"Өнеркәсіп және қоршаған орта статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 21 ақпандағы № 24 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2021 жылғы 8 желтоқсандағы № 45 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 10 желтоқсанда № 25713 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өнеркәсіп және қоршаған орта статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 21 ақпандағы № 24 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20076 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабының 8) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағының 24) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
3, 4, 5, 6, 7, 8, 14, 16 және 18-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Басшы Н. Айдапкелов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Басшысының
2021 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 45 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы "21" ақпандағы
№ 24 бұйрығына
3-қосымша
Приложение 3 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от "21" февраля 2020 года
№ 24
Кәсіпорынның өнім (тауарлар, көрсетілетін қызметтер) өндіру туралы есебі Отчет предприятия о производстве продукции (товаров, услуг)
Индексі
Индекс
1-П
есепті кезең
отчетный период
тоқсандық
квартальная
тоқсан
квартал
жыл
год
Қызметінің негізгі түрі "Өнеркәсіп" (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің кодтарына сәйкес - ЭҚЖЖ 05-33, 35-39) болып табылатын, жұмыс істейтіндердің тізімдік саны 100 адамға дейін (жылдық өндіріс көлемі 1000 млн. теңгеден асатын кәсіпорындарды қоспағанда); қосалқы қызмет түрі "Өнеркәсіп" болып табылатын, жұмыс істейтіндердің санына қарамастан заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения: с основным видом деятельности "Промышленность" (согласно кодам Общего классификатора видов экономической деятельности - ОКЭД 05-33, 35-39) со списочной численностью работающих до 100 человек (за исключением предприятий с годовым объемом производства свыше 1000 млн.тенге); с вторичным видом деятельности "Промышленность" независимо от численности работающих
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күніне (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 25 числа (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 21 февраля 2020 года № 24 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике промышленности и окружающей среды и инструкций по их заполнению"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 8 декабря 2021 года № 45. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2021 года № 25713
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 21 февраля 2020 года № 24 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике промышленности и окружающей среды и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20076) следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и с подпунктом 24) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, ПРИКАЗЫВАЮ:";
приложения 3, 4, 5, 6, 7, 8, 14, 16 и 18 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития статистических процессов совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту развития статистических процессов Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Н. Айдапкелов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу руководителя
от 8 декабря 2021 года № 45
Приложение 3
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики
Республики Казахстан
от 21 февраля 2020 года № 24
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы "21" ақпандағы № 24 бұйрығына 3-қосымша
Кәсіпорынның өнім (тауарлар, көрсетілетін қызметтер) өндіру туралы есебі
Отчет предприятия о производстве продукции (товаров, услуг)
Индексі
Индекс
1-П
есепті кезең
отчетный период
тоқсандық
квартальная
тоқсан
квартал
жыл
год
Қызметінің негізгі түрі "Өнеркәсіп" (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің кодтарына сәйкес - ЭҚЖЖ 05-33, 35-39) болып табылатын, жұмыс істейтіндердің тізімдік саны 100 адамға дейін (жылдық өндіріс көлемі 1000 млн. теңгеден асатын кәсіпорындарды қоспағанда); қосалқы қызмет түрі "Өнеркәсіп" болып табылатын, жұмыс істейтіндердің санына қарамастан заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения: с основным видом деятельности "Промышленность" (согласно кодам Общего классификатора видов экономической деятельности - ОКЭД 05-33, 35-39) со списочной численностью работающих до 100 человек (за исключением предприятий с годовым объемом производства свыше 1000 млн.тенге); с вторичным видом деятельности "Промышленность" независимо от численности работающих
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күніне (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 25 числа (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН

3. Заттай көріністегі өнім өндірісін және құндық көріністегі өндірілген өнім көлемдерін көрсетіңіз
Укажите производство продукции в натуральном выражении и объемы произведенной продукции в стоимостном выражении
ӨӨСЖ3 бойынша өнім түрлерінің атауы
Наименование видов продукции по СКПП3
ӨӨСЖ коды (респондент толтырады)
Код СКПП (заполняется респондентом)
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Есепті тоқсандағы заттай көріністе өндірілген өнім - барлығы
Произведено продукции за отчетный квартал в натуральном выражении - всего
Есепті тоқсандағы құндық көріністегі өнімнің (тауар, қызмет) шығарылымы, мың теңге
Выпуск продукции (товаров, услуг) в стоимостном выражении за отчетный квартал, тысяч тенге
Есепті тоқсанда өзінің қажеттіліктеріне (зауытішілік айналымға) пайдаланылған өнім
Использовано продукции на собственные нужды (внутризаводской оборот) за отчетный квартал
Есепті кезеңдегі алыс-беріс шикізатынан өндірілген өнім
Произведено продукции из давальческого сырья за отчетный период
Өткен жылғы тиісті кезеңде заттай көріністе өндірілген өнім - барлығы
Произведено продукции за соответствую щий период прошлого года в натуральном выражении - всего
заттай көріністе
в нату- ральном выра-жении
құндық көріністе, мың теңге
в стои- мостном выра-жении, тысяч тенге
заттай көріністе
в нату- ральном выра-жении
құндық көріністе, мың теңге
в стои- мостном выра-жении, тысяч тенге
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе:
Примечание:
3 ӨӨСЖ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының www.stat.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған "Өнеркәсіптік өнімдердің (тауарлардың, қызметтердің) анықтамалығы"
3 СКПП – "Справочник промышленной продукции (товаров, услуг)", размещенный на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан www.stat.gov.kz
Қажет болған жағдайда қосымша беттерде жалғастырыңыз
При необходимости продолжите на дополнительных листах
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
4. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейін
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы                                           Мекенжайы (респонденттің)
Наименование ____________________ Адрес (респондента) ______________________
_________________________________________ _________________________________
Телефоны (респонденттің)______________________ ____________________________
Телефон (респондента)             стационарлық            ұялы
стационарный             мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) ______________________________________
Орындаушы
Исполнитель ____________________________________ _________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе
оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо,
исполняющее его обязанности _____________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Басшы немесе
оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности ______________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Басшысының
2021 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 45 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы "21" ақпандағы
№ 24 бұйрығына
4-қосымша
"Кәсіпорынның өнім (тауарлар, көрсетілетін қызметтер) өндіру туралы есебі" (индексі 1-П, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық

3. Заттай көріністегі өнім өндірісін және құндық көріністегі өндірілген өнім көлемдерін көрсетіңіз
`      Укажите производство продукции в натуральном выражении и объемы произведенной продукции в стоимостном выражении
ӨӨСЖ3 бойынша өнім түрлерінің атауы
Наименование видов продукции по СКПП3
ӨӨСЖ коды (респондент толтырады)
Код СКПП (заполняется респондентом)
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Есепті тоқсандағы заттай көріністе өндірілген
өнім - барлығы Произведено продукции за отчетный квартал в натуральном выражении - всего
Есепті тоқсандағы құндық көріністегі өнімнің (тауар, қызмет) шығарылымы, мың теңге
Выпуск продукции (товаров, услуг) в стоимостном выражении за отчетный квартал, тысяч тенге
Есепті тоқсанда өзінің қажеттіліктеріне (зауытішілік айналымға) пайдаланылған өнім
Использовано продукции на собственные нужды (внутризаводской оборот) за отчетный квартал
Есепті кезеңдегі алыс-беріс шикiзатынан өндірілген өнім
Произведено продукции из давальческого сырья за отчетный период
Өткен жылғы тиісті кезеңде заттай көріністе өндірілген өнім - барлығы
Произведено продукции за соответствую щий период прошлого года в натуральном выражении - всего
заттай көріністе
в нату- ральном выра-жении
құндық көріністе, мың теңге
в стои- мостном выра-жении, тысяч тенге
заттай көріністе
в нату- ральном выра-жении
құндық көріністе, мың теңге
в стои- мостном выра-жении, тысяч тенге
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе:
Примечание:
3ӨӨСЖ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының www.stat.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған "Өнеркәсіптік өнімдердің (тауарлардың, қызметтердің) анықтамалығы"
3СКПП – "Справочник промышленной продукции (товаров, услуг)", размещенный на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан www.stat.gov.kz
Қажет болған жағдайда қосымша беттерде жалғастырыңыз
При необходимости продолжите на дополнительных листах
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
4. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы Мекенжайы (респонденттің)
Наименование ______________________________________
Адрес (респондента)_________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
Телефоны (респонденттің) ____________________________
_________ __________________________________________
Телефон (респондента) стационарлық ұялы
стационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента)
____________________________________________________
Орындаушы
Исполнитель ____________________________________________________________
________________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________ _______________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Приложение 2
к приказу руководителя
от 8 декабря 2021 года № 45
Приложение 4
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики
Республики Казахстан
от 21 февраля 2020 года № 24
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет предприятия о производстве продукции (товаров, услуг)"
(индекс 1-П, периодичность квартальная)

1. Осы "Кәсіпорынның өнім (тауарлар, көрсетілетін қызметтер) өндіру туралы есебі" (индексі 1-П, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Кәсіпорынның өнім (тауар, қызмет) өндіру туралы есебі" (индексі 1-П, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) алыс-беріс шикізат – тапсырыс берушіге тиесілі, басқа кәсіпорындарға одан өнім өндіру үшін өнеркәсіптік өңдеуге берілген шикізат;
2) аяқталмаған өндіріс – кәсіпорынның жекелеген құрылымдық бөлімшелерінде дайындалып, аяқталмаған өнім;
3) заттай көріністегі өндірілген өнеркәсіптік өнім – бұл аталған кәсіпорын ішінде өнеркәсіптік-өндірістік қажеттіліктеріне жұмсалған және алыс-беріс шикізаттан өндірілген өнімдерін қоса алғандағы өнімнің нақты түрлерінің заттай көріністегі жалпы шығарылымы;
4) өзінің қажеттіліктеріне (зауытішілік айналымға) пайдаланылған өнім – бұл заттай және құндық көріністердегі, кәсіпорын өндірген дайын өнімдер және жартылай фабрикаттар (осы кәсіпорынның негізгі құралдарының құрамына жататын өнімдерден басқа), оны кәсіпорын жеке өнеркәсіптік-өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланады;
5) өнеркәсіптік өнім (тауар, қызмет) өндірісінің көлемі – тараптарға, өзінің күрделі құрылысына және өнеркәсіптік емес бөлімшелеріне өткізуге, өзінің қызметкерлеріне еңбек ақы есебінде беруге, сондай-ақ тапсырыс берушінің тапсырысы бойынша орындалған өндірістік сипаттағы жұмыстар мен қызметтерге арналған, кәсіпорындардың өзі шығарған (өз шикізаты және материалдарымен қатар, тапсырыс берушінің шикізаты және материалдарынан дайындалған), барлық дайын бұйымдардың (өнімдердің), жартылай фабрикаттардың құны. Қосылған құнға салықсыз, акциздерсіз және зауытішілік айналымсыз, аяқталмаған өндіріссіз және алыс-беріс шикізатынсыз есептеледі.
3. Өндірілген өнім көлеміне жататын өнеркәсіптік сипаттағы көрсетілген қызметтерге:
алыс-беріс шикізатты қайта өңдеу бойынша жұмыстар (мұнай өңдеу кәсіпорындағы мұнай; полиграфия өнеркәсібіндегі баспа; қант алу үшін қант құрағын, қант қызылшасын қайта өңдеу; металл сынықтарынан түсті металдар алу);
басқа кәсіпорындар дайындаған бұйымдарды толық дайындауға дейін жеткізу жөніндегі материалдарды, бөлшектер мен тораптарды жартылай өңдеу бойынша жекелеген операциялар (мысалы, тақтай, әйнек, қағаз, сымдарды стандартты көлемдегі бұйымдарға кесу, тегістеу, мырышпен қаптау, қалыптау);
жабдықтарды, көлік құралдарын, механизмдерді, аспаптарды және басқа өнімдерді жөндеу, жаңғырту және техникалық қызмет көрсету;
мұнай және газ өндірумен байланысты қызметтер: бағытталған бұрғылау және қайта бұрғылау, қайтымды-ілгерілемелі бұрғылау, бұрғы мұнарасын салу, оны жөндеу және бөлектеу, мұнай және газ ұңғымаларының жағалау құбырларын цементтеу, ұңғымаларды тартып шығару, бітеу, жою;
электр энергиясын, газ тәріздес отынды құбырлармен тарату, (магистральдық құбырлардан басқа), су, ыстық су және бумен жабдықтау бойынша қызметтер жатады. Электр энергиясы, жылу энергиясы, су және газдың құнын қоспағанда, қызмет көрсету көлеміне тек "таза қызмет көрсету" ғана (электр энергиясын беру, сату бойынша, электр энергиясын тарату бойынша, бумен және ыстық сумен жабдықтау бойынша, суды жинау және шығару бойынша, суды тазалау бойынша, суды тарату бойынша, газ тәріздес (құбырлық) отынды тарату және сату бойынша қызметтер), енгізілетінін ескеру қажет.

1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет предприятия о производстве продукции (товаров, услуг)" (индекс 1-П, периодичность квартальная) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с пунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет предприятия о производстве продукции (товаров, услуг)" (индекс 1-П, периодичность квартальная) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие определения:
1) давальческое сырье – сырье, принадлежащее заказчику, переданное на промышленную переработку другим предприятиям для производства из него продукции;
2) незавершенное производство – продукция, не законченная изготовлением в отдельных структурных подразделениях предприятия;
3) производство промышленной продукции в натуральном выражении – валовой выпуск конкретных видов продукции в натуральном выражении, включая продукцию, израсходованную на промышленно-производственные нужды внутри данного предприятия и выработанную из давальческого сырья;
4) использовано продукции на собственные нужды (внутризаводской оборот) – выработанные предприятием готовые изделия и полуфабрикаты в натуральном и стоимостном выражениях, которые используются предприятием на собственные промышленно-производственные нужды (кроме продукции, зачисленной в состав основных средств данного предприятия);
5) объем производства промышленной продукции (товаров, услуг) – стоимость всех выработанных предприятием готовых изделий (продуктов), полуфабрикатов своей выработки (как из своего сырья и материалов, так и из сырья и материалов заказчика), предназначенных для реализации на сторону, своему капитальному строительству и своим непромышленным подразделениям, выдачи своим работникам в счет оплаты труда, а также работ и услуг промышленного характера, выполненных по заказам заказчика. Исчисляется без учета налога на добавленную стоимость, акцизов и без внутризаводского оборота, незавершенного производства и стоимости давальческого сырья.
3. К услугам промышленного характера, включаемым в объем произведенной продукции относятся:
работы по переработке давальческого сырья (нефти на нефтеперерабатывающем предприятии, печатание в полиграфической промышленности; переработка сахарного тростника, сахарной свеклы для получения сахара; получение цветных металлов из металлолома);
отдельные операции по частичной обработке материалов, деталей и узлов, по доведению до полной готовности изделий, изготовленных другими предприятиями (например, резка на стандартные изделия досок, стекла, бумаги, проволоки, шлифовка, оцинковка, штамповка);
ремонт, модернизация и техническое обслуживание оборудования, транспортных средств, механизмов, приборов и другой продукции;
услуги, связанные с добычей нефти и газа: направленное бурение и перебурение, возвратно-поступательное бурение, строительство буровой вышки, ее ремонт и демонтаж, цементирование обсадных труб нефтяных и газовых скважин, выкачивание скважин, забивка и ликвидация скважин;
услуги по распределению электроэнергии, газообразного топлива по трубопроводам (кроме магистральных трубопроводов), воды, снабжению паром и горячей водой. В объем услуг включаются только "чистые услуги" (услуги по передаче, по продаже электроэнергии, по распределению электроэнергии, по снабжению паром и горячей водой, по сбору и подъему воды, по очистке воды, по распределению воды, по распределению и продаже топлива газообразного трубопроводного), без стоимости электроэнергии, теплоэнергии, воды, газа.

4. Статистикалық нысан өндірістің нақты орналасқан орны бойынша тапсырылады. Әртүрлі елді мекендерде орналасқан бірнеше цех болған жағдайда 1-бөлімде өнеркәсіп өнімін өндіру жүзеге асырылатын әрбір елді мекенді (бөлек) көрсету қажет.
2-бөлімнің 1-бағанында өнеркәсіптік өнім (тауар, қызмет) өндірісінің көлемі қосылған құн салығынсыз, акциздерсіз, зауытішілік айналымсыз, аяқталмаған өндіріссіз және алыс-беріс шикізат құнынсыз ағымдағы жылы қолданыста болған кәсіпорындардың нақты босату бағасымен анықталады.
2-бөлімнің 1-бағанында алыс-беріс шикізаттан дайындалған өнім, өнеркәсіптік өнім (тауар, қызмет) өндірісінің көлеміне өңдеу құны бойынша, алыс-беріс шикізаттың құнын есепке алусыз енгізіледі.
2-бөлімнің 4-бағанында басқа кәсіпорындарға қайта өңдеуге тапсырылған шикізаттың құнын өз өнімдерін басқа кәсіпорындарға одан өнім шығару үшін (алыс-беріс шикізат ретінде) өнеркәсіптік өңдеуге берген өнеркәсіп кәсіпорындары толтырады.
3-бөлімнің 2-бағанында құндық көріністегі өнімнің (тауардың, қызметтің) шығарылымы қосылған құн салығынсыз және акциздерсіз, алыс-беріс шикізатынан өндірілген өнімдерді есепке алумен ағымдағы жылы қолданыста болған кәсіпорындардың нақты босату бағасымен анықталады.
Өзінің қажеттіліктеріне пайдаланылған өнімдер (зауытішілік айналымға) құны 3-бөлімнің 4-бағанында оның өзіндік құны бойынша көрсетіледі. Бұл ретте, 3-бөлімнің 4-бағандағы электр энергиясы, жылу энергиясы және көмір үшін, тек қана осы өнім түрлерін өндіруге жұмсалған электр энергиясы, жылу энергиясы мен көмірдің құны көрсетіледі.
3-бөлімнің 6-бағанында алыс-беріс шикізатынан өндірілген өнімдер құны тапсырыс беруші-кәсіпорынның өткізу бағасы бойынша көрсетіледі. Өткізу бағасы болмаған жағдайда өнім құнын аумақтық статистика органының қызметкерімен бірге өңір бойынша өнім бірлігінің орташа бағасына сүйене отырып есептеу керек. Егер өңір бойынша орташа баға болмаса, республика бойынша орташа бағаны есепке қабылдау керек.
3-бөлімнің 1 және 7-бағандарында заттай мәндегі өнім және өлшем бірлігі мың теңгедегі өнімдер 3-бөлімнің 2-бағаны бойынша жалпы шығарылым, кәсіпорындардың өзінің қажеттіліктеріне пайдаланған (зауытішілік айналымға) және алыс-беріс шикізатынан өндірілген өнімді есепке алумен шығарылым көрсетіледі.
3-бөлімнің 1, 3, 5 және 7-бағандарында өнеркәсіптік өнімдердің (тауарлардың, қызметтердің) (бұдан әрі – ӨӨСЖ) анықтамалығына келтірілген өлшем бірліктерде толтырылады.
3-бөлімнің 1 және 7 бағандарында жалпы шығарылым, кәсіпорындардың өзінің қажеттіліктеріне пайдаланған (зауытішілік айналымға) және алыс-беріс шикізатынан өндірілген өнімді есепке алумен шығарылым көрсетіледі. Өлшем бірлігі мың теңгедегі өнімдер 3-бөлімнің 2-бағаны бойынша көрсетіледі.
3-бөлімнің 7-бағанында өткен жылғы тиісті тоқсандағы заттай көріністегі өндірілген өнім мынадай:
кәсіпорында құрылымдық өзгерістер болған жағдайда;
ӨӨСЖ анықтамалығына сәйкес өнім түрінде ішінара өзгеріс болған жағдайда толтырылады.

4. Статистическая форма представляется по месту фактического нахождения производства. При наличии нескольких цехов, находящихся в разных населенных пунктах, в разделе 1 указывается каждый населенный пункт (отдельно), где осуществляется производство промышленной продукции.
В графе 1 раздела 2 объем производства промышленной продукции (товаров, услуг) определяется в фактических отпускных ценах предприятий, действующих в текущем году без учета налога на добавленную стоимость, акцизов и без внутризаводского оборота, незавершенного производства и стоимости давальческого сырья.
В графе 1 раздела 2 продукция, изготовленная из давальческого сырья, в объем производства промышленной продукции (товаров, услуг) включается по стоимости обработки (без учета стоимости давальческого сырья).
В графе 4 раздела 2 стоимость сырья, переданного на переработку другим предприятиям, заполняют те промышленные предприятия, которые передают свою продукцию (как давальческое сырье) на промышленную переработку другим предприятиям для производства из него продукции.
В графе 2 раздела 3 выпуск продукции (товаров, услуг) в стоимостном выражении определяется в фактических отпускных ценах предприятий, действующих в текущем году без учета налога на добавленную стоимость и акцизов с учетом продукции, произведенной из давальческого сырья.
В графе 4 раздела 3 стоимость продукции, использованной на собственные нужды (внутризаводской оборот) указывается по ее себестоимости. При этом, для электроэнергии, теплоэнергии и угля в графе 4 раздела 3 отражается только стоимость электроэнергии, теплоэнергии и угля, потребленных на выработку этих же видов продукции.
В графе 6 раздела 3 стоимость продукции, выработанной из давальческого сырья указывается по цене реализации предприятия-заказчика.
В случае отсутствия цены реализации, совместно с работником территориального органа статистики рассчитать стоимость продукции исходя из средней цены за единицу продукции по региону. Если отсутствует средняя цена по региону принять в расчет среднюю цену по республике.
По графам 1 и 7 раздела 3 продукции в натуральном выражении и по графе 2 раздела 3 продукцию с единицей измерения в тысячах тенге указывается валовой выпуск - выпуск с учетом продукции, использованной на собственные нужды (внутризаводской оборот) предприятия и из давальческого сырья.
Данные в графах 1, 3, 5 и 7 раздела 3 заполняются в единицах измерения приведенных в справочнике промышленной продукции (товаров, услуг) (далее – СКПП).
Произведено продукции в натуральном выражении за соответствующий квартал предыдущего года (графа 7 раздела 3) заполняется:
в случае структурных изменений предприятия;
в случае частичного изменения вида продукции согласно СКПП.

5. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabіnet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Респонденттің кабинеті" арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.
6. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 2-бөлім: 1-баған ≥ 2 бағаннан.
2) 2) 3-бөлім: егер 1-баған = 3-бағанға, онда 2-баған = 0;
1-баған ≥ 3 және 5-бағандардың ∑;
2-баған ≥ 4 және 6-бағандардың ∑ (өлшем бірлігі мың теңге кодтары бойынша);
егер 3-баған > 0, онда 4-баған > 0; егер 4-баған > 0, онда 3-баған > 0 (өлшем бірлігі мың теңгедегі өнімдердің түрлерінен басқа);
егер 5-баған > 0, онда 6-баған > 0; егер 6-баған > 0, онда 5-баған > 0 (өлшем бірлігі мың теңгедегі өнімдердің түрлерінен басқа).
3) 2-бөлімнің 1-бағаны ЭҚЖЖ бойынша қызмет түрінің коды 4-белгісіне дейін ≥ 3-бөлімдегі (2-баған–6-баған мың теңгеден басқа барлық өлшем бірліктері үшін) және 3-бөлімдегі (2-баған-4-баған-6-баған мың теңге өлшем бірліктері үшін) ЭҚЖЖ бойынша қызмет түрінің коды ӨӨСЖ бірінші 5-белгісіне дейін өнім түрлерінің ∑.
Басшысының
2021 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 45 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы "21" ақпандағы
№ 24 бұйрығына
5-қосымша
Приложение 5 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от "21" февраля 2020 года
№ 24
Кәсіпорынның өнім (тауарлар, көрсетілетін қызметтер) өндіру және жөнелту туралы есебі Отчет предприятия о производстве и отгрузке продукции (товаров, услуг)
Индексі
Индекс
1-П
айлық
месячная
есепті кезең
отчетный период
ай
месяц
жыл
год
Қызметінің негізгі түрі "Өнеркәсіп" (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің кодтарына сәйкес - ЭҚЖЖ 05-33, 35-39) болып табылатын: жұмыс істейтіндердің тізімдік саны 100 адамнан жоғары; жұмыс істейтіндердің тізімдік саны 100 адамға дейін, жылдық өндіріс көлемі 1000 млн.теңгеден жоғары заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным видом деятельности "Промышленность" (согласно кодам Общего классификатора видов экономической деятельности - ОКЭД 05-33, 35-39): со списочной численностью работающих свыше 100 человек; со списочной численностью работающих до 100 человек с годовым объемом производства свыше 1000 млн.тенге
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі айдың 1-күніне (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 1 числа (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН

5. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
6. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 2: графа 1 > графы 2.
2) Раздел 3: если графа 1 = графе 3, то графа 2=0;
графа 1 > Ʃ граф 3 и 5;
графа 2 > Ʃ граф 4 и 6 (по кодам с единицей измерения тысяч тенге);
если графа 3 > 0, то графа 4 > 0; если графа 4 > 0, то графа 3 > 0 (кроме видов продукции с единицей измерения тысяч тенге);
если графа 5 > 0, то графа 6 > 0; если графа 6 > 0, то графа 5 > 0 (кроме видов продукции с единицей измерения тысяч тенге).
3) Код вида деятельности по ОКЭД до 4-х знаков графы 1 раздела 2 > Ʃ видов продукции, совпадающих с кодом вида деятельности по ОКЭД до 5-ти первых знаков СКПП раздела 3 (графы 2 – графа 6 для всех единиц измерения, кроме тысяч тенге) и раздела 3 (графы 2 – графа 4 – графа 6 для единиц измерения тысяч тенге).
Приложение 3
к приказу руководителя
от 8 декабря 2021 года № 45
Приложение 5
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 февраля 2020 года № 24
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы "21" ақпандағы № 24 бұйрығына 5-қосымша
Кәсіпорынның өнім (тауарлар, көрсетілетін қызметтер) өндіру және жөнелту туралы есебі
Отчет предприятия о производстве и отгрузке продукции (товаров, услуг)
Индексі
Индекс
1-П
айлық
месячная
есепті кезең
отчетный период
ай
месяц
жыл
год
Қызметінің негізгі түрі "Өнеркәсіп" (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің кодтарына сәйкес - ЭҚЖЖ 05-33, 35-39) болып табылатын: жұмыс істейтіндердің тізімдік саны 100 адамнан жоғары; жұмыс істейтіндердің тізімдік саны 100 адамға дейін, жылдық өндіріс көлемі 1000 млн.теңгеден жоғары заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным видом деятельности "Промышленность" (согласно кодам Общего классификатора видов экономической деятельности - ОКЭД 05-33, 35-39): со списочной численностью работающих свыше 100 человек; со списочной численностью работающих до 100 человек с годовым объемом производства свыше 1000 млн.тенге.
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі айдың 1-күніне (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 1 числа (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН

5. Есепті айдағы заттай көріністегі өз өндірісінің жөнелтілген өнеркәсіптік өнімінің көлемін көрсетіңіз
Укажите объем отгруженной промышленной продукции собственного производства в натуральном выражении за отчетный месяц
ӨӨСЖ4 бойынша өнім түрлерінің атауы
Наименование видов продукции по СКПП4
ӨӨСЖ коды (респондент толтырады)
Код СКПП (заполняется респондентом)
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Барлығы
Всего
Ішкі нарыққа
На внутренний рынок
Оның ішінде
Из них
мемлекеттік сатып алулар бойынша
по государственным закупкам
ұлттық компаниялардың сатып алулары бойынша
по закупкам национальных компаний
А
Б
В
1
2
3
4
6. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейін
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы                                           Мекенжайы (респонденттің)
Наименование _____________________ Адрес (респондента) ______________________
Телефоны (респонденттің) _____________________________ ____________________
Телефон (респондента)                   стационарлық             ұялы
стационарный            мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) ______________________________________
Орындаушы
Исполнитель __________________________________ ___________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе
оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо,
исполняющее его обязанности _________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности ______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Басшысының
2021 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 45 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы "21" ақпандағы
№ 24 бұйрығына
6-қосымша
"Кәсіпорынның өнім (тауарлар, көрсетілетін қызметтер) өндіру және жөнелту туралы есебі" (индексі 1-П, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық

5. Есепті айдағы заттай көріністегі өз өндірісінің жөнелтілген өнеркәсіптік өнімінің көлемін көрсетіңіз
Укажите объем отгруженной промышленной продукции собственного производства в натуральном выражении за отчетный месяц
ӨӨСЖ4 бойынша өнім түрлерінің атауы
Наименование видов продукции по СКПП4
ӨӨСЖ коды (респондент толтырады)
Код СКПП (заполняется респондентом)
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Барлығы
Всего
Ішкі нарыққа
На внутренний рынок
Оның ішінде
Из них
мемлекеттік сатып алулар бойынша
по государственным закупкам
ұлттық компаниялардың сатып алулары бойынша
по закупкам национальных компаний
А
Б
В
1
2
3
4
6. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы Мекенжайы (респонденттің)
Наименование __________________________________________________________
Адрес (респондента) ____________________________________________________
Телефоны (респонденттің) _______________________________________________
________________________________________
Телефон (респондента) стационарлық ұялы
стационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента)
________________________________________________________________________
Орындаушы
Исполнитель ____________________________________________________________
________________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________ ___________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Приложение 4
к приказу руководителя
от 8 декабря 2021 года № 45
Приложение 6
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
Экономики
Республики Казахстан
от 21 февраля 2020 года № 24
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет предприятия о производстве и отгрузке продукции (товаров, услуг)" (индекс 1-П, периодичность месячная)

1. Осы "Кәсіпорынның өнім (тауарлар, көрсетілетін қызметтер) өндіру және жөнелту туралы есебі" (индексі 1-П, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Кәсіпорынның өнім (тауар, қызмет) өндіру және жөнелту туралы есебі" (индексі 1-П, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) алыс-беріс шикізат – тапсырыс берушіге тиесілі, басқа кәсіпорындарға одан өнім өндіру үшін өнеркәсіптік өңдеуге берілген шикізат;
2) аяқталмаған өндіріс – кәсіпорынның жекелеген құрылымдық бөлімшелерінде дайындалып, аяқталмаған өнім;
3) дайын өнім қалдықтары – дайындаушы-кәсіпорынның қоймаларындағы өзі өндірген барлық өнімдер түрлерінің қалдықтары;
4) заттай көріністегі өндірілген өнеркәсіптік өнім – аталған кәсіпорын ішінде өнеркәсіптік-өндірістік қажеттіліктеріне жұмсалған және алыс-беріс шикізаттан өндірілген өнімдерін қоса алғандағы өнімнің нақты түрлерінің заттай көріністегі жалпы шығарылымы;
5) құндық көріністегі жөнелтілген өнеркәсіптік өнім (тауар, қызмет) көлемі – қаралып отырған кезеңде тұтынушыларға іс жүзінде жөнелтілген (тапсырыс берушіге сол жерде акт бойынша берілген өнімді қоса) өнімнің, кәсіпорынның есепшотына түскен немесе түспегеніне қарамастан, тапсырыс беруші қабылдаған орындалған жұмыстар және көрсетілетін қызметтер нақты жөнелтілген өзі өндірген өнімінің құны;
6) мемлекеттік сатып алу – Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қызметтер көрсетуге байланысты кірістерді қоспағанда, тапсырыс берушілердің тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді толықтай немесе ішінара бюджет қаражаты және (немесе) меншікті кірістері есебінен сатып алуы ("Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы);
7) өзінің қажеттіліктеріне (зауытішілік айналымға) пайдаланылған өнім – заттай және құндық көріністердегі, кәсіпорын өндірген дайын өнімдер және жартылай фабрикаттар (осы кәсіпорынның негізгі құралдарының құрамына жататын өнімдерден басқа), оны кәсіпорын жеке өнеркәсіптік-өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланады;
8) өнеркәсіптік өнім (тауар, қызмет) өндірісінің көлемі – тараптарға, өзінің күрделі құрылысына және өнеркәсіптік емес бөлімшелеріне өткізуге, өзінің қызметкерлеріне еңбек ақы есебінде беруге, бұдан басқа тапсырыс берушінің тапсырысы бойынша орындалған өндірістік сипаттағы жұмыстар мен қызметтерге арналған, кәсіпорындардың өзі шығарған (өз шикізаты және материалдарымен қатар, тапсырыс берушінің шикізаты және материалдарынан дайындалған), барлық дайын бұйымдардың (өнімдердің), жартылай фабрикаттардың құны. Қосылған құнға салықсыз, акциздерсіз және зауытішілік айналымсыз, аяқталмаған өндіріссіз және алыс-беріс шикізатынсыз есептеледі.

1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет предприятия о производстве и отгрузке продукции (товаров, услуг)" (индекс 1-П, периодичность месячная) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с пунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет предприятия о производстве и отгрузке продукции (товаров, услуг)" (индекс 1-П, периодичность месячная) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие определения:
1) давальческое сырье – сырье, принадлежащее заказчику, переданное на промышленную переработку другим предприятиям для производства из него продукции;
2) незавершенное производство – продукция, не законченная изготовлением в отдельных структурных подразделениях предприятия;
3) остатки готовой продукции – остатки на складах предприятия-производителя всех видов продукции собственного производства;
4) производство промышленной продукции в натуральном выражении - это валовой выпуск конкретных видов продукции в натуральном выражении, включая продукцию, израсходованную на промышленно-производственные нужды внутри данного предприятия и выработанную из давальческого сырья;
5) объем отгруженной промышленной продукции (товаров, услуг) в стоимостном выражении – стоимость продукции собственного производства, фактически отгруженной (переданной) в рассматриваемом периоде потребителям (включая продукцию, сданную по акту заказчику на месте), выполненные работы и услуги, принятые заказчиком, независимо от того, поступили деньги на счет предприятия или нет;
6) государственные закупки – приобретение заказчиками товаров, работ, услуг полностью или частично за счет бюджетных средств и (или) собственных доходов, за исключением доходов связанных с оказанием услуг нерезидентам Республики Казахстан (Закон Республики Казахстан "О государственных закупках");
7) использовано продукции на собственные нужды (внутризаводской оборот) – выработанные предприятием готовые изделия и полуфабрикаты в натуральном и стоимостном выражениях, которые используются предприятием на собственные промышленно-производственные нужды (кроме продукции, зачисленной в состав основных средств данного предприятия);
8) объем производства промышленной продукции (товаров, услуг) – стоимость всех выработанных предприятием готовых изделий (продуктов), полуфабрикатов своей выработки (как из своего сырья и материалов, так и из сырья и материалов заказчика), предназначенных для реализации на сторону, своему капитальному строительству и своим непромышленным подразделениям, выдачи своим работникам в счет оплаты труда, кроме того, работы и услуги промышленного характера, выполненных по заказам заказчика. Исчисляется без налога на добавленную стоимость, акцизов и без внутризаводского оборота, незавершенного производства и стоимости давальческого сырья.

3. Мамандандырылмаған қуаттарда өнім шығарылымы туралы деректерді көрсетіңіз
Укажите данные о выпуске продукции на неспециализированных мощностях
Өнім түрлерінің атауы
Наименование видов продукции
Өнім түрінің коды
Код вида продукции
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Есепті жылғы өнім шығарылымы немесе қайта өңделген шикізат мөлшері
Выпуск продукции или количество переработанного сырья за отчетный год
А
Б
В
1
4. Іске қосу туралы актілері бекітілмеген өндірілген өнімнің қуаттарын пайдалану туралы деректерді көрсетіңіз
Укажите данные об использовании мощностей произведенной продукции, акты ввода в действие которых не утверждены
Өнім түрлерінің атауы
Наименование видов продукции
Өнім түрінің коды
Код вида продукции
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Есепті жылы қолданыстағы орташа жылдық қуат
Среднегодовая мощность, действовавшая в отчетном году
Есепті жылғы өнім шығарылымы немесе қайта өңделген шикізат мөлшері
Выпуск продукции или количество переработанного сырья за отчетный год
А
Б
В
1
2
5. Қуаттарды толық пайдаланбаудың негізгі себептерін көрсетіңіз
Укажите основные причины недоиспользования мощностей
Өнім түрлерінің атауы
Наименование видов продукции
ӨӨСЖ коды2(респондент толтырады)
Код СКПП2(заполняется респондентом)
Толық пайдаланбаудың себептері3
Причины недоиспользования3
А
Б
1
6. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейін
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Ескертпе
Примечание
2 ӨӨСЖ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының www.stat.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған "Өнеркәсіптік өнімдердің (тауарлардың, қызметтердің) анықтамалығы"
2 СКПП – "Справочник промышленной продукции (товаров, услуг)", размещенный на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан www.stat.gov.kz
3 Осы бөлім анықтамалыққа сәйкес толтырылады:
Шикізаттың болмауы
Сұраныс (тапсырыстардың, шарттардың, келісімшарттардың, өткізу нарығының азаюы, маусымдық сипаттағы тапсырыстар)
Құрал-жабдықтарды жөндеу, кәсіпорынды қайта жаңарту
Меншікті айналым қаражаттарының жетіспеушілігі
Өнімдер ассортиментінің өзгеруі, өнімдерді сақтау шарттары
Апатты жағдай
3 Данный раздел заполняется в соответствии со справочником:
Отсутствие сырья
Спрос (уменьшение заказов, договоров, контрактов, рынка сбыта, заказы сезонного характера)
Ремонт оборудования, реконструкция предприятия
Недостаток собственных оборотных средств
Изменение ассортимента продукции, условия хранения продукции
Аварийная ситуация
Атауы Мекенжайы (респонденттің)
Наименование __________________ Адрес (респондента) ________________________
Телефоны (респонденттің) _____________________________ ____________________
Телефон (респондента)             стационарлық                   ұялы
стационарный                   мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) _______________________________________
Орындаушы
Исполнитель _____________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо,
исполняющее его обязанности __________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)             қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности _________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)             қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
"Өндірістік қуаттар теңгерімі"
(индексі БМ, кезеңділігі
жылдық) статистикалық
нысанына қосымша
БМ жылдық статистикалық нысанына өнеркәсіп салалары бойынша өнімдер тізбесі
Қызмет және өнім түрлерінің атауы
Бөлімнің, тараудың, топтың коды
Өнім түрінің коды
А
Б
В
ТАУ-КЕН ӨНДІРУ ӨНЕРКӘСІБІ ЖӘНЕ КАРЬЕРЛЕРДІ ҚАЗУ
В
Көмірді өндіру
05
Тас көмір, мың тонна

3. Мамандандырылмаған қуаттарда өнім шығарылымы туралы деректерді көрсетіңіз
Укажите данные о выпуске продукции на неспециализированных мощностях
Өнім түрлерінің атауы
Наименование видов продукции
Өнім түрінің коды
Код вида продукции
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Есепті жылғы өнім шығарылымы немесе қайта өңделген шикізат мөлшері
Выпуск продукции или количество переработанного сырья за отчетный год
А
Б
В
1
4. Іске қосу туралы актілері бекітілмеген өндірілген өнімнің қуаттарын пайдалану туралы деректерді көрсетіңіз
Укажите данные об использовании мощностей произведенной продукции, акты ввода в действие которых не утверждены
Өнім түрлерінің атауы
Наименование видов продукции
Өнім түрінің коды
Код вида продукции
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Есепті жылы қолданыстағы орташа жылдық қуат
Среднегодовая мощность, действовавшая в отчетном году
Есепті жылғы өнім шығарылымы немесе қайта өңделген шикізат мөлшері
Выпуск продукции или количество переработанного сырья за отчетный год
А
Б
В
1
2
5. Қуаттарды толық пайдаланбаудың негізгі себептерін көрсетіңіз
Укажите основные причины недоиспользования мощностей
Өнім түрлерінің атауы
Наименование видов продукции
ӨӨСЖ коды2(респондент толтырады)
Код СКПП2(заполняется респондентом)
Толық пайдаланбаудың себептері3
Причины недоиспользования3
А
Б
1
6. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Ескертпе
Примечание
2ӨӨСЖ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының www.stat.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған "Өнеркәсіптік өнімдердің (тауарлардың, қызметтердің) анықтамалығы"
2СКПП – "Справочник промышленной продукции (товаров, услуг)", размещенный на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан www.stat.gov.kz
3 Осы бөлім анықтамалыққа сәйкес толтырылады:
Шикізаттың болмауы
Сұраныс (тапсырыстардың, шарттардың, келісімшарттардың, өткізу нарығының азаюы, маусымдық сипаттағы тапсырыстар)
Құрал-жабдықтарды жөндеу, кәсіпорынды қайта жаңарту
Меншікті айналым қаражаттарының жетіспеушілігі
Өнімдер ассортиментінің өзгеруі, өнімдерді сақтау шарттары
Апатты жағдай
3 Данный раздел заполняется в соответствии со справочником:
Отсутствие сырья
Спрос (уменьшение заказов, договоров, контрактов, рынка сбыта, заказы сезонного характера)
Ремонт оборудования, реконструкция предприятия
Недостаток собственных оборотных средств
Изменение ассортимента продукции, условия хранения продукции
Аварийная ситуация
Атауы Мекенжайы (респонденттің)
Наименование______________________________________
Адрес (респондента)_________________________________
Телефоны (респонденттің) ____________________________
_________________________
Телефон (респондента) стационарлық ұялы
стационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента)
___________________________________________________
Орындаушы
Исполнитель ____________________________________________________________
________________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Приложение
к статистической форме
"Баланс производственных мощностей"
(индекс БМ, периодичность годовая)
Перечень продукции по отраслям промышленности к статистической форме БМ годовая
Наименование видов деятельности и продукции
Код секций, разделов, групп
Код вида
продукции
А
Б
В
ГОРHОДОБЫВАЮЩАЯ ПРОМЫШЛЕHHОСТЬ И РАЗРАБОТКА КАРЬЕРОВ
В
Добыча угля
05
Уголь каменный, тысяча тонн

12.0
12.00.11
Тоқыма бұйымдарын өндіру
13
Кардо немесе тарақпен түтілмеген, майсыз жүн (қойдың), тонна
13.1
13. 10. 22. 100
Кардо және тарақпен түтілген мақта, тонна
13.1
13. 10. 25. 000
Бөлшек саудаға арнап бөлек оралмаған жібек иірімжіптер (жібек қалдықтарынан жасалған иірімжіптерден басқа), тонна
13.1
13. 10. 40. 100
Бөлшек саудаға арнап бөлек оралмаған, жібек қалдықтарынан жасалған жібек иірімжіптер, тонна
13.1
13. 10. 40. 300
Бөлшек саудаға арнап бөлек оралмаған, кардо түтілген жүн иірімжіптер, тонна
13.1
13. 10. 50. 300
Бөлшек саудаға арнап бөлек оралмаған, тарақпен түтілген жүн иірімжіптер, тонна
13.1
13. 10. 50. 400
Бөлшек саудаға арнап бөлек оралмаған, тарақпен түтілмеген талшықтардан жасалған мақта-маталы иірімжіптер, тонна
13.1
13. 10. 61. 300
Бөлшек саудаға арнап бөлек оралмаған, тарақпен түтілген талшықтардан жасалған мақта-маталы иірімжіптер, тонна
13.1
13. 10. 61. 500
Бөлшек саудаға арнап бөлек оралмаған, жасанды талшықтардан жасалған, көп ширатылған немесе бір рет ширатылған жіптер (тігін жіптерінен, полиамидті өте мықты жіптерден, полиэфир немесе вискозды жіптерден басқа); бөлшек саудаға арнап оралған жасанды талшықтардан жасалған жіптер (тігін жіптерінен басқа), тонна
13.1
13.10.81
Кардо түтілген жүннен жасалған маталар, мың шаршы метр
13.2
13. 20. 12. 100
Мақта-маталы маталар, мың шаршы метр
13.2
13.20.20
Синтетикалық штапельді талшықтардан жасалған маталар, мың шаршы метр
13.2
13.20.32
Төсек жаймалар, мың дана
13.9
13.92.12
Орауыштық қаптар мен пакеттер, мың дана
13.9
13.92.21
Қайық, яхта немесе десанттық жүзетін заттарға арналған брезенттер, желкендер; бастырмалар, маркиздер, тенттер және кемпингтерге арналған жабдықтар (үрленетін матрастардан басқа), мың дана
13.9
13.92.22
Кілемдер және кілем бұйымдары, мың шаршы метр
13.9
13.93.1
Кендірден немесе өсімдіктен жасалған өзге де тоқыма талшықтарынан дайындалған арқанды - жіпті бұйымдар, арқандар, тростар және шпагаттар, тонна
13.9
13.94.11
Шпагат, арқан, жіп немесе тростардан өрілген торлар, тоқыма материалдарынан жасалған дайын торлар; басқа топтамаларға енгізілмеген иірімжіп, лентадан жасалған бұйымдар, тонна
13.9
13.94.12
Басқа топтамаларға енгізілмеген, сіңдірілген, жабындысы бар немесе қатырмаланған тоқыма материалдары, тонна
13.9
13.96.14
Техникалық қажеттіліктерге арналған тоқыма бұйымдар мен тауарлар (білтелерді, газ-қорыту торларын, шлангаларды, транспортерлар мен конвейерлерге арналған ленталар мен белбеулерді, елеуіштерге арналған маталарды және сүзгі маталарды қоса алғанда), тонна
13.9
13.96.16
Киім өндіру
14
Ерлерге немесе ұл балаларға арналған жұмыс комплектілері, күртешелері мен пиджактары, дана

12.0
12.00.11
Производство текстильных изделий
13
Шерсть (овечья) обезжиренная, не подвергнутая кардо- и гребнечесанию, тонн
13.1
13.10.22.100
Хлопок, кардо- и гребнечесаный, тонн
13.1
13.10.25.000
Пряжа шелковая (кроме пряжи из отходов шелка), не расфасованная для розничной продажи, тонн
13.1
13.10.40.100
Пряжа из отходов шелка, не расфасованная для розничной продажи, тонн
13.1
13.10.40.300
Пряжа шерстяная кардочесаная, не расфасованная для розничной продажи, тонн
13.1
13.10.50.300
Пряжа шерстяная гребнечесаная, не расфасованная для розничной продажи, тонн
13.1
13.10.50.400
Пряжа хлопчатобумажная из волокон негребнечесаных, не расфасованная для розничной продажи, тонн
13.1
13.10.61.300
Пряжа хлопчатобумажная из волокон гребнечесаных, не расфасованная для розничной продажи, тонн
13.1
13.10.61.500
Нити из волокон искусственных, многокруточные или однокруточные (кроме ниток швейных, нитей высокопрочных полиамидных, полиэфирных или вискозных), не расфасованные для розничной продажи; нити из волокон искусственных (кроме ниток швейных), расфасованные для розничной продажи, тонн
13.1
13.10.81
Ткани из шерсти кардочесаной, тысяча метров квадратных
13.2
13.20.12.100
Ткани хлопчатобумажные, тысяча метров квадратных
13.2
13.20.20
Ткани из волокон синтетических штапельных, тысяча метров квадратных
13.2
13.20.32
Белье постельное, тысяча штук
13.9
13.92.12
Мешки и пакеты упаковочные, тысяча штук
13.9
13.92.21
Брезенты, паруса для лодок, яхт или средств десантных плавучих; навесы, маркизы, тенты и снаряжение для кемпингов (включая матрасы надувные), тысяча штук
13.9
13.92.22
Ковры и изделия ковровые, тысяча метров квадратных
13.9
13.93.1
Изделия канатно-веревочные, канаты, тросы и шпагаты из джута или прочих растительных текстильных волокон, тонн
13.9
13.94.11
Сети плетенные из шпагата, канатов, веревок или тросов, сети готовые из материалов текстильных; изделия из пряжи, лент, не включенные в другие группировки, тонн
13.9
13.94.12
Материалы текстильные с пропиткой, покрытием или дублированные, не включенные в другие группировки, тонн
13.9
13.96.14
Изделия и товары текстильные для нужд технических (включая фитили, сетки газокалильные, шланги, ленты и ремни для транспортеров и конвейеров, ткани для сит и ткань фильтровальную), тонн
13.9
13.96.16
Производство одежды
14
Комплекты, куртки и пиджаки рабочие, мужские или для мальчиков, штук

14.1
14.12.11
Ерлерге немесе ұл балаларға арналған жұмыс шалбарлары, көкірекшесі және баулары бар комбинезондар, бриджилер, дана
14.1
14.12.12
Әйелдерге немесе қыз балаларға арналған жұмыс комплектілері, күртешелері мен пиджактары, дана
14.1
14.12.21
Әйелдерге немесе қыз балаларға арналған жұмыс шалбарлары, көкірекшесі және баулары бар комбинезондар, бриджилер, дана
14.1
14.12.22
Өзге де жұмыс киімдері, дана
14.1
14.12.30
Ерлерге немесе ер балаларға арналған пальтолар, жадағайлар, капюшондары бар жадағайлар, жылы күртешелер (шаңғы күртешесін қоса алғанда), ветровкалар, штормовкалар және ұқсас трикотаж бұйымдар, дана
14.1
14.13.11
Ерлерге немесе ер балаларға арналған трикотаж костюмдер, комплектілер, пиджактар, шалбарлар, көкірекшесі және баулары бар комбинезондар, бриджилер мен шолақ шалбарлар (суға түскенде киетіннен басқа), дана
14.1
14.13.12
Әйелдерге немесе қыз балаларға арналған трикотаж пальтолар, жадағайлар, капюшондары бар жадағайлар, жылы күртешелер (шаңғы күртешесін қоса алғанда), ветровкалар, штормовкалар және ұқсас бұйымдар, дана
14.1
14.13.13
Әйелдерге немесе қыз балаларға арналған машинамен немесе қолмен тігілген трикотаж костюмдер, жиынтықтар, жакеттер, көйлектер, юбкалар, юбка-шалбарлар, шалбарлар, көкірекшесі және баулары бар комбинезондар, шортылар, дана
14.1
14.13.14
Ерлерге немесе ер балаларға арналған, трикотаждан басқа пальтолар, жадағайлар, капюшондары бар жадағайлар, жылы күртешелер (шаңғы күртешесін қоса алғанда), ветровкалар, штормовкалар және ұқсас бұйымдар, дана
14.1
14.13.21
Ерлерге немесе ер балаларға арналған, трикотаждан басқа костюмдер мен комплектілер, дана
14.1
14.13.22
Ерлерге немесе ер балаларға арналған, трикотаждан басқа пиджактар мен блейзерлер, жакеттер, пиджак түріндегі күртешелер, дана
14.1
14.13.23
Ерлерге немесе ұл балаларға арналған (трикотаждан басқа) шалбарлар, көкірекшесі және бауы бар комбинезондар, бриджилер және шортылар, дана
14.1
14.13.24
Әйелдерге немесе қыз балаларға арналған, трикотаждан басқа пальтолар, жадағайлар, капюшондары бар жадағайлар, жылы күртешелер (шаңғы күртешесін қоса алғанда), ветровкалар, штормовкалар және ұқсас бұйымдар, дана
14.1
14.13.31
Әйелдерге немесе қыз балаларға арналған, трикотаждан басқа костюмдер мен комплектілер, дана
14.1
14.13.32
Әйелдерге немесе қыз балаларға арналған, трикотаждан басқа жакеттер мен блейзерлер, пиджактар, пиджак түріндегі күртешелер, дана
14.1
14.13.33
Әйелдерге немесе қыз балаларға арналған, трикотаждан басқа көйлектер, юбкалар және юбка-шалбарлар, дана
14.1
14.13.34
Әйелдерге немесе қыз балаларға арналған (трикотаждан басқа) шалбарлар, көкірекшесі және бауы бар комбинезондар, бриджилер, дана

14.1
14.12.11
Брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи рабочие, мужские или для мальчиков, штук
14.1
14.12.12
Комплекты, куртки и пиджаки рабочие, женские или для девочек, штук
14.1
14.12.21
Брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи рабочие, женские или для девочек, штук
14.1
14.12.22
Одежда рабочая прочая, штук
14.1
14.12.30
Пальто, плащи, плащи с капюшонами, куртки теплые (включая лыжные), ветровки, штормовки и изделия аналогичные, трикотажные, мужские или для мальчиков, штук
14.1
14.13.11
Костюмы, комплекты, пиджаки, брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи и шорты (кроме купальных), трикотажные, мужские или для мальчиков, штук
14.1
14.13.12
Пальто, плащи, плащи с капюшонами, куртки теплые (включая лыжные), ветровки, штормовки, трикотажные, женские или для девочек, штук
14.1
14.13.13
Костюмы, комплекты, жакеты, платья, юбки, юбки-брюки, брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, шорты, трикотажные машинного или ручного вязания, женские или для девочек, штук
14.1
14.13.14
Пальто, плащи, плащи с капюшонами, куртки теплые (включая лыжные), ветровки, штормовки и изделия аналогичные, кроме трикотажных, мужские или для мальчиков, штук
14.1
14.13.21
Костюмы и комплекты, кроме трикотажных, мужские или для мальчиков, штук
14.1
14.13.22
Пиджаки и блейзеры, жакеты, куртки типа пиджаков, кроме трикотажных, мужские или для мальчиков, штук
14.1
14.13.23
Брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи и шорты (кроме трикотажных), мужские или для мальчиков, штук
14.1
14.13.24
Пальто, плащи, плащи с капюшонами, куртки теплые (включая лыжные), ветровки, штормовки и изделия аналогичные, кроме трикотажных, женские или для девочек, штук
14.1
14.13.31
Костюмы и комплекты, кроме трикотажных, женские или для девочек, штук
14.1
14.13.32
Жакеты и блейзеры, пиджаки, куртки типа пиджаков, кроме трикотажных, женские или для девочек, штук
14.1
14.13.33
Платья, юбки и юбки-брюки, кроме трикотажных, женские или для девочек, штук
14.1
14.13.34
Брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи и шорты (кроме трикотажных), женские или для девочек, штук

14.1
14.13.35
Ерлерге немесе ер балаларға арналған, трикотаж жейделер мен көйлектер, мың дана
14.1
14.14.11
Ерлерге немесе ер балаларға арналған, трикотаж дамбалдар, трусылар, түнгі жейделер, пижамалар, халаттар және ұқсас бұйымдар, мың дана
14.1
14.14.12
Әйелдерге немесе қыз балаларға арналған, машинамен немесе қолмен тоқылған, трикотаж блузкалар, көйлектер мен батниктер, мың дана
14.1
14.14.13
Әйелдерге немесе қыз балаларға арналған, трикотаж комбинациялар, ішкі юбкалар, трусылар, панталондар, түнгі жейделер, пижамалар, пеньюарлар, халаттар мен ұқсас бұйымдар, мың дана
14.1
14.14.14
Ерлерге немесе ер балаларға арналған, трикотаждан басқа жейделер мен көйлектер, мың дана
14.1
14.14.21
Ерлерге немесе ер балаларға арналған, трикотаждан басқа майкалар мен өзге де іштен киетін фуфайкалар, трусылар, дамбалдар, түнгі жейделер, пижамалар, халаттар мен ұқсас бұйымдар, мың дана
14.1
14.14.22
Әйелдерге немесе қыз балаларға арналған, трикотаждан басқа блузкалар, көйлектер мен батниктер, мың дана
14.1
14.14.23
Әйелдерге немесе қыз балаларға арналған, трикотаждан басқа майкалар мен өзге де іштен киетін фуфайкалар, комбинациялар, ішкі юбкалар, трусылар, панталондар, түнгі көйлектер, халаттар және ұқсас бұйымдар, мың дана
14.1
14.14.24
Әйелдерге немесе қыз балаларға арналған, трикотаждан басқа төсқаптар, корсеттер, белдіктер, иықбаулар, байлауыштар мен ұқсас бұйымдар, мың дана
14.1
14.14.25
Трикотаж теннискалар, шолақ шалбары бар майкалар, фуфайкалар мен ұқсас бұйымдар, мың дана
14.1
14.14.30
Емшектегі балаларға арналған трикотаж итжейделер, "кимонолар", мың дана
14.1
14. 19. 11. 100
Емшектегі балаларға арналған трикотаж ползункилер, мың дана
14.1
14. 19. 11. 200
Емшектегі балаларға арналған, трикотаж өлшемсіз костюмдер, гарнитуралар, мың дана
14.1
14. 19. 11. 400
Спортқа, шаңғы тебуге және суға түсуге арналған және өзге де трикотаж костюмдер, мың дана
14.1
14.19.12
Трикотаж қолғаптар, биялайлар және митенкалар, мың жұп
14.1
14.19.13
Спорттық, шаңғы тебуге және суға түсуге арналған костюмдер; өзге де киімдер, трикотаждан басқа, мың дана
14.1
14.19.22
Қол орамалдар, трикотаждан басқа, мың дана
14.1
14. 19. 23. 100
Шәлілер, шарфтар, кашнелер, мантильялар, бетперделер, бетпердешелер мен ұқсас бұйымдар, трикотаждан басқа, мың дана
14.1
14. 19. 23. 300
Галстуктар, галстук-көбелектер мен мойын орамалдар, трикотаждан басқа, мың дана
14.1
14. 19. 23. 500
Қолғаптар, биялайлар мен митенкалар, трикотаждан басқа, мың жұп
14.1
14. 19. 23. 700
Таза немесе композициялық былғарыдан дайындалған қолғаптар, биялайлар, тоқылған биялайлар мен митенкалар (барлық мамандықтарға арналған қорғаныштықтан басқа), мың жұп
14.1
14. 19. 31. 700
Фетрдан, киізден немесе тоқымалы емес материалдардан жасалған киімдер, мың дана
14.1

