"Еңбек және жұмыспен қамту статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 7 қыркүйектегі № 34 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2021 жылғы 3 желтоқсандағы № 42 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 9 желтоқсанда № 25680 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Еңбек және жұмыспен қамту статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 7 қыркүйектегі № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21183 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағы 24) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 13 және 14-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті Заң Департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Басшы Н. Айдапкелов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Басшысының
2021 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 42 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы "7" қыркүйектегі
№ 34 бұйрығына
1-қосымша
Приложение 1 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2020 года
№ 34
Еңбек бойынша есеп Отчет по труду
Индексі
Индекс
1-Т
жылдық
годовая
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Қызметкерлердің саны 100 адамнан асатын, сондай-ақ "Шағын кәсіпорын қызметі туралы" (индексі 2-МП, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысан бойынша есеп беретіндерден басқа, саны 100 адамға дейін экономикалық қызметтің барлық түрлерінің заңды тұлғалары мен (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения всех видов экономической деятельности, с численностью работников свыше 100 человек, а также с численностью до 100 человек, кроме отчитывающихся по статистической форме "О деятельности малого предприятия" (индекс 2-МП, периодичность годовая)
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 12 ақпанға (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 12 февраля (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 7 сентября 2020 года № 34 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике труда и занятости и инструкций по их заполнению"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 3 декабря 2021 года № 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2021 года № 25680
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 7 сентября 2020 года № 34 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике труда и занятости и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21183) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан от "О государственной статистике" и c подпунктом 24) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, ПРИКАЗЫВАЮ:";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 11, 12, 13 и 14 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития статистических процессов совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту развития статистических процессов Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Н. Айдапкелов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу руководителя
от 3 декабря 2021 года № 42
Приложение 1 к приказу
Председателя Комитета
по статистике
Министерства национальной
Экономики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2020 года № 34
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің Статистика
комитеті төрағасының
2020 жылғы "7" қыркүйектегі № 34
бұйрығына 1-қосымша
Еңбек бойынша есеп
Отчет по труду
Индексі
Индекс
1-Т
жылдық
годовая
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Қызметкерлердің саны 100 адамнан асатын, сондай-ақ "Шағын кәсіпорын қызметі туралы" (индексі 2-МП, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысан бойынша есеп беретіндерден басқа, саны 100 адамға дейін экономикалық қызметтің барлық түрлерінің заңды тұлғалары мен (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения всех видов экономической деятельности, с численностью работников свыше 100 человек, а также с численностью до 100 человек, кроме отчитывающихся по статистической форме "О деятельности малого предприятия" (индекс 2-МП, периодичность годовая)
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 12 ақпанға (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 12 февраля (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН

2.1.1
оның ішінде оқыту нәтижесінде алынған мамандығы бойынша
из них по специальности, полученной в результате обучения
Х
Х
Х
2.2
жаңадан құрылған жұмыс орындарына
на вновь созданные рабочие места
Х
Х
Х
2.3
мүгедектігі бар қызметкерлер
работников, имеющих инвалидность
Х
Х
Х
3
Есепті кезеңде жұмыстан шыққан қызметкерлер – барлығы
Выбыло работников за отчетный период – всего
3.1
персонал санының қысқартылуына байланысты
в связи с сокращением численности персонала
3.2
кәсіпорынның таратылуына байланысты
в связи с ликвидацией предприятия
3.3
біліктілігінің жетіспеуі салдарынан қызметкер атқарып жүрген лауазымына немесе орындайтын жұмысына сәйкес келмегеніне байланысты
в связи с несоответствием занимаемой должности или выполняемой работе вследствие недостаточной квалификации
3.4
еңбек тәртібін бұзғанына байланысты
в связи с нарушением трудовой дисциплины
3.5
тараптардың еркінен тыс мән-жайларға байланысты
в связи с обстоятельствами, независящими от воли сторон
3.6
өз еркі бойынша (қызметкердің бастамасы бойынша)
по собственному желанию (по инициативе работника)
3.7
басқа себептер бойынша
по другим причинам
4
Есепті кезеңнің соңына қызметкерлердің тізімдік саны – барлығы
Списочная численность работников на конец отчетного периода - всего
8. Есепті кезеңнің соңына қызметкерлердің тізімдік санының құрамы туралы деректерді көрсетіңіз, адам
Укажите данные о составе списочной численности работников на конец отчетного периода, человек
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштер атауы
Наименование показателей
Барлығы
Всего
А
Б
1
1
Ұйым (бөлімше) бойынша барлығы
Всего по организации (подразделению)
соның ішінде мынадай жастағы адамдар:
в том числе лица в возрасте:
Х
1.1
14 – 15 жас
лет
1.2
16 – 28 жас
лет
1.3
29 – 49 жас
лет
1.4
50 жас және үлкен
лет и старше
2
1-жолдан:
жұмыс істейтін зейнеткерлер
из строки 1:
работающие пенсионеры
3
1-жолдан:
мүгедектігі бар қызметкерлер
из строки 1:
работники, имеющие инвалидность
3.1
оның ішінде мүгедектігі бар әйелдер
из них женщины, имеющие инвалидность
4
1-жолдан:
"Жасыл жұмыс орындарында" жұмыс істейтіндердің саны
из строки 1:
численность работающих на "зеленых рабочих местах"
9. Жұмыс күшін ұстауға жұмсалған шығындар туралы деректерді көрсетіңіз, мың теңге (ондық белгімен)
Укажите данные о затратах на содержание рабочей силы, тысяч тенге (с десятичным знаком)
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштер атауы
Наименование показателей
Барлығы
Всего
А
Б
1
1
Жұмыс күшін ұстауға жұмсалған шығындар сомасы – барлығы
Сумма затрат на содержание рабочей силы – всего
1.1
Қызметкерлердің жалақы қоры - барлығы
Фонд заработной платы работников – всего
соның ішінде:
в том числе:
Х

2.1.1
оның ішінде оқыту нәтижесінде алынған мамандығы бойынша
из них по специальности, полученной в результате обучения
Х
Х
Х
2.2
жаңадан құрылған жұмыс орындарына
на вновь созданные рабочие места
Х
Х
Х
2.3
мүгедектігі бар қызметкерлер
работников, имеющих инвалидность
Х
Х
Х
3
Есепті кезеңде жұмыстан шыққан қызметкерлер – барлығы
Выбыло работников за отчетный период – всего
3.1
персонал санының қысқартылуына байланысты
в связи с сокращением численности персонала
3.2
кәсіпорынның таратылуына байланысты
в связи с ликвидацией предприятия
3.3
біліктілігінің жетіспеуі салдарынан қызметкер атқарып жүрген лауазымына немесе орындайтын жұмысына сәйкес келмегеніне байланысты
в связи с несоответствием занимаемой должности или выполняемой работе вследствие недостаточной квалификации
3.4
еңбек тәртібін бұзғанына байланысты
в связи с нарушением трудовой дисциплины
3.5
тараптардың еркінен тыс мән-жайларға байланысты
в связи с обстоятельствами, независящими от воли сторон
3.6
өз еркі бойынша (қызметкердің бастамасы бойынша)
по собственному желанию (по инициативе работника)
3.7
басқа себептер бойынша по другим причинам
4
Есепті кезеңнің соңына қызметкерлердің тізімдік саны – барлығы
Списочная численность работников на конец отчетного периода - всего
8. Есепті кезеңнің соңына қызметкерлердің тізімдік санының құрамы туралы деректерді көрсетіңіз, адам
Укажите данные о составе списочной численности работников на конец отчетного периода, человек
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштер атауы
Наименование показателей
Барлығы
Всего
А
Б
1
1
Ұйым (бөлімше) бойынша барлығы
Всего по организации (подразделению)
соның ішінде мынадай жастағы адамдар:
в том числе лица в возрасте:
Х
1.1
14 – 15 жас
лет
1.2
16 – 28 жас
лет
1.3
29 – 49 жас
лет
1.4
50 жас және үлкен
лет и старше
2
1-жолдан:
жұмыс істейтін зейнеткерлер
из строки 1:
работающие пенсионеры
3
1-жолдан:
мүгедектігі бар қызметкерлер
из строки 1:
работники, имеющие инвалидность
3.1
оның ішінде мүгедектігі бар әйелдер
из них женщины, имеющие инвалидность
4
1-жолдан:
"Жасыл жұмыс орындарында" жұмыс істейтіндердің саны
из строки 1:
численность работающих на "зеленых рабочих местах"
9. Жұмыс күшін ұстауға жұмсалған шығындар туралы деректерді көрсетіңіз, мың теңге (ондық белгімен)
Укажите данные о затратах на содержание рабочей силы, тысяч тенге (с десятичным знаком)
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштер атауы
Наименование показателей
Барлығы
Всего
А
Б
1
1
Жұмыс күшін ұстауға жұмсалған шығындар сомасы – барлығы
Сумма затрат на содержание рабочей силы – всего
1.1
Қызметкерлердің жалақы қоры - барлығы
Фонд заработной платы работников – всего
соның ішінде:
в том числе:
Х

8 – 40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Атауы
Наименование ____________________________________________________________
Мекенжайы (респонденттің)
Адрес (респондента) ________________________________________________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон (респондента) ____________________________ ________________________
стационарлық                   ұялы
стационарный                   мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) ______________________________________
Орындаушы
Исполнитель ________________________________________ _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________ _________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________ __________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)             қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Басшысының
2021 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 42 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 34 бұйрығына
2-қосымша
"Еңбек бойынша есеп" (индексі 1-Т, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Еңбек бойынша есеп" (индексі 1-Т, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Еңбек бойынша есеп" (индексі 1-Т, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.

8 – 40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Атауы
Наименование _____________________________________________________________
Мекенжайы (респонденттің)
Адрес (респондента) ________________________________________________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон (респондента) ______________________________________________________
__________________________________________________________________________
стационарлық ұялы стационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) _______________________________________
Орындаушы
Исполнитель ______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Приложение 2
к приказу руководителя
от 3 декабря 2021 года № 42
Приложение 2
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2020 года № 34
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет по труду" (индекс 1-Т, периодичность годовая)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет по труду" (индекс 1-Т, периодичность годовая) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет по труду" (индекс 1-Т, периодичность годовая) (далее – статистическая форма).

2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) жұмыс уақыты – жұмыскер жұмыс берушінің актілеріне және еңбек шартының талаптарына сәйкес еңбек міндеттерін орындайтын уақыт, сондай-ақ Еңбек кодексіне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік-құқықтық актілеріне, ұжымдық шартқа, жұмыс берушінің актісіне сәйкес жұмыс уақытына жатқызылған өзге де уақыт кезеңдері;
2) Еңбек кодексінде белгіленген қалыпты ұзақтықтан аз уақыт, оның ішінде:
толық емес жұмыс күні, яғни күнделікті жұмыс (жұмыс ауысымы) ұзақтығының нормасын азайту;
толық емес жұмыс аптасы, яғни жұмыс аптасындағы жұмыс күндерінің санын қысқарту;
күнделікті жұмыс (жұмыс ауысымы) ұзақтығының нормасын бір мезгілде азайту және жұмыс аптасындағы жұмыс күндерінің санын қысқарту толық емес жұмыс уақыты болып есептеледі.
3. Статистикалық нысанды өзінің орналасқан жері бойынша заңды тұлғаның құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, оларға заңды тұлғаның статистикалық нысанды тапсыру бойынша өкілеттігі берілген жағдайда тапсырады. Егер құрылымдық және оқшауланған бөлімшелердің мұндай өкілеттіктері болмаған жағдайда статистикалық нысанды олардың орналасқан жерін көрсете отырып, өзінің құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері бөлінісінде заңды тұлға ұсынады.
Өз қызметін екі немесе одан да көп облыстардың аумағында жүзеге асыратын заңды тұлғалар әрбір бөлімше бойынша жеке бланкілерде статистикалық нысанды ұсынады, яғни қызметті жүзеге асыру орны бойынша деректерді көрсетеді.
4. Статистикалық нысанды респондент белгіленген күнтізбелік есепті кезең уақытында толтырады: жыл.
Деректер жұмыс берушінің актілері және бастапқы есеп құжаттамасының біріздендірілген нысандары: қызметкерді жұмысқа қабылдау, басқа жұмысқа ауыстыру, еңбек шартын бұзу туралы бұйрықтардың (өкімдердің), жұмыс уақытын пайдалану есебінің табельдері, есеп айырысу-төлем ведомостерінің негізінде толтырылады.
Жұмыс уақытын пайдалану есебінің табелінде жұмысқа шықпау себептері, толық емес жұмыс күні, үстеме жұмыс туралы, жұмыс режиміндегі өзгерістер туралы белгілер тиісті құжаттар (еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтар, бұйрықтар (өкімдер) негізінде ғана көрсетіледі.
5. Есепті кезең ішінде құрылымдық және оқшауланған бөлімшелер бір заңды тұлғадан екінші тұлғаға берілген (сатылған, қайта құрылған) жағдайда, берген заңды тұлғаның статистикалық нысандарынан көрсетілген деректер жыл басынан бергі кезең үшін алып тасталады және құрамына құрылымдық және оқшауланған бөлімшелер кіретін заңды тұлғаның есебіне жыл басынан бастап енгізіледі.
Заңды тұлғаның шаруашылық жүргізуінің ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген жағдайда, заңды тұлғаның жаңа статусы бойынша деректер өзгеріс болған уақыттан бастап есептеледі, бұрынғы статусы бойынша жыл басынан бергі айлардағы деректер статистикалық нысаннан алып тасталмайды.

2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие определения:
1) рабочее время – время, в течение которого работник в соответствии с актами работодателя и условиями трудового договора выполняет трудовые обязанности, а также иные периоды времени, которые в соответствии с Трудовым кодексом, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, коллективным договором, актом работодателя отнесены к рабочему времени;
2) неполным рабочим временем считается время, которое меньше нормальной продолжительности, установленной Трудовым кодексом, в том числе:
неполный рабочий день, то есть уменьшение нормы продолжительности ежедневной работы (рабочей смены);
неполная рабочая неделя, то есть сокращение числа рабочих дней в рабочей неделе;
одновременное уменьшение нормы продолжительности ежедневной работы (рабочей смены) и сокращение числа рабочих дней в рабочей неделе.
3. Статистическую форму представляют структурные и обособленные подразделения юридического лица по месту своего нахождения, если им делегированы полномочия по сдаче статистических форм юридическим лицом. Если структурные и обособленные подразделения не имеют таких полномочий, статистическую форму представляет юридическое лицо в разрезе своих структурных и обособленных подразделений с указанием их местонахождения.
Юридические лица, осуществляющие свою деятельность на территории двух и более областей, представляют статистическую форму на отдельных бланках по каждому подразделению, то есть отражают данные по месту осуществления деятельности.
4. Статистическая форма заполняется респондентом за установленный календарный отчетный период времени: год.
Данные заполняются на основании актов работодателя и унифицированных форм первичной учетной документации: приказов (распоряжений) о приеме работника на работу, переводе на другую работу, прекращении трудового договора, табеля учета использования рабочего времени, расчетно-платежных ведомостей.
В табеле учета использования рабочего времени отметки о причинах неявок на работу, о неполном рабочем дне, о сверхурочной работе, об изменениях режима работы отражаются только на основании соответствующих документов (листы о временной нетрудоспособности, приказы (распоряжения)).
5. При передаче (продаже, реорганизации) структурных и обособленных подразделений из одного юридического лица в другое в течение отчетного периода, из статистической формы передавшего юридического лица, указанные данные исключаются за период с начала года и включаются в отчет того юридического лица, в состав которого были приняты структурные и обособленные подразделения, также с начала года.
При изменении организационно-правовой формы юридического лица данные по новому статусу юридического лица учитываются с того времени, с которого произошло изменение, данные за предыдущие месяцы с начала года по прежнему статусу из статистической формы не исключаются.

6. Статистикалық нысанда қателер және басқа да бұрмалаушылықтар анықталған жағдайда, заңды тұлғалар есептік деректерді түзетуді бұдан кейінгі есептердің өспелі қорытынды деректерінде қателер немесе бұрмалаушылықтар табылғаннан кейін жүргізеді.
7. Тізімдік сан бойынша деректерді толтырғанда, жұмыс берушінің актілерін орындай отырып, жұмысты белгілі бір мамандығы, біліктілігі немесе лауазымы бойынша орындайтын, есепті кезеңде ұйымның тізімінде бар барлық қызметкерлер, сондай-ақ қоғамдық бастамаларда жұмыс істейтін адамдар (төлемақысыз және кез-келген келісімшартсыз орындалған жұмысты білдіреді) ескеріледі.
Тізімдік санға:
1) қызметкерлер:
бірлескен кәсіпорындарда жұмыс істейтін басқа елдердің жұмысшылары мен мамандары, сондай-ақ шетел жұмыс күштері – республика аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс беруші елден тысқары жалдаған шетелдіктер және азаматтығы жоқ азаматтар;
жұмысты вахталық әдіспен орындау үшін жіберілгендер;
толық емес жұмыс уақытына жұмысқа қабылданғандар;
қысқартылған жұмыс уақыты бойынша қабылданғандар (он сегiз жасқа толмаған қызметкерлер; ауыр жұмыстарда, зиянды және (немесе) қауiптi еңбек жағдайларында жұмыс iстейтiн қызметкерлер; бiрiншi және екiншi топтардағы мүгедектер);
аталған ұйымда жалақысын сақтай отырып, іссапарларда жүргендер, сондай-ақ шетелдерде қысқа мерзімді қызметтік іссапарларда жүрген қызметкерлер қосылады;
егер олар жалақыны осы ұйымнан алатын болса, ұйымнан тыс жерлерде уақытша жұмыс істейтіндер (жүктелім бойынша);
егер олардың жалақысы негізгі жұмыс орны бойынша сақталмайтын болса, басқа ұйымдардан жұмысқа уақытша тартылғандар;
егер олар штаттық лауазымға қабылданған болса, жоғары оқу орындарының ғылыми-зерттеу секторларына жұмысқа тартылған жоғары оқу орындарының күндізгі бөлімінің студенттері;
қызметкердің оған тапсырылатын жұмысқа сәйкестігін тексеру мақсатында жұмысқа сынақ мерзімімен қабылданғандар. Аталған қызметкерлер тізімдік санға еңбек шартының әрекет етуінен бастап енгізіледі;
уақытша жұмыста жоқ қызметкерлердің (науқастануына, оқу демалысына, жүктiлiгі және босануы бойынша демалысына, бала күтімі бойынша демалыста болуына, мерзімді әскери қызметті өтеуіне байланысты) орнына қабылданғандар;
ұйыммен жұмысты үйінде (үйде жұмыс iстейтiн қызметкерлер) жеке еңбегімен орындау туралы еңбек шартын жасағандар қосылады.
Өз материалдарымен және өзiнiң немесе жұмыс берушi бөлiп беретiн не жұмыс берушiнің қаражаты есебiнен сатып алынатын жабдықтарды, құрал-саймандар мен тетiктердi пайдалана отырып жұмыс берушiмен жұмысты үйде жеке еңбегiмен орындау туралы еңбек шартын жасасқан адамдар жұмысты үйде iстейтiн қызметкерлер деп саналады.
Қызметкерлердің тізімдік санында жұмысты үйде iстейтiн қызметкерлер әрбір күнтізбелік күн үшін бүтін бірлік ретінде есептеледі.

6. При выявлении ошибок и других искажений в статистической форме исправление отчетных данных юридическими лицами производится после обнаружения ошибки или искажения в нарастающих итоговых данных последующих отчетов.
7. При заполнении данных по списочной численности учитываются все работники, которые числятся в списках организации в отчетном периоде, выполняющие работу по определенной специальности, квалификации или должности с исполнением актов работодателя, а также лица, занятые на общественных началах (подразумевается работа без оплаты и заключения какого - либо договора).
В списочную численность включаются:
1) работники:
рабочие и специалисты других стран, работающие на совместных предприятиях, а также иностранная рабочая сила – иностранцы и лица без гражданства, нанимаемые работодателем за пределами страны для осуществления трудовой деятельности на территории республики;
направленные для выполнения работы вахтовым методом;
принятые на работу на неполное рабочее время;
принятые по сокращенному рабочему времени (работники, не достигшие восемнадцатилетнего возраста; работники, занятые на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда; инвалиды первой и второй групп);
находящиеся в командировках, при сохранении за ними заработной платы в данной организации, включая работников, находящихся в краткосрочных служебных командировках за границей;
временно работающие (по нарядам) за пределами организации, если они получают заработную плату в данной организации;
временно привлекаемые на работу из других организации, если за ними не сохраняется заработная плата по месту основной работы;
студенты дневных отделений высших учебных заведений, привлеченные научно-исследовательскими секторами высших учебных заведений для выполнения работ, если они зачислены на штатные должности;
принятые на работу с испытательным сроком в целях проверки соответствия квалификации работника поручаемой работе. Данные работники, включаются в списочную численность с начала действия трудового договора;
принятые для замещения временно отсутствующих работников (ввиду болезни, учебного отпуска, отпуска по беременности и родам, отпуска по уходу за ребенком, прохождения срочной воинской службы);
заключившие трудовой договор с организацией о выполнении работы на дому личным трудом (надомные работники).
Надомными работниками считаются лица, заключившие трудовой договор с работодателем о выполнении работы на дому личным трудом со своими материалами и с использованием своего оборудования, инструментов и приспособлений или выделяемых работодателем, либо приобретаемых за счет средств работодателя.
В списочной численности работников надомные работники учитываются за каждый календарный день как целые единицы.

2) қоғамдық бастамаларда жұмыс істейтін адамдар қосылады (жалақы есептелетін және есептелмейтін).
Қоғамдық бастамаларда жұмыс істейтін адамдардың тізімдік санында әрбір күнтізбелік күн бүтін бірлік ретінде есептеледі.
Сондай-ақ, келесі себептер бойынша ұйымда уақытша болмаған қызметкерлер де тізімдік санға қосылады:
1) ақы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысында жүргендер;
2) әкімшілік құқық бұзғаны үшін әкімшілік қамауға алынған қызметкерлерді қоса, себепсіз жұмысқа шықпағандар;
3) бiлiм беру ұйымдарында оқып жүрген және жалақысы сақталмайтын демалыста жүргендер, сонымен қатар қызметкердің өтініші негізінде еңбек шарты тараптарының келісімі бойынша жалақысы сақталмайтын демалыстағы білім беру ұйымдарына түсу үшін түсу емтиханын тапсыратын қызметкерлер;
4) демалыс және мереке күндеріндегі жұмысы үшін қосымша демалыс күнін алғандар;
5) егер олардың жалақысы сақталатын болса, біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау үшін білім беру ұйымдарына жұмыстан босатылып жіберілгендер;
6) еңбек ақыны толық немесе жартылай сақтаумен сынақтар мен емтихандарға дайындалу және оларды тапсыру, зертханалық жұмыстарды орындау, дипломдық жұмысты (жобаны) дайындау мен қорғау үшiн оқу демалыстарында жүргендер;
7) жүктілігі және босануы бойынша демалыста, жаңа туған нәрестені (балаларды) асырап алуға байланысты демалыста, бала үш жасқа толғанға дейiн оның күтiмi бойынша жалақысы сақталмайтын демалыстарда жүргендер;
8) жұмыс берушiнiң қызметкерлер өкiлдерiмен келiсу бойынша қабылданған актiлерiмен бекiтiлген ауысымдық кестелерге сәйкес демалыс күндері барлар;
9) қызметкердің өтiнiшi негiзiнде еңбек шарты тараптарының келiсiмi бойынша жалақысы сақталмайтын демалыста жүргендер;
10) науқастануына байланысты жұмысқа келмегендер (еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтарға сәйкес жұмысқа шыққанға дейін науқастанған бүкіл кезең ішінде немесе мүгедектік бойынша шыққанға дейін);
11) өндірістің бос тұруына байланысты орнында болмағандар;
12) сот өкімі шыққанға дейін тергеуде жатқандар;
13) ұзақ мерзімді қызметтік іссапарға жіберілгендер, оның ішінде құрылыс, монтаждау және реттеу жұмыстарын орындау мақсатында жіберілгендер;
14) шақыру бойынша әскери қызметті өтеу және әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша дайындықта жүргендер;
15) жұмыспен қамту мәселелері бойынша уәкілетті органмен өзара іс-қимыл негізінде ұйымға жұмыс үшін тартылғандар қосылады.
Тізімдік санға:
1) қызметкерлер:
басқа ұйымдардан қоса атқарушылық бойынша жұмысқа қабылданған;
егер олардың негізгі жұмыс орнындағы жалақысы сақталмайтын болса, басқа ұйымға уақытша жұмысқа жіберілгендер қосылмайды.
Қоса атқарушылық бойынша жұмысты орындайтын қызметкерлерге негізгі жұмыс уақытынан бос уақытында еңбек шартының талаптарында тұрақты ақы төленетін басқа жұмысты орындайтындар жатады.
Ұйымда еңбек қатынастарында тұрған (негізі жұмыс орны бойынша) немесе екі, бір жарым мөлшерлемесі бар қосымша атқарушылық бойынша жұмысты атқаратын қызметкер осы ұйым қызметкерлерінің тізімдік санында бір адам (бүтін бірлік) ретінде саналады.

2) лица, занятые на общественных началах (с начислением и без начисления заработной платы).
В списочной численности лица, занятые на общественных началах, учитываются за каждый календарный день как целые единицы.
В списочную численность также включаются работники, временно отсутствующие в организации по следующим причинам:
1) находящиеся в оплачиваемых ежегодных трудовых отпусках;
2) совершившие прогулы, включая работников, подвергнутых административному аресту за административные правонарушения;
3) обучающиеся в организациях образования и находящиеся в отпусках без сохранения заработной платы, а также работники, поступающие в организации образования для сдачи вступительных экзаменов и находящиеся в отпуске без сохранения заработной платы по соглашению сторон трудового договора на основании заявления работника;
4) получившие день отдыха за работу в выходные и праздничные дни;
5) направленные с отрывом от работы в организации образования, для повышения или переподготовки квалификации, если за ними сохраняется заработная плата;
6) находящиеся в учебном отпуске для подготовки и сдачи зачетов и экзаменов, выполнения лабораторных работ, подготовки и защиты дипломной работы (проекта) с сохранением полностью или частично заработной платы;
7) находящиеся в отпусках по беременности и родам, в отпусках в связи с усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), в отпусках без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет;
8) имеющие выходной день согласно графикам сменности, утвержденными актами работодателя, принятыми по согласованию с представителями работников;
9) находящиеся в отпусках без сохранения заработной платы по соглашению сторон трудового договора на основании заявления работника;
10) не явившиеся на работу по болезни (в течение всего периода болезни до возвращения на работу в соответствии с листами о временной нетрудоспособности или до выбытия по инвалидности);
11) отсутствующие в связи с простоем производства;
12) находящиеся под следствием до вынесения приговора суда;
13) направленные в служебные командировки длительного характера, в том числе в целях выполнения строительных, монтажных и наладочных работ;
14) проходящие воинскую службу по призыву и находящиеся на подготовке по военно-техническим и другим военным специальностям;
15) привлеченные для работы в организации, на основании взаимодействия с уполномоченным органом по вопросам занятости.
Не включаются в списочную численность:
1) работники:
принятые на работу по совместительству из других организаций;
временно направленные на работу в другую организацию, если за ними не сохраняется заработная плата по месту основной работы.
К работникам, выполняющим работы по совместительству, относятся лица, выполняющие другую регулярную оплачиваемую работу на условиях трудового договора в свободное от основной работы время.
Работник, выполняющий работу по совместительству в организации, с которой он уже состоит в трудовых отношениях (по месту основной работы) или имеющий две, полторы ставки, учитывается в списочной численности работников данной организации как один человек (целая единица).

2) адамдар:
азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмысты орындаушы.
Жұмысты азаматтық-құқықтық шарттар бойынша орындайтын адамдарға ұйымның ішкі еңбек тәртібіне бағынбай жүзеге асырылатын, белгіленген нақты жұмыс көлемін (біржолғы, арнаулы шаруашылық) орындау уақытына ғана шарт бойынша қабылданғандар жатады.
Есепті кезеңнің басына (соңына) қызметкерлердің тізімдік саны есепті кезеңнің белгілі бір күніне: сол күні қабылданғандарды қоса алғанда және кеткен қызметкерлерді қоспағанда, айдың бірінші немесе соңғы күні ұйымның тізімдік құрамындағы қызметкерлер санының көрсеткіші болып табылады.
Белгілі бір кезең ішінде қызметкерлердің орташа тізімдік санын анықтау үшін жұмыс берушінің актілері негізінде нақтыланатын (қабылдау, қызметкерлерді басқа жұмысқа ауыстыру және еңбек шартын тоқтату туралы бұйрықтар, өкімдер) тізімдік құрамдағы қызметкерлер санының күн сайынғы есебі жүргізіледі.
Ұйымда толық ай жұмыс істеген, сондай-ақ орташа алғанда есепті айда толық ай жұмыс істемеген қызметкерлердің тізімдік саны (жаңадан құрылған, таратылған, өндірістің маусымдық сипаты бар ұйымдардағы), қызметкерлердің орташа тізімдік санын мереке және демалыс күндерін қоса алғанда, есепті айдың әрбір күнтізбелік күніне қосу және алынған соманы есепті айдағы күнтізбелік күндер санына бөлу арқылы есептеледі.
Демалыс немесе мереке күнгі тізімдік құрамдағы қызметкерлер саны соның алдыңғы жұмыс күнгі қызметкерлердің тізімдік санына тең деп қабылданады. Қатарынан екі немесе одан да көп демалыс немесе мерекелік күндер болса, осы күндердің әрқайсысындағы тізімдік құрамдағы қызметкерлер саны сол демалыс немесе мерекелік күндердің алдындағы жұмыс күнгі тізімдік құрамдағы қызметкерлер санымен тең етіп алынады.
Бір тоқсанға орташа алғандағы қызметкерлердің тізімдік саны ұйымның тоқсандағы жұмыс істеген барлық айларындағы қызметкерлердің орташа тізімдік санын қосу және алынған соманы үшке бөлу жолымен анықталады.
Жыл басынан бастап есепті айды қоса есептеген кезеңдегі қызметкерлердің орташа тізімдік саны жыл басынан бастап есепті айды қоса есептеген кезеңдегі барлық өткен айлардағы қызметкерлердің орташа айлық санын қосу және жыл басынан бергі кезең ішінде ұйымның жұмыс істеген айларының санына алынған қосындыны бөлу жолымен анықталады.
Қызметкерлердің бір жылға орташа алғандағы тізімдік саны есепті жылдың барлық айларына орташа алғандағы қызметкерлердің орташа санын қосу және алынған соманы он екіге бөлу жолымен анықталады.
Егер ұйым толық бір жыл істемесе (маусымдық жұмыс сипаты немесе есепті жылдың қаңтарынан кейін құрылған), онда қызметкерлердің орташа тізімдік саны ұйымның жұмыс істеген барлық айларындағы қызметкерлердің орташа тізімдік санын қосып, алынған соманы он екіге бөлу жолымен анықталады.

2) лица:
выполняющие работы по договорам гражданско-правового характер.
К лицам, выполняющим работы по договорам гражданско-правового характера, относятся лица, принятые по договору только на время выполнения определенного, конкретного объема работ (разовых, специальных хозяйственных), осуществляемых без подчинения внутреннему трудовому распорядку организации.
Списочная численность работников на начало (конец) отчетного периода является показателем численности работников списочного состава организации на определенную дату отчетного периода: на первое или последнее число месяца, включая принятых и исключая выбывших в этот день работников.
Для определения списочной численности работников в среднем за определенный период ведется ежедневный учет численности работников списочного состава, который уточняется на основании актов работодателя (приказов, распоряжений о приеме, переводе работников на другую работу и прекращении трудового договора).
Списочная численность работников отработавших полный месяц в организации, а также отработавших неполный месяц (в организациях, вновь образованных, ликвидированных, имеющих сезонный характер производства) в среднем за отчетный месяц исчисляется путем суммирования списочной численности работников за каждый календарный день отчетного месяца, включая праздничные и выходные дни, и деления полученной суммы на число календарных дней отчетного месяца.
Численность работников списочного состава за выходной или праздничный день принимается равной списочной численности работников за предшествующий рабочий день. При наличии двух или более выходных или праздничных дней подряд численность работников списочного состава за каждый из этих дней принимается равной численности работников списочного состава за рабочий день, предшествовавший выходным и праздничным дням.
Списочная численность работников в среднем за квартал определяется путем суммирования списочной численности работников в среднем за все месяцы работы организации в квартале и деления полученной суммы на три.
Списочная численность работников в среднем за период с начала года по отчетный месяц включительно определяется путем суммирования списочной численности работников в среднем за все месяцы работы организации, истекшие за период с начала года по отчетный месяц включительно, и деления полученной суммы на число месяцев за период с начала года.
Списочная численность работников в среднем за год определяется путем суммирования средней численности работников в среднем за все месяцы отчетного года и деления полученной суммы на двенадцать.
Если организация работала неполный год (сезонный характер работы или образована после января месяца отчетного года), то списочная численность работников в среднем за год определяется путем суммирования списочной численности работников в среднем за все месяцы работы организации и деления полученной суммы на двенадцать.

8. Орташа айлық жалақыны есептеу үшін қолданылатын қызметкерлердің нақты саны бойынша деректерді толтырғанда тізімдік құрамдағы қызметкерлер санынан осы Нұсқаулықтың 7-тармағының 3), 7), 9), 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген санаттағы қызметкерлер алып тасталады.
Қоса атқарушылық бойынша (басқа ұйымдардан) қабылданған немесе толық емес жұмыс уақытына қабылданған (ауыстырылған) қызметкерлер нақты санында есептеу арқылы есепке алынады және олардың саны есепті айдағы жұмыспен өтелген адам-сағатты бір айдағы жұмыс уақытының белгіленген ұзақтығына бөлу жолымен анықталады.
Толық емес жұмыс уақытына қабылданған қызметкерлер, тізімдік санында бүтін бірлік ретінде есептеледі, ал нақты санды есептеу кезінде өтелген жұмыс уақыты бойынша есептеледі.
Өндірістік-экономикалық сипаттағы себептер бойынша жұмысын уақытша тоқтатқан ұйымдар қызметкерлердің нақты санын жалпы негізде анықтайды, яғни мұндай қызметкерлер нақты санда бүтін бірлік ретінде есептеледі.
Толық ай (тоқсан, жыл) жұмыс істемеген ұйымдар бойынша кезең ішінде орташа алғанда, қызметкерлердің нақты санын есептеу тәртібі (орташа айлық жалақыны есептеу үшін қабылданған) осы Нұсқаулықтың 7-тармағында көрсетілген кезең ішіндегі орташа алғандағы қызметкерлердің тізімдік санын есептеу тәртібіне ұқсас.
Орташа айлық жалақыны есептеу үшін азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша тартылған адамдар қызметкерлердің нақты санына қосылмайды. Азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша тартылған адамдардың есебі статистикалық нысанның 4-бөлімінде жеке жүргізіледі. Аталған адамдар осы шарттың барлық қолданыстағы кезеңінде әрбір күнтізбелік күн үшін бүтін бірлік ретінде есептеледі.
Қызметкерлердің нақты санына жалақысы есептелетін қоғамдық бастамаларда жұмыспен қамтылған адамдар кіреді.
Еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтарға сәйкес науқастануына байланысты жұмысқа келмеген қызметкерлер, нақты санында есептеу арқылы есепке алынады және олардың саны есепті айдағы жұмыспен өтелген адам-сағатты бір айдағы жұмыс уақытының белгіленген ұзақтығына бөлу жолымен анықталады.
9. Ұйымның барлық қызметкерлері Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2017 жылғы 11 мамырдағы № 130-од бұйрығымен бекітілген, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің (www.enbek.gov.kz) интернет-ресурсында орналастырылған "Қызметтер жіктеуіші" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес негізгі қызмет топтары бойынша жіктеледі (бөлінеді).

8. При заполнении данных по фактической численности работников, которая принимается для расчета среднемесячной заработной платы, из численности работников списочного состава исключаются категории работников, указанных в подпунктах 3), 7), 9), 13) и 14) пункта 7 настоящей Инструкции.
Работники, принятые по совместительству, либо принятые (переведенные) на неполное рабочее время в фактической численности работников учитываются расчетным путем, и их численность определяется путем деления числа отработанных человеко-часов в отчетном месяце на установленную продолжительность рабочего времени за месяц.
Работники, принятые на неполное рабочее время в списочной численности будут учитываться как целые единицы, а при расчете фактической численности будут учитываться по отработанному времени.
Организации, временно приостановившие работу по причинам производственно - экономического характера определяют фактическую численность работников на общих основаниях, то есть такие работники в фактической численности учитываются как целые единицы.
Порядок исчисления фактической численности работников, в среднем за период (принимаемой для исчисления среднемесячной заработной платы), по организациям, работавшим неполный месяц (квартал, год), аналогичен порядку исчисления списочной численности работников, в среднем за период, указанных в пункте 7 настоящей Инструкции.
Лица, привлеченные по договорам гражданско-правового характера, не включаются в фактическую численность работников для исчисления среднемесячной заработной платы. Учет лиц, привлеченных по договорам гражданско-правового характера, ведется отдельно в разделе 4 статистической формы. Данные лица учитываются за каждый календарный день как целые единицы в течение всего периода действия этого договора.
В фактическую численность работников включаются лица, занятые на общественных началах с начислением заработной платы.
Работники, не явившиеся на работу по болезни в соответствии с листами о временной нетрудоспособности, в фактической численности учитываются расчетным путем, и их численность определяется путем деления числа отработанных человеко-часов в отчетном месяце на установленную продолжительность рабочего времени за месяц.
9. Все работники организации классифицируются (распределяются) по основным группам занятий в соответствии с Национальным Классификатором занятий Республики Казахстан "Классификатор занятий", утвержденным приказом Председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 11 мая 2017 года № 130-од, который размещен на сайте Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (www.enbek.gov.kz).

10. Қызметкерлердің білім деңгейлері "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес айқындалады.
Жоғары білімі бар қызметкерлерге жоғары оқу орындарын, оның ішінде ұлттық зерттеу университеті, ұлттық жоғары оқу орнын, зерттеу университетін, университет, академия, институт және оларға теңестірілгендерді (консерватория, жоғары мектеп, жоғары училище) бітірген адамдар жатады.
Жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар қызметкерлерге резидентура, магистратура және докторантураны бітірген адамдар жатады.
Техникалық, кәсiптiк және орта білімнен кейінгі бiлiмі бар қызметкерлерге негізгі орта және (немесе) жалпы орта білім базасында училище, колледж, кәсіптік лицей, кәсіптік техникалық мектеп, техникум және жоғары техникалық мектепті бітірген адамдар жатады.
11. Егер кәсіпорында экономикалық қызметтің негізгі түрінен басқа экономикалық қызметтің өзге түрлері болған жағдайда, респонденттер қосалқы қызмет түрі (үшінші тұлғалар үшін өнімдер өндіру мақсатында жүзеге асырылатын, негізгіден басқа қызмет түрі) бойынша деректерді толтырады.
12. Статистикалық нысанның 2.1-бөлімінің 1.1-жолы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 981 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12600 болып тіркелген) Әкімшілік персоналға жататын жұмыскерлер лауазымдары атауларының тізбесі негізінде толтырылады. Өндірістік персоналға ұйымдағы әкімшілік персоналды есепке алмағанда қалған қызметкерлер жатады.
13. Жалақы қоры бойынша деректерді толтырғанда респонденттер қызметкерлердің есептелген жалақы қорын, сондай-ақ қоғамдық бастамаларда жұмыс істейтін адамдардың жалақы қорын көрсетеді.
Жалақы қорында ақша түріндегі, сондай-ақ ақша бірлігіне ауыстырылған заттай түрдегі барлық төлемдер ескеріледі.
Айға, тоқсанға, жартыжылдыққа және жылға есептелген сыйлықақылар тиісті есептік кезеңде толық көлемінде есепке алынады.
Жалақы қорына қосылатындар:
1) тарифтік мөлшерлемелер мен лауазымдық айлықақылар бойынша есептелген жалақы:
қызметкерлерге орындалған жұмыс немесе жұмыспен өтелген уақыт үшін тарифтік мөлшерлемелер, лауазымдық айлықақылар, келісімді бағалау бойынша, түскен табыстан пайызбен және үлес бойынша, ұйымда қабылданған еңбекақы төлеудің түрлері мен жүйелеріне қарамастан есептелген жалақы;
тарифтік мөлшерлемелер мен лауазымдық айлықақыларға үстемеақылар (еңбек сіңірген жылдары, жұмыс өтілі, кәсіби шеберлігі, ғылыми дәрежесі, дипломатиялық рангі және тағы басқалар);
өзінің негізгі жұмысынан босатылмастан лауазымдарды қоса атқарғаны (қызмет көрсету аймақтарын кеңейткені) немесе жұмыста уақытша болмаған қызметкердің міндеттерін орындағаны үшін төленетін қосымша ақы сомалары;
газет, журнал және өзге де бұқаралық ақпарат құралдарының редакциялары қызметкерлерінің тізімдік құрамында тұратын қызметкерлерге төленетін қаламақы;
жұмыспен қамту мәселесі бойынша уәкілетті органмен өзара іс-қимыл негізінде ұйымға жұмыс істеуге тартылған адамдардың орындаған жұмыстары үшін есептелген сомалар;
әскери қызметтегі міндеттерін орындауға байланысты әскери қызметшілер мен ішкі істер органдарының қызметкерлері алатын төлемдердің барлық түрлері;
ұйым қызметкерлерінің тізімдік құрамында тұрмайтын адамдарға еңбеқақы төлеу (басқа ұйымдардан қоса атқарушылық бойынша жұмысқа қабылданғандар);

10. Уровни образования работников определяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании".
К работникам, имеющим высшее образование, относятся лица, окончившие высшие учебные заведения, в том числе национальный исследовательский университет, национальное высшее учебное заведение, исследовательский университет, университет, академию, институт и приравненные к ним (консерватория, высшая школа, высшее училище).
К работникам, имеющим послевузовское образование, относятся лица, окончившие резидентуру, магистратуру и докторантуру.
К работникам, имеющим техническое, профессиональное и послесреднее образование, относятся лица, окончившие училище, колледж, профессиональный лицей, профессиональную техническую школу, техникум и высшую техническую школу на базе основного среднего и (или) общего среднего образования.
11. Данные по вторичному виду деятельности (вид деятельности, помимо основного, который осуществляется с целью производства продуктов для третьих лиц) респонденты заполняют в том случае, если предприятие помимо основного вида экономической деятельности имеет другие виды экономической деятельности.
12. Строка 1.1 раздела 2.1 статистической формы заполняется на основании Перечня наименований должностей работников, относящихся к административному персоналу, утвержденного приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 декабря 2015 года № 981 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12600). К производственному персоналу относят работников организации без учета административного персонала.
13. При заполнении данных по фонду заработной платы респонденты показывают начисленный фонд заработной платы работников, а также фонд заработной платы лиц, занятых на общественных началах.
В фонде заработной платы учитываются все выплаты, как в денежной, так и в натуральной форме, переведенные в денежную единицу.
Премии, начисленные за месяц, квартал, полугодие и год, учитываются в полном размере в соответствующем отчетном периоде.
В фонд заработной платы включаются:
1) заработная плата, начисленная по тарифным ставкам и должностным окладам:
заработная плата, начисленная работникам за выполненную работу или отработанное время по тарифным ставкам, должностным окладам, по сдельным расценкам, в процентах и долях от дохода, независимо от форм и систем оплаты труда, принятых в организации;
надбавки к тарифным ставкам и должностным окладам (за выслугу лет, стаж работы, профессиональное мастерство, ученые степени, дипломатический ранг и другие);
суммы доплат за совмещение должностей (расширение зоны обслуживания) или выполнение обязанностей временно отсутствующего работника, без освобождения от своей основной работы;
гонорар работникам, состоящим в списочном составе работников редакций газет, журналов и иных средств массовой информации;
суммы, начисленные за выполненную работу лицам, привлеченным для работы в организации, на основании взаимодействия с уполномоченным органом по вопросам занятости;
все виды выплат военнослужащим и сотрудникам органов внутренних дел, получаемые ими в связи с исполнением обязанностей воинской службы;
оплата труда лиц, не состоящих в списочном составе работников организации (принятых на работу по совместительству из других организаций).

2) біржолғы төлемдер мен сыйлықақылар:
ай сайынғы сыйлықақылар (олардың төлем көздеріне қарамастан тұрақты сипаттағы);
төлем көздеріне қарамастан біржолғы сыйлықақылар;
біржолғы сыйлықақылар (еңбек сіңірген жылдары, жұмыс өтілі, кәсіби шеберлігі, ғылыми дәрежесі, дипломатиялық рангі және тағы басқалар);
тоқсандағы, жартыжылдықтағы, бір жылдағы жұмыс қорытындысы бойынша сыйақылар;
демалысқа сауықтыру үшін жыл сайынғы жәрдемақы (демалысқа материалдық көмек);
мерекелік және мерейтойлық күндерге байланысты біржолғы ынталандыру төлемдері;
ұжымдық шартпен немесе жұмыс берушінің актілерімен айқындалған басқа да төлемдер мен ынталандырулар;
3) жұмыс режимі мен еңбек жағдайларына байланысты өтемақы төлемдері:
экологиялық апат және радиациялық қатер аймақтарында тұрғаны үшін төлемдер;
еңбек жағдайлары үшін қосымша төлемдер (өте ауыр және зиянды еңбек жағдайларында жұмыс істегені, сондай-ақ еңбектің ерекше жағдайлары үшін);
түнгі уақыттағы жұмыс үшін қосымша төлемдер;
демалыс және мереке (жұмыс істемейтін) күндеріндегі жұмыстарға ақы төлеу;
үстеме жұмысқа ақы төлеу;
жер астындағы жұмыстарда ұдайы болатын қызметкерлерге шахтадағы (рудниктегі) оқпаннан жұмыс орнына дейін және кері қайта жүруінің нормативтік уақыты үшін қосымша төлемдер;
4) жұмыспен өтелмеген уақытқа ақы төлеу:
жыл сайынғы еңбек және қосымша еңбек демалыстарына ақы төлеу, пайдаланылмаған демалыс үшін ақшалай төленетін өтемақы;
жұмыстағы арнаулы үзілістерге ақы төлеу, он сегiз жасқа толмаған қызметкерлердің жеңілдікті сағаттарына ақы төлеу;
мемлекеттік немесе қоғамдық міндеттерді орындауға тартылған қызметкерлердің жұмыс уақытына ақы төлеу;
қызметкерлердің кінәсынан болмаған бос тұрып қалуларға ақы төлеу;
жұмыс уақытын амалсыздан толық істемеген қызметкерлерге ұйым қаражаты есебінен төленетін сомалар;
білім беру ұйымдарына жұмыстан қол үзіп біліктілігін арттыру және қайта даярлау үшін жіберілген қызметкерлерге негізгі жұмыс орны бойынша жұмыс уақытының жалақысы.
Бір қызметкердің орташа айлық атаулы жалақысы жалақының есептелген қорының сомасын қызметкерлердің нақты санына және есепті кезеңдегі айлар санына бөлу жолымен айқындалады.
Азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмысты орындайтын адамдардың еңбекақысы статистикалық нысанның 4-бөлімінде ғана есепке алынады.
4-бөлімнің 5 және 6-жолдары бойынша тізімдік құрамның қызметкерлері бойынша мәліметтер көрсетіледі.
7-жолды толтыру кезінде Еңбек кодексінің 138-бабына сәйкес кәсіпорын қызметкерлерінің нақты санынан қашықтан жұмыс істейтін қызметкерлер есепке алынады.
14. 5-бөлімде қызметкерлер уақытының күнтізбелік қоры есепке алынады, қызметкерлердің жұмыспен өтеген адам-күні (адам-сағат), түрлі себептер бойынша жұмысқа шықпаған күндер саны және мереке мен демалыс адам-күні санынан құрылады.
Қызметкерлер уақытының күнтізбелік қорын пайдалану көрсеткіштері қызметкерлердің жұмыс уақытын есепке алу деректері негізінде толтырылады.
Жұмыспен өтелген адам-күн (адам-сағат) санына:
жұмыспен өтелген толық емес жұмыс уақытын қоса алғанда барлық қызметкерлердің нақты жұмыспен өтелген уақыты; үстеме және жұмыспен өтелген мереке (жұмыс) және демалыс (кесте бойынша) күндері;
қызметтік іссапарда жүрген қызметкерлердің адам-күні;
өз ұйымының жүктелімі бойынша басқа ұйымда жұмыс істеген қызметкерлердің адам-күнінің саны кіреді.
Жұмыспен өтелмеген адам-күні санына мыналар кіреді:
еңбек шарты тараптарының келiсiмi бойынша қызметкерлердің өтiнiшi негiзiндегі жалақысы сақталмайтын демалыстар;
жұмыста қолданылатын режимдері мен кестелеріне қарамастан еңбек демалысы күндеріне келетін күнтізбелік күндердегі мереке және демалыс күндерін есепке алмай есептелетін, ақы төленетін жыл сайынғы еңбек демалыстары (қосымша ақы төленетін жыл сайынғы еңбек демалыстарын қоса алғанда);

2) единовременные выплаты и премии:
ежемесячные премии (носящие регулярный характер, независимо от источника их выплаты);
единовременные (разовые) премии независимо от источника их выплаты;
единовременные вознаграждения (за выслугу лет, стаж работы, профессиональное мастерство, ученые степени, дипломатический ранг и другие);
вознаграждения по итогам работы за квартал, полугодие, год;
ежегодное пособие на оздоровление к отпуску (материальная помощь к отпуску);
единовременные поощрительные выплаты в связи с праздничными и юбилейными датами;
другие выплаты и поощрения, определенные коллективными договорами или актами работодателей.
3) компенсационные выплаты, связанные с режимом работы и условиями труда:
выплаты за проживание в зонах экологического бедствия и радиационного риска;
доплаты за условия труда (за работу на тяжелых физических работах и работах с вредными условиями труда, а также за особые условия труда);
доплаты за работу в ночное время;
оплата работы в выходные и праздничные (нерабочие) дни;
оплата сверхурочной работы;
доплаты работникам, постоянно занятым на подземных работах, за нормативное время их передвижения в шахте (руднике) от ствола к месту работы и обратно;
4) оплата за неотработанное время:
оплата ежегодных трудовых и дополнительных трудовых отпусков, денежная компенсация за неиспользованный отпуск;
оплата специальных перерывов в работе, оплата льготных часов работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста;
оплата рабочего времени работников, привлекаемых к выполнению государственных или общественных обязанностей;
оплата простоев не по вине работника;
суммы, выплачиваемые работникам за счет средств организации, вынужденно работавшим неполное рабочее время;
оплата рабочего времени по основному месту работы работникам, направленным для повышения и переподготовки квалификации с отрывом от работы в организации образования.
Среднемесячная номинальная заработная плата одного работника определяется путем деления суммы начисленного фонда заработной платы на фактическую численность работников и на количество месяцев в отчетном периоде.
Оплата труда лиц, выполняющих работы по договорам гражданско-правового характера учитываются только в разделе 4 статистической формы.
По строкам 5 и 6 раздела 4 указываются сведения по работникам списочного состава.
При заполнении строки 7 учитываются работники, находившиеся на дистанционной работе исходя из фактической численности работников предприятия, в соответствии со статьей 138 Трудового кодекса.
14. В разделе 5 учитывается календарный фонд времени работников, который состоит из числа отработанных работниками человеко-дней (человеко-часов), числа неотработанных дней по различным причинам и числа праздничных и выходных человеко-дней.
Показатели использования календарного фонда времени работников заполняются на основании данных учета рабочего времени работников.
В число отработанных человеко-дней (человеко-часов) входят:
фактически отработанное время всеми работниками, включая отработанное неполное рабочее время; сверхурочное и отработанное в праздничные (нерабочие) и выходные (по графику) дни;
человеко-дни работников, находящихся в командировках;
человеко-дни работников, работавших по нарядам своей организации в другой организации.
В число неотработанных человеко-дней входят:
отпуска без сохранения заработной платы по соглашению сторон трудового договора на основании заявления работника;
оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска (включая дополнительные оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска), которые исчисляются в календарных днях без учета праздничных и выходных дней, приходящихся на дни трудового отпуска, независимо от применяемых режимов и графиков работы;

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1057 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12743 болып тіркелген), Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау қағидаларына сәйкес сертификатталған, ауыр жұмыстарда, зиянды және қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлерге, оның ішінде өндірістік объектілерде жұмыс істейтін қызметкерлерге жыл сайынғы қосымша ақы төленетін демалысы;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1053 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12731 болып тіркелген), Ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесін, жұмыс істеу жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына, жыл сайынғы ақы төленетін қосымша еңбек демалысына және еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшеріне құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізімін, сондай-ақ оларды беру қағидаларына сәйкес қызметкерлерге қосымша берілетін төленетін жыл сайынғы еңбек демалысы;
экологиялық апат және радиациялық қауіп аймақтарында жұмыс істейтін қызметкерлерге, бірінші және екінші топтағы мүгедектерге берілетін қызметкерлерге жыл сайынғы қосымша ақы төленетін демалыс. Еңбек ұжымдық шарттарында ұзақ мерзімді үздіксіз жұмыс, маңызды, күрделі, шұғыл жұмыстарды орындау, сондай-ақ басқа сипаттағы жұмыстар үшін жыл сайынғы қосымша ақы төленетін еңбек демалысы белгіленуі мүмкін;
үздіксіз өндірістегі немесе өндірістік-техникалық жағдайлар немесе халыққа тұрақты үздіксіз қызмет көрсету қажеттілігі салдарынан демалыс күндері жұмысты тоқтату мүмкін емес өндірістегі жұмыс беруші бекіткен актiлердегі ауысымдық кестеге сәйкес қызметкерлерге берілген күндер демалыс адам-күндерінің санына қосылады;
Еңбек кодексіне сәйкес белгіленген басқа да себептер бойынша жұмыспен өтелмеген уақыт;
науқастануына байланысты денсаулық сақтау субъектілерімен және алғашқы медициналық-санитарлық көмек ұйымдарымен берілген еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтармен ресімделген, науқастанған кезеңіндегі тек жұмыс күндері (демалыс және мерекелік жұмыс емес күндерді қоспағанда) кіретін науқастануы бойынша жұмыспен өтелмеген уақыт;
сынақтар мен емтихандарға дайындалу және оларды тапсыру, зертханалық жұмыстарды орындау, дипломдық жұмысты (жобаны) дайындау мен қорғау үшiн жалақысы толық немесе жартылай сақталатын оқу демалыстары;
экономикалық, технологиялық, ұйымдастырушылық өзге де өндірістік немесе табиғи сипаттағы себептерге байланысты бүкіл жұмыс күні (ауысымы) жұмыс істемеген немесе уақытша басқа жұмысқа ауыстырылмаған қызметкерлердің бос тұрып қалған адам-күнін қамтитын өндірістің бос тұруына байланысты жұмыспен өтелмеген уақыт. Өндірістің тоқтап қалуына байланысты жұмыспен өтелмеген күндерге, сондай-ақ кәсіпорында жұмыстың тоқтауына байланысты әкімшіліктің рұқсатымен жұмысқа шықпаған адам-күндері жатады.
Демалыс және мереке күндердің саны бойынша деректерді толтырғанда респонденттер тиісті жылдағы жұмыс уақытының балансына сәйкес демалыс пен мереке күндерді көрсетеді.
5-бөлімнің 1, 2, 3 және 4-жолдарында тізімдік құрамының қызметкерлері бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Жұмыспен өтелген адам-сағат саны бойынша деректерді толтыру кезінде кәсіпорынның барлық қызметкерлерінің жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы ішіндегі, сондай-ақ үстеме жұмыс істеген нақты уақыты ескеріледі.

дополнительные оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска предоставляемые работникам, занятым на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда, в том числе на производственных объектах, аттестованных согласно Правилам обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1057 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12743);
дополнительно предоставляемые работникам оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска согласно Списку производств, цехов, профессий и должностей, перечня тяжелых работ, работ с вредными и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на сокращенную продолжительность рабочего времени, дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск и повышенный размер оплаты труда, а также правил их предоставления, утвержденному приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1053 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12731);
дополнительные оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска предоставляемые работникам, осуществляющим трудовую деятельность в зонах экологического бедствия и радиационного риска, инвалидам первой и второй группы. Трудовым, коллективным договорами работникам могут устанавливаться дополнительные оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска поощрительного характера за длительную непрерывную работу, выполнение важных, сложных, срочных работ, а также работ иного характера;
на непрерывных производствах или на производствах, остановка работы которых в выходные дни невозможна по производственно-техническим условиям или вследствие необходимости постоянного непрерывного обслуживания населения, в число выходных человеко-дней включаются предоставленные дни работникам согласно графикам сменности, утвержденным актами работодателя;
неотработанное время по другим причинам, установленным в соответствии с Трудовым кодексом;
неотработанное время по болезни, включающее только рабочие дни в период болезни (без выходных и праздничных нерабочих дней), оформленные листами о временной нетрудоспособности, выданными субъектами здравоохранения и организациями первичной медико-санитарной помощи;
учебные отпуска для подготовки и сдачи зачетов и экзаменов, выполнения лабораторных работ, подготовки и защиты дипломной работы (проекта) с сохранением полностью или частично заработной платы;
неотработанное время в связи с простоем производства, включающие человеко-дни простоев работников, которые весь рабочий день (смену) не работали по причинам экономического, технологического, организационного, иного производственного или природного характера и не были временно переведены на другую работу. К неотработанным дням в связи с простоем производства относят также человеко-дни невыходов на работу, разрешенную администрацией в связи с простоем на предприятии.
При заполнении данных по количеству праздничных и выходных дней респонденты указывают праздничные и выходные дни согласно балансу рабочего времени на соответствующий год.
По строкам 1, 2, 3 и 4 раздела 5 указываются сведения по работникам списочного состава.
При заполнении данных по числу отработанных человеко-часов учитывается фактически отработанное всеми работниками предприятия время, как в течение нормальной продолжительности рабочего времени, так и отработанное сверхурочно.

15. Қызметкерлердің қозғалысы бойынша деректерді толтырған кезде, қабылданған қызметкерлердің санына қызметкердің қандай кезеңге қабылданғанына қарамастан, есепті кезеңде жұмысқа қабылдау туралы, босату туралы бұйрықпен (өкіммен) аталған ұйымға жұмысқа алынған адамдар кіреді.
7-бөлімнің 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6 және 3.7-жолдарында көрсетілген жұмыстан шыққан қызметкерлердің санына Еңбек кодексіне сәйкес еңбек шартын бұзған барлық ұйым қызметкерлері кіреді. Егер еңбек шартының мерзімі 31 желтоқсанда аяқталатын болған жағдайда, жұмыстан шығу туралы деректер келесі жылдың қаңтар айының есебіне енгізіледі, себебі соңғы күн бұйрық бойынша Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс күні.
16. "Жасыл жұмыс орындарында" жұмыс істейтіндердің тізімдік саны бойынша деректер 8-бөлімнің 4-жолы бойынша көрсетіледі.
Жасыл жұмыс орындарына қоршаған ортаны сақтауға және қалпына келтіруге ықпал ететін жұмыс орындары жатады.
Жасыл жұмыс орындарын анықтау кезінде келесі шарттарды басшылыққа алу қажет:
1) егер кәсіпорын экологиялық тауарларды өндірсе, онда барлық жұмыс орындары жасыл жұмыс орындары ретінде бағаланады.
Экологиялық тауарлар мен көрсетілетін қызметтеріне қоршаған ортаға пайда әкелетін, қоршаған ортаға түсетін жүктемені азайтатын немесе жоятын немесе табиғи ресурстарды неғұрлым тиімді пайдалануға ықпал ететін тауарлар мен қызметтер жатады.
Экологиялық тауарлар мен қызметтер:
жаңартылатын энергия нысандарын пайдалану мен дамытуға;
энергия тиімділігін арттыруға (мысалы, энергиялық тиімді жабдықтар, аспаптар, көлік құралдары, сондай-ақ ғимараттардың энергия тиімділігін арттыратын өнімдер мен қызметтер);
қалдықтарды жинауды, қайта өңдеуді, кәдеге жаратуды және қайта пайдалануды қоса алғанда, ластануды азайту және жою, қоршаған ортаға зиянды заттардың шығарындылары мен қалдықтарын азайтуға;
табиғи ресурстарды сақтауға (органикалық ауыл шаруашылығымен және орнықты орман шаруашылығымен байланысты өнімдер мен қызметтерге; жер ресурстарын басқару; топырақты, суды немесе жабайы табиғатты сақтау);
қоршаған ортаны қорғау саласындағы ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді, экологиялық мониторингті, экологиялық проблемалар туралы жұртшылықты хабардар етуді жүзеге асыруға байланысты тауарлар мен қызметтерге бөлінеді.
Суды жинауға, өңдеуге және бөлуге (ЭҚЖЖ 36), кәріз жүйесіне (ЭҚЖЖ 37), қалдықтармен жұмыс істеуге (ЭҚЖЖ 38), қалпына келтіру және қалдықтарды жою саласындағы (ЭҚЖЖ 39), гидрометеорологиялық қызмет қызметі (ЭҚЖЖ 74.90.1) жаңартылатын энергия саласындағы, табиғат қорғау қызметін мемлекеттік басқару және әкімшілендіру жүйесіндегі барлық өзге де қызметтер жасыл жұмыс орындарына жатады.
Егер кәсіпорын бір бөлігі экологиялық болып табылатын біреуден артық өнімді немесе қызметтерді өндірсе, онда экологиялық тауарлар мен қызметтерді құру процесіне тікелей тартылған жұмыс орындары жасыл жұмыс орындарына жатады.

15. При заполнении данных по движению работников в численность принятых работников включаются лица, зачисленные в отчетном периоде в данную организацию приказом (распоряжением) о приеме на работу, об увольнении, независимо от того, на какой период был принят работник.
В численность выбывших работников по строкам 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6 и 3.7 раздела 7 включаются все работники организации, расторгнувшие трудовой договор согласно Трудовому кодексу. При случае если сроки трудовых договоров истекают 31 декабря, данные о выбытии включаются в отчет за январь месяц следующего года, так как последний день по приказу является рабочим днем по Трудовому кодексу.
16. По строке 4 раздела 8 указываются данные по списочной численности работающих на "зеленых рабочих местах".
К зеленым рабочим местам относятся рабочие места, способствующие сохранению и восстановлению окружающей среды.
При определении зеленых рабочих мест необходимо руководствоваться следующими условиями:
1) в случае, если предприятие производит экологические товары и услуги, то все рабочие места на предприятии оцениваются как зеленые рабочие места.
К экологическим товарам и услугам относят товары и услуги, которые приносят пользу окружающей среде, уменьшают или устраняют нагрузку на окружающую среду или способствуют более эффективному использованию природных ресурсов.
Экологические товары и услуги подразделяются на товары и услуги, связанные с:
использованием, развитием возобновляемых форм энергии;
повышением энергоэффективности (например, энергоэффективное оборудование, приборы, транспортные средства, а также продукты и услуги, повышающие энергоэффективность зданий);
сокращением и удалением загрязнения, минимизацией выбросов и отходов вредных веществ в окружающую среду, включая их сбор, переработку, утилизацию и повторное использование;
сохранением природных ресурсов (продукты и услуги, связанные с органическим сельским хозяйством и устойчивым лесным хозяйством; управление земельными ресурсами; сохранение почвы, воды или дикой природы);
соблюдением экологических норм, просвещением и подготовкой кадров, научными исследованиями и разработкой в области охраны окружающей среды, экологическим мониторингом, информированием общественности об экологических проблемах.
Все рабочие места на предприятиях, связанные со сбором, обработкой и распределением воды (ОКЭД 36), канализационной системой (ОКЭД 37), обращением с отходами (ОКЭД 38), рекультивацией и прочими услугами в области удаления отходов (ОКЭД 39) и деятельностью гидрометеорологической службы (ОКЭД 74.90.1), в сфере возобновляемой энергии, в системе государственного управления и администрирования природоохранной деятельности полностью, относятся к зеленым рабочим местам.
Если предприятие производит более одного продукта или услуги, часть из которых являются экологическими, то к зеленым рабочим местам относятся рабочие места, непосредственно вовлечҰнные в процесс создания экологических товаров и услуг.

2) егер кәсіпорын өндіретін өнім немесе қызмет экологиялық болып табылмаса, бұл ретте өндірістік процесте энергия-ресурс үнемдейтін, экологиялық бағдарланған технологиялар пайдаланылады, экологиялық мониторинг жасыл жұмыс орындарына табиғатты қорғау жабдығына, технологияларға қызмет көрсетумен, экологиялық мониторингпен тікелей байланысты жұмыс орындарын жатқызу қажет.
17. Статистикалық нысанның 9-бөлімін толтырғанда респонденттер жалақы қорынан басқа, жалақы қорында есепке алынбайтын жұмыс күшін ұстаумен байланысты төлемдер мен шығыстарды да көрсетеді.
Жұмыс күшін ұстауға байланысты шығыстарға мыналар жатады:
ұйымның қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету бойынша шығыстары;
ұйымның қызметкерлерін әлеуметтік қорғауға жұмсаған шығыстары;
ұйымның қызметкерлерін оқытуға жұмсаған шығыстары;
мәдени іс-шараларды өткізуге, сондай-ақ демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастыруға жұмсалған шығыстар;
ұйымның жоғарыда көрсетілген топтарға жатпайтын, жұмыс күшіне жұмсалған шығыстар;
жұмыс күшін пайдалануға байланысты салықтар.
Статистикалық нысанның 9-бөлімнің 1.2.1-жолында ұйымның қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету бойынша шығыстар ескеріледі:
басқа да шығыстар (жалға беруді қоса), яғни қызметкерлердің тұрғын үй-жайды (пәтер ақысы, жатақханадағы орындар) және қарастырылған шығыстардан асатын коммуналдық қызметтер бойынша ақы төлеу шығындарын өтеу тәртібінде ұйымның төлейтін сомалары;
қызметкерлердің меншігіне берілген тұрғын үйдің құны;
қызметкерлерге тұрғын үй құрылысына немесе тұрғын үйді сатып алуына берілген өтеусіз субсидиялар, қызметкерге ұйым өткізген пәтерлердің нарықтық құны мен қызметкер төлеген сома арасындағы айырма.
Статистикалық нысанның 9-бөлімнің 1.2.2-жолында ұйымның қызмет-керлеріне әлеуметтік қорғауға жұмсаған шығыстары ескеріледі:
әлеуметтік аударымдар;
бұл қызметкердің орындаған жұмысына байланысты емес жағдайларда, қызметкерге (үйлену тойына, бала туған кезде, ақылы медициналық операция жасау үшін, жерлеуге және құжатпен расталған жағдайда жаппай сипаты жоқ басқа да төлемдер) бір жолғы тәртіппен көрсетілетін материалдық көмек;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы № 907 бұйрығымен бекітілген Еңбекке уақытша қабілетсіздік бойынша әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау және төлеу қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 12521 болып тіркелген), еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша әлеуметтік төлемдер;
жұмыс берушінің кінәсінен алған жарақатына немесе денсаулығына өзге де зақым келсе, келтірілген зиянды өтеуге байланысты қызметкерге сақтандыру өтеуі төленбеген жағдайда төленетін төлемақылар;
қызметкерлердің және олардың отбасы мүшелерін (болған жағдайда) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру;
қызметкерлерді әлеуметтік қорғауға арналған ұйымның басқа да шығыстарына кіретіндер: осы ұйымда жұмыс істемейтін адамдарға (зейнеткерлерге, мүгедектерге, қаза тапқан қызметкерлердің отбасыларына) көрсетілетін материалдық көмек; жұмыс берушінің қаражаты есебінен ұйымдардың өз қызметкерлерінің пайдасы үшін жасалған жеке басты сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру төлемдері (жарналары); еңбек міндеттерін орындауға байланысты алған еңбек жарақатынан, кәсіби аурудан немесе денсаулығына өзге де зақым келуден еңбекке жарамдылығын жоғалтқан жағдайларда бұрынғы жалақысы мен жаңа жұмысындағы жалақысының арасындағы айырмашылықты төлеу сомасы;
сауықтыру және басқа да іс-шараларды жүргізуге арналған шығыстар (жұмыс берушінің қаражаты есебінен қызметкерлерге денсаулық сақтау қызметтерінің әр түрін көрсететін ұйымдарға ақы);
зейнеткерлік жасқа жеткен адамдарға еңбек, ұжымдық шарттармен және (немесе) жұмыс берушінің актісімен анықталған өтемақы мөлшері;
жұмыс беруші – заңды тұлға таратылған кезде жұмыс берушінің бастамасы бойынша еңбек шарты бұзылған жағдайда өтемақы мөлшері;
қызметкер саны немесе штаты қысқарған кезде жұмыс берушінің бастамасы бойынша еңбек шарты бұзылған кезде, сондай-ақ жұмыс берушінің экономикалық жағдайы нашарлауына әкеп соқтырған өндіріс, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтер көлемі азайған жағдайда жұмыс берушінің бастамасы бойынша еңбек шарты бұзылған кезде өтемақы мөлшері;
жұмыс берушінің еңбек шартының талаптарын орындамаған жағдайда қызметкердің бастамасы бойынша еңбек шарты бұзылған жағдайда өтемақы мөлшері;
ұйымның балансында тұрған немесе мемлекеттік органдардан алынған субсидияларды, салықтық жеңілдіктерді алып тастағандағы үлестік қатысу тәртібінде қаржыландырылатын медициналық пункттерді, емдеу-сауықтыру орындарын, демалыс үйлерін ұстауға (өтелімді қоса алғанда) арналған шығыстар.

2) в случае если производимый предприятием продукт или услуга не являются экологическими, при этом в производственном процессе используются энерго- и ресурсосберегающие, экологически ориентированные технологии, экологический мониторинг, то к зеленым рабочим местам относятся рабочие места, напрямую связанные с обслуживанием указанных процессов.
17. При заполнении раздела 9 статистической формы респонденты кроме фонда заработной платы показывают также выплаты и расходы, связанные с содержанием рабочей силы, не учитываемые в фонде заработной платы.
К расходам на содержание рабочей силы относятся:
расходы организации по обеспечению работников жильем;
расходы организации на социальную защиту работников;
расходы организации на обучение работников;
расходы на проведение культурных мероприятий, а также по организации отдыха и развлечений;
расходы организации на рабочую силу, не отнесенные к вышеперечисленным группам;
налоги, связанные с использованием рабочей силы.
В строке 1.2.1 раздела 9 статистической формы учитываются расходы организации по обеспечению работников жильем:
другие расходы (включая аренду), суммы, уплаченные организацией в порядке возмещения расходов работников по оплате жилого помещения (квартирной платы, места в общежитии) и коммунальных услуг, сверх предусмотренных расходов;
стоимость жилья, переданного в собственность работникам;
безвозмездные субсидии, предоставленные работникам на жилищное строительство или приобретение жилья, разница между рыночной стоимостью квартиры, реализованной организацией работнику, и суммой, уплаченной работником.
В строке 1.2.2 раздела 9 статистической формы учитываются расходы организации на социальную защиту работников:
социальные отчисления;
материальная помощь, оказываемая работнику в разовом порядке в случаях, не связанных с работой, выполненной этим работником (на свадьбу, при рождении ребенка, для проведения платной медицинской операции, на погребение и другие выплаты не массового характера, при наличии документального подтверждения);
социальные пособия по временной нетрудоспособности, выплачиваемые в соответствии с Правилами назначения и выплаты социального пособия по временной нетрудоспособности, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 907 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12521);
выплаты работнику, связанные с возмещением вреда, причиненного увечьем или иным повреждением здоровья по вине работодателя, при условии отсутствия выплат работнику страхового возмещения;
обязательное социальное медицинское страхование работников и членов их семей (при наличии);
другие расходы организации на социальную защиту работников, включающие: материальную помощь, оказываемую лицам, не работающим в данной организации (пенсионерам, инвалидам, семьям погибших работников); страховые платежи (взносы) по договорам личного страхования, заключенным организацией в пользу своих работников, уплачиваемые за счет средств работодателя; суммы доплат между прежней заработной платой и заработной платой на новой работе, в случаях утраты трудоспособности в связи с трудовым увечьем, профессиональным заболеванием или иным повреждением здоровья, полученным в связи с исполнением трудовых обязанностей;
расходы на проведение оздоровительных и других мероприятий (оплата организациям различного рода услуг здравоохранения, оказываемых работникам, за счет средств работодателя);
суммы компенсации лицам, достигшим пенсионного возраста в размере, определяемом трудовым, коллективным договорами и (или) актом работодателя;
суммы компенсации при расторжении трудового договора по инициативе работодателя в случае ликвидации работодателя – юридического лица;
суммы компенсаций при расторжении трудового договора по инициативе работодателя в случае сокращения численности или штата работников, а так же при расторжении трудового договора по инициативе работодателя в случае снижения объема производства, выполняемых работ и оказываемых услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя;
суммы компенсаций при расторжении трудового договора по инициативе работника в случае неисполнения работодателем условий трудового договора;
расходы на содержание (включая амортизацию) медпунктов, профилакториев, домов отдыха, находящихся на балансе организации или финансируемых в порядке долевого участия за минусом субсидий, налоговых льгот, полученных от государственных органов.

Статистикалық нысанның 9-бөлімнің 1.2.3-жолында ұйымның қызметкерлерін оқытуға жұмсаған шығыстары (біліктілігін арттыру, кәсіптік даярлау және қайта даярлау) ескеріледі:
жұмыс берушінің (ұйымдардың) оқу орындарына оқуға жіберген студенттер мен оқушыларға тараптардың келісімі бойынша ұйымның қаражаты есебінен төленетін стипендиялар;
оқытуға арналған басқа шығыстар (тренингтер және басқа да білім беру іс-шаралары шығыстарын қоса алғанда);
ұйымның балансында тұрған немесе мемлекеттік органдардан алынған субсидияларды, салықтық жеңілдіктерді алып тастағандағы үлестік қатысу тәртібінде қаржыландырылатын оқу ғимараттары мен үй-жайларын ұстауға (өтелімді қоса алғанда) арналған шығыстар.
Статистикалық нысанның 9-бөлімнің 1.2.4-жолында мәдени іс-шараларды өткізуге, сондай-ақ демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастыруға жұмсалған шығыстар ескеріледі:
демалыс және ойын-сауықты ұйымдастыру бойынша шығыстар;
қызметкерлерге жұмыс берушінің қаражаты есебінен көрсетілетін туризм және демалыс қызметтерінің әр түрін көрсететін ұйымдарға төлем;
мәдени-ағарту іс-шараларын жүргізуге арналған шығыстар;
спорттық іс-шараларды өткізуді ұйымдастыруға шығыстар;
ұйым қаражаты есебінен спорттық секциялардағы жаттығуларға ақы төлеу;
мәдени және спорттық іс-шараларды өткізу үшін үй-жайларды жалдау ақысы;
ұйымның балансында тұрған немесе мемлекеттік органдардан алынған субсидияларды, салықтық жеңілдіктерді алып тастағандағы үлестік қатысу тәртібінде қаржыландырылатын асханаларды, кітапханаларды, клубтарды, спорттық құрылыстарды ұстауға (өтелімді қоса алғанда) арналған шығыстар;
мәдени-көпшілік және сауықтыру жұмысын ұйымдастыру және өткізу бойынша кәсіподақтарға шегерімдер.
Статистикалық нысанның 9-бөлімнің 1.2.5-жолында ұйымның жоғарыда көрсетілген топтарға жатпайтын жұмыс күшіне жұмсаған шығыстары ескеріледі:
берілген арнаулы киім, аяқкиім және басқа да жеке қорғану құралдарының, сабын және басқа да жуу құралдарының, зарарсыздандыру құралдарының, сүттің және емдеу-профилактикалық тамақтанудың құны немесе ұйым әкімшілігі оларды бермеген жағдайда қызметкерлердің өздері сатып алған арнаулы киім, аяқкиім және басқа да жеке қорғану құралдары үшін шығыстарының құны;
нысанды киімнің құны (жиынтық);
жұмыс орнына қоғамдық көлікпен, арнайы бағыттағы, ведомстволық көлікпен жол жүру төлемі;
персоналды жалдауға байланысты шығыстар;
шетелдiк жұмыс күшін тарту шарттарымен, тәртібімен және ресімдеу мен рұқсат алу рәсімдерімен көзделген шетелдік жұмыс күшін тартуға байланысты шығыстар;
Еңбек кодексіне сәйкес іссапар шығыстары;
тараптардың келісімі бойынша қызметкерлердің басқа жердегі жұмысқа ауыстырылуына байланысты шығыстарының өтемақылары;
геологиялық барлау, топографиялық-геодезиялық және басқа да дала жұмыстарында істейтін қызметкерлерге далалық қаражат;
тұрақты жұмысы жол үстінде өтетін немесе жол жүру сипаты бар немесе ұжымдық шарт, еңбек шарты және (немесе) жұмыс беруші актісімен белгіленген мөлшерде қызмет көрсету учаскелері шегінде қызметтік жол жүрумен байланысты жағдайлардағы тәуліктік ақының орнына жалақыға қосылатын өтемақы төлемдері;
жұмыс берушілер еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін қызметкерлердің жекелеген санаттарының пайдасына өз қаражаты есебінен аударатын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары.

В строке 1.2.3 раздела 9 статистической формы учитываются расходы организации на обучение работников (повышение квалификации, профессиональная подготовка и переподготовка):
стипендии студентам и учащимся, направленным работодателем (организацией) на обучение в учебные заведения, выплачиваемые за счет средств организации по соглашению сторон;
другие расходы на обучение (включая расходы на тренинги и другие образовательные мероприятия);
расходы по содержанию (включая амортизацию) учебных зданий и помещений, находящихся на балансе организации или финансируемых ею в порядке долевого участия за минусом субсидий, налоговых льгот, полученных от государственных органов.
В строке 1.2.4 раздела 9 статистической формы учитываются расходы на проведение культурных мероприятий, а также по организации отдыха и развлечений:
расходы по организации отдыха и развлечений;
оплата организациям различного рода услуг туризма и отдыха, оказываемых работникам за счет средств работодателя;
расходы на проведение культурно-просветительных мероприятий;
расходы организации на проведение спортивных мероприятий;
оплата занятий в спортивных секциях за счет средств организации;
арендная плата за помещения для проведения культурных и спортивных мероприятий;
расходы по содержанию (включая амортизацию) столовых, библиотек, клубов, спортивных сооружений, находящихся на балансе организации, или финансируемых ею в порядке долевого участия, за минусом субсидий, налоговых льгот, полученных от государственных органов;
отчисления профессиональным союзам на организацию и проведение культурно-массовой и физкультурно-оздоровительной работы.
В строке 1.2.5 раздела 9 статистической формы учитываются расходы организации на рабочую силу, не отнесенные к вышеперечисленным группам:
стоимость выданной специальной одежды, обуви и других средств индивидуальной защиты, мыла и других моющих средств, обезвреживающих средств, молока и лечебно-профилактического питания или возмещение затрат работникам за приобретенные ими специальную одежду, обувь и другие средства индивидуальной защиты, в случае невыдачи их администрацией организации;
стоимость форменной одежды (комплект);
оплата проезда к месту работы транспортом общего пользования, специальными маршрутами, ведомственным транспортом;
расходы, связанные с наймом персонала;
расходы, в связи с привлечением иностранной рабочей силы, предусмотренные условиями, порядком и процедурами оформления и получения разрешений на привлечение иностранной рабочей силы;
командировочные расходы в соответствии с Трудовым кодексом;
компенсации расходов работникам, связанных с переводом на работу в другие местности по соглашению сторон;
полевое довольствие работникам, занятым на геологоразведочных, топографо-геодезических и других полевых работах;
компенсационные выплаты к заработной плате в случаях, когда постоянная работа протекает в пути или имеет разъездной характер, либо в связи со служебными поездками в пределах обслуживаемых участков в размерах, установленных коллективным договором, трудовым договором и (или) актом работодателя;
обязательные профессиональные пенсионные взносы, перечисляемые работодателями за счет собственных средств в пользу отдельных категорий работников, занятых на работах с вредными условиями труда, обязательные пенсионные взносы работодателя.

Статистикалық нысанның 9-бөлімнің 1.2.6-жолында жұмыс күшін пайдалануына байланысты салықтар ескеріледі – бұл топқа салықтар мен алымдар кіреді, салықтық база болып саналатын жалақы қоры немесе қызметкерлердің саны; әлеуметтік салық; басқа да салықтар мен алымдар. Сондай-ақ бұл топқа шетелдік жұмыс күшін тартуға байланысты төлемдер енгізіледі.
Ұйымның жұмыс күшіне арналған шығыстарына:
ұйымның тізімінде тұрмайтын (өкілдік шығыстар) адамдарды қабылдау және қызмет көрсету жөніндегі шығыстар;
тараптардың келісімі бойынша рационализаторлық ұсыныстар, ғылым, әдебиет, өнер, өнертабыс туындыларын жасауға, басып шығаруға және өзге де пайдалануға шарттар бойынша төленетін авторлық сыйақылар;
тараптардың келісімі бойынша қызметкерге жеке автомобилін қызмет мақсатында пайдаланғаны үшін материалдық шығындардың (еңбекақының сомаларынсыз) өтемақысы;
халықаралық немесе шетелдік коммерциялық емес және қайырымдылық ұйымдары берген грант түрінде алынған сомалар енгізілмейді.
18. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabinet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Респонденттің кабинеті" арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.
19. Ескертпе: Х-бұл позиция толтыруға жатпайды.
20. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 2-бөлім:
әрбір жол үшін 1-баған > 2-бағанға;
әрбір жол үшін 3-баған > 4-бағанға;
әрбір жол үшін 5-баған > 6-бағанға;
1 – 6-бағандар бойынша 1-жол > 1.1-жолға;
1-баған бойынша егер 1-жол > 0, онда 1.1-жол > 0;
1, 3-бағандар бойынша 1-жол = 1.1 – 1.2-жолдардың қосындысына;
1, 3-бағандар бойынша 1.2 жолдар = 1.2.1 – 1.2.2-жолдардың қосындысына;
әрбір жол үшін егер 3-баған > 0, онда 5-баған > 0;
әрбір жол үшін егер 4-баған > 0, онда 6-баған > 0;
әрбір жол үшін егер 5-баған > 0, онда 3-баған > 0;
әрбір жол үшін егер 6-баған > 0, онда 4-баған > 0;
әрбір жол үшін егер 3-баған = 4-бағанға, онда 5-баған = 6-бағанға;
әрбір жол үшін егер 3-баған – 4-баған > 0, онда 5-баған – 6-баған > 0;
әрбір жол үшін егер 5-баған – 6-баған > 0, онда 3-баған – 4-баған >0;
әрбір жол үшін 7-баған = 5-баған *1000 / 3-баған / 12;
әрбір жол үшін 8-баған = 6-баған *1000 / 4-баған / 12.
2) 2.1-бөлім:
1 – 6-бағандар бойынша 1.1 – 1.2-жолдардың қосындысы = 1-жолға;
1 – 6-бағандар бойынша 1.1 жол ≤ 1-жолдан;
1 – 6-бағандар бойынша 1.2 жол ≤ 1-жолдан.
әрбір жол үшін егер 3-баған = 4-бағанға, онда 5-баған = 6-бағанға;

В строке 1.2.6 раздела 9 статистической формы учитываются налоги, связанные с использованием рабочей силы – в эту группу включаются налоги и сборы, налоговой базой для которых является фонд заработной платы или численность работников; социальный налог; другие налоги и сборы. Также в эту группу может быть включена плата за привлечение иностранной рабочей силы.
В расходы организации на рабочую силу не включаются:
расходы по приему и обслуживанию лиц, не состоящих в списках организации (представительские расходы);
авторские вознаграждения, выплачиваемые по договорам на создание, издание и иное использование произведений науки, литературы, искусства, изобретений, рационализаторских предложений, по соглашению сторон;
компенсация работнику материальных затрат (без сумм оплаты труда) за использование личных автомобилей в служебных целях по соглашению сторон;
суммы, полученные в виде грантов, предоставленные международными или иностранными некоммерческими и благотворительными организациями.
18. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
19. Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
20. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 2:
графа 1 > графе 2 для каждой строки;
графа 3 > графе 4 для каждой строки;
графа 5 > графе 6 для каждой строки;
строка 1 > строке 1.1 по графам 1 – 6;
если строка 1 > 0, то строка 1.1 > 0 по графе 1;
строка 1= сумме строк 1.1 – 1.2 по графам 1 – 6;
строка 1.2 = сумме строк 1.2.1 – 1.2.2 по графам 1, 3;
если графа 3 > 0, то графа 5 > 0 для каждой строки;
если графа 4 > 0, то графа 6 > 0 для каждой строки;
если графа 5 > 0, то графа 3 > 0 для каждой строки;
если графа 6 > 0, то графа 4 > 0 для каждой строки;
если графа 3 = графе 4, то графа 5 = графе 6 для каждой строки;
если графа 3 – графа 4 > 0, то графа 5 – графа 6 > 0 для каждой строки;
если графа 5 – графа 6 > 0, то графа 3 – графа 4 > 0 для каждой строки;
графа 7 = графа 5 *1000 / графу 3 / 12 для каждой строки;
графа 8 = графа 6 *1000 / графу 4 / 12 для каждой строки.
2) Раздел 2.1:
строка 1 = сумме строк 1.1 – 1.2 по графам 1–6;
строка 1.1 ≤ строки 1 по графам 1–6;
строка 1.2 ≤ строки 1 по графам 1–6.
если графа 3 = графе 4, то графа 5 = графе 6 для каждой строки;

3) 3-бөлім:
әрбір жол үшін 1-баған > 2-бағанға;
әрбір жол үшін 3-баған > 4-бағанға;
әрбір жол үшін 5-баған > 6-бағанға;
әрбір жол үшін егер 3-баған = 4-бағанға, онда 5-баған = 6-бағанға;
1 – 6-бағандар бойынша 1-жол = 1.1 – 1.10-жолдардың қосындысына;
әрбір жол үшін егер 3-баған > 0, онда 5-баған > 0;
әрбір жол үшін егер 4-баған > 0, онда 6-баған > 0;
әрбір жол үшін егер 5-баған > 0, онда 3-баған > 0;
әрбір жол үшін егер 6-баған > 0, онда 4-баған > 0;
әрбір жол үшін егер 3-баған – 4-баған > 0, онда 5-баған – 6-баған > 0;
әрбір жол үшін егер 5-баған – 6-баған > 0, онда 3-баған – 4-баған > 0;
әрбір жол үшін 7-баған = 5-баған *1000 / 3-баған / 12;
әрбір жол үшін 8-баған = 6-баған *1000 / 4-баған / 12.
4) 4-бөлім:
1, 2-баған бойынша егер 1-жол > 0, онда 3-жолда > 0, (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) 94-коды үшін рұқсат етілген);
1, 2-бағандар бойынша егер 2-жол > 0, онда 4-жол > 0;
1, 2-бағандар бойынша егер 3-жол > 0, онда 1-жол > 0;
1, 2-бағандар бойынша егер 4-жол > 0, онда 2-жол > 0;
1, 2-бағандар бойынша 5-жол = 0 – рұқсат етілген;
1, 2-бағандар бойынша 6-жол = 0 – рұқсат етілген;
1, 2-бағандар бойынша 7-жол = 0 – рұқсат етілген.
5) 5-бөлім:
1, 2-бағандар бойынша 3-жол = 3.1 – 3.6-жолдардың қосындысына;
1-баған бойынша (1-жол + 3-жол + 4-жол) / (2-бөлімнің 1-бағанының 1-жолы) = 365 күн (кібісе жыл үшін – 366 кун);
2-баған бойынша (1-жол + 3-жол + 4-жол) / (2-бөлімнің 2-бағанының 1-жолы) = 365 күн (кібісе жыл үшін – 366 кун);
1, 2-бағандар бойынша егер 1-жол > 0, онда 2-жолда > 0;
1, 2-бағандар бойынша егер 2-жол > 0, онда 1-жолда > 0.
6) 6-бөлім. Жұмыс берушінің қаражаты есебінен қызметкерлерді оқыту туралы ақпарат (есепті жылға):
әрбір баған үшін 1-жол > 1.1-жол + 1.2-жол + 1.3-жол;
әрбір жол үшін 1-баған > 2-баған + 3-баған + 4-баған.
7) 7-бөлім:
1, 5-бағандар бойынша 2-жол > 2.1-жолға;
1, 5-бағандар бойынша 2-жол > 2.2-жолға;
1, 5-бағандар бойынша 2-жол > 2.3-жолға;
1, 5-бағандар бойынша 2.1-жол > 2.1.1-жолға;
1, 5-бағандар бойынша 2-жол > 2.1-жол + 2.2-жол + 2.3-жол – рұқсат етілген;
әрбір баған үшін 3-жол = 3.1 – 3.7 жолдардың қосындысына;
әрбір баған үшін 4-жол = 1-жол + 2-жол – 3-жол;
1 – 4 жолдар үшін 1-баған > 5-бағанға;
1 – 4 жолдар үшін 1-баған > 2 – 4-бағандардың қосындысына;
1 – 4 жолдар бойынша егер 1-баған > 0, онда 2 – 4-бағанда > 0 – рұқсат етілген;
есепті жылдың 1-бағанының 1-жолы = өткен жылдың 1-бағанының 4-жолына, егер өткен жылдың 1-бағанындағы 4-жол > 0;
есепті жылдың 2-бағанының 1-жолы = өткен жылдың 2-бағанының 4-жолына, егер өткен жылдың 2-бағанындағы 4-жол > 0;

3) Раздел 3:
графа 1 > графе 2 для каждой строки;
графа 3 > графе 4 для каждой строки;
графа 5 > графе 6 для каждой строки
если графа 3 = графе 4, то графа 5 = графе 6 для каждой строки;
строка 1 = сумме строк 1.1 – 1.10 по графам 1–6;
если графа 3 > 0, то графа 5 > 0 для каждой строки;
если графа 4 > 0, то графа 6 > 0 для каждой строки;
если графа 5 > 0, то графа 3 > 0 для каждой строки;
если графа 6 > 0, то графа 4 > 0 для каждой строки;
если графа 3 – графа 4 > 0, то графа 5 – графа 6 > 0 для каждой строки;
если графа 5 – графа 6 > 0, то графа 3 – графа 4 > 0 для каждой строки;
графа 7 = графа 5 *1000 / графу 3 / 12 для каждой строки;
графа 8 = графа 6 *1000 / графу 4 / 12 для каждой строки.
4) Раздел 4:
если строка 1 > 0, то строка 3 > 0 по графе 1, 2 (допустимый для кода согласно Общему классификатору видов экономической деятельности (далее -ОКЭД) - 94);
если строка 2 > 0, то строка 4 > 0 по графам 1, 2;
если строка 3 > 0, то строка 1 > 0 по графам 1, 2;
если строка 4 > 0, то строка 2 > 0 по графам 1 2;
строка 5 = 0 по графе 1, 2 – допустимый;
строка 6 = 0 по графе 1, 2 – допустимый;
строка 7 = 0 по графе 1, 2 – допустимый.
5) Раздел 5:
строка 3 = сумме строк 3.1 – 3.6 по графа 1, 2;
(строка 1 + строка 3 + строка 4) / (строку 1 графы 1 раздела 2) = 365 дней по графе 1 (для високосного года – 366 дней);
(строка 1 + строка 3 + строка 4) / (строку 1 графы 2 раздела 2) = 365 дней графе 2 (для високосного года – 366 дней);
если строка 1 > 0, то строка 2 > 0 по графе 1, 2;
если строка 2 > 0, то строка 1 > 0 по графе 1, 2.
6) Раздел 6:
строка 1 > строка 1.1 + строка 1.2 + строка 1.3 для каждой графы;
графа 1 > графа 2 + графа 3 + графа 4 для каждой строки.
7) Раздел 7:
строка 2 > строке 2.1 по графам 1, 5;
строка 2 > строке 2.2 по графам 1, 5;
строка 2 > строке 2.3 по графам 1, 5;
строка 2.1 > строке 2.1.1 по графам 1, 5;
строка 2 > строка 2.1 + строка 2.2 + строка 2.3 по графам 1, 5 - допустимый;
строка 3 = сумме строк 3.1 – 3.7 для каждой графы;
строка 4 = строка 1 + строка 2 – строка 3 для граф 1 - 5;
графа 1 > графе 5 для строк 1 - 4;
графа 1 > сумме граф 2 - 4 для строк 1 - 4.
если графа 1 > 0, то графы 2 – 4 > 0 по строкам 1 – 4 - допустимый;
строка 1 графа 1 отчетного года = строке 4 графы 1 предыдущего года, если строка 4 графы 1 предыдущего года > 0;
строка 1 графа 2 отчетного года = строке 4 графы 2 предыдущего года, если строка 4 графы 2 предыдущего года > 0;

есепті жылдың 3-бағанының 1-жолы = өткен жылдың 3-бағанының 4-жолына, егер өткен жылдың 3-бағанындағы 4-жол > 0;
есепті жылдың 4-бағанының 1-жолы = өткен жылдың 4-бағанының 4-жолына, егер өткен жылдың 4-бағанындағы 4-жол > 0;
есепті жылдың 5-бағанының 1-жолы = өткен жылдың 5-бағанының 4-жолына, егер өткен жылдың 5-бағанындағы 4-жол > 0.
8) 8-бөлім:
1-баған бойынша 1-жол = 1.1 – 1.4-жолдардың қосындысына;
1-баған бойынша 1-жол > 2-жолға;
1-баған бойынша 1.4-жол > 2-жолға – рұқсат етілген;
1-баған бойынша 1-жол > 3-жолға;
1-баған бойынша 1-жол > 3.1-жолға;
1-баған бойынша 3-жол > 3.1-жолға;
1-баған бойынша 1-жол = 4-жолға (ЭҚЖЖ-ның 36, 37, 38, 39, 74.90.1-кодтары үшін);
1-баған бойынша 1-жол > 4-жолға (ЭҚЖЖ-ның 10-33, 72, 84, 85.32, 85.4- кодтары үшін).
9) 9-бөлім:
1-баған бойынша 1-жол = 1.1-жол + 1.2-жол;
1-баған бойынша 1.1-жол = 1.1.1 – 1.1.4-жолдардың қосындысына;
1-баған бойынша 1.1-жол = 1.1.5 + 1.1.6-жолдардың қосындысына;
1-баған бойынша 1.2-жол = 1.2.1 – 1.2.6-жолдардың қосындысына;
1-баған бойынша 1.2.1-жол = 1.2.1.1 – 1.2.1.3-жолдардың қосындысына;
1-баған бойынша 1.2.2-жол = 1.2.2.1 – 1.2.2.5-жолдардың қосындысына;
1-баған бойынша 1.2.3-жол = 1.2.3.1 – 1.2.3.2-жолдардың қосындысына;
1-баған бойынша 1.2.6-жол = 1.2.6.1 – 1.2.6.2-жолдардың қосындысына;
егер 1-бағанының 1.1-жолы > 0, онда 1-бағанының 1.2.2.1, 1.2.2.2, 1.2.6.1-жолдары > 0.
10) Бөлімдер арасындағы бақылау:
әрбір баған үшін 2-бөлімнің 1-жолы = 2.1-бөлімнің 1-жолына;
әрбір баған үшін 2-бөлімнің 1-жолы = 3-бөлімнің 1-жолына;
2-бөлімнің 5-бағанының 1-жолы = 9-бөлімнің 1-бағанының 1.1-жолына;
7-бөлімнің 1-бағанының 4-жолы = 8-бөлімнің 1-бағанының 1-жолына;
егер 2-бөлімнің 1-бағанының 1-жолы > 0, онда 5-бөлімнің 1-бағанының (1-жол + 3-жол) > 0;
егер 5-бөлімнің 1-бағанының (1-жол + 3-жол) > 0, онда 2-бөлімнің 1-бағанының 1-жолында > 0;
егер 2-бөлімнің 1-бағанының 1-жолы > 0, онда 5-бөлімнің 1-бағанының 4-жолы > 0;
егер 2-бөлімнің 2-бағанының 1-жолы > 0, онда 5-бөлімнің 2-бағанының 4-жолы > 0;
егер 2-бөлімнің 2, 4, 6-бағандарының 1-жолы > 0, онда 1, 2, 3, 4-жолдары бойынша 7-бөлімнің 5-бағаны > 0 – рұқсат етілген;
4-бөлімнің 1-бағанының 1-жолы ≤ 2-бөлімнің 3-бағанының 1-жолына – рұқсат етілген;
4-бөлімнің 1-бағанының 5-жолы ≤ 2-бөлімнің 1-бағанының 1-жолына;
4-бөлімнің 2-бағанының 5-жолы ≤ 2-бөлімнің 2-бағанының 1-жолына – рұқсат етілген;
4–бөлімнің 1-бағанының 6-жолы ≤ 2-бөлімнің 1-бағанының 1-жолына;
4-бөлімнің 2-бағанының 6-жолы ≤ 2-бөлімнің 2-бағанының 6-жолына – рұқсат етілген;
4–бөлімнің 1-бағанының 7-жолы ≤ 2-бөлімнің 3-бағанының 1-жолына;
4-бөлімнің 2-бағанының 7-жолы ≤ 2-бөлімнің 4-бағанының 1-жолына;

строка 1 графа 3 отчетного года = строке 4 графы 3 предыдущего года, если строка 4 графы 3 предыдущего года > 0;
строка 1 графа 4 отчетного года = строке 4 графы 4 предыдущего года, если строка 4 графы 4 предыдущего года > 0;
строка 1 графа 5 отчетного года = строке 4 графы 5 предыдущего года, если строка 4 графы 5 предыдущего года > 0.
8) Раздел 8:
строка 1 = сумме строк 1.1 – 1.4 по графе 1;
строка 1 > строке 2 по графе 1;
строка 1.4 > строке 2 по графе 1 - допустимый;
строка 1 > строке 3 по графе 1;
строка 1 > строке 3.1 по графе 1;
строка 3 > строке 3.1 по графе 1;
строка 1 = строке 4 графы 1 (для ОКЭД – 36, 37, 38, 39, 74.90.1);
строка 1 > строки 4 графы 1 (для ОКЭД – 10-33, 72, 84, 85.32, 85.4).
9) Раздел 9:
строка 1 = строка 1.1 + строка 1.2 по графе 1;
строка 1.1 = сумме строк 1.1.1 – 1.1.4 по графе 1;
строка 1.1 = сумме строк 1.1.5 + 1.1.6 по графе 1;
строка 1.2 = сумме строк 1.2.1 – 1.2.6 по графе 1;
строка 1.2.1 = сумме строк 1.2.1.1 – 1.2.1.3 по графе 1;
строка 1.2.2 = сумме строк 1.2.2.1 – 1.2.2.5 по графе 1;
строка 1.2.3 = сумме строк 1.2.3.1 – 1.2.3.2 по графе 1;
строка 1.2.6 = сумме строк 1.2.6.1 – 1.2.6.2 по графе 1;
если строка 1.1 графы 1 > 0, то строки 1.2.2.1, 1.2.2.2, 1.2.6.1 графы 1 > 0.
10) Контроль между разделами:
строка 1 раздела 2 = строке 1 раздела 2.1 для каждой графы;
строка 1 раздела 2 = строке 1 раздела 3 для каждой графы;
строка 1 графы 5 раздела 2 = строке 1.1 графы 1 раздела 9;
строка 4 графы 1 раздела 7 = строке 1 графы 1 раздела 8;
если строка 1 графы 1 раздела 2 > 0, то (строка 1 + строка 3) графы 1 раздела 5 > 0;
если (строка 1 + строка 3) графы 1 раздела 5 > 0, то строка 1 графы 1 раздела 2 > 0;
если строка 1 графы 1 раздела 2 > 0, то строка 4 графы 1 раздела 5 > 0;
если строка 1 графы 2 раздела 2 > 0, то строка 4 графы 2 раздела 5 > 0;
если графы 2, 4, 6 раздела 2 по строке 1 > 0, то графа 5 раздела 7 > 0 по строкам 1, 2, 3, 4 - допустимый;
строка 1 графы 1 раздела 4 ≤ строке 1 графы 3 раздела 2 - допустимый;
строка 5 графы 1 раздела 4 ≤ строке 1 графы 1 раздела 2;
строка 5 графы 2 раздела 4 ≤ строке 1 графы 2 раздела 2 - допустимый;
строка 6 графы 1 раздела 4 ≤ строке 1 графы 1 раздела 2;
строка 6 графы 2 раздела 4 ≤ строке 1 графы 2 раздела 2 - допустимый;
строка 7 графы 1 раздела 4 ≤ строке 1 графы 3 раздела 2;
строка 7 графы 2 раздела 4 ≤ строке 1 графы 4 раздела 2;

егер 5-бөлімнің 1, 2-бағандарының 3.1-жолы > 0, онда 9-бөлімнің 1-бағанының 1.1.4-жолы > 0;
егер 6-бөлімнің 1-бағанының 1-жолы > 0, онда 9-бөлімнің 1-бағанының 1.2.3-жолы > 0;
егер 2-бөлімнің 1-бағанының 1-жолы > 0, онда 7-бөлімнің 1-бағанының (1-жол + 2-жол) > 0;
егер 2-бөлімнің 5-бағанының 1-жолы > 0, онда 9-бөлімнің 1-бағанының 1.2-жолы > 0
Басшысының
2021 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 42 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы "7" қыркүйектегі
№ 34 бұйрығына
3-қосымша
Приложение 3 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от "7" сентября 2020 года
№ 34
Еңбек бойынша есеп Отчет по труду
Индекс
Индекс
1-Т
тоқсандық
квартальная
есепті кезең
отчетный период
тоқсан
квартал
жыл
год
Қызметкерлердің саны 100 адамнан асатын, сондай-ақ "Шағын кәсіпорын қызметі туралы" (индексі 2-МП, кезеңділігі тоқсандық) статистикалық нысан бойынша есеп беретіндерден басқа, саны 100 адамға дейін экономикалық қызметтің барлық түрлерінің заңды тұлғалары мен (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения всех видов экономической деятельности, с численностью работников свыше 100 человек, а также с численностью до 100 человек, кроме отчитывающихся по статистической форме "О деятельности малого предприятия" (индекс 2-МП, периодичность квартальная)
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 10 числа (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН
1. Занды тұлғаның деректемелері:Реквизиты юридического лица:
1.1 Заңды тұлғаның (бөлімшенің) нақты орналасқан орнын көрсетіңіз (оның тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите фактическое место расположения юридического лица (подразделения) (независимо от места его регистрации) - область, город, район, населенный пункт
1.2 Əкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінесəйкес аумақ коды (ӘАОЖ) (респондент статистикалық нысанды қағаз жеткізгіштеұсынған кезде аумақтық статистика органының тиісті қызметкері толтырады)
Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) (заполняется соответствующим работником территориального органа статистики при представлении респондентом на бумажном носителе)

