ негізінде әрекет ететін (құжаттың түрі, күні және нөмірі),
және _______________________________________________________
(Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінің/Ұлттық пошта
операторының толық атауы), БСН ___________________, _________ жылғы
берілген (лицензияның күні мен нөмірі, лицензияны берген мемлекеттік
органның атауы) № ____ лицензия негізінде банк ретінде қызметті жүзеге
асыратын ____________________ (бұдан әрі – Банк) атынан
______________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі) негізінде әрекет
ететін _______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) толық).
Мыналарды:

26. Изменения или дополнения в настоящий Договор вступают в силу только если они совершены в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон и зарегистрированы в компетентном органе в области углеводородов.
27. Настоящий Договор заключен "__" __________ 20__ года.
28. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в 3 (трех) экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждого из Сторон.
29. Настоящий Договор вступает в силу с даты его регистрации в компетентном органе в области углеводородов, и действует до исполнения обязательства по ликвидации или до полного исполнения Залогодателем своих обязательств по ликвидации последствий операций по разведке углеводородов по Контракту.
Раздел 10. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Залогодатель:
Залогодержатель:
________________________________
________________________________
________________________________
(полное наименование
недропользователя по контракту
на разведку/разведку и добычу
углеводородов)
________________________________
________________________________
________________________________
(полное наименование
компетентного органа)
БИН: ________________________________
БИН: ________________________________
________________________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность)
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность)
Банк:
________________________________
________________________________
________________________________
(полное наименование банка)
БИН: ________________________________
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность)
Приложение 3 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 16 июля 2021 года № 232
Форма
Типовая форма договора залога банковского вклада, предоставляемого в качестве
обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий добычи углеводородов
от "___" ________20___года №_____
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 28.03.2024 № 125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при его наличии),
гражданство, дата рождения, наименование и реквизиты документа,
удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер
физического лица, и (или) полное наименование юридического лица,
его бизнес-идентификационный номер (далее — БИН), адрес юридического лица,
являющегося обладателем права недропользования) (далее – Залогодатель)
в лице __________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) полностью),
действующего на основании _______________________________________
(вид документа, дата и номер) (для юридических лиц),
________________________________________________________________
(полное наименование компетентного органа в области углеводородов,
заключающего договор залога, БИН _________________________________,
местонахождение, адрес: ___________________________________________
(почтовый индекс, Республика Казахстан, область, город, район, населенный
пункт, наименование улицы, номер дома/здания), действующий от имени
Республики Казахстан (далее – Залогодержатель),
в лице ___________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) уполномоченного
на подписание договора лица), действующего на основании
______________________________________ (вид документа, дата и номер),
и _______________________________________________________________
(полное наименование банка второго уровня Республики Казахстан/
Национального оператора почты), БИН ______________________________,
осуществляющее деятельность в качестве банка на основании лицензии
от ___________ года № ____ , выданной ____________
(дата и номер лицензии, наименование государственного органа,
выдавшего лицензию) (далее – Банк)
в лице ___________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) целиком)
действующего на основании ________________ (вид документа, дата и номер),
Принимая во внимание, что:

1) Банкте ІBAN __________ (нөмер) теңгемен (шетел валютасымен) ашылған шотқа қатысты Кепіл беруші Банкпен _______ жылғы № __________ банктік салым шартын __________ (шарт жасасу күні мен нөмірі) (бұдан әрі – Салым) жасасқанын;
2) Кепіл беруші "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес көмірсутектерді барлауға/барлауға және өндіруге арналған _________________________________________________ келісімшарт (қызмет түрін, келісімшарт жасасу күні мен нөмірін көрсету) бойынша (бұдан әрі – Келісімшарт) берілген жер қойнауы учаскесінде (бұдан әрі – Барлау учаскесі) көмірсутектерді өндіру бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде осы Шарттың талаптарында Салым бойынша барлық құқықтарды Кепіл ұстаушыға кепілге беруге ниеттенетінін назарға ала отырып, жоғарыда көрсетілгендей, Кепіл ұстаушы, Кепіл беруші және Банк (бұдан әрі – Тараптар) төмендегілер туралы осы банктік салымның кепіл шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
1-бөлім. Терминдер мен анықтамалар
Осы Шартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) жер қойнауын пайдалану салдарын жою актісі – барлау учаскесінде жүргізілетін көмірсутектерді барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалғанын (тоқтатылғанын) растайтын, Кодекске сәйкес қол қойылатын құжат;
2) жою жобасы – жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша оператор, сенімгерлік басқарушы) немесе жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған тұлға бекіткен техникалық тапсырмаға сәйкес қызметтің тиісті түріне лицензиясы бар жобалау ұйымы әзірлейтін, жер қойнауын пайдаланушы бекіткен және Кодекс пен Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген келісулер мен сараптамалардың оң қорытындылары алынған жер қойнауын пайдалану салдарын жою жобасы;
3) Салым сомасы – осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде кез келген уақытта Салым бойынша жиынтық ақшалай сома.
Осы Шартта пайдаланылатын барлық өзге де терминдер мен анықтамалар, егер тікелей өзгеше көзделмесе, Кодексте және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) көзделген мағынаға ие болады.
2-бөлім. Кепіл нысанасы
1. Өндіру учаскесінде теңге мөлшерінде (кен орнын игеру жобасында немесе игеру талдауында айқындалған қамтамасыз етудің жалпы сомасын, валютасын цифрмен және жазбаша көрсету) көмірсутектерді өндіру бойынша операциялардың салдарын жою бойынша Кепіл берушінің міндеттемелерін тиісінше орындауды қамтамасыз ету үшін Кепіл беруші Кепіл ұстаушыға кепілге салынған банктік салымы сомасы бөлігінде банктік салымының шарты бойынша барлық талап ету құқықтарын (бұдан әрі – Кепіл нысанасы) кепілге береді.

1) Залогодатель заключил с Банком договор банковского вклада
от ___________ года № __________ (дата и номер заключения договора)
в отношении открытого Залогодателю счета в Банке IBAN _______________
(номер) в тенге (иностранной валюте) (далее – Вклад);
2) Залогодатель намерен предоставить залогодержателю в залог все права
по Вкладу на условиях настоящего Договора в качестве обеспечения исполнения
своих обязательств по ликвидации последствий операций по добыче углеводородов
в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании"
(далее – Кодекс) на предоставленном участке недр (далее – Участок добычи)
по контракту на добычу/разведку и добычу углеводородов
______________________________________ (далее – Контракт),
(указать вид деятельности, дату и номер заключения контракта).
Залогодатель, Залогодержатель и Банк (далее – Стороны) как указано выше,
заключили настоящий договор залога банковского вклада (далее – Договор) о нижеследующем:
Раздел 1. Термины и определения
В настоящем договоре применяются следующие термины и определения:
1) акт ликвидации последствий недропользования – документ, подписываемый в соответствии с Кодексом, подтверждающий исполнение (прекращение) обязательств по ликвидации последствий операций по добыче, проводимых на Участке добычи;
2) проект ликвидации – проект ликвидации последствий недропользования, разрабатываемый проектной организацией, имеющей лицензию на соответствующий вид деятельности, в соответствии с утвержденным недропользователем (оператором по контракту на недропользование, доверительным управляющим) или лицом, право недропользования которого прекращено безусловным, техническим заданием, утвержденный недропользователем и получивший согласования и положительные заключения экспертиз, предусмотренные Кодексом и иными законами Республики Казахстан;
3) сумма Вклада – совокупная денежная сумма по Вкладу в любой момент времени в течение срока действия настоящего Договора.
Все иные термины и определения, используемые в настоящем Договоре, если прямо не предусмотрено иное, имеют значения, предусмотренные Кодексом и Гражданским кодексом Республики Казахстан (далее – Гражданский кодекс).
Раздел 2. Предмет залога
1. В обеспечение надлежащего исполнения обязательств Залогодателя по ликвидации последствий операций по добыче углеводородов на Участке добычи в размере ____________________________.
(указать цифрами и прописью общую сумму обеспечения, валюту определенную в проекте разработки месторождения либо анализе разработки).
Залогодатель предоставляет Залогодержателю в залог все права требования по договору банковского Вклада в части суммы, заложенного банковского Вклада (далее – Предмет залога).

2. Банк пен Кепіл беруші өздері осы Шартқа қол қойған күні Банк қабылдаған салым сомасы __________ теңгені құрайтынын (салымның жалпы сомасын цифрмен және жазбаша көрсету) растайды, бұл Банктің _______________ жылғы №_______________ салымы бойынша ашылған шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді көшірмесімен расталады.
Осы Шарт бойынша өндіру салдарын жою жөніндегі міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ететін Кепіл нысанасы болып табылатын банктік салым кен орнын игеру жобасында көмірсутектерді өндірудің жоспарланған көлеміне барабар айқындалған сома мөлшеріндегі ақша жарнасы арқылы қалыптастырылады.
Көмірсутектерді өндіру салдарын жою жөніндегі міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету сомасы кен орнын игеру жобасында көмірсутектерді өндіру салдарын жою жөніндегі жұмыстардың нарықтық құны негізінде айқындалады және игеруді талдау шеңберінде кемінде үш жылда бір рет қайта есептелуге жатады.
3. Кепіл беруші жер қойнауын пайдаланушы бекіткен және Кодекс пен Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген сараптамалардың оң қорытындыларын алған кен орнын игеру жобасына сәйкес Салым бойынша шотқа ағымдағы жылда көзделген міндеттемелер сомасына күнтізбелік жылдың бірінші тоқсанының соңына қарай жыл сайын аударымдар жүргізеді.
Кепіл беруші күнтізбелік жылдың бірінші айының 25-ші күніне дейінгі мерзімде Салым бойынша шотқа жүргізілген төлемдер туралы Кепіл ұстаушыға жыл сайын хабарлайды.
4. Кепіл беруші Кепіл ұстаушыны және Банкті осы Шартты жасасу күніне Кепіл нысанасына үшінші тұлғалардың құқықтарымен заңды және іс жүзінде ауыртпалық салынбағанына сендіреді.
5. Банк Кепіл ұстаушыны осы Шартқа қол қойылған күні Кепіл беруші басқа тұлғаның немесе басқа тұлғалардың пайдасына Салым бойынша құқықтар кепілі туралы жазбаша хабардар етпегендігін куәландырады.
6. Кепіл ұстаушы Шартқа қол қойған күннен бастап Банк салым кепілі туралы хабардар етілген болып есептеледі.
7. Осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін Кодекстің 57-бабының 7-тармағына сәйкес көмірсутектер және уран өндіру саласындағы құзыретті орган бекіткен банктік салымның кепіл шартын жасасу тәртібін (бұдан әрі – Қағидалар) сақтай отырып, Салым сомасын өзгертуге жол беріледі.
8. Тараптар осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін:

2. Залогодатель и Банк подтверждают, что на дату подписания ими настоящего Договора сумма принятого Банком Вклада составляет _______________________________________________________________ тенге, (указать цифрами и прописью общую сумму вклада) что подтверждается выпиской Банка об остатке и движении денег по банковскому счету №____________от_______________ года, открытому по Вкладу.
Банковский вклад, являющийся Предметом залога по настоящему Договору, обеспечивающего исполнение обязательства по ликвидации последствий добычи, формируется посредством взноса денег в размере суммы, определенной в проекте разработки месторождения пропорционально планируемым объемам добычи углеводородов.
Сумма обеспечения исполнения обязательства по ликвидации последствий добычи углеводородов определяется в проекте разработки месторождения на основе рыночной стоимости работ по ликвидации последствий добычи углеводородов и подлежит пересчету не реже одного раза в три года в рамках анализа разработки.
3. Залогодатель производит отчисления ежегодно к концу первого квартала календарного года на сумму обязательств, предусмотренных в текущем году, на счет по вкладу в соответствии с утвержденным недропользователем и получившим положительные заключения предусмотренных Кодексом и иными законами Республики Казахстан экспертиз проектом разработки месторождения.
Залогодатель ежегодно уведомляет Залогодержателя в срок до 25 числа первого месяца календарного года о произведенных платежах на счет по Вкладу.
4. Залогодатель заверяет Залогодержателя и Банк в том, что на дату заключения настоящего Договора Предмет залога юридически и фактически не обременен правами третьих лиц.
5. Банк заверяет Залогодержателя в том, что на дату подписания настоящего Договора письменно не извещен Залогодателем о залоге прав по Вкладу в пользу другого лица или других лиц.
6. Банк считается уведомленным о залоге Вклада с даты подписания Договора Залогодержателем.
7. До прекращения залога по настоящему Договору допускается изменение суммы Вклада с соблюдением порядка заключения договора залога банковского вклада, утвержденного компетентным органом в области углеводородов и добычи урана в соответствии с пунктом 7 статьи 57 Кодекса (далее – Правила).
8. Стороны согласились, что до прекращения залога по настоящему Договору Залогодатель не вправе требовать полного или частичного возврата Вклада, кроме частичного возврата суммы Вклада с письменного согласия Залогодержателя, которое может быть дано в соответствии с Кодексом и Правилами в случаях:

1) Кодекстің 107-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес барлау учаскесін консервациялау жөніндегі жұмыстардың құнына учаскені консервациялаған;
2) Кодекстің 126-бабының 9-тармағында көзделген жағдайларда Кепіл берушінің Кодекске және Қағидаларға сәйкес берілуі мүмкін Кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен Салым сомасын ішінара қайтарудан басқа, Салымды толық немесе ішінара қайтаруды талап етуге құқығы жоқ деп келісті.
3-бөлім. Кепіл берушінің құқықтары мен міндеттері
9. Кепіл беруші:
1) осы Шартқа сәйкес Кепіл ұстаушының Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алынғаннан кейін қалған Салым бойынша ақша алуға;
2) Қағидаларға сәйкес Салым (толықтыру) бойынша қосымша сомаларды салуға;
3) Келісімшарт бойынша жүргізілетін көмірсутектерді өндіру бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелер толық тоқтатылғаннан кейін Кепіл нысанасынан ауыртпалықты алып тастау үшін Азаматтық кодекске сәйкес Кепіл ұстаушыдан қажетті шаралар қабылдауды Кепіл ұстаушыдан талап етуге құқылы.
10. Кепіл беруші:
1) Кепіл ұстаушының келісімінсіз Салым және Банктегі тиісті шот бойынша құқықтарды бермеуге немесе өзгеше түрде билік етуге;
2) Кепіл нысанасының сақталуын қамтамасыз ету үшін, оның ішінде оны үшінші тұлғалар тарапынан қол сұғушылықтан және талаптардан қорғау үшін қажетті шараларды қабылдауға;
3) осы Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген міндеттерді уақтылы және тиісті түрде орындауға;
4) Кепіл ұстаушыдан басқа қандай да бір тұлғаның пайдасына Кепіл нысанасына қатысты және (немесе) мүдделілік жөнінде қандай да бір құқық бермеуге;
5) Кепіл ұстаушыға Кепіл нысанасына қатысты немесе оған қатысты болуы мүмкін кез келген өкім, нұсқау, рұқсат беру, хабарлау немесе кез келген басқа құжат туралы және Кепіл беруші қандай да бір үшінші тараптан алған (оның ішінде Кепіл берушінің Кепіл нысанасына құқықтарын жоғалтуға және (немесе) Кепіл нысанасының болуы мен сақталуына қатер төндіретін мән-жайлардың туындағаны туралы) дереу жазбаша хабарлауға;
6) өндіріп алуға өтініш түскен жағдайда, адал ынтымақтасуға және Кепіл ұстаушының осы Шартқа сәйкес жүзеге асырылатын кез келген іс-әрекетіне жәрдем көрсетуге;
7) барлық шығыстарды, оның ішінде осы Шартты жасасу және ресімдеу бойынша шығыстарды көтеруге;
8) Кепіл берушіге (заңды тұлғаға) бұл жөнінде белгілі болған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өзінің алдағы таратылуы, қайта ұйымдастырылуы туралы, сондай-ақ оған қатысты оңалту рәсімінің қабылданғаны туралы Кепіл ұстаушыға хабарлауға;
9) Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алуды қолдану жөніндегі шараларды қабылдау кезінде Кепіл ұстаушыға кез келген нысанда қарсы әрекет етпеуге міндетті.

1) консервации участка в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 107 Кодекса на стоимость работ по консервации Участка добычи;
2) предусмотренных пунктом 9 статьи 126 Кодекса.
Раздел 3. Права и обязанности Залогодателя
9. Залогодатель вправе:
1) получить деньги по Вкладу, оставшиеся после обращения взыскания на Предмет залога Залогодержателем в соответствии с настоящим Договором;
2) вносит дополнительные суммы по Вкладу (пополнение) в соответствии с Правилами;
3) после полного прекращения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче углеводородов, проводимых по Контракту, требовать от Залогодержателя принятия мер, необходимых от Залогодержателя в соответствии с Гражданским кодексом для снятия обременения с Предмета залога.
10. Залогодатель обязуется:
1) без согласия Залогодержателя не передавать или иным образом распоряжаться правами по Вкладу и соответствующему счету в Банке;
2) принимать меры, необходимые для обеспечения сохранности Предмета залога, в том числе для защиты его от посягательств и требований со стороны третьих лиц;
3) своевременно и надлежащим образом исполнять обязанности, предусмотренные настоящим Договором и действующим законодательством Республики Казахстан;
4) не предоставлять в пользу какого-либо лица, кроме Залогодержателя, какого-либо права в отношении и (или) интерес в Предмете залога;
5) немедленно письменно извещать Залогодержателя о любом распоряжении, указании, разрешении, извещении или любом другом документе, который касается или может коснуться Предмета залога, и получен Залогодателем от какой-либо третьей стороны (в том числе о возникновении обстоятельств, создающих угрозу утраты Залогодателем прав на Предмет залога и (или) наличию и сохранности Предмета залога);
6) в случае обращения взыскания добросовестно сотрудничать и оказывать содействие любым действиям Залогодержателя, осуществляемым в соответствии настоящим Договором;
7) нести все расходы, в том числе по заключению и оформлению настоящего Договора;
8) сообщить Залогодержателю о своей предстоящей ликвидации, реорганизации, а также о принятии в отношении него реабилитационной процедуры, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня, когда Залогодателю (юридическому лицу) стало об этом известно;
9) не противодействовать в любой форме Залогодержателю при принятии мер по обращению взыскания на Предмет залога.

