Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 14 қазандағы № 295 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 21 қазанда № 24838 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 67-бабы 6-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2021 жылғы 14 қазандағы
№ 295 бұйрығымен
бекітілген
Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 67-бабы 6-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агроөнеркәсіптік кешен (бұдан әрі – АӨК) – ауыл шаруашылығы, балық шаруашылығы өнімдерін өндіруді, дайындауды, сақтауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді және өткізуді, сондай-ақ тамақ өнеркәсібін, оларды қазіргі заманғы техникамен, технологиялық жабдықпен, ақшамен, ақпараттық және басқа да ресурстармен қамтамасыз ететін ілеспе өндірістер мен қызмет салаларын, ветеринариялық-санитариялық және фитосанитариялық қауіпсіздікті, ғылыми қамтамасыз ету мен кадрлар даярлауды қамтитын экономика салаларының жиынтығы;
2) агроөнеркәсіптік кешен субъектілері – агроөнеркәсіптік кешенде қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
3) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.

Об утверждении Правил определения экономического эффекта от бюджетных субсидий
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 октября 2021 года № 295. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 октября 2021 года № 24838
В соответствии с подпунктом 1-1) пункта 6 статьи 67 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения экономического эффекта от бюджетных субсидий.
2. Департаменту стратегического планирования и анализа Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 14 октября 2021 года № 295
Правила определения экономического эффекта от бюджетных субсидий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения экономического эффекта от бюджетных субсидий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1-1) пункта 6 статьи 67 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок определения экономического эффекта от бюджетных субсидий в сфере агропромышленного комплекса.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) агропромышленный комплекс (далее – АПК) – совокупность отраслей экономики, включающих производство, заготовку, хранение, транспортировку, переработку и реализацию продукции сельского, рыбного хозяйства, а также пищевую промышленность, сопутствующие производства и сферы деятельности, обеспечивающие их современной техникой, технологическим оборудованием, деньгами, информационными и другими ресурсами, ветеринарно-санитарную и фитосанитарную безопасность, научное обеспечение и подготовку кадров;
2) субъекты агропромышленного комплекса – физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в агропромышленном комплексе;
3) уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области развития агропромышленного комплекса.

2-тарау. Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау тәртібі
3. АӨК саласындағы бюджеттік субсидиялардан экономикалық әсерді айқындауды жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 25 ақпаннан кешіктірмей, уәкілетті орган басшысының бұйрығына сәйкес айқындалатын уәкілетті органның құрылымдық бөлімшілері осы құрылымдық бөлімшелер қызметінің бағыттары бойынша жүргізеді.
4. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелері:
1) уәкілетті орган ресми көздерден алған деректердің мониторингін, талдауды және салыстыруды жүзеге асырады;
2) АӨК саласындағы бюджеттік субсидиялардың экономикалық тиімділігін айқындайды;
3) АӨК саласындағы бюджеттік субсидиялардың әрбір бағыты бойынша экономикалық әсерді айқындау нәтижелері туралы қорытынды дайындайды.
5. Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсері мынадай бюджеттік субсидиялар бойынша тиімділік коэффициентіне сәйкес айқындалады:
инвестициялық салымдар кезінде АӨК субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау;
АӨК субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау;
АӨК субъектілерін қаржылық сауықтыру жөніндегі бағыт шеңберінде кредиттік және лизингтік міндеттемелер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау;
АӨК субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау;
сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялау;
ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау;
өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау;
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау.
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау;
акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау.
өңдеуші кәсіпорындардың ауылшаруашылық өнімін тереңдете өңдеп өнім өндіруі үшін оны сатып алу шығындарын субсидиялау.
6. Егер тиімділік коэффициенті "АӨК субъектілерін инвестициялық субсидиялау бағдарламасы шеңберінде тартылған инвестициялар көлемі" көрсеткіші бойынша тең болса (=1) немесе асып кетсе (>1), инвестициялық салымдар кезінде АӨК субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау тиімді деп танылады, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Ктиімді = НКИКағ. жыл / НКИКөт.жыл,
мұнда:
Ктиімді – тиімділік коэффициенті;
НКИКағ.жыл. – ағымдағы кезеңде АӨК субъектілерін инвестициялық субсидиялау бағдарламасы шеңберінде тартылған инвестициялар көлемі;
НКИК өт.жыл. – өткен кезеңде АӨК субъектілерін инвестициялық субсидиялау бағдарламасы шеңберінде тартылған инвестициялар көлемі.

