Қазақстан Республикасында кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық, интервенциялық аритмологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-139 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 6 қаңтарда № 26401 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық, интервенциялық аритмологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Мынадай:
1) "Қазақстан Республикасында кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 6 маусымдағы № 479 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13877 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасында кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 6 маусымдағы № 479 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 985 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16219 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
Ж. Буркитбаев
"Қазақстан Республикасында
кардиологиялық,
интервенциялық
кардиологиялық,
интервенциялық
аритмологиялық және
кардиохирургиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2021 жылғы 31 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-139 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасында кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық, интервенциялық аритмологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты

Об утверждении стандарта организации оказания кардиологической, интервенционно кардиологической, интервенционно аритмологической и кардиохирургической помощи в Республике Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № ҚР ДСМ-139. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2022 года № 26401.
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить стандарт организации оказания кардиологической, интервенционно кардиологической, интервенционно аритмологической и кардиохирургической помощи в Республике Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 6 июня 2016 года № 479 "Об утверждении Стандарта организации оказания кардиологической и кардиохирургической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13877);
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 985 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 6 июня 2016 года № 479 "Об утверждении Стандарта организации оказания кардиологической и кардиохирургической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16219).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Ж. Буркитбаев
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан от 31
декабря 2021 года № ҚР ДСМ-
139 " Об утверждении стандарта
организации оказания
кардиологической,
интервенционно
кардиологической,
интервенционно
аритмологической и
кардиохирургической помощи в
Республике Казахстан"
Стандарт организации оказания кардиологической, интервенционно кардиологической, интервенционно аритмологической и кардиохирургической помощи в Республике Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық, интервенциялық аритмологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" (бұдан әрі – Кодекс) Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына және 138-бабына сәйкес әзірленді және кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық, интервенциялық аритмологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) бейінді маман - жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) Емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі – Портал) – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде пациенттерді стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеу мен сақтаудың бірыңғай жүйесі;
4) инновациялық медициналық технологиялар – медицина (биомедицина), фармация және денсаулық сақтауды цифрландыру саласына ендірілуі әлеуметтік мәні бар және (немесе) экономикалық жағынан тиімді болып табылатын ғылыми және ғылыми-техникалық қызметтің әдістері мен құралдарының жиынтығы;
5) клиникалық хаттама – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
6) медициналық көмек – халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған, дәрілік көмекті қамтитын медициналық қызметтер кешені;
7) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, оларды емдеуді қамтитын, халықтың мұқтажына бағдарланған медициналық көмекке алғашқы қол жеткізу орны;
8) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі (бұдан әрі – МӘМС) – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне қатысушылар арасындағы қатынастарды реттейтін, мемлекет белгілейтін нормалар мен қағидалардың жиынтығы;
9) медициналық-әлеуметтік көмек – бұл тізбесін уәкілетті орган айқындайтын әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын адамдарға көрсетілетін медициналық және әлеуметтік-психологиялық көмек;
10) мамандандырылған медициналық көмек - медициналық көмек көрсетудің екінші және үшінші деңгейлерінде амбулаториялық жағдайларда консультациялық-диагностикалық көмек, стационарды алмастыратын және стационарлық көмек түрінде көрсетілетін медициналық көмек;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий стандарт организации оказания кардиологической, интервенционно кардиологической, интервенционно аритмологической и кардиохирургической помощи в Республике Казахстан (далее - Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 и статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс) и устанавливает требования к организации оказания кардиологической, интервенционно кардиологической, интервенционно аритмологической и кардиохирургической помощи.
2. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) профильный специалист - медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) организация здравоохранения - юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
3) портал Бюро госпитализации (далее - Портал) - единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на плановую госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
4) инновационные медицинские технологии - совокупность методов и средств научной и научно-технической деятельности, внедрение которых в области медицины (биомедицины), фармации и цифровизации здравоохранения является социально значимым и (или) экономически эффективным;
5) клинический протокол - научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
6) медицинская помощь - комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
7) первичная медико-санитарная помощь (далее - ПМСП) - место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
8) система обязательного социального медицинского страхования (далее - система ОСМС) - совокупность норм и правил, устанавливаемых государством, регулирующих отношения между участниками системы обязательного социального медицинского страхования;
9) медико-социальная помощь - медицинская и социально-психологическая помощь, оказываемая лицам с социально значимыми заболеваниями, перечень которых определяется уполномоченным органом;
10) специализированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая в виде консультативно-диагностической помощи в амбулаторных условиях, станционарозамещающей и стационарной помощи на вторичном и третичном уровнях оказания медицинской помощи.

11) өңірлендіру – көрсетілетін медициналық технологиялардың күрделілігіне қарай медициналық ұйымдарды жіті коронарлық синдромымен және (немесе) миокардтың жіті инфаргімен ауыратын пациенттерге шұғыл кардиологиялық көмек (кардиологиялық, кардиохирургиялық көмек) көрсетудің тиісті деңгейіне бөлу;
12) пациент – медициналық көмек көрсетуді талап ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық қызметтерді тұтынушы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
13) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі.
2-тарау. Кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық, интервенциялық аритмологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымы
3. Кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық, интервенциялық аритмологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жатады:
1) кардиологиялық орталық;
2) кардиохирургиялық орталық;
3) құрылымында өзіне жүктелген функцияларға байланысты кардиология бөлімшесі, интервенциялық кардиологиялық бөлімше, интервенциялық аритмологиялық бөлімше, кардиохирургиялық бөлімше, қалпына келтіре емі бөлімшесі, кардиологиялық кабинет, терапиялық бөлімшелер құрамындағы кардиологиялық төсек ұйымдастырылатын медициналық ұйым (бұдан әрі – МҰ).
3-тарау. Кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық, интервенциялық аритмологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары
4. Халыққа кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық, интервенциялық аритмологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының негізгі міндеттері:
1) қанайналым жүйесі ауруларының (бұдан әрі – ҚЖА) профилактикасына, сырқаттанушылықтың, мүгедектіктің, өлімнің төмендеуіне, ҚЖА-мен ауыратын пациенттердің өмір сүру ұзақтығын ұлғайтуға және сапасын жақсартуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
2) диагностиканың жаңа әдістері арқылы ҚЖА ерте анықтау;
3) емдеудің барлық кезеңдерінде сабақтастықты сақтай отырып, ҚЖА-мен ауыратын науқастарға сапалы білікті мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету;
4) тәулік бойы медициналық бақылауды қажет етпейтін ҚЖА-мен ауыратын пациенттерге стационарды алмастыратын медициналық көмек пен медициналық оңалтуды ұйымдастыру және көрсету;

11) регионализация - разделение медицинских организаций на соответствующие уровни оказания неотложной кардиологической помощи (кардиологическая, кардиохирургическая помощь) пациентам с острым коронарным синдромом и (или) острым инфарктом миокарда в зависимости от сложности оказываемой медицинской технологии, а также распределение кардиохирургических операций по категориям сложности;
12) пациент - физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
13) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП) - объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств.
Глава 2. Структура организаций, оказывающих кардиологическую, интервенционно кардиологическую, интервенционно аритмологическую и кардиохирургическую помощь
3. К организациям здравоохранения, оказывающим кардиологическую, интервенционно кардиологическую, интервенционно аритмологическую и кардиохирургическую помощь относятся:
1) кардиологический центр;
2) кардиохирургический центр;
3) медицинская организация (далее - МО), в структуре которой, в зависимости от возложенных на нее функций, организовываются отделение кардиологии, интервенционно кардиологическое отделение, интервенционно аритмологическое отделение, кардиохирургическое отделение, отделение восстановительного лечения, кардиологический кабинет, кардиологическая койка в составе терапевтических отделений.
Глава 3. Основные задачи и направления деятельности организаций, оказывающих кардиологическую, интервенционно кардиологическую, интервенционно аритмологическую и кардиохирургическую помощь
4. Основными задачами организаций здравоохранения, оказывающих кардиологическую, интервенционно кардиологическую, интервенционно аритмологическую и кардиохирургическую помощь населению являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на профилактику, снижение заболеваемости, инвалидизации, смертности от болезней системы кровообращения (далее - БСК), увеличение продолжительности и улучшение качества жизни пациентов с БСК;
2) раннее выявление БСК путем новых методов диагностики;
3) оказание качественной квалифицированной специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи больным с БСК с соблюдением преемственности на всех этапах лечения;
4) организация и оказание стационарозамещающей медицинской помощи и медицинской реабилитации пациентам с БСК, не нуждающимся в круглосуточном медицинском наблюдении;

5) ҚЖА-мен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету;
6) денсаулық сақтау ұйымдарымен өзара іс-қимыл және ҚЖА-мен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру және көрсету мәселесі бойынша өз қызметіндегі сабақтастық;
7) ҚЖА диагностикасы мен емдеуде инновациялық медициналық технологияларды енгізу.
4-тарау. Деңгейлер, түрлер, нысандар бөлінісінде кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық, интервенциялық аритмологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсету тәртібі және оны көрсету шарттары
5. ҚЖА-мен ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсету мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
1) шұғыл – денсаулыққа келетін елеулі зиянды болдырмау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
2) кезек күттірмейтін – пациенттің өміріне айқын қауіп төндірмейтін, кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
3) жоспарлы – көрсетілуін белгілі бір уақытқа кейінге қалдыру пациенттің жай-күйінің нашарлауына ікеп соқпайтын, пациенттің өміріне қатер төндірмейтін аурулар мен жай-күйлер кезінде, сондай-ақ профилактикалық іс-шаралар жүргізу кезінде көрсетілетін медициналық көмек.
6. ҚЖА-мен ауыратын пациенттерге МСАК:
1) жоспарлы тәртіпте – тіркелуі, алдын ала жазылуы немесе жүгінуі бойынша;
2) шұғыл және жедел медициналық көмек көрсеткен жағдайда тіркелу фактісіне қарамастан көрсетіледі.
7. ҚЖА-мен ауыратын пациенттерге мамандандырылған медициналық көмекті амбулаториялық жағдайда "кардиология", "учаскелік дә рігер және (немесе) жалпы дәрігерлік практика дәрігері", "педиатрия", "терапия" мамандықтары бойынша дәрігерлер көрсетеді.
8. МСАК шеңберінде мынадай емдік-диагностикалық іс-шаралар көрсетіледі:
1) диагностикалық – МСАК маманының тексеріп-қарауы, зертханалық және аспаптық инвазивтік емес зерттеу әдістері;
2) емдік, оның ішінде шұғыл және жедел медициналық көмек, емдік манипуляциялар көрсету;
3) ҚЖА-мен ауыратын пациенттерді тегін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды алуға арналған рецептілермен қамтамасыз ету "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген);

5) оказание медико-социальной помощи больным с БСК;
6) взаимодействие с организациями здравоохранения и преемственность в своей деятельности по вопросам организации и оказания медицинской помощи больным с БСК;
7) внедрение инновационных медицинских технологий в диагностике и лечении БСК.
Глава 4. Порядок оказания кардиологической, интервенционно кардиологической, интервенционно аритмологической и кардиохирургической помощи в разрезе уровней, видов, форм и условий ее оказания
5. Оказание медицинской помощи пациентам с БСК осуществляется в следующих формах:
1) экстренная - медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни;
2) неотложная - медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, не представляющих явную угрозу жизни пациента;
3) плановая - медицинская помощь, оказываемая при заболеваниях и состояниях, не сопровождающихся угрозой жизни пациента, отсрочка оказания которой на определенное время не повлечет за собой ухудшение состояния пациента, а также при проведении профилактических мероприятий.
6. ПМСП оказывается пациентам с БСК:
1) в плановом порядке - по прикреплению, предварительной записи или обращению;
2) независимо от факта прикрепления в случае оказания экстренной и неотложной медицинской помощи.
7. Специализированная медицинская помощь пациентам с БСК оказывается в амбулаторных условиях врачами по специальности "кардиология", "врач участковый и (или) врач общей врачебной практики", "педиатрия", "терапия";
8. В рамках ПМСП оказываются следующие лечебно-диагностические мероприятия:
1) диагностические - осмотр специалистом ПМСП, лабораторные и инструментальные неинвазивные методы исследования;
2) лечебные, в том числе оказание экстренной и неотложной медицинской помощи, лечебные манипуляции;
3) обеспечение пациентов с БСК рецептами для получения лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ - 75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885);

4) профилактикалық – "Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізу қағидаларын, көлемі мен мерзімділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-264/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21820 болып тіркелген) айқындалған тәртіпте кейіннен сауықтыра және динамикалық қадағалай отырып, халықтың нысаналы топтарын медициналық тексеріп-қараулар, скринингтік профилактикалық медициналық тексеріп-қараулар.
9. Пациент МСАК ұйымына алғаш рет жүгінген кезде МСАК ұйымының тіркеу орнында бастапқы есептік медициналық құжаттама: "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) бекітілген №052/е нысаны бойынша амбулаториялық науқастың медициналық картасы ресімделеді.
10. МСАК ұйымында ҚЖА диагнозын қою мүмкін болмаған кезде бейінді мамандарды, оның ішінде республикалық деңгейдегі МҰ консультанттарын тарта отырып, қажет болған кезде консилиум жүргізе отырып, пациент консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК) көрсету үшін консультациялық-диагностикалық орталыққа консультацияға жіберіледі.
11. КДК көрсету үшін кардиолог дәрігерге (кардиохирургке) жіберу кезінде МСАК дәрігері № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген зертханалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелерімен № 097/е нысаны бойынша консультацияға жолдама ресімдейді.
12. Кардиолог (кардиохирург) дәрігер КДК көрсету кезінде пациентті консультацияға жіберген МСАК дәрігеріне жүргізілген зерттеп-қараулар мен емдеудің нәтижелері көрсетілетін № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген № 075/е нысаны бойынша консультациялық-диагностикалық қорытынды, сондай-ақ ҚЖА бар пациенттерді одан әрі емдеу бойынша ұсынымдар береді.
13. МСАК дәрігері, кардиолог дәрігердің (кардиохирургтың) консультациялық-диагностикалық қорытындысын алғаннан кейін кардиолог (кардиохирург) дәрігердің ұсынымдарына сәйкес ҚЖА-мен ауыратын пациентті одан әрі бақылауды жүзеге асырады.
14. МҰ-ның кардиолог дәрігері, жоғары артериялық қысым (криздік ағым), әртүрлі генездегі аритмияның, стенокардия ұстамалары жиілеуінің және жүрек жеткіліксіздігі симптомдары өсуінің көрсеткіштері болған кезде еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын береді және ұзартады, ал еңбекке қабілеттілігін тұрақты жоғалтқан жағдайда (бастан өткерген миокард инфарктінен, аорта-коронарлық шунттаудан, жүректің іркілістік жеткіліксіздігінен кейінгі жағдай) – "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 44 бұйрық) бекітілген медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан әрі – МӘС) жіберу үшін құжаттарды ресімдеуге қорытынды береді.

4) профилактические - медицинские осмотры, скрининговые профилактические медицинские осмотры целевых групп населения с последующим оздоровлением и динамическим наблюдением в порядке, определенном приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-264/2020 "Об утверждении правил, объема и периодичности проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, после среднего и высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21820).
9. При первичном обращении пациента в организацию ПМСП в регистратуре организации ПМСП оформляется первичная учетная медицинская документация: медицинская карта амбулаторного пациента по форме № 052/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее - приказ ҚР ДСМ-175/2020).
10. При невозможности установления диагноза БСК в организации ПМСП, пациент направляется на консультацию в консультативно-диагностический центр для оказания консультативно-диагностической помощи (далее - КДП) с проведением консилиума, с привлечением профильных специалистов, в том числе консультантов из МО республиканского уровня.
11. При направлении к врачу-кардиологу (кардиохирургу) для оказания КДП врач ПМСП оформляет направление на консультационную услугу по форме № 097/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, с результатами лабораторных и инструментальных исследований.
12. Врач-кардиолог (кардиохирург) при оказании КДП предоставляет врачу ПМСП, направившему пациента на консультационные услуги, консультативно-диагностическое заключение по форме № 075/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, в котором указывает результаты проведенного обследования и лечения, а также о дальнейшем лечении пациента с БСК.
13. Врач ПМСП осуществляет дальнейшее наблюдение за пациентом с БСК после получения консультативно-диагностического заключения от врача-кардиолога (кардиохирурга), в соответствии с назначениями врача-кардиолога (кардиохирурга).
14. При наличии отклонений в показателях артериального давления (кризовое течение), аритмии различного генеза, учащения приступов стенокардии и нарастания симптомов сердечной недостаточности, врач-кардиолог МО выдает и продлевает лист или справку о временной нетрудоспособности, а при стойкой утрате трудоспособности (состояние после перенесенного инфаркта миокарда, аорто-коронарного шунтирования, застойной сердечной недостаточности) дает заключение на оформление документов для направления на медико-социальную экспертизу (далее - МСЭ) в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589) (далее - приказ № 44).

15. ҚЖА-мен ауыратын пациенттің еңбекке қабілеттілігін тұрақты жоғалту дәрежесін белгілеу, куәландыру (қайта куәландыру) тәртібі, сондай-ақ куәландырылатын адамның әлеуметтік қорғау шараларына деген қажеттілігін айқындау № 44 бұйрыққа сәйкес МӘС өткізу арқылы жүргізіледі.
16. ҚЖА-мен ауыратын пациенттерге стационарлық жағдайларда емдеу кардиологиялық (кардиохирургиялық) бөлімшеде, кардиологиялық төсектерде аудандық, ауданаралық, қалалық, облыстық ауруханаларда, кардиологиялық және кардиохирургиялық орталықтарда, Ұлттық орталықтарда, ғылыми орталықтарда немесе Кардиология және кардиохирургия мамандықтары бойынша қызметін жүзеге асыратын ғылыми-зерттеу институттарында терапиялық бөлімшелер құрамында көрсетіледі.
ҚЖА-мен ауыратын пациенттердің өміріне қауіп төнген кезде шұғыл тәртіппен қабылдау бөлімшесін айналып өтіп, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіне (палатасына) емдеуге жатқызылады.
17. Тәулік бойы медициналық бақылау және емдеу үшін медициналық көрсетілімдер болған жағдайда пациентті тәуліктік стационарға Портал арқылы емдеуге жатқызу:
1) МСАК маманының жолдамасы бойынша;
2) амбулатория-емханалық көмек көрсететін МҰ-ның кардиолог дәрігерінің жолдамасы бойынша;
3) жолдаманың болуына қарамастан шұғыл көрсетілімдер бойынша (жіті коронарлық синдром, жүрек функциясының жіті жеткіліксіздігі, ырғақтың және өткізігіштіктің жіті бұзылулары) жүзеге асырылады.
18. пациентті тәуліктік стационарға жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберу үшін МСАК ұйымы:
1) диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын басшылыққа ала отырып, көрсетілген диагнозға (нозологияға) сәйкес клиникалық-диагностикалық, зертханалық, аспаптық зерттеулердің көлемін, ал қажет болған жағдайда бейінді мамандардың консультациясын жүргізеді;
2) емдеуге жатқызуды күтудің ең аз мерзімімен тиісті бейіні бойынша денсаулық сақтау ұйымын баламалы таңдау мүмкіндігі туралы ақпаратты пациентке ұсынылады;
3) пациентке Емдеуге жатқызу бюросы порталының "Күту парағы" арқылы стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу күні туралы хабарлайды.
Емдеуге жатқызу коды бойынша пациент Қазақстан Республикасы www.bg.eisz.kz сайтынан тәуліктік стационарларындағы бос төсектер туралы ақпарат пен оны жатқызу жоспарланған тәуліктік стационардағы өз кезегін қарай алады.
19. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.03.2023 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. сегменті көтерілген жіті коронарлық синдром (бұдан әрі – ЖКС), жіті миокард инфаркті (бұдан әрі – ЖМИ) диагнозы қойылған пациент қабылдау бөлімшесіне, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінен (палатасы) тыс катетерлеу зертханасына емдеуге жатқызылады.

15. Установление степени стойкой утраты трудоспособности пациента с БСК, порядок освидетельствования (переосвидетельствования), а также определение потребностей освидетельствуемого лица в мерах социальной защиты проводятся путем проведения МСЭ в соответствии с приказом № 44.
16. Лечение в стационарных условиях пациентам с БСК оказывается в кардиологическом (кардиохирургическом) отделении, на кардиологических койках в составе терапевтических отделений районной, межрайонной, городской, областной больницах, кардиологических и кардиохирургических центрах, национальных центрах, научных центрах или научно-исследовательских институтах, осуществляющих деятельность по специальностям кардиологии и кардиохирургии.
При угрозе жизни пациент с БСК в экстренном порядке госпитализируется в отделение (палата) реанимации и интенсивной терапии, минуя приемное отделение.
17. Госпитализация пациента в круглосуточный стационар осуществляется при наличии медицинских показаний для круглосуточного медицинского наблюдения и лечения через Портал:
1) по направлению специалиста ПМСП;
2) по направлению врача-кардиолога МО, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь;
3) по экстренным показаниям (острый коронарный синдром, острая сердечная недостаточность, острые нарушения ритма и проводимости) вне зависимости от наличия направления.
18. Для направления пациента на плановую госпитализацию в круглосуточный стационар, организация ПМСП:
1) проводит объем клинико-диагностических, лабораторных, инструментальных исследований в соответствии направляемому диагнозу (нозологии), руководствуясь клиническими протоколами диагностики и лечения, а также необходимости консультации профильных специалистов;
2) предоставляет пациенту информацию о возможности альтернативного выбора организации здравоохранения по соответствующему профилю с наименьшим сроком ожидания госпитализации;
3) информирует пациента о дате госпитализации в стационар посредством листа ожидания через Портал.
По коду госпитализации пациент просматривает на сайте www.bg.eisz.kz информацию о свободных койках в круглосуточных стационарах Республики Казахстан и своей очередности в круглосуточный стационар, куда планируется его госпитализация.
19. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 02.03.2023 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Пациент с установленным диагнозом острый коронарный синдром (далее - ОКС) с подъемом сегмента, острый инфаркт миокарда (далее - ОИМ) госпитализируется в лабораторию катетеризации, минуя приемное отделение, отделение (палата) реанимации и интенсивной терапии.

21. Стационарлық деңгейдегі кардиологиялық (кардиохирургиялық) көмек мыналарды қамтиды:
1) пациенттің жай-күйін анықтау және алдын ала диагноз қою мақсатында дәрігердің алғашқы тексеріп-қарауы;
2) пациентті емдеу тәсілін айқындау мақсатында, сондай-ақ инвазивтік зерттеу мен емдеу әдістерінің қаупін азайту мақсатында емдік-диагностикалық зерттеулер жүргізу;
3) емді таңдау және тағайындау;
4) басқа бейін мамандардың консультациясын жүргізу.
22. Шұғыл жағдайлар кезінде негізгі диагноз клиникалық-анамнестикалық зерттеп-қарау мәліметтерінің, аспаптық және зертханалық зерттеу әдістері нәтижелерінің негізінде пациент тәуліктік стационарға келіп түскен сәттен бастап 24 (жиырма төрт) сағаттың ішінде қойылады және № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 001/е нысаны бойынша стационар науқастың медициналық картасына енгізіледі.
23. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.03.2023 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. өңірлік деңгейде зертханалық-аспаптық зерттеулер мен емдік іс-шараларды жүргізу мүмкін болмаған жағдайда пациент Кодекстің 118-бабының 2-тармақшасына сәйкес айқындалған тәртіпте мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін республикалық маңызы бар қалалардың ұйымдарына жіберіледі.
25. Жедел медициналық жәрдем "Жедел медициналық жәрдем көрсету, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
26. Пациенттерге ЖКС кезінде кезек күттірмейтін көмекті медициналық алғашқы емдік іс-шараларды, алғашқы реанимациялық іс-шараларды жүргізуді, тәуліктік режімде интервенциялық араласулар (бұдан әрі – ИА) жүргізуге және өмірге қауіпті жағдайларды емдеуге мүмкіндігі бар МҰ жылдам тасымалдауды қамтамасыз ететін жедел медициналық жәрдем бригадалары көрсетеді.
ИА жүргізу мүмкіндігі бар МҰ болмаса, пациент құрылымында реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі (палатасы) бар жақын орналасқан МҰ-ға жеткізіледі.
27. ИА жүргізу мүмкіндігі жоқ МҰ-нда емделіп жатқан пациентте кезек күттірмейтін интервенциялық немесе кардиохирургиялық араласулар жүргізуге көрсетілімдер анықталған кезде тәуліктік режімде жұмыс істеу мүмкіндігі бар МҰ-ға пациент санитариялық авиацияны қоса алғанда, мамандандырылған санитариялық автокөлікпен жылдам ауыстырылады.

21. Кардиологическая (кардиохирургическая) помощь в стационарных условиях включает в себя:
1) первичный осмотр врачом пациента с целью определения его состояния и установления предварительного диагноза;
2) проведение лечебно-диагностических исследований с целью определения тактики лечения пациента, а также в целях снижения риска инвазивных методов исследования и лечения;
3) подбор и назначение лечения;
4) проведение консультаций профильных специалистов.
22. При экстренных состояниях основной диагноз устанавливается в течение 24 (двадцати четырех) часов с момента поступления пациента в круглосуточный стационар на основании данных клинико-анамнестического обследования, результатов инструментальных и лабораторных методов исследования и заносится в медицинскую карту стационарного пациента по форме № 001/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
23. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 02.03.2023 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. При отсутствии возможности проведения на региональном уровне лабораторно-инструментальных исследований и лечебных мероприятий пациент направляется в организации городов республиканского значения для оказания специализированной медицинской помощи в соответствии с пунктом 2 статья 118 Кодекса.
25. Скорая медицинская помощь оказывается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713).
26. Неотложная медицинская помощь пациентам при ОКС оказывается бригадой скорой медицинской помощи, которая обеспечивает проведение первичных лечебных мероприятий, первичных реанимационных мероприятий, лечение состояний, угрожающих жизни и незамедлительную транспортировку в МО с возможностью проведения интервенционных вмешательств (далее - ИВ) в круглосуточном режиме.
При отсутствии МО с возможностью проведения ИВ, пациент доставляется в ближайшую МО, имеющую в своей структуре отделение (палата) реанимации и интенсивной терапии.
27. При выявлении у пациента, находящегося на лечении в МО без возможности проведения ИВ, показаний для проведения неотложных интервенционных или кардиохирургических вмешательств, пациент незамедлительно переводится санитарным автотранспортом, включая медицинскую авиацию в МО с возможностью проведения ИВ в круглосуточном режиме.

28. Жіті коронарлық синдроммен ауыратын пациенттерге тері арқылы коронарлық араласу жүргізу үшін медициналық ұйымдар коронарлық стенттеу көлеміне байланысты бір немесе екі ангиокардиографиялық қондырғылармен, кардиохирургиялық қолдаумен немесе қолдаусыз, бірақ қажеттілігіне қарай кардиохирургиялық стационарға ауыстырудың пысықталған логистикасымен, зерттеудің инвазивтік емес әдістерінің зертханасымен, жүрек және тамырларың катетерлеу зертханасымен, интервенциялық аритмология зертханасымен (бөлімшесімен), кардиореанимация бөлімшесімен жарақтандырылады және тәуліктік режімде жұмыс істейді.
29. Қауіпті сертификаттау мен миокардты реваскуляризациялаудың оңтайлы түрін таңдау және госпиталішілік нәтижелер қаупін бағалау үшін Жүрек тобының (кардиолог, интервенциялық кардиолог, кардиохирург) бірлескен шешімі қабылданып, Синтакс (SYNTAX) (стенттерді пайдалана отырып ИА өткізу туралы 5 жылдық клиникалық бақылау) шкаласы пайдаланылады.
30. Жүкті әйелде мамандандырылған көмек көрсетуге көрсетілімдері болған кезде бейінді МҰ-ға жіберу туралы шешімді бейінді маманның қатысуымен дәрігерлердің консилиумы қабылдайды және консилиум хаттамасы пациенттің № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген № 048/у нысанына енгізіледі.
31. босандыру ұйымдарында жүрек-қантамырлық жүйе дамуының туа біткен кемістіктері анықталған кезде балалар кардиологының (кардиохирургының) консультациясы жүргізіледі және медициналық көрсетілімдер болған кезде Кодекстің 134-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес жаңа туған нәресте бейінді стационарға ауыстырылады.
32. Стационарлық жағдайда емдеу аяқталғаннан кейін пациентке жүргізілген зерттеулер мен емдеудің нәтижелері және пациентті емдеудің одан арғы тәсілі жөніндегі ұсынымдары бар № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген "Стационарлық науқастың медициналық картасы" № 001/е нысаны бойынша стационарлық науқастың медициналық картасынан шығару үзінді беріледі.
33. ҚЖА-мен ауыратын пациенттерге стационарды алмастыратын көмек дәрігерлік амбулаторияларда, ауылдық, аудандық, қалалық емханаларда, аудандық, ауданаралық, қалалық, облыстық ауруханалардың кардиологиялық бөлімшесінде (немесе терапиялық бөлімшелердің құрамындағы кардиологиялық төсектерде), кардиологиялық және кардиохирургиялық мамандықтары бойынша қызметі жүзеге асыратын ұлттық орталықтарда, ғылыми орталықтарда немесе ғылыми-зерттеу институттарында көрсетіледі.
34. ЖКС немесе ЖМИ ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсету өңірлендіру деңгейілері бойынша жүзеге асырылады:
1) бірінші деңгейде медициналық көмекті жедел медициналық көмек, медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдары, сондай-ақ жіті коронарлық синдром немесе миокардтың жіті инфаргімен ауыратын пациенттерге ИА жүргізу мүмкіндігінсіз стационарлық көмек көрсететін ұйымдар көрсетеді;

28. МО для проведения ИВ пациентам с ОКС оснащаются в зависимости от объема коронарных стентирований одним или более ангиокардиографическими установками с или без кардиохирургической поддержки, но с отработанной логистикой перевода в кардиохирургический стационар, лабораторией неинвазивных методов исследования, лабораторией катетеризации сердца и сосудов, лабораторией (отделением) интервенционной аритмологии, отделением кардиореанимации и функционируют в круглосуточном режиме.
29. Для стратификации риска и выбора оптимального вида реваскуляризации миокарда и оценки риска внутригоспитальных исходов используется шкала Синтакс (SYNTAX) (пятилетнее клиническое наблюдение о проведении ИВ с использованием стентов), с принятием совместного решения лечащего врача и заведующего отделением (кардиолог, интервенционный кардиолог, кардиохирург).
30. У беременной женщины при наличии показаний для оказания специализированной кардиологической, интервенционно кардиологической, интервенционно аритмологической и кардиохирургической медицинской помощи решение о направлении в профильную МО принимается консилиумом врачей с участием профильного специалиста и с занесением протокола консилиума в форму № 048/у, утвержденной приказом ҚР ДСМ-175/2020.
31. При выявлении врожденного порока развития сердечно-сосудистой системы в организациях родовспоможения, проводится консультация детского кардиолога (кардиохирурга) и при наличии медицинских показаний новорожденный переводится в профильный стационар в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 134 Кодекса.
32. После завершения лечения в стационарных условиях пациенту выдается выписка из медицинской карты стационарного пациента "Медицинская карта стационарного пациента" по форме № 001/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, с результатами проведенного обследования и дальнейшей тактикой лечения пациента.
33. Лечение в стационарозамещающих условиях пациентам с БСК оказывается во врачебной амбулатории, сельской, районной, городской поликлиниках, кардиологическом отделении (или на кардиологических койках в составе терапевтических отделений) районной, межрайонной, городской, областной больницах, кардиологических и кардиохирургических центрах, национальных центрах, научных центрах или научно-исследовательских институтах, осуществляющих деятельность по специальностям кардиологии и кардиохирургии.
34. Оказание медицинской помощи пациентам с ОКС и (или) ОИМ осуществляется по уровням регионализации:
1) на первом уровне медицинская помощь оказывается организациями скорой медицинской помощи, ПМСП, а также организациями, оказывающими стационарную помощь без возможности проведения ИВ пациентам с острым коронарным синдромом или острым инфарктом миокарда;

2) екінші деңгейде медициналық көмекті кардиохирургиялық бөлімшесінсіз тері арқылы коронарлық араласулар жүргізу мүмкіндігімен стационарлық көмек көрсететін ұйымдар көрсетеді;
3) үшінші деңгейде медициналық көмекті стационарлық көмек көрсететін ұйымдар және кардиохирургиялық бөлімшесі бар республикалық және ғылыми медициналық ұйымдар көрсетеді.
35. ЖКС немесе ЖМИ ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсету клиникалық хаттамаларға сәйкес жүргізіледі
36. Пациенттерге кардиологиялық қызмет, интервенциялық кардиологиялық, интервенциялық аритмологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсету ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 147530 болып тіркелген) және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 421 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 673 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №147532 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
37. Кардиохирургиядағы операциялық араласуларды орындау күрделілік деңгейін ескере отырып, өңірлендіру қағидаты бойынша жүргізіледі:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ересектерге кардиохирургиялық операцияларды күрделілік санаттары бойынша бөлу жүргізіледі:
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ересектер үшін кардиохирургиялық көмекті өңірлендіру деңгейі өңірлендіру қағидаты бойынша жүргізіледі;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес кардиохирургиялық көмекті өңірлендіру бойынша негізгі көрсеткіштердің нысаналы мәндеріне қол жеткізілген кезде (пациенттер санатының күрделілік деңгейлері бойынша) МҰ үш бағалау кезеңі ішінде осы бұйрыққа 1-қосымшада көзделген күрделілік санаты деңгейінің хирургиялық араласуын жүзеге асырады;
2) туа біткен жүрек ақаулары кезінде операциялық араласулардың күрделілігін бағалау осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Аристотелдің базалық шкаласы бойынша жүргізіледі. Бір балаға бірнеше операция жасалған жағдайда, Аристотелдің негізгі шкаласы бойынша ең жоғары балл жиналған бір ғана операция есепке алынады.
Балалар кардиохирургия бөлімшесі жұмысының сапасын объективтеу үшін мына теңдеу бойынша есептелетін операциялардың тиімділігі сияқты параметр қолданылады: (Аристотелдің негізгі шкаласы бойынша күрделіліктің орташа мәні) x (операциядан кейінгі 30 күн өмір сүру) / 100 = (операциялардың тиімділігі):
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес балаларға арналған кардиохирургиялық көмекті өңірлендіру деңгейі қағидаты бойынша айқындалады;

2) на втором уровне медицинская помощь оказывается организациями, оказывающими стационарную помощь с возможностью проведения чрескожных коронарных вмешательств без кардиохирургического отделения;
3) на третьем уровне медицинская помощь оказывается организациями, оказывающими стационарную помощь, республиканскими и научными медицинскими организациями с наличием кардиохирургического отделения.
35. Оказание медицинской помощи пациентам с ОКС или ОИМ проводят в соответствии с настоящим Стандартом, правилами оказания медицинской помощи, а также клиническими протоколами.
36. Оказание кардиологической, интервенционно кардиологической, интервенционно аритмологической и кардиохирургической помощи пациентам осуществляется в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" и постановлению Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 673 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2019 года № 421 "Об утверждении перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования".
37. Выполнение оперативных вмешательств в кардиохирургии проводится по принципу регионализации с учетом уровня сложности:
1) распределение кардиохирургических операций взрослым по категориям сложности проводится согласно приложению 1 к настоящему приказу:
уровень регионализации кардиохирургической помощи для взрослого населения проводится по принципу регионализации согласно приложению 2 к настоящему приказу;
при достижении целевых значений ключевых показателей по регионализации кардиохирургической помощи (по уровням сложности категории пациентов) согласно приложению 3 к настоящему приказу в течение трех оценочных периодов МО осуществляет хирургические вмешательства уровня категории сложности, предусмотренные в приложении 1 к настоящему приказу;
2) оценка сложности оперативных вмешательств при врожденных пороках сердца проводится по Базовой шкале Аристотеля согласно приложению 4 к настоящему приказу.
В случае проведения одному ребенку нескольких операции в расчет берется только одна операция с наивысшим баллом по Базовой шкале Аристотеля.
Для объективизации качества работы детского кардиохирургического отделения используется такой параметр как эффективность операций, рассчитывающийся по уравнению: (среднее значение сложности по Базовой шкале Аристотеля) х (30 дневная послеоперационная выживаемость)/100 = (Эффективность операций):
уровень регионализации кардиохирургической помощи для детского населения определяется согласно приложению 5 к настоящему приказу;

- СҚ ШФ-мен 2 қақпақшаның зақымдануы 50% жоғары, 1 -2 дәрежелі ӨГ, ЖЖ ФК I-III (NYHA) - 1қақпақшасын протездеуге және ТК анулопластикасы.
- 30 - 50% СҚ ШФ-мен 2 қақпақшаның оқшауланған зақымдануы, 1 -2 дәрежелі ӨГ, ЖЖ ФК -I-III (NYHA) 1 қақпақшаны протездеуге және ТҚ анулопластикасы немесе 2 қақпақшалы
протездеуге.
- 30% артық СҚ ШФ-мен 3 қақпақшаның зақымдануы, 1 -2 дәрежелі ӨГ, ЖЖ I-III (NYHA) ФК 2-3 қақпақшаны
протездеуге және (немесе) ТҚ анулопластикасы.
- СҚ ШФ 30 - 50%, 1 – 3 қақпақшаның
зақымдануымен қатар коронарлық артерияның зақымдануы,1 -3 дәрежелі ӨГ, ЖЖ ФК I-IV (NYHA)– қақпақшаны протездеуге және/немеcе пластикасымен қатар коронарлық артерияны шунттау.
СҚ ШФ 30 - 50%, - 2 – 3 қақпақшаның
зақымдануы, 1 - дәрежелі ӨГ, ЖЖ ФК I-IV (NYHA)– клапанды протездеуге және аорталық/митралдық қақпақшалардың пластикасымен қатар ТҚ анулопластикасы.
-1- 3 қақпақшаның зақымдануы, СҚ ШФ 30% кем,1 -2 дәрежелі ӨГ, ЖЖ ФК I-IV (NYHA)– жүрек қақпақшаларын
протездеуге.
- аортаның жоғарғы өрлеу бөлшегінің созылмалы аневризмасы (II тип DeBakey бойынша), СҚ ШФ 50% артық, ӨГ 1 -3 дәрежесі, ЖЖ ФК I-III (NYHA)–
аорта қақпақшасын протездей отырып аорта протездеуге
- 30%жоғары СҚ ШФ бір қақпақшаның оқшауланған зақымдануы бар жіті инфекциялық эндокардит, 1 -2 дәрежелі ӨГ, ЖЖ ФК I-III (NYHA) -бір қақпақшаны протездеуге.
- 30% артық СҚ ШФ, 1 -3 қақпақшаның зақымдануы, 1 -3 дәрежелі ӨГ, ЖЖ ФК I-IV (NYHA) - жүрек қақпақшаларының пластикасы.
- коронарлық артерияның зақымдануымен қатар 1 - 3 қақпақшалардың зақымдануы, СҚ ШФ 30%кем,1 -3 дәрежелі ӨГ, ЖЖ ФК I-IV (NYHA) – қақпақшаны
протездеуге және/немеcе пластикасымен қатар коронарлық шунттау.
2-3 қақпақшаның зақымдануы, СҚФШ 30% кем, 1 -3 дәрежелі ӨГ, ФК I-IV (NYHA) ЖЖ – пластикамен үйлестірумен қатар жүрек қақпақшаларын
протездеуге,.
- аортаның созылмалы аневризмасы (DeBakey бойынша I-II тип), СҚ ШФ 50% кем, ӨГ 1 -3 дәрежесі, ЖЖ ФК I-IV (NYHA) – аорта тамырының қақпақшасын сақтай отырып аортаны протездеуге
- коронарлық артерияның зақымдануымен созылмалы аневризмасы, СҚ ШФ 50% кем, ӨГ 1 -3 дәрежесі, ЖЖ ФК I-IV (NYHA)– коронарлық шунттаумен қатар аортаны протездеуге және аортаның қақпақшасын протездеуге/протездеусіз
- аортаның созылмалы аневризмасы (DeBakey бойынша I-II тип), СҚ ШФ 50% кем, ӨГ 1 -3 дәрежесі, ЖЖ ФК I-IV (NYHA) 2 және оданда көп қақпақшасының зақымдануы – аортаны протездеуге және аорталық және жүректің басқа қақпақшаларын протездеуге/протездусіз.
- 1- 3 қақпақшаның зақымдануы, ӨГ 1 -3 дәрежесі, ЖЖ ФК I-IV (NYHA) – РЖА жасаумен бірге. қақпақшаларды протездеуге/пластика жасауға
-Торакоскопиялық тіректі қолдана отырып, ең аз инвазивті қол жеткізу арқылы ЖПЖА түзету

- 2 клапанное поражение сердца с ФВ ЛЖ свыше 50%, ЛГ 1-2, СН ФК I-III (NYHA) - на протезироване 1 клапана и анулоплатику ТК
- 2 клапанное поражение сердца с ФВ ЛЖ 30-50%, ЛГ 1-2, СН ФК I-III (NYHA) - на протезирование 1 клапана и анулопластику ТК или 2-х клапанное протезирование
- 3 клапанные поражения, ФВ ЛЖ более 30%, ЛГ 1-3, СН ФК I-III (NYHA) - на протезирование 2-3 клапанов и (или) аннулопластика ТК,
- 1-3 клапанные поражения, с поражением коронарных артерии, ФВ ЛЖ 30-50%, ЛГ 1-3, СН ФК I-IV (NYHA)- на протезирование, пластику клапанов сердца в сочетание с коронарным шунтированием
- 2- 3 клапанные поражения, ФВ ЛЖ 30-50%, ЛГ 1-3, СН ФК I-IV (NYHA) - на протезирование клапанов сердца в сочетании с пластикой аортального и (или) митрального клапана с анулопластику ТК,
1-3 клапанные поражения, ФВ ЛЖ менее 30%, ЛГ 1-3, СН ФК I-IV (NYHA) - на протезирование клапанов сердца
- Хроническая аневризма восходящего отдела аорты (II тип по DeBakey), ФВ ЛЖ более 50%, ЛГ 1-2, СН ФК I-III (NYHA)- на протезирование аорты с протезированием аортального клапана
- острый инфекционный эндокардит с изолированным поражением одного клапана с ФВ ЛЖ свыше 30%, ЛГ1- 2 ст, СН ФК I-III (NYHA)- на протезирование 1 клапана
- 1-3 клапанные поражения, ФВ ЛЖ более 30%, ЛГ 1-3, СН ФК I-IV (NYHA) - на пластику клапанов сердца
1-3 клапанные поражения, с поражением коронарных артерии, ФВ ЛЖ менее 30%, ЛГ 1-3, СН ФК I-IV (NYHA)- на протезирование, пластику клапанов сердца в сочетание с коронарным шунтированием
- 2- 3 клапанные поражения, ФВ ЛЖ менее 30%, ЛГ 1-3, СН ФК I-IV (NYHA) - на протезирование клапанов сердца в сочетании с пластикой
- Хроническая аневризма аорты (I-II тип по DeBakey), ФВ ЛЖ менее 50%, ЛГ 1-3, СН ФК I-IV (NYHA)- на протезирование аорты с клапансохроняющей пластикой корня аорты
- Хроническая аневризма аорты cпоражением коронарных артерии, ФВ ЛЖ менее 50%, ЛГ 1-3, СН ФК I-IV (NYHA)- на протезирование аорты и c (без) протезированием аортального клапана в сочетание с коронарным шунтированием
- Хроническая аневризма аорты (I -II тип по DeBakey), ФВ ЛЖ менее 50%, ЛГ 1-3, СН ФК I-IV (NYHA) с поражением 2-х и более клапанов - на протезирование аорты и c (без) протезированием аортального и иных клапанов сердца
- 1-3 клапанные поражения сердца, ЛГ 1-3, СН ФК I-IV (NYHA)- на протезирование,пластику клапанов сердца в сочетание с РЧА
- Коррекция ППС через минимально инвазивные доступы с применением торакоскопической стойки

- СҚ ШФ анықтауынсыз 2 және одан да көп қақпақшаларды зақымдануымен жіті инфекциялық эндокардит, 1 -3 дәрежелі ӨГ, ЖЖ ФК I-IV (NYHA) –жүрек қақпақшаларын протездеуге және/немесе пластикаға.
- аортаның созылмалы аневризмасы (DeBakey бойынша I-II тип), СҚ ШФ анықтауынсыз, митральды қақпақшалардың және/немесе басқа қақпақшалардың дисфункциясы, 1 -3 дәрежелі ӨГ, ЖЖ I-IV (NYHA) ФК – аортаны протездеумен бірге аортаның қақпақшасын протездеуге протездеумен/протездеусіз және МК және/немесе ТК қақпақшасына араласулар.
- аортаның қатпарлануы (DeBakey бойынша I-II тип), СҚ ФШ % анықтаусыз, 1 -3 дәрежелі ӨГ, ЖЖ ФК I-IV (NYHA) – аортаны қақпақшасын протездеуге протездеумен/протездеусіз.
- ЖПЖА барлық гибридтік түзетулер.
- ЭМКО имплантаттау талап ететін ЖПЖА түзетудің барлық жағдайлары
жасанды жүректі имплантаттау,
сол және / немесе оң
қарыншаның, жүрек трансплантаттау.
Өкпе трансплантаттау,
Өкпе +жүрек кешенінің трансплантаттау.
Ересектердегі ТЖК түзетулері
- 1-2 дәрежелі өкпе гипертензиясы және трикуспидалдық қақпақшаның жеткіліксіздігі бар ЖҚА ≤ 2 дәрежесі
-1-2 дәрежелі өкпе гипертензиясы және трикуспидалдық қақпақшаның жеткіліксіздігі бар ЖҚА ≤ 2 дәрежесі
- 1-2 дәрежелі өкпе гипертензиясымен
ҚҚА
1-2 дәрежелі Атривентрикулярлық септалді ақау (АВК) – 1-2 дәрежелі өкпе гипертензиясы бар толық емес форма.
-қосалқы үшін қанайналымы құрылғысының имплантаттаусыз 2-3 дәрежелі өкпе гипертензиясымен ТЖК түзету,
- Торакоскопиялық тіректі қолдана отырып, ең аз инвазивті қол жеткізу арқылы ТЖК түзету
"Көк типті" ТЖК түзету
- ТЖК гемодинамикалық түзету
- ТБЖА қайта түзету (және / немесе кезекті кезең)
-ЭКМО имплантаттаумен ТЖК түзету,
Жасанды жүректі имплантаттау
Сол жақ немесе /және оң жақ қарыншасы,
жүрек трансплантаттау.
Өкпе трансплантаттау,
Өкпе +жүрек кешенін трансплантаттау.
Жүректің өзгеде аурулары
Ашық жүректі операциядан кейін церклажды тігістерді жою,
СҚ ШФ-мен жүрек қалтасы ішіндегі бөгде заттың болуы 50% кем, 1 -2 дәрежелі ӨГ, ЖЖ ФК I-III (NYHA)– ИК-мен бөгде затты алу
Алдыңғы ортадағы ісіктер-ИК-сіз ісікті жою
50% аса СҚ ШФ-мен жүректің ішкі сүйек ісіктері (жүрекше миксомасы), ӨГ 1 -2, дәрежесі, ЖЖ ФК I-III (NYHA) -миксомэктомия
Экссудативті перикардит-перикардтың пункциясы / дренажы
50% кем СҚ ШФ-мен коронарлық тамырлардың зақымдануымен және/немесе жүрек қақпақшаларының зақымдануымен жүректің ішкі сүйек ісіктері (жүрекше миксомасы), 1 -2 дәрежелі ӨГ, ЖЖ ФК I-III (NYHA) - коронарлық шунттаумен немесе қақпақшалы ақауды түзетумен миксомэктомия төстің тұрақсыздығы-кеудені қалпына келтіру
30% кем СҚ ШФ-мен жүрек қуысындағы бөгде дене, 1 -2 дәрежелі ӨГ, Ж ЖI-III (NYHA) ФК– ЖҚА - мен бөгде затты алу
Медиастенит, кеуде остеомиелиті (қабырғасы) – дренаждау, резекция, санация, пластика
Электродтарды эпикардиалдық имплантаттаумен ЭКС имплантаттау
Жүрек ісігінің рецидиві-қайталанған операциялар.
-торакоскопиялық тіректі қолдана отырып, ең аз инвазивті қол жеткізу арқылы жүрек ісігін алып тастау (резекциялау)
Торакоскопиялық тіректі қолдана отырып, ең аз ивазивтік кіру арқылы РЖА
- Жүкті әйелдерде және босанғаннан кейінгі ерте кезеңде әйелдерде ашық жүрекке операция жасау ашық жүрекке барлық шұғыл операция жасау
Ашық жүрекке операциялар + аралас хирургия ЭКМО имплантаттау
сол және / немесе оң қарыншаның, жасанды жүректі имплантаттау, жүректі трансплантаттау.
Өкпе трансплантаттау,
Өкпе +жүрек кешенін трансплантаттау.
Аббревиатуралар тізімі:
ЖЖ – жүрек жеткіліксіздігі
ЖЖА – жүре пайда болған жүрек ақаулары
ЖҚА – жүрекшеаралық қалқаның ақауы
ЖҚ – жасанды қанайналым
ҚҚА – қарыншааралық қалқаның ақауы
МҚ – митралдық қақпақша
ӨГ – өкпе гипертензиясы
РЖА – радиожиілік абляциясы
СКА – сол жақ коронарлық артерия
СҚ – сол қарынша
ТЖК – туа біткен жүрек кемістігі
ТК – трискупидалдік қақпақша
ФК – функционалдық класс
ШФ – шығару фракциясы
ЭКМО – экстрокорпоралдық мембраналық оксигенация
Қазақстан Республикасында
кардиологиялық,
интервенциялық
кардиологиялық,
интервенциялық
аритмологиялық және
кардиохирургиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
2-қосымша
Ересектер үшін кардиохирургиялық көмекті өңірлендіру деңгейі
Аурудың атауы
Пациенттердің күрделілік санатының деңгейі
Кардиохирургиялық көмек көрсету үшін өңірлендіру деңгейі (күрделілік деңгейі бойынша)
Кардиохирургиялық бөлімшелер / облыстық деңгейдегі орталықтары
Кардиохирургиялық бөлімшелер / республикалық маңызы бар қалалардың орталықтары
Республикалық маңызы бар қалаларда және астанада кардиохирургиялық орталық
1
Жүректің ишемиялық ауруы
I – VII
I – V
I – VI
I – VII
2
Жүре пайда болған жүрек кемістігі және магистралдық қан тамырларының зақымдануы
I – VII
I – V
I – VI
I – VII
3
Ересектерде туа біткен жүрек кемістігін түзету
I – VII
I – V
I – VI
I – VII
4
Жүректің өзге де аурулары
I – VII
I – V
I – VI
I – VII
Ескертпе: осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес пациенттердің күрделілік санатының деңгейлері "Ересектерге кардиохирургиялық операцияларды күрделілік санаттары бойынша бөлу" кестесіне сәйкес есептеледі.
Қазақстан Республикасында
кардиологиялық,
интервенциялық
кардиологиялық,
интервенциялық
аритмологиялық және
кардиохирургиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
3-қосымша
Кардиохирургиялық көмекті өңірлендіру бойынша негізгі көрсеткіштер (күрделілік деңгейі бойынша пациенттер санаттары)
Көрсеткіштер
Кезең
Өлшем бірлік
Есептеу әдістемесі
Пациенттердің күрделілік санатының деңгейі
Нысаналы көрсеткіш
Кардиохирургиялық бөлімшелер / облыстық деңгейдегі орталықтар
Кардиохирургиялық бөлімшелер / республикалық маңызы бар қалалардың орталықтары
Республикалық маңызы бар қалаларда және астанада кардиохирургиялық орталық
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Медициналық көмек алудың келесі деңгейіне бағытталған кардиохирургиялық пациенттердің үлесі
Ай сайын
%
Медициналық көмек көрсетудің келесі деңгейіне жіберілген пациенттердің саны * 100 / Жалпы саны
I – V
20-дан артық емес
10-нан артық емес
-
I – VI
-
20-дан артық емес
-
I – VII
-
-
-
2
Операциядан кейінгі асқынулар көрсеткіші
Ай сайын
%
Операциядан кейінгі асқынулар саны * 100/ операциядан кейінгі пациенттердің жалпы саны
I – V
2-ден артық емес

- острый инфекционный эндокардит с поражением 2-х и более клапанов без уточнения ФВ ЛЖ, ЛГ 1- 3 ст, СН ФК I-V (NYHA) - на протезирование клапанов сердца и (или) пластику
- Хроническая аневризма аорты (I-II тип по DeBakey), без уточнения ФВ ЛЖ, с дисфункцией митрального и (или) иных клапанов, ЛГ 1-3, СН ФК I-IV (NYHA)- на протезирование аорты c (без) протезированием аортального и с вмешательством на МК и (или) ТК клапанах
- Расслоение аорты (I - II тип по DeBakey), без уточнения ФВ ЛЖ %, ЛГ 1-3, СН ФК I-IV (NYHA)- на протезирование c (без) протезированием аортального клапана
Все случаи гибридной коррекции ППС
Все случаи коррекции ППС требующие имплантации ЭМКО
- имплантация искусственного сердца,
левого и (или) правого
желудочка, трансплантация сердца,
трансплантация легких, трансплантация комплекса сердца+легкие
Коррекция ВПС у взрослых
ДМПП с легочной гиперензией 1-2ст и недостаточности трикуспидального клапана ≤ 2 ст
ДМПП с легочной гиперензией 1-2ст и недостаточности трикуспидального клапана ≤ 2ст
- ДМЖП с легочной гиперензией 1-2ст
Атриовентрикулярный септальный дефект (АВК) - неполная форма с легочной гипертензией 1-2ст.
- коррекция ВПС с легочной гипертензией 2-3ст без имплантации устройств для вспомогательного кровообращения,
Коррекция ВПС через минимально инвазивные доступы с применением торакоскопической стойки
Коррекция ВПС "синего типа"
- гемодинамическая коррекция ВПС
- повторная (и (или) очередной этап) коррекции ВПС
- коррекция ВПС с имплантацией ЭКМО
-
имплантация искусственного сердца,
левого и (или) правого
желудочка, трансплантация сердца,
трансплантация легких, трансплантация комплекса сердца+легкие
Прочие болезни сердца
Удаление церклажных швов после операции на открытом сердце,
Инородное тело в полости сердца с ФВ ЛЖ более 50 %, ЛГ 1-2, СН ФК I-III (NYHA) - удаление инородного тела с ИК
Опухоли переднего средостения - удаление опухоли без ИК
Внутриполостные опухоли сердца (миксома предсердия) с ФВ ЛЖ более 50 %, ЛГ 1-2, СН ФК I-III (NYHA) - миксомэктомия
Экссудативный перикардит - пункция, дренирование перикарда
Внутриполостные опухоли сердца (миксома предсердия) с поражением коронарных сосудов и (или) с поражением клапанов сердца с ФВ ЛЖ менее 50 %, ЛГ 1-2, СН ФК I-III (NYHA) - миксомэктомия с коронарным шунтированием или коррекцией клапанного порока
Нестабильность грудины - реконструкция грудины
Инородное тело в полости сердца с ФВ ЛЖ менее 30 %, ЛГ 1-2, СН ФК I-III (NYHA) - удаление инородного тела с ИК
Медиастенит, остеомиелит грудины (ребер) - дренирование, резекция, санация, пластика
Имплантация ЭКС с эпикардиальнойимплантацией электродов
Рецидив опухоли сердца - повторные операции
- удаление (резекция) опухоли сердца через минимально инвазивные доступы с применением торакоскопической стойки
РЧА через минимально ивазивные доступы с применением торакоскопической стойки
- Операции на открытом сердце у беременных и у женщин в раннем послеродовом период Все экстренные операции на открытом сердце
Операции на открытом сердце + смежная хирургия
имплантация ЭКМО
-
имплантация искусственного сердца,
левого и (или)
правого
желудочка,
трансплантация сердца,
трансплантация легких,
трансплантация комплекса сердца + легкие
Расшифровка аббревиатур:
СН - сердечная недостаточность
ППС - приобретенные пороки седца
ДМПП - дефект межпредсердной перегородки
ИК - искусственное кравообращение
ДМЖП - дефект межжелудочковой перегородки
МК - митральный клапан
ЛГ - легочная гипертензия
РЧА - радиочастотная абляция
ВПС - врожденный порок сердца
ЛКА - левая коронарная артерия
ЛЖ - левый желудочек
ТК - трикуспидальный клапан
ФК - функциональный класс
ФВ - фракция выброса
ЭКМО - экстрокорпоральная мембранная оксигенация
Приложение 2
к Стандарту организации
оказания кардиологической,
интервенционно
кардиологической,
интервенционно
аритмологической и
кардиохирургической помощи в
Республике Казахстан
Уровень регионализации кардиохирургической помощи для взрослого населения
Наименование заболевания
Уровень категории сложности больных
Уровень регионализации для оказания кардиохирургической помощи (по уровням сложности категории больных)
Кардиохирургические отделения, центры областного уровня
Кардиохирургические отделения, центры городов республиканского значения
Кардиохирургический центр городов республиканского значения и столицы
1
Ишемическая болезнь сердца
I - VII
I - V
I - VI
I - VII
2
Приобретенные пороки сердца и поражение магистральных сосудов
I - VII
I - V
I - VI
I - VII
3
Коррекция врожденного порока сердца у взрослых
I - VII
I - V
I - VI
I - VII
4
Прочие болезни сердца
I - VII
I - V
I - VI
I - VII
Примечание: уровни категории сложности пациентов вычисляются на основании таблицы "Распределение кардиохирургических операций взрослым по категориям сложности" согласно приложению 1 к настоящему приказу
Приложение 3
к Стандарту организации
оказания кардиологической,
интервенционно
кардиологической,
интервенционно
аритмологической и
кардиохирургической помощи в
Республике Казахстан
Ключевые показатели по регионализации кардиохирургической помощи (по уровням сложности категории пациентов)
Показатели
Период
Единица измерения
Методика расчета
Уровень категории сложности больных
Целевой показатель
Кардиохирургические отделения, центры областного уровня
Кардиохирургические отделения, центры городов республиканского значения
Кардиохирургический центр городов республиканского значения и столицы
1
Доля кардиохирургических пациентов, направленных на следующий уровень получения медицинской помощи
Ежемесячно
%
Число пациентов, направленных на следующий уровень оказания медпомощи * 100 / Общее число пролеченных кардиохирургических пациентов
I - V
Не более 20
Не более 10
-
I - VI
-
Не более 20
-
I - VII
-
-
-
2
Показатель послеоперационных осложнений
Ежемесячно
%
Число послеоперационных осложнений * 100/ общее число прооперированных пациентов
I - V
Не более 2

Негізгі Аристотель шкаласы бойынша орташа қиындық мәні x 30 күн операциядан кейінгі / 100
I – III
< 5,5*
-
I – IV
-
≥ 5,5*
* Ескерту: 2020 жылға арналған Қазақстан Республикасындағы тиімділіктің орташа мәні 5,5%. Бұл параметр тұрақты мән емес және оны жыл сайын есептеу керек (немесе бұл бұйрық қайта қаралған кезде).
Қазақстан Республикасы бойынша орташа мәннің тиімділігіне қол жеткізілген кезде (≥ 5,5%) облыстық емхана IV деңгейлі операцияларды жасай алады.
Қазақстан Республикасында
кардиологиялық,
интервенциялық
кардиологиялық,
интервенциялық
аритмологиялық және
кардиохирургиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына 7-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған индикаторлар (кардиологиялық бейін)
Индикатор түрі
№ р/с
Индикаторлар атауы
Өлшем бірлігі, ақпарат бойынша
Индикаторды есептеу формуласы
Шекті мәні
Құрылым индикаторы
1
Амбулаториялық-емханалық желіде кардиологиялық көмек көрсететін дәрігерлермен қамтамасыз ету
%, ТБЖ – дан жүктеу
Жеке адамдар саны, негізгі қызметкерлер (кардиологтар) * 100 / штат саны
80% дейін - 0 балл,
80% -дан - 2 балл,
100% - 3 балл
2
Амбулаториялық-емханалық ұйымның кардиологиялық кабинетінің инвазивтік емес тексерудің медициналық техникасымен жарақтандырылуы (ЭКГ, ЭхоКГ, дене жүктемесімен тестілер: тредмилл-тест және / немесе велоэргометрия, ХМ ЭКГ, СМАД, бифазалық дефибриллятор)
%, МТБЖ – дан жүктеу
Жұмыс жағдайындағы нақты медициналық жабдықтардың саны * 100 / ең төменгі нормативке сәйкес медициналық жабдықтардың саны (ҚР ДСМ 29.10.2020 ж. №ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығына сәйкес)
77% дейін - 0 балл,
77% -дан - 2 балл,
82% -дан - 3 балл
(ҚРДСД бойынша)
Процесс индикаторы
3
Халықтың нысаналы топтарын скринингтік тексерулермен қамту
%, МАЖ – нен жүктеу
ҚЖА қауіп факторларын анықтауға скринингтік тексеруден өткен адамдардың саны және ҚЖА * 100 / ҚЖА және ҚЖА қауіп факторларын анықтауға скринингтік тексеруге жататын адамдардың жалпы саны
100%
4
Скрининг кезінде анықталған ҚЖА бар пациенттерді диспансерлік бақылаумен қамту
%, СНЭТ – тан жүктеу
Диспансерлік бақылаумен қамтылған ҚЖА бар пациенттер саны *100 / скринингтік тексеру кезінде анықталған ҚЖА бар науқастардың жалпы саны
100%
Нәтиже индикаторы
5
Скринингтік тексеру кезінде анықталған ҚЖА науқастарының үлесі
%, МАЖ, СНЭТ – тан жүктеу
Скринингтік тексерулер жүргізілгеннен кейін анықталған ҚЖА бар адамдар саны *100 / ҚЖА анықтауға скринингтік тексеруден өткен адамдардың жалпы саны
Кемінде 10% (ҚР ДСМ 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-278/2020 бұйрығына сәйкес)
6
Диагнозды верификациялау сәтінен бастап 10 күн ішінде скрининг нәтижелері бойынша диспансерлік есепке уақтылы алынған алғашқы анықталған ҚЖА бар пациенттердің үлесі
%, МАЖ, СНЭТ – тан жүктеу

среднее значение сложности по Базовой шкале Аристотеля х 30 дневная послеоперационная выживаемость /100
I - III
< 5,5*
-
I - IV
-
≥ 5,5*
*Примечание: 5,5 % среднее значение эффективности по Республике Казахстан за 2020 год. Данный параметр не является постоянной величиной и должен высчитываться ежегодно (или при пересмотре данного приказа).
При достижении эффективности среднего значения по Республике Казахстан (≥ 5,5 %) клиники областного уровня может выполнять операции IV уровня.
Приложение 7
к Стандарту организации
оказания кардиологической,
интервенционно
кардиологической,
интервенционно
аритмологической и
кардиохирургической помощи в
Республике Казахстан
Индикаторы для медицинских организаций, оказывающих первичную медико-санитарную помощь (кардиологический профиль)
Тип индикатора
№ п/п
Наименование индикатора
Единица измерения, источник информации
Формула расчета индикатора
Пороговое значение
Индикаторы
структуры
1
Укомплектованность врачами, оказывающими кардиологическую помощь в амбулаторно-поликлинической сети
%,
выгрузка из СУР
Число физических лиц, основных работников (врачи кардиологи) *100/ штатная численность
до 80% - 0 баллов,
от 80% - 2 балла,
100% - 3 балла
2
Оснащенность кардиологического кабинета амбулаторно-поликлинической организации медицинской техникой неинвазивного обследования (ЭКГ, ЭхоКГ, тесты с физической нагрузкой: тредмилл-тест и (или) велоэргометрия, ХМ ЭКГ, СМАД, дефибриллятор бифазный)
%,
выгрузка из СУМТ
Количество фактического медицинского оборудования в рабочем состоянии *100/ количество медицинского оборудования в соответствии с минимальным нормативом (согласно приказу МЗРК №ҚР ДСМ-167/2020 от 29.10.2020)
до 77% - 0 баллов,
от 77% - 2 балла,
от 82% - 3 балла
(согласно ГПРЗ)
Индикаторы
процесса
3
Охват целевых групп населения скрининговыми обследованиями
%,
выгрузки из МИС
Количество лиц, прошедших скрининговые обследования на выявление факторов риска БСК и БСК *100/ общее количество лиц, подлежащих скрининговым обследованиям на выявление факторов риска БСК и БСК
100%
4
Охват диспансерным наблюдением выявленных при скрининге больных с АГ и ИБС
%,
выгрузки из ЭРСБ
Количество пациентов с АГ и ИБС, охваченных диспансерным наблюдением *100/ общее количество больных с АГ и ИБС, выявленных при скрининговом обследовании
100%
Индикаторы
результата
5
Доля выявленных больных БСК при скрининговом обследовании
%,
выгрузки из МИС, ЭРДБ
Количество лиц, с выявленными БСК после проведения скрининговых обследований *100/ общее количество лиц, прошедших скрининговые обследования на выявление БСК
Не менее 10%
(согласно приказа МЗ РК № ҚР ДСМ-278/2020 от 15 декабря 2020 года)
6
Доля пациентов с впервые выявленными БСК, своевременно взятых на диспансерный учет по результатам скрининга с момента верификации диагноза в течение 10 дней
%,
выгрузки из МИС, ЭРДБ

Диагноз верификацияланған сәттен бастап 10 күн ішінде диспансерлік есепке алынған алғашқы анықталған ҚЖА бар пациенттер саны *100 / диспансерлік есепке алынған алғаш анықталған ҚЖА бар пациенттердің жалпы саны
100%
7
Тегін дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуге жататындар қатарынан АДҚ алған ҚЖА диагнозы бар диспансерлік науқастардың үлесі
%, ДҚАЖ, СНЭТ – тан жүктеу
Тегін дәрілік қамтамасыз етілуге жататындардың ішінен амбулаториялық деңгейде тегін дәрілік препараттармен қамтамасыз етілген ҚЖА диагнозы бар науқастардың саны *100 / амбулаториялық деңгейде тегін дәрілік қамтамасыз етілуге жататын ҚЖА диагнозы бар науқастардың жалпы саны
АДҚ жататын диспансерлік науқастардың кемінде 70% - ын қамтамасыз ету

Количество пациентов с впервые выявленными БСК, взятых на диспансерный учет в течение 10 дней с момента верификации диагноза *100/ общее количество пациентов с впервые выявленными БСК, взятых на диспансерный учет
100%
7
Доля диспансерных больных с диагнозом БСК получивших АЛО, из числа подлежащих бесплатному лекарственному обеспечению
%,
выгрузки из ЭРСБ, ИСЛО
Количество больных с диагнозом БСК обеспеченных бесплатными лекарственными препаратами на амбулаторном уровне из числа подлежащих бесплатному лекарственному обеспечению *100/ общее количество больных с диагнозом БСК подлежащих бесплатному лекарственному обеспечению на амбулаторном уровне
Обеспечение не менее 70% диспансерных больных, подлежащих АЛО

(ҚР ДСМ 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-278/2020 бұйрығына сәйкес)
8
Қолданыстағы ұсыныстарға сәйкес ЖСЖ D сатысы бар емделушілерде мақсатты дозаларға және АТФ/АРБ деңгейіне қол жеткізу
%, СНЭТ – тан жүктеу
Мақсатты дозаларға және АТФ/АРБ деңгейіне қол жеткізген ЖСЖ D сатысы бар емделушілер саны * 100 / АТФ/АРБ екеуін де тағайындаған D сатысы бар науқастардың жалпы саны
50%
9
Соңғы 12 айда жанама антикоагулянттарды тағайындаған ЖСЖ және жүрекшелер фибрилляциясы/дірілі диагнозы бар науқастардың үлесі
%, СНЭТ – тан жүктеу
Соңғы қабылдауда жанама антикоагулянттар тағайындалған ЖСЖ және жүрекшелердің фибрилляциясы/дірілі диагнозы бар науқастардың саны * 100 / соңғы 12 ай ішінде барған және қарсы көрсетілімдері жоқ жүрекшелердің фибрилляциясы/флиттері бар жүрек жеткіліксіздігі бар науқастардың саны және антикоагулянттарға жағымсыз реакциялар
100%
10
Жедел жүрек жеткіліксіздігімен шұғыл ауруханаға жатқызылған науқастардың үлесі
%, СНЭТ – тан жүктеу
Соңғы айда жедел жүрек жеткіліксіздігімен ауруханаға жатқызылғаннан кейін ауруханадан шыққан жүрек жеткіліксіздігімен ауыратын науқастардың саны * 100 / диспансерлік бақылаудағы жүрек жеткіліксіздігімен ауыратын науқастардың жалпы саны
10%
11
Жаттығуға төзімділік бойынша ЖСЖ үшін оңтайлы дәрілік терапияның тиімділігі
%, Бөлімнің ішкі айлық есебі

(согласно приказа МЗ РК № ҚР ДСМ-278/2020 от 15 декабря 2020 года)
8
Достижение целевых доз и АПФ/БРА у пациентов с ХСН стадии D согласно существующим рекомендациям
%,
выгрузки из ЭРСБ
Количество пациентов с ХСН стадии D, у которых достигнуты целевые дозы и АПФ / БРА *100/ общее количество пациентов с ХСН со стадией D, которым назначены и АПФ / БРА
50%
9
Доля больных с диагнозом ХСН и фибрилляцией/трепетанием предсердий, кому назначены непрямые антикоагулянты на последнем визите за предшествующие 12 месяцев
%,
выгрузки из ЭРСБ
Число больных с диагнозом ХСН и фибрилляцией/трепетанием предсердий, кому назначены непрямые антикоагулянты на последнем визите*100/ число больных ХСН с фибрилляцией/трепетанием предсердий, у которых имеются визиты в течение последних 12 месяцев и нет противопоказаний и побочных реакций на антикоагулянты
100%
10
Доля пациентов экстренно госпитализированных по поводу острой сердечной недостаточности
%,
выгрузки из ЭРСБ
Количество пациентов с ХСН, выбывших из стационара после экстренной госпитализации по поводу острой сердечной недостаточности за последний месяц *100/ общее количество пациентов с ХСН, состоящих на диспансерном наблюдении
10%
11
Эффективность оптимальной медикаментозной терапии ХСН на толерантность к физической нагрузке
%, внутренний ежемесячный отчет отделения

6 минуттық жаяу сынақта жүріп өткен қашықтықтың ұлғаюымен ЖСЖ бар науқастар саны> 30% * 100 / OДT алған ЖСЖ бар науқастардың жалпы саны
70%
12
Натриуретикалық пептидтердің деңгейін анықтаудан өткен пациенттер үлесі (мидың натрийуретикалық пептиді/мидың натрийуретикалық пептидінің прогормонының N-терминальды фрагменті (NT-proBNP)
%, СНЭТ – тан жүктеу
Натриуретикалық пептидтердің деңгейін анықтаудан өткен емделушілер саны * 100 / Оңтайлы дәрілік терапия алған ЖСЖ бар науқастардың жалпы саны
100%
13
ЖСЖ тіркелімінде есепте тұрған ЖСЖ диагнозы бар диспансерлік науқастардың үлесі
%, ЖСЖ регистрінен жүктеу
ЖСЖ тіркелімінде есепте тұрған ЖСЖ диагнозы бар пациенттердің саны *100 / медициналық ұйымда есепте тұрған СЖН диагнозы бар пациенттердің жалпы саны
100%
14
Қайтыс болғандардың жалпы санынан ҚЖА-дан қайтыс болғандардың үлесі
%, СНЭТ – тан жүктеу
Бекітілген халықтың ішінен ҚЖА-дан қайтыс болғандардың саны *100/ Бекітілген халық арасында қайтыс болғандардың жалпы саны

Количество пациентов с ХСН с увеличением пройденного расстояния в тест 6 минутной ходьбы > 30% *100/ общее количество пациентов с ХСН, получивших ОМТ
70%
12
Доля пациентов, которым выполнено определение уровня натрийуретических пептидов (мозгового натрийуретического пептида/N-концевого фрагмента прогормона мозгового натрийуретического пептида (NT-proBNP)
%, выгрузки из ЭРСБ
Количество пациентов, которым выполнено определение уровня натрийуретических пептидов *100/ общее количество пациентов с ХСН, кому проводилась оптимальная медикаментозная терапия
100%
13
Доля диспансерных больных с диагнозом ХСН, состоящих на учете в Регистре ХСН
%, выгрузки из регистра ХСН
Количество пациентов с диагнозом ХСН, состоящих на учете в Регистре ХСН *100/ общее количество пациентов с диагнозом ХСН, состоящих на учете в медицинской организации
100%
14
Доля умерших от БСК от общего количества умерших
%, выгрузки из РПН
Количество умерших от БСК из прикрепленного населения *100/ общее количество умерших среди прикрепленного населения

30% дейін - 3 балл
30% - 0 ұпайдан
Стационарлық кардиохирургиялық, кардиологиялық және интервенциялық кардиологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған индикаторлар
Индикатор түрі
№ р/с
Индикаторлар атауы
Өлшем бірлігі, ақпарат көзі
Индикаторды есептеу формуласы
Табалдырық
мәні
Құрылым индикаторы
1
Кардиолог, интервенциялық кардиолог, аритмолог, кардиохирург дәрігерлермен жасақталуы
ТБЖ – дан жүктеу
Жеке адамдардың, негізгі қызметкерлердің саны (кардиолог, интервенциялық кардиолог, аритмолог, кардиохирург дәрігерлер) * 100 / штат саны
80% дейін - 0 балл,
80% - 2 балл,
100% - 3 балл
2
Кардиология бөлімшесінің жабдықталуы
МТБЖ – дан жүктеу
Жұмыс жағдайындағы медициналық жабдықтардың саны * 100 / ең төменгі нормативке сәйкес медициналық жабдықтардың саны (МҰ) (ҚР ДСМ 29.10.2020 ж. №ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығына сәйкес)
77% дейін - 0 балл,
77% -дан - 2 балл,
82% -дан - 3 балл
(ДСД МБ бойынша)
3
Интервенциялық кардиология бөлімшесінің жабдықталуы
МТБЖ – дан жүктеу
Жұмыс жағдайындағы медициналық жабдықтардың саны * 100 / ең төменгі нормативке сәйкес медициналық жабдықтардың саны (ҚР ДСМ 29.10.2020 ж. №ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығына сәйкес)
77% дейін - 0 балл,
77% -дан - 2 балл,
82% -дан - 3 балл
(ДСД МБ бойынша)
4
Кардиохирургия бөлімшесінің жабдықталуы
МТБЖ – дан жүктеу
Жұмыс жағдайындағы медициналық жабдықтардың саны * 100 / ең төменгі нормативке сәйкес медициналық жабдықтардың саны (ҚР ДСМ 29.10.2020 ж. №ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығына сәйкес)
77% дейін - 0 балл, 77% -дан - 2 балл, 82% -дан - 3 балл (ДСД МБ бойынша)
Нәтиже индикаторы
5
Көрсетілімдерге сәйкес госпитальдық кезеңде ЖКС кезінде пациенттерге жүргізілген тромболитикалық терапияның (ТЛТ) үлесі
%, СНЭТ – тан жүктеу
Көрсетілімдер бойынша госпитальдық кезеңде ТЛТ алған ЖКС бар пациенттердің саны *100 / госпитальдық кезеңде ТЛТ қажет болған ЖКС бар пациенттердің жалпы саны
60% дейін - 0 балл, 70% дейін - 2 балл, 100% дейін - 3 балл
6
Келіп түскен сәттен бастап 60 минут ішінде бастапқы тері арқылы коронарлық араласу жүргізілген электрокардиограммада ST сегментін көтерген ЖКС бар пациенттердің үлесі ("есік – баллон" уақыты - 60 минуттан аспайды)
%, ЖКСР – нан жүктеу
Түскен сәттен бастап 60 минут ішінде бастапқы тері арқылы коронарлық араласу кімдерге көрсетілген электрокардиограммада ST сегменті көтерілген ЖКС бар пациенттердің үлесі ("есік – баллон" уақыты - 60 минуттан аспайды) *100/ ЖКС-мен келіп түскен пациенттердің жалпы саны
60% дейін - 0 балл
70% дейін - 2 балл, 100% дейін - 3 балл
7
ЖМИ-дан тәулікке дейінгі өлім
%, СНЭТ – тан жүктеу
Тәулік ішінде стационарларда қайтыс болған ЖМИ бар пациенттердің саны *100 / ЖМИ емделген пациенттердің жалпы саны (емделіп шығарылған + қайтыс болғандар)
20% дейін - 3 балл, 20% -дан жоғары - 0 балл
8
Жіті миокард инфарктісінен стационарлық өлім-жітім көрсеткіші
%, СНЭТ – тан жүктеу
Стационарда қайтыс болған ЖМИ бар пациенттердің саны *100 / ЖМИ-мен емделген пациенттердің жалпы саны (емделіп шығарылған + қайтыс болғандар)
5% - 10% - 3 балл, 11% - 25% - 2 балл, 26% -дан жоғары - 0 ұпай
9
Кардиохирургиялық операциялардан кейінгі операциядан кейінгі асқынулар
%, СНЭТ – тан жүктеу
Кардиохирургиялық операциялардан кейінгі операциядан кейінгі асқынулардың саны *100 / кардиохирургиялық бейіндегі операция жасалған пациенттердің жалпы саны
Әрбір стационар үшін операциядан кейінгі өлімнің үлес салмағы есептеледі және алдыңғы кезеңмен салыстырылады Операциялардың күрделілігінің I-V санаты 2% - ға дейін-3 балл 2% - дан жоғары-0 балл операциялардың күрделілік VI санаты 3,5% - ға дейін-3 балл 3,5% - дан жоғары-0 балл операциялардың күрделілік VII санаты 4,5% - ға дейін-3 балл 4,5% - дан жоғары-0 балл
10
Ашық жүрекке кардиохирургиялық операциялар жүргізу кезіндегі стационарлық өлім-жітім көрсеткіші
%, СНЭТ – тан жүктеу
Ашық жүрекке кардиохирургиялық араласу жүргізілген, стационарда қайтыс болған пациенттер саны * 100 / ашық жүрекке операция жасалған пациенттердің жалпы саны
Әрбір стационар үшін операциядан кейінгі өлімнің үлес салмағы есептеледі және алдыңғы кезеңмен салыстырылады операциялардың күрделілік I-V санаты 2,5 артық емес% операциялардың күрделілік VI санаты 3-тен көп емес% Операциялардың күрделілік VII санаты 5-тен көп емес%
Аббревиатуралар тізімі
АГ - артериялық гипертензия
АДҚ – амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету
АҚТМ – артериялық қысымды тәуліктік мониторлау
АТФ/АРБ - ангиотензин-түрлендіретін фермент / ангиотензин рецепторларының блокаторлары
БХТ – бектілген халық тіркелімі
ДСДМБ – денсаулық сақтауды дамытудың мемлекеттік бағдарламасы
ДҚАЖ - "Дәрі – дәрмекпен қамтамасыз ету" ақпараттық жүйесі
ЖМИ – жіті миокард инфаргі
ЖСЖ – жүрек функциясының созылмалы жеткіліксіздігі
ЖКСР - жіті коронарлық синдром тіркелімі
ЖИА - жүректің ишемиялық ауруы
ЖКС - жіті коронарлық синдром
ҚЖА – қанайналым жүйесінің аурулары
МАЖ - медициналық ақпарат жүйесі
МТБЖ – медициналық техниканы басқару жүйесі
МҰ – медициналық ұйымдар
ОДТ - оңтайлы дәрілік терапия
СНЭТ – стационарлық науқастың электрондық тіркелімі
ТАКА - тері арқылы коронарлық араласу
ТБЖ – тәуекелдерді басқару жүйесі
ТЛТ – тромболитикалық терапия
ЭКГ ХМ – электрокардиограф холтер мониторы
ЭХОКГ – эхокардиография
ЭКГ – электрокардиография
ProBNP – натрийуретикалық гормон

до 30% - 3 балла
от 30% - 0 баллов
Индикаторы для медицинских организаций, оказывающих стационарную кардиохирургическую, кардиологическую и интервенционно кардиологическую помощь
Тип индикатора
№ п/п
Наименование индикатора
Единица измерения, источник информации
Формула расчета индикатора
Пороговое значение
Индикаторы
структуры
1
Укомплектованность врачами кардиологами, интервенционными кардиологами, аритмологами, кардиохирургами
Выгрузки из СУР
Число физических лиц, основных работников (врачи кардиологи, интервенционные кардиологи, аритмологи, кардиохирурги) *100/ штатная численность
до 80% - 0 баллов,
80% - 2 балла,
100% - 3 балла
2
Оснащенность отделения кардиологии
Выгрузка из СУМТ
Количество медицинского оборудования в рабочем состоянии *100/ количество медицинского оборудования (МО) в соответствии с минимальным нормативом (согласно приказу МЗРК №ҚР ДСМ-167/2020 от 29.10.2020)
до 77% - 0 баллов,
от 77% - 2 балла,
от 82% - 3 балла
(согласно ГПРЗ)
3
Оснащенность отделения интервенционной кардиологии
Выгрузка из СУМТ
Количество медицинского оборудования в рабочем состоянии *100/ количество медицинского оборудования в соответствии с минимальным нормативом (согласно приказу МЗРК №ҚР ДСМ-167/2020 от 29.10.2020)
до 77% - 0 баллов,
от 77% - 2 балла,
от 82% - 3 балла
(согласно ГПРЗ)
4
Оснащенность отделения кардиохирургии
%, выгрузки из СУМТ
Количество медицинского оборудования в рабочем состоянии *100/ количество медицинского оборудования в соответствии с минимальным нормативом (согласно приказу МЗРК №ҚР ДСМ-167/2020 от 29.10.2020)
до 77% - 0 баллов,
от 77% - 2 балла,
от 82% - 3 балла
(согласно ГПРЗ)
Индикаторы
результата
5
Доля проведенной тромболитической терапии (ТЛТ) пациентам при ОКС на госпитальном этапе согласно показаниям
%, выгрузки из ЭРСБ
Количество пациентов с ОКС, получивших ТЛТ на госпитальном этапе по показаниям *100/ общее количество пациентов с ОКС, которым требовалась ТЛТ на госпитальном этапе
До 60% - 0 баллов,
до 70% - 2 балла,
до 100% - 3 балла
6
Доля пациентов с ОКС с подъемом сегмента ST на электрокардиограмме которым было проведено первичное чрескожное коронарное вмешательство в течение 60 мин. с момента поступления (время "дверь - баллон" - не более 60 мин.)
%, выгрузки из РОКС
Доля пациентов с ОКС с подъемом сегмента ST на электрокардиограмме кому была оказана первичное ЧКВ в течение 60 мин с момента поступления (время "дверь - баллон" - не более 60 минут) *100/ общее количество поступивших пациентов с ОКС
До 60% - 0 баллов,
до 70% - 2 балла,
до 100% - 3 балла
7
Досуточная летальность от ОИМ
%, выгрузки из ЭРСБ
Количество пациентов с ОИМ, умерших в стационарах в течение суток *100/ общее количество пациентов пролеченных ОИМ (выписанных + умершие)
до 20% - 3 балла,
более 20% - 0 баллов
8
Показатель стационарной летальности от острого инфаркта миокарда
%, выгрузки из ЭРСБ
Количество пациентов с ОИМ, умерших в стационаре *100/ общее количество выбывших пациентов с ОИМ
(источник http://www.gks.ru/metod/fed-proekt/MET040203.pdf)
5% - 10% - 3 балла,
11% - 25% - 2 балла,
свыше 26% - 0 баллов
9
Послеоперационные осложнения после кардиохирургических операций
%, выгрузки из ЭРСБ
Количество послеоперационных осложнений после кардиохирургических операций *100/ общее количество оперированных пациентов кардиохирургического профиля
Для каждого стационара будет просчитан удельный вес послеоперационных осложнений и проведено сравнение с предыдущим периодом
I - V категория сложности операций
до 2% - 3 балла
более 2% - 0 баллов
VI категория сложности операций
до 3,5% - 3 балла
более 3,5% - 0 баллов
VII категория сложности операций
до 4,5% - 3 балла
более 4,5% - 0 баллов
10
Показатель стационарной летальности при проведении кардиохирургических операций на открытом сердце
%, выгрузки из ЭРСБ
Количество пациентов, которым было проведено кардиохирургическое вмешательство на открытом сердце, умерших в стационаре *100/ общее количество оперированных на открытом сердце пациентов
Для каждого стационара будет просчитан удельный вес послеоперационной летальности и проведено сравнение с предыдущим периодом
I - V категория сложности операций не более 2,5%
VI категория сложно 1сти операций не более 3%
VII категория сложности операций не более 5%
Расшифровка аббревиатур:
ProBNP - натрийуретического гормона
АГ - артериальная гипертензия
АЛО - амбулаторное лекарственное обеспечение
СМАД- суточное мониторирование артериального давления
АПФ/БРА - ангиотензинпревращающего фермента/блокаторы рецепторов ангиотензина
РПН - регистр прикрепленного населения
ГПРЗ - Государственная программа развития здравоохранения
ИСЛО - информационная система "Лекарственное обеспечение"
ОИМ - острый инфаркт миокарда
ХСН - хроническая сердечная недостаточность
РОКС - регистр острого коронарного синдрома
ИБС - ишемическая болезнь сердца
ОКС - острый коронарный синдром
БСК - болезни системы кровообращения
МИС - медицинская информационная система
СУМТ - система управления медицинской техникой
МО - медицинские организации
ОМТ - оптимальная медикаментозная терапия
ЭРСБ - электронный регистр стационарных больных
ЧКВ - чрескожное коронарное вмешательство
СУР - система управления ресурсами
ТЛТ - тромболитическая терапия
ХМ ЭКГ - холтеровское мониторирование электрокардиографа
ЭХОКГ - эхокардиография
ЭКГ - электрокардиография