Ақпаратты жүйелі түрде жинауды және интернет-ресурстардың мазмұнын интернет-казино белгілерінің болуы-болмауы тұрғысынан талдауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 10 қыркүйектегі № 282 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 13 қыркүйекте № 24320 болып тіркелді
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 7-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ақпаратты жүйелі түрде жинауды және интернет-ресурстардың мазмұнын интернет-казино белгілерінің болуы-болмауы тұрғысынан талдауды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты қолданысқа енгізілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2021 жылғы 10 қыркүйектегі
№ 282 бұйрығымен
бекітілген
Ақпаратты жүйелі түрде жинауды және интернет-ресурстардың мазмұнын интернет-казино белгілерінің болуы-болмауы тұрғысынан талдауды жүзеге асыру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ақпаратты жүйелі түрде жинауды және интернет-ресурстардың мазмұнын интернет-казино белгілерінің болуы-болмауы тұрғысынан талдауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 1-тармағының 7-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және ақпаратты жүйелі түрде жинауды және интернет-ресурстардың мазмұнын интернет-казино белгілерінің болуы-болмауы тұрғысынан талдауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Интернет – электрондық ақпараттық ресурстарды жіберуге арналған телекоммуникациялардың біріктірілген желілерінің және есептеу ресурстарының дүниежүзілік жүйесі;

Об утверждении Правил осуществления систематического сбора информации и анализа содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 сентября 2021 года № 282. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 сентября 2021 года № 24320.
В соответствии с подпунктом 7-3) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления систематического сбора информации и анализа содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино.
2. Комитету индустрии туризма Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
Утверждены приказом
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 10 сентября 2021 года № 282
Правила осуществления систематического сбора информации и анализа содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления систематического сбора информации и анализа содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7-3) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" (далее – Закон) и определяют порядок систематического сбора информации и анализа содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Интернет – всемирная система объединенных сетей телекоммуникаций и вычислительных ресурсов для передачи электронных информационных ресурсов;

2) интернет-казино – нақты уақыт режимінде Интернет желісі және (немесе) электрондық ақша арқылы құмар ойындарды ұйымдастыру мен өткізу мүмкіндігін іске асыратын және ұтыс алуды көздейтін интернет-ресурс;
3) интернет-ресурс – бірегей желілік адресі және (немесе) домендік аты бар және Интернетте жұмыс істейтін аппараттық-бағдарламалық кешенде орналастырылған (мәтіндік, графикалық, аудиокөрінімді немесе өзге де түрдегі) ақпарат;
4) құмар ойын – ұтысты көздейтін, қатысушылардың өз арасында не ойын бизнесін ұйымдастырушымен аталған адамдар қатысатын оқиға нәтижесіне жасалған, тәуекелге негізделген келісім;
5) ойын бизнесi саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – Заңның 1-бабының 13) тармақшасына сәйкес айқындалатын және ойын бизнесi саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды және бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
6) ұтыс – құмар ойынның және (немесе) бәс тігудің ойын бизнесін ұйымдастырушы белгілеген қағидаларда көзделген нәтижесі шыққан кезде құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысушыға міндетті түрде төленуге жататын мүліктік пайда;
7) электрондық ақша – электрондық нысанда сақталатын және электрондық ақша жүйесінде жүйеге басқа да қатысушылар төлем құралы ретінде қабылдайтын электрондық ақша эмитентінің шартсыз және кері қайтарып алынбайтын ақшалай міндеттемелері.
2-тарау. Интернет-ресурстардың мазмұнында интернет-казино белгілерінің болуы-болмауы тұрғысынан ақпаратты жүйелі түрде жинауды жүзеге асыру тәртібі
3. Интернет-казино заңсыз қызметін анықтау мақсатында уәкілетті орган тұрақты негізде интернет-казино белгілерінің болуы-болмауы тұрғысынан, оның ішінде жеке және заңды тұлғалардан алынатын интернет-казино белгілері бар интернет-ресурстар туралы мәліметтер бойынша интернет-ресурстардың мазмұны туралы ақпаратты жүйелі түрде жинауды (бұдан әрі – жүйелі түрде жинау) жүзеге асырады.
4. Жүйелі түрде жинау келесі кезеңдерді қамтиды:
1) интернет-казино белгілерін анықтау;
2) анықталған интернет-казиноларды тіркеу.
5. Интернет-казино белгілерін анықтау нақты уақыт режимінде Интернет желісі және (немесе) электрондық ақша арқылы құмар ойындарды ұйымдастыру мен өткізу мүмкіндігін іске асыратын және ұтыс алуды көздейтін интернет-ресурстарды іздеу және қарау арқылы жүзеге асырылады.
6. Анықталған интернет-казиноны тіркеу осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша интернет-казино белгілері бар интернет-ресурстар тізбесіне интернет-казино белгілері бар интернет-ресурс туралы негізгі деректерді енгізу арқылы жүргізіледі.

2) интернет-казино – интернет-ресурс, реализующий возможность организации и проведения азартных игр в режиме реального времени посредством сети Интернет и (или) электронных денег и предусматривающий получение выигрыша;
3) интернет-ресурс – информация (в текстовом, графическом, аудиовизуальном или ином виде), размещенная на аппаратно-программном комплексе, имеющем уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующем в Интернете;
4) азартная игра – основанное на риске соглашение, предполагающее выигрыш, заключенное участниками между собой либо с организатором игорного бизнеса на исход события, в котором указанные лица принимают участие;
5) уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, определяемый в соответствии с подпунктом 13) статьи 1 Закона и осуществляющий реализацию государственной политики и контроль в сфере игорного бизнеса;
6) выигрыш – имущественная выгода, подлежащая обязательной выплате участнику азартной игры и (или) пари при наступлении результата азартной игры и (или) пари, предусмотренного правилами, установленными организатором игорного бизнеса;
7) электронные деньги – безусловные и безотзывные денежные обязательства эмитента электронных денег, хранящиеся в электронной форме и принимаемые в качестве средства платежа в системе электронных денег другими участниками системы.
Глава 2. Порядок осуществления систематического сбора информации содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино
3. В целях выявления незаконной деятельности интернет-казино уполномоченным органом на постоянной основе осуществляется систематический сбор информации содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино (далее – систематический сбор), в том числе по сведениям об интернет-ресурсах, содержащих признаки интернет-казино, получаемым от физических и юридических лиц.
4. Систематический сбор включает в себя следующие этапы:
1) выявление признаков интернет-казино;
2) фиксация выявленных интернет-казино.
5. Выявление признаков интернет-казино осуществляется путем поиска и просмотра интернет-ресурсов, реализующих возможность организации и проведения азартных игр в режиме реального времени посредством сети Интернет и (или) электронных денег и предусматривающих получение выигрыша.
6. Фиксация выявленных интернет-казино производится путем внесения основных данных об интернет-ресурсе, содержащем признаки интернет-казино в перечень интернет-ресурсов, содержащих признаки интернет-казино, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.

3-тарау. Интернет-ресурстардың мазмұнын интернет-казино белгілерінің болуы-болмауы тұрғысынан талдауды жүзеге асыру тәртібі
7. Жүйелі түрде жинау нәтижелері бойынша уәкілетті орган жиналған ақпарат негізінде тоқсан сайын, келесі тоқсанның бірінші айының 20-күнінен кешіктірмей интернет-ресурстардың мазмұнына интернет-казино белгілерінің болуы-болмауы тұрғысынан талдауды жүзеге асырады және мынадай мақсаттарда пайдаланылатын талдамалық ақпаратты қалыптастырады:
1) интернет-казино белгілері бар интернет-ресурстар санының ұлғаю немесе азаю серпінін қадағалау;
2) интернет-казино қызметіне қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша заңнаманы жетілдіру;
3) Қазақстан Республикасының аумағында интернет-казино қызметінің жолын кесу жөніндегі шараларды дайындау.
8. Уәкілетті орган тоқсан сайын келесі тоқсанның бірінші айының 25-күнінен кешіктірмей өзінің интернет-ресурсында интернет-ресурстардың мазмұнын интернет-казино белгілерінің болуы-болмауы тұрғысынан талдау нәтижелері бойынша қорытынды талдамалық ақпаратты орналастырады.
Ақпаратты жүйелі түрде
жинауды және интернет-ресурстардың мазмұнын
интернет-казино белгілерінің
болуы-болмауы тұрғысынан
талдауды жүзеге асыру
қағидаларына
қосымша
Нысан
Интернет-казино белгілері бар интернет-ресурстардың тізімі
Бірегей желілік адресі және (немесе) домендік аты Интернет-казино анықталған белгілерінің сипаттамасы Интернет-казино белгілері бар интернет-ресурсты анықталған күні
1 2 3 4

Глава 3. Порядок осуществления анализа содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино
7. По результатам систематического сбора уполномоченный орган на основе собранной информации ежеквартально, не позднее 20 числа первого месяца следующего квартала, осуществляет анализ содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино и формирует аналитическую информацию, используемую в целях:
1) отслеживания динамики увеличения или уменьшения количества интернет-ресурсов, содержащих признаки интернет-казино;
2) совершенствования законодательства по вопросам противодействия деятельности интернет-казино;
3) выработки мер по пресечению деятельности интернет-казино на территории Республики Казахстан.
8. Уполномоченный орган ежеквартально, не позднее 25 числа первого месяца следующего квартала, размещает на своем интернет-ресурсе итоговую аналитическую информацию по результатам анализа содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино.
Приложение
к Правилам осуществления
систематического сбора
информации и анализа
содержания интернет-ресурсов
на предмет наличия признаков
интернет-казино
Форма
Перечень
интернет-ресурсов, содержащих признаки интернет-казино
Уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя интернет-ресурса
Описание выявленных признаков интернет-казино
Дата выявления интернет-ресурса с признаками интернет-казино
1
2
3
4