"Елдің және өңірлердің бес жылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі көрсеткіштерін болжамдау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 22 қаңтардағы № 10 бұйрығына толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 2 қарашадағы № 97 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 5 қарашада № 25029 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Елдің және өңірлердің бес жылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі көрсеткіштерін болжамдау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 22 қаңтардағы № 10 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22123 болып тіркелген) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Елдің және өңірлердің бес жылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі көрсеткіштерін болжамдау әдістемесінде:
мынадай мазмұндағы 4-тараумен толықтырылсын:
"4-тарау. Жекелеген макроэкономикалық көрсеткіштерді болжамдау
47. Айлық есептік көрсеткішті болжамдау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
t – базалық жыл (болжамды жылдың алдындағы жыл);
t+1 – болжамды жыл;
АЕК 1t – базалық жылдың айлық есептік көрсеткіші;
Орташа инфляция дәлізінің деңгейі t+1 – болжамды жылдағы инфляция дәлізінің орташа деңгейі.
48. Халықтың орташа жылдық санын болжамдау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
t – базалық жыл (болжамды жылдың алдындағы жыл);
t+1 – болжамды жыл;
XOCt+1 – болжамды жылдағы халықтың орташа жылдық саны;
XOCt – базалық жылдағы халықтың орташа жылдық саны;
XOCt
– соңғы 5 базалық жылда халықтың орташа жылдық санының орташа өсуі.
49. ЖІӨ-ні миллиард АҚШ долларында болжамдау мына формула бойынша жүзеге асырылады:
– болжамды жылдағы миллиард АҚШ долларымен алынған ЖІӨ-нің номиналды көлемі;
– болжамды жылдағы миллиард теңгемен алынған ЖІӨ-нің номиналды көлемі;
Есептік бағамt+1 – болжамды жылдағы АҚШ долларына шаққандағы теңгенің есептік бағамы.
50. Миллиард халықаралық долларында алынған сатып алу қабілетінің паритеті бойынша ЖІӨ-ні болжамдау мына формула бойынша жүзеге асырылады:
– болжамды жылдағы миллиард халықаралық долларымен алынған ЖІӨ-нің сатып алу қабілетінің паритеті бойынша номиналды көлемі;
– болжамды жылдағы миллиард теңгемен алынған ЖІӨ-нің номиналды көлемі;
Халықаралық долларға шаққандағы теңгенің бағамыt+1 – ХВҚ деректері бойынша болжамды жылдағы сатып алу қабілетінің паритеті бойынша халықаралық долларға шаққандағы теңгенің бағамы.

О внесении дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 января 2021 года № 10 "Об утверждении Методики прогнозирования основных показателей социально-экономического развития страны и регионов на пятилетний период"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 ноября 2021 года № 97. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2021 года № 25029
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 января 2021 года № 10 "Об утверждении Методики прогнозирования основных показателей социально-экономического развития страны и регионов на пятилетний период" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22123) следующее дополнение:
в Методике прогнозирования основных показателей социально-экономического развития страны и регионов на пятилетний период, утвержденной указанным приказом:
дополнить главой 4 следующего содержания:
"Глава 4. Прогнозирование отдельных макроэкономических показателей
47. Прогнозирование месячного расчетного показателя осуществляется по следующей формуле:
t – базовый год (год, предшествующий прогнозному);
t+1 – прогнозный год;
МРПt – месячный расчетный показатель базового года;
Средний уровень коридора инфляцииt+1 – средний уровень коридора инфляции прогнозного года.
48. Прогнозирование среднегодовой численности населения осуществляется по следующей формуле:
t – базовый год (год, предшествующий прогнозному);
t+1 – прогнозный год;
СЧНt+1 – среднегодовая численность населения прогнозного года;
СЧНt – среднегодовая численность населения базового года;
Средний рост СЧНt
– средний рост среднегодовой численности населения за последние 5 базовых лет.
49. Прогнозирование ВВП в миллиардах долларах США осуществляется по следующей формуле:
– номинальный объем ВВП прогнозного года в миллиардах долларах США;
– номинальный объем ВВП прогнозного года в миллиардах тенге;
Расчетный курсt+1 – расчетный курс тенге к доллару США прогнозного года.
50. Прогнозирование ВВП по паритету покупательной способности в миллиардах международных долларах осуществляется по следующей формуле:
– объем ВВП по паритету покупательной способности прогнозного года в миллиардах международных долларах;
– номинальный объем ВВП прогнозного года в миллиардах тенге;
Курс международного доллара к тенгеt+1 – курс международного доллара к тенге по паритету покупательной способности прогнозного года по данным МВФ.

51. Жан басына шаққандағы ЖІӨ-ні АҚШ долларымен алынған болжамдау мына формула бойынша жүзеге асырылады:
– болжамды жылдағы жан басына шаққандағы АҚШ долларымен алынған ЖІӨ;
– болжамды жылдағы теңгемен алынған ЖІӨ-нің номиналды көлемі;
Есептік бағамt+1 – болжамды жылдағы АҚШ долларына шаққандағы теңгенің есептік бағамы;
XOCt+1 – болжамды жылдағы халықтың орташа жылдық саны.
52. ЖӨӨ-ні миллиард АҚШ долларымен алынған болжамдау мына формула бойынша жүзеге асырылады:
– болжамды жылдағы АҚШ долларымен алынған ЖӨӨ-нің номиналды көлемі;
– болжамды жылдағы миллиард теңгемен алынған ЖӨӨ-нің номиналды көлемі;
Есептік бағамt+1 – болжамды жылдағы АҚШ долларына шаққандағы теңгенің есептік бағамы.
53. Жан басына шаққандағы АҚШ долларымен алынған ЖӨӨ-ні болжамдау мына формула бойынша жүзеге асырылады:
– болжамды жылдағы АҚШ долларымен алынған жан басына шаққандағы ЖӨӨ;
– болжамды жылдағы теңгемен алынған ЖӨӨ-нің номиналды көлемі;
Есептік бағамt+1 – болжамды жылдағы АҚШ долларына шаққандағы теңгенің есептік бағамы;
XOCt+1 – болжамды жылдағы халықтың орташа жылдық саны.".
2. Макроэкономикалық талдау және болжамдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Иргалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі

51. Прогнозирование ВВП на душу населения в долларах США осуществляется по следующей формуле:
– ВВП на душу населения прогнозного года в долларах США;
– номинальный объем ВВП прогнозного года в тенге;
Расчетный курсt+1 – расчетный курс тенге к доллару США прогнозного года;
СЧНt+1 – среднегодовая численность населения прогнозного года.
52. Прогнозирование ВРП в миллиардах долларах США осуществляется по следующей формуле:
– номинальный объем ВРП прогнозного года в миллиардах долларах США;
– номинальный объем ВВП прогнозного года в миллиардах тенге;
Расчетный курсt+1 – расчетный курс тенге к доллару США прогнозного года.
53. Прогнозирование ВРП на душу населения в долларах США осуществляется по следующей формуле:
– ВРП на душу населения прогнозного года в долларах США;
– номинальный объем ВРП прогнозного года в тенге;
Расчетный курсt+1 – расчетный курс тенге к доллару США прогнозного года;
СЧНt+1 – среднегодовая численность населения региона прогнозного года.".
2. Департаменту макроэкономического анализа и прогнозирования в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Иргалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан