"Ауыл шаруашылығы ұйымдарының басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 21 тамыздағы № 307 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 6 қыркүйектегі № 261 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 7 қыркүйекте № 24256 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ауыл шаруашылығы ұйымдарының басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 21 тамыздағы № 307 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19280 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауыл шаруашылығы ұйымдарының басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бухгалтер, экономист, заңгер, кадрлар жөніндегі маман, аудармашы мамандары лауазымдарының біліктілік сипаттамалары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 1 қыркүйектегі № 775 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14281 болып тіркелген) бекітілген барлық қызмет салаларына ортақ мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындар мамандарының жекелеген лауазымдарының біліктілік сипаттамаларында айқындалған.
Басшылар және мамандар, ғылыми сала мамандары бағдарламалық қамтылым саласындағы, мемлекеттік сатып алулар жөніндегі лауазымдарының және өзге де инженерлік-техникалық персоналдың біліктілік сипаттамалары Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген) бекітілген Басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында айқындалған.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "АӨК-ні және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заң);
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заң);
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заң);
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Ғылым туралы" Заң);
ұйымның (филиалдың) өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін және экономика дамуының басым бағыттарын және экономикалық қызметтің тиісті түрін айқындайтын;
агроөнеркәсіптік кешен және ауыл шаруашылығы қызмет саласындағы ұйымның (филиалдың) өндірістік қызметі мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды;
ұйым (филиал) құрылымының мамандануын және ерекшелігін;
кірістер мен шығыстардың бюджеттік сметасын және ұйымның (филиалдың) табыс әкелетін қызметінен алынған қаражат бойынша кірістер мен шығыстар сметасын жасаудың және келісудің тәртібін, ұйымның (филиалдың) шаруашылығын жүргізу және басқару әдістерін, тиісті ауыл шаруашылығы саласының ғылыми жетістіктері мен озық тәжірибесін, еңбек, азаматтық, әкімшілік және қылмыстық заңнама негіздерін, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін; ішкі еңбек тәртібі қағидаларын; еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау мен өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидаларды регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін білуі тиіс.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 августа 2019 года № 307 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций сельского хозяйства"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 сентября 2021 года № 261. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2021 года № 24256
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 августа 2019 года № 307 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций сельского хозяйства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19280) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовых квалификационных характеристиках должностей руководителей и специалистов организаций сельского хозяйства, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Квалификационные характеристики должностей специалистов: бухгалтера, экономиста, юриста, специалиста по кадрам, переводчика определены в квалификационных характеристиках отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 сентября 2016 года № 775 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14281).
Квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов научной сферы, специалистов в области программного обеспечения, по государственным закупкам и иного инженерно-технического персонала определены в квалификационном справочнике должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденном приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (далее – Закон "О государственном регулировании развития АПК");
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (далее – Закон "О противодействии коррупции");
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" (далее – Закон "О языках в Республике Казахстан");
Закон Республики Казахстан "О науке" (далее – Закон "О науке");
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие:
производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации (филиала) и определяющие приоритетные направления развития экономики и соответствующего вида экономической деятельности;
руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса и производственной деятельности организации (филиала) сельскохозяйственной сферы деятельности;
специализацию и особенности структуры организации (филиала);
