"Астана қаласының орта білім беру ұйымдарындағы психологиялық қызметтің жұмыс істеу қағидасын бекіту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 107-595 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 16 наурыздағы № 107-902 қаулысы. Нұр-Сұлтан қаласының Әділет департаментінде 2021 жылғы 25 наурызда № 1312 болып тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 2 ақпандағы № 107-174 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 02.02.2023 № 107-174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабына, "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабы 3-тармағының 24-1) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының астанасы – Астана қаласын Қазақстан Республикасының астанасы – Нұр-Сұлтан қаласы деп қайта атау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 23 наурыздағы № 6 Жарлығына сәйкес Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Астана қаласының орта білім беру ұйымдарындағы психологиялық қызметтің жұмыс істеу қағидасын бекіту туралы" Астана қаласы әкiмдiгiнің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 107-595 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 908 болып тіркелген, 2015 жылғы 17 маусымдағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, 2015 жылғы 2 маусымдағы № 58 (3263) "Астана ақшамы", № 58 (3281) "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулыда:
қаулының тақырыбында, бүкіл мәтін бойынша және Астана қаласының орта білім беру ұйымдарындағы психологиялық қызметтің жұмыс істеу қағидасындағы (бұдан әрі – Қағида) "Астана" деген сөз "Нұр-Сұлтан" деген сөзбен ауыстырылсын;
Қағидада:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Психологиялық қызмет құрамына білім беру мекемелерінің басшысы, директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасарлары, педагог-психологтар, әлеуметтік педагогтар, мектеп инспекторлары, педагогтер және Білім беру ұйымының қамқоршылар кеңесінің өкілі кіреді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Психологиялық қызметтің жұмысын "Нұр-Сұлтан қаласының Білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) үйлестіреді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Психологиялық қызмет ынтымақтастық туралы жасалған шарттар (келісімдер) негізінде педагог-психологтардың әдістемелік бірлестігімен, психологиялық орталықтармен және психология кафедраларымен өзара әрекеттеседі.";

О внесении изменений в постановление акимата города Астаны от 24 апреля 2015 года № 107-595 "Об утверждении Правил деятельности психологической службы в организациях среднего образования города Астаны"
Постановление акимата города Нур-Султана от 16 марта 2021 года № 107-902. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Нур-Султана 25 марта 2021 года № 1312. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 2 февраля 2023 года № 107-174.
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 02.02.2023 № 107-174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 37 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 24-1) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", Указом Президента Республики Казахстан от 23 марта 2019 года № 6 "О переименовании города Астаны – столицы Республики Казахстан в город Нур-Султан – столицу Республики Казахстан", акимат города Нур-Султана ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата города Астаны от 24 апреля 2015 года № 107-595 "Об утверждении Правил деятельности психологической службы в организациях среднего образования города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 908, опубликовано 17 июня 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет", 2 июня 2015 года в газетах "Астана ақшамы" № 58 (3263), "Вечерняя Астана" № 58 (3281) следующие изменения:
в указанном постановлении:
в заголовке, по всему тексту постановления и в Правилах деятельности психологической службы в организациях среднего образования города Астаны (далее – Правила) слово "Астаны" заменить словом "Нур-Султана";
в заголовке:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В состав Психологической службы входят руководитель организации образования, заместители директора по воспитательной работе, педагоги-психологи, социальные педагоги, школьные инспекторы, педагоги и представитель Попечительского совета организации образования.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Деятельность Психологической службы координируется Государственным учреждением "Управление образования города Нур-Султан" (далее – Управление).";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Психологическая служба взаимодействует с методическим объединением педагогов-психологов, психологическими центрами и кафедрами психологии на основании заключенных договоров (соглашений) о сотрудничестве.";

18-тармақтың 3), 11), 12) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жалпы психология, педагогикалық психология және тәжірибелік психология, жеке тұлға психологиясы және дифференциалды психология, балалар және жас ерекшеліктік психология, әлеуметтік психология, дефектология, психотерапия, психогигиена негіздері, кәсіптік тану, еңбек психологиясы, психодиагностика, психологиялық кеңес беру және психологиялық алдын алу, әлеуметтік, тәжірибелік және жас ерекшелік психология саласындағы психологиялық ғылымның жаңаша жетістіктері туралы білімі бар;";
"11) аутодеструктивті мінез-құлыққа бейім дағдарыстық жағдайларға тап болатын балалар мен жасөспірімдерді анықтайды;
12) тәуекелдер туындаған кезде психодиагностиканың нәтижелері бойынша ата-аналарға хабарлайды, консультативтік жұмыс жүргізеді және қажет болған жағдайда оларды мамандарға жібереді ("Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес)";
19-тармақтың 1), 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) білім алушылармен, ата-аналармен және педагогтармен психодиагностикалық (психологтардың қызметіне жетекшілік ететін әдістемелік бірлестігімен келісілген және мақұлданған психодиагностикалық әдістер) консультациялық, ағартушылық-профилактикалық, түзету-дамытушылық және әлеуметтік-диспетчерлік жұмыстардың нысанын және әдісін таңдауға;";
4) Психологиялық қызметтің қызметіне жетекшілік ететін әдіскерлермен, денсаулық сақтау мамандарымен байланысты ұстауға;";
22-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) психодиагностикалық әдістемелердің деректер банкі және тізбесі (психологтардың қызметіне жетекшілік ететін әдістемелік бірлестікпен келісілген)".
2. "Нұр-Сұлтан қаласының Білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін Нұр-Сұлтан қаласының аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде әділет органдарына осы тармақтың 2), 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Нұр-Сұлтан қаласы әкімінің орынбасары Б.М. Мәкенге жүктелсін.

подпункты 3), 11), 12) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"3) имеет знания об общей психологии, педагогической психологии и практической психологии, психологии личности и дифференциальной психологии, детской и возрастной психологии, социальной психологии, основы дефектологии, психотерапии, психогигиены, профессиональной ориентации, психологии труда, психодиагностики, психологического консультирования и психологической профилактики, о новейших достижениях психологической науки в области социальной, практической и возрастной психологии;";
"11 выявляет детей и подростков, оказавшихся в кризисных ситуациях, склонных к аутодеструктивному поведению;
12) по результатам психодиагностик, при возникновении рисков информирует родителей, проводит консультативную работу и при необходимости направляет к специалистам (согласно статье 8 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан");";
подпункты 1), 4) пункта 19 изложить в следующей редакции:
"1) выбирать формы и методы психодиагностической (методы психодиагностики из числа согласованных и одобренных методическим объединением, курирующим деятельность психологов), консультативной, просветительско-профилактической, коррекционно-развивающей и социально-диспетчерской работы с обучающимися, родителями и педагогами;";
4) поддерживать связь с методистами, курирующими деятельность Психологической службы, специалистами здравоохранения;";
подпункт 5) пункта 22 изложить в следующей редакции:
"5) перечень и банк данных психодиагностических методик (согласованных с методическим объединением, курирующим деятельность психологов);".
2. Руководителю Государственного учреждения "Управление образования города Нур-Султан" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии для официального опубликования в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории города Нур-Султана;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Нур-Султана после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в органы юстиции сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Нур-Султана Мәкена Б.М.

4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әкім       А. Кульгинов

4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким А. Кульгинов