Қазақстан Республикасы аумағынан жекелеген тауарларды әкетудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 376 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 13 желтоқсанда № 25764 болып тіркелді. 2022 жылғы 1 шілдеге дейін қолданыста болды
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 01.07.2022 дейін (осы бұйрықтың 5-т. қараңыз)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданыста болу тәртібін 5 т. қараңыз
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 2-тармағына және 18-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Сандық шектеулерді (квоталарды) бөлу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге сандық шектеулер (квоталар) енгізілетін тауарлар тізбесі бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы аумағынан жекелеген тауарларды әкетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 20 тамыздағы № 246 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24071 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Аграрлық азық-түлік нарықтары және ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 2022 жылғы 1 шілдеге дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2021 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 376 бұйрығына
1-қосымша
Сандық шектеулерді (квоталарды) бөлу қағидалары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.02.2022 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 01.07.2022 дейін қолданыста болады) бұйрығымен.

О некоторых вопросах вывоза отдельных товаров с территории Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 декабря 2021 года № 376. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2021 года № 25764. Срок действия приказа - до 1 июля 2022 года
Примечание ИЗПИ!
Срок действия постановления - до 1 июля 2022 года (п.5 приказа).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 5.
В соответствии с пунктом 2 статьи 17 и пунктом 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила распределения количественных ограничений (квот) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень товаров, в отношении вывоза которых с территории Республики Казахстан вводятся количественные ограничения (квоты), согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № 246 "О некоторых вопросах вывоза отдельных товаров с территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24071).
3. Департаменту агропродовольственных рынков и переработки сельскохозяйственной продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования и действует до 1 июля 2022 года.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 декабря 2021 года № 376
Правила распределения количественных ограничений (квот)
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 18.02.2022 № 43 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования и действует до 01.07.2022).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сандық шектеулерді (квоталарды) бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленді және сандық шектеулерді (квоталарды) бөлу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауарлық номенклатурасы – кедендік-тарифтік реттеу шараларын, кедендік әкету баждарын, тыйым салулар мен шектеулерді, ішкі нарықты қорғау шараларын қолдану, кедендік статистиканы жүргізу мақсатында тауарларды сыныптау үшін пайдаланылатын тауарларды сипаттау және кодтау жүйесі;
2) сыртқы сауда қызметіне қатысушылар (бұдан әрі – өтінім беруші) – сыртқы сауда қызметін жүзеге асыратын жеке тұлғалар, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дара кәсіпкерлер ретінде тіркелген жеке тұлғалар және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғалар, сондай-ақ заңды тұлғалар болып табылмайтын ұйымдар;
3) тауар – Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге сандық шектеулер (квоталар) енгізілетін тауарлар тізбесінде көрсетілген тауарлар.
2-тарау. Сандық шектеулерді (квоталарды) бөлу тәртібі
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – уәкілетті орган) уәкілетті органның интернет-ресурсында (www.gov.kz) 2022 жылғы ақпан-маусымда Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкетуге квота алуға өтінімдер қабылдау туралы хабарландыруды (бұдан әрі – хабарландыру) орналастырады.
Хабарландыруда мынадай ақпарат көрсетіледі: тауардың атауы, бөлінетін квотаның ай сайынғы көлемі, бір өтінім берушіге өтінім беруге жол берілетін ай сайынғы лимит, Қазақстан Республикасының ішкі нарығына күнбағыс майын кепілді жеткізу көлемі, квотаны алу үшін қажетті құжаттардың тізбесі, өтінімдерді қабылдаудың басталу және аяқталу күні мен уақыты, уәкілетті органның заңды мекенжайы, уәкілетті орган кеңсесінің электрондық мекенжайы.
4. Уәкілетті орган квотаның қолданылу кезеңіне бір өтінім берушіге өтінім беру үшін жол берілетін ай сайынғы лимитті белгілейді: күнбағыс тұқымдарын әкетуге – 1000 (бір мың) тоннадан аспайды, күнбағыс майын өндіруші күнбағыс майын әкетуге – 6000 (алты мың) тоннадан аспайды.
5. Қазақстан Республикасының аумағынан күнбағыс майын әкетуге арналған квотаны бөлуге өтінім берушілер тиісті айға бөлінген квотаның 20 (жиырма) пайызына дейінгі көлемде күнбағыс майын ішкі нарыққа кепілді жеткізу туралы міндеттемелер қабылдаған жағдайда жіберіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила распределения количественных ограничений (квот) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок распределения количественных ограничений (квот).
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза – система описания и кодирования товаров, которая используется для классификации товаров в целях применения мер таможенно-тарифного регулирования, вывозных таможенных пошлин, запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка, ведения таможенной статистики;
2) участники внешнеторговой деятельности (далее – заявитель) – осуществляющие внешнеторговую деятельность физические лица, в том числе зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также организации, не являющиеся юридическими лицами;
3) товар – товары, произведенные на территории Республики Казахстан, и указанные в перечне товаров, в отношении вывоза которых с территории Республики Казахстан вводятся количественные ограничения (квоты) согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Глава 2. Порядок распределения количественных ограничений (квот)
3. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа (www.gov.kz) объявление о приеме заявок на получение квоты на вывоз товаров с территории Республики Казахстан (далее – объявление) за февраль-июнь 2022 года.
В объявлении указывается следующая информация: наименование товара, ежемесячный объем распределяемой квоты, допустимый ежемесячный лимит на подачу заявки для одного заявителя, объем гарантированных поставок масла подсолнечного на внутренний рынок Республики Казахстан, перечень необходимых документов для получения квоты, дата и время начала и завершения приема заявок, юридический адрес уполномоченного органа, электронный адрес канцелярии уполномоченного органа.
4. Уполномоченный орган устанавливает на период действия квоты допустимый ежемесячный лимит для подачи заявки на одного заявителя: на вывоз семян подсолнечника – не более 1000 (одна тысяча) тонн, на вывоз масла подсолнечного производителем масла подсолнечного – не более 6000 (шести тысяч) тонн.
5. К распределению квоты на вывоз масла подсолнечного с территории Республики Казахстан допускаются заявители при условии принятия ими обязательств о гарантированных поставках на внутренний рынок масла подсолнечного в объеме до 20 (двадцати) процентов от выделенной им квоты на соответствующий месяц.

6. Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдерге және Еуразиялық экономикалық одақ елдеріне тауарларды әкетуге квота алу үшін өтінім беруші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды әкетуге квота алуға өтінім (бұдан әрі – өтінім) береді.
Әрбір өтінім беруші тиісті айға бір ғана өтінім береді.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) олардың негізінде тауарларды әкету жүзеге асырылатын келісімшарттардың (шарттардың) көшірмелері (уәкілетті банк (оның филиалы) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы берген есептік нөмірдің деректемелерін көрсете отырып, экспорт бойынша валюталық шарт үшін);
2) астық қолхатының немесе қойма мекенжайын көрсете отырып, күнбағыс тұқымын қоймада сақтау туралы құжаттың көшірмесі (өтінім беруші күнбағыс тұқымын әкетуге квота алу үшін ұсынады);
3) күнбағыс майын өндірушінің атынан күнбағыс майын әкеткен жағдайда күнбағыс майын өндірушіден контрагент-экспорттаушы туралы немесе заңды тұлға-өтініш берушінің үлестестігі туралы растау хат.
Бұл ретте, күнбағыс майын өндіруші контрагент-экспорттаушыға не үлестес заңды тұлғаға бір ғана растау хатын береді.
7. Өтінім берушінің бірінші басшысы не өкілеттіктерін растайтын тиісті құжаттың негізінде уәкілетті адам қол қойған өтінім және өтінімге қоса берілетін құжаттар уәкілетті органның кеңсесі арқылы қолма-қол немесе уәкілетті орган кеңсесінің электрондық мекенжайына электрондық түрде беріледі.
Өтінім және өтінімге қоса берілетін құжаттар уәкілетті органның кеңсесінде келіп түскен күні тіркеу нөмірі мен күнін бере отырып, қабылданады және тіркеледі және өтінімді қарауды тікелей жүзеге асыратын уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесіне жолданады.
Өтінім беруші Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау келесі жақын арадағы жұмыс күні жүзеге асырылады.
8. Уәкілетті орган құжаттарды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық еместігі және (немесе) құжаттардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкес еместігі анықталған жағдайда, уәкілетті орган өтінім берушіге хабарлама жібереді, онда ұсынылған құжаттардың қандай талаптарға сәйкес келмейтіні көрсетіледі. Хабарлама өтінім берушінің өтінімде көрсеткен электрондық мекенжайына жіберіледі.
Құжаттарды осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келтіру мерзімі өтінім беруші хабарламаны алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Егер өтінім беруші 2 (екі) жұмыс күні өткеннен кейін құжаттарды осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келтірмеген жағдайда, уәкілетті орган өтінім берушінің өтінімде көрсетілген электрондық мекенжайына өтінімді одан әрі қараудан бас тартудың нақты себептерін көрсете отырып, уәжді бас тартуды жібереді.

6. Для получения квоты на вывоз товаров с территории Республики Казахстан в третьи страны и в страны Евразийского экономического союза заявителем подается заявка на получение квоты на вывоз товаров по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявка).
Каждый заявитель подает только одну заявку на соответствующий месяц.
К заявке прилагаются следующие документы:
1) копии контрактов (договоров), на основании которых осуществляется вывоз товаров (для валютного договора по экспорту, с указанием реквизитов учетного номера, присвоенного уполномоченным банком (его филиалом) или территориальным филиалом Национального Банка Республики Казахстан);
2) копия зерновой расписки или документа о складском хранении семян подсолнечника с указанием адреса склада (предоставляются заявителем для получения квоты на вывоз семян подсолнечника);
3) письмо-подтверждение от производителя масла подсолнечного об контрагенте-экспортере или об аффилированности юридического лица-заявителя в случае вывоза масла подсолнечного от имени производителя масла подсолнечного.
При этом, производителем масла подсолнечного предоставляется только одно письмо-подтверждение на контрагента-экспортера либо аффилированного юридического лица.
7. Заявка, подписанная первым руководителем заявителя, либо уполномоченным лицом на основании соответствующего документа, подтверждающего полномочия, и прилагаемые к заявке документы предоставляются нарочно через канцелярию уполномоченного органа или в электронном виде на электронный адрес канцелярии уполномоченного органа.
Заявка и прилагаемые к заявке документы принимаются и регистрируются в канцелярии уполномоченного органа в день их поступления с присвоением регистрационного номера и даты, и направляются в структурное подразделение уполномоченного органа, непосредственно осуществляющее рассмотрение документов.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов осуществляется в ближайший следующий за ним рабочий день.
8. Уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения документов проверяет представленные документы на предмет полноты и соответствия требованиям настоящих Правил.
В случае установления неполноты представленных документов и (или) несоответствия документов требованиям настоящих Правил, уполномоченный орган направляет заявителю уведомление, в котором указывает, каким требованиям не соответствуют представленные документы. Уведомление направляется на электронный адрес, указанный заявителем в заявке.
Срок для приведения документов в соответствие с требованиями настоящих Правил составляет 2 (два) рабочих дня с момента получения заявителем уведомления.
В случае, если по истечении 2 (двух) рабочих дней заявитель не привел документы в соответствие с требованиями настоящих Правил, уполномоченный орган направляет на электронный адрес заявителя, указанный в заявке, мотивированный отказ с указанием конкретных причин отказа в дальнейшем рассмотрении заявки.

9. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қарау мерзімдері аяқталғаннан кейін уәкілетті орган 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкетуге арналған квота көлемін мынадай тәртіппен бөледі:
1) жоспарланған айға Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкетуге квота алу үшін жалпы мәлімделген көлем (бұдан әрі – жалпы мәлімделген көлем) есептеледі;
2) әрбір өтінім берушінің жалпы мәлімделген көлемдегі үлес салмағы айқындалады;
3) егер жалпы мәлімделген көлем тиісті айға белгілеген квота көлемінен асып кеткен жағдайда, әрбір өтінім беруші үшін квота көлемі оның жалпы мәлімделген көлемдегі үлесіне мынадай формула бойынша барабар есептеледі:
V * Uz = Vz,
мұнда:
V – тиісті айға белгілеген квота көлемі, тонна;
Uz – өтінім берушінің экспорттың жалпы мәлімделген көлеміндегі үлес салмағы, %;
Vz – өтінім беруші квотасының көлемі, тонна.
10. Квота көлемін бөлу қорытындылары бойынша уәкілетті орган 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкетуге квота алған сыртқы сауда қызметіне қатысушылардың жиынтық тізбесін қалыптастырады және уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырады.
11. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидаларға сәйкес уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкетуге квота алған сыртқы сауда қызметіне қатысушылардың жиынтық тізбесіне енгізілген тұлғаларға фитосанитариялық сертификат береді.