4-бөлім. Кепіл ұстаушының құқықтары мен міндеттері
11. Кепіл ұстаушы:
1) Кепіл берушіден немесе Банктен тиісті жазбаша талап алынғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде Кепіл ұстаушыға берілуге тиіс Салым бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді көшірмені сұратуға;
2) Кепіл берушіден Кепіл нысанасын қолдау, қорғау немесе ауыстыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде қажетті іс-әрекеттерді дереу жасауды талап етуге және өз қалауы бойынша Кепіл берушіден мұндай шараларды өз бетінше қабылдаған кезде Кепіл ұстаушы шеккен кез келген негізделген шығындар мен шығыстардың толық өтелуін талап етуге;
3) кепіл құнының мөлшерін азайту, кепіл нысанасын жоғалту қаупі туындаған және (немесе) фактісі басталған жағдайда, сондай-ақ соттардың, төреліктердің заңды күшіне енген шешімдері бойынша, мүліктік сипаттағы үшінші тұлғалардың талап-арыздары бойынша атқарушылық іс жүргізу шеңберінде кепіл нысанасына тыйым салынған немесе өзге де ауыртпалық салынған жағдайда кез келген тұлғадан, оның ішінде кепіл берушіден кепіл нысанасына кез келген қол сұғушылықты тоқтатуды талап етуге;
4) осы Шартта және Кодексте көзделген жағдайда, кейіннен қалған бөлігі есебінен қанағаттандыру алу мүмкіндігін сақтай отырып, өз қалауы бойынша барлық Кепіл нысанасы есебінен не оның бір бөлігі есебінен қанағаттандырылуға;
5) Кепіл беруші көмірсутектерді өндіру бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемені орындамаған жағдайда кепілге салынған Кепіл нысанасының сомасынан Кепіл берушінің басқа кредиторларының алдында артықшылықпен қанағаттандырылуға құқылы.
12. Кепіл беруші Кепіл нысанасымен қамтамасыз етілген өз міндеттемелерін толық орындағаннан кейін, Кепіл ұстаушы кепілді тоқтату үшін Кодекске және Азаматтық кодекске сәйкес Кепіл ұстаушыдан талап етілетін шараларды қабылдауға міндетті.
5-бөлім. Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алу
13. Осы Шартқа сәйкес Кепіл ұстаушы Кепіл беруші кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемені орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алуды қолдану арқылы қанағаттандырылуға құқылы.
14. Тараптар Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алуды қолдану (Кепіл нысанасын өткізу) Банк Кепіл ұстаушыға Кепіл ұстаушының бірінші жазбаша талабы бойынша Салым бойынша тиесілі барлық ақшаны беру жолымен, ал Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алуды қолдану кезінде ақша беру мүмкін болмаған кезде – Кепіл ұстаушыға оның жазбаша хабарламасы бойынша Салым бойынша құқықтарға көшу жолымен соттан тыс тәртіппен жүргізілетіндігімен келіседі. Бұл ретте Банк пен Кепіл беруші Салым бойынша құқықтардың Кепіл ұстаушыға осындай ауысуына өзінің келісімін растайды.

Раздел 4. Права и обязанности Залогодержателя
11. Залогодержатель вправе:
1) запрашивать у Залогодателя или Банка выписки об остатке и движении денег по Вкладу, которые должны быть предоставлены Залогодержателю в течение 5 (пяти) рабочих дней после получения соответствующего письменного требования;
2) требовать от Залогодателя незамедлительного совершения действий, необходимых в рамках законодательства Республики Казахстан для поддержания, защиты или замены Предмета залога, и по своему усмотрению требовать получения от Залогодателя полного возмещения любых обоснованных затрат и расходов, понесенных Залогодержателем при принятии таких мер самостоятельно;
3) в случае возникновения угрозы и (или) наступления факта уменьшения размера залоговой стоимости, утраты Предмета залога, а также в случае наложения ареста или иного обременения на Предмет залога в рамках исполнительного производства по вступившим в законную силу решениям судов, арбитражей, по искам третьих лиц имущественного характера, требовать от любого лица, в том числе и от Залогодателя прекращения любого посягательства на Предмет залога.
4) в случае, предусмотренном настоящим Договором и Кодексом, по своему выбору получить удовлетворение за счет всего Предмета залога, либо за счет его части, сохраняя возможность впоследствии получить удовлетворение за счет оставшейся части;
5) в случае неисполнения Залогодателем обязательства по ликвидации последствий операций по добыче углеводородов получить удовлетворение из суммы заложенного Предмета залога преимущественно перед другими кредиторами Залогодателя.
12. Залогодержатель обязан после полного исполнения Залогодателем своих обязательств, обеспеченных Предметом залога, принять меры, требуемые от Залогодержателя в соответствии с Кодексом и Гражданским кодексом для прекращения залога;
Раздел 5. Обращение взыскания на Предмет залога
13. В соответствии с настоящим Договором Залогодержатель имеет право в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Залогодателем обеспеченного залогом обязательства получить удовлетворение путем обращения взыскания на Предмет залога.
14. Стороны соглашаются, что обращение взыскания на Предмет залога (реализация Предмета залога) производится во внесудебном порядке путем передачи Банком Залогодержателю всей суммы Вклада, по первому письменному требованию Залогодержателя, а при невозможности передачи всей суммы Вклада в момент обращения взыскания на Предмет залога – путем перехода к Залогодержателю прав по Вкладу по его письменному уведомлению. При этом Банк и Залогодатель подтверждают свое согласие на такой переход к Залогодержателю прав по Вкладу.

15. Банк Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алуды қолдану жөніндегі шараларды қабылдау кезінде Кепіл ұстаушыға кез келген нысанда қарсы әрекет жасамауға міндеттенеді.
16. Осы Шарт бойынша кепілмен өндіріп алу жөніндегі шығыстарды өтеуді және өзге де шығындарды қоса алғанда, келісімшарт бойынша көмірсутектерді өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою құны бойынша Кепіл ұстаушының нақты қанағаттандырылған кезге қарай қандай мөлшерде болса, сондай мөлшерде талабы қамтамасыз етіледі.
6-бөлім. Кепілді тоқтату
17. Осы Шарт бойынша Кепіл ұстаушыға берілген кепіл:
1) Кодекске сәйкес тиісті Жою актісіне қол қойылғаннан кейін өндіру учаскесінде көмірсутектерді өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеме тоқтатылған кезде;
2) осы Шартқа сәйкес Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алу қолданылған жағдайда тоқтатылады.
7-бөлім. Дауларды шешу тәртібі
18. Осы Шарт, сондай-ақ осы Шартты орындауға байланысты туындайтын барлық құқықтық қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.
19. Осы Шартты өзгертуге, бұзуға және орындауға байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктер Азаматтық кодекске сәйкес шешілуге тиіс.
8-бөлім. Еңсерілмейтін күш
20. Егер мұндай орындамау немесе тиісінше орындамау еңсерілмейтін күш мән-жайларынан туындаса, Тараптардың ешқайсысы осы Шарт бойынша қандай да бір міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болмайды.
21. Еңсерілмейтін күш мән-жайларына төтенше жағдайлар және осы жағдайлар кезінде еңсерілмейтін мән-жайлар жатады, мысалы: төтенше жағдайлар және осы жағдайлар кезінде еңсерілмейтін мән-жайлар (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар, төтенше жағдай).
22. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда, олардан зардап шеккен Тарап еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталу күнін және сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарламаны тапсыру не поштамен жіберу арқылы бұл туралы екінші Тарапты дереу хабардар етеді.
9-бөлім. Басқа талаптар
23. Кепіл ұстаушының алдын ала жазбаша келісімінсіз Кепіл беруші осы Шарт бойынша өз құқықтарын немесе міндеттемелерін беруге, басқаға беруге, новацияны жүзеге асыруға немесе иеліктен шығаруға құқығы жоқ.
24. Кепіл нысанасы тұрғысынан меншік құқығы Кепіл берушіден әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен басқа тұлғаға ауысқан жағдайда, кепіл құқығы күшін сақтайды және Кепіл берушінің құқықтық мирасқоры осы Шарт бойынша Кепіл берушінің барлық құқықтарына ие болады және барлық міндеттерін мойнына алады.
25. Кепіл ұстаушы қайта ұйымдастырылған, таратылған немесе оның өндіру учаскесінде, оның ішінде осы Шарт бойынша көмірсутектерді өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдау жөніндегі функциялары мен өкілеттіктері берілген жағдайда, осы Шарт бойынша Кепіл ұстаушының құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Кепіл беруші мен Банктің келісімінсіз тиісті мемлекеттік органға ауысады.

