Басым туристік аумақтарды қалыптастыру, олардың жұмыс істеу және оларды басқару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 15 желтоқсандағы № 386 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 20 желтоқсанда № 25846 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 20-9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Басым туристік аумақтарды қалыптастыру, олардың жұмыс істеу және оларды басқару қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2021 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 386 Бұйрықпен
бекітілген
Басым туристік аумақтарды қалыптастыру, олардың жұмыс істеу және оларды басқару қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Басым туристік аумақтарды қалыптастыру, олардың жұмыс істеу және оларды басқару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 20-9) тармақшасына сәйкес әзірленді және басым туристік аумақтарды қалыптастыру, олардың жұмыс істеу және оларды басқару тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) басым туристік аумақ – туристендіру картасының республикалық деңгейдегі объектілерінің тізбесіне енгізілген туристік дамудың ерекше әлеуеті бар аумақ;
2) жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;

Об утверждении Правил формирования, функционирования приоритетных туристских территорий и управления ими
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 декабря 2021 года № 386. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2021 года № 25846
В соответствии с подпунктом 20-9) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования, функционирования приоритетных туристских территорий и управления ими.
2. Комитету индустрии туризма Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
Утверждены
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 15 декабря 2021 года № 386
Правила формирования, функционирования приоритетных туристских территорий и управления ими
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования, функционирования приоритетных туристских территорий и управления ими (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20-9) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок формирования, функционирования приоритетных туристских территорий и управления ими.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) приоритетная туристская территория – территория с особым потенциалом туристского развития, включенная в перечень объектов республиканского уровня карты туристификации;
2) местный исполнительный орган (далее – МИО) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;

3) туристендіру картасы – туристер үшін қызығушылық тудыратын, республикалық және өңірлік деңгейлердегі аумақтар;
4) уәкілетті орган – туристік қызмет саласындағы мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Басым туристік аумақтарды қалыптастыру, олардың жұмыс істеу және оларды басқару тәртібі
3. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – қатысушылар) басым туристік аумақтардың қатысушылары болып табылады.
4. Басым туристік аумақтарды уәкілетті орган ЖАО ұсынған Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 27 қазандағы № 332 бұйрығымен бекітілген Туристендіру картасына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24950 болып тіркелген) енгізілген республикалық деңгейдегі туристік аумақтардың негізінде туристік әлеуетті талдау (бұдан әрі – талдау) нәтижелері бойынша қалыптастырады.
5. Талдау жүргізу үшін уәкілетті орган ЖАО ұсыныстарын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды "Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 14 шілдедегі № 428 қаулысымен құрылған ұйымға (бұдан әрі – ұйым) жібереді.
6. Ұйым уәкілетті органнан ЖАО ұсыныстарын алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде талдау жүргізеді және оның нәтижелерін уәкілетті органға жолдайды.
7. Талдау басым туристік аумақтардың ерекше мәнін және әлеуетінің бар-жоғын айқындауды қамтиды.
8. Уәкілетті орган талдау нәтижелерін алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды басым туристік аумақтардың тізімін (бұдан әрі – тізім) қалыптастыру үшін уәкілетті орган құратын тұрақты жұмыс істейтін комиссияның қарауына енгізеді.
9. Комиссия мүшелері тақ саннан, кемінде жеті адамнан тұрады, олардың арасынан төраға және төрағаның орынбасары тағайындалады.
Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, комиссия отырыстарын өткізеді. Төраға болмаған кезде оның функцияларын төрағаның орынбасары атқарады.
Комиссия отырыстарының хаттамаларын дайындауды комиссия мүшесі болып табылмайтын хатшы жүзеге асырады.
Комиссияның төрағасы, төрағаның орынбасары, хатшысы уәкілетті органның қызметкерлері қатарынан тағайындалады.
Комиссия құрамына "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, салалық қауымдастықтардың өкілдері, бизнес өкілдері де кіреді.
Комиссия ЖАО ұсыныстарының түсуіне қарай, бірақ жылына кемінде бір рет отырыстар өткізеді.

3) карта туристификации – территории республиканского и регионального уровней, представляющие интерес для туристов;
4) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий функции государственного управления в области туристской деятельности.
Глава 2. Порядок формирования, функционирования приоритетных туристских территорий и управления ими
3. Участниками приоритетной туристской территорий являются физические и юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее – участники).
4. Приоритетные туристские территории формируются уполномоченным органом на основе предложенных МИО туристских территорий республиканского уровня, включенных в Карту туристификации, утвержденную приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 октября 2021 года № 332 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24950), по результатам анализа туристского потенциала (далее – анализ).
5. Для проведения анализа уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня получения предложений МИО направляет их в организацию, созданную постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2017 года № 428 "О создании акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism" (далее – организация).
6. Организация в течение пятнадцати рабочих дней со дня получения от уполномоченного органа предложений МИО проводит анализ и направляет его результаты в уполномоченый орган.
7. Анализ включает в себя определение особого значения и наличия потенциала приоритетной туристской территории.
8. Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня получения результатов анализа вносит их на рассмотрение постоянно действующей комиссии, создаваемой уполномоченным органом для формирования списка приоритетных туристских территорий (далее – список).
9. Комиссия состоит из нечетного количества членов, не менее семи человек, из числа которых назначаются председатель и заместитель председателя.
Председатель комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания комиссии. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя.
Подготовку протоколов заседаний комиссии осуществляет секретарь, который не является членом комиссии.
Председатель, заместитель председателя, секретарь комиссии назначаются из числа работников уполномоченного органа.
В состав комиссии также входят представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", отраслевых ассоциаций, представители бизнеса.
Комиссия проводит заседания по мере поступления предложений МИО, но не реже одного раза в год.

10. Комиссия уәкілетті орган талдау нәтижелерін енгізген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қарайды және мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) тізімге енгізу туралы;
2) тізімге енгізуден бас тарту туралы;
3) тізімнен шығару туралы.
11. Ұйым жүргізген талдаудың қанағаттанарлықсыз нәтижелері тізімге енгізуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
12. Комиссияның шешімі дауыс беру арқылы қабылданады және егер отырысқа қатысқан Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етуші дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі
13. Комиссия қабылдаған шешім хаттамамен ресімделеді.
14. Комиссияның тізімге енгізу туралы шешімінің негізінде уәкілетті орган ЖАО ұсынған аумақтарды тізімге енгізеді және оларды комиссия шешімі қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
15. Басым туристік аумақтардың жұмыс істеуі үшін ЖАО Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген инвестициялық преференциялар беру арқылы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында кәсіпкерлік қызметті және инвестициялық ахуалды дамыту үшін қатысушыларға жағдайлар жасайды.
16. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда басым туристік аумақтардың жұмыс істеуі рекреациялық орталықтарды, қонақ үйлерді, кемпингтерді, музейлерді және туристерге қызмет көрсететін басқа да объектілерді пайдалану, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүргізу, рекреациялық жүктемелердің нормаларын ескере отырып, демалу, рекреациялық және шектеулі шаруашылық қызмет аймақтарында демалу тұрақтарын және тамашалау алаңдарын орнату арқылы жүзеге асырылады.
17. Басым туристік аумақтың шекарасын, сондай-ақ оларды өзгертуді ЖАО айқындайды.
18. Басым туристік аумақты басқаруды ЖАО "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырады.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға жататын жер бойынша басым туристік аумақты басқаруды уәкілетті орган "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өз құзыреті шегінде жүзеге асырады.
19. Басым туристік аумақты тізімнен алып тастау осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес жүргізілген талдау нәтижелері бойынша комиссия шешімінің негізінде жүзеге асырылады.

10. Комиссия в течение двух рабочих дней со дня внесения уполномоченным органом результатов анализа, рассматривает их и выносит одно из следующих решений:
1) о включении в список;
2) об отказе во включении в список;
3) об исключении из списка.
11. Основанием для отказа во включении в список является неудовлетворительные результаты анализа, проведенного организацией.
12. Решение комиссии принимается голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества участвовавших в заседании членов комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председательствующий.
13. Принятое решение комиссии оформляется протоколом.
14. На основании решения комиссии о включении в список, уполномоченный орган вносит в список территории, предложенные МИО, и размещает их на своем интернет-ресурсе в течение двух рабочих дней со дня принятия решения комиссией.
15. Для функционирования приоритетных туристских территорий МИО создаются условия участникам для развития предпринимательской деятельности и инвестиционного климата на территории области, города республиканского значения, столицы путем предоставления инвестиционных преференций, предусмотренных Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
16. Функционирование приоритетных туристских территорий в особо охраняемых природных территориях осуществляется путем эксплуатации рекреационных центров, гостиниц, кемпингов, музеев и других объектов обслуживания туристов, проведения любительского (спортивного) рыболовства, устройства бивачных стоянок и смотровых площадок с учетом норм рекреационных нагрузок, в зонах туристской, рекреационной и ограниченной хозяйственной деятельности.
17. Границы приоритетной туристской территории, а также их изменение определяются МИО.
18. Управление приоритетной туристской территорией осуществляется МИО в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
Управление приоритетной туристской территорией по землям, относящимся к особо охраняемым природным территориям осуществляется уполномоченным органом в пределах своей компетенции, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях".
19. Исключение приоритетной туристской территории из списка осуществляется на основании решения комиссии по результатам анализа, проведенного в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил.