"Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 5 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2021 жылғы 31 тамыздағы № 754 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 1 қыркүйекте № 24187 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 21сәуірдегі №5 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20503 болып тіркелген) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
9-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
"9. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының лицензия беруге арналған құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Жеке басты куәландыратын құжат туралы, адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтердің болуы не болмауы туралы, ақы төленгені туралы, психиатриялық және наркологиялық диспансерлерден анықтамалардың болуы туралы, лицензия туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы сот-сараптама қызметімен айналысуға лицензия алу үшін құжаттардың толық топтамасын 4 (төрт) жұмыс күні ішінде ұсынған жағдайда, жауапты орындаушы құжаттарды қарайды және лицензия беруге бұйрықты не дәлелді бас тартуды (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі) дайындайды және уәкілетті тұлғаға қол қоюға жібереді.
Стандарттың 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 5 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 августа 2021 года № 754. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 сентября 2021 года № 24187
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 5 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20503) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами", утвержденных вышеуказанным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя на выдачу лицензии проверяет полноту представленных документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о наличии либо отсутствии сведений о совершении лицом уголовного правонарушения, об оплате, о наличии справок с психиатрического и наркологического диспансеров, о лицензии услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства".
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов услугодатель в указанные сроки готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, подписанный ЭЦП руководителя услугодателя согласно приложению 4 к настоящим Правилам и направляет в "личный кабинет" услугополучателя.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов для получения лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью в течение 4 (четырех) рабочих дней, ответственный исполнитель рассматривает документы и готовит приказ на выдачу лицензии либо мотивированный отказ (далее – Результат государственной услуги) и направляет на подписание уполномоченному лицу.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 стандарта сотрудник ответственного структурного подразделения услугодателя уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.

Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында оң нәтиже немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.";
мынадай редакциядағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының лицензияны қайта ресімдеуге құжаттарын алған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Жеке басты куәландыратын құжат туралы, адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтердің болуы не болмауы туралы, ақы төленгені туралы, психиатриялық және наркологиялық диспансерлерден анықтамалардың болуы туралы, лицензия туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қайта ресімдеуге құжаттар топтамасын толық ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін немесе дәлелді бас тартуды дайындайды және "көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне" жібереді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға хабарлама жіберілген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күніне мерзімін ұзарта отырып, алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру мүмкіндігі үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын көрсетілетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында оң нәтиже не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугополучателю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.";
дополнить пунктом 9-1 в следующей редакциии:
"9-1. Услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня с момента получения документов услугополучателя на переоформление лицензии проверяет полноту представленных документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о наличии либо отсутствии сведений о совершении лицом уголовного правонарушения, об оплате, о наличии справок с психиатрического и наркологического диспансеров, о лицензии услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства".
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов услугодатель в указанные сроки готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, подписанный ЭЦП руководителя услугодателя согласно приложению 4 к настоящим Правилам и направляет в "личный кабинет" услугополучателя.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов для получения на переоформление лицензии услугодатель в течении 2 (двух) рабочих дней готовит Результат государственной услуги либо мотивированнный отказ и направляет в "личный кабинет услугополучателя".
В случае наличия оснований для отказа в оказании государтсвенной услуги предусмотренными пунктом 9 Стандарта государственной услуги, услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению с продлением срока на 1 (один) рабочий день со дня отправления уведомления услугополучателю.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги.
Возражение услугополучателя по предварительному решению принимается услугодателем в течении 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания услугополучателю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адамның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымданған шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адамның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25 бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.";
16-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
"16. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 2-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарышөнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2021 жылғы 31 тамыздағы
№ 754 Бұйрыққа
№ 1 қосымша
"Сот-сараптама қызметімен,
оның ішінде сот-медициналық,
сот-наркологиялық және сот-
психиатриялық
сараптамалармен
айналысуға лицензия беру
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына"
1-қосымша
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты "Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия беру" (бұдан әрі-Стандарт)
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру "Электрондық Үкіметтің" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады: www.egov.kz, www.elicense.kz.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсету мерзімі:
беру-6 (алты) жұмыс күні;
лицензияны қайта ресімдеу-3 (үш) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Сот-сараптама қызметімен айналысуға лицензия беру / қайта ресімдеу, немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

"13. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Если иное не предусмотрено Законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 2-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту по организации экспертной деятельности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа и опубликование приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение № 1 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 августа 2021 года № 754
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
Выдача лицензии на занятие
судебно-экспертной
деятельностью, в том числе
судебно-медицинской,
судебно-наркологической и
судебно-психиатрической
экспертизами"
Стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами" (далее – Стандарт)
1
Наименование услугодателя
Министерство юстиции Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "Электронного Правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания:
выдача – 6 (шесть) рабочих дней;
переоформление лицензии – 3 (три) рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача/переоформление лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия бергені, лицензия қайта ресімдегені үшін жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым алынады, ол "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 554 бабына сәйкес мынадай:
1) лицензия беру - 6 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК);
2) лицензияны қайта ресімдеу – лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10% - ын, бірақ 4 АЕК-тен аспайды.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13-00-ден 14-30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9-00-ден 18-30-ға дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдауды және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді келесі жұмыс күні жүзеге асыратын тәулік бойы.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің ресми Интернет-ресурсында орналастырылған – www.adilet.gov.kz.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттар тізбесі
Лицензия алу үшін:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес Қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны.
Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ақпараттық жүйеде мәліметтер болмаған жағдайда тегінің, атының және әкесінің атының (ол болған кезде) ауысқанын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) Қазақстан Республикасының заңдарында жеке тұлғалардың осы санаты үшін қызмет түрімен айналысуға тыйым салынуы;
2) қызмет түріне лицензия беруге өтініш берілген жағдайда Қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым енгізілмеген;
3) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдар мен деректердің (мәліметтердің) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 48 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10309 болып тіркелген) сот-сараптама қызметін, оның ішінде сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптама саласындағы сот-сараптама қызметін жүзеге асыру үшін біліктілік талаптарына және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне);

За выдачу лицензии, переоформление лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами, взимается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности, который в соответствии со статьей 554 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) составляет:
1) выдача лицензии – 6 месячных расчетных показателей (далее - МРП);
2) переоформление лицензии – 10 % от ставки при выдаче лицензии, но не более 4 МРП.
7
График работы услугодателя
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9-00 до 18-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов, за исключением выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ, а также при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном Интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz.
8
Перечень документов для оказания государственной услуги
Для получения лицензии:
1) заявление по форме электронного документа, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) форма сведений, содержащих информацию о квалификационных требованиях к виду деятельности, согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам;
Для переоформления лицензии:
1) заявление по форме электронного документа, подписанное ЭЦП, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) электронная копия документа, подтверждающая перемену фамилии, имени и отчества (при его наличии) в случае отсутствия сведений в информационной системе.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории физических лиц;
2) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов и данных (сведений), необходимых для оказания государственной услуги, квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления судебно-экспертной деятельности, в том числе судебно-экспертной деятельности в области судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10309);

4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оған қызметтің жекелеген түрімен айналысуға тыйым салатын заңды күшіне енген сот үкімінің болуы;
5) сот орындаушысының ұсынуы негізінде сот көрсетілетін қызметті алушыға лицензия алуға уақытша тыйым салған жағдайларда жүзеге асырылады.
10
Ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар мемлекеттік қызмет көрсетудің
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
2) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
3) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 74-02-41.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: (1414, 8 800 080 7777).
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2021 жылғы 31 тамыздағы
№ 754 Бұйрыққа
№ 2 қосымша
"Сот-сараптама қызметімен,
оның ішінде сот-медициналық,
сот-наркологиялық және сот-
психиатриялық сараптамалармен
айналысуға лицензия беру
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына"
2-1-қосымша
Сот-сараптама қызметін, оның ішінде сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптама саласындағы қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптарға сәйкестігін растайтын мәліметтер нысаны __________________________________________________ жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты( бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (мен ұсынылған деректердің дұрыстығына дербес жауап беремін)
барлық тұлғалар үшін толтырылады
1. Сот сараптамаларының белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілік куәлігінің болуы және / немесе тиісті мамандық бойынша сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптама саласындағы сарапшы дәрігер үшін мынадай нормативтік құқықтық актілер: Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі, Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексі, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексі "Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы бойынша біліктілік емтиханын тапсырғанын растайтын маман сертификатының болуы:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі берген біліктілік куәлігінің/ біліктілік куәлігіне қосымшаның нөмірі_____________________________________________________
Біліктілік куәлігінің/ біліктілік куәлігінің қосымшасының берілген күні
______________________________________________________________________
Сот сараптамасы бойынша мамандығы (біліктілік куәлігі)_____________
______________________________________________________________________

4) в отношении услугополучателя имеется вступивший в законную силу приговор суда, запрещающий ему заниматься отдельным видом деятельности;
5) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено услугополучателю получать лицензии.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
1) Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
2) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам государственных услуг.
3) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74-02-41.
Единый контакт–центр по вопросам оказания государственных услуг: (1414, 8 800 080 7777).
Приложение № 2 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 августа 2021 года № 754
Приложение 2-1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
судебно-экспертной
деятельностью, в том числе
судебно-медицинской,
судебно-наркологической и
судебно-психиатрической
экспертизами"
Форма сведений, подтверждающих соответствие требованиям для осуществления
судебно-экспертной деятельности, в том числе в области судебно-медицинской,
судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы
_______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер, (я несу персональную ответственность
за достоверность представленных данных)
заполняется для всех лиц
1. Наличие квалификационного свидетельства на право производства определенного вида судебных экспертиз и/или наличие сертификата специалиста для врача эксперта в области судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы по соответствующей специальности, подтверждающего сдачу квалификационного экзамена по следующим нормативным правовым актам: Уголовно-процессуальному кодексу Республики Казахстан, Гражданскому процессуальному кодексу Республики Казахстан, Кодексу об административных правонарушениях Республики Казахстан, Закону "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан":
Номер квалификационного свидетельства/ дополнения к квалификационному свидетельству, выданное Министерством юстиции Республики Казахстан, Министерством здравоохранение Республики Казахстан ________________________
Дата выдачи квалификационного свидетельства/ дополнения к квалификационному свидетельству ____________________________________________________
Специальность по судебной экспертизе (квалификационное свидетельство) ________________________________________________________________________

2. Диплом және оған қосымша туралы мәліметтер жоғары оқу орнының атауы_____________________________________________
мамандық атауы _____________________________________________
мамандық шифры ____________________________________________
дипломның және оған қосымшаның нөмірі __________________________________
дипломның және оған қосымшаның берілген күні ____________________________
дипломды тану/нострификациялау туралы куәліктің берілген күні ______________
дипломды тану/нострификациялау туралы куәліктің нөмірі
_______________________________________________________________________
(6, 7-тармақтар шетелдік білім беру ұйымдары берген дипломдар үшін толтырылады)
3. Жоғары білімі туралы дипломда көрсетілген мамандық бойынша жұмыс өтілінің немесе сараптама қызметінің мәлімделген түрі бойынша сот сараптамасы (сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық) органдарындағы жұмыс өтілінің кемінде үш жыл болуы туралы мәліметтер:
жұмыс кезеңі __________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
лауазымы, ұйым, бөлімше _______________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
ұйымның орналасқан жері_______________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
бұйырықтың нөмірі_____________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
еңбек өтілі_____________________________________________________________
______________________________________________________________________

2. Сведения о дипломе и приложении к нему:
наименование высшего учебного заведения ____________________________________
наименование специальности ________________________________________________
шифр специальности _______________________________________________________
номер диплома и приложения к нему _________________________________________
дата выдачи диплома и приложения к нему ____________________________________
дата выдачи удостоверения о признании/нострификации диплома _________________
номер удостоверения о признании/нострификации диплома ______________________
(пункты 6, 7 заполняются для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями)
3. Сведения о наличии стажа работы по специальности, указанной в дипломе о высшем образовании или стаж работы в органах судебной экспертизы (судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической) по заявленному виду экспертной деятельности не менее трех лет:
период работы ______________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
должность, организация, подразделение ________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
местонахождение организации ________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
номер приказа ______________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
стаж ______________________________________________________________________