15. Банк обязуется не противодействовать в любой форме Залогодержателю при принятии мер по обращению взыскания на Предмет залога.
16. Залогом по настоящему Договору обеспечивается требование Залогодержателя по стоимости ликвидации последствий операций по добыче углеводородов по Контракту в том размере, какую она имеет к моменту фактического удовлетворения, включая возмещение расходов по обращению взыскания и прочие издержки.
Раздел 6. Прекращение залога
17. Залог, предоставленный Залогодержателю по настоящему Договору, прекращается:
1) при прекращении обязательства по ликвидации последствий операций по добыче углеводородов на Участке добычи после подписания в соответствии с Кодексом соответствующего Акта ликвидации;
2) в случае обращения взыскания на Предмет залога в соответствии с настоящим Договором.
Раздел 7. Порядок разрешения споров
18. Настоящий Договор, а также все правоотношения, возникающие в связи с исполнением настоящего Договора, регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
19. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, подлежат разрешению в соответствии с Гражданским кодексом.
Раздел 8. Непреодолимая сила
20. Ни одна из Сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств по настоящему Договору, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
21. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства, как например: чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение).
22. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы Сторона, пострадавшая от них, незамедлительно уведомляет об этом другую Сторону путем вручения либо отправки по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы.
Раздел 9. Прочие условия
23. Залогодатель не вправе уступать, передать, осуществлять новацию или отчуждать свои права или обязательства по настоящему Договору без предварительного письменного согласия Залогодержателя;
24. В случае перехода права собственности на Предмет залога от Залогодателя к другому лицу в порядке универсального правопреемства право залога сохраняет силу, и правопреемник Залогодателя обладает всеми правами и несет все обязанности Залогодателя по настоящему Договору.
25. В случае реорганизации, упразднения Залогодержателя или передачи его функций и полномочий по приему обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче углеводородов на Участке добычи, в том числе по настоящему Договору, права и обязанности Залогодержателя по настоящему Договору переходят соответствующему государственному органу в соответствии с законодательством Республики Казахстан без согласия Залогодателя и Банка.

26. Осы Шартқа өзгерістер немесе толықтырулар жазбаша нысанда жасалған, Тараптардың уәкілетті өкілдері оған қол қойған және көмірсутектер саласындағы құзыретті органда тіркелген жағдайда ғана күшіне енеді.
27. Осы Шарт 20__ жылғы "__" _____________ жасалды.
28. Осы Шарт қазақ және орыс тілдерінде заңды күші бірдей 3 (үш) данада, Тараптардың әрқайсысына бір-бір данадан жасалды.
29. Осы Шарт көмірсутектер саласындағы құзыретті органда тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және жою бойынша міндеттеменің орындалғанына дейін немесе Кепіл беруші келісімшарт бойынша көмірсутектерді өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
10-бөлім. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Кепіл беруші:
Кепіл ұстаушы:
________________________________
(көмірсутектерді өндіруге/барлауға
және өндіруге арналған келісімшарт
бойынша жер қойнауын
пайдаланушының толық атауы)
________________________________
(құзыретті органның толық атауы)
БСН: ________________________________
БСН: ________________________________
________________________________
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Банк:
________________________________
(банктің толық атауы)
БСН: ________________________________
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 16 шілдедегі
№ 232 бұйрыққа
4 қосымша
Нысан
Уран өндіру салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепіл шартының үлгілік нысаны 20___жылғы "___" ________ №_____
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 28.03.2024 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________________
(толық тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), азаматтығы, туған күні, жеке
басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері, жеке тұлғаның жеке
сәйкестендіру нөмірі және (немесе) заңды тұлғаның толық атауы, оның бизнес-
сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі — БСН), жер қойнауын пайдалану құқығының
иесі болып табылатын заңды тұлғаның мекенжайы) (бұдан әрі – Кепіл беруші)
атынан __________________ (лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
толық) ________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі) (заңды тұлғалар
үшін)________________________________________________________________
____________________________________________________ негізінде әрекет
ететін (кепіл шартын жасасатын уран өндіру саласындағы құзыретті органның
толық атауы, БСН __________________________, орналасқан жері, мекенжайы:
___________________________________________________________ (пошта
индексі, Қазақстан Республикасы, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы,
үй/ғимарат нөмірі), Қазақстан Республикасының атынан әрекет ететін (бұдан әрі –
Кепіл ұстаушы), ________________________________ (шартқа қол қоюға
уәкілетті адамның лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса),
_____________________ негізінде әрекет ететін (құжаттың түрі, күні және нөмірі), және
______________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінің/Ұлттық пошта
операторының толық атауы), БСН ____________________, _________ жылғы
берілген (лицензияның күні мен нөмірі, лицензияны берген мемлекеттік
органның атауы) № ______ лицензия негізінде банк ретінде қызметті жүзеге
асыратын ______________________________ (бұдан әрі – Банк) атынан
_________________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі) негізінде әрекет
ететін _______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) толық).
Мыналарды:

26. Изменения или дополнения в настоящий Договор вступают в силу только если они совершены в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон и зарегистрированы в компетентном органе в области углеводородов.
27. Настоящий Договор заключен "__" __________ 20__ года.
28. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в 3 (трех) экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для Залогодержателя, Залогодателя и Банка.
29. Настоящий Договор вступает в силу с даты его регистрации в компетентном органе в области углеводородов, и действует до исполнения обязательства по ликвидации или до полного исполнения Залогодателем своих обязательств по ликвидации последствий операций по добыче углеводородов по Контракту.
Раздел 10. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Залогодатель:
Залогодержатель:
________________________________
________________________________
________________________________
(полное наименование
недропользователя по контракту на
разведку/разведку и добычу углеводородов)
________________________________
________________________________
________________________________
(полное наименование
компетентного органа)
БИН: ________________________________
БИН: ________________________________
________________________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность)
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность)
Банк:
________________________________
________________________________
________________________________
(полное наименование банка)
БИН: ________________________________
______________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность)
Приложение 4 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 16 июля 2021 года № 232
Форма
Типовая форма договора залога банковского вклада, предоставляемого в качестве
обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий добычи урана
от "___" ________20___года №_____
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 28.03.2024 № 125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при его наличии), гражданство,
дата рождения, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего
личность, индивидуальный идентификационный номер физического лица,
и (или) полное наименование юридического лица, его бизнес-
идентификационный номер (далее — БИН), адрес юридического лица,
являющегося обладателем права недропользования) (далее – Залогодатель)
в лице __________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) полностью),
действующего на основании _______________________________________
(вид документа, дата и номер) (для юридических лиц),
________________________________________________________________
(полное наименование компетентного органа в области урана,
заключающего договор залога, БИН ________________________________,
местонахождение, адрес: __________________________________________
(почтовый индекс, Республика Казахстан, область, город, район, населенный
пункт, наименование улицы, номер дома/здания), действующий от имени
Республики Казахстан (далее – Залогодержатель),
в лице __________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) уполномоченного
на подписание договора лица), действующего на основании
________________________________________________________________
(вид документа, дата и номер),
и _______________________________________________________________
(полное наименование банка второго уровня Республики Казахстан/
Национального оператора почты), БИН ______________________________,
осуществляющее деятельность в качестве банка на основании лицензии
от ___________ года № ____ , выданной ______________________________
(дата и номер лицензии, наименование государственного органа, выдавшего
лицензию) (далее – Банк) в лице _____________________________________,
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) целиком)
действующего на основании ________________ (вид документа, дата и номер),
Принимая во внимание, что:

1) Кепіл беруші Банкте ІBAN __________ теңгемен (шетел валютасымен) ашылған шотқа қатысты Кепіл беруші Банкпен _______ жылғы № __________ банктік салым шартын __________ (шарт жасасу күні мен нөмірі) (бұдан әрі – Салым) жасасқанын;
2) Кепіл беруші "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес уран өндіруге арналған _____________________________________ келісімшарт (қызмет түрін, келісімшарт жасасу күні мен нөмірін көрсету) бойынша (бұдан әрі – Келісімшарт) берілген жер қойнауы учаскесінде (бұдан әрі – Барлау учаскесі) уран өндіру бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде осы Шарттың талаптарында Салым бойынша барлық құқықтарды Кепіл ұстаушыға кепілге беруге ниеттенетінін назарға ала отырып, жоғарыда көрсетілгендей, Кепіл ұстаушы, Кепіл беруші және Банк (бұдан әрі – Тараптар) төмендегілер туралы осы банктік салымның кепіл шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
1-бөлім. Терминдер мен анықтамалар
Осы Шартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) жер қойнауын пайдалану салдарын жою актісі – өндіру учаскесінде жүргізілетін өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалғанын (тоқтатылғанын) растайтын, Кодекске сәйкес қол қойылатын құжат;
2) жою жобасы – жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша оператор, сенімгерлік басқарушы) немесе жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған тұлға бекіткен техникалық тапсырмаға сәйкес қызметтің тиісті түріне лицензиясы бар жобалау ұйымы әзірлейтін, жер қойнауын пайдаланушы бекіткен және Кодекс пен Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген келісулер мен сараптамалардың оң қорытындылары алынған жер қойнауын пайдалану салдарын жою жобасы;
3) Салым сомасы – осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде кез келген уақытта Салым бойынша жиынтық ақшалай сома;
Осы Шартта пайдаланылатын барлық өзге терминдер мен анықтамалар, егер тікелей өзгеше көзделмесе, Кодексте және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) көзделген мағынаға ие болады.
2-бөлім. Кепіл нысанасы
1. Барлау учаскесінде ______________________________ мөлшерінде (жобалау құжатында айқындалған қамтамасыз етудің жалпы сомасын, валютасын цифрмен және жазбаша көрсету) уран өндіру бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі Кепіл берушінің міндеттемелерін тиісінше орындауын қамтамасыз ету үшін Кепіл беруші Кепіл ұстаушыға кепілге салынған банктік салымының сомасы бөлігінде банктік салымының шарты бойынша барлық талап ету құқықтарын (бұдан әрі – Кепіл нысанасы) кепілге береді.

1) Залогодатель заключил с Банком договор банковского вклада
от ___________ года № __________ (дата и номер заключения договора)
в отношении открытого Залогодателю счета в Банке IBAN ___________ (номер) в тенге
(иностранной валюте) (далее – Вклад);
2) Залогодатель намерен предоставить залогодержателю в залог все права
по Вкладу на условиях настоящего Договора в качестве обеспечения исполнения
своих обязательств по ликвидации последствий операций по добыче углеводородов
в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании"
(далее – Кодекс) на предоставленном участке недр (далее – Участок добычи)
по контракту на добычу урана _____________________________ (далее – Контракт),
(указать вид деятельности, дату и номер заключения контракта).
Залогодатель, Залогодержатель и Банк (далее – Стороны) как указано выше,
заключили настоящий договор залога банковского вклада (далее – Договор) о нижеследующем:
Раздел 1. Термины и определения
В настоящем договоре применяются следующие термины и определения:
1) акт ликвидации последствий недропользования – документ, подписываемый в соответствии с Кодексом, подтверждающий исполнение (прекращение) обязательств по ликвидации последствий операций по добыче, проводимых на Участке добычи;
2) проект ликвидации – проект ликвидации последствий недропользования, разрабатываемый проектной организацией, имеющей лицензию на соответствующий вид деятельности, в соответствии с утвержденным недропользователем (оператором по контракту на недропользование, доверительным управляющим) или лицом, право недропользования которого прекращено безусловным, техническим заданием, утвержденный недропользователем и получивший согласования и положительные заключения экспертиз, предусмотренные Кодексом и иными законами Республики Казахстан;
3) сумма Вклада – совокупная денежная сумма по Вкладу в любой момент времени в течение срока действия настоящего Договора.
Все иные термины и определения, используемые в настоящем Договоре, если прямо не предусмотрено иное, имеют значения, предусмотренные Кодексом и Гражданским кодексом Республики Казахстан (далее – Гражданский кодекс).
Раздел 2. Предмет залога
1. В обеспечение надлежащего исполнения обязательств Залогодателя по ликвидации последствий операций по добыче урана на Участке добычи в размере ___________________.
(указать цифрами и прописью общую сумму обеспечения, валюту определенную в проектных документах)
Залогодатель предоставляет Залогодержателю в залог все права требования по договору банковского Вклада в части суммы, заложенного банковского Вклада, (далее – Предмет залога).