если строка 3.1 графы 1, 2 раздела 5 > 0, то строка 1.1.4 графы 1 раздела 9 > 0;
если строка 1 графы 1 раздела 6 > 0, то строка 1.2.3 графы 1 раздела 9 > 0;
если строка 1 графы 1 раздела 2 > 0, то (строка 1 + строка 2) графы 1 раздела 7 > 0;
если строка 1 графы 5 раздела 2 > 0, то строка 1.2 графы 1 раздела 9> 0.
Приложение 3
к приказу руководителя
от 3 декабря 2021 года № 42
Приложение 3
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2020 года № 34
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы "7" қыркүйектегі № 34
бұйрығына 3-қосымша
Еңбек бойынша есеп
Отчет по труду
Индексі
Индекс
1-Т
тоқсандық
квартальная
есепті кезең
отчетный период
тоқсан
квартал
жыл
год
Қызметкерлердің саны 100 адамнан асатын, сондай-ақ "Шағын кәсіпорын қызметі туралы" (индексі 2-МП, кезеңділігі тоқсандық) статистикалық нысан бойынша есеп беретіндерден басқа, саны 100 адамға дейін экономикалық қызметтің барлық түрлерінің заңды тұлғалары мен (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения всех видов экономической деятельности, с численностью работников свыше 100 человек, а также с численностью до 100 человек, кроме отчитывающихся по статистической форме "О деятельности малого предприятия" (индекс 2-МП, периодичность квартальная)
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 10 числа (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН
1. Занды тұлғаның деректемелері:
Реквизиты юридического лица:
1.1 Заңды тұлғаның (бөлімшенің) нақты орналасқан орнын көрсетіңіз (оның тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите фактическое место расположения юридического лица (подразделения) (независимо от места его регистрации) - область, город, район, населенный пункт
1.2 Əкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сəйкес аумақ коды (ӘАОЖ) (респондент статистикалық нысанды қағаз жеткізгіште ұсынған кезде аумақтық статистика органының тиісті қызметкері толтырады)
Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) (заполняется соответствующим работником территориального органа статистики при представлении респондентом на бумажном носителе)

1.3 Заңды тұлғаның (бөлімшенің) нақты жүзеге асырылатын экономикалық қызметінің негізгі түрінің коды мен атауын Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес (ЭҚЖЖ) көрсетіңіз
Укажите наименование и код согласно Общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД) фактически осуществляемого основного вида экономической деятельности юридического лица (подразделения)
2. Қызметкерлер саны және жалақы қоры туралы деректерді көрсетіңіз
Укажите данные о численности работников и фонде заработной платы
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштер атауы
Наименование показателей
Есепті тоқсанға
За отчетный квартал
Жыл басынан
С начала года
А
Б
1
2
1
Есепті кезеңге орташа алғанда қызметкерлердің тізімдік саны – барлығы, адам
Списочная численность работников в среднем за отчетный период - всего, человек
соның ішінде:
в том числе:
х
х
1.1
негізгі қызмет персоналы
персонал основной деятельности
2
Есепті кезеңге орташа алғанда қызметкерлердің нақты саны, адам
Фактическая численность работников в среднем за отчетный период, человек
соның ішінде:
в том числе:
х
х
2.1
негізгі қызмет персоналы
персонал основной деятельности
3
Қызметкерлердің жалақы қоры – барлығы, мың теңге (ондық белгімен)
Фонд заработной платы работников – всего, тысяч тенге (с десятичным знаком)
3.1
оның ішінде негізгі қызмет персоналы бойынша
из него по персоналу основной деятельности
4
Бір қызметкердің орташа айлық атаулы жалақысы, теңге
Среднемесячная номинальная заработная плата одного работника, тенге
4.1
оның ішінде негізгі қызмет персоналы бойынша
из нее по персоналу основной деятельности
5
Барлық қызметкерлердің жұмыспен өтелген адам- сағат саны, мың адам-сағат (ондық белгімен)
Число отработанных человеко-часов всеми работниками, тысяч человеко- часов (с десятичным знаком)
6
Есепті кезеңге орташа алғанда әйелдердің тізімдік саны – барлығы, адам
Списочная численность женщин в среднем за отчетный период - всего, человек
7
Есепті кезеңге орташа алғанда әйелдердің нақты саны, адам
Фактическая численность женщин в среднем за отчетный период, человек
3. Жұмыс күшінің қозғалысы, бос орындардың бары және толық емес жұмыс уақытында жұмыс істейтіндердің саны туралы деректерді көрсетіңіз, адам
Укажите данные о движении рабочей силы, численности работающих неполное рабочее время и наличии вакансий, человек
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштер атауы
Наименование показателей
Есепті тоқсанға
За отчетный квартал
Жыл басынан
С начала года
А
Б
1
2
1
Есепті кезеңнің басына қызметкерлердің тізімдік саны
Списочная численность работников на начало отчетного периода
2
Есепті кезеңде жұмысқа қабылданған қызметкерлер
Принято работников за отчетный период
3
Есепті кезеңде жұмыстан шыққан қызметкерлер – барлығы
Выбыло работников за отчетный период - всего
соның ішінде:
в том числе:
3.1
персонал санының қысқартылуына байланысты
в связи с сокращением численности персонала
3.2
кәсіпорынның таратылуына байланысты
в связи с ликвидацией предприятия
3.3
біліктілігінің жетіспеуі салдарынан қызметкер атқарып жүрген лауазымына немесе орындайтын жұмысына сәйкес келмегеніне байланысты
в связи с несоответствием занимаемой должности или выполняемой работе вследствие недостаточной квалификации
3.4
еңбек тәртібін бұзғанына байланысты
в связи с нарушением трудовой дисциплины
3.5
тараптардың еркінен тыс мән-жайларға байланысты
в связи с обстоятельствами не зависящими от воли сторон
3.6
өз еркі бойынша (қызметкердің бастамасы бойынша)
по собственному желанию (по инициативе работника)
3.7
басқа себептер бойынша
по другим причинам
4
Есепті кезеңнің соңына қызметкерлердің тізімдік саны
Списочная численность работников на конец отчетного периода
5
Есепті кезеңнің соңына кәсіпорындағы бос жұмыс орындар (қажетті қызметкерлер) саны
Число вакантных рабочих мест (требуемых работников) на предприятии на конец отчетного периода
х
6
Толық емес жұмыс күні немесе толық емес жұмыс аптасымен жұмыс істейтіндердің саны, адам
Численность работающих неполный рабочий день или неполную рабочую неделю, человек
7
Өндірістің бос тұрып қалуына байланысты уақытша жұмыс істемейтін қызметкерлердің саны, адам
Численность работников, временно неработающих в связи с простоем производства, человек
8
Қашықтан жұмыс істейтін қызметкерлердің саны, адам
Численность работающих на дистанционной работе, человек

1.3 Заңды тұлғаның (бөлімшенің) нақты жүзеге асырылатын экономикалық қызметінің негізгі түрінің коды мен атауын Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес (ЭҚЖЖ) көрсетіңіз
Укажите наименование и код согласно Общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД) фактически осуществляемого основного вида экономической деятельности юридического лица (подразделения)
2. Қызметкерлер саны және жалақы қоры туралы деректерді көрсетіңіз
Укажите данные о численности работников и фонде заработной платы
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштер атауы
Наименование показателей
Есепті тоқсанға
За отчетный квартал
Жыл басынан
С начала года
А
Б
1
2
1
Есепті кезеңге орташа алғанда қызметкерлердің тізімдік саны – барлығы, адам
Списочная численность работников в среднем за отчетный период - всего, человек
соның ішінде:
в том числе:
х
х
1.1
негізгі қызмет персоналы
персонал основной деятельности
2
Есепті кезеңге орташа алғанда қызметкерлердің нақты саны, адам
Фактическая численность работников в среднем за отчетный период, человек
соның ішінде:
в том числе:
х
х
2.1
негізгі қызмет персоналы
персонал основной деятельности
3
Қызметкерлердің жалақы қоры – барлығы, мың теңге (ондық белгімен)
Фонд заработной платы работников – всего, тысяч тенге (с десятичным знаком)
3.1
оның ішінде негізгі қызмет персоналы бойынша
из него по персоналу основной деятельности
4
Бір қызметкердің орташа айлық атаулы жалақысы, теңге
Среднемесячная номинальная заработная плата одного работника, тенге
4.1
оның ішінде негізгі қызмет персоналы бойынша
из нее по персоналу основной деятельности
5
Барлық қызметкерлердің жұмыспен өтелген адам- сағат саны, мың адам-сағат (ондық белгімен)
Число отработанных человеко-часов всеми работниками, тысяч человеко- часов (с десятичным знаком)
6
Есепті кезеңге орташа алғанда әйелдердің тізімдік саны – барлығы, адам
Списочная численность женщин в среднем за отчетный период - всего, человек
7
Есепті кезеңге орташа алғанда әйелдердің нақты саны, адам
Фактическая численность женщин в среднем за отчетный период, человек
3. Жұмыс күшінің қозғалысы, бос орындардың бары және толық емес жұмыс уақытында жұмыс істейтіндердің саны туралы деректерді көрсетіңіз, адам
Укажите данные о движении рабочей силы, численности работающих неполное рабочее время и наличии вакансий, человек
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштер атауы
Наименование показателей
Есепті тоқсанға
За отчетный квартал
Жыл басынан
С начала года
А
Б
1
2
1
Есепті кезеңнің басына қызметкерлердің тізімдік саны
Списочная численность работников на начало отчетного периода
2
Есепті кезеңде жұмысқа қабылданған қызметкерлер
Принято работников за отчетный период
3
Есепті кезеңде жұмыстан шыққан қызметкерлер – барлығы
Выбыло работников за отчетный период - всего
соның ішінде:
в том числе:
3.1
персонал санының қысқартылуына байланысты
в связи с сокращением численности персонала
3.2
кәсіпорынның таратылуына байланысты в связи с ликвидацией предприятия
3.3
біліктілігінің жетіспеуі салдарынан қызметкер атқарып жүрген лауазымына немесе орындайтын жұмысына сәйкес келмегеніне байланысты
в связи с несоответствием занимаемой должности или выполняемой работе вследствие недостаточной квалификации
3.4
еңбек тәртібін бұзғанына байланысты
в связи с нарушением трудовой дисциплины
3.5
тараптардың еркінен тыс мән-жайларға байланысты
в связи с обстоятельствами не зависящими от воли сторон
3.6
өз еркі бойынша (қызметкердің бастамасы бойынша)
по собственному желанию (по инициативе работника)
3.7
басқа себептер бойынша по другим причинам
4
Есепті кезеңнің соңына қызметкерлердің тізімдік саны
Списочная численность работников на конец отчетного периода
5
Есепті кезеңнің соңына кәсіпорындағы бос жұмыс орындар (қажетті қызметкерлер) саны
Число вакантных рабочих мест (требуемых работников) на предприятии на конец отчетного периода
х
6
Толық емес жұмыс күні немесе толық емес жұмыс аптасымен жұмыс істейтіндердің саны, адам
Численность работающих неполный рабочий день или неполную рабочую неделю, человек
7
Өндірістің бос тұрып қалуына байланысты уақытша жұмыс істемейтін қызметкерлердің саны, адам
Численность работников, временно неработающих в связи с простоем производства, человек
8
Қашықтан жұмыс істейтін қызметкерлердің саны, адам
Численность работающих на дистанционной работе, человек

4. Есепті кезеңге орташа алғанда қоса атқарушылық бойынша жұмысқа қабылданған, жұмысты азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша орындайтын адамдардың саны туралы деректерді көрсетіңіз, адам
Укажите данные о численности лиц, выполняющих работы по договорам гражданско-правового характера, принятых на работу по совместительству в среднем за отчетный период, человек
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштер атауы
Наименование показателей
Есепті тоқсанға
За отчетный квартал
Жыл басынан
С начала года
А
Б
1
2
1
Қоса атқарушылық бойынша (басқа ұйымдардан) жұмыс істейтіндердің саны, адам
Численность работающих по совместительству (из других организаций), человек
2
Жұмысты азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша орындайтын адамдардың саны, адам
Численность лиц, выполняющих работы по договорам гражданско-правового характера, человек
5. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Атауы
Наименование ____________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________________
Адрес
Телефоны (респонденттің) ___________________________ _______________________
Телефон (респондента)                   стационарлық             ұялы
стационарный             мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) _______________________________________
Орындаушы
Исполнитель ______________________________________ _______________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________ _______________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)             қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________ _______________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)             қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Басшысының
2021 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 42 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 34 бұйрығына
4-қосымша
"Еңбек бойынша есеп" (индексі 1-Т, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық

4. Есепті кезеңге орташа алғанда қоса атқарушылық бойынша жұмысқа қабылданған, жұмысты азаматтық- құқықтық сипаттағы шарттар бойынша орындайтын адамдардың саны туралы деректерді көрсетіңіз, адам
Укажите данные о численности лиц, выполняющих работы по договорам гражданско-правового характера, принятых на работу по совместительству в среднем за отчетный период, человек
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштер атауы
Наименование показателей
Есепті тоқсанға
За отчетный квартал
Жыл басынан
С начала года
А
Б
1
2
1
Қоса атқарушылық бойынша (басқа ұйымдардан) жұмыс істейтіндердің саны, адам
Численность работающих по совместительству (из других организаций), человек
2
Жұмысты азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша орындайтын адамдардың саны, адам
Численность лиц, выполняющих работы по договорам гражданско-правового характера, человек
5. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Атауы
Наименование _________________________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________________________
Адрес Телефоны (респонденттің) _________________________________ _______________
Телефон (респондента) стационарлық ұялыстационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) ___________________________________________
Орындаушы
Исполнитель ___________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Приложение к 4
приказу руководителя
от 3 декабря 2021 года № 42
Приложение 4
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2020 года № 34
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет по труду" (индекс 1-Т, периодичность квартальная)

1. Осы "Еңбек бойынша есеп" (индексі 1-Т, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Еңбек бойынша есеп" (индексі 1-Т, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сонымен қатар мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) жұмыс уақыты – жұмыскер жұмыс берушінің актілеріне және еңбек шартының талаптарына сәйкес еңбек міндеттерін орындайтын уақыт, сондай-ақ Еңбек кодексіне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік-құқықтық актілеріне, ұжымдық шартқа, жұмыс берушінің актісіне сәйкес жұмыс уақытына жатқызылған өзге де уақыт кезеңдері;
2) заңды тұлғаның тұрған жерiнен тыс орналасқан және заңды тұлғаның мүдделерiн қорғауды және өкілдік етуді жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, оның атынан мәмiлелер мен өзге де құқықтық әрекеттер жасайтын оқшауланған бөлiмшесi оның өкiлдiгі болып табылады;
3) заңды тұлғаның тұрған жерiнен тыс орналасқан және оның функцияларының бәрiн немесе бiр бөлiгiн, оның iшiнде өкiлдiк функцияларын жүзеге асыратын оқшауланған бөлiмшесi оның филиалы болып табылады;
4) Еңбек кодексінде белгіленген қалыпты ұзақтықтан аз уақыт, оның ішінде:
толық емес жұмыс күні, яғни күнделікті жұмыс (жұмыс ауысымы) ұзақтығының нормасын азайту;
толық емес жұмыс аптасы, яғни жұмыс аптасындағы жұмыс күндерінің санын қысқарту;
күнделікті жұмыс (жұмыс ауысымы) ұзақтығының нормасын бір мезгілде азайту және жұмыс аптасындағы жұмыс күндерінің санын қысқарту толық емес жұмыс уақыты болып есептеледі.
3. Статистикалық нысанды өзінің орналасқан жері бойынша заңды тұлғаның құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, оларға заңды тұлғаның статистикалық нысанды тапсыру бойынша өкілеттігі берілген жағдайда тапсырады. Құрылымдық және оқшауланған бөлімшелердің мұндай өкілеттіктері болмаған жағдайда статистикалық нысанды олардың орналасқан жерін көрсете отырып, өзінің құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері бөлінісінде заңды тұлға ұсынады.
Өз қызметін екі немесе одан да көп облыстардың аумағында жүзеге асыратын заңды тұлғалар әрбір бөлімше бойынша жеке бланкілерде статистикалық нысанды ұсынады, яғни қызметті жүзеге асыру орны бойынша деректерді көрсетеді.

1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет по труду" (индекс 1-Т, периодичность квартальная) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет по труду" (индекс 1-Т, периодичность квартальная) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие определения:
1) рабочее время – время, в течение которого работник в соответствии с актами работодателя и условиями трудового договора выполняет трудовые обязанности, а также иные периоды времени, которые в соответствии с Трудовым кодексом, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, коллективным договором, актом работодателя отнесены к рабочему времени;
2) представительством является обособленное подразделение юридического лица, расположенное вне места его нахождения и осуществляющее защиту и представительство интересов юридического лица, совершающее от его имени сделки и иные правовые действия, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
3) филиалом является обособленное подразделение юридического лица, расположенное вне места его нахождения и осуществляющее все или часть его функций, в том числе функции представительства;
4) неполным рабочим временем считается время, которое меньше нормальной продолжительности, установленной Трудовым кодексом, в том числе:
неполный рабочий день, то есть уменьшение нормы продолжительности ежедневной работы (рабочей смены);
неполная рабочая неделя, то есть сокращение числа рабочих дней в рабочей неделе;
одновременное уменьшение нормы продолжительности ежедневной работы (рабочей смены) и сокращение числа рабочих дней в рабочей неделе.
3. Статистическую форму представляют структурные и обособленные подразделения юридического лица по месту своего нахождения, если им делегированы полномочия по сдаче статистических форм юридическим лицом. Если структурные и обособленные подразделения не имеют таких полномочий, статистическую форму представляет юридическое лицо в разрезе своих структурных и обособленных подразделений с указанием их местонахождения.
Юридические лица, осуществляющие свою деятельность на территории двух и более областей, представляют статистическую форму на отдельных бланках по каждому подразделению, то есть отражают данные по месту осуществления деятельности.

4. Статистикалық нысанды респондент есепті тоқсанға және жыл басындағы кезеңге толтырады. Статистикалық нысан тоқсанның бірінші айының бірінші күнінен бастап есепті тоқсанның үшінші айының соңғы күніне (қоса алғанда) дейін толтырылады.
Деректер жұмыс берушінің актілері және бастапқы есеп құжаттамасының біріздендірілген нысандары: қызметкерді жұмысқа қабылдау, басқа жұмысқа ауыстыру, еңбек шартын бұзу, тоқтату туралы бұйрықтар (өкімдер), жұмыс уақытын пайдалану есебінің табельдері, есеп айырысу-төлем ведомостерінің негізінде толтырылады.
Жұмыс уақытын пайдалану есебінің табелінде жұмысқа шықпау себептері, толық емес жұмыс күні, үстеме жұмыс туралы, жұмыс режиміндегі өзгерістер туралы белгілер тиісті құжаттар (еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтар, бұйрықтар (өкімдер) негізінде ғана көрсетіледі.
5. Есепті кезең ішінде құрылымдық және оқшауланған бөлімшелер бір заңды тұлғадан екінші тұлғаға берілген (сатылған, қайта құрылған) жағдайда, берген заңды тұлғаның статистикалық нысандарында көрсетілген деректер жыл басынан бергі кезең үшін алып тасталынады және құрамына осы құрылымдық және оқшауланған бөлімшелер кіретін заңды тұлғаның есебіне жыл басынан бастап енгізіледі.
Заңды тұлғаның шаруашылықты жүргізуінің ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген жағдайда, заңды тұлғаның жаңа статусы бойынша деректер осы өзгеріс болған айдан бастап есептелінеді, бұрынғы статусы бойынша жыл басынан бергі айлардағы деректер статистикалық нысандардан алып тасталынбайды.
6. Статистикалық нысанда қателер және басқа да бұрмалаушылықтар анықталған жағдайда, заңды тұлғалар есептік деректерді түзетуді бұдан кейінгі есептердің өспелі қорытынды деректерінде қателер немесе бұрмалаушылықтар табылғаннан кейін жүргізеді.
7. Тізімдік сан бойынша деректерді толтырғанда, жұмыс берушінің актілерін орындай отырып, жұмысты белгілі бір мамандығы, біліктілігі немесе лауазымы бойынша орындайтын, есепті кезеңде ұйымның тізімінде бар барлық қызметкерлер, сондай-ақ қоғамдық бастамаларда жұмыспен қамтылған адамдар (төлемақысыз және кез-келген келісімшартсыз орындалған жұмысты білдіреді) ескеріледі.
Тізімдік санға:
1) қызметкерлер:
бірлескен кәсіпорындарда жұмыс істейтін басқа елдердің жұмысшылары мен мамандары, сондай-ақ шетел жұмыс күштері – республика аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс беруші елден тысқары жалдаған шетелдіктер және азаматтығы жоқ азаматтар;
жұмысты вахталық әдіспен орындау үшін жіберілгендер;
толық емес жұмыс уақытына жұмысқа қабылданғандар;
қысқартылған жұмыс уақыты бойынша қабылданғандар (он сегiз жасқа толмаған қызметкерлер; ауыр жұмыстарда, зиянды және (немесе) қауiптi еңбек жағдайларында жұмыс iстейтiн қызметкерлер; бiрiншi және екiншi топтардағы мүгедектер);
аталған ұйымда жалақысын сақтай отырып, іссапарларда жүргендер, сондай-ақ шетелдерде қысқа мерзімді қызметтік іссапарларда жүрген қызметкерлер қосылады;
егер олар жалақыны осы ұйымнан алатын болса, ұйымнан тыс жерлерде уақытша жұмыс істейтіндер (жүктелім бойынша);
егер олардың жалақысы негізгі жұмыс орны бойынша сақталмайтын болса, басқа ұйымдардан жұмысқа уақытша тартылғандар;
егер олар штаттық лауазымға қабылданған болса, жоғары оқу орындарының ғылыми-зерттеу секторларына жұмысқа тартылған жоғары оқу орындарының күндізгі бөлімінің студенттері;
қызметкердің оған тапсырылатын жұмысқа сәйкестігін тексеру мақсатында жұмысқа сынақ мерзімімен қабылданғандар. Аталған қызметкерлер тізімдік санға еңбек шартының әрекет етуінен бастап енгізіледі;
уақытша жұмыста жоқ қызметкерлердің (науқастануы, оқу демалысы, жүктiлiгі және босануы бойынша демалыс, бала күтімі бойынша демалыста болуы, мерзімді әскери қызметті өтеу және т. б.) орнына қабылданғандар;
ұйыммен жұмысты үйінде (үйде жұмыс iстейтiн қызметкерлер) жеке еңбегімен орындау туралы еңбек шартын жасағандар қосылады.
Өз материалдарымен және өзiнiң немесе жұмыс берушi бөлiп беретiн не жұмыс берушiнің қаражаты есебiнен сатып алынатын жабдықтарды, құрал-саймандар мен тетiктердi пайдалана отырып жұмыс берушiмен жұмысты үйде жеке еңбегiмен орындау туралы еңбек шартын жасасқан адамдар жұмысты үйде iстейтiн қызметкерлер деп саналады.
Қызметкерлердің тізімдік санында жұмысты үйде iстейтiн қызметкерлер әрбір күнтізбелік күн үшін бүтін бірлік ретінде есептеледі.

4. Статистическая форма заполняется респондентом за отчетный квартал и за период с начала года. Статистическая форма заполняется за период с первого числа первого месяца квартала по последнее число (включительно) третьего месяца отчетного квартала.
Данные заполняются на основании актов работодателя и унифицированных форм первичной учетной документации: приказов (распоряжений) о приеме работника на работу, переводе на другую работу, расторжении, прекращении трудового договора, табеля учета использования рабочего времени, расчетно-платежных ведомостей.
В табеле учета использования рабочего времени отметки о причинах неявок на работу, о неполном рабочем дне, о сверхурочной работе и других отступлениях от установленного режима работы отражаются только на основании соответствующих документов (листы о временной нетрудоспособности, приказы (распоряжения).
5. При передаче (продаже, реорганизации) структурных и обособленных подразделений из одного юридического лица в другое в течение отчетного периода, из статистических форм передавшего юридического лица, указанные данные исключаются за период с начала года и включаются в отчет того юридического лица, в состав которого были приняты эти структурные и обособленные подразделения, также с начала года.
При изменении организационно-правовой формы хозяйствования юридического лица данные по новому статусу юридического лица учитываются с месяца, в котором произошло это изменение, данные за предыдущие месяцы с начала года по прежнему статусу из статистических форм не исключаются.
6. При выявлении ошибок и других искажений в статистической форме исправление отчетных данных юридическими лицами производится после обнаружения ошибки или искажения в нарастающих итоговых данных последующих отчетов.
7. При заполнении данных по списочной численности учитываются все работники, которые числятся в списках организации в отчетном периоде, выполняющие работу по определенной специальности, квалификации или должности с исполнением актов работодателя, а также лица, занятые на общественных началах (подразумевается работа без оплаты и заключения договора).
В списочную численность включаются:
1) работники:
рабочие и специалисты других стран, работающие на совместных предприятиях, а также иностранная рабочая сила – иностранцы и лица без гражданства, нанимаемые работодателем за пределами страны для осуществления трудовой деятельности на территории республики;
направленные для выполнения работы вахтовым методом;
принятые на работу на неполное рабочее время;
принятые по сокращенному рабочему времени (работники, не достигшие восемнадцатилетнего возраста; работники, занятые на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда; инвалиды первой и второй групп);
находящиеся в командировках, при сохранении за ними заработной платы в данной организации, включая работников, находящихся в краткосрочных служебных командировках за границей;
временно работающие (по нарядам) за пределами организации, если они получают заработную плату в данной организации;
временно привлекаемые на работу из других организаций, если за ними не сохраняется заработная плата по месту основной работы;
студенты дневных отделений высших учебных заведений, привлеченные научно-исследовательскими секторами высших учебных заведений для выполнения работ, если они зачислены на штатные должности;
принятые на работу с испытательным сроком в целях проверки соответствия квалификации работника поручаемой работе. Данные работники, включаются в списочную численность с начала действия трудового договора;
принятые для замещения временно отсутствующих работников (ввиду болезни, учебного отпуска, отпуска по беременности и родам, отпуска по уходу за ребенком, прохождения срочной воинской службы);
заключившие трудовой договор с организацией о выполнении работы на дому личным трудом (надомные работники).
Надомными работниками считаются лица, заключившие трудовой договор с работодателем о выполнении работы на дому личным трудом со своими материалами и с использованием своего оборудования, инструментов и приспособлений или выделяемых работодателем, либо приобретаемых за счет средств работодателя.
В списочной численности работников надомные работники учитываются за каждый календарный день как целые единицы.

2) адамдар:
азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмысты орындаушы.
Жұмысты азаматтық-құқықтық шарттар бойынша орындайтын адамдарға ұйымның ішкі еңбек тәртібіне бағынбай жүзеге асырылатын, белгіленген нақты жұмыс көлемін (бір жолғы, арнаулы шаруашылық) орындау уақытына ғана шарт бойынша қабылданғандар жатады.
Есепті кезеңнің басына (соңына) қызметкерлердің тізімдік саны есепті кезеңнің белгілі бір күніне: сол күні қабылданғандарды қоса алғанда және кеткен қызметкерлерді қоспағанда, айдың бірінші немесе соңғы күні ұйымның тізімдік құрамындағы қызметкерлер санының көрсеткіші болып табылады.
Белгілі бір кезең ішінде қызметкерлердің орташа тізімдік санын анықтау үшін жұмыс берушінің актілері негізінде нақтыланатын (қабылдау, қызметкерлерді басқа жұмысқа ауыстыру және еңбек шартын тоқтату туралы бұйрықтар, өкімдер) тізімдік құрамдағы қызметкерлер санының күн сайынғы есебі жүргізіледі. Тізімдік құрамдағы қызметкерлердің әр күнгі саны қызметкерлердің жұмыс уақытын пайдалануын есепке алу табелінің деректеріне сәйкес болуы тиіс.
Ұйымда толық ай жұмыс істеген, сондай-ақ орташа алғанда есепті айда толық ай жұмыс істемеген қызметкерлердің тізімдік саны (жаңадан құрылған, таратылған, өндірістің маусымдық сипаты бар ұйымдардағы), қызметкерлердің орташа тізімдік санын мереке және демалыс күндерін қоса алғанда, есепті айдың әрбір күнтізбелік күніне қосу және алынған соманы есепті айдағы күнтізбелік күндер санына бөлу арқылы есептеледі.
Демалыс немесе мереке (жұмыс істемейтін) күнгі тізімдік құрамдағы қызметкерлер саны алдыңғы жұмыс күнгі қызметкерлердің тізімдік санына тең деп қабылданады. Қатарынан екі немесе одан да көп демалыс немесе мереке (жұмыс істемейтін) күндер болса, осы күндердің әрқайсысындағы тізімдік құрамдағы қызметкерлер саны сол демалыс немесе мереке (жұмыс істемейтін) күндердің алдындағы жұмыс күнгі тізімдік құрамдағы қызметкерлер санымен теңдей етіп алынады.
Бір тоқсанға орташа алғандағы қызметкерлердің тізімдік саны ұйымның тоқсандағы жұмыс істеген барлық айларындағы қызметкерлердің тізімдік санын қосу және алынған соманы үшке бөлу жолымен анықталады.
Жыл басынан бастап есепті айды қоса есептеген кезеңдегі қызметкерлердің орташа тізімдік саны жыл басынан бастап есепті айды қоса есептеген кезеңдегі барлық өткен айлардағы қызметкерлердің орташа айлық санын қосу және жыл басынан бергі кезең ішінде ұйымның жұмыс істеген айларының санына алынған қосындыны бөлу жолымен анықталады.
Қызметкерлердің бір жылға орташа алғандағы тізімдік саны есепті жылдың барлық айларына орташа алғандағы қызметкерлердің орташа санын қосу және алынған соманы он екіге бөлу жолымен анықталады.
Егер ұйым толық бір жыл істемесе (маусымдық жұмыс сипаты немесе есепті жылдың қаңтарынан кейін құрылған), онда қызметкерлердің орташа тізімдік саны ұйымның жұмыс істеген барлық айларындағы қызметкерлердің орташа тізімдік санын қосып, алынған соманы он екіге бөлу жолымен анықталады.

2) лица:
выполняющие работы по договорам гражданско-правового характера.
К лицам, выполняющим работы по договорам гражданско-правового характера, относятся лица, принятые по договору только на время выполнения определенного, конкретного объема работ (разовых, специальных хозяйственных), осуществляемых без подчинения внутреннему трудовому распорядку организации.
Списочная численность работников на начало (конец) отчетного периода является показателем численности работников списочного состава организации на определенную дату отчетного периода: на первое или последнее число месяца, включая принятых и исключая выбывших в этот день работников.
Для определения списочной численности работников в среднем за определенный период, ведется ежедневный учет численности работников списочного состава, который уточняется на основании актов работодателя (приказов, распоряжений о приеме, переводе работников на другую работу и прекращении трудового договора).
Списочная численность работников отработавших полный месяц в организации, а также отработавших неполный месяц (в организациях, вновь образованных, ликвидированных, имеющих сезонный характер производства) в среднем за отчетный месяц исчисляется путем суммирования списочной численности работников за каждый календарный день отчетного месяца, включая праздничные и выходные дни, и деления полученной суммы на число календарных дней отчетного месяца.
Численность работников списочного состава за выходной или праздничный день принимается равной списочной численности работников за предшествующий рабочий день. При наличии двух или более выходных или праздничных дней подряд численность работников списочного состава за каждый из этих дней принимается равной численности работников списочного состава за рабочий день, предшествовавший выходным и праздничным дням.
Списочная численность работников в среднем за квартал определяется путем суммирования списочной численности работников в среднем за все месяцы работы организации в квартале и деления полученной суммы на три.
Списочная численность работников в среднем за период с начала года по отчетный месяц включительно определяется путем суммирования списочной численности работников в среднем за все месяцы работы организации, истекшие за период с начала года по отчетный месяц включительно, и деления полученной суммы на число месяцев за период с начала года.
Списочная численность работников в среднем за год, определяется путем суммирования средней численности работников в среднем за все месяцы отчетного года и деления полученной суммы на двенадцать.
Если организация работала неполный год (сезонный характер работы или образована после января месяца отчетного года), то списочная численность работников, в среднем за год определяется путем суммирования списочной численности работников в среднем за все месяцы работы организации и деления полученной суммы на двенадцать.

8. Орташа айлық жалақыны есептеу үшін қолданылатын қызметкерлердің нақты саны бойынша деректерді толтырғанда тізімдік құрамдағы қызметкерлер санынан осы Нұсқаулықтың 7-тармағының 3), 7), 9), 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген санаттағы қызметкерлер алып тасталады.
Қоса атқарушылық бойынша (басқа ұйымдардан) қабылданған немесе толық емес жұмыс уақытына қабылданған (ауыстырылған) қызметкерлер нақты санында есептеу арқылы есепке алынады және олардың саны есепті айдағы жұмыспен өтелген адам-сағатты бір айдағы жұмыс уақытының белгіленген ұзақтығына бөлу жолымен анықталады.
Толық емес жұмыс уақытына қабылданған қызметкерлер, тізімдік санында бүтін бірлік ретінде есептеледі, ал нақты санды есептеу кезінде өтелген жұмыс уақыты бойынша есептеледі.
Өндірістік - экономикалық сипаттағы себептер бойынша жұмысын уақытша тоқтатқан ұйымдар қызметкерлердің нақты санын жалпы негізде анықтайды, яғни мұндай қызметкерлер нақты санда бүтін бірлік ретінде есептеледі.
Толық ай (тоқсан, жыл) жұмыс істемеген ұйымдар бойынша кезең ішінде орташа алғанда, қызметкерлердің нақты санын есептеу тәртібі (орташа айлық жалақыны есептеу үшін қабылданған) осы Нұсқаулықтың 7-тармағында көрсетілген кезең ішіндегі орташа алғандағы қызметкерлердің тізімдік санын есептеу тәртібіне ұқсас.
Орташа айлық жалақыны есептеу үшін азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша тартылған адамдар қызметкерлердің нақты санына қосылмайды. Азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша тартылған адамдардың есебі статистикалық нысанның 4-бөлімінде жеке жүргізіледі. Аталған адамдар осы шарттың барлық қолданыстағы кезеңінде әрбір күнтізбелік күн үшін бүтін бірлік ретінде есептеледі.
Қызметкерлердің нақты санына жалақысы есептелетін қоғамдық бастамаларда жұмыс істейтін адамдар кіреді.
Еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтарға сәйкес науқастануына байланысты жұмысқа келмеген қызметкерлер, нақты санында есептеу арқылы есепке алынады және олардың саны есепті айдағы жұмыспен өтелген адам-сағатты бір айдағы жұмыс уақытының белгіленген ұзақтығына бөлу жолымен анықталады.
9. Ұйымның негізгі қызметімен қамтылған персонал бойынша деректерді толтырғанда негізгі өнім (тауарлар немесе қызмет көрсету) және басқа ұйымдарға немесе кәсіпорындарға өткізілетін, негізгімен қатар сөзсіз алынатын жанама өнімдер өндірісінде тікелей жұмыспен қамтылған қызметкерлер есепке алынады.
10. Қызметкерлердің жалақы қоры бойынша деректерді толтыру кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салықтар мен басқа да ұстап қалуларды ескере отырып, жұмыс істелген және жұмыс істелмеген уақыт үшін қызметкерлерге ақшалай және заттай нысанда (ақша бірлігіне аударылған) еңбекақы төлеудің ұйымдар есептеген сомалары көрсетіледі.

8. При заполнении данных по фактической численности работников, которая принимается для расчета среднемесячной заработной платы, из численности работников списочного состава исключаются категории работников, указанных в подпунктах 3), 7), 9), 13) и 14) пункта 7 настоящей Инструкции.
Работники, принятые по совместительству (из других организаций), либо принятые (переведенные) на неполное рабочее время в фактической численности работников, учитываются расчетным путем, и их численность определяется путем деления числа отработанных человеко-часов в отчетном месяце на установленную продолжительность рабочего времени за месяц.
Работники, принятые на неполное рабочее время в списочной численности, учитываются как целые единицы, а при расчете фактической численности учитываются по отработанному времени.
Организации, временно приостановившие работу по причинам производственно-экономического характера определяют фактическую численность работников на общих основаниях, то есть такие работники в фактической численности учитываются как целые единицы.
Порядок исчисления фактической численности работников в среднем за период (принимаемой для исчисления среднемесячной заработной платы), по организациям, работавшим неполный месяц (квартал, год), аналогичен порядку исчисления списочной численности работников, в среднем за период, указанных в пункте 7 настоящей Инструкции.
Лица, привлеченные по договорам гражданско-правового характера, не включаются в фактическую численность работников для исчисления среднемесячной заработной платы. Учет лиц, привлеченных по договорам гражданско-правового характера, ведется отдельно в разделе 4 статистической формы. Данные лица учитываются за каждый календарный день как целые единицы в течение всего периода действия этого договора.
В фактическую численность работников включаются лица, занятые на общественных началах с начислением заработной платы.
Работники, не явившиеся на работу по болезни в соответствии с листами о временной нетрудоспособности в фактической численности, учитываются расчетным путем, и их численность определяется путем деления числа отработанных человеко-часов в отчетном месяце на установленную продолжительность рабочего времени за месяц.
9. При заполнении данных по персоналу, занятому в основной деятельности организации, учитываются работники, занятые непосредственно на производстве основного продукта (товаров или услуг) и побочных продуктов, получаемых наряду с основным, которые реализуются другим организациям или предприятиям.
10. При заполнении данных по фонду заработной платы работников указываются начисленные организациями суммы оплаты труда работников в денежной и натуральной форме (переведенные в денежную единицу) за отработанное и неотработанное время с учетом налогов и других удержаний, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

11. Жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалыстары, жыл сайынғы ақы төленетін қосымша еңбек демалыстары үшін есептелген сомалар есепті айда осы айдағы демалыс күндеріне келетін жиынтықта көрсетіледі. Келесі тоқсанның айларындағы демалыс күндері үшін тиесілі сомалар келесі тоқсанның есебіне енгізіледі.
12. 2-бөлімнің 4 және 4.1-жолдарында жалақының есептелген қорының сомасын қызметкерлердің нақты санына және есепті кезеңдегі ай санына бөлу жолымен анықталатын бір қызметкердің орташа айлық атаулы жалақысы толтырылады.
13. Жұмыспен өтелген адам-сағат саны бойынша деректерді толтыру кезінде кәсіпорынның барлық қызметкерлерінің жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы ішіндегі нақты жұмыспен өтелген уақыты, сондай-ақ үстеме жұмыс істегені ескеріледі.
14. Жұмыс күшінің қозғалысы бойынша көрсеткіштерді толтыру кезінде есепті кезеңге қызметкерлердің тізімдік санының өзгеруін сипаттайтын қызметкерлердің жұмысқа қабылдануы және шығуы бойынша деректер көрсетіледі.
3-бөлімнің 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6 және 3.7-жолдары бойынша жұмыстан шыққан қызметкерлердің санына Еңбек кодексіне сәйкес еңбек шартын бұзған барлық қызметкерлер кіреді.
15. 5-жолда бос жұмыс орындарының саны, ұйымдағы (кәсіпорындағы) бос қызмет орындарының саны көрсетіледі.
16. 6 және 7-жолдарда, егер сол бір қызметкер есепті кезең ішінде бірнеше рет толық емес жұмыс уақытына ауысса және сол қызметкер есепті кезең ішінде өндірістің тоқтап қалуына байланысты бір реттен көп уақытша жұмыс істемесе, онда ол есепті кезеңде бір рет көрсетіледі.
17. 8-жолды толтыру кезінде Еңбек кодексінің 138-бабына сәйкес кәсіпорын қызметкерлерінің нақты санынан қашықтан жұмыс істейтін қызметкерлер есепке алынады.
18. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabinet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Респонденттің кабинеті" арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.
19. Осы статистикалық нысан бойынша есеп "Еңбек бойынша есеп" (индексі 1-Т, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес толтырылады.
20. Ескертпе: Х-бұл позиция толтырылмайды.
21. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 2-бөлім:
1-жол > 1.1-жолдан әрбір баған бойынша;

11. Суммы, начисленные за ежегодные оплачиваемые трудовые отпуска, ежегодные оплачиваемые дополнительные трудовые отпуска, показываются в отчетном месяце в сумме, приходящейся на дни отпуска в этом месяце. Суммы, причитающиеся за дни отпуска в месяцах следующего квартала, включаются в отчет следующего квартала.
12. В строках 4 и 4.1 раздела 2 заполняется среднемесячная номинальная заработная плата одного работника, которая определяется путем деления суммы начисленного фонда заработной платы на фактическую численность работников и на число месяцев в отчетном периоде.
13. При заполнении данных по числу отработанных человеко-часов учитывается фактически отработанное всеми работниками предприятия время, как в течение нормальной продолжительности рабочего времени, так и отработанное сверхурочно.
14. При заполнении показателей по движению рабочей силы указываются данные по приему на работу и выбытии работников, характеризующих изменение списочной численности работников за отчетный период.
В численность выбывших работников по строкам 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6 и 3.7 раздела 3 включаются все работники, расторгнувшие трудовой договор согласно Трудовому кодексу.
15. В строке 5 указывается число вакантных рабочих мест, количество свободных рабочих мест в организации (на предприятии).
16. В строках 6 и 7, если один и тот же работник в течение отчетного периода несколько раз переводился на работу на неполное рабочее время и тот же работник в течение отчетного периода более одного раза временно не работал в связи с простоем производства, то он показывается один раз за отчетный период.
17. При заполнении строки 8 учитываются работники, находившиеся на дистанционной работе из фактической численности работников предприятия, в соответствии со статьей 138 Трудового кодекса.
18. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
19. Отчет по данной статистической форме заполняется в соответствии с Инструкцией по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет по труду" (индекс 1-Т, периодичность годовая).
20. Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
21. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 2
строка 1 > строке 1.1 для каждой графы;

2-жол > 2.1-жолдан әрбір баған бойынша;
3-жол > 3.1-жолдан әрбір баған бойынша;
1-жол > 2-жолдан әрбір баған бойынша – рұқсат етілген;
1.1-жол > 2.1-жолдан әрбір баған бойынша – рұқсат етілген;
егер 1-жол > 0, онда 1.1-жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 2-жол > 0, онда 2.1-жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 3-жол > 0, онда 3.1-жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 2-жол > 0, онда 3-жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 3-жол > 0, онда 2-жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 2.1-жол > 0, онда 3.1-жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 3.1-жол > 0, онда 2.1-жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 2-жол > 0, онда 5-жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 5-жол > 0, онда 2-жол > 0 әрбір баған бойынша;
әрбір баған бойынша егер 2-жол – 2.1-жол > 0, онда 3-жол – 3.1-жол > 0;
әрбір баған бойынша егер 3-жол – 3.1-жол > 0, онда 2-жол – 2.1-жол > 0;
әрбір баған бойынша (1-жол – 1.1-жол) > (2-жол – 2.1-жол) – рұқсат етілген;
1-баған үшін 4-жол = 3-жол * 1000 / 2-жолға / 3;
2-баған үшін 4-жол = 3-жол * 1000/ 2-жолға / n, n - есепті кезеңдегі айлардың саны;
1-баған үшін 4.1-жол = 3.1-жол * 1000 / 2.1-жол / 3;
2-баған үшін 4.1-жол = 3.1-жол * 1000 / 2.1-жол / n, n - есепті кезеңдегі айлардың саны;
әрбір баған бойынша 1-жол > 6-жолдан ;
әрбір баған бойынша 2-жол > 7-жолдан;
әрбір баған бойынша 6-жол > 7-жолдан – рұқсат етілген;
1-тоқсандағы статистикалық нысандағы 1 – 7-жолдары бойынша 1-баған = 2-бағанға;
2-тоқсаннан бастап статистикалық нысандағы 3, 3.1, 5-жолдары бойынша 1-баған < 2-бағанға.
2) 3-бөлім:
әрбір баған бойынша 1-жол + 2-жол – 3-жол = 4-жол;
әрбір баған бойынша 3-жол = 3.1 – 3.7-жолдардың қосындысына;
есепті тоқсанның 1-бағаны 1-жолы = өткен тоқсанның 1-бағаны 4-жолына, егер өткен тоқсанның 1-бағаны 4-жолы > 0;
2-тоқсаннан бастап есептік тоқсанның 2-бағанының 1-жолы = өткен тоқсанның 2-бағаны 1-жолына, егер өткен тоқсанның 2-бағаны 1-жолы > 0;
3-бөлімнің 1-бағанның 1-жолы > 0 – рұқсат етілген бақылау;
3-бөлімнің 1-бағанның 4-жолы > 0 – рұқсат етілген бақылау;
1-бағанның 6-жолы + 1-бағанның 7-жолына < 1-бағанның 1-жолына – рұқсат етілген бақылау;
2-бағанның 6-жолы + 2-бағанның 7-жолына < 2-бағанның 1-жолына – рұқсат етілген бақылау;
1-бағанның 8-жолы < 1-бағанның 1-жолы – рұқсат етілген бақылау;
2-бағанның 8-жолы < 2-бағанның 1-жолы – рұқсат етілген бақылау;
егер 1-бағанның 6-жолы > 0, онда 2-бағанның 6-жол > 0;
1-тоқсан үшін егер 1-бағанның 7-жолы > 0, онда 2-бағанның 7-жолыда > 0;
2-тоқсаннан бастап, егер 1-бағанның 7-жолы = 0, онда 2-бағанның 7-жолы да = 0 – рұқсат етілген бақылау;
1-тоқсандағы статистикалық нысандағы 1–7-жолдар бойынша (5-жолды қоспағанда)1-баған = 2-бағанға;

строка 2 > строке 2.1 для каждой графы;
строка 3 > строке 3.1 для каждой графы;
строка 1 > строке 2 для каждой графы - допустимый;
строка 1.1 > строки 2.1 для каждой графы - допустимый;
если строка 1 > 0, то строка 1.1 > 0 для каждой графы;
если строка 2 > 0, то строка 2.1 > 0 для каждой графы;
если строка 3 > 0, то строка 3.1 > 0 для каждой графы;
если строка 2 > 0, то строка 3 > 0 для каждой графы;
если строка 3 > 0, то строка 2 > 0 для каждой графы;
если строка 2.1 > 0, то строка 3.1 > 0 для каждой графы;
если строка 3.1 > 0, то строка 2.1 > 0 для каждой графы;
если строка 2 > 0, то строка 5 > 0 для каждой графы;
если строка 5 > 0, то строка 2 > 0 для каждой графы;
если строка 2 – строка 2.1 > 0, то строка 3 – строка 3.1 > 0 для каждой графы;
если строка 3 – строка 3.1 > 0, то строка 2 – строка 2.1 > 0 для каждой графы;
(строка 1 – строка 1.1) > (строка 2 – строка 2.1) для каждой графы - допустимый;
строка 4 = строке 3 * 1000 / строку 2 / 3 для графы 1;
строка 4 = строке 3 * 1000 / строку 2 / n для графы 2, где n- число месяцев в отчетном периоде;
строка 4.1 = строке 3.1 * 1000 / строку 2.1 / 3 для графы 1;
строка 4.1 = строке 3.1 * 1000 / строку 2.1 / n для графы 2, где n- число месяцев в отчетном периоде;
строка 1 > строке 6 для каждой графы;
строка 2 > строке 7 для каждой графы;
строка 6 > строке 7 для каждой графы – допустимый контроль;
графа 1 = графе 2 по строкам 1 – 7 в статистической форме за 1 квартал;
графа 1 < графе 2 по строкам 3, 3.1, 5 в статистической форме, начиная со 2 квартала;
2) Раздел 3:
строка 1 + строка 2 – строка 3 = строке 4 для каждой графы;
строка 3 = сумме строк 3.1 – 3.7 для каждой графы;
строка 1 графы 1 отчетного квартала = строке 4 графы 1 предыдущего квартала, если строка 4 графа 1 предыдущего квартала > 0;
строка 1 графы 2 отчетного квартала = строке 1 графы 2 предыдущего квартала, начиная с 2 квартала, если строка 1 графы 2 предыдущего квартала > 0;
строка 1 графы 1 раздела 3 > 0 – допустимый контроль;
строка 4 графы 1 раздела 3 > 0 – допустимый контроль;
графа 1 строки 6 + графа 1 строки 7 < графе 1 строки 1 - допустимый контроль;
графа 2 строки 6 + графа 2 строки 7 < графе 2 строки 1 - допустимый контроль;
графа 1 строки 8 < графы 1 строки 1 - допустимый контроль;
графа 2 строки 8 < графы 2 строки 1 - допустимый контроль;
если графа 1 строки 6 > 0, то графа 2 строки 6 > 0;
если графа 1 строки 7 > 0, то графа 2 строки 7 > 0 за 1 квартал;
если графа 1 строки 7 = 0, то графа 2 строки 7 = 0 – допустимый контроль, начиная со 2 квартала;
графа 1 = графе 2 по строкам 1 – 7 в статистической форме за 1 квартал (за исключением строки 5);

2-тоқсаннан бастап статистикалық нысандағы 2 – 3.7-жолдар бойынша 1-баған < 2-бағанға;
4-жол бойынша 1-баған = 2-бағанға.
3) 4-бөлім:
егер 1-бағанның 1-жолы > 0, онда 2-бағанның 1-жолы > 0;
егер 1-бағанның 2-жолы > 0, онда 2-бағанның 2-жолы > 0.
4) Бөлімдер арасында бақылау:
егер 2-бөлімнің 2-бағаны 1-жолы > 0, онда 3-бөлімнің 2-бағаны 1-жолы > 0 немесе 3-бөлімнің 2-бағаны 2-жолы > 0;
егер 3-бөлімнің 1-бағанның 4-жолы > 0, онда 2-бөлімнің 1-бағанның 1-жолы > 0;
2-бөлімнің 1-бағанның 1-жолы > 3-бөлімнің (1-бағанның 6-жолы + 1-бағанның 7-жолы) – рұқсат етілген бақылау;
2-бөлімнің 2-бағанның 1-жолы > 3-бөлімнің (2-бағанның 6-жолы + 2-бағанның 7-жолы) – рұқсат етілген бақылау;
3-бөлімнің 1-бағанның 5-жолы < 2-бөлімнің 1-бағанның 1-жолы – рұқсат етілген бақылау;
2-бөлімнің 1-бағанның 2-жолы > 3-бөлімнің 1-бағанның 8-жолы;
2-бөлімнің 2-бағанның 2-жолы > 3-бөлімнің 2-бағанның 8-жолы;
егер 2-бөлімнің 1, 2-бағанының 2-жолы > 1-жолынан, онда 4-бөлімнің 1, 2-бағанының 1-жолы > 0.
Басшысының
2021 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 42 бұйрығына
5-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы 7 қыркүйектегі № 34
бұйрығына 5-қосымша
Приложение 5 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2020 года № 34
Зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істейтін жұмыскерлер саны туралы есеп Отчет о численности работников, занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда
Индексі
Индекс
1-Т (Еңбек жағдайы)
1-Т (Условия труда)
жылдық
годовая
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
"Шағын кәсіпорын қызметі туралы" (индексі 2-МП, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысаны бойынша есеп беретіндерді қоспағанда, ауыл, орман және балық шаруашылығы, өнеркәсіп, құрылыс, көлік және қоймалау, тұру және тамақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер, ақпарат және байланыс, кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет, денсаулық сақтау және әлеуметтік қызмет саласындағы негізгі қызмет түрлері бар заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным видом деятельности в сфере сельского, лесного и рыбного хозяйства, промышленности, строительства, транспорта и складирования, услуг по проживанию и питанию, информации и связи, профессиональной, научной и технической деятельности, здравоохранения и социальных услуг, за исключением отчитывающихся по статистической форме "О деятельности малого предприятия" (индекс 2-МП, периодичность годовая)
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 31 қаңтарға (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 31 января (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН

графа 1 < графе 2 по строкам 2 – 3.7 в статистической форме, начиная со 2 квартала;
графа 1 = графе 2 по строке 4;
3) Раздел 4:
если строка 1 графы 1 > 0, то строка 1 графы 2 > 0;
если строка 2 графы 1 > 0, то строка 2 графы 2 > 0;
4) Контроль между разделами:
если строка 1 графы 2 раздела 2 > 0, то строка 1 графы 2 раздела 3 > 0 или строка 2 графы 2 раздела 3 > 0;
если строка 4 графы 1 раздела 3 > 0, то строка 1 графы 1 раздела 2 > 0;
строка 1 графы 1 раздела 2 > (строка 6 графы 1 + строка 7 графы 1) раздела 3 – допустимый контроль;
строка 1 графы 2 раздела 2 > (строка 6 графы 2 + строка 7 графы 2) раздела 3 – допустимый контроль;
строка 5 графы 1 раздела 3 < строке 1 графы 1 раздела 2 – допустимый контроль;
строка 2 графы 1 раздела 2 > строки 8 графы 1 раздела 3;
строка 2 графы 2 раздела 2 > строки 8 графы 2 раздела 3;
если строка 2 > строки 1 по графам 1, 2 раздела 2, то строка 1 граф 1, 2 раздела 4 > 0.
Приложение 5
к приказу руководителя
от 3 декабря 2021 года № 42
Приложение 5
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2020 года № 34
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы 7 қыркүйектегі № 34
бұйрығына 5-қосымша
Зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істейтін жұмыскерлер саны туралы есеп
Отчет о численности работников, занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда
Индексі
Индекс
1-Т (Еңбек жағдайы)
1-Т (Условия труда)
жылдық
годовая
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
"Шағын кәсіпорын қызметі туралы" (индексі 2-МП, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысаны бойынша есеп беретіндерді қоспағанда, ауыл, орман және балық шаруашылығы, өнеркәсіп, құрылыс, көлік және қоймалау, тұру және тамақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер, ақпарат және байланыс, кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет, денсаулық сақтау және әлеуметтік қызмет саласындағы негізгі қызмет түрлері бар заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным видом деятельности в сфере сельского, лесного и рыбного хозяйства, промышленности, строительства, транспорта и складирования, услуг по проживанию и питанию, информации и связи, профессиональной, научной и технической деятельности, здравоохранения и социальных услуг, за исключением отчитывающихся по статистической форме "О деятельности малого предприятия" (индекс 2-МП, периодичность годовая)
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 31 қаңтарға (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 31 января (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН

1. Занды тұлғаның деректемелері Реквизиты юридического лица
1.1 Заңды тұлғаның (бөлімшенің) нақты орналасқанорнын көрсетіңіз (оның тіркелген жеріне қарамастан) -облыс, қала, аудан, елді мекенУкажите фактическое место расположения юридическоголица (подразделения) (независимо от места егорегистрации) - область, город, район, населенный пункт
1.2 Əкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкесаумақ коды (ƏАОЖ) (респондент статистикалықнысанды қағаз жеткізгіште ұсынған кезде аумақтықстатистика органының тиісті қызметкері толтырады)
Код территории согласно Классификаторуадминистративно-территориальных объектов (КАТО)(заполняется соответствующим работникомтерриториального органа статистики при представленииреспондентом на бумажном носителе)
1.3 Заңды тұлғаның (бөлімшенің) нақты жүзегеасырылатын экономикалық қызметінің негізгітүрінің коды мен атауын Экономикалық қызметтүрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес (ЭҚЖЖ)көрсетіңіз
Укажите наименование и код согласно Общемуклассификатору видов экономической деятельности(ОКЭД) фактически осуществляемого основного видаэкономической деятельности юридического лица(подразделения)
2. Есепті жылға орташа есептегенде еңбек жағдайының жай-күйі туралы ақпаратты көрсетіңіз, адам
Укажите информацию о состоянии условий труда в среднем за отчетный год, человек
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштердің атауы
Наименование показателей
Барлығы
Всего
Оның ішінде
Из них
әйелдер
женщин
18 жасқа дейінгі адамдар
лица до 18 лет
А
Б
1
2
3
1
Қызметкерлердің тізімдік саны (бала күтіміне байланысты қосымша демалыста жүргендерді қоспағанда)
Списочная численность работников (без находящихся в дополнительном отпуске по уходу за ребенком)
оның ішінде:
из нее:
Х
Х
Х
1.1
жұмысшылар
рабочих
1.2
түнгі ауысымда жұмыс істейтіндер
занятые в ночную смену
2
Зиянды еңбек жағдайында жұмыс істейтін қызметкерлердің нақты саны (санитарлық-гигиеналық талаптарға, нормаларға сай келмейтіндер)
Фактическая численность работников, занятых во вредных условиях труда (не отвечающих санитарно-гигиеническим требованиям, нормам)
оның ішінде келесі қолайсыз факторлар тіркелген жағдайларда жұмыс істейтіндер:
из нее, работающих в условиях, где зафиксированы следующие неблагоприятные факторы:
Х
Х
Х
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштердің атауы
Наименование показателей
Барлығы
Всего
Оның ішінде
Из них
әйелдер
женщин
18 жасқа дейінгі адамдар
лица до 18 лет
А
Б
1
2
3
2.1
шудың жоғары деңгейі
повышенный уровень шума
2.2
дірілдің жоғары деңгейі
повышенный уровень вибрации
2.3
Жол берілген шекті концентрациясы (ЖБК) асатын жұмыс аймағындағы ауаның газдануы мен шаңдануы, ылғалдығы
запыленность, загазованность, влажность воздуха рабочей зоны, превышающая предельно допустимую концентрацию (ПДК)
2.4
қолайсыз температуралық режим
неблагоприятный температурный режим
2.5
электрлік, магниттік, электромагниттік толқындардың, радиожиілік кернеулігінің жоғары деңгейі
повышенный уровень напряженности электрических, магнитных, электромагнитных волн, радиочастот
2.6
лазерлік сәулеленудің жоғары деңгейі
повышенный уровень лазерного излучения
2.7
ультракүлгін сәулеленудің жоғары деңгейі
повышенный уровень ультрафиолетового излучения
2.8
радиациялық фактор әсері
воздействие радиационного фактора
2.9
биологиялық фактор әсері
воздействие биологического фактора
3
Ауыр дене еңбегімен шұғылданатын қызметкерлердің нақты саны
Фактическая численность работников, занятых тяжелым физическим трудом
4
Қауіпсіздік талаптарына сай келмейтін жабдықтарда жұмыс істейтін қызметкерлердің нақты саны
Фактическая численность работников, работающих на оборудовании, не отвечающем требованиям безопасности

1. Занды тұлғаның деректемелері Реквизиты юридического лица
1.1 Заңды тұлғаның (бөлімшенің) нақты орналасқанорнын көрсетіңіз (оның тіркелген жеріне қарамастан) -облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите фактическое место расположения юридическоголица (подразделения) (независимо от места егорегистрации) - область, город, район, населенный пункт
1.2 Əкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкесаумақ коды (ƏАОЖ) (респондент статистикалықнысанды қағаз жеткізгіште ұсынған кезде аумақтықстатистика органының тиісті қызметкері толтырады)
Код территории согласно Классификаторуадминистративно-территориальных объектов (КАТО)(заполняется соответствующим работникомтерриториального органа статистики при представленииреспондентом на бумажном носителе)
1.3 Заңды тұлғаның (бөлімшенің) нақты жүзегеасырылатын экономикалық қызметінің негізгітүрінің коды мен атауын Экономикалық қызметтүрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес (ЭҚЖЖ)көрсетіңіз
Укажите наименование и код согласно Общемуклассификатору видов экономической деятельности(ОКЭД) фактически осуществляемого основного видаэкономической деятельности юридического лица(подразделения)
2. Есепті жылға орташа есептегенде еңбек жағдайының жай-күйі туралы ақпаратты көрсетіңіз, адам
Укажите информацию о состоянии условий труда в среднем за отчетный год, человек
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштердің атауы
Наименование показателей
Барлығы
Всего
Оның ішінде
Из них
әйелдер
женщин
18 жасқа дейінгі адамдар
лица до 18 лет
А
Б
1
2
3
1
Қызметкерлердің тізімдік саны (бала күтіміне байланысты қосымша демалыста жүргендерді қоспағанда)
Списочная численность работников (без находящихся в дополнительном отпуске по уходу за ребенком)
оның ішінде:
из нее:
Х
Х
Х
1.1
жұмысшылар
рабочих
1.2
түнгі ауысымда жұмыс істейтіндер
занятые в ночную смену
2
Зиянды еңбек жағдайында жұмыс істейтін қызметкерлердің нақты саны (санитарлық-гигиеналық талаптарға, нормаларға сай келмейтіндер)
Фактическая численность работников, занятых во вредных условиях труда (не отвечающих санитарно-гигиеническим требованиям, нормам)
оның ішінде келесі қолайсыз факторлар тіркелген жағдайларда жұмыс істейтіндер:
из нее, работающих в условиях, где зафиксированы следующие неблагоприятные факторы:
Х
Х
Х
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштердің атауы
Наименование показателей
Барлығы
Всего
Оның ішінде
Из них
әйелдер
женщин
18 жасқа дейінгі адамдар
лица до 18 лет
А
Б
1
2
3
2.1
шудың жоғары деңгейі
повышенный уровень шума
2.2
дірілдің жоғары деңгейі
повышенный уровень вибрации
2.3
Жол берілген шекті концентрациясы (ЖБК) асатын жұмыс аймағындағы ауаның газдануы мен шаңдануы, ылғалдығы
запыленность, загазованность, влажность воздуха рабочей зоны, превышающая предельно допустимую концентрацию (ПДК)
2.4
қолайсыз температуралық режим
неблагоприятный температурный режим
2.5
электрлік, магниттік, электромагниттік толқындардың, радиожиілік кернеулігінің жоғары деңгейі
повышенный уровень напряженности электрических, магнитных, электромагнитных волн, радиочастот
2.6
лазерлік сәулеленудің жоғары деңгейі
повышенный уровень лазерного излучения
2.7
ультракүлгін сәулеленудің жоғары деңгейі
повышенный уровень ультрафиолетового излучения
2.8
радиациялық фактор әсері
воздействие радиационного фактора
2.9
биологиялық фактор әсері
воздействие биологического фактора
3
Ауыр дене еңбегімен шұғылданатын қызметкерлердің нақты саны
Фактическая численность работников, занятых тяжелым физическим трудом
4
Қауіпсіздік талаптарына сай келмейтін жабдықтарда жұмыс істейтін қызметкерлердің нақты саны
Фактическая численность работников, работающих на оборудовании, не отвечающем требованиям безопасности

8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Атауы
Наименование ____________________________________________________________
Мекенжайы (респонденттің)
Адрес (респондента) _______________________________________________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон (респондента) ______________________________ _______________________
стационарлық                         ұялы
стационарный                         мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) _______________________________________
Орындаушы
Исполнитель ___________________________________ __________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________ _______________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)             қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________ ______________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)             қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Басшысының
2021 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 42 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 34 бұйрығына
6-қосымша
"Зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істейтін жұмыскерлер саны туралы есеп" (индексі 1-Т (Еңбек жағдайы), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істейтін жұмыскерлер саны туралы есеп" (индексі 1-Т (Еңбек жағдайы), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істейтін жұмыскерлер саны туралы есеп" (индексі 1-Т (Еңбек жағдайы), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.

8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Атауы
Наименование __________________________________________________________________________
Мекенжайы (респонденттің)
Адрес (респондента) _____________________________________________________________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон (респондента) _____________________________________ _____________________________
стационарлық ұялы стационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) ____________________________________________________
Орындаушы
Исполнитель ___________________________________________ ________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________ _________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қол
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________ _________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Приложение 6
к приказу руководителя
от 3 декабря 2021 года № 42
Приложение 6
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2020 года № 34
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет о численности работников, занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда"
(индекс 1-Т (Условия труда), периодичность годовая)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о численности работников, занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда" (индекс 1-Т (Условия труда), периодичность годовая) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о численности работников, занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда" (индекс1-Т (Условия труда), периодичность годовая) (далее – статистическая форма).

2. Статистикалық нысанды өзінің орналасқан жері бойынша заңды тұлғаның құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, оларға заңды тұлғаның статистикалық нысанды тапсыру бойынша өкілеттігі берілген жағдайда тапсырады. Егер құрылымдық және оқшауланған бөлімшелердің мұндай өкілеттіктері болмаған жағдайда статистикалық нысанды олардың орналасқан жерін көрсете отырып, өзінің құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері бөлінісінде заңды тұлға ұсынады.
Өз қызметін екі немесе одан да көп облыстардың аумағында жүзеге асыратын заңды тұлғалар әрбір бөлімше бойынша жеке бланкілерде статистикалық нысанды ұсынады, яғни қызметті жүзеге асыру орны бойынша деректерді көрсетеді.
3. Статистикалық нысан есепті жылға толтырылады. Тізімдік саны бойынша орташа алғандағы деректерді толтырғанда жұмыс берушінің актілерін орындай отырып, жұмысты белгілі бір мамандығы, біліктілігі немесе лауазымы бойынша орындайтын, есепті кезеңде ұйымның тізімінде бар барлық қызметкерлер, сондай-ақ қоғамдық бастамаларда жұмыспен қамтылған адамдар ескеріледі.
4. Қызметкерлердің нақты саны бойынша орташа алғандағы деректерді толтыру кезінде жұмысқа ресми тіркелген қызметкерлердің жекелеген санаттары шегерілген тізімдік құрамдағы қызметкерлердің саны (жүктілік және босану бойынша, бала күтімі бойынша және басқа да демалыстарда жүрген адамдар) ескеріледі.
5. 2-бөлім Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 6 маусымдағы № 239 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13896 болып тіркелген) "Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларға сәйкес өткізілген өндірістік бақылау және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1057 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12743 болып тіркелген) Еңбек жағдайлары бойынша өндірістік объектілерді міндетті мерзімдік аттестаттау қағидаларына сәйкес өткізілетін еңбек жағдайлары бойынша өндірістік аттестаттаудың нәтижелерінің негізінде толтырылады.
Өндірістік бақылау және өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау жүргізілмеген жағдайда, 2-бөлім Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-131/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21443 болып тіркелген) Зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың, жұмысқа орналасқан кезде орындау кезінде міндетті алдын ала медициналық қарап-тексерулер және мерзімдік міндетті медициналық қарап-тексерулер жүргізілетін кәсіптер мен жұмыстардың тізбесіне сәйкес толтырылады.
2-жол бойынша санитарлық-гигиеналық нормалармен белгіленген, ең болмаса, бір зиянды өндірістік фактор химиялық заттың немесе өнеркәсіптік шаңның рұқсат етілген шекті шоғырлануынан асатын немесе элементтің рұқсат етілген шекті деңгейінен асатын өндірістік объектілердегі зиянды еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлердің саны келтіріледі. Бұл ретте әрбір жұмыс істеуші, оған әсер ететін зиянды өндірістік фактор санына қарамастан, тек бір рет қана есепке алынады.

2. Статистическую форму предоставляют структурные и обособленные подразделения юридического лица по месту своего нахождения, если им делегированы полномочия по сдаче статистических форм юридическим лицом. Если структурные и обособленные подразделения не имеют таких полномочий, статистическую форму предоставляет юридическое лицо в разрезе своих структурных и обособленных подразделений, с указанием их местонахождения.
Юридические лица, осуществляющие свою деятельность на территории двух и более областей, представляют статистическую форму на отдельных бланках по каждому подразделению, то есть данные отражают по месту осуществления деятельности.
3. Статистическая форма заполняется за отчетный год. При заполнении данных в среднем по списочной численности учитываются все работники, которые числятся в списках организации в отчетном периоде, выполняющие работу по определенной специальности, квалификации или должности с исполнением актов работодателя, а также лица, занятые на общественных началах.
4. При заполнении данных по фактической численности работников в среднем за отчетный период учитывается численность работников списочного состава за вычетом отдельных категорий работников, имеющих формальное прикрепление к работе (лица, находящиеся в отпусках по беременности и родам, по уходу за ребенком и другие).
5. Раздел 2 заполняется на основании результатов производственного контроля, проводимого согласно Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к осуществлению производственного контроля", утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 июня 2016 года № 239 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13896),и аттестации производственных объектов по условиям труда, проводимой согласно Правил обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1057 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12743).
В случае не проведения производственного контроля и аттестации производственных объектов по условиям труда раздел 2 заполняется в соответствии с Перечнем вредных и (или) опасных производственных факторов, профессий и работ, при выполнении которых проводятся предварительные обязательные медицинские осмотры при поступлении на работу и периодические обязательные медицинские осмотры, утвержденным приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ-131/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21443).
По строке 2 приводится фактическая численность работников, занятых во вредных условиях труда, на производственных объектах на которых хотя бы один вредный производственный фактор превышает предельно допустимую концентрацию химического вещества или промышленной пыли или предельно допустимый уровень элемента, установленные санитарно-гигиеническими нормами. При этом каждый работающий учитывается только один раз, независимо от количества действующих на него вредных производственных факторов.

2, 3 және 4-жолдар бойынша қызметкерлер саны туралы деректер қолайсыз еңбек жағдайлары үшін жеңілдіктер алатынына немесе алмайтынына қарамастан аталған қызметкерлер көрсетіледі.
2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8 және 2.9-жолдар бойынша қызметкерлердің нақты саны көрсетіледі, олардың жұмыс орындарында шу, діріл, температуралық режим, электрлік, магниттік, электромагниттік өрістердің (радиожиіліктің), лазерлік және ультракүлгін сәулеленудің, сондай-ақ радиациялық және биологиялық факторлардың деңгейі белгіленген рұқсат етілген шекті деңгейден асады; жұмыс аймағындағы ауаның шаңдануы мен газдануы зиянды заттың немесе өнеркәсіптік шаңның рұқсат етілген шекті шоғырлануынан және тағы басқалардан асады.
3-жол бойынша ауыр дене еңбегімен шұғылданатын қызметкерлердің нақты саны көрсетіледі.
4-жол бойынша қауіпсіздік талаптарына жауап бермейтін жабдықтарда жұмыс істейтін қызметкерлердің нақты саны көрсетіледі.
6. 3-бөлімде деректер зиянды және қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істегені үшін жеңілдіктер мен өтемақылар алатын барлық қызметкерлер санаттары бойынша келтіріледі. Экологиялық апат аудандарында, сондай-ақ жағдайлары қолайсыз аудандарда (биік тауларда, шөлдерде) жұмыс істегені үшін жеңілдіктер 3-бөлімді толтырған кезде ескерілмейді.
1.1 және 1.2-жолдар бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1053 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12731 болып тіркелген) Ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесін, жұмыс істеу жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына, жыл сайынғы ақы төленетін қосымша еңбек демалысына және еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшеріне құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізімін, сондай-ақ оларды беру қағидаларына сәйкес қосымша демалысты пайдаланатын, сондай-ақ жұмыс беруші қоғамдық органдармен (кәсіподақ комитетімен) бірлесіп зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайлары үшін қосымша демалысты өзі белгілеген және кәсіпорынның өзі зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары үшін қысқартылған жұмыс күнін белгілеген қызметкерлердің тізімдік саны көрсетіледі.
1.3 және 1.4-жолдар бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1056 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12709 болып тіркелген) Жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдерін және (немесе) диеталық (емдік - профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдер беру нормаларының негізінді зиянды еңбек жағдайларына байланысты байланысты сүт немесе басқа да оған теңестірілген тамақ өнімдерін, емдік - профилактикалық тағамды тегін алатын қызметкерлердің тізімдік саны көрсетіледі.

Данные о численности работников по строкам 2, 3 и 4 отражаются независимо от того, получают данные работники компенсации и льготы за неблагоприятные условия труда или нет.
По строкам 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8 и 2.9 показывается фактическая численность работников в среднем за отчетный период, на рабочих местах которых шум, вибрация, температурный режим, уровень электрических, магнитных и электромагнитных полей (радиочастот), лазерного и ультрафиолетового излучения, а также радиационного и биологического фактора превышают установленные предельно допустимые уровни; запыленность и загазованность воздуха рабочей зоны превышают предельно допустимые концентрации вредного вещества или промышленной пыли и другие.
По строке 3 показывается фактическая численность работников в среднем за отчетный период, занятых тяжелым физическим трудом.
По строке 4 показывается фактическая численность работников в среднем за отчетный период, занятые на оборудовании, не отвечающем требованиям безопасности.
6. В разделе 3 данные приводятся по всем категориям работников, получающим льготы и компенсации за работу во вредных и опасных условиях труда. Льготы за работу в районах экологического бедствия, а также льготы за работу в районах с неблагоприятными условиями (высокогорье, пустыни) при заполнении раздела 3 не учитываются.
По строке 1.1 и 1.2 показывается списочная численность работников, пользующихся дополнительным отпуском в соответствии со Списком производств, цехов, профессий и должностей, перечня тяжелых работ, работ с вредными и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на сокращенную продолжительность рабочего времени, дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск и на повышенный размер оплаты труда, а также правил их предоставления, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1053 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12731), также учитывается списочная численность работников, которым работодатель совместно с общественными объединениями (профсоюзный комитет) самостоятельно установил дополнительный отпуск за вредные и другие неблагоприятные условия труда и те, кому предприятия сами установили сокращенный рабочий день за работу во вредных и опасных условиях труда.
По строкам 1.3 и 1.4 показывается списочная численность работников, бесплатно получающих молоко или другие равноценные пищевые продукты, лечебно-профилактическое питание в связи с вредными условиями труда на основании Норм выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов, и (или) специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1056 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12709).

1.5-жолға зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істегені үшін кәсіпорынның әкімшілігі, кәсіподақ комитеті белгілеген немесе ұжымдық шартқа енгізілген қосымша ақы алатын қызметкерлердің тізімдік саны енгізіледі.
1.6-жолда "Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеңілдіктер жағдайындағы мемлекеттік арнаулы жәрдемақыға құқығы бар қызметкерлердің тізімдік саны көрсетіледі.
2-жол бойынша зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істегені үшін жоғарыда келтірілген жеңілдіктер мен өтемақылардың ең болмаса бірін алатын қызметкерлердің тізімдік саны көрсетіледі. Бұл ретте 2-жолда қызметкер жеңілдіктер мен өтемақылардың бір немесе бірнеше түрлерін пайдаланғанына қарамастан тек бір рет қана есепке алынады.
7. 4-бөлімде зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істегені үшін 3-бөлімде көрсетілген жеңілдіктері мен өтемақыларына жұмсалған кәсіпорынның шығындары туралы ақпарат көрсетіледі.
Емдік-профилактикалық тағамдарға, сүт және басқа да тағамдық өнімдерге бір жылда жұмсалған нақты шығыстар үстеме шығыстарға сәйкес бухгалтерлік есепке алу деректерінің негізінде жиынтықталған түрде есептеледі.
8. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabinet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Респонденттің кабинеті" арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.
9. Ескертпе: Х-бұл позиция толтыруға жатпайды.
10. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 2-бөлім:
1-жол ≥ 1.1-жолға әрбір баған үшін;
1-жол ≥ 1.2-жолға әрбірбағанүшін;
1-жол ≥ 2-жолға әрбірбағанүшін;
1-жол ≥ 3-жолға әрбірбағанүшін;
1-жол ≥ 4-жолға әрбірбағанүшін;
2.1-жол ≤ 2-жолға әрбірбағанүшін;
2.2-жол ≤ 2-жолға әрбірбағанүшін;
2.3-жол ≤ 2-жолға әрбірбағанүшін;
2.4-жол ≤ 2-жолға әрбірбағанүшін;
2.5-жол ≤ 2-жолға әрбірбағанүшін;
2.6-жол ≤ 2-жолға әрбірбағанүшін;
2.7-жол ≤ 2-жолға әрбірбағанүшін;
2.8-жол ≤ 2-жолға әрбірбағанүшін;
2.9-жол ≤ 2-жолға әрбірбағанүшін;
1-баған ≥ 2-баған әрбірбағанүшін;
1-баған ≥ 3-бағанға әрбірбағанүшін.
2) 3-бөлім:
2-жол ≤ 1.1– 1.6-жолдардың қосындысы әр баған үшін;
2-жол ≥ 1.1-жолға әрбір баған үшін;

В строку 1.5 включается списочная численность работников, которые получают доплаты за работу во вредных и других неблагоприятных условиях труда, установленные администрацией, профсоюзным комитетом предприятия, или включенные в коллективный договор.
В строке 1.6 показывается списочная численность работников, имеющих право на государственные специальное пособие на льготных условиях в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда".
По строке 2 показывается списочная численность работников, имеющих за работу во вредных и других неблагоприятных условиях труда хотя бы одну из вышеперечисленных льгот и компенсаций. При этом независимо от того, пользуется ли работник одним или несколькими видами льгот и компенсаций, в строке 2 он учитывается только один раз.
7. В разделе 4 указывается информация о затратах предприятия на льготы и компенсации за работу во вредных и неблагоприятных условиях труда работников, указанных в разделе 3.
Фактические расходы за год на лечебно-профилактическое питание, молоко и другие пищевые продукты считаются в суммированном виде на основании данных бухгалтерского учета согласно накладным расходам.
8. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
9. Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
10. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 2:
строка 1 ≥ строке 1.1 для каждой графы;
строка 1 ≥ строке 1.2 для каждой графы;
строка 1 ≥ строке 2 для каждой графы;
строка 1 ≥ строке 3 для каждой графы;
строка 1 ≥ строке 4 для каждой графы;
строка 2.1 ≤ строке 2 для каждой графы;
строка 2.2 ≤ строке 2 для каждой графы;
строка 2.3 ≤ строке 2 для каждой графы;
строка 2.4 ≤ строке 2 для каждой графы;
строка 2.5 ≤ строке 2 для каждой графы;
строка 2.6 ≤ строке 2 для каждой графы;
строка 2.7 ≤ строке 2 для каждой графы;
строка 2.8 ≤ строке 2 для каждой графы;
строка 2.9 ≤ строке 2 для каждой графы;
графа 1 ≥ графе 2 для каждой строки;
графа 1 ≥ графе 3 для каждой строки.
2) Раздел 3:
строка 2 ≤ сумма строк 1.1 – 1.6 для каждой графы;
строка 2 ≥ строке 1.1 для каждой графы;

2-жол ≥ 1.2-жолға әрбір баған үшін;
2-жол ≥ 1.3-жолға әрбір баған үшін;
2-жол ≥ 1.4-жолға әрбірбағанүшін;
2-жол ≥ 1.5-жолға әрбірбағанүшін;
2-жол ≥ 1.6-жолға әрбірбағанүшін;
1-баған ≥ 2-бағанға әрбірбағанүшін;
1-баған ≥ 3-бағанға әрбірбағанүшін.
3) 4-бөлім:
1-жол ≥ 1.1 – 1.5-жолдардың қосындысы 1-баған үшін;
4) Бөлімдер арасындағы бақылау:
2-бөлімнің 1, 2, 3-бағандары бойынша 1-жол ≥ 3-бөлімнің 1, 2, 3-бағандары бойынша 1.1 – 1.6 әрбіржолына;
2-бөлімнің 1, 2, 3-бағандары бойынша 1-жол ≥ 3-бөлімнің 1, 2, 3-бағандары бойынша 2-жолы;
егер 3-бөлімнің 1-бағанының 1.1-жолы > 0, онда 4-бөлімнің 1-бағанының 1.1-жолы > 0;
егер 3-бөлімнің 1-бағанының 1.2-жолы > 0, онда 4-бөлімнің 1-бағанының 1.2-жолы > 0;
егер 3-бөлімнің 1-бағанының 1.3-жолы > 0, онда 4-бөлімнің 1-бағанының 1.3-жолы > 0;
егер 3-бөлімнің 1-бағанының 1.4-жолы > 0, онда 4-бөлімнің 1-бағанының 1.4-жолы > 0;
егер 3-бөлімнің 1-бағанының 1.5-жолы > 0, онда 4-бөлімнің 1-бағанының 1.5-жолы > 0;
егер 4-бөлімнің 1-бағанының 1.1-жолы > 0, онда 3-бөлімнің 1-бағанының 1.1-жолы > 0;
егер 4-бөлімнің 1-бағанының 1.2-жолы > 0, онда 3-бөлімнің 1-бағанының 1.2-жолы > 0;
егер 4-бөлімнің 1-бағанының 1.3-жолы > 0, онда 3-бөлімнің 1-бағанының 1.3-жолы > 0;
егер 4-бөлімнің 1-бағанының 1.4-жолы > 0, онда 3-бөлімнің 1-бағанының 1.4-жолы > 0;
егер 4-бөлімнің 1-бағанының 1.5-жолы > 0, онда 3-бөлімнің 1-бағанының 1.5-жолы > 0.
Басшысының
2021 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 42 бұйрығына
7-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 34 бұйрығына 11-қосымша
Приложение 11 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2020 года № 34
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу сауалнамасы
Индексі
Т-001
айлық
есепті кезең
ай
жыл
Үй шаруашылығының 15 жастағы және одан үлкен мүшелері сұралады
Тапсыру мерзімі – Респонденттердің жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық
байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигіне
сәйкес
1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы ________________________________________________
2. ӘАОЖ бойынша елді мекеннің коды1.............................................
3. Елді мекен типінің коды (1 – қала, 2 – ауыл) ........................................................................
4. Даңғыл, көше, алаң, тұйық көше ________________________________________________
5. Үйдің № ......................................................................................................................

строка 2 ≥ строке 1.2 для каждой графы;
строка 2 ≥ строке 1.3 для каждой графы;
строка 2 ≥ строке 1.4 для каждой графы;
строка 2 ≥ строке 1.5 для каждой графы;
строка 2 ≥ строке 1.6 для каждой графы;
графа 1 ≥ графе 2 для каждой строки;
графа 1 ≥ графе 3 для каждой строки.
3) Раздел 4:
строка 1 ≥ сумма строк 1.1 – 1.5 для графы 1;
4) Контроль между разделами:
строка 1 по графам 1, 2, 3 раздела 2 ≥ каждой из строк с 1.1 по 1.6 по графам 1, 2, 3 раздела 3;
строка 1 по графам 1, 2, 3 раздела 2 ≥ строке 2 по графам 1, 2, 3 раздела 3;
если строка 1.1 графы 1 раздела 3 > 0, то строка 1.1 графы 1 раздела 4 > 0;
если строка 1.2 графы 1 раздела 3 > 0, то строка 1.2 графы 1 раздела 4 > 0;
если строка 1.3 графы 1 раздела 3 > 0, то строка 1.3 графы 1 раздела 4 > 0;
если строка 1.4 графы 1 раздела 3 > 0, то строка 1.4 графы 1 раздела 4 > 0;
если строка 1.5 графы 1 раздела 3 > 0, то строка 1.5 графы 1 раздела 4 > 0;
если строка 1.1 графы 1 раздела 4 > 0, то строка 1.1 графы 1 раздела 3 > 0;
если строка 1.2 графы 1 раздела 4 > 0, то строка 1.2 графы 1 раздела 3 > 0;
если строка 1.3 графы 1 раздела 4 > 0, то строка 1.3 графы 1 раздела 3 > 0;
если строка 1.4 графы 1 раздела 4 > 0, то строка 1.4 графы 1 раздела 3 > 0;
если строка 1.5 графы 1 раздела 4 > 0, то строка 1.5 графы 1 раздела 3 > 0;
Приложение 7
к приказу руководителя
от 3 декабря 2021 года № 42
Приложение 11
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2020 года № 34
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 34 бұйрығына 11-қосымша
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Анкета выборочного обследования занятости населения
Индекс
Т-001
месячная
отчетный период
месяц
год
Опрашиваются члены домашних хозяйств в возрасте 15 лет и старше
Срок представления – согласно Графику представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным и ведомственным статистическим наблюдениям
1. Наименование территории (населенного пункта)
____________________________
2. Код населенного пункта по КАТО1………………………
3. Код типа населенного пункта (1 - город, 2 - село).....................................
4. Проспект, улица, площадь, переулок
____________________
5. № дома.............................................................................

6. Пәтердің № ….............................................................................................................
7. Іріктеме коды...................................................................................
8. Интервьюер коды...................................................................................
9. Сұхбат жүргізу күні
күні
айы
жылы
Ескертпе:
1 мұнда және бұдан әрі: ӘАОЖ - Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші ҚР ҰК 11-2009
1-бөлім Үй шаруашылығы және оның мүшелері туралы мәліметтер
Сұраққа көшу

6. № квартиры………………………………………………….……….........
7. Код выборки……………………………….....................................
8. Код интервьюера...............................................................
9. Дата проведения интервью числомесяц год
Примечание:
1 здесь и далее: КАТО - Классификатор административно-территориальных объектов НК РК 11-2009
Раздел 1. Сведения о домашнем хозяйстве и его членах
Переход к вопросу

1. Сіздің үй шаруашылығыңызда қанша адам тұрады?
(сұрақ тек бірінші сұралған респондентке қойылады)
Барлығы _________ адам
олардың ішінде:
1. 0-5 жас ______ адам, оның ішінде ерлер ______адам, әйелдер ______ адам
2. 6-9 жас ______ адам, оның ішінде ерлер ______ адам, әйелдер ______ адам
3. 10-14 жас ______ адам, оның ішінде ерлер ______ адам, әйелдер ______ адам
4. 15 жас ______ адам
5. 16-72 жас ______ адам

1. Сколько человек проживает в Вашем домашнем хозяйстве?
(вопрос задается только респонденту, опрошенному первым)
Всего _________ человек
из них в возрасте:
1. 0-5 лет ______ человек, в том числе мужчины _____ человек, женщины _____ человек
2. 6-9 лет ______ человек, в том числе мужчины _____ человек, женщины _____ человек
3. 10-14 лет ______ человек, в том числе мужчины _____ человек, женщины _____ человек
4. 15 лет ______ человек
5. 16-72 лет ______ человек

17. Сіз өткен аптада өзіңіз көрсеткенжұмысты қанша уақытта орындадыңыз? (жалпы жиынтығы көрсетілсін)
1) Аптадағы күн саны
2) Аптадағы сағат саны
→19
Егер
0 (нөл) сағат 18
18. Сіздің өткен аптада еңбек демалысы, науқастану, маусымдық жұмыстар, кәсіпкерлік қызметтің уақытша тоқтатылуы, қолайсыз ауа-райы жағдайлары және тағы басқа себептерге байланысты жұмыста уақытша болмаған жұмысыңыз (жеке ауладағы жұмысты қоспағанда) болды ма?

17. Сколько времени на прошлой неделе Вы выполняли указанную Вами работу? (показать общую сумму)
1. Количество дней в неделю
2. Количество часов в неделю
→19 если 0 (ноль) часов →18
18. Была ли у Вас на прошлой неделеработа (за исключением работы на личном подворье), на которой Вы временно отсутствовали по причине отпуска, болезни, сезонных работ, временной приостановки предпринимательской деятельности, неблагоприятных погодных условий и прочие?

62. Сіз қосымша жұмысыңызда қандай лауазымда болдыңыз немесе қандай мамандық бойынша жұмыс істедіңіз (Сіздің қосымша жұмысыңыз неден тұрды)?(Интервьюер, толығырақ сөзбен сипаттап беріңіз және Қызметтер жіктеуішіне сәйкес кодты қойыңыз)
1-респондент
2-респондент
3-респондент
4-респондент
5-респондент
→64
Назар аударыңыз: Жұмыспен қамтылмау. Соңғы төрт апта ішінде жұмыс (жұмыспен қамтылу) іздеу
63. Өткен аптада Сіз қандай себепбойынша қандай да бір жұмыспен немесе қандай да бір экономикалық қызметпен қамтылмадыңыз?

62. Какую должность Вы занимали или по какой профессии работали на вашей дополнительной работе (в чем состояла Ваша дополнительная деятельность)? (Интервьюер, приведите подробное словесное описание и проставьте код согласно Классификатору занятий)
1 респондент
2 респондент
3 респондент
4 респондент
5 респондент
→64
Внимание: Незанятость. Поиски работы (занятости) в течение четырех последних недель
63. По какой причине Вы не были заняты на какой либо работе или в какой-либо экономической деятельности на прошедшей неделе?

2612
Электронды платаларды жүргізу
2620
Компьютерлер мен шалғай жабдықтар жасау
2630
Коммуникациялық жабдықтар өндіру
2640
Тұрмыстық электрондық техника өндіру
2651
Өлшеу, тестілеу және навигациялауға арналған құралдар мен аспаптар өндіру
2652
Сағаттарды жасау
2660
Сәулелендіргіш электромедициналық және электротерапевтік жабдықтар жасау
2670
Оптикалық құралдар, фото- және киножабдықтар өндіру
2680
Магнитті және оптикалық ақпарат жеткізгіштер өндіру
2711
Электр қозғалтқышы, генераторлар, трансформаторлар өндіру
2712
Электр бөлуші және реттеуші аппаратура жасау
2720
Батареялар және аккумуляторлар жасау
2731
Талшықты-оптикалық кабельдерді өндіру
2732
Басқа электр сымдарды және кабельдерді өндіру
2733
Электрмонтаждық құрылғыларды өндіру
2740
Электрожарықтандыру жабдықтарын жасау
2751
Электрлік-тұрмыстық құралдар өндіру
2752
Электрлік емес тұрмыстық құралдар өндіру
2790
Өзге электр жабдықтарын жасау
2811
Авиациялық, автокөліктік және мотоцикл қозғалтқыштарынан басқа, қозғалтқыштарды және турбиналарды жасау
2812
Гидравликалық және пневматикалық жабдықтар өндіру
2813
Басқа сорғыларды және сығымдағыштарды өндіру
2814
Өзге де крандар, клапандар мен винтельдер өндіру
2815
Мойынтіректер, тісті берілістер және тісті берілістердің элементтерін және жетектерді өндіру
2821
Плиталарды, пештерді және оттықтарды жасау
2822
Көтеріп-тасымалдау жабдықтарын өндіру
2823
Кеңсе техникасын және жабдығын жасау (компьютерлер мен шалғай жабдықтардан басқа)
2824
Механикаландырылған қол аспаптар өндіру
2825
Өнеркәсіптік тоңазыту және желдету жабдығын жасау
2829
Басқа топтамаларға енгізілмеген жалпы мақсаттағы өзге де машиналар мен жабдықтарды жасау
2830
Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы техникаларын жасау
2841
Металдарды өңдеуге арналған станоктарды өндіру
2849
Басқа станоктар өндіру
2891
Металлургияға арналған машиналар мен жабдықты өндіру
2892
Тау-кен қазу өнеркәсібі, жер асты қазба жұмыстары мен құрылысқа арналған машиналар мен жабдықтарды өндіру
2893
Азық - түлік өнімдерін, сусындар және темекі өнімдерін өндіруге және қайта өңдеуге арналған машиналар мен жабдықтарды өндіру
2894
Тоқыма, тігін, үлдір және былғары бұйымдары үшін машиналар мен жабдықтарды өндіру
2895
Қағазды және картонды дайындауға арналған машиналар мен жабдықтарды өндіру
2896
Резеңкені және пластмассаларды өңдеуге арналған машиналар мен жабдықтар өндіру
2899
Басқа топтамаларға енгізілмеген арнайы мақсатқа арналған басқа машиналар мен жабдықтарды жасау

2612
Производство электронных плат
2620
Производство компьютеров и периферийного оборудования
2630
Производство коммуникационного оборудования
2640
Производство электронной бытовой техники
2651
Производство инструментов и приборов для измерения, тестирования и навигации
2652
Производство часов
2660
Производство облучающего, электромедицинского и электротерапевтического оборудования
2670
Производство оптических приборов, фото- и кинооборудования
2680
Производство магнитных и оптических носителей информации
2711
Производство электродвигателей, генераторов и трансформаторов
2712
Производство электрораспределительной и регулирующей аппаратуры
2720
Производство батарей и аккумуляторов
2731
Производство волоконно-оптических кабелей
2732
Производство прочих электрических проводов и кабелей
2733
Производство электромонтажных устройств
2740
Производство электроосветительного оборудования
2751
Производство электрических бытовых приборов
2752
Производство неэлектрических бытовых приборов
2790
Производство прочего электрического оборудования
2811
Производство двигателей и турбин, кроме авиационных, автомобильных и мотоциклетных двигателей
2812
Производство гидравлического и пневматического оборудования
2813
Производство прочих насосов и компрессоров
2814
Производство прочих кранов, клапанов и вентилей
2815
Производство подшипников, зубчатых передач, элементов зубчатых передач и приводов
2821
Производство плит, печей и печных горелок
2822
Производство подъемно-транспортного оборудования
2823
Производство офисной техники и оборудования (за исключением компьютеров и периферийного оборудования)
2824
Производство ручных механизированных инструментов
2825
Производство промышленного холодильного и вентиляционного оборудования
2829
Производство прочих машин и оборудования общего назначения, не включенных в другие группировки
2830
Производство сельскохозяйственной и лесохозяйственной техники
2841
Производство станков для обработки металлов
2849
Производство прочих станков
2891
Производство машин и оборудования для металлургии
2892
Производство машин и оборудования для горнодобывающей промышленности, подземной разработки и строительства
2893
Производство машин и оборудования для производства и переработки продуктов питания, напитков и табачных изделий
2894
Производство машин и оборудования для изготовления текстильных, швейных, меховых и кожаных изделий
2895
Производство машин и оборудования для изготовления бумаги и картона
2896
Производство машин и оборудования для обработки пластмасс и резины
2899
Производство прочих машин и оборудования специального назначения, не включенных в другие группировки

3832
Сұрыпталған материалдарды қайта өңдеу
3900
Ластануды жою жөніндегі қызмет және қалдықтарды жою саласындағы өзге көрсетілетін де қызметтер
Құрылыс
4110
Құрылыс жобаларын әзірлеу
4120
Тұрғын үй және тұрғын емес ғимараттардың құрылысы
4211
Автомобильдік жолдар құрылысы
4212
Темір жолдар және метро құрылысы
4213
Көпірлер мен туннельдер құрылысы
4221
Құбырлар құрылысы
4222
Электр тарату желілерінің және телекоммуникация құрылысы
4291
Су құрылыстарын салу
4299
Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де инженерлік имараттар құрылысы
4311
Ғимараттар мен имараттарды бөлшектеу және бұзу
4312
Құрылыс учаскесін дайындау
4313
Барлау мақсатымен бұрғылау
4321
Электромонтаждық жұмыстары
4322
Сумен жабдықтау, жылыту және ауа баптау жүйелерін монтаждау
4329
Өзге де құрылыс-монтаж жұмыстары
4331
Сылақ жұмыстары
4332
Ағаш шеберлігі және ағаш ұстасы жұмыстары
4333
Еден жабыны және қабырғаларды қаптау жұмыстары
4334
Сырлау және шыны жұмыстары
4339
Өзге де әрлеу жұмыстары
4391
Төбе жабу жұмыстары
4399
Басқа топтамаларға кірмеген өзге де мамандандырылған құрылыс жұмыстары
Көтерме және бөлшек саудада сату; автомобильдерді және мотоциклдерді жөндеу
4511
Автомобильдерді және жеңіл автокөлік құралдарын сату
4519
Басқа көлік құралдарын сату
4520
Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу
4531
Автомобильдерге арналған бөлшектер, түйіндер мен жабдықтарды бөлшек саудада сату
4532
Автомобильдерге арналған бөлшектер, түйіндер мен жабдықтарды бөлшек саудада сату
4540
Мотоциклдерді, олардың бөлшектерін, тораптарын және құрал-саймандарын сату; мотоциклдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу
4611
Ауыл шаруашылығы шикізатын, тірі мал, тоқыма шикізаты мен шала өнімдерді көтерме саудада сату жөніндегі агенттердің қызметі
4612
Жанармай, кен, металл және өнеркәсіптік химиялық заттарды көтерме саудада сату жөніндегі агенттердің қызметі
4613
Ағаш және құрылыс материалдарын көтерме саудада сату жөніндегі агенттердің қызметі
4614
Машиналарды, жабдықтарды, кемелер және ұшқыш аппараттармен көтерме саудада сату жөніндегі агенттердің қызметі
4615
Жиһаз, тұрмыстық тауарлар, бекітпе және өзге металл бұйымдар көтерме сату жөніндегі агенттердің қызметі
4616
Тоқыма бұйымдарын, киім, аяқкиім, былғарыдан және үлбірден жасалған бұйымдарды көтерме саудада сату жөніндегі агенттердің қызметі
4617
Сусындар мен темекі бұйымдарын қоса алғанда, азық-түлік өнімдерін көтерме саудада сату жөніндегі агенттердің қызметі
4618
Басқа топтарға енгізілмеген тауарлардың жекелеген түрлерін немесе тауарлар топтарын көтерме саудада сатуға мамандандырылған агенттер қызметі
4619
Тауарлардың түрлі түржиындарын көтерме саудада сату жөніндегі агенттердің қызметі

3832
Переработка отсортированных материалов
3900
Деятельность по ликвидации загрязнений и прочие услуги в области удаления отходов
Строительство
4110
Разработка строительных проектов
4120
Строительство жилых и нежилых зданий
4211
Строительство автомобильных дорог
4212
Строительство железных дорог и метро
4213
Строительство мостов и туннелей
4221
Строительство трубопроводов
4222
Строительство линий электропередач и телекоммуникаций
4291
Строительство водных сооружений
4299
Строительство прочих инженерных сооружений, не включенных в другие группировки
4311
Разборка и снос зданий и сооружений
4312
Подготовка строительного участка
4313
Разведочное бурение
4321
Электромонтажные работы
4322
Монтаж систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха
4329
Прочие строительно-монтажные работы
4331
Штукатурные работы
4332
Столярные и плотницкие работы
4333
Покрытие полов и облицовка стен
4334
Малярные и стекольные работы
4339
Прочие отделочные работы
4391
Кровельные работы
4399
Прочие специализированные строительные работы, не включенные в другие группировки
Оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов
4511
Торговля автомобилями и легкими автотранспортными средствами
4519
Торговля прочими автотранспортными средствами
4520
Техническое обслуживание и ремонт автомобилей
4531
Оптовая торговля автомобильными деталями, узлами и принадлежностями
4532
Розничная торговля автомобильными деталями, узлами и принадлежностями
4540
Торговля мотоциклами, их деталями, узлами и принадлежностями; техническое обслуживание и ремонт мотоциклов
4611
Деятельность агентов по оптовой торговле сельскохозяйственным сырьем, живыми животными, текстильным сырьем и полуфабрикатами
4612
Деятельность агентов по оптовой торговле топливом, рудами, металлами и химическими веществами
4613
Деятельность агентов по оптовой торговле древесиной и строительными материалами
4614
Деятельность агентов по оптовой торговле машинами, оборудованием, судами и летательным
4615
Деятельность агентов по оптовой торговле мебелью, бытовыми товарами, скобяными и прочими металлическими изделиями
4616
Деятельность агентов по оптовой торговле текстильными изделиями, одеждой, обувью, изделиями из кожи и меха
4617
Деятельность агентов по оптовой торговле пищевыми продуктами, напитками и табачными изделиями
4618
Деятельность агентов, специализирующихся на оптовой торговле отдельными видами товаров или группами товаров, не включенными в другие группировки
4619
Деятельность агентов по оптовой торговле товарами широкого ассортимента

4621
Астық, өңделмеген темекіні, тұқым және малдарға арналған жемді көтерме саудада сату
4622
Гүлдер мен басқа өсімдіктерді көтерме саудада сату
4623
Малдарды тірідей көтерме саудада сату
4624
Тері мен былғарыны көтерме саудада сату
4631
Жемістер мен көкөністерді көтерме саудада сату
4632
Ет және ет өнімдерін көтерме саудада сату
4633
Сүт өнімдерін, жұмыртқа және азықтық май және тоң майды көтерме саудада сату
4634
Сусындарды көтерме саудада сату
4635
Темекі бұйымдарын көтерме саудада сату
4636
Қант, шоколад және қантты кондитерлік бұйымдарды көтерме саудада сату
4637
Кофе, шай, какао және дәмдеуіштерді көтерме саудада сату
4638
Балық, шаян тәрізділерді және былқылдақ денелілерді қоса алғанда, өзге де тамақ өнімдерін көтерме саудада сату
4639
Тамақ өнімдерін, сусындар мен темекі бұйымдарын мамандандырылмаған көтерме саудада сату
4641
Тоқыма бұйымдарын көтерме саудада сату
4642
Киім мен аяқкиімдерді көтерме саудада сату
4643
Электр, радио тауарларын және телевизия жабдықтарын көтерме саудада сату
4644
Қыш және шыныдан жасалған бұйымдар мен тазартқыш құралдарды көтерме саудада сату
4645
Парфюмериялық және косметикалық заттарды көтерме саудада сату
4646
Фармацевтикалық тауарларды көтерме саудада сату
4647
Жиһазды, кілемдерді және жарықтандыру жабдықтарын көтерме саудада сату
4648
Сағаттарды және зергерлік әшекейлерді көтерме саудада сату
4649
Тұтынуға арналған басқа азық-түлік емес тауарларды көтерме саудада сату
4651
Компьютерлер мен шалғай компьютерлік жабдықтарды және бағдарламалық қамтамасыз етуді көтерме саудада сату
4652
Электронды және телекоммуникациялық жабдықтарды және олардың бөлшектерін көтерме саудада сату
4661
Ауыл шаруашылығы техникасын, құрал-жабдықтарды және олардың бөлшектерін және жабдықтарын көтерме сату
4662
Станоктарды көтерме саудада сату
4663
Кен өндіру өнеркәсібіне және құрылысқа арналған машиналар мен жабдықтарды көтерме саудада сату
4664
Тоқыма өнеркәсібіне, тігін және өру машиналарға арналған машина мен жабдықтарды көтерме саудада сату
4665
Кеңсе жиһаздарын көтерме саудада сату
4666
Басқа кеңсе машиналары мен құрал-жабдықтарды көтерме саудада сату
4669
Басқа машиналар мен құрал-жабдықтарды көтерме саудада сату
4671
Қатты, сұйық және газ тәрізді отынды және осыларға ұқсас өнімдерді көтерме саудада сату
4672
Металды және металл кендерін көтерме саудада сату
4673
Ағаш материалдарын, құрылыс материалдарын және сантехникалық құрал-жабдықтарды көтерме саудада сату
4674
Қапсырмалы металл бұйымдарды, суқұбырын және жылытатын құрал-жабдықтар мен мүліктерді көтерме саудада сату
4675
Химиялық өнімді көтерме саудада сату

4621
Оптовая торговля зерном, необработанным табаком, семенами и кормами для животных
4622
Оптовая торговля цветами и другими растениями
4623
Оптовая торговля живыми животными
4624
Оптовая торговля шкурами и кожей
4631
Оптовая торговля фруктами и овощами
4632
Оптовая торговля мясом и мясными продуктами
4633
Оптовая торговля молочными продуктами, яйцами и пищевыми маслами и жирами
4634
Оптовая торговля напитками
4635
Оптовая торговля табачными изделиями
4636
Оптовая торговля сахаром, шоколадом и сахаристыми кондитерскими изделиями
4637
Оптовая торговля кофе, чаем, какао и специями
4638
Оптовая торговля прочими продуктами питания, включая рыбу, ракообразных и моллюсков
4639
Неспециализированная оптовая торговля продуктами питания, напитками и табачными изделиями
4641
Оптовая торговля текстильными изделиями
4642
Оптовая торговля одеждой и обувью
4643
Оптовая торговля бытовыми электротоварами, радио- и телевизионным оборудованием
4644
Оптовая торговля изделиями из керамики и стекла, чистящими средствами
4645
Оптовая торговля парфюмерными и косметическими средствами
4646
Оптовая торговля фармацевтическими товарами
4647
Оптовая торговля мебелью, коврами и осветительным оборудованием
4648
Оптовая торговля часами и ювелирными украшениями
4649
Оптовая торговля прочими непродовольственными товарами потребительского назначения
4651
Оптовая торговля компьютерами, периферийным компьютерным оборудованием и программным обеспечением
4652
Оптовая торговля электронным и телекоммуникационным оборудованием и их частями
4661
Оптовая торговля сельскохозяйственной техникой, оборудованием, деталями и принадлежностями к ним
4662
Оптовая торговля станками
4663
Оптовая торговля машинами и оборудованием для горнодобывающей промышленности и строительства
4664
Оптовая торговля машинами и оборудованием для текстильной промышленности и швейными и вязальными машинами
4665
Оптовая торговля офисной мебелью
4666
Оптовая торговля прочими офисными машинами и оборудованием
4669
Оптовая торговля прочими машинами и оборудованием
4671
Оптовая торговля твердым, жидким и газообразным топливом и подобными продуктами
4672
Оптовая торговля металлами и металлическими рудами
4673
Оптовая торговля лесоматериалами, строительными материалами и санитарно-техническим оборудованием
4674
Оптовая торговля скобяными изделиями, водопроводным и отопительным оборудованием и инвентарем
4675
Оптовая торговля химической продукцией

4676
Өзге де аралық өнімдерді көтерме саудада сату
4677
Қалдықтарды және сынықтарды көтерме саудада сату
4690
Мамандандырылмаған көтерме сауда
4711
Мамандандырылмаған дүкендерде әсіресе тамақ өнімдерін, сусындар мен темекі бұйымдарды бөлшек саудада сату
4719
Мамандандырылмаған дүкендердегі өзге де бөлшек сауда
4721
Мамандандырылған дүкендерде жемістер мен көкөністерді бөлшек саудада сату
4722
Мамандандырылған дүкендерде ет және ет өнімдерін бөлшек саудада сату
4723
Мамандандырылған дүкендерде балық, шаян тәрізділерді және былқылдақ денелілерді бөлшек саудада сату
4724
Мамандандырылған дүкендерде нан-тоқаш өнімдері, ұннан жасалған және қантты кондитерлік бұйымдарды бөлшек саудада сату
4725
Мамандандырылған дүкендерде сусындарды бөлшек саудада сату
4726
Мамандандырылған дүкендерде темекі бұйымдарын бөлшек саудада сату
4729
Мамандырылған дүкендерде тамақ өнімдерін өзге бөлшек саудада сату
4730
Мамандандырылған дүкендерде отынды бөлшек саудада сату
4741
Мамандандырылған дүкендерде компьютерлер, шалғай жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді бөлшек саудада сату
4742
Мамандандырылған дүкендерде телекоммуникациялық жабдықтарды бөлшек саудада сату
4743
Мамандандырылған дүкендерде аудио және бейнеаппаратураны бөлшек саудада сату
4751
Мамандандырылған дүкендерде тоқыма бұйымдарын бөлшек саудада сату
4752
Мамандандырылған дүкендерде бекітпе бұйымдарды, лак-бояу материалдарын және шыныларды бөлшек саудада сату
4753
Мамандандырылған дүкендерде кілемдерді, кілем өнімдерін, сондай-ақ қабырға және еден жабындарын бөлшек саудада сату
4754
Мамандандырылған дүкендерде тұрмыстық электр аспаптарын бөлшек саудада сату
4759
Мамандандырылған дүкендерде жиһаз, жарықтандыру құрал-жабдықтарын және басқа тұрмыстық тауарларды бөлшек саудада сату
4761
Мамандандырылған дүкендерде кітаптарды бөлшек саудада сату
4762
Мамандандырылған дүкендерде жиһаз, жарықтандыру құрал-жабдықтарын және басқа тұрмыстық тауарларды бөлшек саудада сату
4763
Мамандандырылған дүкендерде аудио және видео жазбаларды бөлшек саудада сату
4764
Мамандандырылған дүкендерде спорт жабдықтарын бөлшек саудада сату
4765
Мамандандырылған дүкендерде ойындар мен ойыншықтарды бөлшек саудада сату
4771
Мамандандырылған дүкендерде киімдерді бөлшек саудада сату
4772
Мамандандырылған дүкендерде аяқ киім және былғары бұйымдарды бөлшек саудада сату
4773
Мамандандырылған дүкендерде фармацевтикалық тауарларды бөлшек саудада сату
4774
Мамандандырылған дүкендерде медициналық және ортопедтік тауарларды бөлшек саудада сату
4775
Мамандандырылған дүкендерде косметика және дәретхана жабдықтарын бөлшек саудада сату

4676
Оптовая торговля прочими промежуточными продуктами
4677
Оптовая торговля отходами и ломом
4690
Неспециализированная оптовая торговля
4711
Розничная торговля в неспециализированных магазинах преимущественно продуктами питания, напитками и табачными изделиями
4719
Прочая розничная торговля в неспециализированных магазинах
4721
Розничная торговля фруктами и овощами в специализированных магазинах
4722
Розничная торговля мясом и мясными продуктами в специализированных магазинах
4723
Розничная торговля рыбой, ракообразными и моллюсками в специализированных магазинах
4724
Розничная торговля хлебобулочными, мучными и сахаристыми кондитерскими изделиями в специализированных магазинах
4725
Розничная торговля напитками в специализированных магазинах
4726
Розничная торговля табачными изделиями в специализированных магазинах
4729
Прочая розничная торговля продуктами питания в специализированных магазинах
4730
Розничная торговля топливом в специализированных магазинах
4741
Розничная торговля компьютерами, периферийным оборудованием и программным обеспечением в специализированных магазинах
4742
Розничная торговля телекоммуникационным оборудованием в специализированных магазинах
4743
Розничная торговля аудио- и видеоаппаратурой в специализированных магазинах
4751
Розничная торговля текстильными изделиями в специализированных магазинах
4752
Розничная торговля скобяными изделиями, лакокрасочными материалами и стеклом в специализированных магазинах
4753
Розничная торговля коврами, ковровыми изделиями, настенными и напольными покрытиями в специализированных магазинах
4754
Розничная торговля электрическими бытовыми приборами в специализированных магазинах
4759
Розничная торговля мебелью, осветительным оборудованием и прочими бытовыми товарами в специализированных магазинах
4761
Розничная торговля книгами в специализированных магазинах
4762
Розничная торговля газетами, журналами и канцелярскими товарами в специализированных магазинах
4763
Розничная торговля аудио и видеозаписями в специализированных магазинах
4764
Розничная торговля спортивным оборудованием в специализированных магазинах
4765
Розничная торговля играми и игрушками в специализированных магазинах
4771
Розничная торговля одеждой в специализированных магазинах
4772
Розничная торговля обувью и кожаными изделиями в специализированных магазинах
4773
Розничная торговля фармацевтическими товарами в специализированных магазинах
4774
Розничная торговля медицинскими и ортопедическими товарами в специализированных магазинах
4775
Розничная торговля косметическими товарами и туалетными принадлежностями в специализированных магазинах

4776
Мамандандырылған дүкендерде гүлдерді, бөлме өсімдіктерін, тұқымдарды, тыңайтқыштарды, үй жануарларын және үй жануарларына арналған жемді бөлшек саудада сату
4777
Мамандандырылған дүкендерде сағат және зергерлік бұйымдарды бөлшек саудада сату
4778
Мамандандырылған дүкендерде жаңа тауарларды бөлшек саудада сатудың өзге түрлері
4779
Дүкендерде ұсталған тауарларды бөлшек саудада сату
4781
Сауда палаткаларына, дүңгіршектерде және базарда тамақ өнімдерін, сусындар мен темекі бұйымдарын бөлшек саудада сату
4782
Сауда палаткаларында, дүңгіршектерде және базарларда тоқыма бұйымдарын, киім-кешектерді және аяқ киімдерді бөлшек саудада сату
4789
Палаткалар, дүңгіршектер мен базарлар арқылы басқа тауарларды бөлшек саудада сату
4791
Поштамен тапсырыс беру арқылы немесе Интернет желісі арқылы бөлшек саудада сату
4799
Дүкендерден, палаткалардан, дүңгіршектерден немесе базарлардан тыс бөлшек саудада сатудың басқа түрлері
Көлік және жинақтау
4910
Қалааралық қатынаста жолаушыларға арналған теміржол көлігінің қызметі
4920
Жүк теміржол көлігінің қызметі
4931
Қалалық және қала маңына құрлықтағы жолаушыларды тасымалдау жүретін көлігінің қызметі
4932
Такси қызметі
4939
Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де құрлықтағы жолаушылар көлігінің қызметі
4941
Жүк автомобиль көлігінің қызметі
4942
Көшіру жөніндегі қызмет көрсету
4950
Құбыр көлігінің қызметі
5010
Теңіз және су жағасындағы жолаушылар көлігінің қызметі
5020
Теңіз және су жағасындағы жүк көлігінің қызметі
5030
Өзендегі жолаушылар көлігінің қызметі
5040
Өзендегі жүк көлігінің қызметі
5110
Жолаушыларға арналған әуе көлігінің қызметі
5121
Әуе жүк көлігінің қызметі
5122
Көліктік ғарыш жүйесі
5210
Жүктерді қоймаға қою және сақтау
5221
Құрлықтағы жол көлігінің қосалқы қызметі
5222
Су көлігінің қосалқы қызметі
5223
Әуе көлігінің қосалқы қызметі
5224
Жүктерді көліктік өңдеу
5229
Өзге де көліктік қосалқы қызмет
5310
Жалпыға қызмет көрсету шегіндегі пошталық қызмет
5320
Өзге де почталық және курьерлік қызмет
Тұру және тамақтану бойынша қызмет көрсету
5510
Қонақ үйлердің және тұруға арналған ұқсас орындардың қызмет көрсетуі
5520
Демалыс күндерінде және қысқа мерзімді тұрудың өзге де кезеңдерінде тұрғын үй беру
5530
Кемпингтер, автофургондарға арналған тұрақтар және тұруға арналған автотіркемелермен қызмет көрсету
5590
Тұруға арналған басқа орындар көрсететін қызметтер
5610
Мейрамханалар және тамақ өнімдерін жеткізу жөніндегі қызмет
5621
Тапсырыспен дайын тамақ жеткізу

4776
Розничная торговля цветами, комнатными растениями, семенами, удобрениями, домашними животными и кормами для домашних животных в специализированных магазинах
4777
Розничная торговля часами и ювелирными изделиями в специализированных магазинах
4778
Прочая розничная торговля новыми товарами в специализированных магазинах
4779
Розничная торговля подержанными товарами в магазинах
4781
Розничная торговля продуктами питания, напитками и табачными изделиями в торговых палатках, киосках и на рынках
4782
Розничная торговля одеждой, обувью и текстильными изделиями в торговых палатках, киосках и на рынках
4789
Розничная торговля прочими товарами в палатках, киосках и на рынках
4791
Розничная торговля путем заказа товаров по почте или через сеть Интернет
4799
Прочая розничная торговля вне магазинов, палаток, киосков или рынков
Транспорт и складирование
4910
Деятельность пассажирского железнодорожного транспорта в междугородном сообщении
4920
Деятельность грузового железнодорожного транспорта
4931
Деятельность сухопутного транспорта по городским и пригородным пассажирским перевозкам
4932
Деятельность такси
4939
Деятельность прочего пассажирского сухопутного транспорта, не включенного в другие группировки
4941
Деятельность грузового автомобильного транспорта
4942
Предоставление услуг по переезду
4950
Деятельность трубопроводного транспорта
5010
Деятельность морского и прибрежного пассажирского транспорта
5020
Деятельность морского и прибрежного грузового транспорта
5030
Деятельность речного пассажирского транспорта
5040
Деятельность речного грузового транспорта
5110
Деятельность воздушного пассажирского транспорта
5121
Деятельность грузового воздушного транспорта
5122
Деятельность космического транспорта
5210
Складирование и хранение грузов
5221
Вспомогательная деятельность сухопутного транспорта
5222
Вспомогательная деятельность водного транспорта
5223
Вспомогательная деятельность воздушного транспорта
5224
Транспортная обработка грузов
5229
Прочая вспомогательная транспортная деятельность
5310
Почтовая деятельность в рамках предоставления услуг общего пользования
5320
Прочая почтовая и курьерская деятельность
Предоставление услуг по проживанию и питанию
5510
Предоставление услуг гостиницами и аналогичными местами для проживания
5520
Предоставление жилья на выходные и прочие периоды краткосрочного проживания
5530
Предоставление услуг кемпингами, стоянками для автофургонов и автоприцепов для жилья
5590
Предоставление услуг прочими местами для проживания
5610
Деятельность ресторанов и предоставление услуг по доставке продуктов питания
5621
Доставка готовой пищи на заказ

6831
Жылжымайтын мүлікпен жүргізілетін операциялар бойынша агенттіктердің қызметі
6832
Сыйақы үшін немесе шарт негізінде жылжымайтын мүлікті басқару
Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
6910
Құқық саласындағы қызмет
6920
Бухгалтерлік есеп және аудит саласындағы қызмет; салық салу бойынша консультация беру
7010
Бас компаниялар қызметі
7021
Өзара қарым-қатынас және жұртшылықпен байланыс бойынша қызметтер
7022
Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша өзге де консультация беру
7111
Сәулет саласындағы қызметтер
7112
Инженерлік ізденістер саласындағы қызмет және осы салаларда техникалық кеңес беруді ұсыну
7120
Техникалық сынақтар мен талдаулар
7211
Биотехнологиялар саласындағы ғылыми зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер
7219
Жаратылыстану мен техникалық ғылымдар саласындағы ғылыми зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер
7220
Қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер
7311
Жарнама агенттіктерінің қызметі
7312
Бұқаралық ақпарат құралдарында жарнама орналастыру
7320
Нарық конъюнктурасын зерттеу және қоғамдық пікірді зерттеу
7410
Мамандандырылған дизайнерлік қызмет
7420
Фотография саласындағы қызмет
7430
Ауызша және жазбаша аударма қызметі
7490
Басқа топтамаларға енгізілмеген кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
7500
Ветеринарлық қызмет
Әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет
7711
Жеңіл атомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарын жалдау және лизингі
7712
Жүк автомобильдерін жалдау және лизингі
7721
Ойын-сауық және спорттық жабдықтарды жалдау және лизингі
7722
Бейнетаспалар мен дискілер прокаты
7729
Жеке тұтынатын өзге де заттарды және тұрмыстық тауарларды жалдау және лизингі
7731
Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын жалдау және лизингі
7732
Құрылыс машиналары мен жабдықтарын жалдау және лизингі
7733
Есептеу техникасын қоса, офистік машиналар мен жабдықтарды жалдау және лизингі
7734
Су көлігі құралдары мен жабдықтарын жалдау және лизингі
7735
Әуе көлік құралдары мен жабдықтарын жалдау және лизингі
7739
Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де машиналарды, жабдықтар мен материалдық активтерді жалдау және лизингі
7740
Авторлық құқықпен қорғалған жұмыстардан басқа, зияткерлік меншік пен және ұқсас өнімдердің лизингі
7810
Жұмысқа орналастыру агенттіктерінің қызметі
7820
Уақытша жұмысқа орналастыру жөніндегі агенттіктердің қызмет
7830
Еңбек ресурстарымен (персоналмен) қамтамасыз ету бойынша өзге де қызмет
7911
Туристік агенттіктер қызметі
7912
Туристік операторлардың қызметі

6831
Деятельность агентств по операциям с недвижимым имуществом
6832
Управление недвижимым имуществом за вознаграждение или на договорной основе
Профессиональная, научная и техническая деятельность
6910
Деятельность в области права
6920
Деятельность в области бухгалтерского учета и аудита; консультирование по налогообложению
7010
Деятельность головных компаний
7021
Деятельность по взаимоотношениям и связью с общественностью
7022
Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и прочее консультирование по вопросам управления
7111
Деятельность в области архитектуры
7112
Деятельность в области инженерных изысканий и предоставление технических консультаций в этой области
7120
Технические испытания и анализы
7211
Научные исследования и экспериментальные разработки в области биотехнологий
7219
Прочие научные исследования и экспериментальные разработки в области естественных и технических наук
7220
Исследования и экспериментальные разработки в области общественных и гуманитарных наук
7311
Деятельность рекламных агентств
7312
Размещение рекламы в средствах массовой информации
7320
Исследование конъюнктуры рынка и изучение общественного мнения
7410
Специализированная дизайнерская деятельность
7420
Деятельность в области фотографии
7430
Деятельность по устному и письменному переводу
7490
Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность, не включенная в другие группировки
7500
Ветеринарная деятельность
Деятельность в области административного и вспомогательного обслуживания
7711
Аренда и лизинг легковых автомобилей и легких автотранспортных средств
7712
Аренда и лизинг грузовых автомобилей
7721
Аренда и лизинг развлекательного и спортивного оборудования
7722
Прокат видеокассет и дисков
7729
Аренда и лизинг прочих предметов личного потребления и бытовых товаров
7731
Аренда и лизинг сельскохозяйственных машин и оборудования
7732
Аренда и лизинг строительных машин и оборудования
7733
Аренда и лизинг офисных машин и оборудования, включая вычислительную технику
7734
Аренда и лизинг водных транспортных средств и оборудования
7735
Аренда и лизинг воздушных транспортных средств и оборудования
7739
Аренда и лизинг прочих машин, оборудования и материальных активов, не включенных в другие группировки
7740
Лизинг продуктов интеллектуальной собственности и аналогичных продуктов, кроме работ, защищенным авторским правом
7810
Деятельность агентств по трудоустройству
7820
Деятельность агентств по временному трудоустройству
7830
Прочая деятельность по обеспечению трудовыми ресурсами (персоналом)
7911
Деятельность туристских агентств
7912
Деятельность туристских операторов

9602
Шаштараздардың, сән салондарының қызметтерін ұсыну
9603
Жерлеуді ұйымдастыру және онымен байланысты қызмет
9604
Физикалық жайлылықты қамтамасыз ету бойынша қызмет
9609
Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге қызметтерді ұсыну
Үй қызметшісін жалдайтын үй шаруашылықтарының қызметі; тұтынуы үшін тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру бойынша үй шаруашылықтарының қызметі
9700
Үй қызметшісін жалдайтын үй шаруашылықтарының қызметі

9602
Предоставление услуг парикмахерскими и салонами красоты
9603
Организация похорон и связанная с этим деятельность
9604
Деятельность по обеспечению физического комфорта
9609
Предоставление прочих услуг, не включенных в другие группировки
Деятельность домашних хозяйств, нанимающих домашнюю прислугу; деятельность домашних хозяйств по производству товаров и услуг для собственного потребления
9700
Деятельность домашних хозяйств, нанимающих домашнюю прислугу

9810
Жеке тұтыну үшін тауарлар өндіру жөніндегі үй шаруашылықтарының қызметі
9820
Өзіндік тұтынуы үшін көрсетілетін қызметтерді ұсыну бойынша үй шаруашылықтарының қызметі
Аумақтан тыс ұйымдардың және органдардың қызметі
9900
Аумақтан тыс ұйымдар мен органдардың қызметі
"Халықтың жұмыспен
қамтылуын іріктемелі зерттеу
сауалнамасы" (индексі Т-001,
кезеңділігі айлық)
жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың
статистикалық нысанына
3-қосымша
"Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу сауалнамасының" (индексі Т-001, кезеңділігі айлық,) 35-сұрағын толтыру мысалы
Былай жазылмайды
Дұрыс жазылуы
директор
мектеп директоры, мейрамхана директоры
агент
жылжымайтын мүлікті сату жөніндегі агент, сақтандыру агенті
бөлім басшысы
облыс немесе аудан әкімдері аппаратындағы бөлім басшысы, өнеркәсіптік кәсіпорынның бөлім басшысы
меңгеруші
тоқыма фабрикасының қойма меңгерушісі
шебер
өнеркәсіптік кәсіпорынның жабдықтарды жөндеу жөніндегі шебері
оператор
машинамен сауу операторы, компьютерге қызмет көрсету жөніндегі оператор
жұмыс беруші
"Тұрмыс" жиhазды жасап шығарушы кәсіпорынының директоры, сусындар өндіретін "Сайрам" АҚ басшысы
Басшысының
2021 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 42 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 34 бұйрығына
12-қосымша
"Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу сауалнамасы" (индексі Т-001, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу сауалнамасы" (индексі Т-001, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8-тармақшасына сәйкес әзірленді және "Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу сауалнамасы" (индексі Т-001, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалақ нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндегі ұғымдар, сонымен қатар мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) жалдамалы қызметкер – еңбек шарты бойынша жұмысты орындайтын не тәртіптемені және жұмыс істелген уақыт не өндірілген тауардың бірлігі үшін не көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеуді тапсырыс беруші айқындайтын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
2) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға.

9810
Деятельность домашних хозяйств по производству товаров для собственного потребления
9820
Деятельность домашних хозяйств по предоставлению услуг для собственного потребления
Деятельность экстерриториальных организаций и органов
9900
Деятельность экстерриториальных организаций и органов
Приложение 3
к статистической форме
общегосударственного
статистического наблюдения
"Анкета выборочного
обследования
занятости населения"
(индекс Т-001,
периодичность месячная)
Пример заполнения вопроса 35
"Анкеты выборочного обследования занятости населения"
(индекс Т-001, периодичность месячная)
Не пишется
Пишется
директор
директор школы, директор ресторана
агент
агент по продажам недвижимости, агент страховой
руководитель
отдела
руководитель отдела в аппаратах акимов области или района, руководитель отдела на промышленном предприятии
заведующий
заведующий складом текстильной фабрики
мастер
мастер по ремонту оборудования на промышленном предприятии
оператор
оператор машинного доения, оператор по обслуживанию компьютеров
работодатель
директор предприятия по изготовлению мебели "Турмыс" руководитель АО по производству напитков "Сайрам"
Приложение 8
к приказу руководителя
от 3 декабря 2021 года № 42
Приложение 12
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2020 года № 34
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Анкета выборочного обследования занятости населения"
(индекс Т-001, периодичность месячная)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Анкета выборочного обследования занятости населения" (индекс Т-001, периодичность месячная) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Анкета выборочного обследования занятости населения" (индекс Т-001, периодичность месячная) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие определения:
1) наемный работник – физическое лицо, выполняющее работу по трудовому договору либо осуществляющее деятельность по договору гражданско-правового характера, в котором распорядок и оплата за проработанное время либо единицу произведенного товара, либо за оказанные услуги определяются заказчиком;
2) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях.

3. Статистикалық нысан ай сайын статистикалық нысанға 1-қосымшаға сәйкес толтырылады және тапсырылады.
Зерттелетін апта статистикалық нысанға 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
4. Статистикалық нысан іріктемеге түскен әрбір жеке үй шаруашылығына (отбасына) немесе үй шаруашылығының туысқандық қатынаста тұрмайтын мүшелеріне (бұдан әрі – респонденттерге) толтырылады. Статистикалық нысанның бір бланкісіне әртүрлі үй шаруашылықтарына жататын респонденттер жөніндегі ақпарат жазбаларын, тіпті олар бір үйде бірге тұрса да, біріктіруге болмайды. Егер бір мекенжайда екі немесе одан да көп отбасы тұратын болса, онда респонденттің келісімі бойынша екі отбасының біреуімен сұхбат жүргізіледі.
Статистикалық нысанды мынадай себептер бойынша болмаған респонденттерге:
1) оқу орындары бойынша тұратын барлық оқу мекемелерінің студенттері мен оқушыларына;
2) басқа елді мекендерде немесе шетелдерде (алты ай және одан да көп уақыт) іссапарда жүргендерге;
3) казармаларменәскери аймақтарда тұратын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерге;
4) емделіп жатқандарға (алты ай және одан да көп);
5) қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде тұратын, бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға сотталғандарға;
6) зерттеу аптасына дейін алты ай және одан көп бұрын кеткендердің бәріне толтырмайды.
5. Титулдық парақтың "Аумақтың (елді мекеннің) атауы" 1-тармағында облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің атауы көрсетіледі.
2, 3, 4, 5, 6 және 7-тармақтарда зерттелетін үй шаруашылықтарының деректемелері көрсетіледі.
8-тармақта интервьюердің коды қойылады, оның алғашқы төрт саны Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші (титулдық парақтың 2-тармағы) бойынша елді мекен кодының бірінші төрт санына сәйкес келеді, келесі бес саны тиісті аумақтық статистика органы берген интервьюердің реттік нөмірінен тұрады.
6. Статистикалық нысан 15 жастағы және одан үлкен респонденттерге толтырылады. Интервьюер респонденттердің әрқайсысына реттік нөмір береді. Егер үй шаруашылығында репонденттің саны 5 адамнан асса, онда осы үй шаруашылығына екі немесе одан көп статистикалық нысан бланкісі толтырылады, олардың титулдық парағында "Жалғасы" деген белгі соғылады.
Статистикалық нысанда нөмірлер респонденттерге тізбектік тәртіппен беріледі. Статистикалық нысанның екінші бланкісінде 1-респонденттің орнына 6-респондент, 2-респонденттің орнына 7-респондент және әрі қарай сол сияқты жазылады.
7. Сұхбат кезінде сұрақтар оқылып беріледі және тізбеленген жауап нұсқаларына тиісті белгілер қойылады. Респонденттің жауап нұсқасының коды дөңгелектеп қоршалады. Жауаптың дұрыс емес коды қоршалған жағдайда, оны сызып тастау және дұрыс жауабын белгілеу қажет.
Барлық жауаптар респонденттердің сөздерінен жазылады. Растаушы құжаттарды көрсету талап етілмейді. Статистикалық нысанның қойылған сұрақтарына жауаптарды тікелей респонденттердің өздері немесе бірге тұратын 15 жастан асқан респонденттер береді.
Сұхбат жүргізу кезінде интервьюер респонденттерге сұрақтарды статистикалық нысанда келтірілгендей оқиды және сұрақтың келтірілген тұжырымынан ауытқымайды.
Интервьюер сұхбат жүргізген кезде мәтіндегі "Назар аударыңыз" тақырыбына нұсқауға және таңдап алынған жауаптың нұсқасынан кейін қойылатын сұрақтың нөмірі көрсетілген "Сұраққа көшу" бағанындағы әзір жауапқа назар салады.
8."Үй шаруашылығы және оның мүшелері туралы мәліметтер" 1-бөлімінің сұрақтары респонденттердің әлеуметтік-демографиялық сипаттамаларына қатысты.
6-сұрақта респонденттің қол жеткізілген білім деңгейі ескеріледі.

3. Статистическая форма заполняется и представляется ежемесячно согласно приложению 1 к статистической форме.
Обследуемая неделя определяется согласно приложению 1 к статистической форме.
4. Статистическая форма заполняется на каждое отдельно взятое домашнее хозяйство (семью), попавшее в выборку, или на членов домашнего хозяйства (далее – респондентов), которые не состоят в отношениях родства. Не допускается объединение в одном бланке статистической формы записи информации по респондентам, относящимся к разным домашним хозяйствам, даже если они проживают в пределах одного помещения. Если по одному адресу проживают две или более семей, интервью проводится с одной из семей по согласию респондента.
Статистическая форма не заполняется на респондентов, отсутствующих по следующим причинам:
1) студентов и учащихся всех учебных заведений, проживающих по месту учебы;
2) находящихся в командировке в других населенных пунктах или за рубежом (шесть месяцев и более);
3) военнослужащих срочной службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, проживающих в казармах и военных зонах;
4) находящихся на лечении (шесть месяцев и более);
5) осужденных к наказанию в виде лишения свободы, проживающих в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
6) всех выбывших за шесть месяцев и более до обследуемой недели.
5. На титульном листе в пункте 1 "Наименование территории (населенного пункта)" указывается наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта.
В пунктах 2, 3, 4, 5, 6 и 7 указываются реквизиты обследуемых домашних хозяйств.
В пункте 8 проставляется код интервьюера, первые четыре цифры которого соответствуют первым четырем цифрам кода населенного пункта по Классификатору административно-территориальных объектов (пункт 2 титульного листа), следующие пять цифр содержат порядковый номер интервьюера, присвоенный соответствующим территориальным органом статистики.
6. Статистическая форма заполняется на респондентов в возрасте 15 лет и старше. Каждому из респондентов интервьюер присваивает порядковый номер. Если число респондентов в домашнем хозяйстве превышает 5 человек, то на данное домашнее хозяйство заполняются два и более бланков статистической формы, на титульном листе которых делается пометка "Продолжение".
Номера в статистических формах респондентам присваиваются в последовательном порядке. На втором бланке статистической формы вместо респондент 1 записывается респондент 6, вместо респондент 2 – респондент 7 и так далее.
7. При интервью зачитываются вопросы и делаются соответствующие отметки в перечисленных вариантах ответов. Код варианта ответа респондента обводится кружком. При обведении неправильного кода ответа необходимо его зачеркнуть и отметить правильный ответ.
Все ответы записываются со слов респондентов. Представление подтверждающих документов не требуется. Ответы на поставленные вопросы статистической формы представляются непосредственно самими респондентами или совместно проживающими респондентами старше пятнадцати лет.
При проведении интервью интервьюер зачитывает респондентам вопросы так, как они приведены в статистической форме, и не отклоняется от приведенной формулировки вопроса.
При проведении интервью интервьюер обращает внимание на указания в тексте с заголовком "Внимание" и подсказы в графе "Переход к вопросу", где указан номер вопроса, к которому обращается после выбранного варианта ответа.
8. Вопросы раздела 1 "Сведения о домашнем хозяйстве и его членах" касаются социально-демографических характеристик респондентов.
В вопросе 6 учитывается достигнутый уровень образования респондента.

"Сауалнама. Негізгі сұрақнама" 2-бөлімінің сұрақтарына 15 жасқа толған және одан үлкен жастағы респонденттер жауап береді.
9. Жұмыспен қамту туралы сұрақтарда мыналар ескеріледі:
1) 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 16-сұрақтарда зерттелетін апта ішінде респонденттің аптасына кемінде бір сағат болса да жұмсаған, заттай не ақшалай табыс табуы үшін кез келген жұмыс орындағаны немесе кез келген кәсібінің (ол тұрақты, уақытша, маусымдық, кездейсоқ жұмыс (тұрақты жұмыс орны жоқ болғанда жеке, бір жолғы жұмыстардың орындалуы), халықты жұмыспен қамту органдары арқылы жұмыс, жеке еңбек қызметі, түрлі қызметтер көрсету, жеке ауладағы, үй іргесіндегі учаскеде және басқа жұмыс болуы мүмкін) болғаны көрсетіледі;
2) 6-сұрақ респонденттің зерттелетін аптадағы экономикалық белсенділігін анықтауды біріктіретін (жиынтық) өлшем шарты болып табылады және 7, 8, 9, 10, 11, 14 және 16-сұрақтардың жауаптарымен әдістемелік байланыста. Егер респондент бұл сұрақтарға "Иә" деп жауап берсе, онда 6-сұрақта да "Иә" деген жауап көрсетіледі;
3) 7-сұрақта жеке ауладағы (үй іргесіндегі учаскеде, саяжайда) жұмыстан басқа, үйдегі жұмысқа ақшалай немесе заттай табыс табу мақсатындағы кез келген қызмет түрі жататыны ескеріледі;
4) 9-сұрақта кездейсоқ және уақытша тапқан табыстар ескеріледі, сондай-ақ жұмыспен қамту органдары арқылы алынған жұмыстар да қосылады. Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелген респондент, бірақ зерттеу аптасында кез келген жұмысты орындаған, соның ішінде қоғамдық жұмыстарда жүргендер ағымдағы сәтте уақытша жұмыспен қамтылғанға жатады;
5) 10-сұрақта Интернет желісін пайдаланумен кездейсоқ және уақытша табыстар ескеріледі, Интернет алаңдары (мысалы, Инстаграмм, Телеграмм) және сервистер (мысалы, Яндекс, Bolt (Болт), Indriver (Индрайвер)) арқылы тауарлар мен қызметтерді сатуды қамтитды;
6) 11-сұраққа "Иә" деп жауап бергенде 12-сұрақ қойылады. Бұл сұрақтың жауабы жеке аулада (үй іргесіндегі учаскеде, саяжайда) алынған өнімді пайдалануды және тұтынуды сипаттайды;
7) 15-сұрақта адам қандай да бір кәсіпте еңбек тәжірибесін немесе дағды алу үшін өндірістік процеске қатысқан жағдайда тағылымдамадан өтушілер мен оқушылардың жұмысына кәсіптік-техникалық даярлау бағдарламаларына қатысушылардың жұмыстары, әлеуметтік жұмыспен қамту бағдарламалары аясында кәсіптік-техникалық даярлау және қайта даярлау курстарында оқу жатады;
8) 15-сұраққа "Иә" деп жауап бергенде 16-сұрақ қойылады. Сұрақстипендиялардан басқа, ақшалай немесе заттай нысанда кез келген сыйақыны алуды білдіреді;
9) 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14 және 16-сұрақтардың біреуіне "Иә" деп жауап бергенде 17-сұрақ қойылады.

