"Этил спиртін сақтау мен өткізу (тиеп-жөнелту, қабылдап алу) қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 109 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 15 желтоқсандағы № 1314 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 20 желтоқсанда № 25837 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Этил спиртін сақтау мен өткізу (тиеп-жөнелту, қабылдап алу) қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 109 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10524 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Этил спиртін сақтау мен өткізу (тиеп-жөнелту, қабылдап алу) қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1314 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 20 ақпандағы
№ 109 бұйрығымен
бекітілген
Этил спиртін сақтау мен өткізу (тиеп-жөнелту, қабылдап алу) қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Этил спиртін сақтау мен өткізу (тиеп-жөнелту, қабылдап алу) қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 2) тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және этил спиртін сақтау мен өткізу (тиеп-жөнелту, қабылдап алу) тәртібін айқындайды.

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 109 "Об утверждении Правил хранения и реализации (отгрузки, приемки) этилового спирта"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 декабря 2021 года № 1314. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2021 года № 25837
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2022
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 109 "Об утверждении Правил хранения и реализации (отгрузки, приемки) этилового спирта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10524) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила хранения и реализации (отгрузки, приемки) этилового спирта, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2022 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2021 года № 1314
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2015 года № 109
Правила хранения и реализации (отгрузки, приемки) этилового спирта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила хранения и реализации (отгрузки, приемки) этилового спирта (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" и определяют порядок хранения и реализации (отгрузки, приемки) этилового спирта.

2. Этил спиртін сақтау мен өткізу этил спиртін өндірушінің қойма үй-жайлары, нысаны "Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға және қайта ресімдеуге арналған өтініштердің нысандарын, лицензиялардың және (немесе) лицензияларға қосымшалардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 3 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10195 болып тіркелген) этил спиртін өндіруге арналған лицензиясы болған кезінде жүзеге асырылады.
Алкоголь өнімін өндіруге арналған лицензия өндірушіге алкоголь өнімін өндіруге арналған этил спиртін лицензияда көрсетілген алкоголь өнімінің өндірісі орналасқан жердегі қойма үй-жайларда сақтауға құқық береді.
3. Этил спиртін өткізу:
1) бөлінген квота шегінде тиісті қызмет түріне лицензиясы болған кезде, сондай-ақ белгіленген тәртіппен өз қызметін бастағаны туралы хабарлама жасаған дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіру жөніндегі ұйымдарға және мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына;
2) өндірілуіне этил спирті пайдаланылатын алкоголь өнімін өндірушілерге;
3) этил спиртін зертхана мұқтаждары үшін немесе алкогольді емес өнім өндіру кезінде техникалық мақсаттарда пайдаланатын ұйымдарға жол беріледі.
4. Тәркіленген этил спиртін өткізу этил спирті мен алкоголь өнімдерін өндірушілерге ғана рұқсат етіледі.
2-тарау. Этил спиртін сақтау тәртібі
5. Этил спиртін сақтау "Этил спиртін өндіру, алкоголь өнімін өндіру, алкоголь өнімдерін өндіру аумағында оны сақтау және көтерме саудада сату жөніндегі қызметті қоспағанда, алкоголь өнімін сақтау және көтерме саудада сату, сондай-ақ алкоголь өнімдерін өндіру аумағында оны сақтау және бөлшек саудада сату жөніндегі қызметті қоспағанда, алкоголь өнімін сақтау және бөлшек саудада сату саласындағы қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 60 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10422 болып тіркелген) біліктілік талаптарына жауап беретін және мәліметтер тізбесі "Этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру паспорты үшін қажетті мәліметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 ақпандағы № 82 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10461 болып тіркелген) өндіру паспортында көрсетілген, тек этил спиртін сақтауға, қабылдауға және жіберуге арналған қойма үй-жайларында жүзеге асырылады.

2. Хранение и реализация этилового спирта осуществляются при наличии лицензии на производство этилового спирта, форма которой утверждена приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 3 "Об утверждении форм заявлений для получения и переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии, форм лицензий и (или) приложений к лицензиям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10195), со складских помещений производителя этилового спирта.
Лицензия на производство алкогольной продукции (кроме пивоваренной продукции) допускает производителю хранение этилового спирта, предназначенного для производства алкогольной продукции в складских помещениях в месте нахождения производства алкогольной продукции, указанного в лицензии.
3. Реализация этилового спирта допускается:
1) организациям по производству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и государственным организациям здравоохранения при наличии лицензии на соответствующий вид деятельности, в пределах выделенных квот;
2) производителям алкогольной продукции, на выработку которой используется этиловый спирт;
3) организациям, использующим этиловый спирт в технических целях, для лабораторных нужд или при производстве неалкогольной продукции.
4. Реализация конфискованного этилового спирта допускается только производителями этилового спирта и алкогольной продукции.
Глава 2. Порядок хранения этилового спирта
5. Хранение этилового спирта осуществляется в складских помещениях производителя, предназначенных исключительно для хранения, приема и отпуска этилового спирта, отвечающего квалификационным требованиям, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 60 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сферах производства этилового спирта, производства алкогольной продукции, хранения и оптовой реализации алкогольной продукции, заисключением деятельности по хранению и оптовой реализации алкогольной продукции на территории ее производства, а также хранения и розничной реализации алкогольной продукции, за исключением деятельности по хранению и розничной реализации алкогольной продукции на территории ее производства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10422) и указанного в паспорте производства, перечень сведений которого утвержден приказом Министра финансов Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года № 82 "Об утверждении перечня необходимых сведений для паспорта производства этилового спирта и алкогольной продукции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10461).

6. Этил спирті көлемі бойынша спирттің болуын өлшеу мүмкіндігінің міндетті түрде болуы шартымен әртүрлі сыйымдылықта және нысанда мамандандырылған стационарлық үй-жайларда және алаңдарда (ашық, жабық) орнатылатын болаттан жасалған резервуарларда сақталады.
7. Этил спиртін сақтау орнында резервуардың қақпағына (сынама үлгісін іріктеу, спирттің деңгейін өлшеу және т.б.) жұмыс жасау үшін баспалдақтар мен алаңдар орнатумен этил спирті бар резервуарды қарау үшін әрбір резервуарға барлық жағынан еркін қол жеткізу қамтамасыз етіледі.
8. Резервуарлардағы спирттің деңгейін бақылау үшін резервуарлардың аса толып кетуін ескертетін, жарылу қауіпсіздігі шекті деңгейінің автоматты сигнал беру құралдары орнатылады.
3-тарау. Бөлінген квота шегінде тиісті қызмет түріне лицензиясы болған кезде, сондай-ақ белгіленген тәртіппен өз қызметін бастағаны туралы хабарлама жасаған дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіретін ұйымдарға және мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына этил спиртін өткізу тәртібі
9. Тиісті қызмет түріне лицензиясы болған кезде, сондай-ақ белгіленген тәртіппен өз қызметін бастағаны туралы хабарлама жасаған дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіретін ұйымдарға және мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына этил спиртін өткізу (бұдан әрі – 1-алушылар) бөлінген квота шегінде жүзеге асыралды.
10. Этил спиртін өндіру және өткізу қызметін жүзеге асыруға құқығы бар субъект (бұдан әрі – Жеткізуші) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізбе бойынша 1-алушыларға этил спиртін өткізеді.
1-алушылардың тізбесін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – мемлекеттік орган) қалыптастырады, этил спиртін өндіру және айналым саласындағы уәкілетті (бұдан әрі – уәкілетті орган) органның сайтында орналастырылады және ол қалыптастырылған жылдың 31 желтоқсанына дейін қолданыста болады.
11. Этил спиртін қабылдауды басшының не оның алмастыратын адамның бұйрығымен тағайындалған, этил спиртін есепке алуға, сақтауға, өткізуге (тиеп-жөнелтуге, қабылдап алуға) жауапты 1-алушының қызметкерлері жүзеге асырады.
12. Этил спирті оның көлемін, концентрациясын, температурасын және сусыз спирттің мөлшерін айқындаумен, мемлекеттік тексерушінің пломбасы немесе белгісі және олардың тексеру туралы куәлігі бар белгіленген мерзімдерде мемлекеттік тексеруден өткен өлшеуіштер арқылы жіберіледі.
13. 1-алушылардың этил спиртін нысаналы пайдалануына бақылауды мемлекеттік орган жүзеге асырады.
14. Мемлекеттік орган осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 1-алушылардың этил спиртін пайдаланғаны туралы тоқсан сайынғы есебін уәкілетті органға табыс етеді.
Есептер есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірілмейтін мерзімде табыс етіледі.

6. Этиловый спирт хранится в стальных резервуарах различной вместимости и формы с обязательным условием возможности измерения в них наличия спирта по объему и устанавливаемых в специализированных стационарных помещениях и площадках (открытых, закрытых).
7. В хранилище этилового спирта к каждому резервуару обеспечивается свободный доступ со всех сторон для осмотра резервуара с этиловым спиртом, с установкой лестниц и площадок для работы на крышке резервуара (отбор проб, замер уровня спирта).
8. Для наблюдения за уровнем спирта в резервуарах устанавливаются взрывобезопасные автоматические сигнализаторы предельного уровня, предупреждающие переполнение резервуаров.
Глава 3. Порядок реализации этилового спирта в пределах выделенных квот организациям по производству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и государственным организациям здравоохранения при наличии лицензии на соответствующий вид деятельности, а также уведомившим о начале своей деятельности в установленном порядке
9. Реализация этилового спирта организациям по производству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и государственным организациям здравоохранения при наличии лицензии на соответствующий вид деятельности, а также уведомившим о начале своей деятельности в установленном порядке (далее – Получатель 1), осуществляется в пределах выделенных квот.
10. Субъект, имеющий право осуществлять деятельность по производству и реализации этилового спирта (далее – Поставщик) реализует этиловый спирт Получателям 1 по перечню по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Перечень Получателей 1 формируется уполномоченным органом в области здравоохранения (далее – государственный орган), размещается на сайте уполномоченного органа в сфере производства и оборота этилового спирта (далее – уполномоченный орган) и действует до 31 декабря года, на который он сформирован.
11. Приемку этилового спирта осуществляют работники Получателя 1, назначенные приказом руководителя либо лица, его замещающего, ответственные за учет, хранение, реализацию (отгрузку, приемку) этилового спирта.
12. Этиловый спирт отпускается через мерники, прошедшие в установленные сроки государственную поверку, имеющие пломбы или клейма государственного поверителя и свидетельства о их поверке, с определением его объема, концентрации, температуры и исчислением количества безводного спирта.
13. Контроль за целевым использованием этилового спирта Получателями 1 осуществляет государственный орган.
14. Государственный орган представляет в уполномоченный орган ежеквартальный отчет об использовании этилового спирта Получателями 1 по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Отчеты представляются в срок не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.

4-тарау. Өндірілуіне спирт пайдаланылатын алкоголь өнімін өндірушілерге этил спиртін өткізу (тиеп-жөнелту) тәртібі
15. Өндірілуіне этил спирті пайдаланылатын алкоголь өнімін өндіруші (бұдан әрі – 2-алушы) осы Қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Жеткізушіден этил спиртін сатып алады.
16. Жеткізуші этил спиртін өткізуді (тиеп-жөнелтуді) дүйсенбіден бастап жұма аралығында күн сайын жергілікті уақыт бойынша сағат 10:00-ден бастап сағат 17:00-ге дейін жүзеге асырады.
Этил спирті жергілікті уақыт бойынша күндізгі сағат 17:00-ден бастап келесі күнгі сағат 10:00-ге дейін, сондай-ақ мереке, сенбі және жексенбі күндері өткізілмейді (тиеп-жөнелтілмейді).
17. Осы тарау шеңберінде этил спиртін өткізу (тиеп-жөнелту) деп Жеткізушінің спирт қоймасындағы өлшеуіштерден көлікке, құбыржолдарына спиртті құю, сондай-ақ белгіленген құжаттарды ресімдеу және аталған көлікті этил спиртімен Жеткізушінің аумағынан жөнелту түсініледі.
18. 2-алушы өзі орналасқан жердегі уәкілетті органның аумақтық органдарына этил спиртін алатын уәкілетті адамдар туралы мәліметті табыс етеді.
Табыс ететін мәліметтердің тізіміне мыналар кіреді:
1) жұмысқа қабылдау және лауазымға тағайындау туралы бұйрықтардың көшірмелері;
2) этил спиртін алатын уәкілетті адамдардың, сондай-ақ бірінші басшының не бірінші басшының міндетін атқарушы адамның қолдарының үлгілері;
3) төлқұжаттың немесе жеке куәлігінің көшірмелері.
Уәкілетті адам өзгерген жағдайда 2-алушы осындай өзгеріс болған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бұл туралы уәкілетті органның аумақтық органын хабардар етеді.
19. Мәліметтер бірінші басшының не бірінші басшының міндетін атқарушы тағайындалғаны туралы бұйрықтың көшірмесін табыс ете отырып, бірінші басшының міндетін атқарушы адамның қолымен куәландырылады.
20. Уәкілетті органның аумақтық органы 2-алушы табыс еткен мәліметтердің не уәкілетті адамның өзгергені туралы мәліметтердің дұрыстығын тексеріп, осындай өзгеріс болған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ілеспе хатпен құжаттардың көшірмелерін уәкілетті органға жолдайды.
Уәкілетті орган уәкілетті органның аумақтық органына этил спиртін алуға уәкілетті адамдардың тізбесін жолдайды.
Уәкілетті органның аумақтық органы этил спиртін алуға уәкілетті адамдардың тізбесін жекелеген қызмет түрлері бойынша олардың тіркеу есебіне алынған жері бойынша Жеткізушілерге жолдайды.
21. Этил спиртін өткізу (тиеп-жөнелту) кезінде оны тасымалдау белгіленген тәртіппен тексерілген автоцистернамен және (немесе) теміржол цистернасымен, сондай-ақ аралық фланецтерсіз құбыржолдармен жүзеге асырылады.

Глава 4. Порядок реализации (отгрузки) этилового спирта производителям алкогольной продукции, на выработку которой используется спирт
15. Производитель алкогольной продукции, на выработку которой используется этиловый спирт (далее – Получатель 2), в соответствии с настоящими Правилами приобретает этиловый спирт у Поставщика, находящегося на территории Республики Казахстан.
16. Реализация (отгрузка) этилового спирта Поставщиком осуществляется ежедневно с понедельника по пятницу с 10:00 часов до 17:00 часов дня по местному часовому поясу.
Реализация (отгрузка) этилового спирта не осуществляется с 17:00 часов дня до 10:00 часов следующего дня по местному часовому поясу, а также в праздничные дни, в субботу и воскресенье.
17. Под реализацией (отгрузкой) этилового спирта в рамках настоящей главы понимается налив спирта с мерников спиртохранилища Поставщика в транспорт, трубопровод, а также оформление установленных документов и отправка указанного транспорта с этиловым спиртом с территории Поставщика.
18. Получатель 2 представляет в территориальные органы уполномоченного органа по месту своей дислокации сведения об уполномоченных лицах на получение этилового спирта.
В список представляемых сведений включаются:
1) копии приказов о приеме на работу и назначении на должность;
2) образцы подписей уполномоченных лиц на получение этилового спирта, а также первого руководителя либо лица, исполняющего обязанности первого руководителя;
3) копии паспорта или удостоверения личности.
При изменении уполномоченного лица Получатель 2 в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня такого изменения уведомляет об этом территориальный орган уполномоченного органа.
19. Сведения заверяются подписью первого руководителя либо лица, исполняющего обязанности первого руководителя, с предоставлением копии приказа о назначении исполняющим обязанности первого руководителя.
20. Территориальный орган уполномоченного органа, проверив достоверность представленных Получателем 2 сведений либо сведений об изменении уполномоченного лица, в течение 2 (двух) рабочих дней со дня такого изменения направляет копии документов с сопроводительным письмом в уполномоченный орган.
Уполномоченный орган направляет территориальным органам уполномоченного органа перечень уполномоченных лиц на получение этилового спирта.
Территориальные органы уполномоченного органа направляют перечень уполномоченных лиц на получение этилового спирта Поставщикам по месту их регистрационного учета по отдельным видам деятельности.
21. Транспортировка этилового спирта при его реализации (отгрузке) осуществляется автоцистерной и (или) железнодорожной цистерной, поверенными в установленном порядке, а также трубопроводами без наличия на них промежуточных фланцев.

22. Этил спиртін өткізу үшін Жеткізуші мен 2-алушы уәкілетті органның аумақтық органдарына:
1) Жеткізуші – 2-алушы, спирттің сұратылып отырған көлемі мен өткізу күні туралы және 2-алушының уәкілетті адамы туралы;
2) 2-алушы – Жеткізуші, сатып алынатын көлем мен көлікті жіберу күні (теміржол цистерналары үшін – тиеуге қойған жеткізу күні) туралы және уәкілетті адам туралы ақпараттар қамтылған хабарламаны жолдайды.
Этил спирті құбыржолымен тасымалданған жағдайда Жеткізуші мен 2-алушы уәкілетті органның тиісті аумақтық органдарын этил спиртін алу үшін жолданатын, спирттің сұратылған және жіберілетін көлемі, өткізу (тиеп-жөнелту) күні мен уақыты, сондай-ақ 2-алушының уәкілетті адамы туралы хабардар етеді.
2-алушы мен Жеткізуші бір тұлғада әрекет еткен және бір аумақта орналасқан жағдайда, уәкілетті адам туралы деректерді ұсыну талап етілмейді.
Жоғарыда көрсетілген хабарламалар Жеткізуші мен 2-алушының бірінші басшыларының не бірінші басшының міндетін атқарушыны тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесін табыс ете отырып, бірінші басшының міндетін атқарушы адамның қолы қойылып бекітіледі.
23. Уәкілетті органның аумақтық органы Жеткізуші мен 2-алушының кіріс хабарламалары мен мәліметтерінің тізілімін жүргізуді жүзеге асырады.
24. Этил спиртін теміржол цистернасымен өткізу (тиеп-жөнелту) уәкілетті органның аумақтық органының қызметкеріне уәкілетті адам жеке куәлігін және Жеткізушінің басшысы не бірінші басшының міндетін атқарушы адамның оған берген этил спиртін жіберу туралы өкімі жазылған сенімхатты көрсеткеннен кейін ғана жүргізіледі.
Этил спиртті автоцистернамен тасымалданған кезде, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардан басқа, сондай-ақ жүргізушінің жеке куәлігі, көліктің техникалық паспорты мен автоцистернаның метрологиялық тексеру актісі көрсетіледі.
25. Этил спиртін өндірушінің орналасқан жері бойынша акциздік бекет қызметкері Жеткізуші мен 2-алушының хабарламаларында ұсынылған деректердің, осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес 2-алушы ұсынған мәліметтердің, сондай-ақ автоцистернаның метрологиялық тексеру актісінің (этил спиртінің құбыржолмен тасымалдау жағдайларынан басқа) дұрыстығына көз жеткізген соң этил спиртін өткізуге (тиеп-жөнелтуге) кіріседі.
Уәкілетті органның аумақтық органы этил спиртін өткізу (тиеп-жөнелту) жері бойынша этил спиртін (өткізу) тиеп-жөнелту күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Жеткізушінің және 2-алушының атауларын, этил спиртінің көлемін көрсете отырып этил спирті келетін жері бойынша уәкілетті органның аумақтық органына хабарлама жолдайды.

22. Для реализации этилового спирта Поставщиком и Получателем 2 направляются уведомления в территориальный орган уполномоченного органа, содержащие информацию:
1) Поставщик – о Получателе 2, запрашиваемом объеме и дате реализации спирта и об уполномоченном лице Получателя 2;
2) Получатель 2 – о Поставщике, приобретаемом объеме и дате направления транспорта (для железнодорожной цистерны – даты поставки под погрузку) и об уполномоченном лице.
При транспортировке этилового спирта трубопроводами Поставщик и Получатель 2 уведомляют соответствующие территориальные органы уполномоченного органа о запрашиваемом и отпускаемом объеме, дате и времени реализации (отгрузки) спирта, а также уполномоченном лице Получателя 2, который будет направлен для получения этилового спирта.
При транспортировке этилового спирта, когда Получатель 2 и Поставщик выступают в одном лице и находятся на одной территории, предоставлять данные по уполномоченному лицу не требуется.
Вышеуказанные уведомления утверждаются подписью первых руководителей Поставщика и Получателя 2 либо лиц, исполняющих обязанности первых руководителей, с предоставлением копии приказа о назначении исполняющих обязанности первых руководителей.
23. Территориальный орган уполномоченного органа осуществляет ведение реестров входящих уведомлений и сведений Поставщика и Получателя 2.
24. Реализация (отгрузка) этилового спирта железнодорожной цистерной производится только после предъявления уполномоченным лицом работнику территориального органа уполномоченного органа удостоверения личности и доверенности с распорядительной надписью на ней руководителя Поставщика об отпуске этилового спирта, либо лица, исполняющего обязанности первого руководителя.
При перевозке этилового спирта автоцистерной, кроме документов, указанных в части первой настоящего пункта, предъявляются также удостоверение личности водителя, технический паспорт транспорта и акт метрологической поверки автоцистерны.
25. Работник акцизного поста по месту нахождения производителя этилового спирта, убедившись в достоверности данных, представленных в уведомлениях Поставщика и Получателя 2, сведений, представленных Получателем 2 согласно пункту 23 настоящих Правил, а также акта метрологической поверки автоцистерны (кроме случая транспортировки этилового спирта трубопроводами), присутствует при реализации (отгрузке) этилового спирта.
Территориальный орган уполномоченного органа по месту реализации (отгрузки) этилового спирта, в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты (реализации) отгрузки этилового спирта направляет уведомление в территориальный орган уполномоченного органа по месту прибытия этилового спирта с указанием наименования Поставщика и Получателя 2, объема этилового спирта.

26. Уәкілетті органның аумақтық органы осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген тізілімдерде этил спиртін өткізу (тиеп-жөнелту), этил спирті келіп түскен күнін және уақытын не осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес этил спиртін өткізуден (тиеп-жөнелтуден) бас тарту туралы шешім қабылдауға себеп болған негіздерді көрсетеді.
27. Этил спирті бар көлік Жеткізуші аумағынан белгіленген нысандағы ілеспе жүкқұжат жазылған күні шығып кетеді.
28. Жоғарыда көрсетілген ілеспе жүкқұжатқа әрбір цистерна үшін этил спиртінің сапасы туралы белгіленген нысандағы құжат қоса беріледі.
29. Этил спиртін қабылдауды өндірістік зертхана қызметкерінің қатысумен басшының не оны алмастыратын адамның бұйрығымен этил спиртін есепке алу, сақтау, өткізу (тиеп-жөнелту, қабылдау) үшін жауапты болып тағайындалған этил спирті немесе алкоголь өнімін өндіруші – ұйымының қызметкерлері жүзеге асырады.
30. Этил спирті оның көлемін, концентрациясын, температурасын және сусыз спирттің мөлшерін айқындаумен, мемлекеттік тексерушінің пломбасы немесе белгісі және олардың тексеру туралы куәлігі бар белгіленген мерзімдерде мемлекеттік тексеруден өткен өлшеуіштер арқылы қабылданады.
31. Этил спиртін алкоголь өнімін өндіретін жерде қабылдағаннан кейін 2-алушы 1 (бір) жұмыс күнінен артық емес мерзімде өзі орналасқан жердегі уәкілетті органның аумақтық органын көлемін көрсете отырып этил спиртін алғаны туралы хабардар етеді.
32. Этил спирті сақталатын спирт қоймасы резервуарларының қолжетімді жерлері күн сайын жергілікті уақыт бойынша сағат 17:00-ден сағат 10:00-ге дейін, сондай-ақ сенбі, жексенбі және мереке күндері тығындалып жабылады және Жеткізуші қызметкердің қатысуымен акциздік бекет қызметкері пломба салады.
33. Этил спиртін өткізуге (тиеп-жөнелтуге) мынадай:
1) Жеткізушіге және (немесе) 2-алушыға қатысты оның этил спиртін (алкоголь өнімін) өндіру қызметімен айналысуына тыйым салатын соттың шешімі болған, сондай-ақ этил спиртін, алкоголь өніміндерін өндіруге арналған лицензияның қолданысы тоқтатылған немесе тоқтатыла тұрған жағдайларда;
2) Жеткізушінің және (немесе) 2-алушының хабарламаларында қамтылған ақпараттар, не өзі орналасқан жердегі уәкілетті органның аумақтық органдарына ұсынылатын 2-алушының мәліметтері, сондай-ақ техникалық паспорт, метрологиялық тексеру акті және автоцистерна жүргізушісінің жеке куәлігі іс жүзіндегі деректермен сәйкес келмеген;
3) Жеткізушінің және (немесе) 2-алушының қызметі тоқтатылған, жойылған немесе бөлу нысанында қайта құрылған;

26. Территориальный орган уполномоченного органа в реестрах, указанных в пункте 32 настоящих Правил, также отражает дату и время реализации (отгрузки), поступления этилового спирта, либо основание, послужившее принятию решения об отказе в реализации (отгрузки) этилового спирта, согласно пункту 42 настоящих Правил.
27. Транспорт с этиловым спиртом выезжает с территории Поставщика в тот же день, когда выписана сопроводительная накладная установленной формы.
28. К вышеуказанной сопроводительной накладной прилагается документ о качестве этилового спирта установленной формы на каждую цистерну.
29. Приемку этилового спирта осуществляют работники организации – производителя этилового спирта или алкогольной продукции, назначенные приказом руководителя либо лица его замещающего, ответственные за учет, хранение, реализацию (отгрузку, приемку) этилового спирта при участии работника производственной лаборатории.
30. Этиловый спирт принимается через мерники, прошедшие в установленные сроки государственную поверку, имеющие пломбы или клейма государственного поверителя и свидетельства об их поверке, с определением его объема, концентрации, температуры и исчислением количества безводного спирта.
31. После приемки этилового спирта в месте производства алкогольной продукции, Получатель 2 в срок не более 1 (одного) рабочего дня уведомляет территориальный орган уполномоченного органа по месту своей дислокации о получении этилового спирта с указанием объема.
32. Доступные места резервуаров для хранения этилового спирта в спиртохранилище ежедневно с 17:00 часов и до 10:00 часов следующего дня по местному времени, а также в субботу, воскресенье и праздничные дни заглушаются и опломбируются работником акцизного поста в присутствии работников Поставщика.
33. Реализация (отгрузка) этилового спирта не допускается в следующих случаях:
1) в отношении Поставщика и (или) Получателя 2 имеется решение суда, запрещающее ему занятие деятельностью по производству этилового спирта (алкогольной продукции), а также в случае прекращения или приостановления действия лицензии на производство этилового спирта, алкогольной продукции;
2) несоответствие информации, содержащейся в уведомлениях Поставщика и (или) Получателя 2, либо сведений Получателя 2, представляемых территориальному органу уполномоченного органа по месту своей дислокации, а также технического паспорта, акта метрологической поверки и удостоверения личности водителя автоцистерны фактическим данным;
3) прекращение деятельности, ликвидация или реорганизация в форме разделения Поставщика и (или) Получателя 2;

4) осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес салынған пломбаны санкциясыз шешкен;
5) Жеткізуші және (немесе) 2-алушы осы тарауда көзделген талаптарды бұзған жағдайларда тыйым салынады.
34. Этил спиртін өткізуден (тиеп-жөнелтуден) бас тартқан жағдайда, уәкілетті органының аумақтық органдары 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Жеткізушілер мен 2-алушыларды осындай шешім туралы жазбаша хабардар етеді.
5-тарау. Этил спиртін зертхана мұқтаждары үшін немесе алкогольді емес өнім өндіру кезінде техникалық мақсаттарда пайдаланатын ұйымдарға этил спиртін өткізу тәртібі
35. Жеткізуші зертхана мұқтаждары үшін немесе алкогольді емес өнім өндіру кезінде техникалық мақсаттарда пайдаланатын ұйымдарға этил спиртін өткізеді.
36. Осы тараудың шеңберінде этил спиртін өткізу (тиеп-жөнелту) деп Жеткізушінің спирт қоймасындағы өлшеуіштерден ыдысқа, көлікке спиртті құю, белгіленген құжаттарды ресімдеу және Жеткізушінің аумағынан этил спиртімен көлікті жөнелту түсініледі.
37. Этил спиртін қабылдауды, оны осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген мұқтаждар үшін пайдаланатын ұйым басшысының не оны алмастыратын адамның бұйрығымен этил спиртін қабылдау, есепке алуға және сақтау үшін жауапты болып тағайындалған қызметкерлер жүзеге асырады.
38. Этил спирті оның көлемін, концентрациясын, температурасын және сусыз спирттің көлемін айқындай отырып, мемлекеттік тексерушінің пломбасы немесе белгісі және олардың тексеру туралы куәлігі бар, белгіленген мерзімдерде мемлекеттік тексерістен өткен өлшеуіштер арқылы жіберіледі.
Этил спиртін сақтау мен өткізу
(тиеп-жөнелту, қабылдап алу)
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
20__ жылғы дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіру ұйымдарының және этил спиртін дәрілік препараттарды дайындау және медициналық қызметтер көрсету үшін пайдаланатын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесі
Алушының атауы
Мекенжай (орналасқан жері)
бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
20__ жылға талап етілетін этил спиртінің көлемі, литр
Барлығы
І тоқсан
ІІ тоқсан
ІІІ тоқсан
ІV тоқсан
1.
2.
...
Этил спиртін сақтау мен өткізу
(тиеп-жөнелту, қабылдап алу)
қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне
Әкімшілік деректерге арналған нысан www.minfin.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіру ұйымдарының және Қазақстан Республикасының мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының этил спиртін пайдалануы туралы есеп
Индексі: 1 - ЭС
Кезеңділігі: тоқсан сайын
20_____ жылғы________ тоқсандағы есепті кезең
Ақпарат ұсынатын тұлғалар шеңбері: Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Есептер есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірілмейтін мерзімде табыс етіледі
Субъектінің атауы _____________________________________
Этил спиртін Алушының атауы
бизнес сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі
Есепті жылға белгіленген квота, сусыз (жүз пайыз) спирт литрмен
Есепті тоқсан үшін іс жүзінде алынған этил спиртінің, (өсу қорытындысымен) литрі, сусыз (жүз пайыз) спирт
Есепті тоқсан үшін іс жүзіндегі этил спиртінің қалдығы литрмен, сусыз (жүз пайыз) спирт
1
2
3
4
5
6
Мекенжайы ________________________________________________
Телефон____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________
Орындаушы _____________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Басшы немесе
оның міндетін атқарушы адам __________________________ __________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Ескертпе: есеп нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіру ұйымдарының және Қазақстан Республикасының мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының этил спиртін пайдалануы туралы есеп" Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

4) несанкционированное снятие пломб, наложенных в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил;
5) нарушение Поставщиком и (или) Получателем 2 требований, предусмотренных настоящей главой.
34. При отказе в реализации (отгрузке) этилового спирта, территориальный орган уполномоченного органа, в срок не позднее, чем за 3 (три) рабочих дня письменно уведомляет о таком решении Поставщика и Получателя 2.
Глава 5. Порядок реализации этилового спирта организациям, использующим этиловый спирт в технических целях, для лабораторных нужд или при производстве неалкогольной продукции
35. Поставщик реализует этиловый спирт организациям, использующим этиловый спирт в технических целях, для лабораторных нужд или при производстве неалкогольной продукции.
36. Под реализацией (отгрузкой) этилового спирта в рамках настоящей главы понимается налив спирта с мерников спиртохранилища Поставщика в тару, транспорт, а также оформление установленных документов и отправка транспорта с этиловым спиртом с территории Поставщика.