2. Банк пен Кепіл беруші өздері осы Шартқа қол қойған күні Банк қабылдаған салым сомасы ________теңгені құрайтынын (салымның жалпы сомасын цифрмен және жазбаша көрсету) растайды, бұл Банктің _______________ жылғы №_______________ салымы бойынша ашылған шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді көшірмесімен расталады.
Осы Шарт бойынша Кепіл нысанасы болып табылатын, уран өндіру операциясының салдарын жою жөніндегі міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ететін банктік салым уран өндірудің жоспарланған көлеміне пропорционалды түрде тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру жобасында және кен орнын игеру жобасында айқындалған сома мөлшеріндегі ақша жарнасы арқылы қалыптастырылады.
Банк салымына жарналардың мөлшері уран өндіру салдарын жою жөніндегі жұмыстардың нарықтық құны негізінде тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру жобасында және кен орнын игеру жобасында айқындалады және игеруді талдау шеңберінде кемінде үш жылда бір рет қайта есептелуге жатады.
3. Кепіл беруші жер қойнауын пайдаланушы бекіткен және Кодекс пен Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген сараптамалардың оң қорытындыларын алған кен орнын игеру жобасына сәйкес Салым бойынша шотқа ағымдағы жылда көзделген міндеттемелер сомасына күнтізбелік жылдың бірінші тоқсанының соңына қарай жыл сайын аударымдар жүргізеді.
Кепіл беруші күнтізбелік жылдың бірінші айының 25-ші күніне дейінгі мерзімде Салым бойынша шотқа жүргізілген төлемдер туралы Кепіл ұстаушыға жыл сайын хабарлайды.
4. Кепіл беруші Кепіл ұстаушыны және Банкті осы Шартты жасасу күніне Кепіл нысанасына үшінші тұлғалардың құқықтарымен заңды және іс жүзінде ауыртпалық салынбағанына сендіреді.
5. Банк Кепіл ұстаушыны осы Шартқа қол қойылған күні Кепіл беруші басқа тұлғаның немесе басқа тұлғалардың пайдасына Салым бойынша құқықтар кепілі туралы жазбаша хабардар етпегендігін куәландырады.
6. Кепіл ұстаушы шартқа қол қойған күннен бастап Банк Салым кепілі туралы хабардар етілген болып есептеледі.
7. Осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін Кодекстің 57-бабының 7-тармағына сәйкес көмірсутектер және уран өндіру саласындағы құзыретті орган бекіткен банктік салым кепіл шартын жасасу тәртібін сақтай отырып, Салым сомасын өзгертуге жол беріледі (бұдан әрі – Қағидалар).
8. Тараптар осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін:

2. Залогодатель и Банк подтверждают, что на дату подписания ими настоящего Договора сумма принятого Банком Вклада составляет ________________________________________________________ тенге, (указать цифрами и прописью общую сумму вклада), что подтверждается выпиской Банка об остатке и движении денег по банковскому счету № ____________от_______________ года, открытому по Вкладу.
Банковский вклад, являющийся Предметом залога по настоящему Договору, обеспечивающего исполнение обязательства по ликвидации последствий операции добычи урана, формируется посредством взноса денег в размере суммы, определенной в проекте опытно-промышленной добычи и проекте разработки месторождения, пропорционально планируемым объемам добычи урана.
Размеры взносов в банковский вклад определяются в проекте опытно-промышленной добычи и проекте разработки месторождения на основе рыночной стоимости работ по ликвидации последствий добычи урана и подлежат пересчету не реже одного раза в три года в рамках анализа разработки.
3. Залогодатель производит отчисления ежегодно к концу первого квартала календарного года на сумму обязательств, предусмотренных в текущем году, на счет по вкладу в соответствии с утвержденным недропользователем и получившим положительные заключения предусмотренных Кодексом и иными законами Республики Казахстан экспертиз проектом разработки месторождения.
Залогодатель ежегодно уведомляет Залогодержателя в срок до 25 числа первого месяца календарного года о произведенных платежах на счет по Вкладу.
4. Залогодатель заверяет Залогодержателя и Банк в том, что на дату заключения настоящего Договора Предмет залога юридически и фактически не обременен правами третьих лиц.
5. Банк заверяет Залогодержателя в том, что на дату подписания настоящего Договора письменно не извещен Залогодателем о залоге прав по Вкладу в пользу другого лица или других лиц.
6. Банк считается уведомленным о залоге Вклада с даты подписания Договора Залогодержателем.
7. До прекращения залога по настоящему Договору допускается изменение суммы Вклада с соблюдением порядка заключения договора залога банковского вклада, утвержденного компетентным органом в области добычи урана в соответствии с пунктом 7 статьи 57 Кодекса (далее – Правила).
8. Стороны согласились, что до прекращения залога по настоящему Договору Залогодатель не вправе требовать полного или частичного возврата Вклада, кроме частичного возврата суммы Вклада с письменного согласия Залогодержателя, которое может быть дано в соответствии с Кодексом и Правилами заключения договора залога банковского вклада в случаях и по основаниям, предусмотренным Кодексом.

15. Банк Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алуды қолдану жөніндегі шараларды қабылдау кезінде Кепіл ұстаушыға кез келген нысанда қарсы әрекет жасамауға міндеттенеді.
16. Осы Шарт бойынша кепілмен өндіріп алу жөніндегі шығыстарды өтеуді және өзге де шығындарды қоса алғанда, келісімшарт бойынша уран өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою құны бойынша Кепіл ұстаушының нақты қанағаттандырылған кезге қарай қандай мөлшерде болса, сондай мөлшерде талабы қамтамасыз етіледі.
6-бөлім. Кепілді тоқтату
17. Осы Шарт бойынша Кепіл ұстаушыға берілген кепіл:
1) Кодекске сәйкес тиісті жою актісіне қол қойылғаннан кейін уран өндіру учаскесінде көмірсутектерді өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеме тоқтатылған кезде;
2) осы Шартқа сәйкес Кепіл нысанасы тұрғысынан өндіріп алу қолданылған жағдайда тоқтатылады.
7-бөлім. Дауларды шешу тәртібі
18. Осы Шарт, сондай-ақ осы Шартты орындауға байланысты туындайтын барлық құқықтық қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі және талқылауға жатады.
19. Осы Шартты өзгертуге, бұзуға және орындауға байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктер Азаматтық кодекске сәйкес шешілуге тиіс.
8-бөлім. Еңсерілмейтін күш
20. Егер мұндай орындамау немесе тиісінше орындамау еңсерілмейтін күш мән-жайларынан туындаса, Тараптардың ешқайсысы осы Шарт бойынша қандай да бір міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болмайды.
21. Еңсерілмейтін күш мән-жайларына төтенше жағдайлар және осы жағдайлар кезінде еңсерілмейтін мән-жайлар жатады, мысалы: төтенше жағдайлар және осы жағдайлар кезінде еңсерілмейтін мән-жайлар (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар, төтенше жағдай).
22. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда, олардан зардап шеккен Тарап еңсерілмес күш мән-жайларының басталу күнін және сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарламаны тапсыру не пошта арқылы жіберу арқылы бұл туралы екінші Тарапты дереу хабардар етеді.
9-бөлім. Басқа талаптар
23. Кепіл ұстаушының алдын ала жазбаша келісімінсіз Кепіл беруші осы Шарт бойынша өз құқықтарын немесе міндеттемелерін беруге, басқаға беруге, новацияны жүзеге асыруға немесе иеліктен шығаруға құқығы жоқ.
24. Кепіл нысанасы тұрғысынан меншік құқығы Кепіл берушіден әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен басқа тұлғаға ауысқан жағдайда, кепіл құқығы күшін сақтайды және Кепіл берушінің құқықтық мирасқоры осы Шарт бойынша Кепіл берушінің барлық құқықтарына ие болады және барлық міндеттерін мойнына алады.
25. Кепіл ұстаушы қайта ұйымдастырылған, таратылған немесе оның өндіру учаскесінде, оның ішінде осы Шарт бойынша уран өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдау жөніндегі функциялары мен өкілеттіктері берілген жағдайда, осы Шарт бойынша Кепіл ұстаушының құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Кепіл беруші мен Банктің келісімінсіз тиісті мемлекеттік органға ауысады.

15. Банк обязуется не противодействовать в любой форме Залогодержателю при принятии мер по обращению взыскания на Предмет залога.
16. Залогом по настоящему Договору обеспечивается требование Залогодержателя по стоимости ликвидации последствий операций по добыче урана по Контракту в том размере, какую она имеет к моменту фактического удовлетворения, включая возмещение расходов по обращению взыскания и прочие издержки.
Раздел 6. Прекращение залога
17. Залог, предоставленный Залогодержателю по настоящему Договору, прекращается:
1) при прекращении обязательства по ликвидации последствий операций по добыче урана на Участке добычи после подписания в соответствии с Кодексом соответствующего Акта ликвидации;
2) в случае обращения взыскания на Предмет залога в соответствии с настоящим Договором.
Раздел 7. Порядок разрешения споров
18. Настоящий Договор, а также все правоотношения, возникающие в связи с исполнением настоящего Договора, регулируются и подлежат толкованию в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
19. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, подлежат разрешению в соответствии с Гражданским кодексом.
Раздел 8. Непреодолимая сила
20. Ни одна из Сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств по настоящему Договору, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
21. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства, как например: чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение).
22. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы Сторона, пострадавшая от них, незамедлительно уведомляет об этом другую Сторону путем вручения либо отправки по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы.
Раздел 9. Прочие условия
23. Залогодатель не вправе уступать, передать, осуществлять новацию или отчуждать свои права или обязательства по настоящему Договору без предварительного письменного согласия Залогодержателя.
24. В случае перехода права собственности на Предмет залога от Залогодателя к другому лицу в порядке универсального правопреемства право залога сохраняет силу, и правопреемник Залогодателя обладает всеми правами и несет все обязанности Залогодателя по настоящему Договору.
25. В случае реорганизации, упразднения Залогодержателя или передачи его функций и полномочий по приему обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче урана на Участке добычи, в том числе по настоящему Договору, права и обязанности Залогодержателя по настоящему Договору переходят соответствующему государственному юридическому лицу в соответствии с законодательством Республики Казахстан без согласия Залогодателя и Банка.

26. Осы Шартқа өзгерістер немесе толықтырулар жазбаша нысанда жасалған, Тараптардың уәкілетті өкілдері оған қол қойған және уран өндіру саласындағы құзыретті органда тіркелген жағдайда ғана күшіне енеді.
27. Осы Шарт 20__ жылғы "__" _____________ жасалды.
28. Осы Шарт қазақ және орыс тілдерінде заңды күші бірдей 3 (үш) данада, Тараптардың әрқайсысына бір-бір данадан жасалды.
29. Осы Шарт уран өндіру саласындағы құзыретті органда тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және Кепіл беруші келісімшарт бойынша уран өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі өз міндеттемелерін орындағанға дейін немесе толық орындағанға дейін қолданылады.
10-бөлім. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Кепіл беруші:
Кепіл ұстаушы:
________________________________
(уран өндіруге арналған
келісімшарт бойынша жер қойнауын
пайдаланушының толық атауы)
________________________________
(құзыретті органның толық атауы)
БСН: ________________________________
БСН: ________________________________
________________________________
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Банк:
________________________________
(банктің толық атауы)
БСН: ________________________________
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)

26. Изменения или дополнения в настоящий Договор вступают в силу только если они совершены в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон и зарегистрированы в компетентном органе в области добычи урана.
27. Настоящий Договор заключен "__" __________ 20__ года.
28. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в 3 (трех) экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждого из Сторон.
29. Настоящий Договор вступает в силу с даты его регистрации в компетентном органе в области добычи урана, и действует до исполнения обязательства по ликвидации или до полного исполнения Залогодателем своих обязательств по ликвидации последствий операций по добыче урана по Контракту.
Раздел 10. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Залогодатель:
Залогодержатель:
________________________________
________________________________
________________________________
(полное наименование
недропользователя по контракту
на разведку/разведку и добычу
углеводородов)
________________________________
________________________________
________________________________
(полное наименование компетентного органа)
БИН: ___________________________
БИН: ___________________________
________________________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность)
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность)
Банк:
________________________________
________________________________
________________________________
(полное наименование банка)
БИН: _________________________
______________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность)