"Тұрмыс деңгейі статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2019 жылғы 19 желтоқсандағы № 14 бұйрығына өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2021 жылғы 29 қазандағы № 26 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 қарашада № 24996 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тұрмыс деңгейі статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2019 жылғы 19 желтоқсандағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19764 болып тіркелген) мынадай өзгерістер және толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 8) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағының 24) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
3, 4, 5, 7, 8, 11 және 13-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі" (индексі D 003, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулықта:
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. "Азық-түлік өнімдерін, алкогольсіз және алкогольді сусындар, темекі өнімдерін сатып алу" 2-бөлімінде әрбір сатып алу "Азық-түлік өнімдерінің атауы" бағанына азық-түлік өнімдерінің тиісті тобына жеке жолда жазылады, мысалы: қара бидай наны, күріш, ұн "нан – тоқаш өнімдері және жармалар" тобына; қант, тосап, кәмпит "қант, джем, бал, шоколад және кондитерлік өнімдер" тобына жазылады.
Жазбалар анық, толық болуы қажет, себебі әрбір тауар алдағы уақытта кодтауға жатады.
Келесі жекелеген азық-түлік өнімдері үшін сипаттама талап етіледі, мысалы:
ет түрі: сиыр, шошқа, қой еті және еттің басқа да түрлері;
ірімшік түрлері: мәйекті, балқытылған, тұзды ірімшіктер және ірімшіктің басқа да түрлері;
нан түрлері: қара бидай, қара бидай-бидай, бидай наны және нанның басқа да түрлері.

О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 19 декабря 2019 года № 14 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике уровня жизни и инструкций по их заполнению"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 29 октября 2021 года № 26. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 ноября 2021 года № 24996.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 19 декабря 2019 года № 14 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике уровня жизни и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19764) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и c подпунктом 24) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, ПРИКАЗЫВАЮ:";
приложения 3, 4, 5, 7, 8, 11 и 13 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящему приказу;
в Инструкции по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Дневник учета ежедневных расходов" (индекс D 003, периодичность квартальная), утвержденной указанным приказом:
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. В разделе 2 "Покупка продуктов питания, безалкогольных и алкогольных напитков, табачных изделий" каждая покупка записывается отдельной строкой в соответствующую группу продуктов питания в графе "Наименование продуктов", например: хлеб ржаной, рис, мука в группу "Хлебобулочные изделия и крупы"; сахар, варенье, конфеты в группу "Сахар, джем, мед, шоколад и кондитерские изделия".
Записи ведутся точно, подробно, так как каждый товар подлежит дальнейшему кодированию.
Для следующих отдельных продуктов питания требуется описание, например:
вид мяса: говядина, свинина, баранина и другие виды мяса;
вид сыра: плавленый, рассольный и другие виды сыра;
вид хлеба: ржаной, ржано-пшеничный, пшеничный и другие виды хлеба.

"Сатып алу мақсаты" 1-бағанын толтыру кезінде "9 – басқасы" кодына салтанатты, салт-жоралық іс-шараларды өткізу үшін сатып алынған азық-түліктер және тауарлар жатады. Азық-түлік өнімдері консервілеуге, мұздатуға, кептіруге (қайта өңдеу) сатып алынған жағдайда "3 – қайта өңдеу" коды қойылады.
"Қанша айға сатып алынды?" 6-бағанын толтыру кезінде қорға сатып алынған азық-түлік өнімдері қанша айға сатып алынғанына қарай 1 айдан 12 айға дейін кодтар қойылады.
Азық-түлік тауары бір айдан аспайтын уақытқа сатып алынса, бұл жағдайда "Қанша айға сатып алынды?" 6-бағанын толтыру қажет емес.";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. "Қоғамдық тамақтандыру" 3-бөлімінде темекі өнімдерін сатып алуды, осы мекемелерде телефонмен сөйлесулерді қоспағанда, мейрамхана, дәмхана және ұқсас мекемелерге шығыстарға тамақтандыруды ұйымдастыру, тағамға, сусындар және жеңіл дәмтатымға төлем, оларды даярлау және беру, дәмхана, мейрамхана, буфет, бар, шайхана, кофеханалар және жедел тамақтандыру кәсіпорындары қызметіне шығыстар жатады.
мәдени және спорт орталықтарында: театрларда, кинотеатрларда, спорт стадиондарында, мұз айдындарында, музейлерде, сурет галереяларында және ұқсас орындарда;
қоғамдық көлікте: поездарда, ұшақтарда, кемелерде (тамақтың бағасы тасымалдау үшін билет сомасына қосылған жағдайдан басқа);
ойын-сауық орындарында: түнгі клубтарда, барлары бар дискотекаларда және басқа ойын-сауық орындарда тамақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер жатады.
Қоғамдық тамақтандыру асханалары көрсететін қызметтеріне шығыстарға ауруханалардың стационарлық пациенттеріне арналған азық-түлік және сусындарды қоспағанда, жұмыс, қызметтік асханалардағы тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер жатады.
Оқушыларға арналған тамаққа оқушылар оқитын жерлерде орналасқан асхана, буфеттерге тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер жатады.
Студенттерге арналған тамаққа студенттер оқитын жерлерде орналасқан асхана, буфет, дәмханаларда тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер жатады.
Жеткізіліммен тамаққа тапсырыс беруші өзі алып кететін немесе үйге жеткізілетін дайын тағам жеткізушілеріндегі тағамдар және жеңіл дәмтатымдарды сатып алу жатады.
"Басқасы" жолы бойынша автомат-машиналарда, дүңгіршіктерде, көшедегі жаймабазарларда және осыларға ұқсас сауда нүктелерінде сатылатын тұтынуға дайын азық-түліктерге жұмсалған шығыстар жазылады.
"Алынуы" 1-бағаны бойынша "1 – сатып алу" және "2 – сыйлық" кодтары белгіленеді. "1 – сатып алу" коды тамақ үй шаруашылығы бюджеті есебінен сатып алынған жағдайда белгіленеді. "2 – сыйлық" коды қайырымдылық түскі астар кезінде тамақ ақысыз, тегін алынған жағдайда, жергілікті бюджет есебінен бастауыш мектеп оқушылары үшін, сондай-ақ аз қамтылған отбасылардан шыққан оқушылар үшін тегін болғанда белгіленеді.

При заполнении графы 1 "Цель покупки" к коду "9 – другое" относятся продукты и товары, купленные для проведения торжественных, ритуальных мероприятий. Когда продукты питания покупаются на консервирование, заморозку, сушение (переработка) проставляется код "3 – переработка".
При заполнении графы 6 "На сколько месяцев куплено?" проставляются коды от 1 до 12 в зависимости на сколько месяцев приобретены купленные запасом продукты питания.
Когда продовольственный товар покупается сроком не более месяца, то в данном случае в графе 6 "На сколько месяцев куплено?" заполнение не требуется.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. В разделе 3 "Общественное питание" к расходам на рестораны, кафе и аналогичные заведения относятся расходы за услуги по организации питания, такие как оплата блюд, напитков и легких закусок, их приготовление и подача, оказываемые кафе, ресторанами, буфетами, барами, чайными, кофейнями и предприятиями быстрого питания, за исключением: покупок табачных изделий; телефонных разговоров в данных заведениях. Включаются услуги по питанию, предоставляемые в:
культурных и спортивных центрах: театрах, кинотеатрах, спортивных стадионах, катках, музеях, картинных галереях и аналогичных заведениях;
общественном транспорте: в поездах, самолетах, на кораблях (за исключением, когда цена питания включена в стоимость билета за перевозку);
местах развлечений: ночных клубах, дискотеках с барами и других развлекательных заведениях.
К расходам на услуги столовых общественного питания относятся услуги по организации питания в рабочих, служебных столовых, за исключением продовольствия и напитков для стационарных пациентов больниц.
К питанию для школьников относятся услуги по организации питания в столовых, буфетах, расположенных в местах проведения занятий школьников.
К питанию для студентов относятся услуги по организации питания в столовых, буфетах, кафе, расположенных в местах проведения занятий студентов.
К пище с доставкой относится покупка блюд и легких закусок у поставщиков готовых блюд, самостоятельно забираемых заказчиком или доставляемых на дом.
По строке "Другое" записываются расходы на продукты, готовые к употреблению, продаваемые в машинах-автоматах, киосках, уличных лотках и подобных торговых точках.
По графе 1 "Получение" отмечаются код "1 – покупка" и код "2 – подарок". Код "1 – покупка" отмечается в случае, когда питание покупается за счет бюджета домашнего хозяйства. Код "2 – подарок" отмечается в случае, когда питание получено безвозмездно, бесплатно на благотворительных обедах, для учеников начальных классов в школах за счет местных бюджетов и для учащихся из малообеспеченных семей.

2-баған "Сыйлыққа алынған болса, порция санын көрсетіңіз" тек 1-баған бойынша "2 – сыйлық" коды қойылған жағдайда ғана толтырылады. Порция бір адамға бір рет қабылдау үшін есептелген тағам және сусынның белгілі бір мөлшері.
"Құны" 3-бағаны бойынша қоғамдық тамақтандыру сатып алуға жұмсалған сома қойылады және егер тамақ сыйлыққа алынса, құны шамамен жазылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ересек халыққа темекі тұтынуы туралы сауал салу" (индексі D 007, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Ересек халыққа темекі тұтынуы туралы сауал салу" (индексі D 007, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Ересек халыққа темекі тұтынуы туралы сауал салу" (индексі D 007, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.";
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) кальян – темекіні әлсіз жандыру немесе қыздырудан туатын аэрозольды, буды немесе түтінті, сондай-ақ аэрозоль, бу немесе түтін сұйықтықпен түтікше арқылы өтетін темекі жапырағы жоқ өнімдерді тарту үшін пайдаланылатын аспап;
2) орама темекі – қолдан жасалған сигар немесе папирос;
3) өндірісте шығарылған темекілер - өнеркәсіптік тәсілмен дайындалған, кесілген шикізаттан тұратын, темекі қағазымен оралған темекі шегетін темекі бұйымының түрі;
4) сигаралар және сигариллалар – сигар және басқа шикізаттан дайындалған және көптеген қабаттары бар темекі шегетін бұйымның түрі: кесілген немесе жыртылған сигар және басқа шикізаттан жасалған салма, сигар немесе басқа шикізаттан жасалған салма және қалпына келтірілген темекіден немесе целлюлоза және темекі негізінде дайындалған арнайы қағаздан жасалған сигар табак жапырағынан жасалған орама;
5) супервайзер – үй шаруашылықтарына зерттеу жүргізуді қамтамасыз ететін және интервьюерлер жұмысын бақылауды жүзеге асыратын Комитеттің аумақтық органының қызметкері;
6) темекi өнiмдерi – шегу, сору, шайнау немесе иіскеу үшін пайдаланылатындай етіп жасалған шикізат материалы ретінде толығымен немесе ішінара темекі жапырағынан дайындалған өнімдер;

Графа 2 "Если получено в подарок, укажите количество порций" заполняется только в том случае, когда по графе 1 проставлен код "2 – подарок". Порция означает определенный объем пищи и питья, рассчитанный на разовый прием для одного человека.
По графе 3 "Стоимость" проставляется израсходованная сумма на покупку общественного питания и записывается приблизительная стоимость, если питание получено в подарок.";
в Инструкции по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Опрос взрослого населения о потреблении табака" (индекс D 007, периодичность один раз в год), утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Опрос взрослого населения о потреблении табака" (индекс D 007, периодичность один раз в год) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Опрос взрослого населения о потреблении табака" (индекс D 007, периодичность один раз в год) (далее – статистическая форма).";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие определения в целях заполнения статистической формы:
1) кальян – прибор, используемый для вдыхания аэрозоля, пара или дыма, возникающих от тления или нагревания табака, а также продуктов, не содержащих табачного листа, и в котором аэрозоль, пар или дым проходят через сосуд с жидкостью;
2) самокрутка – самодельная сигара или папироса;
3) промышленно произведенные сигареты – вид курительного табачного изделия, изготовленного промышленным способом, состоящего из резаного сырья, обернутого сигаретной бумагой;
4) сигара и сигарилла – вид курительного табачного изделия, изготовленного из сигарного и другого сырья и имеющего много слоев: начинку из резаного или рваного сигарного и другого сырья, подвертку из сигарного или другого сырья и обертку из сигарного табачного листа, восстановленного табака или специальной бумаги, изготовленной на основе целлюлозы и табака;
5) супервайзер – сотрудник территориального органа статистики, обеспечивающий проведение обследования домашних хозяйств и осуществляющий контроль работы интервьюеров;
6) табачные изделия – продукты, полностью или частично изготовленные из табачного листа в качестве сырьевого материала, приготовленного таким образом, чтобы использовать для курения, сосания, жевания или нюханья;

7) трубка – арнайы дайындалған және кесілген темекіні тарту үшін құрал;
8) электрондық темекі – ингаляцияға арналған жоғары дисперсті буды (аэрозоль) жасайтын электрондық құрылғы. Оны никотинді жеткізу құралы ретінде де, никотинсіз хош иісті буды (аэрозоль) деммен жұту үшін де қолдануға болады. Бу қыздырғыш элементтің бетінен арнайы дайындалған сұйықтықтың булануынан пайда болады және темекі түтініне ұқсайды.
9) темекіні қыздыруға арналған жүйе – құрамында никотин бар аэрозоль түзетін темекіні қыздыру үшін пайдаланатын құрылғы ("IQOS" (АЙКОС), "GLO" (ГЛО)).";
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. 3-бөлімді темекі тартатын респонденттер толтырады, яғни бөлімнің 1 және 2 сұрақтарына оң жауап берген респонденттер. 3-бөлімдегі 6-сұрақта интервьюер қораптардың санын емес темекі өнімдерінің санын данада тіркейді.
Егер респондент аптасына бір реттен аз темекі тартатынын көрсетсе, онда темекі өнімдерінің санын аптасына дана түріне қайта санап, көрсету қажет. 3-бөлімде "өзге" нұсқасына қолданылуы бір реттік дозада өлшенетін насыбай, шайналатын не иіскейтін темекі және тағы басқа кіреді (күніне, аптасына қолданылған дозаның саны).";
10-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"10. 6-бөлімдегі 15, 16, 17 және 18-сұрақтарда респондент темекі тартудың зияны туралы өз пікірін білдіреді. 19 және 20-сұрақтарда респондент жұмыс және қоғамдық орындарда темекі тартуға толықтай тыйым салатын заңға қатысты өз пікірін білдіреді.
Сауал салуды аяқтаған соң, интервьюер сауал салу барысында қандай да бір бөлімдер немесе сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін статистикалық нысанды тағы да бір рет қарап шығады және респонденттерге ынтымақтастығы және көмегі үшін алғыс білдіреді.".
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы" (индексі D 008, кезеңділігі жылдық (тоқсан сайынғы нақтыланумен) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы" (индексі D 008, кезеңділігі жылдық (тоқсан сайынғы нақтыланумен) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы" (индексі D 008, кезеңділігі жылдық (тоқсан сайынғы нақтыланумен) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – Бақылау карточкасы) толтыруды нақтылайды.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

7) трубка – приспособление для курения специально подготовленного и нарезанного табака;
8) электронные системы потребления – электронные системы доставки никотина и электронные системы доставки продуктов, не являющихся никотином, – устройства (в том числе электронные сигареты), которые с помощью электронных технологий (аккумулятора) нагревают жидкость (в картриджах, резервуарах и других контейнерах) с содержанием никотина или без него, другие химические вещества, ароматизаторы с образованием аэрозоля, вдыхаемого пользователем;
9) система для нагрева табака – устройство, используемое для нагревания табака с образованием аэрозоля, содержащего никотин ("IQOS" (АЙКОС), "GLO" (ГЛО)).";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Раздел 3 заполняют курящие респонденты, то есть респонденты, ответившие положительно на вопросы 1 и 2 раздела. В разделе 3 в вопросе 6 интервьюер фиксирует количество табачных изделий в штуках, а не число их пачек.
Если респондент указал, что курит реже чем раз в неделю, то необходимо указывать количество табачных изделий в пересчете на штуки в неделю. В разделе 3 в вариант "иное" входят насвай, жевательный или нюхательный табак и другие, употребление которых измеряется в одноразовых дозах (количество употребленной дозы в день, в неделю).";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. В разделе 6 в вопросах с 15, 16, 17 и 18 респондент выражает свое мнение о вреде курения. В вопросах 19 и 20 респондент выражает свое мнение о полном запрете курения на рабочих и в общественных местах.
В завершение опроса интервьюер еще раз просматривает статистическую форму, не пропущены ли какие-либо разделы или вопросы в ходе проведения опроса и благодарит респондентов за их помощь и сотрудничество.";
в Инструкции по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Контрольная карточка состава домашнего хозяйства" (индекс D 008, периодичность годовая (с ежеквартальным уточнением), утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Контрольная карточка состава домашнего хозяйства" (индекс D 008, периодичность годовая (с ежеквартальным уточнением) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Контрольная карточка состава домашнего хозяйства" (индекс D 008, периодичность годовая (с ежеквартальным уточнением)) (далее – Контрольная карточка).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. 6-сұрақта отбасылық жағдайының кодтарына сәйкес отбасылық жағдайы көрсетіледі. Осы бағанды толтыру кезінде "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген ерлер мен әйелдер үшін неке жасы – 18 жас екендігі ескеріледі.
Бақылау карточкасында неке ретінде ресми, сондай-ақ бірге тұру сияқты азаматтық одақ та белгіленеді.";
11-тармақта жаңа редакцияда жазылсын:
"11. 7-сұрақта табельмен, аттестатпен немесе оқу орнын бітіргені туралы дипломмен құжатпен расталатын қол жеткізген білімінің ең жоғарғы деңгейі толтырылады. Тыңдалған білім курсы туралы анықтамалардың болуы, сонымен қатар аяқтағаннан кейін сертификаттар немесе куәліктер берілетін бухгалтерлік, хатшы-референт, компьютерлік курстар да есепке алынбайды.
Қол жеткізген білім деңгейі келесі шарттарға сәйкес көрсетіледі:
мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту – мектепке дейінгі мекемелерде (бала-бақша, мектепалды сыныптар) оқыған адамдар саналады;
бастауыш білім – 4 сыныпты бітіргендер;
негізгі орта білім – 9 сыныпты аяқтағандар;
орта білім (жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім) – 11 сынып, бастапқы кәсіптік – кәсіптік-техникалық училище (КТУ), орта кәсіптік – колледж, техникум;
жоғары білім – университет, институт, академия;
жоғары оқу орнынан кейінгі білім – егер үй шаруашылығының мүшесі магистратураны (аспирантура, докторантура) аяқтағаннан кейін диссертация қорғаса, ол жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар болып есептеледі;
ешқандай білім деңгейіне қол жеткізбеген – үй шаруашылығы мүшесінің ешқандай білімі жоқ. Мектеп білімімен қамтылған, бірақ бастауыш (1, 2, 3 және 4-сыныптар) білімді аяқтамаған балалар, мектепке дейінгі білімі бар болған жағдайда мектепке дейінгі білімі бар адамдарға жатады, мектепке дейінгі білімі болмаған жағдайда, ешқандай білімі жоқ адамдарға жатқызылады.";
13-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. 9-сұрақта 15 жас және одан үлкен жастағы адамдардың, соның ішінде уақытша кеткендер және уақытша келгендерд сұралады.
Жалданып жұмыс істейтіндер – кәсіпорында (мекемеде, ұйымда) жұмыс істейтін немесе жеке тұлғада жазбаша түріндегі шарт, келісімшарт бойынша немесе кез келген меншік нысанындағы кәсіпорын, мекеме, ұйым әкімшілігімен немесе жеке меншік жалдаушымен жасалған ауызша уағдаластық бойынша жұмыс істейтін және еңбекақы түрінде (ақшалай немесе заттай нысанда) сыйақы алушы.
Жалданып жұмыс істейтіндер сондай-ақ әскерде келісімшарт бойынша, мемлекеттік қауіпсіздік және ішкі істер органдарында қызметін өтеп жатқан адамдар жатады.
Жалданып жұмыс істейтіндер формальды тіркеудегілер, декреттік немесе бала күтіміне бойынша демалыстағылар жатпайды, себебі олар ұзақ уақыт болмайды және жұмыстан табыс алмайды әрі бала күтімі бойынша төлемдер алмайды.
Жалданбай жұмыс істейтіндер – өзінің жеке кәсіпорнында жұмыс істейтіндер, жеке кәсіпкерлік қызметпен айналысады:
кәсіпорынның, фирманың иелері немесе ортақ иелері, жеке өзі немесе бір не бірнеше серіктеспен өзінің жеке кәсіпорнында жұмыс істейтін, дара кәсіпкерлік қызметпен айналысатын;
ауыл шаруашылығы саласында кәсіпкерлік қызметімен айналысатын фермерлер;
өзінің кәсіпорнында жұмыс істейтін өндірістік кооператив мүшелері – (артелдер) – тауарлар мен көрсетілген қызметтерді өндіретін кооператив, онда өндірісті, инвестициялауды және ұйым мүшелері арасында табыс бөлуді ұйымдастыру мәселерін шешу кезінде әркімнің құқығы кооперативтің басқа да мүшелерімен тең;
тұрақты негізде табыс әкелетін (мемлекеттік тіркеуден өткен, сондай-ақ өтпегендер) экономикалық қызметті жүзеге асыратын жеке негізде жұмыс істейтіндер;
сату үшін өнім өндіретін үй шаруашылығында жұмыс істейтіндер, сондай-ақ отбасылық кәсіпорында немесе кәсіпте көмекші ретінде жұмыс істейтіндер.
Жұмыс істемейтін және жұмыс іздеп жүрген (жұмыссыз) – респонденттің жұмысы немесе табыс әкелетін кәсібі жоқ, оны іздеуде және оған кірісуге дайын.
Зейнеткер (жұмыс істемейтін зейнеткер) – жұмыс іздемейтін және жұмыс істемейтін зейнетақы алуға құқығы бар (мерзімінен ерте зейнеткерлікке шығаруды қосқанда) респондент белгілейді.
Оқушы, студент – жұмыс іздеп жүрмеген және жұмысы жоқ оқыту нысанына қарамастан оқитын студент.
Үй шаруашылығымен, балаларды немесе басқа адамдарды күтумен айналысатын – отбасы мүшелерін күтумен немесе үй шаруашылығымен айналысатын, жұмыс іздемейтін және жұмыс істемейтін респондент.
Уақытша немесе ұзақ уақыт еңбекке қабілетсіз – мүгедектіктің болуына қарамастан денсаулығына байланысты жұмыс істемей алмайды.
Басқа да себептер бойынша жұмыс істемейтін және жұмыс іздемейтін – жоғарыда аталған себептерден басқа өзге себептер бойынша жұмыс іздемейтін және жұмыс істемейтін үй шаруашылығының мүшесі.";

"10. В вопросе 6 указывается семейное положение в соответствии с кодами семейного положения. При заполнении этой графы учитывается брачный возраст для женщин и мужчин – 18 лет, установленный Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
В Контрольной карточке отмечается как официальный, так и гражданский союз, такой как сожительство.";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. В вопросе 7 записывается максимально достигнутый уровень образования, документально подтвержденный табелем, аттестатом или дипломом об окончании учебного заведения. Не учитывается наличие справки о прослушанном образовательном курсе, а также обучение на курсах бухгалтеров, секретарей-референтов, компьютерных курсах, после окончания которых выдаются сертификаты или удостоверения.
Достигнутый уровень образования указывается в соответствии со следующими условиями:
дошкольное воспитание и обучение – считаются лица, обучавшиеся в дошкольных учреждениях (детский сад, дошкольные классы);
начальное образование – окончившие 4 класса;
основное среднее образование – закончившие 9 классов;
среднее образование (общее среднее образование, техническое и профессиональное образование) – 11 классов, начальное профессиональное – профессионально-техническое училище (ПТУ), среднее профессиональное – колледж, техникум;
высшее образование – университет, институт, академия;
послевузовское образование – если член домашнего хозяйства после окончания магистратуры (аспирантуры, докторантуры) защитил диссертацию, он учитывается как имеющий;
не достигнут никакой уровень образования – член домашнего хозяйства не имеет никакого образования. Дети, охваченные школьным образованием, но еще не закончившие начальное образование (1, 2, 3 и 4 классы) в случае наличия дошкольного образования относятся к лицам, имеющим дошкольное образование, в случае отсутствия дошкольного образования, относятся к лицам, не имеющим никакого образования.";
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. В вопросе 9 опрашиваются лица в возрасте 15 лет и старше, в том числе временно выбывшие и временно прибывшие.
Работающий по найму – работающий на предприятии (в учреждении, организации) или у физических лиц по письменному договору, контракту или устному соглашению, заключенному с администрацией предприятия, учреждения, организации любой формы собственности или с частным нанимателем, и получающий вознаграждение в виде оплаты труда (в денежной или натуральной форме).
К наемным работникам также относятся лица, проходящие службу в армии по контракту, органах государственной безопасности и внутренних дел.
Не являются работающими по найму лица, которые имеют формальное прикрепление, находящиеся в декретном отпуске или по уходу за ребенком, поскольку они отсутствуют длительное время и не имеют дохода от работы и выплат по уходу за ребенком.
Работающие не по найму – работающие на собственном предприятии, занимающиеся индивидуальной предпринимательской деятельностью:
владельцы или совладельцы предприятия, фирмы, работающие самостоятельно или с одним или несколькими партнерами на собственном предприятии, занимающиеся индивидуальной предпринимательской деятельностью;
фермеры, занимающиеся предпринимательской деятельностью в области сельского хозяйства;
члены производственного кооператива (артели), работающие на собственном предприятии – кооперативе, производящем товары и услуги, где каждый имеет равные с другими членами кооператива права при решении вопросов организации производства, инвестирования и распределения дохода между членами организации;
работающие на индивидуальной основе, осуществляющие экономическую деятельность, приносящую доход на регулярной основе (как прошедшим, так и не прошедшим государственную регистрацию);
работающие в домашнем хозяйстве по производству продукции для реализации, а также работающие в качестве помощников на семейном предприятии или в ремесле.
Не работающий и ищущий работу (безработный) – респондент не имеет работы или доходного занятия, ищет ее и готов приступить к работе.
Пенсионер (неработающий пенсионер) – отмечается респондентом, имеющим право на получение пенсии (включая досрочный выход на пенсию), не работающим и не ищущим работу.
Учащийся, студент – обучающийся студент, независимо от формы обучения, не имеющий работы и не ищущий ее.
Занимающийся домашним хозяйством, уходом за детьми или другими лицами – респондент не работает и не ищет работу, так как занимается домашним хозяйством или уходом за членами семьи.
Временно или длительно нетрудоспособный – не может работать по состоянию здоровья, независимо от наличия инвалидности.
Не работающий и не ищущий работу по другим причинам – член домашнего хозяйства не работает и не ищет работу по иным причинам, кроме всех вышеуказанных причин.".

2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Басшы Н. Айдапкелов
Басшысының
2021 жылғы 29 қазандағы
№ 26 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпы мемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Аумақтық статистика органына ұсынылады
Представляется территориальному органу статистики
Қазақстан Республикасы
Ұлттықэкономика министрлігінің
Статистика комитеті
төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына
3-қосымша
Приложение 3 к приказу
Председателя Комитета
по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года
№ 14
Халықтың тұрмыс сапасы
Качество жизни населения
Индексі
Индекс
D 002
Жылына бір рет
Один раз в год
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Сауал салуға 15 және одан жоғары жастағы үй шаруашылығының бір мүшесі қатысады
В опросе принимает участие один член домашнего хозяйства в возрасте 15 лет и старше
Ұсыну мерзімі – 10 наурыз
Срок представления – 11 марта
1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы
Наименование территории (населенного пункта)
___________________________________________________
2. ӘАОЖ бойынша елді мекеннің коды1
Код населенного пункта по КАТО1
3. Елді мекен типінің коды (1 - қала, 2 - ауыл)
Код типа населенного пункта (1 - город, 2 - село)
4. Үй шаруашылығының коды
Код домашнего хозяйства
5. Интервьюер коды
Код интервьюера
6. Нысан толтырылған күн
Дата заполнения формы
күні
число
айы
месяц
жылы
год
Ескертпе:
Примечание:
1 ҚР ҰЖ 11-2009 Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші
1 Классификатор административно-территориальных объектов НК РК 11-2009
Сіз ұсынған кез келген ақпарат Сіздің есіміңізді атамай, тек жалпыланған құпия түрінде ғана пайдалынылады Любая представленная Вами информация будет использоваться без упоминания Вашего имени, только в обобщенном виде - конфиденциально
1-бөлік 1 часть
Құрметті респондент! Сауалнаманы толтыру кезінде Сіздің үй шаруашылығыңыздың мүшелерін қоса алғанда басқа адамдардың көмегіненемесе пікіріне сүйенбей, ұсынылатын сұрақтардың мәнін талдамай жәнетерең үңілместен Сіз өзіңіздің жеке әсерлеріңізді (сезімдеріңізді) басшылыққа алуыңыз қажет. Өзіңіздің қанағаттанушылықдәрежеңізді ұсынылып отырған 1-ден 10-ға дейінгі шәкіл арқылы айқындауыңыз қажет, мұнда 1-ден 3-ке дейін –қанағаттанбаушылық, 4-тен 7-ге дейін - ішінара қанағаттанушылық, ал 8-ден 10-ға дейін - толық қанағаттанушылық. Егер Сіздің қөзқарасыңыз бойынша сұрақтардың қандай да біреуі Сізге қатысы болмаған немесе оған жауап беруге қиналған жағдайда 89-жауаптың "Қолданылмайды немесе Жауап беруге қиналамын" нұсқасын таңдауыңыз керек. Жауаптың керекті нұсқасын дөңгелектеу қажет. Әрбір сұраққа жауап беру кезінде бірден артық белгі қоюға болмайды.
Уважаемый респондент! При заполнении анкеты Вам необходимо руководствоваться личными ощущениями (чувствами), не анализируя и не углубляясь в смысл предлагаемых вопросов, не прибегая к помощи или мнению других людей, включая членов Вашего домашнего хозяйства. Степень Вашей удовлетворенности следует определять в соответствии с предложенной шкалой от 1 до 10, где от 1 до 3 - это неудовлетворенность, от 4 по 7 - частичная удовлетворенность, а от 8 по 10 - полная удовлетворенность. В случае, если на Ваш взгляд, какой-то из вопросов к Вам не применим или Вы затрудняетесь на него ответить, следует выбрать вариант ответа 89 "Не применимо или Затрудняюсь ответить". Нужный вариант ответа следует обвести кружком. Наличие более одной отметки при ответе на каждый вопрос не допустимо.
Сұрақтар
Вопросы
Қанағаттанушылық шәкілі
Шкала удовлетворенности
Қолданылмайды/Жауап беруге қиналамын
Не применимо/ Затрудняюсь ответить
Қанағаттанбаған
Не удовлетворен
Ішінара қанағаттанған
Частично удовлетворен
Қанағаттанған
Удовлетворен

2. Департаменту развития статистических процессов совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту развития статистических процессов Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Н. Айдапкелов
Приложение 1
к приказу руководителя
от 29 октября 2021 года № 26
Приложение 3 к приказу
Председателя Комитета по
статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан от
19 декабря 2019 года № 14
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Аумақтық статистика органына ұсынылады
Представляется территориальному органу статистики
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына 3-қосымша
Халықтың тұрмыс сапасы
Качество жизни населения
Индексі
Индекс
D 002
Жылына бір рет
Один раз в год
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Сауал салуға 15 және одан жоғары жастағы үй шаруашылығының бір мүшесі қатысады
В опросе принимает участие один член домашнего хозяйства в возрасте 15 лет и старше
Ұсыну мерзімі – 11 наурыз
Срок представления –11 марта
1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы
Наименование территории (населенного пункта)
_____________________________________________
2. ӘАОЖ бойынша елді мекеннің коды1
Код населенного пункта по КАТО1
3. Елді мекен типінің коды (1 - қала, 2 - ауыл)
Код типа населенного пункта (1 - город, 2 - село)
4. Үй шаруашылығының коды
Код домашнего хозяйства
5. Интервьюер коды
Код интервьюера
6. Нысан толтырылған күн
Дата заполнения формы
күні
число
айы
месяц
жылы
год
Ескертпе:
Примечание:
1 ҚР ҰЖ 11-2009 Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші
1 Классификатор административно-территориальных объектов НК РК 11-2009
Сіз ұсынған кез келген ақпарат Сіздің есіміңізді атамай, тек жалпыланған құпия түрінде ғана пайдалынылады
Любая представленная Вами информация будет использоваться без упоминания Вашего имени, только в обобщенном виде - конфиденциально
1-бөлік
1 часть
Құрметті респондент! Сауалнаманы толтыру кезінде Сіздің үй шаруашылығыңыздың мүшелерін қоса алғанда басқа адамдардың көмегіне немесе пікіріне сүйенбей, ұсынылатын сұрақтардың мәнін талдамай және терең үңілместен Сіз өзіңіздің жеке әсерлеріңізді (сезімдеріңізді) басшылыққа алуыңыз қажет. Өзіңіздің қанағаттанушылық дәрежеңізді ұсынылып отырған 1-ден 10-ға дейінгі шәкіл арқылы айқындауыңыз қажет, мұнда 1-ден 3-ке дейін – қанағаттанбаушылық, 4-тен 7-ге дейін - ішінара қанағаттанушылық, ал 8-ден 10-ға дейін - толық қанағаттанушылық. Егер Сіздің қөзқарасыңыз бойынша сұрақтардың қандай да біреуі Сізге қатысы болмаған немесе оған жауап беруге қиналған жағдайда 89-жауаптың "Қолданылмайды немесе Жауап беруге қиналамын" нұсқасын таңдауыңыз керек. Жауаптың керекті нұсқасын дөңгелектеу қажет. Әрбір сұраққа жауап беру кезінде бірден артық белгі қоюға болмайды.
Уважаемый респондент! При заполнении анкеты Вам необходимо руководствоваться личными ощущениями (чувствами), не анализируя и не углубляясь в смысл предлагаемых вопросов, не прибегая к помощи или мнению других людей, включая членов Вашего домашнего хозяйства. Степень Вашей удовлетворенности следует определять в соответствии с предложенной шкалой от 1 до 10, где от 1 до 3 - это неудовлетворенность, от 4 по 7 – частичная удовлетворенность, а от 8 по 10 - полная удовлетворенность. В случае, если на Ваш взгляд, какой-то из вопросов к Вам не применим или Вы затрудняетесь на него ответить, следует выбрать вариант ответа 89 "Не применимо или Затрудняюсь ответить". Нужный вариант ответа следует обвести кружком. Наличие более одной отметки при ответе на каждый вопрос не допустимо.
Сұрақтар
Вопросы
Қанағаттанушылық шәкілі
Шкала удовлетворенности
Қолданылмайды/Жауап беруге қиналамын
Не применимо/ Затрудняюсь ответить
Қанағаттанбаған
Не удовлетворен
Ішінара қанағаттанған
Частично удовлетворен
Қанағаттанған
Удовлетворен

8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Сізге ынтымақтастығыңыз үшін алғыс білдіреміз! Благодарим Вас за сотрудничество!
Басшысының
2021 жылғы 29 қазандағы
№ 26 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына
4-қосымша
"Халықтың тұрмыс сапасы" (индексі D 002, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Халықтың тұрмыс сапасы" (индексі D 002, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Халықтың тұрмыс сапасы" (индексі D 002, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай – ақ мынадай ұғым мен анықтамалар пайдаланылады:
1) органикалық өнімнің ұлттық сәйкестік белгісі – органикалық өнім өндіру мен органикалық өнімнің Қазақстан Республикасының органикалық өнім өндіру саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігін растау рәсімінен өткені туралы ақпарат беретін тіркелген сәйкестік белгісі.
2) супервайзер – үй шаруашылықтарына зерттеу жүргізуді қамтамасыз ететін және интервьюерлердің жұмысына бақылауды жүзеге асыратын аумақтық статистика органының қызметкері.
3. 1 мен 10 наурыз аралығындағы кезең байқау кезеңі болып табылады. Статистикалық нысанды респондент өзі дербес толтырады.
15 жас және одан жоғары жастағы үй шаруашылығының мүшесі респондент ретінде танылады.
4. Титулдық бетте "Аумақтың (елді мекеннің) атауы" 1-тармағында интервьюер облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің атауын көрсетеді.
2-тармақтан бастап 5-тармақтар супервайзерлер интервьюерлерге ұсынған зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімдерінде көрсетілген деректемелерге сәйкес толтырылады.
Статистикалық нысанды толтыруды аяқтағаннан кейін респондент титулдық бетте көрсетілген оны толтыру күні мен ұзақтығын белгілейді.
5. Статистикалық нысанның бірінші бөлігінің сұрақтарына жауап беру кезінде респондент қанағаттанушылық шәкілін пайдаланады, ондағы 1 (бір) толық қанағаттанбаушылықты, 10 (он) – толық қанағаттанушылықты, бұл ретте 1-ден 3-ке дейін – қанағаттанбаушылықты, 4-тен 7-ге дейін – ішінара қанағаттанушылықты, 8-ден 10-ға дейін – толық қанағаттанушылықты білдіреді.
Толтыру кезінде респондент өзінің үй шаруашылығының мүшелерін қоса алғанда басқа адамдардың көмегіне немесе пікіріне сүйенбей, ұсынылатын сұрақтардың мәнін талдамай және терең үңілместен жеке әсерлерін (сезімдерін) басшылыққа алады.
Респонденттерге қиындық тудыратын сұрақтарға жауап берген кезде "Қолданылмайды" немесе "Жауап беруге қиналамын" жауап нұсқаларын таңдайды.
Белгілі бір жас санаттарына жатпайтын сұрақтарға, мысалы, балалар отбасының (үй шаруашылығының) экономикалық жағдайын бағалай алмайды, бұл жағдайда "Қолданылмайды" немесе "Жауап беруге қиналамын" жауап нұсқасын таңдау керек.
1 - бөлімдегі 6-сұрақтың 6.3 – жауап нұсқасын сауал салу кезінде әріптестері бар респонденттер таңдайды. Әріптестері жоқ (балалар, зейнеткерлер, жұмыссыздар және басқалар) респонденттер келесі сұраққа өтеді.

8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Сізге ынтымақтастығыңыз үшін алғыс білдіреміз! Благодарим Вас за сотрудничество!
Приложение 2
к приказу руководителя
от 29 октября 2021 года № 26
Приложение 4 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Качество жизни населения" (индекс D 002, периодичность один раз в год)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Качество жизни населения" (индекс D 002, периодичность один раз в год) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Качество жизни населения" (индекс D 002, периодичность один раз в год) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие понятие и определение:
1) национальный знак соответствия органической продукции – зарегистрированный знак соответствия, информирующий о прохождении производством органической продукции и органической продукцией процедуры подтверждения соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области производства органической продукции;
2) супервайзер – сотрудник территориального органа статистики, обеспечивающий проведение обследования домашних хозяйств и осуществляющий контроль работы интервьюеров.
3. Периодом наблюдения является период с 1 по 10 марта. Статистическая форма заполняется респондентом самостоятельно.
Респондентом выступает член домашнего хозяйства в возрасте от 15 лет и старше.
4. На титульном листе в пункте 1. "Наименование территории (населенного пункта)" интервьюером указывается наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта.
Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами.
По окончании заполнения статистической формы респондент отмечает дату и продолжительность ее заполнения, указанные в титульном листе.
5. При ответе на вопросы первого раздела статистической формы респондент использует шкалу удовлетворенности, в которой 1 (единица) означает полную неудовлетворенность, 10 (десять) – полную удовлетворенность, при этом от одного до трех – неудовлетворенность, от четырех до семи – частичная удовлетворенность, от восьми до десяти – полная удовлетворенность.
При заполнении респондент руководствуется личными ощущениями (чувствами), не анализируя и не углубляясь в смысл предлагаемых вопросов, не прибегая к помощи или мнению других людей, включая членов его домашнего хозяйства.
При ответе на вопросы, вызывающие затруднения, респондент выбирает варианты ответа "Не применимо" или "Затрудняюсь ответить".
При ответе на вопросы, которые не относятся к определенным возрастным категориям, например, дети не могут оценить экономическое положение семьи (домашнего хозяйства), выбирается вариант ответа "Не применимо" или "Затрудняюсь ответить".
Вариант ответа 6.3 на вопрос 6 части 1 выбирают респонденты, имеющие коллег на момент опроса. Респонденты (дети, пенсионеры, безработные и другие), не имеющие коллег, переходят к следующему вопросу.

6. 1-бөліктегі 11-сұрақта тұрғын үйдегі сыртқы шудың деңгейіне, атап айтқанда көршілерден немесе көшеден келетін шудың деңгейіне қанағаттанушылық бағаланады.
1-бөліктің 18-сұрағында 18.1. "мектепке дейінгі" жауап нұсқасы баланы мемлекеттік балабақшаға орналастыруға мүмкіндікті, қолжетімділікті; 18.2. "жалпы орта (мектептік)" жауап нұсқасы мемлекеттік мектепте оқыту қол жетімді ме дегенді; 18.3. "орта кәсіптік (арнайы)"; 18.4 "жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі" жауап нұсқалары грантта, яғни тегін негізде оқуды білдіреді.
1-бөліктің 20-сұрағында респонденттің органикалық өнімнің ұлттық сәйкестік белгісі бар тамақ өнімдерінің құны мен қолжетімділігіне қанағаттанушылығы бағаланады.
1-бөліктің 21-сұрағында респонденттің органикалық өнімнің ұлттық сәйкестік белгісі бар тамақ өнімдерін сатып алуға әзірлігі бағаланады.
7. 2-бөліктің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-сұрақтарындағы басқа да ресурстар тамақ өнімдерін жеке меншік қосалқы шаруашылықтан (мал, жер, балық аулау, жидек, саңырауқұлақ теру және тағы басқалар) алу мүмкіндігін білдіреді.
Үй шаруашылықтары азық-түліктерді алу мүмкіндігін шектеуге әкелетін, жемістер, көкөністер, бұршақ тұқымдастар, дәнді және басқа да дақылдарды өсіруге кедергі келтіретін табиғи, ауа райы және басқа да жағдайлардан (сел, су тасқыны, жер сілкіну, құрғақшылық, үсік шалу және тағы басқалар сияқты) оларда жоғарыда көрсетілген көздерден тамақ өнімдерінің жеткілікті болмай қалуы мүмкін екендігіне алаңдаушылық білдіруі мүмкін.
4-сұрақтан бастап 11-сұраққа дейін әрбір қойылған сұрақтан соң: "соңғы 12 ай ішінде осындай жағдайлар болған уақыт болды ма немесе 12 ай ішінде ең болмағанда бір рет осындай жағдайлар болды ма" деп респонденттердің есіне салу және сұрақтарды оқып беру қажет.
Респондент 4-сұрақтан бастап 11-сұраққа дейін біреуіне немесе барлығына жауап беруден бас тартуы мүмкін және тиісінше "жауаптан бас тарту" жауап нұсқасы белгіленеді. 4-сұрақтан бастап 11-сұрақтардың кез келген біреуіне "жауаптан бас тарту" таңдалған жағдайда 4-сұрақтан бастап 11-сұраққа дейінгі барлық сұрақ бойынша деректер ескерілмейді.
4-сұрақтан бастап 11-сұраққа дейінгі сұрақтарда бір ғана жауап нұсқасы (жауап "иә", "жоқ", "жауап беруге қиналамын" немесе "жауаптан бас тарту" болуы мүмкін) таңдалады. Жауаптың "иә" және "жоқ" деген 2 нұсқасы қатар қабылданбайды.
8. 3-бөліктің 1-сұрағында сұрақтың барлық тармақшасы белгіленеді.
3-бөліктің 1-сұрағына жауап берген кезде "иә" деген жауап нұсқасы тек үй шаруашылығы қаржылық қиындықтарға байланысты шығыстарды жаба алмаған жағдайда ғана белгіленеді. Төлем ұмытшақтыққа байланысты кешіктірілген кезде (бірақ қажетті ақша сомасы болған) "жоқ" деген жауап нұсқасы белгіленеді. Қарыз есебінен төлем жүргізген кезде (банкте, туыстарында немесе достарында) үй шаруашылығы өз ресурстарынан төлеген деп есептеу қажет.

6. В вопросе 11 части 1 оценивается удовлетворенность уровнем внешнего шума в жилье, а именно шума от соседей или с улицы.
В вопросе 18 части 1 под вариантом ответа: 18.1. "дошкольного" подразумевается возможность, доступность определить ребенка в государственный детский сад; 18.2. "общего среднего (школьного)" доступно ли обучение в государственной школе; 18.3. "среднего профессионального (специального)"; 18.4. "высшего и послевузовского" обучения по гранту, то есть на бесплатной основе.
В вопросе 20 части 1 оценивается удовлетворенность респондента стоимостью и доступностью продуктов питания, имеющих национальный знак соответствия органической продукции.
В вопросе 21 части 1 оценивается готовность респондента приобретать продукты питания, имеющие национальный знак соответствия органической продукции.
7. В вопросах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 части 2 под другим ресурсом подразумевается возможность получения продуктов питания из личного подсобного хозяйства (скот, земля, ловля рыбы, сбор ягод, грибов и так далее).
Домашние хозяйства могут проявлять беспокойство, что у них не будет возможности иметь достаточно продуктов питания из вышеперечисленных источников из-за природных, погодных и других условий (такие как сель, наводнение, землетрясение, засуха, заморозки и так далее), мешающих для выращивания фруктов, овощных, бобовых, зерновых и других культур, которые могут привести к ограничению возможности получения продовольствия.
После каждого вопроса, начиная с 4 по 11, необходимо напоминать респондентам: "в течение последних 12 месяцев было ли время, когда происходили такие случаи или хотя бы один раз в течение 12 месяцев были такие случаи" и зачитывать вопросы.
Респондент может отказаться отвечать на один, либо на все вопросы с 4 по 11 и соответственно при этом отмечается вариант ответа "отказ от ответа". В случае выбора "отказ от ответа" на любой один из вопросов с 4 по 11, данные по всем вопросам с 4 по 11 не будут учитываться.
В вопросах с 4 по 11 выбирается только один вариант ответа (ответ может быть "да", "нет", "затрудняюсь ответить" либо "отказ от ответа"). Одновременно 2 варианта ответа "да" и "нет" не принимается.
8. В вопросе 1 части 3 отмечаются все подпункты вопроса.
При ответе на вопрос 1 части 3 вариант ответа "да" отмечается только в том случае, когда домашнее хозяйство не смогло покрыть расходы из-за финансовых трудностей. При задержке платежа из-за забывчивости (но при этом имело необходимую сумму денег), отмечается вариант ответа "нет". При произведении платежа за счет займа (в банке, у родственников или друзей), необходимо считать, что домашнее хозяйство оплатило из собственных ресурсов.

3-бөліктің 2-сұрағына жауап беру кезінде үй шаруашылығының үйде жылуды ұстап тұруға қалауы немесе қаламауына қарамастан, оны жеткілікті деңгейде ұстап тұру үшін үй шаруашылығының қаржылық төлем қабілеттілігі ескеріледі.
3-бөліктің 3-сұрағына жауап берген кезде, жаңа немесе ұсталған жиһазды сән-салтанатқа байланысты ауыстыру ниетінде емес, егер ол тозған, бүлінген, сынған немесе жарамсыз болған жағдайда ауыстыру ескеріледі.
3-бөліктің 4-сұрағына жауап берген кезде ақуыздың қосымша көздеріне мыналар жатады: бұршақ (бұршақ, жасымық, бұршақ, бұршақ, соя және басқалар); жаңғақтар (жаңғақ, бадам, кешью және басқалар). Сұрақ үй шаруашылығының осы тағамдарды тұтынуға деген қалауына қарамастан, әр күн сайын ет, тауық еті, балық немесе балама вегетариандық тағамды жеу мүмкіндігін анықтайды. Мұнда диеталар жағдайлары алынып тасталады.
3-бөліктің 6-сұрағына жауап берген кезде "үйден тыс" дегенде екінші үй, саяжай және туыстарында немесе достарында болуы деп түсіну керек. Егер сіздің үй шаруашылығыңызда уақыт болмаса, бірақ сапарға шығуға мүмкіндігі болса, онда "иә" деген жауап белгіленеді. Егер демалысқа қажетті қаржы қаражаты қарыздар есебінен (банктен, туыстардан немесе достардан) қамтамасыз етілсе, бұл жағдайда да ол өз қаражаты есебінен төлеуге теңестіріледі. Бұл ретте зерттелетін үй шаруашылығының барлық мүшелері демалысқа бірге, бір уақытта баруы міндетті емес.
Егер үй шаруашылығының бір мүшесі қаржылық себептер бойынша демалысқа шыға алмаса, онда "жоқ" деген жауап нұсқасы белгіленеді. Мысалы, ата-аналар балаларды жазғы лагерьге жібере алады, бірақ өздері демалысқа шығуға мүмкіндігі жоқ немесе ересек балалар демалысқа шыға алады, бірақ басқа отбасы мүшелері бұған қол жеткізе алмайтын жағдайда.
3-бөліктің 10-сұрағына жауап берген кезде,сәннен шыққан емес, тозған киім мен аяқ киімді ауыстыруды қарастыру керек.
3-бөліктің 11-сұрағына жауап бергенде, өзіңізге белгілі бір соманы жұмсау дегеніміз ақшаны еркін жұмсау, өзіңіз үшін, өзіңіздің ләзаттығыңыз үшін бірдеңе сатып алу немесе жасау, мысалы, киноға, шаштаразға бару, шағындау зат сатып алу, журнал, кітап, тортша, жазда балмұздақ немесе тағы басқа сатып алу.
3-бөліктің 12-сұрағына жауап берген кезде ойын-сауық іс-шараларына спорт, кино, концерттер және үйден тыс жерде өтетін және қосымша шығындарға әкелетін басқа да іс-шаралар жатады.
Басшысының
2021 жылғы 29 қазандағы
№ 26 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына
5-қосымша
Приложение 5 к приказу
Председателя Комитета
по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года
№ 14
Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі
Индексі
D 003
тоқсандық
есепті кезең
ай
тоқсан
жыл
бөлім
Респонденттер тобы – үй шаруашылықтары Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 10-күнге (қоса алғанда) дейін

При ответе на вопрос 2 части 3 учитывается финансовая платежеспособность домашнего хозяйства поддерживать тепло в доме на достаточном уровне, независимо от желания или нежелания домашнего хозяйства его поддерживать.
При ответе на вопрос 3 части 3 учитывается замена новой или подержанной мебели если она изношена, повреждена, сломана или не пригодна к употреблению, а не намерение заменить ее из-за роскоши.
При ответе на вопрос 4 части 3 к дополнительным источникам белка относятся: бобовые (фасоль, чечевица, горох, нут, соя и другие); орехи (грецкие, миндаль, кешью и другие). Вопрос определяет, может ли домашнее хозяйство позволить себе есть мясо, курицу, рыбу или эквивалентное вегетарианское блюдо каждый второй день, независимо от желания домашнего хозяйства относительно потребления этих блюд. Здесь исключаются случаи диет.
При ответе на вопрос 6 части 3 под "вне дома" следует понимать, второй дом, дачу и нахождение у родственников или друзей. Если ваше домашнее хозяйство не располагает временем, но может себе позволить поездку, то отмечается вариант ответа "да". Если финансовые средства, необходимые для отпуска, были обеспечены за счет займов (в банке, у родственников или друзей), в таком случае это также приравнивается к оплате за счет собственных средств. При этом не обязательно, чтобы все члены обследуемого домашнего хозяйства должны отправиться в отпуск вместе, в одно и то же время.
Если один член домашнего хозяйства не может позволить себе поехать в отпуск по финансовым причинам, то отмечается вариант ответа "нет". Например, в тех случаях, когда родители могут позволить себе отправить детей в летний лагерь, но не могут сами отправиться в отпуск, или если взрослые дети могут позволить себе отпуск, но другие члены семьи не могут этого себе позволить.
При ответе на вопрос 10 части 3 следует рассматривать замену изношенной одежды и обуви, а не вышедшей из моды.
При ответе на вопрос 11 части 3 потратить определенную сумму на себя означает свободно тратить деньги, покупать или делать что-то для себя, для собственного удовольствия, например, пойти в кино, парикмахерскую, купить небольшой предмет, журнал, книгу, пирожное, мороженое летом или прочее.
При ответе на вопрос 12 части 3 к развлекательным мероприятиям относятся такие занятия, как спорт, кино, концерты и прочие мероприятия, происходящие вне дома и которые влекут за собой дополнительные расходы.
Приложение 3
к приказу руководителя
от 29 октября 2021 года № 26
Приложение 5 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Конфиденциальность гарантируется органами
государственной статистики
Статистическая форма общегосударственного
статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына 5-қосымша
Дневник учета ежедневных расходов
Индекс
D 003
квартальная
отчетный период
месяц
квартал
год
часть
Круг респондентов – домашние хозяйства
Срок представления – до 10 числа (включительно) послеотчетного периода

1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы
__________________________________________
2. ӘАОЖ1 бойынша елді мекеннің коды
3. Елді мекен типінің коды (1 - қала, 2 - ауыл)
4. Үй шаруашылығының коды
5. Сауал салуды жүргізуге уәкілетті адамның (бұдан әрі – интервьюер) коды
Басталуы
күні
айы
жылы
Аяқталуы
күні
айы
жылы
Ескертпе:
1 ӘАОЖ - ҚР ҰЖ 11-2009 Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші
Құрметті респондент, Сізден Күнделікті толтыру кезінде интервьюердің көмегін және қоса берілген нұсқаулықты басшылыққа алуыңызды сұраймыз!
1. Кіріспе бөлім
1.1 ___________"___"___________20___жыл (интервьюер белгілейді)
1.2 Осы күні қатысқан адамдар саны
1.3 Толтырылмау себебінің коды (интервьюер белгілейді)
1.4 Айтыңызшы, қатысқан адамдар санына қатысты бұл күн әдеттегідей болды ма?2
(ерекше күн – бұл салтанатты және салт-жора іс-шараларды жүргізу)
Иә - 1
Жоқ – 2

1. Наименование территорий (населенного пункта)
______________________________________________________________________________
2. Код населенного пункта по КАТО1
3. Код типа населенного пункта (1 - город, 2 - село)
4. Код домашнего хозяйства
5. Код лица, уполномоченного на проведение опроса (далее – интервьюер)
Начало
число
месяц
год
Окончание
число
месяц
год
Примечание:
1КАТО - Классификатор административно-территориальных объектов НК РК 11-2009
Уважаемый респондент, при заполнении Дневника просим Вас руководствоваться напутствиями интервьюера и приложенной инструкцией!
1. Вводная часть
1.1 ___________"___"___________20___г. (проставляется интервьюером)
1.2 Количество лиц, присутствовавших в этот день
1.3 Код причины незаполнения (проставляется интервьюером)
1.4 Скажите, был ли этот день обычным в отношении количества присутствовавших лиц? (необычный день – это проведение торжественных и ритуальных мероприятий)
Да - 1
Нет - 2

6. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
"Күнделікті шығыстарды
есепке алу күнделігі"
(индексі D 003, кезеңділігі
тоқсандық) жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың
статистикалық нысанына
1-қосымша
Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі" (индексі D 003, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру кезіндепайдаланылатын азық-түлік тауарларының тізбесі
Тізімді қарап шығыңыз, мүмкін ол Сіз немесе Сіздің отбасыңыздың мүшелері сатып алғанымен, мұнда жазуды ұмытқандарыңызды Сіздің есіңізге салар.
Нан – тоқаш өнімдері және жармалар
ажарланған және жылтыратылған күріш; жоғары сұрыпты бидай ұны, бірінші сұрыпты бидай ұны, құймақ пен жайма құймаққа арналған ұн; ұнтақ жарма, қарақұмық жармасы, сұлы жармасы, арпа жармасы, сөк, жүгері жармасы, басқа да жармалар, қара бидай және қара бидай-бидай наны, жоғары сұрыпты бидай ұнынан пісірілген нан, бірінші сұрыпты бидай ұнынан пісірілген нан, диабетикалық нан түрлері; вермишель, кеспе, рожкилер, басқа да макарон өнімдері, тұшпара, манты, хинкали, қайнақшалар, майқоспалы тәтті тоқаштар, пряниктер, қантты печеньелер, торттар, пирожное, орамалар, кекстер, вафли, пирожкилер, бәліштер (ет пен балық бәліштерін қоспағанда), қамыр, майқоспалы печеньелер, қытырлақ нан, кептірілген нан, майда білезік нандар, ұннан дайындалатын басқа да кондитерлік өнімдер; крахмал, дән тұқымдас үлпектер (құрғақ таңғы астар), тез даярланатын ботқалар, баланың тамақтануына арналған ботқалар, талқан, басқа да жарма өнімдері.
Ет
сиыр еті, жылқы еті, сүйегі бар жылқы еті, жая, қазы, шошқа еті, қой еті, құс, тауық, үйрек, күркетауық тұқымдас үйрек, қаздар, күркетауықтар, тауықтың мүшелері (жамбасы, сирағы), тауықтың төс еті, тауықтың қанатшалары, құс етінің басқа да түрлері, қыр құсы, сиырдың бауыры, сиырдың тілі, түйенің еті, сиырдың басқа да тағамдық сүт өнімдері, шошқаның бауыры, шошқаның тілі, шошқаның басқа да тағамдық қосымша ет өнімдері, басқа да мал түрлерінің қосымша ет өнімдері, құс етінің қосымша өнімдері, басқа да мал түрлерінің еті, пісірілген шұжық, шала ысталған шұжық, сосискалар, сарделькалар, пісіріп-ысталған шұжық, шикідей ысталған шұжық, өкпе бауыр мен қансоқта шұжығы, басқа да шұжық өнімдері, шошқа майы (қыртыс май), тартылған ет, бұқтырылған ет консервілері, ет-өсімдік консервілері, паштеттер, еттен жасалған котлеттер, пирожкилер, еттен дайындалған бәліштер, ұсақ кесекті жартылай дайын ет өнімдері, шұжық, шошқа етінің ысталған өнімдері, еттің басқа да түрлерінен ысталған өнімдер, өзге де ет өнімдері.
Балық және теңіз өнімдері
жаңа ауланған немесе салқындатылған балық, мұздатылған балық, теңіз өнімдері, тұздалған және ысталған (жеңсік тағамсыз) балық, тұздалған және ысталған (жеңсік тағам) балық, майшабақ, қызыл уылдырық, жеңсік емес тағам балық консервілері, жеңсік тағам балық консервілері, балықтан дайындалған аспаздық өнімдер, кептірілген балық, қақталған балық, балықтан дайындалған бәліштер, қара уылдырық, жасанды уылдырық, балық және теңіз өнімдерінен дайындалған өзге де өнімдер.
Сүт өнімдері, ірімшік және жұмыртқа
шикі сүт, қайнатылған сүт, ультрапастерленген, зарарсыздандырылған сүт, пастерленген сүт, кілегей, қант қосылған қоюландырылған сүт, балаларға арналған құрғақ сүт қоспалары, құрғақ кілегей, құрғақ сүт, қант қосылмаған концентратталған сүт, йогурт, айран, қаймақ, қымыз, ряженка, өзге де қышқыл сүт өнімдері, сүзбе, сүзбе массасы, ірімшік, мәйекті ірімшік, балқытылған ірімшік, құрт, тұзды iрiмшiктер, қатты ірімшік, асханалық жұмыртқа, жұмыртқа ұнтағы және меланж.
Май және тоңмай
тұздалмаған сары май, өсімдік-сары май (спред), маргарин, тағамдық тоң майлары, күнбағыс майы, зәйтүн майы, өзге де өсімдік майлары.
Жемістер
алмалар, жүзімдер, мандариндер, алхорылар, қарбыздар, қауындар, банандар, апельсиндер, лимондар, анарлар, алмұрттар, құрмалар, ананастар, шиелер, қызыл шиелер, өріктер, шабдалылар, қара өріктер, киви, басқа да жаңа жиналған жемістер, компотқа арналған кептірілген жемістер, жаңғақтар (жаңғақ, бадам, кешью, грек жаңғағы), күнбағыс дәндері, құрмалар, кептірілген өріктер, мейіздер, басқа да кептірілген жемістер, консервіленген жемістер, консервіленген жидектер, мұздатылған жемістер, мұздатылған жидектер, құлпынай, қарақат, қарлыған, орман жидектері, қожақат, таңқурай, басқа да жаңа терілген жидектер.
Көкөністер
ақ қауданды кырыққабат, басты пияз, қызылша, сәбіз, қияр, қызанақ, асқабақ, сарымсақ, баялды, тәтті бұрыш, көк жуа, кәді, патиссондар, шалғам, шомыр, жаңа жиналған саңырауқұлақ, аскөк, ақжелкен, басқа да жаңа жиналған көкөністер, картоп, бұршақ, кептірілген саңырауқұлақ, үрме бұршақ, жасымық, басқа да кептірілген көкөністер, консервіленген немесе қайта өңделген көкөністер, ашытылған және маринадталған қырыққабат, тұздалған және маринадталған қияр, түскі асқа арналған жеңіл тағам консервілері, табиғи, консервіленген, маринадталған көкөністер, консервіленген жасыл бұршақ, консервіленген жүгері, тұздалған және маринадталған саңырауқұлақ, көкөніс кулинариясы (дайын тағамдар, көкөністен жасалған салат), картоп чипсылары, құрғақ картоп езбесі, табиғи мұздатылған көкөністер, консервіленген зәйтүн, басқа да консервіленген және қайта өңделген көкөністер.
Қант, джем, бал, шоколад және кондитерлік өнімдер
құмшекер, қант алмастырғышы, шақпақ қант, тосап, джем, бал, ирис, карамель шоколадпен глазурленген кәмпиттер, шоколадпен глазурленбеген кәмпиттер, шоколад батончигі, сағыз, зефир, шоколад, мармелад, халуа, шоколад кремі, шығыс тәттілері, басқа да тәттілер; балмұздақ, шербет.
Басқа санаттарға енгізілмеген тамақ өнімдері
ұнтақталған қызыл бұрыш, ұнтақталған қара бұрыш, басқа да татымдықтар, тұз, майонез, ашытқы, дайын дәмдеуіштер мен тұздықтар, сірке суы, сірке эссенциясы, балалар тағамына және диеталық тағамға арналған гомогенизделген қоспалар, қызанақ кетчубы, құрғақ сорпалар, құрғақ кисель, ас содасы және қопсытқыштар, қызанақ пастасы, сорпа концентраттары, өзге де өнімдер.
Алкогольсізсусындар
еритін кофе, дәнді кофе, байха қара шайы, көк шай, шайдың басқа да түрлері, ұнтақ-какао, какао негізінде сусындар жасауға арналған жартылай дайын өнімдер, минералды су, ауыз суы, газдалмаған сусындар, газдалған сусындар, квас және басқа да алкогольсіз сусындар, сусындардың концентраттары, жеміс шырындары, көкөніс шырындары.
Спиртті ішімдіктер
арақ, күшті ащы тұндырма, маркалық жай коньяктар, басқа да күшті спиртті ішімдіктер, асханалық құрғақ, жүзім шарабы, күшейтілген жүзім шарабы, шампан, көпіршікті шарап, құрамында алкоголі бар сыра, алкогольсіз сыра.
Темекі өнімдері
фильтрлі шылымдар, фильтрсіз шылымдар.
"Күнделікті шығыстарды есепке
алу күнделігі" (индексі D 003,
кезеңділігі тоқсандық)
жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың
статистикалық нысанына
2-қосымша
КҮНДЕЛІКТІ ТОЛТЫРУ МЫСАЛЫ

6. Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40 часов
Приложение 1
к статистической форме
общегосударственного статистического
наблюдения "Дневник учета
ежедневных расходов"
(индекс D 003, периодичность
квартальная)
Перечень
продовольственных товаров, используемых при заполнении статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Дневник учета ежедневных расходов" (индекс D 003, периодичность квартальная)
Просмотрите список, может быть, он напомнит Вам о покупках, которые Вы или члены Вашей семьи сделали, но забыли упомянуть.
Хлебобулочные изделия и крупы
рис шлифованный и полированный; мука пшеничная высшего сорта, мука пшеничная первого сорта, мука для блинов и оладий; крупа манная, крупа гречневая, крупа овсяная, крупа перловая, пшено, крупа кукурузная, другие крупы; хлеб ржаной и ржано-пшеничный, хлеб пшеничный из муки высшего сорта, хлеб пшеничный из муки первого сорта, диабетические виды хлеба; вермишель, лапша, рожки, другие макаронные изделия, пельмени, манты, хинкали, вареники; булочки сдобные, пряники, печенье сахарное, торты, пирожное, рулеты, кексы, вафли, пирожки, пироги (исключая пироги с мясом и рыбой), тесто, печенье затяжное, галеты, крекеры, печенье сдобное, хлебцы, сухарики, сушки, другие мучные кондитерские изделия; крахмал, хлопья из злаков (сухие завтраки), каши быстрого приготовления, каши для детского питания, талкан, другие крупяные изделия.
Мясо
говядина, конина, конина с костями, жая, казы, свинина, баранина, птица, куры, утки, индоутки, гуси, индейки, части курицы (бедро, голень, окорочка), грудки кур, крылышки кур, другие виды мяса птиц, дичь, печень говяжья, верблюжатина, язык говяжий, другие пищевые говяжьи субпродукты, печень свиная, язык свиной, другие пищевые свиные субпродукты, субпродукты других видов животных, птичьи субпродукты, мясо других видов животных, колбаса вареная, колбаса полукопченая, сосиски, сардельки, колбаса варено-копченая, колбаса сырокопченая, колбаса ливерная и кровяная, другие колбасные изделия, сало (шпик), мясной фарш, консервы мясные тушеные, консервы мясорастительные, паштеты, котлеты из мяса, пирожки, пироги с мясом, мясные полуфабрикаты мелкокусковые, шужык, мясокопченности свиные, мясокопченности из других видов мяса, прочие изделия из мяса.
Рыба и морепродукты
рыба свежая или охлажденная, рыба мороженая, морепродукты, рыба соленая и копченая (без деликатесной), рыба соленая и копченая (деликатесная), сельдь, икра красная, консервы рыбные неделикатесные, консервы рыбные деликатесные, кулинарные изделия из рыбы, рыба сушеная, рыба вяленая, пироги с рыбой, икра черная, икра искусственная, прочие изделия из рыбы и морепродуктов.
Молочные изделия, сыр и яйца
молоко сырое, молоко топленое, молоко ультрапастеризованное, стерилизованное, молоко пастеризованное, сливки, молоко сгущенное с сахаром, сухие молочные смеси для детей, сливки сухие, молоко сухое, молоко концентрированное без сахара, йогурт, кефир, сметана, кумыс, ряженка, прочие кисломолочные продукты, творог, творожная масса и сырок, сыры плавленые, курт, сыры рассольные, сыр твердый, яйца столовые, яичный порошок и меланж.
Масла и жиры
масло сливочное несоленое, масло растительно-сливочное (спред), маргарин, пищевые жиры, масло подсолнечное, масло оливковое, прочие растительные масла.
Фрукты
яблоки, виноград, мандарины, айва, арбузы, дыни, бананы, апельсины, лимоны, гранаты, груши, хурма, ананасы, черешня, вишня, абрикосы, персики, слива, киви, другие свежие фрукты, сухофрукты для компота,орехи (фундук, миндаль, кешью, грецкий орех), семечки подсолнечные, финики, курага, изюм, другие сухофрукты, фрукты консервированные, ягоды консервированные, фрукты замороженные, ягоды замороженные, клубника, смородина, крыжовник, лесные ягоды, ежевика, малина, другие свежие ягоды.
Овощи
капуста белокочанная, лук репчатый, свекла, морковь, огурцы, помидоры, тыква, чеснок, баклажаны, перец сладкий, лук зеленый, кабачки, патиссоны, редис, редька, грибы свежие, укроп, петрушка, другие свежие овощи, картофель, горох, грибы сушеные, фасоль, чечевица, другие сушеные овощи, капуста квашенная и маринованная, огурцы соленые и маринованные, консервы закусочные, обеденные, овощи натуральные, консервированные, маринованные, зеленый горошек консервированный, кукуруза консервированная, грибы соленые и маринованные, овощная кулинария (готовые блюда, салаты из овощей), картофельные чипсы, сухое картофельное пюре, овощи натуральные замороженные, оливки консервированные, другие консервированные и переработанные овощи.
Сахар, джем, мед, шоколад и кондитерские изделия
сахар-песок, заменители сахара, сахар-рафинад, варенье, джем, мед, ирис, карамель, конфеты глазированные шоколадом, конфеты неглазированные шоколадом, шоколадные батончики, жевательная резинка, зефир, шоколад, мармелад, халва, шоколадный крем, восточные сладости, другие сладости, мороженое, щербет.
Продукты питания, не отнесенные к другим категориям
перец красный молотый, перец черный молотый, другие пряности, соль; майонез, дрожжи; готовые приправы и соусы, уксус, уксусная эссенция, гомогенизированные смеси для детского и диетического питания, томатный кетчуп, сухие бульоны, сухой кисель, сода пищевая и разрыхлители, томатная паста, концентраты супов, прочие продукты.
Безалкогольные напитки
кофе растворимый, кофе в зернах, молотый, чай черный байховый, чай зеленый, другие виды чая, какао-порошок, полуфабрикаты для изготовления напитков на основе какао, вода минеральная, вода питьевая, напитки негазированные, напитки газированные, квас и другие безалкогольные напитки, концентраты напитков, соки фруктовые, соки овощные.
Спиртные напитки
водка, настойки горькие крепкие, коньяки ординарные марочные, другие крепкие спиртные напитки, вина виноградные, столовые сухие, вина виноградные крепленые, шампанское, игристые вина; пиво с содержанием алкоголя, безалкогольное пиво.
Табачные изделия
сигареты с фильтром, сигареты без фильтра.
Приложение 2
к статистической форме
общегосударственного статистического
наблюдения "Дневник учета
ежедневных расходов"
(индекс D 003, периодичность
квартальная)
ПРИМЕР ЗАПОЛНЕНИЯ ДНЕВНИКА

1. Кіріспе бөлім
1.1 Дүйсенбі "20" мамыр 2020 жыл(интервьюер белгілейді)
1.2 Осы күні қатысқан адамдар саны
1.3 Толтырылмау себептерінің коды (интервьюер белгілейді)
1.4 Айтыңызшы, қатысқан адамдар санына қатысты бұл күн әдеттегідей болды ма?2
(ерекше күн – салтанатты және салт-жора іс-шараларын жүргізу)
- 1
Жоқ - 2
2. Азық-түлік өнімдерін, алкогольсіз және алкогольді сусындар, темекі өнімдерін сатып алу
Осы кестеге бір күн бұрын сатып алынған алкогольді қосқа алғанда тамақ өнімдері, темекі өнімдері және сусындарды жазыңыз. Сіз қайта сатуға (қосымша өңдемей) немесе кейін сату үшін қайта өңдеуге пайдаланатын азық-түлік өнімдерін сатып алуды қоспаңыз.
Осы кестеге қарызға (жалақыға) алынған және сыйлық үшін сатып алынған, заттай нысандағы еңбекақы түрінде алынған азық-түлік өнімдерін жазуды ұмытпаңыз.
Кодтар
(интер-вьюер толты-рады)
Азық-түлік өнімдерінің атауы
Сатып алу мақсаты:2
1 – жеке тұтыну;
2 – сыйлық;
3 – қайта өңдеу;
9- басқасы
Саны

1. Вводная часть
1.1 Понедельник "20" мая 2020 года(проставляется интервьюером)
1.2 Количество лиц, присутствовавших в этот день
5 1.3 Код причин не заполнения (проставляется интервьюером)
1.4 Скажите, был ли этот день обычным в отношении количества присутствовавших лиц?2
(необычный день – проведение торжественных и ритуальных мероприятий)
2. Покупка продуктов питания, безалкогольных и алкогольных напитков, табачных изделий
В данной таблице запишите все купленные за день продукты питания, табачные изделия и напитки, включая алкогольные. Не включайте покупку тех продуктов питания, которые Вы приобрели для перепродажи (без дополнительной обработки) или будете использовать для переработки с последующей продажей.
Не забудьте включить в эту таблицу продукты, полученные в виде оплаты труда в натуральной форме, купленные в долг (под зарплату) и приобретенные для подарка.
Коды (заполняются интервьюером)
Наименование продуктов
Цель покупки:2
1 – личное
потребление;
2 – подарок;
3 – переработка;
9 - другое
Количество

8. кофе, шай, какао.
Жұмыртқа ғана данамен жазылады.
Литрмен жазылатындар:
1. сүт, айран және басқа да қышқыл сүт сусындары;
2. өсімдік майы;
3. алкогольді және алкогольсіз сусындар.
Қораппен тек сигареттер ғана жазылады.
3. Қоғамдық тамақтандыру
Осы кестедегі 1-баған бойынша асхана, буфет, мейрамхана, дәмханаларда таңғы, түскі немесе кешкі астарға, оқушылардың, студенттердің тамағына, Сіздің үйіңізге немесе жұмысыңызға жеткізіліп берілген тамақтарға кеткен барлық шығыстарды жазыңыз. 2-бағанда өлшем бірлік ретінде порция, яғни бір адамға бір рет қабылдау үшін есептелген тағам және сусынның белгілі бір мөлшері анықталды.
"Басқасы" жолына көшеден сатып алынған тамақтарға кеткен шығыстар жазылады (бүкпелер, сэндвичтер және сол сияқтылар)
Қоғамдық тамақтандыру түрлерінің атауы
Алынуы:4
1 – сатып алу;
2 – сыйлық
Сыйлыққа алынған болса, порция санын көрсетіңіз (бірлік)
Құны
(теңге)
А
1
2
3
Мейрамханалар, дәмхана және ұқсас мекемелер
2

8. кофе, чай, какао.
В штуках записываются только яйца.
В литрах записываются:
1. молоко, кефир и другие кисломолочные
напитки;
2. масло растительное;
3. алкогольные и безалкогольные напитки.
В пачках записываются только сигареты.
3. Общественное питание
В данной таблице по графе 1 запишите все расходы на завтрак, обед или ужин в ресторанах, кафе, столовых, буфетах, расходы на питание для школьников, студентов, пищу, доставленную Вам на дом или на работу. В графе 2 единицей измерения выступает порция, что означет определенный объем пищи и питья, рассчитанный на разовый прием для одного человека.
В строку "Другое" записываются расходы на продукты, купленные на улице (пирожки, сэндвичи и тому подобное)
Наименование видов общественного питания
Получение:4
1 – покупка;
2 – подарок
Если получено в подарок, укажите количество порций (единиц)
Стоимость
(тенге)
А
1
2
3
Рестораны, кафе и аналогичные заведения
2

1.2 Тоқсан ішінде қызметтерге және отынға жұмсалған шығыстар, теңге
Шығыстар түрлерінің атауы
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
А
1
2
3
4
Тұрғын үй қызметтері, су, электр энергиясы, газ және отынның басқа да түрлері
Электр энергиясы
Орталықтан жылыту
Ыстық су
Суық су
Су бұру
Қоқыс шығару
Лифт
Тарату желілері бойынша тасымалданатын газ
Сұйытылған газ (баллондағы)
Домофон
Тұрғын жайды күтіп ұстауға жұмсалған төлем
Абаттандырылған тұрғын үйді жалға алу төлемі
Абаттандырылмаған тұрғын үйді жалға алу төлемі
Тұрғын үй жайларды жылытуға арналған сұйық отын
Тұрғын үй жайларға жарық беруге арналған сұйық отын
Тас көмір
Ағаш
Шымтезек
Қатты отынның өзге де түрлері
Байланыс
Почта қызметтері
Курьерлік қызметтер
Телефон үшін абоненттік төлем
Қалааралық қоңырау шалу (республика ішінде)
Халықаралық қоңырау шалу
Шығыстар түрлерінің атауы
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
А
1
2
3
4
Интернет желісіне шығу үшін абоненттік төлем
Мобильді интернет үшін абоненттік төлем
Ұялы байланыс қызметтері
Кабельдік телевизия қызметтері
Жер серігі телевизиясы қызметтері
Телефонды орнату
Білім беру
Мектепке дейінгі және бастауыш білім беру
Х
Х
Х
Х
мектепке дейінгі балалар мекемелерінің қызметтері
балаларды дамыту орталықтарының қызметтері
Бастауыш білім үшін төлем
Жалпы орта
Мектеп пәндері бойынша білім беру орталықтарының қызметтері
Кәсіптік орта
Жоғары білім
Студенттерге (оқушыларға) арналған тұрғын үйді жалға алу төлемі
Оқушылар үшін бейресми шығыстар
Студенттер үшін бейресми шығыстар
Ересектерге арналған білім
Денсаулық сақтау
Амбулаториядағы дәрігер-мамандардың қызметі
Дәрігерге алғашқы қаралу
Стоматологиялық қызметтер
Медициналық лабороториялар мен рентген кабинеттерінің қызметтері
Медбикелер мен акушердің медициналық қызметтері
Мамандандырылған парамедициналық қызметтер
Санаторийлер қызметтері
Шығыстар түрлерінің атауы
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
А
1
2
3
4
Стационарлардағы жалпы бейіндегі дәрігерлердің қызметі
Оңалту орталықтарының қызметі
Күндізгі стационарда емдеу
Стационарлардағы дәрігер-мамандардың қызметі
Денсаулық сақтауға арналған бейресми шығыстар
Көлік
Поезд
Темір жол көлігімен жол жүруге оқушылардың жолақысы
Темір жол көлігімен жол жүруге студенттердің жолақысы
Қалалық автобуспен жол жүру
Автобус көлігімен жол жүруге оқушылардың жолақысы
Автобус көлігімен жол жүруге студенттердің жолақысы
Таксимен жол жүру
Алыс қашықтыққа қатынайтын жолаушылардың автомобиль көлігі
Ұшақ
Студенттер үшін әуе билеттерінің шығысы
Жолаушылардың теңіз және ішкі су көлігі
Жиһаздарды, жүктерді тасымалдау
Трамвай, троллейбус
Метро
Көліктердің басқа да түрлерімен жол жүруге оқушылардың жолақысы
Көліктердің басқа да түрлерімен жол жүруге студенттердің жолақысы
Демалыс және мәдениет
Теле- және радиоаппаратураларды жөндеу
Ақпаратты өндеуге арналған жамбықтарды жөндеу техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Шығыстар түрлерінің атауы
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
А
1
2
3
4
Фотосуреттер дайындау
Фотосуреттердi басып шығару
DVD дисктерді жалға беру
Спорт кешендерінің қызметтері
Ойын-сауық парктері
Кинотеатрлардың қызметтері
Театрлардың қызметтері
Концерттік залдардың қызметтері
Цирк қызметтері
Музейлер және көрмелер қызметтері
Ойын-сауық, салтанатты іс шараларды ұйымдастыру бойынша қызметтер
Ойын автоматтарының қызметтері
Кешенді демалыстарды ұйымдастыру
Үй жануарларын күтіп ұстау қызметтері
Үй жануарларын емдеу бойынша қызметтер
Мектептен тыс сабақтар
Музыка үйрену бойынша сабақтар
Кітапханалар қызметтері
Демалыс және спортқа арналған жабдықтарды және құралдарды жалға беру
Бильярд
Бассейндер қызметтері (абонемент)
Демалыс және спорттық іс-шаралар саласындағы өзге де қызметтер
Жеке және өзге де қызметтер
Тігу
Киімдерді жуу және өңдеу
Шығыстар түрлерінің атауы
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
А
1
2
3
4
Химиялық тазалау және бояу
Киімдерді жөндеу
Киімдерді жалға беру
Аяқ киімдерді жөндеу және жалға беру
Жиһаздарды жөндеу
Тоңазытқыштарды жөндеу
Кір жуатын машиналарды жөндеу
Өзге де тұрмыстық жабдықтарды жөндеу
Сағат жөндеу
Тұрғын үй-жайларды жөндеу және қызмет көрсету бойынша қызметтер
Пластикалық терезелерді орнату
Металл есіктерді, торларды орнату
Есептеуіштерді орнату
Кілттер жасау
Домофон кілттерін жасау
Жеке көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Автотұрақты жалға беру,тұрақ орны
Құқықтық қызметтер
Құжаттарды көшіру
Ерлердің шашын қию
Әйелдердің шашын қию
Шаштараздар мен сұлулық салондарының өзге де қызметтері
Сауналар
СПА салондарға бару
Моншаға бару (жалпыға ортақ зал)
Мейрамханалар, дәмханалар және осыған ұқсас орындар
Қонақүйлік қызметтер
Репетиторлардың қызметтері
Шығыстар түрлерінің атауы
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
А
1
2
3
4
Автомобиль жүргізуді үйрету сабағы
Келетiн күтушiлер қызметтері
Үй қызметшiлердiң қызметi
Сантехник қызметтері
Есік құлпын ауыстыру
Электриктің қызметері
Салт-жора қызметтері
Басқа да қызмет түрлері
Бақылау сомасы (интервьюер толтырады)
Х
Х
Х

1.2 Расходы на услуги и топливо в квартал, тенге
Наименование видов расходов
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал
(заполняется интервьюером)
А
1
2
3
4
Жилищные услуги, вода, электроэнергия, газ и другие виды топлива
Электроэнергия
Центральное отопление
Горячая вода
Холодная вода
Водоотведение
Вывоз мусора
Лифт
Газ, транспортируемый по распределительным сетям
Газ сжиженный (в баллонах)
Домофон
Оплата за содержание жилища
Арендная плата за благоустроенное жилье
Арендная плата за неблагоустроенное жилье
Жидкое топливо для отопления жилых помещений
Жидкое топливо для освещения жилых помещений
Уголь каменный
Дрова
Торф
Прочие виды твердого топлива
Связь
Почтовые услуги
Курьерские услуги
Абонентская плата за телефон
Междугородний звонок (внутри республики)
Международный звонок
Наименование видов расходов
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал
(заполняется интервьюером)
А
1
2
3
4
Абонентская плата за доступ к сети Интернет
Абонентская плата за мобильный Интернет
Услуги сотовой связи
Услуги кабельного телевидения
Услуги спутникового телевидения
Установка телефона
Образование
Дошкольное и начальное образование
Х
Х
Х
Х
услуги детских дошкольных учреждений
услуги детских центров развития
Плата за начальное образование
Общее среднее
Услуги образовательных центров по школьным предметам
Профессиональное среднее
Высшее образование
Плата за наем жилья для студентов (учащихся)
Неформальные расходы для школьников
Неформальные расходы для студентов
Образование для взрослых
Здравоохранение
Услуги врачей-специалистов в амбулаториях
Первичный прием к врачу
Стоматологические услуги
Услуги медицинских лабораторий и рентгеновских кабинетов
Услуги медицинских сестер и акушерок
Специализированные парамедицинские услуги
Услуги санаториев
Услуги врачей общего профиля в стационарах
Наименование видов расходов
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал
(заполняется интервьюером)
А
1
2
3
4
Услуги реабилитационных центров
Лечение в дневном стационаре
Услуги врачей-специалистов в стационарах
Неформальные расходы на здравоохранение
Транспорт
Поезд
Проезд для школьников железнодорожным транспортом
Проезд для студентов железнодорожным транспортом
Проезд городским автобусом
Проезд для школьников автобусным транспортом
Проезд для студентов автобусным транспортом
Проезд в такси
Автомобильный пассажирский транспорт на дальние расстояния
Самолет
Расходы на авиабилет для студентов
Морской и внутренний водный пассажирский транспорт
Перевозка мебели, грузов
Трамвай, троллейбус
Метро
Проезд для школьников другими видами транспорта
Проезд для студентов другими видами транспорта
Отдых и культура
Ремонт теле-и радиоаппаратуры
Техническое обслуживание и ремонт оборудования для обработки информации
Изготовления фотографий
Печать фотографий
Прокат DVD дисков
Наименование видов расходов
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал
(заполняется интервьюером)
А
1
2
3
4
Услуги спортивных комплексов
Парки развлечений
Услуги кинотеатров
Услуги театров
Услуги концертных залов
Услуги цирков
Услуги музеев и выставок
Услуги по организации развлекательных мероприятий, торжеств
Услуги игровых автоматов
Организация комплексного отдыха
Услуги по уходу за домашними животными
Услуги по лечению домашних животных
Внешкольные занятия
Занятия по обучению музыке
Услуги библиотек
Прокат оборудования и принадлежностей для спорта и отдыха
Бильярд
Услуги бассейнов (абонемент)
Прочие услуги в области отдыха и спортивных мероприятий
Индивидуальные и прочие услуги
Пошив
Стирка и обработка белья
Химчистка и крашение
Ремонт одежды
Прокат одежды
Ремонт и прокат обуви
Ремонт мебели
Ремонт холодильников
Ремонт стиральных машин
Наименование видов расходов
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал
(заполняется интервьюером)
А
1
2
3
4
Прочий ремонт бытовых приборов
Ремонт часов
Услуги по обслуживанию и ремонту жилых помещений
Установка пластиковых окон
Установка металлических дверей, решеток
Установка счетчиков
Изготовление ключей
Изготовление домофонных ключей
Техническое обслуживание и ремонт личных транспортных средств
Аренда автостоянок, парковка
Правовые услуги
Копирование документов
Стрижка мужская
Стрижка женская
Прочие услуги парикмахерских и салонов красоты
Cауны
Посещение СПА салонов
Посещение бани (общий зал)
Рестораны, кафе и аналогичные заведения
Гостиничное обслуживание
Услуги репетиторов
Уроки вождения автомобилей
Услуги приходящих нянь
Услуги домработниц
Услуги сантехника
Замена дверного замка
Услуги электрика
Ритуальные услуги
Другие виды услуг
Контрольная сумма (заполняется интервьюером)
Х
Х
Х

3. Табыстар, теңге
Табыстардың түрлері
Үй шаруашылығы мүшесінің нөмірі
А
1
Жалдану бойынша жұмыстан түсетін табыс
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Табыстардың түрлері
Үй шаруашылығы мүшесінің нөмірі
А
1
Жалдамалы емес жұмыстан түсетін табыс
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
оның ішінде:
ауыл шаруашылық өнімін сатудан түсетін табыс
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Жасы бойынша зейнетақы
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Стипендиялар
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Атаулы әлеуметтік көмек
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Табыстардың түрлері
Үй шаруашылығы мүшесінің нөмірі
А
1
Тұрғын үй көмегі
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Балалары бар отбасыларға мемлекеттік жәрдемақы
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Арнайы мемлекеттік жәрдемақы
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Мемлекет беретін трансферттің басқа да түрлері
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Табыстардың түрлері
Үй шаруашылығы мүшесінің нөмірі
А
1
Заттай нысандағы әлеуметтік трансферттер
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Ақшалай түрде материалдық көмек
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Заттай түрдегі материалдық көмек (азық-түлiк емес тауарлар)
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Өзге де трансферттер
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Алименттер
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Табыстардың түрлері
Үй шаруашылығы мүшесінің нөмірі
А
1
Жылжымайтын мүлікті сатудан түсетін табыс
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Жеке және үй мүліктерін сатудан түсетін табыс
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Жеке меншіктен түсетін табыс (дивиденділер, табыстар бойынша пайыздар, қаламақылар)
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Тұрғын үйді жалға беруден түсетін табыс
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Жерді, ауыл шаруашылығы техникаларын жалға беруден түсетін табыс
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Табыстардың түрлері
Үй шаруашылығы мүшесінің нөмірі
А
1
Өзге де ақшалай түсімдер
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Дотациялар мен жеңілдіктер
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
4. Өсімдік шаруашылығы және мал шаруашылығы өнімдерін, тауарларын өндіру (қайта өңдеу нәтижесінде алынған) мен қызмет көрсету
Осы бөлім басқа үй шаруашылықтарына тауарлар өндіретін және (немесе) қызмет көрсететін мал, құс, бал арасын немесе басқа да ауыл шаруашылық малдарын ұстайтын, жер учаскесіне (учаскелеріне) қол жетімділігі барүй шаруашылықтарына арналған.

3. Доходы, тенге
Виды доходов
Номер члена домашнего хозяйства
А
1
Доход от работы по найму
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Доход от работы не по найму
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
из него:
доход от продажи сельскохозяйственной продукции
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Виды доходов
Номер члена домашнего хозяйства
А
1
Пенсии по возрасту
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Стипендии
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Адресная социальная помощь
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Жилищная помощь
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Государственные пособия семьям, имеющим детей
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Виды доходов
Номер члена домашнего хозяйства
А
1
Государственное социальное пособие
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Специальное государственное пособие
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Другие виды трансфертов от государства
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Социальные трансферты в натуральной форме
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Материальная помощь в денежной форме
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Виды доходов
Номер члена домашнего хозяйства
А
1
Материальная помощь в натуральной форме (непродовольственные товары)
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Прочие трансферты
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Алименты
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Доход от продажи недвижимости
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Доход от продажи личного и домашнего имущества
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Виды доходов
Номер члена домашнего хозяйства
А
1
Доход от собственности (дивиденды, проценты по вкладам, гонорары)
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Доход от сдачи в аренду жилья
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Доход от сдачи в аренду земли, сельскохозяйственной техники
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Прочие денежные поступления
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Дотации и льготы
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
4. Производство продукции растениеводства и животноводства, товаров (полученных в результате переработки) и предоставление услуг
Данный раздел предназначен для домашних хозяйств, имеющих доступ к земельному участку (участкам), содержащих скот, птицу, пчел или других сельскохозяйственных животных, производящих товары и (или) предоставляющих услуги другим домашним хозяйствам

4.1 Айтыңызшы, Сіздің үй шаруашылығы мүшелеріңізде қандай да бір жер учаскесін (учаскелерін) пайдалануға қолжетімділігі бар ма?
Иә– 1 → 4.2
Жоқ– 2 → 4.6
4.2 Сіз тоқсан ішінде қандай да бір ақша сомасын осы жер учаскесіне (учаскелерге) жұмсадыңыз ба?
Иә– 1 → 4.3
Жоқ– 2 → 4.4
4.3 Жер учаскесін (учаскелерді) ұстау үшін тоқсан ішінде жұмсаған шығыстардың сомасын көрсетіңіз, теңге
Шығыстардың түрлері
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
А
1
2
3
4
Жер учаскелерін жалға алу және сатып алу
Шығыстардың түрлері
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
А
1
2
3
4
Жерді өңдеу
Улы химикаттар және тыңайтқыштар сатып алу
Тұқымдар және отырғызатын материалдар сатып алу
Жер учаскелерін пайдалануға байланысты жұмыс күшін жалдау
Ауыл шаруашылық техникаларын (ірі құрал-жабдықтарын) сатып алу, жалға алу және техникалық қызмет көрсету
Жер учаскесін пайдалануға байланысты өзге де шығыстар
Бақылау сомасы (интервьюер толтырады)
Х
Х
Х
4.4 Сіз осы учаскеде (учаскелерде) бірдеңе өсірдіңіз бе?
Иә– 1 → 4.5
Жоқ– 2 → 4.6

4.1 Скажите, пожалуйста, есть ли у членов Вашего домашнего хозяйства доступ к использованию какого-либо земельного участка (участков)?
Да – 1
4.2
Нет – 2
4.6
4.2 Потратили ли Вы какую-либо сумму денег на данный земельный участок (участки) за квартал?
Да – 1
4.3
Нет – 2
4.4
4.3 Укажите сумму расходов на содержание земельного участка (участков) в текущем квартале, тенге
Виды расходов
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал
(заполняется интервьюером)
А
1
2
3
4
Аренда и выкуп земельного участка
Обработка земли
Покупка удобрений и ядохимикатов
Покупка семян и посадочных материалов
Найм рабочей силы, связанный с использованием земельных участков
Покупка, аренда и техническое обслуживание сельскохозяйственной техники (крупного инвентаря)
Прочие расходы, связанные с использованием земельного участка
Контрольная сумма (заполняется интервьюером)
Х
Х
Х
4.4 Выращивали ли Вы что-либо на данном участке (участках)?
Да – 1
4.5
Нет – 2
4.6

4.5 Егер Сіз ағымдағы тоқсанда жер учаскелеріңіздің барлық түрлерінен қандай да бір өнім жинасаңыз онда көрсетіңіз:(килограммен: картоп, қызанақ, қияр, қызылша, сәбіз, қырыққабат, көк жуа, басты пияз, асқабақ, сарымсақ, баялды, жаңа жиналған саңырауқұлақ, басқа да жаңа жиналған көкөністер, құлпынай, қарақат, қарлыған, басқа да жаңа терілген жидектер, қызыл шие, шие, жүзім, алма, қарбыз, қауын, өзге де жаңа жиналған жемістер, күнбағыстың дәні, бұршақ дақылдары; теңгемен: жаңадан қиылған гүлдер тек қана 9-бағанда; тоннамен: дәнді-дақылдар (бидай, жүгері, сұлы, күріш, қарақұмық және басқалар), темекі, малазықтық тамыр-жемістер, шабындық шөптер)
Кодтар
(интервьюер толтырады)
Дақыл атауы
Өлшем бірлігі
Осы тоқсанда қанша өнім жинадыңыз?
Оның ішінде:
Ағымдағы тоқсанда өндірілген өнімнің сатылуы
(теңге)
Бұрын өндірілген өнімнің сатылуы
(теңге)
үй шаруашылы-ғында тұтынылды
сыйлады
мал мен құс азығына пайдаланды
қайта өңделді
сатылды
шығын болды
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1 ай
Кодтар
(интервьюер толтырады)
Дақыл атауы
Өлшем бірлігі
Осы тоқсанда қанша өнім жинадыңыз?
Оның ішінде:
Ағымдағы тоқсанда өндірілген өнімнің сатылуы
(теңге)
Бұрын өндірілген өнімнің сатылуы
(теңге)
үй шаруашылы-ғында тұтынылды
сыйлады
мал мен құс азығына пайдаланды
қайта өңделді
сатылды
шығын болды
2 ай
3 ай
,
Кодтар
(интервьюер толтырады)
Дақыл атауы
Өлшем бірлігі
Осы тоқсанда қанша өнім жинадыңыз?
Оның ішінде:
Ағымдағы тоқсанда өндірілген өнімнің сатылуы
(теңге)
Бұрын өндірілген өнімнің сатылуы
(теңге)
үй шаруашылы-ғында тұтынылды
сыйлады
мал мен құс азығына пайдаланды
қайта өңделді
сатылды
шығын болды
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Тоқсан бойынша (интервьюер толтырады)
Бақылау сомасы(интервьюер толтырады)
4.6 Сіз мал, құс, бал арасын немесе басқа да ауыл шаруашылық малдарын ұстайсыз ба?
Иә– 1 → 4.7
Жоқ– 2 → 4.12
4.7 Сіз малдарды ұстау үшін тоқсан ішінде жұмсаған шығыстардың сомасын көрсетіңіз, теңге
Шығыстардың түрлері
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
А
1
2
3
4
Жемшөп сатып алу
Ветеринарлық қызметтерді төлеу
Мал ұстауға байланысты көлік қызметтерін төлеу
Мал ұстауға байланысты жұмыс күшін жалдау
Мал сою және ұшаларды бөлу
Малды сақтандыру
Малды ұстауға байланысты өзге де шығыстар
Бақылау сомасы (интервьюер толтырады)
Х
Х
Х
4.8 Егер Сіз ағымдағы тоқсанда қандай да бір ауыл шаруашылық малдарын (жұмыс малын қоса), бал арасын немесе құстарды сатып алсаңыз,онда соманы (теңге) көрсетуді сұраймыз
4.9 Егер Сіз ағымдағы тоқсанда тірі мал, бал арасын немесе құс сатып алсаңыз, онда соманы (теңге) көрсетуді сұраймыз

4.5 Если Вы собирали какой-либо урожай со всех видов земельных участков в текущем квартале то укажите: (в килограммах: картофель, помидоры, огурцы, свекла, морковь, капуста белокочанная, лук зеленый, лук репчатый, тыква, чеснок, баклажаны, грибы свежие, другие свежие овощи, клубника, смородина, крыжовник, другие свежие ягоды, черешня, вишня, виноград, яблоки, арбузы, дыни, другие свежие фрукты, семена подсолнечника, бобовые культуры; в тенге: свежесрезанные цветы только по графе 9; в тоннах: зерновые культуры (пшеница, кукуруза, овес, рис, гречиха и другие), табак, кормовые корнеплоды, сенокосные травы)
Коды
(заполняется интервьюером)
Наименование
культуры
Единица измерения
Сколько собрали урожая за квартал?
Из него:
Продано продукции, произведенной в текущем квартале (тенге)
Продано продукции, произведенной ранее (тенге)
потребили в домашнем хозяйстве
подарили
использовали на корм скоту и птице
переработали
продали
потери
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1 месяц
2 месяц
3 месяц
Коды (заполняется интервьюером)
Наименование
культуры
Единица измерения
Сколько собрали урожая за квартал?
Из него:
Продано продукции, произведенной в текущем квартале (тенге)
Продано продукции, произведенной ранее (тенге)
потребили в домашнем хозяйстве
подарили
использовали на корм скоту и птице
переработали
продали
потери
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
За квартал (заполняется интервьюером)
Контрольная сумма (заполняется интервьюером)
4.6 Содержите ли Вы скот, птицу, пчел или других сельскохозяйственных животных?
Да – 1
4.7
Нет – 2
4.12
4.7 Укажите сумму расходов на содержание животных, совершенных Вами за квартал, тенге
Виды расходов
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал
(заполняется интервьюером)
А
1
2
3
4
Покупка корма
Оплата ветеринарных услуг
Оплата транспортных услуг, связанных с содержанием скота
Найм рабочей силы, связанной с содержанием скота
Убой и разделка туш
Страхование скота
Прочие расходы, связанные с содержанием скота
Контрольная сумма (заполняется интервьюером)
Х
Х
Х
4.8 Если Вы приобретали каких-либо сельскохозяйственных животных (включая рабочий скот), пчел или птицу в текущем квартале, то укажите, пожалуйста, сумму (тенге)
4.9 Если Вы продавали живой скот, пчел или птицу в текущем квартале, то укажите, пожалуйста, сумму (тенге)

4.10 Сіз ағымдағы тоқсанда өзіңіздің барлық малдарыңыздан қандай да бір өнім алдыңыз ба?
Иә– 1 → 4.11
Жоқ– 2 → 4.12
4.11 Сіз тоқсан ішінде қандай өнім алдыңыз? (килограммен: сиыр еті, жылқы еті, шошқа еті, құс еті, қой еті, еттің өзге де түрлері мен сүт өнімдері, жүн, мамық, бал; данамен: жұмыртқа, тері; литрмен: жаңа сауылған сүт)
Кодтар
(интервьюер толтырады)
Өнімнің
атауы
Өлшем бірлігі
Тоқсан ішінде қанша өнім жинадыңыз?
Оның ішінде:
Ағымдағы тоқсанда өндірілген өнімнің сатылуы
(теңге)
Бұрын өндірілген өнімнің сатылуы (теңге)
үй шаруашылықтта тұтынды
сыйлады
қайта өңделді
сатылды
шығын болды
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша (интервьюер толтырады)
Бақылау сомасы (интервьюер толтырады)
4.12 Сіздің үй шаруашылығыңыз өндірген өнімнің құны қанша, теңге? (азық-түлік тауарлары: мал майы, сүт өнімдері, ірімшік және сүзбе, нан, тоқаш және ұннан дайындалатын кондитерлік өнімдер, шұжықтар, ет өнімдері, өсімдік майы, жүзімнен және басқа да жемістерден дайындалған шарап, консервіленген жемістер мен жидектер, консервіленген немесе қайта өңделген көкөністер, тосап, джем және повидло, ұн, жармалар, басқа да азық-түліктер; тоқыма және тігін бұйымдары; сүрек және сүректен жасалған бұйымдар; құрылыс материалдары; өзге де азық-түлік емес тауарлар)
Кодтар
(интервьюер толтырады)
Өнімнің атауы
Өндірілген өнімнің құны
Оның ішінде сатылғаны
Бұрын өндірілген өнімнің сатылуы
Өнім өндіруге кеткен шығынды
бағалап көріңізші
А
Б
1
2
3
4
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша (интервьюер толтырады)
Бақылау сомасы (интервьюер толтырады)
4.13 Сіздің үй шаруашылығыңыз көрсеткен қызметтен Сізге қанша ақша түсті, теңге?
Қызмет түрлері
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша (интервьюер толтырады)
сома
қызмет көрсетуге шығын кеткен бағалап көріңізші
сома
қызмет көрсетуге шығын кеткен бағалап көріңізші
сома
қызмет көрсетуге шығын кеткен бағалап көріңізші
сома
қызмет көрсетуге шығын кеткен бағалап көріңізші
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Көлік қызметі
Құрылыс, жөндеу-құрылыс қызметтері
Сауда
Киім мен аяқ киім тігу және оны жөндеу
Фотосуреттер дайындау
Шаштараздар мен сұлулық салондары
Жеке қызметтің басқа түрлері
Тұрмыс құралдары мен метал бұйымдарын жөндеу
Білім беру саласындағы қызметтер
Денсаулық сақтау саласындағы қызметтер
Тұрғын үйді жалға беру
Жерлерді, ауыл шаруашылығы техникаларын жалға беру
Жеке көлік құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Өзге де қызметтер
Бақылау сомасы (интервьюер толтырады)

4.10 Получали ли Вы какую-либо продукцию от всех Ваших животных в текущем квартале?
Да - 1
4.11
Нет - 2
4.12
4.11 Какую продукцию Вы получили за квартал? (в килограммах: говядина, конина, свинина, птица, баранина, прочие виды мяса и субпродукты, шерсть, пух, мед; в штуках: яйца, шкуры; в литрах: молоко свежее)
Коды (заполняется интервьюером)
Наименование продукции
Единица измерения
Сколько получили продукции за квартал?
Из нее:
Продано продукции, произведенной в текущем квартале (тенге)
Продано продукции, произведенной ранее (тенге)
потребили в домашнем хозяйстве
подарили
переработали
продали
потери
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1 месяц
2 месяц
3 месяц
Коды (заполняется интервьюером)
Наименование продукции
Единица измерения
Сколько получили продукции за квартал?
Из нее:
Продано продукции, произведенной в текущем квартале (тенге)
Продано продукции, произведенной ранее (тенге)
потребили в домашнем хозяйстве
подарили
переработали
продали
потери
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
За квартал (заполняется интервьюером)
Контрольная сумма (заполняется интервьюером)
4.12 Какова стоимость продукции, произведенной Вашим домашним хозяйством, тенге? (продукты питания: масло животное, молочные продукты, сыр и творог, хлеб, булочные и мучные кондитерские изделия, колбасы, изделия из мяса, масло растительное, вино из винограда и других плодов, фрукты и ягоды консервированные, овощи консервированные или переработанные, варенье, джем и повидло, мука, крупы, другие продукты; текстильные и швейные изделия; древесина и изделия из древесины; строительные материалы; прочие непродовольственные товары)
Коды
(заполняется интервьюером)
Наименование продукции
Стоимость
произведенной продукции
Из нее
продано на сумму
Продано продукции, произведенной ранее
Оцените, пожалуйста, затраты на производство продукции
А
Б
1
2
3
4
1 месяц
Коды
(заполняется интервьюером)
Наименование продукции
Стоимость
произведенной продукции
Из нее
продано на сумму
Продано продукции, произведенной ранее
Оцените, пожалуйста, затраты на производство продукции
А
Б
1
2
3
4
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Контрольная сумма (заполняется интервьюером)
4.13 Сколько денег Вы выручили за оказанные Вашим домашним хозяйством услуги, тенге?
Виды услуг
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал
(заполняется интервьюером)
сумма
оцените, пожалуйста, затраты для оказания услуг
сумма
оцените, пожалуйста, затраты для оказания услуг
сумма
оцените, пожалуйста, затраты для оказания услуг
сумма
оцените, пожалуйста, затраты для оказания услуг
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Услуги транспорта
Строительные, ремонтно-строительные услуги
Торговля
Пошив одежды, обуви и ее ремонт
Изготовление фотографий
Парикмахерские и салоны красоты
Другие виды индивидуальных услуг
Ремонт бытовых приборов и металлоизделий
Услуги в области образования
Услуги в области здравоохранения
Сдача в аренду жилья
Сдача в аренду земли, сельскохозяйственной техники
Техническое обслуживание и ремонт личных транспортных средств
Прочие услуги
Контрольная сумма (заполняется интервьюером)

5. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Сізге көрсеткен ынтымақтастығыңыз бен көмегіңіз үшін Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы алғыс білдіреді!
Басшысының
2021 жылғы 29 қазандағы
№ 26 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына
8-қосымша
"Үй шаруашылықтарының тоқсан сайынғы табыстары мен шығыстарын есепке алу журналы" (индексі D 004, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Үй шаруашылықтарының тоқсан сайынғы табыстары мен шығыстарын есепке алу журналы" (индексі D004,кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Үй шаруашылықтарының тоқсан сайынғы табыстары мен шығыстарын есепке алу журналы" (индексі D004,кезеңділігі тоқсандық) (бұдан әрі – Журнал) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтама пайдаланылады:
супервайзер – үй шаруашылықтарына зерттеу жүргізуді қамтамасыз ететін және интервьюерлердің жұмысына бақылауды жүзеге асыратын аумақтық статистика органының қызметкері.
3. Бұл статистикалық байқау тоқсан ішіндегі үй шаруашылықтарының шығыстары мен табыстарын есепке алуға арналған.
Статистикалық байқауға тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктеп зерттеуге қатысатын барлық үй шаруашылықтары жатады.
Журналды үй шаруашылығының иесі немесе шаруашылықты жүргізумен көбірек айналысатын және отбасы мүшелерінің шығыстары мен табыстары туралы білетін үй шаруашылығының мүшесі толтырады. Бұл ретте, Журналды жүргізуге "Күн сайынғы шығыстарды есепке алу күнделігі" (индексі D 003, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – D 003 нысаны) жүргізген немесе жүргізетін адам жауапты болуы қажет.
Үй шаруашылығының иесі ретінде еңбекке қабілетті жастағы жұмыспен қамтылған үй шаруашылығының мүшесі болады. Үй шаруашылығында еңбекке қабілетті жастағы жұмыспен қамтылған адамдар жоқ болған жағдайда (зейнеткерлердің үй шаруашылықтары немесе құрамында зейнеткерлер, мүгедектер, студенттер және тағы басқа бар үй шаруашылықтары) үй шаруашылығының иесін қандай да бір табыс түрін иеленетін үй шаруашылығының мүшелері өз бетімен анықтайды.
Тиісті жауап нұсқасы таңдалады, қажет жағдайда цифрлар, жауап нұсқасының коды және (немесе) мәтін енгізіледі. Жауаптың қате коды таңдалған жағдайда, оны сызып тастау және дұрыс жауабын белгілеу қажет (толтыру кезіндегі анықталған қатені респондент сызып тастауы және дұрыс жауабын қасына жазуы қажет).
"Бақылау сомасы" жолын интервьюер толтырады, барлық жолдар бойынша қорытынды сома қойылады.
"Кодтар" бағанында кодтауды интервьюер жүзеге асырады.

5. Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40 часов
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан выражает благодарность за сотрудничество и помощь!
Приложение 5
к приказу руководителя
от 29 октября 2021 года № 26
Приложение 8 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов домашних хозяйств" (индекс D 004, периодичность квартальная)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов домашних хозяйств" (индекс D 004, периодичность квартальная) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов домашних хозяйств" (индекс D 004, периодичность квартальная) (далее – Журнал).
2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующее определение:
Супервайзер – сотрудник территориального органа статистики, обеспечивающий проведение обследования домашних хозяйств и осуществляющий контроль работы интервьюеров.
3. Данное статистическое наблюдение предназначено для учета расходов и доходов домашних хозяйств в течение квартала.
Статистическому наблюдению подлежат все домашние хозяйства, участвующие в выборочном обследовании домашних хозяйств по уровню жизни населения.
Журнал заполняется главой домашнего хозяйства, либо тем членом домашнего хозяйства, кто больше всех занимается ведением хозяйства и знает о расходах и доходах других членов семьи. При этом необходимо, чтобы ответственным за ведение Журнала был тот человек, который вел или будет вести статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Дневник учета ежедневных расходов" (индекс D 003, периодичность квартальная) (далее – форма D 003).
Главой домашнего хозяйства выступает занятый член домашнего хозяйства трудоспособного возраста. В случае отсутствия в домашнем хозяйстве занятых лиц трудоспособного возраста (домашних хозяйств пенсионеров или имеющих в составе пенсионеров, инвалидов, студентов и так далее), глава домашнего хозяйства определяется самостоятельно членами домашнего хозяйства, имеющими какой-либо вид дохода.
Выбирается соответствующий вариант ответа, при необходимости вводятся цифры, код варианта ответа и (или) текст. В случае выбора неправильного кода ответа, надо его зачеркнуть и отметить правильный ответ (выявленную ошибку при заполнении, респондент зачеркивает и вписывает правильный ответ рядом).
Строка "Контрольная сумма" заполняется интервьюером, проставляется итоговая сумма по всем строкам.
В графе "Коды" кодирование осуществляется интервьюером.

4. Журналдың титулдық парағын интервьюер толтырады. "Аумақтың атауы" 1-тармағында облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің атауы көрсетіледі.
5. "Тоқсан ішінде азық-түліктік емес тауарларға жұмсалған шығыстар, теңге" 1-бөлімнің 1.1-кіші бөлімі келтірілген тауар топтары бойынша шығыстарды тұрақты түрде өндірілген күндері жазуға арналған. Жазбалар толық болуы қажет, себебі әрбір тауар алдағы уақытта кодтауға жатады. Киімдер мен аяқ киімдерді сатып алуды жазу барысында олардың кімге сатып алынғанын (ер, әйел, қыз, ұл) көрсету керек. Мысалы, "туфли", "ұлыма спортқа арналған костюм" және тағы басқа. Егер сыйлыққа алынған болса, сатып алу мақсаты "сыйлық" деп таңдалады.
"Кодтар" А-бағаны www.stat.gov.kz интернет-ресурсында орналасқан Мақсаттар бойынша жеке тұтыну жіктеуішіне Тауар айқындамаларының анықтамалығына сәйкес тауарларды кодтауға арналған.
"Сатып алу мақсаты" 1-бағанында ұсынылған жауап нұсқаларының біреуін таңдау керек. "Басқа" нұсқасына салтанатты және салт-жоралық шараларды өткізумен байланысты сатып алулар және жоғарыда аталмаған өзге де мақсаттар жатады.
2, 3 және 4-бағандарда сәйкесінше сатып алу кезеңінде (бірінші ай, екінші ай, үшінші ай) сатып алу құны бүтін сандарда көрсетіледі.
"Тоқсан бойынша" 5-бағаны 2, 3 және 4-бағандардағы барлық шығыс сомасының қорытындылары бойынша интервьюердің толтыруына арналған.
"Тұрғын үй-жайларды жөндеу және қызмет көрсетуге арналған материалдар" тауарлар тобы бойынша тұрғын үй-жайларды жөндеу және қызмет көрсету бойынша ұсақ жұмыстары үшін материалдарды сатып алу ескеріледі. Күрделі жөндеумен байланысты материалдарды сатып алуға шығыстар Журналда есепке алынбайды.
"Демалыс, спорт, бақша өсіру және үй жануарлары" тауар тобы бойынша малдан басқа үй жағдайында ұсталатын үй жануарларын сатып алулар (иттерді, мысықтарды, құстарды, балықтарды); оларды ұстауға арналған заттар (иттерге арналған қарғыбаулар, тұмылдырықтар, балықтарға арналған аквариумдер, мысықтарға арналған себеттер, ыдыстар), жем, ветеринариялық препараттар есепке алынады.
"Басқа санаттарға жатпайтын жеке күтім заттары" тауар тобында ең бастысы күрделі қаржы жұмсау (капитал жинау) мақсатында сатып алу үшін материалдар мен тастардан жасалынған зергерлік бұйымдарға шығыстар ескерілмейді.
6. "Тоқсан ішінде қызметтерге және отынға жұмсалған шығыстар, теңге" 1-бөлімнің 1.2-кіші бөлімі тұрғын үй-коммуналдық қызметтерді төлеуге және үй шаруашылығының иелігіне жататын барлық тұрғын үй-жайлар үшін отын сатып алуға шығыстарды (саяжайды қоса алғанда); білім алу; денсаулық сақтау; көлік; демалыс; мәдениет; жеке қызметтерге жұмсалған шығыстарды; өзге де қаржы шығыстары; тоқсан ішіндегі қарыз қаражаты бойынша шығыстарды жазуға арналған.
"Тұрғын үй қызметтері, су, электр энергиясы, газ және отынның басқа да түрлері" шығыстар тобында 1.2-кіші бөлімінің "Су бұру" жолы бойынша ассенизаторлық машиналар қызметтері де ескеріледі.
Үй шаруашылығының орталықтан жылытуға қосылған үйі және ағаш отындармен жылытылатын саяжайы болған жағдайда, "Орталықтан жылыту" және "Ағаш отын" жолын толтыру қажет.
Жылыту жылу электр станциясы немесе қазандықтар көмегімен жүзеге асырылған жағдайда, үй орталықтан жылытумен жабдықталған болып саналады.
"Тарату желілері бойынша тасымалданатын газ" жолына газ құрал-жабдығына техникалық қызмет көрсету үшін ақы қосылады.
"Сұйытылған газ үшін төлем" жолында баллондардағы газды сатып алуға жұмсалған шығыстары жазылады.
"Домофон" жолында домофон орнатуға да жұмсалған төлемдер енгізіледі.
Тұрғын үй коммуналдық қызметтерге төлемді жалдау ақысына қосқан жағдайда, бұл сома "Абаттандырылған тұрғын үйді жалға алу төлемі" және "Абаттандырылмаған тұрғын үйді жалға алу төлемі" жолдарында есепке алынады және де басқа жолдарда көрсетілмейді.
"Тұрғын үйді күтіп ұстауға жұмсалған төлем" жолында ПИК (Пәтер иелерінің кооперативі) қызмет көрсетулеріне тұрақты төлемдер, жалпы есептегіштерге техникалық қызмет көрсетуге төлем, консьерж қызметтері, үйді қорғау қамтылады.
"Байланыс" шығыстар тобы 1.2-кіші бөлімінің "Пошта қызметтері" жолында барлық пошта қызметтерінің түрлері есепке алынады: пошта маркаларын сатып алуды қоса алғанда, сәлем-сауқат, бандерольдар, хаттар, ақша аударымдарын жіберу, курьерлік қызметтер және басқа да пошта қызметтері.
"Телефонға абоненттік төлем" жолына телефонмен сөйлесулерге мерзімдік төлемдер де және телефон желісін жөндеуге шығыстар да кіреді.
"Қалааралық байланыс (республика ішінде)" жолдарына сонымен қатар байланыс бөлімшелерінен сөйлесулеріне ақы төлеу де қосылады.
"Ұялы байланыс қызметтері" жолында ұялы байланыс қызметтері үшін барлық төлемдер және бір жолғы карталарды сатып алуға жұмсалған шығыстар қамтылады.
"Кабельдік телевизия қызметтері" жолына кабельдік және сандық теледидарға (ID TV) төлем қосылады. "Жерсеріктік телевидение қызметтері" және "Кабельдік телевидение қызметтері" жолдарында кабельдік телевидениені, жерсеріктік антенналарды орнатуға төлемдер есепке алынады.
"Білім беру" шығыстар тобының 1.2-кіші бөлімінде мектеп пәндері бойынша білім беру орталықтарының қызметтері және мектепке дейінгі балалар мекемелерінің қызметтері үшін төлемдерде балабақшадағы қосымша сабақтарға жұмсалған (мысалы, ағылшын тілін оқу) шығыстар есепке алынады. Мектептен тыс үйірмелер, музыка сабақтары, репетиторлық қызметтерге шығыстар бұл шығыстар тобына кірмейді, себебі оларды есепке алу Журналдың "Жеке және өзге де қызметтерге шығыстар" тобында жүргізіледі.
"Студенттер үшін бейресми шығыстар" және "Оқушылар үшін бейресми шығыстар" жолдарына гүлдер мен сыйлықтар сатып алу шығыстары, мектеп қорына жарналар, мұғалімдерге төлемдер және өзге де біліммен байланысты бейресми шығыстар кіреді.
"Ересектерге арналған білім" жолына шет тілдер, бухгалтерлік есеп, хатшы-референт, компьютерлік курстар оқуына кеткен шығыстар кіреді.

4. Титульный лист Журнала заполняется интервьюером. В пункте 1 "Наименование территории (населенного пункта)" указывается наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта.
5. Подраздел 1.1 раздела 1 "Расходы на непродовольственные товары за квартал, тенге" предназначен для записи расходов по приведенным группам товаров регулярно в те дни, когда они были произведены. Записи ведутся детально, так как каждый товар подлежит дальнейшему кодированию. При записи покупки одежды и обуви указывать для кого они были куплены (мужчина, женщина, девочка, мальчик). Например, "туфли", "костюм спортивный для сына" и так далее. В случае приобретения в подарок отмечается цель покупки "подарок".
Графа А "Коды" предназначена для кодирования товаров в соответствии со Справочником товарных позиций к классификатору индивидуального потребления по целям, размещенным на интернет-ресурсе www.stat.gov.kz.
В графе 1 "Цель покупки" выбирается один из предложенных вариантов ответа. К варианту "другое" относятся покупки, связанные с проведением торжественных и ритуальных мероприятий и на другие, не перечисленные цели.
В графах 2, 3 и 4 указывается стоимость покупки в целых числах соответственно в период приобретения (первый месяц, второй месяц, третий месяц).
Графа 5 "За квартал" предназначена для заполнения интервьюером по итогам всех сумм расходов по графам 2, 3 и 4.
По группе товаров "Материалы для обслуживания и ремонта жилых помещений" учитывается покупка материалов для мелких работ по обслуживанию и ремонту жилых помещений. Расходы на приобретение материалов в связи с капитальным ремонтом не учитываются в Журнале.
По группе товаров "Другие товары и оборудование для отдыха, спорта, садоводства и домашние животные" учитывается покупка домашних животных (собак, кошек, птиц, рыбок), которые содержатся в домашних условиях, за исключением скота; предметы для их содержания (ошейники, поводки, намордники для собак, аквариумы для рыбок, корзинки, миски для кошек), корм, ветеринарные препараты.
В группе товаров "Предметы личного ухода, не отнесенные к другим категориям" не учитываются расходы на покупку ювелирных изделий, изготовленных из таких камней и материалов, которые приобретены главным образом в целях вложения капитала (накопления капитала).
6. Подраздел 1.2 раздела 1 "Расходы на услуги и топливо в квартал, тенге" предназначен для записи расходов на оплату жилищно-коммунальных услуг и покупку топлива для всех жилых помещений, находящихся в распоряжении домашнего хозяйства (включая дачи); расходов на услуги образования; здравоохранения; транспорта; отдыха; культуры; индивидуальных; прочих финансовых расходов; заемных средств за квартал.
В подразделе 1.2 в группе расходов "Жилищные услуги, вода, электроэнергия, газ и другие виды топлива" по строке "Водоотведение" учитываются и услуги ассенизаторских машин.
В случае наличия у домашнего хозяйства дома, подключенного к центральному отоплению, и дачи, отапливаемой дровами, то заполняются данные и по строке "Центральное отопление", и по строке "Дрова".
Дом считается оснащенным центральным отоплением, когда отопление осуществляется с помощью теплоэлектростанции, либо котельных.
В строку "Газ, транспортируемый по распределительным сетям" включается и плата за техническое обслуживание газового оборудования.
В строку "Оплата за сжиженный газ" записываются расходы на покупку газа в баллонах.
В строку "Домофон" включается оплата и за установку домофона.
В случае включения оплаты за жилищно-коммунальные услуги в арендную плату, эта сумма учитывается в строках "Арендная плата за благоустроенное жилье" и "Арендная плата за неблагоустроенное жилье" и не указывается в других строках.
По строке "Оплата за содержание жилища" учитываются регулярные платежи за обслуживание КСК (Кооператив собственников квартир), плата за техническое обслуживание общедомовых счетчиков, услуги консьержа, охрана дома.
В подразделе 1.2 в группе расходов "Связь" по строке "почтовые услуги" учитываются все виды почтовых услуг: отправка посылок, бандеролей, писем, денежных перевода, курьерские услуги, и другие почтовые услуги, включая покупку почтовых марок.
В строку "Абонентская плата за телефон" включаются и повременная плата за телефонные разговоры, и расходы по ремонту телефонной сети.
В строку "Междугородний звонок (внутри республики)" включается, оплата переговоров из отделений связи.
В строку "Услуги сотовой связи" включаются все платежи за услуги сотовой связи, в том числе расходы на покупку разовых карт.
В строку "Услуги кабельного телевидения" включается оплата за кабельное и цифровое телевидение (ID TV). В строках "Услуги кабельного телевидения" и "Услуги спутникового телевидения" учитывается и плата за установку кабельного телевидения, спутниковых антенн.
В подразделе 1.2 в группе расходов "Образование" в плате за услуги образовательных центров по школьным предметам и детских дошкольных учреждений учитываются расходы на дополнительные занятия в детских садах (например, обучение английскому языку). Расходы на внешкольные кружки, занятия музыкой, репетиторские услуги в данную группу расходов не включаются, так как их учет ведется в группе расходов "Индивидуальные и прочие услуги" Журнала.
В строках "Неформальные расходы для школьников" и "Неформальные расходы для студентов" учитываются расходы на покупку цветов, подарков, взносы в школьный фонд, выплаты преподавателям и прочие неформальные расходы, связанные с образованием.
В строку "Образование для взрослых" включаются расходы за обучение на курсах иностранных языков, бухгалтерского учета, секретарей-референтов, компьютерных и так далее.

Мектепке арналған арқаға асатын сөмкесі мен жолдорбаларын, мектеп киімін, кеңсе тауарларын сатып алу осы шығыстар тобына қосылмайды, өйткені оларды есепке алу Журналдың "Тоқсан ішінде азық-түлік емес тауарларға жұмсалған шығыстар" 1.1-кіші бөлімінде жүргізіледі.
"Денсаулық сақтау" шығыстар тобы 1.2-кіші бөлімінің "Амбулаториядағы дәрігер-мамандардың қызметі" жолында дәрігерге алғаш көрінуді қоспағанда, емделумен байланысты көрінулер ескеріледі.
Медициналық зертхана қызметтеріне радиологиялық зерттеулер, ультрадыбыстық зерттеу (УЗО), жалпы қан талдауы, зәрдің жалпы талдауы және тағы басқа зерттеулер кіреді.
Медбикелер мен акушерлердің қызметтеріне қосымша медициналық персоналдардың қызметі, массаж, медициналық медбикелер мен акушерлердің өзге де қызметтері жатады.
"Мамандандырылған парамедициналық қызметтер" жолына инемен емдеу қызметтері, физиотерапевтикалық емдеу, дәстүрлі медицина саласындағы дәрігерлердің қызметі және өзге де парамедициналық қызметтер кіреді.
Стационарлардағы жалпы бейіндегі дәрігерлердің қызметтері тар көлемді мамандардың дағдыларын меңгерген жалпы бейіндегі мамандардың қызметтері кіреді, бұл оларға ең көп тараған ауруларымен науқастарды емдеуге және зерттеуге мүмкіндік береді (емделушінің алғашқы қарауын жүргізетін, ауруханаларда (стационарларда) ауруханаға жатқан науқастарды емдейтін терапевтер, бала дәрігерлері).
Стационарлардағы дәрігер-мамандардың қызметтеріне медицинаның нақты саласында арнайы дайындықтан өткен және осы салада стационарларда (ауруханаларда) жұмыс істейтін тар көлемді мамандардың (отоларинголог, көз дәрігері, хирург сияқты және басқалар) қызметтері кіреді.
"Денсаулық сақтауға бейресми шығыстар" жолында гүлдерді, сыйлықтарды сатып алу шығыстары және өзге де денсаулық сақтаумен байланысты бейресми шығыстар кіреді.
"Көлік" шығыстар тобы 1.2-кіші бөлімінің "Жиһаздарды, жүктерді тасымалдау" жолында көлік құралдарының барлық түрлерін жалдауға төлем есептеледі: автомобиль, теміржол, әуе, су, көлік-арба. Бұл жолда қала ішінде және елді мекендерде, олардан тысқары жерде тасымалдауларға шығыстары көрсетіледі.
"Көліктердің басқа да түрлерімен жол жүруге оқушылардың жолақысы" және "Көліктердің басқа да түрлерімен жол жүруге студенттердің жолақысы" жолдарында жолаушы көлігіне құрамдастырылған жол жүру құжаттары – жеке көлік құралдарын тасымалдауды қосқанда, шығыстарды олардың арасында бөлу мүмкін болмаған кезде жеке тұлғалардың екі және одан көп көлік түрлерінде жол жүруі және жүкті тасымалдауы ескеріледі. Мысалы, көліктің бірнеше түріне жол жүру билеттері. Бұл жолдар бойынша оқушылар мен студенттерді (үйден оқу орнына дейін және кері) тасымалдау үшін көлік құралын немесе жүргізушіні жалға алу бойынша шығыстар және ат көлігі ескеріледі.
"Демалыс және мәдениет" шығыстар тобы 1.2-кіші бөлімінің "Кешенді демалысты ұйымдастыруға" Түркияға, Қытайға және басқа да елдерге демалуға арналған шығыстар, экскурсияларға және демалыс үйлеріне, балаларға арналған демалыс лагерлеріне жолдамалар енгізіледі.
Үй жануарларын күтіп ұстау қызметтеріне арнайы шаштараздарда иттерді жуу, қылын қидыру, үй жануарларын баптаумен байланысты, өмір сүруін қамтамасыз ететін және жүніне қарау және үй жануарларының тәнін әшекейлеумен баланысты және жануарларды ұстаумен байланысты басқа қызметтер кіреді.
"Үй жануарларын емдеу бойынша қызметтер" жолы бойынша үй жануарларын емдеу бойынша ветеринарлық емдеу (амбулатордық қабылдауда диагнозды қоюмен және ветеринардың кеңесімен жануарды қарау) қызметтері, ауруға қарсы екпелер қамтылады. Осы жолда малдар үшін ветеринарлық қызметтерге шығыстар есепке алынбайды, себебі аталған шығыстарды есепке алу "Өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерін өндіру, тауарлар өндіру (қайта өңдеу нәтижесінде алынған) мен қызмет көрсету" 4-бөлімінде қамтылады.
"Мектептен тыс сабақтар" жолында білім беру курстарында оқуды қоспағанда, үйірмелерде, студияларда, балаларды көркем тәрбиелеу үйлерінде, өнер және қолданбалы өнер мектептерінде, клубтарда және басқа да балаға арналған мектептен тыс мекемелерде сабақ оқуына шығыстар ескеріледі.
"Музыка үйрену бойынша сабақтар" жолы скрипка, виолончель, фортепиано, баян, домбыра, қобыз, гитара, флейта класстары бойынша және басқа да музыкалық мектептерде оқуы үшін ақыны қамтиды.
"Жеке және өзге де қызметтер" шығыстар тобының 1.2-кіші бөлімінің тұрғын үй-жайларды жөндеу және қызмет көрсету бойынша қызметтерге темір ұсталардың, электриктердің, балташылардың, әйнекшілердің, сырлаушылардың, газэлектрдәнекершілердің, сантехниктердің, сәндеушілердің және басқа да тұрғын жайларды ағымдағы ұстау мен жөндеуге жалданғандардың қызметтері жатады.
"Мейрамхана, дәмханалар және осыған ұқсас мекемелер" жолында көрсетілген қоғамдық тамақтандыру объектілерінде салтанатты және салт-жоралық шараларды жүргізуге шығыстар ескеріледі.
"Салт-жора қызметтері" жолына ескерткіш орнатуға, қайырымдылық, майшамдар сатып алуға, діни рәсімдер өткізуге шығыстар қосылады.
"Басқа да қызмет түрлері" жолында мүлікті ресімдеумен және қайта ресімдеумен; газет, радио және теледидарда жарнамаларды орналастырумен; құжаттарды ламинитаумен; визиткаларды, мөрлерді дайындаумен; ауызша және жазбаша аударумен; дәретхананы қолданумен; сыйлықтарды ораумен; базарға кірумен байланысты және тағы басқа қызметтер ескеріледі.

Покупка школьных ранцев и рюкзаков, школьной одежды, канцелярских товаров в данную группу расходов не включаются, так как их учет ведется в подразделе 1.1 "Расходы на непродовольственные товары за квартал, тенге" Журнала.
В подразделе 1.2 в группе расходов "Здравоохранение" по строке "Услуги врачей-специалистов в амбулаториях" учитываются приемы, связанные с лечением, за исключением первичного приема к врачу.
В услуги медицинских лабораторий входят радиологические исследования, ультразвуковое исследование (УЗИ), общий анализ крови, общий анализ мочи и прочие.
Услуги медицинских сестер и акушеров включают в себя услуги вспомогательного медицинского персонала, массаж и прочие услуги медицинских сестер и акушерок.
В строку "Специализированные парамедицинские услуги" включаются услуги иглотерапевтов, физиотерапевтическое лечение, услуги врачей в области традиционной медицины и другие парамедицинские услуги.
Услуги врачей общего профиля в стационарах включают услуги специалистов широкого профиля, владеющих навыками узких специалистов, что позволяет им лечить и обследовать больных с наиболее распространенными заболеваниями (терапевты, педиатры, которые проводят первичный осмотр пациента, лечат госпитализированных больных в больницах (стационарах)).
Услуги врачей-специалистов в стационарах включают услуги врачей узкого профиля (таких как отоларинголог, окулист, хирург и другие), получивших специальную подготовку в определенной области медицины и работающих в этой области в стационарах (больницах).
По строке "Неформальные расходы на здравоохранение" учитываются расходы на покупку цветов, подарков и прочие неформальные расходы, связанные со здравоохранением.
В подразделе 1.2 в группе расходов "Транспорт" по строке "Перевозка мебели, грузов" учитывается плата за наем всех видов транспортных средств: автомобильного, железнодорожного, воздушного, водного, гужевого. В данной строке отражаются расходы за перевозку внутри городов и населенных пунктов и за их пределы.
По строкам "Проезд для школьников другими видами транспорта" и "Проезд для студентов другими видами транспорта" учитываются комбинированные проездные документы на пассажирский транспорт – проезд отдельных лиц и провоз багажа на двух и более видах транспорта, когда расходы не могут быть распределены между ними, включая перевозку личных транспортных средств. Например, проездные билеты на несколько видов транспорта. По данным строкам учитываются расходы по найму транспортного средства или водителя для развозки школьников и студентов (от дома до образовательного учреждения и обратно) и гужевой транспорт.
В подразделе 1.2 в группе расходов "Отдых и культура" по строке "Организация комплексного отдыха" учитываются расходы на отдых в Турцию, Китай и другие страны, путевки на экскурсии и дома отдыха, в лагеря отдыха для детей.
В услуги по уходу за домашними животными включаются мытье, стрижка собак в специальных парикмахерских, услуги, связанные с дрессировкой домашних животных, с обеспечением проживания и ухода за шерстью и татуированию домашних животных и другие услуги, связанные с содержанием животных.
По строке "Услуги по лечению домашних животных" учитываются услуги ветлечебниц по лечению домашних животных (осмотр животного на амбулаторном приеме с постановкой диагноза и консультацией ветеринара), прививки против болезней. В данной строке не учитываются расходы на ветеринарные услуги для скота, так как их учет ведется в разделе 4 "Производство продукции растениеводства и животноводства, товаров (полученных в результате переработки) и предоставление услуг" Журнала.
По строке "Внешкольные занятия" учитываются расходы за занятия в кружках, студиях, домах художественного воспитания детей, клубах, школах искусств и прикладного творчества и других детских внешкольных учреждениях, за исключением обучения на образовательных курсах.
Строка "Занятия по обучению музыке" включает оплату за обучение в музыкальных школах по классу скрипки, виолончели, фортепиано, баяна, домбры, кобыза, гитары, флейты и другие.
В подразделе 1.2 в группе расходов "Индивидуальные и прочие услуги" к услугам по обслуживанию и ремонту жилых помещений относятся услуги слесарей, электриков, плотников, стекольщиков, маляров, газоэлектросварщиков, сантехников, декораторов и других, нанятых для проведения работ по текущему содержанию и ремонту жилых помещений.
В строке "Рестораны, кафе и аналогичные заведения" учитываются расходы на проведение торжественных, ритуальных мероприятий в указанных объектах общественного питания.
В строку "Ритуальные услуги" включаются расходы на установку памятников, пожертвования, покупку свечей, проведение религиозных обрядов.
По строке "Другие виды услуг" учитываются услуги, связанные с оформлением и переоформлением собственности; размещением объявлений в газете, на радио и телевидении; ламинированием документов; изготовлением визиток, печатей; устным и письменным переводом; пользованием уборной; упаковкой подарка; входом на рынок и другие.

"Тоқсан ішінде өзге де қаржы шығыстары, теңге" 1.3-кіші бөлімінің "Бюджетке өзге де төлемдер" жолы төлемдердің келесі түрлерін қамтиды: кәсіпкерлік қызметке патент сатып алу, мемлекеттік баждар және басқа да төлемдер.
"Төлемдер жүргізген үшін ақы" жолы бойынша коммуналдық қызметтер бойынша төлемдерді (комиссия) өткізгені үшін ақы кіреді.
"Ақшалай қаражаттарды аудару" жолы бойынша ақша алушының шотына ақша аудару немесе оларды қолма-қол беру мақсатында ұлттық немесе халықаралық төлем жүйелері арқылы төлем жүйесінің операторларының көмегімен ақша жіберушіден алушыға ақшалай қаражаттардың аударымы (қозғалысы) көрсетіледі.
"Материалдық көмек ақшалай түрде", "Өзі өндірген тамақ өнімдері түріндегі көмек" және "Өзге де трансферттер" жолдары бойынша басқа үй шаруашылықтарына берілген трансферттер және көмек туралы ақпарат көрсетіледі. Егер көмек заттай түрде берілсе, онда нарық бағасы бойынша бағалауды теңгемен жүргізу керек.
Бұл бөлімнің мақсаты үй шаруашылықтарына көрсетілетін көмектің түрі мен көлемі туралы ақпаратты алу болғандықтан, екі рет есепке алуды болдырмау мақсатында "Өзге де трансферттер" жолында "Тоқсан ішінде көрсетілетін қызметтерге және отынға жұмсалған шығыстар, теңге" журналының 1-бөлімінің 1.1-кіші бөлімінде сыйлық ретінде есепке алынған сыйлық үшін сатып алынған азық-түлік емес тауарлар және D 003 нысанының "Азық-түлік өнімдерін, алкогольсіз және алкогольді сусындар, темекі өнімдерін сатып алу" 2-бөлімінде есепке алынған азық-түлік және сусындар көрсетілмейді.
"Қайырымдылық" жолына мұқтаж ұйымдарға, балалар үйлеріне, кедей адамдарға, діни ұйымдарға берілген әртүрлі қайырымдылықтар жатады.
7. 2-бөлім қарыз қаражаты бойынша ақпаратты алуға арналған.
"Ағымдағы тоқсанда алынған кредит" жолы нұсқасы бойынша айдың тиісті бағанына үй шаруашылығы ағымдағы тоқсанда алынған кредит сомасы теңгемен жазылады.
"Кредитті өтеуге төленген сома" жолы бойынша айдың тиісті бағанына ағымдағы тоқсанда кредитті өтеу есебіне үй шаруашылығы төлеген ақша қаражатының сомасы теңгемен жазылады.
"Жина ақшадан пайдаланылған сома" жолы бойынша айдың тиісті бағанына ағымдағы тоқсандағы жинақ ақша есебінен пайдаланылған ақша қаражатының сомасы теңгемен жазылады.
"Ағымдағы тоқсанда қарызға алынған сома" жолы бойынша айдың тиісті бағаныда ағымдағы тоқсанда үшінші тұлғалардан қарызға үй шаруашылығы алған ақшалай қаражат сомасы теңгемен жазылады.
"Қарызды өтеуге төленген сома" жолы бойынша айдың тиісті бағанында ағымдағы тоқсанда борышты өтеу есебіне теңгемен төленген ақша қаражатының сомасы жазылады.
"Үй шаруашылығына қайтарылған қарыздың сомасы" жолы бойынша айдың тиісті бағанында ағымдағы тоқсанда үшінші тұлғалардан алынған ақша қаражатының сомасы теңгемен жазылады.

В подразделе 1.3 "Прочие финансовые расходы за квартал, тенге" в строку "Прочие платежи в бюджет" включаются следующие виды платежей: покупка патента на предпринимательскую деятельность, государственные пошлины и другие выплаты.
По строке "Оплата за проведение платежей" входит оплата за проведение платежей (комиссия) по коммунальным услугам.
По строке "Перевод денежных средств" отражается перевод (движение) денежных средств от отправителя к получателю с помощью операторов платежных систем через национальные или международные платежные системы с целью зачисления денежных средств на счет получателя или выдачи ему их в наличной форме.
По строкам "Материальная помощь в денежной форме", "Помощь в виде продуктов питания собственного производства" и "Прочие трансферты" отражается информация о трансфертах и помощи, переданных другим домашним хозяйствам. В случае предоставления помощи в натуральной форме, производится оценка в тенге по рыночным ценам.
Данный раздел предназначен для получения информации о видах и размерах оказываемой домашним хозяйством помощи и во избежание двойного счета в строке "Прочие трансферты" не указываются купленные в подарок непродовольственные товары, учтенные в качестве подарка в подразделе 1.1 раздела 1 "Расходы на услуги и топливо в квартал, тенге" Журнала и продукты и напитки, учтенные в разделе 2 "Покупка продуктов питания, безалкогольных и алкогольных напитков, табачных изделий" формы D 003.
В строку "Благотворительность" относят различного рода пожертвования нуждающимся организациям, детским домам, малоимущим людям, религиозным учреждениям.
7. Раздел 2 предназначен для получения информации по заемным средствам.
По строке "кредит, полученный в текущем квартале" в соответствующую графу месяца вписывается сумма денежных средств, полученных домохозяйством в кредит в текущем квартале в тенге.
По строке "сумма, выплаченная в счет погашения кредита" в соответствующую графу месяца вписывается сумма денежных средств, выплаченная домохозяйством в счет погашения кредита в текущем квартале в тенге.
По строке "сумма использованных сбережений" в соответствующую графу месяца вписывается сумма использованных денежных средств за счет сбережений в текущем квартале в тенге.
По строке "деньги, полученные в долг в текущем квартале" в соответствующую графу месяца вписывается сумма денежных средств, полученных домохозяйством в долг от третьих лиц в текущем квартале в тенге.
По строке "сумма, уплаченная на погашение долга" в соответствующую графу месяца вписывается сумма денежных средств, выплаченная в счет погашения долга в текущем квартале в тенге.
По строке "сумма, возвращенного домашнему хозяйству долга" в соответствующую графу месяца вписывается сумма полученных денежных средств от третьих лиц в текущем квартале в тенге.

8. "Табыстар, теңге" 3-бөлімінде жұмыс (Қазақстан Республикасы аумағында), ажырасу, оқу және өзге де (ауруханада, бас бостандығынан айыру орындарында, басқа тұратын жерге көшіп кету және басқа) себептер бойынша уақытша кеткендерді және уақытша келгендерді қоса алғанда, ағымдағы тоқсан үшін 15 жастағы және одан үлкен үй шаруашылығының әрбір мүшелерінің табыстары туралы ақпарат көрсетіледі.
Жалдамалы жұмыстан түскен табысқа жалақыны, жалақыға үстемелерді, көтермелеу төлемдерінің ақшалай немесе заттай нысандағы барлық түрлерін, қаламақыны, сыйақыны, пайдадан түскен, еңбекке жарамсыздық парақтары бойынша табысты, жұмыстан шығардағы жәрдемақыны, жұмыс берушіден алынатын медициналық шығыстар үшін жұмыс берушіден алынатын өтемақылар кіреді. Жеке тұлғаларда жалдану бойынша жұмыс істейтін үй қызметшілері, бала күтушілер, үй жинаушылар, аспаздар, бағбандар, хатшылар да жалдамалы қызметкерлерге жатады. Жалдамалы емес жұмыстан түскен табысқа ақшалай және заттай нысандағы кәсіпкерлік қызметтен түскен пайда, жеке шаруашылықта өсірілген ауыл шаруашылығы (өсімдік шаруашылығы және мал шаруашылығы) өнімдерін сатудан түскен табыстар жатады. Жалдамалы емес жұмыстан түскен табысқа мүліктен пайыз түріндегі табыс, дивидендтер, рента және басқа да жеке меншіктен түскен табыс түрлері, сондай-ақ сыйлықтар мен әлеуметтік көмек кірмейді.
Жалдамалы емес жұмыстан түскен табыста "Өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерін өндіру, тауарлар өндіру (қайта өңдеу нәтижесінде алынған) мен қызмет көрсету" 4-бөлімінің 4.12-сұрағының 2 және 3-бағандары бойынша көрсетілген меншікті өндіріс өнімдерін сатудан түскен табыстар да есепке алынады.
4.5 және 4.11-сұрақтардан ауыл шаруашылығы өнімдерін сатудан түскен табыс та жалдамалы емес жұмыстан түскен табысқа жатады.
"Табыстар, теңге" 3-бөлімінің "Жасы бойынша зейнетақы" жолына жасы бойынша азаматтық, сонымен қатар әлеуетті құрылым зейнеткерлері алатын сомасы және мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі қосылады.
"Атаулы әлеуметтік көмек" жолында облыстарда (республикалық маңызы бар қалада, астанада) белгіленген, орта есеппен жан басына шаққандағы айлық табысы кедейліктің шегінен төмен адамдарға (отбасыларға) мемлекет ұсынатын ақшалай түрдегі төлем есепке алынады.
"Тұрғын үй көмегі" жолында коммуналдық қызметтерге шығыстары осы мақсаттарға арналған шекті рұқсат етілген шығыстардың белгіленген үлесінен асатын аз қамтылған отбасылардың дербес шоттарына мемлекет ақшалай төлем немесе ақшалай қаражатты аудару түрінде беретін көмек көрсетіледі.
"Балалы отбасыларға берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақы" жолында 18 жасқа дейін балалары бар отбасыларға туғанға, 1 жасқа толғанға дейін бала күту бойынша, көпбалалы аналарға жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы және балалық шағынан бірінші топтағы мүгедекке қарау бойынша мемлекет беретін жәрдемақы ескеріледі.
"Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы" жолында мынадай арнайы мемлекеттік жәрдемақы түрлері қамтылады:
Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдар;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар;
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердiң ата-аналары және екiншi рет некеге тұрмаған жесiрлерi;
Ауғанстанда немесе соғыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттерде соғыс қимылдары кезiнде қаза тапқан (хабарсыз кеткен) немесе жаралану, контузия алу, мертiгу, ауру салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасыларына, арнайы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне;
бейбiт уақытта әскери қызмет атқару, арнайы мемлекеттік органдарда қызмет кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасыларына, арнайы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне;
қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң отбасыларына;
Чернобыль АЭС-дағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жою кезiнде қаза тапқандардың отбасыларына;
сәулелену аурулары салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектердiң, сондай-ақ қайтыс болуы Чернобыль атом электр станциясындағы апат және басқа да радиациялық апаттар мен азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлерде болған авариялар және ядролық сынақтар әсерiне белгiленген тәртiппен байланысты болған азаматтардың отбасыларына;
қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң және соларға теңестiрiлген мүгедектердiң әйелдеріне (ерлеріне), қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын әрекет жасаушылардың, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинградтың тұрғынына" белгiсiмен марапатталған азаматтардың, жалпы сырқаттанудың, еңбекте мертiгудiң және басқа да себептердiң (құқыққа қарсыларын қоспағанда) салдарынан мүгедек деп танылғандардың екiншi рет некеге отырмаған әйелдерiне (ерлерiне);
Кеңес Одағының Батырларына, Социалистiк Еңбек Батырларына, үш дәрежелi Даңқ ордендерiнiң кавалерлерiне, "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметтi атағына ие болған адамдарға;
"Халық қаһарманы" құрметтi атағына ие болған адамдарға;
"Қазақстанның Еңбек Ері" құрметтi атағына ие болған адамдарға;

8. В разделе 3 "Доходы, тенге" отражается информация о доходах каждого члена домашнего хозяйства в возрасте 15 лет и старше за текущий квартал, включая лиц временно выбывших и временно прибывших по причинам работы (в пределах Республики Казахстан), развода, учебы и иных (пребывание в больницах, местах заключения, переезд на другое место жительства и другие).
Доход от работы по найму включает заработную плату, надбавки к заработной плате, все виды поощрительной оплаты в денежной или натуральной форме, гонорары, премии, выплаты от прибыли, по больничным листам, выходные пособия, компенсацию за медицинские расходы, получаемую от работодателя. Домработницы, няни, горничные, повара, садовники, секретари, работающие по найму у физических лиц, относятся к наемным работникам. К доходу от работы не по найму относятся прибыль от предпринимательской деятельности в денежной и натуральной форме, доход от продажи сельскохозяйственной продукции (растениеводства и животноводства), выращенной в личном хозяйстве. В доход от работы не по найму не включаются доходы от имущества в виде процентов, дивидендов, рента и другие виды доходов от собственности, подарки и социальная помощь.
В доходе от работы не по найму учитываются и доходы от продажи продукции собственного производства раздела 4 "Производство продукции растениеводства и животноводства, товаров (полученных в результате переработки) и предоставление услуг", указанные в вопросе 4.12 по графам 2 и 3.
Доход от продажи сельскохозяйственной продукции из вопросов 4.5 и 4.11 относится к доходу от работы не по найму.
В строку "Пенсии по возрасту" раздела 3 "Доходы, тенге" включаются суммы, получаемые пенсионерами по возрасту (как гражданскими, так и пенсионерами силовых структур) и государственные базовые пенсионные выплаты.
В строке "Адресная социальная помощь" учитывается выплата в денежной форме, предоставляемая государством лицам (семьям) с месячным среднедушевым доходом ниже черты бедности, установленной в областях (городе республиканского значения, столице).
В строке "Жилищная помощь" указывается помощь, предоставляемая государством, в виде денежных выплат или перечислений денежных средств на лицевые счета малообеспеченным семьям, расходы на коммунальные услуги, которые превышают установленную долю предельно допустимых расходов на эти цели.
В строке "Государственные пособия семьям, имеющим детей" учитываются пособия, предоставляемые государством семьям, имеющим детей до 18 лет на рождение, по уходу за ребенком по достижении им возраста 1 года, пособие многодетной матери, пособие воспитывающему ребенка – инвалида и пособие по уходу за инвалидом первой группы с детства.
В строку "Специальное государственное пособие" включаются следующие виды специальных государственных пособий:
ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам боевых действий на территории других государств;
лицам, приравненным по льготам к участникам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны;
родителям и не вступившим в повторный брак вдовам воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне;
семьям военнослужащих, сотрудникам специальных государственных органов, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия;
семьям военнослужащих, сотрудникам специальных государственных органов, погибших (умерших) при прохождении воинской службы, службы в специальных государственных органах, в мирное время;
семьям сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебных обязанностей;
семьям погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения;
семьям умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов и граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской Атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний;
женам (мужьям) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, женам (мужьям) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступили в повторный брак;
Героям Советского Союза, Героям Социалистического Труда, кавалерам орденов Славы трех степеней, Трудовой Славы трех степеней, лицам, удостоенным почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
лицам, удостоенным почетного звания "Халық қаһарманы";
лицам, удостоенным почетного звания "Қазақстанның Еңбек Ері";

Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталған адамдарға және 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталмаған адамдарға;
1988-1989 жылдардағы Чернобыль АЭС-дағы апаттың зардаптарын жоюға қатысушылардың, қоныс аудару күнiнде құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшiру аймағынан Қазақстан Республикасына қоныс аударғандардың (өз еркiмен кеткендердiң) қатарындағы адамдарға;
"Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабы 5-тармағында көзделген жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдеріне мүгедектігі бойынша төленетін айлық жәрдемақы мөлшеріне дейін қосымша төлем алушыларды қоспағанда, жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдері немесе еңбек сiңiрген жылдары үшiн төленетiн зейнетақы төлемдерi тағайындалған бірінші, екінші және үшінші топтардағы мүгедектерге және Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алу шартымен Байқоңыр қаласында тұратын бірінші, екінші және үшінші топтардағы мүгедектерге;
Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алу шартымен Байқоңыр қаласында тұратын он алты жасқа дейінгі мүгедек балаларға;
Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алу шартымен Байқоңыр қаласында тұратын он алтыдан он сегіз жасқа дейiнгi бiрiншi, екiншi, үшiншi топтардағы мүгедек балаларға;
саяси қуғын-сүргiн құрбандарына, мүгедек болып қалған немесе зейнеткер болып табылатын саяси қуғын-сүргiннен зардап шеккен адамдарға;
Қазақстан Республикасына сiңiрген ерекше еңбегi үшiн зейнетақы тағайындалған адамдарға.
"Мемлекет беретін трансферттің басқа да түрлері" жолында келесі төлемдер есепке алынады:
үйінде тәрбиеленетін және оқитын мүгедек-балаларды материалдық қамтамасыз ету;
азаматтарды жерлеуге берілетін жәрдемақы;
экологиялық апат аймағында тұрып жатқандарына байланысты біржолғы өтемақылар;
саяси қуғын-сүргін құрбандарына және басқаларына ақшалай өтемақы.
"Заттай түрдегі әлеуметтік трансферттер" жолында жергілікті бюджеттен жұмыс орны бойынша және басқа қаржы көздерінен (әкімдіктерден, ардагерлер кеңесінен және басқа) көмек көрсетіледі.

лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советской Социалистической Республики за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны и лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советской Социалистической Республики за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской Атомной электростанции в 1988 – 1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
инвалидам первой, второй, третьей групп, которым назначены пенсионные выплаты по возрасту или пенсионные выплаты за выслугу лет, за исключением получающих доплату к пенсионным выплатам по возрасту до размера месячного пособия по инвалидности, предусмотренную пунктом 5 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан" и инвалидам первой, второй и третьей групп, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
детям-инвалидам до шестнадцати лет, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп, проживающих в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, имеющим инвалидность или являющимся пенсионерами;
лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан.
В строке "Другие виды трансфертов от государства" учитываются следующие выплаты:
материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;
пособие на погребение граждан;
единовременные компенсационные выплаты в связи с проживанием в зоне экологического бедствия;
денежная компенсация жертвам политических репрессий и другие.
По строке "Социальные трансферты в натуральной форме" указывается помощь по месту работы из местных бюджетов и других источников финансирования (акиматов, советов ветеранов и прочее).

"Материалдық көмек ақшалай түрде", "Заттай түрде материалдық көмек (азық-түлiк емес тауарлар)" және "Өзге де трансферттер" жолдарында үй шаруашылығы туыстарынан және достарынан алған трансферттер ескеріледі. Осы жерде D 003 нысанының 4-бөлімінде көрсетілген сыйлыққа алынған азық-түліктер ескерілмейді. Егер көмек заттай нысанда берілсе, онда нарық бағасы бойынша бағалауды теңгемен жүргізу керек.
Жылжымайтын мүлікті сатудан түсетін табысқа үйді, пәтерді, саяжайды және жер телімдерін сатудан түскен табыстар, саяжайды бұзуға және басқа төлемдер кіреді.
"Жеке және үй мүліктерін сатудан түсетін табыстар" көлік құралдарын, киім-кешекті, зергерлік бұйымдар мен өзгелерді сатудан түскен табыс есепке алынады.
"Жекеменшіктен түсетін табыс (дивиденттер, салымдар бойынша пайыздар (депозиттер), қаламақылар)" жолында бағалы қағаздардан немесе акциялардан дивидендтер, ақшалай салымдар бойынша пайыздар, авторлық қаламақылар ескеріледі.
Депозиттер - бұл жеке шарт негізінде белгілі бір немесе белгісіз мерзімге банктегі ақшалай салым. Банк ақшаны сақтайды және салымшыға сыйақыны алдын ала келісілген график бойынша қалдық сомасының пайызында төлейді.
"Өзге де ақшалай түсімдер" жолы жоғарыда көрсетілген табыстардың санаттарында ескерілмеген барлық табыстарды, соның ішінде: зерттеуге қатысқаны үшін ақыны; мүлікті, тұрғын үйді, автомобильдерді сақтандыру бойынша төлемдерді; өмірді, денсаулықты сақтандыру бойынша төлемдерді; үй шаруашылығына тиесілі мүлікке келтірілген зиянды өтеуіне байланысты төлемдерді; мұраны; лотереядағы ұтыстарды және басқаларды қамтиды.
"Дотациялар мен жеңілдіктер" жолында үй шаруашылықтарының дотациялар және жеңілдіктер алған белгілі сомасы, соның ішінде жұмыс берушіден берілетін тауарлар мен қызметтер түріндегі материалдық игіліктері (толық немесе ішінара төлеммен) көрсетіледі:
тамақтану және азық-түлік өнімдеріне;
жұмыс беруші өндірген (ұсынған) тауарлар мен қызметтерге;
ұялы телефонмен әңгімелесуге;
қоғамдық көлікке арналған жолақыға;
көлік шығыстарына (қалааралық автомобильде, теміржол, әуе, теңіз және өзен жолаушылар көлігіне арналған жолақыға, такси қызметтеріне);
демалыс үйлеріне, санаторийлерге, балаларға арналған демалыс лагерлеріне жолдамаларға;
дәрі-дәрмектерге;
тісті протездеуді қоса алғанда, медициналық қызмет көрсетуге;
мектепке дейінгі мекемелерде балаларды ұстауға, балаларды оқытуға;
кәсіптік білімге;
мәдени-спорттық іс-шараларға;
тұрғын үйге, отынға және коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге;
мал, жемшөп сатып алуға;
арнаулы киімге, киіндіруге;
дотациялар және жеңілдіктердің басқа да түрлеріне.

По строкам "Материальная помощь в денежной форме", "Материальная помощь в натуральной форме (непродовольственные товары)" и "Прочие трансферты" учитываются трансферты, полученные домашним хозяйством от родственников и друзей. Здесь не учитываются продукты питания, полученные в подарок, которые отражаются в разделе 4 формы D 003. Когда помощь предоставляется в натуральной форме, то производится ее оценка в тенге по рыночным ценам.
В доход от продажи недвижимости включается доход от продажи дома, квартиры, дачи и земельных участков, выплаты за снос дачи и прочее.
По строке "Доход от продажи личного и домашнего имущества" учитывается доход от продажи транспортных средств, одежды, ювелирных изделий и прочих.
В строке "Доход от собственности (дивиденды, проценты по вкладам (депозитам), гонорары)" учитываются дивиденды от ценных бумаг или акций, проценты по денежным вкладам, авторские гонорары.
Депозиты – это денежный вклад в банке на определенный или неопределенный срок на основании индивидуального договора. Банк хранит деньги и выплачивает вознаграждение вкладчику в процентах от суммы остатка по заранее согласованному графику.
Строка "Прочие денежные поступления" включает все доходы, не учтенные в вышеуказанных категориях доходов, в том числе: оплату за участие в обследовании; выплаты по страхованию имущества, жилья, автомобилей; выплаты по страхованию жизни, здоровья; выплаты в счет возмещения нанесенного ущерба имуществу, принадлежащего домашнему хозяйству; наследство; выигрыши в лотерею и другие.
В строке "Дотации и льготы" указывается примерная сумма полученных домашним хозяйством льгот, дотаций и скидок, в том числе от работодателя материальные блага в виде товаров и услуг (полностью или с частичной оплатой) на:
питание и продукты питания;
товары и услуги, произведенные (предоставляемые) работодателем;
разговоры по мобильному телефону;
проезд в общественном транспорте;
транспортные расходы (проезд автомобильным междугородним, железнодорожным, воздушным, морским и речным пассажирским транспортом, услуги такси);
путевки в дома отдыха, санатории, лагеря отдыха для детей;
лекарства;
медицинское обслуживание, включая зубное протезирование;
содержание детей в дошкольных учреждениях, на обучение детей;
профессиональное обучение;
культурно-спортивные мероприятия;
оплату жилья, коммунальных услуг и топлива;
приобретение скота, кормов;
форменную одежду, обмундирование;
другие виды дотаций и льгот.

9. "Өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерін, тауарлар өндіру (қайта өңдеу нәтижесінде алынған) мен қызмет көрсету" 4-бөлімі тауарлар өндіретін және (немесе) басқа үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін, мал, құс, бал арасын немесе басқа да ауыл шаруашылығы малдары бар, жер учаскесіне (учаскелеріне) қол жеткізе алатын үй шаруашылықтарына арналған.
Үй шаруашылығының жерге қолжетімділігі туралы 4.1-сұрағы зерттелетін барлық үй шаруашылығына қойылады. Егер үй шаруашылығының жеке меншігінде жер учаскесі болмаса, бірақ оны жалға алатын болса, тиісінше оның жер учаскесіне қолжетімділігі бар деп саналады. Жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. "Иә" деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа көшеді, ал "Жоқ" деп жауап берген жағдайда 4.6-сұраққа көшу керек.
4.2-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. "Иә" деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа өтеді, "Жоқ" деп жауап берген жағдайда 4.4-сұраққа көшеді.
4.3-сұрақтың "Жеручаскесін пайдалануға байланысты өзге де шығыстар" жолына саяжайды ұстауға (суландыру, жарықпен қамтамасыз ету, қорғау және тағы басқалар) кеткен шығыстар да кіреді.
4.4-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. "Иә" деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа өтеді, "Жоқ" деп жауап берген жағдайда 4.6-сұраққа көшеді.
4.5-сұрақта 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-бағандарда есепке алу нақты көріністе жүргізіледі (килограммда немесе тоннада, гүлдерден басқа), бұл ретте жол бойынша біркелкі, ал 9, 10-бағандарда құндық (теңге) өлшем бірлігі сақталады. 10-бағаннан басқа барлық бағандарда ақпарат зерттелінетін тоқсанға көрсетіледі, оларда бұрын жасалған дайындамалар есепке алынбайды.
4.6-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. "Иә" деп жауап берген жағдайда 4.7-сұрақ қойылады, "Жоқ" деп жауап берген жағдайда 4.12- сұраққа көшеді.
4.9-сұрақта ұдайы өндіруге және өсіруге арналған тек малдардың төлдерін және құстарды; араларды, сондай-ақ малдардың етке өткізілмейтін түрлерін бұл жұмысқа жегілетін жылқылар, есектер, қашырлар және тағы басқалар сату есепке алынады.
4.10-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. "Иә" деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа өтеді, "Жоқ" деп жауап берген жағдайда 4.12-сұраққа көшеді.
4.11-сұраққа кестеде 2, 3, 4, 5, 6 және 7-бағандар заттай нысанда, ал 8 және 9-бағандар құндық нысанда толтырылады. 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-бағандарда есепті тоқсанға алынған мал шаруашылығы өнімдері көрсетіледі, ал 9-бағанда бұдан бұрын өндірілген мал шаруашылығы өнімдерін сатудан түскен түсімдер сомасы көрсетіледі.
Ет өндірісі сойыс салмағында есепке алынады, сондықтан үй шаруашылықтары ересек малды немесе құсты тірі күйінде өткізген кезде мал басы келесі келтірілген қайта есептеу коэффициенттеріне сәйкес етке есептеледі: ірі қара мал үшін – 0,53, қойлар үшін – 0,50, ешкілер үшін – 0,49, шошқалар үшін – 0,70, аттар үшін – 0,52, құстар үшін – 0,70, түйелер үшін – 0,53 және өзгелерге – 0,50. Олар бойынша деректер 2, 3, 4, 5, 6 және 7-бағандарға енгізіледі.

9. Раздел 4 "Производство продукции растениеводства и животноводства, товаров (полученных в результате переработки) и предоставление услуг" предназначен для домашних хозяйств, имеющих доступ к земельному участку (участкам), содержащих скот, птицу, пчел или других сельскохозяйственных животных, производящих товары и (или) предоставляющих услуги другим домашним хозяйствам.
На вопрос 4.1 о доступе домашнего хозяйства к земле отвечают все обследуемые домашние хозяйства. Когда домашнее хозяйство не имеет собственного участка земли, но арендует его, то оно соответственно имеет доступ к земле. Выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе "Да" осуществляется переход к следующему вопросу, при ответе "Нет" – переход к вопросу 4.6.
В вопросе 4.2 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе "Да" осуществляется переход к следующему вопросу, при ответе "Нет" – переход к вопросу 4.4.
В вопросе 4.3 в строку "Прочие расходы, связанные с использованием земельного участка" включаются расходы на содержание дачи (полив, освещение, охрана и другие).
В вопросе 4.4 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе "Да" осуществляется переход к следующему вопросу, при ответе "Нет" – переход к вопросу 4.6.
В вопросе 4.5 в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 учет ведется в натуральном выражении (килограммах или тоннах, кроме цветов), при этом соблюдается единая единица измерения по строке, а в графах 9 и 10 – в стоимостном выражении (тенге). Во всех графах, кроме графы 10, информация отражается за обследуемый квартал, ранее сделанные заготовки в них не учитываются.
В вопросе 4.6 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе "Да" задается вопрос 4.7, при ответе "Нет" осуществляется переход к вопросу 4.12.
В вопросе 4.9 учитывается продажа только молодняка скота и птицы, которые предназначены для воспроизводства и доращивания пчел и тех видов скота, которые не будут использоваться на мясо: это рабочие лошади, ослы, мулы и тому подобное.
В вопросе 4.10 выбирается и отмечается один вариант. При ответе "Да" осуществляется переход к следующему вопросу, при ответе "Нет" – переход к вопросу 4.12.
В таблице к вопросу 4.11 графы 2, 3, 4, 5, 6 и 7 заполняются в натуральном выражении, графы 8 и 9 – в стоимостном выражении. В графах 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 отражается продукция животноводства, полученная за отчетный квартал, а в графе 9 указывается сумма, вырученная от продажи ранее произведенной продукции животноводства.
Производство мяса учитывается в убойном весе, поэтому в случаях, когда домашние хозяйства реализуют взрослый скот или птицу в живом виде, поголовье пересчитывается на мясо в соответствии со следующими коэффициентами пересчета: для крупного рогатого скота – 0,53, для овец – 0,50, для коз – 0,49, для свиней – 0,70, для лошадей – 0,52, для птиц – 0,70, для верблюдов – 0,53 и прочих – 0,50. Данные по ним заносятся в графы 2, 3, 4, 5, 6 и 7.

8 және 9-бағандарда қосымша ет өнімдерін есепке алмағанда, тірі малды сату құны көрсетіледі.
Сүт өнімдеріне: қаймақ, қатық, қышқыл сүт өнімдері, йогурттар, қымыз, шұбат, сүт консервілері жатады. Бұл топқа сүт қосылмайды, өйткені ол "Сіз тоқсан ішінде қандай өнім алдыңыз?" 4.11-сұрағының кестесінде есепке алынады.
Тоқаш және ұннан дайындалатын кондитерлік өнімдер жолына нан және нан-тоқаштың және кондитерлік өнімдердің барлық түрлері; шұжықтар және басқа ет өнімдеріне – үй шұжықтары, қазы, шұжық, жая, қарта, доңыз майы (шошқаның қыртыс майы), бұқтырма, ет консервілері; басқа тамақ өнімдеріне – кептірілген жемістер, ауланған балықтар (үй шаруашылығының өзімен ұсталынған), саңырауқұлақтар және басқа тамақ өнімдері қосылады.
Тұтыну тауарларын өндіру құны сатып алушының бағасымен (нарық бағасында) есепке алынады.
4.13-сұрақта "Сауда" жолында сүтті, етті, көкөністерді және басқа ауыл шаруашылық өнімдерін, сондай-ақ үй шаруашылығында дайындалған тамақтарды және сусындарды сатудан түскен кірісті қоса отырып, азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды сатудан түскен таза табыс есепке алынады.
"Білім беру саласындағы қызметтер" жолында репетиторлық және өзге де білім беру қызметтері кіреді.
"Денсаулық сақтау саласындағы қызметтер" жолына массаж, уколдар және басқа да қызметтер жатады.
"Тұрғын үйді жалға беру" жолына үйді, тұрғын емес (өндірістік) үй-жайларды: гараждар, қойма орындарын жалға беруден түскен табысты және шығындарды қамтиды.
10. Есепті кезең аяқталғаннан кейін интервьюер қандай да бір сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін Журналды тағы да бір рет қарап шығып, алып кетеді. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде нысанды қайта қарап шығады, егер қандай да бір сәйкессіздіктерді тапса, қайта үй шаруашылығына барады (жеке немесе телефонмен) және жеткіліксіз ақпаратты анықтайды.
Басшысының
2021 жылғы 29 қазандағы
№ 26 бұйрығына
6-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына
11-қосымша
Приложение 11 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года
№ 14
Ересек халыққа темекі тұтынуы туралы сауал салу Опрос взрослого населения о потреблении табака
Индексі
Индекс
D 007
жылына бір рет
один раз в год
есепті кезең жыл
отчетный период год
Сауал салуға 15 және одан үлкен жастағы үй шаруашылығының бір мүшесі қатысады
В опросе принимает участие один член домашнего хозяйства в возрасте 15 лет и старше
Ұсыну мерзімі – 11 шілде
Срок представления – 11 июля

В графах 8 и 9 указывается стоимость продажи живого скота, за исключением субпродуктов.
К молочным продуктам относятся: сметана, простокваша, кисломолочные продукты, йогурты, кумыс, шубат, молочные консервы. В эту группу не включается молоко, так как его учет ведется в таблице вопроса 4.11 "Какую продукцию Вы получили за квартал?".
В булочные и мучные кондитерские изделия включаются лепешки и все виды хлебобулочных и кондитерских изделий; в колбасы, изделия из мяса – домашние колбасы, казы, шужук, жая, карта, сало (шпик), тушенка, мясные консервы; в другие продукты – сухофрукты, улов рыбы (осуществленный самим домашним хозяйством), грибы и другие продукты питания.
Стоимость произведенных потребительских товаров учитывается в ценах покупателя (в рыночных ценах).
В вопросе 4.13 в строке "Торговля" учитываются услуги от перепродажи непродовольственных и продовольственных товаров, включая чистую прибыль, получаемую перекупщиками молока, мяса, овощей и другой сельскохозяйственной продукции, от продажи пищи и напитков, изготовленных в домашних хозяйствах.
В строку "Услуги в области образования" входят репетиторство и прочие образовательные услуги.
В строку "Услуги в области здравоохранения" входят массаж, уколы и другие услуги.
Строка "Сдача в аренду жилья" включает в себя прибыль и затраты для оказания услуг от сдачи в аренду жилья, нежилых (производственных) помещений: гаражей, складских помещений.
10. По завершении отчетного периода интервьюер просматривает, не пропущены ли какие-либо вопросы и забирает Журнал. За пределами домашнего хозяйства интервьюер повторно просматривает форму, в случае обнаружения каких-либо несоответствий, вновь обращается в домашнее хозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.
Приложение 6
к приказу руководителя
от 29 октября 2021 года № 26
Приложение 11 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Мемлекеттік статистика
органдары құпиялылығына
кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами
государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного
статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігінің Статистика
комитеті төрағасының 2019 жылғы
19 желтоқсандағы № 14 бұйрығына 11-қосымша
Ересек халыққа темекі тұтынуы туралы сауал салу
Опрос взрослого населения о потреблении табака
Индексі
Индекс
D 007
жылына бір рет
один раз в год
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Сауал салуға 15 және одан үлкен жастағы үй шаруашылығының бір мүшесі қатысады
В опросе принимает участие один член домашнего хозяйства в возрасте 15 лет и старше
Ұсыну мерзімі – 11 шілде
Срок представления – 11 июля

21. Если вы курите табачные изделия сейчас, пытаетесь ли бросить курить? (вопрос задается курящим респондентам)
21.
да
нет
затрудняюсь ответить
22. Сіз темекі тартудан бас тартуды т тиімді әдістері туралы білесіз бе?
22. Знаете ли вы о методах эффективного отказа от курения?
иә
1
да
жоқ
2
нет
жауап беруге қиналамын
3
затрудняюсь ответить
7. СТАТИСТИКАЛЫҚ НЫСАНДЫ ТОЛТЫРУҒА ЖҰМСАЛҒАН УАҚЫТТЫ КӨРСЕТІҢІЗ, САҒАТПЕН (ҚАЖЕТТІСІН ҚОРШАҢЫЗ)
7. УКАЖИТЕ ВРЕМЯ,
ЗАТРАЧЕННОЕ НА ЗАПОЛНЕНИЕ СТАТИСТИЧЕСКОЙ ФОРМЫ, В ЧАСАХ (НУЖНОЕ ОБВЕСТИ)
1 сағатқа дейін
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Сізге ынтымақтастығыңыз үшін алғыс білдіреміз! Благодарим Вас за сотрудничество!
Басшысының
2021 жылғы 29 қазандағы
№ 26 бұйрығына
7-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық
байқаудың статистикалық нысаны
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына
13-қосымша
Приложение 13 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года
№ 14
Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы
Индексі
D 008
жылдық (тоқсан сайынғы нақтыланумен)
есепті кезең
жыл
Респонденттер тобы – үй шаруашылықтары
Ұсыну мерзімі - есепті кезеңнің 1 ақпанына (қоса алғанда) дейін (есепті кезеңнен кейінгі 20-күніне (қоса алғанда) дейін)
1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы
________________________________
2. ӘАОЖ бойынша елді мекеннің коды1

21. Если вы курите табачные изделия сейчас, пытаетесь ли бросить курить? (вопрос задается курящим респондентам)
да
нет
затрудняюсь ответить
22. Сіз темекітартудан бас тартудың тиімді әдістері туралы білесіз бе?
22. Знаете ли вы о методах эффективного отказа от курения?
иә
1
да
жоқ
2
нет
жауап беруге қиналамын
3
затрудняюсь ответить
7. СТАТИСТИКАЛЫҚ НЫСАНДЫ ТОЛТЫРУҒА ЖҰМСАЛҒАН УАҚЫТТЫ КӨРСЕТІҢІЗ, САҒАТПЕН (ҚАЖЕТТІСІН ҚОРШАҢЫЗ)
7. УКАЖИТЕ ВРЕМЯ, ЗАТРАЧЕННОЕ НА ЗАПОЛНЕНИЕ СТАТИСТИЧЕСКОЙ ФОРМЫ, В ЧАСАХ (НУЖНОЕ ОБВЕСТИ)
1 сағатқа дейін
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Сізге ынтымақтастығыңыз үшін алғыс білдіреміз!
Благодарим Вас за сотрудничество!
Приложение 7
к приказу руководителя
от 29 октября 2021 года № 26
Приложение 13 к приказу
Председателя Комитета по
статистике Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Конфиденциальность гарантируется органами
государственной статистики
Статистическая форма общегосударственного
статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігінің Статистика
комитеті төрағасының 2019 жылғы
19 желтоқсандағы № 14 бұйрығына
13-қосымша
Контрольная карточка состава домашнего хозяйства
Индекс
D 008
годовая (с ежеквартальным уточнением)
отчетный период
год
Круг респондентов – домашние хозяйства
Срок представления – до 1 февраля (включительно) отчетного периода (до 20 числа (включительно) послеотчетного периода)
1. Наименование территории (населенного пункта)
______________________________________________
2. Код населенного пункта по КАТО1

Жынысы 1-ер, 2-әйел
5
Бойы (сантиметр)
6
Отбасылық жағдайы
7
1 қаңтардағы жағдай бойынша қол жеткізген білімінің ең жоғары деңгейі
8
1 қаңтардағы жағдай бойынша уақытша жоқ (бар)
жыл
Үй шаруашылығы құрамындағы өзгерістерді атап көрсетуіңізді өтінеміз:
1-тоқсанда
2-тоқсанда
3-тоқсанда
4-тоқсанда
9
1 қаңтардағы жағдай бойынша Сіздің негізгі қызметіңіздің мәртебесі (15 жастағы және одан үлкен адамдар сұралады)
Сіздің негізгі қызметіңіздің мәртебесіндегі өзгерістерді атап көрсетуіңізді өтінеміз:
1-тоқсанда
2-тоқсанда
3-тоқсанда
4-тоқсанда
Сұрақтарға жауап нұсқаларын кодтау:
2. Үй шаруашылығы иесіне қатынасы
2 – күйеуі, әйелі
3 – ұлы, қызы
4 – әкесі, анасы
5 – ағасы,інісі, әпкесі,қарындасы,сіңілісі
6 – атасы, әжесі
7 – немересі
8 – басқа деңгейдегі туыстық
9 – туыс емес (туыстығы жоқ)
6. Отбасылық жағдайы
1 – ешқашан некеде тұрмаған
2 – некеде тұр
3 – тұл ер, жесір әйел
4 – ажырасқан
7. Білім деңгейі
1 – мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту
2 – бастауыш білім;
3 – негізгі орта білім;
4 – орта білім (жалпы орта білім, технакалық және кәсіби білім);
5 – жоғары білім;
6 – жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
7 – ешқандай білім деңгейіне қол жеткізбеген.
8. Құрамның өзгеру статусы
1 – тұрақты кетті
2 – тұрақты келді
3 – уақытша кетті
4 – уақытша келді
Кету (келу) себептері
1 – туу
2 – өлім
3 – жұмыс (Қазақстан Республикасы аумағында)
4 – жұмыс (Қазақстан Республикасы аумағынан тыс)
5 – неке
6 – ажырасу
7 – оқу
8 – әскердегі қызмет
9 – өзгелері (ауруханада, бас бостандығынан айыру жерлерінде, басқа мекенжайға көшіп кету және тағы басқа)
9. Негізгі қызметтің мәртебесі
1 – жалданып жұмыс істейтіні (жазбаша түріндегі шарт бойынша немесе ауызша уағдаластық)
1.1 –жекелеген жеке тұлғаларда жалдану бойынша жұмыс
2 – жалданбай жұмыс істейтін (өзінің жеке кәсіпорнында жеке кәсіпкерлік қызметімен айналысады)
3 – жұмыс істемейтін және жұмыс іздеуде (жұмыссыз)
4 – зейнеткер (жұмыс істемейтін зейнеткер)
5 – оқушы, студент
6 – үй шаруашылығымен, балаға немесе басқа адамдарға күтім жасаумен айналысу
7 – уақытша немесе ұзақ уақыт еңбекке қабілетсіз
8 – басқа себептер бойынша жұмыс істемейтін және жұмыс іздемейтін

Пол: мужской-1, женский-2
5
Рост (сантиметр)
6
Семейное положение
7
Максимально достигнутый уровень образования по состоянию на 1 января
8
Временно отсутствует (присутствует) по состоянию на 1 января
Пожалуйста, отметьте изменения в составе домашнего хозяйства за:
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
9
Статус Вашей основной деятельности (лица в возрасте 15 лет и старше)
по состоянию на 1 января
Пожалуйста, отметьте изменения статуса Вашей основной деятельности за:
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Кодировка вариантов ответов к вопросам:
2. Отношение к главе домашнего хозяйства
2 – муж, жена
3 – сын, дочь
4 – отец, мать
5 – брат, сестра
6 – дедушка, бабушка
7 – внук, внучка
8 – другая степень родства
9 – не родственник (нет родства)
6. Семейное положение
1 – никогда не состоял (а) в браке
2 – состоит в браке
3 – вдовец, вдова
4 – разведен (а)
7. Уровни образования
1 – дошкольное воспитание и обучение;
2 – начальное образование;
3 – основное среднее образование;
4 – среднее образование (общее среднее образование, техническое и профессиональное образование);
5 – высшее образование;
6 – послевузовское образование;
7 – не достигнут никакой уровень образования
8. Статус изменения состава
1 – постоянно выбыл
2 – постоянно прибыл
3 – временно выбыл
4 – временно прибыл
Причины выбытия (прибытия)
1 – рождение
2 – смерть
3 – работа (в пределах Республики Казахстан)
4 – работа (за пределами Республики Казахстан)
5 – брак
6 – развод
7 – учеба
8 – служба в армии
9 – иные (в больницах, в местах заключения, переезд на другое место жительства и так далее)
9. Статус основной деятельности
1 – работающий по найму (по письменному договору или устной договоренности)
1.1 – работа по найму у отдельных физических лиц
2 – работающий не по найму (на собственном предприятии, занимающийся индивидуальной предпринимательской деятельностю)
3 – не работающий и ищущий работу (безработный)
4 – пенсионер (неработающий пенсионер)
5 – учащийся, студент
6 – занимающийся домашним хозяйством, уходом за детьми или другими лицами
7 – временно или длительно нетрудоспособный
8 – не работающий и не ищущий работу по другим причинам

10. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы атынан Сізге ынтымақтастығыңыз бен көмегіңіз үшін алғыс білдіремін!

10. Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40 часов
От имени Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан я хотел (-а) бы поблагодарить Вас за сотрудничество и помощь!