37. Приемку этилового спирта осуществляют работники организации, использующие его для нужд, указанных в пункте 35 настоящих Правил, назначенные приказом руководителя либо лица, его замещающего, ответственные за приемку, учет и хранение этилового спирта.
38. Этиловый спирт отпускается через мерники, прошедшие в установленные сроки государственную поверку, имеющие пломбы или клейма государственного поверителя и свидетельства о их поверке, с определением его объема, концентрации, температуры и исчислением количества безводного спирта.
Приложение 1
к Правилам хранения
и реализации (отгрузки,
приемки) этилового спирта
Форма
Перечень организаций по производству лекарственных средств, изделий медицинского назначения
и государственных организаций здравоохранения, использующих этиловый спирт
для изготовления лекарственных препаратов и оказания медицинских услуг, на 20___ года
Наименование получателя
Адрес (местонахождение)
Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
Требуемый объем этилового спирта на 20___ год, литров
Всего
I квартал
II квартал
III квартал
IV квартал
1.
2.
Приложение 2
к Правилам хранения
и реализации (отгрузки,
приемки) этилового спирта
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Комитет государственных доходов
Министерства финансов Республики Казахстан
Форма административных данных размещена
на интернет-ресурсе: www.minfin.gov.kz
Отчет об использовании этилового спирта организациями по производству лекарственных средств,
изделий медицинского назначения и государственными организациями здравоохранения Республики Казахстан
Индекс: ЭС-1
Периодичность: ежеквартально
Отчетный период ____ квартал 20 ___ года
Круг лиц представляющих информацию:
Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
Срок представления не позднее 10 числа месяца,
следующего за отчетным периодом
Наименование субъекта ___________________________
Наименование получателя этилового спирта
Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
Установленная квота за отчетный год, литр безводного (стопроцентного) спирта
Фактическое получение этилового спирта за отчетный квартал (с нарастающим итогом) литр, безводного (стопроцентно го) спирта
Фактический остаток этилового спирта за отчетный квартал литр, безводного (стопроцентного) спирта
1
2
3
4
5
6
Адрес ______________________________________________________________
Телефон____________________________________________________________
Адрес электронной почты______________________________________________
Исполнитель______________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Примечание: пояснение по заполнению формы отчета приведено в приложении к настоящей форме
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет об использовании этилового спирта организациями по производству лекарственных средств,
изделий медицинского назначения и государственными организациями здравоохранения Республики Казахстан"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіру ұйымдарының және Қазақстан Республикасының мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының этил спиртін пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіру ұйымдарының және Қазақстан Республикасының мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының этил спиртін пайдалануы туралы есеп (1-алушы) белгіленген квота және дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіру ұйымдарының және Қазақстан Республикасының мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының этил спиртін іс жүзінде пайдалануы туралы мәліметтерді қамтиды (бұдан әрі – Есеп).
3. Есепті Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі толтырады және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне тоқсан сайын ұсынылады.
4. Есеп тоқсан сайын есептіден кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей ұсынылады.
2-тарау. Есеп толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан мынадай үлгіде толтырылады:
1-бағанда реті бойынша нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда алушының атауы көрсетіледі;
3-бағанда жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
4-бағанда есепті жылға белгіленген квота, сусыз (жүз пайыз) спирт литрмен көрсетіледі;
5-бағанда есепті тоқсан ішінде іс жүзінде алынған этил спирті (өсу қорытындысымен) литрмен, сусыз (жүз пайыз) спирт көрсетіледі;
6-бағанда есепті тоқсан ішінде іс жүзінде этил спиртінің қалдығы литрмен, сусыз (жүз пайыз) спирт көрсетіледі.

Глава 1. Общее положение
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об использовании этилового спирта организациями по производству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и государственными организациями здравоохранения Республики Казахстан".
2. Отчет об использовании этилового спирта организациями по производству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и государственными организациями здравоохранения Республики Казахстан (Получатель 1) содержит сведения относительно установленной квоты и фактического использования этилового спирта организациями по производству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и государственными организациями здравоохранения Республики Казахстан (далее – Отчет).
3. Отчет заполняется Министерством здравоохранения Республики Казахстан и представляется в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан ежеквартально.
4. Отчет представляется ежеквартально не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Отчета
5. Отчет заполняется следующим образом:
в графе 1 указывается номер по порядку;
в графе 2 указывается наименование получателя;
в графе 3 указывается бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер;
в графе 4 указывается установленная квота за отчетный год, литр безводного (стопроцентного) спирта;
в графе 5 указывается фактическое получение этилового спирта за отчетный квартал (с нарастающим итогом) литр, безводного (стопроцентного) спирта;
в графе 6 указывается фактический остаток этилового спирта за отчетный квартал литр, безводного (стопроцентного) спирта.