порядок составления и согласования бюджетной сметы доходов и расходов и сметы доходов и расходов по средствам, полученным от приносящей доход деятельности организации (филиала), методы хозяйствования и управления организацией (филиалом), достижения науки и передового опыта в соответствующей отрасли сельского хозяйства, основы трудового, гражданского, административного и уголовного законодательства, основы экономики, организации труда и управления, правила внутреннего трудового распорядка, правил по безопасности и охране труда и пожарной безопасности.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"16. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"АӨК-ні және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Өсімдіктер карантині туралы" Заң);
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Өсімдіктерді қорғау туралы" Заң);
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Тұқым шаруашылығы туралы" Заң);
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен және ауыл шаруашылығы бірлестігінің (ұйымының) өндірістік қызметі мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, ауыл шаруашылығы дақылдары өндірісінің технологиясын, мәдени өсімдіктер селекциясын және тұқым шаруашылығын, олардың биологиялық ерекшеліктерін және оларды өсіру агротехникасын, өсімдік шаруашылығы өнімдеріне арналған стандарттарды, өсімдік шаруашылығы саласындағы ғылымның жетістіктері мен отандық және шетелдік кәсіпорындар жұмысының озық тәжірибелерін, экономиканы, өндірісті, еңбекті ұйымдастыруды және басқаруды, еңбек және жер заңнамалары негіздерін, қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану саласындағы заңнама негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы Тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Ветеринария туралы" Заң);
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, зертханалық жабдықты пайдалану және микроорганизмдермен жұмыс қағидаларын, ветеринариялық микробиологияны, бактериологияны және фитопатологияны, өсімдіктер аурулары зияндылығының экономикалық шегін, жануарлар мен өсімдіктердің бактериалды аурулары қоздырғыштарын бірдейлендіру әдістерін, карантинге жатқызылған өнім үлгілерін сынау әдістемелерін, жануарлар ауруларымен күрес жөніндегі әдістемелерді және нұсқаулықтарды, ветеринариялық препараттарды қолдану жөніндегі нұсқауларды, жануарлардан алынатын өнімді және шикізатты сараптаудың ветеринариялық-санитариялық қағидаларын, материалдарды зертханалық зерттеудің әдістемелерін, жануарлардан алынатын өнімді өндіру және қайта өңдеу технологиясын, еңбек заңнамасының негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуі тиіс.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"16. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Закон Республики Казахстан "О карантине растений" (далее – Закон "О карантине растений");
Закон Республики Казахстан "О защите растений" (далее – Закон "О защите растений");
Закон Республики Казахстан "О семеноводстве" (далее – Закон "О семеноводстве");
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса и производственной деятельности сельскохозяйственного объединения (организации), технологию производства сельскохозяйственных культур, селекцию и семеноводство, биологические особенности культурных растений и агротехнику их возделывания, стандарты на продукцию растениеводства, достижения науки и передовой опыт работы отечественных и зарубежных предприятий в области растениеводства, экономику, организацию производства, труда и управления, основы трудового и земельного законодательства, основы законодательства в области охраны окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов, правил и норм безопасности и охраны труда.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О защите растений";
Закон "О карантине растений";
Закон Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее – Закон "О ветеринарии");
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, правила эксплуатации лабораторного оборудования и работы с микроорганизмами, ветеринарную микробиологию, бактериологию и фитопатологию, экономические пороги вредоносности болезней растений, методы идентификации возбудителей бактериальных болезней животных и растений, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, методики и инструкции по борьбе с болезнями животных, наставления по применению ветеринарных препаратов, правила ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, методики лабораторного исследования материалов, технологию производства и переработки продукции животного происхождения, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правил и норм безопасности и охраны труда.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:

"34. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Заң);
"АӨК-ні және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Заңды;
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін. агроөнеркәсіптік кешен және кәсіпорынның өндірістік қызметі мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, өндіріс технологиясын, асылдандыру ісін, ауыл шаруашылығы жануарларының әр түрлі түрлерінің биологиялық ерекшеліктерін, оларды ұстау мен азықтандырудың ғылыми негіздерін, мал шаруашылығы саласындағы ғылыми жетістіктерді және отандық, шетелдік кәсіпорындардың озық жұмыс тәжірибесін, өнімді өткізуді ұйымдастыруды, мал шаруашылығы өнімдеріне арналған қолданыстағы стандарттарды, еңбек және жер заңнамаларын, экономика, өндірісті, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі қолданыстағы заңнаманы, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Заңды;
"Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Заң);
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен, өсімдіктерді қорғау және карантин, мемлекеттік сорт сынау мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, өсімдіктен алынатын өнімдерге фитопатологиялық сараптау жүргізу әдістерін, өсімдіктер ауруларын бірдейлендіру әдістерін, ауыл шаруашылығы алқаптарына фитопатологиялық зерттеу жүргізу әдістемелерін, карантинге жатқызылған өнімдер үлгілерін іріктеу әдістемелерін, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидаларын білуі тиіс.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"34. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О племенном животноводстве" (далее – Закон "О племенном животноводстве");
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Закон "О ветеринарии";
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса и производственной деятельности предприятия, технологию производства, племенное дело, биологические особенности различных видов сельскохозяйственных животных, научные основы их содержания и кормления, достижения науки и передовой опыт работы отечественных и зарубежных предприятий в области животноводства, организацию сбыта продукции, действующие стандарты на продукцию животноводства, земельное и трудовое законодательства, основы экономики, организации производства, труда и управления, действующее законодательство по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов, правил и норм безопасности и охраны труда.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О защите растений";
Закон "О карантине растений";
Закон "О семеноводстве";
Закон Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений" (далее – Закон "Об охране селекционных достижений");
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса, защиты и карантина растений, государственного сортоиспытания, методы проведения фитопатологической экспертизы продукции растительного происхождения, методы идентификации болезней растений, методики проведения фитопатологического обследования сельскохозяйственных угодий, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, инструкции по использованию приборов и оборудования, основы законодательства по охране окружающей среды, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правил по безопасности и охране труда и безопасности.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:

"61. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Заңды;
"АӨК-ні және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңды;
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен, өсімдіктер қорғау және карантин мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, ауыл шаруашылығы дақылдары мен тұқымдарын пестицидтермен өңдеу технологиясын, зиянкестермен және ауыл шаруашылығы дақылдарының аурулары және арамшөптермен күрестің әдістері мен құралдарын, экономика, ауыл шаруашылығындағы еңбекті ұйымдастыру, өндіріс және басқару негіздерін, өсімдіктер зиянкестерімен және ауыл шаруашылығы дақылдарының аурулары және арамшөптермен карантиндік объектілермен, бөтен түрлермен және аса қауіпті зиянды организмдермен күрес жөніндегі отандық және шетелдік ғылым мен техниканың жетістіктерін, қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі заңнаманы, еңбек және жер заңнамаларын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Заңды;
"АӨК-ні және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" Заңды;
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ауыл шаруашылығы кәсіпорнының қызметіне қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, өсірілетін ауыл шаруашылығы дақылының агротехникасын және тұқым шаруашылығын, өсімдік шаруашылығы өнімдеріне арналған қолданыстағы стандарттарды, өсімдік шаруашылығы саласындағы ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, жер және еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбекті қорғау және қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасынаң Заңын (бұдан әрі – "Азаматтық қорғау туралы" Заң);
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, шаруашылықтың өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты және ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын жылыту және газдандыру саласындағы басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, құрылғыны, жылу-энергетикалық және газдық жабдықты пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидаларын, қазандық және газдық жабдықты монтаждан кейін пайдалануға қабылдау тәртібін, отынды, жылуды, газды, буды ұтымды пайдалану әдістерін, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын жылыту және газдандыру саласындағы озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.";
112-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"61. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О карантине растений";
Закон "О защите растений";
Закон "О семеноводстве";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса, защиты и карантина растений, технологию обработки сельскохозяйственных культур и семян пестицидами, методы и средства борьбы с вредителями, болезнями сельскохозяйственных культур и сорняками, основы экономики, организации труда, производства и управления в сельском хозяйстве, отечественные и зарубежные достижения науки и техники по борьбе с вредителями, болезнями сельскохозяйственных культур и сорняками, карантинными объектами, чужеродными видами и особо опасными вредными организмами, законодательство по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов, трудовое и земельное законодательства, правил и норм безопасности и охраны труда.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О карантине растений";
Закон "О защите растений";
Закон "О семеноводстве";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся деятельности сельскохозяйственного предприятия, агротехнику и семеноводство выращиваемых сельскохозяйственных культур, действующие стандарты на продукцию растениеводства, достижения науки и передовой опыт в области растениеводства, основы экономики, труда и управления, основы земельного и трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон "О гражданской защите");
Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике";
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности хозяйства и в области теплофикации и газификации сельскохозяйственных предприятий, устройство, правила эксплуатации и обслуживания теплоэнергетического и газового хозяйства, порядок приемки в эксплуатацию после монтажа котельного и газового оборудования, методы рационального использования топлива, тепла, газа, пара, передовой опыт в области теплофикации и газификации сельскохозяйственных предприятий, основы экономики, организации производства, труда и управления, основы трудового законодательства, правила и нормы охраны окружающей среды, труда и пожарной безопасности.";
пункт 112 изложить в следующей редакции:

"112. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Заңды;
"АӨК-ні және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" Заңды;
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ауыл шаруашылығы өсімдіктерін қорғау және карантин жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруға қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, агротехниканы, энтомологияны, фитопатологияны, зиянкестерімен, ауыл шаруашылығы дақылдарының ауруларымен және арамшөптермен күрестің әдістері мен құралдарын, карантиндік объектілер, бөтен текті түрлер және айрықша қауіпті зиянды организмдерді, ауыл шаруашылығы дақылдары мен тұқымдарын пестицидтермен өңдеу технологиясын, өсімдіктерді қорғау және карантин саласындағы ғылым жетістіктері мен озық ғылымды, экономика, еңбек және басқару негіздерін, еңбек және жер заңнамаларын, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.";
115-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"115. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Заңды;
"АӨК-ні және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" Заңды;
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, тұқым шаруашылығы жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруға қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, агротехниканы, тұқымдарды байқаудан өткізу және егістік сапаларын бағалау әдістерін, тұқым сапасын жақсарту тәсілдері мен әдістерін, тұқым өндіру және өңдеу технологиясын, тұқым шаруашылығы саласындағы ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, жер және еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.";
мынадай мазмұндағы 23, 24, 25-параграфтармен толықтырылсын:
"23-параграф. Инженер-гидротехник (гидротехник)
129. Лауазымдық міндеттері:
далалық агромелиоративтік жұмыстар жоспарын әзірлеуге қатысады;
суармалы жерлердің мелиоративтік жай-күйіне, гидромелиоративтік жүйелер мен гидротехникалық құрылысжайлардың, ашық және жабық көлденең дренаж жүйелерінің техникалық жай-күйіне, суландыру және коллекторлық-дренаждық каналдарындағы теріс процестердің дамуына зерттеп-қарау жүргізеді, дренаж жұмысының тиімділігін бағалайды;
суландыру жүйелеріндегі коллекторлық-дренаждық ағынның шығынын өлшеуді жүргізеді;
суландыру каналдарынан және коллекторлық-дренаждық желіден жерүсті суларының сынамаларын алады;
далалық жұмыстар нәтижелерінің камералдық өңделуін жүзеге асырады;
өлшеу құралдары мен су өлшеу бекеттеріне метрологиялық өлшеулерді жүргізуді ұйымдастырады;
суландыру жүйелеріне түгендеу жүргізуге қатысады;
суды пайдалану, суландыру және суару нормалары жоспарларын түзетуге қатысады;
суландыру жүйелеріндегі су үнемдеу технологияларын енгізу мен суды есепке алу құралдарын жетілдіруге көмек көрсетеді;
тақырыптық есептерді дайындауға қатысады.

"112. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О карантине растений";
Закон "О защите растений";
Закон "О семеноводстве";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан; законодательство в области карантина и защиты растений, законодательство по противодействию коррупции, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся организации работы по борьбе с вредителями, болезнями сельскохозяйственных культур и сорняками, карантинными объектами, чужеродными видами и особо опасными вредными организмами; агротехнику, энтомологию, фитопатологию; методы и средства борьбы с вредителями, болезнями сельскохозяйственных культур и сорняками, карантинными объектами, чужеродными видами и особо опасными вредными организмами; технологию обработки растений и семян пестицидами; достижения науки и передового опыта в области защиты и карантина растений; основы экономики, труда и управления, основы земельного и трудового законодательства; основы законодательства по охране окружающей среды; правил и норм безопасности и охраны труда.";
пункт 115 изложить в следующей редакции:
"115. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О карантине растений";
Закон "О защите растений";
Закон "О семеноводстве";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся организации работы по семеноводству, агротехнику, методы апробации и оценки посевных качеств семян, приемы и методы улучшения качества семян, технологию производства и обработки семян, достижения науки и передовой опыт в области семеноводства, основы экономики, организации труда и управления, основы земельного и трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.";
дополнить параграфами 23, 24, 25 следующего содержания:
"Параграф 23. Инженер-гидротехник (гидротехник)
129. Должностные обязанности:
принимает участие в разработке планов полевых агромелиоративных работ;
проводит обследование мелиоративного состояния орошаемых земель, технического состояния гидромелиоративных систем и гидротехнических сооружений, систем открытого и закрытого горизонтального дренажа, развития негативных процессов на оросительных и коллекторно-дренажных каналах, оценивает эффективность работы дренажа;
проводит замеры расходов коллекторно-дренажного стока на оросительных системах;
отбирает пробы поверхностных вод из оросительных каналов и коллекторно-дренажной сети;
осуществляет камеральную обработку результатов полевых работ;
организует проведение метрологической поверки средств измерений и водомерных постов;
принимает участие в проведении инвентаризации оросительных систем;
участвует в корректировке планов водопользования, оросительных и поливных норм;
оказывает содействие во внедрении водосберегающих технологий и совершенствовании средств водоучета на оросительных системах;
участвует в подготовке тематических отчетов.

130. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, гидромелиоративтік жүйелер мен гидротехникалық ғимараттарды техникалық пайдалану саласындағы құжаттарды, суды есепке алатын өлшеу құралдары мен аспаптарын стандарттау мен техникалық реттеудің мемлекеттік жүйесінің ережелерін, жалпы нормаларды, ережелер мен сипаттамаларды, өлшеу құралдарын тексеруді, еңбек заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік қағидаларын білуі тиіс.
131. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары санатты инженер-гидротехник (гидротехник): мамандығы (гидромелиорация, су ресурстары және суды пайдалану) бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білімі және бірінші санатты инженер-гидротехник (гидротехник) лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес;
І санатты инженер-гидротехник (гидротехник): мамандығы (гидромелиорация, су ресурстары және суды пайдалану) бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білімі және екінші санатты инженер-гидротехник (гидротехник) лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес;
ІІ санатты инженер-гидротехник (гидротехник): мамандығы (гидромелиорация, су ресурстары және суды пайдалану) бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер-гидротехник (гидротехник) лауазымындағы еңбек өтілі 1 жылдан кем емес;
санаты жоқ инженер-гидротехник (гидротехник): (гидромелиорация, су ресурстары және суды пайдалану) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білімі немесе мамандығы (гидромелиорация, жерді мелиорациялау, баптау, гидрология) бойынша техникалық білімі, еңбек өтіліне талаптар қойылмайды.
24-параграф. Су ресурстары және суды пайдалану жөніндегі маман
132. Лауазымдық міндеттері:
су шаруашылығы жүйелерін жобалау мен пайдалануға қатысады, гидротехникалық және су шаруашылығы құрылысжайларының құрылысы мен оларды пайдалану кезінде есептеулерді, негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы дайындайды;
судың есебі мен суармалы жүйелердегі судың бөлінуін ұйымдастырады;
су пайдалану мен су тарту объектілерін жобалау үшін қажет болатын бастапқы деректерді анықтау бойынша далалық іздестіру жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз етеді;
су ресурстары мен су шаруашылығы жүйелерінің жай-күйіне мониторинг пен бағалау жүргізу бойынша жұмыстарды орындайды;
су объектілерін пайдалану мен қорғау бойынша нормативтік актілерді, ережелер мен есептерді әзірлеуге қатысады;
су заңнамасы мен су ресурстарын қорғау қағидаларының сақталуын тексеруді, табиғи сулардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады, су пайдаланушылардың арасындағы қарым-қатынасты регламенттеуге қатысады;
далалық бақылаулардың камералдық өңдеуін жүзеге асырады және картографиялық материалдардың жасалуын қамтамасыз етеді.

130. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействий коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
законодательные и иные подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, нормативные документы в области технической эксплуатации гидромелиоративных систем и гидротехнических сооружений, положения государственной системы технического регулирования и стандартизации средств измерений и приборов по водоучету, общие нормы, правила и характеристики, поверку средств измерений, основы трудового законодательства, правила по охране труда и противопожарной безопасности.
131. Требования к квалификации:
инженер-гидротехник (гидротехник) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по специальности (гидромелиорация, специалист по водным ресурсам и водопользованию) и стаж работы в должности инженер-гидротехник (гидротехник) первой категории не менее 3 лет;
инженер-гидротехник (гидротехник) I категории: высшее (или послевузовское) образование по специальности (гидромелиорация, специалист по водным ресурсам и водопользованию) и стаж работы в должности инженер-гидротехник (гидротехник) второй категории не менее 2 лет;
инженер-гидротехник (гидротехник) II категории: высшее (или послевузовское) образование по специальности (гидромелиорация, специалист по водным ресурсам и водопользованию) и стаж работы в должности инженер-гидротехник (гидротехник) без категории не менее 1 года;
инженер-гидротехник (гидротехник) без категории: высшее (или послевузовское) образование по специальности (гидромелиорация, специалист по водным ресурсам и водопользованию) или техническое образование по специальности (гидромелиорация, мелиорация и рекультивация земель, гидрология) без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 24. Специалист по водным ресурсам и водопользованию
132. Должностные обязанности:
участвует в проектировании и эксплуатации водохозяйственных систем, выполняет подготовку расчетов, обоснований и проектно-сметной документации при строительстве и эксплуатации гидротехнических и водохозяйственных сооружений;
организует водоучет и распределение воды на орошаемых системах;
обеспечивает проведение полевых изысканий по определению исходных данных, необходимых для проектирования объектов водопользования и водоотведения;
выполняет работы по мониторингу и оценке состояния водных ресурсов и водохозяйственных систем;
участвует в разработке нормативных актов, положений и отчетов по использованию и охране водных объектов;
осуществляет проверку соблюдения водного законодательства и правил охраны водных ресурсов, контроль за использованием природных вод, участвует в регламентации отношений между водопользователями;
осуществляет камеральную обработку полевых наблюдений и обеспечивает составление картографических материалов.

133. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" Заңды;
"АӨК дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, далалық іздестіру жұмыстарын жүргізу саласындағы нормативтік және әдістемелік құжаттарды, қазба жұмыстарын жүргізудің технологиясы мен оны ұйымдастыруды, су ресурстарын пайдалану саласындағы ғылыми жетістіктер мен озық тәжірибелерді, қолданылатын өлшеу құралдарының негізгі жұмыс принциптері мен сипаттамаларын, өлшеу құралдарын тексеруді, еңбек заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау мен өртке қарсы қауіпсіздік қағидаларын білуі тиіс.
134. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары санатты су ресурстары және суды пайдалану жөніндегі маман: мамандығы (су ресурстары және суды пайдалану) бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор) және бірінші санатты су ресурстары және суды жөніндегі маман лауазымында еңбек өтілі 3 жылдан кем болмауы тиіс;
І санатты су ресурстары және суды пайдалану жөніндегі маман: мамандығы (су ресурстары және суды пайдалану) бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор) мен екінші санатты су ресурстары және суды пайдалану жөніндегі маман лауазымында еңбек өтілі 2 жылдан кем болмауы тиіс;
ІІ санатты су ресурстары және суды пайдалану бойынша маман: мамандығы (су ресурстары және суды пайдалану) бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор) мен санаты жоқ су ресурстары және суды пайдалану жөніндегі маман лауазымында еңбек өтілі 1 жылдан кем болмауы тиіс;
санаты жоқ су ресурстары және суды пайдалану бойынша маман: мамандығы (су ресурстары және суды пайдалану) бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор) немесе мамандығы (су ресурстары және суды пайдалану) бойынша техникалық (орта кәсіптік) білімі болуы тиіс және еңбек өтіліне талаптар қойылмайды.