14.1
14.13.35
Сорочки и рубашки трикотажные, мужские или для мальчиков, тысяча штук
14.1
14.14.11
Кальсоны, трусы, сорочки ночные, пижамы, халаты и изделия аналогичные, трикотажные, мужские или для мальчиков, тысяча штук
14.1
14.14.12
Блузки, рубашки и батники трикотажные, машинного или ручного вязания, женские или для девочек, тысяча штук
14.1
14.14.13
Комбинации, юбки нижние, трусы, панталоны, сорочки ночные, пижамы, пеньюары, халаты и изделия аналогичные, трикотажные, женские или для девочек, тысяча штук
14.1
14.14.14
Сорочки и рубашки, кроме трикотажных, мужские или для мальчиков, тысяча штук
14.1
14.14.21
Майки и фуфайки нательные прочие, трусы, кальсоны, сорочки ночные, пижамы, халаты и изделия аналогичные, кроме трикотажных, мужские или для мальчиков, тысяча штук
14.1
14.14.22
Блузки, рубашки и батники, кроме трикотажных, женские или для девочек, тысяча штук
14.1
14.14.23
Майки и фуфайки нательные прочие, комбинации, юбки нижние, трусы, панталоны, рубашки ночные, пижамы, халаты и изделия аналогичные, кроме трикотажных, женские или для девочек, тысяча штук
14.1
14.14.24
Бюстгальтеры, корсеты, пояса, подтяжки, подвязки и изделия аналогичные и их части, трикотажные или нет, женские или для девочек, тысяча штук
14.1
14.14.25
Тенниски, майки с шортами, фуфайки и изделия аналогичные, трикотажные, тысяча штук
14.1
14.14.30
Распашонки, "кимоно" для грудных детей, трикотажные, тысяча штук
14.1
14.19.11.100
Ползунки для грудных детей трикотажные, тысяча штук
14.1
14.19.11.200
Костюмы, гарнитуры безразмерные для грудных детей трикотажные, тысяча штук
14.1
14.19.11.400
Костюмы спортивные, лыжные и купальные и одежда прочая, трикотажные, тысяча штук
14.1
14.19.12
Перчатки, варежки и митенки, трикотажные, тысяча пар
14.1
14.19.13
Костюмы спортивные, лыжные и купальные; одежда прочая, кроме трикотажной, тысяча штук
14.1
14.19.22
Платки носовые, кроме трикотажных, тысяча штук
14.1
14.19.23.100
Шали, шарфы, кашне, мантильи, вуали, вуалетки и изделия аналогичные, кроме трикотажных, тысяча штук
14.1
14.19.23.300
Галстуки, галстуки-бабочки и платки шейные, кроме трикотажных, тысяча штук
14.1
14.19.23.500
Перчатки, варежки и митенки, кроме трикотажных, тысяча пар
14.1
14.19.23.700
Перчатки, рукавицы, варежки и митенки из натуральной или композиционной кожи (кроме защитных для всех профессий), тысяча пар
14.1
14.19.31.700
Одежда, изготовленная из фетра, войлока или материалов нетканых, тысяча штук
14.1

14.19.32
Фетрлі шляпалық болванкалар, тебелер мен қалпақтар; шляпалық дайындамалар және фетрлі қалпақтар; өрілген немесе түрлі материалдардан жасалған жолақтарды жалғастыру арқылы дайындалған шляпалық жартылай фабрикаттар, мың дана
14.1
14.19.41
Машинамен немесе қолмен тоқылған, трикотаж шляпалар, шапкалар, береттер, өзге де бас киімдер және гарнитуралар, шашқа арналған торлар, мың дана
14.1
14. 19. 42. 700
Шляпалар мен өзге де бас киімдер, мың дана
14.1
14. 19. 43. 900
Табиғи үлбірден жасалған пальто мен қысқа пальто, ішіктер, дана
14.2
14. 20. 10. 100
Табиғи үлбірден жасалған қысқа ішіктер, бекешалар, тұлыптар, дана
14.2
14. 20. 10. 200
Табиғи үлбірден жасалған костюмдер және комплекттер, дана
14.2
14. 20. 10. 300
Табиғи үлбірден жасалған күртешелер, пиджактар, жакеттер мен жилеттер, дана
14.2
14. 20. 10. 400
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж колготтар, мың дана
14.3
14. 31. 10. 300
Бірлік жіптің сызықтық тығыздығы 6,7 текстен кем машинамен немесе қолмен тоқылған, әйелдерге арналған трикотаж шұлықтар мен қысқа шұлықтар, мың жұп
14.3
14. 31. 10. 500
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж ұйықтар, мың жұп
14.3
14. 31. 10. 600
Басқа топтамаларға енгізілмеген, машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж шұлық бұйымдар мен аяқ киімдер, мың жұп
14.3
14. 31. 10. 900
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж свитерлер, жемпірлер, пуловерлер, кардигандар, жилеттер мен ұқсас бұйымдар, дана
14.3
14.39.1
Былғары және оған жататын өнімдерді өндіру
15
Ірі қара малдың бүтін терісінен жасалған түгі жоқ былғары, мың шаршы дециметр
15.1
15.11.31
Ірі қара малдың бүтін емес терісінен жасалған түгі жоқ былғары, мың шаршы дециметр
15.1
15.11.32
Жылқы тектес жануарлардың терісінен жасалған түгі жоқ былғары, мың шаршы дециметр
15.1
15.11.33
Қойдың, ешкінің және шошқаның терісінен жасалған түгі жоқ былғары, мың шаршы дециметр
15.1
15.11.4
Өзге де жануарлардың түгі жоқ терісі, мың шаршы дециметр
15.1
15.11.51
Әртүрлі материалдардан жасалған чемодандар, саквояждар, косметикаға және сәндік керек-жарақтарға арналған әйелдердің жол сөмке-сандықшалары, іс қағаздарына арналған кейстер, портфельдер, арқаға асатын оқушы сөмкелері және ұқсас бұйымдар, мың дана
15.1
15. 12. 12. 100
Табаны мен үсті резеңкеден немесе полимерлі материалдардан жасалған су өткізбейтін аяқ киім, металды қорғаныс тұмсығы бар аяқ киімнен басқа, мың жұп
15.2
15.20.11
Табаны мен үсті резеңкеден немесе полимерлі материалдардан жасалған аяқ киім, су өткізбейтін немесе спорттық аяқ киімнен басқа, мың жұп
15.2
15.20.12
Үсті былғарыдан жасалған аяқ киім, спорттық аяқ киімнен, металды қорғаныс тұмсығы бар аяқ киімнен және әртүрлі арнайы аяқ киімнен басқа, мың жұп

14.19.32
Болванки, тульи и колпаки шляпные фетровые; заготовки шляпные и колпаки фетровые; полуфабрикаты шляпные, плетеные или изготовленные путем соединения полосок из материалов различных, тысяча штук
14.1
14.19.41
Шляпы, шапки, береты, уборы головные прочие и гарнитуры трикотажные, машинного или ручного вязания, сетки для волос, тысяча штук
14.1
14.19.42.700
Шляпы и уборы головные прочие, тысяча штук
14.1
14.19.43.900
Пальто и полупальто, шубы из меха натурального, штук
14.2
14.20.10.100
Полушубки, бекеши, тулупы из меха натурального, штук
14.2
14.20.10.200
Костюмы и комплекты из меха натурального, штук
14.2
14.20.10.300
Куртки, пиджаки, жакеты и жилеты из меха натурального, штук
14.2
14.20.10.400
Колготы трикотажные машинного или ручного вязания, тысяча штук
14.3
14.31.10.300
Чулки и гольфы женские трикотажные машинного или ручного вязания линейной плотности одиночной нити менее 6,7 текс, тысяча пар
14.3
14.31.10.500
Носки трикотажные машинного или ручного вязания, тысяча пар
14.3
14.31.10.600
Изделия чулочные и обувь трикотажные, машинного или ручного вязания, не включенные в другие группировки, тысяча пар
14.3
14.31.10.900
Свитеры, джемперы, пуловеры, кардиганы, жилеты и изделия аналогичные трикотажные, машинного или ручного вязания, штук
14.3
14.39.1
Производство кожаной и относящейся к ней продукции
15
Кожа из шкур целых скота крупного рогатого без волосяного покрова, тысяча дециметров квадратных
15.1
15.11.31
Кожа из шкур не целых скота крупного рогатого без волосяного покрова, тысяча дециметров квадратных
15.1
15.11.32
Кожа из шкур животных семейства лошадиных без волосяного покрова, тысяча дециметров квадратных
15.1
15.11.33
Кожа из шкур овечьих, козьих или свиных без волосяного покрова, тысяча дециметров квадратных
15.1
15.11.4
Кожа животных прочих без волосяного покрова, тысяча дециметров квадратных
15.1
15.11.51
Чемоданы, саквояжи, сумки-чемоданчики для косметики и туалетных принадлежностей дорожные дамские, кейсы для деловых бумаг, портфели, ранцы школьные и изделия аналогичные из материалов различных, тысяча штук
15.1
15.12.12.100
Обувь водонепроницаемая с подошвой и верхом из резины или материалов полимерных, кроме обуви с подноском защитным металлическим, тысяча пар
15.2
15.20.11
Обувь с подошвой и верхом из резины или материалов полимерных, кроме обуви водонепроницаемой или спортивной, тысяча пар
15.2
15.20.12
Обувь с верхом из кожи, кроме спортивной обуви, обуви с подноском защитным металлическим и обуви специальной разной, тысяча пар

Дәнекерленген, сыртқы диаметрі 406,4 мм артық, мұнай және газ құбырларына арналған болат құбырлар, тонна
24.2
24.20.21
Дәнекерленген, сыртқы диаметрі 406,4 мм аспайтын, мұнай және газ құбырларына арналған болат құбырлар, тонна
24.2
24.20.31
Сыртқы диаметрі 406,4 мм аспайтын, мұнай немесе газ ұңғымаларын бұрғылау барысында қолданылатын болаттан жасалған дәнекерлейтін, дөңгелектеп кесетін сорғылы-сығымдауыш және қондыру құбырлары, тонна
24.2
24.20.32
Дәнекерленген, қимасы дөңгелек, сыртқы диаметрі 406,4 мм аспайтын өзге де болат құбырлар мен түтіктер, тонна
24.2
24.20.33
Дәнекерленген, қимасы дөңгелек емес, сыртқы диаметрі 406,4 мм аспайтын болат құбырлар мен түтіктер, тонна
24.2
24.20.34
Ашық жікті немесе тойтарылған немесе осыған ұқсас тәсілмен біріктірілген, сыртқы диаметрі 406,4 мм аспайтын өзге де болат құбырлар мен түтіктер, тонна
24.2
24.20.35
Құбырларға арналған құйылмаған болат фитингтер, тонна
24.2
24.20.4
Суықтай илектелген, ені 600 мм кем, жалатылған, гальваникалық немесе өзге де жабыны бар жазық илек, тонна
24.3
24.32.2
Легірленбеген (көміртекті) болаттан жасалған қырланған табақтар, тонна
24.3
24.33.2
Жабылған болат табақтан жасалған сэндвич-панельдер, тонна
24.3
24.33.3
Өңделмеген және жартылай өңделген немесе ұнтақ түріндегі күміс, килограмм
24.4
24.41.1
Өңделмеген және жартылай өңделген немесе ұнтақ түріндегі алтын, килограмм
24.4
24.41.2
Өңделмеген алюминий, тонна
24.4
24.42.11
Алюминий оксиді, жасанды корундтан басқа, тонна
24.4
24.42.12
Өңделмеген қорғасын, тонна
24.4
24.43.11
Өңделмеген мырыш, тонна
24.4
24.43.12
Легірленбеген, өңделмеген тазартылмаған мыс, тонна
24.4
24. 44. 13. 300
Өңделмеген хром, ұнтақтары, одан жасалған өзге де бұйымдар, хром карбидынан басқа, тонна
24.4
24. 45. 30. 552
Машиналар мен жабдықтардан басқа дайын металл бұйымдарын өндіру
25
Құрама құрылыс металл конструкциялары, тонна
25.1
25.11.1
Қара металдан жасалған орман құрылысына арналған қалыптар немесе тау бекіткіштерінің тіреулері мен осыған ұқсас жабдықтар, тонна
25.1
25. 11. 23. 100
Қара металдан жасалған, электрлік қыздырусыз орталықтан жылыту радиаторлары, тонна
25.2
25.21.11
Мұнай мен мұнай өнімдеріне арналған резервуарлар, дана
25.2
25. 29. 11. 310
Қара металдардан жасалған раковиналар мен жуғыштар, мың дана
25.9
25. 99. 11. 100
Қара металдардан жасалған ванналар, мың дана
25.9
25. 99. 11. 200
Компьютерлер, электрондық және оптикалық жабдықтар өндіру
26
Радиотаратушы қабылдағыштармен немесе дыбыс немесе бейнені жазу немесе ойнату аппаратурасымен біріктірілген немесе біріктірілмеген теледидар қабылдағыштары, дана
26.4
26.40.2
Магнитофондар және өзге де дыбыс жазу аппаратурасы, дана

Трубы для нефте- и газопроводов сварные, с наружным диаметром более 406,4 мм, стальные, тонн
24.2
24.20.21
Трубы для нефте- и газопроводов сварные, с наружным диаметром не более 406,4 мм, стальные, тонн
24.2
24.20.31
Трубы обсадные и насосно-компрессорные, используемые при бурении нефтяных или газовых скважин, сварные, круглого сечения, с внешним диаметром не более 406,4 мм, из стали, тонн
24.2
24.20.32
Трубы и трубки прочие, сварные, круглого сечения, с наружным
диаметром не более 406,4 мм, стальные, тонн
24.2
24.20.33
Трубы и трубки некруглого сечения, сварные, с наружным диаметром не более 406,4 мм, стальные, тонн
24.2
24.20.34
Трубы и трубки прочие со швом открытым или клепаные или соединенные аналогичным способом, с наружным диаметром не более 406,4 мм, стальные, тонн
24.2
24.20.35
Фитинги для труб стальные, не литые, тонн
24.2
24.20.4
Прокат плоский шириной менее 600 мм холоднокатаный, плакированный, с гальваническим или прочим покрытием, тонн
24.3
24.32.2
Листы ребристые из стали нелегированной (углеродистой), тонн
24.3
24.33.2
Сэндвич-панели из покрытого стального листа, тонн
24.3
24.33.3
Серебро необработанное и полуобработанное или в виде порошка, килограмм
24.4
24.41.1
Золото необработанное и полуобработанное или в виде порошка, килограмм
24.4
24.41.2
Алюминий необработанный, тонн
24.4
24.42.11
Оксид алюминия, кроме корунда искусственного, тонн
24.4
24.42.12
Свинец необработанный, тонн
24.4
24.43.11
Цинк необработанный, тонн
24.4
24.43.12
Mедь рафинированная необработанная, нелегированная, тонн
24.4
24.44.13.300
Хром необработанный, порошки, изделия из него прочие, кроме карбида хрома, тонн
24.4
24.45.30.552
Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования
25
Металлоконструкции строительные сборные, тонн
25.1
25.11.1
Стойки и оборудование аналогичное для лесов строительных, опалубок или крепления горного из металлов черных, тонн
25.1
25.11.23.100
Радиаторы для центрального отопления, без нагрева электрического, из металлов черных, тонн
25.2
25.21.11
Резервуары для нефти и нефтепродуктов, штук
25.2
25.29.11.310
Раковины и мойки из металлов черных, тысяча штук
25.9
25.99.11.100
Ванны из металлов черных, тысяча штук
25.9
25.99.11.200
Производство компьютеров, электронного и оптического оборудования
26
Приемники телевизионные, объединенные или нет с приемниками радиовещательными или звуко- или видеозаписывающей или воспроизводящей аппаратурой, штук
26.4
26.40.2
Магнитофоны и аппаратура звукозаписывающая прочая, штук

30.2
30.20.33
Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
D
Электр энергиясы, мың киловатт сағат (мегаватт-сағат)
35.1
35.11.1
Бу және ыстық су (жылу энергиясы), мың гигакалорий
35.3
35. 30. 11. 100
Сумен жабдықтау; қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою бойынша қызмет
Е
Табиғи су, мың текше метр
36.0
36.00.1
Басшысының
2021 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 45 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы "21" ақпандағы
№ 24 бұйрығына
8-қосымша
"Өндірістік қуаттар балансы" (индексі БМ, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Өндірістік қуаттар балансы" (индексі БМ, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 2-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Өндірістік қуаттар теңгерімі" (индексі БМ, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) өндірістік қуат теңгерімі – қуаттың шамасын, оның өзгеру факторларын және есепті жылда пайдалану деңгейін сипаттайтын көрсеткіштер жүйесі;
2) өндірістік қуат – жыл ішінде өнімді мүмкіндігіне қарай барынша шығару;
3) режимдік уақыт – жоспарда қарастырылған жұмыс режиміне сәйкес жабдықтың жұмыс істеу уақыты аралығындағы сағат саны.
3. Статистикалық нысан респонденттің нақты орналасқан жері бойынша тапсырылады. Әртүрлі елді мекендерде орналасқан бірнеше цехтар болған жағдайда 1-бөлімде өнеркәсіп өнімін өндіру жүзеге асырылатын әрбір елді мекенді (бөлек) көрсетіледі.
Өндірістік қуат шығарылатын өнім бойынша БМ жылдық статистикалық нысанына өнеркәсіп салалары бойынша өнімдер тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) сәйкес өндірістік жабдықтың және өндірістік алаңдардың белгіленген жұмыс режимін толығымен пайдалануды есепке ала отырып, анықталады.
Өнімнің кәсіпорын үшін негізгі, бейінді немесе бейінді емес екендігіне қарамастан, шығарылған өнімдердің Тізбесіне сәйкес өндірістік қуат балансын кәсіпорындар құрастырады.
Статистикалық нысанда қуаттар туралы деректер есепті жылда оларда өнім өндіру жүзеге асырылғанына немесе жүзеге асырылмағанына қарамастан көрсетіледі.
Қуаттар теңгерімдері құрастырылатын өнім түрлерінің тізбесі статистикалық нысан қосымшасында келтірілген Тізбесіне сәйкес айқындалады.
Кәсіпорын өнімді уақытша жалдаған жабдықта немесе алаңдарда өндірген жағдайда өндірістік қуаттар теңгерімдері өнім қандай жабдықтарда және алаңдарда өндірілгеніне: кәсіпорын есебінде тұрған, уақытша немесе жалға алынғандығына қарамастан құрастырылады.