Глава 2. Порядок определения экономического эффекта от бюджетных субсидий
3. Определение экономического эффекта от бюджетных субсидий в сфере АПК проводится ежегодно, не позднее 25 февраля года, следующего за отчетным, структурными подразделениями уполномоченного органа, определяемыми в соответствии с приказом руководителя уполномоченного органа, по направлениям деятельности данных структурных подразделений.
4. Структурные подразделения уполномоченного органа:
1) осуществляют мониторинг, анализ и сопоставление данных, полученных уполномоченным органом из официальных источников;
2) определяют экономическую эффективность бюджетных субсидий в сфере АПК;
3) подготавливают заключение об итогах определения экономического эффекта по каждому направлению бюджетных субсидий в сфере АПК.
5. Экономический эффект от бюджетных субсидий определяется согласно коэффициенту эффективности по следующим бюджетным субсидиям:
субсидирование по возмещению части расходов, понесенных субъектом АПК при инвестиционных вложениях;
субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании субъектов АПК, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования;
субсидирование ставок вознаграждения по кредитным и лизинговым обязательствам в рамках направления по финансовому оздоровлению субъектов АПК;
субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов АПК;
субсидирование страховых премий;
субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов;
субсидирование повышения урожайности и качества продукции растениеводства;
субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;
субсидирование развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства;
субсидирование повышения продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства);
субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки.
6. Субсидирование по возмещению части расходов, понесенных субъектом АПК при инвестиционных вложениях, признается эффективным, если коэффициент эффективности равен (=1) или превышает (>1) по показателю "Объем инвестиций, привлеченных в рамках программы инвестиционного субсидирования субъектов АПК", который рассчитывается по следующей формуле:
Кэф = ОИОКтек.года/ОИОКпред.года,
где:
Кэф – коэффициент эффективности;
ОИОК тек.года – объем инвестиций, привлеченных в рамках программы инвестиционного субсидирования субъектов АПК за текущий период;
ОИОК пред.года – объем инвестиций, привлеченных в рамках программы инвестиционного субсидирования субъектов АПК за предыдущий период.

7. Егер тиімділік коэффициенті "АӨК-ге тартылған кредиттер көлемі" көрсеткіші бойынша тең болса (=1) немесе асып кетсе (>1), АӨК субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау тиімді деп танылады.
"АӨК-ге тартылған кредиттер көлемі" көрсеткіші бойынша тиімділік коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
Ктиімді = ТККағ. жыл. / ТККөт.жыл,
мұнда:
Ктиімді – тиімділік коэффициенті;
ТККағ.жыл. – ағымдағы кезеңде АӨК-ге тартылған кредиттер көлемі;
ТККөт.жыл. – өткен кезеңде АӨК-ге тартылған кредиттер көлемі.
8. АӨК субъектілерін қаржылық сауықтыру жөніндегі бағыт шеңберінде кредиттік және лизингтік міндеттемелер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қаржылық сауықтыру бағдарламасына қатысқан АӨК субъектілеріне жұмыс орындарын сақтаған кезде тиімді деп танылады.
9. Егер тиімділік коэффициенті "Екінші деңгейдегі банктер арқылы АӨК-ге тартылған кредиттер көлемі" көрсеткіші бойынша тең болса (=1) немесе асып кетсе (>1), АӨК субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыруды субсидиялау тиімді деп танылады.
"Екінші деңгейдегі банктер арқылы АӨК-ге тартылған кредиттер көлемі" көрсеткіші бойынша тиімділік коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
Ктиімді = ТККЕДБ ағ.жыл / ТККЕДБ өт.жыл,
мұнда:
Ктиімді – тиімділік коэффициенті;
ТККЕДБ ағ.жыл. – ағымдағы кезеңде екінші деңгейдегі банктер арқылы АӨК-ге тартылған кредиттер көлемі;
ТККЕДБ өт.жыл – өткен кезеңде екінші деңгейдегі банктер арқылы АӨК-ге тартылған кредиттер көлемі.
10. Егер тиімділік коэффициенті "АӨК-де сақтандырумен қамтылған субъектілер саны" көрсеткіші бойынша тең болса (=1) немесе немесе асып кетсе (>1), сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялау тиімді деп танылады.
"АӨК-де сақтандырумен қамтылған субъектілер саны" көрсеткіші бойынша тиімділік коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
Ктиімді = СҚССағ. жыл / СҚССөт.жыл,
мұнда:
Ктиімді – тиімділік коэффициенті;
СҚССағ. жыл – ағымдағы кезеңде АӨК-де сақтандырумен қамтылған субъектілер саны;
СҚССөт.жыл – өткен кезеңде АӨК-де сақтандырумен қамтылған субъектілер саны.
11. Егер тиімділік коэффициенті "Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің өнім өндіру көлемі" көрсеткіші бойынша тең болса (=1) немесе асып кетсе (>1), ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау тиімді деп танылады.
"Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің өнім өндіру көлемі" көрсеткіші бойынша тиімділік коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
Ктиімді = АШКӨӨКағ. жыл / АШКӨӨКөт.жыл,
мұнда:
Ктиімді – тиімділік коэффициенті;
АШКӨӨКағ.жыл – ағымдағы кезеңде ауыл шаруашылығы кооперативтерінің өнім өндіру көлемі;
АШКӨӨКөт.жыл – өткен кезеңде ауыл шаруашылығы кооперативтерінің өнім өндіру көлемі.

7. Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании субъектов АПК, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования признается эффективным, если коэффициент эффективности равен (=1) или превышает (>1) по показателю "Объем привлеченных кредитов в АПК".
Коэффициент эффективности по показателю "Объем привлеченных кредитов в АПК" рассчитывается по следующей формуле:
Кэф = ОПКтек.года/ОПКпред.года,
где:
Кэф – коэффициент эффективности;
ОПКтек.года – объем привлеченных кредитов в АПК за текущий период;
ОПКпред.года – объем привлеченных кредитов в АПК за предыдущий период.
8. Субсидирование ставок вознаграждения по кредитным и лизинговым обязательствам в рамках направления по финансовому оздоровлению субъектов АПК признается эффективным при сохранении рабочих мест субъектам АПК, участвовавшим в программе финансового оздоровления.
9. Субсидирование гарантирования и страхования займов субъектов АПК признается эффективным, если коэффициент эффективности равен (=1) или превышает (>1) по показателю "Объем привлеченных кредитов в АПК через банки второго уровня".
Коэффициент эффективности по показателю "Объем привлеченных кредитов в АПК через банки второго уровня" рассчитывается по следующей формуле:
Кэф = ОПКБВУтек.года/ОПКБВУпред.года,
где:
Кэф – коэффициент эффективности;
ОПКБВУтек.года – объем привлеченных кредитов в АПК через банки второго уровня за текущий период;
ОПКБВУпред.года – объем привлеченных кредитов в АПК через банки второго уровня за предыдущий период.
10. Субсидирование страховых премий признается эффективным, если коэффициент эффективности равен (=1) или превышает (>1) по показателю "Количество субъектов, охваченных страхованием в АПК".
Коэффициент эффективности по показателю "Количество субъектов, охваченных страхованием в АПК" рассчитывается по следующей формуле:
Кэф = КСОСтек.года/КСОСпред.года,
где:
Кэф – коэффициент эффективности;
КСОСтек.года – количество субъектов, охваченных страхованием в АПК за текущий период;
КСОСпред.года – количество субъектов, охваченных страхованием в АПК за предыдущий период.
11. Субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов признается эффективным, если коэффициент эффективности равен (=1) или превышает (>1) по показателю "Объем производства продукции сельскохозяйственными кооперативами".
Коэффициент эффективности по показателю "Объем производства продукции сельскохозяйственными кооперативами" рассчитывается по следующей формуле:
Кэф = ОППСХтек.года/ОППСХпред.года,
где:
Кэф – коэффициент эффективности;
ОППСХтек.года – объем производства продукции сельскохозяйственными кооперативами за текущий период;
ОППСХпред.года – объем производства продукции сельскохозяйственными кооперативами за предыдущий период.

12. Егер тиімділік коэффициенті "Өсімдік шаруашылығы өніміндерін өндіру көлемі" көрсеткіші бойынша тең болса (=1) немесе асып кетсе (>1), өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау және ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау тиімді деп танылады.
"Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру көлемі" көрсеткіші ағымдағы жылғы түсімнен алынған белгілі бір ауыл шаруашылығы дақылдарының (дәнді, бұршақты және майлы дақылдар, тамыр жемістілер мен түйнек жемістілер, көкөністер мен бақша дақылдары, жемістер мен жидектер, азықтық дақылдар және басқа да өсімдік шаруашылығы өнімдері) құны ретінде айқындалады.
"Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру көлемі" көрсеткіші бойынша тиімділік коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
Ктиімді = ӨШӨӨКағ. жыл / ӨШӨӨКөт.жыл,
мұнда:
Ктиімді – тиімділік коэффициенті;
ӨШӨӨКағ.жыл – ағымдағы кезеңде өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру көлемі;
ӨШӨӨКөт.жыл – өткен кезеңде өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру көлемі.
13. Егер тиімділік коэффициенті "Сүт/ет/жұмыртқа өндіру көлемі" көрсеткіші бойынша тең болса (=1) немесе асып кетсе (>1), асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау тиімді деп танылады.
"Сүт/ет/жұмыртқа өндіру көлемі" көрсеткіші бойынша тиімділік коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
Ктиімді = СЕЖӨағ. жыл / СЕЖӨөт.жыл,
мұнда:
Ктиімді – тиімділік коэффициенті;
СЕЖӨағ. жыл – ағымдағы кезеңде сүт/ет/жұмыртқа өндірісінің көлемі;
СЕЖӨөт.жыл – өткен кезеңде сүт/ет/жұмыртқа өндірісінің көлемі.
14. Егер тиімділік коэффициенті "Өсірілген тауарлық балық көлемі" көрсеткіші бойынша тең болса (=1) немесе асып кетсе(>1), акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау тиімді деп танылады.
"Өсірілген тауарлық балық көлемі" көрсеткіші бойынша тиімділік коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
Ктиімді = ӨТБКағ. жыл / ӨТБКөт.жыл,
мұнда:
Ктиімді – тиімділік коэффициенті;
ӨТБКағ. жыл – ағымдағы кезеңде өсірілген тауарлық балық көлемі;
ӨТБКөт.жыл – өткен кезеңде өсірілген тауарлық балық көлемі.
15. Егер тиімділік коэффициенті "Сары май/ірімшік/құрғақ сүт/глютен/биоэтанол өндіру көлемі" көрсеткіші бойынша тең болса (=1) немесе асып кетсе (>1), өңдеуші кәсіпорындардың ауылшаруашылық өнімін тереңдете өңдеп өнім өндіруі үшін оны сатып алу шығындарын субсидиялау тиімді деп танылады.
"Сары май/ірімшік/құрғақ сүт/глютен/биоэтанол өндіру көлемі" көрсеткіші бойынша тиімділік коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
Ктиімді = ӨКағ. жыл / ӨКөт.жыл,
мұнда:
Ктиімді – тиімділік коэффициенті;
ӨКағ. жыл – ағымдағы кезеңде сары май/ірімшік/құрғақ сүт/глютен/биоэтанол өндіру көлемі;
ӨКөт.жыл – өткен кезеңде сары май/ірімшік/сүт ұнтағы/глютен/биоэтанол өндіру көлемі.

12. Субсидирование повышения урожайности и качества продукции растениеводства и субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям признаются эффективными, если коэффициент эффективности равен (=1) или превышает (>1) по показателю "Объем производства продукции растениеводства".
Показатель "Объем производства продукции растениеводства" определяется как стоимость определенных сельскохозяйственных культур (зерновых, бобовых и масличных культур, корнеплодов и клубнеплодов, овощей и бахчевых культур, плодов и ягод, кормовых культур и другой растениеводческой продукции), полученных от урожая текущего года.
Коэффициент эффективности по показателю "Объем производства продукции растениеводства" рассчитывается по следующей формуле:
Кэф = ОППРтек.года/ОППРпред.года,
где:
Кэф – коэффициент эффективности;
ОППР тек.года – объем производства продукции растениеводства за текущий период;
ОППР пред.года – объем производства продукции растениеводства за предыдущий период.
13. Субсидирование развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства признается эффективным, если коэффициент эффективности равен (=1) или превышает (>1) по показателю "Объем производства молока/мяса/яиц".
Коэффициент эффективности по показателю "Объем производства молока/мяса/яиц" рассчитывается по следующей формуле:
Кэф = ПММЯ тек.года/ПММЯпред.года,
где:
Кэф – коэффициент эффективности;
ПММЯ тек.года – объем производства молока/мяса/яиц за текущий период;
ПММЯ пред.года – объем производства молока/мяса/яиц за предыдущий период.
14. Субсидирование повышения продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства) признается эффективным, если коэффициент эффективности равен (=1) или превышает (>1) по показателю "Объем выращенной товарной рыбы".
Коэффициент эффективности по показателю "Объем выращенной товарной рыбы" рассчитывается по следующей формуле:
Кэф = ОВТРтек.года/ОВТРпред.года,
где:
Кэф – коэффициент эффективности;
ОВТРтек.года – объем выращенной товарной рыбы за текущий период;
ОВТРпред.года – объем выращенной товарной рыбы за предыдущий период.
15. Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки признается эффективным, если коэффициент эффективности равен (=1) или превышает (>1) по показателю "Объем производства сливочного масла/сыра/сухого молока/глютена/биоэтанола".
Коэффициент эффективности по показателю "Объем производства сливочного масла/сыра/сухого молока/глютена/биоэтанола" рассчитывается по следующей формуле:
Кэф = ОПтек.года/ОПпред.года,
где:
Кэф – коэффициент эффективности;
ОПтек.года – объем производства сливочного масла/сыра/сухого молока/глютена/биоэтанола за текущий период;
ОПпред.года – объем производства сливочного масла/сыра/сухого молока/глютена/биоэтанола за предыдущий период.

16. Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсері егер тиімділік коэффициенті (<1) төмен болса теріс және егер тиімділік коэффициенті (=1) тең болса немесе (>1) асатын болса оң болып табылады.
Егер тиімділік коэффициенті (<1) төмен болған жағдайда, уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдардың деректері негізінде растайтын құжаттармен бірге (ауа райының жай-күйі (жауын-шашын, құрғақшылық), балықтың қырылуы, судың орташа температурасы (ұзақ қыс немесе ыстық жаз өнімділіктің төмендеуіне әкеп соғады), судың ластануы, тиісті мемлекеттік органдардан ветеринариялық/фитосанитариялық жағдайдың саламатсыздығы туралы ақпарат) есепті кезеңде өнім өндіру көлемінің төмендеу себептерінің негіздемелерін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне жібереді.
Өнім өндіру көлемінің төмендеу себептері расталған кезде субсидиялар тиімді болып табылады.

16. Экономический эффект от бюджетных субсидий является отрицательным в случае, если коэффициент эффективности ниже (<1) и положительным в случае, если коэффициент эффективности равен (=1) или превышает (>1) значения.
В случае, если коэффициент эффективности ниже (<1), уполномоченный орган на основании данных местных исполнительных органов направляет в Министерство финансов Республики Казахстан обоснования причин снижения объема производства продукции за отчетный период с подтверждающими документами (информация о состоянии погодных условий (осадки, засуха), замора рыбы, средних температурах воды (продолжительная зима или жаркое лето приводит к снижению продуктивности), загрязнении воды, неблагополучии ветеринарной/фитосанитарной обстановки из соответствующих государственных органов).
При подтверждении причин снижения объема производства продукции, субсидии будут являться эффективными.