На вопросы раздела 2 "Анкета. Основной вопросник" отвечают респонденты, достигшие 15 лет и старше.
9. В вопросах о занятости учитывается следующее:
1) в вопросах 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 16 указывается, выполнял ли респондент в период обследуемой недели любую работу или имел любое занятие для получения натурального или денежного дохода (имеется в виду любая постоянная, временная, сезонная, случайная работа (выполнение отдельных, разовых работ при отсутствии постоянного места работы), работа через органы занятости населения, индивидуальная трудовая деятельность, оказание различного рода услуг, работа на личном подворье, приусадебном участке и другая работа), если на нее затрачен хотя бы один час в неделю;
2) вопрос 6 является агрегирующим (сводным) критерием определения экономической активности респондента в обследуемую неделю и методически увязан с ответами на вопросы 7, 8, 9, 10,11, 14 и 16. Если респондент ответил "Да" в этих вопросах, то и в вопросе 6 указывается "Да";
3) в вопросе 7 учитывается, что к работе дома относится любой вид деятельности с целью получения денежного или натурального вознаграждения, исключая работу на личном подворье (приусадебном, дачном участке);
4) в вопросе 9 учитывается, что в случайные и временные заработки также включаются работы, полученные через органы занятости населения. Респондент, зарегистрированный в органах занятости в качестве безработного, но выполнявший в обследуемую неделю любую работу, в том числе общественную, относится на текущий момент к временно занятому;
5) в вопросе 10 учитывается, случайные или временные заработки с использованием сети Интернет, включают реализацию товаров и услуг через Интернет площадки (например, Инстаграмм, Телеграмм) и сервисы (например, Яндекс, Bolt (Болт), Indriver (Индрайвер));
6) вопрос 12 задается при ответе "Да" на вопрос 11. Ответ на этот вопрос характеризует использование и потребление продукции, полученной на личном подворье (приусадебном, дачном участке);
7) в вопросе 15 к работе стажеров и учеников относится работа участников программ профессионально-технической подготовки, обучение на курсах профессионально-технической подготовки и переподготовки в рамках программ социальной занятости, когда лицо учавствует в производственном процессе, для приобретения трудового опыта или навыков в той или иной профессии;
8) вопрос 16 задается при ответе "Да" на вопрос 15. Вопрос подразумевает получение любого вознаграждения в денежной или натуральной форме, кроме стипендии;
9) вопрос 17 задается при наличии ответа "Да" на один из вопросов 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13,14 и 16.

Бір аптадағы жұмыспен өтелген сағаттар саны қосылып қойылады және 13, 41 және 48-сұрақтарда белгіленген барлық жұмыстардағы нақты жұмыспен өтелген сағаттардың қосындысына тең.
17-сұрақта жұмыспен өтелген сағат сандары туралы жауапты жазған кезде блоктағы барлық торлар толтырылады (4 сағат – 004, 13 сағат – 013) және көрсеткіштер толық санға дейін дөңгелектенеді.
10. Өткен апта ішіндегі негізгі жұмысқа (қызмет) қатысты сұрақтарда мыналар ескеріледі:
1) респондент өзі үшін негізгі (бірінші дәрежелі) деп санайтын негізгі жұмыс (табысты кәсіп) бойынша сұрықтар. Жұмысы болғанымен уақытша жұмыс істемейтін (уақытша еңбекке жарамсыздыққа, еңбек демалысындағы және басқа да себептерге байланысты) респондеттер үшін осы жұмыс негізгі болып қала береді. Егер тұрақты жұмысы жоқ респондент зерттелетін аптада әртүрлі кездейсоқ жұмыстар атқарса, солардың біреуі негізгі ретінде көрсетіледі. Дау тудырған жағдайларда негізгі жұмыс - өтелген сағат саны көп қызмет;
2) 34-сұрақта интервьюер респонденттен сұралатын апта кезеңінде қайда жұмыс істегенін нақтылайды және ұйымның қандай қызмет түріне жататынын немесе өз ісінің (кәсібінің) сипатын статистикалық нысанға 2-қосымшада келтірілген Экономикалық қызмет түрлері бойынша түсіндірмелерді басшылыққа ала отырып айқындайды.
Респонденттің жұмыс істеген ұйымын экономикалық қызметтің белгілі бір түріне жатқызуда қиындық туындаса, респонденттің жұмыс істеген орны тиісті бағанда қысқартылмай толық жазылады. Супервайзердің (интервьюерлердің жұмысын бақылауды жүзеге асыратын аумақтық статистика органының лауазымды адамының) көмегімен, қызмет түрі анықталады және тиісті код белгіленеді (мысалы, "Рахат" фабрикасы емес, "Рахат" кондитерлік фабрикасы немесе "Рахат" кондитерлік фабрикасы жанындағы дүкен (асхана, медициналық пункт және тағы басқасы жазылады).
Өзін өзі жұмыспен қамтыған жұмыскерлерге, жұмыс берушілерге, отбасылық кәсіпорындардың (шаруашылықтардың) ақы төленбейтін жұмыскерлеріне, өндірістік кооперативтер мүшелеріне, сондай-ақ жеке аулада жұмыс істейтіндерге олар атқаратын жұмыстың немесе кәсіптің сипатына (ерекшелігіне, бағытына) сәйкес қызметтің түрі қойылады;
3) 35-сұрақта респонденттің оқу нәтижесінде алған біліктілігі (мамандығы) емес, негізгі жұмыс орнында тікелей атқаратын немесе орындайтын лауазымы немесе кәсібі ескеріледі.
Лауазымы немесе кәсібі статистикалық нысанға 3-қосымшаға сәйкес қысқартылмай толық жазылады.
Егер респондент біліктілік талап етілмейтін әртүрлі жұмыстарда жүрсе, оның орындайтын жұмысының сипаты анықталады және кәсібі жазылады (мысалы, "жүкші"). Ауыл шаруашылығында біліктілік талап етілмейтін жұмыстарды орындайтын респонденттерге жұмысының мамандануына сүйене отырып, "өсімдік шаруашылығының жұмысшысы", "мал шаруашылығының жұмысшысы", "орман шаруашылығының жұмысшысы" немесе "балық аулау ісінің жұмысшысы" деп жазылады. Жеке негізде жұмыс істейтін респонденттер үшін жұмысының (кәсібінің) сипаты (мысалы, "киім тігу", "аяқкиім жөндеу", "жиhаз жасау", "пәтер жөндеу") көрсетіледі. Дін қызметкерлері мен діни ұйымдарда жұмыс істейтін басқа адамдар үшін олардың атқаратын функциялары жазылады;

Отработанное количество часов в неделю проставляется суммарно и равно сумме фактически отработанных часов на всех работах, отмеченных в вопросах 13, 41 и 48.
При записи ответа о количестве отработанных часов в вопросе 17 заполняются все клетки в блоке (например, 4 часа – 004, 13 часов – 013), и показатели округляются до целого числа.
10. В вопросах касательно основной работы (деятельности) в течение прошлой недели учитываются:
1) вопросы по основной работе (доходному занятию), которую респондент считает для себя основной (первостепенной). Для респондентов, имеющих работу, но временно не работающих (в связи с временной нетрудоспособностью, находящихся в отпуске и другим причинам) – эта работа остается основной. Если респондент, не имеющий постоянной работы, выполнял на обследуемой неделе различного рода случайные работы, в качестве основной - указывается одна из них. В спорных случаях основная работа - это деятельность с наибольшим числом обычно отрабатываемых часов;
2) в вопросе 34 интервьюер уточняет у респондента, где он трудился в период опрашиваемой недели, и определяет вид деятельности, к которой относится организация или характер собственного дела (занятия), руководствуясь Пояснениями по видам экономической деятельности, приведенными в приложении 2 к статистической форме.
При наличии трудностей по отнесению организации, где работал респондент, к определенному виду экономической деятельности, записывается место работы респондента подробно без сокращений в соответствующей графе. С помощью супервайзера (должностного лица территориального органа статистики, осуществляющего контроль за работой интервьюеров) определяется вид деятельности и отмечается соответствующий код (к примеру, записывается не фабрика "Рахат", а кондитерская фабрика "Рахат" или магазин (столовая, медицинский пункт и другое) при кондитерской фабрике "Рахат").
Самостоятельным работникам, работодателям, неоплачиваемым работникам семейных предприятий (хозяйств), членам производственных кооперативов, а также занятым на личном подворье проставляется вид деятельности в соответствии с характером (спецификой, направленностью) выполняемой ими работы или занятия;
3) в вопросе 35 учитывается должность или профессия респондента, непосредственно занимаемая или исполняемая на рабочем месте основной работы, а не квалификация (специальность), полученная в результате обучения.
Должность или профессия записывается согласно приложению 3 к статистической форме подробно, без сокращений.
Если респондент занят на разных неквалифицированных работах, то выясняется характер выполняемой работы и записывается профессия (например "грузчик"). Респондентам, выполняющим неквалифицированную работу в сельском хозяйстве, исходя из специализации работы, записывается"рабочий растениеводства", "рабочий животноводства", "рабочий лесоводства" или "рабочий рыболовства". Для респондентов, работающих на индивидуальной основе, указывается характер работы (занятия) (например "пошив одежды", "ремонт обуви", "изготовление мебели", "ремонт квартир"). Для служителей культа и других лиц, занятых в религиозных организациях, записываются выполняемые ими функции.

4) 40-сұрақта респонденттің аяқтаған оқу орындары ішінен ең жоғары деңгейі бойынша біліктілігі (мамандығы) көрсетіледі. "Үй шаруашылығы және оның мүшелері туралы мәліметтер" 1-бөлімінің 6-сұрағында 1, 2, 3, 4 немесе 8-кодын белгілеген респонденттер үшін (яғни тек мектепті бітіргендерге немесе арнайы білімі жоқтарға) бұл сұрақ қойылмайды.
5) 41-сұрақта зерттелетін аптада респонденттің тек негізгі жұмысында нақты жұмыспен өтелген күндер мен сағаттар саны жазылады, оған бір ұйым ішінде және басқа жерлерде қосымша жұмыспен өтелген уақыт қосылмайды.
Егер респондент зерттелетін аптада негізгі жұмысында уақытша болмаса, онда бұл сұрақтың тұсына "0" (нөл) сағат жауабы қойылады;
6) 42-сұрақта 1-коды заңнамамен белгіленген қысқартылған жұмыс уақыты (ауыр жұмыстарда, зиянды (өте зиянды) және (немесе) қауіпті еңбек жағдайларындағы жұмыстарда жұмыспен қамтылған 18 жасқа толмағандарға; 1 және 2 топ мүгедектері), сондай-ақ жұмыс уақытының ұзақтығы еңбек (ұжым) шарттарымен қарастырылған респонденттер үшін көрсетіледі.
11. Өткен апта ішіндегі қосымша жұмыс (кәсіп) сұрақтарында респондентте зерттелетін апта ішінде жалақы немесе табыс табу (тұрақты, уақытша, маусымдық негізде орындалатын қоса атқарушылық бойынша жұмыс, келісімшарт бойынша немесе кездейсоқ басқа жұмыс, жеке негіздегі жұмыс, заңды тұлға құрылмаған кәсіпкерлік қызмет, жекелеген азаматтарда жалданып істелген жұмыс) мақсатында болған басқа қосымша жұмысы (кәсібі) көрсетіледі.
12. Жұмыспен қамтылмау, соңғы төрт апта ішінде жұмыс іздеу сұрақтарында респонденттің жұмыс (негізгі немесе қосымша) іздеп жүргендігі, жақын 2 апта ішінде жұмысқа кірісуге дайындығы, жұмыс іздеу себептері және болашақ жұмысының мүмкін шарттарды көрсетіледі.
13. Бұрынғы қызметке сұрақтар бұрын респонденттің жұмыс істегендігі, жұмысты аяқтау себептері, бұрынғы жұмысының қызмет түрі көрсетіледі. 73 бастап 78 дейінгі сұрақтарға 6-сұрақтағы 2-кодты белгілеген және "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында белгіленген (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы Заң) 16 жастан бастап зейнеткерлік жасқа дейінгі респонденттер жауап береді.
14. Халықты жұмыспен қамту органында тіркелу сұрақтарында респонденттің халықты жұмыспен қамту органдарымен өзара іс-қимылының сипаты көрсетіледі. Бұл бөлімнің сұрақтарына Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда белгіленген 16 жастан бастап зейнеткерлік жасқа дейінгі респонденттер жауап береді.

4) в вопросе 40 указывается квалификация (специальность) по самому высокому уровню учебного заведения из числа законченных респондентом. Для респондентов, которым в вопросе 6 раздела "Сведения о домашнем хозяйстве и его членах" отмечен код 1, 2, 3, 4 или 8 (то есть окончившим только школу или не имеющим специального образования), данный вопрос не задается.
5) в вопросе 41 указывается фактически отработанное респондентом на обследуемой неделе количество дней и часов только по его основной работе, не включая время, отработанное по совместительству как внутри одной организации, так и на других.
Если респондент на обследуемой неделе временно отсутствовал на основной работе, то в данном вопросе отмечается ответ "0" (ноль) часов;
6) в вопросе 42 код 1 указывается для респондентов, с законодательно установленной сокращенной продолжительностью рабочего времени (занятые на тяжелых работах, работах с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда; не достигшие восемнадцатилетнего возраста; инвалиды 1 и 2 групп), а также если продолжительность рабочего времени предусмотрена трудовым (коллективным) договором.
11. В вопросах касательно дополнительной работы (занятия) в течение прошлой недели" указывается другая дополнительная работа (занятие), которую респондент имел в течение обследуемой недели, в целях получения заработка или дохода (совместительство, выполняемое на постоянной, временной, сезонной основе, другая работа по контракту, случайные работы, работа на индивидуальной основе, предпринимательская деятельность без образования юридического лица, работа по найму у отдельных граждан).
12. В вопросах незанятости, поиска работы в течение четырех последних недель указывается, ищет ли респондент работу (основную или дополнительную), готов ли в ближайшие 2 недели приступить к ней, причины поиска и возможные условия будущей работы.
13. В вопросах касательно прошлой деятельности указывается, работал ли ранее респондент, причины окончания работы, вид деятельности прежней работы. С 73 по 78 вопросы отвечают респонденты, отметившие в вопросе 6 код 2 и в возрасте от 16 лет до пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон о пенсионном обеспечении).
14. В вопросах по регистрация в органе занятости населения указывается характер взаимодействия респондента с органами занятости населения. На вопросы данного раздела отвечают респонденты в возрасте от шестнадцати лет до пенсионного возраста, установленного Законом о пенсионном обеспечении.

15. Ерікті қызметке жеке және (немесе) заңды тұлғалардың мүдделерінде өтеусіз негізде жүзеге асырылатын, әлеуметтік бағыттағы ерікті, ерік қалауымен орындалатын қоғамдық пайдалы қызмет кіреді. Респонденттің отбасы мүшелеріне көмек көрсетумен байланысты қызмет, сондай-ақ жұмысқа жалдаумен байланысты жұмыс уақытының ішінде басқа адамдардың мүддесі үшін орындалатын қызмет есепке алынбайды.
1) 92-сұрақта 4-коды білім беруді сәтті аяқтау үшін оқу процесінің талабы бойынша ақысыз жұмысқа қатысқан респонденттер үшін көрсетіледі;
2) 92-сұрақта 5-коды заңды немесе келісімшарттық міндеттемелерге (төтенше жағдайда; айыппұлдар төлеу; қарызды, сатып алынған, тауарлар немесе көрсетілген қызметтер құнын төлеу үшін) байланысты ақысыз жұмысқа қатысатын респонденттер үшін көрсетеді;
3) 92-сұрақта 6-коды жазаланбау үшін басқа адамдардан қорыққанынан ақысыз жұмысқа қатысатын респонденттер үшін көрсетіледі.
16. 96-сұрақ әрбір респонденттің зерттелетін айдағы күнкөріс қаражатының көздерін анықтауға мүмкіндік береді. Интервьюер респондентте өткен айда болған кіріс көздерінің барлығын көрсетеді. 96-сұрақта 2-кодында жалданбайтын жұмыс ретінде табыс алу үшін тауарлар өндірумен (өткізумен), жұмыстар мен қызметтер көрсетумен дара айналысатындар, өндірістік кооперативтердің мүшелері, отбасылық кәсіпорындардың (шаруашылықтардың) және жалдамалы жұмыскерлердің еңбегін пайдаланушы жұмыс берушілердің еңбекақы төленбейтін жұмыскерлері қатарынан жеке тұлғалардың жұмыспен қамтылуы жатады.
97-сұраққа барлық респонденттер жауап береді.
98-сұрақта респонденттің соңғы айда алған жиынтық табысының (респонденттерінің еңбекақы төлеу түрінде алған ақшалай қаражаттарының, жалданбайтын жұмысынан келген табыс (оның ішінде жеке кәсіпкерліктен), әлеуметтік төлемдердің (зейнетақы, шәкіртақы, жәрдемақылар және басқа төлемдер), меншіктен түскен пайыздар, дивиденділер мен басқа да кірістердің, өзге де ақшалай түсімдердің, сонымен бірге үй шаруашылығында өндірілген және тұтынылған тауарлар мен қызметтердің бағалау құнының сомасы) жалпы сомасы көрсетіледі. Табыс болмаған кезде 1-код белгіленеді.
98-сұраққа 19-сұрақта 5, 6, 7, 8, 9 немесе 10-кодын және 96-сұрақтың "Жалданбайтын жұмыс (кәсіпкерлік табыс)" 2-кодын белгіленген респонденттер жауап береді, қалғандары бұл сұрақтан өтіп, 100-сұраққа көшеді.
99-сұрақта респондент соңғы бір айда алған жиынтық кірістің сомасында жалданбайтын жұмыстан (үй шаруашылығында өндірілген және тұтынылған тауарлар мен қызметтердің бағалау құнын, сонымен бірге жеке ауладан (үй іргесіндегі учаскеден, саяжайдан) алынған заттай өнімдерді қосқанда) түскен кірістің үлес салмағын көрсетеді.

15. К волонтерской деятельность относится добровольная социально направленная, выполняемая по свободному волеизъявлению общественно полезная деятельность, осуществляемая на безвозмездной основе в интересах физических и (или) юридических лиц. Не учитывается деятельность, связанная с оказанием помощи членам семьи респондента, а также деятельность, выполняемая в интересах других лиц в течение рабочего времени, связанного с работой по найму.
1) в вопросе 92 код 4 указывается для респондентов принимающих участие в неоплачиваемой работе по требованию образовательного процесса для успешного завершения образования;
2) в вопросе 92 код 5 указывается для респондентов принимающих участие в неоплачиваемой работе из-за юридических или договорных обязательств (при чрезвычайных случаях; за счет уплаты штрафов; для оплаты долга, стоимости приобретенных товаров или услуг).
3) в вопросе 92 код 6 указывается для респондентов принимающих участиев неоплачиваемой работе под угрозой во избежания наказания от других лиц.
16. Вопрос 96 позволяет выяснить источники средств существования каждого респондента в обследуемом месяце. Интервьюер указывает все источники дохода, которые респондент имел в прошлом месяце. В вопросе 96 код 2 под работой не по найму подразумевается занятость физических лиц из числа индивидуально занятых производством (реализацией) товаров, работ и услуг для получения дохода, членов производственных кооперативов, неоплачиваемых работников семейных предприятий (хозяйств) и работодателей, использующих труд наемных работников.
На вопрос 97 отвечают все респонденты.
В вопросе 98 указывается общая сумма совокупного дохода (сумма денежных средств, полученных респондентами в виде оплаты труда, дохода от работы не по найму (в том числе предпринимательской деятельности), социальных выплат (пенсий, стипендий, пособий и других выплат), процентов, дивидендов и других доходов от собственности, прочих денежных поступлений, а также оценочной стоимости товаров и услуг, произведенных и потребленных в домашнем хозяйстве), полученного респондентом за последний месяц. В случае отсутствия дохода отмечается код 1.
На вопрос 98 отвечают респонденты, которые указали в вопросе 19 коды 5, 6, 7, 8, 9 или 10 и в вопросе 96 код 2 "Работа не по найму (предпринимательский доход)", остальные, пропуская этот вопрос, переходят к вопросу 100.
В вопросе 99 респондент указывает удельный вес дохода от работы не по найму (включая оценочную стоимость товаров и услуг, произведенных и потребленных в домашнем хозяйстве, а также продукцию, полученную с личного подворья, приусадебного, дачного участка) в сумме совокупного дохода, полученного респондентом за последний месяц.

100-сұрақ респонденттердің компьютерлік сауаттылық деңгейін анықтауға мүмкіндік береді. 100-сұрақтың 1-кодын компьютерде жұмыс істеуге тәжірибесі жоқ респондент көрсетеді; 100-сұрақтың 2-кодын компьютерде жұмыс істеуге аздаған дағдысы бар, файлдарды көшіре алатын, диск құралдары мен компьютерлік ойындармен жұмыс істей алатын респондент көрсетеді; 100-сұрақтың 3-кодын офистік бағдарламалық өнімдерде жұмыс істеуге базалық дағдысы бар респондент көрсетеді; 100-сұрақтың 4-кодын арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету және кең таралған бағдарламаларда жұмыс істеуде тәжірибесі мол респондент қөрсетеді.
Сұхбат өткізген соң интервьюер 101 және 102-сұрақтарды белгілейді.
17. Сұхбатты аяқтаған соң, интервьюер сұрақтардың қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін статистикалық нысанды тексереді. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде статистикалық нысанды қайта қарап шығады. Егер сәйкессіздік тапса, интервьюер үй шаруашылығына қайта хабарласады (жеке немесе телефонмен) және жетпей тұрған ақпаратты анықтайды.
Басшысының
2021 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 42 бұйрығына
9-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 34 бұйрығына 13-қосымша
Приложение 13 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2020 года №34
Лайықты еңбек Достойный труд
Индексі
Индекс
Т-004
жылына үш рет
три раза в год
есепті кезең
отчетный период
ай
месяц
жыл
год
Үй шаруашылығының 15 жастағы және үлкен мүшелері сұралады
Опрашиваются члены домашних хозяйств в возрасте 15 лет и старше
Ұсыну мерзімі – Респонденттердің жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулар
бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигіне сәйкес
Срок представления – согласно Графику представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным и ведомственным статистическим наблюдениям
1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы
Наименование территории (населенного пункта)
___________________________________________________
2. ӘАОЖ бойынша елді мекеннің коды1
Код населенного пункта по КАТО
.........................................................................
3. Елді мекен типінің коды (1 – қала, 2 – ауыл)

Вопрос 100 позволяет установить уровень компьютерной грамотности у респондентов. Код 1 вопроса 100 указывается у респондента, который не имеет опыта работы на компьютере; код 2 вопроса 100 указывается у респондента, владеющего минимальными навыками работы на компьютере, способного копировать файлы, работать с дисковыми устройствами, с компьютерными играми; код 3 вопроса 100 указывается у респондента, владеющего базовыми навыками работы на офисных программных продуктах; код 4 вопроса 100 указывается у респондента, обладающего максимальным опытом работы с широко распространенными программами и специальным программным обеспечением.
Вопросы 101 и 102 отмечаются интервьюером после проведения интервью.
17. По завершении интервью интервьюер проверяет статистическую форму на наличие пропущенных вопросов. За пределами домашнего хозяйства интервьюер повторно просматривает статистическую форму. При обнаружении несоответствий интервьюер вновь обращается в домашнее хозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.
Приложение 9
к приказу руководителя
от 3 декабря 2021 года № 42
Приложение 13
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2020 года № 34
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 34 бұйрығына 13-қосымша
Лайықты еңбек
Достойный труд
Индексі
Индекс
Т-004
жылына үш рет
три раза в год
есепті кезең
отчетный период
ай
месяц
жыл
год
Үй шаруашылығының 15 жастағы және одан үлкен мүшелері сұралады
Опрашиваются члены домашних хозяйств в возрасте 15 лет и старше
Ұсыну мерзімі – Респонденттердің жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулар
бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигіне сәйкес
Срок представления – согласно Графику представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным и ведомственным статистическим наблюдениям
1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы
Наименование территории (населенного пункта)
____________________________________________________________________
2. ӘАОЖ бойынша елді мекеннің коды1
Код населенного пункта по КАТО
.........................................................................
3. Елді мекен типінің коды (1 - қала, 2 – ауыл)

Код типа населенного пункта (1 - город, 2 – село) ............................................................................................
4. Даңғыл, көше, алаң, тұйық көше
Проспект, улица, площадь, переулок __________________________________________________________
5. Үйдің №
№ дома ...................................................................................................................................................
6. Пәтердің №
№ квартиры ……..................................................................................................................................
7. Іріктеме коды
Код выборки......................................................................................................
8. Интервьюер коды.
Код интервьюера.........................................................................................................

Код типа населенного пункта (1 - город, 2 – село) ............................................................................................
4. Даңғыл, көше, алаң, тұйық көше
Проспект, улица, площадь, переулок __________________________________________________________
5.Үйдің №
№ дома ...................................................................................................................................................
6. Пәтердің №
№ квартиры ……..................................................................................................................................
7. Іріктеме коды
Код выборки......................................................................................................
8. Интервьюер коды.
Код интервьюера.........................................................................................................

24. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз
1 сағатқа дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
24. Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы
Түсіністігіңіз бен ынтымақтастығыңыз үшін алғыс білдіреміз! Благодарим Вас за понимание и сотрудничество!
Басшысының
2021 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 42 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 34 бұйрығына
14-қосымша
"Лайықты еңбек" (индексі Т-004, кезеңділігі жылына үш рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Лайықты еңбек" (индексі Т-004, кезеңділігі жылына үш рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8-тармақшасына сәйкес әзірленді және "Лайықты еңбек" (индексі Т-004, кезеңділігі жылына үш рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сонымен қатар келесі анықтамалар пайдаланылады:
1) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
2) жұмыспен қамтылған адам – ақы үшін немесе мүлікті пайдалану, тауарларды өндіру және сату, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету арқылы кіріс алу жолымен қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
3) кәсіподақ мүшесі – кәсіподақтың құрамына кіруге ерікті түрде ниет білдірген және кірген оның жарғысын мойындайтын және сақтайтын, мүшелік кәсіподақ жарналарын төлейтін жеке тұлға.
3. Статистикалық нысан "Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу сауалнамасы" (индексі Т-001, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанының (бұдан әрі – Т-001 статистикалық нысаны) "Жұмыспен қамту" бөлімінің 6-сұрағына "иә" деп жауап берген респонденттерге толтырылады. Зерттеу кезеңі 3-тоқсанның айлары (шілде, тамыз, қыркүйек) болып табылады, ал сыни (зерттелетін) аптасы Т-001 статистикалық нысанының қосымшасына сәйкес айқындалады.
Статистикалық нысанның 1-сұрағын Т-001 статистикалық нысанының 41-сұрағы негізінде интервьюер толтырады.
4.Статистикалық нысан іріктемеге түскен әрбір жеке үй шаруашылығына (отбасына) толтырылады. Отбасыдан қарағанда үй шаруашылығы мүшелері, туыстық қатынаста болмауы мүмкін. Статистикалық нысанның бір бланкісінде әртүрлі үй шаруашылықтарына жататын респонденттер бойынша ақпаратты тіпті олар бір үй-жай шегінде бірге тұрса да біріктіруге болмайды.
Статистикалық нысан келесі себептер бойынша болмаған респонденттерге:

24. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз
1 сағатқа дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
24. Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы
Түсіністігіңіз бен ынтымақтастығыңыз үшін алғыс білдіреміз!
Благодарим Вас за понимание и сотрудничество!
Приложение 10
к приказу руководителя
от 3 декабря 2021 года № 42
Приложение 14
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2020 года № 34
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Достойный труд"
(индекс Т-004, периодичность три раза в год)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Достойный труд" (индекс Т-004, периодичность три раза в год) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Достойный труд" (индекс Т-004, периодичность три раза в год) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие определения:
1) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
2) занятое лицо – физическое лицо, осуществляющее деятельность за оплату или путем извлечения дохода посредством использования имущества, производства и продажи товаров, выполнения работ, оказания услуг;
3) член профсоюза – физическое лицо, добровольно изъявившее желание и вступившее в состав профсоюза, которое признает и соблюдает его устав, платит членские профсоюзные взносы.
3. Статистическая форма заполняется на респондентов, ответивших "да" на вопрос 6 раздела "Занятость" статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Анкета выборочного обследования занятости населения" (индекс Т-001, периодичность месячная) (далее – статистическая форма Т-001). Периодом обследования являются месяцы (июль, август, сентябрь) 3 квартала, а критическая (обследуемая) неделя определяется согласно приложению 1 к статистической форме Т-001.
Вопрос 1 статистической формы заполняется интервьюером на основании вопроса 41 статистической формы Т-001.
4. Статистическая форма заполняется на каждое отдельно взятое домашнее хозяйство (семью), попавшее в выборку. Члены домашнего хозяйства, в отличие от семьи, могут не состоять в отношениях родства. Не допускается объединение в одном бланке статистической формы информации по респондентам, относящимся к разным домашним хозяйствам, даже если они проживают в пределах одного помещения.
Статистическая форма не заполняется на респондентов, отсутствующих по следующим причинам:

1)емделіп жатқандарға (алты ай және одан да көп);
2) басқа елді мекендерде немесе шетелдерде (алты ай және одан да көп уақыт) іссапарда жүргендерге;
3) оқитын жері бойынша тұратын, барлық оқу орындарының студенттері мен оқушыларына;
4) зерттеу аптасына дейін алты ай және одан көп уақыт бұрын кеткендердің барлығына;
5) қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде тұратын бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға сотталғандарға;
6) казармалар мен әскери аймақтарда тұратын Қазақстан Респубикасы Қарулы Күштерінде мерзімді қызметте жүрген әскери қызметшілерге толтырылмайды.
Статистикалық нысан 15 жас және одан үлкен жастағы барлық респонденттерге толтырылады. Интервьюер олардың әрқайсысына Т-001 статистикалық нысанына сәйкес реттік нөмір береді.
Егер үй шаруашылығында пікірі сұралатындардың саны 5 адамнан асса, онда осы үй шаруашылығына екі немесе одан көп статистикалық нысан бланкілері толтырылады, олардың титулдық парағында "Жалғасы" деген белгі қойылады.
Сұхбат кезінде сұрақтар оқылады және жауаптардың аталған нұсқаларына тиісті белгілер қойылады немесе олар статистикалық нысанға жазылады. Респонденттің жауап нұсқасының коды дөңгелектеп қоршалады. Жауаптың қате коды қоршалған жағдайда, оны сызып тастау және дұрыс жауабын белгілеу қажет.
Барлық жауаптар респонденттердің сөздерінен жазылады. Растайтын құжаттарды ұсыну талап етілмейді. Егер 15 жастан үлкен респонденттер статистикалық нысандағы барлық сұрақтарға толық жауап бере алатын болса, статистикалық нысанның қойылған сұрақтарына жауап тікелей респонденттерден де және 15 жастан үлкен респонденттерден де алынады.
Сұхбатты жүргізу кезінде интервьюер респонденттерге сұрақтарды статистикалық нысанда келтірілген түрінде оқиды және сұрақтың келтірілген тұжырымынан ауытқымайды.
5. Сағаттар санын көрсету талап етілетін жауаптарды жазу кезінде торлардың бәрі толтырылады (мысалы, 4 сағат – 004, 13 сағат – 013) және көрсеткіштер толық санға дейін дөңгелектенеді.
6. Статистикалық нысанның 9-сұрағындағы 3-коды демалыс және мереке күндері жұмыс істеген респонденттерге толтырылады.
7. 12 және 13-сұрақтарды Т-001 статистикалық нысанының "Жұмыспен қамту" 2-бөлімінің 19-сұрағында 1, 2, 3 немесе 4-кодтары бойынша жауаптардың бірін белгілеген респондентер толтырады.
8. Сұхбат жүргізген кезде интервьюер "Сұраққа көшу" бағанындағы әзір жауапқа назар аударады, онда жауаптың сол немесе басқа таңдап алынған жауап нұсқасынан кейін қойылатын сұрақтың нөмірі көрсетілген.
9. Сұхбатты аяқтаған соң, интервьюер сұрақтардың қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін статистикалық нысанды тексереді. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде статистикалық нысанды қайта қарап шығады. Егер сәйкессіздік тапса, интервьюер үй шаруашылығына қайта хабарласады (жеке немесе телефонмен) және жетпей тұрған ақпаратты анықтайды.

1) находящихся на лечении (шесть месяцев и более);
2) находящихся в командировке в других населенных пунктах или за рубежом (шесть месяцев и более);
3) студентов и учащихся всех учебных заведений, проживающих по месту учебы;
4) всех выбывших за шесть месяцев и более до обследуемой недели;
5) осужденных к наказанию в виде лишения свободы, проживающих в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
6) военнослужащих срочной службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, проживающих в казармах и военных зонах.
Статистическая форма заполняется на всех респондентов в возрасте 15 лет и старше. Каждому из них интервьюер присваивает порядковый номер в соответствии со статистической формой Т-001.
Если число опрашиваемых в домашнем хозяйстве превышает 5 человек, то на данное домашнее хозяйство заполняются два и более бланков статистической формы, на титульном листе которых делается пометка "Продолжение".
При интервью зачитываются вопросы и делаются соответствующие отметки в перечисленных вариантах ответов или они записываются в статистическую форму. Код варианта ответа респондента обводится кружком. В случае обведения неправильного кода ответа, необходимо его зачеркнуть и отметить правильный ответ.
Все ответы записываются со слов респондентов. Представление подтверждающих документов не требуется. Ответы на поставленные вопросы статистической формы получаются как непосредственно от самих респондентов, так и от респондентов старше 15 лет, если последние могут дать исчерпывающие ответы на все вопросы статистической формы.
При проведении интервью интервьюер зачитывает респондентам вопросы так, как они приведены в статистической форме, и не отклоняется от приведенной формулировки вопроса.
5. При записи ответов, где требуется указать количество часов, заполняются все клетки (например, 4 часа – 004, 13 часов – 013), и показатели округляются до целого числа.
6. В вопросе 9 статистической формы код 3 заполняется на респондентов, которые работали в выходные и праздничные дни.
7. Вопросы 12 и 13 заполняются респондентами, ответившие один из номеров ответов по кодам 1, 2, 3 или 4 в вопросе 19 раздела 2 "Занятость" статистической формы Т-001.
8. При проведении интервью интервьюер обращает внимание на подсказы в графе "Переход к вопросу", где указан номер вопроса, к которому переходит после того или иного выбранного кода.
9. По завершении интервью интервьюер проверяет статистическую форму на наличие пропущенных вопросов. За пределами домашнего хозяйства интервьюер повторно просматривает статистическую форму. При обнаружении несоответствий интервьюер вновь обращается в домашнее хозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.