30.2
30.20.33
Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
D
Электроэнергия, тысяча киловатт час (мегаватт-час)
35.1
35.11.1
Пар и горячая вода (тепловая энергия), тысяча гигакалорий
35.3
35.30.11.100
Водоснабжение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений
E
Вода природная, тысяча метров кубических
36.0
36.00.1
Приложение 6
к приказу руководителя
от 8 декабря 2021 года № 45
Приложение 8
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 февраля 2020 года № 24
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Баланс производственных мощностей"
(индекс БМ, периодичность годовая)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Баланс производственных мощностей" (индекс БМ, периодичность годовая) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Баланс производственных мощностей" (индекс БМ, периодичность годовая) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие понятия и определения:
1) баланс производственной мощности – система показателей, характеризующих величину мощности, факторы ее изменения и уровень использования в отчетном году;
2) производственная мощность – максимально возможный выпуск продукции за год;
3) режимное время – количество часов, в течение которых оборудование работает согласно предусмотренному планом режиму работы.
3. Статистическая форма представляется по месту фактического нахождения респондента. При наличии нескольких цехов, находящихся в разных населенных пунктах, в разделе 1 указывается каждый населенный пункт (отдельно), где осуществляется производство промышленной продукции.
Производственная мощность определяется с учетом полного использования установленного режима работы производственного оборудования и производственных площадей по выпускаемой продукции согласно приложения к статистической форме "Перечень продукции по отраслям промышленности" (далее – Перечень).
Балансы производственных мощностей составляются предприятиями согласно Перечня по выпускаемой ими продукции, независимо является данная продукция для предприятий основной, профильной или непрофильной.
В статистической форме отражаются данные о мощностях независимо от того, осуществлялся выпуск продукции на них в отчетном году или нет.
Перечень видов продукции, по которым составляются балансы мощностей, определяется согласно Перечню.
В случаях, когда предприятие производит продукцию на временно арендованном оборудовании или площадях, балансы производственных мощностей составляются независимо, на каком оборудовании и площадях произведена продукция: числящихся на балансе предприятий, временных или арендованных.

4. 2-бөлімнің 1-ден бастап 8-бағандары бойынша электр энергиясы, жылу энергиясы және табиғи су бойынша қуат келтірілген өлшем бірліктерге сәйкес, қуатты жылдағы сағаттар санына көбейту арқылы толтырылады.
2-бөлімде қосымшада және есепті жылғы өнім ассортиментінде өндірілген өнімнің мамандандырылған қуаттарын пайдалану туралы деректер, режимдік уақытта осы қуаттардағы өнім шығарылымы көрсетіледі.
2-бағанда барлық қуаттың арту көлемдері туралы деректер, ал 3-тен бастап 6-бағанға дейін көбею факторлары, жаңа қуаттарды іске қосу, жұмыс істеп тұрған қуаттарды жаңғырту және қайта құру, өзге де факторлар көрсетіледі.
Тізбеге сәйкес шығарылатын өнімнің өзгерісі; жалға алынған жабдық; ұйымдық-техникалық іс-шараларды өткізу, бұрын қолданыста болған жабдықты сатып алу "Өзге де факторлар" 6-бағанына енгізіледі.
7-бағанда "Қуаттың азаюы" Тізбесіне сәйкес шығарылатын өнімнің өзгеруі (еңбек сыйымдылығының өсуі), істен шығуы (қорлардың таусылуы, тозуы), жалға берілген жабдықтар мен өзге де факторлар есебінен қуаттарды азайту деректері келтіріледі.
8-бағанда сызықша тұрған жағдайда (1-бағанда жыл басындағы қуат көрсетілсе), статистикалық нысанның 7-бағанында тиісті азаю көрсетіледі.
3 және 4-бөлімдерде келтірілген есепті жылы өнім шығару немесе қайта өңделген шикізат саны туралы деректер 2-бөлімнің 10-бағанына енгізілмейді.
5. 3-бөлімде мамандандырылмаған қуаттарда, жобада қарастырылмаған немесе техникалық құжаттарда көрсетілген қуаттарда өнім шығарылымы келтіріледі.
6. 4-бөлімде іске қосу туралы актілері бекітілмеген өндірілген өнімнің қуаттарын пайдалану және осы қуаттарда өнім шығарылымы туралы деректер келтіріледі.
4-бөлімнің А, Б және В бағандарында Тізбеге сәйкес өнім түрлерінің атауы, өнім түрлерінің кодтары және өлшем бірліктері көрсетіледі.
Кәсіпорынның орташа жылдық өндірістік қуаты жыл басындағы қуатқа қуаттың орташа жылдық өсуін қосу және қуаттың орташа жылдық (істен шығу) кемуін арқылы анықталады.
Жаңа қуаттарды іске қосу, жұмыс істеп тұрған қуаттарды жаңғырту, қайта құру, ұйымдық-техникалық іс-шаралар өткізу есебінен қуаттың орташа жылдық өсуі келтірілген факторлардың әрқайсысының есебінен қуаттың орташа жылдық өсуін қуаттың жыл соңына дейінгі әрекетінің толық айлар санына көбейтіп, алынған нәтижені 12-ге бөлу арқылы анықталады.
Қуаттың орташа жылдық азаюы жойылған қуатты жойылу мезетінен бастап жылдың соңына дейін қалған толық айлар санына көбейтіп, алынған нәтижені 12-ге бөлу арқылы анықталады.
Өндірістік қуат теңгерімдерін құру бойынша есепті қалыптастыру кезінде электр энергиясы (мың киловатт) мен жылу энергиясы (мың гигакалорий сағатта) бойынша "Орташа жылдық қуат" көрсеткіші белгіленген орташа жылдық қуатты жылдағы сағат санына көбейту (жоспарлы тоқтап тұру сағаттары санын алып тастағанда) арқылы есептеледі. Осыған ұқсас есеп табиғи су өндіру бойынша жүзеге асырылады.

4. Мощность по электроэнергии, теплоэнергии и природной воде по графам с 1 по 8 раздела 2 заполняется согласно приведенным единицам измерения, путем умножения мощности на количество часов в году.
В разделе 2 указываются данные об использовании специализированных мощностей произведенной продукции в приложении и ассортименте продукции отчетного года, выпуск продукции на этих мощностях в режимное время.
В графе 2 приводятся данные об объемах увеличения мощности всего, а в графах с 3 по 6 указываются факторы увеличения, ввод в действие новых мощностей, модернизация и реконструкция действующих мощностей и прочие факторы.
В графу 6 "прочие факторы" включаются: изменение выпускаемой продукции согласно Перечню; оборудование, взятое в аренду; проведение организационно-технических мероприятий; приобретение оборудования бывшего в употреблении.
В графе 7 "Уменьшение мощности" приводятся данные об уменьшении мощности за счет изменения выпускаемой продукции согласно Перечня (увеличения трудоемкости), выбытия (ветхость, исчерпание запасов), оборудования сданного в аренду и прочих факторов.
При проставлении прочерков в графе 8 (при указанной в графе 1 мощности на начало года), указывается соответствующее уменьшение в графе 7 статистической формы.
Данные, приводимые в разделах 3 и 4 о выпуске продукции или количеству переработанного сырья в отчетном году, не включаются в графу 10 раздела 2.
5. В разделе 3 приводятся данные о производстве продукции на неспециализированных мощностях, и выпуск продукции на мощностях, непредусмотренные проектом или указанные в технической документации.
6. В разделе 4 приводятся данные об использовании мощностей произведенной продукции, акты ввода в действие которых не утверждены и выпуске продукции на этих мощностях.
В графах А, Б и В раздела 4 указываются наименование видов продукции, коды видов продукции и единицы измерения согласно Перечня.
Среднегодовая производственная мощность предприятия определяется путем прибавления к мощности на начало года среднегодового увеличения мощности и вычитания среднегодового уменьшения (выбытия) мощности.
Среднегодовое увеличение мощности за счет ввода в действие новых мощностей, модернизации, реконструкции, проведения организационно-технических мероприятий исчисляется путем умножения увеличения мощности за счет каждого из перечисленных факторов на число полных месяцев действия мощности до конца года и деления полученного результата на 12.
Среднегодовое уменьшение мощности определяется путем умножения выбывающей мощности на число полных месяцев, оставшихся до конца года с момента ее выбытия, и деления полученного результата на 12.
При формировании отчета по составлению баланса производственной мощности, показатель "Среднегодовая мощность" по электроэнергии (тысяч киловатт) и теплоэнергии (тысяч гигакалорий в час) рассчитывается, исходя из установленной среднегодовой мощности, умноженной на количество часов в году (за вычетом числа часов плановых простоев). Аналогичный расчет осуществляется по производству природной воды.

7. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabіnet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Респонденттің кабинеті" арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.
8. Арифметикалық-логикалық бақылау:
2 - бөлім. : 1-баған = әр жол үшін алдыңғы жылдың 2-бөлімнің 8-бағанына;
2-баған = 3-баған +4-баған+5-баған + 6-баған әр жолдарға;
8-баған = (1-баған + 2-баған) – 7-баған әр жолдарға;
4-бөлім. : 2-баған ≤ 1-бағаннан әр жолдарға.
9. Статистикалық нысандар арасындағы бақылау:
2 - бөлім: 3-баған = 3-бөлімнің 3.1-жолына "Объектілерді пайдалануға беру туралы есеп" (индексі 2-КС, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны;
4-баған = 3-бөлімнің 3.3-жолына "Объектілерді пайдалануға беру туралы есеп" (индексі 2-КС, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны;
5-баған = 3-бөлімнің 3.2-жолына "Объектілерді пайдалануға беру туралы есеп" (индексі 2-КС, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны;
"Есепті жылғы өнім шығарылымы немесе қайта өңделген шикізат мөлшері бойынша деректер"
2 - бөлім 10-баған + 3-бөлім 1-баған + 4-бөлім 2-баған = 3-бөлімінің 1-бағанына "Кәсіпорынның өнім (тауарлар, көрсетілетін қызметтер) өндіру және жөнелту туралы есебі" (индексі 1-П, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны, аталған статистикалық нысан қосымшасына сәйкес жолдар бойынша.
Басшысының
2021 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 45 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы 21 ақпандағы
№ 24 бұйрығына
14-қосымша
"Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару туралы есеп" (индексі 1-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару туралы есеп" (индексі 1-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару туралы есеп" (индексі 1-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.

7. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет–ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
8. Арифметико-логический контроль:
Раздел 2: графа 1 = графе 8 раздела 2 предыдущего года для каждой строки;
графа 2 = графа 3 + графа 4+ графа 5 + графа 6 для каждой строки;
графа 8 = (графа 1 + графа 2) – графа 7 для каждой строки;
Раздел 4:графа 2 ≤ графы 1 для каждой строки.
9. Контроль между статистическими формами:
Раздел 2: графа 3 = строке 3.1 раздела 3 статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о вводе в эксплуатацию объектов" (индекс 2-КС, периодичность годовая);
графа 4 = строке 3.3 раздела 3 статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о вводе в эксплуатацию объектов" (индекс 2-КС, периодичность годовая);
графа 5 = строке 3.2 раздела 3 статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о вводе в эксплуатацию объектов" (индекс 2-КС, периодичность годовая);
Раздел 2 графа 10 + раздел 3 графа 1 + раздел 4 графа 2 = раздел 3 графа 1 по строкам, соответствующим приложению к данной статистической форме и статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет предприятия о производстве и отгрузке продукции (товаров, услуг)" (индекс 1-П, периодичность годовая).
Приложение 7
к приказу руководителя
от 8 декабря 2021 года № 45
Приложение 14
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 февраля 2020 года № 24
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов"
(индекс 1-отходы, периодичность годовая)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов" (индекс 1-отходы, периодичность годовая) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов" (индекс 1-отходы, периодичность годовая) (далее – статистическая форма).

2. Осы Нұсқаулықта Заңда және Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) Коммуналдық қалдықтар деп мынадай тұтыну қалдықтары түсініледі:
өзгелермен қатар қағаз бен картонды, шыныны, металдарды, пластмассаны, органикалық қалдықтарды, сүректі, тоқыманы, қаптаманы, пайдаланылған электр және электрондық жабдықтарды, батареялар мен аккумуляторларды қоса алғанда, үй шаруашылықтарының аралас қалдықтары мен бөлек жиналған қалдықтары;
егер аралас қалдықтар және басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар өзінің сипаты мен құрамы бойынша үй шаруашылықтарының қалдықтарына ұқсас болса, осындай қалдықтар;
2) қалдықтарды қалпына келтіруге немесе жоюға одан әрі жіберу мақсатында мамандандырылған ұйымдардың жеке және заңды тұлғалардан қалдықтарды ұйымдасқан түрде қабылдау жөніндегі қызметі қалдықтарды жинау деп түсініледі;
3) қалдықтарды қайта өңдеуден басқа өзге де мақсатта, оның ішінде жылу немесе электр энергиясын алу, әртүрлі отын түрлерін өндіру үшін қайталама энергетикалық ресурс ретінде пайдалану, сондай-ақ құрылыс салу, жердегі немесе жер қойнауындағы қазылған кеңістіктерді (бос жерлерді) толтыру (салу, көму) мақсатында немесе ландшафтарды жасау немесе өзгерту кезінде инженерлік мақсатта қайталама материалдық ресурс ретінде пайдалану процесі қалдықтарды кәдеге жарату деп түсініледі;
4) қалдықтарды көму – қалдықтарды алу ниетінсіз, шектелмеген мерзім ішінде қауіпсіз сақтау үшін қалдықтарды арнайы белгіленген орындарда жинап қою;
5) қоқыс шығаратын ұйым – арнайы көлікпен коммуналдық қалдықтар шығаруды жүзеге асыратын ұйым;
6) үй шаруашылығының қауіпті қалдықтары – бұл тұрғын үй ғимараттары аумағынан және тұрмыстық қатты қалдықтарға (бұдан әрі - ТҚҚ) арналған полигондарда орналастыруға рұқсат етілген бөлек жиналатын қалдықтар және олардың жекелеген бөліктері (бояулар, желімдер, қара майлар, майлар, еріткіштер, қышқылдар, жуу құралдары, фотохимикаттар, пестицидтер).
3. Статистикалық нысанды толтыруға коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару (тапсыру) бойынша бухгалтерлік және алғашқы есепке алу деректері негіз болып табылады.
Статистикалық нысанында 3, 4, 6-бөлімдер толтырылады. 2-бөлімде қалдықтардың жұмыс тәсілдерінің тиісті кодтары белгіленеді.
Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару бойынша қалдықтармен жұмыс тәсілдерін жүзеге асыратын респонденттер бланкінің барлық бөлімдерін толтырады, 3-бөлім бойынша деректер "Жиналған коммуналдық қалдықтар көлемі" 1-бағаны бойынша көрсетіледі.
4. 1-бөлімде заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшесінің немесе дара кәсіпкердің тіркелу орнына қарамастан аумағынан коммуналдық қалдықтарды жинау мен шығару жүзеге асырылатын елді мекен, аудан, қала, облыс көрсетіледі. Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес аумақ кодын аумақтық статистика органдарының қызметкерлері қояды.

2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе и в Экологическом кодексе Республики Казахстан, а также следующие определения:
1) Под коммунальными отходами понимаются следующие отходы потребления:
смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы;
смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств;
2) под сбором отходов понимается деятельность по организованному приему отходов от физических и юридических лиц специализированными организациями в целях дальнейшего направления таких отходов на восстановление или удаление;
3) под утилизацией отходов понимается процесс использования отходов в иных, помимо переработки, целях, в том числе в качестве вторичного энергетического ресурса для извлечения тепловой или электрической энергии, производства различных видов топлива, а также в качестве вторичного материального ресурса для целей строительства, заполнения (закладки, засыпки) выработанных пространств (пустот) в земле или недрах или в инженерных целях при создании или изменении ландшафтов;
4) захоронение отходов – складирование отходов в местах, специально установленных для их безопасного хранения в течение неограниченного срока, без намерения их изъятия;
5) мусоровывозящая организация – организация, осуществляющая вывоз коммунальных отходов специализированным транспортом;
6) опасные отходы домашнего хозяйства – отдельно собираемые отходы и их отдельные части (краски, клеи, смолы, масло, жир, растворители, кислоты, моющие средства, фотохимикаты, пестициды) собираемые с территорий жилых зданий и разрешенные к размещению на полигонах для твердо-бытовых отходов (далее – ТБО).
3. Основанием для заполнения статистической формы являются данные бухгалтерского и первичного учета по сбору и вывозу (передаче) коммунальных отходов.
В статистической форме заполняются разделы 3, 4, 6. В разделе 2 отмечаются соответствующие коды способов обращения с отходами.
Респонденты, осуществлявшие способы обращения с отходами по сбору и вывозу коммунальных отходов, заполняют все разделы бланка, по разделу 3 указываются данные по графе 1 "Объем собранных коммунальных отходов".
4. В разделе 1 указывается населенный пункт, район, город, область, с территории которого осуществляется сбор и вывоз коммунальных отходов, независимо от места регистрации юридического лица и (или) его структурного и обособленного подразделения или индивидуального предпринимателя.

5. 2-бөлімде есепті кезеңде жүзеге асырылған қалдықтармен айналысу тәсілдерінің барлық түрлерін "" белгісімен көрсету қажет.
Коммуналдық қалдықтарды жинау мен шығаруды, сондай-ақ көмуді (сақтауға беру) жүзеге асыратын кәсіпорындар 2-бөлімнің 05, 06 мен 07-кодтарын белгілейді және "Қалдықтарды қайта өңдеу (сорттау), кәдеге жарату және көму (сақтауға беру) туралы есеп" (индексі 2-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын тапсырады.
Қалдықтармен жұмыс істеу деп қалдықтардың пайда болуының алдын алуды және оларды барынша азайтуды, қалдықтарды есепке алу мен бақылауды, олардың жиналып қалуын, сондай-ақ қалдықтарды жинауды, қайта өңдеуді, кәдеге жаратуды, залалсыздандыруды, тасымалдауды, сақтауды (жинап қоюды) және жоюды қоса алғанда, қалдықтармен байланысты қызмет түрлері түсініледі.
6. 3-бөлімде жиналған коммуналдық қалдықтар, соның ішінде үй шаруашылықтарының қалдықтары, саябақ қалдықтары, тұрмыстық қалдықтарға теңестірілген өндіріс қалдықтары, көшедегі қоқыс, базарлардан және құрылыстан шығарылған қалдықтардың көлемі статистикалық нысанға 1-қосымшада келтірілген "Коммуналдық қалдықтардың түрлеріне" сәйкес көрсетіледі.
1-қосымшада 1-коды бойынша үй шаруашылықтары өндіретін және қоқысқа арналған орындардан жиналған қалдықтар саны көрсетіледі. Олар тамақ қалдықтары, тамақ дайындаудан қалған қалдықтар, үй жинау және пәтерлерді ағымдағы жөндеуден, қалған қалдықтар, пайдаланудан шыққан аяқкиім, киім, шыныдан, пластмассадан қалған қалдықтар, басқа да көлемі кішкентай үй керек-жарағының заттары және бау-бақша қалдықтары.
1-қосымшада 2-коды бойынша саябақтардан, шағын бақтардан, жасыл екпе ағаштар аймақтарынан жиналған қалдықтар көрсетіледі. Оларға өсімдік тектес қалдықтар (жапырақ, бұтақ, пәлек, шөп) және бейорганикалық тектес қалдықтар жатады.
1-қосымшада 3-коды бойынша жиналған құрылыс материалдарының көлемі көрсетіледі.
1-қосымшада 4-коды бойынша тұрмыстық калдықтарға теңестірілген және өндірістік объектілер, ұйымдар мен мекемелер аумағынан жеке жиналған қалдықтар (шыны, металл және құрамында металы бар қалдықтар, қыш, қатты пластмасса, тоқыма, резеңке қалдықтары, қағаз, картон және қағаз өнімдері өндірісінің қалдықтары, тоз бен сүректің өңделмеген қалдықтары, тамақ өнеркәсібінде пайда болатын қалдықтар, аң терілерін илеу мен өңдеу операциялары кезінде, сондай-ақ теріні пайдалану кезінде пайда болатын қалдықтар) көлемі көрсетіледі.
1-қосымшада 5-коды бойынша көшелерден жиналатын қоқыс (рұқсат етілмеген қоқыс тастайтын жерлердегі қоқысты қоса) көрсетіледі. Бұған жолдарды, жерасты өтпе жолдарын, қоғамдық көлік тұрақтарын, митингілер, шерулер, ойын-сауық көріністерін өткізгеннен кейін алаңдарды тазалау нәтижесінде жиналатын қоқыстар көрсетіледі.

5. В разделе 2 необходимо обозначить знаком "" все виды способов обращения с отходами, которые осуществлялись в отчетном периоде.
Предприятия, осуществляющие сбор и вывоз коммунальных отходов, также захоронение (депонирование), отмечают коды 05, 06 и 07 раздела 2 и представляют статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о переработке (сортировке), утилизации и захоронении (депонировании) отходов" (индекс 2-отходы, периодичность годовая).
Под обращением с отходами подразумеваются виды деятельности, связанные с отходами, включая предупреждение и минимизацию образования отходов, учет и контроль, накопление отходов, а также сбор, переработку, утилизацию, обезвреживание, транспортировку, хранение (складирование) и удаление отходов;
6. В разделе 3 указывается объем собранных коммунальных отходов, в том числе отходы домашних хозяйств, парковые отходы, отходы производства приравненные к бытовым, уличный мусор, отходы с рынков и строек согласно "Видам коммунальных отходов", приведенных в приложении 1 к статистической форме.
В приложении 1 по коду 1 указывается количество отходов, генерируемых домашними хозяйствами и собранных с мест, отведенных для мусора. Это пищевые отходы, отходы от приготовления пищи, отходы от уборки и текущего ремонта квартир, вышедшая из употребления обувь, одежда, отходы из стекла, пластмассы, малогабаритные предметы домашнего обихода и садово-огородные отходы.
В приложении 1 по коду 2 указываются отходы, собранные с парков, скверов, зон зеленых насаждений. К ним относятся отходы растительного происхождения (листья, ветки, ботва, трава) и отходы неорганического происхождения.
В приложении 1 по коду 3 указывается объем собранных строительных материалов.
В приложении 1 по коду 4 отражается объем отходов, приравненных к бытовым отходам и собранных отдельно с территорий производственных объектов, организаций и учреждений (отходы стекла, металлов и металлосодержащие отходы, керамические, твердые пластмассовые, текстильные, резиновые отходы, отходы производства бумаги, картона и бумажной продукции, необработанные отходы пробки и древесины, отходы образующиеся в пищевой промышленности, отходы образующиеся при операциях дубления и выделки, а также при использовании кожи).
В приложении 1 по коду 5 указывается мусор (включая мусор с несанкционированных свалок) собираемый с улиц. Включается мусор, собираемый в результате очистки дорог, подземных переходов, стоянок общественного транспорта, площадок после проведения митингов, демонстраций, развлекательных зрелищ.

1-қосымшада 6-коды бойынша базарлар аумағынан жиналған тұрмыстық қалдықтар көлемі көрсетіледі.
1-қосымшада 9-коды бойынша бөлімнің басқа жолдарында көрсетілмеген, жеке жиналатын өзге де қалдықтар (тұндырғыштардағы шламдар, кәріздік шламлар) көрсетіледі.
7. 4-бөлімде тасымалданған коммуналдық қалдықтардың көлемі статистикалық нысанға 2-қосымшада келтірілген "Шығарылатын коммуналдық қалдықтардың бағыттарына" сәйкес көрсетіледі.
2-қосымшада 1-коды бойынша ТҚҚ үшін арнайы белгіленген полигондарға шығарылған қалдықтардың көлемі көрсетіледі.
2-қосымшада 2-коды бойынша бөгде ұйымдарға, қалдықтарды өңдейтін зауыттарға берілген коммуналдық қалдықтардың көлемі көрсетіледі.
2-қосымшада 9-коды бойынша осы бөлімде есепке алынбаған (рұқсат етілмеген қоқыс орындары) қалдықтарды орналастыруға арналған өзге де объектілер көрсетіледі.
8. 5 және 5.1-бөлімдерді жергілікті уәкілетті органдар өткізетін қалдықтарды шығару бойынша конкурсты (тендерді) жеңіп алған қоқыс шығаратын кәсіпорындар толтырады.
5-бөлімде қоқыс шығаратын ұйым қызмет көрсететін кәсіпорындардың, ұйымдардың санын бірлікпен көрсетеді.
5.1-бөлімде қоқыс шығаратын ұйым шарт негізінде аулаларының аумағынан қоқыс жинау мен шығаруды тұрақты жүзеге асырған халық (адам) көрсетіледі.
9. 6-бөлімде қалдықтар орналасқан объекті (қалдықтар шығарылған жерлер) туралы ақпарат көрсетіледі.
"В" бағанында қалдықтарды орналастыру объектісінің коды (полигон, қоқыс тастайтын жерлер, қалдықтарды қайта өңдеу бойынша объекті) статистикалық нысанға 3-қосымшада келтірілген "Қалдықтарды орналастыру объектілеріне" сәйкес көрсетіледі.
"С" және "D" бағандарында осы орналастыру объектісі қандай кәсіпорынға жататыны туралы ақпарат көрсетіледі.
10. Есепті кезеңде қызметі болмаған кезде респондент тиісті жылға арналған бекітілген Респонденттердің жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген осы есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің аяқталу күнінен кешіктірмей Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген) Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларымен белгіленген тәртіпте ұсынады.
11. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabіnet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Респонденттің кабинеті" арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.

В приложении 1 по коду 6 указывается объем бытовых отходов, собранных с территорий рынков.
В приложении 1 по коду 9 отражаются прочие отходы, не указанные в других строках раздела, собираемые раздельно (шламы из отстойников, канализационные шламы).
7. В разделе 4 указывается объем транспортированных коммунальных отходов согласно "Направлениям вывозимых отходов", приведенных в приложении 2 к статистической форме.
В приложении 2 по коду 1 указывается объем отходов, вывезенных на специально предназначенные полигоны для ТБО.
В приложении 2 по коду 2 отражается количество отходов, переданных сторонним организациям, мусороперерабатывающим заводам.
В приложении 2 по коду 9 отражаются прочие объекты для размещения отходов, неучтенные в данном разделе (несанкционированные свалки).
8. Разделы 5 и 5.1 заполняют мусоровывозящие предприятия, выигравшие конкурс (тендер) по вывозу отходов, проводимые местным уполномоченным органом.
В разделе 5 мусоровывозящая организация указывает количество обслуживаемых предприятий, организаций в единицах.
В разделе 5.1 указывается население (человек), с территорий дворов которых мусоровывозящей организацией на договорной основе регулярно осуществлялся сбор и вывоз мусора.
9. В разделе 6 указывается информация об объекте размещения отходов, (место, куда были вывезены отходы).
В графе "В" указывается код объекта размещения отходов (полигон, свалка и объект по переработке отходов) согласно "Объектам размещения отходов" приведенной в приложении 3 к статистической форме.
В графе "С" и "D" указывается информация о предприятии, к которому принадлежит данный объект размещения.
10. При отсутствии деятельности в отчетный период респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в утвержденном Графике представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным статистическим наблюдениям на соответствующий год представляет Уведомление об отсутствии деятельности в порядке, установленном Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6459).
11. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.

12. Ескертпе: Х – аталған позиция толтыруға жатпайды.
13. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 3-бөлім "Барлығы" жолы = 1-9-жолдардың ∑;
1-баған 1-жол = 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.9-жолдар ∑;
1-баған 1.1-жол = 1.1.01- 1.1.10-жолдар ∑;
2) 4-бөлім "Барлығы" жолы = 1, 2, 9-жолдар ∑;
3) Бөлімдер арасындағы бақылау:
4-бөлімнің 1, 2, 3-жолдарының ∑ = 3-бөлімнің 1–бағаны 1-9-жолдарының ∑.
Басшысының
2021 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 45 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы 21 ақпандағы
№ 24 бұйрығына
16-қосымша
"Қалдықтарды қайта өңдеу (сорттау), кәдеге жарату және көму (сақтауға беру) туралы есеп" (индексі 2-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Қалдықтарды қайта өңдеу (сорттау), кәдеге жарату және көму (сақтауға беру) туралы есеп" (индексі 2-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" (бұдан әрі – Заң) Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Қалдықтарды қайта өңдеу (сорттау), кәдеге жарату және көму (сақтауға беру) туралы есеп" (индексі 2-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта Заңда және Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) Коммуналдық қалдықтар деп мынадай тұтыну қалдықтары түсініледі:
өзгелермен қатар қағаз бен картонды, шыныны, металдарды, пластмассаны, органикалық қалдықтарды, сүректі, тоқыманы, қаптаманы, пайдаланылған электр және электрондық жабдықтарды, батареялар мен аккумуляторларды қоса алғанда, үй шаруашылықтарының аралас қалдықтары мен бөлек жиналған қалдықтары;
егер аралас қалдықтар және басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар өзінің сипаты мен құрамы бойынша үй шаруашылықтарының қалдықтарына ұқсас болса, осындай қалдықтар;
2) қалдықтарды қайта өңдеуден басқа өзге де мақсатта, оның ішінде жылу немесе электр энергиясын алу, әртүрлі отын түрлерін өндіру үшін қайталама энергетикалық ресурс ретінде пайдалану, сондай-ақ құрылыс салу, жердегі немесе жер қойнауындағы қазылған кеңістіктерді (бос жерлерді) толтыру (салу, көму) мақсатында немесе ландшафтарды жасау немесе өзгерту кезінде инженерлік мақсатта қайталама материалдық ресурс ретінде пайдалану процесі қалдықтарды кәдеге жарату деп түсініледі;

12. Примечание: Х-данная позиция не подлежит заполнению.
13. Арифметико-логический контроль:
1) раздел 3 строка "Всего" = ∑ 1-9;
графа 1 строка 1 = ∑ строк 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.9;
графа 1 строка 1.1 = ∑ строк 1.1.01 - 1.1.10;
2) раздел 4 строка "Всего" = ∑ строк 1, 2, 9;
3) Контроль между разделами:
∑ строк 1, 2, 3 раздела 4 = ∑ строк 1-9 графы 1 раздела 3.
Приложение 8
к приказу руководителя
от 8 декабря 2021 года № 45
Приложение 16
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 февраля 2020 года № 24
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет о переработке (сортировке), утилизации и захоронении (депонировании) отходов"
(индекс 2-отходы, периодичность годовая)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о переработке (сортировке), утилизации и захоронении (депонировании) отходов" (индекс 2-отходы, периодичность годовая) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о переработке (сортировке), утилизации и захоронении (депонировании) отходов" (индекс 2-отходы, периодичность годовая) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе и в Экологическом Кодексе Республики Казахстан, а также следующие определения:
1) под коммунальными отходами понимаются следующие отходы потребления:
смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы;
смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
2) под утилизацией отходов понимается процесс использования отходов в иных, помимо переработки, целях, в том числе в качестве вторичного энергетического ресурса для извлечения тепловой или электрической энергии, производства различных видов топлива, а также в качестве вторичного материального ресурса для целей строительства, заполнения (закладки, засыпки) выработанных пространств (пустот) в земле или недрах или в инженерных целях при создании или изменении ландшафтов;

3) қалдықтарды көму – қалдықтарды алу ниетінсіз, шектелмеген мерзім ішінде қауіпсіз сақтау үшін қалдықтарды арнайы белгіленген орындарда жинап қою;
4) қалдықтарды қайта өңдеу деп осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, мақсатына қарамастан өнімді, материалдарды немесе заттарды одан әрі өндіруде (дайындауда) пайдалану үшін жарамды болатын пайдалы құрамдастарды, шикізатты және (немесе) өзге де материалдарды қалдықтардан алуға бағытталған механикалық, физикалық, химиялық және (немесе) биологиялық процестер түсініледі;
5) қалдықтарды орналастыру объектісі – қалдықтарды орналастыру және оларды кейіннен кәдеге жарату, қайта өңдеу немесе түпкілікті көму мақсатында әрбір қалдық түрі үшін белгіленген кезеңге тұтыну үшін арнайы жабдықталған орын (алаңдар, қоймалар, сақтау орындары, қоқыс орындары, полигондар);
6) шығу тегіне, қасиеттеріне және басқарылу технологиясына сәйкес ортақ белгілері бар қалдықтардың жиынтығы қалдықтардың түрі деп түсініледі;
3. Статистикалық нысан қалдықтардың түсуі мен одан арғы қозғалысын бухгалтерлік және алғашқы есепке алу деректерінің, тұрмыстық қатты қалдықтар (бұдан әрі – ТҚҚ) объектілерінің паспорттары негізінде толтырылады.
Осы статистикалық нысанда ТҚҚ орналастыру объектілеріне қайта өңдеуге (сорттауға), кәдеге жаратуға және көмуге (сақтауға беруді) келіп түскен қалдықтардың барлық түрлерінің көлемі көрсетіледі. Коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеуді (сорттауды), кәдеге жаратуды және көмуді (сақтауға беруді) жүзеге асыратын (қоқыс сұрыптау зауыты, ТҚҚ үшін полигон және қоқыс тастайтын жер) бірліктер зерттеуге жатады.
4. 1-бөлімде қалдықтарды орналастыру объектісі бар заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық жəне оқшауланған бөлімшесі мен дара кәсіпкердің тіркелген жеріне қарамастан қалдықтарды орналастыру объектісінің (полигонның) нақты орналасқан жері көрсетіледі.
5. 2-бөлімде қалдықтармен жұмыс істеу бойынша тәсілдер (қалдықтарды қайта өңдеу (сорттау), кәдеге жарату немесе көмуі (сақтауға беруі) көрсетіледі. Кәсіпорындар қалдықтармен жұмыс істеу тәсілдерінің бірін белгілеген жағдайда, статистикалық нысанның тек тиісті бөлімдерін ғана толтырады.
Қалдықтармен жұмыс істеу деп қалдықтардың пайда болуының алдын алуды және оларды барынша азайтуды, қалдықтарды есепке алу мен бақылауды, олардың жиналып қалуын, сондай-ақ қалдықтарды жинауды, қайта өңдеуді, кәдеге жаратуды, залалсыздандыруды, тасымалдауды, сақтауды (жинап қоюды) және жоюды қоса алғанда, қалдықтармен байланысты қызмет түрлері түсінілед.
6. 3-бөлімде есепті кезең ішінде келіп түскен коммуналдық қалдықтардың жалпы көлемі туралы деректер көрсетіледі.

3) захоронение отходов – складирование отходов в местах, специально установленных для их безопасного хранения в течение неограниченного срока, без намерения их изъятия;
4) под переработкой отходов понимаются механические, физические, химические и (или) биологические процессы, направленные на извлечение из отходов полезных компонентов, сырья и (или) иных материалов, пригодных для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалов или веществ вне зависимости от их назначения, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта;
5) объект размещения отходов – специально оборудованное место (площадки, склады, хранилища, свалка, полигон) для размещения отходов потребления на период, установленный для каждого вида отходов в целях их последующей утилизации, переработки или окончательного захоронения;
6) под видом отходов понимается совокупность отходов, имеющих общие признаки в соответствии с их происхождением, свойствами и технологией управления ими;
3. Статистическая форма заполняется на основании данных бухгалтерского и первичного учета поступления и дальнейшего движения отходов, паспортов объектов твердых бытовых отходов (далее – ТБО).
В данной статистической форме указываются объемы всех видов отходов, поступивших на объекты размещения ТБО на переработку (сортировку), утилизацию и захоронение (депонирование). Обследованию подлежат единицы, которые осуществляют переработку (сортировку), утилизацию и захоронение (депонирование) (мусоросортировочный завод, полигон для ТБО, свалки) коммунальных отходов.
4. В разделе 1 указывается фактическое местонахождение объекта размещения отходов (полигона), независимо от места регистрации юридического лица и (или) его структурного и обособленного подразделения или индивидуального предпринимателя, имеющий объект размещения отходов.
5. В разделе 2 указываются способы по обращению с отходами (переработка (сортировка), утилизация и захоронение (депонироние) отходов). Предприятия при указывании одного из способов обращения с отходами заполняют только соответствующие разделы статистической формы.
Под обращением с отходами подразумеваются виды деятельности, связанные с отходами, включая предупреждение и минимизацию образования отходов, учет и контроль, накопление отходов, а также сбор, переработку, утилизацию, обезвреживание, транспортировку, хранение (складирование) и удаление отходов;
6. В разделе 3 указываются данные об общем объеме поступивших коммунальных отходов в течении отчетного периода.