25-параграф. Жерді мелиорациялау, баптау және қорғау жөніндегі маман
135. Лауазымдық міндеттері:
мелиорацияланған жерлерді пайдалану жөніндегі перспективалық және жылдық жоспарларды әзірлеуге қатысады;
суару, құрғату және суландыру жүйелерін салу және реконструкциялау, құрғатуды қажет етпейтін жерлерде мәдени-техникалық жұмыстар жүргізу жоспарларын жасайды және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
шаруашылықішілік, суару, құрғату, суландыру желілерін жөндеуге жобалық-сметалық құжаттама әзірлеуді ұйымдастырады, оны әзірлеуге мамандандырылған жобалау ұйымдарын тартады;
шаруашылықішілік мелиоративтік желіні үнемі техникалық ақаусыз ұстау мақсатында оны жөндеуді және тазартуды қамтамасыз етеді;
мелиоративтік жерлерді пайдалануға қабылдауға, жерлерді жеделдетіп жақсарту бойынша жұмыстарды қабылдауға қатысады;
мелиоративтік желілер мен гидротехникалық құрылысжайлардың сақталуын қамтамасыз етеді;
мелиоративтік машиналар мен суару техникаларының қолданыстағы нормалар мен қағидаларға сәйкес сақталуын және пайдаланылуын ұйымдастырады;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді.

133. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Водный Кодекс Республики Казахстан;
законодательные и иные подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, нормативные и методические документы в области проведения полевых изыскательских работ, организацию и технологию проведения проходческих работ, достижения науки и передового опыта в области использования водных ресурсов, основные принципы работы и характеристики применяемых измерительных приборов, общие нормы, правила и характеристики, поверку средств измерений, основы трудового законодательства, правила по охране труда и противопожарной безопасности.
134. Требования к квалификации:
специалист по водным ресурсам и водопользованию высшей категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (водные ресурсы и водопользование) и стаж работы в должности специалиста по водным ресурсам и водопользованию первой категории не менее 3 лет;
специалист по водным ресурсам и водопользованию I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (водные ресурсы и водопользование) и стаж работы в должности специалиста по водным ресурсам и водопользованию второй категории не менее 2 лет;
специалист по водным ресурсам и водопользованию II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (водные ресурсы и водопользование) и стаж работы в должности специалиста по водным ресурсам и водопользованию без категории не менее 1 года;
специалист по водным ресурсам и водопользованию без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности водные ресурсы и водопользование) или техническое (среднее специальное) образование по специальности (водные ресурсы и водопользование) без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 25. Специалист по мелиорации, рекультивации и охране земель
135. Должностные обязанности:
принимает участие в разработке перспективных и годовых планов по использованию мелиорированных земель;
составляет планы строительства и реконструкции оросительных, осушительных и обводнительных систем, проведения культурно-технических работ на землях, не требующих осушения, и обеспечивает их выполнение;
организует разработку проектно-сметной документации на ремонт внутрихозяйственной, оросительной, осушительной, обводнительной сети, привлекает к ее разработке специализированные проектные организации;
обеспечивает ремонт и очистку внутрихозяйственной мелиоративной сети в целях поддержания ее в постоянной технической исправности;
участвует в приемке в эксплуатацию мелиоративных земель, а также работ по ускоренному улучшению земель;
обеспечивает сохранность мелиоративной сети и гидротехнических сооружений;
организует хранение и эксплуатацию мелиоративных машин и поливочной техники в соответствии с соблюдением действующих норм и правил;
обеспечивает выполнение требований законодательства по охране окружающей среды.

136. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" Заңды;
"АӨК дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, мелиорация мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, мелиорациялық және мәдени-техникалық жұмыстарды жүргізу технологиясын, мелиоративтік және мәдени-техникалық жұмыстарды жүргізу және мелиорацияланған жерлерді пайдалану саласындағы ғылым жетістіктер мен озық тәжірибені, жер заңнамасы негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидаларын білуі тиіс.
137. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары санатты мелиорациялау жөніндегі маман: мамандығы (жерді мелиорациялау, баптау және қорғау) бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор) мен бірінші санатты мелиорациялау бойынша маман лауазымында еңбек өтілі 3 жылдан кем болмауы тиіс;
І санатты мелиорациялау жөніндегі маман: мамандығы (жерді мелиорациялау, баптау және қорғау) бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор) мен екінші санатты мелиорациялау бойынша маман лауазымында еңбек өтілі 2 жылдан кем болмауы тиіс;
ІІ санатты мелиорациялау жөніндегі маман: (жерді мелиорациялау, баптау және қорғау) мамандығы бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор) мен санаты жоқ мелиорациялау бойынша маман лауазымында еңбек өтілі 1 жылдан кем болмауы тиіс;
санаты жоқ мелиорациялау жөніндегі маман: мамандығы (жерді мелиорациялау, баптау және қорғау) бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы) білімі болуы тиіс және еңбек өтіліне талаптар қойылмайды.".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.

136. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Экологический Кодекс Республики Казахстан;
Водный Кодекс Республики Казахстан;
законодательные и иные подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, инструктивные, нормативные и методические материалы по вопросам мелиорации, технологий производства мелиоративных и культурно-технических работ, достижения науки и передового опыта в области мелиоративных работ и использования мелиорированных земель, основы земельного законодательства, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
137. Требования к квалификации:
специалист по мелиорации, рекультивации и охране земель высшей категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель) и стаж работы в должности специалист по мелиорации первой категории не менее 3 лет;
специалист по мелиорации, рекультивации и охране земель I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель) и стаж работы в должности специалист по мелиорации второй категории не менее 2 лет;
специалист по мелиорации, рекультивации и охране земель II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель) и стаж работы в должности специалист по мелиорации без категории не менее 1 года;
специалист по мелиорации, рекультивации и охране земель без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель) без предъявления требований к стажу работы.".
2. Департаменту стратегического планирования и анализа Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, жетпіс үшінші, жетпіс төртінші, жетпіс бесінші, жетпіс алтыншы, жетпіс жетінші, жетпіс сегізінші, жетпіс тоғызыншы, сексенінші, сексен бірінші, сексен екінші, сексен үшінші, сексен төртінші, сексен бесінші, сексен алтыншы, сексен жетінші, сексен сегізінші, сексен тоғызыншы, тоқсан тоғызыншы, жүзінші, жүз бірінші, жүз екінші, жүз үшінші, жүз төртінші, жүз бесінші, жүз алтыншы, жүз жетінші, жүз сегізінші, жүз тоғызыншы, жүз оныншы, жүз он бірінші, жүз он екінші, жүз он үшінші, жүз он төртінші, жүз он бесінші, жүз он алтыншы, жүз он жетінші, жүз он сегізінші, жүз он тоғызыншы, жүз жиырмасыншы абзацтарын қоспағанда алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, шестьдесят восьмого, шестьдесят девятого, семидесятого, семьдесят первого, семьдесят второго, семьдесят третьего, семьдесят четвертого, семьдесят пятого, семьдесят шестого, семьдесят седьмого, семьдесят восьмого, семьдесят девятого, восьмидесятого, восемьдесят первого, восемьдесят второго, восемьдесят третьего, восемьдесят четвертого, восемьдесят пятого, восемьдесят шестого, восемьдесят седьмого, восемьдесят восьмого, восемьдесят девятого, девяностого, сотого, сто первого, сто второго, сто третьего, сто четвертого, сто пятого, сто шестого, сто седьмого, сто восьмого, сто девятого, сто десятого, сто одиннадцатого, сто двенадцатого, сто тринадцатого, сто четырнадцатого, сто пятнадцатого, сто шестнадцатого, сто семнадцатого, сто восемнадцатого, сто девятнадцатого, сто двадцатого, сто двадцать первого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действия с 1 января 2022 года.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан