Ротациялау жоспарын және ротациялау жоспарына енгізілмейтін азаматтық қорғау органдары әскери қызметшілердің тізімін жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 25 қарашадағы № 560 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 4 желтоқсанда № 25550 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 84-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ротациялау жоспарын және ротациялау жоспарына енгізілмейтін азаматтық қорғау органдары әскери қызметшілердің тізімін жасау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 25 қарашадағы
№ 560 бұйрығымен
бекітілген
Ротациялау жоспарын және ротациялау жоспарына енгізілмейтін азаматтық қорғау органдары әскери қызметшілердің тізімін жасау қағидаларын бекіту туралы
1. Осы Ротациялау жоспарын және ротациялау жоспарына енгізілмейтін азаматтық қорғау органдары әскери қызметшілердің тізімін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының (бұдан әрі – Әскери қызмет өткеру қағидалары) 84-тармағына сәйкес әзірленді және ротациялау жоспарын (бұдан әрі – Ротациялау жоспары) және ротациялау жоспарына енгізілмейтін азаматтық қорғау органдары әскери қызметшілердің тізімін (бұдан әрі – Әскери қызметшілердің тізімі) жасау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил составления плана ротации и списка военнослужащих органов гражданской защиты, не включаемых в план ротации
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 25 ноября 2021 года № 560. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2021 года № 25550.
В соответствии с пунктом 84 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления плана ротации и списка военнослужащих органов гражданской защиты, не включаемых в план ротации.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 25 ноября 2021 года № 560
Правила составления плана ротации и списка военнослужащих органов гражданской защиты, не включаемых в план ротации
1. Настоящие Правила составления плана ротации и списка военнослужащих органов гражданской защиты, не включаемых в план ротации разработаны в соответствии с пунктом 84 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 (далее – Правила прохождения воинской службы) и определяют порядок составления плана ротации (далее – План ротации) и списка военнослужащих органов гражданской защиты (далее - военнослужащие), не включаемых в план ротации (далее – Список военнослужащих).

2. Жыл қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - ТЖМ), ТЖМ төтенше жағдайлар департаментінің (бұдан әрі - ТЖД), азаматтық қорғау әскери бөлімінің (бұдан әрі – әскери бөлім) кадр қызметтері (бұдан әрі – АҚО кадр қызметтері) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысанда Ротациялау жоспарын жасайды.
Ротациялау жоспары Әскери қызмет өткеру қағидаларының 83-тармағында айқындалған жағдайлар қалыптасқан әскери қызметшілерге қатысты жасалады.
Ротациялау жоспарымен бір уақытта осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ротациялау жоспарына енгізілмейтін азаматтық қорғау органдары әскери қызметшілердің тізімі жасалады.
Әскери қызметшілердің тізіміне Әскери қызмет өткеру қағидаларының 84-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында айқындалған әскери қызметшілер және Әскери қызмет өткеру қағидаларының 45-тармағы негізінде әскери қызмет мүддесінде лауазымында екінші мерзімге қалдырылған әскери қызметшілер енгізіледі.
Ротациялау жоспарына және Әскери қызметшілердің тізіміне АҚО кадр қызметі бастықтары қол қояды.
3. Жыл сайын желтоқсан айының 10-на дейін қол қойылған Ротациялау жоспарлары мен Әскери қызметшілердің тізімдері осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген уәкілетті лауазымды тұлғаға бекіту үшін енгізіледі.
4. Ротациялау жоспары және Әскери қызметшілердің тізімі жыл сайын желтоқсан айының 20-на дейін Әскери қызмет өткеру қағидаларының 14-тармағына сәйкес бекітілетін әскери қызметшілермен келісімшарт жасасу, оларды әскери лауазымдарға тағайындау, ауыстыру, олардан босату, шығару, сондай-ақ оларға әскери атақ беру туралы бұйрықтар (жеке құрам бойынша бұйрықтар) шығаруға құқығы бар лауазымды адамдар тізбесімен айқындалатын уәкілетті лауазымды тұлғамен бекітіледі.
5. Ротациялау жоспарына немесе Әскери қызметшілердің тізіміне өзгерістер енгізу талап етілетін жағдайлар туындаған кезде өзгерістер енгізу туралы шешімді оларды бекіткен лауазымды адам қабылдайды.
6. Ротациялау жоспарына немесе Әскери қызметшілердің тізіміне өзгерістер енгізу талап етілетін жағдайларына:
1) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 26-бабына сәйкес әскери қызметшілерді әскери қызметтен шығару;
2) Заңның 22-бабы 3-тармағында көзделген жағдайлардың туындауы жатады.
7. Ротациялау жоспарына немесе Әскери қызметшілердің тізіміне өзгерістер:
1) осы Қағидалардың 6-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда – әскери қызметшіні әскери қызметтен шығару туралы бұйрық шыққан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;

2. Кадровой службой Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС), департамента по чрезвычайным ситуациям МЧС (далее - ДЧС), воинской части гражданской обороны (далее – воинская часть) (далее – кадровые службы ОГЗ), по итогам года составляется План ротации по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
План ротации составляется по военнослужащим, в отношении которых наступили условия, определенные пунктом 83 Правил прохождения воинской службы.
Одновременно с Планом ротации составляется Список военнослужащих органов гражданской защиты, не включаемых в план ротации по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В Список военнослужащих включаются военнослужащие, определенные подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 84 Правил прохождения воинской службы, и военнослужащие, которые в интересах воинской службы оставлены в должности на второй срок на основании пункта 45 Правил прохождения воинской службы.
План ротации и Список военнослужащих подписываются начальниками кадровых служб ОГЗ.
3. Ежегодно до 10 декабря кадровые службы ОГЗ вносят на утверждение уполномоченному должностному лицу, указанному в пункте 4 настоящих Правил подписанные Планы ротации и Списки военнослужащих.
4. План ротации и Список военнослужащих ежегодно до 20 декабря утверждаются уполномоченным должностным лицом, который определяется перечнем должностных лиц, имеющих право издавать приказы о заключении контракта, назначении на воинские должности, перемещении, освобождении, увольнении военнослужащих, а также присвоении им воинского звания (приказы по личному составу), утверждаемым в соответствии с пунктом 14 Правил прохождения воинской службы.
5. При возникновении обстоятельств, требующих внесения изменений в План ротации либо Список военнослужащих, решение о внесении изменений принимается уполномоченным должностным лицом, их утвердившим.
6. Обстоятельствами, требующими внесение изменений в План ротации либо Список военнослужащих являются:
1) увольнения военнослужащих с воинской службы в соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее - Закон);
2) возникновение обстоятельств, предусмотренных пунктом 3 статьи 22 Закона.
7. В План ротации либо Список военнослужащих изменения вносятся:
1) в случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 6 настоящих Правил - в течении пяти рабочих дней со дня издания приказа об увольнении военнослужащего с воинской службы;

2) осы қағидалардың 6-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда – "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10589 болып тіркелген) Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына 13-қосымшадағы нысанға сәйкес Мүгедектік туралы анықтама, Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің 309-бабына сәйкес шығарылған адамның біреудің асырауында болу фактісін анықтау туралы соттың шешімін АҚО кадр қызметіне тапсырған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде енгізіледі.
Ротациялау жоспарын және
ротациялау жоспарына
енгізілмейтін азаматтық қорғау
органдары әскери
қызметшілердің тізімін
жасау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің (бұдан әрі -
ТЖМ), ТЖМ төтенше жағдайлар
департаментінің (бұдан әрі -
ТЖД), азаматтық қорғау әскери
бөлімінің (бұдан әрі – әскери
бөлім) уәкілетті лауазымды
тұлғасы, қолы, күні
Ротациялау жоспары
Әскери атағы
Аты, тегі, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда)
Атқаратын лауазымы, қай уақыттан бастап лауазымда
Қай уақыттан бастап әскери қызметте, келісімшарттың аяқталу мерзімі
Ротациялауға негіз
Жоспарланатын лауазымы
1
ТЖМ, ТЖД, әскери бөлімнің кадр қызметі бастығы
қолы, күні
Ротациялау жоспарын және
ротациялау жоспарына
енгізілмейтін азаматтық қорғау
органдары әскери
қызметшілердің тізімін
жасау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің (бұдан әрі -
ТЖМ), ТЖМ төтенше жағдайлар
департаментінің (бұдан әрі -
ТЖД), азаматтық қорғау әскери
бөлімінің (бұдан әрі – әскери
бөлім) уәкілетті лауазымды
тұлғасы, қолы, күні
Ротациялау жоспарына енгізілмейтін азаматтық қорғау органдары әскери қызметшілердің тізімі
Әскери атағы
Аты, тегі, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда)
Атқаратын лауазымы, қай уақыттан бастап лауазымда
Қай уақыттан бастап әскери қызметте, келісімшарттың аяқталу мерзімі
Ротациялау жоспарына қоспау негізі
Ротациялауға бар жағдайлар
1
ТЖМ, ТЖД, әскери бөлімнің кадр қызметі бастығы
қолы, күні

2) в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 6 настоящих Правил - в течении пяти рабочих дней со дня представления в кадровую службу ОГЗ справки об инвалидности по форме, согласно приложению 13 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10589), решения суда об установлении факта нахождения лица на иждивении, вынесенного в соответствии со статьей 309 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам составления
плана ротации и списка
военнослужащих органов
гражданской защиты,
не включаемых в план ротации
Форма
"Утверждаю"
Уполномоченное должностное
лицо Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
(далее - МЧС), департамента
по чрезвычайным ситуациям
МЧС (далее - ДЧС),
воинской части гражданской
обороны (далее – воинская часть),
подпись, дата
План ротации
Воинское звание
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Занимаемая должность, с какого времени в должности
С какого времени на воинской службе, дата окончания контракта
Основание для ротации
Планируемая должность
1
Начальник кадровой службы МЧС, ДЧС, воинской части
подпись, дата
Приложение 2
к Правилам составления
плана ротации и списка
военнослужащих органов
гражданской защиты,
не включаемых в план ротации
Форма
"Утверждаю"
Уполномоченное должностное
лицо Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
(далее - МЧС), департамента
по чрезвычайным ситуациям
МЧС (далее - ДЧС), воинской
части гражданской обороны
(далее – воинская часть),
подпись, дата
Список военнослужащих органов гражданской защиты, не включаемых в план ротации
Воинское звание
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Занимаемая должность, с какого времени в должности
С какого времени на воинской службе, дата окончания контракта
Основание для не включения в план ротации
Имеющиеся условия для ротации
1
Начальник кадровой службы МЧС, ДЧС, воинской части
подпись, дата