3.1-бөлімде есепті кезеңде өзге тұлғалардан коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау бойынша қызметпен айналыспайтын кәсіпорындардан және халықтан өздігінен шығару арқылы келіп түскен коммуналдық қалдықтардың көлемі көрсетіледі.
7. 4-бөлімнің 1-бағанында қайта пайдалану немесе қосалқы өнімдерді дайындау үшін жарамды қалдықтар фракцияларында (құнды материалдар) қайта өңдеу (сұрыптау) нәтижесінде сұрыпталғанның жалпы саны көрсетіледі. Егер қалдықтар мақсаттарына қарамастан бөгде ұйымдарға жіберілсе, онда тиісті баған: 4-бөлімнің 2-бағанында қайта өңдеу үшін бөгде ұйымдарға бағытталған қалдықтар көлемі, 3-бағанында көмуге арналған бөгде ұйымдарға бағытталған қалдықтар көлемі, 4-бағанында басқа мақсаттарға бөгде ұйымдарға бағытталған қалдықтар көлемі туралы деректер толтырылады.
Өз объектілерінде орналастыратын қалдықтарды көму операцияларын орындайтын респонденттер 3-бағанды (көп жағдайда) толтырмайды.
4-бөлімнің 5-бағанында өз объектілерінде өнім алу үшін қайта өңделген (қайталама шикізат) қалдықтар көлемі туралы деректер көрсетіледі.
8. 4.1-бөлімде сорттау имаратының жобалық қуаты (өткізу қабілеті) көрсетіледі.
9. 4.2-бөлімде өндірушінің деректері бойынша қалдықтарды қайта өңдеуге арналған жабдықтың жобалық қуаты көрсетіледі.
10. 5-бөлімде кәдеге жаратылған, яғни қосалқы материалдар (полигонның құрылыс іс-шараларына бағытталған) ретінде кәсіпорын пайдаланған немесе энергия алумен инсинирациялауға (өртеуге) және кәдеге жаратудың өзге де түрлеріне бағытталған қалдықтардың көлемі көрсетіледі.
Қалдықтарды ұстау үшін жолдарды, имараттарды (жер бөгетін) салуға, топырақты нығыздау мен жабуға, топырақ құнарлылығын қалпына келтіруге бағытталған қалдықтар полигонның құрылыс іс-шараларына бағытталған қалдықтар көлемін білдіреді.
Энергетикалық ресурстар ретінде пайдаланылатын қалдықтар энергия алумен инсинирациялауға (өртеуге) бағытталған қалдықтар көлемін білдіреді.
Қосалқы материал ретінде пайдаланылатын қалдықтар, көлемдерін азайту мақсатында қосымша өңдеуден өткен қалдықтар кәдеге жаратудың өзге түрлеріне бағытталған қалдықтардың көлемін білдіреді.
11. 6-бөлімді қалдықтарды көмуді (сақтауға беруді) жүзеге асыратын және қалдықтарды орналастыру объектілері бар кәсіпорындар толтырады.
6-бөлімде 1-жолда есепті жылдың басына жиналған көмілген (сақтауға берілген) қалдықтардың жалпы көлемі көрсетіледі. Аталған көрсеткішті есептеу кезінде өткен жылғы жиналған көмілген (сақтауға берілген) қалдықтар көлемі қосылады.
2-жолда есепті жыл ішінде көмуге (сақтауға беруге) келіп түскен қалдықтардың көлемі көрсетіледі.
3-жолда есепті жылдың соңына жиналған көмілген (сақтауға берілген) қалдықтардың көлемі көрсетіледі. Аталған көрсеткішті есептеуде өткен жылдардағы жиналған көмілген (сақтауға берілген) қалдықтар бойынша көлемдер мен есепті жылы жиналған көмілген (сақтауға берілген) қалдықтар көлемі қосылады.
4-жолда (қалдықтарды көму орны) полигонның жобалық қуаты көрсетіледі.
5-жолда (қалдықтарды көму орны) полигонның алаңы шаршы километрмен көрсетіледі.

В разделе 3.1 указывается объем коммунальных отходов поступивший от предприятий и населения путем самовывоза, не осуществляющие деятельность по сбору и транспортировке коммунальных отходов от других лиц в отчетном периоде.
7. В графе 1 раздела 4 указываются общее количество отобранных в результате переработки (сортировки) фракциях отходов (ценные материалы), которые пригодны для повторного использования или для изготовления вторичных продуктов. В случае, если отходы направляются сторонним организациям, в зависимости от целей, заполняется соответствующая графа: графа 2 – объем отходов, направленных сторонним организациям для переработки, графа 3 – объем отходов направленных сторонним организациям для захоронения, графа 4 – объем отходов направленных сторонним организациям на прочие цели.
Респонденты, выполняющие операции по захоронению отходов на собственных объектах размещения, графу 3 не заполняют.
В графе 5 раздела 4 указывается объем отходов переработанных для получения продукции (вторичного сырья) на собственном объекте.
8. В разделе 4.1 указывается проектная мощность (пропускная способность) сортировочного сооружения.
9. В разделе 4.2 указывается проектная мощность оборудования для переработки отходов по данным изготовителя.
10. В разделе 5 указывается объем утилизированных отходов, использованных предприятием в качестве вторичных материалов (направленных на строительные мероприятия полигона), либо направленных на инсинерацию (сжигание) с извлечением энергии и прочие виды утилизации.
Под объемом отходов, направленных на строительные мероприятия полигона, подразумеваются отходы, направлены для строительства дорог, сооружений для удержания отходов (земляной дамбы), уплотнения, покрытия грунта, рекультивации земель.
Под объемом отходов, направленных на инсинерацию (сжигание) с извлечением энергии подразумеваются отходы, используемые в качестве энергетических ресурсов.
Под объемом отходов, направленных на прочие виды утилизации, подразумеваются отходы, используемые в качестве вторичного материала, отходы прошедшие дополнительную обработку с целью уменьшения их объемов.
11. Раздел 6 заполняют предприятия, осуществляющие захоронение (депонирование) отходов и имеющие объекты размещения отходов.
В разделе 6 по строке 1 указывается объем накопленных захороненных (депонированных) отходов на начало отчетного года. При расчете данного показателя суммируются объемы по накопленным захороненным (депонированным) отходам за прошлые года.
По строке 2 указывается объем отходов, поступивших на захоронение (депонирование) в течение отчетного года.
По строке 3 указывается объем накопленных захороненных (депонированных) отходов на конец отчетного года. При расчете данного показателя суммируются объемы по накопленным захороненным (депонированным) отходам за прошлые года и объем накопленных захороненных (депонированных) отходов за отчетный год.
По строке 4 указывается проектная мощность полигона (место захоронения отходов) для захоронения отходов.
По строке 5 указывается площадь полигона (место захоронения отходов) в квадратных километрах.

Кәсіпорын қызметін уақытша тоқтатқан жағдайда (мысалы, экологиялық рұқсатты тоқтата тұру, жою, айыру кезінде) есепті кезең ішінде кәсіпорын тек 1, 3-жолдарды (тең мәндерді) толтырады. Бұл жағдайда 1-жол бойынша кәсіпорынның қызметін уақытша тоқтата тұрғанға дейін өткен жылдардағы жиналған көмілген (сақтауға берілген) қалдықтар бойынша көлемі көрсетіледі, 3-жол бойынша есепті кезеңде қалдықтар қозғалысының болмауына байланысты көрсетілген мән қайталанады, 5-жол бойынша – қалдықтарды көмуге арналған полигон алаңы.
12. 7-бөлімде есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша кейіннен кәдеге жарату, қайта өңдеу немесе түпкілікті көму мақсатында (көмуге арналған полигондар басқа) әрбір қалдық түрлері үшін жобалау құжаттамасында белгіленген кезеңге арнайы жабдықталған орындарда (алаңдарда, көмбелерде, қоймаларда) орналасқан қалдықтардың болуы көрсетіледі.
Қалдықтарды уақытша сақтау деп қызметі нәтижесінде түзілетін өндіріс және тұтыну қалдықтарын тұлғалардың қалдықтар жиналатын орындарда және жобалау құжаттамасында айқындалған мерзімдерде (бірақ алты айдан аспайтын) оларды кейіннен кәдеге жарату, қайта өңдеу, сондай-ақ қайта өңдеуге немесе кәдеге жаратуға жатпайтын қалдықтарды жою жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын ұйымдарға беру үшін жинап қоюы түсініледі.
13. 8-бөлімде қалдықтардың келіп түсу көздері туралы ақпарат көрсетіледі. Аталған бөлімді толтыру кезінде қалдықтарды қабылдау және көму бойынша көрсетілетін қызметтерді көрсетуге шарт жасасқан әрбір кәсіпорын бойынша деректер көрсетіледі. 8-бөлімнің B және C бағандарында қалдықтар келіп түскен кәсіпорындар туралы ақпарат көрсетіледі.
14. Есепті кезеңде қызметі болмаған кезде респондент тиісті жылға арналған бекітілген Респонденттердің жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген осы есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің аяқталу күнінен кешіктірмей Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген) Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларымен белгіленген тәртіпте ұсынады.
15. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabіnet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Респонденттің кабинеті" арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.

В случае временного приостановления деятельности предприятия (например, при приостановлении, аннулировании, лишении экологического разрешения) в течение отчетного периода, предприятие заполняет только строки 1, 3 (равные значения). В этом случае, по строке 1 указывается объем накопленных захороненных (депонированных) отходов за прошлые года до временного приостановления деятельности предприятия, по строке 3 – повторяется указанное значение, в связи с отсутствием движения отходов в отчетном периоде, по строке 5 – площадь полигона для захоронения отходов.
12. В разделе 7 указывается наличие отходов, находящиеся в специально оборудованных местах (площадках, складах, хранилищах) на период, установленный проектной документацией для каждого вида отходов в целях последующей утилизации, переработки или окончательного захоронения по состоянию на конец отчетного периода.
Под временным хранением отходов подразумевается складирование отходов производства и потребления лицами, в результате деятельности которых они образуются, в местах накопления отходов и на сроки, определенные проектной документацией (но не более шести месяцев), для их последующей передачи организациям, осуществляющим операции по утилизации, переработке, а также удалению отходов, не подлежащих переработке или утилизации.
13. В разделе 8 указывается информация об источниках поступления отходов. При заполнении данного раздела указываются данные по каждому предприятию, заключившие договора на оказание услуг по приему и захоронению отходов. В графе B и С раздела 8 указывается информация о предприятиях, от которых поступили отходы.
14. При отсутствии деятельности в отчетный период респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в утвержденном Графике представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным статистическим наблюдениям на соответствующий год представляет Уведомление об отсутствии деятельности в порядке, установленном Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6459).
15. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.

16. Ескертпе: Х – аталған позиция толтыруға жатпайды.
17. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 2-бөлім: 05-жол ≠ 0 және (немесе) 06-жол ≠ 0 және (немесе) 07-жол ≠ 0;
2) 3-бөлім: 3-бөлім ≥ 3.1- бөлім;
3) 4-бөлім: 1-жол = 1.1-1.10-жолдар барлық бағандар бойынша ∑;
егер 1-бағанның 1-жолы ≠ 0, онда 4.1-бөлім ≠ 0 (мүмкін);
егер 5-бағанның 1-жолы ≠ 0, онда 4.2-бөлім ≠ 0 (мүмкін емес);
4.1-бөлім ≤ 1-бағанның 1-жолы 4-бөлім;
4.2-бөлім ≤ 5-бағанның 1-жолы 4-бөлім;
4) 5-бөлім: "Барлығы" жолы = 1.1-1.3-жолдар ∑;
5) 6-бөлім: 2-жол= 2.1-2.5-жолдар ∑;
3-жол= 1-жол + 2-жол;
егер 3-жол ≠ 0, онда 4-жол ≠ 0 (мүмкін) және 5-жол ≠ 0 (мүмкін емес);
4-жол ≥ 3-жол;
6) Бөлімдер бойынша бақылау:
егер 3-бөлім ≠ 0, онда 8-бөлімнің кем дегенде бір жолы ≠ 0;
егер 2-бөлімнің 05-жолы ≠ 0, онда 4-бөлімнің 1-бағаны 1-жолы ≠ 0 (мүмкін);
егер 2-бөлімнің 06-жолы ≠ 0, онда 4-бөлімнің 5-бағаны 1-жолы ≠ 0 және (немесе) 5-бөлімнің 1-бағаны 1-жолы ≠ 0 (мүмкін);
егер 2-бөлімнің 07-жолы ≠ 0, онда 6-бөлімнің 1-баганның 3-жолы ≠ 0 (мүмкін емес).
Басшысының
2021 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 45 бұйрығына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы 21 ақпандағы
№ 24 бұйрығына
18-қосымша
"Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп" (индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп" (индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп" (индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) атмосфераға ластаушы заттардың шығарындысы – шығарындылардың тұрақты көздерінен атмосфералық ауаға ластаушы (халықтың денсаулығы мен қызметіне, қоршаған ортаға қолайсыз әсер ететін) заттардың түсуі;
2) атмосфераны ластайтын тұрақты көздер – пайдалану процесінде зиянды заттар бөлетін технологиялық агрегат (қондырғы, құрылғы, аппарат);
3) ластаушы заттарды ұстау және кәдеге жарату – өндіріске қайта қайтарылып, тауарлық өнім алуға пайдаланылған немесе басқа жаққа өткізілген ұсталған ластаушы заттардың мөлшері;

16. Примечание: Х-данная позиция не подлежит заполнению.
17. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 2: строка 05 ≠ 0 и (или) строка 06 ≠ 0 и(или) строка 07 ≠ 0;
2) Раздел 3: раздел 3 ≥ раздела 3.1;
3) Раздел 4: строка 1 = ∑ строк 1.1-1.10 по всем графам;
если графа 1 строка 1 ≠ 0, то раздел 4.1 ≠ 0 (допустимый);
если графа 5 строка 1 ≠ 0, то раздел 4.2 ≠ 0 (недопустимый);
Раздел 4.1 ≤ графа 1 строка 1 раздела 4;
Раздел 4.2 ≤ графа 5 строка 1 раздела 4;
4) Раздел 5: строка "Всего" = ∑ строк 1.1-1.3;
5) Раздел 6: строка 2 = ∑ строк 2.1-2.5;
строка 3 = строка 1 + строка 2;
если строка 3 ≠ 0, то строка 4 ≠ 0 (допустимый) и строка 5 ≠ 0 (недопустимый);
строка 4 ≥ строка 3;
6) Контроль между разделами:
если раздел 3 ≠ 0, то раздел 8 ≠ 0 как минимум одна строка;
если в разделе 2 строка 05 ≠ 0, то в разделе 4 графа 1 строка 1 ≠ 0 (допустимый);
если в разделе 2 строка 06 ≠ 0, то в разделе 4 графа 5 строка 1 ≠ 0 и (или) в разделе 5 графа 1 строка 1 ≠ 0 (допустимый);
если в разделе 2 строка 07 ≠ 0, то в разделе 6 графа 1 строка 3 ≠ 0 (недопустимый).
Приложение 9
к приказу руководителя
от 8 декабря 2021 года № 45
Приложение 18
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 февраля 2020 года № 24
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет об охране атмосферного воздуха"
(индекс 2-ТП (воздух), периодичность годовая)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об охране атмосферного воздуха" (индекс 2-ТП (воздух), периодичность годовая) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об охране атмосферного воздуха" (индекс 2-ТП (воздух), периодичность годовая) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие определения:
1) выброс в атмосферу загрязняющих веществ – поступление в атмосферный воздух загрязняющих (оказывающих неблагоприятное действие на здоровье или деятельность населения, на окружающую среду) веществ от стационарных источников выбросов;
2) стационарный источник загрязнения атмосферы – технологический агрегат (установка, устройство, аппарат), выделяющий в процессе эксплуатации вредные вещества;
3) улавливание и утилизация загрязняющих веществ – количество уловленных загрязняющих веществ, возвращенных в производство, использованных для получения товарного продукта или реализованных на сторону;

4) ұйымдастырылған ластау көздері – зиянды заттарды ұстау үшін тиісті газ тазарту және шаң тұту қондырғыларын қолдануға мүмкіндік беретін газ немесе ауа өткізгіш (құбыр, аэрационды фонарь, вентиляциялық шахта) жүйесіне түсетін көздер зиянды заттар,
5) ұйымдастырылмаған ластау көздері – герметикалық емес технологиялық жабдықтар, көліктік құрылғылар, резервуарлардың салдарынан зиянды заттар тікелей атмосфераға түсетін шығарынды көздері;
6) ұшпалы органикалық қосылыстар – күн сәулесі болған кезде азот тотықтарымен реакцияға түскенде фотохимиялық тотықтырғыштарды түзетін метаннан басқа, адамның іс-әрекетінің нәтижесінде пайда болатын барлық органикалық қосылыстар.
3. Статистикалық нысанды ауаны ластайтын тұрақты көздері бар кәсіпорындар және (немесе) дара кәсіпкерлер ұсынады.
Статистикалық нысан ауаны ластайтын тұрақты көздері бар әрбір бөлімше бойынша кәсіпорынның заңды мекенжайына қарамастан, оның нақты орналасқан жеріне сәйкес толтырылады.
Статистикалық нысан кәсіпорында ұйымдастырылған бастапқы есепке алу деректерінің, тұрақты ластайтын көздер мен олардың сипаттамаларын есепке алу журналдарының, газ тазарту және шаң тұту қондырғыларының жұмысын есепке алу журналдарының, сондай-ақ қондырғылар паспортының негізінде құрастырылады. Заңды тұлға және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері мен дара кәсіпкерлер бойынша мәліметтер:
-жылына 0,999 тоннадан артық рұқсат берілген шығарындының көлемімен;
-ластаушы заттар шығарындыларының құрамында қауіптіліктің 1 және (немесе) 2 класы болған жағдайда 0,500-ден 0,999-ға тоннаға дейінгі рұқсат берілген шығарындының көлемімен ұсынылады.
Статистикалық нысанда тұрақты ластаушы көздер шығарындыларын нақты жүзеге асырғандар санынан ластаушы заттардың шығарылатын көлемін сипаттайтын және тазарту имараттарымен жабдықталған тұрақты көздерден (ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған) нақты тұтылған және кәдеге жаратылған атмосфераға шығарылатын ластаушы заттар шығарындылары бойынша деректер көрсетіледі.
Ластаушы заттар шығарындыларының көлемі тоннамен үтерден кейін бес таңбаға дейін толтыру мүмкіндігімен көрсетіледі.
Жыл бойы (жыл ішінде оларды бөгде ұйымдарға беру салдарынан, жыл соңына ластаушы заттардың шығарындылары көздерінің болмауына қарамастан) кәсіпорындардағы тұрақты ластаушы көздерден шыққан газдардағы және аспирациялық ауадағы ластаушы заттардың бәрі (төменде аталғандардан басқасы) есепке алуға жатады. Есепті кезеңдегі ластаушы заттардың (қатты, газ тәріздес және сұйық заттар бойынша барлығы) көлемі құралдармен жүргізілген өлшеу және (немесе) есептеулер негізінде көрсетіледі.
Статистикалық нысанда автокөлікті қоса алғанда ластаудың жылжымалы көздері бойынша деректер көрсетілмейді.
Тұрақты орналастыруды қажет ететін жылжымалы ластау көздері (дизельді генераторлар) оларды пайдалану кезінде осы статистикалық нысанға қосылады.
Статистикалық нысанда, егер бұл әуел бастан осы технологияның жобасында көзделген болса, өнім өндірісінің технологиялық процестерінде шикізат немесе жартылай фабрикат ретінде пайдаланылатын газбен қоса кететін заттардың мөлшері туралы деректер ескерілмейді. Техникалық көміртек зауыттарында күйе өндірген кезде реактордан шығатын газдарды тазарту кезінде, фосфор зауыттарында сары фосфор өндіргенде рудалық-термикалық пештерден шығатын газдарды тазарту кезінде, химия зауыттарында көмір қышқылын өндіргенде "қайнаған қабат" пештерінен шығатын газдарды тазарту кезінде пайда болатын және кәдеге жаратылатын заттар есепке алынбайды. Қара металлургия кәсіпорындарында домендік газда пайда болып, технологиялық отын ретінде пайдаланылатын көміртек тотығы есепке алынбайды. Түсті және қара металлургия, химия, мұнай-химия және басқа салалар зауыттарынан шығатын газдардан өнім алу үшін пайдаланылатын "қос қабатты адсорбция" және "қос түйісу" қондырғылары мен жүйелер ұстаған заттар да есепке алынбайды. Заттардың пайда болуы мен шығарындысы жөнінде жоғарыда келтірілгендердің арасынан газдың толық тұтылмауы мен технологиялық жабдықтарда саңылау болғандықтан, газдың шығуы салдарынан атмосфераға түсетін ластаушы заттар ғана есепке алынуға жатады.

4) организованные источники загрязнения – источники, вредные вещества от которых поступают в систему газоходов или воздуховодов (труба, аэрационный фонарь, вентиляционная шахта), позволяющие применить для их улавливания соответствующие газоочистительные и пылеулавливающие установки;
5) неорганизованные источники загрязнения – источники выбросов, вредные вещества от которых поступают непосредственно в атмосферу, вследствие негерметического технологического оборудования, транспортных устройств, резервуаров;
6) летучие органические соединения – все органические соединения, возникающие в результате деятельности человека, кроме метана, которые производят фотохимические окислители в реакции с окислами азота в присутствии солнечного света.
3. Статистическую форму представляют предприятия и (или) индивидуальные предприниматели, имеющие стационарные источники загрязнения воздуха.
Статистическая форма заполняется по каждому подразделению, имеющему стационарные источники загрязнения воздуха согласно его фактического местонахождения, независимо от юридического адреса предприятия.
Статистическая форма составляется на основании данных первичного учета, организованного на предприятии, журналов учета стационарных источников загрязнения и их характеристик, журналов учета работы газоочистных и пылеулавливающих установок, а также паспорта установки. Предоставляются сведения по юридическому лицу и (или) их структурному и обособленному подразделению или индивидуальному предпринимателю:
- с объемом разрешенного выброса более 0,999 тонн в год;
- с объемом разрешенного выброса от 0,500 до 0,999 тонн включительно при наличии в составе выбросов загрязняющих веществ 1 и (или) 2 класса опасности.
В статистической форме отражаются данные по выбросам загрязняющих веществ в атмосферу, характеризующие объем выбрасываемых загрязняющих веществ от количества фактически осуществлявших выбросы стационарных источников загрязнения (организованные и неорганизованные) и объем фактически уловленных и утилизированных загрязняющих веществ от стационарных источников, оборудованных очистными сооружениями.
Объем выбросов загрязняющих веществ отражается в тоннах с возможностью заполнения до пяти знаков после запятой.
Учету подлежат все загрязняющие вещества, содержащиеся в отходящих газах от стационарных источников загрязнения, имевшихся на предприятиях в течение года (несмотря на отсутствие источников выбросов загрязняющих веществ на конец года, вследствие передачи их сторонней организацией в течение года), и аспирационном воздухе (кроме указанных ниже). Количество загрязняющих веществ за отчетный период (всего, твердых, газообразных и жидких) указывается на основании инструментальных замеров и (или) расчетов.
В статистической форме не учитываются данные по передвижным источникам загрязнения, включая автотранспорт.
Перемещаемые источники загрязнения, требующие стационарного расположения при их эксплуатации включаются в данную статистическую форму (дизельные генераторы).
В статистической форме не учитываются данные о количестве отходящих с газами веществ, которые используются в технологических процессах производства продукции в качестве сырья или полуфабрикатов, если это изначально предусматривалось проектом данной технологии. Не учитываются вещества, образующиеся и утилизируемые при очистке газов, отходящих от реакторов при производстве сажи на заводах технического углерода, очистке газов, отходящих от рудно-термических печей при производстве желтого фосфора на фосфорных заводах, очистке газов, отходящих от печей "кипящего слоя" при производстве серной кислоты на химических заводах. На предприятиях черной металлургии не учитывается окись углерода, содержащаяся в доменном газе, который используется как технологическое топливо. Не учитываются вещества, уловленные установками и системами "двойной адсорбции" и двойного контактирования, служащие для получения продукции из отходящих газов заводов цветной и черной металлургии, химии, нефтехимии и других отраслей. Из приведенных случаев образования и выброса веществ учету подлежат только загрязняющие вещества, поступающие в атмосферу в результате неполного улавливания и утечек газа из-за негерметичности технологического оборудования.

4. 1-бөлімде ауаны ластайтын тұрақты көздері бар объектінің нақты орналасқан жері (заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшесінің тіркелген жеріне қарамастан) көрсетіледі. Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес аумақ кодын статистика органының қызметкері толтырады.
5. 2-бөлімде тұрақты көздері бар объекті ластаушы заттардың шығарындыларын шығаруды есепті кезең ішінде жүзеге асырғандығы көрсетіледі.
Егер кәсіпорын шығарындыларды шығаруға рұқсаты болуы немесе болмауына қарамастан шығарындыларды нақты жүзеге асырса, 2-бөлімдегі 2.1-тармақ белгіленеді және статистикалық нысанның барлық бөлімдері толтырылады. Бұл ретте, 4-бөлімде барлық тұрақты көздер саны, сондай-ақ ластаушы заттар шығарындыларын нақты жүзеге асырғандар туралы ақпарат көрсетіледі. Есепті кезеңде жұмыс істемеген тұрақты көздер (ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған) 4-бөлімдегі 1-бағанға жалпы санға қосылады.
Егер кәсіпорын шығарындыларды жүзеге асырмаса, 2-бөлімдегі 2.2-тармақ белгіленеді және 4-бөлім толтырылады.
6. 3-бөлімде ластаушы заттардың атмосфераға шығарындыларының көлемі осы статистикалық нысанға қосымшаға сәйкес көп таралған ерекше ластаушы заттардың тізбесіне сәйкес көрсетіледі. Көлем үтірден кейін бес белгіге дейін толтыру мүмкіндігімен тоннада көрсетіледі.
3-бөлімнің 1-бағанында тазарту имараттарын қоспай, барлық ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған көздерден атмосфераға түсетін ластаушы заттардың, сондай-ақ оларды тұтуға (зарарсыздандыруға) арналмаған газ тазарту және шаң тұту қондырғылары арқылы өткен, ұсталмаған зиянды заттар шығарындыларының жалпы көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 2-бағанында атмосфераға арнайы жабдықталған құрылғылар (құбырлар, вентиляциялық құрылғылар, аэрациялық фонарлар және басқалар) арқылы түсетін, бірақ бұл ретте алдын ала тазалауға түспейтін, сондай-ақ оларды тұтуға арналмаған газ тазарту және шаң тұту құрылғыларынан өткен ұсталмаған ластаушы заттардың көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 3-бағанына кәсіпорындағы газ тазарту және шаң тұту қондырғыларына (олардың нақты жұмысына байланыссыз) түсетін және тазартуға жататын ластаушы заттар (барлығы және жекелеген ингредиенттер бойынша) бойынша деректер енгізіледі.
3-бөлімнің 4-бағанында тұтылған (зарарсыздандырылған) ластаушы заттардың нақты көлемі келтіріледі.
3-бөлімнің 5-бағанында өндіріске қайтарылып, тауарлық өнім алу үшін пайдаланылған немесе басқа жаққа өткізілген тұтылған ластаушы заттардың көлемі көрсетіледі.
Тұтылған және кәдеге жаратылған ластаушы заттарға, егер бұл технологияда көзделсе, өнім өндірудің технологиялық процестерінде шикізат немесе жартылай фабрикат ретінде пайдаланылатын заттар жатпайды.
3-бөлімнің 6-бағанында тазартудан кейін және тазартылмай шығарылған ауа бассейніне түскен ластаушы заттардың (барлығы, қатты, газ тәріздес және сұйық) жалпы көлемі көрсетіледі.
7-бағанда есептік немесе аспаптық жолмен бекітілген және негізделген жол берілетін шекті шығарындылардың нормативтері көрсетіледі. Парниктік газдар шығарындыларын және ластаушы заттар шығарындылары мен төгінділерін қоспағанда, өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырудың жол берілетін шекті нормативтері қоршаған орта сапасы нормативтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін эмиссиялардың әрбір тұрақты көзі мен кәсіпорын үшін есептеулер негізінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 10 наурыздағы № 63 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 наурызда № 22317 болып тіркелген) Қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін айқындау әдістемесімен анықталатын эмиссиялардың шамалары болып табылады. Белгіленген жол берілетін шекті шығарындылардың қолданылу мерзімі мемлекеттік экологиялық сараптама берген жоба нормативтерін құрайтын қорытындының қолданылу мерзімімен айқындалады.

4. В разделе 1 указывается фактическое местонахождение объекта, имеющего стационарные источники загрязнения воздуха (независимо от места регистрации юридического лица и (или) его структурного и обособленного подразделения). Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) заполняется работником территориального органа статистики.
5. В разделе 2 указывается, осуществлял ли объект, имеющий стационарные источники, выбросы загрязняющих веществ в течение отчетного периода.
Если предприятие фактически осуществляло выбросы, независимо от того имелось ли разрешение на выбросы или нет, отмечается пункт 2.1 в разделе 2 и заполняются все разделы статистической формы. При этом, в разделе 4 отражается информация о количестве всех стационарных источников, а также имевших фактический выброс загрязняющих веществ. Стационарные источники (организованные и неорганизованные), не работавшие в отчетном периоде, включаются в графу 1 раздела 4 в общее количество.
Если предприятие не осуществляло выбросы, отмечается пункт 2.2 в разделе 2 и заполняется графа 1 раздела 4.
6. В разделе 3 отражается объем выбросов в атмосферу загрязняющих веществ, согласно перечню наиболее распространенных специфических загрязняющих веществ в соответствии с перечнем к данной статистической форме. Объем отражается в тоннах с возможностью заполнения до пяти знаков после запятой.
В графе 1 раздела 3 указывается общий объем выбросов загрязняющих веществ, поступающих в атмосферу от всех организованных и неорганизованных источников, минуя очистные сооружения, а также тех неуловленных вредных веществ, которые прошли через непредназначенные для их улавливания (обезвреживания) газоочистные и пылеулавливающие установки.
В графе 2 раздела 3 приводится объем загрязняющих веществ, поступающих в атмосферу через специально оборудованные устройства (трубы, вентиляционные установки, аэрационные фонари и другие), но не подвергающиеся при этом предварительной очистке, а также те неуловленные вещества, которые прошли через непредназначенные для их улавливания газоочистные и пылеулавливающие установки.
В графу 3 раздела 3 включаются данные по загрязняющим веществам (всего и по отдельным ингредиентам), поступающие и подвергающиеся очистке в имеющихся на предприятии газоочистных и пылеулавливающих установках (независимо от фактической работы этих установок).
В графе 4 раздела 3 приводится фактический объем уловленных (обезвреженных) загрязняющих веществ.
В графе 5 раздела 3 указывается объем утилизированных загрязняющих веществ, возвращенных в производство, использованных для получения товарного продукта или реализованных на сторону.
К уловленным и утилизированным загрязняющим веществам не относятся вещества, используемые в технологических процессах производства продукции в качестве сырья или полуфабрикатов, если это предусмотрено технологией.
В графе 6 раздела 3 указывается общий объем загрязняющих веществ, поступивших в воздушный бассейн (всего, твердых, газообразных и жидких) суммарно после очистки и выброшенных без очистки.
В графе 7 указываются нормативы предельно-допустимых выбросов, установленные и обоснованные расчетным или инструментальным путем. Нормативы предельно допустимых выбросов, за исключением выбросов парниковых газов и сбросов загрязняющих веществ, размещения отходов производства и потребления являются величинами эмиссий, которые определяются Методикой определения нормативов эмиссий в окружающую среду, утвержденной приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 марта 2021 года № 63 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22317), на основе расчетов для каждого стационарного источника эмиссий и предприятия для обеспечения достижения нормативов качества окружающей среды. Срок действия установленных предельно-допустимых выбросов определяется сроком действия заключений государственной экологической экспертизы, выданных на содержащие нормативы проекты.

Кәсіпорындарда тазарту құрылғылары болмаған жағдайда 3-бөлімнің 3-5-бағандарында сызықша қойылады. Бұл жағдайда 1 және 6-бағандардың мәндері өзара тең.
3-бөлімнің 1.1 және 1.1.1-жолдарының коды бойынша қатты ластаушы заттар ҚБ10 (10 мкм диаметрлі қатты бөлшектер) және ҚБ2,5 (2,5 мкм диаметрлі қатты бөлшектер) диаметрі бойынша бөліністе көрсетіледі.
Көрсеткіш сынаманы қосымша алу және кәсіпорындар жүзеге асыратын шаңды фракцияларға бөлу негізінде толтырылады. Кәсіпорында тиісті өлшемдерді өлшеу мүмкіндігі болмаған жағдайда, бұл жолдар толтырылмайды.
7. 4-бөлімде есепті кезеңнің соңына қолда бар ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған тұрақты көздерден шығатын шығарындылар саны туралы деректер, сондай-ақ оның ішінде есепті кезеңде нақты жұмыс істегендер туралы деректер көрсетіледі.
Атмосфераға ластаушы заттар шығаруға арналған жол берілген шекті шығарындылар нормативтерін әзірлеген және осы заттарды шығаруға рұқсат алған, сондай-ақ ауаға эмиссияларды жүзеге асыратын респонденттер 4-бөлімнің 1, 2, 3-бағандарын толтырады. Бұл ретте, 2-баған санынан жол берілген шекті шығарындылардың белгілеген нормаларымен, есепті кезеңде нақты жұмыс істеген көздер саны бойынша деректер 3-бағанда көрсетіледі.
4-бөлімнің 1-бағанындағы 1-жолда осы объектіде бар ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған шығарындылардың тұрақты көздерінің жалпы саны көрсетіледі, 2-бағанда – есепті кезеңде шығарындыларды нақты жүзеге асырғандар саны көрсетіледі.
4-бөлімнің 1.1 және 1.1.1-жолдарында тұрақты көздердің жалпы санынан ластаушы заттар шығарындыларының ұйымдастырылған көздерінің, сондай-ақ тазарту имараттарымен жабдықталған шығарындылар көздерінің саны бойынша деректер бөлініп көрсетіледі.
8. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabіnet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Респонденттің кабинеті" арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.
9. Ескертпе: Х – бұл позиция толтыруға жатпайды.
10. Арифметикалық-логикалық бақылау:
3-бөлім: 6-баған = 1-баған + 3-баған – 4-баған әрбір жол үшін;
1-баған 2-баған әрбір жол үшін;
4-баған 5-баған әрбір жол үшін;
1-жол = 2.1, 2.2, 2.3 және одан әрі жолдардың ∑;
1.1-жол 1.1.1 жол;
1.1-жол ≤ қатты заттардың коддар бойынша ∑;
4-бөлім: 1-баған 2-баған, әрбір жол үшін;
2-баған 3-баған, әрбір жол үшін;
1-жол 1.1-жол, әрбір баған үшін;

При отсутствии на предприятии очистных установок в графах 3-5 раздела 3 ставится прочерк. В этом случае значения граф 1 и 6 равны между собой.
По коду строки 1.1 и 1.1.1 раздела 3 указываются твердые загрязняющие вещества с разбивкой по диаметру ТЧ10 (твердые частицы диаметром до 10 микрон) и ТЧ2,5 (твердые частицы диаметром до 2,5 микрон).
Показатель заполняется на основе дополнительного отбора проб и разделения пыли на фракции осуществляемыми предприятиями. В случае отсутствия возможности у предприятий провести соответствующие измерения, эти строки не заполняются.
7. В разделе 4 отражаются данные о количестве имеющихся организованных и неорганизованных стационарных источников выбросов на конец отчетного периода, а также данные о фактически работавших из них в отчетном периоде.
Респонденты, разработавшие нормативы предельно-допустимых выбросов на выброс загрязняющих веществ в атмосферу и получившие разрешения на выброс этих веществ, а также осуществлявшие эмиссии в воздух заполняют графы 1, 2, 3 раздела 4. При этом, по графе 3 указываются данные по количеству источников, с установленными нормами предельно-допустимых выбросов загрязняющих веществ из числа графы 2, фактически работавших в отчетном периоде.
В строке 1 графы 1 раздела 4 указывается общее количество стационарных источников выбросов, имеющихся на данном объекте, организованных и неорганизованных, по графе 2 количество фактически осуществлявших выбросы в отчетном периоде.
Из общего количества стационарных источников в строках 1.1 и 1.1.1 раздела 4 отдельно выделяются данные по количеству организованных источников выбросов загрязняющих веществ, а также оборудованных очистными сооружениями.
8. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
9. Примечание: Х-данная позиция не подлежит заполнению.
10. Арифметико-логический контроль:
Раздел 3: графа 6 = графа 1 + графа 3 – графа 4 для каждой строки;
графа 1 графа 2 для каждой строки;
графа 4 графа 5 для каждой строки;
строка 1 = ∑ строк 2.1, 2.2, 2.3 и так далее;
строка 1.1 строка 1.1.1;
строка 1.1 ≤ ∑ строк по всем кодам твердых веществ;
Раздел 4: графа 1 графы 2 для каждой строки;
графа 2 графы 3 для каждой строки;
строка 1 строки 1.1 для каждой графы;

1.1-жол 1.1.1-жол, әрбір баған үшін.

строка 1.1 строки 1.1.1 для каждой графы.