Фитосанитариялық сертификат осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкетуге квота алған сыртқы сауда қызметіне қатысушылардың жиынтық тізбесінде көрсетілген мәліметтер негізінде тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге беріледі.
Өтінім берушінің фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтінішінде қамтылған мәліметтердің осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкетуге квота алған сыртқы сауда қызметіне қатысушылардың тізбесінде көрсетілген мәліметтерге сәйкес еместігі анықталған жағдайда аумақтық бөлімшелер фитосанитариялық сертификат беруден бас тартады.

9. После окончания сроков рассмотрения документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней распределяет объемы квоты на вывоз товаров с территории Республики Казахстан в следующем порядке:
1) рассчитывается общий заявленный объем для получения квоты на вывоз товаров с территории Республики Казахстан на планируемый месяц (далее – общий заявленный объем);
2) определяется удельный вес каждого заявителя в общем заявленном объеме;
3) в случае, если общий заявленный объем превышает объем квоты, установленный на соответствующий месяц, объем квоты для каждого заявителя рассчитывается пропорционально его доле в общем заявленном объеме по следующей формуле:
V * Uz = Vz,
где:
V – объем квоты, установленный на соответствующий месяц, тонна;
Uz – удельный вес заявителя в общем заявленном объеме экспорта, %;
Vz – объем квоты заявителя, тонна.
10. По итогам распределения объема квоты уполномоченный орган в течение 1 (одного) рабочего дня формирует и размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа сводный перечень участников внешнеторговой деятельности, получивших квоты на вывоз товаров с территории Республики Казахстан по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
11. Территориальные подразделения Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – территориальные подразделения) в соответствии с Правилами по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032), выдают фитосанитарный сертификат лицам, включенным в размещенный на интернет-ресурсе уполномоченного органа сводный перечень участников внешнеторговой деятельности, получивших квоту на вывоз товаров с территории Республики Казахстан.
Фитосанитарный сертификат выдается на вывоз с территории Республики Казахстан товаров на основании сведений, указанных в сводном перечне участников внешнеторговой деятельности, получивших квоты на вывоз товаров с территории Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае установления недостоверности сведений, содержащихся в заявлении заявителя на получение фитосанитарного сертификата со сведениями, указанными в перечне участников внешнеторговой деятельности, получивших квоты на вывоз товаров с территории Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, территориальные подразделения отказывают в выдаче фитосанитарного сертификата.

12. Тауарларды алынған квоталар көлемі шеңберінде осы бұйрыққа 2-қосымшада көрсетілген квотаның қолданылу мерзімі ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге болады.
13. Күнбағыс майының кепілдік берілген көлемін ішкі нарыққа өткізуді өтініш беруші квотаның қолданылу мерзімі ішінде жүзеге асырады.
Өтінім берушілер ай сайын тиісті айдың 30-күніне дейін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, күнбағыс майының кепілдік берілген көлемін ішкі нарыққа өткізу туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
14. Өтінім беруші бұрын алынған квота көлемінен бас тартқан жағдайда, өтінім беруші уәкілетті органға тауардың атауын және бөлінген квота көлемін көрсете отырып, квотадан бас тарту туралы хат жібереді.
15. Тауарларды әкетуге арналған бөлінбей қалған квоталардың көлемі бар болса, уәкілетті орган хабарландыруды квотаның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін 25 жұмыс күнінен кешіктірмей орналастырады.
16. Осы Қағидаларда көзделген қабылданған міндеттемелердің орындалмауына жол берген сыртқы сауда қызметіне қатысушылар квоталарды одан әрі бөлуге жіберілмейді.
Сандық шектеулерді
(квоталарды) бөлу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігіне
20___жылғы _______ тауарларды әкетуге квота алуға арналған өтінім
___________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкетуге квота бөлуді сұрайды. Экспорттың жоспарланған көлемі: __________ (тауардың атауы,
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауарлық номенклатурасының коды (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН коды) ______ мың тоннаны; ________
(тауардың атауы, ЕАЭО СЭҚ ТН коды) ______ мың тоннаны құрайды; |
Тиеп-жөнелту орны:________________________________ болып
(облыс, қала, аудан, станция)
табылады.
Тиеп-жөнелту түрі: __________________________________________
(вагон, контейнер, автомобиль көлігі)
Қызмет түрі (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрінің коды)
Өтінім берушінің орналасқан жерінің (заңды мекенжайы) мекенжайы
Өтінім берушінің телефоны, электрондық почтасы
Өтінім берушінің жеке сәйкестендiру нөмiрі/бизнес-сәйкестендiру нөмiрі
Күнбағыс майын өндірушінің атауы (күнбағыс майын әкетуге квота алу үшін өтінім беруші толтырады)
Дайын өнім бойынша күнбағыс майын өндіру қуаты, тонна/ тәулігіне (күнбағыс майын әкетуге квота алу үшін өтінім беруші толтырады)
Келісімшарттың (шарттың) нөмірі
Келісімшарттың (шарттың) күні
Келісімшарттың (шарттың) есепке алу нөмірі
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Тауар атауы
Келісімшартқа (шартқа) сәйкес саны, тонна
Келісімшарттың құны, Америка Құрама Штаттарының долларымен
Өтінім берген сәтте күнбағыс майын өндірушіде күнбағыс тұқымының болуы, тонна
(күнбағыс майын әкетуге квота алу үшін өтінім беруші толтырады)
Өтінім берген сәтте күнбағыс майын өндірушіде күнбағыс майының (тазартылған және (немесе) тазартылмаған) болуы, тонна (күнбағыс майын әкетуге квота алу үшін өтінім беруші толтырады)
Ішкі нарыққа күнбағыс майын тиісті айға бөлінген квотаның 20 пайызына дейінгі көлемде кепілді жеткізу бойынша міндеттеме қабылдаймын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным
үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес
жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім беремін.
_______________ _________________________________ ________________
(лауазымы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
20__ жылғы "____" ___________
Сандық шектеулерді
(квоталарды) есептеу және
бөлу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкетуге квота алған сыртқы сауда қызметіне қатысушылардың тізбесі 20__жылғы __________айына
Р/с№
Сыртқы сауда қызметіне қатысушының (үлестес заңды тұлғаның, контрагент-экспорттаушының) атауы
Бизнес-сәйкестендiру нөмiрі/жеке сәйкестендiру нөмiрі
Тауардың атауы және Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының коды (ЕАЭО СЭҚ ТН)
Саны, тонна
Тиеп-жөнелту орны
Квотаны бөлу күні
Квотаның қолданылу мерзімі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2021 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 376 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге сандық шектеулер (квоталар) енгізілетін тауарлардың тізбесі

12. Товары могут быть вывезены с территории Республики Казахстан в рамках полученных объемов квот в течение срока действия квоты, указанного в приложении 2 к настоящему приказу.
13. Реализация гарантированного объема масла подсолнечного на внутренний рынок осуществляется заявителем в течение срока действия квоты.
Заявители ежемесячно, до 30 числа соответствующего месяца, уведомляют уполномоченный орган о реализации гарантированного объема масла подсолнечного на внутренний рынок с приложением подтверждающих документов.
14. В случае отказа заявителя от ранее полученного объема квоты, заявитель направляет в уполномоченный орган письмо об отказе от квоты с указанием наименования товара и объема выделенной квоты.
15. При наличии объемов квот на вывоз товаров, оставшихся нераспределенными, объявление размещается уполномоченным органом не позднее 25 рабочих дней до окончания срока действия квоты.
16. Участники внешнеторговой деятельности, допустившие неисполнение принятых обязательств, предусмотренных настоящими Правилами, к распределению квот в дальнейшем не допускаются.
Приложение 1
к Правилам распределения
количественных ограничений
(квот)
Форма
В Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
Заявка на получение квоты на вывоз товаров на _________20___ года
__________________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица)
просит выделить квоту на вывоз товаров с территории Республики Казахстан.
Планируемый объем экспорта составляет:
____________________________________________________________________
(наименование товара, код Товарной номенклатуры внешнеэкономической
деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС)
__________________________________________________________ тысяч тонн;
(наименование товара, код ТН ВЭД ЕАЭС)
__________________________________________________________ тысяч тонн;
Местом отгрузки является: _____________________________________________
(область, город, район, станция)
Вид отгрузки: ________________________________________________________
(вагон, контейнер, автомобильный транспорт)
Вид деятельности (код по общему классификатору видов экономической деятельности)
Адрес местонахождения (юридический адрес) заявителя
Телефон, электронная почта заявителя
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заявителя
Наименование производителя масла подсолнечного (заполняется заявителем на получение квоты на вывоз подсолнечного масла)
Мощность производства подсолнечного масла по готовой продукции, тонн/сутки (заполняется заявителем на получение квоты на вывоз масла подсолнечного)
Номер контракта (договора)
Дата контракта (договора)
Учетный номер контракта (договора)
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Наименование товара
Количество согласно контракту (договору), тонн
Стоимость контракта (договора), в долларах Соединенных Штатов Америки
Наличие семян подсолнечника у производителя масла подсолнечного на момент подачи заявки, тонн
(заполняется заявителем на получение квоты на вывоз масла подсолнечного)
Наличие масла подсолнечного у производителя масла подсолнечного (рафинированного и (или) нерафинированного) на момент подачи заявки, тонн
(заполняется заявителем на получение квоты на вывоз масла подсолнечного)
Принимаю обязательство по гарантированной поставке на внутренний рынок масла подсолнечного в объеме до 20 процентов от выделенной квоты на соответствующий месяц.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку персональных данных.
____________ ____________________________________ _______________
(должность) (фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
"____" _____ 20___ года
Приложение 2
к Правилам распределения
количественных ограничений
(квот)
Форма
Перечень участников внешнеторговой деятельности, получивших квоты на вывоз товаров с территории Республики Казахстан на ___________месяц 20__года
№ п/п
Наименование участника внешнеторговой деятельности (аффилированного юридического лица, контрагента-экспортера)
Бизнес-идентификационный номер/ индивидуальный идентификационный номер
Наименование товара и код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (ТН ВЭД ЕАЭС)
Количество, тонн
Место отгрузки
Дата распределения квоты
Дата окончания срока действия квоты
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 декабря 2021 года № 376
Перечень товаров, в отношении вывоза которых с территории Республики Казахстан вводятся количественные ограничения (квоты)

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.02.2022 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 01.07.2022 дейін қолданыста болады) бұйрығымен.
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) коды
Тауардың атауы*
Квотаның көлемі, тонна
Қолданылу мерзімі
1206 00 100 0
Ұсақталған немесе егіске арналған ұсақталмаған күнбағыс тұқымдары
125 000
2021 жылғы желтоқсаннан 2022 жылғы 1 шілдеге дейін
1206 00 990 0
Күнбағыстың ұсақталған немесе ұсақталмаған өзге де тұқымдары
1512 11 910 1**
Күнбағыстың тазартылмаған, бастапқы орамада нетто-көлемі 10 литр немесе одан да аз шикі майы
114 000
2022 жылғы 1 маусымға дейін
1512 11 910 9**
Күнбағыстың тазартылмаған, бастапқы орамада нетто-көлемі 10 литрден көп шикі майы
1512 19 900 2**
Күнбағыстың бастапқы орамада нетто-көлемі 10 литр немесе одан да аз өзге де күнбағыс майы немесе оның фракциялары
1512 19 900 9**
Күнбағыстың өзге де тазартылған немесе тазартылмаған майы және олардың фракциялары
Ескертпе:
* Сандық шектеулерді (квоталарды) қолдану мақсаттары үшін тауарлар ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарымен ғана айқындалады.
** Сандық шектеулерді (квоталарды) қолдану мақсаттары үшін тауарлар ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарымен де, тауарлардың атауларымен де айқындалады.

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 18.02.2022 № 43 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования и действует до 01.07.2022).
Код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС)
Наименование товара*
Размер квоты, тонн
Срок действия
1206 00 100 0
Семена подсолнечника, дробленные или недробленые для посева
125 000
С декабря 2021 года до 1 июля 2022 года
1206 00 990 0
Прочие семена подсолнечника, дробленные или недробленые
1512 11 910 1**
Сырое масло подсолнечное, нерафинированное в первичных упаковках нетто-объемом 10 литров или менее
114 000
до 1 июня 2022 года
1512 11 910 9**
Сырое масло подсолнечное, нерафинированное в первичных упаковках нетто-объемом более 10 литров
1512 19 900 2**
Прочие подсолнечное масло или его фракции в первичных упаковках нетто-объемом 10 литров или менее
1512 19 900 9**
Прочие масло подсолнечное рафинированное или нерафинированное и их фракции
Примечание:
* Для целей применения количественных ограничений (квот) товары определяются исключительно кодами ТН ВЭД ЕАЭС.
** Для целей применения количественных ограничений (квот) товары определяются как кодами ТН ВЭД ЕАЭС, так и наименованиями товаров.