"Ішкі істер органдарының азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 29 наурыздағы № 313 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2021 жылғы 27 шiлдедегі № 442 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 шiлдеде № 23740 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі істер органдарының азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 29 наурыздағы № 313 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13694 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген ішкі істер органдарының азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру туралы нұсқаулықта:
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Азаматтық және қызметтік қаруды әзірлеу, өндіру, жөндеу және сату бойынша қызметті жүзеге асыруға, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасалған бұйымдарды (мәдени көпшіліктер іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашуларды фейерверктерді) әзірлеу, өндіру, сату және пайдалану бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензияларға, азаматтық ойық ұңғылы атыс қаруын сатып алуға, сақтауға және алып жүруге рұқсаттарға, туризм мақсатымен, жеке және қызметтік істері бойынша Қазақстан Республикасына келген және Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшін белгіленген тәртіпте ІІО-да тіркелген шетелдіктерге азаматтық қаруды, азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің өтініші бойынша жалпы негіздерде беріледі оны сатып алған күннен бастап 7 (жеті) күн ішінде Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкететін жағдайда азаматтық қаруды сатып алуға, Қазақстан Республикасының аумағында кемінде бір жыл мерзімге тұру үшін ІІО-да тіркелген шетелдіктерге азаматтық қаруды азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің өтініші бойынша жалпы негіздерде сатып алуға, сақтауға және алып жүруге және, тасымалдауға рұқсаттарға ПД бастықтары және олардың АҚҚАБ бөлімшелеріне жетекшілік ететін орынбасарлары қол қояды.
Жоғарыда көрсетілген рұқсаттардың қалған түрлеріне ПД ӘПБ бастығы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. АҚҚАБ қызметкері мынадай құжаттардан:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2016 года № 313 "Об утверждении Инструкции по организации деятельности подразделений органов внутренних дел по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия"
Приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июля 2021 года № 442. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 2021 года № 23740
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2016 года № 313 "Об утверждении Инструкции по организации деятельности подразделений органов внутренних дел по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13694) следующие изменения:
в Инструкции по организации деятельности подразделений органов внутренних дел по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия, утвержденной указанным приказом:
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту и торговле гражданского и служебного оружия и патронов к нему, на осуществление деятельности по разработке, производству, торговле и использованию гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий), разрешения на приобретение, хранение и ношение гражданского огнестрельного оружия с нарезным стволом, на приобретение гражданского оружия иностранцам, прибывшим в Республику Казахстан с целью туризма, по частным и служебным делам и зарегистрированным в ОВД, для проживания на территории Республики Казахстан, выдаются на общих основаниях по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются, при условии его вывоза за пределы Республики Казахстан в течение 7 (семи) дней со дня приобретения, на приобретение, хранение и ношение, перевозку иностранцам, зарегистрированным в ОВД для проживания на территории Республики Казахстан на срок не менее одного года на общих основаниях по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются, подписываются начальниками ДП или заместителем начальника, курирующим подразделения КОГСО.
Остальные виды вышеуказанных разрешений подписываются начальником УАП ДП или лицом исполняющим его обязанности.";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. Сотрудник КОГСО формирует личное дело владельца гражданского оружия состоящего из следующих документов:

1) қаруды сатып алуға, сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсат беру туралы мәселені қарау үшін негіз болатын өтініштен;
2) осы Нұсқаулыққа 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық қару иесінің карточкасынан;
3) қару иелерінің тексеріс материалдарынан (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетті атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 076/у нысаны бойынша медициналық тексеру қорытындысынан, қаруды ұстаудың қауіпсіздік қағидаларын білуі және соттылығының жоқтығы, әкімшілік құқық бұзушылықтардың бар-жоғы туралы анықтамалар);
4) қаруды сатып алуға рұқсаттың көшірмесі немесе қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсат беру үшін негіз болған басқа да құжаттардан;
5) қарудың әрбір бірлігін тіркеу (қайта тіркеу) және Салық кодексіне сәйкес азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы рұқсаттарды беру үшін мемлекеттік бажды төлегені туралы түбіртектерден;
6) осы Нұсқаулыққа 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаруды сақтауға арналған жағдайлардың бар-жоғы туралы учаскелік полиция инспекторының (бұдан әрі – УПИ), АҚҚАБ қызметкерінің баянатынан;
7) экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ҰҚК, ҚСжАЕК-ның есептері бойынша, соттылығының және Заңның 19-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының ӘҚБтК-нің баптары бойынша әкімшілік құқық бұзушылықтардың бар-жоғы, ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық жауапкершіліктен босатылу мәніне жүргізілген тексеріс нәтижелерінен (материалдар);
8) Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжаттың көшірмесінен;
9) азаматтық қаруды сатып алу, сату, сыйға тарту заңдылығын көрсететін басқа да құжаттардан тұратын азаматтық қару иесінің жеке ісін қалыптастырады.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің міндетін атқарушы
М. Кожаев

1) заявления, послужившего основанием для рассмотрения вопроса о выдаче разрешения на приобретение, хранение или хранение и ношение оружия;
2) карточки владельца гражданского оружия по форме согласно приложению 17 к настоящей Инструкции;
3) проверочных материалов на владельца оружия (заключение медицинского осмотра по форме № 076/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579), справки о проверке знания правил безопасного обращения с оружием и об отсутствии судимости, наличия административных правонарушений);
4) копия разрешения на приобретение оружия или других документов, послуживших основанием для выдачи разрешения на хранение, хранение и ношение оружия;
5) квитанций об уплате государственной пошлины за регистрацию (перерегистрацию) каждой единицы оружия и выдачу разрешений в сфере оборота гражданского и служебного оружия в соответствии с Налоговым кодексом;
6) рапортов проверок участкового инспектора полиции (далее – УИП), сотрудника КОГСО о наличии условий для хранения оружия, по форме согласно приложению 18 к настоящей Инструкции;
7) результатов (материалов) проверок по учетам КНБ, КПСиСУ по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью, о наличии судимости и административных правонарушений по статьям КРК об АП в соответствии со статьей 19 Закона, освобождения от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям;
8) копии документа подтверждающего гражданство Республики Казахстан;
9) других документов указывающих на законность приобретения, продажи, передачи дарения гражданского оружия.";
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра внутренних дел Республики Казахстан
М. Кожаев